ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Στην αρχαιότητα: Εξωγήινοι ή μήπως ένας πολύ πιο ανεπτυγμένος γήινος πολιτισμός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 14:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπρρρ ας τα πάρουμε ένα-ένα

Είπε ο agnostic

quote:
Μα δεν υπήρχε καν ανθρώπινο είδος πιο πριν. Αυτό λέμε
Εκτός αν φτάσουμε στο σημείο να πιστεύουμε ότι τον δήθεν μεγάλο παγκόσμιο υπερπολιτισμό τον δημιούργησαν τίποτα δεινόσαυροι ή ψάρια

Λες Κριέ

quote:
Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι υπάρχει στη Γη, πριν τους δεινόσαυρους, και πριν από τα ζώα που μας είπε η φίλη Ostria, ένας πολύ ανεπτυγμένος πολιτισμός, ποιο πολύ από τον σημερινό. Έστω με διαφορετική κουλτούρα και ότι άλλο θέλετε...
Γίνετε μια μεγάλη καταστροφή, έχουν όμως διαστημόπλοια...
Κάποιοι, όχι όλοι, την κάνουν με...ελαφρά πηδηματάκια.
Ακούγετε εξωφρενικό, ναι το ξέρω, αλλά θα μπορούσε να τα οδηγούν ΓΗΙΝΟΙ!!!

Λέει ο Agnostic

quote:

Μα δεν υπήρχε καν ανθρώπινο είδος πιο πριν. Αυτό λέμε

Και απαντάς

quote:
Που την στηρίζεις αυτή σου τη βεβαιότητα αγαπητέ φίλε;

Ο άνθρωπος ακολουθεί την εξέλιξη των γήινων ειδών ή όχι; Γιατί αν πιστεύεις ότι δεν την ακολουθεί τότε θα πρέπει να δεχτούμε ότι είναι το μοναδικό είδος που φύτρωσε από μόνο του και έτοιμο (δηλ δεν εξελίχθηκε όλα αυτά τα δις χρόνια), ή ότι το δημιούργησε ο Θεός ή οι "θεοί-εξωγήινοι" και πάλι δεν εξελίχθηκε από τότε.

Δεν θα ήθελα να αρχίσουμε εδώ να μιλάμε για Δαρβινιστές και Δημιουργιστές, αλλά αναγκαστικά πρέπει να απαντήσουμε στο παραπάνω ερώτημα.
Τα στοιχεία που έχουμε μέχρι στιγμής (και είναι αρκετά για να βγάλουμε κάποια βασικά συμπεράσματα) είναι ότι ο άνθρωπος εξελίχθηκε από μία ομάδα θηλαστικών. Εκείνες τις εποχές που συζητάμε, υπήρχαν πρόγονοι της γενικής ομάδας θηλαστικών, όχι όμως πρόγονοι της κάθε επιμέρους ομάδας. Δηλ δεν υπήρχαν πρόγονοι των ανθρώπων, αλλιώς θα βρίσκαμε τα απολιθώματά τους όπως βρίσκουμε τα απολιθώματα των υπόλοιπων ζώων που ζούσαν τότε.

Αν τώρα υπήρχαν άνθρωποι (δηλ κάποια θηλαστικά είχαν εξελιχθεί τόσο που να φτάσει ένα μικρό υποείδος να εξελιχθεί στον "άνθρωπο") μέχρι να φτάσουν αυτοί να την κάνουν με τα διαστημόπλοιά τους πρέπει να πέρασαν έστω μερικές χιλιάδες χρόνια σωστό;

Οπως και να το κάνουμε όμως, μία τέτοια φυλή ανθρώπων με την δυνατότητα του πολιτισμού, θα είχε κατακτήσει τον πλανήτη αργά ή γρήγορα. Θα ήταν το κυρίαρχο είδος. Είναι πολύ δύσκολο να φανταστώ μία τέτοια πιθανότητα η οποία δεν έχει αφήσει κανένα στοιχείο.
(Δεν υπάρχουν καν κάποια αμφισβητήσιμα ευρήματα αυτών των εποχών).

Ολα αυτά τα χρόνια λογικά, είχαμε γεννήσεις και θανάτους παράλληλα με μία γρήγορη πολιτισμική εξέλιξη, που σίγουρα θα είχε αφήσει σημάδια στο περιβάλλον, πιθανόν στην εξέλιξη των άλλων ειδών, αλλά και χιλιάδες αν όχι εκατομμύρια νεκρούς. (Μην μου πεις ότι τους πήραν μαζί τους όταν έφυγαν με τα διαστημόπλοια). Υπάρχει η πιθανότητα να τους έκαιγαν τους νεκρούς αλλά ακόμα κι αν το δεχτούμε αυτό, όλο και κάποιοι θα τους είχαν αναγκαστικά ξεφύγει.

Από την άλλη μου είναι εξίσου δύσκολο να σκεφτώ ότι όσοι έφυγαν και πήγαν να ζήσουν αλλού, έπασχαν από νοσταλγία (αυτοί και όλοι οι απόγονοί τους) και κάθε τόσο, μετά από μεγάλες καταστροφές που είχαν τεράστιες χρονολογικές αποστάσεις μεταξύ τους, επανέρχονταν στην γη και έκανα τι; Μία μερίδα έμενε εδώ και συνέχιζε την ζωή της μέχρι να συμβεί πάλι κάτι και να ξαναφύγει χωρίς να αφήσει ίχνη πίσω της; Εφτιαχναν από την αρχή προγόνους των διάφορων ειδών για να εξελιχθούν ανεξάρτητα από αυτούς; Μπας και κάποια στιγμή εξελιχθεί πάλι κάποιο επιμέρους είδος σε έλλογο ον, και δη ανθρώπινο, έτσι ώστε να επιστρέψουν και να το παίξουν θεοί;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 14:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας πάμε και στους DOGON.

Οκ, έρχονται τα όντα από τον Σείριο και πηγαίνουν στους Ντόγκον. Διαλέγουν τους Dogon, επειδή μάλλον δεν πρόκειται ποτέ να αποκαλύψουν την ύπαρξή τους. Τους μαθαίνουν πράγματα που τα ήξεραν όλοι σχεδόν οι υπόλοιποι λαοί/φυλές κλπ και μερικά άχρηστα (όπως ότι υπάρχει Σείριος Β και Γ) που δεν τους χρησίμευσαν σε τίποτα. Οι Dogon λοιπόν δεν κερδίζουν τίποτα ουσιαστικό από αυτή την επαφή τους με τους εξωγήινους του Σείριου, δεν αναπτύσσουν κανέναν ιδιαίτερο πολιτισμό οι ίδιοι και δεν συνεισφέρουν καθόλου στον παγκόσμιο πολιτισμό. Ομως το μυστικό ότι κατέβηκαν οι 'θεοί από τον Σείριο' μένει καλά κρυμμένο, μέχρι που πηγαίνουν αυτοί οι ηλίθιοι ανθρωπολόγοι που επιμένουν στα μυθικά στοιχεία του "πολιτισμού" τους και αποκαλύπτουν το μεγάλο μυστικό.
Κάπως έτσι δεν είναι η ιστορία;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 27/01/2007 14:48:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 15:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με παρεξήγησες αγαπητή Ostria, με παρεξήγησες...

quote:
Ο άνθρωπος ακολουθεί την εξέλιξη των γήινων ειδών ή όχι;

Βεβαιότατα ναι...

quote:
Γιατί αν πιστεύεις ότι δεν την ακολουθεί τότε θα πρέπει να δεχτούμε ότι είναι το μοναδικό είδος που φύτρωσε από μόνο του και έτοιμο (δηλ δεν εξελίχθηκε όλα αυτά τα δις χρόνια), ή ότι το δημιούργησε ο Θεός ή οι "θεοί-εξωγήινοι" και πάλι δεν εξελίχθηκε από τότε.

Δεν έχω πει κάτι τέτοιο.

quote:
αλλιώς θα βρίσκαμε τα απολιθώματά τους όπως βρίσκουμε τα απολιθώματα των υπόλοιπων ζώων που ζούσαν τότε.

Έχουμε βρει ελάχιστα, και αυτά κατά τύχη... αλλά εγώ μιλάω για πολύ ποιο πριν!

quote:
Αν τώρα υπήρχαν άνθρωποι (δηλ κάποια θηλαστικά είχαν εξελιχθεί τόσο που να φτάσει ένα μικρό υποείδος να εξελιχθεί στον "άνθρωπο") μέχρι να φτάσουν αυτοί να την κάνουν με τα διαστημόπλοιά τους πρέπει να πέρασαν έστω μερικές χιλιάδες χρόνια σωστό;

Σωστότατο!

quote:
Οπως και να το κάνουμε όμως, μία τέτοια φυλή ανθρώπων με την δυνατότητα του πολιτισμού, θα είχε κατακτήσει τον πλανήτη αργά ή γρήγορα. Θα ήταν το κυρίαρχο είδος. Είναι πολύ δύσκολο να φανταστώ μία τέτοια πιθανότητα η οποία δεν έχει αφήσει κανένα στοιχείο.
(Δεν υπάρχουν καν κάποια αμφισβητήσιμα ευρήματα αυτών των εποχών).

Φρόντισε η μητέρα φύση για αυτό. Τι λες να της κάνουμε...μήνυση;

quote:
Από την άλλη μου είναι εξίσου δύσκολο να σκεφτώ ότι όσοι έφυγαν και πήγαν να ζήσουν αλλού, έπασχαν από νοσταλγία (αυτοί και όλοι οι απόγονοί τους) και κάθε τόσο, μετά από μεγάλες καταστροφές που είχαν τεράστιες χρονολογικές αποστάσεις μεταξύ τους, επανέρχονταν στην γη και έκανα τι; Μία μερίδα έμενε εδώ και συνέχιζε την ζωή της μέχρι να συμβεί πάλι κάτι και να ξαναφύγει χωρίς να αφήσει ίχνη πίσω της; Εφτιαχναν από την αρχή προγόνους των διάφορων ειδών για να εξελιχθούν ανεξάρτητα από αυτούς; Μπας και κάποια στιγμή εξελιχθεί πάλι κάποιο επιμέρους είδος σε έλλογο ον, και δη ανθρώπινο, έτσι ώστε να επιστρέψουν και να το παίξουν θεοί;

Δεν έχω πει κάτι τέτοιο, σε παρακαλώ πάρα πολύ.
Ξαναδιάβασε την αρχική μου τοποθέτηση!!!

quote:
Κάπως έτσι δεν είναι η ιστορία;

Από τη μια μεριά ΝΑΙ, υπάρχει όμως αναμφίβολα και η ΑΛΛΗ!!!



Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 15:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πράγματι πολύ ενδιαφέρων άρθρο.
Αν και είμαι σίγουρος ότι θα αμφισβητηθεί η εγκυρότητα του...

Αστειεύεσαι; Γιατί να αμφισβητηθεί; Αφού προέρχεται από "πολλές εσωτεριστικές πηγές", οραματιστές και επαφικούς. Εγκυρότατες πηγές δηλαδή!

(Καλά, έχω πάρει φόρα! Δικαιολογείστε με, έχω κέφια σήμερα! )

Το κείμενο του Τρολλ και οι επισημάνσεις του κριού και του open mind, σίγουρα δεν μπορούν να παραμεριστούν. Οι επιστήμονες όμως στηρίζονται σε "hard evidence" και όσο αυτά δεν υπάρχουν έχουν κάθε δικαίωμα να αμφισβητούν τα "οράματα" ακόμα και άλλων συναδέρφων τους.
Ομως η επιστήμη εξελίσσεται πάντα και οι ιδέες αλλάζουν. Φτάνει να μπορούν να στηριχτούν γερά οι διάφοροι ισχυρισμοί. Επειδή, επιστήμονες ήταν αυτοί που έφτιαξαν τα αεροπλάνα, τα υποβρύχια, που ανέσκαψαν τις πόλεις στην Μεσοποταμία και την Ινδία.

Είμαι σίγουρη ότι αν έρθει ένας ανθρωπολόγος ή γεωλόγος και πει "βρήκα έναν ανθρώπινο σκελέτο σε γεωλογικό στρώμα που δεν συμβαδίζει με τα μέχρι στιγμής δεδομένα μας" κάποιοι θα πουν "μαμακίες" αλλά θα υπάρξουν και άλλοι που θα τρέξουν να τον μελετήσουν.
Κάθε φορά που κάποιος λέει ότι βρήκε την Ατλαντίδα, γίνεται χαμός και στα ΜΜΕ και στους επιστημονικούς κύκλους. Πάντα υπάρχουν αυτοί που είναι δεκτικοί στο να ερευνήσουν παραπάνω αυτά τα ευρήματα και να αλλάξουν τα επιστημονικά και ιστορικά δεδομένα αν αποδειχτούν ορθά.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 27/01/2007 15:04:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 15:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά, έχω πάρει φόρα! Δικαιολογείστε με, έχω κέφια σήμερα!

Πάντα έτσι σε θέλουμε

quote:
Πάντα υπάρχουν αυτοί που είναι δεκτικοί στο να ερευνήσουν παραπάνω αυτά τα ευρήματα και να αλλάξουν τα επιστημονικά και ιστορικά δεδομένα αν αποδειχτούν ορθά.

Υπάρχουν; και αν ναι είναι πολύ λίγοι...


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 15:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Κριέ μου δεν σε παρεξήγησα, απλώς χρησιμοποίησα τα σχόλια σου για να αναπτύξω την θέση μου

Λες οτι έχουμε βρει ελάχιστα απολιθώματα, αλλά σου λέω ότι ο αριθμός τους είναι ικανός για να σχηματίσουμε μία επιστημονική θεωρία.
Δέκα σκελετοί δεινοσαύρων στην Αμερική, δέκα στην Ευρώπη, δέκα στην Αφρική, 10 στην Ασία, μας δείχνουν ότι οι δεινόσαυροι ήταν το κυρίαρχο είδος πάνω στην γη κατά την Κρητιδική εποχή.
Βρες μου ένα ανθρώπινο εκείνης της εποχής (ή της προηγούμενης), να το συζητήσουμε!

quote:
Δεν έχω πει κάτι τέτοιο, σε παρακαλώ πάρα πολύ.
Ξαναδιάβασε την αρχική μου τοποθέτηση!!!

Για ανέλυσέ της λίγο. Αυτοί οι προηγμένοι άνθρωποι τι απέγιναν κατά την γνώμη σου; Είπες ότι μπήκαν στα διαστημόπλοια τους και έφυγαν. Οκ και μετά;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 15:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λες οτι έχουμε βρει ελάχιστα απολιθώματα, αλλά σου λέω ότι ο αριθμός τους είναι ικανός για να σχηματίσουμε μία επιστημονική θεωρία.
Δέκα σκελετοί δεινοσαύρων στην Αμερική, δέκα στην Ευρώπη, δέκα στην Αφρική, 10 στην Ασία, μας δείχνουν ότι οι δεινόσαυροι ήταν το κυρίαρχο είδος πάνω στην γη κατά την Κρητιδική εποχή.

Σύνολο 40; Δεν χρησιμοποίησα υπολογιστική έτσι;

Το ξέρεις αγαπητή φίλη καλύτερα από εμένα ότι τώρα που μιλάμε, στα βάθη των ωκεανών μπορεί να ζουν περισσότεροι... τι σι μένει αυτό;
Ότι οι δεινόσαυροι κυριαρχούν στον πλανήτη;

quote:
Για ανέλυσέ της λίγο. Αυτοί οι προηγμένοι άνθρωποι τι απέγιναν κατά την γνώμη σου; Είπες ότι μπήκαν στα διαστημόπλοια τους και έφυγαν. Οκ και μετά;

Εννοώ ότι δεν ισχύουν το α & β & γ. Μετά; έρχονται για τουρισμό βρε


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 16:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σύνολο 40; Δεν χρησιμοποίησα υπολογιστική έτσι;

Το ξέρεις αγαπητή φίλη καλύτερα από εμένα ότι τώρα που μιλάμε, στα βάθη των ωκεανών μπορεί να ζουν περισσότεροι... τι σι μένει αυτό;
Ότι οι δεινόσαυροι κυριαρχούν στον πλανήτη;


Υποθετικός ο αριθμός βέβαια.

Πού είναι ο τεχνολογικός πολιτισμός των όντων που ζουν στα βάθη των ωκεανών; Και αν γίνει μία καταστροφή, αυτά τα όντα πώς θα φύγουν;


quote:
Εννοώ ότι δεν ισχύουν το α & β & γ. Μετά; έρχονται για τουρισμό βρε

Αν έρχονται για τουρισμό το δέχομαι! Να τους πάμε και μια εκδρομή στο Ναύπλιο!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 16:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πού είναι ο τεχνολογικός πολιτισμός των όντων που ζουν στα βάθη των ωκεανών; Και αν γίνει μία καταστροφή, αυτά τα όντα πώς θα φύγουν;

Ωραία τα αστεία, αλλά ας σοβαρευτούμε...
Πάλι με παρεξήγησες... Να τα διαβάσει και κανείς, και να νομίσει ότι ο Κριός, υποστηρίζει την ύπαρξη υποθαλάσσιου πολιτισμού... Μπαρούφες...
Θέλω να πω ότι υπάρχει πιθανότητα να έχουμε και στις μέρες μας δεινόσαυρους, κανονικούς, όχι εξελιγμένους, στα βάθη των ωκεανών, οι οποίοι είναι στην πλειονότητα τους ανεξερεύνητοι.
Κάπου είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι που) ότι είχαν ανακαλύψει προϊστορικά ζώα, ζωντανά, όχι απολιθώματα. Που θέλω να καταλήξω; Ότι ο αριθμός των απολιθωμάτων δεν μου είναι αρκετός για να πιστό για το λόγο του αληθές.


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 17:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Troll:
“””ΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ;;;;;;;”””””

Τεράστιες, όπως και εμείς –εάν έρθουν όλα δεξιά- θα επισκεφτούμε έναν πλανήτη στην αρχή της ιστορίας του...

Ostria:
“””Αν έχετε παρακολουθήσει μία συζήτηση που είχαμε σε ένα άλλο θέμα με τον OANNHSEA, είχε πει πολύ σωστά ότι μπαίνουν κάποιοι "όροι" για να αναπτυχθεί πολιτισμός. Αν θέλει ας τους βάλει και εδώ να τους συζητήσουμε.”””

Για βοήθα σε παρακαλώ λίγο τον παππού, γιατί σε αυτή την ηλικία, κάτι η ακράτια, κάτι οι ρευματισμοί...

Medtech:
quote:

Για να αναπαράγει κανείς μορφές ζωής μέσω του DNA, θα έπρεπε να περάσει από τις μη-DNA μορφές ζωής που όμως δεν υπάρχουν πια.

Περιμένω να μας επιχειρηματολογήσεις το ΓΙΑΤΙ. Ποιες είναι αυτές οι μη DNA μορφές ζωής στις οποίες αναφερεσαι?Πως μπορούσαν να αναπαραχθούν ανευ DNA?Bλεπεις ότι οι RNA ιοι για να αναπαραχθούν αναγκάζονται να παρασιτήσουν σε κύτταρα με DNA ως βασικο γενετικο υλικο.
Α, ναι, ξέρεις Troll dear, αυτό που έγραψες δεν είναι λογικό... Λϊγο περισσότερη βιολογία αναγνωσμένη δεν κάνει κακό... Είναι σαν να γράφεις ότι οι χώρες που σήμερα θέλουν να φτιάξουν αυτοκίνητα θα πρέπει πρώτα να περάσουν από το μοντέλο Ford Τ και ύστερα από όλα τα άλλα μοντέλα για να φτάσουν σε αυτά της εποχής μας....
Troll:
«Τεχνητές είναι και το αναφέρει σε αλλη παράγραφο. Εξωγήινες τις χαρακτηρίζει όσον αφορά τα βασικά στοιχεία που τις διέπουν και δεν συναντούται σε DNA οργανισμους.»
Διαφωνώ με αυτό τον κύριο. Δεν μπορεί να ξεχωρίσει το τεχνιτό από το εξωγήινο; Ή μήπως το κάνει επιτιδες για να αποθεώση την έρευνά του; Σε περίπου 100 χρόνια με τον σημερινό ρυθμό ανάπτηξης θα είμαστε σε θέση να δημιουργούμε biobot μέσω του DNA creating και όχι tailoring που κάνουμε σήμερα. Αυτά τα πλάσματα θα είναι εξωγήινοι κατά τον mister;
«Τι θα γίνει αν μετά απο πειράματα στα εργαστήρια της NASA καταφερουν να κατασκευάσουν μια μορφή ζωής αγνωστή σε μας;»
Τι είναι άγνωστο Troll; Εάν καταφέρουν να συνενόσουν μέσω του DNA tailoring ζώο και φυτό, αυτό δεν θα είναι ένα άγνωστο είδος; Επίσης γιατί δεν βλέπεις τα Biobot ως μηχανήματα; Ένα μηχάνημα σήμερα ξέρεις πόσα περίεργα μέταλλα έχει πάνω του; Περίπου τον μισό πίνακα τον σπανίων γαιών. Δηλαδή ένα μηχάνημα biobot, το οποίο θα εξελιχτεί για να αντέχει σε σκληρή εργασία και θα πρέπει να έχει διαφορετικό βιολογικό σύστημα από εμάς θα πρέπει να είναι «εξωγήινος»;
«Στις ανασκαφές ο Σλίμαν απο τον Ελλαδικό χώρο τι έφερε στο φώς γνωρίζεις;
Και γιατι το έκανε; Τι τον ώθησε να ξεκινήσει ανασκαφές;;;;»
Δύο βιβλία γραμμένα πολύ παλιά...
Και οι αναφορές φυσικά του τύπου “o μέγας Αλέξανδρος πήρε την ασπίδα του Αχιλλέα”. Τώρα το τι βρήκε και πως το ανέσκαψε και τι άρπαξε ή τι θεώρησε είναι μία άλλη ιστορία. Μην ξεχνά όμως πως ήταν σε μία εποχή που εκατοντάδες ερευνητές είχαν ξεκινούσαν να βρουν μάι χαμήνη πόλη κάπου στον κόσμο και κάποιες είχαν βρεθεί – όπως η Ηράκλεια και η Πομπιήα...

Krios,
--------Το ξέρω ότι είναι παρακινδυνευμένο, το ξέρω ότι ακούγετε σαν παραμυθάκι για μικρά παιδιά, αλλά θα το πω...
Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι υπάρχει στη Γη, πριν τους δεινόσαυρους, και πριν από τα ζώα που μας είπε η φίλη Ostria, ένας πολύ ανεπτυγμένος πολιτισμός, ποιο πολύ από τον σημερινό. Έστω με διαφορετική κουλτούρα και ότι άλλο θέλετε...
Γίνετε μια μεγάλη καταστροφή, έχουν όμως διαστημόπλοια...
Κάποιοι, όχι όλοι, την κάνουν με...ελαφρά πηδηματάκια.
Ακούγετε εξωφρενικό, ναι το ξέρω, αλλά θα μπορούσε να τα οδηγούν ΓΗΙΝΟΙ!!!------

Πέφτεις στην παγίδα που ονομάζεται εξέλιξη. Εάν ένα πλάσμα είναι τόσο παλιό θα έχει άλλους τρόπους μεταφοράς όπως εμείς έχουμε πετάξει στην άκρη τα κάρα. Δεν θα χρησιμοποιεί τεχνολογία περίπου γήινη ή περίπου ΤΟΣΟ κοντά μας... Σε 100 χρόνια κάναμε ένα ωραίο μπούμ – εκείνοι σε τόσα χρόνια δεν έκαναν ΚΑΤΙ βρε παιδί μου;;;
----Φρόντισε η μητέρα φύση για αυτό (την καταστροφή των αποδείξεων ΟΑΝΝHSEA). Τι λες να της κάνουμε...μήνυση;---
Tι ακριβώς είναι η απόδειξη; Από το διάστημα έχουμε βρει ακόμα και τις διαδρομές που ακολουθούσαν τα αρχαία καραβάνια στην αραβία καθώς και πόλεις χαμένες στην ζούγκλα της Ταυλάνδης. Πως θα ορίσουμε μία απόδειξη; Ένα απολιθωμένο σύνολο από καλύβες είναι απόδειξη πολιτισμού των δεινοσαύρων; Μήπως εάν βρούμε μία θαμένη πόλη του 2000000 π.χ. ; Πως πρέπει να είναι αυτή η πόλη;
Το ξαναγράφω: Μέχρι στιγμής δεν έχουν βρεθεί υπολοίματα πολιτισμού πριν από τον δικό μας μέχρι πριν 25000000. Αυτό σημαίνει ότι ΚΑΝΕΙΣ στο παρελθόν δεν είχε πειράξει τα μεταλλεύματα στην γη, ΚΑΝΕΙΣ δεν την είχε οργώσει σε μεγάλη κλίμακα και ΚΑΝΕΙΣ δεν είχε δημιουργήσει κάποια μορφή μόλυνσης. Επίσης ΠΟΤΕ δεν έφτασε ο πολιτισμός σε κάποιο σημείο που να αφήσει ένα μεγάλο σημάδι, όπως π.χ. μία πόλη σε κλίμακα Νέας Υόρκης ή Τόκιο. Άρα θα πρέπει να ψάχνεται για άλλες εκφράσεις αυτού του πολιτισμού ή να παραδεχτείτε ότι δεν υπήρξε ποτέ...
Ostria:
Τώρα πλησιάζεις την σκέψη μου με την ανάλυση σου για τους Dogon:
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΠΑΝΤΑ: ΕΙΝΑΙ ΒΙΤΣΙΟΖΟΙ ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ - ΨΥΧΟΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΙ.... ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙ... ΠΑΙΖΕ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙΤΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΟΙ ΓΙΟΥΦΤΟΙ;;;
Όσο γαι την Ατλαντίδα, καλα΄δεν διαβάζεται τα απολύτως ενημερωμένα περιοδικά του χώρου; Την ανακάληψαν βρε, την ανακάληψαν, ΣΕ ΤΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΕΡΗ!!!
Επίτρεψε μου medtech: Μπουχαχαχαχαχαχα
Ποιοί 50 σκελετοί καλέ; Έχετε ιδέα πόσα είδη έχουν βρεθεί και πόσα παραμένουν αναξιοποίητα σε υπόγεια; Ένα μικρό παράδειγμα: Ο ιγκουανόδοντος. Είχαν βρει μαζί του και ένα δήθεν κέρατο στην πρώτη ανακάληψη, μετά από 5 άλλους σκελετούς και κάμποσους σκελετούς συγγενικών ειδών το πήραν απόφαση – το εξάρτημα δεν ήταν κέρατο ήταν ατού στο χέρι... Αλλά τουλάχιστον εδώ βγάζουμε ρημαδοσκελετούς, στις άλλες θεωρίες τι στα κομμάτια έχουν βγάλει μέχρι στιγμής;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 19:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΥΨΗΛΑ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΟΜΩΣ ΝΑ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ
ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΑΚΟΜΑ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 19:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ .

Ακριβώς!!!


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 21:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Στην αρχαιότητα: Εξωγήινοι ή μήπως ένας πολύ ποιο ανεπτυγμένος γήινος πολιτισμός; ΣΕ Στην αρχαιότητα: Εξωγήινοι ή μήπως ένας πολύ πιο ανεπτυγμένος γήινος πολιτισμός;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 21:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειχε ανάγκη να τα δέσει; γιατί;
Μήπως ξεχνάς τον υποκειμενικό παράγοντα του παρατηρητή;

Ειχε ανάγκη να τα δέσει με τους μύθους για να γίνει πιο πιστευτός!

quote:
Πως το είπες αυτό; Πιστό Εβραίο;
μμμμμμμμμμ......Κάτι βρωμάει εδώ.

Δεν βρωμαει τιποτα.Ο συντακτης του αρθρου αναφερεται στην θεολογικη ενοχληση που θα δοκιμασουν οι πιστοι της εβραικης θρησκειας.Οπως θα την βαραγε ασχημα σε ένα χριστιανο αν ισχυριζοταν καποιος ότι ο ιησους χριστος δεν ηταν θεος αλλα ενας εξωγηινος ή ενας επισκεπτης από το μελλον,που με χρηση ανεπτυγμενης τεχνολογιας εκανε τα θαυματα του.

quote:
Με πύργο της Βαβέλ μου κάνει αυτό, (μπας και εξαγριώσουμε και άλλους εβραίους

Όχι τον μυθο της Βαβελ τον εχωσε στο πρωτο κοματι του αθρου ισχυριζομενος ότι η κατασκευη αυτή από τουβλα και λασπη ηταν…πυραυλος (shem…).Οι πιστοι της εβραικης θρησκείας μπορουν να παθουν αποπληξια διαβαζοντας το πρωτο κοματι στο πρωτοτυπο αγγλικο κειμενο.

quote:
Αυτός; όχι. Αλλοι αμφισβητούν.
Θεωρίες Θεωρίες Θεωρίες
Εργαστηριακά μπορεί να μας εξελίξει έναν; Εστω και σε virtual reality. Εστω και διασταύρωση.

Μπορουμε να βομβαρδισουμε ένα γαμέτη (κατά προτιμηση ωαριο)με ακτινοβολια και να το γονιμοποιησουμε και να δουμε τι θα βγει…Θα ηταν κοματακι ανήθικο όμως ε?Επισης στο εργαστήριο μπορούμε για να αποφύγουμε εκδήλωση γενετικής ασθενειας,αφου γονιμοποιηθουν καποια ωραρια,να εξετασουμε ποια φερουν το ελαττωματικο γονιδιο και ποια όχι και να εμφυτεύσουμε στην μήτρα τα υγιη.Ωστε ο νεος οργανισμος να φερει το συγκεκριμενο χαρακτηριστικο που θα ευνοει την εξελιξη του.Η μπορει να εμφυτευσουμε το ελαττωματικο εμβρυο και να σου δειξουμε πως νεα χαρακτηριστικα που προκύπτουν από μεταλλαξη μειωνουν τις πιθανοτητες επιβιωσης.Με αυτά που μου αναφερεις,μου δειχνεις ότι δεν εχεις καταλαβει τον μηχανισμό της εξελιξης.Πρωτα γινεται η μετάλλαξη που θα προσφερει το νέο χαρακτηριστικο στον οργανισμο και μετα κληρονομειται (αν δεν μειωνει της πιθανοτητες επιβιωσης του οργανισμου).

www.talkorigins.org. Λυσε τις αποριες σου αναφορικα με την εξελιξη.

Εμενα θα μου φερεις ένα στοιχείο που να αποδεικνύει ότι η εξελιξη εγινε διαφορετικα?Οτι εβαλαν χερι στη εξελιξη εξωγηινοι ή καποιος άλλος?Που είναι οι πολεις των Νεφιλιμ που ισχυριζεται ο Σιτσιν?Ουτε ένα κοματι τεχνολογιας δεν απεμεινε?Μμμ?

Eγω σου ζητω στοιχεια και εσυ αντι να μου φερεις ένα κοματι εξωγηινης/αρχαιας υπερτεχνολογιας/ένα κρανιο εξωγηινου ή αρχαιου πολιτη υπερανανεπτυγμενου πολιτισμου επιτιθεσαι στις υποτιθεμενες αδυναμιες της θεωριας της εξελιξης.

quote:
Μ'ένα σμπάρο 3 τριγώνια!!!
Δηλαδη μας προτρέπεις; Και αν γίνει πιστευτό;Και ποιοι είναι οι τύποι αυτοί; τους αναφερα κάπου; δεν θυμάμαι.

Η αγια τριαδα των ψευδοιστορικων.Που ακολουθουν την ιδια εσφαλμενη μεθοδολογια στην ερευνα που ακολουθεις και εσυ.

quote:
Αλλά μου αρέσει που απαντάς επιλεκτικά.

Τι εννοεις απανταω επιλεκτικα?Για ξεκαθαρισε το.
Εσυ παλι πως εκφραζεις αποριες επιλεκτικα?Πχ γιατι δεν ρωτας τον εαυτο σου «μα γιατι επιμ,ενώ να επιχειρηματολογω από την αγνοια?Ποιες αναγκες μου εκπληρωνει αυτό?».

quote:
Διαλέγουμε και παίρνουμε.

Μα μιλησαν στον Βελγο:και μονο οι Ντογκον-πληροφοριοδοτες του Γαλλου φαινεται να ηξεραν για sigu tolo και Σια:

«Οταν ο Βελγος Walter van Beek μελετησε τους Dogon δεν βρηκε ενδειξεις Οτι οι Dogon γνωριζαν οτι οι Σειριος είναι διπλο αστρο ή οτι ο Σειριος Β ειναι εξαιρετικα πυκνος και εχει μια πενηνταχρονη τροχια. Η γνωση των αστρων δεν ειναι σημαντικη ουτε στην καθημερινη ζωη ούτε στην τελετη (για τους Dogon).Η θεση του Ηλιου και οι φασεις της Σεληνης ειναι πιο σχετικες με την σκεψη των Dogon.Κανενας Dogon εξω απο τον κυκλο των πληροφοριοδοτων του Griaule είχε ακουσει ποτε για τον sigu tolo ή για τον po tolo.Το κυριοτερο κανενας ακομα και μεσα στον κυκλο των πληροφοριοδοτων του Griaule είχε ακουσει ποτε ή καταλαβαινε (την εννοια του διπλου αστρου)οτι ο Σειριος ηταν διπλο αστρο ”.

Το επιχειρημα περι μη εμπιστοσύνης καταρρίπτεται συνεπως.

Και γιατι οι DOGON περιγραφουν ένα ηλιακο συστημα που ανταποκρίνονταν στις ανθρωπινες γνωσεις της εποχης τους?Στραβοι ηταν οι κοσμογυρισμένοι εξωγηινοι που τους εδωσαν τις πληροφοριες?:

“Επιπροσθετως οι παραδοσιακες αστρονομικες γνωσεις των Ντογκον που κατεγραψε ο Griaule ανταποκρινονται στις αστρονομικες γνωσεις της εποχης του και δεν περιεχουν τις νεες πληροφοριες αναφορικα με το ηλιακο συστημα της σημερινης εποχης.Γιατι οι τεχνολογικα ανεπτυγμενοι κοσμοταξιδεμενοι εξωγηινοι επισκεπτες δεν ηξεραν τοσο καλα το ηλιακο συστημα οσο εμεις οι καθηλωμενοι στον πλανητη Γη ανθρωποι του σημερα?”.

Γιατι ανθρωποι της τοτε εποχης εδωσαν τις πληροφοριες στους Dogon...

quote:
Αν όμως, υπάρχει πράγματι ο Σείριος Γ, τότε, δεν θα έπρεπε να πιστεψουμε στις ιστορίες των Dogon?

Θα πρεπει να εξετασεις την πηγη της πληροφοριας.Αν η πηγη ηταν ομοια με τις προηγουμενες (δηλαδη γηινος) μαλλον εξανεμιζονται οι ευσεβεις ποθοι.

Αυτη η ιστορια με τον Σειριο Γ κατι μου θυμιζει..Θα το ψαξω.

quote:
Και όχι μόνο, βλέπουμε κατά καιρούς, ότι και επιστημονικές απόψεις αναιρούνται.
Έθεσε πολλά τέτοια παραδείγματα ο φίλος Troll!

Ε φερτε μας στοιχεια για να αλλάξουμε την ιστορια.Ειπε κανεις ότι η επιστημη αποτελει μια μονολιθικη οντοτητα?Φερτε μας όμως στοιχεια!Ακομα περιμενουμε.Εσεις όμως αντι να παρουσιασετε εγκυρα στοιχεια εξακολουθείτε να μας παρουσιάζετε την ίδια εσφαλμένη επιχειρηματολογία που παρουσιάζει τόσο παραστατικα το πονημα 5 ΜΗΛΑ.Το οποιο περιγελάσατε γιατί μαλλον δειχνει καποια πραγματα για τις αδυναμιες της μεθοδολογιας σας.Εδω φυσικα εχουμε το μηλο νο 7:

"7.Οι επιστήμονες μέτρησαν μόνο τρία μήλα στο παρελθόν και τώρα παραδέχονται ότι υπάρχουν τέσσερα άρα τώρα υπάρχουν πέντε μήλα".


quote:
Μα αν είναι μυθικοί όλοι αυτοί οι πολιτισμοί, ποιος κατασκεύασε αυτά τα μνημεία;

Οι ανθρωποι.Οι αρχαιοι λαοι που δεν ηταν τοσο αχρηστοι οσο τους νομιζεις.

quote:
Κάτι ακόμα πιο αξιόλογο είναι ότι το σύστημα των υδραυλικών σωληνώσεων των υπονόμων κατά μήκος της μεγάλης πόλης είναι ανώτερο από αυτό που υπάρχει στο Πακιστάν, στην Ινδία και στις περισσότερες Aσιατικές χώρες σήμερα.

Και το παλατι στην Κνωσσο ειχε υπονομους,συστημα θερμανσης στα λουτρα,αεραγωγους κτλ. πρώτου καταφθάσουν στην Κρητη οι βαρβατοι Αχαιοι…Που μαλλον εκει θα πρωτοειδαν τετοια επιτευγματα.Το ότι ηταν ανωτερο σε σχεση με τα σημερινα,δεν με παραξενευε.Σε κάθε πολιτισμο μπορει να υπαρχει ακμη ακολουθουμενη από παρακμη οπου τα παλια επιτεύγματα βυθιζονται στην ληθη του χρονου.Εδω όμως ΕΧΟΥΜΕ στοιχεια για την παρουσια τετοιου επιτευγματος ενώ δεν εχουμε στοιχεια για επισκεψη ΕΤ η τη υπαρξη της πολιτισμων με τρομερά τεχνολογικα επιτεύγματα απογονοι των οποιων πιλοταρουν τα…UFO.

quote:
Αστειεύεσαι; Γιατί να αμφισβητηθεί; Αφού προέρχεται από "πολλές εσωτεριστικές πηγές", οραματιστές και επαφικούς. Εγκυρότατες πηγές δηλαδή.

Φυσικα!!!!Αλιμονο!Αφου το ειπε ο μεγας οραματιστης θα τολμησουν να το αμφισβητήσουν οι παναθλιοι επιστημονες που εχουν τον θρασος να ζητουν εγκυρες,χειροπιαστες αποδείξεις?

quote:
Οι επιστήμονες όμως στηρίζονται σε "hard evidence" και όσο αυτά δεν υπάρχουν έχουν κάθε δικαίωμα να αμφισβητούν τα "οράματα" ακόμα και άλλων συναδέρφων τους.

Πρακτικη γνωστη και ως peer-review...

Hard evidence!Oh yeah!Και αυτές τις hard evidence περιμενω να μου παρουσιασετε Κριος και Troll.Οχι ερμηνεια αρχαιων μυθων κατά το δοκουν.οχι επιχειρηματολογία από την αγνοια,οχι το επιχείρημα του Γαλιλαίου και το «η επιστημη ειχε λαθος πριν αρα εγω εχω δικιο».

quote:
Το ξαναγράφω: Μέχρι στιγμής δεν έχουν βρεθεί υπολείμματα πολιτισμού πριν από τον δικό μας μέχρι πριν 25000000. Αυτό σημαίνει ότι ΚΑΝΕΙΣ στο παρελθόν δεν είχε πειράξει τα μεταλλεύματα στην γη, ΚΑΝΕΙΣ δεν την είχε οργώσει σε μεγάλη κλίμακα και ΚΑΝΕΙΣ δεν είχε δημιουργήσει κάποια μορφή μόλυνσης. Επίσης ΠΟΤΕ δεν έφτασε ο πολιτισμός σε κάποιο σημείο που να αφήσει ένα μεγάλο σημάδι, όπως π.χ. μία πόλη σε κλίμακα Νέας Υόρκης ή Τόκιο. Άρα θα πρέπει να ψάχνεται για άλλες εκφράσεις αυτού του πολιτισμού ή να παραδεχτείτε ότι δεν υπήρξε ποτέ...

Αποδειξεις παιδια,αποδειξεις κανεις?

quote:
Επίτρεψε μου medtech: Μπουχαχαχαχαχαχα

Be my guest my dear.

quote:
ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΥΨΗΛΑ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΟΜΩΣ ΝΑ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ
ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΑΚΟΜΑ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ .

E φερτε αποδειξεις καιθα τις δεχτουμε.Εγκυρες απόδειξεις,hard evidence.Αλιμονο αν ακολουθουμε την σαθρη μεθοδολογια των Sitcin,Velikofki και Von Deniken...

Edited by - medtech on 27/01/2007 21:45:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 22:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίτρεψε μου medtech μία μικρή διόρθωση:
Ακόμα και μεταλλάσουμε ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ ένα οργανισμό δεν είμαστε σίγουροι ότι η μετάλλαξη θα περάσει στους απογόνους του. Μπορεί η αδράνεια του DNA (σπάνια) να το αποτρέψει ή να έχουμε παρενέργειες κατά την δημιουργία του DNA. Με λίγα λόγια το ίδιο το DNA να μην αναγνωρίζει τον ευατό του και τελικά το αποτέλεσμα στην προσπάθεια του DNA να εξελιχτεί αν βγει κάτι άλλο.
Τα δύο προηγούμενα δεν είναι άγνωστα στον άνθρωπο από τις μεταλλάξεις που έχει γύρω του, αλλά είναι τρομερά αυξημένο όταν το πειράζεις ηθελημένα...

Τώρα κάτι ειπώθηκε για μνημεία. Όχι σε ιατρούς βρε παιδιά παρόμοιες ερωτήσεις - εδώ στον μηχανολόγο, για να σας εξηγήσει τα πάντα από τις άπειρες δυνατότητες των ανθρώπων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 01:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάλι με παρεξήγησες...

Οκ. Εχουν βρει ζωντανά προϊστορικά ψάρια από όσο θυμάμαι, που θεωρούν ότι δεν έχουν αλλάξει από πότε. Δεν κυκλοφορεί κάτι για δεινοσαύρους, εκτός κι αν εννοείς την Νέσσι.
Το πιό σχετικό με την κουβέντα μας που θα μπορούσαν να κρύβουν οι ωκεανοί είναι βυθισμένες πόλεις. Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να βρίσκαμε μία τέτοια πόλη που είχε βυθιστεί πριν ή κατά την τελευταία εποχή των παγετώνων.


quote:
Για βοήθα σε παρακαλώ λίγο τον παππού, γιατί σε αυτή την ηλικία, κάτι η ακράτια, κάτι οι ρευματισμοί...

Α ρε παππού, είναι και το αλτσχάϊμερ
Στο θέμα του Kircher στον μύθο και θρησκεία, στην σελίδα 6.

Βέβαια αυτά ισχύουν για έναν τεχνολογικά ανεπτυγμένο πολιτισμό, που θα υπήρχε την εποχή που αναπτύσσονταν και οι πρώτοι γνωστοί μας πολιτισμοί (πχ η Ατλαντίδα).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 01:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν και εχουν γραφτει πολλα βλεπω οτ ιη συζητηση κλεινει μπρος την αποψη περι επισκεψης
το ερωτημα μου ειναι απλο
ας υποθεσουμε οτι εμεις εχουμε την δυνατοτητα επισκεψης σε καποιον πλανητη που εχει μια μορφη ζωης με καποιον κατωτερο πολιτισμο
φτανουμε στον πλανητη προσπλανιτονωμαστε αρχιζουμε να κοβουμε βολτα και οι κατοικοι μας βλεπουν σαν θεους

εμεις τους μαθαινουμε ενα δυο κολπα
(αναμα φωτιας,χτυσιμο,ιατρικη) και μετα τι κανουμε;;
συκωνομαστε και φευγουμε;;
ειναι λογικο;; ειναισανναμου λετε οτι ο κολομβος θα πηγενε στην αμερικη μια φορα και μετα θα γυρναγε πισω και δεν θα ξαναπαταγε το ποδι του εκει

παμε τωρα στην δευτερη εκδοχη
για το μονο που μπορω να πω με ασφαλεια ειναιοτι συγουρα οι αρχαιοι ηξεραν περισοτερα απο οτι νομιζουμε
αλλα αυτα τα ανακαλυπτουμε καθημερινα
πχ ειναι γνωστο τωρα οτι γραναζι που νομιζαμε οτι για πρωτη φορα κατασκευαστικε τον 16 αιωνα περιεχει ο υπολογηστης των αντικυθηρων

αυτο βεβαια δεν συμαινει οτι ειχαμε ανεπτυγμενο πολιτισμο πριν 500.000 χρονια
αλλα οτι οι αρχαιοι δεν ηταν οι τεμπελιδες που τους παρουσιαζουν και οτι περιμεναν τους εξωγηινους για να φτιαξουν οτι εφτιαξαν

οσο για την ινδια του τοτε και του σημερα και το ποσο ανεπτιγμενη ηταν τοτε σε σχεση με τους σημερινους ινδους εγω λεω να κανουμε μια συγκρηση
της ελλαδας των ελληνιστικων χρονων με την ελλαδα του 1800
και το συστημα υδρευσης και η ζωη του μεσου πολιτη ηταν ανωτερη στα ελληνιστικα απο οτι το 1800
για να μην πουμε να δουμε την ζωη των ρωμαιων την εποχη της ακμης της ρωμης με τον μεσαιωνα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 09:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν να ένα copypaste από προηγούμενη συζήτηση.
Γιατί είμαι κακός, πολύ κακός και βαριέμαι να γράφω...

Λοιπόν A.Kircher το θέμα της τεχνολογίας των αρχαίων είναι πολύ πιο περίπλοκο από όσο φαίνεται. Εκεί στηρίζονται οι διάφοροι παραμυθάδες και λένε ότι ανοησία τους κατέβει.
Για την «μπαταρία» έχεις δίκιο. Όντως αυτό που βρέθηκε ήταν λειτουργικό, αν και στην αρχή κανένας δεν έδωσε την δέουσα σημασία σε αυτό. Το θέμα όμως είναι άλλο: το ρεύμα που παρήγαγαν (όσο αμελητέο και αν ήταν) πως το χρησιμοποιούσαν; ΔΕΝ έφτανε για να ανάψουν λάμπες, δεν έφτανε για οτιδήποτε βασικό κάνουμε σήμερα με ρεύμα.
Ξέρεις σε πάρα πολλά αρχαία κείμενα αναφέρεται ότι στην «Πύλη του Θεού» είχα συγκεντρωθεί από όλο τον κόσμο θαύματα με τα οποία έμειναν άφωνοι όσοι πήγαιναν εκεί.
Πύλη του Θεού – στα σουμεριακά Καδιγκίρ Ρακί – στα ακκαδδικά Βαβιλί – στα αρχαία ελληνικά Βαβυλών.
Για αυτό και ανέφερα πιο πάνω τον Θαλή τον Μιλήσιο (σπούδασε στην Βαβυλώνα). Σε όλο τον κόσμο υπήρχαν κάστες – συνήθως ιερέων – οι οποίες ουσιαστικά δεν είχαν τίποτα να κάνουν παρά να παρακολουθούν τις εξελίξεις. Ήταν οι μορφωμένοι της εποχής. Και ο άνθρωπος δεν είναι κανένα ζώο. Ακόμα και οι πιο ηλίθιοι έχουν και εκλάμψεις. Σιγά – σιγά μαζεύτηκε τεχνογνωσία που δεν μπορούμε να φανταστούμε, γιατί εν έτη 2000 ζούμε για το σήμερα και δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι σημαίνει χρόνος και αλλεπάληλες γενιές.
Θα φέρω για παράδειγμα τα τείχη της Ιερηχούς. Μία παλιά, μεγάλη πόλη με ισχυρά τείχη. Οι βάρβαροι εβραίοι φτάνουν από έξω και θέλουν να την κατακτήσουν. Πόσοι τρόποι υπάρχουν για να περάσεις ένα τείχος; Α) Να περάσεις ευθεία, σπάζοντα το – δεν είχαν την τεχνογνωσία οι εβραίοι για να κατασκευάσουν τις μηχανές που χρειάζονταν. Β) Από πάνω – πολιορκία με πάρα πολλούς νεκρούς μιά και δεν είχαν τον κατάλληλο οπλισμό και την εκπαίδευση. Γ) Από κάτω – σκάβουμε και υπονομεύουμε τα τείχη. Πως τραβάμε την προσοχή από τον θόρυβο – με θεατρικό τρόπο κάνοντας βολτούλες. Πως δίνουμε το σύνθημα ώστε να το ακούσουν ταυτόχρονα όλοι όσοι βρήσκονται κάτω από έδαφος και να καταστρέψουν τα υποστηρίγματα που κρατάνε τα τείχη – με σάλπιγγες. Στο τέλος ο μύθος τα δίνει όλα στον Θεό και ησυχάζουμε...
Άλλο ένα παράδειγμα είναι τα περίφημα μουσικά κουτιά του βυζαντίου. Υπάρχουν αναφορές ότι στην αυτή του αυτοκράτορα Ιουστηνιανού υπήρχαν ακόμα και συσκευές που έπαιζαν μουσική με το νερό. Τα μουσικά κουτιά ήταν ανάρπαστα όσο και ΚΟΙΝΑ στην άρχουσα τάξη κατά τον 6 αιώνα. Τα εξήγαγαν μάλιστα σε άλλες χώρες της ανατολής. Από εκεί μας έχουν σωθεί αναφορές για αυτά τα κουτιά. Και μετά; Μετά σιωπή... Μετά το 1000 κανένας δεν ήξερε πως να τα κατασκευάσει.
Άλλο ένα παράδειγμα είναι οι κρεμαστοί κήποι της Βαβηλών. Ξακουστοί με πολλές περιγραφές – αλλά που είναι οι άτιμοι κατά τις ανασκαφές; Το μόνο σημείο που έχουμε βρει και έχει αρκετή πέτρα ώστε να αντέχει τόσο βάρος βρίσκεται μακριά από το σημείο που τους δίνουν οι διάφοροι αρχαίοι συγγραφείς. Τελικά είναι φορές που ένα ταξίδι στο χρόνο θα έλυνε πολλές απορείες...
Γενικά είναι αυτό που είχαμε ξανασηζητήσει στο παρελθόν. Οι γνώσεις στην αρχαιότητα ήταν κτήμα ενός πολύ μικρού κύκλου με συνέπεια η εξαφάνιση αυτού του κύκλου να οδηγούσε και σε εξαφάνιση της γνώσης.
Ποιός θα ήξερε σήμερα ότι οι αρχαίοι Ρωμαίοι μπορούσαν να κατασκευάσουν άθραυστο γυαλί εάν δεν το έγραφε κάποιος ρωμαίος συγγραφέας σαν άσχετη παρατήρηση;
Τέλος πάντων. Το κάθε τεχνολογικό αντικείμενο του μύθου θελεί ατομική και βαθιά μελέτη για να καταλάβει κανείς τι ακριβώς ήταν ή σε ακριβώς χρησιμοποιείτο. Γελοιότητες του τύπου «Τάλως το αρχαίο ρομπότ των Μηνωιτών» είναι μόνο για να κερδίζουν χρήματα κάποιοι από τα βιβλία που πουλάνε...
Ας γυρίσουμε όμως σε αυτό που έθεσε ο A.Kircher. Στην ύπαρξη δηλαδή πολιτισμού ο οποίος αργότερα εξαφανίστηκε και οι εκφυλισμένες τεχνολογικές δυνατότητές του μεταδόθηκαν σε άλλους λαούς.
Πρώτον, για να γίνει μία τεχνολογική ανακάλυψη θα πρέπει να υπάρχει το μαθηματικό υπόβαθρο, το κατάλληλο φιλοσοφικό υπόβαθρο και φυσικά οι κατάλληλες συνθήκες. Πάρτε για παράδειγμα ένα νομαδικό λαό. Ινδιάνοι των πεδιάδων ή οι Αβορίγινες της Αυστραλίας ή οι πυγμιαίοι στην Αφρική. Πόσο εξελίχτηκαν στα χρόνια που πέρασαν μέχρι να φτάσουν εκεί οι πρώτοι φέρωντες τεχνολογία άθρωποι; ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ. Πρώτον δεν την χρειάζονταν την εξέλιξη και δεύτερον σε τι μαθηματικό υπόβαθρο και το κυριότερο φιλοσοφικό υπόβαθρο να βασιστούν για να το πράξουν;
Δεύτερον για να γίνουν οι αναγκαίες ανακαλύψεις που θα οδηγήσουν σε ένα τεχνολογικό πολιτισμό θα πρέπει να υπάρχουν δύο στοιχέια: α) η μορφωμένη ανθρώπικη βάση και β) ο χρόνος. Πάρτε για παράδειγμα τις εφευρέσεις του σήμερα. Ένα κράτος που επενδύει πολλά στην έρευνα και ανάπτυξη είναι η Ιαπωνία. (Άλλο ένα μυστικό του σήμερα – ΕΠΕΝΔΥΟΥΜΕ στην έρευνα και ανάπτυξη, κάτι που το έκαναν μόνο περιστασιακά στους προηγούμενους αιώνες). Πόσοι ασχολούνται με την έρευνα από τους ανθρώπους που ξέρουν γράμματα; 1 στους 400 περίπου. Και αυτό με επιδοτούμενη την έρευνα!!! Στον αρχαίο κόσμο πόσοι ήταν οι γνωρίζοντες, έτσι ώστε να μπορέσουν να εξελίξουν κάτι το τεχνολογικό και ποιά τέλος πάντων ήταν η ανθρώπινη βάση για να πράξουν κάτι τέτοιο;
Με λίγα λόγια: ΔΕΝ μπορεί να υπήρχε πολιτισμός ποιό πριν γιατί α) δεν είχε την πληθυσμιακή βάση να το κάνει, β) δεν είχε τις τεχνολογικές βάσεις να το κάνει (κάτι που θα απαιτούσε πολύ χρόνο) γ) δεν υπήρχαν οι κατάλληλες συνθήκες να το πράξει.
Και συ ρε μάγκα που τα ξέρεις τα παραπάνω;
Απλό. Μεγάλη πληθυσμιακή βάση σημαίνει όλα τα κακά της κοινωνίας μας, τα οποία απαντώνται και στην αρχαιότητα. Νεκροταφεία, σκουπιδότοποι, πόλεις και χωριά, λιμάνια, καλλιεργήσημοι χώροι, τριαλαρό-τριαλαρά. Οι αρχαιότερες πόλεις που έχουμε βρει μέχρι σήμερα είναι η Ιερηχώς (8000π.χ.), κάποιες πόλεις στον ελληνικό χώρο (10000-8000π.χ.) και φυσικά κάποιες πόλεις της ίδιας εποχής στην βόρεια μεσοποταμία. Οι λίγες όμως χιλιάδες κάτοικο αυτών των πόλεων δεν σχηματίζουν την πληθυσμιακή βάση για τεχνολογική εξέλιξη. Παράδειγμα η Σουμερία: πόσο τεχνολογικά εξελίχτηκαν εκεί οι άνθρωποι με την πάροδο 2500 χρόνων. Όχι πολύ ε; Μόνο που εκεί ζούσαν κάπου 400.000 άτομα...
Επίσης σε ένα τεχνολογικό πολιτισμό βλέπεις και τα αποτελέσματα αυτού, όχι μονο στο περιβάλλον αλλά γενικά στον τρόπο ζωής του. Ωραίο θέαμα οι Απάτσι ή οι Κομάτσι πάνω στα άλογα τους ε; Μόνο που τα άλογα τα έφεραν στην Αμερική οι Ευρωπαίοι και άρα οι κουλτούρα που τόσο πολύ θαυμάζουμε ήταν (το 1850) μικρότερη από 300 χρονών. Άλλαξε όμως ριζικά, τον τρόπο ζωής των ανθρώπων των πεδιάδων. Το ίδιο συμβαίνει με κάθε ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ τεχνολογικό επίτευγμα. Δεν χρεαιστήκαμε το ηλεκτροκίνητο τρένο για να αλλάξουμε τον τρόπο μετακίνησης ανθρώπων και εμπορευμάτων – το έκανε ποιό νωρίς ο ατμός. Γιατί; Γιατί ήταν πιο εύκολο να το σκεφτεί ένας άνθρωπος με το τεχνολογικό υπόβαθρο που είχε, με την εμπειρία του και της εικόνες που έχει από την ζωή του.
Ερχόμαστε τώρα στις γελοιότητες του τύπου «πυρηνικά όπλα» ή «ρουκέτες και πυροβόλα» στις γραφές των αρχαίων.
Δεν θα γράψω για τα πυρηνικά όπλα – είναι μόνο για τους ψυχοπαθείς και για να πουλάει βιβλία ο Λιακόπουλος.
Για να έχει όμως ρουκέτες ή πυροβόλα ένας αρχαίος πολιτισμός θα πρέπει: α) να έχει πολύ μακρή χρόνο εξέλιξης της κοινωνίας, β) να ασχολείται με την χημεία ή την αλχημεία, γ) να θέλει να κατασκευάσει κάτι παρόμοιο δ) να θέλει να χρησιμοποιήσει κάτι παρόμοιο.
Μιλάω φυσικά για την θεωρία που λέει ότι όταν οι Γαλάτες πλησίαζαν τους Δελφούς ή και «αλλού», οι Έλληνες χρησιμοποίησαν ρουκέτες για να τους διώξουν.
Πρώτον θα πρέπει να υπήρχαν άνθρωποι που να ήξεραν ανά πάσα στιγμή την κατασκευή τους – το μπαρούτι με το πέρασμα του χρόνου ή αν υγρανθεί χάνει την δύναμη του (εκτός βέβαια εάν είχαν βρει τα πλαστικά εκρηκτικά!) . Δεύτερον η κατασκευή απαιτεί και δοκιμές και ασκήσεις... Τρίτον για να ξέρει πως θα δράσουν οι ρουκέτες θα πρέπει πρώτα να τις δοκιμάσεις σε μάχη. Τέταρτον, όσο και αν προσπαθείς όλο και κάποιος γνώστης θα ξεφήγει και θα πει στους άλλους τα κόλπα και διάολε αυτό είναι όπλο δεν είναι αγιασμός... Πέμπτον θα πρέπει να βρεις τα υλικά και να τα παρασκευάσεις στις απαιτούμενες ποσότητες. Έχετε ιδέα πως κατασκευάζεται η μπαρούτη;

GIGENIS:
Προσωπικά λέω το εξής: ΑΛΛΟ μας επισκέφτηκαν και ΑΛΛΟ μ.... όπως οι εφάνταστοι παραμυθάδες θέλουν. Εκτός, το ξαναείπαμε, ήταν ψυχοπαθείς.
Βίτσιο ε, να δημιουργείς και να εκπολιτίζεις ένα άλλο είδος. Για ποιό λόγο; Έτσι και αλλιώς δεν θα βγει στο διάστημα παρά μόνο μετά από χιλιάδες χρόνια - δεν υπάρχει κανένα όφελος εδώ.
Ποιό λογικό φαντάζει η θεωρία ότι ο Χριστός ήταν εξωγήινος...

Όσο για τις Βου θέσεις ελπίζω να σε κάληψα...

Όποιον δεν κάληψα εδώ ο καλός ο μηχανολόγος (πάρε κόσμε, πάρε, πάρε,) να εξηγήσει όλα τα τεχνολογικά...

Ostria:
Έχω και πάρκινσον εκτός από τα άλλα...
Άμα βρίσκεις κάτι και σου αρέσει από τα γραφόμενα μου
κάντου ένα copypaste.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mikeclio
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 10:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikeclio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ αρχην ολοι χρησιμοποιητε τη λεξη "εξαφανιστηκε"και οχι τη φραση "δεν υπηρξε".Εγω λοιπον λεω πως σιγουρα υπηρξε καποιο ειδος πολιτισμου και σιγουρα μετοικησε στη γη και δεν δημιουργηθηκε απο την εξελιξη.Σχεδον ολες οι φυλες της γης εχουν κατι να μας πουν για θεοτητες που κατεβαιναν απο τον ουρανο.Αυτο δεν μπορει να το αμφισβητησει κανεις κατα την ταπεινη μου γνωμη.Οποτε καλο θα ειναι να ειμαστε διαλλακτικοι και οχι καθετοι στις αποψεις μας και ας μην φερνουμε παραδειγματα με μηλα και μπανανες.
Τελος θα ηθελα να εκφρασω την ευγνωμοσυνη μου σε ολους οσους κανουν ερευνες και τις παραθετουν εδω προς τερψιν ολων μας...

I lost my soul when i fell to earth...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 11:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

OANHSEA και για πολλους λογους ακομα μπορει να μην περασει η μεταλλαξη στον απογονο.Πχ αν βαλουμε χερι μονο στο ενα αλληλομορφο στον ενα γαμετη και οχι στο αλλο και να τυχει το μη πειραγμενο αλληλομορφο να ειναι το επικρατες...

quote:
Κατ αρχην ολοι χρησιμοποιητε τη λεξη "εξαφανιστηκε"και οχι τη φραση "δεν υπηρξε".Εγω λοιπον λεω πως σιγουρα υπηρξε καποιο ειδος πολιτισμου και σιγουρα μετοικησε στη γη και δεν δημιουργηθηκε απο την εξελιξη.Σχεδον ολες οι φυλες της γης εχουν κατι να μας πουν για θεοτητες που κατεβαιναν απο τον ουρανο.Αυτο δεν μπορει να το αμφισβητησει κανεις κατα την ταπεινη μου γνωμη.Οποτε καλο θα ειναι να ειμαστε διαλλακτικοι και οχι καθετοι στις αποψεις μας και ας μην φερνουμε παραδειγματα με μηλα και μπανανες.
Τελος θα ηθελα να εκφρασω την ευγνωμοσυνη μου σε ολους οσους κανουν ερευνες και τις παραθετουν εδω προς τερψιν ολων μας...

Που το ειδες το "ΟΛΟΙ".Εγω ειμαι της πεποιθησης οτι ποτε δεν υπηρξε τετοιος πολιτισμος αφου δεν εχω στοιχεια για την υπαρξη του.Μαλλον επιλεκτικα διαβαζεις.

Τα παραδειγματα με τις μπανανες ανηκουν στο κειμενο 5 μηλα που περιγραφει την βασικη ελαττωματικη επιχειρηματολογια των εσωτεριστων/μυστικιστων/ψευδοεπιστημονων.Αν θες να την απολαυσεις στον συνολο της πηγαινε στην σελιδα 2 (ή 3 δεν θυμαμαι ακριβως) του θεματος οπου παρατιθεται το πληρες κειμενο του 5 ΜΗΛΑ.

Οσο για τους μυθους το ειπαμε εκατομμυρια φορες ο μυθος μπορει να σημαινει διαφορα πραγματα.

Επισης ΔΕΝ ΛΕΝΕ οι μυθολογιες ΟΛΩΝ των λαων για θεους που κατεβηκαν απο τον ουρανο και βοηθησαν.Οι εσκιμωοι δεν εχουν καθολου θεους το ξερεις μονο πιστη στα πνευματα των προγονων....

Αν το μοναδικο στοιχειο που στηριζει την αποψη σου περι ουρανοφερτου πολιτισμου ειναι οι μυθοι,δεν εχεις επαρκη στοιχεια για την στηριξη της αποψης σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 11:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA
quote:
Προσωπικά λέω το εξής: ΑΛΛΟ μας επισκέφτηκαν και ΑΛΛΟ μ.... όπως οι εφάνταστοι παραμυθάδες θέλουν. Εκτός, το ξαναείπαμε, ήταν ψυχοπαθείς.
Βίτσιο ε, να δημιουργείς και να εκπολιτίζεις ένα άλλο είδος. Για ποιό λόγο; Έτσι και αλλιώς δεν θα βγει στο διάστημα παρά μόνο μετά από χιλιάδες χρόνια - δεν υπάρχει κανένα όφελος εδώ.
Ποιό λογικό φαντάζει η θεωρία ότι ο Χριστός ήταν εξωγήινος...


συμφωνω

quote:
Όσο για τις Βου θέσεις ελπίζω να σε κάληψα...


μα τις ιδιες αποψεις εχουμε και το προβλημα ειναι απλο
οι περισοτερες ανακαλυψεις (γραναζια,μπαταριες,μαγνητισμος και διαφορα αλλα)αναλωθηκαν στον εντιπωσιασμο των διαφορων επισκεπτων στους ναους

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 13:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά είναι φορές που ένα ταξίδι στο χρόνο θα έλυνε πολλές απορείες...

Συμφωνώ απόλυτα...
Άντε να βάλουμε μπροστά τη μηχανή του...χρόνου.


quote:
Πέμπτον θα πρέπει να βρεις τα υλικά και να τα παρασκευάσεις στις απαιτούμενες ποσότητες. Έχετε ιδέα πως κατασκευάζεται η μπαρούτη;

Διαφωνώ, αλλά δεν είμαι απόλυτος...
Ο λόγος; το υγρό πυρ...

Συνήθως διαφωνώ με το φίλο ΟΑΝΝΗΣΕΑ, όπως και τώρα... βέβαια αρκετές φορές έχει καταφέρει να με πείσει με τα επιχειρήματα του, στην προκειμένη περίπτωση όμως εγώ μιλώ για μια εποχή πολύ ποιο πριν από ότι αναφέρεσαι φίλε μου... και οι υπόλοιποι αν δεν κάνω λάθος.
Ο λόγος που καταφέρνει να με πείσει είναι πολύ απλός, βάζει μυαλό και φαντασία να δουλέψουν μαζί και τις περισσότερες φορές βγάζει ένα καλό αποτέλεσμα, όχι πάντα, για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας
Στην αντίθετη μεριά η φίλη medtech, δεν θα καταφέρει ποτέ να με πείσει, εκτός και αν συμφωνούμε ήδη από την αρχή. Για ποιο λόγο; Είναι πολύ απλό...
Δεν διαθέτει φαντασία...καθόλου, τίποτα, ούτε για δείγμα...
Ο άνθρωπος έχει φτάσει εδώ που είναι σήμερα βάζοντας τη φαντασία του να δουλέψει...
Χωρίς αυτό το πολύτιμο αγαθό, δεν θα ξεχωρίζαμε καθόλου από τα άλλα ζώα του πλανήτη μας.
Φτάσαμε εδώ που είμαστε, κατά κύριο, λόγο φαντασίας, και μετά της ανάγκης.
Αν κλειστούμε στα πολύ στενά περιθώρια των αποδείξεων, περιορίσουμε, έως εξαλείψουμε τη φαντασία μας, είμαστε καταδικασμένοι, να περιμένουμε απλά το...τέλος της εποχή μας, αγαπητή μου medtech.
Τέλος να καλωσορίσω το φίλο/η mikeclio
Και να πω βεβαίως ότι δεν με εκφράζει η άποψη του εποικισμού της Γης
Αμφιβάλω = σκέπτομαι = προχωρώ μπροστά!!!
Τα πισωγυρίσματα ανήκουν σε άλλες εποχές, όχι σε αυτήν.
Το ελπίζω τουλάχιστον...


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 17:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krios,
Μμμμμμ,
Υγρό πυρ. Δεκτόν κατά την περίοδο της επιδρομής των Γαλατών.
Είχαν και παλίντοτα και γαστραφέτες για να το εκτοξεύσουν. Το θέμα είναι πως το δημιούργησαν - εκτός εάν θεωρήσουμε ότι ήταν ένας πρώιμος τύπος.
Το ζήτημα είναι ΓΙΑΤΙ δεν το ξαναχρησιμοποίησαν, εάν το είχαν, σε άλλες μελλοντικές συγκρούσεις;;; Τι τους εμπόδιζε;;; Εάν ήταν ιερό - μόνο για χρήση εναντίων βαρβάρων - γιατί δεν χρησιμοποιήθηκε εναντίων των Ρωμαίων;;;
Ακόμα και εάν το είχαν κρυφό (πως είναι αυτό δυνατόν με τόσες πολεμικές μηχανές;)όταν το ιερό και οι περίοικοι χώροι κατελήφθησαν από του Φωκαείς γιατί κανείς δεν το πήρε στα χέρια του;;
Μιλάμε για ΟΠΛΟ και τα όπλα τα θέλουν ΟΛΟΙ και δεν μπορούν να μείνουν κρυφά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 17:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υγρό πυρ. Δεκτόν κατά την περίοδο της επιδρομής των Γαλατών.

Δεν εννοούσα αυτό φίλε μου, το έθεσα απλός σαν παράδειγμα, αλλά ναι η λογική σου έχει βάσει...γιατί δεν το χρησιμοποίησαν σε άλλους εισβολείς; Έχεις δίκιο....
Σε αυτό το σημείο τουλάχιστον...


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 18:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ OANNHSEA μην ξεχνάς ότι ούτε και στην περίοδο της Άλωσης δεν χρησιμοποιήθηκε το υγρό πυρ σαν μέσω άμυνας. Οι ιστορικοί εικάζουν ότι είτε οι αντίπαλοι είχαν βρει τρόπους αντιμετώπισης του ή ότι (το πιθανότερο) είχε ξεχαστεί η συνταγή του και ο τρόπος χρήσης του. Δεν υπάρχουν άλλωστε καθόλου αναφορές για αυτό στην ύστερη βυζαντινή περίοδο. Αν λοιπόν ακόμη και ανάμεσα στους βυζαντινούς ήταν εφτασφράγιστο μυστικό, τότε πως θα μπορούσε να τεκμηριωθεί μια σύνδεση του με κάτι τόσο ξένο όπως οι Δελφοί;




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 18:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ OANNHSEA μην ξεχνάς ότι ούτε και στην περίοδο της Άλωσης δεν χρησιμοποιήθηκε το υγρό πυρ σαν μέσω άμυνας. Οι ιστορικοί εικάζουν ότι είτε οι αντίπαλοι είχαν βρει τρόπους αντιμετώπισης του ή ότι (το πιθανότερο) είχε ξεχαστεί η συνταγή του και ο τρόπος χρήσης του. Δεν υπάρχουν άλλωστε καθόλου αναφορές για αυτό στην ύστερη βυζαντινή περίοδο. Αν λοιπόν ακόμη και ανάμεσα στους βυζαντινούς ήταν εφτασφράγιστο μυστικό, τότε πως θα μπορούσε να τεκμηριωθεί μια σύνδεση του με κάτι τόσο ξένο όπως οι Δελφοί;




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 18:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβός αγαπητέ φίλε ΟΚΤΙΝΟΜΕ, μυστικότητα....
Το ξαναλέω όμως ότι το έθεσα σαν παράδειγμα για να τονίσω τη ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ που επικρατούσε εκείνη την εποχή.
Και προς θεού, σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα ότι χρισιμοποιήθηκε Υγρό πυρ στους Δελφούς!
Ένα απλό παράδειγμα τίποτε περισσότερο...
πάντως την τύχη που είχε το υγρό πυρ, θα μπορούσε να είχαν και οι ρουκέτες των Δελφών...
Λέω εγώ τώρα...


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 23:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν διαθέτει φαντασία...καθόλου, τίποτα, ούτε για δείγμα...

Αληθεια αγαπητε Κριε?Ε να σε προσκαλεσω στον εγκεφαλο μου οπου καθε μερα φανταζομαι διαφορους τροπους με τους οποιους βλαστικα κυτταρα μπορουν να καλλιεργηθουν και να χρησιμοποιηθουν στην κατασκευη μελων που θα μπορουσαν να μεταμοσχευθουν κατοπιν σε ατομα που εχουν ακρωτηριαστει.

Ξερεις επισης επισης αγαπητε Κριε οτι ειμαι φανατικη της φανταστικης λογοτεχνιας (επιστημονικης φαντασιας και ηρωικης φαντασιας?).

Επισης εχω το θεομουρλο ονειρο (μιλαμε για τρελη φαντασια) οτι καποτε οι Ελληνες θα γινουν ενσυνειδητοι πολιτες και η Ελλαδα αξιοσεβαστο κρατος...

Φαντασια εχω μπολικη,το θεμα ειναι οτι δεν επιτρεπω για χαρην της ονειροπολησης στον εαυτο μου,να δεχτει ιδεες και αποψεις που δεν υποστηριζονται απο ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.

ΟΛΕΣ μα ολες της ιστοριες που μου αναφερεις για μπαταριες,πυραμιδες,μυθους θεων που κατεβηκαν απο τον ουρανο κτλ.τις εχω ακουσει εκατομμυρια φορες.Δεν εχω δει ομως ιχνος αποδειξης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 04:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Krios,
Μμμμμμ,
Υγρό πυρ. Δεκτόν κατά την περίοδο της επιδρομής των Γαλατών.
Είχαν και παλίντοτα και γαστραφέτες για να το εκτοξεύσουν. Το θέμα είναι πως το δημιούργησαν - εκτός εάν θεωρήσουμε ότι ήταν ένας πρώιμος τύπος.
Το ζήτημα είναι ΓΙΑΤΙ δεν το ξαναχρησιμοποίησαν, εάν το είχαν, σε άλλες μελλοντικές συγκρούσεις;;; Τι τους εμπόδιζε;;; Εάν ήταν ιερό - μόνο για χρήση εναντίων βαρβάρων - γιατί δεν χρησιμοποιήθηκε εναντίων των Ρωμαίων;;;
Ακόμα και εάν το είχαν κρυφό (πως είναι αυτό δυνατόν με τόσες πολεμικές μηχανές;)όταν το ιερό και οι περίοικοι χώροι κατελήφθησαν από του Φωκαείς γιατί κανείς δεν το πήρε στα χέρια του;;
Μιλάμε για ΟΠΛΟ και τα όπλα τα θέλουν ΟΛΟΙ και δεν μπορούν να μείνουν κρυφά....

Σήμερα έχουμε όλοι πυρηνικά, ή διηπειρωτικούς πυραύλους ή πυρηνικά υποβρήχια κτλ; δεν νομίζω.

Και αν χρησιμοποιήσω οπλα απεμπλουτισμένου ουρανίου ή πιο ακραία μια μικρή πυρινική βόμβα σήμερα στην Σερβία θα πρέπει να τα ξαναχρησιμοποιήσω και σε μελλοντικό πόλεμο;

Δεν ειναι απαραίτητο νομίζω ε;

Αν και διαφωνω και ως προς την κατοχή αλλά και ως προς τη χρήση που αναφέρεις παραπάνω.

Φαντασια εχω μπολικη,το θεμα ειναι οτι δεν επιτρεπω για χαρην της ονειροπολησης στον εαυτο μου,να δεχτει ιδεες και αποψεις που δεν υποστηριζονται απο ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.

Αποδείξεις για τη θεωρία του Δαρβινισμού έχεις;
Γιατι από τα λεγόμενα σου κατάλαβα ότι αυτην υποστηρίζεις,

Και μιλάω για πραγματικές και ουσιαστικές, χωρις τις λέξεις
Ετυχε,
Υποθετουμε,
Θα μπορούσε,
Σύμπτωση,
Αόριστο,

quote:
Επισης εχω το θεομουρλο ονειρο (μιλαμε για τρελη φαντασια) οτι καποτε οι Ελληνες θα γινουν ενσυνειδητοι πολιτες και η Ελλαδα αξιοσεβαστο κρατος...

Γιατι δεν είμαστε;
Εχεις ζήσει αλλού όπου ήσαν καλύτεροι, και σου άρεσε περισσότερο;
Ε... μη σε κρατάμε κιόλας.

Αλλιώς πρέπει να συμβιβαστείς οτί κανείς δεν ειναι τέλειος

Υπομονή και επιμονή χρειαζόμαστε και κυρίως ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΥΑΛΑ.

quote:
ΟΛΕΣ μα ολες της ιστοριες που μου αναφερεις για μπαταριες,πυραμιδες,μυθους θεων που κατεβηκαν απο τον ουρανο κτλ.τις εχω ακουσει εκατομμυρια φορες.Δεν εχω δει ομως ιχνος αποδειξης.

Μήπως δεν θέλεις να τις δείς;

Α!! Οσον αφορά τις πυραμίδες σε παρακαλώ να μου στειλεις τις αποδείξεις που έχεις ότι ΟΛΕΣ κατασκευάστηκαν απο τους Αιγυπτίους.

Γιατί υπάρχουν αυτή τη στιγμή άλλες τόσες που το αναιρουν.

Βλέπεις η επιστήμη προχωρά.

quote:
Αληθεια αγαπητε Κριε?Ε να σε προσκαλεσω στον εγκεφαλο μου οπου καθε μερα φανταζομαι διαφορους τροπους με τους οποιους βλαστικα κυτταρα μπορουν να καλλιεργηθουν και να χρησιμοποιηθουν στην κατασκευη μελων που θα μπορουσαν να μεταμοσχευθουν κατοπιν σε ατομα που εχουν ακρωτηριαστει.

Ειναι αποκλειστικά δική σου ιδέα ή έρευνα και η πρωτοπωριακή αυτή ανακάλυψη ή κάποιου άλλου με περισσότερη φαντασία απο εσένα;


Αλήθεια όταν σπούδαζες αν και δεν ξέρω την ηλικία σου, πως θα ακουγόταν στα αυτιά σου η Ντόλη;


quote:
Αγαπητέ OANNHSEA μην ξεχνάς ότι ούτε και στην περίοδο της Άλωσης δεν χρησιμοποιήθηκε το υγρό πυρ σαν μέσω άμυνας. Οι ιστορικοί εικάζουν ότι είτε οι αντίπαλοι είχαν βρει τρόπους αντιμετώπισης του ή ότι (το πιθανότερο) είχε ξεχαστεί η συνταγή του και ο τρόπος χρήσης του. Δεν υπάρχουν άλλωστε καθόλου αναφορές για αυτό στην ύστερη βυζαντινή περίοδο. Αν λοιπόν ακόμη και ανάμεσα στους βυζαντινούς ήταν εφτασφράγιστο μυστικό, τότε πως θα μπορούσε να τεκμηριωθεί μια σύνδεση του με κάτι τόσο ξένο όπως οι Δελφοί;

Αστο το θέμα του βυζαντίου και της Αλωσης είναι πονεμενη ιστορία και δεν βασιστηκε αποκλειστικά στην υπεροπλία αλλα σε δεκαδες άλλους λόγους και παράγοντες πιο ισχυρούς και απο το υγρό πυρ.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 10:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φαντασια εχω μπολικη,το θεμα ειναι οτι δεν επιτρεπω για χαρην της ονειροπολησης στον εαυτο μου,να δεχτει ιδεες και αποψεις που δεν υποστηριζονται απο ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.

Αποδείξεις για τη θεωρία του Δαρβινισμού έχεις;.


ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ.ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΔΩ: www.talkorigins.org.ΤΟΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟΝΟΙ απο αποδειξεις.


quote:

Γιατι από τα λεγόμενα σου κατάλαβα ότι αυτην υποστηρίζεις,

Και μιλάω για πραγματικές και ουσιαστικές, χωρις τις λέξεις
Ετυχε,
Υποθετουμε,
Θα μπορούσε,
Σύμπτωση,
Αόριστο,


Αυτην υποστηριζω (θεωρια της εξελιξης) γιατι εκει με προσανατολιζουν τα στοιχεια.

www.talkorigins.org.Μελετησε.


quote:
quote:ΟΛΕΣ μα ολες της ιστοριες που μου αναφερεις για μπαταριες,πυραμιδες,μυθους θεων που κατεβηκαν απο τον ουρανο κτλ.τις εχω ακουσει εκατομμυρια φορες.Δεν εχω δει ομως ιχνος αποδειξης.

Μήπως δεν θέλεις να τις δείς;


Μηπως λες μαλακιες?Εαν υπηρχαν αποδειξεις για ποιον λογο να τις αρνηθω?Αλλα αντι για αποδειξεις μου παρουσιαζουν παρερμηνειες μυθων!Ειχαν λεει οι αρχαιοι ρομποτ γιατι ο μυθος λεει ο Μινωας ειχε τον Ταλο.Αλλα ιχνος απο Ταλο ή αλλο επιτευγμα γιοκ...

quote:

Α!!Οσον αφορά τις πυραμίδες σε παρακαλώ να μου στειλεις τις αποδείξεις που έχεις ότι ΟΛΕΣ κατασκευάστηκαν απο τους Αιγυπτίους.

Γιατί υπάρχουν αυτή τη στιγμή άλλες τόσες που το αναιρουν.


Μονο ψευδοεπιστονες αλα Ντενικεν και Σια υποστηριζουν οτι οι πυραμιδες κατασκευαστηκαν απο εξωγηινους και οχι απο Αιγυπτιους.Και τα κειμενα εχουμε που περιγραφουν τους τροπους κατασκευης (τα ιερογλυφικα εχουν αποκρυπτογραφηθει εδω και καμια εκατοστη χρονια τουλαχιστον) και πειραματα εχουν κανει οι αρχαιολογοι που επιβεβαιωνουν την μεθοδολογια της κατασκευης τους.

Ποιοι ειναι αυτοι που αναιρουν την πεποιθηση οτι τις εφτιαξαν οι Αιγυπτοι?Αν ειναι επιστημονες του ιδιου διαμετρηματος με τον Ντενικεν και τον Σιτσιν ΣΩΘΗΚΕΣ.

quote:
quote:Αληθεια αγαπητε Κριε?Ε να σε προσκαλεσω στον εγκεφαλο μου οπου καθε μερα φανταζομαι διαφορους τροπους με τους οποιους βλαστικα κυτταρα μπορουν να καλλιεργηθουν και να χρησιμοποιηθουν στην κατασκευη μελων που θα μπορουσαν να μεταμοσχευθουν κατοπιν σε ατομα που εχουν ακρωτηριαστει.

Ειναι αποκλειστικά δική σου ιδέα ή έρευνα και η πρωτοπωριακή αυτή ανακάλυψη ή κάποιου άλλου με περισσότερη φαντασία απο εσένα;


Αλήθεια όταν σπούδαζες αν και δεν ξέρω την ηλικία σου, πως θα ακουγόταν στα αυτιά σου η Ντόλη;



H ιδεα για την καλλιεργεια ιστων δεν ειναι δικη μου.Καποιες απο τις μεθοδους τις οποιες φανταζομαι πιθανον να ειναι.Αλλα μεχρι να περασεις απο την ιδεα στην πραξη,υπαρχει μεγαλη αποσταση.Για να πραγματοποιηθει κατι τετοιο υπαρχουν πολλες δυσκολιες και πρεπει να βρεθει τροπος να υπερνικηθουν.

Γυριζεις συνεχεια στα ιδια και στα ιδια.Ειπαμε στην φαντασια μπορουν να γυριζουν χιλια δυο αλλα μεχρι να γινουν πραξη...

Οταν σπουδαζα η Ντολη ηταν ηδη διασημη.Καθε επιτευγμα της επιστημης με κανει περηφανη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy