ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Στην αρχαιότητα: Εξωγήινοι ή μήπως ένας πολύ πιο ανεπτυγμένος γήινος πολιτισμός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 12:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
medtech ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.
ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΝΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΕ Ο ΤΑΔΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΗΝ ΤΟΤΕ ΕΠΟΧΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ.
ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΝΤΟΛΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ medtech ΣΚΕΨΟΥ ΝΑ ΕΛΕΓΕΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ
ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΟΙ ΤΟΤΕ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ ΘΑ ΣΕ ΕΙΧΑΝ
ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 12:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
medtech ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.

Χρειαζονται ομως αποδειξεις για να δεχτεις κατι.

Εχω ανοιχτο μυαλο αλλα οχι ξεχειλωμενο που να δεχεται οτιδηποτε ανευ εγκυρων αποδειξεων.Και εγω και εσυ ερευνουμε.Η διαφορα μας εγκειται στην μεθοδολογια.Εγω απαιτω χειροπιαστες αποδειξεις,πειραματα κτλ.ΕΣΥ ικανοποιησαι με πολυ φτωχης ποιοτητας ενδειξεις και τις βαφτιζεις ως αποδειξεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 13:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρειαζονται ομως αποδειξεις για να δεχτεις κατι.

Εχω ανοιχτο μυαλο αλλα οχι ξεχειλωμενο που να δεχεται οτιδηποτε ανευ εγκυρων αποδειξεων.Και εγω και εσυ ερευνουμε.Η διαφορα μας εγκειται στην μεθοδολογια.Εγω απαιτω χειροπιαστες αποδειξεις,πειραματα κτλ.ΕΣΥ ικανοποιησαι με πολυ φτωχης ποιοτητας ενδειξεις και τις βαφτιζεις ως αποδειξεις.



ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΓΡΑΨΑ
ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΓΩ ΣΤΟ TOPIC ΟΤΙ ΑΠΟΔΕΧΤΗΚΑ KATI?ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΝΑ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΑΚΟΜΑ.
ΓΙΑ ΚΑΝΕ ΕΝΑ COPY PASTE ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΧΤΗΚΑ ΦΤΩΧΗΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΩΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΣΥ ΒΑΦΤΙΖΕΙΣ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΘΕΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 16:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μηπως λες μαλακιες?Εαν υπηρχαν αποδειξεις για ποιον λογο να τις αρνηθω?Αλλα αντι για αποδειξεις μου παρουσιαζουν παρερμηνειες μυθων!Ειχαν λεει οι αρχαιοι ρομποτ γιατι ο μυθος λεει ο Μινωας ειχε τον Ταλο.Αλλα ιχνος απο Ταλο ή αλλο επιτευγμα γιοκ...


Ειπαμε μην ξεφεύγεις, δευτερο φάουλ.

Απο όλα αυτά τα παραπάνω ξέρεις τι συμπέρασμα βγαίνει;

Ειμαστε ένα γενετικό πείραμα μιας εξωγήινης μορφής για αυτο και τα κενα στη θεωρία της εξέλιξης που σημειωτέων αλλάζει με βάση τα καινούργια ευρήματα.

Κάθε τόσο μας επισκέπτονται, εξου και οι θέασεις ΑΤΙΑ, οι απαγωγές κτλ. για να δουν πως πάει το πείραμά τους.

Κάποια στιγμή που θα επιλέξουν θα τελειώσει το πείραμα οπότε ή θα σβήσουμε και θα ξεκινήσουν ένα νέο, ή θα προλάβουμε να αυτοκαταστραφούμε.

Μπορεί βέβαια να είμαστε και ένα παιχνίδι για αυτούς, οπως τα παιδιά μας παιζουν με τα lego.

Πως σου φαίνεται σαν θεωρία αγαπητή δεν στέκει;

Αν όντως τώρα πιστεύεις στη θεωρία της εξέλιξης, και μου παραθέτεις ένα λινκ και μονο αν το έχεις μελετήσει θα δείς ότι υπάρχουν πάρα πολλές απο τις κακές λεξούλες που αναφέρθηκα.
Και μιλάω για πραγματικές και ουσιαστικές, χωρις τις λέξεις
Ετυχε,
Υποθετουμε,
Θα μπορούσε,
Σύμπτωση,
Αόριστο,

Αυτο δεν με ικανοποιεί σαν απόδειξη.
Συγχώρεσέ με για αυτό, αν καλύπτουν εσένα, δικαίωμά σου και μπράβο σου.


quote:

Μονο ψευδοεπιστονες αλα Ντενικεν και Σια υποστηριζουν οτι οι πυραμιδες κατασκευαστηκαν απο εξωγηινους και οχι απο Αιγυπτιους.Και τα κειμενα εχουμε που περιγραφουν τους τροπους κατασκευης (τα ιερογλυφικα εχουν αποκρυπτογραφηθει εδω και καμια εκατοστη χρονια τουλαχιστον) και πειραματα εχουν κανει οι αρχαιολογοι που επιβεβαιωνουν την μεθοδολογια της κατασκευης τους.

Ποιοι ειναι αυτοι που αναιρουν την πεποιθηση οτι τις εφτιαξαν οι Αιγυπτοι?Αν ειναι επιστημονες του ιδιου διαμετρηματος με τον Ντενικεν και τον Σιτσιν ΣΩΘΗΚΕΣ.


Δεν αναφέρθηκα ποτε σε αυτούς που αναφέρεις συνέχεια.
Αν μόνο αυτούς γνωρίζεις συγχαρητήρια υπάρχουν ακόμα πάρα πολλοί ψευδοεπιστήμονες .

Για τις πυραμίδες το μόνο που μπορώ να σου πω ειναι 'ψάξτο' κάτσε και διαβασε.
Εκτός αν σε καλύπτουν οι ανοησίες που έχουν καταλήξει μερικοί τουρίστες αιγυπτιολόγοι και επειδή τους θεωρείς επιστήμονες απλά τους πιστεύεις.

quote:
H ιδεα για την καλλιεργεια ιστων δεν ειναι δικη μου.

Και πως μπορούσε να είναι αγαπητή μου, αφού υπάρχει παντελλής έλλειψη φαντασίας και κατα συνέπεια ιδεών.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 16:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σε ξανα ρωτάω λοιπόν τι βλέπεις παρακάτω;

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 17:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ φίλε Troll τί βλέπεις? Εγώ πάντως,άμα στρέψουμε την εικόνα κατά 90 μοίρες δεξιά,βλέπω ότι ένας ημίγυμνος άνθρωπος,κάθεται πάνω σε ένα τεράστιο τετράγωνο,κακομούτσουνο κεφάλι! Ισως το κεφάλι αυτό να αναπαριστά κάποιον θεό. Εχω στο σπίτι της μητέρας μου ένα βιβλίο σχετικό με το ημερολόγιο των Μάγιας, που έχει το σχέδιο αυτό.Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να το πάρω για να δώ τί επεξήγηση δίνει πάνω σε αυτό το σχέδιο. Πάντος άν θυμάμαι καλά, οι Μαγιας τα σχέδιά τους τα χώριζαν σε τμήματα,και έτσι έπρεπε να τα κοιτάξεις για να βγάλεις νόημα,τμηματικά και όχι ολόκληρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 17:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ φίλε Troll τί βλέπεις? Εγώ πάντως,άμα στρέψουμε την εικόνα κατά 90 μοίρες δεξιά,βλέπω ότι ένας ημίγυμνος άνθρωπος,κάθεται πάνω σε ένα τεράστιο τετράγωνο,κακομούτσουνο κεφάλι! Ισως το κεφάλι αυτό να αναπαριστά κάποιον θεό. Εχω στο σπίτι της μητέρας μου ένα βιβλίο σχετικό με το ημερολόγιο των Μάγιας, που έχει το σχέδιο αυτό.Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να το πάρω για να δώ τί επεξήγηση δίνει πάνω σε αυτό το σχέδιο. Πάντος άν θυμάμαι καλά, οι Μαγιας τα σχέδιά τους τα χώριζαν σε τμήματα,και έτσι έπρεπε να τα κοιτάξεις για να βγάλεις νόημα,τμηματικά και όχι ολόκληρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 18:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή medtech, με τέτοια μυαλά καμιά ανακάλυψη δεν πρόκειται να κάνεις, αν είσαι καλή, πιθανόν να βελτιώσεις κάποιου άλλου την ανακάλυψη...δικιλα σου αποκλείεται...
Στα υπόλοιπα με κάλυψαν οι Troll και Open Mind, να μην γράφουμε συνέχεια τα ίδια...

Δεν ξέρω τη βλέπει ο Troll αγαπητέ stanfromgreece, πάντως εγώ τη γύρισα γύρο γύρο, και κατέληξα ότι ένας άνδρας κάθετε πάνω σε ένα άγνωστο προς εμάς αντικείμενο...
Η ενδυμασία κανένα ρόλο δεν παίζει...απλά σκεφτείτε, τίποτε άλλο. σκεφτείτε...


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 19:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ας μη βγάζουμε συμπεράσματα σχετικά με το ποιος έχει
την περισσότερη και πιο γόνιμη φαντασία...

τυγχάνει η medtech να μη συμφωνεί με πολλούς που πιστεύουν
ότι κάτι συνέβαινε με τους αρχαίους και την τεχνολογία τους,
αλλά αυτό δε νομίζω ότι σημαίνει και έλλειψη φαντασίας από μέρους της

η φαντασία νομίζω ότι είναι κάτι σαν την προσωπικότητα,κάθε άνθρωπος
έχει και καλλιεργεί τη δική του

τα συμπεράσματα στα οποία θα καταλήξει,νομίζω ότι δείχνουν και την
προσωπικότητά του,τι τύπος είναι,αν πιστεύει ή όχι

οι περισσότεροι εδώ μέσα,πλην των πιτσιρικάδων που δικαιολογούνται λόγω ηλικίας,έχω την εντύπωση ότι και καλλιεργημένοι είναι
και με αρκετή φαντασία

η δε συζήτηση είναι πολύ όμορφη και ακούμε όλες τις απόψεις

αυτό είναι πολύ θετικόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 19:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Krios,δεν είναι άγνωστο αντικείμενο! Πρόσεξέ το καλά! Ενα κεφάλι είναι με μάτια μύτη και δόντια! Δεν θέλει και πολλή φαντασία! Φαίνεται πολύ καθαρά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 20:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η δε συζήτηση είναι πολύ όμορφη και ακούμε όλες τις απόψεις

Συμφωνώ αγαπητέ φίλε Αγνοών, έτσι είναι , μέχρι στιγμής τουλάχιστον.

quote:
Φίλε Krios,δεν είναι άγνωστο αντικείμενο! Πρόσεξέ το καλά! Ενα κεφάλι είναι με μάτια μύτη και δόντια! Δεν θέλει και πολλή φαντασία! Φαίνεται πολύ καθαρά!

Ομολογώ ότι χρειάζεται πάρα πολύ φαντασία για να το δεις έτσι….
Μπορεί όμως να κάνω και λάθος φίλε μου… μην με παρεξηγήσεις,
Εγώ δεν είμαι απόλυτος….
Τα παραθυράκια μου τα έχω όλα ανοιχτά!
Σε αντίθεση με φίλη medtech, που τα έχει κλίσει αεροστεγώς.



Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 20:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Krios,κάποτε με είχε συνεπάρει πολύ το θέμα με τον πολιτισμό των Mayas,και είχα διαβάσει αρκετά για αυτούς. Μου άρεσε η ιδέα ότι θα μπορούσαν τα σχέδιά τους να έχουν σχέση με ζωή με άλλους πλανήτες, αλλά ψάχνοντάς το ορθολογικά είδα ότι δεν ήταν έτσι τελικά. Απλά, πολοί εκμεταλεύτηκαν το "παράξενο" των σχεδίων τους για να τα συσχετίσουν με κάτι τέτοιο. Στην πραγματικότητα ήταν ένας "πολιτισμός" που δεν έχει να κάνει σε πολλά με την σημασία της λέξης όπως την ενοούμε σήμερα. Για την ακρίβεια... ούτε τον τροχό δεν είχαν καλά καλά ανακαλύψει, ναι! δεν είχαν κάρα ή κάτι παρόμοιο να τους βοηθάει για τις μεταφορές τους. Είναι δυνατόν να είχαν δεχτεί επιροές από έναν ανώτερο πολιτισμό,και να μην είχαν κληρονομήσει κάτι απο αυτούς? Αν προσέξεις το κεφάλι που σου λέω, είναι τετραγωνισμένο. Οι mayas,παραμόρφωναν το σχήμα του κεφαλιού των παιδιών (αν δεν κάνω λάθος αυτών που είχαν βασιλικό αιμα) ώστε να είναι πεπλατυσμένο. Ετσι οι αναπαραστάσεις αρχηγών ή θεών είναι με τετραγωνισμένο κεφάλι. Βέβαια είχαν γίνει και πολλά ατυχήματα έτσι και πολλά παιδιά είχαν χάσει την ζωή τους. Αν και η ζωή δεν ήταν κάτι που τους ενδιέφερε ιδιαίτερα... είχαν τα πάντα στην ημερήσια διάταξή τους...από ανθρωποθυσίες,μέχρι διάτριση με αιχμηρό αντικείμενο την γλώσσα των γυναικών ή τα γεννητικά όργανα του αντρα...Ολα αυτά,δεν μου φέρνουν σε κάτι από...ανεπτυγμένο πολιτισμό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 21:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ολα αυτά,δεν μου φέρνουν σε κάτι από...ανεπτυγμένο πολιτισμό...

Σου είπε κανείς ότι είχαν τεχνολογικά εξελιγμενο πολιτισμό;

Την πιθανότητα επαφής με άλλους πολιτισμούς το αποκλείεις; Και όταν λέω άλλους εννοώ γήινους ή και εξωγήινους.

Οταν οι ΜΑΟ_ΜΑΟ είδαν αεροπλάνο πρώτη φορά πως το ζωγράφισαν γνωρίζεις;

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 21:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσος να έχεις και δίκιο…
Φίλε stanfromgreece!


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 04:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Στην πραγματικότητα ήταν ένας "πολιτισμός" που δεν έχει να κάνει σε πολλά με την σημασία της λέξης όπως την ενοούμε σήμερα. Για την ακρίβεια... ούτε τον τροχό δεν είχαν καλά καλά ανακαλύψει, ναι! δεν είχαν κάρα ή κάτι παρόμοιο να τους βοηθάει για τις μεταφορές τους. Είναι δυνατόν να είχαν δεχτεί επιροές από έναν ανώτερο πολιτισμό,και να μην είχαν κληρονομήσει κάτι απο αυτούς?

Φιλε stanfromgreece

Διάβασε σε παρακαλώ λίγα στοιχεία για τους Μάγια πριν παραθέσεις ανακρίβειες

quote:
Πώς μπορεί να θεωρηθεί πρωτόγονος ένας πολιτισμός που το ημερολόγιό του είναι πιο ακριβές από το δικό μας γρηγοριανό; Εξάλλου οι έρευνες του αμερικάνου Millon αποδεικνύουν ότι η χρήση του σιδήρου δεν θεωρούταν απαραίτητη επειδή αντικαθίστατο από τον Ανδεσίτη!

Οι τεράστιες βιβλιοθήκες τους κάηκαν απ' τους Ισπανούς κατακτητές που έδειχναν έτσι στους "βάρβαρους Μάγια" τα φώτα του "ευρωπαϊκού πολιτισμού", στερώντας μας από πολύτιμες πληροφορίες γι' αυτόν τον άγνωστο πολιτισμό. Μετά από αυτό οι Μάγια χωρίς να πολεμήσουν εξαφανίζονται για σχεδόν 300 χρόνια και επανεμφανίζονται σε σχεδόν αποκομμένη απ' το παρελθόν, μάλλον αδιάφορη πια μορφή.

Ένας λαός με σχεδόν 120 πολιτείες μέσα στην καρδιά της τροπικής ζούγκλας του Γιουκατάν της Κεντρικής Αμερικής, που δεν είχε δρόμους να τις ενώνουν, που δεν είχε όπλα για την άμυνα του, που τον τροχό τον χρησιμοποιούσε μόνο για παιδικά παιχνίδια (όπως και οι Ίνκα και οι Αζτέκοι) κατάφερε να κατασκευάσει εντυπωσιακότατα κτίσματα με τεράστιους βράχους που μεταφέρθηκαν από την Γουατεμάλα, πρέπει να είχε σίγουρα κάποιο αποτελεσματικότερο τρόπο μεταφορών και επικοινωνιών και ανεπτυγμένη τεχνογνωσία! Ποιόν όμως;


ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ

Μια απόδειξη της τεχνολογίας βέβαια θα μπορούσε να είναι η αρχιτεκτονική τους, με τις θαυμάσιες πυραμίδες που στον σχεδιασμό τους λαμβανόταν σοβαρά υπ' όψιν η αντήχηση και οι ήχοι!

Η πυραμίδα του Kukulkan

Στην πυραμίδα του Kukulkan στο Chichen Itza του Μεξικού, ίσως την πιο φωτογραφημένη πυραμίδα του Μεξικό, τα παλαμάκια προκαλούν μια σειρά τσιριχτών αντηχήσεων στα σκαλοπάτια. Το φαινόμενο μπορεί να εξηγηθεί σαν περιοδικές αντηχήσεις από τα σκαλοπάτια. Παράδοξο είναι ότι η αντήχηση μοιάζει με την φωνή του ιερού πτηνού των Μάγιας, Quetzal. Οπότε εδώ δεν μιλάμε απλά για ενίσχυση ήχου ή αντήχηση, αλλά για μέθοδο ανασύνθεσης ήχου!

Το θαυμάσιο πουλί που τώρα βρίσκεται στο χείλος της εξαφάνισης του είδους του, επί χιλιάδες χρόνια αντιπροσώπευε το "πνεύμα των Μάγια".


Επιπλέον οι βράχοι οι ίδιοι αντηχούν παράξενα όταν χτυπηθούν!

Η πυραμίδα έχει 4 σκάλες που αντιπροσωπεύουν με 91 σκαλοπάτια η καθεμία (μαζί με το κορυφαίο δίνουν σύνολο 365) τις ημέρες του χρόνου. (Το ίδιο ισχύει για την μεγάλη πυραμίδα της Γκίζας, αν μετρηθούν οι διαστάσεις της βάσεις της με το "πυραμιδικό πήχη" μια μονάδα μέτρησης που δίνει πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία αλλά δεν είναι κοινώς αποδεκτή...)

Κατά τις ισημερίες η σκιά που σχηματίζεται στα σκαλοπάτια μοιάζει σαν ένα φίδι που κατεβαίνει από την κορυφή της πυραμίδας και φτάνει στην βάση της όπου υπάρχει σκαλισμένο το κεφάλι του. Η σχεδίαση της πυραμίδας όπως και άλλων κτισμάτων δείχνει χρήση της γεωμετρίας που χώριζε τον κύκλο σε 3600. Όλα αυτά από ανθρώπους της ...λίθινης εποχής;

Στον ίδιο αρχαιολογικό χώρο, στον Μεγάλο διάδρομο που έχει μήκος 166 μέτρα και συνολικό πλάτος 68 μέτρα και είναι άνευ οροφής, εντελώς ανοιχτός στο ύπαιθρο, ένας ψίθυρος στη μια μεριά ακούγεται καθαρότατα στην άλλη, ανεπηρέαστος από τον άνεμο και την ώρα της ημέρας. Οι επιστήμονες παρατήρησαν ότι ο ήχος ενισχύεται όσο προχωρά!

Το 1931 ο Leopold Stokowski πέρασε 4 ημέρες στην τοποθεσία μελετώντας το φαινόμενο για να χρησιμοποιήσει τις αρχές του σε ένα ανοιχτό θέατρο που σχεδίαζε. Απέτυχε να βρει το μυστικό!


Αντίστοιχης αντοχής με της ανατολικής Μεσογείου ήταν και το μπλε που χρησιμοποιούσαν οι Μάγιας. Η ανάλυσή του δείχνει ότι για τη κατασκευή του χρησιμοποιούταν μίγμα οργανικών και ανόργανων υλικών χωρίς όμως να έχει ακόμα βρεθεί η πλήρης σύσταση. Για το έντονο κίτρινο χρώμα οι Μάγιας χρησιμοποιούσαν οργανικό υλικό που πιθανώς προερχόταν από κάποια ποικιλία σκουληκιών


ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 04:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 08:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Troll,δεν χρειάζεται να διαβάσω αυτές τις 20 σειρές για να μάθω περισσότερα για τους Maya.Εχω διαβάσει πολύ περισσότερα. Τί από αυτά που έγραψα είναι ανακριβές? Απλά εγώ δεν αναφέρθηκα στις κατασκευές τους αλλά στον τρόπο ζωής τους.Για τις θυσίες τους και τα βασανιστήριά τους. Για το ημερολόγιο, πολλοί πιστεύουν πως δεν είναι δική τους κατασκευή αλλά το βρήκαν από προγενέστερες φυλές που ζούσαν στην περιοχή.Επιροές από άλλους πολιτισμούς είχαν, αλλά αυτό δεν πάει να πεί πως αυτοί οι άλλοι ήταν εξωγήινοι.Και στην αρχαία Ελλάδα υπήρχαν κατασκευές απίστευτης τελειότητας όπως για παράδειγμα ο Παρθενώνας και ακουστικής,όπως τα αρχαία θέατρα. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως τα έφτιαξαν εξωγήινοι. Πολλοί πιστεύουν πως οι Maya είναι πιθανό να είχαν επαφές με Αιγύπτιους ή και κάτοικους της Ατλαντίδας.
Οι Ισπανοί,τους βρήκαν σε κατάσταση παρακμής.Οταν οι Maya τους αντίκρυσαν τους πέρασαν για θεούς.
Ολα αυτά είναι ακόμα στο στάδιο της αναζήτησης και της εξερεύνησης. Δεν υπάρχει μια κατασταλαγμένη άποψη για αυτούς.
Θα ήθελα πολύ να δώ και την καινούρια ταινία του Μελ Γκίμπσον,το Apocalypto... είμαι πολύ περίεργος να δώ τί παρουσιάζεται εκεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 09:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε stanfromgreece, να την δεις την καινούρια ταινία του Gibson!
Στην Κατηγορία του Κινηματογράφου υπάρχει και σχετικό θέμα ώστε να σου λυθούν κάποιες πιθανές απορίες.
Σίγουρα οι Μάγιας είχαν ένα σπουδαιότατο πολιτισμό, είχαν κάποιες επιρροές από άλλους λαούς κι όταν ήρθαν οι κονκισταδόρες ήταν λογικό να τους δουν ως θεούς.
Στην πορεία βέβαια σίγουρα θα άλλαξαν γνώμη...

Για τις ανθρωποθυσίες πάντως, σίγουρα αυτές γίνονταν όμως δεν ξέρω αν ήταν στον βαθμό που πιστεύουμε σήμερα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 09:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πολυ φίλε Duying-Incubus... θα ρίξω μια ματιά στο θέμα, και σίγουρα μόλις μπορέσω θα δώ και την ταινία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 10:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν προέκταση του ερωτήματος, αν θα άφηνε ίχνη ο πολιτισμός
μας μετά από μεγάλη καταστροφή, θα ήθελα να θέσω το εξής:
Σε τι κατάσταση πιστεύετε ότι θα βρισκόμασταν μετά από μια μεγάλη
καταστροφή ? Έστω μετά από μακροχρόνιους πολέμους και
μια παγκόσμια πυρηνική καταστροφή ?

Ενέργεια, επικοινωνίες, κρατική οργάνωση δεν θα υπάρχει,
Η επιστημονική γνώση συσσωρευμένη όπως είναι εξαρτάται
τυχόν διασωθέντες επιστήμονες, που σίγουρα θα έχουν
σημαντικότερα προβλήματα, επιβίωσης κυρίως, να ασχοληθούνε.
βιβλιοθήκες κλπ δεν υπάρχουν πια, και αν κάτι σώθηκε
σίγουρα θα έγινε καύσιμο υλικό κλπ.
η ανθρωπότητα προσπαθεί να επιβιώσει, να εξασφαλίσει
τα προς το ζην. Η γνώση είναι δευτερεύουσας σημασίας.
σε μερικά χρόνια οι τελευταίοι γνώστες του παλιού κόσμου,
πεθαίνουν και αυτοί. Τι μένει ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 10:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί μπορεί να μείνει μετά από μια τέτοια καταστροφή φίλε wainamoinen?
Κατεστραμένα τοπία και φύση,εξάντληση των φυσικών πόρων και μόλυνση του περιβάλλοντος (ειδικά αφού μιλάμε για πυρινική καταστροφή),
ερείπια μεγάλων κατασκευών. Ολα αυτά δεν είναι εύκολο να μην γίνουν αντιληπτά από επόμενες γενεές νοήμωνων πλασμάτων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 10:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτον Troll,
Θυμάσαι την ερώτηση μου πριν από κάμποσα μυνήματα για την μυθολογία των Αζτέκων;;;
Λοιπόν το ξαναγράφω σχετικα΄με τον τάφο του Πακάλ. ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ της πλάκας ματαφρασμένο ΥΠΑΡΧΕΙ στο διαδίκτιο καθώς και όλη η μεταφρασμένη γλώσσα των Μάγια.
ΚΑΝΕ ένα κόπο - ψάξε και βρες την.
Δεύτερο: μαζί με τα "εξωγήινα κόλπα" τους έδωσαν και τις ανθρωποθυσίες;;;

STAN:
Όχι μόνο. Βλέπεις την κάθε καταστροφή μπορούμε να την δούμε και στα στρώματα της γης. Στα στρώματα της Γροιλανδίας μπορέσαμε να δούμε τους λόγους καταστροφής των Βιγκινκς αποίκων. Μπορέσαμε να δούμε στην Ισλανδία ακόμα και τους τύπους του ξύλου που έκαιγαν οι κάτοικοι. Ακόμα και το πότε εξεράγηκε το κάθε υφαίστειο!!!
Στην σημερινή εποχή θα δούν δύο ενδιαφέρονται σημεία.
Το πρώτο θα είναι το οξείδιο του σιδήρου και το δεύτερο το στρώμα του άνθρακα...

Α, ναι το πιο ωραίο. Μπορούν ακόμα και σεισμούς να προβλέψουν (στο περίπου ε) με αυτή την μέθοδο...

Για΄τι λοιπόν μέχρι στιγμής δεν έχουμε βρει κάτι στα στρώματα της γης απότ ο παρελθόν;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 11:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά αυτό που ήθελα να θίξω είναι ότι ένας πολιτισμός
μπορεί εύκολα να χαθεί στο πέρασμα των χρόνων και
το ανθρώπινο είδος να περάσει σε μια άγρια κατάσταση
που ούτε φωτιά δεν θα ξέρει να ανάψει.
Οπότε ξεκινάει από το μηδέν.
Ίσως είναι μία από τις αιτίες που ενώ έχουμε κάποια ευρήματα
εξελιγμένου πολιτισμού από κάποιες φυλές, στην νεότερη ιστορία
τις βρίσκουμε σε ημιάγρια κατάσταση ?
Αν είχε συνεχιστεί ο Μεσαίωνας πάλι η γνώση δεν θα χάνονταν
ή θα έμενε στάσιμη?
Απλά είναι κάποιοι προβληματισμοί που έχω, χαζοί ίσως, ή αυτονόητοι….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 11:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά αυτό που ήθελα να θίξω είναι ότι ένας πολιτισμός
μπορεί εύκολα να χαθεί στο πέρασμα των χρόνων και
το ανθρώπινο είδος να περάσει σε μια άγρια κατάσταση
που ούτε φωτιά δεν θα ξέρει να ανάψει.
Οπότε ξεκινάει από το μηδέν.
Ίσως είναι μία από τις αιτίες που ενώ έχουμε κάποια ευρήματα
εξελιγμένου πολιτισμού από κάποιες φυλές, στην νεότερη ιστορία
τις βρίσκουμε σε ημιάγρια κατάσταση ?
Αν είχε συνεχιστεί ο Μεσαίωνας πάλι η γνώση δεν θα χάνονταν
ή θα έμενε στάσιμη?
Απλά είναι κάποιοι προβληματισμοί που έχω, χαζοί ίσως, ή αυτονόητοι….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 11:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε OANNHSEA συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... ότι ίχνος "πολιτισμού" έχει περάσει από τον πλανήτη... έχει αφήσει την "υπογραφούλα" του στα στρώματα της ΓήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 12:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή medtech, με τέτοια μυαλά καμιά ανακάλυψη δεν πρόκειται να κάνεις, αν είσαι καλή, πιθανόν να βελτιώσεις κάποιου άλλου την ανακάλυψη...δικιλα σου αποκλείεται...
Στα υπόλοιπα με κάλυψαν οι Troll και Open Mind, να μην γράφουμε συνέχεια τα ίδια...


Ετσι νομιζεις εσυ.Νομιζεις ότι αν δεν εχουμε ξεχειλωσει το μυαλο μας ώστε να δεχομαστε κάθε ατεκμηριωτη αποψη ειμαστε ανικανοι να φτιαξουμε κατι χρησιμο.Που είναι από τις πιο στενοκεφαλες αποψεις που εχω ακουσει.(αφου δεν ξερεις απο επιστημονικη μεθοδολογια δεν εκπλησσομαι καθολου ομως).

quote:
Τα παραθυράκια μου τα έχω όλα ανοιχτά!
Σε αντίθεση με φίλη medtech, που τα έχει κλίσει αεροστεγώς


Εσυ τα εχεις ανοιξεις τοσο ώστε γλυστρισε εξω το μυαλο σου και κουρνιασαν μεσα περιστερια.Μαζι τους κουρνιασε και μπολικη επιθετικοτητα εναντι οσων δεν δεχονται αμασητα καμια ιδεα.

Για τις εικονες που δηθεν δειχνουν διαστημοπλοια με προλαβε ο Stanfrom greece.Ηξερες οτι την πρωτη εικονα την εοχυμε αναλυσει εδω και κατι αιωνες σε αυτο το forum?Κομιζεις γλαυκας εις τας Αθηνας ω ανοιχτο μυαλο.

Edited by - medtech on 30/01/2007 12:11:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 12:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΟΟΟ, Troll,
Από πήρες την φωτογραφία που παράθεσες για την πλάκα που σκέπαζε τον τάφο του Πακάλ;
Τώρα είδα ότι ΔΕΝ υπάρχει στο σκίτσο η ΣΠΑΣΜΕΝΗ γωνία που δημιούργησε προβλήματα κατά την μετάφραση του...

Τώρα μπορείς να φέρεις την εικόνα κάθετα και να ανεφέρεις κάτι για τον σταυρό της ζωής των Μάγιας και των Αζτέκων;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 13:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΣΤΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ.
wainamoinen ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ
ΠΙΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 13:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΟΟΟ, Troll,
Από πήρες την φωτογραφία που παράθεσες για την πλάκα που σκέπαζε τον τάφο του Πακάλ;
Τώρα είδα ότι ΔΕΝ υπάρχει στο σκίτσο η ΣΠΑΣΜΕΝΗ γωνία που δημιούργησε προβλήματα κατά την μετάφραση του...

Τώρα μπορείς να φέρεις την εικόνα κάθετα και να ανεφέρεις κάτι για τον σταυρό της ζωής των Μάγιας και των Αζτέκων;;;;


Please, be my guest.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 20:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χτύπαγε……μου αρέσει.....


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy