ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το κείμενο με το μήνυμα από την Πανορθόδοξη Σύνοδο στην Κρήτη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 13:40:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Pythagora δεν συμφωνώ με το τεκμήριο της 'παλαιότητας' και 'οικειότητας'.

Kost, ίσως παρανοήθηκε αυτό το σημείο.

Δεν το έγραψα ως παράδειγμα κάποιου είδους 'ειδικής μεταχείρισης' εύνοιας ή ασυλίας, επειδή κάποιος έχει αυτά τα στοιχεία.

Το εννοώ ως εξής:
Εμένα, εσένα, τον Αίολο, και τόσους άλλους,
που αφενός είμαστε εδώ χρόνια (με τα συνολικά δείγματα γραφής που έχουμε δώσει) και με το όλο 'προφίλ' μας (εκφραστικό, συλλογιστικό, κλπ)
συν το ότι ήπιαμε και έναν , δυο, πέντε, καφέδες μαζί
η Αμαλία μάς ξέρει.

Άρα λίγο πολύ ξέρει και τον τρόπο που εκφραζόμαστε και το γιατί εκφραζόμαστε έτσι.

Άρα αν πούμε (που τον λέμε) τον Βασιλάκη γραφικό, καραγκιόζη και γελοίο έχουμε λόγους (που μας έχει δώσει ο ίδιος) να το κάνουμε, και δεν το πετάμε στην τύχη έτσι γιατί μας τη βάρεσε.

Αυτό είχε όμως ως αποτέλεσμα, αντί να τη φάει πχ. ο Βασιλάκης που προκαλεί αφενός τη νοημοσύνη του κόσμου,
και αφετέρου ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ κάποιον που φέρει την [ορίτζιναλ] επωνυμία του χριστεπώνυμου πληρώματος όπως αμέσως το έπιασε και το ανέδειξε ο Ιταλός,
απεναντίας την τρώει ο Ντιεσέμης γιατί ντεμέκ έθιξε τον Βασιλάκη!

Kαι μετά ετοιμάζεται να τη φάει και ο Αίολος, επειδή υπερασπίστηκε τον Ντιεσέμη, και τα έχωσε (άγαρμπα μεν -αλλά από αγανάκτηση) στον Αιθέρα.

Δηλαδή η πέτρα του σκανδάλου είναι ένας καραγκιόζης, αλλά γίνεται ένα γαϊτανάκι με παράπλευρες απώλειες εκτός από τον πραγματικό φταίχτη!

Οι αιτίες σε αυτό ποιες είναι?

1) Είτε η ΔΟ συμφωνεί με τις απόψεις του Βασιλάκη (δηλ. τα 7500 χρόνια)

2) Είτε τον γράφει στα @@ της, αλλά δειγματοληπτικά έκατσε η 'κακιά στιγμή' και είδε τα 2-3 μπινελίκια του Ντιεσέμη και του Αίολου και τσατίστηκε, και όποιον πήρε ο χάρος....

3) Είτε συμμετοχές και χαρακτήρες σαν του Βασιλάκη είναι οι επιθυμητές παρουσίες στο χώρο εδώ, με ψευτοευγένεια, Αγαπητέ τάδε και αγαπητέ δείνα, με επαναλήψεις και αντιγραφές και σπάσιμο νεύρων, και κάποιος άλλος που αυθορμήτως αγανάκτησε αλλά με τα δίκια του, και όλον αυτόν τον καιρό έχει δώσει άλλα δείγματα γραφής, δεν είναι επιθυμητός


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 13:54:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Για τον δε λογαριασμό του Vasilis όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται να διαγραφεί διότι δεν έχει κατάφωρα παραβεί κάποιον κανόνα συμμετοχής. Θα ήταν ωστόσο καλό να τού γίνει μία παρατήρηση ότι δεν γίνεται να σπαμάρει με τις ίδιες επαναλήψεις, απαξιώνοντας την επιστήμη χωρίς επιχειρήματα και αποφεύγοντας τον διάλογο όπως ο διάολος το λιβάνι. Και επίσης θα ήταν καλό και για εμάς να μην τσιμπάμε στις ανοησίες που επαναλαμβάνει (όλοι το κάναμε λίγο-πολύ).

Εγώ δεν είπα να διαγραφεί.
Γενικώς, ανέκαθεν, δεν ήμουν υπέρ της διαγραφής κανενός,
πλην στοιχείων τύπου ...Ανδρεαδάκη, και σεσημασμένων serial-trolls

Στην περίπτωση του Βασιλάκη θα αρκούσαν 2 απλές (αλλά αυστηρές) παρατηρήσεις:

1) Να γράφει με την παρρησία της ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ ΓΝΩΜΗΣ, το οποίο να το κάνει ευθύς εξ αρχής Σαφές προς πάσα κατεύθυνση, και να μην χρησιμοποιεί την υποτιθέμενη ασπίδα ενός δόγματος όπως το είπε ακριβώς ο Ιταλός, αλλά ούτε και να λοιδωρεί την επιστήμη και τους οπαδούς της

2) Να γράφει πηγαία, με λόγο και επιχειρήματα, και όχι κάνοντας 500 φορές μια μονότονη, κουραστική και άσχετη εν πολλοίς αντιγραφή



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 15:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Αυτό είχε όμως ως αποτέλεσμα, αντί να τη φάει πχ. ο Βασιλάκης που προκαλεί αφενός τη νοημοσύνη του κόσμου,
και αφετέρου ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ κάποιον που φέρει την [ορίτζιναλ] επωνυμία του χριστεπώνυμου πληρώματος όπως αμέσως το έπιασε και το ανέδειξε ο Ιταλός,
απεναντίας την τρώει ο Ντιεσέμης γιατί ντεμέκ έθιξε τον Βασιλάκη!

Kαι μετά ετοιμάζεται να τη φάει και ο Αίολος, επειδή υπερασπίστηκε τον Ντιεσέμη, και τα έχωσε (άγαρμπα μεν -αλλά από αγανάκτηση) στον Αιθέρα.

Δηλαδή η πέτρα του σκανδάλου είναι ένας καραγκιόζης, αλλά γίνεται ένα γαϊτανάκι με παράπλευρες απώλειες εκτός από τον πραγματικό φταίχτη!



Εδώ είναι η διαφωνία μας Pythagora. Για το χώσιμο του Αίολα δεν φταίει κανένας Βασιλάκης. Απλώς ήταν μία πολύ κακή στιγμή για τον Αίολα (με πρόσχημα ή αφορμή την πενταήμερη), κάτι που παραδέχτηκε και ο ίδιος. Μπορεί ο Βασιλάκης να είναι γελοίος αλλά μην του φορτώνουμε και τα δικά μας λάθη.

Η δε πενταήμερη του Ντιεσέμη έχει λάβει μεγάλη διάσταση χωρίς λόγο, σιγά τα ωά ρε παιδιά, εδώ παλιά μέλη εισέπρατταν απανωτές κίτρινες και το απολάμβαναν κιόλας. Ο Μάνος δεν νομίζω ότι χρειάζεται υπερασπιστές, και εάν έχει κάτι να πει θα το πει ο ίδιος, έτσι δεν είναι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 15:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

Italos:

σε καλώ να μου αποδείξεις με όποια μέθοδο θες εσύ, τη χρονολόγηση της γης μέσα από την Αγία Γραφή.


Πρωτίστως φίλε Italos, χρειάζεται να βάλουμε τα θέματα σε μια σειρά.

1. Η Ορθόδοξη Εκκλησία, σύμφωνα με την αποστολή που έχει, δια των περιγραφών της Αγίας Γραφής, ενημερώνει τους ανθρώπους, όχι μόνο για τη χρονολόγηση της δημιουργίας της γής, αλλά και για τη χρονολόγηση της δημιουργίας του σύμπαντος, και για τη χρονολόγηση της δημιουργίας της ζωής.
Επίσης η Ορθόδοξη Εκκλησία, δια των περιγραφών της Αγίας Γραφής, ενημερώνει τους ανθρώπους, και, για το πώς δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή.

2. Δεν είναι όμως στην αρμοδιότητα της Ορθόδοξης Εκκλησίας, να διερευνήσει επιστημονικά αυτά τα θέματα. Η εξιχνίαση αυτών των θεμάτων ανήκει αποκλειστικά στην αρμοδιότητα της επιστήμης. Η οποία απέδειξε αληθείς όλες τις βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, κοσμογονικές θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=4&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=12285


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 16:03:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Μέλη σαν τον Αίολο (δηλ. αφενός 'παλιά', αφετέρου που τα γνωρίζεις και διά ζώσης, κλπ)
μπορεί να έχουν κάποιες στιγμές εξάρσεων ή υπερβολικών αντιδράσεων, αλλά δεν δημιουργούν ζημιά στο χώρο ή στις συζητήσεις με άλλα μέλη και ως επί το πλείστον "αυτορεγουλάρονται" και επανέρχονται εντός των πλαισίων κι από μόνοι τους.


Pythagora δεν συμφωνώ με το τεκμήριο της 'παλαιότητας' και 'οικειότητας'. Μπορεί ο Αίολας να έχει περισσότερα και καλύτερα να πει σε σχέση πχ. με τον τραγικό Βασίλη, ωστόσο αυτό που έκανε, με αφορμή την πενταήμερη στον Dsm, ήταν μία απαράδεκτη προσωπική επίθεση...που μού θύμισε το ανέκδοτο με τον σκορπιό που από φύση τσιμπάει απροειδοποίητα και απρόκλητα...και εντάξει οκ, παραδέχτηκε το λάθος του και χαίρομαι που δεν διαγράφηκε οριστικά, ωστόσο αυτά που έγραψε εκτός από προσβλητικά ήταν και αναληθή. Το να κατηγορεί δηλαδή κάποιος τον Ανδρέα πχ. για 'αυταρχισμό' και 'κατάχρηση εξουσίας' είναι τουλάχιστον αστείο...


Πυθαγόρα

kost

Μπορεί να είμαι "ιδεολογικός" αντίπαλος με τον DSM, αλλά, όπως είχα δηλώσει παλαιότερα, θα τον υπερασπιστώ όταν (κρίνω ότι θα) χρειαστεί.
Δεν είναι εχθρός μου. Αλλο αντίπαλος και άλλο εχθρός.
Το ίδιο ισχύει και για τον Αιθέρα, που επίσης τον έχω υπερασπιστεί όταν, με την περιορισμένη (που ισχύει για όλους, προς αποφυγή παρεξηγήσεων) νοημοσύνη μου ίσως, είδα (έκρινα) ότι αδικήται. (από τον ζιπ για παράδειγμα)
Ουδέποτε επικαλέστηκα οιανδήποτε προσωπική γνωριμία.
Τον αστράκια, για παράδειγμα, τον έχω ξεχέσει ουκ ολίγες φορές, παρ' ότι τον γνώρισα εκ του σύνεγγυς.

Είμαι εναντίον των διαγραφών. Πάγια θέση μου. Για να μην γίνει "κατεψυγμένος" ο χώρος.
Εμείς οι "παλαιοί" έχουμε δει τι έγινε με κάποιους που απεχώρισαν και δημιούργησαν φορουμ από ομοϊδεάτες. Φινίτο, καπούτ, τελείωσαν.
Οταν δεν υπάρχει αντίλογος, δεν υπάρχει διάλογος.
Κι όταν δεν υπάρχει διάλογος, τελείωσε, φινίτο, καπούτ, ναδα! (καραβίσια εγγλέζικα μούργο)

καπισι;

Edited by - Αίολος on 29/09/2016 17:40:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 16:05:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
.που μού θύμισε το ανέκδοτο με τον σκορπιό που από φύση τσιμπάει απροειδοποίητα και απρόκλητα...

...και, ναι ρε kost, τσιμπάω μεν, αλλά έχω και τάσεις αυτοκαταστροφής δε, μη χέσω. Να τα λέμε όλα. Ναι;

Edited by - Αίολος on 29/09/2016 16:19:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 16:07:23  Εμφάνιση Προφίλ
...και, κουφάλες, δεν έχω τελειώσει με το άλλο θέμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 16:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
...και, ναι ρε kost, τσιμπάω μεν, αλλά έχω και τάσεις αυτοκαταστροφής δε, μη χέσω. Να τα λέμε όλα. Ναι;

Koυφάλες, όταν έρχονται τα δύσκολα τότε μόνο μού επικαλείστε τα ζώδια, κατά τ'άλλα κοροιδεύετε..."δεν έφταιγα εγώ, ο σκορπιός μου έφταιγε και ο ερμής ο ανάδρομας"...οπότε μιας και είσαι ζωδιάκιας Αίολε μπορούμε να ξεκινήσουμε και καμιά αστρολογική συζήτηση τα δυο μας να ρίξουμε και χαβαλέ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 16:55:47  Εμφάνιση Προφίλ
Εσύ το επικαλέστηκες πρώτος παλιοχαμούρα αγαπητέ συνομιλητή μου, μη χέσω...

Edited by - Αίολος on 29/09/2016 17:16:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 17:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

και by the way, για να μην ξεχνιόμαστε, τα ζώδια είναι 12, και άσε τη ΝΑΣΑ να λέει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 18:04:12  Εμφάνιση Προφίλ
Σωστόοος! δεν γίνεται όποτε της καβλώσει αρέσει της NASA ν' αλλάζουμε χαρακτήρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 19:54:50  Εμφάνιση Προφίλ
Α) Παραπομπές
Β) Εδάφια

Δεν θελω τθς επιστημονικές αποδείξεις, τα σημεία στα οποία εντοπίζεις την ενημέρωση που ανέφερες θέλω Βασίλη. Εκτός και δεν έχεις ιδέα του τι αναφέρει η Αγία Γραφή, καθώς δεν την έχεις ανοίξει, καθώς δεν είσαι Χριστιανός. Ζήτησα κάτι πολύ απλό φίλε μου.
Α)Εδάφια
Β)παραπομπές

Δεν θυμάμαι να σε έχρισε η Ορθόδοξη Εκκλησία εκπρόσωπο φίλε μου. Γιατί και γω ως Χριστιανός λέω ότι απλά συκοφαντείς με τα πεπραγμένα σου.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 20:00:48  Εμφάνιση Προφίλ
...κι εσύ ως σωστός χριστιανός Ιταλε, πιστεύεις ότι η Μαρία κατέστην εγγυος από άγγελον κυρίου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 20:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Αίολος
...κι εσύ ως σωστός χριστιανός Ιταλε, πιστεύεις ότι η Μαρία κατέστην εγγυος από άγγελον κυρίου;

Άμα ήταν ο άγγελος μουρντάρης??? (Λουκ. Α' 28-31)


*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 21:09:41  Εμφάνιση Προφίλ
Πιστεύω ότι δεν βοηθάς με το να ειρωνευεσαι αυτή τη στιγμή Αίολε.
Γιατί το σωστός που μου προσάπτεις είναι για να με τσιγκλήσεις έτσι δεν είναι;
Πάραυτα σου υπόσχομαι να σου πω πως το βλέπω προσωπικά, δεν εκπροσωπώ κανένα δόγμα άλλωστε, αφού τελειώσει ο "διάλογος" με τον Βασίλη.

Πάντως από άγγελο μουρνταρη, δεν νομίζω να συνέλαβε...

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 21:10:24  Εμφάνιση Προφίλ
Ελα ρε Σωτήρη...
Ασε τον άνθρωπο να μας πει πόσο σωστός χριστιανός είναι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 21:12:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πιστεύω ότι δεν βοηθάς με το να ειρωνευεσαι αυτή τη στιγμή Αίολε.
Γιατί το σωστός που μου προσάπτεις είναι για να με τσιγκλήσεις έτσι δεν είναι;
Πάραυτα σου υπόσχομαι να σου πω πως το βλέπω προσωπικά, δεν εκπροσωπώ κανένα δόγμα άλλωστε, αφού τελειώσει ο "διάλογος" με τον Βασίλη.

Πάντως από άγγελο μουρνταρη, δεν νομίζω να συνέλαβε...

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...


Ναι, και ξαναρωτάω: κι εσύ ως σωστός χριστιανός Ιταλε, πιστεύεις ότι η Μαρία κατέστην εγγυος από άγγελον κυρίου;


...κι άσε τον Σωτήρη να κοροϊδεύει.
εγώ σοβαρά σε ρωτάω.
Ναι ή όχι;

Edited by - Αίολος on 29/09/2016 21:17:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 21:42:22  Εμφάνιση Προφίλ
Το ότι υπεκφεύγεις, παρ' ότι η ερώτησή μου ουδέν το ειρωνικόν είχε και σαφέστατη ήτο, δεικνύει το γελοίον τής ως άνω παραδοχής, ενάντια στα γραφόμενα της Αγίας Γραφής την οποία μνημονεύεις.
Τούτον μας καταδεικνύει και αποδεικνύει ότι, είσαι το ίδιο γιαλαντζί χριστιανός μ' εκείνους που λοιδορείς.


στην καθομιλουμένη, δεν γνωρίζεις την τύφλα σου κι εσύ...

Edited by - Αίολος on 29/09/2016 21:53:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 22:59:42  Εμφάνιση Προφίλ
Απαντησα στην ερωτηση σου Αιολε.
Αλλά πάνω στη χαρά που θα πεις την εξυπνάδα, δεν την είδες. Ξαναδιαβασε τι έγραψα, όταν θα χαλαρώσεις από το φούντωμα.
Και Αίολε,έχω ξανααπαντησει σε αυτή την ερώτηση.
Και Αίολος, δεν είμαι Ορθόδοξος για να μαι γιαλαντζί και να απολογούμαι για τον οποιονδήποτε,οπότε αν δεν σου αρέσει η άποψη ΜΟΥ, σου προτείνω ξύδι Τοπ. Νοστιμευει τις ξινιλες....

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 23:12:34  Εμφάνιση Προφίλ
Τι θα πει βρε ότι δεν είσαι ορθόδοξος;
Είσαι χριστιανός, ναι ή όχι;
...και πότε μου απάντησες;;;
"Πάντως από άγγελο μουρνταρη, δεν νομίζω να συνέλαβε..."
Εδώ μας λες ότι ο άγγελος δεν ήταν μουρντάρης. (πως θα μπορούσε άλλωστε. Αφού είναι ουδέτερο ον...)
Μήπως είναι έμμεση παραδοχή ότι συνέλαβε από άγγελο κυρίου; (που όμως δεν ήταν μουρντάρης;)

Αν ναι, (επειδή βαρέθηκα να περιμένω) πες μου κάτι: Αν έρθει η γκόμενά σου ή η γυναίκα σου και σου πει ότι συνέλαβε από άγγελο κυρίου, τι θα κάνεις; Θ' αρχίσεις να την προσκυνάς, ή θα της πεις "άσε τις μαλακίες μωρή και λέγε με ποίον πηδήχτηκες;";
Αν την προσκυνήσεις, είσαι όντως χριστιανός.
Αν όχι, τότε είσαι φυσιολογικός και νοήμων άνθρωπος, αλλά όχι χριστιανός...

;;;

Edited by - Αίολος on 29/09/2016 23:16:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 23:28:32  Εμφάνιση Προφίλ
Αίολε, σήμερα μάθαμε ότι έχεις γνωριμίες με αγγέλους, και ξέρεις και τι περιέχουν και τα παντελόνια τους. Επίσης, μάθαμε από τι να προσέχουμε αν η γυναίκα μας μας κάνει τάρανδους, να σε καλά φίλε μου.

Αλλά ρε Αίολε, ξέρεις και αν είμαι Χριστιανός ή όχι; Είπα εγώ ότι είμαι καλός κακός ή άσχημος κάπου και δεν το θυμάμαι;
Ξέρεις μήπως και τι είναι Χριστιανός για μένα;
Μήπως Αίολε θα πρεπε όσοι είναι χριστιανοί να είναι αυτιστικοί, χαζοί, ή πειραγμένοι;
Μήπως σου ξινίζει ότι τελικά, δεν είναι;
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο πρόβλημα σου φίλε μου.
Και Αίολε, αν πρέπει να διαλέξω νοήμων ον ή Χριστιανός, όπως τεχνηέντως άφησες να εννοηθεί, τότε φίλε για μένα το νοήμων ον που αναφέρεις ΕΣΥ, το βρίσκω κάπως ανόητο.
Οπότε, θα πρέπει να βρεις κάποια άλλη κατηγορία να με χώσεις.
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα πολύ...θα προσπαθήσω να γίνω πιο απλός αν το έκανα...

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 23:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Italos
Πάντως από άγγελο μουρντάρη, δεν νομίζω να συνέλαβε...

Αυτό το τελευταίο φίλε Γιώργο το έγραψα έτσι για να σπάσω την μονοτονία του θέματος, και όχι για να σε πειράξω. Άλλωστε όπως πολύ καλά γνωρίζεις, για μένα ο Ιησούς δεν υπήρξε ιστορικό πρόσωπο, οπότε αποκλείεται παντός είδους σύλληψις, πλην της φανταστικής των γραφέων των ευαγγελίων.

*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 23:58:02  Εμφάνιση Προφίλ
Σωτήρη όχι απλά δεν θίχτηκα, αλλά να με πειράζεις όσο θες φίλε μου, και εσύ και ο οποιοσδήποτε.
Τα κομπλεξικά σχόλια δεν μπορώ, και τα εξυπνακίστηκα.
Θα ΞΑΝΑΠΩ, όχι για σένα, ότι ποσώς με αφορά αν υπήρξε άμωμος σύλληψη ή αν ήταν δουλειά του Τζεπέτο, το θέμα είναι αν η διδασκαλία αυτή (και κάθε διδασκαλία) σε εκφράζει.
Αν είναι να το συζητήσουμε σε μεταφυσικό επίπεδο, ευχαρίστως να το κάνω. Αλλά εδώ δεν νομίζω ότι τίθεται τέτοιο θέμα. Εδώ το θέμα που τέθηκε είναι ποιος την έχει μεγαλύτερη... την γλώσσα.


https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2016, 12:29:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
...Ναι, και ξαναρωτάω: [blue]κι εσύ ως σωστός χριστιανός Ιταλε, πιστεύεις ότι η Μαρία κατέστην εγγυος από άγγελον κυρίου...Edited by - Αίολος on 29/09/2016 21:17:13

Λάθος ερώτηση.
Οι γραφές δεν λένε πουθενά ότι "Μαρία κατέστην εγγυος από άγγελον κυρίου"
Ο άγγελος παρουσιάζεται να κάνει ακριβώς αυτό που λέει η λέξη 'άγγελος' να μεταφέρει το μήνυμα, η Μαρία θα μείνει έγγυος από το Θεό:
"31 Και ιδού, θα συλλάβεις στην κοιλιά και θα γεννήσεις γιο και θα καλέσεις το όνομά του Ιησού.
...
34 Είπε τότε η Μαριάμ προς τον άγγελο: «Πώς θα γίνει αυτό, αφού δε γνωρίζω άντρα;»
35 Και αποκρίθηκε ο άγγελος και της είπε: πνεύμα Άγιο θα έρθει πάνω σου και δύναμη Υψίστου θα σε επισκιάσει. γι’ αυτό και το άγιο που θα γεννηθεί θα κληθεί Υιός Θεού.
" κατά Λουκά κεφ 1

Αν το εξετάσεις με την εσωτερική του λογική, αν δηλαδή το σύμπαν έχει Θεό που το έκτισε, τότε λογικά έπεται ότι μπορεί μια χαρά να προκαλέσει εγκυμοσύνη με πνεύμα Άγιο και δύναμη Υψίστου .

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2016, 13:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Ε ναι προφανώς και ο άγγελος δεν ήταν μουρντάρης...ο άγγελος ήταν απλώς ο προξενητής, ο ενδιάμεσος, όπως συμβαίνει κλασικά σε αυτές τις ιστορίες...σιγά μην καταδεχόταν κοτζάμ Θεός να κάνει μόνος του την πρόταση γάμου κρατώντας αμήχανα και ένα μπουκέτο από κρινολούλουδα.


Έχει ενδιαφέρον πάντως το χωρίο. Η σύλληψη σαφώς και περιγράφεται ως άμωμη, ωστόσο το κατά Ματθαίον είναι ξεκάθαρο ότι ο Ιωσήφ και η Μαρία περίμεναν μέχρι την άμωμη γέννηση του πρωτότοκου και κατόπιν έκαναν κανονικά σεξ σαν κανονικό ζευγάρι. Λέει ο 'Ματθαίος': και δεν γνώρισε ο Ιωσήφ τη γυναίκα του έως ότου εκείνη γεννήσει τον πρωτότοκο υιό'.

Ο Ματθιός λοιπόν το λέει ξεκάθαρα, και σεξ κάνανε κατόπιν, και παιδιά άλλα κάνανε, και τα πάντα όλα...έλα όμως που οι γιαλαντζί θεολόγοι, αιώνια εντεταλμένοι στην υπηρεσία του ψεύδους και της απάτης, στις φαιδρές μεταφράσεις των κειμένων αλλάζουν το νόημα και σού τονίζουν ότι "ουδέποτε οι δυο τους συνευρέθησαν"...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2016, 13:44:20  Εμφάνιση Προφίλ
Panpam το ζητούμενο του δεν ήταν να λάβει απάντηση, την απάντηση την είχε έτοιμη, κοινώς απλά τρόλλαρε, για να μου πει την εξυπνάδα ότι Χριστιανός και νοήμων δεν συμβαδίζουν.
Φυσικά και μπορεί να γίνει ωραία συζήτηση γύρω από τον Χριστό, αλλά σε πλαίσια συζήτησης, ακόμα και από τους διαφωνούντες.
Κοινώς ο Αίολος, μάλλον θέλει να συνδιαλέγεται με άτομα τύπου Βασίλη, που επίσης τρολλαρουν, δεν εξηγείται αλλιώς.
Ότι μπορεί ο καθένας...

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2016, 13:53:20  Εμφάνιση Προφίλ
Κοστ και παιδιά είχαν σύμφωνα με τα απόκρυφα Ευαγγέλια, αυτό είναι το ζήτημα;Γιατί κοιτάς το δέντρο;
Ο Χριστιανισμός δεν έπεσε από τον ουρανό, έχει μέσα του στοιχεία από θρησκείες προγενέστερες, της περιοχής ειδικότερα και της Μεσογείου γενικότερα. Πρώτη φορά είδες θάνατο, κάθοδο στον Άδη και Ανάσταση στην Αγία Γραφή;

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2016, 16:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

quote:

Italos:

σε καλώ να μου αποδείξεις με όποια μέθοδο θες εσύ, τη χρονολόγηση της γης μέσα από την Αγία Γραφή.


Πρωτίστως φίλε Italos, χρειάζεται να βάλουμε τα θέματα σε μια σειρά.

1. Η Ορθόδοξη Εκκλησία, σύμφωνα με την αποστολή που έχει, δια των περιγραφών της Αγίας Γραφής, ενημερώνει τους ανθρώπους, όχι μόνο για τη χρονολόγηση της δημιουργίας της γής, αλλά και για τη χρονολόγηση της δημιουργίας του σύμπαντος, και για τη χρονολόγηση της δημιουργίας της ζωής.
Επίσης η Ορθόδοξη Εκκλησία, δια των περιγραφών της Αγίας Γραφής, ενημερώνει τους ανθρώπους, και, για το πώς δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή.

2. Δεν είναι όμως στην αρμοδιότητα της Ορθόδοξης Εκκλησίας, να διερευνήσει επιστημονικά αυτά τα θέματα. Η εξιχνίαση αυτών των θεμάτων ανήκει αποκλειστικά στην αρμοδιότητα της επιστήμης. Η οποία απέδειξε αληθείς όλες τις βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, κοσμογονικές θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=4&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=12285


quote:

Italos:

Δεν θελω τθς επιστημονικές αποδείξεις


Δικαίωμά σου φίλε Italos. Άλλωστε εκεί έγκειται η διαφορά μας.
Καθώς ως είναι φυσικό, οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί θέλουν να πορεύονται, και, με τις επιστημονικές αποδείξεις, οι οποίες αποτυπώνονται στην παράθεση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2016, 17:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Κοστ και παιδιά είχαν σύμφωνα με τα απόκρυφα Ευαγγέλια, αυτό είναι το ζήτημα;Γιατί κοιτάς το δέντρο;
Ο Χριστιανισμός δεν έπεσε από τον ουρανό, έχει μέσα του στοιχεία από θρησκείες προγενέστερες, της περιοχής ειδικότερα και της Μεσογείου γενικότερα. Πρώτη φορά είδες θάνατο, κάθοδο στον Άδη και Ανάσταση στην Αγία Γραφή;

Όχι μόνο στα απόκρυφα Itale αλλά και στα 'κανονικά' είχαν οικογένεια.

Φυσικά και δεν έπεσε από τον ουρανό, έλα όμως που εδώ και εκατοντάδες χρόνια προσπαθούν να μάς πείσουν για τάχα εξ'αποκαλύψεως, μοναδικές αλήθειες και παρθενογενέσεις πολλών και διαφόρων ειδών!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2016, 21:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
panpam
Λάθος ερώτηση.
Οι γραφές δεν λένε πουθενά ότι "Μαρία κατέστην εγγυος από άγγελον κυρίου"
Ο άγγελος παρουσιάζεται να κάνει ακριβώς αυτό που λέει η λέξη 'άγγελος' να μεταφέρει το μήνυμα, η Μαρία θα μείνει έγγυος από το Θεό:
"31 Και ιδού, θα συλλάβεις στην κοιλιά και θα γεννήσεις γιο και θα καλέσεις το όνομά του Ιησού.
...
34 Είπε τότε η Μαριάμ προς τον άγγελο: «Πώς θα γίνει αυτό, αφού δε γνωρίζω άντρα;»
35 Και αποκρίθηκε ο άγγελος και της είπε: πνεύμα Άγιο θα έρθει πάνω σου και δύναμη Υψίστου θα σε επισκιάσει. γι’ αυτό και το άγιο που θα γεννηθεί θα κληθεί Υιός Θεού.
" κατά Λουκά κεφ 1

Αν το εξετάσεις με την εσωτερική του λογική, αν δηλαδή το σύμπαν έχει Θεό που το έκτισε, τότε λογικά έπεται ότι μπορεί μια χαρά να προκαλέσει εγκυμοσύνη με πνεύμα Άγιο και δύναμη Υψίστου .



Αν και όλα αυτά ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας των ανωνύμων συγγραφέων των ευαγγελίων, εν τούτοις σκοπίμως επειδή πιστεύεις στο παραμύθι και δεν σε συμφέρει, παρέλειψες το "εισελθών προς αυτήν"(άνοιξε την Παλαιά Διαθήκη και διάβασε την σημασία του), και τον ασπασμό. (Λουκ. Α' 28-31)

*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy