ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το κείμενο με το μήνυμα από την Πανορθόδοξη Σύνοδο στην Κρήτη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εωσφοριστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2016, 23:17:13  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν μου απάντησες στην ερώτησή μου Βασίλη.

Γι αυτό θα σε ρωτήσω κάτι άλλο...

Στο φόρουμ εδώ, ήρθες για να συνομιλήσεις ή για να κάνεις κύρηγμα και προσυλητισμό?
Βλέπω οτι στις ερωτήσεις που σου κάνουν δεν απαντάς και εκατέρωθεν τρολάρεις.

Φίλε, ο χώρος προσφέρεται για συζήτηση, όχι για ανάρτηση αφίσας, μάλλον είσαι σε λάθος σάιτ με θέση οφ σάιτ.

Εγώ σου προτείνω να πάρεις τα κουβαδάκια σου και να πας σε άλλη παραλία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2016, 14:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
Και βέβαια στο φόρουμ ήλθα να συζητήσω,
εμφανίζοντας αδιάσειστη επιχειρηματολογία.

quote:

Vassilis_1

Συγνώμη φίλε να σε ρωτήσω κάτι?

Εσύ έχεις κάποια χειροποιαστή απόδειξη χριστιανικής προέλευσης, για το πως δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή?


Όπως γνωρίζεις, αρμόδια να απαντήσει αποδεικτικά,
ώστε να σταματήσει κάθε αντιλογία,
για το πως και πριν και πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή,
είναι η επιστήμη.
Και η επιστήμη απάντησε αποδεικτικά
γι’ αυτά τα θέματα της κοσμογονίας.
Κοίταξε εδώ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=4&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=12285


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2016, 20:23:46  Εμφάνιση Προφίλ
Έλα εδώ Βασιλάκη.
Εσένα θα ψάχνω βρε Τσαρλατάνε;
Την κοπάνησες χτες και αφήσαμε μια συζήτηση στη μέση. Γιατί την κοπανάς; Για να συζητήσεις δεν ήλθες στο φόρουμ;
quote:
Και βέβαια στο φόρουμ ήλθα να συζητήσω,
εμφανίζοντας αδιάσειστη επιχειρηματολογία.

Έτσι μπράβο! Τώρα μάλιστα! Επιτέλους θα μας απαντήσεις.
Λοιπόν, τι αποφάσισες; Ήσουν στην κοιλιά της μαμάς σου ένα κύτταρο; Ναι ή Όχι;
quote:
Στην κοιλιά της μητέρας μου αυξήθηκα σύμφωνα με τις διαδικασίες που όρισε ο Θεός.

Βρεγμένη σανίδα που σου χρειάζεται. Είσαι και αργός παναθεμά σε.
Το Καταλάβαμε αυτό βρε σαψάλη, πόσες φορές θα το πούμε ακόμη;
Πάνε πιο πίσω. Πριν σε φουσκώσει ο Θεός με την τρόμπα και αυξηθείς, πως ήρθες στη ζωή..;
quote:
Στη ζωή ήλθα δια μέσου του γνωστού πολλαπλασιαστικού τρόπου

Όχι τόσο πίσω βρε μπουνταλά.
Μα, τι μανία είναι αυτή που έχεις με τα φουσκώματα; Στην μέση έλα...
Ανάμεσα στα δυο φουσκώματα, αυτό του πατέρα σου κι αυτό του Θεού, τι ήσουν; Κύτταρο, κοπριά, λάσπη, τι ήσουν;
quote:
Στο φόρουμ ήλθα να συζητήσω,
εμφανίζοντας αδιάσειστη επιχειρηματολογία.
Κοίταξε εδώ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=4&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=12285

Α, έφερες και το ποιηματάκι σου μαζί. Ωραία!
Τα στιχάκια με τις σκόρπιες θρησκευτικές αρλούμπες που αντιγράφεις από τους Ιμάμηδες και τους Παπατζήδες θέλεις μόνο να συζητήσεις!
Εκτός ατζέντας τίποτα. Τετραπέρατος είσαι βρε μπαγλαμά.
Και τι να συζητήσεις αφού είσαι άσχετος από Βιολογία, Φυσική, μου λες;
Αυτά, τα μια χούφτα παιδικής ευφυΐας φτηνά θρησκευτικά τρικ -Ταλιμπανικής πονηριάς- είναι για οχτάχρονα παιδάκια Βασιλάκη, άντε και για τα αγράμματα γεροντάκια και τα καλογεράκια. Πάνε με αυτούς να συζητήσεις. Αυτοί θα εντυπωσιαστούν από το μυαλό ξυράφι που διαθέτεις, είμαι σίγουρος.
Εδώ μέσα όμως, αυτά δεν πιάνουν.
Στο καλό να πας και να δώσεις χαιρετίσματα στα Καλογεράκια από μας.
Άντε μπράβο. Όλο ευθεία να πηγαίνεις...
Μην κοιτάς πίσω σου βρε, τον δρόμο για το μοναστήρι να κοιτάς μόνο.
Έτσι, μπράβο. Όλο ευθεία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DefenderOfPoor
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2016, 21:57:16  Εμφάνιση Προφίλ
Έπειτα απ' αυτο το άθλιο λεξιλόγιο του Συνοδινού,
έπρεπε να δεχθεί καραμπινάτο ban.

Κανείς δεν σας αναγκασε να συνομιλήσετε με τον Vassilis_1 και όταν τον καθυβρίζετε άθλια, τότε εσείς είστε που δεν πιστεύετε στη συζήτηση.

Οι χριστιανοί προσπαθούν να σέβονται τους άθεους και εωσφοριστές, όμως εκείνοι όχι μόνο δεν πιστεύουν στον σεβασμό αλλά απαιτούν ότι εδώ είναι η παράγκα τους και πως οι χριστιανοί πρέπει να εξαφανιστούν.

Τόσο ελεύθεροι και αντιρατσιστές δημοκράτες είναι.

Ξαναλέω με τέτοιο λεξιλόγιο, το ban πρέπει να είναι άμεσο και πως οι μόνοι που δεν θέλουν να συζητήσουν είναι αυτοί που το χρησιμοποιούν.

Και στο κάτω κάτω της γραφής κανείς δεν τους ανάγκασε να ασχοληθούν, οπότε πάσχουν από ψυχολογικά προβλήματα και έχουν εμμονές κατά των Χριστιανών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2016, 23:38:02  Εμφάνιση Προφίλ
Καλώς τον Μίστερ "Ακίνητη γη" που ήρθε να συμπαρασταθεί στον (ενδεχομένως) "Α-κύτταρο" κατεργαράκο Ιεροκήρυκα.
Να κι ένα δωράκι για σένα Χρηστάκη..!
Η Θεωρία της ακίνητης γης τελικά, ζει και βασιλεύει στο Ισλάμ.
Η γη, λένε οι Ιμάμηδες, δεν κινείται, αφού αν σταματήσει το αεροπλάνο στον αέρα θα έπρεπε να έρθει η Κίνα σ΄ αυτό. Τι μας θυμίζει αυτό; Δεν είναι καταπληκτικό;
Μόνο οι Ιμάμηδες είναι τετραπέρατοι άνθρωποι σαν και σας. Τον ίδιο δείκτη υψηλό νοημοσύνης έχετε.
Άκου τους Ιμάμηδες να μαθαίνεις Χρηστάκη.
Εδώ...https://youtu.be/boRZlDZxg38
Δάσκαλος με τα όλα του ο τύπος, έτσι;
Τελικά, μόνο στις Ισλαμικές κοινωνίες θα βρείτε το δίκιο σας με τις θεωρίες σας. Κι αυτό το λέω με κάθε ειλικρίνια.
Γιατί δεν μπαίνετε σε ισλαμικά φόρουμ να αναπτύξετε τι κοσμογονικές θεωρίες σας; Εκεί θα σας σηκώσουν στα χέρια οι Ισλαμιστές. Κάθεστε και τυραννιέστε εδώ μέσα με τους Άθεους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εωσφοριστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2016, 00:21:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Έπειτα απ' αυτο το άθλιο λεξιλόγιο του Συνοδινού,
έπρεπε να δεχθεί καραμπινάτο ban.

Ε αφού το λες εσύ, να σε υπακούσουμε...

quote:
Όπως γνωρίζεις, αρμόδια να απαντήσει αποδεικτικά,
ώστε να σταματήσει κάθε αντιλογία,
για το πως και πριν και πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή,
είναι η επιστήμη.

Εγώ άλλο σε ρώτησα.....
Έχεις εσύ στα χέρια σου κάποια χειροπιαστή απόδειξη, χριστιανικής προελεύσεως, για τη δημιουργία του σύμπαντος και της ζωής?

Μη με κάνεις να επαναλαμβάνομαι....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2016, 00:37:37  Εμφάνιση Προφίλ
Τι ρωτάς κι εσύ βρε Εωσφοριστή;
Το γνωστό ποιηματάκι με τις Παπαριές των Ιμάμηδων και των Παπατζήδων θα σου φέρει που διάβασε δεξιά κι αριστερά.
Ρωτήσέ τον, αν ήταν κύτταρο στην κοιλιά της μαμάς του που εξελίχθηκε και μας προέκυψε αυτό που βλέπουμε μπροστά μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εωσφοριστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2016, 01:01:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το γνωστό ποιηματάκι με τις Παπαριές των Ιμάμηδων και των Παπατζήδων θα σου φέρει

Φίλε μου αυτά δεν είναι αποδείξεις, αυτά είναι θεωρίες, εγώ θέλω χειροπιαστές αποδείξεις, όχι θεωρία και εικασίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2016, 01:05:28  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν είναι θεωρίες αυτά που αντιγράφει, ανόητα θρησκευτικά τρικ Ιμάμηδων είναι.
Γι αυτό κι εγώ σου είπα να τον ρωτήσεις κάτι χειροπιαστό: Αν δηλαδή, ήταν ένα κύτταρο στην κοιλιά της μαμάς του που εξελίχθηκε. Χειροπιαστά πράγματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εωσφοριστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2016, 02:17:08  Εμφάνιση Προφίλ
Τότε μάλλον παίζει τρολάρισμα, δε μπορεί να πιστεύει κάτι τέτοιο, μάλλον ειρωνεύεται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2016, 03:06:43  Εμφάνιση Προφίλ
Εωσφοριστή καλησπέρα.
Να σου κάνω μια ερώτηση, αν μου επιτρέπεις, μιας και Απολλωνιστής όπως δηλώνεις;
Φαίνεται να γνωρίζεις την πραγματική φύση του Χριστού,καθότι έχεις συγκεκριμένη άποψη, με την οποία θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω καθότι Χριστιανός,(και όχι δεν είμαι τρολ) αλλά ποια η σημασία του ονόματος του ηλιακού θεού Απόλλων, και ποια τα μυστήρια πάνω στα οποία βασίζονται οι πεποιθήσεις ενός Απολλωνιστή συνοπτικά;
Καθότι πιασάρικη η λέξη Εωσφόρος και παρεξηγημένη σε όσους δεν ξέρουν ελληνικά,αλλά η ιδιότητα της φέρει βαρύ φορτίο.
Αν θα ήθελες να αφήσεις για λίγο στην άκρη τη συζήτηση που αποδεδειγμενα σε βάθος χρόνων δεν θα χει τελειωμό, θα ήμουν ευτυχής να εστιάσουμε για αλλαγή αντί της καραμέλας που πιπιλιζεται όσον αφορά τη διδασκαλία του Ιησού, στο πόσο ουσιαστική είναι για τον άνθρωπο αποδοχή ενός θεού όπως ο Απόλλωνας.
Συνεπώς:
Τι σημαίνει Απόλλων, και ποιος είναι αυτός ο θεός, τι πρεσβεύει;
Σε ποια μυστήρια βασίζεται ένας εωσφοριστής συνοπτικά;
Που αποσκοπεί για τον άνθρωπο και την ανθρωπότητα η λατρεία σε μια τέτοια θεότητα;


https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2016, 15:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

Vassilis_1:

Όπως γνωρίζεις, αρμόδια να απαντήσει αποδεικτικά,
ώστε να σταματήσει κάθε αντιλογία,
για το πως και πριν και πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή,
είναι η επιστήμη.
Και η επιστήμη απάντησε αποδεικτικά
γι’ αυτά τα θέματα της κοσμογονίας.
Κοίταξε εδώ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=4&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=12285



quote:

Εγώ άλλο σε ρώτησα.....
Έχεις εσύ στα χέρια σου κάποια χειροπιαστή απόδειξη, χριστιανικής προελεύσεως, για τη δημιουργία του σύμπαντος και της ζωής?


Εάν πρόσεχες καλύτερα θα καταλάβαινες ότι απάντησα στην ερώτησή σου. Τα έγχρωμα γράμματα θα σε βοηθήσουν να το καταλάβεις.

Λοιπόν, οποιαδήποτε χειροπιαστή απόδειξη, χριστιανικής προελεύσεως, για το πως και πριν και πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, και να σας φέρω, θα υπάρξει αντιλογία από εσάς. Η αντιλογία όμως σταματάει, καθώς σας εμφάνισα το αποδεικτικό συμπέρασμα της επιστήμης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2016, 15:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

DefenderOfPoor:

Έπειτα απ' αυτο το άθλιο λεξιλόγιο του Συνοδινού,
έπρεπε να δεχθεί καραμπινάτο ban.

Κανείς δεν σας αναγκασε να συνομιλήσετε με τον Vassilis_1 και όταν τον καθυβρίζετε άθλια, τότε εσείς είστε που δεν πιστεύετε στη συζήτηση.

Οι χριστιανοί προσπαθούν να σέβονται τους άθεους και εωσφοριστές, όμως εκείνοι όχι μόνο δεν πιστεύουν στον σεβασμό αλλά απαιτούν ότι εδώ είναι η παράγκα τους και πως οι χριστιανοί πρέπει να εξαφανιστούν.

Τόσο ελεύθεροι και αντιρατσιστές δημοκράτες είναι.

Ξαναλέω με τέτοιο λεξιλόγιο, το ban πρέπει να είναι άμεσο και πως οι μόνοι που δεν θέλουν να συζητήσουν είναι αυτοί που το χρησιμοποιούν.

Και στο κάτω κάτω της γραφής κανείς δεν τους ανάγκασε να ασχοληθούν, οπότε πάσχουν από ψυχολογικά προβλήματα και έχουν εμμονές κατά των Χριστιανών.



Αγαπητέ DefenderOfPoor, αυτό που τους έχει μείνει, είναι το άθλιο λεξιλόγιο. Μιας και δεν έχουν επιχειρήματα να συζητήσουν.

Είδες κανέναν από αυτούς να απαντά σε αυτήν την πρόκληση:;

quote:

για να γελοιοποιηθώ από εσάς, πρέπει να εμφανίσετε τις αποδεδειγμένες θέσεις σας, στο θέμα της κοσμογονίας. = Πως και πριν χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή. Λοιπόν περιμένω να τις εμφανίσετε.
Αν δεν τις εμφανίσετε, είναι ευνόητο ποιοι θα έχουν γελοιοποιηθεί…..

Όπως αντιλαμβάνεσαι, αυτοί, καθώς πατρονάρονται από τα αποκεκομμένα από την επιστήμη, «πανεπιστήμιο» (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=30&TOPIC_ID=12133 Απεστάλη: 08/05/2016, 17:33:21) και όλα τα παράγωγά του, ως είναι φυσικό διακατέχονται από παντελή αγνωσία, στα της κοσμογονίας θέματα, και η μόνιμη καταφυγή τους είναι το άσχημο λεξιλόγιο. Με συνέπεια να προβληματίζονται πολλοί άνθρωποι να συμμετάσχουν στη συζήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2016, 17:35:45  Εμφάνιση Προφίλ
MAZEψTE TON !!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2016, 19:10:10  Εμφάνιση Προφίλ
Οχι μωρέ άστον να... Και εκείνο το γαβ-γαβ... μη του τα σβήνετε. Αφήστε τον να γράφει κι αυτόν. Στη σελίδα τους βρισκόμαστε, και όχι αυτοί στη δική μας. Αυτό είναι το πραγματικό κοινό του εσωτερισμού και του μεταφυσικού. Ένα τσούρμο ηλίθιοι, που αφού νόμισαν πως βρήκαν τις απαντήσεις στα ερωτήματα που δεν μπόρεσαν να απαντήσουν οι φιλόσοφοι από τότε που υπάρχει κόσμος (ή Κόσμους κατά άλλους), ήρθαν εδώ για να διδάξουν. Αφήστε τους να διδάξουν λοιπόν.

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 29/08/2016 19:11:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2016, 22:08:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οχι μωρέ άστον να... Και εκείνο το γαβ-γαβ... μη του τα σβήνετε. Αφήστε τον να γράφει κι αυτόν. Στη σελίδα τους βρισκόμαστε, και όχι αυτοί στη δική μας. Αυτό είναι το πραγματικό κοινό του εσωτερισμού και του μεταφυσικού. Ένα τσούρμο ηλίθιοι, που αφού νόμισαν πως βρήκαν τις απαντήσεις στα ερωτήματα που δεν μπόρεσαν να απαντήσουν οι φιλόσοφοι από τότε που υπάρχει κόσμος (ή Κόσμους κατά άλλους), ήρθαν εδώ για να διδάξουν. Αφήστε τους να διδάξουν λοιπόν.

Εντάξει λοιπόν, ας τους αφήσουμε να διδάξουν. Αυτή θα είναι η δική τους σελίδα. Ας τους ενημερώσουμε για τα ευχάριστα.

Βασιλάκη και Χρηστάκη, από αύριο μπορείτε να διδάσκεται ανενόχλητοι σε αυτήν την σελίδα.
Ο Χρηστάκης μπορεί να γράφει για την "Ακίνητη Γη" και ο Βασιλάκης μπορεί να γράφει για την "Ακύτταρη Γη"
Όλοι εμείς οι Άθεοι σας ευχόμαστε καλή παραμονή στη σελίδα και καλή διασκέδαση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Panos_X
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2016, 22:30:22  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους τους συμμετέχοντες

Επιτρέψτε μου μία μικρή παρέμβαση μια και προτιμώ να συμμετέχω προς το παρόν ως αναγνώστης του forum.

Ήθελα απλώς να επισημάνω ότι το ύφος και η γραφή που έχει επιλέξει το μέλος Συνοδινός.1 για την αντιμετώπιση των "επιχειρημάτων" του μέλους Vassilis_1 είναι για μένα τα πλεον ενδεδειγμένα σε αυτή την περίπτωση. Σε τέτοιες περιπτώσεις που ο άλλος επιμένει να ακυρώνει την επιστήμη (βαπτίζοντάς τη μάλιστα "επιστήμη", δηλ. θεωρεί ηλίθιους, εγκάθετους ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο τόσους και τόσους συνανθρώπους μας που έχουν χτίσει έως τώρα το επιστημονικό οικοδόμημα) δεν μπορείς να απαντήσεις αλλιώς. Μόνο να τον αντιμετωπίσεις σαν ξεροκέφαλο 8χρονο παιδί ή μαθητή που κάνει τον εξυπνάκια.

Συνοδινέ χωρίς να σε ξέρω ή απαραίτητα να πρεσβεύω τις ίδιες ιδέες με σένα σε συγχαίρω για τον τρόπο σου. Για μένα, στριμώχνεις τον εν λόγω με χιούμορ και καθόλου εμπρηστικό τρόπο.

Κατά τα άλλα νομίζω ότι σοβαρή συζήτηση θα μπορούσε να γίνει πάνω στο θέμα που έθεσε το μέλος Italos. Αλλά σε καινούριο και όχι εδώ που έχει γίνει σαλάτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εωσφοριστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2016, 23:12:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φαίνεται να γνωρίζεις την πραγματική φύση του Χριστού,καθότι έχεις συγκεκριμένη άποψη, με την οποία θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω καθότι Χριστιανός,(και όχι δεν είμαι τρολ) αλλά ποια η σημασία του ονόματος του ηλιακού θεού Απόλλων, και ποια τα μυστήρια πάνω στα οποία βασίζονται οι πεποιθήσεις ενός Απολλωνιστή συνοπτικά;

Ιταλέ, ξέρω καλά ποιός είσαι και γνωριζόμαστε εδώ και πολύ καιρό.
Αν οι χριστιανοί αυτού εδώ του πλανήτη, ήταν στα μέτρα σου, το κακό ΔΕΝ θα μπορούσε ποτέ να εισχωρήσει μέσα στας γραφάς.

Θέλω να μιλήσω ανοικτά, ο Σατανάς, τέλος πάντων το κακό, δεν είναι ΧΑΖΟ να έρθει να σου πει, "γειά σας είμαι το κακό".
Θα παρουσιαστεί μπροστά σου ως καλό και μάλιστα με επιχειρήματα.

Πρόσεξε ένα παράδειγμα.
Στον Απολλωνισμό, η ένοια της άφεσης αμαρτιών δεν υπάρχει, είναι ανήκουστο να κάνεις ό,τι κακία βάζει ο νους σου και μετά να ζητάς συγχώρεση από τον όποιο Θεό, θεωρείται προσβολή προς τα Θεία.

Κοίτα τώρα "ο Σατανάς", τι έκανε.
Έβαλε τον Ναζηραίο να σου πει "μακάριοι οι μετανοήσαντες", σου πέταξε και έναν παπά με ένα πετραχήλι να σε μουρμουρίζει και τι σου λέει?
Κάνε τις αμαρτίες σου και ΑΝ μετανοήσεις, τράβα να σου δώσει ο παπάς άφεση.
Δεν σου λέει όμως άμεσα, "ΚΑΝΕ ΑΜΑΡΤΙΕΣ", διότι έτσι θα αποκαλυπτόταν το κρυμένο κακό, σου κλείνει απλά το μάτι ώστε η συνείδησή σου να βρει αποκούμπι στον λόγο κάποιου Ιησού και σου πετάει και μιά τελετή άφεσης έτσι ώστε να σε ωθήσει αυτόβουλα να κάνεις κακές πράξεις, πάνω στον θυμό σου ας πούμε.

Και φυσικά επειδή άφεση ΔΕΝ υπάρχει, που να χτυπιούνται κάτω όλοι, όταν έρθει η ώρα σου, απλά την τρως στον πισινούλη.

Ο Απολλωνισμός έχει έναν ποιό ξεκάθαρο τρόπο, να φιλοσοφεί τα πράγμματα, δε ο Αθηναϊσμός αναζητά πάντα έναν οξυδερκή τρόπο σκέψης, που να αφήνει εκτός κάθε "θόρυβο" που μπορεί να σε οδηγήσει σε λάθος ερωτήματα, δηλαδή σε αυταπάτες...

Οι Ιστορικοί επιστήμονες έχουν συμφωνήσει οτι στον χριστιανισμό υπάρχει πνεύμα αλλά όχι διαννόηση, για την ακρίβεια ο χριστιανισμός επιτέθηκε στην διαννόηση η οποία εκ των πραγμμάτων είναι στον αντίποδα μιάς τέτοιας θεωρίας, όπως και αν αυτή ονομάζεται...

Ακόμη χειρότερα, οι προτροπές των γραφών, (βλέπε χαιρετισμούς Παύλου), να εντολεύουν τους χριστιανούς να είναι πιστοί και υπάκουοι ακόμη και στους διεστραμένους αφέντες τους, ως καλοί σκλάβοι.

Βέβαια ο Σπάρτακος, είναι κατά τας γραφάς ένα ανύπαρκτο πρόσωπο, μη αναφερόμενο ΠΟΥΘΕΝΑ, διότι όποιος έχει τα γένια, έχει και τα χτένια, να τα λέμε κι' αυτά.

Ένα άλλο παράδειγμα που θα σου πω αφορά τη διαφορά μεταξύ αποκρυφισμού και μυστικισμού.
Ο αποκρυφισμός θεωρείται σπαζοκεφαλιά, πως να στο πω? Σταυρόλεξο.
Ο μυστικισμός θεωρείται αμάρτημα όπως και η αλλαζονεία...
Η διαφορά μεταξύ των είναι οτι ο αποκρυφισμός αποσκοπεί στην προστασία κάποιας ας το πούμε πληροφορίας, ενώ ο μυστικισμός θεωρείται μιά κακιά συνήθεια ενός ανθρώπου, ο οποίος εμποδίζει την γνώση να διαδοθεί σε άλλον άνθρωπο.
Βέβαια αυτά που σου λέω είναι εντελώς συνοπτικά, όπως μου το ζήτησες...
Και να σου συστήσω και κάτι αν μου επιτρέπεις, δεν χρειάζεται ένας χριστιανός να πάψει να είναι χριστιανός και να γίνει Απολλωνιστής για να διαδώσει φως στον κόσμο, το να το αναζητάς από μόνος σου φτάνει, ακόμη και αν διαλέξεις άλλα μονοπάτια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εωσφοριστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2016, 23:21:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εάν πρόσεχες καλύτερα θα καταλάβαινες ότι απάντησα στην ερώτησή σου. Τα έγχρωμα γράμματα θα σε βοηθήσουν να το καταλάβεις.

Δέχομαι την απάντησή σου, ως λανθασμένη απάντηση.

Τα κειτάπια φίλε μου είναι απλές θεωρίες και κουραφέξαλα.
Δεν μου δίνεις απολύτως τίποτα αδειάσειστο και χειροπιαστό, ΜΟΝΟ ΘΕΩΡΙΑ.

Να σου πω εγώ ποιά είναι η σωστή απάντηση?

Το "ΔΕΝ ΞΕΡΩ"!
Αυτή είναι η σωστή απάντηση, γεμάτη μετριοπάθεια και ειλικρίνεια.

Εδώ μιλάμε οτι όλα τα Κράτη του κόσμου, δίνουν χρήματα γιά εξοπλισμούς, για επιταχυντές, γιά μηχανήματα, στέλνουν τους κορυφαίους επιστήμονες, κλεισμένους αεροστεγώς σαν τα γαριδάκια, μέσα σε εργαστήρια...δεν έχουν τέτοιες απαντήσεις αυτοί και θα μας δώσεις την απάντηση ΕΣΥ!!!!!

Ξεκαβάλα λίγο το καλάμι φιλαράκο, άϊντε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2016, 12:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

Εδώ μιλάμε οτι όλα τα Κράτη του κόσμου, δίνουν χρήματα γιά εξοπλισμούς, για επιταχυντές, γιά μηχανήματα, στέλνουν τους κορυφαίους επιστήμονες, κλεισμένους αεροστεγώς σαν τα γαριδάκια, μέσα σε εργαστήρια...δεν έχουν τέτοιες απαντήσεις


Φυσικό είναι να μη έχουν τέτοιες απαντήσεις.

Αν αυτοί που ανέφερες ήταν επιστήμονες, να είσαι σίγουρος δεν θα κατέφευγαν στη χρήση των πειραμάτων. Διότι η χρήση των πειραμάτων σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας, έχει απορριφθεί από την επιστήμη, με συνέπεια να καθίσταται αντιεπιστημονική μέθοδος: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=32&TOPIC_ID=12133 Απεστάλη: 20/05/2016, 18:47:56

Το συμπέρασμα που εξάγεται βάσει των πειραμάτων (και όχι μόνο), σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας (πως και πριν και πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή = θέματα μη παρατηρούμενα), δεν είναι κατοχυρωμένο = άχρηστο.

quote:

Να σου πω εγώ ποιά είναι η σωστή απάντηση?

Το "ΔΕΝ ΞΕΡΩ"!


Σεβαστή η τοποθέτησή σου.

Βεβαίως όμως, η επιστήμη δεν τη συμμερίζεται, μιας και στο θέμα της κοσμογονίας έχει απαντήσει αποδεικτικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2016, 14:01:05  Εμφάνιση Προφίλ
Μια παρέα περπατούσε σε ένα βουνό.

Σε κάποια απόμερη γωνιά βλέπουνε κάτι που τους τραβάει την προσοχή.
Είναι ένας ανθρώπινος σκελετός, ή κατά το συνήθως λεγόμενο, ένα πτώμα σε κατάσταση [πολύ] προχωρημενης αποσύνθεσης [sic].

Τα φιλαράκια που δεν έχουν ιδέα από δαύτα τα θέματα,
το αναφέρουνε στην Αστυνομία και καλούνε μερικούς ειδικούς.
Ειδικούς και "ειδικούς"....

Έρχεται λοιπόν ο Επιθεωρητής Σαϊνης, ο Επιθεωρητής Στόκος, και ο ΔιαΣώστης Μάνος.

Ο Σαϊνης κοιτάζει προσεκτικά το πτώμα-σκελετό, παίρνει κάποια δείγματα, παρατηρεί όλα τα υπολείμματα και το γύρω χώρο.
Μετά από αρκετή ώρα, και αφού τον κοιτάνε όλοι με αδημονία και απορία, αναφέρει στους παρισταμένους ότι εκτιμά με βάση τις πρώτες ενδείξεις και την εικόνα που έχει ότι το μοιραίον επήλθεν τουλάχιστον ΠΡΙΝ από 1 χρόνο +/- 2 μήνες περίπου

Ο κ.Στόκος συνοφρυώνεται, ανοίγει τα κιτάπια του, κάνει κάτι πρόχειρους υπολογισμούς και λέει με έντονο ύφος ότι
το μοιραίον συνέβη ακριβώς πρό 3ων ημερών!.
Και μάλιστα το τονίζει και το επαναλαμβάνει συνεχώς, ως θέσφατο και ως γεγονός.
Επιπλέον κατηγορεί τον Σαϊνη για την αβεβαιότητά και την πιθανολογία του, τις οποίες και χρησιμοποιεί ως επιχείρημα για να συνεχίζει να επαναλαμβάνει τη δική του "ερμηνεία" βάσει των δήθεν γραφομένων στο εγχειρίδιό του αδιαφορώντας για την εξέταση της πραγματικότητος (του πτώματος/σκελετού)

Σε κάποια φάση, και επειδή ο κ.Στόκος τα έχει κάνει τσουρέκια σε όλη την παρέα, παρεμβαίνει ο ΔιαΣώστης Μάνος και αρχίζει τον Στόκο στα μπινελίκια.....

Το αποτέλεσμα?

Από τη φασαρία να κληθεί ο Διοικητής της Χωροφυλακής,
και να μπουζουριάσει τον.....
...Μάνο!


Βλέπει κανείς κάτι λάθος στην εξέλιξη της ιστοριούλας αυτής?



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 30/08/2016 14:03:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2016, 14:05:07  Εμφάνιση Προφίλ
Και βάση της υπόπτου συμπεριφοράς του, του προσάπτουν και την κατηγορία της ενδεχόμενης συνεργείας στο υπό εξέταση έγκλημα.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2016, 15:13:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σε κάποια φάση, και επειδή ο κ.Στόκος τα έχει κάνει τσουρέκια σε όλη την παρέα, παρεμβαίνει ο ΔιαΣώστης Μάνος και αρχίζει τον Στόκο στα μπινελίκια.....
Ε, όχι ακριβώς στα μπινελίκια.
Απλά προεξέτεινε ή μεγέθυνε, αν θέλεις, τα θεσφατα του κ. Στόκου για να του δείξει ότι τα κιτάπια του λένε μαλακίες...
quote:
Από τη φασαρία να κληθεί ο Διοικητής της Χωροφυλακής,
και να μπουζουριάσει τον.....
...Μάνο!
...και κάποιον κ. παπΑριο (πάγο ίσως;) που ήταν περαστικός κι αμέτοχος και τόλμησε να αμφισβητίσει την "κρίση" Του..
quote:
Βλέπει κανείς κάτι λάθος θέσφατο στην εξέλιξη της ιστοριούλας αυτής?
Μην χρησιμοποιείς την λέξη "λάθος". Τσούζει. Θα σε μπουζουριάσει κι εσένα...
Θέσφατη ενέργεια να λες...

Edited by - Αίολος on 30/08/2016 15:29:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2016, 15:32:48  Εμφάνιση Προφίλ
Απορώ πως δεν βλέπεις το αίτιο της διένεξης ΠΥΘΑΓΟΡΑ!

Μα, φυσικά, ήταν ο κ Σαΐνης!


Επιμύθιον το άσχετον, αλλά επιμορφωτικόν: shift + ς = διαλυτικά με τόνο.

Edited by - Αίολος on 30/08/2016 15:41:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sstiv
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2016, 19:35:40  Εμφάνιση Προφίλ
Γραφτηκα στη σελιδα για ενα και μονο λογο. Ειδα καποιους να αναφερουν οτι τα γραφτα του Βασιλη πανε στους νεοπαγανιστες, αυτους που του επιτιθενται συνεχεια. Δεν ειναι ετσι. Διαβαζω αυτα που γραφει ο Βασιλης και ο Χρηστος που διαγραφετε συνεχεια και πολλοι αλλοι χρηστες που εχετε κανει να φυγουν εσεις οι δεκα νοματαιοι που την έχετε δει νταβατζηδες εδω μεσα.
Ειμαστε χριστιανοι και δεν εχει σημασια τοδογμα. Εχουμε ερθει να συζητησουμε για τον χριστιανισμο, ειτε σας αρεσει ειτε οχι. Οπως εμεις αναγκαζομαστε να διαβαζουμε τις βρωμιες που γραφετε συνεχεια, ετσι κι εσεις θα διαβαζετε τα χριστιανικα. Αμα σας αρεσει αμα δεν σας αρεσει παρτε τα προσοντα σας και δρομο απο το εσοτερικα.

Και μιας και μιλαμε για προσοντα ειμαι σιγουρος οτι δεν ειστε καν πτυχιουχοι,, τιποτα αποτυχημέχοι αιωνιοι φοιτητες θα ειστε που σιχαθηκαν να κανουν δουλειες του ποδαριου και ηρθαν εδω για επειδειξη σε αυτους που θεωρειτε κατοτερους. Δεν σας φαινεται περιεργο οτι κανενας απο τους χριστιανους δεν αναφερει πτυχια και διπλωματα. Εσεις ολο καποια παλαβη ιστορια θα βγαλετε απο το κεφαλι σας, εξωγιηνοι συμπαντα κβαντομηχανικα οσο πιο ακαταλαβιστικο γινεται κστι για να λετε οτι κατι ξερετε παραπανω. Να πατε στα "επιστημονικα" φορουμ να μιλατε με τους ομοιους σας.

Ενα αρθρακι που σας χρειαζετε να διαβασετε στο μεταξυ ειναι το παρακατω:

https://onthewaytoithaca.wordpress.com/2013/04/02/bc-scientism/

Θα καταλαβετε οι δηθεν αθεοι επιστημονες και φιλοσοφοι της πενταρας που νομιζετε οτι ειστε, οτι προσκυνατε τα βιβλια αλλων σαν κι εσας σαν να ειναι ευαγγελια.

Να σας πω και για τα κειμενα της θρησκειας μας. Φυσικα και τα εγραψαν ανθρωποι. Είναι ομως ο λογος του Θεου. Είναι θεοπνευστα και η αποδειξη για αυτό ειναι πως χιλιετιες μετα οι ανθρωποι εξακολουθουν να πιστεουν και να ελπίζουν με αυτα. Πιοιοι ειναι αυτοι οι τιποτενιοι που θα ερθουν για να μας στολιζουν οποτε κανουμε χριστιανικη συζητηση; Να πατε απο κει που ρθατε. Οτι γραφει μέσα η Παλαια Διαθηκη είναι ακριβως ετσι χωρις συμβολισμους. Οποιος ψαχνει για συμβολισμους ψαχνει για τα δαιμονια και αυτα θα τον βρουν αργα η γρηγορα.
Βασιλη συνεχισε να γραφεις σε παρακαολουθουμε και οι φιλοι που σασ εκαναν να φυγετε να επιστρεψετε ολοι πισω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2016, 21:14:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ειδα καποιους να αναφερουν οτι τα γραφτα του Βασιλη πανε στους νεοπαγανιστες, αυτους που του επιτιθενται συνεχεια. Δεν ειναι ετσι. Διαβαζω αυτα που γραφει ο Βασιλης και ο Χρηστος που διαγραφετε συνεχεια και πολλοι αλλοι χρηστες που εχετε κανει να φυγουν εσεις οι δεκα νοματαιοι που την έχετε δει νταβατζηδες εδω μεσα.

Σκούπισε βρε τις μυξούλες σου!
Από κλαψιάρικα κηρύγματα Παπατζήδων έχουμε χορτάσει εδώ μέσα. Το γνωστό παραμυθάκι: εσείς, είστε αθώα και άκακα Χριστιανόπουλα και για όλα φταίνε οι άλλοι, που σας κάνουν έτσι, κι αλλιώς, κλπ...
Εδώ είναι χώρος συζητήσεων και όχι άμβωνας για προσηλυτισμό και είσαστε υποχρεωμένοι να απαντάτε, τουλάχιστον, σε στοιχειώδη και απλές ερωτήσεις που αφορούν, τις ίδιες τις θρησκευτικές κοτσάνες, τις οποίες επικαλείστε.
Λέγε λοιπόν: Είσαι προϊόν κυττάρου; Ναι ή Όχι; Και πως το γνωρίζεις αυτό;



Edited by - Συνοδινός.1 on 30/08/2016 21:17:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sstiv
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2016, 21:58:04  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ειμαι υποχρεωμενος να απανταω σε υβριστες. Εχω ερθει να συζητησω για τον Χριστιανισμο. Δεν με ενδιαφερουν οι ψευτοαθεες και δηθεν επιστημονικες ανησυχιες σας. Ξερω τι λεει η βιολογια. Ο ανθρωπος εμψυχωνεται απο τη θεια βουληση. Ειτε το καταλαβαινεις ειτε οχι δεν με ενδιαφερει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2016, 22:01:18  Εμφάνιση Προφίλ
Στο καλό να πας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εωσφοριστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2016, 15:33:15  Εμφάνιση Προφίλ
ΜΗΝ ανυσηχείτε ρε παιδιά, είπαμε, ο τύπος έχει την υπομονή του Ιώβ και το πείσμα γαϊδουριού.
Κοινώς, "not responding", ο εγκέφαλος έχει πετάξει μπλε οθόνη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2016, 16:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

sstiv:

Δεν ειμαι υποχρεωμενος να απανταω σε υβριστες. Εχω ερθει να συζητησω για τον Χριστιανισμο. Δεν με ενδιαφερουν οι ψευτοαθεες και δηθεν επιστημονικες ανησυχιες σας.


Και ξέρεις sstiv, γιατί είναι υβριστές, και χρησιμοποιούν γενικά άσχημο λεξιλόγιο;

Απλούστατο. Η ακολουθούσα εξήγηση, είναι σφόδρα κατατοπιστική:

quote:

Όπως αντιλαμβάνεσαι, αυτοί, καθώς πατρονάρονται από τα αποκεκομμένα από την επιστήμη, «πανεπιστήμιο» (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=30&TOPIC_ID=12133 Απεστάλη: 08/05/2016, 17:33:21) και όλα τα παράγωγά του, ως είναι φυσικό διακατέχονται από παντελή αγνωσία, στα της κοσμογονίας θέματα, και η μόνιμη καταφυγή τους είναι το άσχημο λεξιλόγιο. Με συνέπεια να προβληματίζονται πολλοί άνθρωποι να συμμετάσχουν στη συζήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy