ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το κείμενο με το μήνυμα από την Πανορθόδοξη Σύνοδο στην Κρήτη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2016, 14:10:47  Εμφάνιση Προφίλ
Επειδή κλάνει το...γατί!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2016, 14:15:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Επειδή κλάνει το...γατί!
Να μάθεις χαζούλη ότι, όταν με καβαλάει ο διάολος, να μην πετάγεσαι σαν κλανιά. (παρομοίωση)

Edited by - Αίολος on 23/08/2016 14:16:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2016, 14:29:44  Εμφάνιση Προφίλ
Περιμένω την θέση του λάθους.

Edited by - Αίολος on 23/08/2016 14:30:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2016, 16:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

Αγαπητέ Βασίλειε

Η ταχύτητα του φωτός, έχει άμεση σχέση με το θέμα που συζητάμε.
Δώσε μου την ευκαιρία να σου το αποδείξω, λέγοντάς μου πόση είναι η ταχύτητα αυτή.


Με τον τρόπο που φέρεσαι αγαπητέ Μάριε, δείχνεις να υποστηρίζεις κάτι το ένοχο και προσπαθείς να βρεις συνένοχο.

Ανακίνησες εσύ το θέμα “η ταχύτητα του φωτός;” Το ανακίνησες. Λοιπόν, ανάπτυξε τη συλλογιστική σου, που να δεικνύει ότι η ταχύτητα του φωτός συσχετίζεται με τα θέματα που συζητάμε, φέρε τα παραδείγματά σου, και συνεχίζουμε.

Και για να κάνουμε καλές εξηγήσεις: Αν δεν ανταποκριθείς στα πάνω, θα σημαίνει ότι η ταχύτητα του φωτός, με τον τρόπο που την έθεσες, δεν συνδυάζεται με τα της κοσμογονίας θέματα που συζητάμε (= πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή = θέματα μη παρατηρούμενα), οπότε είναι άχρηστη.


Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια αγαπητέ Νικόμαχε. Για να συνεχισθεί η μεταξύ μας συζήτηση, σου υποδείχθηκε πιο πάνω ο τρόπος.

Όσο δεν ανταποκρίνεσαι θα ισχύουν αυτά:

quote:

Και για να κάνουμε καλές εξηγήσεις: Αν δεν ανταποκριθείς στα πάνω, θα σημαίνει ότι η ταχύτητα του φωτός, με τον τρόπο που την έθεσες, δεν συνδυάζεται με τα της κοσμογονίας θέματα που συζητάμε (= πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή = θέματα μη παρατηρούμενα), οπότε είναι άχρηστη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2016, 16:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

kost:

αδυνατούν να προσδιορίσουν


Πράγματι τα παράγωγα του «πανεπιστήμιου» = οι «επιστήμονες» αδυνατούν να
προσδιορίσουν, όχι μόνο την ηλικία του σύμπαντος (παρά μόνο ασυνάρτητες χρονολογικές θέσεις εκφράζουν, με άπειρη χρονολογική διαφορά μεταξύ τους), αλλά αδυνατούν να αρθρώσουν έστω και μισή αποδεδειγμένη θέση έναντι όλων των θεμάτων κοσμογονίας. Μόνο κάτι θεωρίες/αμπελοσοφίες εξέφρασαν, που ως είναι φυσικό δεν άντεξαν σε σοβαρή εξέταση, και γκρεμίστηκαν σαν χάρτινος πύργος. Κοίταξε εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=44&TOPIC_ID=11379
Απεστάλη: 26/06/2015, 12:52:16

quote:

kost:

Έτσι θα πείσετε τις νέες γενιές, έτσι θα πορευθείτε στη νέα εποχή;;;


Ναι έτσι, αγαπητέ kost, θα πείθουμε τις νέες γενιές, και έτσι θα πορευόμαστε, όχι μόνο στη νέα εποχή, αλλά για πάντα. Ιδού πως: Ακολουθούντες την Ορθόδοξη Εκκλησία, η οποία μας εύφρανε, εμάς τα πιστά μέλη της, με τη θαρραλέα θέση της στην πρόσφατη Πανορθόδοξη Σύνοδο της Κρήτης: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=5&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=12285 Απεστάλη: 15/08/2016, 21:56:19

Βεβαίως, σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας, δεν χρειάζεται να πείθουμε εμείς τις νέες γενιές. Διότι τον ρόλο αυτόν τον έχει αναλάβει η επιστήμη, η οποία απέδειξε αληθείς τις βάσει της Αγίας Γραφής εξαγγελλόμενες κοσμογονικές θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=4&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=12285


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2016, 17:30:54  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ Βασίλειε ΟΧΙ.

Εχω στα χέρια μου την επίσημη απάντηση της ορθοδόξου Εκκλησίας, δια 'στόματος" πατέρα Κωστώφ, αρχιμανδρίτου φυσικού.

Επομένως μου είναι αδιάφορο, αν συμφωνείς ή όχι.

Αφού λοιπόν αποδεδειγμένα η ταχύτητα του φωτός ( http://www.esoterica.gr/forums/post.asp?method=Reply&TOPIC_ID=12285&FORUM_ID=6&CAT_ID=3&Forum_Title=%2E%2D%3D+%CC%D5%C8%CF%D3+%26+%C8%D1%C7%D3%CA%C59), είναι 300.000 χιλ/s, μένει να σου ζητήσω το εξής:

Ποιά ακριβώς είναι η θέση της επίσημης Ορθοδόξου Εκκλησίας, για την απόσταση Ηλίου-Γης?
Είναι αυτή 150.000.000 χιλ. ή όχι?

Αν δεν απαντήσεις εσύ, θα απευθυνθώ πάλι στον πατέρα Κωστωφ και θα σε κάνω ρεζίλι δημοσίως ένθεν κακείθεν, αποδεικνύοντας πως είσαι ανίκανος για διάλογο και επικίνδυνος για τις θέσεις της Ορθοδόξου ημών Εκκλησίας.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2016, 21:26:41  Εμφάνιση Προφίλ
Μάριε, σου επιβεβαίωσε ο Κωστώφ ότι η ταχύτητα του φωτός (στο κενό) είναι επίσης σταθερά;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2016, 21:44:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μάριε, σου επιβεβαίωσε ο Κωστώφ ότι η ταχύτητα του φωτός (στο κενό) είναι επίσης σταθερά;

Abyssus Abyssum Invocat


Δεν ρώτησα επί τούτου.
Ρώτησα απλά αν είναι 300.000χιλ/s και μου απάντησε πως είναι έτσι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 01:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Αιολε χάλια... δουλειά δεν είχε ο διαολος που λένε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μεσαιωνιστής
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 06:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μεσαιωνιστής
______________________________________
Μεταφορά του μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο
24/08/2016
______________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 09:17:35  Εμφάνιση Προφίλ
Μα είναι φυσιολογικό. Όταν μαζέψεις όλα τα σκουπίδια του ίντερνετ, τότε θα καταντήσεις η χωματερή των φόρουμ. Αναρωτιέμαι που βρίσκεται ο πάτος. Δεν το κλείνετε καλύτερα πριν γράψετε νέο ρεκόρ;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 11:50:43  Εμφάνιση Προφίλ
Ζητώ συγγνώμη για τις εκφράσεις μου.
Εχει δίκιο ο αστράκιας. Χάνω το δίκιο μου.
Προσωπικά προβλήματα από εκείνα που λίγο πολύ έχουμε όλοι μας...
Είμαι και λίγουλάκι οξύθυμος, ε, δεν θέλει και πολύ το κακό να γίνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μεσαιωνιστής
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 11:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μεσαιωνιστής

______________________________________
Μεταφορά του μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο
24/08/2016
______________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μεσαιωνιστής
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 11:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μεσαιωνιστής
______________________________________
Μεταφορά του μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο
24/08/2016
______________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μεσαιωνιστής
troll


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 14:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μεσαιωνιστής
______________________________________
Μεταφορά του μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο
24/08/2016
______________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 15:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

Μεσαιωνιστής:

δεν εχεις καταλαβει οτι η ορθοδοξια βουλιαζει


Θα αστειεύεσαι αγαπητέ Μεσαιωνιστή. Η Ορθοδοξία όχι μόνο δεν βουλιάζει, αλλά βρίσκεται στο ζενίθ. Απόδειξη τούτου είναι η θαρραλέα θέση της στην πρόσφατη Πανορθόδοξη Σύνοδο της Κρήτης: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=5&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=12285 Απεστάλη: 15/08/2016, 21:56:19

Διάβασε σε παρακαλώ το κείμενο στο οποίο παραπέμπει ο πάνω σύνδεσμος προσεκτικά. Είμαι σίγουρος ότι θα απαλλαγείς από το αίσθημα της αποθάρρυνσης, και θα ενδυθείς τα αισθήματα της αισιοδοξίας και του θάρρους. Αυτά τα αισθήματα, και όχι μόνο, χαρακτηρίζουν τους Ορθόδοξους Χριστιανούς.

quote:

Μεσαιωνιστής:

σε πατουν και σε αφανιζουν


Από τους συνομιλητές μου, κανένας δεν μπορεί να με πατήσει, ή να με αφανίσει, ή να με κάνει ρεζίλι δημοσίως, καθώς δεν μπορούν να αντικρούσουν τις κοσμογονικές θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 18:04:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αίολος:
Ποίος είσαι ρε όργιο που ούτε μια αυθεντική σκέψη δεν έχεις εκφράσει;;;
Ποίος είσαι ρε όργιο που, ενώ κρίνουμε τους γονείς μας και τον ίδιο τον θεό, δεν δέχεσαι την κρίση;;;
Αν δεν δέχεσαι τις κρίσεις, φασισταριό του κερατά, ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ανεγκέφαλο όν...


Πραγματικά, είσαι για λύπηση...

Ουσιαστικά δεν νιώθω οτι πρέπει να απολογηθώ, ούτε σε εσένα ούτε σε κανέναν "ΝΙΚΟΜΑΧΟ"...
Ούτε θα κάνω διάλογο με κατα φαντασίαν "Αρίους"

Τόσα καταλαβαίνεται... τόσα λέτε*


quote:
Αίολος:
η "καρέκλα" δεν σε καθιστά θεό ηλίθιε!
ρίξε μου κι άλλη "κόκκινη" μαλάκα...
μονο αν με διαγράψεις θα ησυχάσεις...

Ωραία ιδέα...
(θα προτιμούσα βέβαια να σε βλέπω να ξεφτιλίζεσαι κατά καιρούς...)
...αλλά κάτι θα κάνουμε και για εσένα.


Μέχρι να εξεταστεί, η τελευταία, αλλά και η συνολική σου στάση στο φόρουμ,
ο λογαριασμος Αίολος θα παραμείνει απενεργοποιημένος

* ΥΓ
Η τοποθέτηση του Heretic
(που έδειξε να αντιλαμβάνεται καταστάσεις)
ομολογώ με απογοήτευσε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 18:34:34  Εμφάνιση Προφίλ
Εμένα aitherovamon, με εχει απογοητεύσει η εικόνα του forum. Αν δεν εχεις αντιληφθει για ποια εικονα μιλαμε, δες το παρακατω βιντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=TI7FkvGC5GA

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 18:56:50  Εμφάνιση Προφίλ
Δε θα διαφωνήσω δυστυχώς
Το εχω επαναλάβει και στο παρελθόν,
τα φόρουμ (γενικότερα) είναι σε κάμψη, τόσο ως προς την ποσοτική οσο και την ποιοτικη συμμετοχή.
Επίσης εχω καταθέσει την άποψη μου για το δικό μας φόρουμ.
Είναι ενα "εξειδικευμένο" ως προς την θεματολογία του,
μονο που αυτή η εξειδικευμένη θεματολογία του, δύσκολα πλέον μπορεί να κρατήσει ενα στοιχειώδες επίπεδο.
Απο τη μια τα trolls κι απο την άλλη ο κάθε ταλιμπάν ένθεν κακείθεν

Και για να εξηγούμαι,
πιστεύω να συμφωνήσουμε (?)
οτι είναι θεμιτό, να γράψει κάποιος οπαδός μιας θρησκείας,
αυτα που πιστεύει,
εστω κι αν είναι μέσα απο ενα πρίσμα που πια μοιάζει ξεπερασμένο.
Αν εσυ ή εγω διαφωνουμαι με αυτα, και η άλλη πλευρά, δεν κάνει πίσω...
ποιος είναι ο "λογικός" ?
oxi βέβαια αυτός που συνεχίζει να προσπαθεί να αποδείξει στον οπαδό
οτι η Γη γυρίζει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 19:08:07  Εμφάνιση Προφίλ
Πουθενά δεν ζήτησα την απολογία σου Ανδρέα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 19:15:52  Εμφάνιση Προφίλ
Άστο Μάριε...
στην κριτική είσαστε πρώτοι!
και οι ευθύνες πάντα στους άλλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 19:37:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Από τους συνομιλητές μου, κανένας δεν μπορεί να με πατήσει, ή να με αφανίσει, ή να με κάνει ρεζίλι δημοσίως, καθώς δεν μπορούν να αντικρούσουν τις κοσμογονικές θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

Εδώ μέσα είναι σε όλους μας γνωστό πως... Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι.
Σαν και σένα θρησκευόμενοι πανηγυρτζήδες έχουν περάσει πολλοί από εδώ μέσα και όπως εσύ, έτσι κι αυτοί, έκαναν σε καθημερινή βάση τον γύρω του θριάμβου μέσα στο φόρουμ.
Το λέω αυτό, για να μην νομίζεις πως είσαι ο μοναδικός αήττητος που πέρασε από το φόρουμ.
Και δεν είναι καθόλου τυχαίο πως και οι Μουσουλμάνοι είναι αήττητοι, αφού κι αυτοί, λένε τις ίδιες ακριβώς "κοσμογονικές αρλούμπες".
Και γενικά, οι θρησκείες είναι όλες "αήττητες" γιατί είναι φτιαγμένες από τα ίδια ακριβώς υλικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crusades
troll


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 20:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusades
quote:

Απο τη μια τα trolls κι απο την άλλη ο κάθε ταλιμπάν ένθεν κακείθεν

κακομοίριδες για μια χιλιετία οι σταυροφόροι σας προστάτευαν από τους ταλιμπάν και τώρα τους αποκαλείτε ταλιμπάν

δε ντρεπεστε
έως πότε θα δυσφημείτε τα ιερά τάγματα της ιπποσύνης με τα ψέμματά σας για τον Μεσαιώνα;

αλλά θέλετε δεν θέλετε θα πέσει το βρώμικο ψέμα σας πολύ σύντομα αφού ο ψεύτης και ο κλέφτης(δηλαδή ο εβραίος) τον 1ο αιώνα χαίρονται(δηλαδή τον 20ο)

Όταν ξεχυθούν οι ταλιμπάν να σας σφάξουν κανείς σταυροφόρος δεν θα σας υπερασπίσει
να τρέξετε στον εβραίο μπαμπά μασώνο να ανοίξει τις πύλες της μασωνίας για να σας σώσει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crusades
troll


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 20:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusades
quote:

[quote]
Μεσαιωνιστής:

δεν εχεις καταλαβει οτι η ορθοδοξια βουλιαζει


Θα αστειεύεσαι αγαπητέ Μεσαιωνιστή. Η Ορθοδοξία όχι μόνο δεν βουλιάζει, αλλά βρίσκεται στο ζενίθ. Απόδειξη τούτου είναι η θαρραλέα θέση της στην πρόσφατη Πανορθόδοξη Σύνοδο της Κρήτης: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=5&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=12285 Απεστάλη: 15/08/2016, 21:56:19

Διάβασε σε παρακαλώ το κείμενο στο οποίο παραπέμπει ο πάνω σύνδεσμος προσεκτικά. Είμαι σίγουρος ότι θα απαλλαγείς από το αίσθημα της αποθάρρυνσης, και θα ενδυθείς τα αισθήματα της αισιοδοξίας και του θάρρους. Αυτά τα αισθήματα, και όχι μόνο, χαρακτηρίζουν τους Ορθόδοξους Χριστιανούς.

[quote]


ΜΑΚΑΡΙ

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΩΡΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ

ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΚΑΘΟΛΙΚΟΙ ΟΛΟΙ ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ
ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΑΘΕΙΣΜΟ
ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΙΣΛΑΜΙΣΜΟ
ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΙΟΥΔΑΙΣΜΟ

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ
ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ
ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ
ΟΤΙ ΑΓΝΟ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΠΑΡΗΓΑΓΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΜΕ
ΣΤΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ


ΝΑ ΖΗΣΕΙ
Ο ΑΡΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΛΕΥΚΩΝ ΦΩΤΕΙΝΩΝ ΚΑΙ ΑΓΑΘΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ

ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ
ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ
ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ ΣΤΗΝ ΓΗ

ΑΜΗΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crusades
troll


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 20:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusades
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΜΑΧΗΤΙΚΟΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΩΘΕΙΣ

ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΩΜΙΑ ΤΟΥ ΑΘΕΙΣΜΟΥ, ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ
ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΩΝ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΩΝ ΒΑΡΒΑΡΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΤΑΥΡΩΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΑΝΙΣΟΥΝ ΚΑΘΕ ΛΕΥΚΟ

ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΕΥΚΗ ΦΥΛΗ ΤΩΝ ΑΓΝΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΦΩΤΙΣΑΝ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟΥΣ
ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ ΤΩΝ ΚΤΗΝΩΔΩΝ ΒΑΡΒΑΡΩΝ ΤΗΣ ΑΣΙΑΣ

ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ Η ΑΓΝΟΤΗΤΑ!!!

ΑΜΗΝ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 21:06:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και για να εξηγούμαι,
πιστεύω να συμφωνήσουμε (?)
οτι είναι θεμιτό, να γράψει κάποιος οπαδός μιας θρησκείας,
αυτα που πιστεύει,
εστω κι αν είναι μέσα απο ενα πρίσμα που πια μοιάζει ξεπερασμένο.
Αν εσυ ή εγω διαφωνουμαι με αυτα, και η άλλη πλευρά, δεν κάνει πίσω...
ποιος είναι ο "λογικός" ?
oxi βέβαια αυτός που συνεχίζει να προσπαθεί να αποδείξει στον οπαδό
οτι η Γη γυρίζει...


Στη προκειμένη περίπτωση δεν έχουμε τον οπαδό μιας θρησκείας, που γράφει γι' αυτά που πιστεύει. Εχουμε έναν ελεεινό σπάμερ, που καταστρέφει όποιο θέμα χώνεται, με βλακώδεις, εκτεταμένες και σκοπίμως επαναλαμβανόμενες ανοησίες. Το οποίο ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι πως γίνεται για λόγους διάσπασης και όχι έκφρασης. Επίσης, η ενοχλητική παρουσία τέτοιων ατόμων, αποτελεί κράχτη για τα υπόλοιπα Gremlins που εμφανίζονται κάθε λίγο, και απαγορευτικό για σοβαρούς συνομιλητές. Οταν παρατηρεί ο άλλος ποιοί ποστάρουν σε τακτική βάση και κυρίως τι γράφουν, αυτό έχει φτάσει να χαρκτηρίζει το ίδιο το φόρουμ και οχι τους υπαίτιους. Καταλαβαινεις λοιπόν, οτι καινούργιοι σοβαροί χρήστες δεν θα έρθουν ποτέ ενω οι υπάρχοντες θα αποχωρούν λίγοι-λίγοι, μέχρις ερημώσεως. Και ο τελευταίος θα κλείσει την πόρτα όπως πάντα, οπότε αποφασίστε απο τώρα ποιός θα το κάνει. Οχι πάντως εγώ

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εωσφοριστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 22:01:50  Εμφάνιση Προφίλ
Τέτοιου είδους forum, εξειδικευμένα όπως τα λέτε, τραβάνε σαν μαγνήτης ανθρώπους ποιοτικούς και διαβασμένους ΑΛΛΑ...

Τραβάνε και σαν ηλεκτρομαγνήτης τα παράσιτα της κοινωνίας που μπαίνουν για να προκαλέσουν φασαρία, αυτά τα άτομα αντιλαμβάνονται τέτοιους χώρους ως απειλή συσπείρωσης ενάντια στο δόγμα τους.

Με απλά λόγια, μπαίνουν επί τούτου με αρχικό σκοπό να κάνουν τον χώρο μπουρδέλο, (sorry αλλά έτσι λέγεται).

Εμένα ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ με αποκέλεσε χυδαίο στη συμπεριφορά μου, εγώ απλά έχω αντιληφθεί κάποια πράγμματα και έχω τις άμυνές μου απέναντι στα παράσιτα και τη μούργα της κοινωνίας, τώρα αν αυτό δεν το αντιλήφθηκε, πρόβλημά του.

Το πρόβλημα του χώρου σας δεν είναι ένα, είναι δύο.
Το πρώτο είναι πως ΔΕΝ μπορείτε να μπλοκάρετε IP, τώρα πιά η IP είναι σταθερή και άλλα φόρουμ μπορούν και απαλλάσονται από τα τρωκτικά.
Το δεύτερο και ποιό μεγάλο πρόβλημα το έχετε ΚΑΙ σαν διαχείρηση και σαν χρήστες και ποιό είναι αυτό?
Θεωρείτε τα παράσιτα ηλίθιους, σε πρόσφατη τοποθέτησή σου κύριε αιθέρα είπες οτι δεν θα ανεχθείς να αποκαλούν το συνομιλητή τους ηλίθιο.
Όταν κάποιος θεωρεί ηλίθιο έναν κακόβουλο άνθρωπο, τότε είναι ο ίδιος ηλίθιος, διότι εδώ, δεν μιλάμε για ηλιθιότητα αλλά για κακοβουλία, (με προσέχεις ΝΙΚΟΜΑΧΕ)?!
Για σκέψου να μπω εγώ σε μιά εκλησία, να πλακώσω στις κλωτσιές και στις μπουνιές τα χριστιανά γιατί δεν συμφωνώ με τις παπαριές που λένε και μετά να πούνε, "έλα μωρέ, χαζός είναι ο άνθρωπος μη δίνετε σημασία".
Δεν πάει έτσι φίλε μου, έπρεπε να έχετε αναπτύξει άμυνες εδώ και χρόνια, χάσατε καλό κόσμο και πικράθηκαν πολοί άνθρωποι, γιατί?

Γιατί το bulling που έχουν υποστεί από τα απολο-γίδια έμεινε ατιμώρητο, γιατί αν κάποιος τους απαντούσε όπως έπρεπε, έβλεπε κόκκινη κάρτα σε χρόνο ντε-τε.

Εγώ θα είμαι ξεκάθαρος μαζί σου, είναι τόσος ο θυμός μου για αυτά τα κόπρανα της κοινωνίας, που εδώ και χρόνια έχω κάνει τακτική μου τον ξυλοδαρμό τους σε καφετέριες.
Αλήθεια σου λέω, όταν τους ακούω να κάνουν κύρηγμα, ό,τι τασάκι και καρέκλα υπάρχει στο μαγαζί, τα τρώνε στο κεφάλι μέχρι να σωριαστούν κάτω.
Και να σου πω και κάτι ακόμη?
Κότες είναι!
Κάθωνται και τις τρώνε σαν γυναικούλες, μόνο στα φόρουμ ξέρουν να κάνουν τον νταή, στη ζωή είναι ένα ΜΗΔΕΝ όόόλοι αυτοί οι δήθεν...

Τέλος πάντων, τι να πεις?
Άντε να δω τι θα κάνουν τώρα που θα γίνει το Τέμενος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 22:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Εντωμεταξύ ο άλλος ο τρόφιμος έχει ανοίξει εκατό λογαριασμούς μέσα σε ένα μήνα...η διαχείριση έχει το ονοματεπώνυμο του, η ταυτοποίηση είναι πανεύκολη, τι άλλο θέλει...μία απλή καταγγελία στη Δίωξη ΗΕ και τελειώνει εκεί το πράγμα, όμορφα κι ωραία...τι να πω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 23:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Μάλιστα...
Από τα μηνύματα που διάβασα εδώ με στεναχώρεσε ιδιαίτερα του Αίολου απέναντι στον Αιθεροβάμωνα γιατί το βρήκα εξαιρετικά άδικο.
Όποιος αναλαμβάνει συντονιστικό ρόλο στα forums σημαίνει ότι μετά από πολύχρονη και απροβλημάτιστη συμμετοχή στις συζητήσεις έχει αποδείξει με το παραπάνω ότι συλλαμβάνει το πνεύμα συντονισμού των συζητήσεων. Οπότε, οι επεμβάσεις και παρεμβάσεις δεν έχουν προσωπικό ή εγωϊστικό χαρακτήρα, αλλά αποτελούν προσφορά, την οποία μάλιστα έχουμε μεγάλη ανάγκη ως χώρος συζητήσεων που παλεύει να επιβιώσει κόντρα στις αντίξοες συνθήκες. Να υπενθυμίσω εδώ ότι αυτή τη στιγμή τα forums εξακολουθούν να λειτουργούν λόγω της ιστορίας τους, λόγω της συντονιστικής συμμετοχής και ιδιαίτερα του Αιθεροβάμωνα και λόγω μιας οικονομικής υπερπροσπάθειας που καταβάλλουμε κάθε μήνα για να φιλοξενείται ο χώρος σε ΔΙΚΟ ΜΑΣ σέρβερ (κάτι σαν το ενοίκιο ενός μικρού διαμερίσματος δηλαδή). Αυτά μπορούμε όλοι εμείς να κάνουμε κι αυτά κάνουμε. Και φυσικά, last but not least που λένε και οι Άγγλοι, το forum συνεχίζει να υπάρχει επειδή υπάρχουν τα ΜΕΛΗ ΤΟΥ και ιδιαίτερα αυτά που το αγαπάνε και το έχουν δείξει έμπρακτα τόσα χρόνια, παρά συχνά και τα κάποια παρατράγουδα.

Στο παραπάνω λοιπόν πλαίσιο, είναι πραγματικά στενάχωρο να βλέπει κανείς ένα μήνυμα σαν αυτό που απηύθυνες Αίολε στον Αιθεροβάμωνα, που τον θίγει και σαν άτομο αλλά και σαν μέλος της συντονιστικής/διαχειριστικής ομάδας. Ζήτησες βέβαια συγνώμη, αλλά νομίζω ότι δεν αρκεί αυτό για το θέμα που δημιουργήθηκε. Ο Αιθεροβάμων προσπάθησε να κάνει ότι καλύτερο μπορεί ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, όχι για τον εαυτό του. Δεν την άξιζε τέτοια επίθεση. Κατά τα άλλα, οι επεμβάσεις της ΔΟ και ΣΟ πράγματι δεν μπορούν να γίνονται αντικείμενο ειρωνικών σχολίων και ιδιαίτερα όταν αφορούν πράγματα που έχουν γραφτεί πάμπολλες φορές. Όπως το ότι είναι ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ο ΤΡΟΠΟΣ συζήτησης και ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ το ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ της. Και τα δύο χρήζουν προσοχής, ανάλογα με την περίσταση πάντα. Στον τρόπο πάντως, η εκτεταμένη ειρωνία δεν είναι κάτι που επιτρέπεται όπως επίσης στο περιεχόμενο, η εξύβριση πραγμάτων και καταστάσεων που για κάποιους ανθρώπους έχουν μεγάλη ιερότητα.

Νομίζω πως αυτά τα λίγα που έγραψα αρκούν για να δοθεί ένα μήνυμα και εκ μέρους των υπολοίπων από εμάς. Ο λογαριασμός σου Αίολε επανενεργοποιείται για την ώρα ώστε να συμμετάσχεις ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ μέχρι να επιλυθεί ουσιαστικά και ειλικρινά η δυσχερής κατάσταση που είχε ως θύμα-αποδέκτη τον Αιθεροβάμωνα. Επίσης, θα ήθελα να κάνω μια παράκληση και στον ιδιαίταρα συμπαθή (μου) DSM: Ξέρεις ότι εκτιμώ το βάθος της σκέψης και κριτικής σου ικανότητας. Αλλά κάποιες φορές ξεφεύγεις από τα όρια και κάνεις δύσκολο το συντονιστικό έργο, εν προκειμένω του Αιθεροβάμωνα...

Δεν θα επεκταθώ άλλο, τεχνολογικώς μου είναι αρκετά δύσκολο μιας και προσπαθώ να γράψω όσο μπορώ μέσω του τάμπλετ... Εξ' ου και τα κεφαλαία αντί για τα bold!
Να σχολιάσω μόνο κάτι τελευταίο, ένα μεγάλο ερώτημα που νομίζω ούτε ο ίδιος ο Κωστώφ δεν θα μπορούσε να απαντήσει:
Όλο το χρόνο τα forums έχουν τα up και τα down τους αλλά χωρίς πολύ "δάκρυα και αίμα" τα πράγματα φέρνονται βόλτα, συχνά κι από μόνα τους.

Γιατί όταν φεύγουμε εκτός Αθηνών και δεν έχουμε υπολογιστές + νορμάλ ίντερνετ πρέπει να γίνεται ο Μέγας Χαμός;;;;;
13 χρόνια στα forums ποτέ δεν έχω καταλάβει ποιος ευθύνεται γι' αυτήν τη συνωμοσία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εωσφοριστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2016, 23:21:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
η εκτεταμένη ειρωνία δεν είναι κάτι που επιτρέπεται όπως επίσης στο περιεχόμενο, η εξύβριση πραγμάτων και καταστάσεων που για κάποιους ανθρώπους έχουν μεγάλη ιερότητα.

Όλοι μας έχουμε δεχθεί επιθέσεις για ιερά πράγμματα χωρίς να μπορούμε να ανταπαντήσουμε, για την πίστη μας, γιά τη μάνα μας, για ότι θες!

Όταν ένα μέλος, μπαίνει στο δίλημα "λογαριασμός στο esoterica ή αξιοπρέπεια", εκεί το πράγμμα σοβαρεύει πολύ....πολύ όμως!

Θυμάσαι μήπως ένα μέλος με το όνομα Μύθηρα?
Θυμάσαι μήπως πως έβριζε τους Θεούς και τις Θεές?
Θυμάσαι μήπως τις εκφράσεις της για την Θεά Αθηνά που την αποκαλούσε πατσαβούρα, πουτάνα, ζόμπι κτλ?

Αυτή ήταν μιά απο τις εκατοντάδες περιπτώσεις του esoterica.
Σε ρωτάω λοιπόν, γιατί εγώ που δεν έβρισα το Χριστό τους και την Παναγία τους, να είμαι υποχρεωμένος να ακούω τα μπινελίκια τους γιά τη δική μου πίστη?
Χρωστάω κάτι στα απολογίδια?
Κι αν τους απαντήσω ισσότιμα, γιατί να φάω εγώ κόκκινη κάρτα και αυτοί να συνεχίζουν τις κακοήθειές τους ανενόχλητοι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy