ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το κείμενο με το μήνυμα από την Πανορθόδοξη Σύνοδο στην Κρήτη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2016, 18:06:09  Εμφάνιση Προφίλ
Αφήστε τον να πάει στη ΓΑΔΑ ρε παιδιά να τους τα πει όλα αυτά. Θα τον συνοδεύσουν ευγενικά σε κάποια ψυχιατρική πτέρυγα, θα τον κλειδώσουν εκεί και θα πετάξουν το κλειδί

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2016, 18:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Tη ζωή δεν στην έχω 'ενοχλήσει' καθόλου...απλώς κοινοποίησα το ονοματάκι σου και έδωσα λινκ για ένα κακοφτιαγμένο τραγούδι που έχεις γράψει...έχεις πει ότι νιώθεις πολύ περήφανος για τις απόψεις και τα τραγούδια σου επομένως θα πρέπει να με ευχαριστείς που φανερώνω το 'μεγαλείο' σου....για τόλμα όμως ψυχοπαθή να ξαναστείλεις απειλές σωματικής βίας και θα δεις τι σημαίνει να 'σου ενοχλώ τη ζωή'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2016, 18:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Μιλάμε για case study Γιάννη...η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2016, 19:26:07  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι, είμαι στο νετ από εποχής BBS & Gopher, δεκαετία 90.
Τέτοια περίπτωση είναι για διπλωματική ψυχολόγου/ψυχίατρου. Μη πω μεταπτυχιακού.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2016, 23:28:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τελευταία ελπίδα σας ο Synodinos.1

Φοβάμαι πως ούτε εγώ θα μπορέσω να σε σώσω, ο εγκέφαλός σου μοιάζει να έχει παραδοθεί στις φλόγες.
Θα κάνω βέβαια, ότι μπορώ για να σε βοηθήσω, αλλά πρέπει να συνεργαστείς κι εσύ. Αν δεν θέλεις να συνεργαστείς, τότε φοβάμαι, πως θα πρέπει να μιλήσουμε με τους γονείς σου ή με έναν καλό ψυχίατρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2016, 00:03:43  Εμφάνιση Προφίλ
’στο, το δοκιμάσαμε κι αυτό. Δεν συνεργάζεται. Με εισαγγελική εντολή μόνο. Μα φαντάζεσαι εκεί στο Δαφνί τι θρησκευτική κατήχηση έχει να κάνει στο προαύλιο;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2016, 00:51:27  Εμφάνιση Προφίλ
Μπα, θα τα βρει σκούρα εκεί.

Υπάρχουν ήδη ο Χριστός, ο Θεός, ο Αρχ.Μιχαήλ ίσως και ο Γαβριήλ, ο Σατανάς, διάφοροι δαίμονες, ακόμη και ο Ναπολέων.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2016, 01:47:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Creationist


Εάν κάποιος διαχειριστήςς του forum δεν επιθυμεί την συμμετοχή μου να επικοινωνήσει εδώ christos.andreadakis@gmail.com


Κύριε Ανδρεαδάκη σας έχει αποσταλεί και e-mail και pm κατα καιρούς,
αλλά χρησιμοποιούσατε πάντα e-mails μιας χρήσης στους δεκάδες λογαριασμούς που ανοίξατε!

Πιστεύετε ότι μετά την απαράδεκτη συμπεριφορά* που επιδείξατε στο φόρουμ ειστε ευπρόσδεκτος;
*τα υβριστικά κείμενα σας μπορεί να μην είναι ορατά στους αναγνώστες, ωστόσο δεν έχουν διαγραφεί... ούτε βέβαια οι ip's

Για να σας λυθούν τυχόν "απορίες", σχετικά με τα κείμενα σας, μπορειτε να συμβουλευτείτε έναν δικηγόρο,
σχετικά με την πρόσφατη ενσωμάτωση του πρωτοκόλλου του Στρασβούργου για το διαδικτυακό έγκλημα,
στην Ελληνική νομοθεσία.

Εντελώς πληροφοριακα:
Σύ΅φωνα ΅ε το άρθρο 1 του πρώτου Κεφαλαίου του, η συ΅πλήρωση των διατάξεων της Σύ΅βασης για το έγκλη΅α στον Κυβερνοχώρο
΅ε την ποινικοποίηση των ρατσιστικής και ξενοφοβικής φύσης πράξεων, που τελούνται ΅έσω συστη΅άτων υπολογιστών,
επιβάλλεται δε στα Συ΅βαλλό΅ενα Μέρη, όχι ΅όνο να λάβουν τα αναγκαία προς τούτο νο΅οθετικά ΅έτρα,
αλλά συγχρόνως και να ΅ερι΅νούν για την ορθή εφαρ΅ογή τους.

Σύ΅φωνα ΅ε το άρθρο 2 του Πρωτοκόλλου ο ορισ΅ός «ρατσιστικό και ξενοφοβικό υλικό» περιλα΅βάνει κάθε είδους έγγραφο υλικό
(π.χ. κεί΅ενα, βιβλία, περιοδικά, δηλώσεις, ΅ηνύ΅ατα κ.λπ.), εικόνες (π.χ. αναπαραστάσεις, φωτογραφίες, σχέδια κ.λπ.)
και οποιουδήποτε είδους ανάπτυξη ιδεών ή θεωριών, ρατσιστικής ή ξενοφοβικής φύσης, ΅ε ΅ορφή που να επιτρέπει την αποθήκευση,
την επεξεργασία ή τη ΅ετάδοσή τους, ΅έσω συστή΅ατος υπολογιστή.


Αντιλαμβάνεστε οτι δε χρειάζεται κάποιος "δικαστικός αγώνας",
όπως είπε κάποιο μέλος πριν μέρες
απλά μια γνωστοποίηση στην αρμόδια αρχή.
Πράγμα που δεν κάναμε ως τωρα.
Μην εκλαμβάνετε όμως την ανοχή, ως αδυναμία...
ολα έχουν τα όρια τους!!!
Για να κάνετε εσείς την πλάκα σας, σπαταλιέται πολύτιμος χρόνος απο κάποιον άλλον, για να "καθαρίσει" τις "αντιλήψεις" σας!

Δημόσια, τόσο η ΔΟ όσο και η ΣΟ σας κάνει γνωστό ότι είσαστε ανεπιθύμητος στα φόρουμ του esoterica.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2016, 17:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

Ναι, είμαι στο νετ από εποχής BBS & Gopher, δεκαετία 90.
Τέτοια περίπτωση είναι για διπλωματική ψυχολόγου/ψυχίατρου. Μη πω μεταπτυχιακού.

Abyssus Abyssum Invocat


Ε όχι εντάξει.. είμαστε στο net απο την ίδια εποχή (acrobase, gateway, compulink, matrix, eurolink κτλ κτλ) αλλά και μετά σε IRC κτλ για να φτάσουμε στα διάφορα φόρα. 22-23 χρόνια τώρα έχουν δει τα μάτια μας πολύ χειρότερους (το καλό ήταν ότι τότε γίνονταν meetings και αν ένας απ αυτούς ερχόταν και δεν έβλεπε μπροστά του τα κακόμοιρα που περίμενε τότε λούφαζε χεσμένος σε μια γωνιά μιας και μιλάμε κατά βάση για θρασύδειλα ανθρωπάκια).
Προφανώς τα χεις διαγράψει απ την μνήμη σου σαν τραυματικά γεγονότα :PΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2016, 18:49:31  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι ΟΚ, απλά ήμουν Κρήτη την περίοδο αυτή και η πρόσβαση γινόταν κυρίως μέσω του πανεπιστημίου δικτύου. Στην Αθήνα είχατε περισσότερες επιλογες

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2016, 14:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
Τότε ήσουν τυχερός ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2016, 16:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

Heretic:

Είναι εμφανές όμως το υπαρξιακό τους άγχος.


Αγαπητέ Ιωάννη, δεν έχουμε κανένα απολύτως υπαρξιακό άγχος.
Οι εξαγγελλόμενες, δια των περιγραφών της Αγίας Γραφής, θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι απόλυτα σαφείς, και επί πλέον έχουν αποδειχθεί αληθείς από την επιστήμη: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=4&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=12285


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2016, 16:50:06  Εμφάνιση Προφίλ
Μα φυσικά Βασίλειε. ’γχος έχουν οι άνθρωποι, όχι οι γίδες. Η ποτίστρα και η ταίστρα να είναι γεμάτες και μέχρι την ώρα της "συγκομιδής" βελάζουν ευτυχισμένες.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2016, 15:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

μέχρι την ώρα της "συγκομιδής"

https://el.wiktionary.org/wiki/%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%AE

Συγκομιδή =

quote:
(μεταφορικά) η συγκέντρωση στοιχείων…

Ακόμα στο “μέχρι” είσαι; Είδες που πας γυρεύοντας φίλε Ιωάννη! Η ώρα της συγκομιδής πραγματοποιήθηκε, και ομολογουμένως είναι οδυνηρή για το «πανεπιστήμιο» (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=30&TOPIC_ID=12133 Απεστάλη: 08/05/2016, 17:33:21) και όλα τα παράγωγά του, από τα οποία παίρνεις κατευθύνσεις, εσύ και οι ομοϊδεάτες σου. Τα αδιάσειστα στοιχεία που συγκεντρώθηκαν στους συνδέσμους που ακολουθούν (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=44&TOPIC_ID=11379
Απεστάλη: 26/06/2015, 12:52:16),
(http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=32&TOPIC_ID=12133 Απεστάλη: 20/05/2016, 18:47:56),
(http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=15&TOPIC_ID=12285 ), απέδειξαν επιστημονικά, ότι το «πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του, έχουν αποκοπεί από την επιστήμη, και ως είναι φυσικό, το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι, το να πολεμούν τη μόρφωση. Χωρίς επιτυχία βέβαια, διότι οι άνθρωποι έχουν ξυπνήσει, και τα έχουν κατατάξει στον αρμόζοντα χώρο. = Στο χώρο της πλήρους ανυποληψίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2016, 15:20:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χωρίς επιτυχία βέβαια, διότι οι άνθρωποι έχουν ξυπνήσει, και τα έχουν κατατάξει στον αρμόζοντα χώρο. = Στο χώρο της πλήρους ανυποληψίας.

Βέβαια, και θα σου αποδείξω αμέσως που κατατάχθηκαν οι πεποιθήσεις σας.

Νέα Προγράμματα Σπουδών στα Θρησκευτικά Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου

Εξαιρετικά αφιερωμένο σε σένα και τα υπόλοιπα ζωντανά που βοσκάτε εδώ μέσα.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2016, 23:26:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Για να κάνετε εσείς την πλάκα σας, σπαταλιέται πολύτιμος χρόνος απο κάποιον άλλον, για να "καθαρίσει" τις "αντιλήψεις" σας!

Δημόσια, τόσο η ΔΟ όσο και η ΣΟ σας κάνει γνωστό ότι είσαστε ανεπιθύμητος στα φόρουμ του esoterica.gr


Κάλλιο αργά παρά ποτέ, που λέει και ο σοφός λαός,
αλλά στην παρούσα περίπτωση τουλάχιστον θα είχαν αποφευχθεί κάποιες παρεξηγήσεις και ισοπεδωτικά υποννοούμενα,
όπως το unfair στον Ντιεσέμη, και η "εξίσωση" προς τα κάτω, α λά Σοβιέτ, των απόψεων που εκφέρει ένα νορμάλ και ευηπόληπτο μέλος με τον απόλυτο σπαμο-τρολο-κουτσουλιά Ανδρεαδάκη.
(Το οποίο, ειρήσθω εν παρόδω, αποτελεί ΠΡΟΣΒΟΛΗ για τα υπόλοιπα μέλη με τον τρόπο που ετέθη)

Προφανώς και είναι σεβαστό το δικαίωμα της γνώμης στον καθένα (το να εκφέρει και να εκφράζει μια γνώμη δηλαδή)
αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σεβαστή και η γνώμη αυτή καθαυτή εάν πρόκειται για ...."κουράδες" (δανείζομαι τον όρο από άλλο μέλος) οι οποίες θα εισπράξουν και την ανάλογη κριτική.

Και στην τελική,
εάν υποθέσουμε ότι ο Ντιεσέμης ας πούμε 'άξιζε' την ποινή που του επεβλήθη επειδή τάχαμου εξύβρισε καραγκιόζηδες τύπου Ανδρεαδάκη, Βασιλάκη, και ομοίων, με τραχύ και σκαιό τρόπο
τότε πόσο μάλλον όμοια ή και μεγαλύτερη ποινή έπρεπε να φάει ο Συνοδινός, ο Εωσφοριστής, ο Αίολος, ο Νικόμαχος, κ.ο.κ
που εν χορώ τα χώνανε (και δικαίως) στους εν λόγω καραγκιόζηδες.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2016, 00:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
PY8AGORAS

Και στην τελική,
εάν υποθέσουμε ότι ο Ντιεσέμης ας πούμε 'άξιζε' την ποινή που του επεβλήθη επειδή τάχαμου εξύβρισε καραγκιόζηδες τύπου Ανδρεαδάκη, Βασιλάκη, και ομοίων, με τραχύ και σκαιό τρόπο
τότε πόσο μάλλον όμοια ή και μεγαλύτερη ποινή έπρεπε να φάει ο Συνοδινός, ο Εωσφοριστής, ο Αίολος, ο Νικόμαχος, κ.ο.κ
που εν χορώ τα χώνανε (και δικαίως) στους εν λόγω καραγκιόζηδες



Το ότι ο Αίολος συνεχίζει να γράφει στα forums χωρίς τελικά να έγινε η χρονική απενεργοποίηση που του είχε επιβληθεί οφείλεται σε δική μου μάλλον παράλειψη και σε πρόβλημα συνεννόησης μεταξύ της συντονιστικής ομάδας. Του είχε επιτραπεί να συμμετάσχει προσωρινώς μόνο στο θέμα όπου είχε προσβάλλει έντονα και απαράδεκτα τον Αιθεροβάμων και δια αυτού την διαχειριστική ομάδα του ESOTERICA. Και αυτό είχε γίνει (η προσωρινή επανενεργοποίηση) λόγω κάποιου γενικότερου μηνύματος συγνώμης που είχε γράψει μετά την εξύβριση. Ωστόσο, δεν υπήρξε καμία ουσιαστική επίλυση του ζητήματος. Κανονικά θα έπρεπε να έχει επιστρέψει στην κατάσταση απενεργοποίησης. Αυτό το χρεώνομαι εγώ, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι εις γνώσιν μας πως δεν υπήρξε ουδεμία άφεση αμαρτιών!

Θα προσμετρηθεί πάντως εάν δώσει στο μέλλον κάποια αφορμή...

Τώρα σχετικά με τον DSM, μόνο ένα σύντομο σχόλιο έχω να πω για την ώρα: η ποιότητα της συμμετοχής του στις συζητήσεις είναι αδιαμφισβήτητη και δεν προσβάλλεται από μια τεχνική ποινή που θα έπρεπε να γίνει ώστε να διατηρηθούν κάποιες ισορροπίες στον τρόπο συνδιαλλαγής: κάποιες εκφορές του λόγου προσβάλλουν έστω και έμμεσα μεγαλύτερες ομάδες ανθρώπων και δεν μπορούν να εμφανίζονται ως αποδεκτές εδώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εωσφοριστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2016, 00:37:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
εάν υποθέσουμε ότι ο Ντιεσέμης ας πούμε 'άξιζε' την ποινή που του επεβλήθη επειδή τάχαμου εξύβρισε καραγκιόζηδες τύπου Ανδρεαδάκη, Βασιλάκη, και ομοίων, με τραχύ και σκαιό τρόπο
τότε πόσο μάλλον όμοια ή και μεγαλύτερη ποινή έπρεπε να φάει ο Συνοδινός, ο Εωσφοριστής, ο Αίολος, ο Νικόμαχος, κ.ο.κ
που εν χορώ τα χώνανε (και δικαίως) στους εν λόγω καραγκιόζηδες.

Και που τα χώναμε τι έγινε?

Μήπως διορθώθηκαν?
Μήπως πήραμε εμείς κανένα βραβείο?
Μήπως αφήσανε τα σκατόμουτρα να γίνει μιά σοβαρή συζήτηση?

Ακόμη και τώρα τα ίδια γίνονται.
Θέμα καθαρό δε στάθηκε ποτέ και ούτε θα σταθεί, αυτοί/αυτές την ιεραποστολή τους την έφεραν εις πέρας, σπαμάρισμα και τρολάρισμα ώστε κάθε θέμα να καταντάει απόπατος.

Το αποτέλεσμα?
Ένας άνθρωπος που θέλει να γίνει μέλος και να μάθει κάποια πράγμματα, απλά την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια και δε μαθαίνει τίποτα απ αυτά που θα ήθελε, γιατί αντί να βρει απαντήσεις στα ερωτήματά του, βρίσκει "μπελάδες".

Και όσοι ασχοληθήκαμε τζάμπα πληκτρολογούσαμε, τα απολογίδια copy - paste και τρελίτσα.

Εγώ θα βγω χαμένος?
Όχι φίλε μου, εγώ ΔΕΝ θα βγω χαμένος γιατί βαδίζω όμορφα, το ίδιο και ο DSM ο οποίος κωλομετράει στη ζωή, ΣΤΗ ΖΩΗ όχι μέσα στα καλωδιάκια του ίντερνετ.

Τι να το κάνω, να είμαι ο πρώτος ιντερνετικά, με likes και χιλλιάδες friends όταν στη ζωή δεν μπορώ να πάω στο supermarket και να πάρω τα βασικά τρόφιμα?
Στη ζωή πρέπει να μετράς πάνω απ όλα, να κοιτάς την υγεία σου και την οικογένειά σου και άσε το κάθε μαλακισμένο να ροκανίζει τη ζωή του κρυμένο πίσω από μιά οθόνη και να ρεμπεσκεύει τρώγωντας το φαί των άλλων, το έτοιμο από τον ιδρώτα των άλλων.

Τους μπασιμπουζούκους και τις μπασιμπουζούκες, διέγραψέ τους, αυτοί και αυτές κάποια στιγμή θα έρθουν αντιμέτωποι ΟΧΙ με τον admin του φόρουμ, αλλά με τη σκιά του εαυτού τους, όταν θα τους μπει το αυγό στον πάτο, τότε θα σου πω εγώ που θα πάει η μαγκιά τους περίπατο.

Αυτά και καλή συνέχεια.

Υ.Γ. Kost, χαλάρωσε λίγο και βγες καμιά βόλτα, καθαρός αέρας, θαλλασίτσα, γκομενάκια, τίποτις φίλοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2016, 17:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

Βέβαια, και θα σου αποδείξω


Μπα - μπα, τι βλέπω; Εσύ ένας ακόλουθος του «πανεπιστήμιου» και όλων παραγώγων του, να μεταχειρίζεσαι τη λέξη “απόδειξη”;! Μα αγαπητέ Ιωάννη, η λέξη “απόδειξη” έχει σβηστεί από το λεξιλόγιο του «πανεπιστήμιου» και όλων παραγώγων του.

Εξακολουθείς να πηγαίνεις γυρεύοντας!

Για αποδείξεις μπορεί να μιλά μόνο η επιστήμη: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=4&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=12285


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2016, 20:25:36  Εμφάνιση Προφίλ
Βασίλη για να τελειώνει το πάρτυ, σε καλώ να μου αποδείξεις με όποια μέθοδο θες εσύ, τη χρονολόγηση της γης μέσα από την Αγία Γραφή.

Ξεκάθαρα πράγματα. Με παραπομπές και εδάφια, χωρίς τη χρήση "επιστημονικων" και μη αποδεδειγμένων μεθόδων. Θα σου απαντάω επί προσωπικού, χωρίς να επικαλούμαι όρους εκτός της γραμμής της Ορθοδοξίας. Να δούμε αν έχεις εσύ τις αποδείξεις που επικαλείσαι, και να σταματήσει αυτό που γίνεται εδώ μέσα.
Λοιπόν;

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2016, 20:37:10  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ειρωνεύομαι και δεν κοροϊδεύω Βασίλη, και δεν θα συμμετέχω σε κανεναν υπαινιγμό, παίρνω το θέμα σοβαρά και θα σου απανταω σοβαρα, όπως άλλωστε πιστεύω κάνεις και συ. Ας συμπεριφερθουμε σαν ενήλικες.
Δώσε μου τις αποδείξεις, μέσα από την Αγία Γραφή. Θα θεωρήσουμε αληθές για τη συζήτηση, το οτιδήποτε προέρχεται από αυτήν.
Ελπίζω Βασίλη, να έχεις διαβάσει την Αγία Γραφη.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2016, 21:49:02  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ Italos. Λίγο ακόμα αν συνεχιστεί η συγγραφή κοτσανολογίας από τον Βασίλειο, προβλέπω ότι θα σηκωθεί από τον τάφο ο Γκέντελ. Θα έρθει το πνεύμα του στο esoterica και θα μας εξηγήσει το θεώρημα που δεν κατανόησε ουσιαστικά ποτέ, κανένας. Εγώ λέω να τον αφήσουμε για να δούμε αν επιβεβαιωθεί ο μεταφυσικός μου ισχυρισμός. Αλλιώς περιμένω από τον Βασίλειο απόδειξη παρομοίου μεγέθους.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 00:35:50  Εμφάνιση Προφίλ
Heretic αυτά που λέει ο Βασίλης δεν υπάρχουν πουθενά. Ούτε στη Βίβλο ούτε κάπου αλλού. Αλλά αφού μπαίνει στον κόπο να τα στηρίζει, εγώ διατιθεμαι και με τον δικό του τρόπο, να του δώσω την ευκαιρία να τα στοιχειοθετησει. Αν όμως δεν το κάνει, καλά θα κάνει να σταματήσει το τρολαρισμα...

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 08:14:21  Εμφάνιση Προφίλ
Μπα, δεν θα σταματήσει. Ο σκοπός του είναι άλλος, χρειάζεται λίγη αλλαγή οπτικής γωνίας για να καταλάβεις τι επιδιώκει.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 10:50:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Heretic αυτά που λέει ο Βασίλης δεν υπάρχουν πουθενά. Ούτε στη Βίβλο ούτε κάπου αλλού. Αλλά αφού μπαίνει στον κόπο να τα στηρίζει, εγώ διατιθεμαι και με τον δικό του τρόπο, να του δώσω την ευκαιρία να τα στοιχειοθετησει. Αν όμως δεν το κάνει, καλά θα κάνει να σταματήσει το τρολαρισμα...

Ιταλέ, αυτό ακριβώς του επισημάνανε κι άλλοι.

Τα κυριότερα λάθη του Βασιλάκη είναι τα εξής:

1) Φέρεται ωσάν να είναι εκπρόσωπος της Ορθόδοξης γραμμής ενώ δεν είναι

2) Δεν κάνει διάλογο

3) Εφαρμόζει σκόπιμες τακτικές εκνευρισμού του συνομιλητή, αλλά παραμένει ακούραστος και σταθερός με τη δική του ξύλινη ψευτοευγένεια, με αποτέλεσμα αυτός να μένει 'άθικτος' και οι υπόλοιποι να τρώνε τις κάρτες


Εγώ δεν έχω πρόβλημα κάποιος να ισχυρίζεται ΟΟΟΟ,ΤΙ γουστέρνει και ό,τι κατεβάσει η γκλάβα του.

Μου τη σπάει όμως να βλέπω κόσμο να επικαλείται κάποιο κίνημα, θεσμό, ρεύμα, ή πρόσωπο/αυθεντία, οτιδήποτε,
και ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΖΕΙ ΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ.

Κύριε, άμα έχεις τα @@ έβγα και πες ότι ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ είναι πως ο κόσμος δημιουργήθηκε πριν από 7500 χρόνια. ΓΝΩΜΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ.
Εδώ και τώρα.

Όχι της Ορθοδοξίας, του παπαΚώστα ή του παπαΜήτσου.

Μόνο έτσι θα είχε ένα κάποιο respect
ας πούμε.

Το ίδιο που συνέβαινε δηλαδή και με τις εσχατοπροφητείες του αλλουνού του Γιαλαντζή.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 11:22:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το ότι ο Αίολος συνεχίζει να γράφει στα forums χωρίς τελικά να έγινε η χρονική απενεργοποίηση που του είχε επιβληθεί οφείλεται σε δική μου μάλλον παράλειψη και σε πρόβλημα συνεννόησης μεταξύ της συντονιστικής ομάδας. Του είχε επιτραπεί να συμμετάσχει προσωρινώς μόνο στο θέμα όπου είχε προσβάλλει έντονα και απαράδεκτα τον Αιθεροβάμων και δια αυτού την διαχειριστική ομάδα του ESOTERICA. Και αυτό είχε γίνει (η προσωρινή επανενεργοποίηση) λόγω κάποιου γενικότερου μηνύματος συγνώμης που είχε γράψει μετά την εξύβριση. Ωστόσο, δεν υπήρξε καμία ουσιαστική επίλυση του ζητήματος. Κανονικά θα έπρεπε να έχει επιστρέψει στην κατάσταση απενεργοποίησης. Αυτό το χρεώνομαι εγώ, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι εις γνώσιν μας πως δεν υπήρξε ουδεμία άφεση αμαρτιών!

Αμαλία, με όλο το σεβασμό,
το θέμα δεν είναι αν θα μπαναριστεί ο Αίολος ή όχι και για πόσο.

Μέλη σαν τον Αίολο (δηλ. αφενός 'παλιά', αφετέρου που τα γνωρίζεις και διά ζώσης, κλπ)
μπορεί να έχουν κάποιες στιγμές εξάρσεων ή υπερβολικών αντιδράσεων, αλλά δεν δημιουργούν ζημιά στο χώρο ή στις συζητήσεις με άλλα μέλη και ως επί το πλείστον "αυτορεγουλάρονται" και επανέρχονται εντός των πλαισίων κι από μόνοι τους.

Το πρόβλημα είναι τα "μέλη" τύπου Βασιλης1
και όλα τα ζιζάνια τύπου Ελ που φυτρώνανε σαν τη λερναία ύδρα
και οι οποίοι για κάποιο λόγο εμφανίζονται στο απυρόβλητο, δήθεν θυματοποιημένοι και 'προσβεβλημένοι'

Ειλικρινώς, δημιουργείται μια αίσθηση είτε αγνόησής τους από την πλευρά της ΔΟ είτε παροχής κάποιου είδους ανοχής και ασύλου,
όταν τόσο ο τρόπος, όσο και το περιεχόμενο αυτών που λένε
είναι στην καλύτερη ένα εκλεπτυσμένο....spam

Εκτός δηλαδή και αν πιστεύεις είτε εσύ προσωπικά είτε η ΔΟ,
τα περί 7500 χρόνων από Δημιουργίας κόσμου, και τα περί επιστήμης και "επιστήμης".....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 12:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Μέλη σαν τον Αίολο (δηλ. αφενός 'παλιά', αφετέρου που τα γνωρίζεις και διά ζώσης, κλπ)
μπορεί να έχουν κάποιες στιγμές εξάρσεων ή υπερβολικών αντιδράσεων, αλλά δεν δημιουργούν ζημιά στο χώρο ή στις συζητήσεις με άλλα μέλη και ως επί το πλείστον "αυτορεγουλάρονται" και επανέρχονται εντός των πλαισίων κι από μόνοι τους.


Pythagora δεν συμφωνώ με το τεκμήριο της 'παλαιότητας' και 'οικειότητας'. Μπορεί ο Αίολας να έχει περισσότερα και καλύτερα να πει σε σχέση πχ. με τον τραγικό Βασίλη, ωστόσο αυτό που έκανε, με αφορμή την πενταήμερη στον Dsm, ήταν μία απαράδεκτη προσωπική επίθεση...που μού θύμισε το ανέκδοτο με τον σκορπιό που από φύση τσιμπάει απροειδοποίητα και απρόκλητα...και εντάξει οκ, παραδέχτηκε το λάθος του και χαίρομαι που δεν διαγράφηκε οριστικά, ωστόσο αυτά που έγραψε εκτός από προσβλητικά ήταν και αναληθή. Το να κατηγορεί δηλαδή κάποιος τον Ανδρέα πχ. για 'αυταρχισμό' και 'κατάχρηση εξουσίας' είναι τουλάχιστον αστείο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 12:55:44  Εμφάνιση Προφίλ
Πυθαγορα, ας πούμε ότι ο Βασίλης είναι αδύνατο να με εκνευρίσει, το μόνο που θα καταφέρει είναι να εκτεθεί, και να μου προκαλεί το γέλωτα, δυστυχώς αν μιλάμε για ενήλικα. Μεγάλωσα ανάμεσα σε ανθρώπους που διαβάζανε τη Γραφή πρωί μεσημέρι βράδυ, και ακόμα κι αν δεν με λες ορθόδοξο, και στο "δικό" του γήπεδο, πάλι δεν θα έχει τι να απαντήσει.
Heretic σε πιάνω, αλλά δεν βλέπω άλλο τρόπο να τελειώνει αυτή η καραμέλα... ο Βασίλης, ας μου επιτραπεί να το πω, παίζει να μην έχει ανοίξει καν τη Βίβλο. Αν το χει κάνει ας μας το αποδείξει.
Αλλιώς Βασίλη απλά είσαι πιο γραφικός από την Ακρόπολη.
Με ασπίδα ένα δόγμα δεν μπορούμε να αραδιαζουμε ότι μας κατεβάσει η γκλαβα μας.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 12:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Για τον δε λογαριασμό του Vasilis όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται να διαγραφεί διότι δεν έχει κατάφωρα παραβεί κάποιον κανόνα συμμετοχής. Θα ήταν ωστόσο καλό να τού γίνει μία παρατήρηση ότι δεν γίνεται να σπαμάρει με τις ίδιες επαναλήψεις, απαξιώνοντας την επιστήμη χωρίς επιχειρήματα και αποφεύγοντας τον διάλογο όπως ο διάολος το λιβάνι. Και επίσης θα ήταν καλό και για εμάς να μην τσιμπάμε στις ανοησίες που επαναλαμβάνει (όλοι το κάναμε λίγο-πολύ).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2016, 13:25:29  Εμφάνιση Προφίλ
Kost η μόνη λύση είναι να τον πάρεις σοβαρά. Για να δούμε αν ο ίδιος παίρνει σοβαρά τον εαυτό του.
Οχι Κοστ ο Βασίλης με το να κρύβεται πίσω από ένα δόγμα, καινα λέει τέτοια πράματα(όπως είπε ο Πυθαγόρας, αν έλεγε ότι ήταν γνώμη του θα ήταν διαφορετικά), προσβάλει αδιακρίτως όποιον χριστιανό θεωρεί εαυτόν Χριστιανό. Δεν χρειάζεται να βρίσεις για να προσβάλλεις.

Αλλά θα επιστρέψει με παραπομπές και εδάφια, έτσι δεν είναι Βασίλη;

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy