ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Νέο CARGO CULT η "Ελληνική Θρησκεία";;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 04:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Capito, kynikos;;

Ναί, κατάλαβα, δεν σε ενόχλησε τίιιιποτα απο αυτά που είπα για το cargo.
Έχει καλώς.

Μπορώ λοιπόν να επιστρέψω στο θέμα μας.

Κατα τα άλλα, το προηγούμενο κατεβατό σου μάλλον ήθελες να το ποστάρεις στο διπλανό, «Έλληνες, Έλληνες, Έλληνες εμείς...Λαός εκλεκτός, γ*μω τους σκαπανείς»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 13:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να ταμπουρωθείς μέσα στο δόγμα μιας θρησκείας δεν σε αφήνει να δεις λίγο ποιο καθαρά κάποια πράγματα.
Μια από της βασικές αρχές του δόγματος είναι οι δεισιδαιμονίες, αυτές που τα Ιερατεία έντεχνα δημιουργούν και οι Ιερείς τα μεταφέρουν στους πιστούς ούτως ώστε να μπορούν να ελέγχουν την πίστη τους, κάτι σε mind control game ας πούμε.

Από εκεί και πέρα, αν και λατρεύω την πατρίδα μου, πολλάκις έχω διαφωνήσει με τον τρόπο που μερικοί θέλουν να αντιταχθούν σε ότι υπάρχει σήμερα, καταδικάζοντας το και πολλάκις ανάγοντας το σε εβραϊκή συνωμοσία.

Για παράδειγμα ο Χριστιανισμός είναι εβραϊκή θρησκεία η οποία κατέστρεψε την Ελληνική και γι αυτό πρέπει να καταργηθεί και να επανέλθει η πατρογονική θρησκεία η οποία είναι το Δωδεκάθεο.
Μα αν ψάξουμε καλά μέσα στο Χριστιανισμό, θα δούμε αρκετές ομοιότητες αυτού με την Ελληνική φιλοσοφία, αν ψάξουμε όλες τις υπάρχουσες θρησκείες ( όχι επιφανειακά αλλά ουσιαστικά και με εσωτερικές αναλύσεις ) θα βρούμε ομοιότητες.
Ο Θεός είναι ένας όπως και αν τον ονομάζεις.

Τώρα αν εγώ κάνω κέφι να τον λατρεύω ( προσοχή όχι πιστεύω αλλά λατρεύω ) με το τυπικό του Χριστιανισμού ή του Βουδισμού ή του Ελληνισμού είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Το να προσπαθώ όμως να πείσω τους άλλους πως ο δικός μου τρόπος είναι ο σωστός αυτό είναι το λάθος.

Ουδείς δικαιούται να πιστεύει πως κατέχει το απόλυτο τυπικό λατρείας του Θεού ή την απόλυτη γνώση της μιας και μοναδικής αλήθειας.

Όσο βέβαια αφορά την αναβίωση της Αρχαίας Ελλάδας είναι ένα θέμα που χρήζει πολλών αναλύσεων.

Σίγουρα οι πρόγονοι μας μεγαλούργησαν στην τότε παγκόσμια κοινωνία, σίγουρα μετέδωσαν ένα πολιτισμό ο οποίος ήταν το έναυσμα για να δημιουργηθούν κοινωνίες πάνω σ αυτά τα Ελληνικά πρότυπα.
Όμως και αυτοί έκαναν λάθη, είχαν διαμάχες μεταξύ τους, είχαν μισαλλοδοξία.

Κανένας εβραίος δε σκότωσε το Σωκράτη, ή τον Πυθαγόρα, δεν πήρε σκλάβο τον Πλάτωνα στην Αίγινα και μετέπειτα τον πούλησε στους μαθητές του κλπ κλπ κλπ.
Έλληνες το έκαναν.

Το να αναμασάμε λοιπόν, το πόσο καλοί ήμασταν στο παρελθόν και το ότι οι άλλοι μας φταίνε για την κατάντια μας, είναι μια πράξη αν μη τι άλλο τυφλότητας.
Ας πάρουμε παράδειγμα από τους προγόνους και ας προσπαθήσουμε με δουλειά και με ακατάπαυστη δράση να κάνουμε το Έθνος μας δυνατό και σημαντικό.
Αυτό είναι το «διαστημόπλοιο» που θα μας απογειώσει.

Δυστυχώς πολλοί από τους «αρχαιολάτρες» θα ήθελαν να απολαμβάνουν τα προνόμια μιας παγκόσμιας ελίτ. Να κάθονται και όλοι να τους υμνούν απλά και μόνο για το ότι είναι Έλληνες. Δυστυχώς ξεχνάνε ότι οι χωρισμένοι σε πόλεις-κράτη τότε Έλληνες των διαφόρων φυλών πολέμησαν σκληρά εναντίον των τότε εχθρών τους.

Έτσι καταξιώθηκαν και επέβαλαν τον Ελληνικό πολιτισμό, έτσι κατάφεραν να απολαμβάνουν τα προνόμια της ελευθερίας τους και να εκπολιτίζουν τους κατακτηθέντες «βάρβαρους».

Οι εβραίοι είναι αυτοί που είναι γιατί από τότε που αναφέρονται στην Ιστορία πολεμούν με τους άλλους, και σήμερα ακόμα πίνουν καφέ έχοντας περασμένο στον ώμο ένα Ούζι και όχι ένα Γκούτσι.

Έτσι λοιπόν φίλτατοι «αρχαιοελληνιστές» θα κλείσω με μία αγαπημένη φράση που λέγαμε στο σχολείο.

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΟΛΑ ΚΑΤΑΚΤΟΥΝΤΑΙ !



Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 13:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα από τον διάλογο του athakandr με τον πολυπράγμων συγγραφέα του topic έχουνε αναδειχθεί έως τώρα κάποιες ενδιαφέρουσες πτυχές της ψυχοσύνθεσης ενός «σύγχρονου-κυνικού».

Ο κατά τα άλλα συμπαθέστατος συγγραφέας έχει βάλει μπροστάρη το βιβλίο που πρόσφατα ξεφύλλισε, και μέσω μιας σχεδόν αυτιστικής διάθεσης, βλέπει και συσχετίζει τους γραφικούς ελληναράδες που ο ίδιος βιώνει στο πετσί του (ή έτσι τουλάχιστον χαριεντίζεται..) με τα περίφημα «ΤΡΙΑ ΣΗΜΕΙΑ-ΚΛΕΙΔΙΑ».

Βλέπει «κούλτες» και άλλους νεολογισμούς, προφανώς λόγω της μακράς διαμονής του σε αντίστοιχα μέρη, αγνοώντας αλλά και παραβλέποντας τις επισημάνσεις του athakandr για την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ στην ιστορία και διαδρομή των λαών. Τόσο κατά το παρελθόν όσο και κατά το παρόν.

Τελικά ποιος ο ορισμός του Cargo Cult? Μήπως η αντιστροφή της πραγματικότητας?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 13:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Όταν π@@@@με τους Τούρκους, όταν οι Αμερικλάνοι σταματήσουν τους φασιστικούς πολέμους, όταν οι Γερμανοί, Γάλλοι, Άγγλοι μιλήσουν Ελληνικά, όταν οι Άγγλοι πάψουν να φαντάζονται ανύπαρκτες Αυτοκρατορίες, όταν οι Τούρκοι δώσουν πίσω όλα όσα έχουν πάρει, όταν οι Ευρωπαίοι λάβουν πραγματικές δημοκρατικές αρχές, όταν οι Εβραίοι πάψουν να σκοτώνουν Άραβες και οι Άραβες όλους τους άλλους, όταν γενικώς ΟΛΟΙ οι άλλοι γίνουν άνθρωποι από σκατοφασίστες του κώλου, τότε



...πρέπει να αρχίσουμε κι εμείς να σκεφτόμαστε να "γίνουμε άνθρωποι από σκατοφασίστες του κώλου";

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 13:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι εβραίοι είναι αυτοί που είναι γιατί από τότε που αναφέρονται στην Ιστορία πολεμούν με τους άλλους, και σήμερα ακόμα πίνουν καφέ έχοντας περασμένο στον ώμο ένα Ούζι και όχι ένα Γκούτσι.



Τώρα πώς γίνεται όταν κάποιος πεί το ίδιο για τους ΄΄Ελληνες να χαρακτηρίζεται αμέσως φασίστας και πατριδοκάπηλος;
Αυτό που αναγνωρίζουμε σε όλους τους άλλους , για μάς απαγορεύεται;
Θα πρέπει να θεωρούμε τους εαυτούς μας πολύ βλάκες και ανίκανους ,ή έχουμε τελείως εγκλωβιστεί ιδεολογικά .
Ο έστω και έμμεσος παραλληλισμός των Ελληνων με τους Παπούα είναι ΄φοβερά προσβλητικός και υποτιμητικός. Το μόνο έρεισμα είναι ότι είμαστε αναγκασμένοι να καταναλώνουμε το οποιοδήποτε κόπρανο ευρωπαικής "Κουλτούρας".
Αυτό το cargo cult δυσκολεύομαι να το πιστέψω ακόμα και για τους Papua.
Οι Έλληνες είτε σκλαβωμένοι είτε ημιελεύθεροι, και τα τελευταία 600 χρόνια ,(για να μην πώ 3000), αγαπούσαν την πατρίδα τους και την υπερασπιζόταν με τη ζωή τους.
Βγήκε τώρα το "cargo cult" για να χαρακτηρίσει την αγάπη για την ελευθερία..........
Η σκέψη εφευρέθηκε μόλις τώρα λοιπόν.......
Μέχρι χθές όλοι είμασταν πίθηκοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 14:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λύστε μου όμως κι' οι δυό σας μια απορία. Μόνον η Ελληνικότητα διαθέτει υποστηρικτές . . . καννίβαλλους; Ο Χριστιανισμός δεν έχει; Ο Βουδισμός δεν έχει; Ο . . . αθλητισμός δεν έχει; Η γνώμη μου είναι ότι ο κόσμος είναι γεμάτος καννίβαλλους. Όλοι είμαστε σε ένα βαθμό καννίβαλλοι.


Να ξεκαθαρίσω πρώτα ένα πράγμα: Οι κανίβαλλοι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υποστηρίζουν καμία ελληνικότητα. Δέχομαι ότι νομίζουν πως αυτό που υποστηρίζουν είναι "ελληνικότητα". Δέχομαι ότι το πιστεύουν ειλικρινά και με όλη τους την ψυχή.

Αλλά αντικειμενικά, αυτό που υποστηρίζουν είναι παγκόσμια ηλιθιότητα με ελληνικό "άρωμα".

quote:

Παρά ταύτα όμως διακρίνω μια κάποια υπερευαισθησία στην αποκάλυψη των καννιβάλλων της Ελληνικότητας μόνον. Αν όμως το πράγμα έχει έτσι, εσείς θα το απορρίψετε ή επιβεβαιώσετε αυτό, τότε το συμπέρασμα που δικαιούμαι να βγάλω, είναι ότι οι καννίβαλλοι χρησιμοποιούνται ως πρόσχημα για να κτυπηθεί η Ελληνικότητα.

Γιατί; Είσαι σίγουρος ότι εξάντλησες το χώρο συμπερασμάτων; Μπορεί απλά να έχω πολύ ελεύθερο χρόνο. Μπορεί όντας κι εγώ μέτοχος της Ελληνικότητας να ενοχλούμαι περισσότερο από τους "ελληνίζοντες" κανίβαλλους αντί π.χ. τους "αυστραλίζοντες". Κανείς δεν αρνήθηκε ότι υπάρχουν και Τούρκοι και Γερμανοί και Ούγγροι και Ζουλού κανίβαλλοι. Απλώς αυτούς δεν τους έχω τόσο προκλητικά μέσα στα πόδια μου, να τσιρίζουν τις φανατίλες τους και να λένε σε εμένα ότι είμαι πράκτορας των Σιωνιστώνανε και να διαστρεβλώνουν τη δική μου ιστορία και να ζητάνε να πάει η δική μου χώρα 2500 χρόνια πίσω και ούτε καν στο [u]πραγματικό 2500 χρόνια πίσω!.

Αλλά ούτως ή άλλως αυτό δε στέκει. Είμαι πλέον απολύτως πεπεισμένος ότι αυτό το πράγμα δεν είναι ελληνικότητα. Είναι μία φανατική βλακεία που πολύ δύσκολα ξεχωρίζει (στις ιδεολογικές καταβολές και επιδιώξεις του) από τον αποκρυφιστικό ναζισμό και πολύ δύσκολα ξεχωρίζει (στο μορφολογικό επίπεδο) από τις νεοεποχίτικες σαπουνόφουσκες. Το ότι φέρει και τα χαρακτηριστικά ενός cargo cult ως προς τρία συγκεκριμένα χαρακτηριστικά είναι προφανέστατο, αλλά δευτερεύον ως προς την ελληνικότητά του. Η μόνη ελληνικότητα που έχουν όλες αυτές οι τζιριτζάντζουλες είναι ότι αυτοί που τις φαντασιώνονται είναι -αντικειμενικά- Έλληνες. Και;

Συνεπώς δε μπορεί να θίγεται η ελληνικότητα όταν θίγεται αυτό το πράγμα. Η ελληνικότητα μπορεί να θίγεται μόνο όταν αυτό το πράγμα την καπηλεύεται χωρίς αντίλογο.

Προσωπικά απλά εντοπίζω λάθος απόψεις που ενίοτε με τσαντίζουν πάρα πολύ με την προκλητική βλακεία τους και τις καταρρίπτω. Είναι ενδιαφέρον όμως ότι ένας πραγματικός εχθρός του ελληνισμού θα μπορούσε πολύ πιο εύκολα να χτυπήσει ένα μάτσο φαντασιόπληκτους φανατικούς παρά ένα μάτσο ρεαλιστές.

Γιατί πρώτα απ' όλα, αν πάρουμε τοις μετρητοίς την επιφανειακή κοσμοθεώρηση (ή μάλλον ονειροφαντασία) των "γνησίων Ελλήνων", ο Ελληνισμός έχει ήδη δεχθεί τη χαριστική βολή: εδώ και 2000 χρόνια, είμαστε υπό χριστιανική κατοχή. Άλλα κορυφαία πλήγματα που έχουμε υποστεί είναι η Ινδοευρωπαϊκή Γλωσσολογία, ένα 99% της σύγχρονης γενετικής, η αριστοτελική λογική, η άρνηση των κακών σκοταδιστών εβραιομασώνων να αποκαλύψουν ότι πίσω από το μύθο της αρπαγής του Γανυμήδη κρύβονται προχωρημένα θεωρήματα κβαντικής μηχανικής, η καθιέρωση του μονοτονικού συστήματος, ο gay Αλέξανδρος, για να μη μιλήσουμε για την κατάργηση του δυϊκού αριθμού και την ενοχλητική τάση του κόσμου να αλλάζει συνέχεια.

Φχαριστώ πολύ. Θεωρώ πως η Ελλάδα έχει ένα σωρό πραγματικά προβλήματα και δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να φαντασιωνόμαστε και άλλα, και μάλλιστα εκ των προτέρων οριστικά[/b] χαμένα.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 14:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kynikos,

Λέει ο Schwabe:

quote:

Τελικά ποιος ο ορισμός του Cargo Cult? Μήπως η αντιστροφή της πραγματικότητας?

Αυτό ακριβώς είναι και το δικό μου ερώτημα. Μήπως θα είχες την καλωσύνη να μας απαντήσεις;

Στα μηνύματα μου προσπαθώ να γράφω γρήγορα και να είμαι συνοπτικός για την οικονομία του χρόνου. Θέλω να πιστεύω όμως ότι γίνομα κατανοητός.. Ας μιλήσουμε όμως πιο πρακτικά,γιατί οι θεωρίες σου είναι για κλάματα.

Ζεις λοιπόν στην Αγγλία.. Πριν λίγα χρόνια, όταν η Ελλάς είχε μπει στην ΟΝΕ, είχε βγει ο Guardian με πρωτοσέλιδο και αναρωτιόταν "Πως είναι δυνατόν οι ΈΛληνες να ανταλλάξουν το νομισμά τους, την ιστορία τους, με το €".

Πίσω από αυτό το ερώτημα βέβαια, κρυβόταν η δική τους "εθνικιστική" αντίληψη για την πάλαι ποτέ μεγάλη Βρεττανική Αυτοκρατόρία και τελικά η απόφασή τους να μην εισχωρήσουν στην ΟΝΕ.

Θεωρείς ότι οι Έλληνες είμαστε περισσότερο "κούλτες" από τους Άγγλους υπό την έννοια της μονοδιάστατης προσκόλλησης στην ιστορία.. Εγώ το αντίθετο πάλι διαπιστώνω, ότι οι νεοέλληνες έχουν μία εκπληκτική άσχημη δυνατότητα .. να λησμονούν εύκολα!

Να σου πω εγώ πότε θα έπρεπε να μας κατηγορείς. Αν πιάναμε κι εμείς κανά δυο Αλβανούς και τους κάναμε σαπούνια, αν κάναμε απόβαση στα Νησιά Φόλκλαντ, αν κάναμε πόλεμο στα Σκόπια, αν ρίχναμε με Apache όπως οι Ισραηλινοί βόμβες στην Τουρκία, αν όπως οι άλλοι Ευρωπαίοι χρυσοστολίζαμε κάθε μαλάκια που τυχόν έχουν, π.χ. μία γοργόνα, ένα βουνό, μία λίμνη, ένα άγαλμα, ένα πύργο, κλπ και το παίζαμε τσάμαπα εθνικιστές. Τότε να μας έλεγες αρχαιολάτρες..

Εδώ όμως τα αρχαία μας σαπίζουν στις κάσες, τα παιδιά μας δεν γνωρίζουν αρχαία, τα αναρίθμητα αγαλμάτά μας κανείς δεν τα έχει δει, κλπ κλπ κλπ.

Έλεγες τις προάλλες για Μ. Αλέξανδρο και λοιπές μπούρδες τις οποίες έχεις έτοιμες και εκτοξεύεις και δεν ξέρω αν έχεις ποτέ σου επισκεφθεί την Βεργίνα να δεις ιδίοις όμασι τι εστί Μακεδονία. Μακεδονία=Ελλάς, και όποιος δεν το έχει καταλάβει είναι τρισμέγιστος νεκροθάφτης της Ελλ. Ιστορίας.

Και τώρα μας την βγαίνεις δίκην Παπούα σοφιστή με τις κούλτες και μας συσχετίζεις με υπανάπτυκτους που καπηλεύονται την ίδια την ιστορία τους. Μήπως kynikos στην Αγγλία κυκλοφορoύν τίποτα καινούργια παραισθησιογόνα, μήπως δεν έχεις τη δυνατότητα να αντιληφθείς την πραγματικότητα, μήπως μας παραμυθιάζεις με ανόητες ιστοριούλες για αγρίους;;

Χαχα, οποία υποκρισία!!! Να μας κατηγορούν οι ιθαγενείς, οι πραγματικοί φασίστες, οι αληθινοί αντιδημοκράτες και νεκροθάφτες του πολιτισμού και της Ιστορίας.

Έλεος, έχει και η διαστρέβλωση κάποια όρια. Ας είμαστε περισσότερο προσεκτικοί και αντικειμενικοί σε αυτά που λέμε και όχι να προσπαθούμε να προσαρμόσουμε σε κάθε θεωρία που μαθαίνουμε τα κόμπλεξ μας και την φαυλότητά μας..

ath.

ΕΓΙΝΑΝ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 15:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλεος, έχει και η διαστρέβλωση κάποια όρια. Ας είμαστε περισσότερο προσεκτικοί και αντικειμενικοί σε αυτά που λέμε και όχι να προσπαθούμε να προσαρμόσουμε σε κάθε θεωρία που μαθαίνουμε τα κόμπλεξ μας και την φαυλότητά μας..

Αν ακολουθούσες ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗ ***** ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ ίσως συνειδητοποιούσες ότι ο Κυνικός μίλησε πολύ συγκεκριμένα για τους φορείς της "ελληνικής θρησκείας", a.k.a. νεοδωδεκαθεϊστές, άντε και μερικές συγγενείς συνομοταξίες όπως οι αρχαιόπληκτοι και οι Λιακοπουλαίοι. Όχι για οποιονδήποτε Έλληνα, ούτε για οποιονδήποτε εθνικιστή, ούτε καν για σένα. Μόνο για αυτούς.

Κατά τα άλλα φχαριστώ για την έκθεση ιδεών, είμαι σίγουρος ότι θα αποσπούσες πολλά χειροκροτήματα στη Βουλή των Εφήβων με τόσες μεγαλόστομες ασυναρτησίες.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry Pratchett

ΕΓΙΝΑΝ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΑΝΑΡΜΟΣΤΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 17:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πιο περίεργο ήταν οτι αυτή η τρέλλα οδηγούσε συχνά σε υστερικές εκδηλώσης κράμπας. Όταν κατέχονταν από τις ψευδαισθήσεις τους, τα σώματά τους έτρεμαν, κουνούσαν βίαια τα χέρια τους δώθε-κείθε, κουνούσαν μανιωδώς τα κεφάλια τους, τελικά πέφτωντας χάμω απο τον πόνο, ενώ τα στόματά τους αφρίζαν. Μερικοί αποκτούαν το "δώρο των γλοσσών" και ξεστόμιζαν φωνάζοντας ασυναρτισίες, τις οποίες κανείς δεν καταλάβαινε. Πίστευαν οτι μιλούσαν τα πνεύματα.

Έχετε δεί "Ελληνόθρησκο" να μαίνεται;;


Τον μόνο που βλεπω να μαίνεται είναι ο σκουπίδης στην τελευταία του παρέμβαση.Μήπως είναι και υτός αρχαιολάτρης???????????????????????????????????????????????


quote:
Το παραλλήρημα ήταν κολλητικό. Άν τον έναν τον πιάναν οι κράμπες, σε λίγο θα τις είχε όλο το χωριό. Μερικοί υιοθετούσαν φανταστικές πόζες, άλλοι αυτοσχεδίαζαν τρελλούς χορούς και τραγούδια, που τα περισσότερα ήταν παραφθορές ύμνων που είχαν μάθει στα αποστολικά σχολία. Ακόμα και φιλήσυχα αγόρια από τις αποστολές, τους οπίους οι ιεραπόστολοι θεωρούσαν Χριστιανούς, παρεκτρέπονταν με αυτόν τον τρόπο

Κυνικέ επιβεβαίωσε.Όχι τίποτα άλλο αν είναι κολητικό κινδυνέυουμε όλοι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 02:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαντάζομαι ότι ο Κυνικός αναφέρεται στους Αλβανούς και τους Σκοπιανούς , που μέσα στην ανυπαρξία τους στο πολιτισμικό γίγνεσθαι αρπάξανε Ελληνικά σύμβολα και όρους (τελείως εξωγήινα γι`αυτούς) , μήπως και μπερδέψουνε κανένα Αμερικάνικο "σιδερένιο πουλί" να ρίξει κανένα εφόδιο ........
Θεωρώ την πλειοψηφία των Άγγλων έξυπνους ανθρώπους.
Δεν φαντάζομαι (όπως και κάθε ευρωπαίος) να υοθετούν τέτοιες προσβλητικότατες θεωρίες έστω και για "ακραίους" συντοπίτες τους.
Στην Ευρώπη , χάρη στους Έλληνες δάσκαλους , χρειάστηκε πολύς καιρός να γίνει διαφωτισμός , αναγέννηση, ανθρωπισμός , και όλα αυτά που κατα απόλυτη τιμή είναι οι Ελληνικές Αξίες.
Διάβασε δηλαδή ο Κυνικός ένα βιβλίο , και νομίζει ότι γνώρισε την πραγματικότητα.
Πολύ εφηβική αντίδραση.
Άμα του δώσουμε δηλαδή ένα βιβλίο του Βελόπουλου τι θα κάνει;
Το λέω με σιγουριά!!!
Θα γίνει ο μεγαλύτερος αλβανοτουρκοβουλγαροφάγος που θα τρέχουνε ακόμα και οι αδερφάρες στα πρωινάδικα να τον μαζέψουνε.
Τι άλλο να πώ;
Γεμίσαμε θύματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 03:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μικρέ και αθώε junk,

Ο ίδιος ο kynikos διευκρίνησε ποιους εννοεί: Όλους μας! Ή εν' πασει περιπτώσει όλους εκείνους που δεν αντιλαμβάνονται την ουσία του Ελληνισμού, με τον ίδιο "γνήσιο" τρόπο που την αντιλαμβάνεται ο ίδιος!

Δηλαδή ως ένα παζάρι, όπου όλα πωλούνται.. ιστορίες, πολιτισμοί, πρόγονοι, ιδέαις, Βουκεφάλες, τέχνες, τα πάντα! Αυτό εννοεί αγαπητέ junky ο αγαπητός kynikos.

Θα αναρωτηθεί βέβαια για μια ακόμα φορά ο kynikos σαν αθώα περιστερά ".. μα πότε τα είπα εγώ αυτά;; Βάζετε λόγια στο στοματάκι μου!"

Μα αυτός δεν είναι που λέει ότι η Ελληνική ιστορία παρουσιάζει "ασυνέχεια" ως μέγας ιστορικός, ότι ο Ελληνικός Πολιτισμός είναι "όλων" ως μέγας πολιτικός και κοινωνικός ερευνητής, ότι οι Ελλ. ιδέες είναι ινδοευρωπαϊκές ιδέες ως μέγας Αρχαιολόγος, ότι ο Μ. Αλέξανδρος είναι 50% ως λαμπρός γενετιστής, ότι οι Ευρωπαίοι και άλλοι είναι πολιτισμένοι ενώ εμείς ως αρχαιολάτρες όχι; Μήπως τα έλεγε κάποιος άλλος;;

Ο kynikos δεν έγινε βιολόγος και υποστήριζε ότι δεν υπάρχει Ελληνικό DNA κατακεραυνώνοντας ακόμα και αυτόν τον Χιούμ;

Τα ξεχάσαμε όλα τα ωραία που έχει πει κατά καιρούς; Και αφού τίποτα δεν έπιασε, έρχεται τώρα ως μέγας .. Παπούα και μας μιλάει για "Ασημένια Πουλιά".

Kynikos δεν ξέρω τι μανία σέχει πιάσει και την έχεις δει κάπως περίεργα .. Η αλήθεια είναι πάντα απλή, πολύ απλή. Δεν είναι κακό το μέλλον να εμπεριέχει και μία παλλινόλστηση σε γνήσιες αξίες. Δεν είναι πισωγύρισμα. Είναι πρόοδος να αντιληφθούμε την αξία των προγόνων μας, να τους σεβόμαστε να τους τιμούμε γιατί πολύ τους έχουμε παραμελήσει.

Ούτε ένα άγαλμα του Σωκράτους έχω δει, ούτε ένα του Αριστοτέλους να κοσμούν την Αθήνα.. Τι μας λες λοιπόν; Έχεις επαφή με την πραγματικότητα ή είσαι κατά φαντασίαν επικριτής ανυπάρκτων θεμάτων;

ath.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 03:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Ramoglou
quote:
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΟΛΑ ΚΑΤΑΚΤΟΥΝΤΑΙ !
Μάλλον περριτό να σου πώ οτι σε γενικές γραμμές συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά στάθηκα και στην ανωτέρω φράση, και στα άλλα σχόλια σου, για την νοοτροπία "τα θέλουμε όλα έτοιμα και τα διεκδικούμε έτσι, γιατί είναι στο DNA μας".

Νομίζω, αγαπητέ, οτι επισημαίνοντας αυτήν την νοοτροπία έδειξες ακριβώς το σκεπτικό πίσω από τις Κούλτες των Φορτίων.
Ξέρεις, οι ιθαγενείς χτίζαν ολόκληρες αποθήκες, για να υποδεχθούνε τα φορτία που θα έφταναν!

Αυτό ήθελα να επισημάνω και εγώ, και νομίζω οτι είναι ο κυρίως παραλληλισμός μεταξύ των οπαδών των δύο αυτών συστημάτων.

Αν πείς οτι η "Ελληνικότητα", ή η πνευματικότητα ή όπως αλλοιώς θες πέστο πρέπει να κερδίζεται ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ, μέσα από προσωπική εργασία θα συμφωνίσω. Δεν κολλάω στα ονόματα.

Αυτό που βλέπω σαν Κούλτα Φορτίου είναι η ιδέα οτι:-
ο οπιοσδήποτε συγχρωτισμός (αίμα) με τους υποτιθέμενος Προγώνους, ή οι τεμενάδες (λατρεία) προς τους Προγόνους, ή η εξηδανικοποίηση των Προγώνων (μπουρδοφιλοσοφία) θα μας φέρουν ΑΥΤΟΜΑΤΑ, έτσι, τα Ουράνια Δώρα, αρκεί να κάνουμε τις σωστές τελετουργικές κινήσεις.

Για όσους εδώ μέσα έχουν μυγιαστεί και νομίζουν οτι αναφέρομαι σε αυτούς προσωπικά, θα πώ το εξής: "Κρίνετε μόνοι σας αν αυτά που κάνετε είναι άδεια τυπικά, και τυφλή μίμηση".

Δεν είναι δουλειά μου να κρίνω κανέναν ατομικά. Εγώ απλώς παραθέτω τα στοιχεία που περιγράφουν ένα είδος συμπεριφοράς, ας κρίνει ο καθένας τον εαυτό του να δεί σε τι βαθμό ισχύουν.

Οτι περιγράφουν κάποιες ομάδες διάνα, ναί αυτή είναι η γνώμη μου, και εξηγώ το γιατί.

Κατα τα άλλα δεν περιμένω τίποτα, εκτος, ίσως, να σας διασκεδάσει λίγο η εξιστόριση μιας λαογραφικού φαινόμενου της εποχής μας, από το οποίο όλοι μπορούμε να διδαχτούμε...

Κ.

ΥΓ. Αυτό για τα Uzi:-
Ήμουν πάντα, και παραμένω ένθερμος υποστηρικτής της Δεύτερης Τροποποίησης του Αμερικάνικου Συντάγματος, προς έκπληξη και αγανάκτηση των περισσότερων γνωστών μου!

Απ΄ την άλλη, δεν έχω ιδέα τί θα γινόταν αν ίσχυε τέτοια νομοθεσία στην Έλλαδα , αλήθεια πότε απαγορεύθηκε η ελεύθερη οπλοκατοχή, ξέρεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 04:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς, Ath.

ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ άρχισες να το πιάνεις, που εγκατέλειψες τις μομφές σου εναντίον μου για το Κυπριακό.

Αν πιστεύεις οτι η Πνευματικότητα βασίζεται στην (ανύπαρκτη) συνέχεια κάποιου Αρχαιο-ελληνικού λαού, βαδίζεις τον δρόμο της Κούλτας των Φορτίων.

- Όχι γιατί το λέει ο μεγάλος ιστορικός kynikos, αλλα γαιτι το λένε όλοι οι άλλοι ιστορικοί του κόσμου.

Αν πιστεύεις οτι η Πνευματικότητα βασίζεται στο να μήν ανήκει ο "Ελληνικός Πολιτισμός" σε ΟΛΟΥΣ, βαδίζεις τον δρόμο της Κούλτας των Φορτίων.

- Όχι γιατί το λέει ο μεγάλος πολικο-κοινωνικός σχολιαστής kynikos, αλλα γιατί δείχνεις παντελή άγνοια του ρόλου της Ρωμαϊκής Αυτοκρατωρίας.

Αν πιστεύεις οτι η Πνευματικότητα βασίζεται στο να ΜΗΝ ήταν Ινδο-ευρωπαίοι οι Έλληνόφωνες εποικιαστές της Ελλαδικής χερσονήσυ προ 4000 ετών, βαδίζεις τον δρόμο της Κούλτας των Φορτίων.

- Όχι γιατί το λέει ο μεγάλος αρχαιολόγος kynikos, αλλα γαιτί δεν μπορείς να φανταστείς τους "προγόνους" σου χωρίς παρωπίδες (και επί πλέον έχεις φρικτά χαμηλή αντίληψη λεξικών σχημάτων)

Αν νομίζεις οτι η Πνευματικότητυα εξαρτάται στο ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ από πόση επίμειξη Ιλλυρικού αίματος είχε ο Μεγαλέξανδρος, τότε βαδίζεις για τα καλά τον δρόμο της Κούλτας των Φορτίων.

- Όχι γιατί το λέει ο γενετιστής kynikos, αλλά απλά γιατί αυτή η ιδέα είναι κι αν είναι μαλακία.

Αν νομίζεις οτι η Πνευματικότητα βασίζεται στο να αποκαλλώ τους αρχαιολάτρες πολιτισμένους, και τους Ευρωπαίους βάρβαρους, βαδίζεις τον δρόμο της Κούλτας των Φορτίων.

- Όχι γιατί το λέει ο βλάκας ο kynikos, αλλά απλά γιατί δεν φαίνεται να έχεις και πολλές σχέσεις με το εξωτερικό.

Αν πιά νομίζεις οτι η Πνευματικότητα εξαρτάται απο το να υπάρχει Έλληνικό DNA, άρχισε αμέσως να χτίζεις την αποθήκη, δεν ξέρεις ποτέ αν αυτό το Ελληνικό DNA εκδηλώσει τις Μαγικές του Ποιότητες, μην πιαστείς απροετοίμαστος!

- Όχι γιατί το λέει ο μεγάλος βιολόγος kynikos, ο οποίος ποτέ δεν είπε τίποτα για κανέναν Χιούμ, τί είναι αυτός ο Χιούμ τελικά, μοριακός βιολὀγος;;

=====

Tέλος, σχετικά με τα αγάλματα, διάβασε παρακάτω το τρίτο γνώρισμα, ωστέ να πληροφορηθείς ποιούς οι αρχαίοι θεωρούσαν ΒΑΝΑΥΣΟΥΣ, ίσως λάβεις απάντηση στο ερώτημα σου.

=====

Σε παρακαλώ, μην μπείς στον κόπο να με ρωτήσεις οτιδήποτε άλλο, δεν πρόκειται να απαντήσω.

Αν νομίζεις οτι δεν πάσχεις από την νόσο που περιγράφεται εδώ, μπράβο σου και μαγκιά σου.

Δεν έχω τον χρόνο να σχοληθώ άλλο με άμυαλλους δηθεν "Ελληνισμους".

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 04:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν πιστεύεις οτι η Πνευματικότητα βασίζεται στο να μήν ανήκει ο "Ελληνικός Πολιτισμός" σε ΟΛΟΥΣ, βαδίζεις τον δρόμο της Κούλτας των Φορτίων.


Μιλάει και ντέν καταλαβαίνει;
Ο Ελληνικός πολιτισμός ας γίνει κτήμα όλου του πλανήτη.
Χεστήκαμε κι αν τον υοθετήσουν και οι κροκόδειλοι της Αυστραλίας ή οι μπαμπουίνοι της srilanga..., τα πούμα της αλάσκας .
Ντέν καταλαβαίνει τελικά.!!!!
Υπάρχουν μπαμπουίνοι στην Ευρώπη βρε Κυνικός;
Η "Πνευματικότητα" είναι κάτι "εξωελληνικό"΄;
Εδώ είναι η Ελλάδα , και εκεί είναι η πνευματικότητα;
Τι σκατά θα ακούσουμε ακόμα;
Ήμαρτον θεέ !!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2004, 23:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά πολύ μικρή μας βγήκε ετούτη η φαρέτρα του Mr. Kynikos

Αντί επιχειρημάτων....μια απο τα ίδια.

Φιλοκαλούμεν μετ ευτελείας, και φιλοσοφούμεν ανευ μαλακίας.

Και ο νοών νοείτω... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 02:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kynikos,

Έχεις ξεπεράσει κάθε όριο θρασύτητας. Μας αποκαλεις "άμυαλλους" και μας "απειλείς" ότι δεν θα συζητάς πλεόν μαζί μας (ο πληθυντικός είναι .. ευγενείας).

Κάνεις βαρύγδουπες αναλύσεις, πνευματώδεις συγκρίσεις, και όλα αυτά γιατί;;; Για να μην πεις το απλό .. ότι οι απλοί Έλληνες αγαπάνε την πατρίδα τους, την ιστορία τους, τον πολιτισμό τους και έχουν τη δύναμη να υπερασπίζονται τις αξίες τις οποίες διδάχθηκαν και με τις οποίες μεγάλωσαν.

Ποιος άλλος λαός ανετράφη τόσο άμεσα με αξίες που πηγάζουν μέσα από την ιστορική του παράδοση. Η ιστορία στην Ελλάδα είναι πάντα παρούσα και ζώσα.

Βέβαια για όσους σαν και του λόγου σου έχουν γίνει η ουρά της "Αυτοκρατορίας" οι τακτικές είναι γνωστές. Διαστρέβλωση της αλήθειας, δυτικόφερτος οπορτουνισμός, μαύροι και σκοτεινοί μύθοι και παραδείγματα, "πάνσοφες" αναλύσεις.

Καλά θα κάνεις όμως να είσαι πιο σεμνός στους χαρακτηρισμούς σου, ιδιαίτερα αν αναλογιστούμε το μέγεθος και την βαρύτητα της Ελληνικής Ιστορίας που θα διακιολογούσε ακόμα και υπερβολές, αν και η πραγματικότητα είναι δυστυχώς η αντίθετη.

Είναι όμως πραγματικά ενδιαφέρον και με βάζει σε σκέψεις η μεταμόρφωση ενός "εσωτεριστή" σε δήθεν διανοούμενο διεθνιστή-σοφιστή, μιας και μας δείχνει πως ο πιο επικίνδυνος και έξυπνος φασίστας είναι όχι ο υπερβολικά πατριώτης, αλλά εκείνος που έχει μεταμορφωθεί από καθέδρας εσωτεριστής σε φαιδρό διεθνιστή όπως αυτοτιτλοφορεί τον εαυτό του και σε χυδαίο επικριτή των αρχών που δήθεν τον εμπνέουν.

ath.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 02:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Schwabe, είναι κατανοητό ότι πολλοί νεοελληνίζοντες σταυροφόροι του κάθε απίθανου μπορούν να το τραβήξουν όσο δεν πάει.
Πόσο εύκολα θα μπορούσα να εφεύρω έναν νεολογισμό ;
Πανεύκολα!
Θα μπορούσα να εισάγω τον όρο Cindy doll freaks, και να κάθομαι με τις ώρες να εξηγώ ότι ο όρος αφορά τους μεταξύ 50 και 65 ετών προσυνταξιούχους ή μετασυνταξιούχους ανθρακωρύχους της Μάλτας.
Θα μπορούσα να το "τεκμηριώσω" στην αισθητική ενός χωρισμένου καταναλωτή μαύρης μπύρας που πότε-πότε αναρωτιέται "προς τί όλα αυτά;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 04:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μα τόσο πολύ αγαπάνε αυτά τα παιδιά την πατρίδα, που έχουν θυσιάσει κάθε εγκεφαλικό κύτταρο για χάρη της...

===============================

Μάγκες, εγώ δεν είμαι εδώ για να σας κάνω πόλεμο, ούτε για να παρουσιάσω "επιχειρήματα".

Μια ιστοριούλα σας λέω, και σας έχει φρηκάρει κανoνικα.

Τί να κάνω, δεν φταίω εγώ.

Εσείς μόλις τώρα συνειδητοποιήσατε τις ομοιότητες σας με τους Παπούα, και έχετε πάθει την πλάκα της ζωής σας.

Αλλά δεν φταίω εγώ για αυτό. Αργά ή γρήγορα θα γινόταν. Απλώς η περιγραφή που έκανα έτυχε να ήταν το καταλυτικό στοιχείο.
Δεν είναι κακό αυτό - πείτε και ένα "ευχαριστώ".
Όχι σε εμένα, αλλά στους Παπούα που σας στάθηκαν τόσο καλοί καθρέφτες...

======

Και αφού πια τόσο βιαζόσαστε, που δεν με αφήνετε να γράψω με την ησυχία μου, κοιτάχτε πόσα καταπληκτικά μαθήματα σας δώσαν οι Παπούα, στην τέχνη της κούφιας μίμησης:

1) Μάθατε οτι η Κλασική Ελλάδα δεν ειχε αδιάσπαστη συνέχεια, αφού πρώτα ο Μεγαλέξανδρος, και μετά οι Ρωμαίοι εισήγαγαν ένα κάρο Ασιάτες μέσα σε αυτούς που ονομάζονται Έλληνες.
Κάποια μέρα, επί τέλους, θα πρέπει να του το συγχωρήετε του Μεγαλέξανδρου.

2) Μάθατε οτι οι Αρχαία Σπάρτη είχε αναλογία καμιά 25αρια στον 1 είλωτες, και άν θέλετε καταγωγή από εκεί, θα πρέπει να αναγνωρίσετε αυτό το ποιλήκιο.

3) Μάθατε οτι οι αρχαίοι δεν ήταν τα νευρωτικά ανδρείκελα των 3ο-ραἱχικών ονειρόξεων του Gunther (κάτσε να βρώ και το λίνκ), αλλά άνθρωποι σαν και εμάς, με την αποστροφή τους για τους "βάναυσους" γλύπτες, την αγάπη τους για το fame story της εποχής τους, φυγόπονοι, πονηροί, αχαϊρευτοί, εν ολίγοις άνθρωποι.

4) Μάθατε οτι ήταν δεισιδαίμωνα πνεύματα όσο δεν πάει άλλο, με τον συνεχή φόβο των Ερινυών, και τον τρόμο για τί συμφορά θα φέρουν στα κεφάλια τους πάλι οι ακατανόητες κάβλες των "Θεών". Ακόμα και ο άθλιος Γιαχωβα θα ήταν ανακούφηση για τους φουκαράδες.

5) Μάθατε οτι είχαν μια τόσο θλιβερή και σκοτεινή εικώνα για τον Άδη, που ακόμα και το πιο φανταχτερό Μιθρα-Χριστιανικό παραμύθι τους φαινόταν καλύτερο. Και ποιός τους κακίζει; Σκεψου πώς θα ήταν αν το μόνο πράγμα που είχες να κάνεις για μια ολόκλληρη Αιωνιώτητα, είναι να περιμένεις τον Ath να ρίξει λίγο αίμα χάμου για να πιείς, ή τον Σβαμπε να σου αρχίσει τις λειτανίες για "Αναπαλαιωμένα" Φορτία;
Το κακό στον Άδη ξέρεις ποιό ήταν; Όλοι θέλαν να αυτοκτονήσουν!!

6) Μάθατε οτι οι φιλόσοφοι δρούσαν μέσα σε ένα δύσκολο περιβάλλον, και δεν θέλαν πολλά οι μουρλοί συνάνθρωποί τους για να τους βγάλουν από την μέση, όταν παραγινόντουσαν ενοχλητικόι.

7) Μάθατε οτι κατα την 1500ετή διάρκεια της Ρωμαϊκής Αυτοκρατωρίας, μαζί με τους απόγωνους των είλωτων, των (ως επι το πλέιστον άξεστων) μη-Αθηναϊκών πόλεων και των σατράπηδων Μακεδώνων, ο χώρος γέμισε από Αλβανούς και ακόμα και μερικούς Σλάβους. Θα δυσκολευτήτε να αρνηθείτε οτι αυτό έγινε. Το πολύ-πολύ να τους βγάλετε... Ιλλύριους!! Δεν φταίω εγώ. Τα ρέστα απο τους Ρωμαίους.
Βάλτε και τους Ιταλούς μέσα στους αχυράνθρωπούς σας, τι να πώ;

8) Μάθατε οτι αν το μόνο που σας νοιάζει για τους πρόγωνους σας είναι οτι ήταν τσικ καραμπουζουκλήδες, και οτι ποτέ, μα ποτέ δεν είχαν σεξ μεταξύ τους, τότε οι πρόγονοι που πραγματικά θα θέλατε είναι ο Αττίλας και ο Τζεγκις. Μην κολλάτε. Τό ίδιο εύκολα όσο επικαλείστε τον Περικλή μπορείτε να τους επικαλεστήτε και αυτούς.

9) Μάθατε, διαβάζοντας την Αλεξιάδα, και τα άλλα παλια κείμενα, οτί και Ελληνο-Ρωμαίοι της "Βυζαντινης" αυτοκρατωρίας, δεν απήχαν και πολύ στο ψώνιο από τους αρχαίους.

10) Μάθατε οτι η εξιδανικευμένη εικώνα που έχετε στη γκλάβα σας, είναι παράγωγο κυρίως Γερμανών και Άγγλων λογίων και πολιτικών, και πιό κύριος σκοπός της ήταν να δίνει κάποια ρατσιστική δικαιολογία (υπόσχομαι οτι θα το βρώ το λινκ, έννοια σας). Μάθατε αργότερα οτι η Ελληνικές κυβερνήσεις των πρώτων δεκαετιών του 20ου αιώνα έχτισαν πάνω σε αυτό το παραμύθι (και καλά κάναν, γιατί βάζαν βάσεις για την νέα χώρα που αναδυόταν)

Μάθατε όμως επίσης οτι δεν χρειάζεται πια να πιθηκίζετε τους Γερμαναράδες του 18ου, όση "Ελληνική" σάλτσα και να βάζετε.

Μάθατε, μάθατε, ένα κάρο πράγματα μάθατε που σας άνοιξαν τα μάτια, έστω και προσορινά, έστω και αν τα κλείσατε αμέσως...

=====

Τώρα, αν παρά ταύτα, συνεχίζετε να επιμέντε με τους τεμενάδες σας στους "Αποκλειστικούς" προγόνους® σας, στην "Ανάδελφη" φυλή® σας, στον διανοητικό και "μη-δεισιδαιμωνικό" 12θεϊσμο® τους, στον κύριο Gunther και σία (© 3rd Reich Editions), που σας δώσαν τα φώτα τους (αυτοί είναι οι "λευκοί" για εσάς στο παράδειγμα των Παπούα), με γειά σας, με χαρά σας.

Δεν πρόκειται να προσπαθήσω να σας αποτρέψω, γιατί ξέρω οτι δεν αποτρέπεται κανείς από την τρέλλα του Βαϊλάλα. Δεν τα διάβασα χθες τα βιβλία, χρόνια ολόκληρα μελετάω τις θρησκείες των Παπούα και... άλλων πρωτογόνων.

====

Πάντως, για το γεγονός οτι οι άλλοι σας βρίσκουν γραφικούς και διασκεδαστικόυς, κάντε και καμμιά εκατομβή στον Δία, γιατί σημαίνει οτι αυτοί που σας κοροϊδεύουν, τουλάχιστον, είναι πραγματικά Έλληνες.

K.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 11:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kynikos:
«Μάγκες, εγώ δεν είμαι εδώ για να σας κάνω πόλεμο, ούτε για να παρουσιάσω "επιχειρήματα".
Μια ιστοριούλα σας λέω, και σας έχει φρηκάρει κανoνικα.»

Δεν έχει «φρικάρει» κανέναν φίλτατε η ιστοριούλα σου αλλά οι αυθαίρετοι και έωλοι συσχετισμοί που κάνεις. Το πιάνεις ή φαντάζεσαι ότι όλοι παραμένουν σε θερμοκοιτίδα?

Kynikos:
«Εσείς μόλις τώρα συνειδητοποιήσατε τις ομοιότητες σας με τους Παπούα, και έχετε πάθει την πλάκα της ζωής σας.
Αλλά δεν φταίω εγώ για αυτό. Αργά ή γρήγορα θα γινόταν. Απλώς η περιγραφή που έκανα έτυχε να ήταν το καταλυτικό στοιχείο.
Δεν είναι κακό αυτό - πείτε και ένα "ευχαριστώ".
Όχι σε εμένα, αλλά στους Παπούα που σας στάθηκαν τόσο καλοί καθρέφτες...»

Για σου ρε……..«ψυχαναλυτή» Κυνικέ!! Τελικά, αν προσπεράσουμε τις αυτιστικές σου εξάρσεις και τις….συγγραφικές αναλύσεις (!!), διαπιστώνουμε ότι πέρα από αφορισμούς και ετσιθελικές αερολογίες ενός κυνικού (σύνηθες φαινόμενο διαχρονικά..) τίποτα για ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΕΡΑ. Καμία ουσιαστική απάντηση, κανένας απολύτως λογικός ειρμός.

Μωρέ μπας και οι πολλές βροχές βλάπτουνε τελικά πολύ περισσότερο???

Kynikos:
«Μάθατε οτι η Κλασική Ελλάδα δεν ειχε αδιάσπαστη συνέχεια, αφού πρώτα ο Μεγαλέξανδρος, και μετά οι Ρωμαίοι εισήγαγαν ένα κάρο Ασιάτες μέσα σε αυτούς που ονομάζονται Έλληνες.»

Χαίρε μέγα…….ιστοριοδίφη κυνικέ!!! Αυτό λοιπόν και εάν δεν είναι ΑΠΑΥΓΑΣΜΑ ΓΝΩΣΕΩΝ τότε ΤΙ είναι μωρέ??

Kynikos:

»Δεν πρόκειται να προσπαθήσω να σας αποτρέψω, γιατί ξέρω οτι δεν αποτρέπεται κανείς από την τρέλλα του Βαϊλάλα. Δεν τα διάβασα χθες τα βιβλία, χρόνια ολόκληρα μελετάω τις θρησκείες των Παπούα και... άλλων πρωτογόνων.»

Το κακό όλης ετούτης της μακρόχρονης θητείας σου σε στρατόπεδα πρωτογόνων, όπως και των Παπούα, είναι μάλλον ότι αποκόμισες και την ανάλογη σοφία και κρίση. Με το συμπάθιο δηλαδή, αλλά κάπου την «πάτησες».

Έτσι βγαίνει τουλάχιστον από την σύγχυση που επικρατεί στο μυαλό σου φίλτατε. Πάντως, έχεις ακόμη χρόνο μπροστά σου…..

Εγώ πάντως θα πρότεινα να αφήσουνε τα υπόλοιπα μέλη να αναπτυχθεί συνολικά η τοποθέτηση σου, μιας και πολλοί θα μπορέσουνε να παραδειγματιστούνε. Όχι ότι αποτελεί καινοτομία η προσωπική σου κατάσταση αλλά καλά είναι να έχουμε επίκαιρα δείγματα.

Τα φώτα σου λοιπόν Mr. Kynikos!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 11:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε θύματα, ο κυνικός είναι Troll. Γιατί τσιμπάτε ?


Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 11:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
" Μάθατε οτι η Κλασική Ελλάδα δεν ειχε αδιάσπαστη συνέχεια, αφού πρώτα ο Μεγαλέξανδρος, και μετά οι Ρωμαίοι εισήγαγαν ένα κάρο Ασιάτες μέσα σε αυτούς που ονομάζονται Έλληνες.
Κάποια μέρα, επί τέλους, θα πρέπει να του το συγχωρήετε του Μεγαλέξανδρου."

E,ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ..ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΑ ΑΣΙΑΤΙΚΑ..ΜΩΡΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑΝ ΜΙΑ ΓΟΗΤΕΙΑ..

"2) Μάθατε οτι οι Αρχαία Σπάρτη είχε αναλογία καμιά 25αρια στον 1 είλωτες, και άν θέλετε καταγωγή από εκεί, θα πρέπει να αναγνωρίσετε αυτό το ποιλήκιο."
ΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΛΩΤΕΣ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΗΤΑΝ ,ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ?

"3) Μάθατε οτι οι αρχαίοι δεν ήταν τα νευρωτικά ανδρείκελα των 3ο-ραἱχικών ονειρόξεων του Gunther (κάτσε να βρώ και το λίνκ), αλλά άνθρωποι σαν και εμάς, με την αποστροφή τους για τους "βάναυσους" γλύπτες, την αγάπη τους για το fame story της εποχής τους, φυγόπονοι, πονηροί, αχαϊρευτοί, εν ολίγοις άνθρωποι."
ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΙΔΡΥΣΑΝ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ,ΤΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΙΔΕΩΔΗ,ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ,ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ κ.λ.π ,κ.λ.π..ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..

"4) Μάθατε οτι ήταν δεισιδαίμωνα πνεύματα όσο δεν πάει άλλο, με τον συνεχή φόβο των Ερινυών, και τον τρόμο για τί συμφορά θα φέρουν στα κεφάλια τους πάλι οι ακατανόητες κάβλες των "Θεών". Ακόμα και ο άθλιος Γιαχωβα θα ήταν ανακούφηση για τους φουκαράδες."
ΣΩΣΤΑ,ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΟ ΘΕΟ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΘΕΣΑΝ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΑΜΤΙΚΟ ΟΠΛΟ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ...ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ..

"5) Μάθατε οτι είχαν μια τόσο θλιβερή και σκοτεινή εικώνα για τον Άδη, που ακόμα και το πιο φανταχτερό Μιθρα-Χριστιανικό παραμύθι τους φαινόταν καλύτερο. Και ποιός τους κακίζει; Σκεψου πώς θα ήταν αν το μόνο πράγμα που είχες να κάνεις για μια ολόκλληρη Αιωνιώτητα, είναι να περιμένεις τον Ath να ρίξει λίγο αίμα χάμου για να πιείς, ή τον Σβαμπε να σου αρχίσει τις λειτανίες για "Αναπαλαιωμένα" Φορτία;
Το κακό στον Άδη ξέρεις ποιό ήταν; Όλοι θέλαν να αυτοκτονήσουν!! "

ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΑΠΑΝΤΑ Ο ΛΙΑΝTΙΝΗΣ:"Έλληνας θα πει όσο ζεις, να δοξάζεις με τους γείτονες τον ήλιο και τον άνθρωπο. Και να παλεύεις με τους συντρόφους τη γη κα τη θάλασσα. Και σαν πεθαίνεις, να μαζεύονται οι φίλοι γύρω από τη μνήμη σου, να πίνουνε παλιό κρασί και να σε τραγουδάνε…"
ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ?


"6) Μάθατε οτι οι φιλόσοφοι δρούσαν μέσα σε ένα δύσκολο περιβάλλον, και δεν θέλαν πολλά οι μουρλοί συνάνθρωποί τους για να τους βγάλουν από την μέση, όταν παραγινόντουσαν ενοχλητικόι."
ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΛΗ...


"7) Μάθατε οτι κατα την 1500ετή διάρκεια της Ρωμαϊκής Αυτοκρατωρίας, μαζί με τους απόγωνους των είλωτων, των (ως επι το πλέιστον άξεστων) μη-Αθηναϊκών πόλεων και των σατράπηδων Μακεδώνων, ο χώρος γέμισε από Αλβανούς και ακόμα και μερικούς Σλάβους. Θα δυσκολευτήτε να αρνηθείτε οτι αυτό έγινε. Το πολύ-πολύ να τους βγάλετε... Ιλλύριους!! Δεν φταίω εγώ. Τα ρέστα απο τους Ρωμαίους.
Βαλτε και τους Ιταλούς μέσα στους αχυράνθρωπούς σας, τι να πώ;"
ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ,ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΠΡΟΠΑΤΟΡΑΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΒΡΑΑΜ ..

"8) Μάθατε οτι αν το μόνο που σας νοιάζει για τους πρόγωνους σας είναι οτι ήταν τσικ καραμπουζουκλήδες, και οτι ποτέ, μα ποτέ δεν είχαν σεξ μεταξύ τους, τότε οι πρόγονοι που πραγματικά θα θέλατε είναι ο Αττίλας και ο Τζεγκις. Μην κολλάτε. Τό ίδιο εύκολα όσο επικαλείστε τον Περικλή μπορείτε να τους επικαλεστήτε και αυτούς."
ΟΧΙ,ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ,ΑΡΚΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ...

"9) Μάθατε, διαβάζοντας την Αλεξιάδα, και τα άλλα παλια κείμενα, οτί και Ελληνο-Ρωμαίοι της "Βυζαντινης" αυτοκρατωρίας, δεν απήχαν και πολύ στο ψώνιο από τους αρχαίους."
ΑΛΛΟ Η ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΝΕΡΟ..

"10) Μάθατε οτι η εξιδανικευμένη εικώνα που έχετε στη γκλάβα σας, είναι παράγωγο κυρίως Γερμανών και Άγγλων λογίων και πολιτικών, και πιό κύριος σκοπός της ήταν να δίνει κάποια ρατσιστική δικαιολογία (υπόσχομαι οτι θα το βρώ το λινκ, έννοια σας). Μάθατε αργότερα οτι η Ελληνικές κυβερνήσεις των πρώτων δεκαετιών του 20ου αιώνα έχτισαν πάνω σε αυτό το παραμύθι (και καλά κάναν, γιατί βάζαν βάσεις για την νέα χώρα που αναδυόταν)"

ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΚΟΥΣΕ H ΝΕΟΛΑΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ: "ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ:Να μας πούνε δηλαδή, αν έχουνε ακουστά τα ονόματα:Εμπεδοκλής, Αναξίμανδρος, Αριστόξενος ο Ταραντινός, Διογένης ο Λαέρτιος, Αγελάδας, Λεύκιππος, Πυθαγόρας ο Ρηγίνος, Πυθέας που στον καιρό μας σημαίνουν αντίστοιχα Αϊνστάιν, Δαρβίνος, Μπετόβεν, Έγελος, Μιχαήλ Άγγελος, Μαξ Πλάνκ, Ροντέν, Κολόμβος.
Να μας μιλήσουν για κάποιους όρους σειράς και βάσης, όπως σφαίρος στον Εμπεδοκλή, κενό στο Δημόκριτο, εκπύρωση στον Ηράκλειτο, μηδέν στον Παρμενίδη, κατηγορία στον Αριστοτέλη, τόνος στους Στωικούς.
Να μας ειπούν οι κάθε λογής έλληνες επιστήμονες τι λέει η λέξη ψυχρά φλογί στον Πίνδαρο, μεταβάλλον αναπαύεται στον Ηράκλειτο, δακρυόεν γελάσασα στον Όμηρο, χαλεπώς μετεχείρισαν στο Θουκυδίδη…"

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 13:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1) Μάθατε οτι η Κλασική Ελλάδα δεν ειχε αδιάσπαστη συνέχεια, αφού πρώτα ο Μεγαλέξανδρος, και μετά οι Ρωμαίοι εισήγαγαν ένα κάρο Ασιάτες μέσα σε αυτούς που ονομάζονται Έλληνες.
Κάποια μέρα, επί τέλους, θα πρέπει να του το συγχωρήετε του Μεγαλέξανδρου.

2) Μάθατε οτι οι Αρχαία Σπάρτη είχε αναλογία καμιά 25αρια στον 1 είλωτες, και άν θέλετε καταγωγή από εκεί, θα πρέπει να αναγνωρίσετε αυτό το ποιλήκιο.

3) Μάθατε οτι οι αρχαίοι δεν ήταν τα νευρωτικά ανδρείκελα των 3ο-ραἱχικών ονειρόξεων του Gunther (κάτσε να βρώ και το λίνκ), αλλά άνθρωποι σαν και εμάς, με την αποστροφή τους για τους "βάναυσους" γλύπτες, την αγάπη τους για το fame story της εποχής τους, φυγόπονοι, πονηροί, αχαϊρευτοί, εν ολίγοις άνθρωποι.

4) Μάθατε οτι ήταν δεισιδαίμωνα πνεύματα όσο δεν πάει άλλο, με τον συνεχή φόβο των Ερινυών, και τον τρόμο για τί συμφορά θα φέρουν στα κεφάλια τους πάλι οι ακατανόητες κάβλες των "Θεών". Ακόμα και ο άθλιος Γιαχωβα θα ήταν ανακούφηση για τους φουκαράδες.

5) Μάθατε οτι είχαν μια τόσο θλιβερή και σκοτεινή εικώνα για τον Άδη, που ακόμα και το πιο φανταχτερό Μιθρα-Χριστιανικό παραμύθι τους φαινόταν καλύτερο. Και ποιός τους κακίζει; Σκεψου πώς θα ήταν αν το μόνο πράγμα που είχες να κάνεις για μια ολόκλληρη Αιωνιώτητα, είναι να περιμένεις τον Ath να ρίξει λίγο αίμα χάμου για να πιείς, ή τον Σβαμπε να σου αρχίσει τις λειτανίες για "Αναπαλαιωμένα" Φορτία;
Το κακό στον Άδη ξέρεις ποιό ήταν; Όλοι θέλαν να αυτοκτονήσουν!!

6) Μάθατε οτι οι φιλόσοφοι δρούσαν μέσα σε ένα δύσκολο περιβάλλον, και δεν θέλαν πολλά οι μουρλοί συνάνθρωποί τους για να τους βγάλουν από την μέση, όταν παραγινόντουσαν ενοχλητικόι.

7) Μάθατε οτι κατα την 1500ετή διάρκεια της Ρωμαϊκής Αυτοκρατωρίας, μαζί με τους απόγωνους των είλωτων, των (ως επι το πλέιστον άξεστων) μη-Αθηναϊκών πόλεων και των σατράπηδων Μακεδώνων, ο χώρος γέμισε από Αλβανούς και ακόμα και μερικούς Σλάβους. Θα δυσκολευτήτε να αρνηθείτε οτι αυτό έγινε. Το πολύ-πολύ να τους βγάλετε... Ιλλύριους!! Δεν φταίω εγώ. Τα ρέστα απο τους Ρωμαίους.
Βάλτε και τους Ιταλούς μέσα στους αχυράνθρωπούς σας, τι να πώ;

8) Μάθατε οτι αν το μόνο που σας νοιάζει για τους πρόγωνους σας είναι οτι ήταν τσικ καραμπουζουκλήδες, και οτι ποτέ, μα ποτέ δεν είχαν σεξ μεταξύ τους, τότε οι πρόγονοι που πραγματικά θα θέλατε είναι ο Αττίλας και ο Τζεγκις. Μην κολλάτε. Τό ίδιο εύκολα όσο επικαλείστε τον Περικλή μπορείτε να τους επικαλεστήτε και αυτούς.

9) Μάθατε, διαβάζοντας την Αλεξιάδα, και τα άλλα παλια κείμενα, οτί και Ελληνο-Ρωμαίοι της "Βυζαντινης" αυτοκρατωρίας, δεν απήχαν και πολύ στο ψώνιο από τους αρχαίους.

10) Μάθατε οτι η εξιδανικευμένη εικώνα που έχετε στη γκλάβα σας, είναι παράγωγο κυρίως Γερμανών και Άγγλων λογίων και πολιτικών, και πιό κύριος σκοπός της ήταν να δίνει κάποια ρατσιστική δικαιολογία (υπόσχομαι οτι θα το βρώ το λινκ, έννοια σας). Μάθατε αργότερα οτι η Ελληνικές κυβερνήσεις των πρώτων δεκαετιών του 20ου αιώνα έχτισαν πάνω σε αυτό το παραμύθι (και καλά κάναν, γιατί βάζαν βάσεις για την νέα χώρα που αναδυόταν)



Ναι καμάρι μου....Ναι αστέρι μου... Τη θέση του διευθυντή στο ραδιοφωνικό σταθμό του Τελ Αβίβ την έχεις καπαρώσει!Μιλάμε μας έχεις κολήσει στον τοίχο!
Μα καλά, πόσες σφαλιάρες πρέπει να φας για να καταλάβεις οτι η εμετικές ανθελληνικές απόψεις σου δεν περνάνε?
Δεν έχεις βαρεθεί να σε έχουν όλοι στο φτύσιμο?
Καταντάει βαρετό βρε παιδάκι μου!

ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣ

ΕΓΙΝΑΝ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΑΝΑΡΜΟΣΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 14:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Kynikos λέει μικρά πράγματα που είναι αληθινά (ή εν πάσει περιπτώσει επαληθεύσιμα).

Ο Athakandr λέει Μεγάλα Λόγια που δε λένε τίποτα. Πολύ ωραία για να ξεσηκωθούν κάποιοι ηλίθιοι και να πάνε να σφαχτούνε. Αρκετά ακατάλληλα για μια νηφάλια συζήτηση. Ενδιαφέρον Athankandr ότι οι απόψεις σου στην ουσία ανάγονται σε αυτό που λένε οι συμπατριώτες μας που θεωρείς παρηκμασμένους: "ώχου μωρέ, όλοι λαδώνονται, εμένα ήρθατε να πιάσετε;". Ή μάλλον "γιατί να μη λαδωθώ κι εγώ, αφού όλοι λαδώνονται".

Ο Kaiser προφανώς υφίσταται τα αποτελέσματα μιας αποτυχημένης δίμηνης θεραπείας.

Ο Λιαντίνης δεν αξίζει ούτε τις θερμίδες που κατανάλωσα για να τα πληκτρολογήσω όλα αυτά, αν θεωρεί το Max Plank κλώνο του Λεύκιππου και τους αρχαίους Έλληνες οπαδούς του ilios-uzo-syrtaki-thalassa.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 17:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τη θέση του διευθυντή στο ραδιοφωνικό σταθμό του Τελ Αβίβ την έχεις καπαρώσει!

Πώ, πώ, πολύ ζόρικο επιχείρημα!!

Δωράκι σας το φέραν, από την Schwabia;;

Θα σας πείραζε να το χρησημοποιήσω και εγώ;

Λοίπον, καθήστε καλά όλοι! Σκασμός, και ακούτε προσεχτικά:-

Όλα όσα λέω είναι σωστά γιατί είμαι ο Νεός Διευθηντής του Ράδιο Τελ-Αβιβ!!

Όποιος δημιουργήσει πρόβλημα, θα στείλω και την Μοσάντ...

Ξηγηθήκαμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 18:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
beyond,
quote:
kynikos: Μάθατε οτι η Κλασική Ελλάδα δεν ειχε αδιάσπαστη συνέχεια, αφού πρώτα ο Μεγαλέξανδρος, και μετά οι Ρωμαίοι εισήγαγαν ένα κάρο Ασιάτες μέσα σε αυτούς που ονομάζονται Έλληνες.
Κάποια μέρα, επί τέλους, θα πρέπει να του το συγχωρήσετε του Μεγαλέξανδρου."

beyond: E,ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ..ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΑ ΑΣΙΑΤΙΚΑ..ΜΩΡΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑΝ ΜΙΑ ΓΟΗΤΕΙΑ..


Το ξέρω οτι δεν είναι τίποτα συγκλονιστικό για εσένα, beyond, αλλά κάτι μου λέει οτι κάποιοι άλλοι κοντέυουν να πεθάνουν απο αφυδάτωση, λὀγω της οξείας ευκοιλιότητας που τους προκαλεί η σκέψη.
Καλύτερα να κάνεις αυτή τη συζήτηση με τον Ath, τον Καισέρ ή τον Σβάμπε, και μετά τα ξαναλέμε. Στο μεταξύ, σου κρατάω θέση εκφωνητή στο Ράδιο Τελ-Αβιβ.

Πάντως, χειροκροτώ το γούστο σου στα Ασιατικά μωρα.

quote:
ΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΛΩΤΕΣ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΗΤΑΝ ,ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ?
Αλήθεια, ποίος;
Θα σε ξαναπαραπέμψω στους προαναφερθέντες.

quote:
ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΙΔΡΥΣΑΝ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ,ΤΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΙΔΕΩΔΗ,ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ,ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ κ.λ.π ,κ.λ.π..ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..
Τόν πούστη τον Ανθέλληνα τον Κυνικό, πάλι λέει οτι οι Έλληνες δεν κάναν τίποτα!! Ούπς, σόρυ, για μια στιγμή σε μπέρδεψα με κάποιον άλλον.

Μπηγιόντ μου, κανείς δεν είπε οτι ο Κλασικός Πολιτισμός δεν έκανε θαύματα, και οτι δεν είχε έναν ιδιαίτερα ψηλό αριθμό εξέχοντων ανθρώπων. Το κατάλαβες; Έ, άντε εξήγησε το και στους άλλους. Το θέμα οτι ΚΑΠΟΙΟΙ από αυτους ήταν (και αυτοί) οι πρόγωνοι μας, δεν λέει τίποτα. Αμάν πια.

Καθόλου άσχημα δεν ήταν για μια χούφτα ανθρώπων. Εφεύραν και την σοφιστεία, το ντόπινκ (της εποχής τους, πάντα), την ζαβολιά, την τυρανεία, κλπ, κλπ. Το θέμα οτι και από αυτους κάποιοι ήταν πρόγωνοι μας, επίσης δεν λέει τίποτα. Αμάν πια.

quote:
ΣΩΣΤΑ,ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΟ ΘΕΟ,
Οι φιλόσοφοι, ναι. Ο λαός δεν έπαψε να μιλάει για Γ*** τους επεμβατικούς θεούς. Καμμία θρησκεία, ρε παιδί μου, ουτε ο τιμωρος Γιαχοβάς δεν είχε τόσο επεμβατικούς θεούς όσο η Ελλάδα.
quote:
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΝΩ
Καλά κάναν. Και ακόμα συνεχίζουμε... και λοιπόν;; Παει να πεί οτι οι Αρχαιολάτρες δεν είναι Παπούα; Ήμαρτον. Ξεμυγιάσου, beyond.
quote:
ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΘΕΣΑΝ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΑΜΤΙΚΟ ΟΠΛΟ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ...ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ..
Σωστα. Δουλεία που την τελείωσαν οι Ευρωπαίοι, όταν κατάφεραν να απαλαχθούν από τα Αριστοτελικά κατακάθια. Φαντάζομαι οτι συμφωνείς. Μπράβο. Τώρα εξήγησε το και στους άλλους που μας ζαλίζουν τους όρχεις με τα κλαψουρίσματά τους για τους ΚουτόΦραγκους.

quote:
kynikos: Το κακό στον Άδη ξέρεις ποιό ήταν; Όλοι θέλαν να αυτοκτονήσουν!! "

beyond: ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΑΠΑΝΤΑ Ο ΛΙΑΝTΙΝΗΣ
[...]
ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ?


Κοίτα να δείς, τον Λιαντίνη εδώ μέσα τον πρωτάκουσα. Πήγα και στο site του, και μπορώ να σου πώ οτι δεν εντυπωσιάστηκα. Ξέρω οτι αρκετοί εδώ μέσα τον έχουν μασκότ, αλλά σε πληροφορώ οτι ένας άνθρωπος με τις απόψεις του, ουτε για καθαρiστής αποχωρητηρίων δεν κάνει σε ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΕΣ χώρες. Οτι ένα τέτοιο φρόκαλο κατάφερε να γίνει καθηγητής φιλοσοφίας, λέει πολλά....

Πήγα που λές στο site του, και τον άκουσα κι όλας να μαίνεται και να ωρίεται σε κάτι mp3. Μόνο που δεν έλεγε αυτά που παραθέτεις εσύ, ακριβώς, αλλά μάλλον:
"Έλληνας θα πει όσο ζεις, να βριζεις τους εβραίους και να αρνείσε κάθε ίχνος προσωπικής ευθύνης. Και να λές πριμαντονίστικές μαλακίες για το θάνατο να κάνεις μόστρα στα μαθητούδια…"
ΣΥΡΤΑΚΙ-ΣΟΥΒΛΑΚΙ-ΑΝΤΙΣΗΜΙΤΑΚΙ-ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΚΙ, όπως σωστά πρόσεξε και ο junk95, και όπως φαίνεται να δείξαν και τα γεγονότα.

Για εμένα, αυτός ο άνθρωπος συνόψιζε όλην την νοσηρή αντίληψη των Ελλήνων για τον θάνατο, και ναί, πράγματι είχε κάτι το Αρχαίο και το αταβιστικό στις αντιλήψεις του για τον Άδη.

Κλαίω μόνο για τα πιτσιρίκια που ξεμυάλησε.

Τι κάναν τα φτωχά να αξίζουν τέτοια μοίρα;

quote:
ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΛΗ...
Καλώς σας βρήκα.
Μα... πού πήγατε όλοι; Ελάτε πίσω...
Αφήστε κάτω τα μαχαίρια -σκαλίζετε αργότερα τους ασυρμάτους...


quote:
kynikos: Μάθατε οτι κατα την 1500ετή διάρκεια της Ρωμαϊκής Αυτοκρατωρίας, μαζί με τους απόγωνους των είλωτων, των (ως επι το πλέιστον άξεστων) μη-Αθηναϊκών πόλεων και των σατράπηδων Μακεδώνων, ο χώρος γέμισε από Αλβανούς και ακόμα και μερικούς Σλάβους. Θα δυσκολευτήτε να αρνηθείτε οτι αυτό έγινε. Το πολύ-πολύ να τους βγάλετε... Ιλλύριους!! Δεν φταίω εγώ. Τα ρέστα απο τους Ρωμαίους.
Βαλτε και τους Ιταλούς μέσα στους αχυράνθρωπούς σας, τι να πώ;"

beyond: ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ,


Ναι χρυσέ μου, το είπαμε!
ΕΣΥ δεν έχεις πρόβλημα με αυτό. Οι Παπούα όμως έχουν...

quote:
kynikos: Μάθατε οτι αν το μόνο που σας νοιάζει για τους πρόγωνους σας είναι οτι ήταν τσικ καραμπουζουκλήδες, και οτι ποτέ, μα ποτέ δεν είχαν σεξ μεταξύ τους, τότε οι πρόγονοι που πραγματικά θα θέλατε είναι ο Αττίλας και ο Τζεγκις.
beyond: ΟΧΙ,ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ,ΑΡΚΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ...
Ο δευτερός πληθυντικός που κολλάει. Εγώ χαρακτηρισά σαν cargo-cult αυτούς που τους νοιάζει.

Τί φιλόσοφος είσαι ρε beyond; Έχεις κάποια μύγα, και μυγιάζεσαι;;
Εδώ μιλάμε για τους Παπούα, και τις ομοιώτητες τους με τους "Ελληνόθρησκους".

Συγκαταλέγεις τον εαυτό σου ανάμεσα τους;
Δεν το είχα καταλάβει... Καλα σου λέει ο Άγγελος.

quote:
ΑΛΛΟ Η ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΝΕΡΟ..
Ακριβώς.

Άλλο οι Κουλτες των Φορτίων του Λιαντίνη και άλλο το Ελληνικό Πνευμα.

Κ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 18:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε θύματα, ο κυνικός είναι Troll. Γιατί τσιμπάτε ?
Δεν πρόκειται να πάψουν να τσιμπάνε, Άγγελε.

Όπως ήδη εξήγησα, η ΦΥΣΗ του "πιστεύω" στην τρέλα του Βαϊλάλα είναι οτι α) έχουν αδικηθεί και β) είναι θύματα.

Το ξέρεις καλύτερα από εμένα.

Εκτιμώ την ευσπλαχνική σου συμβολή / προσπάθεια να τους βοηθήσεις να καταλάβουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 22:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
cynic-man sprehen:

quote:

Εσείς μόλις τώρα συνειδητοποιήσατε τις ομοιότητες σας με τους Παπούα, και έχετε πάθει την πλάκα της ζωής σας.

Αλλά δεν φταίω εγώ για αυτό. Αργά ή γρήγορα θα γινόταν. Απλώς η περιγραφή που έκανα έτυχε να ήταν το καταλυτικό στοιχείο.
Δεν είναι κακό αυτό - πείτε και ένα "ευχαριστώ".
Όχι σε εμένα, αλλά στους Παπούα που σας στάθηκαν τόσο καλοί καθρέφτες...


Παρά τον περίτεχνο τσαρλατανισμό, ο cynic-man δεν πείθει. O Ελλ. λαός σε πείσμα των καθέδρας ανθελλήνων επιμένει να γνωρίζει την ιστορία του και να αντιστέκεται. Ο "κυνισμός" δεν περνάει ούτε ένα χιλιοστό!

Τρία είναι τα χαρακτηριστικά των καθέδρας κυνικών:

α) Λασπολογία και συκοφαντία, μεγάλα ψέματα πού πλασσάρουν ως σοφιστίες

β) Απόδοση ανύπαρκτων χαρακτηριστικών σε πολιτισμούς και πολίτες, σε έθνη και πατριώτες

γ) Παρουσίαση ξεκομμένων μύθων και στη συνέχεια ανάληψη της ευθύνης από τον .. διευθυντή του ράδιο τελ-αβίβ.

Σκοπός τους είναι να σβήσουν τις ιστορίες και τους πολιτισμούς χρησιμοποιώντας τις πασπαρτού ρετσέτες τους: δεν υπάρχουν Έλληνες, δεν υπάρχουν πατριώτες, παρά μόνο "άμυαλλοι αρχαιολάτρες".

Βέβαια οι περισσότεροι, αν εξαιρέσουμε τον junket-man (μεταφ.: αυτός που μας διασκεδάζει) διαβάζουμε αυτά που γράφει ο cynic-man και γελάμε.

Κι άλλες φορές πάλι, που απαντάμε στις αερολογίες, ο cynic-man παριστάνοντας το κορόϊδο ανταπαντά: "Μα πότε τα είπα εγώ αυτά;"

Ευτυχώς βέβαια που ο καλός Θεός της Ελλάδας, έστειλε τον cynic-man στα ξένα, γιατί κανείς δεν ξέρει που θα είχε οδηγηθεί η χώρα αυτή, αν ζούσαν εδώ όλοι οι Ελληναράδες-τραβεστί!

ath.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 23:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσείς μόλις τώρα συνειδητοποιήσατε τις ομοιότητες σας με τους Παπούα, και έχετε πάθει την πλάκα της ζωής σας.

Αλλά δεν φταίω εγώ για αυτό. Αργά ή γρήγορα θα γινόταν. Απλώς η περιγραφή που έκανα έτυχε να ήταν το καταλυτικό στοιχείο.
Δεν είναι κακό αυτό - πείτε και ένα "ευχαριστώ".
Όχι σε εμένα, αλλά στους Παπούα που σας στάθηκαν τόσο καλοί καθρέφτες...

Το αλκοόλ; Το χόρτο; Η κόκα; Τις πταίει;

Ωχ αδερφέ

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 23:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το αλκοόλ; Το χόρτο; Η κόκα; Τις πταίει;
Ελεύθερε, τα έχουμε ξαναπεί...

You know Varnalis?

Άντε, για όσους... δεν

quote:
― Φταίει το ζαβό το ριζικό μας!
― Φταίει ο Θεός που μας μισεί!
― Φταίει το κεφάλι το κακό μας!
― Φταίει πρώτ' απ' όλα το κρασί!
Ποιος φταίει; ποιος φταίει; Kανένα στόμα
δεν τό βρε και δεν τό πε ακόμα.

Έτσι στη σκότεινη ταβέρνα
πίνουμε πάντα μας σκυφτοί.
Σαν τα σκουλήκια, κάθε φτέρνα
όπου μας έβρει μας πατεί.
Δειλοί, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα,
προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα!


(Τελετουργία του Βαϊλ-ΕΛΛΑΣ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 01:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα να δεις Ελεύθερε:

quote:
Εσείς μόλις τώρα συνειδητοποιήσατε τις ομοιότητες σας με τους Παπούα, και έχετε πάθει την πλάκα της ζωής σας.
Αυτό εδώ φαίνεται να σε πείραξε.

quote:
Είναι ακόμα πιο αυθαίρετο να υπονοεί κανείς οτι αν υπεραμύνομαι την ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ αυτών των αρχών, βάλλω εναντίων τους.
Αυτό εδώ όμως, που είναι και η ουσία του θέματος, φαίνεται να περνάει εντελώς στο ντούκου.

Από τους άλλους το καταλαβαίνω. Μην θίξω το... DNA τους, είμαι Ανθέλλην.

Από εσένα, όμως τον "Ελεύθερο";
Ρε γμτ, που νόμιζα οτι είχε και μερικούς φιλόσοφους εδώ μέσα, αλλά τελικά έπεσα στην Λιλλιπούπολη....

Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy