ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Νέο CARGO CULT η "Ελληνική Θρησκεία";;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 16:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α!! ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ.

Zadok.................. HEIL HITLER

___________________________________________________________
Επεμβάση από Admin λόγω ανάρμοστων και εμπρηστικών
εκφράσεων, ασυμβίβαστων με τους κανονισμούς λειτουργίας και
τις σκοπιμότητες αυτού του χώρου!

___________________________________________________________


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 16:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...95 :

Βέβαια υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο να βασίζεσαι σε κάτι (να το επεκτείνεις, να μαθαίνεις νέα πράγματα χάρη σε αυτό, ακόμα και να το καταρρίπτεις όπου χρειάζεται) και στο να το αντιγράφεις τυφλά

ΝΑ ΒΡΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ!!!

Που μας φέρνει στο κυρίως θέμα μας, αν δεν κάνω λάθος.

ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ Ο ΑΪΝΣΤΑΙΝ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΑΛΛΑ ΑΝ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΡΑΘΕΟΔΩΡΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΥ ΗΤΑΝ Η ΘΕΩΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ Ο ΑΪΝΣΤΑΙΝ –ΜΕΤΕΤΡΕΨΕ – ΕΞΕΛΙΞΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ – ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΩΣ ΔΙΚΗ ΤΟΥ………….. ΣΑΪΝΙ ΜΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 16:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ Ο ΑΪΝΣΤΑΙΝ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΑΛΛΑ ΑΝ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΡΑΘΕΟΔΩΡΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΥ ΗΤΑΝ Η ΘΕΩΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ Ο ΑΪΝΣΤΑΙΝ –ΜΕΤΕΤΡΕΨΕ – ΕΞΕΛΙΞΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ – ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΩΣ ΔΙΚΗ ΤΟΥ………….. ΣΑΪΝΙ ΜΟΥ.


Σοβαρά; Δεν το είχα καταλάβει. Καλά που είσαι κι εσύ να μας εξηγείς ποιο είναι το θέμα μας.

ΥΓ: Η θεωρία δεν ήταν του Καραθεοδωρή, δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά οι χρονολογίες δε σου πολυβγαίνουν... Άλλωστε ο Καραθεοδωρή ήταν μόνο 6 χρόνια μεγαλύτερος από τον Einstein και ασχολούνταν με Μαθηματικά, όχι με Φυσική.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pankyfish
Νέο Μέλος

Albania
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 16:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pankyfish  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kynike,

Το πρόβλημά σου είναι αυτό ακριβώς, ότι γνωρίζεις τα στοιχειώδη, αυτά που διδάσκουν στα νηπιαγωγεία.

Διαφορετικά θα ήξερες ότι κανείς σοβαρός οργανισμός (ΝΑΣΑ, κλπ) δεν χρησιμοποιεί τις εξισώσεις του Νεύτωνα στις διαστημικές αποστολές. Αν το έκαναν αντί για τον Άρη θα είχαν προσγειωθεί στην Αφροδίτη.

Όλοι χρησιμοποιούν τις εξισώσεις της Γ. Σχετικότητας, που όπως προείπα έχουν σχέση με τις απόψεις που διετύπωσε ο Αριστοτέλης.

Επομένως, το αρχικό μήνυμά σου περί Νεύτωνα και Αριστοτέλη και το άσχετο παράδειγμα που δήθεν αποδεικνύει όσα λες (και το καραγκιοζιλίκι βέβαια για τον Μ. Αλέξανδρο και τον Αριστοτέλη που πέταξες) δείχνουν:

1. Πόσο άσχετος περί των επιστημονικών είσαι
2. Πόσο πορωμένος δυτικοευρωπαίος είσαι.
3. Πόσ φανατικός είσαι γιατί επιμένεις πάραυτα στο cargo σου
4. Πόσο **** είσαι αν νομίζεις πως τα μέλη τρώνε κουτόχορτο.


Και τέλος και το κυριότερο δείχνεις να μην ανατιλαμβάνεσαι την απάντηση που έλαβες από τον trapd για την μπάλα του πειράματος σου.

Ούτε ο φίλος σου junk απάντησε. Καλά βέβαια όσο για τους υπόλοιπους φίλους σου, ούτε το συζητάω .. δεν νομίζω να κατάλαβαν και τίποτα.

--- punky ---
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 16:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όλοι χρησιμοποιούν τις εξισώσεις της Γ. Σχετικότητας, που όπως προείπα έχουν σχέση με τις απόψεις που διετύπωσε ο Αριστοτέλης.


Πες μου τις συγκεκριμένες απόψεις ρε φίλε. Τόσο πολλά ζητάω;

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pankyfish
Νέο Μέλος

Albania
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 17:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pankyfish  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Όλοι χρησιμοποιούν τις εξισώσεις της Γ. Σχετικότητας, που όπως προείπα έχουν σχέση με τις απόψεις που διετύπωσε ο Αριστοτέλης.


Πες μου τις συγκεκριμένες απόψεις ρε φίλε. Τόσο πολλά ζητάω;

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry Pratchett


Αφού ειπώθηκαν ρε άσχετε.. να τα ξαναλέμε;; Τέλος πάντων ..

Είπε ο μπάρμπα-μήτσος (κυνικός) ότι ο Αριστοτέλης λέει πως αν πετάξει μια μπάλα στον αέρα αυτή δεν θα πέσει πάνω του αλλά παραπίσω..

Και συνεχίζει ο μπαρμπα-μήτσος ότι αυτό είναι λάθος και καλά και πως ο Νεύτων έδειξε το σωστό, ότι δηλ. η μπάλα θα πέσει στο κεφάλι του μπαρμπα-μήτσου ... εε συγγνώμη, του Αριστοτέλη.

Εσύ junk τι λες, σε ποιανού κεφάλι θα πέσει η μπάλα;

Μετά την απάντησή σου .. θα συνεχίσω.

-- punky ---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 18:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

pankyfish μηπως εισαι ψαρι ντυμενος πανκιο?
γιατι δεν σοβαρευεσαι επιτελους?
καλα χριστουγενναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 18:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρόβλημά σου είναι αυτό ακριβώς, ότι γνωρίζεις τα στοιχειώδη, αυτά που διδάσκουν στα νηπιαγωγεία.

Διαφορετικά θα ήξερες ότι κανείς σοβαρός οργανισμός (ΝΑΣΑ, κλπ) δεν χρησιμοποιεί τις εξισώσεις του Νεύτωνα στις διαστημικές αποστολές. Αν το έκαναν αντί για τον Άρη θα είχαν προσγειωθεί στην Αφροδίτη.


Κοίτα να δεις κάτι πράγματα που δεν με μάθαν στην σχολή!!!
Θα ζητήσω τα λεφτά μου πίσω...

Πάνκυ, απόψε πρέπει να μεταφέρω ένα πολύτιμο φορτίο σε κάτι Παπούα, με το αεροπλάνο μου. Εφ'όσον οι ιθαγενείς βρίσκονται ακόμα σε αυτόν τον πλανήτη, και όχι στην Ανδρομέδα, μου αρκούν και μου περισεύουν οι θεωρίες του Νευτωνα.

Για κάποιον παράξενο λόγο δεν αρκούν αυτές του Αριστοτέλη.
Οχι στην Παπούα δεν θα φτάσει η πτήση, ούτε που θα απογειωθεί...
Όσο και να θυμώνετε - Sorry - Προτείνω ξύδι.

===

Να λοιπόν κάτι που ΔΕΝ εφεύρε το Ελληνικο® DNA - η πτήση...

Αλλά θα μου πείς, είχαμε τον Δαίδαλο.
Άρχισε λοιόπν να μαζεύεις την πίσα και τα πουπουλ φτερά, και την επόμενη σου πτήση κάνε την στο στυλ των Προγώνων® σου...

Παιδιά μεγαλώστε!
Δεν θάβουμε τους Έλληνες.
Τις ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ανοησίες που λέγονται για τους Έλληνες προσπαθούμε λίγο να μετριάσουμε...

Κ.

Άκου εκεί, "Εθνικοί" Ωκεανίας!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pankyfish
Νέο Μέλος

Albania
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 18:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pankyfish  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ apollo,

Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας να σοβαρευτώ;; Δεν είμαι αρκετά σοβαρός κατά τη γνώμη σου;;

Θα μου πεις βέβαια πόσο μετράει η γνώμη ενός "φιόγκου", που δεν έχουμε ακούσει την άποψή του και απλώς "φυτρώνει εκεί που δεν τον σπέρνουν";

Ξέρεις πως αποκαλούνται (ή πρέπει να αποκαλούνται) εκείνοι που είναι ανύπαρκτοι και κατα φαντασίαν συμμετέχοντες σε συζητήσεις, που ούτε καν κατανοούν; NULLUM! Ε αυτό είσαι..

-- punky---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 20:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Α!! ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ.

Zadok.................. HEIL HITLER




Και πού να σφίξουν οι ζέστες...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trapd
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 21:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trapd  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το πρόβλημά σου είναι αυτό ακριβώς, ότι γνωρίζεις τα στοιχειώδη, αυτά που διδάσκουν στα νηπιαγωγεία.

Διαφορετικά θα ήξερες ότι κανείς σοβαρός οργανισμός (ΝΑΣΑ, κλπ) δεν χρησιμοποιεί τις εξισώσεις του Νεύτωνα στις διαστημικές αποστολές. Αν το έκαναν αντί για τον Άρη θα είχαν προσγειωθεί στην Αφροδίτη.


Κοίτα να δεις κάτι πράγματα που δεν με μάθαν στην σχολή!!!
Θα ζητήσω τα λεφτά μου πίσω...


κυνικούλη,

συγγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω ΕΓΩ σε αυτά που λες στον πάνκυ..

Είχα απλά κάποιες στρατιωτικές υποχρεώσεις στη Μεσσηνία και ξέρεις .. μέχρι να επιστρέψω, να πλυθώ για να βγάλω την πίσσα από πάνω μου και να ξαναγίνω άσπρος, μέχρι να βγάλω τη χλαμύδα, πέρασε η ώρα...

Αλήθεια, ποια σχολή έχεις βγάλει είπαμε; Αυτή που μας δείχνουν ότι έχουν βγάλει όλοι οι Άγγλοι όταν έρχονται στην Ελλάδα το καλοκαίρι;; Οι απόγονοι του Νεύτωνα;;; χαχα!

Έμαθε κι ο κυνικός τον Νεύτωνα!!

ΥΓ. Για την μπάλα θα μας πεις επιτέλους ή πέταξε κι έφυγε καθώς την πετούσε ο Αριστοτέλης;;

athΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 23:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
…95 :

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΠΙΑΣΤΗΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΕΣ.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΙΟΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ ΤΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΦΙΛΤΑΤΕ.

ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟΣ ΔΙΔΑΞΕ ΠΟΙΟΝ.


Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 23:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη zadok λες οτι δεν εχεις αισθηση για τους junk95 k kynikos
οι οποιοι εχουν σχεδον 2000 μυνηματα στο forum (οποιο topic κι αν σηκωσεις τσουπ απο κατω και 2 τους) και εχουν γινει περιγελος παμπολλες φορες,
σε πιανω αδιαβαστη δεν παρακολουθης ολα τα θεματα του forum
θα πρεπει να ασχοληθης πιο εντατικα.

Φιλε πλωτινε γραφεις

quote:
Κάποιοι παραπονούνται για τους όρους του παιχνιδιού και κατηγορούν τον Admin και τους συντονιστές..

Τον admin δε τον πειραξε κανεις.

αλλα οσο αναφορα εσενα δεν εχω καταλαβει πoιος ειναι ο ρολος σου ως συντονιστης στο forum

Μπαινεις απο εδω και απο εκει κανοντας συνεχως αστοχα σχολεια και συνεχως εχεις μια ταση να περνης το μερος μιας καποιας πλευρας,
πραγμα το οποιο δεν φανταζομαι να ειναι στις αρμοδιοτητες σου
ως συντονιστης.

η amalia κατα την γνωμη μου εχει σαφως μια καλυτερη συμπεριφορα απ εσενα αν και αυτη αρκετες φορες ειναι καπως μονοπλευρη, αλλα αυτη τουλαχιστων κραταει τα προσχηματα και διαβαζει ολες της απαντησεις πριν κανει καποια παρατηρηση

Αυτη ειναι η πρωτη φορα που σχολιαζω καποιον στα 2 περιπου χρονια που μπαινω στο forum γιατι βλεπω οτι γενικα υπαρχει μια ταση προστασιας στους τυπους που πανε δυο δυο στο forum και που ειδικα ο ενας απο αυτους εχει βρισει και ειρωνευτει απειρες φορες χωρις να τον αγγιζει κανεις.


Οι τυποι ειναι απιθανοι δεν εχουν αφησει τιποτα ορθιο και το πιο αστειο ειναι οτι λενε ολους τους αλλους φασιστες ενω μεγαλυτεροι φασιστες απο αυτους δεν υπαρχουν, ειναι τοσο προσυλωμενοι στο ρολο τους που αν κρινω απο το μεγεθος και την συχνοτητα των απαντησεων τους πρεπει να εχουν ως ονειρο ζωης να αποδειξουν οτι ολοι οι Ελληνες ειναι τελοιος αχρηστοι. Αυτο φαινεται στο οτι δεν εχουν γραψει ουτε ενα θετικο για την Ελλδα ποτε .... και προκαλω καποιον να μου δειξει εστω και ενα.

Ξεκινανε διαφορα θεματα με υπουλο τροπο και μολις παρουν καποια απαντηση αρχιζουν με ηλιθια και ασχετα επιχειρηματα να εκνευριζουν τα υπολοιπα μελη και οταν καποιος χασει την υπομονη του και τους φερθει οπως αρμοζει σε τετοια "ατομα" να 'σου και καποιος συντονιστης ερχετε να βαλει την ταξη, παντα κατοπιν εορτης με διαγραφες, ban και σχολιασμους περι ανεμων και υδατων οπως αυτην παρακατω


quote:

Το να εφαρμόζεις τις αρχές είναι πιο σημαντικό από να τις αποδεικνύεις.., είπε ο Επίκτητος.
Βρες καλώς τον άλλο φωστήρα…, θα πουν κάποιοι που θα διαβάσουν αυτές τις γραμμές για την παρέμβαση μου…
Φίλοι μου ο κάθε ένας έχει την δική του άποψη ανάλογα με τα βιώματα του, τις ροπές του και τις γνώσεις του. Ένας συνειδητοποιημένος όμως αναζητητής γνωρίζει πως απόλυτη αλήθεια δεν υπάρχει, και ότι οι γνώσεις μας συνεχώς διευρύνονται.
Αυτό που χθες ήταν η δική μου αλήθεια σήμερα μετεξελίχθηκε σε κάτι άλλο, και πιστεύω πως πότε δεν θα πάψει να εξελίσσεται όσο εγώ ερευνώ και όσο και εγώ εξελίσσομαι ως πνευματική οντότητα.
Όταν ακούς γνώμη που δεν σου αρέσει, μελέτησέ την και βρες μέσα της την αλήθεια. Όλες οι γνώμες εμπεριέχουν αλήθεια μέσα τους, το να υποβιβάζουμε και να κατακρίνουμε τους συνομιλητές μας υποδεικνύει κενότητα λόγων και αισθημάτων.
- Εξάλλου μόνο όταν μιλάει ένας έχει πάντα δίκαιο…-
Ένα ωραίο εγωκεντρικό περιτύλιγμα ξετυλίγεται στην πρώτη ευκαιρία για να αποκαλύψει τι ? Την γύμνια των αντίθετων επιχειρημάτων ή την δική μας εγωιστική θεώρηση των πραγμάτων…
Κάποιοι παραπονούνται για τους όρους του παιχνιδιού και κατηγορούν τον Admin και τους συντονιστές..
Αν ο κάθε ένας θέλει να παίξει με τους όρους του που αυτός πιστεύει ότι τον εκπροσωπούν, μπορεί να το κάνει μόνο με τους φίλους του, που μοιράζονται τις ίδιες ιδέες και συμπεριφορές, αλλά μάλλον κάτι τέτοιο δεν θα είχε και πολύ ενδιαφέρον....
Κάποιοι ελάχιστοι - και εγώ δεν είμαι μέσα σε αυτούς-, μοχθούν διαθέτοντας χρόνο, κόπο, τεχνογνωσία, αλλά και χρήμα, για να υπάρχει ο χώρος η δωρεάν γνώση αλλά και οι συζητήσεις…
Κάποιοι άλλοι κρίνουν εκ του ασφαλούς στο σύντομο χρονικό διάστημα που βρίσκονταιεδώ και μας χαρίζουν μόνο την σκέψη τους και τις αλάνθαστες γνώσεις του.
Μην κρίνεις αβίαστα και ρωτάς τι και πως κάνει το εσωτερικά για εσένα, αναρωτήσου τι έκανες ΕΣΥ για το εσωτερικά….


ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.(ΠΛΑΤΩΝ)
DIMSOT


Edited by - dimsot on 21/12/2004 23:35:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 00:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimsot:
quote:
(...) πρεπει να εχουν ως ονειρο ζωης να αποδειξουν οτι ολοι οι Ελληνες ειναι τελοιος αχρηστοι. Αυτο φαινεται στο οτι δεν εχουν γραψει ουτε ενα θετικο για την Ελλδα ποτε .... και προκαλω καποιον να μου δειξει εστω και ενα.

kynikos:

quote:
Παιδιά μεγαλώστε!
Δεν θάβουμε τους Έλληνες.
Τις ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ανοησίες που λέγονται για τους Έλληνες προσπαθούμε λίγο να μετριάσουμε...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 00:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ dimsot ΔΕΣ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑΝ ΠΕΡΙΓΕΛΟ...

ΚΥΝΙΚΟΣ :

"Να λοιπόν κάτι που ΔΕΝ εφεύρε το Ελληνικο® DNA - η πτήση..."

(Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις).

ΣΤΑ 425 π.Χ., Ο ΑΡΧΥΤΑΣ Ο ΤΑΡΑΝΤΙΝΟΣ , ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ, ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΙΠΤΑΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ Ή ΠΕΤΟΜΗΧΑΝΗ, ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΕΡΟΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΕΤΑΞΕ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 200 μ. Η ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΠΕΦΤΕ ΣΤΗ ΓΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΞΑΝΑΣΗΚΩΘΕΙ. ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΕΡΙΩΘΟΥΜΕΝΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ, ΠΟΥ ΠΕΤΟΥΣΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ ΤΟΥ ΑΕΡΑ.

ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΑΡΧΥΤΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΣΩΘΕΙ ΣΤΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ. ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΑΒΟΡΙΝΟ ΚΑΙ ΤΖΕΛΙΟΥΣ (Αττικαί νύκτες).

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ ΠΕΤΑΞΕ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΥΡΑΝΟ –ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ- ΣΤΑ 425 π.Χ.

M. R. Cohen/I. E. Drabkin, A Source Book in Greek Science, 1948
A. E. Egger, De Archytas Tarentini vita, operibus et philosophia, Paris 1833.

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ.

ΚΥΝΙΚΕ… ΠΕΤΑΕΙ – ΠΕΤΑΕΙ Ο ΓΑΙΔΑΡΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 00:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ dimsot :

ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΓΕΛΟΥ;;;;

ΜΠΑΑΑ… ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ.

(κακό του κεφαλιού τους)


Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ

Edited by - ΔΩΡΙΕΥΣ on 22/12/2004 00:27:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 01:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΤΑ 425 π.Χ., Ο ΑΡΧΥΤΑΣ Ο ΤΑΡΑΝΤΙΝΟΣ , ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ, ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΙΠΤΑΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

Καλά, εντάξει, οπότε σίγουρα με αυτήν θα σας έρθει το cargo.

Και ξέρεις, αναρωτιόμουν πως θα γίνει, γιατι δεν ήταν διανοητό να έρθουν οι Πρόγωνοι με μη-Ελληνική® εφεύρεση!

Έτσι πλέον, εντελώς αποστομωμένος, παραδίνομαι στην σοφία των Προγώνων®, και πάω και εγώ να αρχίσω τους τεμενάδες και τις ασκήσεις.

Στο επανειδήν, στη Μεσσηνία...

Κ

Πώς το λέγαν πάλι στο Βανουάτου -- τον πρόγωνο κι αν τον πλένεις, το σαπούνι αυτός το εφεύρε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 02:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Dimsot αναφέρεις:

quote:
Μπαινεις απο εδω και απο εκει κανοντας συνεχως αστοχα σχολεια και συνεχως εχεις μια ταση να περνης το μερος μιας καποιας πλευρας,
πραγμα το οποιο δεν φανταζομαι να ειναι στις αρμοδιοτητες σου
ως συντονιστης.(..).Αυτη ειναι η πρωτη φορα που σχολιαζω καποιον στα 2 περιπου χρονια που μπαινω στο forum γιατι βλεπω οτι γενικα υπαρχει μια ταση προστασιας στους τυπους που πανε δυο δυο στο forum και που ειδικα ο ενας απο αυτους εχει βρισει και ειρωνευτει απειρες φορες χωρις να τον αγγιζει κανεις

Ανύπαρκτος πια , έχω δηλώσει κατ’ επανάληψη πως έχω κουραστεί και πως θα ήταν καλύτερο να μου αφαιρεθεί ο εν λόγο «τίτλος»...
Πάντως υπερβάλεις δεν υποστήριξα κανέναν. Τον τρόπο συμπεριφοράς γενικώς κατέκρινα....

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 08:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη zadok για αυτο που εγραψα εχω λαβει υποψιν μου 2000 μηνυματα οχι 2 γραμμες.

quote:
dimsot:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
(...) πρεπει να εχουν ως ονειρο ζωης να αποδειξουν οτι ολοι οι Ελληνες ειναι τελοιος αχρηστοι. Αυτο φαινεται στο οτι δεν εχουν γραψει ουτε ενα θετικο για την Ελλδα ποτε .... και προκαλω καποιον να μου δειξει εστω και ενα.
--------------------------------------------------------------------------------


kynikos:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδιά μεγαλώστε!
Δεν θάβουμε τους Έλληνες.
Τις ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ανοησίες που λέγονται για τους Έλληνες προσπαθούμε λίγο να μετριάσουμε...
----------------------------------------------------------------------
.



by the way
μπορεις να μου γραψεις κατι που δεν εχει βρει ανοησια το μελος kynikos
μιας και εχεις αναλαβει χρεη υπερασπιστη του.


ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.(ΠΛΑΤΩΝ)
DIMSOTΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 12:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μετά την απάντησή σου .. θα συνεχίσω.

Αυτό που λέει ο Νεύτωνας (ή μάλλον ο Γαλιλαίος IIRC).

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 13:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟΣ ΔΙΔΑΞΕ ΠΟΙΟΝ.

Και σε τι τον δίδαξε. Κι εγώ χρωστάω ό,τι είμαι τώρα στο μαθηματικό μου της Α΄ Λυκείου που με έμαθε να μη φοβάμαι τα μαθηματικά, όμως πάω στοίχημα ότι δεν έχει ιδέα από το τωρινό αντικείμενο της έρευνάς μου (στην πραγματικότητα μάλιστα τα μαθηματικά που έκανα στα πρώτα 2 έτη είναι πολύ πιο προχωρημένα από αυτά που είχε κάνει εκείνος στο Μαθηματικό πριν 40 χρόνια).

Αν μου λες ότι η ιερή σχέση δασκάλου-μαθητή δίνει στο δάσκαλο αποκλειστικό copyright για ό,τι ασχοληθεί ο μαθητής στην υπόλοιπη ζωή του, λυπάμαι, αλλά δεν έχεις ιδέα για το τι εστί παιδεία.


Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pankyfish
Νέο Μέλος

Albania
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 14:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pankyfish  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Μετά την απάντησή σου .. θα συνεχίσω.

Αυτό που λέει ο Νεύτωνας (ή μάλλον ο Γαλιλαίος IIRC).

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry Pratchett


Πρόσεξε λοιπόν να δεις τι γίνεται..

Λέει ο μπάρμπα-μήτσος (κυνικός)

quote:

..μας λέει οτι άμα είσαι πάνω σε ένα κινούμενο αμάξι, και πετάξεις ένα τόπι στον αέρα, αυτό θα μείνει πίσω καθώς εσύ προχωρείς, αναγκάζομαι να αναρωτηθώ
- καλα, δεν τον πήρε ούτε μια φορα τσάρκα ο Μεγαλέξανδρος να το δοκιμάσει να δεί μόνος του, πριν το γράψει.

Ας υποθέσουμε ότι το αμάξι κινείται με ταχύτητα u1 και πετάξει ο Αριστοτέλης μια μπάλα στον αέρα (αρκετά ψηλά, σε απόσταση ίση με 300.000 χλμ) με ταχύτητα ίση με την ταχύτητα του φωτός.

Τότε ένας παρατηρητής που στέκεται "ακίνητος" και περνάει από μπροστά του το αμάξι θα δει το εξής: Την μπάλα να διαγράφει τρίγωνο ισοσκελές (και να μένει πίσω βέβαια).

Επείδή η ταχύτητα του φωτός είναι σταθερή δεν επηρεάζεται από την ταχύτητα του τραίνου, άρα το φαινόμενο που για τον τύπο στο αμάξι διαρκεί 2 sec για τον παρατηρήτή διαρκεί περισσότερο..

Αυτά λέει χονδρικά ο Αινστάιν.

Ο Αριστοτέλης είπε το ίδιο πράγμα, σαν να αποτελεί εξωτερικό παρατηρητή..

Επίσης, συνέπεια της σχετικότητας αυτής είναι και το ότι λόγω της "βαρύτητας" καμπυλώνεται το φως.

Ο Νεύτων μην λαμβάνοντας υπόψη όλα αυτά οδηγήθηκε σε εξισώσεις που υπο/υπέρεκτιμούν την επιρροή της δικής του βαρύτητας στην κίνηση.
Για την ακρίβεια δεν είχε ιδέα για την Αριστοτελική θεώρηση και την σχετικότητα της κίνησης. Με αυτό τον τρόπο αν και στις περισσότερες περιπτώσεις, όπου η ταχύτητα είναι χαμηλή η θεωρία του επιτυγχάνει και χρησιμοποιείται ακόμα, σε περιπτώσεις όπου υπάρχουν υψηλές ταχύτητες δεν μπορεί να προβλέψει ακριβώς την κίνηση.

Αλλά ακόμα και αν ο Αριστοτέλης είχε κάνει λάθος και ο Νεύτων είχε δίκιο, ποιος ο ρόλος του άσχετου μπαρμπά-μήτσου κυνικού; Η μεγαλωσύνη του Αριστοτέλη δεν βρίσκεται μόνο στην επαλήθευση ή όχι των θεωριών του, αλλά και στην αντίληψη και ανάλυση των θεμάτων που απασχολούν.

Ας μην ξεχνάμε ότι είναι δυσκολότερο να αντιληφθεί κανείς το πρόβλημα παρά να το επιλύσει. Ας μην ξεχνάμε ότι ο Αριστοτέλης έκανε λάθος που τοποθέτησε την γη στο κέντρο του Σύμπαντος. Θα τον καταδικάσουμε; Όχι βέβαια γιατί μεγαλύτερη σημασία έχει ότι οι θεωρίες του --σωστές ή λάθος-- αποτέλεσαν μέτρο σύγκρισης για οποιεδήποτε άλλες θεωρίες στο μέλλον.

---punky---


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 14:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας υποθέσουμε ότι το αμάξι κινείται με ταχύτητα u1 και πετάξει ο Αριστοτέλης μια μπάλα στον αέρα (αρκετά ψηλά, σε απόσταση ίση με 300.000 χλμ) με ταχύτητα ίση με την ταχύτητα του φωτός.

Ας υποθέσουμε δηλαδή κάτι που δε γίνεται; Ας κόψουμε κάτι και ας υποθέσουμε ότι την πετάει με 99,99% της ταχύτητας του φωτός. Αλλά ακόμα και τότε η μπάλα (αν δεν κονιορτοποιηθεί δηλαδή) δεν πρόκειται ποτέ να γυρίσει πίσω (σε αυτόν τον πλανήτη εννοούμε). Οπότε ας υποθέσουμε ότι την πετάει με μια φυσιολογική ταχύτητα, μικρότερη από την ταχύτητα διαφυγής και σε φυσιολογικό ύψος, ώστε να μην την τραβήξει π.χ. η Σελήνη. Η διαστολή του χρόνου είναι παρατηρήσιμη (θεωρητικά) για οσοδήποτε μικρές ταχύτητες εξάλλου, οπότε δεν αλλάζει το πείραμά σου.

quote:

Τότε ένας παρατηρητής που στέκεται "ακίνητος" και περνάει από μπροστά του το αμάξι θα δει το εξής: Την μπάλα να διαγράφει τρίγωνο ισοσκελές (και να μένει πίσω βέβαια).

Υπερβολή (hyperbole), όχι ισοσκελές τρίγωνο. Εφ' όσον μιλάμε για μεγάλα ύψη δηλαδή, γιατί για μικρότερα θα ήταν παραβολή. Και δε βλέπω γιατί θα έμενε πίσω, αν τουλάχιστον αγνοήσουμε την αντίσταση του αέρα (πράγμα που μπορεί να γίνει εύκολα με μια αρκετά "βαριά" μπάλα).

quote:

Ο Αριστοτέλης είπε το ίδιο πράγμα, σαν να αποτελεί εξωτερικό παρατηρητή..

Αν μίλαγε για μπάλες και όχι για ακτίνες φωτός (οι οποίες εξάλλου τείνουν να μην ξαναπέφτουν προς τα κάτω) τότε δεν είπε καθόλου το ίδιο πράγμα. Αν ο Αριστοτέλης έβαζε τον εαυτό του στη θέση αυτού που πετάει τη μπάλα και όχι αυτού που παρατηρεί απέξω τότε δεν είπε καθόλου το ίδιο πράγμα. Αν δεν αναφέρθηκε σε μεγάλες ταχύτητες και σε τεράστια ύψη τότε δεν είπε το ίδιο πράγμα. Γενικά δε βλέπω πώς μπορεί να είπε το ίδιο πράγμα.

Για την ακρίβεια αυτό που θα γίνει είναι ότι το φαινόμενο θα διαρκέσει ελαφρώς περισσότερο για τον ακίνητο παρατηρητή απ' ό,τι για τον κινούμενο. Οι δύο παρατηρητές θα συμφωνούν ως προς τη σχετική θέση κινούμενου παρατηρητή-μπάλας αφού είναι αδρανειακοί και στην πραγματικότητα η όλη ιστορία της διαστολής του χρόνου ανακαλύφθηκε από τον Einstein ακριβώς επειδή δε μπορούσε να εξηγήσει διαφορετικά πώς γίνεται οι δύο παρατηρητές να συμφωνούν ως προς αυτό και ταυτόχρονα να βλέπουν ίδια ταχύτητα του φωτός.


quote:

Επίσης, συνέπεια της σχετικότητας αυτής είναι και το ότι λόγω της "βαρύτητας" καμπυλώνεται το φως.

Όχι, καμία σχέση. Η γενική σχετικότητα είναι άλλη φάση.

quote:

Ο Νεύτων μην λαμβάνοντας υπόψη όλα αυτά οδηγήθηκε σε εξισώσεις που υπο/υπέρεκτιμούν την επιρροή της δικής του βαρύτητας στην κίνηση.
Για την ακρίβεια δεν είχε ιδέα για την Αριστοτελική θεώρηση και την σχετικότητα της κίνησης. Με αυτό τον τρόπο αν και στις περισσότερες περιπτώσεις, όπου η ταχύτητα είναι χαμηλή η θεωρία του επιτυγχάνει και χρησιμοποιείται ακόμα, σε περιπτώσεις όπου υπάρχουν υψηλές ταχύτητες δεν μπορεί να προβλέψει ακριβώς την κίνηση.

Αν τα δεις όλα σε τύπους, η ειδική σχετικότητα απλά εισάγει έναν παράγοντα διόρθωσης στους νόμους του Νεύτωνα και στο μετασχηματισμό του Γαλιλαίου. Όπως λες και μόνος σου, σε μικρές ταχύτητες (και όταν λέμε "μικρές" εννοούμε μέχρι 0,9c δηλαδή περίπου 100.000 φορές πιο γρήγορα από σχεδόν οποιαδήποτε ταχύτητα παρατηρούμε γύρω μας) ο Νεύτων συμφωνεί με τον Einstein (και ο Γαλιλαίος με το Lorentz). Ο Αριστοτέλης δε συμφωνεί με κανέναν για τον απλούστατο λόγο ότι είναι ο μόνος από όλους αυτούς που δεν έκανε τον κόπο να επαληθεύσει πειραματικά τους ισχυρισμούς του. Συν ότι τα απαραίτητα μαθηματικά για όλα αυτά ανακαλύφθηκαν 1500 χρόνια μετά τον Αριστοτέλη.

quote:

Αλλά ακόμα και αν ο Αριστοτέλης είχε κάνει λάθος

Φυσικά και είχε κάνει λάθος.

quote:

και ο Νεύτων είχε δίκιο, ποιος ο ρόλος του άσχετου μπαρμπά-μήτσου κυνικού; Η μεγαλωσύνη του Αριστοτέλη δεν βρίσκεται μόνο στην επαλήθευση ή όχι των θεωριών του, αλλά και στην αντίληψη και ανάλυση των θεμάτων που απασχολούν.

Συμφωνώ. Εικάζω ότι ο ρόλος του Κυνικού ήταν να επισημάνει ακριβώς αυτό σε όσους θεωρούν ότι η Ειδική Σχετικότητα κρύβεται πίσω από ένα προφανέστατα λανθασμένο ισχυρισμό σε κάποιο αριστοτελικό χειρόγραφο.

quote:

Ας μην ξεχνάμε ότι είναι δυσκολότερο να αντιληφθεί κανείς το πρόβλημα παρά να το επιλύσει. Ας μην ξεχνάμε ότι ο Αριστοτέλης έκανε λάθος που τοποθέτησε την γη στο κέντρο του Σύμπαντος. Θα τον καταδικάσουμε; Όχι βέβαια γιατί μεγαλύτερη σημασία έχει ότι οι θεωρίες του --σωστές ή λάθος-- αποτέλεσαν μέτρο σύγκρισης για οποιεδήποτε άλλες θεωρίες στο μέλλον.

Nομίζω γύρω στο 1700 είχε πάψει πλέον η Φυσική να συγκρίνεται με τον Αριστοτέλη και είχε αρχίσει να συγκρίνεται με τον εαυτό της.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 14:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στραβουλιακα pankyfish για κανε μια βολτα στο αχλαδοτυρο
kai καπου αλλου για να δεις ποιος ειμαι αντε
ψαρουκλα ακομα δεν ηρθες!!

___________________________________________________________
Επεμβάση από Admin λόγω ανάρμοστων και εμπρηστικών
εκφράσεων, ασυμβίβαστων με τους κανονισμούς λειτουργίας και
τις σκοπιμότητες αυτού του χώρου!

___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pankyfish
Νέο Μέλος

Albania
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 14:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pankyfish  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

στραβουλιακα pankyfish για κανε μια βολτα στο αχλαδοτυρο
kai καπου αλλου για να δεις ποιος ειμαι αντε
ψαρουκλα ακομα δεν ηρθες!!


Κοίτα να δεις apollo,

Για να μη σε στείλω στο διάολο και μου κόψει και αυτό τον λογ. η miss amalia, πήγαινε μόνος μου και πάρε και μια χλαμύδα μαζί σου για να την βάλεις εκεί που ξέρεις. ***!

ath.

_____________________________________
Τροποποίηση από Admin ...
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pankyfish
Νέο Μέλος

Albania
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 15:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pankyfish  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Junk,

Με σένα παιδί μου συμβαίνει το εξής. Εγώ απευθύνομαι σε ανθρώπους που έχουν κάποιες γνώσεις γύρω από το θέμα, γιατί δεν γίνεται όπως αντιλαμβάνεσαι να κάτσω να γράψω όλη τη θεωρία της Γ. Σχετικότητας.

Εσύ από την άλλη πλευρά απότι βλέπω μας λες κάποια πράγματα τα οποία βγάζεις από το μυαλό σου μάλλον..

Λες π.χ. "δεν θα διέγραφε τρίγωνο, αλλά παραβολή". Όμως το κλασσικό παράδειγμα στη Γ. Σχετ. λέει για ακτίνα φωτός που προσκρούει σε καθρέπτη στην οροφή και επιστρέφει έχοντας διαγράψει τρίγωνο. Αν είχες έστω και την παραμικρή λοιπόν ιδέα θα το γνώριζες.

Επίσης λές κάτι άσχετα άλλα για τριβή στον αέρα και βάρος κλπ πλήρως δικά σου και παντελώς άσχετα.

Θα σε παρακαλούσα λοιπόν αν θες να σε παίρνω στα σοβαρά και να συζητάμε, ώστε και οι δικοί σου ορίζοντες να επεκτείνονται ως ερευνητής που λες ότι είσαι και εγώ ίσως να ακούσω κάτι καινούργιο, να μελετάς πριν συζητάς, διαφορετικά να ακούς.

ath.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 15:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΥΝΙΚΟΣ :

ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΧΛΕΥΑΣΩ, ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΛΕΩΝ ΑΝΤΑΞΙΟΣ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΥ.

Καλά, εντάξει, οπότε σίγουρα με αυτήν θα σας έρθει το cargo.
Και ξέρεις, αναρωτιόμουν πως θα γίνει, γιατι δεν ήταν διανοητό να έρθουν οι Πρόγωνοι με μη-Ελληνική® εφεύρεση!
Έτσι πλέον, εντελώς αποστομωμένος, παραδίνομαι στην σοφία των Προγώνων®, και πάω και εγώ να αρχίσω τους τεμενάδες και τις ασκήσεις.
Στο επανειδήν, στη Μεσσηνία...
Κ
Πώς το λέγαν πάλι στο Βανουάτου -- τον πρόγωνο κι αν τον πλένεις, το σαπούνι αυτός το εφεύρε...

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΜΑΘΕΙΑ ΣΟΥ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.

ΕΙΝΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΟΥ. ΕΙΣΑΙ ΙΣΧΥΡΟΓΝΩΜΟΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΓΩΙΣΤΗΣ. ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗ ΧΛΕΥΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΜΑΘΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ……….Η ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΜΕ ΠΗΓΕΣ.

M. R. Cohen/I. E. Drabkin, A Source Book in Greek Science, 1948
A. E. Egger, De Archytas Tarentini vita, operibus et philosophia, Paris 1833.

ΑΝ ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΧΕΣΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΠΕΡΙΓΕΛΟΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΕΠΙΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΣ ΕΥΡΕΙΑ ΑΜΑΘΕΙΑ, ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΠΑΤΑΛΗΣΩ ΑΛΛΟ ΧΡΟΝΟ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΠΗΓΕΣ ΝΑ ΑΝΤΙΚΡΟΥΣΩ ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΣΟΥ.


Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 15:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
…95 :

Και σε τι τον δίδαξε. Κι εγώ χρωστάω ό,τι είμαι τώρα στο μαθηματικό μου της Α΄ Λυκείου που με έμαθε να μη φοβάμαι τα μαθηματικά, όμως πάω στοίχημα ότι δεν έχει ιδέα από το τωρινό αντικείμενο της έρευνάς μου (στην πραγματικότητα μάλιστα τα μαθηματικά που έκανα στα πρώτα 2 έτη είναι πολύ πιο προχωρημένα από αυτά που είχε κάνει εκείνος στο Μαθηματικό πριν 40 χρόνια).

ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΑΣΤΟΧΟ.

Τώρα όμως τα καταλαβαίνω όλα. Θα έπρεπε να δημοσιεύσετε την θεωρία σας σ΄ αυτή την μορφή στα «Χρονικά της Φυσικής», καθ’ όσον οι φυσικοί κατά κανόνα αγνοούν αυτό το αντικείμενο, όπως κι εγώ άλλωστε.

Με το γράμμα μου θα πρέπει να σας φαίνομαι σαν τον Βερολινέζο, που μόλις έχει ανακαλύψει το Grunewald και ρωτά αν ήδη προϋπήρξαν σε αυτό άνθρωποι.

Αν όμως λύσετε το πρόβλημα των κλειστών γραμμών του χρόνου, θα στηθώ μπροστά σας με σταυρωμένα χέρια.

ΔΕΝ ΕΔΩΣΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ.

Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 15:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η θεωρία δεν ήταν του Καραθεοδωρή


ΣΤΟΙΧΕΙΑ...!!

KAI ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ

Ο ΑΪΝΣΤΑΙΝ –ΜΕΤΕΤΡΕΨΕ – ΕΞΕΛΙΞΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ – ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΩΣ ΔΙΚΗ ΤΟΥ…

Edited by - ΔΩΡΙΕΥΣ on 22/12/2004 15:31:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pankyfish
Νέο Μέλος

Albania
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 15:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pankyfish  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η θεωρία δεν ήταν του Καραθεοδωρή


ΣΤΟΙΧΕΙΑ...!!

KAI ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ

Ο ΑΪΝΣΤΑΙΝ –ΜΕΤΕΤΡΕΨΕ – ΕΞΕΛΙΞΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ – ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΩΣ ΔΙΚΗ ΤΟΥ…

Edited by - ΔΩΡΙΕΥΣ on 22/12/2004 15:31:55


Κοίτα Δωριεύς,

Εκείνο τον καιρό και μάλιστα πριν τον Αινστάιν δεν ήταν μόνο ο Καραθεοδωρής, αλλά και άλλοι όπως ο Λειμπνιτζ, που είχαν φτάσει απίστευτα κοντά σε αυτό που τελικά όμως ο Αινστάιν είχε την τύχη αν θες, να αντιληφθεί: Την σχετικότητα του χρόνου.

Είναι πραγματικά πολύ παράξενο πως τόσο ο Λειμπνιτζ, όσο και άλλοι δεν μπόρεσαν --παρά το ότι επαναλαμβάνω είχαν φτάσει στην πηγή-- να "δουν" αυτό που είδε ο Αινστάιν.

ath.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy