ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Νέο CARGO CULT η "Ελληνική Θρησκεία";;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 16:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙΣ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΜΠΟΥΡΔΑΣ ΠΟΥ ΣΚΑΛΙΖΕΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΤΕ ΚΙΟΛΑΣ.
ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ «ΠΥΡΣΟΣ» (ΔΕΚΑΤΟΣ ΤΟΜΟΣ σελ. 455) «Αι Ελληνικαί χώραι ήδη από της Ε’ χιλιετηρίδος π.Χ. απετελέσαν κοιτίδαν αξιολογότατου πολιτισμού, ούτινος σπουδαιότερα κέντρα υπήρξαν η Κρήτη, η Κύπρος, αι Κυκλάδες, η Θεσσαλία κ.λ.π. Εις τον λαών τον δημιουργήσαντα τον πολιτισμόν τούτον δίδεται συμβατικώς υπό της αρχαιολογίας και της ιστορίας το όνομα Προέλληνες.
Ως χρονική δε αφετηρία της προϊστορίας των Ελλήνων τίθεται το έτος 3000 π.Χ., ότε σημειούται τεραστία κίνησις λαών και εμφανίζονται οι Άριοι (Ινδοευρωπαίοι)…… .
Περί τα τέλη της Γ’ χιλιετηρίδος ο συμπαγής πληθυσμός της Αρίας φυλής (Ινδοευρωπαϊκής) ήρχησε να διασπάται. Τινές εκ των σχηματισθέντων ομάδων έφθασαν εις το Τουρκεστάν και το Ιράν, οπότε κατηυθύνθησαν προς τας Ινδίας».
(σελ. 433) «Περί το τέλος της Γ’ χιλιετηρίδος……οι Ίωνες είναι η πρώτη Ελληνική φυλή η κατελθούσα εις την Ελλάδα και η οποία έγινε γνωστή ταχύτερον και εις τους Μικρασιάτας και δι’ αυτό υπό το όνομα τούτο οι Έλληνες είναι γνωστοί εις τους Πέρσας και άλλους ασιατικούς λαούς. Και οι Τούρκοι ακόμη σήμερον λέγουν τους Έλληνας Γιουνάν, ήτοι Ίωνας.
Αιώνας τινάς μετά τους Ίωνας περί το 1800 π.Χ. κατήλθον οι Αιολείς ή Αχαιοί, οι οποίοι υπό το δεύτερον όνομα είναι γνωστοί και εις τα επιγραφικά μνημεία των Χετταίων, τα γνωσθέντα κατά τους τελευταίους χρόνους».

Ο Μαξ Μιλλερ στο Βιβλίο του (Διαλέξεις πάνω στη γλώσσα», σειρά δεύτερη VIII ) : η Ελλάδα δεν πήρε την διδασκαλεία της (αναφέρεται σε ήθη έθιμα γλώσσα κ.τ.λ.) από τη Χαλδαία ή από την Αίγυπτο αλλά κατευθείαν από τον Ορφέα όπως μας λέει ο Λουκιανός. Ο Ορφέας ήταν εκείνος που μεταβίβασε σε όλους σχεδόν τους μεγάλους μονάρχες της αρχαιότητας τις απόψεις των Ελλήνων.

ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ (05/10/2001) ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΛΙΝΩΝ ΥΦΑΣΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΜΙΝΩΙΚΗ ΚΡΗΤΗ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΣΤΟ 4000 π.Χ.

ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ 5000 – 6000 π.Χ. ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΕΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΑΛΑΘΟ ΤΩΝ ΑΧΡΗΣΤΩΝ ΨΕΥΤΟ-ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΛΗΡΩΜΕΝΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΛΟΓΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΤΑΧΘΗΣΑΝ ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΤΟΥΣ ΩΣ ΕΘΝΟΣ.

ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΡΟΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟΝ ΕΛΛΑΔΙΚΟ ΧΩΡΟ ΠΟΛΥ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΤΩΝ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΙΩΝ.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ.
ΟΣΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΤΗΣ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΑΣ ΨΑΞΟΥΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ(ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ) ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΑΥΤΗ, ΓΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!!!!

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ :

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΥΠΕΡΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΟΙ ΠΕΡΙΒΟΗΤΟΙ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΙΟΙ;;;;

ΕΝΑ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΙΘΑΡΙ;;;

ΕΝΑ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ;;;

ΕΝΑΝ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΥΛΙΚΑ;;;

ΕΝΑΝ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΤΑΦΟ;;;

ΜΙΑ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΚΟΥΧΧΔΑ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ;;;

ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠ’ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ…………………..

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΜΙΑ ΑΛΛΗ (ΑΦΡΙΚΑΝΟΚΕΝΤΡΙΚΗ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΠΕΣΕ ΣΤΟ ΚΕΝΟ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΒΑΣΙΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

ΤΩΡΑ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΜΙΑ ΑΛΛΗ (ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΚΗ) ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ (Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΟ), ΑΛΛΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ, ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΟΥΝ.

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥΣ ΩΣ ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΦΗΣΑΝ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ Ή ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΙΘΗΚΟΜΟΡΦΑ ΑΝΘΡΩΠΟΕΙΔΗ…………..

ΜΕ ΓΕΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΧΑΡΑ ΤΟΥΣ .

ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΓΝΩΜΗ.

ΠΑΝΤΟΣ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΥΜΒΡΟΣ Η ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΣΣΙΤΕΡΙΔΕΣ ΝΗΣΟΥΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΕΓΩ.

ΚΥΜΒΡΟΙ;;;


ΚΑΣΣΙΤΕΡΙΔΕΣ ΝΗΣΟΙ;;;

HOMEWORK…….

Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 17:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τους λογαριασμούς:

-athakandr
-Λακεδαίμων
-pankyfish
-a8akandr
-auto_reply
-trapd
-ath

που έχουν ανοιχτεί όλοι από το ίδιο μέλος(πρώην athakandr), παραμένει ενεργός μόνο ο λογαριασμός που αντιστοιχεί στο όνομα μέλους: pankyfish
Οι υπόλοιποι, έχουν απενεργοποιηθεί.

Σε περίπτωση που ανοιχτεί και άλλος (όγδοος) λογαριασμός από το ίδιο μέλος, θα έρθουμε στη δυσάρεστη θέση, να μην επιτρέψουμε την είσοδο του μέλους στα forums, απενεργοποιόντας κάθε νέο λογαριασμό μαζί με τον ήδη υπάρχοντα ενεργό.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 18:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή, λόγω εορτών, ούτε και εγω προφταίνω να γράψω πολλά, θα κάνω μερικές σύντομες παρατηρήσεις.

Πρώτον, ήδη ζήτησα, ευγενικά, να μήν παραθέτετε ποστ για το ΙνδοΕυρωπαϊκό ζήτημα εδώ, γιατί δυσχερείνει την ανάγνωση. Ίσως φίλε ΔΩΡΙΕΥΣ, να μήν το διάβασες, αν και βρίσκεται στην προηγούμενη σελίδα.

Θα παρακαλέσω τους συντονιστές να το αφαιρέσουν από αυτήν την σελίδα, και αν θέλουν να το μεταφέρουν εδώ, οπού υπάρχει μια χαρά θεμα για τα Ινδο-Ευρωπαϊκά.

Και, κοντολογής, ΔΩΡΙΕΥΣ, κανείς δεν αμφισβητεί οτι υπήρχαν ΠΡΟ-Ελληνες, πριν τις ΙΕ εισβολές, απλά αμφισβητούμε αν μίλαγαν Ελληνικά, ή αν είχαν την "Ελληνική" θρησκεία. Ευχαρίστως να το συζητήσουμε στο ΚΑΤΑΛΗΛΟ τόπικ.

====

Για την μηχανή του Αρχύτα, και με βάση τα στοιχεία πού έχουμε (τρίτο χέρι περιγραφή που άκουσε ή φαντάστηκε δευτερό χέρι ο Φαβορίνος), δεν μπορώ να σχηματίσω άλλη γνώμη εκτός του ότι ήταν ένα μοντέλλο περιστέρι που κουνούσε τα ξύλινα φτεράκια του, και έτσι πήγαινε γύρω-γυρω, ενώ κρεμόταν (με σπάγκους, όπως σωστά λες) από το ταβάνι.

Συν τοις άλλοις, βασίζω την άποψη μου πάνω στις γνώσεις μου του αερομοντελισμού, με τον οποίο είχα ασχολήθει αρκετά σε νεανική ηληκία. Η γνώμη μου, λοιπόν, είναι οτι αυτό που φαντάζεσαι ΔΕΝ γίνεται.

Και εσύ βέβαια διακαιούσαι την γνώμη σου (δεν κατάλαβα, ισχυρίζεσαι οτι ΓΙΝΕΤΑΙ. επειδή αποκλείεται να παρασύρθηκε από τον ενοθουσιασμό του ο Φαβορίνος;;) αλλα δεν νομίζω οτι μπορούμε να την πάρουμε σαν αφετηρία.

quote:
ΛΑΘΟΣ ΚΥΝΙΚΕ.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΡΑΙΕΣ ΠΡΟΓΟΝΟΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ «ΕΔΩ ΜΕΣΑ».


Θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω, απλά και μόνο επειδή είμαι εδώ μέσα πιο πολυ καιρό από εσένα και έχω δεί περισσότερα.

Σε πληροφορώ, οτι ανάμεσα στους αγαπητούς συνομιλητές μέχρι τώρα υπάρχουν άτομα με ΔΗΛΩΜΕΝΕΣ θέσεις όπως:

- Οι Έλληνες είναι άλλο είδος, ξέχωρο από την υπόλοιπη Ανθρωπότητα.
- Οι Έλληνες είναι Ανάδελφος Φυλή, που κατέβηκε με διαστημόπλοιο από την Ανδρομέδα.
- Πιλότος του εν λόγω διαστημόπλοιου ήταν ο Όμηρος, και οι Θεοί του Ολύμπου οι πρώτοι επικοιαστές.
- Οι Αρχαίοι Ἐλληνες ΔΕΝ ήταν δεισιδαίμονες, και ΔΕΝ φοβούντουσαν τις Ερινύες όπως οι Εβραίοι τον Γιαχωβά, απλά τις βλέπαν σαν μηχανισμό κοινωνικής τάξης!!! , κάτι σαν μια ΚΥΠ της εποχής...
- H τελευταλια λέξη της φιλοσοφίας ήταν ο Θαλής, και από εκεί και πέρα τα πράγματα πήγαν κατα διαβόλου, εκτός από τους ... σοφιστές, που προσπάθησαν να σώσουν την κατάσταση.
- Ο Πλάτων και ο Σωκράτης... Εβράϊζαν, και ο Πυθαγόρας επρέσβευε το Φρικτόν εξ Ανατολών Δόγμα (όπως και ο Ορφέας).
- Οι Έλληνες φέρουν ειδικό DNA, με Τρείς, όχι Δύο ίνες, όπως οι υπόλοιποι.

Όλες αυτές οι γνώμες ΕΧΟΥΝ εκφραστεί κατα καιρούς εςδώ μέσα, από τα ίδια τα άτομα που τώρα βλέπεις να μας κάνουν τους σοβαρούς, και τους ομοιδεάτες τους.

Ονόματα δεν λέμε, υποστάσεις δεν θίγουμε, αλλά τα κείμενά τους υπάρχουν ακόμα στο esoterica.

Και αν τα ίδια ατα άτομα ντρέπονται να το δηλώσουν ανοιχτά εδώ, στην συζήτηση, δεν νομίζω οτι τους βοηθάμε, πιέζοντάς τους.
Με τον καιρό, ελπίζω να βρούν μόνοι τους το θάρρος να δηλώσουν ανοιχτά τα "πιστεύω" τους.

Μπορεί βέβαια να μου πείς αυτά που πιστεύουν δεν είναι cargo cult, γιατί ακόμα και ο πιο καθυστερημένος Παπούα δύσκολα θα τα πίστευε.

Άλλο ζήτημα αυτό. Ελπίζω, όταν επανέρθω μετά τις γιορτές, να μπορέσουμε να προσδιορίσουμε όλοι, από κοινή συμφωνία, ποια "πιστεύω" είναι cargo cult, ποια είναι θετικά ιαματικά ψεματάκια, και ποιά είναι λογικά / ΟΚ / αποδεκτά.

Cottus

quote:
όπως έχω ίδη γράψει ,στην κεντρική ιδέα συμφωνούμε.Αρχικά δεν μπορεί να υπάρξει αναβίωση όταν δεν γνωρίζουμε την αρχαία ελληνικ΄κ θρησκεία.Εκτός και αν ανκατασκευαστεί οπότε μιλάμε για κάτι άλλο.
Η προσωπικη μου άποψη είναι ότι θα προστεθεί άλλο ένα ιερατείο,χωρις να οφελεί τουλάχιστον εμένα προσωπικα.
Βλέπεις, φαντάζομαι, οτι σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου.

Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με κάποιον που λέει "Η Αρχαία Ελλάδα είχε κάτι ωραία πράγματα, θα τα υιοθετήσω γιατί έτσι καταλαβαίνω, έτσι μου αρέσει" (οπότε η υπευθυνότητα είναι προσωπική).

Απ'την άλλη όμως, όταν κάποιος δεν βρίσκει την προσωπική δύναμη να πεί κάτι τέτοιο, και αρχίζει τα - "κλαψ, κλαψ, οι Πρόγονοι μου ήταν "Εθνικοί" (έστω Ωκεανίας! ) και εγώ είμαι Γνησιος Αναπαλαιωτής® της Ελληνικής Θρησκείας που κατέστρεψαν οι Εβραίοι", αναζητόντας μέσα σε μια πλαστή ιστορία το περμέσσο να αυτοαποκληθεί "Έλληνας", τότε πιστεύω οτι έχουμε να κάνουμε με καργκο καλτ, και μάλιστα προχωρημένου βαθμου!!

Αυτά για τώρα,

Καλή Πρωτοχρονιά.

k


Edited by - kynikos on 30/12/2004 19:09:39

Edited by - kynikos on 30/12/2004 19:34:07

Edited by - kynikos on 30/12/2004 19:37:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 22:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΥΝΙΚΟΣ :

Για την μηχανή του Αρχύτα, και με βάση τα στοιχεία πού έχουμε (τρίτο χέρι περιγραφή που άκουσε ή φαντάστηκε δευτερό χέρι ο Φαβορίνος), δεν μπορώ να σχηματίσω άλλη γνώμη εκτός του ότι ήταν ένα μοντέλλο περιστέρι που κουνούσε τα ξύλινα φτεράκια του, και έτσι πήγαινε γύρω-γυρω, ενώ κρεμόταν (με σπάγκους, όπως σωστά λες) από το ταβάνι.

ΘΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΚΛΕΙΕ ΜΙΑ ΟΥΡΟΔΟΧΟ ΚΥΣΤΗ ΓΟΥΡΟΥΝΙΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΙΕΙΧΕ ΠΕΠΙΕΣΜΕΝΟ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΔΙΝΕ ΩΘΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΥΝΟΥΣΕ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ.

ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ Ν’ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΚΑΤ’ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ……..- ΚΑΘ’ ΟΛΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ – ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΩΘΕΝ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΘΕΤΕΙ ΩΣ ΤΑΓΜΕΝΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙΣ.

ΜΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΡΙΜΗ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΙΜΗ…….GARCO CALT ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΦΙΛΤΑΤΕ.

ΚΑΛΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .

ΕΡΩΣΘΕ ΚΑΙ ΕΥΔΑΙΜΟΝΕΙΤΕ.


Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 23:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Δωριευς διαβασε εδω για ινδοευρωπαιους

δεν θα πιστευεις στα ματια σου!!!!!!!!!!!!

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3296

φιλε κυνικε λες

quote:
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τώρα οτι σε καμμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό. Προσωπικά, στο παρελθόν είχα αφιερώση πολύ χρόνο και χρήμα ερευνόντας τους ίδιους τους δικούς μου προγόνους. Κατάφερα μάλιστα να πάω μέχρι 6 γενιές πίσω!

Θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω τι βρηκες απο την ερευνα σου?

quote:
Σε πληροφορώ, οτι ανάμεσα στους αγαπητούς συνομιλητές μέχρι τώρα υπάρχουν άτομα με ΔΗΛΩΜΕΝΕΣ θέσεις όπως:

- Οι Έλληνες είναι άλλο είδος, ξέχωρο από την υπόλοιπη Ανθρωπότητα.
- Οι Έλληνες είναι Ανάδελφος Φυλή, που κατέβηκε με διαστημόπλοιο από την Ανδρομέδα.
- Πιλότος του εν λόγω διαστημόπλοιου ήταν ο Όμηρος, και οι Θεοί του Ολύμπου οι πρώτοι επικοιαστές.
- Οι Αρχαίοι Ἐλληνες ΔΕΝ ήταν δεισιδαίμονες, και ΔΕΝ φοβούντουσαν τις Ερινύες όπως οι Εβραίοι τον Γιαχωβά, απλά τις βλέπαν σαν μηχανισμό κοινωνικής τάξης!!! , κάτι σαν μια ΚΥΠ της εποχής...
- H τελευταλια λέξη της φιλοσοφίας ήταν ο Θαλής, και από εκεί και πέρα τα πράγματα πήγαν κατα διαβόλου, εκτός από τους ... σοφιστές, που προσπάθησαν να σώσουν την κατάσταση.
- Ο Πλάτων και ο Σωκράτης... Εβράϊζαν, και ο Πυθαγόρας επρέσβευε το Φρικτόν εξ Ανατολών Δόγμα (όπως και ο Ορφέας).
- Οι Έλληνες φέρουν ειδικό DNA, με Τρείς, όχι Δύο ίνες, όπως οι υπόλοιποι.

Όλες αυτές οι γνώμες ΕΧΟΥΝ εκφραστεί κατα καιρούς εςδώ μέσα, από τα ίδια τα άτομα που τώρα βλέπεις να μας κάνουν τους σοβαρούς, και τους ομοιδεάτες τους.

Ονόματα δεν λέμε, υποστάσεις δεν θίγουμε, αλλά τα κείμενά τους υπάρχουν ακόμα στο esoterica.



Σε προκαλω να μας δειξεις τα ποστ που καποιος απο εμας εδω υποστηριζει αυτα που λες παραπανω

και ακομα αν εχεις την ευγενη καλοσυνη να μας δωσεις τα links για τα post που υπεραμυνθηκες αυτα που μας λες παρακατω.

ειναι η τριτη φορα που στο ζηταω.

αν δεν παραθετης τα link απο αυτα που λες καλυτερα να μην τα λες καθολου.

quote:

Είσαι πολυ ευγενης.
Αλλά όσο και να σου αρέσουν τα πονηρά μου, δεν απάντησες στις δύο κυρίως ερωτήσεις:

Πού ήσουνα όταν υπεραμυνόμουνα την άποψη οτι ο Σωκράτης και ο Πλάτων ΔΕΝ ήταν Εβραιο-κουρκούτηδες;

Πού ήσουν όταν υπεραμυνόμουνα την άποψη οτι Ελληνισμός σημαίνει Ελευθερη Σκέψη και Κοσμοπολιτεία;



Φιλικα


ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.(ΠΛΑΤΩΝ)
DIMSOTΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 05:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε dimsot ,τι άλλο ζητάς ;
Το παιδί σπουδάζει διεθνούμπα .
Να του το κόψουμε τώρα;
Αμαρτία!....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 05:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia
Κάνε κάτι δημιουργικότερο.
Πάψε να ασχολείσαι με ονόματα (που απο ανάγκη υοθετούνται ,.και κόβονται..)
και συντόνισε τον εαυτό σου σε παρακαλώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 14:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρα καλες γιορτες

Φιλη amalia

μιας και ξεκινισες

μηπως μπορεις να μας πεις


ο χρηστης REAL_PLX

με ποιον αλλον χρηστη μοιαζει?



ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.(ΠΛΑΤΩΝ)
DIMSOTΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 19:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλη amalia

μιας και ξεκινισες

μηπως μπορεις να μας πεις


ο χρηστης REAL_PLX

με ποιον αλλον χρηστη μοιαζει?



Γιατί ειδικά αυτός dimsot;
Για να μην κάνω ρεβεγιόν;

(αφού έχει να γράψει από τον Μάρτιο, τότε δηλαδή που μπήκε)

Σου εύχομαι καλή χρονιά να έχεις

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 19:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

GARCO CALT ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΦΙΛΤΑΤΕ.

...

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 02:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry Pratchett

Real people beat artificial intelligence any time.-- Any OneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 12:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ :dimsot

Η ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΜΠΟΥΡΔΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΪΚΗ «ΘΕΩΡΙΑ»,…..

ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΜΙΑ…………ΘΕΩΡΙΑ.

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΠΙΣΗΜΟΝΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ…ΤΑ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ.

ΓΙ’ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΠΙΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΕ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΩΝ ΑΣΧΕΤΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΤΑ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΑ.

Π.Χ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΝΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ.

ΕΤΣΙ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΚΟΙΝΟ ΠΕΦΤΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΟ ΚΕΝΟ.

ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.

ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ ΕΥΡΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΩ.

ΜΕΤΑ ΜΙΚΡΗΣ (εγωιστικής) ΕΝΟΧΛΗΣΗΣ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ ΟΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΕΩΝ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΥΧΟΥΜΑΣΤΑΝ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ.

ΑΛΛΑ Η ΑΓΓΛΙΚΗ.

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΧΑΝΕΙ ΛΕΞΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ, ΕΝΩ Η ΑΓΓΛΙΚΗ ΔΙΑΡΚΩΣ ΥΙΟΘΕΤΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΔΙΑΡΚΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ.
(τι να κάνουμε οτιδήποτε φτιάχνεται ή ανακαλύπτεται σήμερα βαπτίζεται με αγγλική ορολογία. αφου αυτοί τ' ανακαλυπτουν).

ΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΘΑ ΠΡΟΒΕΙ ΣΤΟΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟ ΟΤΙ Η ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΡΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΗ;;

ΚΑΝΕΝΑΣ.

ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ;

ΓΙΑΤΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΗ ΣΥΝΤΕΛΕΙΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ. ΙΣΩΣ ΣΕ 1000 Ή 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ Η ΓΛΩΣΣΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΟΜΗ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ (μάλλον μειωμένη θα προέβλεπα) ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΟΥΝ.

ΜΕΧΡΙ ΤΩΤΕ …………


Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 13:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρονια Πολλά και Καλλά

Αν και δεν βλέπω να αρχίζουμε καλά, ελπίζω να είναι απλώς κατάλοιπο από το χθεσινοβραδινο γλεντι!

quote:
kynikos: Πρώτον, ήδη ζήτησα, ευγενικά, να μήν παραθέτετε ποστ για το ΙνδοΕυρωπαϊκό ζήτημα εδώ, γιατί δυσχερείνει την ανάγνωση. Ίσως φίλε ΔΩΡΙΕΥΣ, να μήν το διάβασες, αν και βρίσκεται στην προηγούμενη σελίδα.

Θα παρακαλέσω τους συντονιστές να το αφαιρέσουν από αυτήν την σελίδα, και αν θέλουν να το μεταφέρουν εδώ, οπού υπάρχει μια χαρά θεμα για τα Ινδο-Ευρωπαϊκά.


ΔΩΡΙΕΥΣ, εκει που πήγαινα να σου εξηγήσω γιατί είναι μάλλον απίθανη ή πτήση με ουροδόχο κύστη γουρουνιού, ή ακόμα και αγελάδας, αν θες, μου δείχνεις ένα τόσο χαμηλό επίπεδο αντίληψης που αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο... Μάλλον όχι.

Δεν πειράζει, καλό 2005 να έχεις, και σου έυχομαι φέτος να καταλάβεις τι πραγματεύονται τα δύο τόπικ μας, και την διαφορά μεταξύ τους.

Κ

Τον Παπούα κι αν τον πλένεις, το σαπούνι cargo είναι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2005, 14:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:Φιλη amalia

μιας και ξεκινισες

μηπως μπορεις να μας πεις


ο χρηστης REAL_PLX

με ποιον αλλον χρηστη μοιαζει?


Γιατί ειδικά αυτός dimsot;
Για να μην κάνω ρεβεγιόν;

(αφού έχει να γράψει από τον Μάρτιο, τότε δηλαδή που μπήκε)

Σου εύχομαι καλή χρονιά να έχεις



Και βεβαια να κανεις ρεβεγιον αγαπητη μου

μετα στο μελλον οποτε θες κι αν θες μου λες.


Ευχομαι χρονια καλα και πολλα σε ολους
ασχετα απο τις προστριβες μας.


ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.(ΠΛΑΤΩΝ)
DIMSOT

Edited by - dimsot on 01/01/2005 14:28:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 04:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως εδώ που τα λέμε , αν τελικά πραγματοποιήθηκε εκείνη η πτήση αλλά και πολλά άλλα που καταλογίζονται σε Ινδοευρωπαίους και κορεατοαυστραλούς, πόσο Κάργκο θα ήταν το θέμα........
Εδώ κατάντησε να γίνεται κάργκο το οτιδήποτε δεν έχει σχέση με τους Έλληνες.Και μάλιστα ανοίγονται και τόπικς .
Όχι Κάργκο απο δω ρε παιδιά , Κάντε κάργκο απο κεί!!!.....
Έχω μιά γειτόνισα με πολύ "κάργκο" , τόσο που ραγίζουν τα μπετά.
Ναί ! Είμαι Κάργκο κάλτερ όσο σκεφτόμουνα πιθανούς τρόπους "προσέγγισης"
Το ομολογώ! Τι Παπούα και Έλληνες και Αμπορίτζιναλς Άουζι μου λέτε τώρα...
Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους , και οικογενειακή ευτυχία .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 05:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλά σε τελική ανάλυση , αφού το μυαλό του γουρουνιού δεν προσέφερε τόσα όσα η κύστη του, είναι κάτι που κανένα γουρούνι δεν σκέφτηκε ποτέ.
Όλα τα Γιαπωνέζικα πολεμικά αεροπλάνα στον Β`ΠΠ χρησιμοποιούσανε λάδι φάλαινας σαν το λεπτότερο λιπαντικό στους τότε πολύστροφους κινητήρες .
Συνεπώς είναι το ανθρώπινο μυαλό που κατατάσσει τα φυσικά υλικά σε κλίμακες χρηστικότητας και όχι η προέλευση.
Μπαίνουμε όμως σε οικολογικά χωράφια.
Θα είμασταν πολύ ευτυχέστεροι αν όλες οι οικολογικές οργανώσεις θεωρούσαν τον Έλληνα ,τον Σουδανό, τον Γερμανό,Τον Γιαπωνέζο ,σαν είδος υπό κίνδυνο εξαφάνισης παρά τον τόσο θόρυβο για την Καρέτα-Καρέτα.
Είναι πολύ σημαντικότερη η φυλετική επιβίωση ενός ψαριού ,ενός ερπετού, ενός εντόμου,απο την επιβίωση των ανθρώπινων φυλών.Και μάλιστα απόλυτα προσαρμοσμένων στα φυσικά τους περιβάλλοντα;
Μήν πειράζετε την καρέτα. Καμμιά σημασία δεν έχει αν η Ζάκυνθος κατοικείται απο Έλληνες ή απο Γερμανούς ή απο Εσκιμώους.........
Καμμιά φορά εγώ σαν κάλτερ ζηλεύω τα Panda και τα Coala....
Άντε να δούμε μέχρι πότε ο άνθρωπος θα θεωρείται σαν "διεθνές κρέας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 15:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναί ! Είμαι Κάργκο κάλτερ όσο σκεφτόμουνα πιθανούς τρόπους "προσέγγισης"
Τί προσπαθείς να προσεγγίσεις think4allu?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
orbix
Νέο Μέλος

Spain
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 16:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orbix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά οι αγγλίδες θιασώτισσες του cargo έχουν χαριτωμένες απόψεις, ιδιαίτερα όταν συνεπικουρούνται από γελοία γύναια, που θέλουν να δικαιολογήσουν τις απολαβές των και τις προαγωγές των..

--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 19:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και χρόνια πολλά και καλά σε όλους!

dimsot, φοβάμαι πως δεν θα μπορέσω να βοηθήσω στην ερώτησή σου σχετικά με το μέλος που ανέφερες σε προηγούμενο μήνυμά σου.

Δεν είναι νοοτροπία του ESOTERICA αλλά ούτε και δική μου, το να ψάχνουμε για κάθε μέλος των forums ποιος ή τι είναι και ιδιαίτερα όταν δεν υπάρχει η παραμικρή αφορμή γιαυτό. Στην περίπτωση δε του μέλους athakandr, στον οποίο αναφέρθηκα στο μήνυμά μου, η ταυτότητά του φαίνεται στα περισσότερα από τα username που ανέφερα, αφού υπογράφει τα μηνύματά του με τη συντομογραφία "ath". Και εφόσον μετά την αρχική απενεργοποίηση του λογαριασμού του, δεν τον εμπόδισε κανείς να μπει με ένα νέο username, δεν βλέπω το λόγο, γιατί να ανοίξει 7 αντί του ενός λογαριασμού!

Αυτά τα λίγα φίλε dimsot, και καλύτερα θα ήταν να μην επεκταθούμε άλλο στο συγκεκριμένο ζήτημα στο παρόν θέμα, ώστε να μην συμβάλλουμε στον θεματικό εκτροχιασμό του.

και πάλι, καλή χρονιά σε όλους!!!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 19:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι πολύ σημαντικότερη η φυλετική επιβίωση ενός ψαριού ,ενός ερπετού, ενός εντόμου,απο την επιβίωση των ανθρώπινων φυλών.Και μάλιστα απόλυτα προσαρμοσμένων στα φυσικά τους περιβάλλοντα;

Ναι. Γιατί το ψάρι, το ερπετό, το έντομο ανήκουν σε πραγματικά είδη (όπως ορίζονται από τη Βιολογία), που παίζουν συγκεκριμένο ρόλο στο πραγματικό οικοσύστημα, και αν εξαφανιστούν οι συνέπειες συχνά είναι πολύ άσχημες για όλο το οικοσύστημα και άρα και για εμάς.

Ενώ οι ανθρώπινες φυλές είναι ένας αυθαίρετος διαχωρισμός των ανθρώπων βάσει κυρίως επιφανειακών και υποκειμενικών κριτηρίων που δεν "υπάρχει" παρά μόνο στο μυαλό όποιου τον πιστεύει.

Να σώσουμε τον κ#λο μας, ή να σώσουμε μια ονειροφαντασίωση; Φοβερό δίλλημα...

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orbix
Νέο Μέλος

Spain
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 19:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orbix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimsot, όπως αντιλαμβάνεσαι, ο διαχειριστής έχει πάντα δίκιο!

Προτείνω λοιπόν να αποκαλείται πλέον η amalia ως αρχιδιαχειρίστρια, της πάει γάντι!

--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 20:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia,

Με την προσθήκη των μυνημάτων από τον "orbix", υποθέτω οτι δεν είναι μόνο ο ath που ασκείται στο άθλημα.

Τώρα τί σόι καραγκιώζης (Ομηρικών Διαστάσεων) είναι αυτός το θεωρεί κατόρθωμα να γράψει δυό ανυπόγραφα άσχετα, κατηγορόντας μάλιστα τον χώρο για πουλημένο, ας σχηματίσει ο καθένας τη γνώμη του.

Άγνωστε;;! orbix, είσαι αξιοθρήνητος....

Από εκεί και πέρα, θεωρώ τα μύνηματά του όχι μόνο εκτροχιασμό αλλά κατάχρηση του τόπικ, και ζητάω να αφαιρεθούν.

Αν το "μέλος" orbix είναι τόσο σίγουρο οτι βρίσκεται σε "φτιαγμένο" παιχνίδι, γιατί κάνει τον κόπο να μπεί;....

Η μήπως είναι μια απεγνωσμένη κραυγή για βοήθεια;
Αλλά και να είναι, μπορούμε να κάνουμε τίποτα όσο το άτομο κρατάει τέτοια θρασύδειλη στάση;

k

Edited by - kynikos on 02/01/2005 21:20:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 02:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
orbix σε ευχαριστούμε πολύ για την μέχρι τώρα συμμετοχή σου στις συζητήσεις του ESOTERICA.
Αν μη τι άλλο, ήταν "διασκεδαστική"...
Λυπάμαι πολύ που η απόλαυσή μας δεν μπόρεσε να διαρκέσει πολύ.
Ο λογαριασμός orbix απενεργοποιήθηκε.
quote:
Από εκεί και πέρα, θεωρώ τα μύνηματά του όχι μόνο εκτροχιασμό αλλά κατάχρηση του τόπικ, και ζητάω να αφαιρεθούν.

kynikos είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις που μηνύματα τα οποία έχουν σταλεί σε κάποια συζήτηση των forums διαγράφηκαν(όταν είναι εξ'ολοκλήρου υβριστικά ή χυδαία και άσχετα με τον χώρο). Τα παραπάνω δεν ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία. Προτείνω με τη συμβολή όλων μας, να επανέλθουμε στο θέμα.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 14:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Kynikos

"Για την μηχανή του Αρχύτα, και με βάση τα στοιχεία πού έχουμε (τρίτο χέρι περιγραφή που άκουσε ή φαντάστηκε δευτερό χέρι ο Φαβορίνος), δεν μπορώ να σχηματίσω άλλη γνώμη εκτός του ότι ήταν ένα μοντέλλο περιστέρι που κουνούσε τα ξύλινα φτεράκια του, και έτσι πήγαινε γύρω-γυρω, ενώ κρεμόταν (με σπάγκους, όπως σωστά λες) από το ταβάνι".

"- Οι Έλληνες είναι Ανάδελφος Φυλή, που κατέβηκε με διαστημόπλοιο από την Ανδρομέδα.
- Πιλότος του εν λόγω διαστημόπλοιου ήταν ο Όμηρος, και οι Θεοί του Ολύμπου οι πρώτοι επικοιαστές."

...ου γάρ Φαιήκεσσι κυβερνητήρες έασιν,
ουδέ τι πηδάλ' εστί, τά τ' άλλαι νήες έχουσιν.
αλλ' αυταί ίσασι νοήματα και φρένας ανδρών,
και πάντων ίσασι πόλιας και πίονας αγρούς
ανθρώπων, και λαίτμα τάχισθ' αλός εκπερόωσιν
ηέρι και νεφέλη κεκαλυμμέναι. ουδέ ποτέ σφιν
ούτε τι πημανθήναι έπι δέος ούτ' απολέσθαι.

...τα πλοία των Φαιάκων δεν έχουν πηδαλιούχους ούτε πηδάλια, όπως τα πλοία των άλλων λαών, αλλά τα ίδια τα πλοία γνωρίζουν από μόνα τους τις προθέσεις και τις σκέψεις των ανθρώπων και ξέρουν τις πόλεις και τα ευφορα χωράφια όλων των ανθρώπων και διασχίζουν με γρηγοράδα το χάος του πελάγους σκεπασμένα με σύννεφα και ομίχλη και ούτε υπάρχει ποτέ φόβος να πάθουν ζημιά ή να χαθούν.

ΟΜΗΡΟΣ, Οδύσσεια, ραψ. θ', 557-563.
Η μετάφραση είναι του ΚΑΚΤΟΥ.

Χωρίς σχόλια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 14:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη για την έλλειψη γνώσεων, αλλά τι σημαίνει "CARGO CULT";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 18:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συγγνώμη για την έλλειψη γνώσεων, αλλά τι σημαίνει "CARGO CULT";
cargo cult: (κάργκο κάλτ) κυριολεκτ. Κούλτα ή Λατεία των Φωρτίων.
1) Θρησκευτική εκδήλωση των Παπούα και άλλων Μελανήσιων του 20ου Αιώνα, οι οποίοι, έκθαμβοι, και ανίκανοι να εξηγήσουν την προηγμένη κατάσταση του κόσμου γύρω τους, την απόδωσαν στους "προγώνους" τους, τους οποίους και επικαλούνταν για να τους φέρουν θαυμαστά "Φορτία", σαν αυτά που βλέπαν να έχουν οι λευκοί.
2) Τυφλή μίμηση τυπικών ή λατρειών, χωρίς την παραμικρή κατανόηση, και συνήθως με τεράστια λογικά σφάλματα, με την ελπίδα οτι έτσι θα επιτευχθεί κάτι πολύ καλό.
3) Κυριολεκτική ερμηνεία του Ομήρου, συνήθως σε συνδιασμό με την Ομάδα "Ε".

Για περισσότερες πληροφορίες, διάβασε την αρχική ερώτηση - είναι ελάχιστα γνωστό "μυστικό" του esoterica οτι ο αρχικός συγγραφέας καμμιά φορά κρύβει την "μυστική έννοια" του θέματος εκεί, με ειδικό Ομηρικό κώδικα.

k

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 20:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...τα πλοία των Φαιάκων δεν έχουν πηδαλιούχους ούτε πηδάλια, όπως τα πλοία των άλλων λαών, αλλά τα ίδια τα πλοία γνωρίζουν από μόνα τους τις προθέσεις και τις σκέψεις των ανθρώπων και ξέρουν τις πόλεις και τα ευφορα χωράφια όλων των ανθρώπων και διασχίζουν με γρηγοράδα το χάος του πελάγους σκεπασμένα με σύννεφα και ομίχλη και ούτε υπάρχει ποτέ φόβος να πάθουν ζημιά ή να χαθούν.

Και η φασολιά του Τζακ απέκτησε ύψος πολλών χιλιομέτρων μέσα σε ένα βράδυ, αλλά δε θα βιαζόμουν να βγάλω συμπεράσματα για το επίπεδο της Βιοτεχνολογίας των Γερμανών του Μεσαίωνα ερμηνεύοντας κυριολεκτικά τα παραμύθια των αδερφών Γκριμ.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anonymous
Νέο Μέλος

Papua New Guinea
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 20:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anonymous  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

orbix σε ευχαριστούμε πολύ για την μέχρι τώρα συμμετοχή σου στις συζητήσεις του ESOTERICA.
Αν μη τι άλλο, ήταν "διασκεδαστική"...
Λυπάμαι πολύ που η απόλαυσή μας δεν μπόρεσε να διαρκέσει πολύ.
Ο λογαριασμός orbix απενεργοποιήθηκε.

Παρακαλούμε amalia.. Χαίρομαστε που διασκεδάζεις με τον ρόλο, που σου έχει ανατεθεί.. Αν και ο orbix μια χαρά παιδί ήταν κατανοούμε όπως προείπαμε ότι απλώς δικαιολογείς τις απολαβές σου..

Είναι κι αυτό μια μορφή ανελευθερίας..

Τι από τα δύο (2) προτιμάς λοιπόν: Αρχι-διαχειρίστρια ή αρχιτσατσά;

--

ΥΓ: Ελπίζουμε να σοβαρευτείς και να αναλάβεις τις ευθύνες σου απέναντι απέναντι στο θλιβερό ανθρωπάκι με το όνομα kynikos και την ουρά junk.

Edited by - anonymous on 03/01/2005 20:20:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 21:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anonymous/orbix αν εσένα αυτή η ασχολία του να βρίσκεις νέα username και να "μου τη λες" σε γεμίζει, εμένα δε με χαλάει καθόλου να απενεργοποιώ κάθε τέτοιο ουσιαστικότατο λογαριαμό. Άλλωστε - όπως λες κι εσύ - αν δεν μου δώσεις εσύ την ευκαιρία, πως θα επιβεβαιωθώ ε;

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 22:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kynikos

Ευχαριστώ.

RES, σκουπιδι, ..., ακατονόμαστε, παπά, κτλ 95

T' arkidia mas kounionte...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy