ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Νέο CARGO CULT η "Ελληνική Θρησκεία";;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 01:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
…95 : ΥΠΟΨΗΝ!!

ΓΙΑ ΤΑ ΤΟΥ ΚΥΝΙΚΟΥ…ΑΣΕ ΤΟΝ ΚΥΝΙΚΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

ΕΓΩ ΑΜΑ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 02:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως φίλοι μου, είμαι περήφανος που είμαι ΕΛΛΗΝΑΣ και απόγονος των προγόνων μου.Προσπαθώ να ενημερώνομαι για την ιστορία της πατρίδας μου, όσο μπορώ και ακούω "βερεσέ" τα διάφορα εδώ μέσα, διότι έχω μια κάποια κρίση και μπορώ να φιλτράρω κάπως τις γνώσεις που παίρνω, κατά καιρούς (το προτείνω σε όλους αυτό) αποφεύγοντας, σε μεγάλο βαθμό, να πέφτω στην παγίδα της οποιασδήποτε και από οπουδήποτε προέρχεται, προπαγάνδας.

Επ΄ ουδενί δε θα κάνω τον μορφωμένο αναμασώντας ύποπτες θέσεις και απόψεις, δείχνοντας οτι ενημερώνομαι από "διεθνείς πηγές".

Μπορώ να πω οτι διασκεδάζω μερικές φορές με κάποιες απόψεις, απ΄ όπου κι αν προέρχονται.


Δεν αλλοιώνεται το ιδεώδες έτσι εύκολα και μάλιστα από άτομα τα οποία πίσω απ΄ την ανωνυμία μπορούν να βγάζουν ό,τι διαστροφές έχουν και να νιώθουν "κάποιοι".

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 02:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι της άποψης ότι ο φίλος που σε αγαπά περισσότερο, είναι εκείνος που θέλει να σε δει καλύτερο και έχει το θάρρος να σου πει την αλήθεια.



Πόσο εύκολα ξεχωρίζουμε λοιπόν τους φιλαλήθεις......
Η Αγάπη λοιπόν είναι το ζητούμενο; ή η Αλήθεια;
Η αλήθεια Zadok είναι πολύ μεγαλύτερη υπόθεση απο την φασιστική τελευταία απάντησή σου σε μένα.
Την κάνω στην άκρη λοιπόν και σου θέτω το ερώτημα ξανά.
Ποιό μπορεί να είναι το "μέτρο" για τον Πατριωτισμό;
Και μήν εξαντλείς την υπομονή μου σε παρακαλώ .
Είσαι σε θέση να κάνεις διάλογο ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 02:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ.

ΓΙΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΙΛΟΠΑΤΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΛΑΤΡΕΣ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.

ΓΙΑ ΣΑΣ ΟΣΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ……ΕΧΕΙ ΚΑΛΩΣ.

ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΟΥΑ.

ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΘΟΡΙΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛ. ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, ΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΠΑΤΡHΣ, ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΠΑΠΟΥΑ.

ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΤΟΝ ΓΝΩΜΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΟΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΩΝ.

ΞΕΚΑΒΑΛΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ.


Ναί αγαπητέ ΔΩΡΙΕΥΣ ,έτσι γίνεται τελικά.
Πρόσεξε μόνο να μή τα πάρεις στο κρανίο γιατι θα σε διαγράψουνε.
Είσαι ένας απο τους σκεπτόμενους .
Δεν σε βλέπω για πολύ εδώ μέσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 03:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αλήθεια Zadok είναι πολύ μεγαλύτερη υπόθεση απο την φασιστική τελευταία απάντησή σου σε μένα.

Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε. (Πιραντέλο)


quote:
Την κάνω στην άκρη λοιπόν και σου θέτω το ερώτημα ξανά.
Ποιό μπορεί να είναι το "μέτρο" για τον Πατριωτισμό;
Και μήν εξαντλείς την υπομονή μου σε παρακαλώ .
Είσαι σε θέση να κάνεις διάλογο ;

Έχω να σου προτείνω ένα πολύ καλό λεξικό: του Δορμπαράκη (υπάρχει και για την Αρχαία και για τη Νέα Ελληνική).

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 04:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ 2. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΣΠΟΥΔΑΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΟΠΩΣ ΕΣΥ, ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ.


ας το προσπεράσω
quote:
ΒΛΕΠΕ ΤΗΝ ΑΜΑΛΙΑ ΛΟΓΟΥ ΧΑΡΙΝ.

ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΤΑ ΠΕΡΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΗΣ (ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΧΛΑΜΥΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΣΩ ΚΑΜΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ, ΠΟΥ ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΙΣ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. ).

ΠΑΡΑ ΤΑΥΤΑ ΤΟΝ ΧΑΒΑ ΤΗΣ.

ΜΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ, ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΤΟΥ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΟΣ.


ΔΩΡΙΕΥΣ, το μήνυμά μου στο οποίο αναφέρεσαι στην απάντησή σου, δεν απευθυνόταν σε εσένα. Σχόλιο ήταν για το link που παρέθεσε ο φίλος junk95 και το οποίο, αν και το έχω ξαναδεί αρκετές φορές στο παρελθόν (εννοώ πως έχω επισκεφτεί το site) με θλίβει κάθε φορά το ίδιο...

Οπότε, μην το παίρνεις προσωπικά. Δε χρειάζεται!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 04:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνύχτα κυρία Zadok.
Υπέροχη ύπαρξη της αλήθειας και του διαλόγου.
Το Γέλιο των σκεπτόμενων ας είναι για σένα ένα μάθημα καλή μου βλάξ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 05:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πάρω Babiniotis...
Καλος βλάξ κι`αυτός , αλλά τί να κάνουμε;;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 05:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ό,τι πεις...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 18:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...95 :

"Αν πάτε στη Σουηδία θα δείτε πόσο πίσω είμαστε". Εγώ αναρωτιέμαι, αν διαβάσεις εσύ ιστορία και συγκεκριμένα κάτι πιο μοντέρνο και επιστημονικό από τους ρομαντικούς του προπροηγούμενου αιώνα, θα καταλάβεις άραγε πόσο πίσω είσαι;

ΚΑΝΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΧΑΡΗ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ : Who needs Greek?, Simon Goldhill, 2002.

ΦΡΕΣΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ; ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΥ ΓΚΕΜΠΡΙΤΖ, ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ ΚΟΛΕΓΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΣΤΑΝΦΟΡΝΤ ΚΑΙ ΜΙΣΙΓΚΑΝ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ….pay him a visit.
ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΟΦΩΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝ.

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ!!
ΣΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΜΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ.
ΚΑΙ ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΗ.
ΣΤΑ ΕΔΩΣΑ ΕΤΟΙΜΑ, ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΔΙΝΑΝ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ, ΤΟΤΕ, ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΜΟΥ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΗ.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ‘ΣΕΝΑ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΠΑΠΟΥΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ!!

Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ

Edited by - ΔΩΡΙΕΥΣ on 18/12/2004 18:37:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 18:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia :

ΚΟΨΕ – ΡΑΨΕ – ΜΠΑΛΩΣΕ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 19:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...95 :

"Αν πάτε στη Σουηδία θα δείτε πόσο πίσω είμαστε". Εγώ αναρωτιέμαι, αν διαβάσεις εσύ ιστορία και συγκεκριμένα κάτι πιο μοντέρνο και επιστημονικό από τους ρομαντικούς του προπροηγούμενου αιώνα, θα καταλάβεις άραγε πόσο πίσω είσαι;

ΚΑΝΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΧΑΡΗ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ : Who needs Greek?, Simon Goldhill, 2002.

ΦΡΕΣΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ; ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΥ ΓΚΕΜΠΡΙΤΖ, ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ ΚΟΛΕΓΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΣΤΑΝΦΟΡΝΤ ΚΑΙ ΜΙΣΙΓΚΑΝ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ….pay him a visit.
ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΟΦΩΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝ.


Καλά, γίνε πρώτα εσύ Ελληνόφωνος και άσε με εμένα στην πλάνη μου.

Πάντως έχεις πλάκα που μου κοτσάρεις ένα βιβλίο που ασχολείται με το πόσο ριζικά διαφορετική παρουσίαζαν οι Δυτικοί την ελληνικότητα ανάλογα τα κέφια σαν απόδειξη για αιώνια και αναλλοίωτη ελληνικότητα της οποίας μάλλιστα αποτελείς την ορθή έκφανση...

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

a8akandr
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 21:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους a8akandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Eritis sicut deus, scientes bonum et malum"
Γκαίτε

"Ζήτω ο Ναπολέων που φίμωσε τον ελεύθερο λόγο"
miss amalia & sia

-----

Θα περίμενε κανείς οι δήθεν συντονιστές μετά το γενικό γιούχα που εισέπραξαν από τα περισσότερα μέλη, πλήν εξαιρέσεων, να αναγνώριζαν το δυτικόφερτο μικροαστικό κόμπλεξ που τους διακατέχει.

Δυστυχώς όμως και στη συνέχεια από τις απαντήσεις τους φάνηκαν για μια ακόμα φορά αντάξιοι .. του εαυτού τους!

Ο αλλοπρόσαλος κυνισμός που τους διακατέχει ενάντια στην Ελλάδα και όσους έχουν αντίθετη γνώμη είναι πλέον εξώφθαλμος και σε τέτοιο βαθμό που δεν επιτρέπει μάλλον "διάλογο".

Οι αυτόκλητοι Ζορό-τιμωροί αφαιρούν επιλεκτικά το διακαίωμα λόγου και μετουσιώνονται σε κανονικούς "φασίστες", όπως σωστά απεκάλεσε το φαινόμενο ο Δωριεύς. Με τον τρόπο αυτό όμως η miss amalia που αυτοαναγορεύεται ως Ανώτατη Δικαστής έχει μετατρέψει το forum σε "αποθήκη δηλητηρίου" ενάντια σε οτιδήποτε ελληνικό, ενώ βέβαια τα όσα ασυνάρτητα και σπασμωδικά λέει περί Αριστοτοτέλους κλπ είναι τόσο κοινότυπα και τετριμμένα, που δεν μπορεί παρά να αποτελούν στάχτη στα μάτια ως σωστά αντελήφθησαν τις ανθελληνικές τους επιδιώξεις.

Εκτός πια αν η αδυναμία αντίληψης και η νοητική δυνατότητα είναι τόσο χαμηλή, που άγονται και φέρονται από τα τεχνάσματα και τις παγίδες του mr. kynikos. Αλλά κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβαίνει μιας και η miss amalia τελείως αυθαίρετα απέδωσε τα εύσημα στον mr. kynikos ενώ βέβαια επέτρεψε στον junki να αποκαλεί τά "κορίτσια μας" όπως τα απεκάλεσε (βλ. junki).

Το γεγονός ότι στο συγκεκριμένο σημείο δεν παρενέβη αναλόγως η δήθεν συντονίστρια την καθιστά τελείως αφερέγγυα και αναξιόπιστη.

Μετέφερε κάποια στιγμή αυτολεξί και ένα κείμενο από κάπου και θεώρησε την "ανεκτίμητη" αυτή συμβολή της ως αρκετή για να αποστομώσει όσους κατηγόρησαν το καλό μας το παιδί (kyn).

Είναι νομίζω ηλίου φαεινότερον το γεγονός ότι ο kynikos καταφέρεται εναντίον όλων των νεοΕλλήνων τους οποίους συνεχώς αποκαλεί "βλάχους με τσαρούχια" και ιδιάιτερα εναντίων όλων όσων θεωρούν την ιδέα του Έθνους ως καταλυτική στην ιστορική εξέλιξη της χώρας μας. Το παράδειγμα με τους Παπούα ήταν απλά ένα πασπαρτού επιχείρημα το οποίο κολλάει παντού, ενώ στόχος είναι η κατάδειξη της μη συνέχειας στην ιστορική εξέλιξη της Ελλάδας μιας και σήμερα υποτίθεται οι Έλληνες απέχουν από το να αντιλαμβάνονται την ουσία της ιστορίας τους.

Αν αυτή την απλή αλήθεια η "θεία αμαλία" δεν μπορεί να την καταλάβει, τότε λυπάμαι γιατί διατηρούσα κάποια εκτίμηση στο πρόσωπό της.

Θα πω όμως και κάτι ακόμα για να ισχυροποιήσω τη θέση μου. Ακόμα και αν τα πράγματα ήταν έτσι, ακόμα και αν υπήρχε όχι απολύτως αιτιολογημένη προσήλωση στην ιδέα του έθνους από συμπατριώτες μας, τότε δεν μπορούμε καθόλου να τους κατηγορήσουμε με τον αναιδέστατο τρόπο που κάνει ο kynikos (και η ουρά ακολουθεί) γιατί οι συγκεριμένοι ιδεολόγοι δεν μπορούν παρά να ιδωθούν ως επαναστάτες, που βρίσκουν την επανάσταση στην πνευματικότητα και την ανθρωπιά που προσφέρει ο Αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός, εν' αντιθέση με την αποχαύνωση που έχει οδηγήσει καταφανέστατα ο Δυτικός Πολιτισμός.

Με τον τρόπο λοιπόν που έδρασε η miss amalia μετατρέπει ένα δημοκρατικό forum στο δικό της μαγαζάκι, που πουλάει ότι είναι αρεστό στην ίδια και τους ομοϊδεάτες της. Διαπράτει μια κακοήθεια και μετά νίπτει τας χείρας, μεταφέροντας verbatim από γνωστό ιστότοπο, χωρίς να θεωρεί ότι με τον τρόπο αυτό ατιμάζει και τον εαυτό της και το παρόν forum κι όχι βέβαια εμένα προσωπικά.

ath.

Edited by - a8akandr on 18/12/2004 21:34:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 21:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εκτός αν κάποιοι μας θεωρούν ηλίθιους, είναι νομίζω ηλίου φαεινότερον το γεγονός ότι ο kynikos καταφέρεται εναντίον όλων των νεοΕλλήνων τους οποίους συνεχώς αποκαλεί "βλάχους με τσαρούχια" και ιδιάιτερα εναντίων όλων όσων θεωρούν την ιδέα του Έθνους ως καταλυτική στην ιστορική εξέλιξη της χώρας μας.

Ε, μια και δεν είναι "ηλίου φαεινότερον", νομίζω έδωσες μόνος σου την απάντηση για το τι συμβαίνει.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

auto_reply
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 21:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους auto_reply  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε βλάκα σκουπίδι, γιατί πετάγεσαι, όταν κάτι δεν αφορά εσένα;

Δεν βλέπεις ότι ο a8akandr απευθύνεται αλλού και όχι σε σκουπίδιά;

auto_

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 23:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έχω μείνει έκπληκτος
από το πόσο ωραία χειρίζεστε το λόγο
οι περισσότεροι από σας,
αλλά ξοδεύετε τα λόγια σας για να βρίζεστε μεταξύ σας.
Κρίμα,διότι τις γνώσεις σας,που είναι πολλές,
θα μπορούσατε να τις χρησιμοποιείτε αλλιώς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 03:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κρίμα,διότι τις γνώσεις σας,που είναι πολλές,
θα μπορούσατε να τις χρησιμοποιείτε αλλιώς...

Πολύ καλή παρατήρηση φίλε μου.
Όμως βαθύτερα πιστεύω ότι ο καθένας εδω μέσα είτε οργανωμένα είτε απο μόνος του,υποστηρίζει τις θέσεις του όπως αυτός νομίζει, άσχετα με το οποιοδήποτε δημιουργικό κάνει στην ζωή του.
Είναι πολύ μεγάλο πράγμα να καταφέρνει κάποιος να διατυπώνει τις απόψεις του χωρίς να προσβάλλει λαούς και άτομα.
Μεσα στην κουβέντα αυτή προσβλήθηκαν πρώτα κάποιοι λαοί που θα τους χαρακτηρίζαμε σαν "απολίτιστους" με τον γνώμονα του πολιτισμού που λαοί όπως εμείς αναπτύξαμε.
Σε δεύτερο πλάνο προσβλήθηκαν οι Έλληνες σαν λαός με έρεισμα την πρώτη προσβολή που ετέθη ως "αναγκαία" προυπόθεση προκειμένου να ...
Κάποιοι πιστεύουν ότι ο Έλληνας δεν έχει το δικαίωμα της αυτοδιαχείρησης του εαυτού του και του συνόλου του σαν λαός, και του προσάπτουν τα μύρια επειδή τολμάει να διαφοροποιείται απο τον Τούρκο ή τον Γιαπωνέζο.
Η ADIDAS σκεπτόμενη ότι πουλάει σε όλους τους λαούς , κάποια στιγμή φτάνει στο σημείο να θεωρεί τους πάντες ως καταναλωτές.
Αυτό είναι όλο.
Απο κεί και πέρα θα ακούς όλα αυτά τα θλιβερά που θα βγάζουν τους λαούς χοντρούς , λεπτούς , ομοφυλόφυλους , νεοάγγλους και νεοέλληνες,κλπ.
Ο σύγχρονος πολιτισμός δεν είναι τίποτε άλλο απο ψήγματα Ελληνικής σοφίας σε ανάμειξη με εμπορικά συμφέροντα .
Ονομάσανε την τεχνολογία "πολιτισμό" και τραβάνε να χαρακτηρίζουνε απολίτιστο όποιον βρούν μπροστά τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
a8akandr
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 05:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους a8akandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αγνοών,

Ο δεσποτισμός και η αλλαζονεία μπορούν να οδηγήσουν ενίοτε τη γλώσσα των "θυμάτων" .. σε κακή και μη κόσμια διαγωγή.

Αλλά νομίζω πως έχεις δίκιο ..

Μάλλον ως πρωταγωνιστές σε έργο του Αριστοφάνους, έπρεπε να θεωρήσω τον junk που πρώτος εξύβρισε χυδαία τις Ελληνίδες (δίχως συνέπειες ..), τον kyniko που μείωσε και εξευτέλισε ως βλάχους με τσαρούχια, ως Τουρκόσπορους τους Έλληνες, τον Μ. Αλέξανδρο ως αλβανό, κλπ και βέβαια την καλή μας φίλη amalia (που ίσως και να μη φταίει η κακομοίρα βέβαια .. τη δουλεία της κάνει! .. βρώμικη δουλειά ε amalia;).

Ας αφήσουμε λοιπόν τα παιδιά να κάνουν τις "φιγούρες τους" στο έργο που ανεβάζουν και ας επιτρέψουμε και ΕΔΩ την κατασυκοφάντηση, την μείωση, τον ενδοτισμό απέναντι στην Ελλάδα.

Αγαπητέ, είναι γνωστό στην ψυχολογία το φαινόμενο από το οποίο πάσχουν οι παραπάνω φίλοι μας: Λέγεται αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

Ξεκινάνε από τη θέση ότι υπάρχουν Έλληνες-Παπούα, ότι υπάρχουν φασίστες και εθνικιστές, κλπ και όταν σταδιακά με την συμπεριφορά τους δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για το "βρίσιμο" .. μετά σε λένε Παπούα και φασίστα, άρα πράγματι εκπληρώθηκε .. η προφητεία τους!!

Βέβαια το ποιος είναι φασίστας νομίζω φάνηκε καθαρά και δίχως αμφισβήτηση.

Ο μόνος λόγος λοιπόν που συνεχίζω να γράφω για λίγο ακόμη εδώ και να μειώνω τον εαυτό μου ασχολούμενος με συγκεκριμένα άτομα, που στην καθημερινή ζωή θα υπήρχαν άλλες συνθήκες παρακολούθησης των όσων λέω και από άλλες θέσεις, είναι όχι μόνο ότι εδώ στο forum όλοι αφήνουμε απ' έξω τις ταυτότητες μας, αλλά κυρίως για να υπάρχει αντίλογος και στήριξη απέναντι σε όσους έχουν ενδεχομένως χαμηλές ηθικές αντιστάσεις ή ελαστική συνείδηση και τείνουν να πιστέψουν όσα αλλοπρόσαλλα αναφέρει ο κάθε τυχάρπαστος οπορτουνιστής.


ΥΓ. Το γεγονός ότι η συντονίστρια δεν απαντάει σε όσα λέω, πέρα από το ότι καταδεικνύει την αγένειά της, νομίζω ότι κινδυνεύει να θεωρηθεί και δειλή.. Αλλά ξέχασα πάλι, την δουλειά της κάνει και μην την παρεξηγούμε. Ποια είναι η δουλειά της; Μην αναρωτιέστε.. αν το forum ήταν των ατόμων με καμπούρα, θα αποδείκνυε όλη μέρα και ολη νύχτα πόσο όμορφοι είναι οι έχοντες καμπούρα... Και ο νοών νοείτω, που λέει και ο Σβάμπε!

ath.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 16:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τους 3 (τρεις) λογαριασμούς που χρησιμοποίησε το μέλος "athakandr" (του οποίου ο λογαριασμός είχε απενεργοποιηθεί) για να συμμετέχει ξανά στα forums, παραμένει ενεργός ο ένας:
"Λακεδαίμων" (ο οποίος είναι χρονολογικά και ο πρώτος με τον οποίο έλαβε μέρος στις συζητήσεις)

Οι άλλοι δύο λογαριασμοί:
auto_reply και a8akandr
απενεργοποιήθηκαν.

quote:
ΥΓ. Το γεγονός ότι η συντονίστρια δεν απαντάει σε όσα λέω, πέρα από το ότι καταδεικνύει την αγένειά της, νομίζω ότι κινδυνεύει να θεωρηθεί και δειλή..

Δεν έχω καμία αντίρηση για έναν διάλογο επάνω στο θέμα που τίθεται στο παρόν τόπικ φίλε Λακεδαίμων. Φτάνει αυτός ο διάλογος να είναι πολιτισμένος.
(δεν σε πειράζει που σου απευθύνομαι ως Λακεδαίμων έτσι; Μιας και ο λογαριασμός a8akandr απενεργοποιήθηκε. Βέβαια ως "Λακεδαίμων" με αποκάλεσες "ανω(α)μαλία", αλλά δεν πειράζει, έχει πλάκα, είναι πολλές λέξεις σε μία )

Να ξεκινήσω με μία αναφορά σε προηγούμενο μήνυμά μου στο παρόν τόπικ:
Παρέθεσα ένα απόσπασμα από τον διαδικτυακό τόπο:
www.hellenicreligion.gr

Θα ήθελα να σε ρωτήσω λοιπόν: Εσένα προσωπικά σε εκφράζει κάτι τέτοιο;
Εμένα όχι. Και το δήλωσα με το μήνυμά μου.
Πέραν τούτου, είμαι ευγνώμον για την κληρονομιά που μας έχουν αφήσει οι αρχαίοι Έλληνες, τουλάχιστον τόσο, όσο με λυπεί το γεγονός, πως την έχουμε στην πλειοψηφία μας ξεχάσει. Και δεν εννοώ, πως δεν τους αναφέρουμε και δεν τους δοξάζουμε σε συζητήσεις, αλλά πως στην συντριπτική μας πλειοψηφία αδυνατούμε να σταθούμε στο ύψος τους.

Πες μου εάν διαφωνείς ή συμφωνείς σε αυτό.
Επίσης, πες μου, με ποιον τρόπο πιστεύεις πως μπορεί να φανεί ο καθένας μας αντάξιός τους.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 17:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ και προσκαλώ όλα τα μέλη να παραδειγματιστούν και να υιοθετήσουν την εξαίρετη στάση του νέου μας μέλους auto reply.!!!EYΓΕ!!Σε διαφορετική περίπτωση θα αναγκαστούμε να καλέσουμε τους κηδεμόνες σας…!!!
Όπως καταλαβαίνεις αγαπητέ αγνωών είναι καλύτερο να αγνοείς γνώσεις που άλλοι κατέχουν όταν έμπρακτα αποδεικνύουν πως δεν γνωρίζουν πώς να τις χρησιμοποιήσουν….
Σε κάθε περίπτωση η έπαρση της γνώσης είναι χειρότερη από την άγνοια.
Η γνώση είναι «δανική» όταν βασίζεται στην μνήμη. Η γνώση είναι πραγματική όταν γίνεται κτήμα του ανθρώπου πράγμα που αντικατοπτρίζεται ΣΤΗΝ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ.
Βέβαια κάθε γνώση δεν είναι απαραίτητη καλή ή δεν προσβλέπει προς το καλό. ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ. Και κάτι τελευταίο..

« Η λανθασμένη γνώση είναι χειρότερη από την αμάθεια. Η αμάθεια είναι σαν χέρσο χωράφι το οποίο μπορεί κανείς να το οργώσει και να σπείρει, ενώ η λανθασμένη γνώση είναι ένα χωράφι γεμάτο ζιζάνια, που είναι αδύνατον να το ξεχορταριάσεις..»

Σου εύχομαι καλές και δημιουργικές συζητήσεις..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 19/12/2004 17:02:40

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 19/12/2004 17:13:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 18:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν νομιζω οτι ο auto replay,ειναι νεο νεο μελος,μαλλον καποιο παλαιοτερο που μετονομαστηκε,
οχι οτι αυτο αλλαζει την ουσια αυτου που λες!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 19:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
…95 :

ΚΑΛΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟΣ!!

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ.

ΤΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΑΜΕ,

ΤΙ ΛΟΓΙΟΥΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΣΟΥ «ΚΟΤΣΑΡΑΜΕ»
(βρε μπράβο λεξιλόγιο!! Θα μας μάθει ο …95 να μιλάμε Ελληνικά, που στο διπλανό θέμα άρχισα να χρησιμοποιώ την δημοτικιά γιατί του ήταν δύσκολο να κατανοήσει τα γραπτά μου).

ΕΣΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.

ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΠΗΓΗ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ, ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΣΧΕΤΟΣ.

ΧΛΕΥΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ.

ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΤΟ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 2002. ΠΡΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙ ΡΟΜΑΝΤΙΚΩΝ ΤΟΥ… ΠΡΟΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΑΙΩΝΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕΣ.

ΕΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΣΤΗΡΙΖΩ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΩ ΣΕ ΠΗΓΕΣ, ΕΣΥ ΣΤΗΡΙΖΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΤΕΙΡΕΥΤΗ ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ.

«άσε με εμένα στην πλάνη μου.»

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΚΑΝΩ.

HΕIL HITLER!!
(ΦΑΣΙΣΤΟΜΟΥΤΡΑ)

Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ



Edited by - ΔΩΡΙΕΥΣ on 19/12/2004 19:44:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trapd
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 19:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trapd  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή amalia,

Χαίρομαι που σου αρέσουν τα αστεία μου! Το λογαριασμό "Λακεδαίμων" σου τον χαρίζω.

ath.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 23:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντώντας στο φίλο Πλωτίνο,θα πω ότι
δεν νομίζω να έχω και πολύ δημιουργικές συζητήσεις,
αν είναι να γίνονται σε τέτοιο στυλ.
Πιστεύω ότι δε βρίσκετε άκρη,αποκαλώντας ο ένας τον άλλο
με διάφορα κοσμητικά.
Δεν είναι μόνον αυτό το θέμα πάνω στο οποίο διάφοροι τσακώνονται
λεκτικά μεταξύ τους.
Και σε άλλα θέματα ,το ίδιο συμβαίνει.
Εγώ το εννούσα όταν είπα ότι έχετε γνώσεις,ο καθένας τις δικές του,
μπορεί να συμπίπτουν,μπορεί και όχι,
αλλά,για πείτε μου,εσείς τα φαγητά ανάλατα τα τρώτε??
Αν συμβαίνει αυτό,το καταλαβαίνω.
Αλλά επειδή ξέρω ότι όλοι θέλουμε αλατοπίπερο στη ζωή μας,
καλό θα είναι να αφήνουμε χώρο για τον καθένα.
Ο Λακεδαίμων-και τώρα πλέον trapd-με έχει εντυπωσιάσει
εξίσου με τον junk95.
Σκεφτείτε δε ότι μιλούν ο καθένας γι'αυτά που πιστεύει.
Το πρόβλημα δεν έχω καταλάβει που είναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trapd
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 23:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trapd  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανείς δεν αμφισβητεί τις καλές προθέσεις του φίλου Πλωτίνου, ούτε βέβαια εγώ, αν και μερικές φορές έχει πλάκα, ιδιαίτερα όταν βγάζει κήρυγμα με τα ιδιαιτέρως φοβικά και αντιαισθητικά BOLD.

Ο auto-reply, αγαπητέ Πλωτίνε, έδωσε μια "αυτοματοποιημένη" απάντηση στον σκουπίδι95, όπως τόσοι και τόσοι τον έχουν αποκαλέσει .. τυχαία άραγε;


ath.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 00:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

<από το πόσο ωραία χειρίζεστε το λόγο
οι περισσότεροι από σας,
αλλά ξοδεύετε τα λόγια σας για να βρίζεστε μεταξύ σας.
Κρίμα,διότι τις γνώσεις σας,που είναι πολλές,
θα μπορούσατε να τις χρησιμοποιείτε αλλιώς...>>

Eγω να δεις !! αλλα μαλλον αγνοεις οτι ειναι ετσι μαθεμενοι!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 00:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΕΣΤΕ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΡΝΗΤΙΚΑ
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΤΕ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 02:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σκεφτείτε δε ότι μιλούν ο καθένας γι'αυτά που πιστεύει.

Δε μιλαώ για "αυτά που πιστεύω" γιατί δεν "πιστεύω" σε τίποτα.

/DoorieUs/:
Νομίζω το θέμα πρέπει να ξεκαθαριστεί. Δεν υπάρχει λέξη "ελληνόφων". Υπάρχει λέξη "ελληνόφωνος". Συγκεκριμένα, η έννοια "ελληνόφωνος" δεν υπάρχει καθόλου στα αρχαία (ή τουλάχιστον δε δηλώνεται με σύνθεση αυτών των δύο λέξεων) και η λέξη "ελληνόφων" δεν είναι σωστά ελληνικά, είτε αρχαία, είτε μεσαιωνικά, είτε αλεξανδρινά, είτε νέα, είτε κυπριακά, είτε ποντιακά, είτε γκρεκάνικα, είτε οτιδήποτε.

Ειρήσθω εν παρόδω, η λέξη είναι μεν σύγχρονη (μαρτυρείται από το 1859 και επινοήθηκε μαζί με λέξεις όπως "σλαβόφωνος" και "τουρκόφωνος" ώστε όλοι οι ετερογενείς πληθυσμοί της Οθωμανικής αυτοκρατορίας που αισθάνονταν -ή με λίγη "πειθώ" θα μπορούσαν να αισθανθούν- Έλληνες να μην θεωρούνται λιγότερο Έλληνες λόγω διαφορετικής γλώσσας και να πέσουν στην αγκαλίτσα της μαμάς-πατρίδας πιο εύκολα), αλλά ακόμα και στα αρχαία θα σχηματιζόταν ως "ελληνόφωνος". Είναι μία από τις χιλιάδες λέξεις που αν τις δεις γραμμένες με κεφαλαία και χωρίς καμία επιπλέον πληροφορία δε μπορείς να πεις αν τις έχει χρησιμοποιήσει ο Όμηρος ή ο Ελύτης.

Αντίθετα με την επιφανειακή σου άποψη, στα αρχαία υπήρχαν πάρα πολλές λέξεις σε -ος (τα πρωτόκλιτα αν θυμάμαι καλά, ολόκληρη κατηγορία) και επίσης αντίθετα με την επιφανειακή σου άποψη δεν αρκεί να κόβεις τις καταλήξεις για να μιλάς αρχαία, όπως και δεν αρκεί να ακούγεσαι σαν τον Ψυχάρη για να μιλάς δημοτική.

Και τέλος δε μου κάνεις καμία χάρη αν μιλάς τη δημοτική. Στον εαυτό σου κάνεις. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να διεξάγουμε τη συζήτηση σε Μυκηναϊκά Ελληνικά (πιο αρχαία -και άρα, υποθέτω, πιο "ελληνικά"- δε γίνεται), εκτός βέβαια από το ότι το σωζόμενο λεξιλόγιο της εποχής του Χαλκού είναι πολύ ανεπαρκές για συζήτηση του 2004 και από το ότι δε θα καταλάβαινες ούτε μία λέξη.

Και το βιβλίο λέει αυτό που δεν παραδέχεσαι: πόσο πολύ έχει αλλάξει κατά καιρούς η εικόνα της "Ελλάδας" και αυτά που συμβόλιζε για τους Δυτικούς. Ο μελετητής που θα διάβαζε μεσαιωνικά κείμενα για την αρχαία Ελλάδα, ο μελετητής που θα διάβαζε κείμενα της Αναγέννησης για την αρχαία Ελλάδα, ο μελετητής που θα διάβαζε κείμενα της Βικτωριανής εποχής για την αρχαία Ελλάδα και ο μελετητής που θα διάβαζε κείμενα του Χίτλερ για την αρχαία Ελλάδα, αν του σβήναμε το "Ελλάδα" στα κείμενα θα ήταν 100% βέβαιος ότι πρόκειται για 4 εντελώς διαφορετικές χώρες-πολιτισμούς (btw η δική σου άποψη για την αρχαία Ελλάδα τοποθετείται σαφώς κάπου μεταξύ Διαφωτισμού και Βιομηχανικής Επανάστασης). Αυτό λέει το βιβλίο. Και εξετάζει όλα τα αξιόλογα που έγιναν στο όνομα κάποιας εικόνας της Ελλάδας, στα οποία περιλαμβάνονται θετικά όπως ο Διαφωτισμός αλλά και αρνητικά όπως το ψήσιμο αιρετικών που είχαν μεταφράσει λάθος από την (σε ελληνική γλώσσα) Καινή Διαθήκη.

Εσύ κρατάς ότι το βιβλίο είναι του 2002 και έχει στον τίτλο του τις λέξεις "needs" και "Greeks". Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να αποδείξεις. Ότι γράφονται ακόμα βιβλία για την αρχαία Ελλάδα; Ποιος το αρνήθηκε αυτό; Κανείς δεν είπε ότι η αρχαία Ελλάδα έχει ξεπεραστεί. Αυτό που έχει ξεπεραστεί είναι η ρομαντική και εξιδανικευμένη εικόνα της αρχαίας Ελλάδας την οποία υπερασπίζεσαι.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 15:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Junk95 το οτιδήποτε Ελληνικό είτε λέγεται γλώσσα, είτε Φιλοσοφία, είτε Θρησκεία, είτε Επιστήμες είτε, είτε είτε είναι ίδια και απαρράλακτα και δέν χρειάζονται την παρερμηνεία κανενός!!
Φέρνουν μόνο την υπογραφή και το Έργο του εκφραστή τους, άν μπορέσεις να το καταλάβεις έχει καλώς!
Και ο Δυτικός Πολιτισμός αναπτύχθηκε μόνο όταν οι Ευρωπαίοι Επιστήμονες μελέτησαν τους Αρχαίους Έλληνες Συγγραφείς μετά την Αναγέννηση, αλλιώς θα είχαν παραμείνει στην εποχή της Ιεράς Εξέτασης!
Μήπως ο Κοπέρνικος δέν αντέγραψε τον Αρίσταρχο, ή ο Αινστάιν τα γραπτά του Καραθοδωρή?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 16:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως ο Κοπέρνικος δέν αντέγραψε τον Αρίσταρχο, ή ο Αινστάιν τα γραπτά του Καραθοδωρή?

Όχι. Ο Κοπέρνικος τσακίστηκε στις μετρήσεις 20 χρόνια και ο Einstein δεν αντέγραψε τον Καραθεοδωρή.

Ξέρεις, το πρόβλημά σας είναι -μεταξύ άλλων σοβαρότερων δηλαδή- ότι δεν μπορείτε να καταλάβετε τη διαφορά ανάμεσα στις λέξεις:

α) Βασίζομαι - αντιγράφω.
β) Προέρχομαι - είμαι.
γ) Συνέχεια - ταύτιση.
δ) Θυμάμαι - μου έχουν πει ότι.

Το υπόλοιπο μήνυμά σου ομολογώ ότι μου είναι παντελώς ακατανόητο.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry Pratchett

Edited by - junk95 on 20/12/2004 16:40:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy