ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Νέο CARGO CULT η "Ελληνική Θρησκεία";;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 06:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποψιάζομαι, πως τα κόκκαλα των αρχαίων Ελλήνων θα τρίζουν...
Διότι, μάλλον οι γνώσεις μου για τους αρχαίους Ελληνες είναι πολύ φτωχές: Δεν ήξερα πως οι πέραν κάθε ορίου υβριστικές εκφράσεις που γράφτηκαν στο θέμα αυτό, προήλθαν από γνήσιους απόγονους του ένδοξου γένους μας...

Αναγκαστική συνέπεια των ανάρμοστων λεκτικά - κι όχι μόνο - παραπάνω μηνυμάτων, είναι:

  • Η οριστική απενεργοποίηση του λογαριασμού "athakandr", στον οποίο είχανε γίνει στο παρελθόν, αρκετές προειδοποιητικές συστάσεις
  • Η προσωρινή απενεργοποίηση του λογαριασμού "kynikos" για 3 ημέρες (μέχρι και την Κυριακή, 19 Δεκεμβρίου)

Ιδιαίτερα για το μέλος kynikos θα ήθελα να σημειώσω, πως η προσφορά του στις διαδικτυακές μας συζητήσεις έχει ως τώρα σταθεί ιδιαίτερα αξιόλογη. Επίσης, στο συγκεκριμένο θέμα, θίχτηκε αρκετές φορές, πριν προβεί στην συγγραφή του μηνύματος, το οποίο αποτέλεσε και την μοναδική αφορμή για την προσωρινή του απενεργοποίηση.

Τέλος, συστίνω σε όλους τους υπόλοιπους εμπλεκόμενους, να κρατήσουν την ένταση σε χαμηλά επίπεδα και να αποδείξουν πως μπορεί κάποιος να διαφωνεί πολιτισμένα!

Είναι βέβαια αυτονόητο, πως δεν θα ανεχτούμε οποιαδήποτε άλλη παρόμοια παρεκτροπή, από οποιαδήποτε πλευρά κι αν θεωρεί καθένας ότι είναι.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 07:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Tι λοιπόν θα μπορούσε να είναι "μέτρο" για τον πατριωτισμό;

Άμα ανοίξεις ένα λεξικό, θα την βρεις την απάντηση μόνος σου και χωρίς τη βοήθεια του κοινού.

Μόλις δε, συγκρίνεις και τις λέξεις φιλόπατρις, αφιλόπατρις και εθνικιστής, θα καταλάβεις πολύ καλά.

Τέλος, ρίξε μία ματιά σε αυτό και πες μας τί αντιλαμβάνεσαι σε σχέση με το θέμα...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 11:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η οριστική απενεργοποίηση του λογαριασμού "athakandr", στον οποίο είχανε γίνει στο παρελθόν, αρκετές προειδοποιητικές συστάσεις
Η προσωρινή απενεργοποίηση του λογαριασμού "kynikos" για 3 ημέρες (μέχρι και την Κυριακή, 19 Δεκεμβρίου)

Η αντικειμενικότητα της amalia είναι φημισμένη. Οριστικά εκτός ο athakandr διότι ''τόλμησε'' να απαντήσει στις προκλήσεις του κυνικού και 3(!!!!) μέρες ο τελευταίος που συγκρίνει τους αρχαίους Έλληνες με τους Παπούα και αποκαλεί αλβανό το Μέγα Αλέξανδρο.
Και φυσικά ούτε λόγος για τη Χωματερή95 παρά τις επανειλημένες παρεκτροπές του.
Τι άλλο να πει κανείς...

ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 11:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Zadok γραφεις

quote:
Μόνο ό,τι κολακεύει τον αφελή πατριωτισμό γίνεται δεκτό;
Από δύο φαινομενικώς αντικρουόμενες αναφορές, δεκτή θα γίνει η “ευχάριστη” στα ώτα μας, έστω κι αν δεν είναι αληθινή;

Αν ο kynikos δεν είχε κάνει το λάθος (;) να αναφερθεί στην «Ελληνική θρησκεία», κανείς δε θα ασχολιόταν περαιτέρω;

Ίσως και να διασκεδάζαμε την αφέλεια των Παπούα, αλλά ουδεμία σχέση με γνωστά πρόσωπα ή γεγονότα δε θα υπήρχε;

Η “αρχαιολατρία” είναι πραγματικά αρχαιολατρία;
Μήπως στην πραγματικότητα αυτή η αποκαλούμενη αρχαιολατρία κανένα φιλικό αίσθημα δεν τρέφει προς την αρχαιότητα, καμιά γνώση, καμιά κατανόηση, πόσο μάλλον ...λατρεία;
Μήπως χρησιμοποιούμε τα πάντα διαστρεβλωμένα τόσο ώστε να αποτελούν ένα υπερβολικά ελαστικό εργαλείο μισαλλοδοξίας και εθνικισμού;

Τι κι αν τα ίδια τα κείμενα μας διαψεύδουν;
Τι κι αν οι Πρόγονοι μας "γυρνάνε την πλάτη" μη έχοντάς μας ανάγκη;
Μα ποιος άνθρωπος, ο οποίος ανέπνευσε έστω και λίγη από τη δροσιά και την πρωτοτυπία του αρχαίου λόγου θα μπορούσε να ’χει ως ιδανικό π.χ. την αυτοχθονία;
Υπερβάσεις, τις οποίες κατάφεραν οι αρχαίοι Έλληνες (και γι’αυτό θαυμάζονται διεθνώς) κάποιες χιλιετίες πριν, στεκόμαστε εμείς τώρα αδύναμοι να τις καταλάβουμε και αναμασούμε σαθρά επιχειρήματα;

Μήπως ο λόγος για την αδυναμία μας να απορρίψουμε αυτά τα σαθρά επιχειρήματα είναι η άγνοια, η αμορφωσιά, η ημιμάθεια, η λειψή και προκατειλημμένη αρχαιογνωσία που μάς προσφέρεται (ξεκινώντας από το σχολείο, δυστυχώς, και φτάνοντας στις ανεκδιήγητες φυλλάδες στις οποίες μπορεί να πέσει κανείς, έχοντας ακόμα και καλές προθέσεις);

Μήπως το κίνητρο για να τα πιστεύσουμε όλα αυτά τα φαιδρά και να τα διαλαλούμε, δεν μπορεί παρά να είναι η ιδεολογική τυφλότης; Μήπως ψάχνουμε πηγές για να ικανοποιήσουμε την εθνικιστική μας αλαζονεία και όχι από ειλικρινές ενδιαφέρον για την αλήθεια;

Παρατηρώ ότι οι περισσότεροι αντιδρούμε σα να μην χρειάζεται να είναι κάποιος επιστήμονας ή πραγματικός γνώστης σε οποιονδήποτε τομέα. Μας αρκεί να είναι Έλληνας.
Αυτό τον κάνει αυθεντία σε οποιονδήποτε τομέα.

Εναλλακτικά, αρκεί να υποστηρίζει ελληνοκεντρικές θέσεις, οπότε και αυτό αποτελεί ασφαλές κριτήριο για την αυθεντία του.
Αυτό σημαίνει ότι π.χ. ένας Έλληνας δικηγόρος είναι αρμοδιότερος να καταθέσει απόψεις σχετικά με τη γλωσσολογία, την ιστορία και την παλαιοντολογία από έναν μη Έλληνα καθηγητή γλωσσολογίας, ιστορίας ή παλαιοντολογίας.
Σύμφωνα με τον δεύτερο κανόνα, όταν διαφωνούν δύο Έλληνες, πιο αξιόπιστος θεωρείται κατά τεκμήριο εκείνος, ο οποίος υποστηρίζει ελληνοκεντρικές θέσεις.
Αν δηλαδή διαφωνούν σε ένα θέμα γλωσσολογίας ένας δικηγόρος και ένας καθηγητής γλωσσολογίας, εξετάζουμε ποιανού οι θέσεις ακούγονται καλύτερα για την Ελλάδα.
Ας υποθέσουμε ότι είναι αυτές του δικηγόρου.
Αμέσως προκύπτει ότι ειδικότερος επί του θέματος είναι ο δικηγόρος και όχι ο γλωσσολόγος.
Το ίδιο ισχύει για όλες τις επιστήμες.

Έστω ότι έχουμε ένα πρόβλημα υγείας και χρειαζόμαστε εγχείρηση. Και έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα σε έναν γιατρό καθηγητή Πανεπιστημίου και σε έναν μη γιατρό που όμως έχει διαβάσει Ιπποκράτη, Γαληνό κ.λπ.
Είναι προφανές ότι θα πρέπει να επιλέξουμε το δεύτερο. Έτσι δεν είναι;
Πολύ περισσότερο μάλιστα, αν ο καθηγητής Πανεπιστημίου είναι μη Έλληνας.
.


πραγματι σε καποιες θεσεις σου αυτα που λες ειναι αληθεια
αλλα δεν παει να πει αυτο οτι ολοι οι ανθρωποι που αγαπανε την ιστορια της πατριδος τους και τον πολιτισμο τους εχουν ¨αφελη πατριωτισμο" και δεχονται μονο καθε τι Ελληνικο

Και μην ξεχνας οτι αμα γινει καποιος πολεμος αυτοι οι αφελης πατριωτες θα πανε να σκοτωθουνε για το μαγαζι του μπαμπα σου
το σπιτι το δικο μου και την πισινα της κυρα μαριας δεν θα πανε αυτοι οι κουλτουριαριδες αρνητες των παντων, δημοκρατες της παντοφλας που δεν εχουν προσφερει τιποτα στην κοινωνια παρα να τρωνε τα λεφτα του μπαμπα τους και με την πρωτη στραβη θα παρουν το αεροπλανακι και θα την κανουν.


Το προβλημα εδω στο forum με αυτους τους δυο ειναι οτι συστηματικα καταστρεφουν οποιο θεμα εχει σχεση με την αρχαια Ελλαδα.

Αν ειχαν γραψει εστω και ενα θετικο για την Ελλαδα οσο καιρο εγω τουλαχιστων ειμαι στο forum θα μπορουσα να δεχτω κατι απο αυτους.
Απο την στιγμη ομως που σε καθε απαντηση τους εχουν μια σταση ακραια ειρωνικη σε οτιδηποτε θετικο και εστιαζουν μονο στα αρνητικα τοτε το μονο που μπορω να δω σε αυτους ειναι το κανουν επιτιδες.



ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.(ΠΛΑΤΩΝ)
DIMSOTΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 12:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άμα ανοίξεις ένα λεξικό, θα την βρεις την απάντηση μόνος σου και χωρίς τη βοήθεια του κοινού.

Μόλις δε, συγκρίνεις και τις λέξεις φιλόπατρις, αφιλόπατρις και εθνικιστής, θα καταλάβεις πολύ καλά.


Παρεμπιπτόντως, σε ολόκληρη την αρχαιοελληνική γραμματεία υπάρχουν 13 συνώνυμα και παράγωγα της λέξης "έθνος". Από τον Κοραή μέχρι σήμερα έχουν ξεπεράσει τα 120.

Έχω την εντύπωση ότι οι αρχαίοι Έλληνες ασχολούνταν πολύ λιγότερο με τις έννοιες που για τους εθνικιστές είναι κεφαλαιώδους σημασίας και περισσότερο με ουσιαστικά πράγματα. Διότι οι αρχαίοι Έλληνες ήταν. Δε δήλωναν.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry Pratchett

Edited by - junk95 on 17/12/2004 12:25:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λακεδαίμων
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 12:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λακεδαίμων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα απαντούσα τώρα στην ανω(α)μαλία, αλλά .. ας κάνει λίγο υπομονή και θα λάβει την απάντησή της.

ΥΓ: Πως το λέει ο Πάνος;
Πρώην athakandr !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 12:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΤΑΤΗ Zadok :

ΑΠ’ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ!!
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ(ειλικρινά).

ΠΡΑΓΜΑ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΘΙΣΤΑ ΕΜΠΕΙΡH ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚH.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ, ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΕΝΤΑΣΕΙΣ, ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΡΙΣΤΗ ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (όλης της ιστορίας και να μην υπάρχουν φαινόμενα που να μην γνωρίζουν πότε και πως απεκατεστάθει η Δημοκρατία στην Ελλάδα) ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΜΑΣ, ΜΑΣ ΔΙΔΕΙ ΤΑ ΕΦΟΔΙΑ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ, ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΩΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΣΦΑΛΜΑΤΩΝ.

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ.
(δεν πιστεύω να διαφωνείς)

ΚΑΘ’ ΟΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ Ή ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ.

ΕΝΑΝ ΓΝΩΜΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΗΛΑΔΗ.

ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΧΛΑΜΥΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΣΩ ΚΑΜΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ, ΠΟΥ ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΙΣ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.

ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΜΑΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΡΑΤΣΙΣΤΗ (Άγγλοι), ΕΘΝΙΚΙΣΤΗ, ΦΑΣΙΣΤΑ(Γερμανοί), ΣΩΒΙΝΙΣΤΗ (Γάλλοι),
ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΟΥ ΕΛΛΗΝΟΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ

ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΚΕΝΤΡΙΚΟ,

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΚΕΝΤΡΙΚΟ,

ΧΑΜΠΟΥΡΓΚΕΡΟΚΟΚΕΝΤΡΙΚΟ,

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΤΡΙΟΚΕΝΤΡΙΚΟ ΘΕΛΕΙΣ,

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΑΠΟΥΟΚΕΝΤΡΙΚΟ,
ΟΠΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΤΕΛΟΥΝ ΥΠΟ ΤΙΜΩΡΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ, ΔΙΟΤΙ ΚΡΙΝΟΥΝ ΕΞ ΙΔΙΩΝ Τ’ ΑΛΛΟΤΡΙΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λακεδαίμων
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 14:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λακεδαίμων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Όποιος συμμετέχει ενεργά σε συζητήσεις του club Esoterica και σκέφτεται: "Εγώ δεν θα απενεργοποιηθώ πότε, έχει απλώς αλλοτριωθεί από το σύστημα" ".

-----

Όπως συνέβη και στο παρελθόν με άλλα αξιόλογα και παλαιά μέλη (Avallon, steelspring, κ.α) που εκφράζουν απόψεις αντίθετες με αυτές του "χαμετυπείου", απενεργοποιούνται..

Όπως ίσως παρατηρεί το κάθε καλοπροαίρετο μέλος η απενεργοποίηση σε όλες τις περιπτώσεις που προανέφερα έγινε μετά από ένα κοινό γεγονός .. εισήλθε στη συζήτηση το γνωστό μέλος-σκουλήκι Zadok.

Γιατί η καλή μας φίλη-(από)συντονίστρια αμαλία μέχρι εχθές κοιμόταν τον ύπνο του δικαίου ενώ το παρόν topic είχε μετατραπεί σε ψυχοκομείο, όχι μόνο με δική μου ευθύνη. Μόλις λοιπόν εισήλθε στη συζήτηση το σκουλήκι-Zadok, ειδοποίησε την καλή συντονίστρια (την οποία και επηρρεάζει) και απενεργοποίησε ένα ακόμα λογαριασμό, καθ' υπόδειξη. Η παρατήρηση άλλωστε για το παρελθόν μου παραπέμπει αυτόματα σε αυτήν.

Θα περίμενε κανείς, αν έπρεπε να επιβληθεί ποινή (όπως σε πολά virtual communities) αυτό να ισχύσει για όλους, όσους υπέπεσαν στο συγκεκριμένο "αμάρτημα". Όμως το πρόβλημα δεν είναι οι ύβρεις, αλλά οι αντίθετες από το σκουλήκι απόψεις. Γιατί όπως παρατηρούν όλοι, το σκουλήκι -που ήρθε από το πουθενά στη συζητήση- έλαβε ξεκάθαρα θέση υπέρ του kynikos. (Όσο για την ποινή στον κακομοιρούλη φίλο kynikos είναι προφανώς για "καθαρό πρόσωπο")

Είναι γνωστές οι απόψεις μου άλλωστε για αυτό το θλιβερό και φαιδρό μέλος Zadok, το οποίο όπως φαίνεται και από τον αριθμό των μηνυμάτων που έχει, μόνο παρλαπίπες έχει συνισφέρει μέχρι στιγμής στις συζητήσεις. Δεν μπορεί αλλιώς να νοηθεί μέλος που να συμμετέχει full-time στα forums.

Ως απάντηση λοιπόν έχω να πω πως όταν σε προηγούμενο μήνυμα αναφερόμουν στά τ., που με ύφος γριάς μας συμβουλεύουν να απομακρυνθούμε γιατί είμαστε ακατάλληλοι προς τον συγκεκριμένο χώρο, ενώ οι ίδιοι -χρόνια στο κουρμπέτι- ανεξέλεγκτα αλλωνίζουν δίχως να έχουν να προσφέρουν τίποτα στις συζητήσεις, σε αυτήν αναφερόμουν.

ΥΓ. Αγαπητή αμαλία, όχι μόνο οι γνώσεις σου είναι φτωχές, αλλά και η κρίση σου.Η έμμεση στήριξή σου στον κυνικός, τα άθλια σχόλια σου και η "θέση σου" για "γνήσιους απογόνους" που γελοιοποιεί όποιον την εκφράζει (βλ. "γνήσιος απόγονος" στο μήνυμα σου για εμένα) καταδεικνύει ακριβώς αυτό που ισχυρίζομαι, δείχνει τη φτώχεια και τη γύμνια συνολικά της προσωπικότητας σου. Συντονιστής σημαίνει κανόνες για όλους, όχι επιλεκτικές απενεργοποιήσεις και διατήρηση των ημετέρων.

Πρώην athakandr (που λέει και ο Εχέμβροτος)!

ΕΓΙΝΑΝ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 14:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χάνεις το χρόνο σου ath. Η έλειψε αντικειμενικότητας και τα πισώπλατα μαχαιρώματα εκ μέρους των συντονιστών αποτελούν πάγια πολιτική του forum.
Και μόνο το γεγονός πως ο Σκουπίδης95 δεν έχει απενεργοποιηθεί ακόμα για τις επανειλημένες κατάφωρες παραβιάσεις απο μέρους του των κανονισμών του forum λέει πολλά.
Με δυό λόγια, δεν αξίζει καν να ασχοληθείς.
Εσύ amalia, άμτε να συνεχίσεις το λήθαργο σου.


ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Abbaio
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 15:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Abbaio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Kaiser, Λακεδαίμων (πρ.Athankandr)πιστεύω οτι οι θέσεις σας μερικές φορές άν και έχετε δίκιο γίνονται ακραίες!
Γιατί να οικειοποιηθούμε σάν Έλληνες του 2004 την φήμη και την δόξα κάποιων Ανθρώπων που έζησαν 2500 - 3000 χρόνια πρίν χωρίς να το αξίζουμε? Κατά την γνώμη μου αυτό καταντάει Σφετερισμός και Κλοπή χωρίς να θέλω να σας δυσαρεστήσω. Αναγνωρίζω τον Αγώνα σας για την προβολή του Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού αλλά τα λόγια δέν λένε Τίποτα απο την στιγμή που η Σύγχρονη Ελλάδα είναι αμέτοχη και ανυπόληπτη στον Παγκόσμιο Πολιτισμό τα τελευταία 200 χρόνια.
Και άν οι Εβραίοι έχουν καταφέρει να εξασκήσουν εύκολα Παγκόσμια Κυριαρχία, τότε και οι Έλληνες σάν 100% απόγονοι μέγιστων Τιτάνων θα μπορουσαν να κάναν πολύ περισσότερα αλλά δυστυχώς δέν έκαναν Απολύτως Τίποτα, και δέν είναι προς τιμή τους αυτό!
Με το αναμασάμε συνέχεια κατορθώματα Ανθρώπων 100 γενιές πρίν απο μάς λέγοντας οτι είμαστε ο Περιούσιος Λαός δέν καταφέρνουμε τίποτα!
Να σας υπενθυμίσω οτι ο Χίτλερ (χωρίς να θέλω να του δώσω καμιά σχέση με Σάς), έλεγε τους Γερμανούς Άριο Λαό αλλά ήξερε γιατί το έκανε απο την στιγμή που οι Γερμανοί της εποχής του ήταν ο ισχυρότερος Ααός του κόσμου, άν και οι πρόγονοι των Γερμανών ήταν ανύπαρκτοι σε σχέση με αυτούς των Ελλήνων ο Χίτλερ με το δίκιο του αναζητούσε χωρίς να μπορεί να βρεί ξακουστούς προγόνους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 15:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αλλα δεν παει να πει αυτο οτι ολοι οι ανθρωποι που αγαπανε την ιστορια της πατριδος τους και τον πολιτισμο τους εχουν ¨αφελη πατριωτισμο" και δεχονται μονο καθε τι Ελληνικο

Φυσικά! Εξάλλου, το διευκρίνισα όταν με ρώτησε και ο think4allu.
Νομίζω ότι μιλάω και γράφω σωστά την ελληνική κι ελπίζω ότι καταφέρνω να είμαι σαφής.

quote:

Και μην ξεχνας οτι αμα γινει καποιος πολεμος αυτοι οι αφελης πατριωτες θα πανε να σκοτωθουνε για το μαγαζι του μπαμπα σου
το σπιτι το δικο μου και την πισινα της κυρα μαριας δεν θα πανε αυτοι οι κουλτουριαριδες αρνητες των παντων, δημοκρατες της παντοφλας που δεν εχουν προσφερει τιποτα στην κοινωνια παρα να τρωνε τα λεφτα του μπαμπα τους και με την πρωτη στραβη θα παρουν το αεροπλανακι και θα την κανουν.

Θα σε παραπέμψω και εσένα στο λεξικό και στη διαφορά του πατριωτισμού από τον εθνικισμό.
Εγώ γι' αυτό μιλάω και όχι για την πλήρη άρνηση.

quote:

Αν ειχαν γραψει εστω και ενα θετικο για την Ελλαδα οσο καιρο εγω τουλαχιστων ειμαι στο forum θα μπορουσα να δεχτω κατι απο αυτους.
Απο την στιγμη ομως που σε καθε απαντηση τους εχουν μια σταση ακραια ειρωνικη σε οτιδηποτε θετικο και εστιαζουν μονο στα αρνητικα τοτε το μονο που μπορω να δω σε αυτους ειναι το κανουν επιτιδες.

Δεν έχω αυτή την αίσθηση για τα δύο αυτά μέλη, αν και σέβομαι την άποψή σου.

Είμαι της άποψης ότι ο φίλος που σε αγαπά περισσότερο, είναι εκείνος που θέλει να σε δει καλύτερο και έχει το θάρρος να σου πει την αλήθεια.


.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 17/12/2004 15:42:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 16:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΕ Abbaio :

ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΟ ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΣ.

ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΥΤΑ :

«οι Έλληνες σάν 100% απόγονοι μέγιστων Τιτάνων θα μπορουσαν να κάναν πολύ περισσότερα αλλά δυστυχώς δέν έκαναν Απολύτως Τίποτα,»

ΤΑ ΑΚΟΥΝ ΩΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.

ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ :

«Έλα μωρέ, σιγά μην κατάγεστε από τους αρχαίους Έλληνες…»

ΚΑΙ….

«ποιους Τιτάνες και βλακείες τώρα, όλα απ’ τους Σουμέριους και τους Φοίνικες τα πήρατε»

(ευτυχώς που βγάζουν τον εαυτόν απ’ έξω. Καταλαβαίνουμε ότι είναι ανθέλληνες ολκής).

ΕΣΥ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ… ΤΟΥΡΚΟΣΠΟΡΟ, ΠΑΠΟΥΑ, ΡΑΤΣΙΣΤΗ, ΦΑΣΙΣΤΑ, ΑΚΡΟΔΕΞΙΟ, ΒΡΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΣΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Ο Μ. ΑΛΕΞ. π.χ ΗΤΑΝ ΑΔΕΡΦΗ ΚΑΙ ΑΛΒΑΝΟΣ;;;;;

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ:

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΞΑΝΑ!!!

Χμμμμ. ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ.

ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ.

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΩΡΙΑ ΑΠ’ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΑΜΑΛΙΑΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 16:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΤΑΤΗ Zadok :

Γειά σου, αγαπητέ.

quote:
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ, ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΕΝΤΑΣΕΙΣ, ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΡΙΣΤΗ ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (όλης της ιστορίας και να μην υπάρχουν φαινόμενα που να μην γνωρίζουν πότε και πως απεκατεστάθει η Δημοκρατία στην Ελλάδα) ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΜΑΣ, ΜΑΣ ΔΙΔΕΙ ΤΑ ΕΦΟΔΙΑ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ, ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΩΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΣΦΑΛΜΑΤΩΝ.

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ.
(δεν πιστεύω να διαφωνείς)

ΚΑΘ’ ΟΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ Ή ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ.

ΕΝΑΝ ΓΝΩΜΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΗΛΑΔΗ.


Γενικώς, δε διαφωνώ, αλλά θα μου επιτρέψεις να μη δημιουργήσω εικονικές ομάδες και να μην εντάξω κάποιον σε αυτές.
Δε νομίζω ότι εξυπηρετεί σε κάτι.

quote:
ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΧΛΑΜΥΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΣΩ ΚΑΜΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ, ΠΟΥ ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΙΣ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.

Πολύ καλά. Σεβαστή η επιθυμία σου και κατανοητή.

quote:

ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΜΑΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΡΑΤΣΙΣΤΗ (Άγγλοι), ΕΘΝΙΚΙΣΤΗ, ΦΑΣΙΣΤΑ(Γερμανοί), ΣΩΒΙΝΙΣΤΗ (Γάλλοι),
ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΟΥ ΕΛΛΗΝΟΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ

ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΚΕΝΤΡΙΚΟ,

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΚΕΝΤΡΙΚΟ,

ΧΑΜΠΟΥΡΓΚΕΡΟΚΟΚΕΝΤΡΙΚΟ,

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΤΡΙΟΚΕΝΤΡΙΚΟ ΘΕΛΕΙΣ,

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΑΠΟΥΟΚΕΝΤΡΙΚΟ,
ΟΠΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΤΕΛΟΥΝ ΥΠΟ ΤΙΜΩΡΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ, ΔΙΟΤΙ ΚΡΙΝΟΥΝ ΕΞ ΙΔΙΩΝ Τ’ ΑΛΛΟΤΡΙΑ


Αγαπητέ μου, αυτό το οποίο δεν έχεις κατανοήσει προφανώς, είναι ότι το θέμα του κυνικού είναι "παγίδα":

Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται.

...και συνεπώς, όσοι διαμαρτύρονται, αποδεικνύουν ότι ή δεν έχουν διαβάσει το θέμα και φωνάζουν για να φωνάζουν ή αισθάνονται ότι τους αφορά.

Ο κυνικός (απ' όσο διάβασα εγώ και αντιλήφθηκα - αν έχω κάνει λάθος, σε παρακαλώ να μου το διευκρινίσεις) δεν αναφέρεται σε οποιονδήποτε φιλόπατρη ή λάτρη του αρχαίου ελληνικού πνεύματος, αλλά στους προγονόπληκτους και εθνικόφρονες, οι οποίοι φορούν την χλαμύδα, μιμούνται τον αρχαίο ελληνικό τρόπο ζωής, αλλά καμμία σχέση δεν έχουν ουσιαστικά με το ελληνικό πνεύμα, ακριβώς όπως καμμία σχέση δεν έχει ο Παπούα με τον αμερικάνικο στρατό.

Συμπερασματικώς, δεν αντιλαμβάνομαι πού σε βρίσκει αντίθετο η τοποθέτηση αυτή.
Θα έπρεπε να σε ευχαριστεί στην πραγματικότητα, διότι διαχωρίζει την ήρα από το στάρι, τον πραγματικό Έλληνα, από τον κάθε καραγκιόζη...

Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά κι ούτε η χλαμύδα τον Έλληνα.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 16:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να εφαρμόζεις τις αρχές είναι πιο σημαντικό από να τις αποδεικνύεις.., είπε ο Επίκτητος.
Βρες καλώς τον άλλο φωστήρα…, θα πουν κάποιοι που θα διαβάσουν αυτές τις γραμμές για την παρέμβαση μου…
Φίλοι μου ο κάθε ένας έχει την δική του άποψη ανάλογα με τα βιώματα του, τις ροπές του και τις γνώσεις του. Ένας συνειδητοποιημένος όμως αναζητητής γνωρίζει πως απόλυτη αλήθεια δεν υπάρχει, και ότι οι γνώσεις μας συνεχώς διευρύνονται.
Αυτό που χθες ήταν η δική μου αλήθεια σήμερα μετεξελίχθηκε σε κάτι άλλο, και πιστεύω πως πότε δεν θα πάψει να εξελίσσεται όσο εγώ ερευνώ και όσο και εγώ εξελίσσομαι ως πνευματική οντότητα.
Όταν ακούς γνώμη που δεν σου αρέσει, μελέτησέ την και βρες μέσα της την αλήθεια. Όλες οι γνώμες εμπεριέχουν αλήθεια μέσα τους, το να υποβιβάζουμε και να κατακρίνουμε τους συνομιλητές μας υποδεικνύει κενότητα λόγων και αισθημάτων.
- Εξάλλου μόνο όταν μιλάει ένας έχει πάντα δίκαιο…-
Ένα ωραίο εγωκεντρικό περιτύλιγμα ξετυλίγεται στην πρώτη ευκαιρία για να αποκαλύψει τι ? Την γύμνια των αντίθετων επιχειρημάτων ή την δική μας εγωιστική θεώρηση των πραγμάτων…
Κάποιοι παραπονούνται για τους όρους του παιχνιδιού και κατηγορούν τον Admin και τους συντονιστές..
Αν ο κάθε ένας θέλει να παίξει με τους όρους του που αυτός πιστεύει ότι τον εκπροσωπούν, μπορεί να το κάνει μόνο με τους φίλους του, που μοιράζονται τις ίδιες ιδέες και συμπεριφορές, αλλά μάλλον κάτι τέτοιο δεν θα είχε και πολύ ενδιαφέρον....
Κάποιοι ελάχιστοι - και εγώ δεν είμαι μέσα σε αυτούς-, μοχθούν διαθέτοντας χρόνο, κόπο, τεχνογνωσία, αλλά και χρήμα, για να υπάρχει ο χώρος η δωρεάν γνώση αλλά και οι συζητήσεις…
Κάποιοι άλλοι κρίνουν εκ του ασφαλούς στο σύντομο χρονικό διάστημα που βρίσκονταιεδώ και μας χαρίζουν μόνο την σκέψη τους και τις αλάνθαστες γνώσεις του.
Μην κρίνεις αβίαστα και ρωτάς τι και πως κάνει το εσωτερικά για εσένα, αναρωτήσου τι έκανες ΕΣΥ για το εσωτερικά….



«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 17:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΗ Zadok :

«Θα έπρεπε να σε ευχαριστεί στην πραγματικότητα, διότι διαχωρίζει την ήρα από το στάρι, τον πραγματικό Έλληνα, από τον κάθε καραγκιόζη...»

ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ O ΣΥΓΓΡΑΦΕΥΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΧΛΕΥΑΖΕΙ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΟΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ, ΩΣΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΑΝΘΕΛΛΗΝ.

ΓΙ’ ΑΥΤΟΝ, ΟΣΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ : «εθνικοί – αρχαιολάτρες»

ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΕΠΟΧΕΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ.
(ο κατά τα άλλα προοδευτικός, με τις σύγχρονές του θεωρίες ΚΥΝΙΚΟΣ).

(ακούς εκεί –ΕΘΝΙΚΟΙ- πόσες εκατοντάδες χρόνια είχαμε να χαρακτηρισθούμε έτσι;)

ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.


Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 17:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

«οι Έλληνες σάν 100% απόγονοι μέγιστων Τιτάνων θα μπορουσαν να κάναν πολύ περισσότερα αλλά δυστυχώς δέν έκαναν Απολύτως Τίποτα,»

ΤΑ ΑΚΟΥΝ ΩΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.


Ε ναι, γιατί ούτε αυτοί ήταν μέγιστοι Τιτάνες ούτε εμείς 100% απόγονοι, ούτε οι απόγονοι υποχρεωτικά κληρονομούν την "τιτανοσύνη". Τι να κάνω; Μία πρόταση που αποτελείται από 3 λανθασμένες υποπροτάσεις είναι βλακεία. Δε σου αρέσει ο χαρακτηρισμός; Είναι λανθασμένη. Βλακεία είναι να τη θεωρείς σωστή όταν σου επισημαίνεται ότι είναι λανθασμένη.

Δε φταίω εγώ που είναι έτσι, ούτε φταίω που θες να πιστέψεις τόσο πολύ το αντίθετο. Θα μπορούσα να σου πω ότι η κοσμοαντίληψή σου ήταν αυτό ακριβώς που χρειαζόταν το Οθωνικό Κράτος για να χτίσει εθνική συνείδηση, αλλά δυστυχώς είναι καλύτερα να χτίζεις εθνική συνείδηση πατώντας στην αλήθεια γιατί τα ψέμματα στην πορεία τα πληρώνεις, π.χ. αναγκαζόμενος από τον εθνικό σου μύθο να υποβιβάσεις τη γεωπολιτική πρωτεύουσα των Βαλκανίων σε μια ημιεγκαταλελειμένη συμπρωτεύουσα, για τον απλούστατο λόγο ότι δε χωράει στο αρχέτυπο "Αθήνα-Κόρινθος-Σπάρτη-Θήβα", ή να βάλεις 1.000.000 πολίτες σου σε στρατοκρατούμενη επιτήρηση για 50 χρόνια μέχρι να το πάρουν χαμπάρι ότι είναι καθαροί απόγονοι του Περικλή, ή να προσπερνάς στα σχολικά σου εγχειρίδια 500 χρόνια Ρωμαιοκρατίας και 400 χρόνια Τουρκοκρατίας, λες και αυτές οι περίοδοι δε μας διαμόρφωσαν σαν έθνος, λες και ήταν ενοχλητικές παρενθέσεις στο status quo που λίγο-πολύ ισχύει σήμερα!

Μπορείς να μη μου μιλάς, αλλά τι θα πετύχεις; Θα κλειστείς σε έναν αυτιστικό κόσμο όπου ζουν μόνο όλοι όσοι συμφώνησαν ποτέ μαζί σου. Μικρή βελτίωση if you ask me.

"Αν πάτε στη Σουηδία θα δείτε πόσο πίσω είμαστε". Εγώ αναρωτιέμαι, αν διαβάσεις εσύ ιστορία και συγκεκριμένα κάτι πιο μοντέρνο και επιστημονικό από τους ρομαντικούς του προπροηγούμενου αιώνα, θα καταλάβεις άραγε πόσο πίσω είσαι;

Οι Σουηδοί (<=οι Δυτικοί) δεν έγιναν αυτό που έγιναν πατώντας με μαγικό τρόπο στην αρχαιοελληνική κληρονομιά (την οποία άλλωστε δε διαχωρίζουν από τη ρωμαϊκή κληρονομιά). Απλά πήραν από εκεί ό,τι χρειαζόταν. Και πέταξαν ό,τι δε χρειαζόταν. Δεν είναι τίποτα μαγικά λόγια όσα είχαν πει οι αρχαίοι να λύνουν όλα τα προβλήματα ενός πολιτισμού όταν τα απαγγέλουμε. Λες και οι αρχαίοι δεν είχαν ένα κάρο προβλήματα!

Το σωστό με την αρχαία σκέψη είναι να την προσεγγίσεις αντικειμενικά, να τη μελετήσεις, να απορρίψεις ολοκληρωτικά ό,τι είναι λάθος και να προσαρμόσεις στην εποχή σου ό,τι είναι σωστό. Και βοηθάει αν βγάλεις εντελώς από το μυαλό σου την ιδέα ότι εσύ και αυτοί είστε το ίδιο πράγμα. Δεν είναι καθόλου το ίδιο να λέμε "υπάρχει συνέχεια" και να λέμε "υπάρχει ταύτιση". Τουλάχιστον μην το παίρνεις σαν αξίωμα, αλλά σαν υπόθεση εργασίας.

ΥΓ: "ΕΝΑ βιβλίο που διάβασαν;". Χα!

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 17:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα: η "ελληνοκεντρική τοποθέτηση" είναι ένας τρομερά politically correct τρόπος να πεις "εγωκεντρική τοποθέτηση". Το γιατί είναι λάθος να τοποθετείς τον εαυτό σου στο κέντρο του κόσμου ελπίζω να μη χρειάζεται να το εξηγήσω. Τηλεγραφικά, δε μπορείς να εξηγήσεις ούτε καν τον ίδιο τον εαυτό σου στηριζόμενος αποκλειστικά σε δεδομένα του εαυτού σου. Δεν το λέω εγώ (sic), το λέει ο Goedel.

Κανείς βέβαια δεν ισχυρίζεται ότι ο εαυτός σου δεν είναι το πιο σημαντικό πράγμα για σένα, όμως η ελληνοκεντρικότητα υπονοεί ότι τα πάντα αρχίζουν και τελειώνουν στην Ελλάδα, κάτι προ-φα-νέ-στα-τα ηλίθιο και άξιο χλευασμού (αν και βασικά χλευάζεται από τα πράγματα, δεν είναι αναγκαίος ο Κυνικός για να γίνουν ρόμπες οι Ελληνοκεντρικοί, αρκούν 5.999.900.000 μη ελληνοκεντρικοί που απλά υπάρχουν) .

Και βέβαια οι "Εθνικοί" αυτοπροσδιορίζονται σαν τέτοιοι. Δες π.χ. www.hellenicreligion.gr.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry Pratchett

Edited by - junk95 on 17/12/2004 17:19:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Abbaio
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 17:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Abbaio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου απαντήσω ΔΩΡΙΕΥΣ και ίσως λίγο σε στενοχωρήσω γιατί κατ'αρχήν πρέπει να ακούγονται όλες οι Απόψεις. Και ο Αλβανός, και ο Τούρκος, και ο Εβραίος και ο Κομμουνιστής και άν έχουν άδικο να τους απορρίψουμε με επιχειρήματα. Τώρα για το άν καταγόμαστε κατευθείαν απο τους Αρχαίους Έλληνες εγώ έχω διαβάσει στην Ιστορία οτι στην δειάρκεια του Βυζαντίου και προπαντώς επι Ανδρόνικου Β' Παλαιολόγου έγιναν πολλές μεταναστεύσεις Αλβανών και Σλαύων σε ερημικές Ελληνικές περιοχές οι οποίοι συγχωνεύτηκαν με τον ντόπιο πληθυσμό. Αλλά αυτό δέν λέει τίποτα γιατί το Ελληνικό Κύταρρο είναι πολύ ισχυρό και μπορεί να αφομοιώσει άλλους Λαούς. Οπότε απο την στιγμή που συνέβη δικαιούνται να το αναφέρουν!
Κατα τα άλλα δέν είπαν εμένα ρατσιστή ή φασίστα αλλά αυτούς που επιχειρούν να περάσουν εκβιαστικά την γνώμη οτι οι Έλληνες ακόμα και οι σημερινοί είναι λαός ένας και μοναδικός, ενώ όλοι οι υπόλοιποι μπροστά τους είναι κατώτατο είδος. Ας πάνε να τα πούνε αυτά σε κάποιους άλλους Λαούς σημερινούς οι οποίοι έχουν γνώμη για την Ελλάδα κάτι αντίστοιχο με την γνώμη των Ελλήνων για τους Αλβανούς!
Εμένα αυτό με ενδιαφέρει και το να βγαίνουμε με μιά Ταμπέλα μπροστά διαφημίζοντας τους προγόνους μας δέν λέει τίποτα.
Οπωσδήποτε και οι Σουμέριοι, και οι Φοίνικες, και οι Αιγύπτιοι κάτι συνεισέφεραν και οι Αρχαίοι μας πρόγονοι τους το αναγνώριζαν, κάτι που δέν μπορούν να κάνουν μερικοί απο μάς ίσως απο κομπλεξισμό!
Τώρα για το άν ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν αδελφή πιστεύω οτι κάτι τέτοια τα λένε για σπάσιμο νεύρων, ούτε οι ίδιοι δέν θα το πιστεύουν!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 18:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η Εκκλησία των Ελλήνων στο θρήσκευμα είναι όργανο πνευματικού πολέμου. Στέκεται στην πρώτη γραμμή μάχης κατά των μισελληνικών αιρέσεων. Δεν δικάζει τον εχθρό. Τον εξοντώνει. Δεν διεξάγει πόλεμο κατά ατόμων. Εξολοθρεύει ομαδικώς τις αντεθνικές δοξασίες. Δεν ψάχνει για στοιχεία που να αποδεικνύουν αξιόποινες πράξεις ατόμων. Η πρώτη ερώτηση που κάνουμε είναι: Λατρεύεις τους Πατρώους Θεούς; Η απάντηση θα καθορίσει την μοίρα του κατηγορουμένου. Αυτή είναι η ουσία του εμπόλεμου Ελληνισμού.

Ο Έλλην σκληρός απέναντι στον εαυτό του, πρέπει να είναι σκληρός απέναντι στον εχθρό. Όλα τα μαλθακά συναισθήματα φιλίας, ανοχής, αγάπης πρέπει να καταπνιγούν. Μόνο μία σκέψη, έναν σκοπό έχει στο μυαλό του ο Έλλην Πολεμιστής: Αμείλικτη εξόντωση των εχθρών του Έθνους και του Ελληνισμού. Για τον Έλληνα υπάρχει μία μόνο ευχαρίστηση: Η ολοκληρωτική νίκη στον Ιερό ΕθνικοΑπελευθερωτικό Αγώνα. Με ψυχρή λογική, μακιαβελλική ηθική και ακούραστη καταδίωξη του στόχου, ο Έλλην Πολεμιστής πρέπει να είναι έτοιμος να πεθάνει και να εξολοθρεύσει οτιδήποτε στέκει εμπόδιο στο δρόμο για την παγκόσμια κυριαρχία του Ελληνισμού."

πηγή: www.hellenicreligion.gr.

----------------------------------------------------

Οσοι από εμάς, έχουμε διαβάσει Πλάτωνα και ανατριχιάσαμε στη σκέψη του μεγαλείου του έργου του...
Οσοι θυμόμαστε μέσα από τις ιστορικές γραφές, την καταδίκη του Σωκράτη, που έκανε την αντιμετώπιση του θανάτου, μία από τις ιερότερες πράξεις...
Οσοι βρίσκουμε στον Αριστοτέλη, περισσότερη σοφία απ'όση η επιστήμη σήμερα μπορεί να προσεγγίσει...
Οσοι φανταστήκαμε τον Μέγα Αλέξανδρο, ως ένδοξο καβαλάρη και αθάνατο πολεμιστή, ικανό να ανοίξει δρόμους για μία παγκόσμια αυτοκρατορία...

μπορούμε να ταυτιστούμε με τις παραπάνω δηλώσεις;
Αν όχι, γιατί δεν προσθέτουμε έστω και ένα μικρό λιθαράκι στον ναό του πνεύματος, όπως έκαναν εκείνοι, αλλά και άλλοι σύγχρονοί μας και ανεβαίνουμε σε επάλξεις που άλλοι χτίσανε, για να υπερασπιστούμε την υποτιθέμενη ανωτερότητά μας;

Αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να την αποδείξουμε;


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pankyfish
Νέο Μέλος

Albania
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 19:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pankyfish  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπαίνω για πρώτη φορά στο forum ΣΑΣ και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί με το εύρος των γνώσεων πολλών μελών. Ιδιαίτερα με έχουν εντυπωσιάσει τα μέλη kynikos, junk95, Zadok, amalia & ΠΛΩΤΙΝΟΣ.

Χωρίς υπερβολή πρέπει να αποτελούν την Dream Team του forum, και η ευρυμάθειά τους είναι άφθαστη.

Αν και είμαι απόφοιτος δημοτικού, νομίζω ότι κανείς σοβαρός άνθρωπος --που δεν έχει τη μύγα (πολύ έξυπνο αυτό και πολύ πρωτότυπη φράση)--δεν μπορεί να διαφωνήσει μαζί τους.

Είναι γεγονός άλλωστε ότι πραγματικά στην Ελλάδα σήμερα υπάρχουν κακοί άνθρωποι, όπως η συντονίστρια αμαλία τους μετέφερε (copy/paste www.hellenicreligion.gr), ο kynikos έθεσε το ιδεολογικό υπόβαθρο (copy/paste και μετάφραση), ο junk95 συνεπικούρησε, και ο Πλωτίνος βέβαια αν και δεν είπε τίποτα, μόνο ή φυσική του παρουσία και το Αμερικάνικο μότο που μας μετέφερε αποτελούν θέσφατα για όλα τα μέλη!!

Α ξέχασα και το εκλεκτό μέλος Zadok, που μου θύμισε ένα μάθημα που είχα πάρει όταν ακόμα πήγαινα στην Α' Δημοτικού, την διαφορά πατριωτισμού και εθνικισμού. Ιδιαίτερα όμως με συγκίνησε η άποψη ότι τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, γιατί δεν την είχα ξανακούσει ποτέ και άρα το μέλος Zadok πρέπει για να γνωρίζει τέτοιες εκφράσεις να είναι ιδιαίτερα μορφωμένο και ευπόληπτο μέλος.

Δεν μπορώ τέλος να μην επισημάνω και τις ιδαίτερες ικανότητες του μέλους kynikos στην φωτογράφηση παρελάσεων Παπούα. Είναι αλήθεια ότι στις υπανάπτυκτες κοινωνίες και άτομα πάντα οι φωτογραφίες αποτελούσαν προσανατολιστικό παράγοντα υγιούς συζήτησης με επιχειρήματα και άρα το μέλος kynikos θα μπορούσε κάλλιστα να εκθέσει το φωτογραφικό του ταλέντο στην κρίση των μελών του forum. Ίσως μάλιστα τον βοηθούσανε και τα υπόλοιπα μέλη να ανοίξει μία γκαλερί με δημιουργίες του από τη Ν. Γουϊνέα..

Σαν πρωτάρης που είμαι εδώ στα forums πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί από την πρωτοτυπία των απόψεων των παρπάνω μελών και το κόστος στο οποίο έχουν υποβληθεί όπως σωστά και πρωτότυπα τονίζει το μέλος Πλωτίνος.

Φιλικά,


ΥΓ: Α ξέχασα και κάτι ακόμα αγαπητά μέλη. Η Τουρκία η καλή μας φίλη μπήκε σχεδόν στην Ευρώπη εχθές. Στο δημοτικό μάθαμε ότι η Τουρκία κατέχει σημαντικό μέρος της Κύπρου καθώς και Ελληνικά εδάφη, ενώ επίσης μάθαμε ότι εμείς οι Έλληνες αν θέλουμε να είμαστε πατριώτες και να μην είμαστε Παπούα, θα πρέπει να αποδεχτούμε την ήττα μας και να κάτσουμε στα αυγά μας.

Άλλωστε μάθαμε από έναν εξαίρετο βιολόγο του Πανεπιστημίου Eng(ay)land, που είχε έρθει στο δημοτικό για κάτι διαλάξεις, που είχει όμως γενικότερη "Γαλλική" παιδεία, ότι δεν έχουμε το ιστορικό δικαίωμα για διεκδικήσεις γιατί όπου γης πατρίς.

Μάθαμε επίσης την θεωρία των αθάνατων καβαλάρηδων, του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη και άλλα πολλά καινούργια πράγματα που δεν είχαμε ξανακούσει στο Δημοτικό και μας εντυπωσίασαν. Μας έκαναν να θυμηθούμε κάτι που δεν μας έμαθαν στο Δημοτικό.. το φάντασμα του ενδοτισμού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 20:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άμα ανοίξεις ένα λεξικό, θα την βρεις την απάντηση μόνος σου και χωρίς τη βοήθεια του κοινού..........


Φυσικά! Εξάλλου, το διευκρίνισα όταν με ρώτησε και ο think4allu.
Νομίζω ότι μιλάω και γράφω σωστά την ελληνική κι ελπίζω ότι καταφέρνω να είμαι σαφής.


Zadok , δεν διευκρίνισες τίποτα .
Σε ρώτησα τι ΄θα μπορούσε να είναι μέτρο στον πατριωτισμό .
Είπες τα πάντα εκτός απο το να απαντήσεις σε ότι ερωτήθηκες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 21:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zadok , δεν διευκρίνισες τίποτα .
Σε ρώτησα τι ΄θα μπορούσε να είναι μέτρο στον πατριωτισμό .
Είπες τα πάντα εκτός απο το να απαντήσεις σε ότι ερωτήθηκες.

Είσαι σίγουρος;

Το άνοιξες το λεξικό ή βρίσκεται πολύ μακριά από την πολυθρόνα σου και... "πού να τρέχεις τώρα"...;

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 22:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα εκτιμούσα να έλεγες "δεν ξέρω" , παρά να ψελλίζεις για πολυθρόνες και λεξικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 22:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα εκτιμούσα να έκανες ότι σου είπα.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pegiannis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 23:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pegiannis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα ήθελα κάποιος απ΄ τις δυο!! (δυστυχώς έτσι φαίνεται) πλευρές να μου πεί την τεχνική με την οποία ένα θέμα (οποιοδήποτε) μπορεί να τιναχτεί στον αέρα και απο ανταλλαγή απόψεων να γίνει διαγωνισμός... εξυπναδίστικης μπουρδολογίας...
Και πώς είναι δυνατόν μέσα από μια ανώνυμη συνομιλία να δημιουργούνται προσωπικά προηγούμενα (αν δεν υπάρχουν ήδη)...
Δυστυχώς σε όλα αυτά γίνονται μάτρυρες και άνθρωποι που έχουν πάρει στα σοβαρά!!! όλο αυτό το (τέλος πάντων) πράγμα...

Την άποψή μου επί του θέματος θεωρώ ασκοπο να την πω, όχι διότι είναι βαρυσήμαντη, αλλά διότι, ότι και να είναι, θα πάει, μάλλον χαμένη.... ή θα χαρακτηριστώ "φασίστας, μογγόλος, κινέζος, ανθέλλην, αρχαιολάτρης,βαθειά νυχτωμένος και δε ξέρω τι άλλο, από ανθρώπους που δε με γνωρίζουν, όπως δεν τους ξέρω κι εγώ...

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 23:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pegiannis :

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ…….. ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΛΑΒΑ ΧΛΕΥΑΣΜΟ, ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΣΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΟΦΟΙ ΚΑΙ ΞΕΡΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΟΒΑΡΑ.


Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 23:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν και είμαι απόφοιτος δημοτικού, νομίζω ότι κανείς σοβαρός άνθρωπος --που δεν έχει τη μύγα (πολύ έξυπνο αυτό και πολύ πρωτότυπη φράση)--δεν μπορεί να διαφωνήσει μαζί τους.

Σημ:
(ακολουθούν γύρω στις 400 λέξεις προς απόδειξιν του ανωτέρω ισχυρισμού)


quote:

ενώ επίσης μάθαμε ότι εμείς οι Έλληνες αν θέλουμε να είμαστε πατριώτες και να μην είμαστε Παπούα, θα πρέπει να αποδεχτούμε την ήττα μας και να κάτσουμε στα αυγά μας

Δεν ξέρω σε ποιο δημοτικό πήγες. Ή στα λέγανε περίεργα ή (μάλλον) τα άκουγες περίεργα. Μάλλον γενικά ακούς και βλέπεις ό,τι θες.

Ξέρω ότι για να είσαι πατριώτης απαιτείται σοβαρότητα. Το ίδιο και για να έχεις καλή αίσθηση του χιούμορ.

ΥΓ (σόρι, δεν κρατιέμαι): υποψιάζομαι ότι ο πρώην Athakandr κατάλαβε ότι δεν είναι "ο" Λακεδαίμων.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 23:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ…….. ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΛΑΒΑ ΧΛΕΥΑΣΜΟ, ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΣΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.

Περίεργο, είχα την εντύπωση ότι ήμουν ιδιαίτερα φιλικός...

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 01:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
junk95:
quote:
ΥΓ (σόρι, δεν κρατιέμαι):...

Θα έλεγα, πως θα ήταν πιο φρόνιμο να κρατηθείς...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 01:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας πάνε να τα πούνε αυτά σε κάποιους άλλους Λαούς σημερινούς οι οποίοι έχουν γνώμη για την Ελλάδα κάτι αντίστοιχο με την γνώμη των Ελλήνων για τους Αλβανούς!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΤΑΤΕ Abbaio ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ.

ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΝ ΩΣ (τους γνωστούς χαρακτηρισμούς).

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ Ή ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΝΑΜΑΣΗΜΕΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

ΒΛΕΠΕ ΤΗΝ ΑΜΑΛΙΑ ΛΟΓΟΥ ΧΑΡΙΝ.

ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΤΑ ΠΕΡΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΗΣ (ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΧΛΑΜΥΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΣΩ ΚΑΜΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ, ΠΟΥ ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΙΣ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. ).

ΠΑΡΑ ΤΑΥΤΑ ΤΟΝ ΧΑΒΑ ΤΗΣ.

ΜΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ, ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΤΟΥ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΟΣ.

Ο κυνικός (απ' όσο διάβασα εγώ και αντιλήφθηκα - αν έχω κάνει λάθος, σε παρακαλώ να μου το διευκρινίσεις) δεν αναφέρεται σε οποιονδήποτε φιλόπατρη ή λάτρη του αρχαίου ελληνικού πνεύματος, αλλά στους προγονόπληκτους και εθνικόφρονες, οι οποίοι φορούν την χλαμύδα, μιμούνται τον αρχαίο ελληνικό τρόπο ζωής, αλλά καμμία σχέση δεν έχουν ουσιαστικά με το ελληνικό πνεύμα, ακριβώς όπως κάμμυα σχέση δεν έχει ο Παπούα με τον αμερικάνικο στρατό.

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ ΑΜΑΛΙΑ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ.

ΓΙΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΙΛΟΠΑΤΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΛΑΤΡΕΣ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.

ΓΙΑ ΣΑΣ ΟΣΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ……ΕΧΕΙ ΚΑΛΩΣ.

ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΟΥΑ.

ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΘΟΡΙΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛ. ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, ΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΠΑΤΡHΣ, ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΠΑΠΟΥΑ.

ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΤΟΝ ΓΝΩΜΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΟΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΩΝ.

ΞΕΚΑΒΑΛΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ.

Υ.Γ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΑΥΤΗ ΑΜΑΛΙΑ;

ΦΑΣΙΣΜΟΣ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑΜΕ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ.

Υ.Γ 2. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΣΠΟΥΔΑΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΟΠΩΣ ΕΣΥ, ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ.


Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy