ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Νέο CARGO CULT η "Ελληνική Θρησκεία";;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 04:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kaiser, thik4allu, dimsot, και γενικά όλοι που θίγεστε από τις ομοιότητες μεταξύ Παπούα και προγωνολατρείας...

Ποιόν θεωρείτε πιο σημαντικό;;

Τον εαυτό σας ή τους "προγώνους" σας, όπως και να τους φαντάζεστε;

k

ΥΓ. Η παρούσα ερώτηση θα μπορούσε επίσης να είχε διατυπωθεί:
"Μπορεί ποτέ να δημιουργηθεί κάτι καινούργιο στον κόσμο;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 05:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kaiser, thik4allu, dimsot, και γενικά όλοι που θίγεστε από τις ομοιότητες μεταξύ Παπούα και προγωνολατρείας...

Ποιόν θεωρείτε πιο σημαντικό;;

Τον εαυτό σας ή τους "προγώνους" σας, όπως και να τους φαντάζεστε;

k

ΥΓ. Η παρούσα ερώτηση θα μπορούσε επίσης να είχε διατυπωθεί:
"Μπορεί ποτέ να δημιουργηθεί κάτι καινούργιο στον κόσμο;"


Δεν θίγεται κανένας.
Ετέθη τελείως αυθαίρετα ο όρος "προγονολατρεία".
kynikos,ένας άνθρωπος καθορίζει τον εαυτό του σαν μέρος ενός συνόλου στο οποίο υπήρξε, υπάρχει , και θέλει να εξακολουθεί να υπάρχει.
Μερικοί απο μας , δεν θέλουμε να αναγνωρίσουμε προέλευση , παρόν , μέλλον μέσα απο μια ομάδα κοινής ύπαρξης , αλλά πορευόμαστε σαν ανεξάρτητα άτομα , αποκομμένα απο τους περιορισμούς κάποιας ομάδας.
Κάποιοι απο μας πληγωθήκαμε απο την ομάδα.
Κάποιοι άλλοι απο μάς δεν νοιαστήκαμε απο πληγές , και συνεχίσαμε (εγωιστικά ίσως) να θεωρούμε τον εαυτό μας σαν καλά στελέχη αυτής της ομάδας , και προσπαθούμε να την "σηκώσουμε"
Η Ομάδα θα κρίνει.
Αν είναι ομάδα Άγγλων,Παπούα, Ιταλών ή Ελλήνων, επαφίεται στην κριτική αυτών που ορίζουν τον άνθρωπο ως μονάδα μέσα στο σύμπαν(σωστό), και αυτών που υποστηρίζουν ως ομάδα ,την ύπαρξη του ανθρώπου σαν μονάδα ανεξάρτητη μέσα στο σύμπαν.
Κάποτε υπήρξε η "Ελληνική Θρησκεία"
Δέν γνωρίζουμε όμως τους λατρευτικούς κανόνες της.
Όταν σήμερα λέμε "Εκλησία", εννοούμε κάποιο ναό , ή κάποιοια ομάδα θρησκευόμενων.
Στους Έλληνες ήταν κάλεσμα του Δήμου. Κάτι που αφορούσε τους Πολίτες.
Ο κόσμος είναι απογοητευμένος.
Δέν είναι κακό να θέλει να προσεγγίσει τα πολιτισμικά αρχέτυπα.
Ας τα προσεγγίσει λοιπόν , και ας φορέσει και χλαμύδες (αν αυτό τον βοηθάει).
Ειδικά για τους Έλληνες μάλιστα , θα είναι και εποικοδομητικότερο να φορέσουν και χλαμύδα , παρά να τρέχουν στα κινέζικα για φτηνά μπουφάν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 06:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ετέθη τελείως αυθαίρετα ο όρος "προγονολατρεία".
Καθόλου αυθαίρετα...
Από την στιγμή που κάποιοι όρισαν ταυτότητα με βάση το "Αίμα", ή το "Αμιγές DNA®" ή την "Ανάδελφο Φυλή", ή τους "Αποκλειστικούς Προγώνους®" o όρος αναδείχθηκε αυτόματα.

quote:
Δέν είναι κακό να θέλει να προσεγγίσει τα πολιτισμικά αρχέτυπα.
Ποιά μπορεί να είναι αυτά;
Και πώς θα αναγνωρίσει ο κόσμος οτι δεν πλανάται ως προς την αντίληψή του;

Δεν μου απάντησες ακόμα, όμως - Άσχετα με την κρίση της "Ομάδας" (έχει γούστο να μου βγείς κρυφοκομουνιστής ) ποιον θεωρείς εσύ πιο σημαντικό, τον εαυτό σου ή τους "προγώνους" σου;

ΥΓ

quote:
Ειδικά για τους Έλληνες μάλιστα , θα είναι και εποικοδομητικότερο να φορέσουν και χλαμύδα , παρά να τρέχουν στα κινέζικα για φτηνά μπουφάν...
Μήπως θα ήταν καλύτερα να περιμένουμε το καλοκαιράκι πριν προβούμε σε τόσο ακραία ενέργεια;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Abbaio
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 09:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Abbaio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως θα ήταν καλύτερα να περιμένουμε το καλοκαιράκι πριν προβούμε σε τόσο ακραία ενέργεια;

Καλόόό!!!
Πάντως πιστεύω οτι όποιος τολμήσει να κάνει τόσο τολμηρή πράξη, ιδιαίτερα σε πολυαστικές περιοχές πολύ δύσκολα θα γλυτώσει τον ζουρλομανδύα, όχι οτι το απαγορεύει ο Νόμος αλλά υπάρχουν και νοοτροπίες πέρα απο τον Νόμο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 12:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυνικε σου παραθετω παλι την προηγουμενη απαντηση μου γιατι την προσπερασες ασχολιαστη.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------


Είσαι πολυ ευγενης.
Αλλά όσο και να σου αρέσουν τα πονηρά μου, δεν απάντησες στις δύο κυρίως ερωτήσεις:

Πού ήσουνα όταν υπεραμυνόμουνα την άποψη οτι ο Σωκράτης και ο Πλάτων ΔΕΝ ήταν Εβραιο-κουρκούτηδες;

Πού ήσουν όταν υπεραμυνόμουνα την άποψη οτι Ελληνισμός σημαίνει Ελευθερη Σκέψη και Κοσμοπολιτεία;

--------------------------------------------------------------------------------


Δεν τα έχω διαβάσει παρέθεσε τα links να τα διαβάσω και θα σου πω.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------


BTW, Τώρα που ξενευρίασες και εσύ και εγώ, κρατάς ακόμα την γνώμη οτι ο Πέρσικος πολιτισμός, που ήκμασε 300 χρόνια πριν τους Ἐλληνες, ήταν μαϊμούδες;;

--------------------------------------------------------------------------------


Δεν ξενευριασα τώρα έχω ξενευριασει μήνες τώρα.

300 χρόνια πριν ποια ημερομηνία?


quote:
--------------------------------------------------------------------------------


Η υπάρχει περίπτωση να συνεχίσουμε ακόμα και την συζήτηση για τους ΙΕ;;

--------------------------------------------------------------------------------


Όχι δε νομίζω, οι απόψεις μας απέχουν από εδώ ως την Ινδοκίνα και 28 σελίδες που έχει αυτό το θέμα είναι ήδη πάρα πολλές


quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Άσχετα με τί γνώμη έχει σχηματίσει η Zadok, θα βοηθούσες όσους ΔΕΝ σε ξέρουν, λέγοντας κάτι για το παρόν τοπικ, που αφορά το τυφλό πιθήκισμα του "Ελληνισμού" (σε περίπτωση που δεν το έχεις διαβάσει ακόμα), και τις ομοιότητές του με τισ Κούλτες των Φορτίων της Μελανησίας.

--------------------------------------------------------------------------------

Άκου εδώ τώρα kynike πως πιστεύεις ότι θα συζήτησης με κάποιον όταν γράφεις στα λεγόμενα σου εκφράσεις του τύπου «το τυφλό πιθηκισμό του "Ελληνισμού" »

Πως πιστεύεις ότι θα ακουστεί η άποψη σου όταν εξ αρχής περιλούζεις τα θέματα με βενζίνη και μετά ζητάς από τους άλλους να μην καπνίζουν.

Και μετά μόλις καπνίσουν και γίνει το μπαμ φταίνε όλοι οι άλλοι και εσύ που τους εξωθείς σε αυτήν την κατάσταση το παίζεις και αδικημένος που σε βρίζουνε όλοι αυτοί με την «δήθεν εθνικιστική και φασιστική συμπεριφορά » που όμως εσύ την έχεις δημιουργήσει με την προκλητική στάση σου.

Πως πιστεύεις ότι θα θα περάσεις την θέση σου με αστήριχτα και άσχετα επιχειρήματα τα οποία τις περισσότερες φορές μόνος σου τα έχεις βαφτίσει ως επιστημονικά και ως σωστά

(για το παραπάνω παραπέμπω τον κόσμο στο θέμα με τους ινδοευρωπαίους)


Το ιδιο ισχύει και για πολλές από τις διαπιστώσεις σου πχ λες.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Οι ομοιότητες είναι εκπληκτικές και αμέτρητες. Επάνω ανέφερα μόνο λίγες, φαντάζομαι η συζήτηση θα δείξει πολλές περισσότερες.

--------------------------------------------------------------------------------


Ποιες ομοιότητες είναι εκπληκτικές και αμέτρητες ?
Για ποιες ομοιότητες μας μιλάς.
Με αυτήν την τακτική δεν μπορείς να πείσεις κανέναν φίλε μου το μόνο που κάνεις είναι να δημιουργείς καταστάσεις και έχοντας μια σχετική συμπάθεια από τους φίλους συντονιστές, μας λες τις εμπρηστικές απόψεις σου ελεύθερα , ενώ μέλη και απόψεις με εξίσου εμπρηστικές απόψεις εκ διαμέτρου αντίθετες με τις δικές σου έχουν φάει πόρτα και κλείδωμα εν τη γενέσει τους

Έτσι φίλε kynike θεωρώ πως δεν μπορώ να συζητήσω μαζί σου γιατί εσύ ο ίδιος δεν επιθυμείς την συζήτηση παρά μόνο να περάσεις τις ακραίες και εμπρηστικές απόψεις σου, όπως κάνουν οι ρατσιστές και οι φασίστες που εσύ ο ίδιος επικρίνεις

Αυτά είχα να σου πω φίλε kynike όπως είδες χωρίς να σε βρίσω. Ελπίζω να έγινα κατανοητός σε ποια σημεία διαφωνώ με το άτομο σου (και το έτερο σου ήμισυ junk95)


Εύχομαι σε όλους καλές γιορτές.


ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.(ΠΛΑΤΩΝ)
DIMSOTΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 14:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά οι Ελληνες δεν προήλθαν απο τους ινδοευρωπαίους.

Αυτό είναι η άποψη που προσπαθούν να περάσουν οι "Κοσμοκράτορες"

Τί σχέση έχουμε γενετικά με τους ινδούς?

Χωριο που φαίνεται κολαούζο δε θέλει.

Θα επανέλθω με στοιχεία .

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 14:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδιά οι Ελληνες δεν προήλθαν απο τους ινδοευρωπαίους.

Αυτό είναι η άποψη που προσπαθούν να περάσουν οι "Κοσμοκράτορες"

Τί σχέση έχουμε γενετικά με τους ινδούς?

Χωριο που φαίνεται κολαούζο δε θέλει.

Θα επανέλθω με στοιχεία .


Μη μπεις στον κόπο, 1ον δεν είναι το θέμα μας, 2ον από τη διατύπωσή σου φαίνεται ότι δεν έχεις καν αντιληφθεί το πρόβλημα που νομίζεις ότι έλυσες και 3ον σε κάθε περίπτωση πριν φέρεις στοιχεία διασταύρωσέ τα με τα περιεχόμενα των ιστοσελίδων http://www.ancientgr.com/ και http://www.grecoreport.com/ και αν διαπιστώσεις οποιαδήποτε συμφωνία σου λέω προκαταβολικά ότι τα στοιχεία σου είναι για πέταμα.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 14:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή analphabet,

Σαν αρχικός συγραφέας, επιβεβαιώνω οτι στοιχεία και απόψεις για τις διάφορες Ινδοευρωπαϊκες θεωρίες δεν ανήκουν σε αυτό το τόπικ.

Το θέμα το έχουμε συζητησει όμως, εκτεταμμένα, στο τόπικ ΙνδοΕυρωπαίοι, πως, πότε, που, κλπ, και αν όντως σε ενδιαφέρει, προτείνω να το διαβάσεις, για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται, εφόσον είναι καίριο θέμα με το οποίο ασχολόυνται όλα τα μεγάλα πανεπιστήμια του κόσμου, και οι τομείς της αρχαιολογίας, ανθρωπολογίας και γλωσσολογίας, και σε καμμία περίπτωση "άποψη που θέλουν να περάσουν οι Κοσμοκράτωρες".

Γενικά, συνομωσιολογίες περί "Κοσμοκρατόρων", είναι παρανοϊκές κοινωνικο-πολιτικές αντιδράσεις, που μπορεί να εφάπτωνται στην νοοτροπία cargo-cult, αλλα για επι μέρους συζητήσεις υπάρχουν πιο κατάληλα τόπικ, σίγουρα όχι το παρόν.

k
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 15:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dimsot,

Δεν σχολίασα το προηγούμενό σου ποστ, γιατί μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι δεν ήθελες να συζητήσεις άλλο...

quote:
Έτσι φίλε kynike θεωρώ πως δεν μπορώ να συζητήσω μαζί σου γιατί εσύ ο ίδιος δεν επιθυμείς την συζήτηση παρά μόνο να περάσεις τις ακραίες και εμπρηστικές απόψεις σου, όπως κάνουν οι ρατσιστές και οι φασίστες που εσύ ο ίδιος επικρίνεις
Αν αυτό δεν ισχύει, εγώ, τουλάχιστον, χαίρομαι...

Λυπάμαι που βρίσκεις τις θέσεις μου "εμπρηστικές" και "ακραίες".
Προσωπικά τις βρίσκω μετρημένες και ήπιες.

Έχω ζητήσει πολλές φορές από οποιονδήποτε εδώ μέσα να μου πουν ποια θέση μου ακριβώς θεωρούν "ακραία" ή "παράλογη" αλλά ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση.

Και εφόσον οι θέσεις μου πάντα εστιάζονται στην σύνεση, στην εφαρμογή της λογικής, στην προσοχή, και στην μεθοδικότητα, ειλικρινά δεν μπορώ να δώ το πρόβλημα που λές οτι υπάρχει.

Αναγκάζομαι να υποθέσω οτι σε θίγει η αίσθηση του χιούμορ μου. Δεν το θεωρώ δίκαιο να μου ζητάς να την περιορίσω!

Βλέπω οτι σε πείραξε η χρήση των λέξεων "τυφλό πιθηκισμό του "Ελληνισμού".
Γιατί;;;;
ΕΣΥ, δηλαδή, πώς θα το ονόμαζες αυτό το φαινόμενο;

Βλεπώ, παραδίπλα, οτι θίχτηκες από μιαν αθώα παρωδία που έκανα σε μια "Ελληνόθρησκη" ιστιοσελίδα. Σου φάνηκε "χυδαίο" το στυλ μου, και ΔΕΝ σου φάνηκε χυδαίο το ίδιο το περιεχόμενο της ιστιοσελίδας;

Τί να πώ; - Διαφέρουν πολύ τα γούστα μας....

Με ρωτάς ποιές είναι οι "εκπληκτικές ομοιότητες" μεταξύ της Κούλτες των Φορτίων και την Προγωνολατρεία.
Αναρωτιέμαι -Δεν διάβασες ΤΙΠΟΤΑ από όσα γράφω; Εδώ έχω παραθέσει πέντε σελιδες περιγραφές ομοιοτήτων, (Όλα προέρχονται ΜΟΝΟ από την σφαίρα επιροής των Προγόνων, Μιμηση του τυπικού και όχι της ουσίας, κλπ, κλπ, κλπ.)

Οι περισσότεροι εδώ μέσα έδειξαν να κατάλαβαν ακρίβως τί εννοούσα. Θες να μου πείς ειλικρινά οτι ΑΚΟΜΑ δεν είδες τις ομοιότητες;

Και για αυτό, επειδή αντιλαμβάνομαι την δυσκολία της επικοινωνίας μεταξύ μας (λογω αφάνταστα διαφορετικών κοσμοθεωρήσεων), όπως θα είχα και τρομερή δυσκολία αεπικοινωνίας με τους Παπούα, είπα να θέσω μιαν απλή ερώτηση, αν θες απάντα, αν θες μην απαντάς, δεν παρεξηγούμαι.

Ποιον θεωρείς εσύ πιο σημαντικό, τον εαυτό σου ή τους "προγώνους" σου;

k

ΥΓ. Ελπίζω τις προσεχείς μέρες να βρώ τον χρόνο να περιγράψω τις αντιδράσεις των ιθαγεννών καθώς άρχισαν να γνωρίζουν τον κόσμο των λευκών, και είμαι σίγουρος οτι θα "διαλευκανθούν" πόλλες ακόμα ερωτήσεις σχετικά με τις ομοιότητες...

Οι απόψεις τους για το Sydney της Αυστραλίας, είναι ιδιαίτερα διφωτιστικές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 16:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλεπώ, παραδίπλα, οτι θίχτηκες από μιαν αθώα παρωδία που έκανα σε μια "Ελληνόθρησκη" ιστιοσελίδα. Σου φάνηκε "χυδαίο" το στυλ μου, και ΔΕΝ σου φάνηκε χυδαίο το ίδιο το περιεχόμενο της ιστιοσελίδας;



Το στυλ σου ειναι χυδαιο και ειρωνικο σε καθε post που κανεις

Οσο για το περιεχομενο της σελιδας σαφως και δεν εχει νοημα να το σχολιασω καν.

quote:
Ποιον θεωρείς εσύ πιο σημαντικό, τον εαυτό σου ή τους "προγώνους" σου

αν εννοεις "προγόνους"

Θεωρω και 2 το ιδιο σημαντικα.


quote:

Οι περισσότεροι εδώ μέσα έδειξαν να κατάλαβαν ακρίβως τί εννοούσα. Θες να μου πείς ειλικρινά οτι ΑΚΟΜΑ δεν είδες τις ομοιότητες;


Εγω καταλαβα τι εννοεις εσυ δεν καταλαβες οτι αυτο το προσβλητικο υφακη που εχεις χαλαει τον κοσμο

πχ γραφεις

quote:
Και για αυτό, επειδή αντιλαμβάνομαι την δυσκολία της επικοινωνίας μεταξύ μας (λογω αφάνταστα διαφορετικών κοσμοθεωρήσεων), όπως θα είχα και τρομερή δυσκολία αεπικοινωνίας με τους Παπούα, είπα να θέσω μιαν απλή ερώτηση, αν θες απάντα, αν θες μην απαντάς, δεν παρεξηγούμαι.


το κομματι που λεει "όπως θα είχα και τρομερή δυσκολία αεπικοινωνίας με τους Παπούα"

ειναι προσβλητικο απεναντι στο προσωπο μου

ειναι ....
αντι για το

quote:
Έτσι φίλε kynike θεωρώ πως δεν μπορώ να συζητήσω μαζί σου γιατί εσύ ο ίδιος δεν επιθυμείς την συζήτηση παρά μόνο να περάσεις τις ακραίες και εμπρηστικές απόψεις σου, όπως κάνουν οι ρατσιστές και οι φασίστες που εσύ ο ίδιος επικρίνεις

να σου ελεγα πχ

quote:
Έτσι φίλε kynike θεωρώ πως δεν μπορώ να συζητήσω μαζί σου γιατί ειναι δυσκολο να συνομιλησω με χιμπατζιδες

Σχεδον σε ολη την προηγουμενη απαντηση μου ειχα εστιασει σε αυτο το προβλημα σου.

Τωρα στο εκανα πιο λιανα μπας και το καταλαβεις.


Φερσου καλυτερα για να σου φερονται καλυτερα.


ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.(ΠΛΑΤΩΝ)
DIMSOT

Edited by - dimsot on 28/12/2004 16:42:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 16:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είσαι πολυ ευγενης.
Αλλά όσο και να σου αρέσουν τα πονηρά μου, δεν απάντησες στις δύο κυρίως ερωτήσεις:

Πού ήσουνα όταν υπεραμυνόμουνα την άποψη οτι ο Σωκράτης και ο Πλάτων ΔΕΝ ήταν Εβραιο-κουρκούτηδες;

Πού ήσουν όταν υπεραμυνόμουνα την άποψη οτι Ελληνισμός σημαίνει Ελευθερη Σκέψη και Κοσμοπολιτεία;


Δεν τα έχω διαβάσει παρέθεσε τα links να τα διαβάσω και θα σου πω.



A... ξεχασα

Μηπως εχεις και τα Links των θεματων που αναφερεις παραπανω για να δω την υπεραμυνα σου πανω στα θεματα.


Φιλικα dimsot


ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.(ΠΛΑΤΩΝ)
DIMSOTΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 01:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ετέθη τελείως αυθαίρετα ο όρος "προγονολατρεία".
--------------------------------------------------------------------------------

Καθόλου αυθαίρετα...
Από την στιγμή που κάποιοι όρισαν ταυτότητα με βάση το "Αίμα", ή το "Αμιγές DNA®" ή την "Ανάδελφο Φυλή", ή τους "Αποκλειστικούς Προγώνους®" o όρος αναδείχθηκε αυτόματα.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Δέν είναι κακό να θέλει να προσεγγίσει τα πολιτισμικά αρχέτυπα.
--------------------------------------------------------------------------------

Ποιά μπορεί να είναι αυτά;
Και πώς θα αναγνωρίσει ο κόσμος οτι δεν πλανάται ως προς την αντίληψή του;

Δεν μου απάντησες ακόμα, όμως - Άσχετα με την κρίση της "Ομάδας" (έχει γούστο να μου βγείς κρυφοκομουνιστής ) ποιον θεωρείς εσύ πιο σημαντικό, τον εαυτό σου ή τους "προγώνους" σου;



Κοίταξε Kynikos,Δεν θα απαντήσω σε τόσο χοντροκομένες θέσεις.
Δεν θα απαντήσω γιατι εκτός των άλλων οι "τοποθετήσεις" σου δεν είναι τίποτε άλλο απο προσπάθειες να ονοματίσεις κάτι ή κάποιοιους.
Στο τέλος καταντάει αηδία δηλαδή.
Για να διαλύσω τυχόν αμφιβολίες , είμαι κρυφοαστροναύτης.
Και το λέω ξανά, έβαλες μιά μπούρδα σαν θέμα , έβλαλες ένα τερατώδες αβγό .
Κάτσε μόνος σου και κούρευέ το.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 02:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
think4allu: Ετέθη τελείως αυθαίρετα ο όρος "προγονολατρεία".
--------------------------------------------------------------------------------

kynikos:
Καθόλου αυθαίρετα...
Από την στιγμή που κάποιοι όρισαν ταυτότητα με βάση το "Αίμα", ή το "Αμιγές DNA®" ή την "Ανάδελφο Φυλή", ή τους "Αποκλειστικούς Προγώνους®" o όρος αναδείχθηκε αυτόματα.


--------------------------------------------------------------------------------
think4allu: Δέν είναι κακό να θέλει να προσεγγίσει τα πολιτισμικά αρχέτυπα.
--------------------------------------------------------------------------------

kynikos:
Ποιά μπορεί να είναι αυτά;
Και πώς θα αναγνωρίσει ο κόσμος οτι δεν πλανάται ως προς την αντίληψή του;

Δεν μου απάντησες ακόμα, όμως - Άσχετα με την κρίση της "Ομάδας" (έχει γούστο να μου βγείς κρυφοκομουνιστής ) ποιον θεωρείς εσύ πιο σημαντικό, τον εαυτό σου ή τους "προγώνους" σου;

------------------------------------------------------------
think4allu: Κοίταξε Kynikos,Δεν θα απαντήσω σε τόσο χοντροκομένες θέσεις.

Δεν θα απαντήσω γιατι εκτός των άλλων οι "τοποθετήσεις" σου δεν είναι τίποτε άλλο απο προσπάθειες να ονοματίσεις κάτι ή κάποιοιους.
Στο τέλος καταντάει αηδία δηλαδή.
------------------------------------------------------------


Χμ, αυτό φαντάστηκα...

Να ζητήσω συγνώμη λοιπόν για τις χοντροκομμένες θέσεις μου που "ονοματίζουν" κάτι ή κάποιους.

Αντίθετα με τις λεπτοκομμένες δικές σου που δεν ονοματίζουν τίποτα, όπως:

quote:
Tσιφτετελούσμπα και Τουρκούσμπα ..
όσο δεν φτάνει το μάτι των γειτονούσμπα μέσα στο Ελλαδούσμπα ........

Και τις αηδιαστικές μου ερωτήσεις, οπώς

- Τί, τέλος πάντων, σε πείραξε και χωροπηδάς συνεχώς οτι λέω βλακέιες, εδώ και πέντε σελίδες.

- Τι κλαίγεσαι από την μιά και ταυτόχρονα από την άλλη προσβάλλεις την συντονίστρια με τρόπο άνανδρο; (γνήσια αρχαιοελληνική συμπεριφορά, αναμφίβολλα)

- Έχεις κάτι να πείς; Πέστο.

- Δεν σου πάει η λογική και η κριτική σκέψη; Τότε τί μπαίνεις στο τόπικ;

Πήγαινε κάπου αλλού, που τα πράγματα να μην σου είναι τόσο οδυνηρά,

k


ΥΓ.
Αν θες να "κάτσω μόνος μου", βοήθα και εσύ λίγο, και στρίβε4αλλού, είπαμε.

Ξαναδιάβασε τον τίτλο του θέματος! Βλέπεις; Είναι ΕΡΩΤΗΣΗ!
Ξέρεις τι πάει να πεί αυτο;

Άν επιθυμείς διάλογο επί του τόπικ, πες μας γιατί ΕΣΥ νομίζεις οτι η Ελληνική Θρησκοπρογονολατρεία ΔΕΝ είναι cargo cult.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 02:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυνικέ

quote:
Ποιον θεωρείς εσύ πιο σημαντικό, τον εαυτό σου ή τους "προγώνους" σου;

Θα προσπαθήσω να απαντήσω και εγώ στην ερώτησή σου(λέω θα προσπαθήσω ,γιατί την θεωρώ ασαφή)

Από που είμαι?
ποιός είμαι?
που πάω?

Είναι αλληλένδετα μεταξύ τους, οι πρόγονοί μου , επηρέσαν στο μέγιστο γι αυτό που είμαι και τις συνθήκες που ζω(δεν αναφέρομαι μόνο στην αρχαιότητα ,γιατί είμαι σίγουρος ότι εκεί θα το πας,αναφέρομαι στο σύνολο των προγόνων μου εως και την οικογένειά μου)

Μην ξεχνάς ότι πολλές συνήθειες μεταφέρονται χιλάδες χρόνια από γόνο σε γόνο.Νοιάζομαι για τους προγόνους μου ,για όσα έχω κληρονομήσει από αυτούς (ευτυχώς πολύ περισσότερα από από ότι οι παπούα) αλλα από την άλλη πλευρά νοίαζομαι για τον εαυτό μου ώστε να φανώ αντάξιος των αρίστων προγόνων και καλύτερος των μετρίων και κάκιστων προγόνων.

Όλοι δημιουργουν κάποια πρότυπα στο μυαλό τους.
Αλλοι έχουν τον Ζιντάν, άλλοι τον Ρουβά,¨Αλλοι τον Αινστάιν και άλλοι τον Σωκράτη.

ΔΕν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου Κυνικέ όσο αφορά τους τελευταίους να τους κατηγορείς για τα πρότυπά τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 02:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το κομματι που λεει "όπως θα είχα και τρομερή δυσκολία αεπικοινωνίας με τους Παπούα"

ειναι προσβλητικο απεναντι στο προσωπο μου


Τότε στενοχωριέσαι τζάμπα!

Ούτε κατα διάνοια δεν σκοπεύει να προσβάλει. Παρεξηγήθηκες πάλι και θίχτηκες χωρίς αιτία.

Ελπίζω να επανέρθω σύντομα με μια πληρέστερη εξήγηση.
Προκαταβολικά σε αφήνω με μία λέξη, «Συμπόνεια», για να καταλάβεις την τοποθέτηση προς τους Παπούα, και προς το θέμα γενικότερα.

Δεν μιλάμε για χλευασμό!

Μιλάμε για μιά γνήσια απόπειρα να βοηθήσουμε τον συνάνθρωπό μας να καταλάβει κάτι. Το οτι συχνά αποτυγχάνουμε, αντανακλά άσχημα επάνω σε εμάς, όχι σε αυτόν.

Αντιλαμβάνομαι οτι στον κόσμο του Παπούα τα πράγματα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως αυτός νομίζει, και ο "κακός λευκός" απλά πάει να του φάει το "Φορτίο".

k
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 02:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όσο αφορά τη μίμιση της αρχαίας ελληνικής θρησκείας( περί μίμισης πρόκειται) συμφώνω μαζί σου, αλλά στόχος σου στο τόπικ δεν είναι μόνο αυτοί οι ελάχιστοι γραφικοί, αλλα όλοι όσοι ασχολούνται με τους προγόνους του.
Τουλάχιστον μια φορα που παρευρέθηκα στα προμήθεια, ήταν ένας γνωστος ομοφυλόφιλος -που γυρναει απο εκπομπή σε εκπομπή- και το τσούρμο του,αδαής γι αυτό που κάνανε .

Προσωπικά αυτο που διαπίστωσα δεν ήταν η θεωρία που μας ανέπτυξες αλλά κατι "trendy" μια τάση μια μόδα της εποχής απο μια συγκεκριμένη μερίδα και όχι γενικό γνώρισμα των "αρχαιολατρων" που θες να μας τους παρουσιάσεις όλους έτσι ,το ίδιο γελοίους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 03:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
junk 95

quote:
Μη μπεις στον κόπο, 1ον δεν είναι το θέμα μας, 2ον από τη διατύπωσή σου φαίνεται ότι δεν έχεις καν αντιληφθεί το πρόβλημα που νομίζεις ότι έλυσες και 3ον σε κάθε περίπτωση πριν φέρεις στοιχεία διασταύρωσέ τα με τα περιεχόμενα των ιστοσελίδων http://www.ancientgr.com/ και http://www.grecoreport.com/ και αν διαπιστώσεις οποιαδήποτε συμφωνία σου λέω προκαταβολικά ότι τα στοιχεία σου είναι για πέταμα.

Μεχρί στιγμής μελετάω μια πηγή που μου που μου παρέθεσες σε άλλο τοπικ, η οποία αποδυκνείει την προχειρότητα σου στις πηγές.Θα σου απαντήσω στο αντίστοιχο τόπικ με το πέρας της έρευνας.

Αλλά ηθελα να πω ότι οι δικές σου πηγές δεν είναι απαραίτητα και οι αυθεντίες, επειδη τυγχάνει να πιστέυει τ α ιδια με σένα. Επίσης παο αυτό που μου έστειλες σαν πηγη αμφιβάλω αν το μέλετησες λίγο παραπάνω η συνειδητά εμπιστέυτηκες τον Εγκληματολογο που μιλαέι για αρχαιολογικά ζητήματα?(αγνοούσε και την σημασία των Ερμών)

Για να μην βγάλω τη συζήτηση εκτός θέματος θα σου απαν΄τησω ολοκλήρομένα στο καταληλο τοπικ με το περας της έρευναςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 03:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από που είμαι?
ποιός είμαι?
που πάω?
[...]

ΔΕν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου Κυνικέ όσο αφορά τους τελευταίους να τους κατηγορείς για τα πρότυπά τους.



Cottus,

Οι ερωτήσεις σου είναι καλές, καλό είναι ο καθένας να τις ρωτάει.
Δεν είναι όμως αυτό το θέμα μας.

Το θέμα μας είναι πιο πολύ οι τυφλές και αντανακλαστικές απαντήσεις στις ερωτήσεις σου, πριν καλα-καλα ερωτηθούν, και χωρίς σκέψη ή στοχασμό.

Εννοείται οτι η ψαγμένη απάντηση σε ερώτηση τέτοιου τύπου δεν είναι cargo cult.
Τόσο δύσκολο είναι;

Άρα, αν νομίζεις οτι η λογική μου κατηγορεί ανθρώπους γιa τα ΠΡΟΤΥΠΑ τους, μάλλον σίγουρα δεν έχεις διαβάσει λἐξη από όσα είπαμε.

Σαν υπενθύμηση (από την πρώτη κι όλας σελίδα):

quote:
Εν ολίγοις, η Ελληνική Θρησκεία είναι ΟΚ από μόνη της. Ο άνθρωπος μπορεί να πιστέψει και σε σαφώς πιο περίεργα πράγματα, συγκριτικά η "ελληνική θρησκεία" είναι πολύ mainstream. Η Ελληνική Θρησκεία, όμως, που ισχυρίζεται ότι συνεχίζει κάποια ελληνική παράδοση, που ισχυρίζεται ότι ανασταίνει την αρχαιότητα, που ισχυρίζεται ότι αποτελεί μοναδική "ελληνική" θρησκευτική έκφραση, είναι cargo cult.

Για τον απλούστατο λόγο ότι έχει μόνο επιφανειακή σχέση με τον αυθεντικό δωδεκαθεϊσμό που έχει εκλείψει οριστικά εδώ και 1500 χρόνια και καιρός να αρχίσουμε να το συνειδητοποιούμε σιγά-σιγά.


Καθώς και γιατί πληρεί τους τρείς ορισμούς πού έχω ήδη αναφέρει.

1- Τίποτα δεν μπορεί να δημιουργηθεί εκτός του Παράδεισου των Προγόνων
2- Αυτοπρόκλητος παροξυσμός "θρησκευτικού" αισθήματος
3- Τύφλη μίμηση συμεριφοράς για "επίκληση" του Φορτίου

quote:
αλλά στόχος σου στο τόπικ δεν είναι μόνο αυτοί οι ελάχιστοι γραφικοί, αλλα όλοι όσοι ασχολούνται με τους προγόνους του.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τώρα οτι σε καμμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό. Προσωπικά, στο παρελθόν είχα αφιερώση πολύ χρόνο και χρήμα ερευνόντας τους ίδιους τους δικούς μου προγόνους. Κατάφερα μάλιστα να πάω μέχρι 6 γενιές πίσω!

Οι περισσότεροι (για να μην πώ όλοι) μας δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε για σίγουρα ποιοί ήταν οι πρόγονοί μας πριν 500 χρόνια, άσε τα 2500, και σίγουρα άσε το 4000!

Οι αρχικές σου ερωτήσεις, λοιπόν, αποκτούν εξαιρετική σημασία, αλλα δεν νομίζω να απαντιούνται μέσα σε ένα δευτερόλεπτο!

k

Edited by - kynikos on 29/12/2004 03:36:20

Edited by - kynikos on 29/12/2004 04:30:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 03:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
- Δεν σου πάει η λογική και η κριτική σκέψη; Τότε τί μπαίνεις στο τόπικ;

Πήγαινε κάπου αλλού, που τα πράγματα να μην σου είναι τόσο οδυνηρά,



Όταν δεν σου πάει εσένα καμμία σκέψη και καμμία λογική , γιατί δημιουργείς "θέματα" που θεωρείς ότι είναι προιόντα κριτικής σκέψης;
Και τελοσπάντων τί είναι η κριτική σκέψη;
Είναι η δική σου ;
Τι σε κάνει να νομίζεις ότι αυτά που λές είναι κριτική σκέψη;
Ποιά η αξία της "κριτικής σκέψης" που μας την κοτσάρεις φαρδειά - πλατειά εδώ μέσα σαν "όρο" ;
Φρόντισε μόνο να παίρνεις ΘΕΣΗ αν θέλεις να είσαι συνεπής.
Τις "κριτικές σκέψεις" κράτα τες στο σπίτι σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 03:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
που θες να μας τους παρουσιάσεις όλους έτσι ,το ίδιο γελοίους.

Επαναλαμβάνω, είναι κουραστικό, για να μην πώ και προσβλητικό να υποννοεί κανείς οτι "Θέλω να σας[;;] παρουσιάσώ όλους[;;] έτσι, το ίδιο γελοίους"

Εγώ περιέγραψα ένα συγκεκριμμένο ανθρωπολογικό φαινόμενο της εποχής μας, και αναρωτήθηκα κατα πόσο μριάζει στις πιο ακραίες Προγονοθρησκευτικές απόψεις που βλέπουμε εδώ μέσα.

Τό γεγονός οτι τόσοι πολοί το πήραν προσωπικά, με αφήνει άναυδο!
Φαίνεται οτι πιο πολλοί βλέπουν τον εαυτό τους έτσι (σαν cargo cult) απο οτι νόμισα αρχικά. (κοινώς λαυράκι, αλλά ειλικρινά δεν το περίμενα )

Θα συνεχίσω να περιγράφω το φαινόμενο, γιατί πιστεύω οτι έχει κάτι να μας διδάξει ΟΛΟΥΣ, και ας κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του σε τί βαθμό ισχύει ή όχι.

Εδώ δίνω, όσο πιο καλά μπορώ, μια περιγραφή, και θα το εκτιμούσα αν σταματούσε ο κάθε απερίσκεπτος να προσπαθεί να μου βάλει λόγια στο στόμα. Είπαμε, το τόπικ είναι ερώτηση (διάβασε την!), ας δώσει ο καθένας την δική του απάντηση, τουλάχιστον στον εαυτό του.

Άν είναι κανείς 100% ικανοποιημένος οτι τα φαινόμενα που περιγράφω δεν έχουν σχέση με αυτόν, ποιό το πρόβλημα;

k

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 03:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φρόντισε μόνο να παίρνεις ΘΕΣΗ αν θέλεις να είσαι συνεπής.
Σου φαίνεται οτι δεν έχω "πάρει ΘΕΣΗ";
Δεν κάνω καλά την δουλειά μου. Κι εγώ που νόμιζα οτι είναι φώς-φανάρι η θέση μου...
quote:
Τις "κριτικές σκέψεις" κράτα τες στο σπίτι σου.
Ας σε πληροφορήσει κάποιος άλλος ποιός είναι ο σκποπός ενός forum ανταλλαγης απόψεων...

k

ΥΓ

quote:
Ποιά η αξία της "κριτικής σκέψης" που μας την κοτσάρεις φαρδειά - πλατειά εδώ μέσα σαν "όρο" ;
Αλήθεια ποιά;

Οι κακές γλώσσες λένε οτι βοηθάει για να μην πιάνεσαι κορόιδο... αλλά δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποια αξία για εσένα.


Edited by - kynikos on 29/12/2004 03:55:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 04:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kynikos

Η παραγωγή και στη συνέχεια η διαχείρηση ενός αυθαίρετου νοήματος δεν είναι κριτική σκέψη.
Είναι απλά μιά σοφιστεία που φιλοδοξεί να γίνει φιλοσοφία .
Μπορούμε να κατανοήσουμε ένα φορτίο Παπούα να βαραίνει προσωπικά εσένα και να προσπαθείς εναγωνίως να απαλλαγείς απ`αυτό.
Το να προσπαθείς να το φορτώσεις σε άλλες πλάτες ίσως σε ανακουφίζει προσωρινά.
Το κατανοούμε.
Το να μιλήσεις για ένα ζήτημα (όπως αυτό που έθεσες ) σε καθιστά τον κυριότερο μέτοχο
Είναι μάταιο να διαφοροποιηθείς απο την ίδια σου τη σκέψη.
Μάλα λόγια έχεις ένα κάργκο κάλτ δεμένο πάνω στό όνομά σου όσο κι`αν προσπαθείς να πείσεις ότι είσαι έξω απο την ίδια σου τη σκέψη.
Θα μπορούσες ευγενέστερα τουλάχιστον να θέσεις το θέμα σου σαν μιά προσωπική σου ανησυχία, παρά σαν μιά "πολεμική" , και μετά να ψάχνεις για ανιστόρητους "εχθρούς".
Ξέρουμε πολύ καλά και απο φόρουμς και απο συζητητές.
Εσύ αγαπητέ μου να τα ξανακοιτάξεις μήπως και τα καταλάβεις καλύτερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2004, 04:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η παραγωγή και στη συνέχεια η διαχείρηση ενός αυθαίρετου νοήματος δεν είναι κριτική σκέψη.
Αφού το έχεις καταλάβει αυτό, χαίρομαι για πάρτη σου.
quote:
Το να μιλήσεις για ένα ζήτημα (όπως αυτό που έθεσες ) σε καθιστά τον κυριότερο μέτοχο
Ό,τι πεις, Ελλαδούσμπα.

Άσε με λοιπόν τώρα να εκθέσω περαιτέρω τις... ανησυχίες μου.

k
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 02:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άσε με λοιπόν τώρα να εκθέσω περαιτέρω τις... ανησυχίες μου.

Φυσικά και θα σε αφήσω Kynikos.
Τούτο δα μας έλειπε....
Μα τόσο πολύ ανησυχείς ;
Εντάξει , πέστα μας .
Σε ακούμε .
Τι ανασφάλεια είναι αυτή τελοσπάντων;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 03:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρήσιμο όμως θα ήταν όμως να το δούμε και λίγο πιό σφαιρικά...

Κάποιος λέει ....
"Just as the people of the cargo cults sooner or later get bored and angry about
the world's complexity and its failure to fit their unrealistic expectations,
so the cargo cult politicians nurse a grudge against a civilisation that does
not fit their preconceptions. They deny or sneer at its achievements and become
cynical, twisted, and bitter. We have much more sympathy with those who appreciate
the greatness of what the West has achieved – even those with whom we have
substantial disagreements – than with any of the cargo cult politicians,
regardless of what ideals they profess."

Στο : http://www.settingtheworldtorights.com/node/49

"The cargo cult members do not know how the goods of foreigners are made. They believe that the arrival of cargo must be stimulated by some kind of religious ritual, because the gods will respond only to correctly performed ceremonies. Cult leaders and sometimes whole native communities demonstrate that they have received news about the coming of cargo by falling into ecstatic states."

Στο :http://www.afa.org/magazine/1991/0191cargo.asp

Περισσότερες πληροφορίες στα sites:
http://www.lhup.edu/~dsimanek/cargocul.htm
http://anth.ucalgary.ca/DHatt/Anth473/Cargo.htm
http://www.ie.ncsu.edu/jwilson/colloq.html

Φαίνεται πεντακάθαρα ότι τέτοιου είδους Cults , καλλιεργούνται και δοκιμάζονται πάνω στα σώματα των ίδιων των ιδεοπαραγωγών ομάδων-λαών-πηθυσμών , και στη συνέχεια γίνονται "επιστήμες" με λαμπρούς νέους απόφοιτους culters, to be culted, &cult confirm all that cult needs .....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ath
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 04:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ath  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ think4allu,

Πως τόλμησες να αντιμιλήσεις στον Master ( .. of disaster); Δεν υπάρχει ντροπή τέλος πάντως σε αυτό το forum!! Άσε να κάνει το κήρυγμα (ανησυχίες)!

Και άλλη φορά πριν μιλήσεις να λες σε παρακαλώ τρεις φορές το cargo cult, αφού απενδυθείς της χλαμύδος σου!

Όσο αφορά εμένα, άργησα λίγο να απαντήσω, γιατί είμαι στην παρέλαση..

Φιλικά, ath, Μεσσηνία


ΥΓ. Α συγγνώμη, ξέχασα να αναφερθώ στην ηρωική καταγωγή μου.. diko mou progono Neytwna.


Edited by - ath on 30/12/2004 04:50:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 05:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ώχ..
Τι έκανα ;;
Ωιμέ τον βαρυόμοιρο.............

Συγγνώμη .
Μα.. Πως τόλμησα;
Είμαι αχαρακτήριστος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 13:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φαίνεται πεντακάθαρα

(!!!)...

quote:

ότι τέτοιου είδους Cults , καλλιεργούνται και δοκιμάζονται πάνω στα σώματα των ίδιων των ιδεοπαραγωγών ομάδων-λαών-πηθυσμών , και στη συνέχεια γίνονται "επιστήμες" με λαμπρούς νέους απόφοιτους culters, to be culted, &cult confirm all that cult needs .....

...

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 15:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kynike

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Εν ολίγοις, η Ελληνική Θρησκεία είναι ΟΚ από μόνη της. Ο άνθρωπος μπορεί να πιστέψει και σε σαφώς πιο περίεργα πράγματα, συγκριτικά η "ελληνική θρησκεία" είναι πολύ mainstream. Η Ελληνική Θρησκεία, όμως, που ισχυρίζεται ότι συνεχίζει κάποια ελληνική παράδοση, που ισχυρίζεται ότι ανασταίνει την αρχαιότητα, που ισχυρίζεται ότι αποτελεί μοναδική "ελληνική" θρησκευτική έκφραση, είναι cargo cult.

Για τον απλούστατο λόγο ότι έχει μόνο επιφανειακή σχέση με τον αυθεντικό δωδεκαθεϊσμό που έχει εκλείψει οριστικά εδώ και 1500 χρόνια και καιρός να αρχίσουμε να το συνειδητοποιούμε σιγά-σιγά.


--------------------------------------------------------------------------------


όπως έχω ίδη γράψει ,στην κεντρική ιδέα συμφωνούμε.Αρχικά δεν μπορεί να υπάρξει αναβίωση όταν δεν γνωρίζουμε την αρχαία ελληνικ΄κ θρησκεία.Εκτός και αν ανκατασκευαστεί οπότε μιλάμε για κάτι άλλο.
Η προσωπικη μου άποψη είναι ότι θα προστεθεί άλλο ένα ιερατείο,χωρις να οφελεί τουλάχιστον εμένα προσωπικα.

είχα γράψει στο ίδιο τόπικ ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.Αν υποθετικά μπρούσε να γίνει αναβίωσει ,δεν υπάρχει το αντίστοιχο πνευματικο υπόβαθρο για να την υποστηρίξει.

σε προηγούμενη παρέμβαση ανέφερασ ότι ήμουν στα περσινά Προμήθεια.Εκτός απο τον γνωστό ομοφυλόφιλο και το τσούρμο του και τους άσχετους(έτερο.. ή όμο..)διέκρινα και κάποιους(ελάχιστους βέβαια) εξαιρετικούς θεωρητικούς, πολύ μορφωμένα άτομα, και μου προξένησε εντύπωση (και καχυποψία).
Καταλαβαίνεις κυνικέ τι γίνεται όταν υπάρχουν κάποιοι αξιόλογοι άνθρωποι σένα πλήθος.(ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ ΔΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ).Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που διαφωνώ με την παρομοιοσή σου με τους Παπούα , είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.Στην μια περίπτωση δεν υπάρχει καθόλου πνευματικό υπόβαθρο(παπούα) και στην άλλη υπάρχει για δικό της όφελος.

quote:
Τό γεγονός οτι τόσοι πολοί το πήραν προσωπικά, με αφήνει άναυδο!
Φαίνεται οτι πιο πολλοί βλέπουν τον εαυτό τους έτσι (σαν cargo cult) απο οτι νόμισα αρχικά. (κοινώς λαυράκι, αλλά ειλικρινά δεν το περίμενα )

'ισως γιατί αφήνεις υπονοούμενα στην πορεία της συζήτησης ενώ στην αρχή ακόμα κάποια μέλη ζήτησαν αποσαφήνισηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 16:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ‘ΜΕΝΑ.

ΑΡΓΗΣΑ ΛΙΓΟ.
ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΒΛΕΠΕΤΕ.

ΚΥΝΙΚΟΣ :

ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΑΡΧΥΤΑ………..ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, Ο ΚΑΘ’ ΕΝΑΣ ΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ.

ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ.

[Εντούτοις είναι ένα «θαύμα»(prodige), που έγινε από τον Αρχύτα, έναν Πυθαγόρειο φιλόσοφο ο οποίος δεν είναι λιγότερο θαυμαστός (από τον Δημόκριτο που αναφέρει παραπάνω στο άρθρο) και για τον οποίο οι πιο γνωστοί από τους Έλληνες συγγραφείς και μεταξύ άλλων ο φιλόσοφος Φαβορίνος ο οποίος συνέλεξε με παρά πολύ προσοχή τις παλιές αναμνήσεις – καταγραφές(souvenirs),που έχουν διηγηθεί με τόνο πολύ καταφατικό, ότι μια ξύλινη «περιστερά» η οποία έγινε από τον Αρχύτα χρησιμοποιώντας τους «νόμους της μηχανικής»( à l'aide de la mécanique)(εννοεί την πνευματική) η οποία χωρίς αμφιβολία υποστηριζόταν με κάποιο μέσο ισορροπίας και ο αέρας τον οποίο αυτή «περιέκλειε»(renfermait) «μυστικά»(secrètement) την έκανε να μετακινείται. Θέλω επάνω σ’ ένα το θέμα με λίγες πιθανότητες να τοποθετήσω τις κατάλληλες λέξεις του Φαβορίνου : «ο Αρχύτας ο Ταραντίνος ο οποίος υπήρξε φιλόσοφος και μηχανικός έφτιαξε μια ξύλινη περιστερά, η οποία πετούσε αλλά μια φορά προσγειώθηκε, δεν μπόρεσε να ξανασηκωθεί και ο μηχανισμός σταμάτησε εκεί».

"Σαν επιχειρήματα, εν προκειμένω, θα θεωρούσα επίσης κάποιον έστω χονδροειδή υπολογισμό του βάρους μιας τέτοιας μηχανής (ξύλινης ή πύλινης κατασκευής) με το φορτιο του νερού και των καυσίμων της.
Θα περίμενα επίσης κάποιον προχειρο υπολογισμό για το εμβαδόν των φτερών που θα χρειαζόταν για να παράγει την απαιτούμενη στήριξη για την διεκπεραίωση πτήσης. Μην ξεχάσεις να προσθέσης και το βάρος των φτερών στο σύνολο. Καλό θα ήταν να μαντέψουμε και το υλικό των φτερών, μια που δεν αναφέρεται τίποτα για ύφασμα!
Τέλος θα ηθελα έναν υπολογισμό ως προς πόσα κιλά ώθησης θα χρειαζόταν το εν λόγω κατασκεύασμα για να απογειωθεί και να πετάξει για - πόσα μέτρα είπες; 200;; απο που βγαίνει αυτό;;
Όταν τελικά διαπιστώσεις πόσα κιλά ώθησης χρειάζονται, μην ξεχάσης να ελέγξεις αν αυτά θα μπορούσαν να παραχθούν απο τον αρχικό σου μηχανισμό. Ισως να χρειαστεί να ξαναυπολογίσεις το βάρος..."

( μην περιμένεις εξηγήσεις με όρους που ανακαλύφθηκαν τον περασμένο αιώνα).

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΙ Ο ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΣ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΦΑΒΟΡΙΝΟΥ, ΑΠΛΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ.
ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΟΥΜΕ ΣΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΟΜΩΣ, ΝΑ ΔΕΧΘΟΥΜΕ ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ ΟΤΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΡΦΗ ΙΠΤΑΜΕΝΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ (και χωρίς να κρέμεται από σπάγκους και άλλες αυθαίρετες κατασκευές που αναφέρεις)
ΚΟΣΜΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΕΥΡΕΣΙΤΕΧΝΙΑ. ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΛΑΟΥ.
ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΩΣ ΠΡΟΓΟΝΟΛΑΤΡΗ ΑΡΧΑΙΟΠΛΗΚΤΟ CARGO-ΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΣΠΕΥΔΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΔΕΙΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ.

« Εγώ περιέγραψα ένα συγκεκριμμένο ανθρωπολογικό φαινόμενο της εποχής μας, και αναρωτήθηκα κατα πόσο μριάζει στις πιο ακραίες Προγονοθρησκευτικές απόψεις που βλέπουμε εδώ μέσα.»

ΛΑΘΟΣ ΚΥΝΙΚΕ.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΡΑΙΕΣ ΠΡΟΓΟΝΟΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ «ΕΔΩ ΜΕΣΑ».

ΕΣΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΕΔΩ ΚΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΗΛΙΘ,,,,,,,,ΤΟΣ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ «ΕΔΩ ΜΕΣΑ» ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΛΛΑΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΜΕ ΜΙΑ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΤΙΣΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΓΥΑΛΙΩΝ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΤΟΥ.
ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΤΩΝ ΠΑΠΟΥΑ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ΠΑΝΤΟΥ.

ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ, ΤΟΤΕ ΠΕΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΘΕΣ.

ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΠΗΓΕΣ ΘΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΜΕ ΠΗΓΕΣ.

ΚΑΙ ΟΧΙ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝ.
ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΨΗΦΙΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ 1830 ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ (στο θέμα της περιστεράς ).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1879883
Maintained by Digital Alchemy