ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Νέο CARGO CULT η "Ελληνική Θρησκεία";;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 16:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασε καλά, apollo12...

σε έχω προειδοποιήσει και αλλού τις τελευταίες ημέρες(συνολική προειδοποίηση που αφορά στο μεγαλύτερο ποσοστό εσένα όμως, στο "Την Κατάρα μου ν' έχεις!") να αυτοσυγκρατηθείς, να ηρεμήσεις και να προσέξεις, όμως δεν φαίνεται ότι το έχεις καταλάβει...

Η παρούσα αποτελεί και την τελευταία μας προειδοποίηση!

Η οποιαδήποτε επόμενη παρεκτροπή σου που θα υποπέσει στην αντίληψή μας, είτε είναι άστοχη, άσκοπη και παραπλανητική παρεμβολή σου σε κάποια Συζήτηση, είτε φραστική ατασθαλεία, θα οδηγήσει μετά βεβαιότητος στην απενεργοποίηση του λογαριασμού σου!

Εύχομαι πραγματικά να λάβεις σοβαρά τα παραπάνω καθώς και να επανεξετάσεις το συνολικό ζήτημα της συμμετοχής σου στις Συζητήσεις μας από απόψεως στόχων και ποιότητας.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 16:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
νομίζω πως το σκέφτηκε.... και αποφάσισε να συνεχίσει....


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4902&whichpage=4


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 16:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιόν μου θυμίζει... ποιόν μου θυμίζει.. ο apollo 12 ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 16:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μπορεις να μου γραψεις κατι που δεν εχει βρει ανοησια το μελος kynikos
Dimsot,

Είσαι ξεφτίλας και ρεζίλης, και με αναγκάζεις να εξηγήσω και γιατί!
Κακό του κεφαλιού σου...
Δεν έλεγα να δώσω συνέχεια, αλλά όσο είμαι εδώ δεν πρόκειται να αφήσω την "υπεράσπισή" μου στην Zadok, ή σε οποιονδήποτε άλλον!

Τον "φίλο" Dimsot, λοπον, τον γνωρίσαμε στο τόπικ με τους Ινδο-Ευρωπαίους, Όντως τον γνωρίζω κανα χρόνο εδώ μέσα. Και τί γνωρίσαμε;;
Θυμάμε τότε, όταν έμπαινα ακόμα στον κόπο να κάνω σοβαρές αναλύσεις, παρ'ελπίδαν οτι η φάρα του ήθελε να καταλάβει (χαχα).

Σε λεπτομερείς αναλύσεις, ακόμα και για θέματα όπως η εξέλιξη του άρματος ή τις τέχνης
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3296&whichpage=6#95205
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3296&whichpage=8#96847
Λαμβάναμε πάντα απαντήσεις τύπου:

quote:
Εγω πιστευω οτι οι ινδοπαπαρες οντος υπηρχαν, ηταν κατι πιθηκοι που τους χρησιμοποιουσαν οι αρχαιοι στα τσιρκα , υπαρχουν και στοιχεια για αυτο "καπου στο ουζμπεκισταν βρεθηκαν φλυδες απο μπανανες και εισιτηρια παραστασης τσιρκου πανω βοτσαλα
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3296&whichpage=9#97292

Ή στην λεπτομερή ανάλυση του junk95 για τα συμπεράσματα που μπορούσαν να βγουν από τα ευρήματα του βασίλειου των Μιτάνι, κ.α.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3296&whichpage=9#98448

quote:
Ρε ερευνητη της παντοφλας εχεις γραψει εκατο φορες
quote: Τα ευρήματα επιβεβαιώνουν
που ειναι επιτελους αυτα τα κωλο ευρηματα να τα δουμε και εμεις
και κατι αλλο οποιος ,δεν πιστευει στην μαλακια θεωρεια των ινδοπαπαρων ειναι εθνικιστης ε??????

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3296&whichpage=9#98534

Στις θέσεις μας ως προς το ΓΙΑΤΙ η ιδέα οτι ο Ελληνικός λαός έχει αδιάσπαστη ιστορία 75000 χρόνων είναι απίθανη, ΓΙΑΤΙ οι ιδέες του Πουλιανού μπάζουν από παντού, γιατί η Γραμμική Α ΔΕΝ έχει αποκοδικοποιηθεί ακόμα, γιατἰ, γιατί, χίλια-δυο σοβαρά "γιατί" και εξηγήσεις, δεν λάβαμε ποτέ απάντηση.
Ή μάλον λάβαμε, πάντα της μορφής -
«Πούστη ΑΛΒΑΝΕ, τουρκόγυφτε, πακιστανουζμπέκε, Εβραίε, ανθέλληνα...μπλα, μπλα, μπλα,...»
Βλέπετε, έκανα τον κόπο να βρώ τα ακριβή λινκ, να τα απολαύσετε στο φούλ μεγαλείο τους.

Έτσι λοιπόν, φίλε Dimsot επί έναν χρόνο τουλάχιστον εσύ και η παρἐα σου βρίζουν Θεούς και Δαίμωνες, και κάθε λαό μη-κάτοχο του γνήσιου Ελληνικού® DNA αβέρτα-κουβέρτα, και μη τολμήσει κανένας να φέρει αντίρηση, ουαί και αλοίμονο τι έχει να τραβήξει ο κωλο-Εβραιο-Αλβανός.

Αλλά ούτε και να απηυδήσει κανείς με το ανεπίδεκτο μαθήσεώς σας, και να σας κάνει κανένα αστειάκι, μπας και ξυπνήσετε (αφού με την λογική α-πο-κλει-ε-ται), Παπουάκια μου, ά όχι, τότε τρέχουμε αμέσως στον admin, και ζητάμε το δίκιο μας, με το νι και με το σίγμα, που ο κακός kynikos "λοιδωρεί" πάλι, και μας είπε "Αρσακειάδες". Ουστ, ρε τσούλες, που νομίζετε οτι δεν έχω ιδέα από κορίτσια από "τζάκι".

Που ήσουνα αγαπητέ Dimsot, ακούραστε υπερασπιστή της Ελληνικότητας, οταν ο άλλος (αν δεν ξέρετε ποιος, κοιτάξτε το λινκ με την Αθηνά) μάς έλεγε οτι ο Πυθαγόρας, ο Πλάτων και ο Σωκράτης κουρκούτεψαν στα γεράματά τους, και είχαν αρχίσει να... Εβραΐζουν.

Ή μήπως επειδή ο άλλος πουλάει και "Ανάδελφο Φυλή®" εξαιρείται;
Αμ, ναί βέβαια, δεδομένου της διαλογής μεταξύ Πλάτωνα+Σωκράτη και Ανάδελφου Φυλής®, να παν στο διάολο οι Πλάτωνας+Σωκράτης, έτσι;;
Αμ τί, κορόιδα είμαστε;;

Πού ήσουνα, ώ προστάτη του Ελληνισμού όταν έλεγα οτι Ελληνισμός σημαίνει Ελεύθερη Σκέψη και Κοσμοπολιτεία. Η μήπως επειδή ο αντίλογος επρότεινε Γνησιους Προγώνους®, παρέλειψες πάλι να επέμβεις;
Δεν σε κακίζω. Σιγα το δύσκολο προκειμένου να διαλέξεις μεταξύ Ελεύθερης Σκέψης και Γνήσιων Προγώνων®.

Μην μου το παίζεις όμως, μανάρι μου, οτι δεν έχω πεί ποτέ καλή κουβέντα για τον Ελληνισμό, γιατι τότε αρχίζω και θυμάμαι την Δέσποινα, και σαν να μου γυαλίζει το κωλαράκι της...

Αυτή είναι βέβαια η πάγια ταχτική σας. Μην σας στριμώξει κανείς (που είπαμε, και με την "καλημέρα" στριμώχνεστε), αρχίζει ο οχετός των αντεθνικών κατηγοριών. Που ο Ανθέλληνας kynikos είπε έτσι, έκανε έτσι, έρανε έτσι. Που θα πάει, κάποια λάσπη δεν θα κολλήσει;;

Μου άρεσε και η Χαϊδω, που τόλμησε, η ξετσίπωτη, να βγει και να πεί οτι απεκάλεσα τον Μεγαλέξανδρο gay!

Κάλα, το συμμάζεμα που θέλετε δεν λέγεται.

Πάντως έχετε πλάκα - όχι μόνο ποτέ δεν είπα τίποτα τέτοιο, οχι μόνο δεν μου καίγεται καρφί ακόμα κι αν έιναι αλήθεια (αν και έχω λόγους να αμφιβάλλω), τεσπα, ο Μέγας δεν είναι γενικά γνωστός για τις παρτούζες του, πως να το κάνουμε δηλαδή;
Η πλάκα είναι οτι ΤΟ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΠΡΑΓΜΑ που έκανε ο Αλέξανδρος, που άπλωσε την έννοια της Ελληνικότητας πέραν από έναν μικρή γλωσσική ομάδα που όλο τσακωνόταν, αυτό σας διαφεύγει εντελώς.

Παρεμπιπτόντως, το τόπικ μάλλον ξεφεύγει, δεν είναι το ζήτημα εδώ οι λεπτομέρειες της επιροής του Karatheodory στα μαθηματικά του Einstein, σιγά μην καταλαβαίνουν οι Παπούα θεωρία τενσόρων.

Το θέμα ήταν (και είναι, και θα παραμείνει, ακόμα κι αν δεν το συντονίζω εγώ σαν Α.Σ.) η άρρωστη προγωνολατρεία που θέλει τον Planck να έκλεψε τις ιδέες του Λεύκιππου, τον Einstein να έκλεψε τις ιδέες του Καραθεοδωρή, και τους αδελφους Wright να κλέψαν το ξύλινο περιστἐρι που ο Αρχύτας είχε κρεμάσει από το ταβάνι...

Πάση περιπτώσει, φάτε τα λυσσακά σας, εγώ βαρέθηκα αυτήν την συνεχή χαζομάρα των φανατικών, ιδίως τώρα που με απέλυσε και ο admin από καθηγητή.


Τί άλλο μου μένει εδώ μέσα;
Admin, σαλάγα τα εσύ, ούτως ή άλλως γέμισε ο τόπος πρόβατα, για τον kyniko μπαρμπα-Γιώργη (όχι μπαρμπα-Μήτσο, Πάνκυ, μη με προσβάλεις), μάλλον ήρθε η ώρα να βρεί νέα λειβάδια..

Και επειδή είμαι και εγώ ολίγον τι εθνικιστής, οχι τίποτα άλλο, αλλά για να την σπάω στους κοπυράιτ Εθνικιστές®, σας αφήνω με τα λόγια του ξάδερφού μου λύκου (οι εμφάσεις δικές μου):

quote:
Αν ποτέ καταλάβουμε πως ΜΟΝΟ ενωμένοι και με σκληρή δουλειά θα μπορέσουμε να ξεπεράσουμε τους άλλους, πως ΜΟΝΟ απαλλαγμένοι από κόμπλεξ κατωτερότητας θα καταφέρουμε να δείξουμε την αίγλη μας σα λαός, πως ΜΟΝΟ δυναμικά φερόμενοι σε όλα τα επίπεδα θα ΞΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ πολιτισμό, τότε δε θα μας νοιάζει κανένας Εβραίος – Αμερικάνος – Ρώσος – Κινέζος.

Μέχρι τότε θα είμαστε εγκλωβισμένοι σ’ ένα ένδοξο παρελθόν και βλέποντας παντού αόρατους εχθρούς και 666.
Μέχρι τότε θα είμαστε οι κλαψομούνιδες του κόσμου που για το χάλι μας φταίνε οι άλλοι και όχι εμείς.
Μέχρι τότε θα παρακαλάμε φιλώντας κατουρημένες ποδιές για ένα αντισταθμιστικό όφελος.
Μέχρι τότε οι άλλοι θα μας κοιτάνε με χαμόγελο σκεπτόμενοι που μπορεί να καταντήσει ένας λαός που ΚΑΠΟΤΕ έδωσε τα φώτα του πολιτισμού και των επιστημών στους υπόλοιπους.
Μέχρι τότε θα κάνουν οι μικροί ηλίθιοι αυτού του Έθνους τα συνομοσιολογικά σενάρια τους γιατί δεν έχουν το θάρρος να παραδεχτούν την ανυπαρξία τους και την κατάντια τους.


Καλα Χριστούγενα και άντε να δούμε λίγο προκοπή το 2005

Φιλικά για τώρα

kynikos

Edited by - kynikos on 22/12/2004 17:11:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 17:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλη zadok για αυτο που εγραψα εχω λαβει υποψιν μου 2000 μηνυματα οχι 2 γραμμες.

Αγαπητέ μου dimsot, ζήτησες να σου γράψει κάποιος κάτι θετικό, το οποίο να έχει γραφτεί και αυτό έκανα.

quote:

by the way
μπορεις να μου γραψεις κατι που δεν εχει βρει ανοησια το μελος kynikos
μιας και εχεις αναλαβει χρεη υπερασπιστη του.


Δε νομίζω ότι χρειάζεται κανείς συνηγόρους εδώ μέσα, διότι δεν είμαστε λαϊκό δικαστήριο.
Ή μήπως είμαστε

Ως εκ τούτου δε θα αποδεκτώ το χαρακτηρισμό "υπερασπιστής".

Καταλαβαίνω την άποψή σου, ελπίζω κι εσύ να καταλαβαίνεις τη δική μου.
Αν αντιληφθώ ότι έχεις δίκιο, δεν θα έχω πρόβλημα να το δηλώσω.
Ελπίζω να κάνεις κι εσύ το ίδιο αντιστοίχως...

Να σου θυμίσω μόνο, ότι θεωρώ πως συζητώντας σε μία διαδικτυακή αγορά δεν κάνουμε διαγωνισμό φιλελληνισμού ή πατριωτισμού.
Τα υπόλοιπα τα έχω εκθέσει πιο πάνω (ειδικότερα επί του θέματος, το οποίο προσωπικά βρίσκω ευφυέστατο και πολύ ενδιαφέρον από ψυχολογικής απόψεως).

Το θέμα, όσο το αντιλαμβάνομαι, αφορά στην ουσιαστική αγάπη για το ελληνικό πνεύμα σε αντιπαράθεση με τα καραγκιοζιλίκια ψυχοπαθών πατριδοκάπηλων και δεν καταλαβαίνω (ειλικρινά) γιατί κάποιοι φωνασκούν αντί να επικροτούν.

Αν αυτό δε δείχνει αληθινά συναισθήματα υπέρ της ελληνικότητας, τότε τί τα δείχνει;
Η χλαμύδα και το σανδάλι;

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Abbaio
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 17:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Abbaio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι γίνεται ρέ παιδιά πάντα, απο κάτι μικρότερο πάμε σε ένα μεγαλύτερο και απο κεί σε κάτι πιό μεγάλο!
Οι Αρχαίοι Έλληνες μπορεί να έκαναν μιά αρχή, αλλά η συνέχεια και το τέλος ανήκε σε άλλους. Επειδή είμαστε Έλληνες δέν σημαίνει οτι τα πάντα είναι Ελλάδα. Όσον αφορά αυτούς που κραυγάζουν οτι δέν υπάρχει τίποτε άλλο εκτός απο Ελλάδα ας μας αποδείξουν πάνω σε τί Ελληνικό βασίστηκαν οι εφευρέτες των Η/Υ, του Internet, της Τηλεόρασης, των κινητήρων, των διαστημοπλοίων, των υποβρυχίων, και πολλών άλλων Τεχνολογικών θαυμάτων;;
Τί το αντίστοιχο Ελληνικό τελειοποίησαν;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 00:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ φιλε kynike πρεπει να εφαγες μια μερα στο δικτυο για την ερευνα σου .

Πραγματι στο topic "Ινδοευρωπαίοι – πως, γιατί και πότε "

τα ειπαμε για πρωτη φορα και οντως στην αρχη που δεν σας ηξερα νευριαζα με τις ανηποτες θεωρειες σας, μετα που καταλαβα οτι ειστε για γελια, το ειδα αλλιως το θεμα

Παρακατω θα δειτε το ηθος toυ κυνικου απο ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ του
που να δειτε τι εχω διαβασει στο συγκεκριμενο topic που ο ιδιος ανεφερε παραπανω...

Οταν το διαβασετε εκτος απο το γελιο που θα ριξετε θα δειτε και για πιο λογο αντεδρασα καπως ακραια και επιπολαια θα ελεγα.

quote:

Είσαι ξεφτίλας και ρεζίλης,

η φάρα του ).

Παπουάκια μου,
ρε τσούλες, που νομίζετε οτι δεν έχω ιδέα από κορίτσια από "τζάκι".

Μην μου το παίζεις όμως, μανάρι μου,
σαν να μου γυαλίζει το κωλαράκι της...

Κάλα, το συμμάζεμα που θέλετε δεν λέγεται.

τεσπα, ο Μέγας δεν είναι γενικά γνωστός για τις παρτούζες του, πως να το κάνουμε δηλαδή;

Η πλάκα είναι οτι ΤΟ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΠΡΑΓΜΑ που έκανε ο Αλέξανδρος, που άπλωσε την έννοια της Ελληνικότητας πέραν από έναν μικρή γλωσσική ομάδα που όλο τσακωνόταν, αυτό σας διαφεύγει εντελώς.

στα μαθηματικά του Einstein, σιγά μην καταλαβαίνουν οι Παπούα θεωρία τενσόρων.

Πάση περιπτώσει, φάτε τα λυσσακά σας, εγώ βαρέθηκα αυτήν την συνεχή χαζομάρα των φανατικών, ιδίως τώρα που με απέλυσε και ο admin από καθηγητή.

Admin, σαλάγα τα εσύ, ούτως ή άλλως γέμισε ο τόπος πρόβατα, για τον

κλαψομούνιδες
Μέχρι τότε θα κάνουν οι μικροί ηλίθιοι αυτού του Έθνους



Θερμη παρακλειση προς τους αρμοδιους

Δε θα ηθελα με κανενα τροπο να τιμωριθει ο kynikos που με ειπε ξεφτίλα και ρεζίλη , δεν θα ηθελα με τιποτα να γινω αιτια να στερηθει το esoterica εστω και 3 μερες

Ευχαριστω

φιλη zadok λες.


quote:
Να σου θυμίσω μόνο, ότι θεωρώ πως συζητώντας σε μία διαδικτυακή αγορά δεν κάνουμε διαγωνισμό φιλελληνισμού ή πατριωτισμού.
Τα υπόλοιπα τα έχω εκθέσει πιο πάνω (ειδικότερα επί του θέματος, το οποίο προσωπικά βρίσκω ευφυέστατο και πολύ ενδιαφέρον από ψυχολογικής απόψεως).

Το θέμα, όσο το αντιλαμβάνομαι, αφορά στην ουσιαστική αγάπη για το ελληνικό πνεύμα σε αντιπαράθεση με τα καραγκιοζιλίκια ψυχοπαθών πατριδοκάπηλων και δεν καταλαβαίνω (ειλικρινά) γιατί κάποιοι φωνασκούν αντί να επικροτούν.

Αν αυτό δε δείχνει αληθινά συναισθήματα υπέρ της ελληνικότητας, τότε τί τα δείχνει;
Η χλαμύδα και το σανδάλι;


Συμφωνω απολυτα μαζι σου

Εσυ πες μου εχεις σχηματισει για μενα την αποψη οτι ανηκω στην κατηγορια " ψυχοπαθών πατριδοκάπηλων "?



ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.(ΠΛΑΤΩΝ)
DIMSOTΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 00:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνω απολυτα μαζι σου

Εσυ πες μου εχεις σχηματισει για μενα την αποψη οτι ανηκω στην κατηγορια " ψυχοπαθών πατριδοκάπηλων "?


Όχι και φυσικά, ο χαρακτηρισμός δε σε αφορούσε προσωπικά.

Αλλά αν δε σε θεωρώ "ψυχοπαθή πατριδοκάπηλο" κι εσύ συμφωνείς μαζί μου, μήπως η διαφωνία με τον kynikos δεν είναι τόσο ουσιαστική όσο σου φαίνεται, επειδή σε κάποιο θέμα ξεπεράσατε κάποια όρια;

Δε θα ήθελα να επέμβω άλλο στους μεταξύ σας συσχετισμούς, αν και το κάνω με αγνή και φιλική διάθεση. Είστε μεγάλα παιδιά...
Πιστεύω ότι είναι θέμα νοοτροπίας να μάθουμε να λειτουργούμε συνθετικά και όχι διασπαστικά.
Χρειάζεται προσπάθεια στην αρχή για να εντοπίζουμε τα στοιχεία εκείνα τα οποία μας ενώνουν (και είναι πολλά), παρά να χτίζουμε τούβλο-τούβλο (βρισιά τη βρισιά) διαχωριστικά τείχη για μία παρανόηση.
Αυτή ήταν, είναι και θα είναι πάντα η καταστροφή μας.
Και θα χαιρόμουν να υπάρχει κάποιος με φιλική διάθεση να μου το θυμίζει, όταν κι εγώ το ξεχνώ.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 00:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε θα ηθελα με κανενα τροπο να τιμωριθει ο kynikos που με ειπε ξεφτίλα και ρεζίλη , δεν θα ηθελα με τιποτα να γινω αιτια να στερηθει το esoterica εστω και 3 μερες
Είσαι πολυ ευγενης.

Αλλά όσο και να σου αρέσουν τα πονηρά μου, δεν απάντησες στις δύο κυρίως ερωτήσεις:

1) Πού ήσουνα όταν υπεραμυνόμουνα την άποψη οτι ο Σωκράτης και ο Πλάτων ΔΕΝ ήταν Εβραιο-κουρκούτηδες;
2) Πού ήσουν όταν υπεραμυνόμουνα την άποψη οτι Ελληνισμός σημαίνει Ελευθερη Σκέψη και Κοσμοπολιτεία;

BTW, Τώρα που ξενευρίασες και εσύ και εγώ, κρατάς ακόμα την γνώμη οτι ο Πέρσικος πολιτισμός, που ήκμασε 300 χρόνια πριν τους Ἐλληνες, ήταν μαϊμούδες;; Η υπάρχει περίπτωση να συνεχίσουμε ακόμα και την συζήτηση για τους ΙΕ;;

quote:
DimSot προς Zadok: Εσυ πες μου εχεις σχηματισει για μενα την αποψη οτι ανηκω στην κατηγορια " ψυχοπαθών πατριδοκάπηλων "?
Άσχετα με τί γνώμη έχει σχηματίσει η Zadok, θα βοηθούσες όσους ΔΕΝ σε ξέρουν, λέγοντας κάτι για το παρόν τοπικ, που αφορά το τυφλό πιθήκισμα του "Ελληνισμού" (σε περίπτωση που δεν το έχεις διάβάσει ακόμα), και τις ομοιότητές του με τισ Κούλτες των Φορτίων της Μελανησίας.

Κ.


Edited by - kynikos on 23/12/2004 01:32:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 01:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε θα ήθελα να επέμβω άλλο στους μεταξύ σας συσχετισμούς, αν και το κάνω με αγνή και φιλική διάθεση.
Το ξέρουμε. Και φαίνεται

quote:
Πιστεύω ότι είναι θέμα νοοτροπίας να μάθουμε να λειτουργούμε συνθετικά και όχι διασπαστικά.
Τις καλύτερες μου ευχές σε Ολους.

(Το εννοώ)

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pankyfish
Νέο Μέλος

Albania
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 06:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pankyfish  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπάρμπα-Γιώργη (αγαπητέ κυνικέ), κι εγώ σου εύχομαι ολόψυχα Χρόνια Πολλά, όπως και σε όλα τα μέλη!

ath.

ΥΓ. Αγαπητέ ο ξάδελφός σου καλά τα λέει, αν εννοεί ότι: "Ουδείς επιβαλλών την χείραν επ' άρωτρον και βλέπων εις τα οπίσω εύθετος εστί".

Έχω ξαναπεί όμως ότι εδώ δεν είμαστε προγονολάτρες, είμαστε απλώς σκαπανείς και συνεχιστές (όσοι είμαστε τουλάχιστον) της Ιστορίας μας. Όσοι δεν είναι, γιαυτό δεν ευθύνεται τυχούσα προγονολατρεία, αλλά άγνοια μάλλον του ένδοξου παρελθόντος. Η τραγική πράγματι κατάσταση που παρατηρείται σε πολλές εκφάνσεις της κοινωνικής μας ζωής και η πνευματική ένδεια πολλών, οφείλεται μάλλον σε άλλα αίτια, πιο σύνθετα για τα οποία ευχαρίστως να συζητήσουμε..

---

Edited by - pankyfish on 23/12/2004 06:36:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 11:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που ασχολούνται με το σκυλάκι του junk95. Ρε σεις παιδιά, τι χάνετε τον χρόνο σας?
Αφού ο άνθρωπος, εκτός απο κωλουποκριτής του κερατά, είναι και πανηλίθιος.

quote:
1) Πού ήσουνα όταν υπεραμυνόμουνα την άποψη οτι ο Σωκράτης και ο Πλάτων ΔΕΝ ήταν Εβραιο-κουρκούτηδες;
2) Πού ήσουν όταν υπεραμυνόμουνα την άποψη οτι Ελληνισμός σημαίνει Ελευθερη Σκέψη και Κοσμοπολιτεία;

Δεν ξέρω για τον dimsot, αλλά εγώ σε θυμάμαι στο Ελληνισμός vs Εβραισμός να μας λες πως αν θέλουμε να προοδεύσομε εσωτερικά, πρέπει να αφήσουμε πίσω μας πλαστές ένοιες όπως ο Ελληνισμός.
quote:
-Με άλλα λόγια, αν θες να προχωρήσεις στον δρόμο της εσωτερικής σου ανάπτυξης, πρέπει να αφήσεις κατά μέρους τα δεκανίκια των "-ισμών".

Νομίζω πως ο Ελληνισμός τελειώνει σε -ισμός, ή είναι και αυτό πλαστογράφηση των όσων είπες?
Μη χάνετε χρόνο μαζί του, άμα βγάλει ποτέ του το κολάρο του junk95,τότε ίσως τα ξαναπούμε. Μέχρι τότε kynice...Άντε να μάθεις να φέρνεις πίσω τα κόκαλλα που σου πετάει ο junk95!

ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 13:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λες π.χ. "δεν θα διέγραφε τρίγωνο, αλλά παραβολή". Όμως το κλασσικό παράδειγμα στη Γ. Σχετ. λέει για ακτίνα φωτός που προσκρούει σε καθρέπτη στην οροφή και επιστρέφει έχοντας διαγράψει τρίγωνο. Αν είχες έστω και την παραμικρή λοιπόν ιδέα θα το γνώριζες.

Συγνώμη, αλλά είτε μιλάς για μπάλες που τις πετάει κάποιος ψηλά και μετράει πόση ώρα κάνουν να πέσουν είτε μιλάς για ακτίνες φωτός που ανακλώνται σε καθρέπτη. Δε νομίζω να είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα μια ακτίνα φωτός που ανακλάται στον καθρέπτη με μία μπάλα που την πετάς ψηλά και περιμένεις να ξαναπέσει.

Αλλά για να μη σε κουράζω, έχεις δίκιο. Η αδερφάρα ο Νεύτωνας προβλέπει ακριβώς τα ίδια με τον Einstein (με την Ειδική σχετικότητα) στο 99% των περιπτώσεων αλλά αυτό δεν έχει σημασία.

Σημασία έχει ότι ο Αριστοτέλης έχει δίκιο γιατί είναι Ελληναράς Μεγάλος, και μόνο ένας άσχετος από Φυσική δε θα καταλάβαινε ότι λέγοντας "μπάλες" εννοεί "ακτίνες φωτός", λέγοντας "πετάμε ψηλά" εννοεί "σε απόσταση 300.000χλμ με την ταχύτητα του φωτός όπου περιμένει ένας καθρέπτης" και λέγοντας "θα κάνει πιο πολύ ώρα να πέσει αν είμαστε πάνω σε άμαξα" εννοεί "το φαινόμενο θα διαρκέσει πιο πολύ για τον ακίνητο παρατηρητή απ' ό,τι για τον κινούμενο". [cargo-cult]Και "προφανέστατα" η Γενική Σχετικότητα είναι το ίδιο με τον Αριστοτέλη επειδή χρησιμοποιεί -σύμφωνα με την παραπάνω λογική του παραλόγου- το "ίδιο" παράδειγμα στην πρώτη σελίδα.[/cargo-cult]


...και ο βασιλιάς Αρθούρος της Αγγλίας είναι η Κλεοπάτρα της Αιγύπτου. Ή μήπως διαφωνείς ότι αλλάζοντας το όνομα, την εποχή, τη χώρα, το φύλο και τη φάτσα πρόκειται για το ίδιο άτομο;

ΥΓ: Αει παράτα μας ρε φίλε που θα με μάθεις και φυσική. Στο Ελλαδιστάν που δεν πληρώνει ο μπαμπάς μας για να γίνουμε σπουδαίοι πληροφορικάριοι, εμείς που γράψαμε καλά στις Πανελλήνιες κάνουμε ξέρεις και Ειδική Σχετικότητα και τρεις Μηχανικές και Κβαντομηχανική και Ιστορία της Επιστήμης. Αν εσύ πιστεύεις ό,τι απαλύνει τη δυστυχία σου, αυτό είναι δικό σου πρόβλημα.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 14:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Είσαι πολυ ευγενης.
Αλλά όσο και να σου αρέσουν τα πονηρά μου, δεν απάντησες στις δύο κυρίως ερωτήσεις:

Πού ήσουνα όταν υπεραμυνόμουνα την άποψη οτι ο Σωκράτης και ο Πλάτων ΔΕΝ ήταν Εβραιο-κουρκούτηδες;

Πού ήσουν όταν υπεραμυνόμουνα την άποψη οτι Ελληνισμός σημαίνει Ελευθερη Σκέψη και Κοσμοπολιτεία;


Δεν τα έχω διαβάσει παρέθεσε τα links να τα διαβάσω και θα σου πω.

quote:

BTW, Τώρα που ξενευρίασες και εσύ και εγώ, κρατάς ακόμα την γνώμη οτι ο Πέρσικος πολιτισμός, που ήκμασε 300 χρόνια πριν τους Ἐλληνες, ήταν μαϊμούδες;;


Δεν ξενευριασα τώρα έχω ξενευριασει μήνες τώρα.

300 χρόνια πριν ποια ημερομηνία?

quote:

Η υπάρχει περίπτωση να συνεχίσουμε ακόμα και την συζήτηση για τους ΙΕ;;


Όχι δε νομίζω, οι απόψεις μας απέχουν από εδώ ως την Ινδοκίνα και 28 σελίδες που έχει αυτό το θέμα είναι ήδη πάρα πολλές


quote:

Άσχετα με τί γνώμη έχει σχηματίσει η Zadok, θα βοηθούσες όσους ΔΕΝ σε ξέρουν, λέγοντας κάτι για το παρόν τοπικ, που αφορά το τυφλό πιθήκισμα του "Ελληνισμού" (σε περίπτωση που δεν το έχεις διαβάσει ακόμα), και τις ομοιότητές του με τισ Κούλτες των Φορτίων της Μελανησίας.


Άκου εδώ τώρα kynike πως πιστεύεις ότι θα συζήτησης με κάποιον όταν γράφεις στα λεγόμενα σου εκφράσεις του τύπου «το τυφλό πιθηκισμό του "Ελληνισμού" »

Πως πιστεύεις ότι θα ακουστεί η άποψη σου όταν εξ αρχής περιλούζεις τα θέματα με βενζίνη και μετά ζητάς από τους άλλους να μην καπνίζουν.

Και μετά μόλις καπνίσουν και γίνει το μπαμ φταίνε όλοι οι άλλοι και εσύ που τους εξωθείς σε αυτήν την κατάσταση το παίζεις και αδικημένος που σε βρίζουνε όλοι αυτοί με την «δήθεν εθνικιστική και φασιστική συμπεριφορά » που όμως εσύ την έχεις δημιουργήσει με την προκλητική στάση σου.

Πως πιστεύεις ότι θα θα περάσεις την θέση σου με αστήριχτα και άσχετα επιχειρήματα τα οποία τις περισσότερες φορές μόνος σου τα έχεις βαφτίσει ως επιστημονικά και ως σωστά

(για το παραπάνω παραπέμπω τον κόσμο στο θέμα με τους ινδοευρωπαίους)


Το ιδιο ισχύει και για πολλές από τις διαπιστώσεις σου πχ λες.

quote:

Οι ομοιότητες είναι εκπληκτικές και αμέτρητες. Επάνω ανέφερα μόνο λίγες, φαντάζομαι η συζήτηση θα δείξει πολλές περισσότερες.


Ποιες ομοιότητες είναι εκπληκτικές και αμέτρητες ?
Για ποιες ομοιότητες μας μιλάς.
Με αυτήν την τακτική δεν μπορείς να πείσεις κανέναν φίλε μου το μόνο που κάνεις είναι να δημιουργείς καταστάσεις και έχοντας μια σχετική συμπάθεια από τους φίλους συντονιστές, μας λες τις εμπρηστικές απόψεις σου ελεύθερα , ενώ μέλη και απόψεις με εξίσου εμπρηστικές απόψεις εκ διαμέτρου αντίθετες με τις δικές σου έχουν φάει πόρτα και κλείδωμα εν τη γενέσει τους

Έτσι φίλε kynike θεωρώ πως δεν μπορώ να συζητήσω μαζί σου γιατί εσύ ο ίδιος δεν επιθυμείς την συζήτηση παρά μόνο να περάσεις τις ακραίες και εμπρηστικές απόψεις σου, όπως κάνουν οι ρατσιστές και οι φασίστες που εσύ ο ίδιος επικρίνεις

Αυτά είχα να σου πω φίλε kynike όπως είδες χωρίς να σε βρίσω. Ελπίζω να έγινα κατανοητός σε ποια σημεία διαφωνώ με το άτομο σου (και το έτερο σου ήμισυ junk95)


Εύχομαι σε όλους καλές γιορτές.



ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.(ΠΛΑΤΩΝ)
DIMSOTΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 14:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΥΝΙΚΟΣ :

(ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΟΥΝ, ΕΣΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΗΣΥΧΟΣ, ΚΙΝΗΤΗ ΠΥΡΙΤΙΔΑΠΟΘΗΚΗ ΕΙΣΑΙ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΑΚΙ ΜΟΥ).

ΝΑ ΣΥΝΟΨΙΣΩ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΚΙΟΛΑΣ ΜΗΝΥΜΑΤΑ, ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΣ, ΟΥΤΕ Ο …95. ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ «…ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΛΑΟΣ…» ΑΡΓΟΤΕΡΑ.

ΒΛΕΠΕΤΕ……….. ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ. ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ, ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΓΟΝΙΔΙΑΚΗ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ……ΠΟΥ ΑΠΟΛΕΣΘΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΟ ΠΟΛΟΥ.

ΔΙΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΟΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΕΝΩ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΩΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΟΔΕΥΣΕΙ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ, ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΙΖΕΙ.

ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΠΑΛΙ ΑΞΙΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ, ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΘΗΣ ‘ΑΥΤΟΝ.


ΕΓΩ ΕΣΤΙΑΖΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑΝ ΕΝΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΠΛΑΤΩΝΟΣ Ή ΕΝΟΣ ΜΟΝΤΕΡΝΟΥ ΣΟΦΟΚΛΗ.

ΕΚΕΙ ΦΙΛΤΑΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΒΑΣΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΕΛΛΗΝΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΒΟΛΗ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΩΝ ΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΦΑΝΦΑΡΕΣ ΠΕΡΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΥ ΛΑΟΥ.

ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΥΛΟΓΙΕΣ ΛΕΓΩ ΟΤΙ Ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΕΛΛΗΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΟΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΥΠΟΒΑΘΡΟ,
ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΩΧΑΔΕΛΦΙΚΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΜΥΤΗΣ ΤΟΥ. ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ.
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ??
ΚΑΝΕ ΕΝΑ ZAPPING ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ΔΕΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΨΥΧΑΓΩΓΕΙΤΑΙ, ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ (Διότι στην εποχή μας, τα ΜΜΕ έχουν γίνει πανίσχυρα και έχουν αναλάβει αυτά, δυστυχώς, τους παραπάνω ρόλους) ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΈΛΛΗΝΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ.

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΘΟΥΜΕ ΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΑΛΛΟΤΡΙΩΘΟΜΕΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΜΕΝ ΤΗΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΤΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ, ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ, ΤΗΝ ΔΙΑΦΘΟΡΑ, ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΑΝΕΙΑ, ΤΗΝ ΑΣΕΒΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ, ΤΗΝ ΑΝΑΛΓΗΣΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΣ.

ΣΧΟΛΙΑΣΑ ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΜΨΟΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΗΓΜΕΝΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΚΡΑΤΗ.
ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ !!

ΕΓΡΑΨΑ ΠΕΡΙ ΑΞΙΩΝ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΥΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΜΑΣ

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΡΙΣΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΔΙΔΟΥΝ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΤΥΠΟΥ :

ΑΡΧΑΙΟΠΛΗΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΗΣ,
ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΟΚΑΠΗΛΟΣ

ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ (κι εγώ παρασυρόμενος κάποιες φορές) ΕΝΟΧΟΠΟΙΟΥΝ ΑΛΛΟΥΣ ΩΣ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ.

ΚΥΝΙΚΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΙ :

ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ AΦΑΝΤΑΣΤΑ ΑΥΤΗ Η ΑΡΝΗΣΗ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΠΤΑΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΑΡΧΥΤΑ.
ΚΑΛΗ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΙΑΣ.

(τελείως φιλικά) ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ, ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ.
ΕΧΟΥΝ ΕΝΑΝ ΤΡΟΜΕΡΟ ΟΓΚΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ.
ΑΠ’ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΥΠΟΠΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗΝ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ.
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΑΣ ΦΥΣΕΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ;;
ΕΣΤΩ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΑ.
ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΕΤΟΜΗΧΑΝΗΣ, ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ NEWCASTLE (όταν βρισκόμουν κι εγώ εκεί) ΒΡΗΚΑ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ.
ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΣΗ ΩΡΑ.

ΑΝ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗΝ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΡΩΤΗΣΗ :

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ…, ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΕΤΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ - ΟΠΩΣ Η ΠΕΤΟΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΑΡΧΥΤΑ – ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΡΕΩΣ ΓΝΩΣΤΑ…, ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ


ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ (όπως και αν τα συλλαμβάνει ο καθένας μας).

Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ


Edited by - ΔΩΡΙΕΥΣ on 23/12/2004 17:44:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 04:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΥΝΙΚΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΙ :
ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ AΦΑΝΤΑΣΤΑ ΑΥΤΗ Η ΑΡΝΗΣΗ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΠΤΑΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΑΡΧΥΤΑ.
ΚΑΛΗ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΙΑΣ.
[...]
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ…, ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΕΤΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ - ΟΠΩΣ Η ΠΕΤΟΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΑΡΧΥΤΑ – ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΡΕΩΣ ΓΝΩΣΤΑ…, ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ
Αγαπητέ ΔΩΡΙΕΥΣ,

Λυπάμαι που σε "πείραξε αφάνταστα" η τοποθέτηση μου στο θέμα της "πετομηχανής" του Χαρχούδα Αρχύτα. Δεν ήταν σκοπός μου να πειραχτείς. (Οι Γαλλομαθείς στην πρώτη σειρά να μην χασκογελάνε, παρακαλώ).

Επειδή, όμως, με ενδιαφέρει γενικά και η πτήση, και η ιστορία της πτήσης, ήθελα απλά να σου επισημάνω οτι αποκλειεται να είχε εφευρει ο Αρχύτας μηχανή πτήσεως.

Και επίσης, επειδή λες οτι θα ήθελες να δεις μια Ελληνική κοινωνία που να ακμάζει το φιλοσοφικό και το επιστημονικό πνεύμα, θα έλεγα οτι μια καλή αφετηρία θα ήταν η πιο προσεκτική εφαρμογή της κριτικής σκέψης, να μην πιστεύουμε αυτόματα και απερίσκεπτα ο,τι θυμάτε και ο,τι χαίρεται ο καθένας.

Ας σκεφτούμε, γιατί, άραγε, η εργασία (πτήσης) του Αρχύτα δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ στην Ελληνική γραματεία; Ο άνθρωπος δεν ζούσε σε εποχή που καταδυναστευόταν το Ελληνικό πνεύμα, όλη η Μεγίστη Ελλας ήκμαζε. Πως δεν έχει αναφερθεί - ούτε περαστικά - στα άλλα έργα του, αυτα που σώζονται; Πώς ο καλός του φίλος Πλάτωνας, που μας άφησε τόση και τόση κληρονομιά, δεν αναφέρει πουθενά, κάτι που (αν είχε συμβεί) θα ήταν ή μεγαλύτερη εφεύρεση της εποχής; Κάτι που θα είχε κάνει βουητό που θα είχε ακουστεί σε όλα τα Ελληνικά κράτη, αλλά και παραπέρα.

Καί πώς δεν δόθηκε συνέχεια, απο τους κατα τα άλλα μεθοδικούς Έλληνες στο ένα πράγμα που θα ήταν ή αποκορύφωση όλων των ονείρων τους, και θα όριζε τελικά την πολιτισμική τους κυριαρχία για πάντα; Σε όλη την Magna Grecia, δεν βρέθηκε ένας να ακολουθήσει την έστω τρελλή ιδέα του Αρχύτα; Να την καταγράψει; Να την μιμηθει; Η μπάς και ήταν τελικά ο Πλάτων Εβραϊκός πράκτωρ, όπως μας λένε οι οπαδοί της Ανάδελφου Φυλής®, και το απέκρυψε;

Δεν σε προβλημαίζει το γεγονός οτι αναφέρεται μόνο περαστικά απο δύο Ρωμαίους συγραφείς 500 χρονια αργότερα, και μάλιστα σε έργα που δεν έχουν σχέση με την επιστήμη, αλλά περιγράφουν μάλλον την αντίληψη που είχαν για τα έθιμα της κλασσικής εποχής;
Σαν να λέω εγώ την σήμερον ημέρα, "ξέρετε παιδιά, οι Τούρκοι είχαν μια υπτάμενη μηχανή κατα την Άλωση της Πόλης, (γιαυτό και τα κατάφεραν)"

Παρεπιμπτόντως, το ακριβές κείμενο από τις "Αττικές Νύχτες" (Τόμος β'- Κεφ 10 παρ 12.9-10 )δεν μπόρεσα να το βρώ, αλλα πάσει περιπτώσει το πωλείται στο ιντερνετ. http://www.brainfly.net/html/gellius.htm
Να σου πώ δεν δίνω ούτε τα 10€ για να διαβάσω στο οριζινάλ οτι ο Αρχύτας είχε φτιάξει ένα παιχνιδάκι. Αν θές, δώστα εσύ και θα το έχεις και να το ποστάρεις όπου θες.

Δεν σου φαίνεται περίεργο οτι η μόνη άλλη εφεύρεση του Αρχύτα ήταν επίσης ένα παιχνιδάκι, ένα αυτόματο (πουλί, πάλι) για να απασχολεί τα παιδια να μην κάνουν αταξίες; Δεν λέω οτι η περιστέρα του Αρχύτα δεν θα ήταν διασκεδαστική για τους αρχαίους, ιδίως αν δεν είχαν ξαναδεί τέτοιο πράγμα, αλλά για εσένα και για εμένα μάλλον θα ήταν σαν εκείνα τα παιχνιδάκια που βλέπουμε στα καταστήματα παιχνιδιών να κρέμωνται από το ταβάνι.

Και αν ο Αρχύτας αναγκάστηκε να διακόψει τα "πειράματά" του, ήταν μάλλον γιατί οι οικοδεσπότες του βαρέθηκαν να ξανασοβσντίζουν το ταβάνι κάθε φορά που έκανε επίδειξη (θα ήταν και βαρύ το άτιμο, αν σκεφτείς τα υλικά της εποχής).

Και για αυτό αγαπητέ, δεν πρόκειται και να δώσω συνέχεια σε αυτή την συζήτηση.

Η απεγνωσμένη προσπάθεια να προσδώσουμε στην Κλασσική Εποχή πράγματα που δεν της ανήκουν, ήταν ένα από τα κύρια προβλήματα που ήθελα να επισημάνω όταν άνοιξα αυτό το τόπικ, γιατί, κατα τη γνώμη μου αντιπροσωπεύουν ΑΚΡΙΒΩΣ την νοοτροπία των Κούλτων Φορτίων των Παπούα.

Φαίνεται οτι αυτή η ιδέα μου ενοχλεί πολύ κόσμο εδώ μέσα, και επειδή ο σκοπός μου, ειλικρινά, δεν είναι να πληγώσω κανέναν (ακόμα και όταν κάνω κανα αστειάκι, πάντα είναι καλοπροαίρετο), το εγκαταλείπω το θέμα, μια που οι περισσότεροι συνομηλιτές δεν δείχνουν ακόμα αρκετά όριμοι για να το συζητήσουν χωρίς να συγχιστουν.

Τέλος, θέλω να πώ οτι αν οτιδήποτε από αυτά που έχω περιγράψει εδώ σαν cargo-cult, είτε προγωνολατρείες, είτε προγωνοθρησκείες, είτε οτιδήποτε άλλο, κάνουν κάποιον καλύτερο άνθρωπο (ενεργούν δλδ ως ιαματικά ψεμματάκια) δεν θα ήθελα μα κανέναν τρόπο να τα σταματήσουν.

Πιό πολύ με απασχολούσε αν αυτές οι τυφλές και απεγνωσμένες μιμήσεις δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλά το αντίθετο.
Αυτό βέβαια, εφ'οσον δεν υπάρχει περιθώριο για συζήτηση, μόνο ο καιρός θα δείξει.

Ευχόμαι να έρθει η μέρα πού ΟΛΟΙ μας θα βασιζόμαστε στην Αλήθεια και θα την αποδεχόμαστε χωρίς να αισθανόμαστε πάντα οτι πρέπει να αμυνθούμε εναντίον της.

Ευχομαι σε όλους έναν ευτυχισμένο 2005, γεμάτο χαρά, ευημερία, πρόοδο, και αλήθεια.


Ο θετικιστής kynikos

Edited by - kynikos on 27/12/2004 05:02:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 12:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΥΝΙΚΟΣ :

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ (αυτές τις οποίες αναφέρεις την παρούσα) ΣΥΜΦΩΝΩ.

ΑΛΛΑ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΚΦΡΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΣΟΥ.

ΚΑΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΟΡΘΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ : «έλα μωρέ σιγά το παιγνίδι του Αρχύτα..» (το παιγνιδάκι του πέταξε 200 μ.)
«Σταμάτησε γιατί βαρέθηκαν να σοβαντίζουν»(δεν σχολιάζω), «ποιοι ήταν αυτοί που το ανέφεραν»(τους ξέρεις ποιοι ηταν) και «γιατί το έκαναν 500 χρόνια αργότερα»(διότι τότε το ‘ψαξαν) …..

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΤΙΛΟΓΟ.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΑΝΕΡΩΝΟΥΝ ΕΝΑΝ ΤΑΓΜΕΝΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗΝ ΣΟΥ ΛΟΓΙΚΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΚΑΝ ΜΕ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ ΟΠΩΣ πχ. ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΡΑΒΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ……ΜΑΣ ΤΑ ΕΜΦΑΝΙΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ, ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ, ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, ΜΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΙΟΓΡΑΦΟΥΣ, ΟΙ ΠΟΙΟΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΓΡΑΦΑΝ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΚΑΤ’ ΕΣΕ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ.

ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ Ν’ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΘΕΣΑΙ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟΜΥΑΛΑ ΔΙΟΤΙ Ο «ΠΑΡΟΝΤΙΣΜΟΣ» ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΜΕΤΡΟΣ.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ KFC ΚΑΙ PLAY STATION ΣΤΕΡΟΥΝΤΑΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ.

ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΦΑΒΟΡΙΝΟΥ ΚΑΙ ΤΖΕΛΙΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΟΔΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΤΑΧΥΜΕΤΡΑ ΣΤΑ «ΚΑΡΑ» ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ «ΨΑΡΟΚΑΣΕΛΕΣ» ΤΩΝ ΠΟΛΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΤΟΝΩΝ ΕΚΤΟΠΙΣΜΑΤΟΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΝ ΤΡΕΧΟΥΝ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΤΟΥΣ.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΩ : ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ, ΟΥΤΕ ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ, ΟΥΤΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΠΕΥΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΟΝΟΜΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΧΛΕΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΟΥ ΜΗΝΥΜΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΣΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΘΕΣΑ……..ΣΙΓΗ ΙΧΘΥΟΣ.


Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ


Edited by - ΔΩΡΙΕΥΣ on 27/12/2004 12:43:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 13:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε ΔΩΡΙΕΥΣ
quote:
ΚΑΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΟΡΘΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

Ειμαι 1000% υπερ των τεκμηριωμένων και ορθών επιχειρημάτων.
Αν παρουσιάζονταν περισσότερο, μάλιστα, δεν θα υπήρχε λόγος να τα έπαιρνα όλα τόσο στο ψιλό.

Σαν επιχειρήματα, εν προκειμένω, θα θεωρούσα επίσης κάποιον έστω χονδροειδή υπολογισμό του βάρους μιας τέτοιας μηχανής (ξύλινης ή πύλινης κατασκευής) με το φορτιο του νερού και των καυσίμων της.

Θα περίμενα επίσης κάποιον προχειρο υπολογισμό για το εμβαδόν των φτερών που θα χρειαζόταν για να παράγει την απαιτούμενη στήριξη για την διεκπεραίωση πτήσης. Μην ξεχάσεις να προσθέσης και το βάρος των φτερών στο σύνολο. Καλό θα ήταν να μαντέψουμε και το υλικό των φτερών, μια που δεν αναφέρεται τίποτα για ύφασμα!

Τέλος θα ηθελα έναν υπολογισμό ως προς πόσα κιλά ώθησης θα χρειαζόταν το εν λόγω κατασκεύασμα για να απογειωθεί και να πετάξει για - πόσα μέτρα είπες; 200;; απο που βγαίνει αυτό;;

Παράθεσε σε παρακαλώ το αρχικό κείμενο του Gellius, γιατι εχώ την εντύπωση οτι κάτι άλλο λέει...

Όταν τελικά διαπιστώσεις πόσα κιλά ώθησης χρειάζονται, μην ξεχάσης να ελέγξεις αν αυτά θα μπορούσαν να παραχθούν απο τον αρχικό σου μηχανισμό. Ισως να χρειαστεί να ξαναυπολογίσεις το βάρος...

==

Επίσης, μπορείς να μου πείς από ποιό κείμενο προέρχεται το χωρίο του Φαβορίνου, γιατί δεν τό βρίσκω.
Το μόνο που βρήκα είναι μια αφηρημένη αναφορά σε μια "περιστέρα" που δεν δίνει καθόλου λεπτομέρειες...

Τέλος, δεν νομίζω οτι έχει υπάρξει μέχρι στιγμής απάντηση στο ερώτημα "Γιατί δεν το έχει αναφέρει ΚΑΝΕΙΣ Έλληνας;"

Εκτιμώ την υπομονή σου σε αυτό το ζήτημα, αλλα είμαι σίγουρος οτι αν το ερευνήσεις στον βαθμό που εσύ ο ίδιος απαιτείς και από τους άλλους, θα καταλάβεις οτι (στην καλύτερη περίπτωση) οι πτήσεις του Αρχύτα είναι μονάχα ευσεβείς πόθοι...


Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 13:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σε σχέση με τα CARGO CULT, το θέμα παραμένει ΓΙΑΤΙ πια έχουμε τόσο ανάγκη ακόμα και την Πτήση να την είχαν εφεύρει οι Έλληνες. Και την Σχετικότητα... φυσικά. Και τους πυραύλους. Και την ανακάλυψη του DNA.... Εννοείται!

Αυτή η ανάγκη (να έχουν εφευρεθεί ΟΛΑ από τους "προγόνους") είναι κατ'εξοχήν γνώρισμα των cargo-cult, όπως έχουν επισημάνει όλοι οι συγγραφείς ανθρωπολόγοι επί του θέματος.

Ο Peter Lawrence στην εξαιρετική του αναφορά "Road Belong Cargo", το τονίζει ιδιαίτερα. Οι Παπούα αδυνατούν να δεχθούν την έννοια οτι κάτι καινούργιο μπορεί να δημιουργηθεί ΕΞΩ από την σφαίρα των "Προγώνων" και του "Παραδείσου" (βάλε Ελλ. πολιτισμό για Παράδεισο) και σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση δεν δέχονται οτι οι ίδιοι οι λευκοί (βάλε Ευρωπαϊκος πολιτισμος) μπορεί να ευθύνονται για το cargo!

K
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 13:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ :«γιατί το έκαναν 500 χρόνια αργότερα»(διότι τότε το ‘ψαξαν) …..
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ
Θεωρώ όλα τα επιχειρήματά μου σοβαρά, ακόμα και αν τα παρουσιάζω με χιουμοριτικό τρόπο. Λυπάμαι που δεν το βλέπεις έτσι, αλλα δεν μπορώ να κάνω και πολλά για αυτό.

Πάντως η εξήγηση που δίνεις στο quote πιο πάνω, αποτελεί μάλλον μομφή για τους Έλληνες. Το ψάξαν, δηλαδή, δυο μακαρονάδες χρονογράφοι μετά από 500 χρόνια, και δεν είχε βρεθεί ΕΝΑΣ Έλληνας να το ψάξει κατα την Κλασσική περίοδο, που τέτοιο γεγονός θα είχε κάνει θραύση;;

Για σκέψου το καλά αυτό που λες...

quote:
ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗΝ ΣΟΥ ΛΟΓΙΚΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΚΑΝ ΜΕ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ ΟΠΩΣ πχ. [... μπλα, μπλα, μπλα, μπλα...]
Όλο κάτι τέτοιες χαζομάρες αναγκάζομαι να αντικρούω, και για αυτό και δεν θέλω να γράφω άλλο...

Από πού ακριβώς προκύπτει (άντε να μην πώ, πάλι) οτι ΔΕΝ ΘΕΛΩ να μελετάμε τα Κλασσικά έργα;;
Κάντε, σας παρακαλώ πολύ, λίγα βασικά μαθηματα λογικής - μην λιβανίζετε μόνο τον έρμο τον Αριστοτέλη, εφαρμόστε τον και λίγο...

Αγαπητέ ΔΩΡΙΕΥΣ, πιστεύω οτι ΟΛΑ τα κλασσικα έργα πρέπει να τα μελεταμε προσεκτικά, ει μη τι άλλο για να ξεχωρήσουμε την ηρα από το στάρι. Ελπίζω να μην χρειαστεί να το ξαναπώ.

Και μεσα απο αυτή τη θέση, περιμένω να δώ τα ακριβή σχόλια των Gellius και Favorino.

k

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 13:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σημειώνω επίσης οτι δεν πρόσεξα ακόμα ούτε έναν απο τους αγαπητούς φίλους "αδογμάτιστους ελληνόφρωνες φιλοσόφους" του φόρουμ (αυτούς που τόσο αποπήραν την αρχική μου προσπάθεια) να πάρουν θέση και να πούν:

- "Εντάξει ρε παιδιά, νισάφι πια, έλεος δηλαδή, δεν τα ανακάλυψαν όλα - και το DNA, και την Πτήση, και την Σχετικότητα - οι Αρχαίοι® και είναι ΛΑΘΟΣ να σκεφτόμαστε έτσι"

kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 17:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, βρήκα το 12ο κεφάλαιο από τις Αττικές Νύχτες εδώ, στά Γαλλικά, http://remacle.org/bloodwolf/erudits/aulugelle/livre10.htm (γλύτωσα και τα 10 ευρούδια), τα Γαλλικά μου όμως, δυστυχώς απέχουν πολύ από το τέλειο.

Αν όμως λέει αυτό που νομίζω οτι λέει, μάλλον δεν υπάρχει λόγος να αρχίσουμε να "πετάμε" απο την χαρά μας.

Ας κρίνει ο καθένας μόνος του:

quote:
XII. Prodiges fabuleux attribués fort injustement par Pline l'Ancien au philosophe Démocrite. Colombe de bois qui volait.

Pline rapporte dans le vingt-huitième livre de son Histoire naturelle, que Démocrite, l'illustre philosophe, avait fait un livre sur la vertu et la nature du caméléon : il dit avoir lu ce livre, et rapporte aussi, comme extraites de l'ouvrage, des fables frivoles et révoltantes d'absurdité. En voici quelques-unes que j'ai retenues, malgré l'ennui qu'elles m'ont causé. Quand le plus rapide des oiseaux, l'épervier, passe en volant au-dessus du caméléon rampant sur le sol, celui-ci l'attire par une force inconnue, et le fait tomber de l'air : alors l'oiseau se livre de lui-même aux autres oiseaux, qui le déchirent. Autre fait incroyable : brûlez la tête et le cou du caméléon avec du bois de rouvre, aussitôt un orage éclate, et le tonnerre gronde. Le même effet se produit, si on brûle le foie de l'animal au haut d'un toit. Autre prodige: celui-ci est si sot et si ridicule que j'ai hésité à le rapporter. Je ne lui donne une place ici que pour montrer ce que je pense sur ce charme trompeur des récits merveilleux, qui séduit et égare ordinairement les esprits trop subtils, et surtout ceux que possède une curiosité démesurée. Mais je reviens à Pline : On brûle le pied gauche du caméléon, dit-il, avec un fer chaud; on fait brûler en même temps une herbe qui s'appelle aussi caméléon. On délaye l'un et l'autre dans une liqueur odorante ; on recueille de ce mélange une sorte de gâteau qu'on place dans un vase de bois : celui qui portera le vase sera invisible à tous les regards. Ces fables que Pline reproduit, doivent-elles être mises sur le compte de Démocrite? Je ne le pense pas. J'en dirai autant de cet autre prodige que Pline a trouvé, assure-t-il, dans le dixième livre de Démocrite : certains oiseaux ont un langage qui ne varie pas ; mêlez leur sang, il en naît un serpent, et quiconque mange le serpent comprend la conversation des oiseaux. Ce sont ces hommes sottement curieux dont je parlais tout à l'heure qui ont attribué de pareils contes à Démocrite, afin de mettre leurs absurdités à couvert sous une autorité illustre. Cependant il est un prodige, opéré par Archytas, philosophe pythagoricien, qui n'est pas moins étonnant, et dont on conçoit davantage la possibilité. Les plus illustres des auteurs grecs, et entre autres le philosophe Favorinus, qui a recueilli avec tant de soin les vieux souvenirs, ont raconté du ton le plus affirmatif qu'une colombe de bois, faite par Archytas à l'aide de la mécanique, s'envola. Sans doute elle se soutenait au moyen de l'équilibre, et l'air qu'elle renfermait secrètement la faisait mouvoir. Je veux, sur un sujet si loin de la vraisemblance, citer les propres mots de Favorinus : "Archytas de Tarente, à la fois philosophe et mécanicien, fit une colombe de bois qui volait. Mais, une fois qu'elle s'était reposée, elle ne s'élevait plus ; le mécanisme s'arrêtait là."


Merci
k

Edited by - kynikos on 27/12/2004 17:05:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 20:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σημειώνω επίσης οτι δεν πρόσεξα ακόμα ούτε έναν απο τους αγαπητούς φίλους "αδογμάτιστους ελληνόφρωνες φιλοσόφους" του φόρουμ (αυτούς που τόσο αποπήραν την αρχική μου προσπάθεια) να πάρουν θέση και να πούν:

- "Εντάξει ρε παιδιά, νισάφι πια, έλεος δηλαδή, δεν τα ανακάλυψαν όλα - και το DNA, και την Πτήση, και την Σχετικότητα - οι Αρχαίοι® και είναι ΛΑΘΟΣ να σκεφτόμαστε έτσι"



Σκύλε... Ακόμα να βγάλεις το κολάρο!

ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 20:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα, όσο το αντιλαμβάνομαι, αφορά στην ουσιαστική αγάπη για το ελληνικό πνεύμα σε αντιπαράθεση με τα καραγκιοζιλίκια ψυχοπαθών πατριδοκάπηλων και δεν καταλαβαίνω (ειλικρινά) γιατί κάποιοι φωνασκούν αντί να επικροτούν.

Δύο ερωτήσεις
1)Ποιούς συγκεκριμένα απο το forum θεωρείς ''ψυχοπαθείς πατριδοκάπηλους''?
2) Γιατί θεωρείτε δωδεκαθειστές όσους υπεραγαπούν την Αρχαία Ελλάδα και τον Ελληνικό πολιτισμό γενικά?

ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2004, 20:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δύο ερωτήσεις
1)Ποιούς συγκεκριμένα απο το forum θεωρείς ''ψυχοπαθείς πατριδοκάπηλους''?
2) Γιατί θεωρείτε δωδεκαθειστές όσους υπεραγαπούν την Αρχαία Ελλάδα και τον Ελληνικό πολιτισμό γενικά?

Στάκα να φορέσω την κουκούλα..

Εγώ προσωπικά δε θεωρώ κάτι κι ούτε μ' ενδιαφέρει στην τελική.

Αυτό το οποίο έγραψα είναι, ότι όποιος δεν εντάσσεται στην κατηγορία αυτή (και ο καθένας γνωρίζει για τον εαυτό του), δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να ενοχλείται από το παρόν θέμα.

Νομίζω ότι περαιτέρω συνειρμοί είναι αυτονόητοι...

Υ -Γ. Σε προηγούμενο μήνυμά μου είχα δώσει ένα παράδειγμα με εικόνες, το οποίο βέβαια, δεν αφορά σε πρόσωπα, αλλά σε γενικότερη αντίληψη.
.
.


3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 02:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kaiser πρόσεχε!

Δεν θα δεχτείς άλλη προειδοποίηση εφόσον συνεχίσεις αυτήν την τακτική!
Ήδη έχεις απενεργοποιηθεί ακόμα μία φορά στο παρελθόν για τους ίδιους λόγους, για τους οποίους σου γίνεται και τώρα παρατήρηση. Φρόντισε λοιπόν, εάν θέλεις να παραμείνεις στις συζητήσεις μας, να μην πέσεις στο ίδιο σφάλμα.
Άλλωστε, δεν έχει νόημα να βγεις έξω από την συζήτηση. Πως θα υποστηρίξεις τα πιστεύω σου; Οπότε, άλλαξε τακτική!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 02:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αmalia
Εσύ να προσέχεις !!!
Διάβασε τις βλακείες που ξεστομίζει ο Kynikos πρώτα , κατανόησε το μέγεθός τους , και μετά όμορφα ψύχραιμα και λογικά κάνε συστάσεις.
Κοπέλα μου σκέψου και λίγο......(μια φορα μόνο. Χάρη σου ζητώ...)


quote:
θα έλεγα οτι μια καλή αφετηρία θα ήταν η πιο προσεκτική εφαρμογή της κριτικής σκέψης,
να μην πιστεύουμε αυτόματα και απερίσκεπτα ο,τι θυμάτε και ο,τι χαίρεται ο καθένας.

Η απεγνωσμένη προσπάθεια να προσδώσουμε στην Κλασσική Εποχή
πράγματα που δεν της ανήκουν, ήταν ένα από τα κύρια προβλήματα που ήθελα να
επισημάνω όταν άνοιξα αυτό το τόπικ, γιατί, κατα τη γνώμη μου αντιπροσωπεύουν
ΑΚΡΙΒΩΣ την νοοτροπία των Κούλτων Φορτίων των Παπούα.

Φαίνεται οτι αυτή η ιδέα μου ενοχλεί πολύ κόσμο εδώ μέσα,
και επειδή ο σκοπός μου, ειλικρινά, δεν είναι να πληγώσω κανέναν
(ακόμα και όταν κάνω κανα αστειάκι, πάντα είναι καλοπροαίρετο),
το εγκαταλείπω το θέμα, μια που οι περισσότεροι συνομηλιτές δεν
δείχνουν ακόμα αρκετά όριμοι για να το συζητήσουν χωρίς να συγχιστουν.

Ευχόμαι να έρθει η μέρα πού ΟΛΟΙ μας θα βασιζόμαστε στην Αλήθεια
και θα την αποδεχόμαστε χωρίς να αισθανόμαστε πάντα οτι πρέπει να αμυνθούμε εναντίον της.

Και σε σχέση με τα CARGO CULT, το θέμα παραμένει ΓΙΑΤΙ πια έχουμε τόσο ανάγκη ακόμα
και την Πτήση να την είχαν εφεύρει οι Έλληνες. Και την Σχετικότητα... φυσικά. Και τους
πυραύλους. Και την ανακάλυψη του DNA.... Εννοείται!

Κάντε, σας παρακαλώ πολύ, λίγα βασικά μαθηματα λογικής - μην λιβανίζετε μόνο τον
έρμο τον Αριστοτέλη, εφαρμόστε τον και λίγο...



Τι συντονίζεις Amalia;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pankyfish
Νέο Μέλος

Albania
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 03:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pankyfish  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σημειώνω επίσης οτι δεν πρόσεξα ακόμα ούτε έναν απο τους αγαπητούς φίλους "αδογμάτιστους ελληνόφρωνες φιλοσόφους" του φόρουμ (αυτούς που τόσο αποπήραν την αρχική μου προσπάθεια) να πάρουν θέση και να πούν:

- "Εντάξει ρε παιδιά, νισάφι πια, έλεος δηλαδή, δεν τα ανακάλυψαν όλα - και το DNA, και την Πτήση, και την Σχετικότητα - οι Αρχαίοι® και είναι ΛΑΘΟΣ να σκεφτόμαστε έτσι"

k


Το πρόβλημα είναι ότι μερικοί δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την στείρα προγονολατρία από την απλή υποστήριξη της αλήθειας. Οδηγούνται έτσι σε δίχως νόημα θέσεις και απόψεις.

Είπε κανείς ότι οι Έλληνες ανακάλυψαν το DNA ή τη σχετικότητα ή τις πτήσεις;;;;;;;;

Άλλα πράγματα ειπώθηκαν. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε την διαφορά, λυπάμαι αλλά δεν πρόκειται να τα επαναλάβω..

ath.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

think4allu
Μέλος 2ης Βαθμίδας


184 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 03:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους think4allu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευχόμαι να έρθει η μέρα πού ΟΛΟΙ μας θα βασιζόμαστε στην Αλήθεια
και θα την αποδεχόμαστε χωρίς να αισθανόμαστε πάντα οτι πρέπει να αμυνθούμε εναντίον της.


Πες μας την "αλήθεια" σου βρε Kynikos τελοσπάντων ,
Κάνε μας τη χάρη να μας την πείς με 5 γραμμές.
Επειδή καταλαβαίνω ότι αυτή η συζήτηση αναλίσκεται σε θέματα που "δεν πονάνε" την βλέπω να εξελίσσεται στο μάταιο.
Αν όμως αναχθεί σε πραγματική βάση σε θέλω παρόντα και δυναμικό .
Επειδή όμως η πραγματικότητα είναι το στοιχείο που απουσιάζει απο την παρούσα "συζήτηση" ,(και τελικά απουσιάζει απο τις περισσότερες συζητήσεις εδώ μέσα) το θεωρώ απίθανο να γίνει κάποια προσέγγιση προς τον άνθρωπο και τις ιδιότητες που πρέπει να έχει , άν πρέπει να έχει ιδιότητες............, ή αν είναι άνθρωπος , και εφόσον είναι άνθρωπος τί πρέπει να κάνει.
Κάποιοι θεώρησαν την Ευρώπη σαν την κοινωνία των Πιθήκων.
Οι ίδιοι θεώρησαν την Αμερική σαν την κοινωνία των υπερτροφικών μαρσιποφόρων.
Kynikos προσπάθησε να απεμπλακείς απο τέτοια σύνδρομα .
Προσπάθησε να αισθανθείς το αίμα σου .
Αν το αισθανθείς , τότε μίλησέ μας σαν αίμα , ή σαν κάτι που αισθάνεσαι εκ καταγωγής.
Ξέρεις....
Το "Megalexandro malaka" δίνει και πέρνει εδώ στο Valkanistan.
Γεμίσαμε απο Goran Pregovich εδώ χάμου....Tσιφτετελούσμπα και Τουρκούσμπα .. όσο δεν φτάνει το μάτι των γειτονούσμπα μέσα στο Ελλαδούσμπα ........
Προσπάθησε να το δείς σαν απλό γεγονός με χρονική διάρκεια .
Ωχ .. Ζητώ πολλά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 04:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πες μας την "αλήθεια" σου βρε Kynikos τελοσπάντων ,
Κάνε μας τη χάρη να μας την πείς με 5 γραμμές.
[...]
Προσπάθησε να το δείς σαν απλό γεγονός με χρονική διάρκεια .
Ωχ .. Ζητώ πολλά...

think4allu,

Και να στην πώ, δεν νομίζω οτι θα την καταλάβεις, μια και έχεις προσκολληθεί (πιθανώς ανεπανόρθωτα) σε αυτό που ονομάζω την Φαντασίωση του "Αίματος" που μιλάει μέσα σου.

Όσο κρατάς αυτήν την θέση που (χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω), θεωρώ λυπηρή, και απαυγασμα συμπλέγματος κατωτερότητας (σού είπα ήδη οτι σε φαντάζομαι πιο ευχαριστημένο αν θεωρούσες τον εαυτό σου απόγωνο του Ατίλλα) δεν νομίζω οτι έχει νόημα να συνεχίσουμε την αντιπαράθεση - όποτε τα πράγματα δεν τους βγαίναν, οι Παπούα πάντα κατηγορούσαν τους λευκούς οτι τους κλέψαν τα Φορτία.

Θα συνεχίσεις να με κατηγορείς οτι δεν ακούω το "Αίμα", και εγώ θα συνεχίσω να σου λέω οτι δεν ακούς ούτε τον εαυτό σου.

Πάντως, παρ ελπίδαν οτι μπορεί να συνεχίσει η συζήτηση, σου ξαναθέτω μια ερώτηση που σε είχα ρωτήσει παλιότερα, και δεν είχες απαντήσει.
Να σου πώ, δεν περιμένω να απαντήσεις, αλλα αυτην την φορά ρωτάω και τον Kaiser...

k


===


ΥΓ

Και για να έχουμε καλό ερώτημα, τί συγκεκριμένα από το quote που παρέθεσες, σου φαίνεται οτι είναι "βλακεία";;

Που να χρήζει μάλιστα επέμβαση της Αμαλίας;

Ρωτάω να μάθω, δηλαδή, γαιτί μου φαίνεται οτι πιο λογικός δεν θα μπορούσα να ήμουνα.
Τί σε πείραξε;
Η επισήμανση της ανάγκης για κριτική σκέψη;
Η επισήμανση της ανάγκης αποφυγής της ευκολοπιστίας;
Η επισήμανση της ανάγκης να μην κάνουμε τα ίδια λάθη με τους Παπούα;
Τί, τελως πάντων;

quote:
θα έλεγα οτι μια καλή αφετηρία θα ήταν η πιο προσεκτική εφαρμογή της κριτικής σκέψης, να μην πιστεύουμε αυτόματα και απερίσκεπτα ο,τι θυμάτε και ο,τι χαίρεται ο καθένας.

Η απεγνωσμένη προσπάθεια να προσδώσουμε στην Κλασσική Εποχή πράγματα που δεν της ανήκουν, ήταν ένα από τα κύρια προβλήματα που ήθελα να επισημάνω όταν άνοιξα αυτό το τόπικ, γιατί, κατα τη γνώμη μου αντιπροσωπεύουν ΑΚΡΙΒΩΣ την νοοτροπία των Κούλτων Φορτίων των Παπούα.

Φαίνεται οτι αυτή η ιδέα μου ενοχλεί πολύ κόσμο εδώ μέσα, και επειδή ο σκοπός μου, ειλικρινά, δεν είναι να πληγώσω κανέναν (ακόμα και όταν κάνω κανα αστειάκι, πάντα είναι καλοπροαίρετο), το εγκαταλείπω το θέμα, μια που οι περισσότεροι συνομηλιτές δεν δείχνουν ακόμα αρκετά όριμοι για να το συζητήσουν χωρίς να συγχιστουν.

Ευχόμαι να έρθει η μέρα πού ΟΛΟΙ μας θα βασιζόμαστε στην Αλήθεια και θα την αποδεχόμαστε χωρίς να αισθανόμαστε πάντα οτι πρέπει να μυνθούμε εναντίον της.

Και σε σχέση με τα CARGO CULT, το θέμα παραμένει ΓΙΑΤΙ πια έχουμε τόσο ανάγκη ακόμα και την Πτήση να την είχαν εφεύρει οι Έλληνες. Και την Σχετικότητα... φυσικά. Και τους πυραύλους. Και την ανακάλυψη του DNA.... Εννοείται!

Κάντε, σας παρακαλώ πολύ, λίγα βασικά μαθηματα λογικής - μην ιβανίζετε μόνο τον έρμο τον Αριστοτέλη, εφαρμόστε τον και λίγο...


Edited by - kynikos on 28/12/2004 04:50:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy