ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΝ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 15:55:02  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνώ με την επισημοποίηση. Γιατί όχι;
Ωστόσο, δεν είμαι δωδεκαθεϊστής. Δεν αντιλαμβάνομαι την λατρεία (ή της λατρείες) των προγόνων μου ως θείες.

Από την αρχαία Ελλάδα κρατώ την φιλοσοφία την επιστήμη την τέχνη τον αθλητισμό και όλες της αξίες και τα ιδανικά που δεν έχουν να κάνουν άμεσα η επιφανειακά με κανενός είδους θρησκευτικό συναίσθημα. Την θρησκεία (λατρεία) τους, την αντιλαμβάνομαι ως συμβολισμούς, διδάγματα, φυσικά φαινόμενα, αλλά και ως ιστορικά γεγονότα άγνωστα σε εμάς τώρα αλλά και τότε, που μεταλαμπαδεύονταν από γενιά σε γενιά παίρνοντας την μορφή που γνωρίζουμε σήμερα.

Δεν σας κρύβω βέβαια πως το βλέπω και ρομαντικά το όλο θέμα, λόγο της αγάπης μου ως προς την αρχαία Ελλάδα και τα μυστηριώδη αρώματα που αναδύονται από αυτήν. Αλλά μέχρι εκεί.

Καμία θρησκεία δεν είναι ικανή να εξηγήσει τίποτα απολύτως. Θεωρώ λοιπόν, πως η επιστήμη, η απηλλαγμένη από κάθε μορφής δογματισμό είναι η ελπίδα του μέλλοντος. Η επιστημονική σκέψη και ο αλληλοσεβασμός.

Ακόμα και ο ''θεός'', με οποιοδήποτε όνομα και αν τον αποκαλέσουμε, είναι αναλύσιμος, δίχως αυτό να σημαίνει πως εμείς τώρα έχουμε την δυνατότητα να πράξουμε κάτι τέτοιο. Ίσως να μην το καταφέρουμε ποτέ λόγο χρονικού περιορισμού.

Η φύση είναι αναλύσιμη. Οι θρησκείες μας λένε το αντίθετο με την στάση τους και είναι λογικό αυτό, μιας και όποιος Δει, δεν επιθυμεί ξανά να ζήσει στο σκοτάδι.

Οι θρησκείες θα προσαρμοστούν με της εποχές που έρχονται και αυτό διότι η επιστήμη θα καταρρίπτει σιγά σιγά της ερμηνείες και τα δόγματα που αυτές έχουν κατασκευάσει.

Βεβαίως ο κάθε ένας πρέπει να είναι ελεύθερος να πιστεύει σε κάτι η να αντιλαμβάνεται τον κόσμο με τον δικό του τρόπο, αλλά αυτά του τα ''πιστεύω'', δεν θα πρέπει να παρεμποδίζουν την δική μου πορεία και τρόπο ζωής, κάτι που φυσικά συμβαίνει, εάν αναλογιστεί κανείς μόνο το γεγονός πως υπάρχουν επίσημες θρησκείες χωρών, με άρχοντες που επηρεάζουν άμεσα τους πολίτες με της ευλογίες του συντάγματος.

Όσον αφορά την Ελλάδα, εάν δεν διαχωριστεί το κράτος με την εκκλησία, εάν δεν πάψουν τα παιδάκια να κάνουν εξαναγκαστικά την προσευχή τους το πρωί πριν μπουν στην τάξη, εάν δεν αφαιρεθούν οι θρησκευτικές εικόνες από τα σχολεία και όλους τους δημόσιους χώρους, καθώς και άλλα τόσα, δεν μπορούμε να κάνουμε λόγο για ελευθερία πνεύματος εάν επιθυμούμε να ήμαστε πραγματοκράτες.

Δεν υπάρχει κανένα λόγος να θεοποιούμε την Φύση, είτε ως σύνολο, είτε διαχωρίζοντάς την και ονοματίζοντας η αποκαλώντας τμήματα αυτής, ως θεϊκής προέλευσης. Η Φύση, είναι αυτό που λέμε κατά κάποιον τρόπο ''Θεός'' και είμαστε όλοι μέρος αυτού. Του όλου.

Άνθρωπος δίχως μνήμη, άνθρωπος δίχως μέλλον

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 20/04/2006 16:17:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 16:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Εξαιρετικό ποστ φίλε μου....

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 18:44:15  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Εχέμβροτε,

Θα έλεγα, σχετικά με το μήνυμά σου, ότι είναι περισσότερα τα σημεία στα οποία διαφωνώ και λιγότερα αυτά στα οποία συμφωνώ.

Υπάρχουν όμως και σημεία στα οποία συμφωνώ μαζί σου.

Θα σε παρακαλούσα όμως, αν γίνεται, να μου κάνεις λίγο "πιο λιανά" αυτό που λές:

"Ακόμα και ο ''θεός'', με οποιοδήποτε όνομα και αν τον αποκαλέσουμε, είναι αναλύσιμος, δίχως αυτό να σημαίνει πως εμείς τώρα έχουμε την δυνατότητα να πράξουμε κάτι τέτοιο. Ίσως να μην το καταφέρουμε ποτέ λόγο χρονικού περιορισμού."

συγχώρα με αλλά δεν καταλαβαίνω πώς από τη μια λες ότι ο Θεός είναι αναλύσιμος και από την άλλη παραδέχεσαι ότι ούτε τώρα, αλλά ίσως, ούτε και ποτέ θα είμαστε ικανοί να πράξουμε κάτι τέτοιο;;;

Δηλαδή πώς είναι δυνατόν να λες ότι μπορείς να κάνεις κάτι και ευθύς αμέσως να αναιρείς αυτό που μόλις είπες;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 19:05:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δηλαδή πώς είναι δυνατόν να λες ότι μπορείς να κάνεις κάτι και ευθύς αμέσως να αναιρείς αυτό που μόλις είπες;;;

Γεια σου Ψιλέ! (είσαι όντως; και εγώ είμαι. 1,93) άρα είμαστε και οι δύο ψιλοί.

----> ''Ακόμα και ο ''θεός'', με οποιοδήποτε όνομα και αν τον αποκαλέσουμε, είναι αναλύσιμος, δίχως αυτό να σημαίνει πως εμείς τώρα έχουμε την δυνατότητα να πράξουμε κάτι τέτοιο.Ίσως να μην το καταφέρουμε ποτέ λόγο χρονικού περιορισμού''

Έγραψα πως είναι αναλύσιμος! όχι πως είναι αναλυμένος.
Αυτό δεν είναι αναίρεση. Έχω την δυνατότητα αλλά θα το κατορθώσω εάν ο χρόνος μου το επιτρέψει. Γιατί για παράδειγμα, ίσως να χρειαστώ 500 η και 500.000 χρόνια για κάτι τέτοιο. Εάν η ανθρωπότητα καταστραφεί νωρίτερα, τότε, δεν θα προλάβω. (όχι εγώ, αλλά η επιστήμη)

Άνθρωπος δίχως μνήμη, άνθρωπος δίχως μέλλονΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mprex
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 20:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mprex
παιδια καλησπερα.Το προβλημα με την αναγνωριση του Δωδεκαθεου ειναι οτι δημιουργιθηκε μια ακομα νομιμη θρησκεια αρα κατα συνεπεια θα υπαρχουν διαρροες απο την πρωτη θρησκεια.Ελπιζω να μην προπηλακιστουν στο μελλον.Σας ευχομε καλη Ανασταση και καλο Πασχα σε ολους και προσοχη στο αρνι κυκλοφορει χοληστερινηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 21:53:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Δηλαδή πώς είναι δυνατόν να λες ότι μπορείς να κάνεις κάτι και ευθύς αμέσως να αναιρείς αυτό που μόλις είπες;;;

Γεια σου Ψιλέ! (είσαι όντως; και εγώ είμαι. 1,93) άρα είμαστε και οι δύο ψιλοί.

----> ''Ακόμα και ο ''θεός'', με οποιοδήποτε όνομα και αν τον αποκαλέσουμε, είναι αναλύσιμος, δίχως αυτό να σημαίνει πως εμείς τώρα έχουμε την δυνατότητα να πράξουμε κάτι τέτοιο.Ίσως να μην το καταφέρουμε ποτέ λόγο χρονικού περιορισμού''

Έγραψα πως είναι αναλύσιμος! όχι πως είναι αναλυμένος.
Αυτό δεν είναι αναίρεση. Έχω την δυνατότητα αλλά θα το κατορθώσω εάν ο χρόνος μου το επιτρέψει. Γιατί για παράδειγμα, ίσως να χρειαστώ 500 η και 500.000 χρόνια για κάτι τέτοιο. Εάν η ανθρωπότητα καταστραφεί νωρίτερα, τότε, δεν θα προλάβω. (όχι εγώ, αλλά η επιστήμη)

Άνθρωπος δίχως μνήμη, άνθρωπος δίχως μέλλον


.......... ναι, σε τρώω λάχανο για 7 εκατοστά.

το είδα αυτό που έβαλες σε μπόλντ.

Το να λες ότι, έχω τη δυνατότητα αλλά δεν ξέρω πόσο θα μου πάρει, δημιουργεί μια τεράστια γενικότητα και δεν αποτελεί, ούτε στο παραμικρό, απόδειξη ή έστω ένδειξη για αυτό που λες ότι μπορείς να κάνεις.
Δεν είναι όλα μαθηματικά ή χημικές αντιδράσεις φίλε μου.

Θα μπορέσει ποτέ η επιστήμη να βάλει σε ένα χαρτί την τόλμη, το θάρρος, την απογοήτευση, την αγάπη (την έβαλα προς το τέλος έτσι τυχαία), την υπερηφάνεια, τον πόνο, τη συγκίνηση, .......;;;;;

Η επιστήμη και ο Θεός δεν είναι ανταγωνιστές και ούτε η πρόοδος ή η επικράτηση του ενός αναιρεί την "ύπαρξη" ή την "αναγκαιότητα" του άλλου.


Edited by - Ψηλός on 20/04/2006 22:02:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 22:56:32  Εμφάνιση Προφίλ
«Το να λες ότι, έχω τη δυνατότητα αλλά δεν ξέρω πόσο θα μου πάρει, δημιουργεί μια τεράστια γενικότητα και δεν αποτελεί, ούτε στο παραμικρό, απόδειξη ή έστω ένδειξη για αυτό που λες ότι μπορείς να κάνεις.»

Ομιλείς ΕΣΥ φίλτατε για……..αποδείξεις?????

Μα, ΤΙ αποτελεί πιο μεγάλη γενικότητα από την υποστασιοποίηση της ΣΙΩΠΗΣ που μας περιβάλλει, με κατηγορήματα και άλλα πολλά, που όλα μαζί αποκαλούνται…..ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ?????????

Έχεις άραγε ΔΕΙ ή ΠΙΑΣΕΙ κάτι στα χέρια σου, που να αποτελεί ΑΠΟΔΕΙΞΗ του Θεού που ασπάζεσαι??? Έχεις την παραμικρή ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ότι η Σιωπή που αφουγκράζεσαι σε…….«σκέφτεται», σε «πονά», σε «αγαπά», Θα «σε σώσει», θα σε προωθήσει μεταθανάτια «σε άλλη διάσταση»????

Στο μέλλον, γενεές άλλες πιθανότατα να ΓΕΛΑΝΕ με τις απόψεις της εποχής μας και τον ορισμό της άγνοιας μας για την Φύση: ΤΟΝ «ΘΕΟ»!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 03:13:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το να λες ότι, έχω τη δυνατότητα αλλά δεν ξέρω πόσο θα μου πάρει, δημιουργεί μια τεράστια γενικότητα και δεν αποτελεί, ούτε στο παραμικρό, απόδειξη ή έστω ένδειξη για αυτό που λες ότι μπορείς να κάνεις.

Ένδειξη είναι τα επιτεύγματα των επιστημών μέχρι σήμερα. Επιτεύγματα που κάποτε θεωρούνταν ακατόρθωτα και φαντασιοπληξίες από τον αμόρφωτο η στενόμυαλο η θρησκόληπτο άνθρωπο (αυτές η τρεις καταστάσεις - χαρακτηριστικά, συνδυάζονται τέλεια πάντως) , ενώ από την εκκλησία, σατανικής, ύπουλης και σκοτεινής προελεύσεως τα φαινόμενα που δεν μπορούσαν να εξηγήσουν και σαφώς έθιγαν τα συμφέροντα του χριστιανισμού. Ας μην ξεχνάμε πως πλην των μαθηματικών, οι επιστήμες έχουν μείνει πάρα πολύ πίσω λόγο της νοοτροπίας του χριστιανισμού ανά τους αιώνες.
Δηλαδή καταστρέφω ότι δεν κατανοώ και δεν είναι προς όφελος του χριστιανισμού να υιοθετήσω.

Mην ξεχνάμε πως ο δυτικός κόσμος για αιώνες, αντί να αναζητά έναν άξιο συνεχιστή του Ηρακλείτου, αναζητούσε δήμιους με ''χριστιανική'' συνείδηση για να εξοντώσουν όλους όσους επιδίωκαν να γίνουν οι συνεχιστές του Ηρακλείτου η οποιουδήποτε άλλου που θα έδιωχνε το πνευματικό σκοτάδι.

quote:
Δεν είναι όλα μαθηματικά ή χημικές αντιδράσεις φίλε μου.

Εάν δεν είναι όλα μαθηματικά, τότε γιατί ο χριστιανικός θεός είναι Ένας και μάλιστα Τριαδικός; πως μπορείς να λες πως δεν είναι όλα μαθηματικά από την στιγμή που καθορίζεις το θείο που πιστεύεις με αριθμούς;

Επιστήμες δεν είναι μόνο τα μαθηματικά η φυσική και η χημεία. Επίσης δεν μπορούμε να διανοηθούμε πόσες επιστήμες θα γεννηθούν με το πέρασμα των χρόνων, των αιώνων.
Όσον αφορά τα μαθηματικά, θεωρώ πως τα πάντα είναι αριθμοί.

quote:
Θα μπορέσει ποτέ η επιστήμη να βάλει σε ένα χαρτί την τόλμη, το θάρρος, την απογοήτευση, την αγάπη (την έβαλα προς το τέλος έτσι τυχαία), την υπερηφάνεια, τον πόνο, τη συγκίνηση, .......;;;;;

Όσο και αν με τρομάζει (με τρομάζει, διότι είμαι ρομαντικός) η απάντηση που θα δώσω, θεωρώ πως ναι, όλα είναι πιθανά.

quote:
Η επιστήμη και ο Θεός δεν είναι ανταγωνιστές και ούτε η πρόοδος ή η επικράτηση του ενός αναιρεί την "ύπαρξη" ή την "αναγκαιότητα" του άλλου.

Όσο η επιστήμη ελέγχετε η δεν θίγεται από το θρησκευτικό θείο, ναι, συνυπάρχουν. Όταν όμως η επιστήμη εξηγήσει για παράδειγμα την προέλευση του ''αγίου'' φωτός τότε δεν νομίζεις πως θα υπάρχει σύγκρουση; όσον αφορά την πρόοδο, πρόοδο μόνον η επιστήμη μπορεί να κάνει μιας και η θρησκεία είναι στατική. Άρα η επιστήμη εκτός απροόπτων θα επικρατήσει, άρα η αναγκαιότητα για την ύπαρξη της θρησκείας, τουλάχιστον με την μορφή που την γνωρίζουμε μέχρι σήμερα, θα μειώνεται.

Το θέμα έχει ξεφύγει εντελώς. Η αιτία ήμουν εγώ, γιαυτό σταματώ εδώ. Μπορεί να συνεχιστεί ο διάλογος κάπου αλλού.......

Άνθρωπος δίχως μνήμη, άνθρωπος δίχως μέλλονΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 03:18:12  Εμφάνιση Προφίλ
Αχ βρε Σβάμπε μου πάλι τα ίδια,
ναι σε εμένα αλλά και σε κάποια δισεκατομμύρια κόσμου, ο Θεός έχει δώσει τρανταχτές αποδείξεις και έχει κάνει αισθητή την παρουσία του άπειρες φορές.

Είμαι σίγουρος ότι με «σκέφτεται», με «πονά», με «αγαπά» και ευελπιστώ ότι θα με σώσει, όχι γιατί το αξίζω αλλά γιατί είναι άπειρη η αγάπη και το έλεός του.

Όλα αυτά όμως τα έχουμε συζητήσει τόσες και τόσες φορές.
Εδώ όμως τώρα μιλάμε για κάτι άλλο. Ας μην οδηγήσουμε πάλι και αυτή τη συζήτηση στις γνωστές αντιπαραθέσεις.

Εγώ, παίρνοντας ως αφορμή μόνο μια μικρή παράγραφο από το μήνυμα του φίλου Εχέμβροτου, τον ρώτησα κάτι άλλο που έχει σχέση περισσότερο με το θείο και όχι με κάποιο συγκεκριμένο Θεό ή θρήσκευμα.

Γνώμη μου είναι πως, για να πεις ότι κάτι είναι αναλύσιμο, πάει να πει, πρώτον ότι αναγνωρίζεις την ύπαρξη αυτού του κάτι και το έχεις προσδιορίσει και, δεύτερον ότι έχεις στα χέρια σου το "εργαλείο" με το οποίο έχεις ξεκινήσει ήδη το έργο και κάποια στιγμή θα το φέρεις εις πέρας.

Θεώρησα πως ο Εχέμβροτος αναφερόταν στην επιστήμη που, λίγο έως πολύ, όλοι τη βάζουμε στο παιχνίδι προκειμένου να μας βοηθήσει στα επιχειρήματά μας, έστω και αν μερικοί και μερικές φορές, ούτε επιστήμονες είναι αλλά ούτε και κατέχουν επιστημονικές γνώσεις σε τέτοιο βαθμό έτσι ώστε να μπορούν να την επικαλούνται ανά πάσα στιγμή και περίπτωση.

Αν γυρνούσαμε στο θέμα μας, τι θα λέγατε να σχολιάσετε (αυτοί που τουλάχιστον δεν το έχουν κάνει) το αν και κατά πόσο υπάρχει σήμερα ένας φορέας ή οργάνωση στην Ελλάδα που θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι εκπροσωπεί την αρχαία θρησκεία ?


Edited by - Ψηλός on 21/04/2006 03:24:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 16:13:07  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«ναι σε εμένα αλλά και σε κάποια δισεκατομμύρια κόσμου, ο Θεός έχει δώσει τρανταχτές αποδείξεις και έχει κάνει αισθητή την παρουσία του άπειρες φορές.»

Όσες «αποδείξεις» εννοείς αγαπητέ Ψηλέ, άλλες τόσες υπάρχουνε που ακυρώνουνε τον «Θεό». Και τούτο διότι δεν μιλάμε για το τι ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ, ούτε και το τι ΠΟΘΕΙΣ, αλλά για το τι ΤΕΚΜΗΡΙΑ έχεις.

Και το γνωρίζεις πολύ καλά, ότι τεκμήρια δεν έχεις. Έχεις την πίστη σου.

Ας μην το τραβήξουμε, απλά θέλησα να παρέμβω διότι όποιος συνδιαλέγεται με την ΣΙΩΠΗ, δεν μπορεί να μέμφεται τρίτους περί αποδείξεων……

Ψηλός:
«Αν γυρνούσαμε στο θέμα μας, τι θα λέγατε να σχολιάσετε (αυτοί που τουλάχιστον δεν το έχουν κάνει) το αν και κατά πόσο υπάρχει σήμερα ένας φορέας ή οργάνωση στην Ελλάδα που θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι εκπροσωπεί την αρχαία θρησκεία ?»

Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά ο καιρός θα δείξει θα έλεγα.

Όλα θέλουνε τον χρόνο τους, είτε για να διαμορφωθούνε είτε για να βρούνε τους καλύτερους εκφραστές τους. Κανείς δεν εκκίνησε ακριβώς όπως κατέληξε. Το ίδιο ισχύει και για τον χριστιανισμό, από την Ιουδαϊκή στέπα και αργότερα με την φιλοσοφία των Ελλήνων, τον Ελληνικό Λόγο, τους εκατοντάδες Άγιους σε αντιπαράθεση με τους Θεούς και ημίθεους, και τελικά αυτό που σήμερα γνωρίζουμε ως ορθοδοξία και πάει λέγοντας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 18:03:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός:
«ναι σε εμένα αλλά και σε κάποια δισεκατομμύρια κόσμου, ο Θεός έχει δώσει τρανταχτές αποδείξεις και έχει κάνει αισθητή την παρουσία του άπειρες φορές.»

Όσες «αποδείξεις» εννοείς αγαπητέ Ψηλέ, άλλες τόσες υπάρχουνε που ακυρώνουνε τον «Θεό». Και τούτο διότι δεν μιλάμε για το τι ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ, ούτε και το τι ΠΟΘΕΙΣ, αλλά για το τι ΤΕΚΜΗΡΙΑ έχεις.

Και το γνωρίζεις πολύ καλά, ότι τεκμήρια δεν έχεις. Έχεις την πίστη σου.



Αμ δε!! Και ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!

Αυτή την παρέμβαση μόνο θα κάνω και δεν θα δώσω συνέχεια.
Γνωρίζω φίλε μου Σβάμπε κάποιους ανθρώπους που η επιστήμη τους είχε ξεγράψει, κι όμως, σήμερα αυτοί οι άνθρωποι είναι ακόμη μεταξύ μας!!!! Γνωρίζω πολλές περιπτώσεις όπου η επιστήμη είχε σηκώσει τα χέρια ψηλά και περίμενε και αυτή με τη σειρά της να επέμβει ο Μεγάλος!
Μεταξύ αυτών των ανθρώπων υπάρχουν και αρκετοί επιστήμονες οι οποίοι κατά κάποιο τρόπο μπόρεσαν και επιβεβαίωσαν, στο πετσί τους, την ανατροπή των φυσικών νόμων, και μιλάω πάντα γι' τους νόμους που γνωρίζουμε διότι δεν θεωρώ επιχειρηματολογία να μιλώ για κάτι που δεν γνωρίζω και να στηρίζω το λόγο μου σε κάτι θεωρητικό που μπορεί να συμβεί αλλά μπορεί και να μην συμβεί ποτέ.
Ανέφερα παραδείγματα από το χώρο της υγείας διότι είναι αυτά που μας ταρακουνούν περισσότερο και είναι πιο άμεσα και τα βιώνει ο κόσμος όλος ανεξάρτητα αν μπορεί ή όχι να τα δει με επιστημονικό μάτι.
Βέβαια θαυμαστά φαινόμενα υπάρχουν και σε άλλους τομείς της καθημερινής ζωής του ανθρώπου.
***Παρεμπιπτόντως, πριν 2-3 ημέρες παρακολούθησα μια εκπομπής το ΕΧΤΡΑ3, πολύ αργά το βράδυ, όπου τηλεφώνησε και ένας από τους ιατροδικαστές που εξέτασαν το σκήνωμα του ιερομόναχου Βησσαρίωνα (που ξεχνώ αυτή τη στιγμή του όνομά του), ο οποίος και κατέθεσε τη δική του μαρτυρία η οποία ήταν και πολύ τρανταχτή.

quote:

Ψηλός:
«Αν γυρνούσαμε στο θέμα μας, τι θα λέγατε να σχολιάσετε (αυτοί που τουλάχιστον δεν το έχουν κάνει) το αν και κατά πόσο υπάρχει σήμερα ένας φορέας ή οργάνωση στην Ελλάδα που θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι εκπροσωπεί την αρχαία θρησκεία ?»

Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά ο καιρός θα δείξει θα έλεγα.

Όλα θέλουνε τον χρόνο τους, είτε για να διαμορφωθούνε είτε για να βρούνε τους καλύτερους εκφραστές τους. Κανείς δεν εκκίνησε ακριβώς όπως κατέληξε. Το ίδιο ισχύει και για τον χριστιανισμό, από την Ιουδαϊκή στέπα και αργότερα με την φιλοσοφία των Ελλήνων, τον Ελληνικό Λόγο, τους εκατοντάδες Άγιους σε αντιπαράθεση με τους Θεούς και ημίθεους, και τελικά αυτό που σήμερα γνωρίζουμε ως ορθοδοξία και πάει λέγοντας.



Θαρρώ πως εδώ κάνεις κάποιο λάθος,

Στην προκειμένη περίπτωση δεν πρόκειται για εκκίνηση αλλά για αναβίωση. Εφόσον λοιπόν μιλάμε για κάτι που υπήρξε, αυτοί που αναλαμβάνουν την αναβίωση θα πρέπει, αν μη τι άλλο, να παρουσιάσουν ένα συγκεκριμένο πιστεύω και μια συγκεκριμένη, γνωστή (λόγω προϋπάρξεως) δομή της Εκκλησίας τους. Εδώ όμως εμείς βλέπουμε πολλούς μνηστήρες να τσακώνονται μεταξύ τους για το ποιος είναι ο πιο γνήσιος συνεχιστής, και αν τύχει να διαβάσεις και καμιά φορά τις προτροπές τους ………συνειδητοποιείς πώς πρόκειται για "ιερόσυλους" του αρχαίου ελληνικού πνεύματος.

Edited by - Ψηλός on 21/04/2006 18:07:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 19:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Αμ δε!! Και ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!

σε αυτο δεν απαντω γιατι ειναι εκτος θεματος

στο θεμα τωρα και στο ερωτημα που εθεσες

quote:
«Αν γυρνούσαμε στο θέμα μας, τι θα λέγατε να σχολιάσετε (αυτοί που τουλάχιστον δεν το έχουν κάνει) το αν και κατά πόσο υπάρχει σήμερα ένας φορέας ή οργάνωση στην Ελλάδα που θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι εκπροσωπεί την αρχαία θρησκεία ?»

ποιος απο τους χριστιανους του σημερα μπορει να πει οτι αυτος εκπροσωπει την σωστη θρησκεια;;;
οι ορθοδοξοι;
οι καθολικοι;
οι προτεσταντες;
οι χιλιαστες;
οι μορμονοι;
οι πεντηκοστιανοι;
οι βαπτιστες;
οι διαμαρτιρομενοι;
οι .......
ποιος λοιπον;
οταν βρεις την απαντηση θα δεις οτι και σε αυτο που ρωτας η απαντηση ειναι η ιδια


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 23:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
Δωδεκάθεο, ε; Και χωρίς περικοπές κι εκπτώσεις;
Τουτέστιν, με ή χωρίς "τελετουργικό"; Αλλά τι ρωτάω τώρα... γίνεται θρησκεία χωρίς μυστήρια;

E, ρε, κάτι γούστα!!!
Ετοιμάστε βιντεοκινητά και κάμερες για βιντεοσκόπιση κι απανωτές Web εκδόσεις!!!
Το φαντάζομαι από τώρα: μπροστά το ξοανόΠΑΝο και πίσω μαινόμενες οι μαινάδες κι απο πίσω οι σάτυροι με τον ιερό φαλλό στο χέρι... να εκστασιάζονται συνουσιαζόμενοι.
ΠΑΝσπερματική σπονδή στο 12θείον! Ουάουουουου...

Όχι μόνο Χριστιανισμός και Ιουδαϊσμός αλλά κι ο πολυγαμήσας (πολυγαμικός, sorry) Μωαμεθανισμός σε χρόνο dt θα καταντήσουν θρησκευτικές μειονότητες... ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ, παίδες;

-------------
ΥΓ. Ο νέος εύχεται "καλό κάρμα σε όλους". Ουγκ

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2006, 10:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06
ΑΠΟ ΑΙΝΕΙΑΝ06
Τα πράγματα είναι απλά η υπάρχουν θεοί του Ολύμπου που αν τους κάνουμε θυσίες και προσευχόμαστε σε αυτούς θα μας βοηθήσουν στην προσωπική μας ζωή η όχι. Η υπάρχει ο Χριστός ως θεός της αγάπης που αν δεν τον πιστέψουμε κι δεν κάνουμε το ανεφάρμοστο κι ανυπόφορο θέλημά του θα μας στείλει στον .... διάβολο να καιγόμαστε εν πυρί και θείω η όχι . Μία απάτη απο τους θεολόγους όλων ανεξαιρέτως των θρησκειών είναι το να βλέπουμε αυτά που λένε τα ιερά κείμενα και οι μύθοι συμβολικά . Μία θρησκεία την βλέπουμε πάντα με αυστηρή ερμηνεία κατά γράμμα και τοις μετρητοίςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2006, 10:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06
Το βασικό χαρακτηριστικό μιας οποιαδήποτε θρησκείας δεν είναι οι θεολογικές δογματικές και φιλοσοφικές της απόψεις αλλά το ότι κολακεύω με ύμνους και δωροδοκώ με δώρα μιαν ανθρωπόμορφη προσωπομορφική θεότητα για να μου λύσει πρακτικά υλικά και ιδιοτελή προβλήματα κάνοντας μου θεικά θαυματουργά ρουσφέτια . Μία οποιαδήποτε θρησκεία ενω μπορεί να περιλαμβάνει κι φιλοσοφία στα δόγματά της , εν τούτοις διαφέρει απο κάποιο φιλοσοφικό σύστημα στο ότι κολακεύει και δωροδοκεί ανώτερες δυνάμεις . Όσο χαζό θα φαίνεται το να κολακεύω και να δωροδοκώ με τάματα η θυσίες το πνεύμα της θάλασσας να ηρεμίσει για να ταξιδέψω με ασφάλεια [ είτε Ποσειδώνας λέγεται αυτό είτε Άγιος Νικόλαος είτε οποιοδήποτε άλλο όνομα Θεικό ] άλλο τόσο χαζό φαίνεται κι οποιαδήποτε άλλη θρησκευτική τελετή σε κάθε τόπο κι χρόνο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2006, 11:45:45  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Αμ δε!! Και ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!»

Έτσι λες? Ας δούμε τότε!

Ψηλός:
«Γνωρίζω φίλε μου Σβάμπε κάποιους ανθρώπους που η επιστήμη τους είχε ξεγράψει, κι όμως, σήμερα αυτοί οι άνθρωποι είναι ακόμη μεταξύ μας!!!! Γνωρίζω πολλές περιπτώσεις όπου η επιστήμη είχε σηκώσει τα χέρια ψηλά και περίμενε και αυτή με τη σειρά της να επέμβει ο Μεγάλος!»

Άσε ρε Ψηλέ, και εγώ είπα θα μας πεις κάτι σοβαρό!!!

Ξέρεις άνθρωπε μου πόσοι ΣΑΠΙΖΟΥΝΕ κάθε μέρα ανά τον κόσμο με ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΣΦΙΧΤΑ ΚΡΑΤΗΜΕΝΗ??? Ξέρεις σε πόσα νοσοκομεία γίνονται κάθε μέρα «θαύματα»? Ξέρεις σε πόσα νοσοκομεία της Κίνας για παράδειγμα καθημερινά «ανασταίνεται» και ένας που θεωρούνταν ξεγραμμένος???

Δηλαδή ο παράγοντας ΤΥΧΗ για σένα λέγεται ο………….«Μεγάλος»??? Και στα εκατομμύρια άλλες περιπτώσεις είναι ο «Μικρός» ή………λησμόνησε να ασχοληθεί???

Ψηλός:
«Παρεμπιπτόντως, πριν 2-3 ημέρες παρακολούθησα μια εκπομπής το ΕΧΤΡΑ3, πολύ αργά το βράδυ, όπου τηλεφώνησε και ένας από τους ιατροδικαστές που εξέτασαν το σκήνωμα του ιερομόναχου Βησσαρίωνα, ο οποίος και κατέθεσε τη δική του μαρτυρία η οποία ήταν και πολύ τρανταχτή.»

Ρε συ, μας δουλεύεις????

Ήδη έχουνε υπάρξει φωτογραφίες που παρουσιάζουνε την ΑΛΛΟΙΩΣΗ του «Αγίου», καθώς τα χέρια που τόσο σφιχτά κρατούσαν την Βίβλο έχουνε χαλαρώσει, το πρόσωπο (ότι έχει απομείνει..) δεν ενδείκνυται πλέον για κοινή θέα σε παιδιά και άλλες ομάδες…..ευπαθών ατόμων, και έτσι έχουνε αρχίσει να τον σκεπάζουνε πόδια, πρόσωπο και πάει λέγοντας!!!

Ας τον βάλουνε κακομοίρη στο χώμα για λίγο καιρό και θα σου πω εγώ τι είδους «Άγιο» έτρεξαν οι φουκαράδες να προσκυνήσουνε……

Ψηλός:
«Στην προκειμένη περίπτωση δεν πρόκειται για εκκίνηση αλλά για αναβίωση.»

Αναβίωση της ιδέας, εκκίνηση όμως στην ουσία καθώς στερούνται δογματικού υπόβαθρου ή άλλων «άνωθεν οδηγιών».

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2006, 15:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Λοιπον κυριες-οι ,πηρα την εφημεριδα και σας δινω τα βασικα στοιχεια.
Ο δημοσιογραφος (Θεοδοσης(...ε...!)Παπανδρεου)συνεχιζει την ενημερωση μας με τον ιδιο απαξιωτικο τροπο λεγοντας : ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΧΑ.Απο απλη προκληση εγινε απιστευτη προκληση!Και αναρωτιεμαι και παλι Ψηλε , απεναντι σε ποιους ειναι προκληση και μαλιστα απιστευτη ;Στη συνεχεια : ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ ΝΑ ΧΤΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ...ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΝΑΟΥΣ.Οπαδοι;Οπαδοι;Οπαδοι;Βρε Ψηλε;Μηπως και εσυ εισαι οπαδος της Ορθοδοξιας;Και οι μοναχοι του Αγιου Ορους;Και αυτοι οπαδοι ;Και καταληψιες; ε;

ΥΓ. Στελνω τα μυνηματα με δωσεις διοτι οι συνεχεις διακοπες της ΔΕΗ με εχουν εκνευρισει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2006, 15:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Στη συνεχεια ακολουθει το παραληρημα του δημοσιογραφου στον ιδιο ρυθμο (δεν τα γραφω,πηρατε μια γευση) και μερικες απο τις αποφασεις του πρωτοδικειου :α)Το σωματειο (?) αυτο ,ως γνωστη και επισημη εκκλησια-θρησκεια,μπορει να δρα ως Εκκλησια ισοτιμη με τα Ορθοδοξα ή αλλα δογματα(? ...οχι σωματεια ε) β) Το σωματειο αυτο (μμμμ...) μπορει να κανει θρησκευτικες τελετες απανταχου του ελληνικου κοσμου,οπου υπαρχουν αρχαιοι ναοι γ) Το σωματειο αυτο (@#$&^%$) μπορει να τελει γαμους,βαπτισια και κηδειες κατα το αρχαιοελληνικο προτυπο,να εκδιδει πιστοποιητικα ληξιαρχηκων πραξεων,να κανει εγκαινεια κλπ δ) Καμια πολιτειακη νομολογια δεν μπορει να εχει ισχυ επι της δρασεωςτου,αρκει να τηρει τα καταστατικα του ( νατο παλι Ψηλε...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2006, 15:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Παραδιπλα εχουμε τις προτασεις της εκκλησιας ,προσεχτε:

τι προτεινει η εκκλησια για την αντιμετωπηση τους (κατα τα αλλα Ψηλε η εκκλησια ποτε φεν τους κυνηγησε.

[α)/b] Ιδιαιτερη προσοχη πρεπει να δωθει στην προσεγγιση και κατηχηση της νεολαιας (Ψηλε! Σας καναν μαθημα να λετε τα ιδια ολοι)
β) Η τοπικη αυτοδιοικηση (ωπα!) και οι κατα τοπους πολιτιστικοι συλλογοι ,να ειναι προσεκτικοι στην παραπλανιτικη (αχαα) τακτικη των αρχαιολατρικων κινηματων, που εχουν σκοπο την αναβιωση παγανιστικων τελετων (μαλιστα)
γ) Οι κληρικοι να μη συμμετεχουν με αγιαστικες τελετες (δεν το καταλαβα αυτο) ή με την παρουσια τους (μη κολησουν καμια αρρωστια) σε εκδηλωσεις που επιθυμουν προσεγγιση,αλλα αποσκοπουν σε παραπλανηση (Ψηλε μου...)
δ) Χρειαζεται προσοχη στον τροπο αντιδρασεως,καθως οι αρχαιολατρες(dηλαδη βρε ψηλε εσεις,δεν ειστε αρχαιολατρες;),επιδιωκουν τη δημιουργια επισοδειων (οπως επι παραδειγματι ..ες εδαφος φερειν )για να διασειρουν την Ορθοδοξη Εκκλησια (χωρις σχολιο)
ε) Να συνειδητοποιηθει η πνευματικη και ηθικη ανωτεροτητα του Χριστιανισμου(η οποια καταδεικνυετε μεσα απο τις προτροπες της) και να επισημανθει η προσφορα του προς τον ελληνισμο,τον ανθρωπο και τον πολιτισμο (ειστε σιγουροι;)
[b]ζ)
Η αρχαιολατρεια δεν ειναι φαινομενο ελληνικο (να η καραμελα σου Ψηλε),αλλα παγκοσμιο και εντασσεται στο σχεδιο της νεας εποχης για την αναβιωση των αρχαιων θρησκειων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2006, 16:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Τελειωνοντας παραθετω την ΟΡΓΗ ΤΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Το θεμα αναμενεται να συζητησει το ερχομενο μηνα η ΔΙΣ.Κατα τα αλλα ζητημα δωδεκαθεϊστικης θρησκειας για τη Ορθοδοξη εκκλησια δεν υπαρχει.

Θεσσαλονικης ΑΝΘΙΜΟΣ : Δεν θελω ουτε να ακουω για τους δωδεκαθεϊστες.Το ζητημα χρηζει αμεσης και δεξοδικης εξετασης και επειτα να υπαρξει αντιδραση απο την Εκκελησια της Ελλαδος.

Λευκαδος και Ιθακης ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ: Ειναι απαραδεκτες αυτες οι αποφασεις.Δεν ειναι δυνατον να επιστρεψουμε στς ειδωλολατρικες τεετες και να απαρνηθουμε την πιστη τυ Κυριου. Οι Ελληνες εχουν απαρνηθει τους δωδεκα θεους τα τελευταια 2000 χρονια .

Σισανιου και Σιατιστης ΠΑΥΛΟΣ : Εαν η Ελληνικη πολιτεια νομιζει οτι ειναι προς τιμη της να προβαλλεται η εικονα της Ακροπολεως στο εξωτερικο με ειδωλολατρες να κανουν τελετες ,να δωσει την αδεια. Αλλωστε δεν ειναι η πρωτη φορα που εκτιθεμεθα στο εξωτερικο.Γνωστο ειναι και το κομπλεξ διαφορων πολιτικων να προασπισουν, δηθεν ,τις θρησκευτικες ελευθεριες και να βαλλουν εναντιων της Ορθοδοξιας.

Συρου Φραγκισκος,προεδρος Καθολικης Ιερας Συνοδου : Δεν ανηκουν στους δωδεκαθεϊστες τα αρχαια Ελληνικα μνημεια,ανηκουν σ΄ολους τους Ελληνες.Στο πλαισιο της δημοκρατιας ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οποια θρησκεια επιθυμει ,αλλα να σεβεται και τα δικαιωματα των υπολοιπων.

Αυτα.Κατα τα αλλα Ψηλε το μηνυμα σου : Η επίσημη Εκκλησία της Ελλάδας, ποτέ δεν κυνήγησε καμία άλλη θρησκεία και υπερασπίζεται το δικαίωμα "θρησκευτικής" αυτοδιάθεσης των πολιτών , χαρακτηριζεται επιεικως ως μυθευμα ,μην πω τιποτε αλλο...

Επιτελους σταματηστε να βλεπεται αφ΄υψηλου τους υπολοιπους .Ειστε πιο κοντοι...Ψηλε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2006, 16:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Λαθη που επρεπε να μη γινουν ...δωσεις ---> δοσεις - μυνηματα ---> μηνυματαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2006, 16:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
Τα πράγματα νομίζω πως δεν είναι τόσο απλά και πως δεν αρκεί μια -ολόκληρη!- απόφαση Πρωτοδικείου για να νομιμοποιήσει το 12θεο στη συνείδηση του νεοέλληνα, και φυσικά δεν νομίζω πως κάτι τέτοιο ικανοποιεί κι εφησυχάζει ούτε τους ίδιους τους 12θεϊστές, πως τους φτάνει και τους περισσεύει δηλαδή...

Νομίζω πως το παιχνίδι θ' αρχίσει απο δω και πέρα να χοντραίνει. Μιλάμε πλέον για την ανάγκη μεθόδευσης εκτεταμένων πολιτικών παρεμβάσεων σε όλο το φάσμα των θεσμών: από την αναθεώρηση του Συντάγματος, - εφόσον στην προκειμένη περίπτωση δεν αρκεί μόνη η αυτονόητη ανεξιθρησκεία (αναγκαία συνθήκη φυσικά), αλλά απαιτείται και η νομιμοποίηση της "ιδιωτικότητας" των τελετουργιών και ιεροπραξιών (ικανή συνθήκη) προκειμένου να εξυπηρετηθεί το "απόκρυφον" σκέλος της νέας θρησκείας, - μέχρι και τον εμβολισμό της κατεστημένης εκπαιδευτικής πολιτικής (αναλυτικά προγράμματα σπουδών, διδασκόμενα μαθήματα και το περιεχόμενό τους, ωρολόγια προγράμματα, hidden curriculum και καθημερινή σχολική πρακτική κ.α.) για τη δημιουργία της απαραίτητης πολιτιστικής μαγιάς που θα δώσει σάρκα και οστά στα οράματα της Αναβίωσης...

Για παράδειγμα, θα πρέπει συνταγματικά να συμπληρωθεί (επιδεξίως, βεβαίως-βεβαίως) η νομική έννοια λ.χ. της προσβολής των χρηστών ηθών με την προσθήκη-τσόντα και του αρχαιοελληνικού ήθους (Εδώ ας προσέξουν οι θεράποντες της Αναβίωσης τις διατυπώσεις τους στις όποιες διεκδικήσεις τους, π.χ να μην αναφέρουν την απαγορευμένη φράση "άρση των χρηστών ηθών", αλλά το ηπιότερον "συμφώνως προς τα αρχαιοελληνικά ήθη"). Χμ, αυτό βέβαια είναι το εύκολο σκέλος της υπόθεσης... οργανωμένο γαρ το Κίνημα.

Τα δύσκολα όμως αφορούν την προπαγάνδιση της "τελετουργικής πρακτικής", κάτι δηλαδή το πολύ συγκεκριμένο και χειροπιαστό: Η προσηλυτιστική δράση της νέας θρησκείας πρέπει να πείσει τους δυνάμει μέλη της Έλληνες πολίτες όχι μόνο στο θεωρητικό-φιλοσοφικό πεδίο αλλά και στο επίπεδο της θρησκευτικής της λατρείας.

Πολύ απλά και ωμά, για να προσηλυτιστούν και να προσφερθούν λ.χ. οι κορασίδες κι οι θυγατέρες των Ελλήνων βορά στις "ιερές" ορέξεις των δωδεκαθεϊστών και να εξευμενίσουν την "ιερά οργή" των αξευμένιστων φαλλών τους... χρειάζεται εξίσου να ξεπεραστεί ένας τεράστιος σκόπελος ηθικής ή αντιλήψεων ταμπού αν προτιμάτε, ταυτόχρονα με την εργώδη και πολυεπίπεδη προσπάθεια που απαιτείται για τη διάδοση, την αποδοχή και την εμπέδωση της διονυσιακής αμπελοφιλοσοφίας σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού, προκειμένου να "νομιμοποιηθεί" στη συνείδηση του νεοέλληνα και να εισαχθεί απ' έξω με νέο περιτύλιγμα που θα τον εντυπωσιάζει και θα τον πείθει.

Εδώ ακριβώς έρχεται ως αρωγός να συμβάλλει τα μέγιστα το διεθνοποιημένο πλέον νεοπαγανιστικό κίνημα (αν και η διεθνοποίηση παγανιστικών κινημάτων ακούγεται σαν σχήμα οξύμωρο... εν προκειμένω όμως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα).

Ο βασικός λοιπόν στόχος των νεοπαγανιστών λογικά θα είναι η επιδίωξη της κοινωνικής αποδοχής. Πράγματι δύσκολος στόχος, αν αναλογιστεί κανείς τα 2000 χρόνια ώσμωσης του δυτικού πολιτισμού (συμπεριλαμβανομένης της νεοελληνικής μας βαρβαρότητας) με τη χριστιανική ηθική.

Εντούτοις, μια μεθόδευση επικεντρωμένη σε κλισέ δημοκρατικών αξιών και δη στην political correct έννοια της "ανεκτικότητας" υπόσχεται φως στον ορίζοντα. Αλλά και πάλι όπως προείπα δεν φτάνει βέβαια μόνο αυτό, χρειάζεται συντονισμένη προσπάθεια για τη δημιουργία μια πολιτισμικής βάσης, μαγιάς, που θα προκύψει μέσα από εκτεταμένες παρεμβάσεις σε όλους τους εκπαιδευτικούς τομείς. Η σφαίρα επιρροής θα πρέπει να περιλαμβάνει όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης, από το νηπιαγωγείο μέχρι το πανεπιστήμιο, Μορφωτικά Ιδρύματα, πολιτιστικούς συλλόγους και βέβαια τη συμπαράσταση κάποιων ισχυρών ΜΜΕ ικανών στην προπαρασκευή πολιτικού κλίματος που θα επιτρέψει την προπαγάνδιση του επιδιωκόμενου στόχου, όχι μόνο στο θεσμικό επίπεδο αλλά και σε ολόκληρο το φάσμα της κοινωνικοπολιτικής μας ζωής γενικότερα.

Αν αντιλαμβάνομαι καλά τους 12θεϊστές, οραματίζονται κάτι σαν εθνική παλιγγενεσία στην προοπτική μιας αναθεώρησης και ανανοηματοδότησης της πολιτισμικής ταυτότητας του νεοέλληνα.

Μέχρι τότε... ίδωμεν!

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2006, 10:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Τα πράγματα νομίζω πως.......για τη δημιουργία της απαραίτητης πολιτιστικής μαγιάς που θα δώσει σάρκα και οστά στα οράματα της Αναβίωσης...


Εγω νομιζω πως θα ηταν αρκετο να παψη η Ο.Ε. να εχει λογο στην παιδεια αυτου του τοπου.Να γινει δηλαδη με λιγα λογια διαχωρισμος εκκλησιας -κρατους.Ολα τα αλλα θα ερθουν μονα τους μερα με την μερα.
quote:
Για παράδειγμα, θα πρέπει συνταγματικά να ....... εν προκειμένω όμως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα).


Εδω νομιζω πως υπερβαλεις .Ειναι προδηλο πως δεν αντιγραφουμε το παρελθον ,αλλα το προσαρμοζουμε στο σημερα ,διατηρωντας και διαφυλασοντας τις ανθρωπινες αξιες και ιδανικα.Οχι επειδη η σημερινη κοινωνια ειναι πιο εναρετη απο την προηγηθεισα αρχαια κοινωνια ,αλλα διοτι πρεπει να υπαρξει μια περιοδος "ηπιας προσαρμογης" στα σημερινα δεδομενα.Δεν με προϊδεαζει τιποτα για "προσηλυτιστική δράση " Χριστιανικου τυπου (απο ιδρυσεως του εως σημερα),διοτι 12θεϊστικος τυπος δεν υπαρχει καταγεγραμενος στην ιστορια.
quote:
Ο βασικός λοιπόν στόχος των νεοπαγανιστών λογικά θα είναι η επιδίωξη της κοινωνικής αποδοχής. Πράγματι δύσκολος στόχος, αν αναλογιστεί κανείς τα 2000 χρόνια ώσμωσης του δυτικού πολιτισμού (συμπεριλαμβανομένης της νεοελληνικής μας βαρβαρότητας) με τη χριστιανική ηθική.

Θα συμφωνησω. .Η "μαχη" ειναι ανιση με το πανισχυρο χριστιανικο κατεστημενο.Χρονος χρειαζεται και μεθοδικοτητα.
quote:

Αν αντιλαμβάνομαι καλά τους 12θεϊστές, οραματίζονται κάτι σαν εθνική παλιγγενεσία στην προοπτική μιας αναθεώρησης και ανανοηματοδότησης της πολιτισμικής ταυτότητας του νεοέλληνα
Οπως λες ...ιδωμεν

Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2006, 12:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Ξεχνάτε όμως πόσα "παγανιστικά" κατάλυπα έχουν ενσωματωθεί στην ζωή μας και μέσα στην ίδια την εκκλησία. Ο,τι δεν μπορείς ή δεν χρειάζεται να πολεμήσεις, το αφομοιώνεις στις δικές σου πρακτικές δίνοντάς του διαφορετική ερμηνεία.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2006, 13:45:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός:
«Αμ δε!! Και ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!»

Έτσι λες? Ας δούμε τότε!

Ψηλός:
«Γνωρίζω φίλε μου Σβάμπε κάποιους ανθρώπους που η επιστήμη τους είχε ξεγράψει, κι όμως, σήμερα αυτοί οι άνθρωποι είναι ακόμη μεταξύ μας!!!! Γνωρίζω πολλές περιπτώσεις όπου η επιστήμη είχε σηκώσει τα χέρια ψηλά και περίμενε και αυτή με τη σειρά της να επέμβει ο Μεγάλος!»

Άσε ρε Ψηλέ, και εγώ είπα θα μας πεις κάτι σοβαρό!!!

Ξέρεις άνθρωπε μου πόσοι ΣΑΠΙΖΟΥΝΕ κάθε μέρα ανά τον κόσμο με ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΣΦΙΧΤΑ ΚΡΑΤΗΜΕΝΗ??? Ξέρεις σε πόσα νοσοκομεία γίνονται κάθε μέρα «θαύματα»? Ξέρεις σε πόσα νοσοκομεία της Κίνας για παράδειγμα καθημερινά «ανασταίνεται» και ένας που θεωρούνταν ξεγραμμένος???

Δηλαδή ο παράγοντας ΤΥΧΗ για σένα λέγεται ο………….«Μεγάλος»??? Και στα εκατομμύρια άλλες περιπτώσεις είναι ο «Μικρός» ή………λησμόνησε να ασχοληθεί???


Το γνωρίζω Σβάμπε ότι παντού στον κόσμο γίνονται θαύματα. Βλέπεις ο Θεός δεν αγαπά μόνο τους Έλληνες και δη τους Ορθοδόξους.
Τι το πιο φυσικό από το να πεθάνει κάποιος με τη Βίβλο στο χέρι; Δεν καταλαβαίνω τι σόι επιχείρημα είναι αυτό τώρα;;;
Το αν λησμόνησε ή όχι να ασχοληθεί ούτε εγώ αλλά ούτε και εσύ το ξέρεις και είμαστε πολύ μικροί να γνωρίζουμε τη θέλησή και το σχέδιό Του.
Εγώ θα αντέστρεφα την ερώτηση και θα σε ρωτούσα: αυτά τα άλλα εκατομμύρια είσαι σίγουρος ότι τον θυμούνται ή τον θυμήθηκαν ποτέ έστω και στις δύσκολες στιγμές τους;

quote:

Ψηλός:
«Παρεμπιπτόντως, πριν 2-3 ημέρες παρακολούθησα μια εκπομπής το ΕΧΤΡΑ3, πολύ αργά το βράδυ, όπου τηλεφώνησε και ένας από τους ιατροδικαστές που εξέτασαν το σκήνωμα του ιερομόναχου Βησσαρίωνα, ο οποίος και κατέθεσε τη δική του μαρτυρία η οποία ήταν και πολύ τρανταχτή.»

Ρε συ, μας δουλεύεις????

Ήδη έχουνε υπάρξει φωτογραφίες που παρουσιάζουνε την ΑΛΛΟΙΩΣΗ του «Αγίου», καθώς τα χέρια που τόσο σφιχτά κρατούσαν την Βίβλο έχουνε χαλαρώσει, το πρόσωπο (ότι έχει απομείνει..) δεν ενδείκνυται πλέον για κοινή θέα σε παιδιά και άλλες ομάδες…..ευπαθών ατόμων, και έτσι έχουνε αρχίσει να τον σκεπάζουνε πόδια, πρόσωπο και πάει λέγοντας!!!

Ας τον βάλουνε κακομοίρη στο χώμα για λίγο καιρό και θα σου πω εγώ τι είδους «Άγιο» έτρεξαν οι φουκαράδες να προσκυνήσουνε……



Σβάμπε βιάζεσαι και απ’ ό,τι φαίνεται δεν διαβάζεις ή μάλλον δεν κατανοείς καλά αυτό που διαβάζεις. Εγώ δεν αναφέρθηκα καν στο περιστατικό, αλλά ανέφερα μόνο την προσωπική μαρτυρία ενός εκ των ιατροδικαστών.
Όσον αφορά τώρα για τον ιερομόναχο Βησσαρίωνα, προσωπική μου γνώμη είναι πως δεν πρέπει να υπάρχει βιασύνη.
Όπως πάντα, τα ΜΜΕ έδωσαν ιδιαίτερη δημοσιότητα για δικά τους συμφέροντα.
Η γνώμη της επίσημης Εκκλησίας, αν δεν κάνω λάθος, ήταν και είναι, πάνω κάτω, να υπάρξει υπομονή και να μην προβεί κανείς σε πρόωρες εκτιμήσεις.

Βλέπω όμως Σβάμπε, εσύ αλλά και κάποιοι άλλοι καλοθελητές, με βάση και μόνο κάποιες φωτογραφίες που πάρθηκαν, στην αρχή με κινητό τηλέφωνο, σπεύσατε να εκφέρετε γνώμη, και μάλιστα δήθεν ειδικού στον τομέα.

Δηλαδή βρε Σβάμπε, όσοι έχουν ταφεί έως σήμερα με τον ίδιο τρόπο που τάφηκε ο εν λόγω ιερομόναχος, 15 χρόνια μετά, υπάρχει ακόμη σκήνωμα και παρουσιάζει τα ίδια χαρακτηριστικά με το εν λόγω, και απ’ ό,τι λένε, το σκήνωμα αναδύει ευωδία;;;

Απ’ ό,τι ξέρω, για να μιλήσουμε για μουμιοποίηση θα πρέπει το σώμα να έχει υποβληθεί σε κάποια «επεξεργασία» αμέσως μετά το φυσικό θάνατο, πράγμα που σύμφωνα με τη γνωμάτευση των ιατροδικαστών, δεν έλαβε χώρα.
Ειδικός βέβαια δεν είμαι αλλά η περίπτωση της μουμιοποίησης, μάλλον δεν ευσταθεί για την εν λόγω περίπτωση.


quote:
Ψηλός:
«Στην προκειμένη περίπτωση δεν πρόκειται για εκκίνηση αλλά για αναβίωση.»

Αναβίωση της ιδέας, εκκίνηση όμως στην ουσία καθώς στερούνται δογματικού υπόβαθρου ή άλλων «άνωθεν οδηγιών».



Βρε για ποια ιδέα και ιδανικά μου λες τώρα;;;;;
Γιατί στερούνται δογματικού υπόβαθρου;;; Αν ψάξουν στο παρελθόν θα βρουν δογματικές "κατευθυντήριες γραμμές" αλλά και «εγχειρίδια» τελετουργιών και ιεροπραξιών.

Για ρίξε μια ματιά στο μήνυμα του φίλου Bartimaeus που έκανε μια πάρα πολύ όμορφη και κατατοπιστική ανάλυση.

Ενδιαφέρουσα είναι η παρακάτω παράγραφος από το μήνυμα του Bartimaeus:

«Πολύ απλά και ωμά, για να προσηλυτιστούν και να προσφερθούν λ.χ. οι κορασίδες κι οι θυγατέρες των Ελλήνων βορά στις "ιερές" ορέξεις των δωδεκαθεϊστών και να εξευμενίσουν την "ιερά οργή" των αξευμένιστων φαλλών τους... χρειάζεται εξίσου να ξεπεραστεί ένας τεράστιος σκόπελος ηθικής ή αντιλήψεων ταμπού αν προτιμάτε, ταυτόχρονα με την εργώδη και πολυεπίπεδη προσπάθεια που απαιτείται για τη διάδοση, την αποδοχή και την εμπέδωση της διονυσιακής αμπελοφιλοσοφίας σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού, προκειμένου να "νομιμοποιηθεί" στη συνείδηση του νεοέλληνα και να εισαχθεί απ' έξω με νέο περιτύλιγμα που θα τον εντυπωσιάζει και θα τον πείθει.»


Edited by - Ψηλός on 23/04/2006 13:50:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2006, 16:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Διάλογος από την εκκλησία που πήγα χθες λίγο πριν την ανάσταση.

Θεοσεβούμενη κυρία - Ολα αυτά με το ευαγγέλιο του Ιούδα γίνονται για να πολεμήσουν την θρησκεία μας.
Θεοσεβούμενος κύριος - Αυτά με τα ευαγγέλια του Ιούδα είναι του Πονηρου(!!!δεν γέλασα από σεβασμό στον κόσμο)
Θεοσεβούμενη κυρία - Το μόνο που καταφέρνουν είναι να συσπειρώσουν τον κόσμο. Κοίτα πόσοι νέοι έχουν ερθει σήμερα.
Θεοσεβούμενο κύριος - Βέβαια

Περνάει λίγη ώρα και ο κόσμος τουλάχιστον εκει που ήμουν εγώ δεν έχει βάλει γλώσσα μέσα του. Μπουρου μπουρου μπουρου όλη την ώρα έχουν δημιουργήσει μια γενική βαβούρα και ζήτημα αν προσέχει κανείς το μυστήριο της επικείμενης "ανάστασης Κυρίου". Και ακούω ξαφνικά την θεοσεβούμενη κυρία να λέει
"Μα γιατί δεν σταματάνε να μιλάνε επιτέλους να ακούσουμε λίγο την λειτουργία??!!

Η ίδια που χρησιμοποίησε σαν επιχείρημα τον κόσμο που είχε έρθει-ειδικά τους νέους- για να στηρίξει την θέση της περί συσπείρωσης του χριστιανικού κόσμου, η ίδια ενοχλήθηκε και τους τα έχωσε μετά από λίγα λεπτά.
Οχι τίποτα άλλο απλώς επειδή ανέφερα για ανύπαρκτη θρησκευτική ομοιογένεια στην προηγούμενη σελίδα.
Επιβεβαιωσα την άποψή μου. Και είμαι σίγουρος ότι η βαβούρα και το κουτσομπολιό των θεατών της αναστασης δεν συμβαίνει μόνο στην εκκλησία που πήγα.
Είμαι περίεργος να δω κατά πόσο και οι δωδεκαθεϊστές θα είναι προσηλωμένοι στα μυστήρια τους ή μήπως και αυτοί μετά από ένα σημείο θα συζητάνε τα προσωπικά τους κατά την διάρκεια της λατρείας του οποιουδήποτε Ολύμπιου...Ιδωμεν...

Ας μην γκρινιάζω άλλο όμως...Χρόνια πολλά και καλό φαγοπότι σε όλους


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2006, 23:17:37  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Το γνωρίζω Σβάμπε ότι παντού στον κόσμο γίνονται θαύματα. Βλέπεις ο Θεός δεν αγαπά μόνο τους Έλληνες και δη τους Ορθοδόξους.»

Ο…….«Θεός»??

Και ΓΙΑΤΙ όχι Η ΜΗΤΕΡΑ (και άγνωστη..) ΦΥΣΗ? Και ΓΙΑΤΙ όχι τα ανεξερεύνητα όρια και ανοχές του οργανισμού? Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις το γιατί είναι «Θεός» και όχι όλα τα υπόλοιπα?

Ψηλός:
«Τι το πιο φυσικό από το να πεθάνει κάποιος με τη Βίβλο στο χέρι; Δεν καταλαβαίνω τι σόι επιχείρημα είναι αυτό τώρα;;;»

Σου το δίνω σαν επιχείρημα, για να αντιληφθείς πόσο έωλο είναι το να αποδίδεις στον «Θεό» την ξαφνική βελτίωση ενός ασθενούς φίλτατε Ψηλέ. Πεθαίνουνε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ χιλιάδες πιστοί ανά τον κόσμο, δίχως να γίνουνε τίποτα «θαύματα», δίχως να γλυτώνουνε παιδάκια από τον καρκίνο, δίχως να βρίσκουνε την όραση τους ή τις αισθήσεις τους ποτέ ξανά.

Και όμως, όλοι αυτοί έχουνε και είχανε μια Βίβλο στο κεφάλι τους, προσεύχονταν και προσεύχονται, τώρα και αιώνες παλαιότερα. Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, όπου δεν έχουμε κάποιο ΤΥΧΑΙΟ και ΑΠΡΟΣΜΕΝΟ συμβάν, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ???

Ψηλός:
«Δηλαδή βρε Σβάμπε, όσοι έχουν ταφεί έως σήμερα με τον ίδιο τρόπο που τάφηκε ο εν λόγω ιερομόναχος, 15 χρόνια μετά, υπάρχει ακόμη σκήνωμα και παρουσιάζει τα ίδια χαρακτηριστικά με το εν λόγω, και απ’ ό,τι λένε, το σκήνωμα αναδύει ευωδία;;»

Αυτά, είναι ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ για θρησκευτική κατανάλωση.

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ που να θάφτηκε ΣΤΟ ΧΩΜΑ και να έμεινε «αναλλοίωτος». Απλά ΚΑΝΕΝΑΣ. Πες μου ΕΝΑΝ, που να ήταν ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ, δίχως καμία άλλη παρέμβαση (π.χ. λάρνακα από μάρμαρο) και θα σου πω πόσο «Άγιος» ήταν.

Και κάτι ακόμα: ας αφήσουνε τα «ιερά σκηνώματα» ΔΙΧΩΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ εκτεθειμένα και τότε τα ξαναλέμε…..

Όσο για την «ευωδία» (αν είναι δυνατόν!), καλά ας είναι οι ενέσεις με αρωματικά έλαια και μύρο…..

Ψηλέ, αυτοί είναι πολύ πιο «μπροστά» από ότι μπορείς να φανταστείς.

Ψηλός:
«Γιατί στερούνται δογματικού υπόβαθρου;;;...»

Διότι δεν υπήρξε δόγμα. Δόγμα και «ιερές εντολές» έχει παραλάβει ο χριστιανισμός από τον Ιουδαϊσμό. Μην τα συγχέεις.

Ψηλός:
«Για ρίξε μια ματιά στο μήνυμα του φίλου Bartimaeus που έκανε μια πάρα πολύ όμορφη και κατατοπιστική ανάλυση.»

Ο καθένας, δικαιούται να κάνει την δικιά του «ανάλυση». Και λοιπόν?

Πες ότι θέλεις με δικά σου λόγια καλύτερα…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2006, 02:37:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός:
«Το γνωρίζω Σβάμπε ότι παντού στον κόσμο γίνονται θαύματα. Βλέπεις ο Θεός δεν αγαπά μόνο τους Έλληνες και δη τους Ορθοδόξους.»

Ο…….«Θεός»??

Και ΓΙΑΤΙ όχι Η ΜΗΤΕΡΑ (και άγνωστη..) ΦΥΣΗ? Και ΓΙΑΤΙ όχι τα ανεξερεύνητα όρια και ανοχές του οργανισμού? Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις το γιατί είναι «Θεός» και όχι όλα τα υπόλοιπα?



Μα εγώ δεν σου μιλώ για το ΑΓΝΩΣΤΟ. Εγώ σου μιλώ για Τον συγκεκριμένο. Εφόσον τα όρια και οι ανοχές του οργανισμού είναι ανεξερεύνητα πώς είναι δυνατόν να γνωρίζεις εσύ και να τα αναφέρεις;;;
ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ;;;

Φυσικά, το θαυμαστό λαμβάνει χώρα στο ανθρώπινο σώμα μέσω των διάφορων οργανικών διαδικασιών. Εγώ μιλώ για τις περιπτώσεις «αναπάντεχων» ιάσεων οι οποίες συνοδεύονται και από την παρουσία Του, εφόσον οι άμεσα ενδιαφερόμενοι το μαρτυρούν.
Παρόμοια γεγονότα, επίσης, έχει τύχει να συμβούν και σε άτομα που έως και εκείνη τη στιγμή καμία σχέση δεν είχαν ούτε με θεούς ούτε και με δαίμονες.

quote:
Ψηλός:
«Τι το πιο φυσικό από το να πεθάνει κάποιος με τη Βίβλο στο χέρι; Δεν καταλαβαίνω τι σόι επιχείρημα είναι αυτό τώρα;;;»

Σου το δίνω σαν επιχείρημα, για να αντιληφθείς πόσο έωλο είναι το να αποδίδεις στον «Θεό» την ξαφνική βελτίωση ενός ασθενούς φίλτατε Ψηλέ. Πεθαίνουνε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ χιλιάδες πιστοί ανά τον κόσμο, δίχως να γίνουνε τίποτα «θαύματα», δίχως να γλυτώνουνε παιδάκια από τον καρκίνο, δίχως να βρίσκουνε την όραση τους ή τις αισθήσεις τους ποτέ ξανά.

Και όμως, όλοι αυτοί έχουνε και είχανε μια Βίβλο στο κεφάλι τους, προσεύχονταν και προσεύχονται, τώρα και αιώνες παλαιότερα. Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, όπου δεν έχουμε κάποιο ΤΥΧΑΙΟ και ΑΠΡΟΣΜΕΝΟ συμβάν, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ???



Αν σου είπαν ότι αν είσαι πιστός τότε δεν θα πεθάνεις, τότε σε κορόιδεψαν.
Ξέρεις, ο άνθρωπος, δυστυχώς, από τη στιγμή που εισήλθε η αμαρτία μέσα του, πεθαίνει. Τι να κάνουμε, αν σκεφτείς ότι γεννιέσαι για να πεθάνεις, είναι λογική παράλογη και κανείς λογικός άνθρωπος δεν θα μπορούσε να δώσει μια λογική απάντηση στην εν λόγω λογική.
Ποιος δημιουργός δημιουργεί κάτι για να το καταστρέψει στη συνέχεια;;;;
Ποια μητέρα φύση είναι αυτή που στα δημιουργήματά της προορίζει την καταστροφή και την αφάνεια;;
Ένας τέτοιου είδους δημιουργός ή μητέρα φύση, κινείται μάλλον από σαδομαζοχιστικά ένστικτα και όχι από αγάπη και φροντίδα για τα «παιδιά» της.

Μα καλά βρε Σβάμπε, πού ξέρεις εσύ ότι όλοι οι παραπάνω που αναφέρεις είχαν τη Βίβλο στο κεφάλι τους;; Δίπλα τους ήσουν;;
Πάντως, καλό θα ήταν να μην έχουμε τη Βίβλο στο κεφάλι μας γιατί, σαν βιβλίο, είναι βαρύ και όταν το έχεις για πολύ ώρα στο κεφάλι σε πιάνει πονοκέφαλος.


quote:
Ψηλός:
«Δηλαδή βρε Σβάμπε, όσοι έχουν ταφεί έως σήμερα με τον ίδιο τρόπο που τάφηκε ο εν λόγω ιερομόναχος, 15 χρόνια μετά, υπάρχει ακόμη σκήνωμα και παρουσιάζει τα ίδια χαρακτηριστικά με το εν λόγω, και απ’ ό,τι λένε, το σκήνωμα αναδύει ευωδία;;»

Αυτά, είναι ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ για θρησκευτική κατανάλωση.



Γιατί ρε φίλε είναι παραμύθια, είναι ή δεν είναι έτσι;;
Αν δεν ξέρεις, τότε μην απαντάς, όχι να βαφτίζουμε παραμύθια ότι δεν μας βολεύει.
Σε ξαναρωτώ λοιπόν, αν ταφεί οποιοσδήποτε κατά τον ίδιο τρόπο, μετά από 15 έτη, το σκήνωμά του θα παρουσιάζει τα ίδια χαρακτηριστικά με του ιερομόναχου Βησσαρίωνα;;


quote:
Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ που να θάφτηκε ΣΤΟ ΧΩΜΑ και να έμεινε «αναλλοίωτος». Απλά ΚΑΝΕΝΑΣ. Πες μου ΕΝΑΝ, που να ήταν ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ, δίχως καμία άλλη παρέμβαση (π.χ. λάρνακα από μάρμαρο) και θα σου πω πόσο «Άγιος» ήταν.

Μου φαίνεται ότι λες ό,τι να είναι τώρα!!!!!
Δηλαδή, θες να πείς πως αν βάλουμε έναν νεκρό μέσα σε μια λάρνακα από μάρμαρο και γυρίσουμε μετά από 15 χρόνια θα βρούμε, δεν θα πω για αναλλοίωτο σώμα όπως συμβαίνει με τον Βησσαρίωνα, αλλά έστω κάποιους μαλακούς ιστούς;;;;
Πρωτάκουστο κι όμως αφού το λέει ο Σβάμπε, μάλλον έτσι θα είναι!!


quote:
Και κάτι ακόμα: ας αφήσουνε τα «ιερά σκηνώματα» ΔΙΧΩΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ εκτεθειμένα και τότε τα ξαναλέμε…..

Όσο για την «ευωδία» (αν είναι δυνατόν!), καλά ας είναι οι ενέσεις με αρωματικά έλαια και μύρο…..

Ψηλέ, αυτοί είναι πολύ πιο «μπροστά» από ότι μπορείς να φανταστείς.



Δεν σου έχει τύχει να αισθανθείς ευωδία ε;; Αλλά πώς να σου τύχει αφού δεν γνωρίζεις τίποτα άλλο από τις κολόνιες του εμπορίου!


quote:

Ψηλός:
«Γιατί στερούνται δογματικού υπόβαθρου;;;...»

Διότι δεν υπήρξε δόγμα. Δόγμα και «ιερές εντολές» έχει παραλάβει ο χριστιανισμός από τον Ιουδαϊσμό. Μην τα συγχέεις.

Ψηλός:
«Για ρίξε μια ματιά στο μήνυμα του φίλου Bartimaeus που έκανε μια πάρα πολύ όμορφη και κατατοπιστική ανάλυση.»

Ο καθένας, δικαιούται να κάνει την δικιά του «ανάλυση». Και λοιπόν?

Πες ότι θέλεις με δικά σου λόγια καλύτερα…..



Άιντε πάλι!! Που το πας, που το γυρνάς, όλο στον Ιουδαϊσμό θα καταλήξουμε!!
(Τα μαμημένα τα μυρμηγκάκια δηλαδή, ε;;)

Δεν υπήρξε δόγμα;; Πώς είναι δυνατόν να υπάρχει οργανωμένη και ισχυρή θρησκεία με αντιπροσώπους της να εκτελούν μυστήρια, ... και να μην υπάρχει δόγμα;; Δηλαδή ο καθένας έκανε ότι του κατέβαινε στην κεφάλα;;
Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο πώς αντιλαμβάνεσαι το δόγμα βρε Σβάμπε;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2006, 03:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
φίλε Ψηλέ μιας και ανέφερες τον Βησσαρίωνα,έχω ενα βιβλίο για τους αρχαίους Αιγύπτιους και δείχνει τη μούμια του βασιλιά Σετι του Ι και ειναι πολύ καλά διατηρημένη να μη σου πω καλύτερη από τον Βησσαρίωνα,του οποίου ειδα φωτoγραφίες και ήταν λίγο shocking. Και μιλάμε ότι η μούμια του Σέτι του Ι χρονολογείται πριν το 1000 π.Χ. !!! Το πρόσωπό του είναι πολύ πιο ευδιάκριτο από του Βησσαρίωνα.Μη τα βγάζουμε θαύματα όλα βρε Ψηλέ μου...

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 24/04/2006 03:11:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2006, 10:46:55  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Μα εγώ δεν σου μιλώ για το ΑΓΝΩΣΤΟ. Εγώ σου μιλώ για Τον συγκεκριμένο.»

ΠΟΙΟΣ είναι ο «Συγκεκριμένος»??

ΠΩΣ μπορείς να μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ότι ο «Συγκεκριμένος» δεν είναι μια αυθαίρετη υποστασιοποίηση της Φύσης? ΠΩΣ μπορείς να μιλάς για τον «Συγκεκριμένο» όταν ούτε επικοινωνείς, ούτε τον έχεις δει ή ακούσει, όταν δεν μπορείς καν να ερμηνεύσεις ΛΟΓΙΚΑ το ΠΟΥ εδράζεται? ΠΩΣ γνωρίζεις ότι ο «Συγκεκριμένος» δεν είναι ένα ακόμα παιχνίδι του μυαλού σου?

Μη μου πεις «οι πιστοί το νιώθουνε» και άλλα παρόμοια ευχολόγια……

Ψηλός:
«Εγώ μιλώ για τις περιπτώσεις «αναπάντεχων» ιάσεων οι οποίες συνοδεύονται και από την παρουσία Του, εφόσον οι άμεσα ενδιαφερόμενοι το μαρτυρούν.»

Ποια……………..«παρουσία Του» βρε Ψηλέ???

Στα εκατοντάδες χιλιάδες θανατηφόρων περιστατικών ανά τον κόσμο, στα χιλιάδες αθώα παιδάκια που είτε λιμοκτονούν από την πείνα ή θερίζονται από τις αρρώστιες, σίγουρα υπάρχουνε και ελάχιστες περιπτώσεις όπου η Μητέρα Φύση κάνει το «θαύμα» της.

Είτε διότι ο ασθενής έχει δυνατότερη κράση, είτε διότι τα πράγματα δεν ήταν καν τόσο άσχημα από την αρχή καθώς τα ιατρικά λάθη, ως υπερβολές πλέον, αποτελούνε σχεδόν κανόνα.

Αντί λοιπόν να αναζητήσεις τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΙΤΙΑ, εσύ αρέσκεσαι στον «Συγκεκριμένο»!!!!!!

Αλήθεια, η «παρουσία Του» γιατί δεν τιμά εδώ και κάτι δεκαετίες τα ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΖΟΝΤΑΙ βρε Ψηλέ στην Αφρική?? Μήπως……..Του πέφτουνε πολλά??

Άιντε, άιντε…….

Ψηλός:
«Ξέρεις, ο άνθρωπος, δυστυχώς, από τη στιγμή που εισήλθε η αμαρτία μέσα του, πεθαίνει.»

Γιατί, έχεις ΕΣΥ κανένα ΤΕΚΜΗΡΙΟ στα χέρια σου που να αποδεικνύει άνθρωπο……αθάνατο???? Αν έχεις, να το δούμε. Όσο για το τι λένε λίγες αράδες πριν από χιλιάδες χρόνια, άστο καλύτερα……

Ψηλός:
«Ποιος δημιουργός δημιουργεί κάτι για να το καταστρέψει στη συνέχεια;;;»

Ο Χριστιανικός Θεός φίλτατε Ψηλέ, ο Χριστιανικός Θεός.

Εάν σκεφτείς ότι ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ άνθρωποι της γης, βάση της Καινής Διαθήκης πάντοτε, ΔΕΝ ΘΑ ΣΩΘΟΥΝΕ, τότε έχεις και την απάντηση σου.

Θα σωθούνε οι Φυλές που κατάσφαξε ο αγαπητός Του Ιησούς του Ναύη? Δεν νομίζω! Θα σωθούνε οι Θεοκτόνοι Εβραίοι που Τον σταύρωσαν? Δεν νομίζω! Θέλεις να γράφουμε παραδείγματα έως ότου να γεμίσουμε το esoterica?

Ψηλός:
«Μα καλά βρε Σβάμπε, πού ξέρεις εσύ ότι όλοι οι παραπάνω που αναφέρεις είχαν τη Βίβλο στο κεφάλι τους;; Δίπλα τους ήσουν;;»

Έτυχε φίλτατε να βρεθώ, για δικό μου άνθρωπο, για σχεδόν 3 χρόνια μέσα σε κλινικές με βαρύτατα περιστατικά (καρκίνο σε προχωρημένο ή τελευταίο στάδιο), και είδα παπάδες να περιοδεύουνε, ευχές να απαγγέλλονται, ανθρώπους να κλαίνε διαβάζοντας τον τάδε «Άγιο» ή την Βίβλο ως σύνολο. Είδα παιδάκια που ούτε καν τα δέκα τους χρόνια δεν είχανε κλείσει να λειώνουν σαν τα κεράκια από τον οδοστρωτήρα του καρκίνου και της χημειοθεραπείας.

Και όλοι, είχανε πίστη. Πίστη στον «Συγκεκριμένο», πίστη για το «θαύμα Του», πίστη για την δύναμη του «Καλού Θεού», του «Σωστού Θεού» και πάει λέγοντας.

Και όμως, η πίστη ήταν απλά το βάλσαμο για τον πόνο, η ψευδαίσθηση για τα «επέκεινα», ο «Θεός» έγινε το όπιο των γονιών, του φουκαρά που κάθε μέρα πλησίαζε ολοένα και περισσότερο το βιολογικό του τέλος…….

Και ο Θεός, ήταν εκεί που πάντοτε είναι: στο μυαλό μας.

Ψηλός:
«Σε ξαναρωτώ λοιπόν, αν ταφεί οποιοσδήποτε κατά τον ίδιο τρόπο, μετά από 15 έτη, το σκήνωμά του θα παρουσιάζει τα ίδια χαρακτηριστικά με του ιερομόναχου Βησσαρίωνα;;»

Τι μου λες τώρα ρε Ψηλέ? Αλήθεια, πόσο εύκολα πουλάς την πίστη σου?

Ζεις στην Γερμανία ή κάνω λάθος? Πριν ένα Μήνα περίπου, έδειξε το ARD μια εκπομπή όπου παρουσιάζονταν οι μούμιες της Κίνας. Αυτός ήταν ο τίτλος.

Μιλάμε για διάφορους τάφους που βρέθηκαν, ΗΛΙΚΙΑΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 2500 ΕΤΩΝ, και τα πτώματα είχαν ΟΛΑ τα χαρακτηριστικά ΑΝΕΠΑΦΑ, τα μέλη τους παρουσίαζαν ΠΛΗΡΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ, ακόμα και τα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΑΝΕΠΑΦΑ!!!!!! (καρδιά, νεφροί, συκώτι, στομάχι κτλ.)

Εσύ μου μιλάς τώρα για 15 χρόνια (!), για έναν ιερωμένο που θάφτηκε σε ένα ΤΣΙΜΕΝΤΕΝΙΟ ΤΑΦΟ, και τελικά μετά από 15 χρόνια έχει μια εικόνα που….ούτε καν το πρόσωπο δεν μπορεί κανείς να διακρίνει από την ΑΠΟΣΥΝΘΕΣΗ!

Είσαι σοβαρός άνθρωπε μου ή απλά ψάχνεις στήριγμα?

Τα υπόλοιπα περί αρχαίας θρησκείας που σχολιάζεις είναι άτοπα. Η κάθε Πόλη τιμούσε και με έναν διαφορετικό τρόπο την ίδια θεότητα πολλές φορές, πράγμα που αποδεικνύει και αυτό που λέω.

Γνωρίζεις καμία «Θεόπνευστη Βίβλο» που είχανε οι αρχαίοι έλληνες? Εάν ναι, ορίστε να……………..μας την απαγγείλεις!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy