ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΝ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2006, 15:15:38  Εμφάνιση Προφίλ
Agnostic
Εσύ μιλάς για μούμιες, γνωρίζουμε ότι οι αρχαίοι Αιγύπτιοι γνώριζαν πολύ καλά την τεχνική μουμιοποίησης.

Στο δικό μας παράδειγμα, ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, δεν υπήρξε καμιά ανθρώπινη επέμβαση και υποβολή του σώματος σε διαδικασία μουμιοποίησης μετά το θάνατό του (τουλάχιστον έτσι λένε οι ειδικοί που εξέτασαν το σκήνωμα), θέλετε να το καταλάβετε ναι ή όχι;

Τουλάχιστον, πέρα από οποιοδήποτε φανατισμό, παραδεχτείτε κάποια πράγματα που δεν τα λέω ή τα βγάζω από το μυαλό μου αλλά είναι τα συμπεράσματα ειδικών!!!!

Σβάμπε,
με το να μου αναφέρεις τα παραδείγματα της Κίνας ή οποιαδήποτε άλλα, δεν απαντάς σε αυτό που σε ρώτησα.
Στο συγκεκριμένο παράδειγμα του Βησσαρίωνα, σύμφωνα με το πόρισμα των ειδικών, δεν υπήρξε κανενός είδους επέμβαση μετά το θάνατό του.
Εγώ αυτό που αναρωτιέμαι είναι, θα συμβεί το ίδιο πράγμα αν τοποθετήσουμε το πτώμα ενός νεκρού υπό τις ίδιες συνθήκες και σε ίδιο περιβάλλον;;;;

Εγώ προσωπικά, δεν γνωρίζω με ακρίβεια τι θα συμβεί.
Πιστεύω όμως πως μετά από 15 χρόνια τα μόνα που θα βρούμε θα είναι τα υφάσματα (κομμάτια ή ολόκληρα) και τα οστά! Τουλάχιστον, μέχρι σήμερα αυτά λένε αυτοί που γνωρίζουν.

Εδώ πεθαίνει κάποιος και λίγες ώρες μετά το νεκρό σώμα αρχίζει να μυρίζει, τι μου λέτε τώρα για μούμιες και παραμύθια;;;

Εγώ, όπως ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, προτιμώ να περιμένω πριν πω οτιδήποτε για το φαινόμενο Βησσαρίωνα.
Ο καλύτερος μάρτυρας και συνήγορος είναι ο χρόνος.
Εσείς όμως αγαπητοί μου δεν παίζεστε!!!!
Χωρίς να έχετε γνώσεις, και χωρίς να έχετε ίδια εμπειρία, παρακινούμενοι από ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ (ναι!! η στάση σας αυτή δείχνει ποιος πραγματικά είναι φανατισμένος) σπεύσατε αμέσως να δηλώσετε όχι το συμπέρασμά σας, αλλά τις ΦΑΝΑΤΙΣΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

Τέλος πάντων, ας είναι και έτσι. Αφού προτιμάτε να εθελοτυφλείτε, δικαίωμά σας.

Όποιος θέλει να δει τι δήλωσε η επίσημη Εκκλησία, δεν έχει παρά να διαβάσει στην παρακάτω ιστοσελίδα:
http://www.neotita.gr/dis_visarion.doc

Σβάμπε:
"ΠΩΣ μπορείς να μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ότι ο «Συγκεκριμένος» δεν είναι μια αυθαίρετη υποστασιοποίηση της Φύσης?
Βρε άνθρωπε με τέτοια πράγματα πας να κάνεις συζήτηση;;
Εδώ εγώ σου μιλάω για ζωντανά παραδείγματα. Αν θέλεις υπάρχουν ονόματα και διευθύνσεις στη διάθεσή σου.
Η φύση αγαπητέ μου δεν είναι αυθαίρετη αλλά ούτε και αυθαιρετεί η ίδια!!
Το "αυθαιρετείν" είναι γνώρισμα μόνο του ανθρώπου και ειδικότερα του σύγχρονου ά-θεου ανθρώπου!!!
Στην προσπάθειά σου να επιχειρηματολογήσεις, μην ισοπεδώνεις τα πάντα.

ΣΒΑΜΠΕ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΚΑΘΑΡΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΩ ΚΑΙ ΥΠΕΚΦΕΥΓΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ!!!!

Δεν θα καθήσω να επαναλαμβάνω συνεχώς τις ερωτήσεις μου. Είναι φανερό ότι η διάθεσή σου είναι άλλη από αυτή του να κάνεις διάλογο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2006, 16:56:34  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Στο συγκεκριμένο παράδειγμα του Βησσαρίωνα, σύμφωνα με το πόρισμα των ειδικών, δεν υπήρξε κανενός είδους επέμβαση μετά το θάνατό του.»

Ε και λοιπόν???

Είδες τον Κουτσάφτη, τον Ιατροδικαστή, να λέει για τίποτα το «θαυματουργό» ή το «καινοτόμο»?? Όχι μόνο αυτός, αλλά και άλλοι πολλοί εξήγησαν ότι αυτό το φαινόμενο (της Μουμιοποίησης) κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες (υγρασία-έλλειψη μικροβίων ένεκα τοποθέτησης σε τσιμεντένιο τάφο και όχι στο χώμα κ.α.), είναι πιθανότατο και ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΙΚΡΥΣΟΥΝΕ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ.

Λοιπόν, ΠΟΥ κολλάς??

Ψηλός:
«Εγώ αυτό που αναρωτιέμαι είναι, θα συμβεί το ίδιο πράγμα αν τοποθετήσουμε το πτώμα ενός νεκρού υπό τις ίδιες συνθήκες και σε ίδιο περιβάλλον;;»

Το πιο πιθανό είναι, εάν ο θανών δεν είχε βαριές αρρώστιες και άραγε έπαιρνε πολλά και διάφορα φάρμακα, να έχουμε το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.

Βλέπεις, τώρα που τον βγάλανε από τον ΤΣΙΜΕΝΤΕΝΙΟ ΤΑΦΟ άρχισε ήδη να αλλοιώνετε το «σκήνωμα». Ας τον βάλουνε στο χώμα για λίγο, και θα σου εγώ που θα πάει η «αγιότητα» του……..

Ψηλός:
«Τέλος πάντων, ας είναι και έτσι. Αφού προτιμάτε να εθελοτυφλείτε, δικαίωμά σας.»

Μπροστά σε ΤΙ να εθελοτυφλούμε βρε Ψηλέ??? Εις τις….δυνάμεις του Κυρίου που έδειξε (ενδεχομένως..) για μια ακόμη φορά την «θέληση Του» μετατρέποντας σε κοκαλωμένη μούμια έναν ιερέα που (κατά τύχη..) δεν θάφτηκε στο χώμα??

Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει.

Ψηλός:
«Εδώ εγώ σου μιλάω για ζωντανά παραδείγματα. Αν θέλεις υπάρχουν ονόματα και διευθύνσεις στη διάθεσή σου.»

ΠΟΙΑ είναι τα «ζωντανά παραδείγματα» ρε Ψηλέ? ΠΟΙΑ????

Θα μου μιλήσεις για τίποτα ασθενείς πάλι? Θα μου μιλήσεις για κάποιον ΑΠΟ ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ασθενών που ΕΤΥΧΕ να βελτιωθεί η υγεία του? Αυτό είναι το «τεκμήριο» για σένα ότι υπάρχει ο Θεός που διαβάζεις στις λίγες αράδες χαρτιού??

Ψηλός:
«ΣΒΑΜΠΕ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΚΑΘΑΡΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΩ ΚΑΙ ΥΠΕΚΦΕΥΓΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ!!!»

Να απαντήσω ΣΕ ΤΙ???

Στις ΕΤΣΙΘΕΛΙΚΕΣ ερμηνείες που δίνετε κάθε τρεις και λίγο επειδή έγινε καλά ο τάδε ή ο ΧΥ ασθενής? Έδωσες κάποιο ΤΕΚΜΗΡΙΟ και δεν απάντησα?

Επειδή δηλαδή θέλεις ΕΣΥ να βλέπεις πίσω από το απρόβλεπτο και ξαφνικό έναν «Θεό», θα σου απαντήσω εγώ για ποιόν λόγο…….δεν βλέπω το ίδιο που βλέπεις και εσύ?? Είσαι σοβαρός άνθρωπε μου?

Δηλαδή το ότι ένας (ιατρικά) ετοιμοθάνατος έγινε καλά, άσχετα εάν αυτό δεν αποτελεί ούτε καν το 0.01% των ασθενών που πεθαίνουν καθημερινά ανά τον κόσμο, αποτελεί για σένα……………..απόδειξη ύπαρξης ενός Θεού???

Έλεος ρε Ψηλέ, έλεος πια με αυτή την ευπιστία σας! Σε λίγο, και οι κάλοι κανενός να φύγουνε θα βρείτε λόγο για να αποδώσετε χροιά «θαύματος»!!!!!!

Δώσε λοιπόν κάτι το ΣΟΒΑΡΟ ως τεκμήριο, δώσε κάτι το ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΟ που να αποδεικνύει τον Θεό που φαντάζεσαι, και εδώ είμαστε…..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2006, 19:25:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός:
«Στο συγκεκριμένο παράδειγμα του Βησσαρίωνα, σύμφωνα με το πόρισμα των ειδικών, δεν υπήρξε κανενός είδους επέμβαση μετά το θάνατό του.»

Ε και λοιπόν???

Είδες τον Κουτσάφτη, τον Ιατροδικαστή, να λέει για τίποτα το «θαυματουργό» ή το «καινοτόμο»?? Όχι μόνο αυτός, αλλά και άλλοι πολλοί εξήγησαν ότι αυτό το φαινόμενο (της Μουμιοποίησης) κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες (υγρασία-έλλειψη μικροβίων ένεκα τοποθέτησης σε τσιμεντένιο τάφο και όχι στο χώμα κ.α.), είναι πιθανότατο και ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΙΚΡΥΣΟΥΝΕ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ.

Λοιπόν, ΠΟΥ κολλάς??



Μα καλά καλέ μου, θα αποτρελάνεις τελείως;; Που τις είδες εσύ τις συγκεκριμένες συνθήκες;;
Ένα τούβλο πάνω στ' άλλο και λίγο τσιμέντο;;
Τέλος πάντων, εγώ δεν μπορώ να ισχυριστώ ακόμη τίποτα με βεβαιότητα, αλλά με προκαλούν κάτι τύποι σαν και εσένα που σπεύδουν αμέσως να ρίξουν λάσπη.


quote:
Ψηλός:
«Εγώ αυτό που αναρωτιέμαι είναι, θα συμβεί το ίδιο πράγμα αν τοποθετήσουμε το πτώμα ενός νεκρού υπό τις ίδιες συνθήκες και σε ίδιο περιβάλλον;;»

Το πιο πιθανό είναι, εάν ο θανών δεν είχε βαριές αρρώστιες και άραγε έπαιρνε πολλά και διάφορα φάρμακα, να έχουμε το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.

Βλέπεις, τώρα που τον βγάλανε από τον ΤΣΙΜΕΝΤΕΝΙΟ ΤΑΦΟ άρχισε ήδη να αλλοιώνετε το «σκήνωμα». Ας τον βάλουνε στο χώμα για λίγο, και θα σου εγώ που θα πάει η «αγιότητα» του……..



Νομίζω πως όταν ο αποθανών είχε βαριές αρρώστιες και έπαιρνε ισχυρά φάρμακα, τότε είναι πιο δύσκολο να λιώσει το σώμα του, μπορεί και να κάνω λάθος αλλά αυτή την εντύπωση έχω.
Δηλαδή βρε Σβάμπε, τόσα σκηνώματα Αγίων που υπάρχουν εκατοντάδες χρόνια τώρα και δεν παθαίνουν τίποτα;;; και μη μου μιλήσεις πάλι για ιδανικές συνθήκες γιατί οι περισσότεροι μέσα σε απλές λάρνακες φυλάσσονται.


quote:
Ψηλός:
«Τέλος πάντων, ας είναι και έτσι. Αφού προτιμάτε να εθελοτυφλείτε, δικαίωμά σας.»

Μπροστά σε ΤΙ να εθελοτυφλούμε βρε Ψηλέ??? Εις τις….δυνάμεις του Κυρίου που έδειξε (ενδεχομένως..) για μια ακόμη φορά την «θέληση Του» μετατρέποντας σε κοκαλωμένη μούμια έναν ιερέα που (κατά τύχη..) δεν θάφτηκε στο χώμα??

Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει.



Αχ καημένε μου, εσύ δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει αύριο και τολμάς να ειρωνεύεσαι τη θέληση του Κυρίου;;
Για πολύς και καμπόσος περνιέσαι και δεν κάνεις καλά.


quote:
Ψηλός:
«Εδώ εγώ σου μιλάω για ζωντανά παραδείγματα. Αν θέλεις υπάρχουν ονόματα και διευθύνσεις στη διάθεσή σου.»

ΠΟΙΑ είναι τα «ζωντανά παραδείγματα» ρε Ψηλέ? ΠΟΙΑ????

Θα μου μιλήσεις για τίποτα ασθενείς πάλι? Θα μου μιλήσεις για κάποιον ΑΠΟ ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ασθενών που ΕΤΥΧΕ να βελτιωθεί η υγεία του? Αυτό είναι το «τεκμήριο» για σένα ότι υπάρχει ο Θεός που διαβάζεις στις λίγες αράδες χαρτιού??



Άιντε, ας σου κάνω τη χάρη, ας μιλήσουμε για το γεγονός των Αγων Ραφαήλ, Νικολάου και Ειρήνης που αποκαλύφθηκαν θαυματουργικά στο χωρίο Θέρμη Λέσβου το 1959;; Μπορείς να βρεις ονόματα και διευθύνσεις, κι αν το θέλεις (εδώ γελάμε) μπορείς να πας να το ερευνήσεις και μόνος σου.

quote:
Ψηλός:
«ΣΒΑΜΠΕ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΚΑΘΑΡΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΩ ΚΑΙ ΥΠΕΚΦΕΥΓΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ!!!»

Να απαντήσω ΣΕ ΤΙ???

Στις ΕΤΣΙΘΕΛΙΚΕΣ ερμηνείες που δίνετε κάθε τρεις και λίγο επειδή έγινε καλά ο τάδε ή ο ΧΥ ασθενής? Έδωσες κάποιο ΤΕΚΜΗΡΙΟ και δεν απάντησα?



Δεν πρόκειται για τον ΧΥ ασθενή, πρόκειται για άτομα με ταυτότητα όνομα που έχουν ευθύνη του λόγου τους.
Πρόκειται επίσης και για ιατρούς, οι οποίοι κατέχοντας την τέχνη, μπορούν να σου διαβεβαιώσουν κατά πόσο έγκυρο είναι το πόρισμά τους.


quote:
Επειδή δηλαδή θέλεις ΕΣΥ να βλέπεις πίσω από το απρόβλεπτο και ξαφνικό έναν «Θεό», θα σου απαντήσω εγώ για ποιόν λόγο…….δεν βλέπω το ίδιο που βλέπεις και εσύ?? Είσαι σοβαρός άνθρωπε μου?

Το θέμα δεν είναι να Τον δεις εσύ, οι εθελο-τυφλοί βλέπουν;; Όχι βέβαια.
Δεν μπορείς όμως να την βγαίνεις σε επιστήμονες και να το παίζεις επιστημονικότερος των επιστημόνων!!

quote:
Δηλαδή το ότι ένας (ιατρικά) ετοιμοθάνατος έγινε καλά, άσχετα εάν αυτό δεν αποτελεί ούτε καν το 0.01% των ασθενών που πεθαίνουν καθημερινά ανά τον κόσμο, αποτελεί για σένα……………..απόδειξη ύπαρξης ενός Θεού???

Για μένα το ότι υπάρχω και ζω αποτελεί τεκμήριο ύπαρξης Θεού. Το αν αποτελεί τεκμήριο ή απόδειξη ύπαρξης του Θεού για έναν ετοιμοθάνατο, η μέσα σε λίγα λεπτά ή και ώρες μεταβολή στην κατάσταση της υγείας του, πήγαινε ρώτησε τον ίδιο. Υπάρχουν πλήθος, χιλιάδες αν όχι και περισσότερες μαρτυρίες, μην περιμένεις να σου το επιβεβαιώσω εγώ.
Άσε που και εσύ ο ίδιος που φωνασκείς και ζητάς αποδείξεις, δεν ξέρεις καν τι είδους αποδείξεις ζητάς!!


quote:
Έλεος ρε Ψηλέ, έλεος πια με αυτή την ευπιστία σας! Σε λίγο, και οι κάλοι κανενός να φύγουνε θα βρείτε λόγο για να αποδώσετε χροιά «θαύματος»!!!!!!

Μωρέ, αν φύγουν αυτοί που έχουν ορισμένοι στον εγκέφαλο, τότε σίγουρα θα πρόκειται για θαύμα!!!

quote:
Δώσε λοιπόν κάτι το ΣΟΒΑΡΟ ως τεκμήριο, δώσε κάτι το ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΟ που να αποδεικνύει τον Θεό που φαντάζεσαι, και εδώ είμαστε…..

Για δώσε τον ορισμό του χειροπιαστού σε παρακαλώ;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2006, 20:49:07  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Μα καλά καλέ μου, θα αποτρελάνεις τελείως;; Που τις είδες εσύ τις συγκεκριμένες συνθήκες;;»

Ένα ΣΤΕΓΝΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ένα ξηρό μέρος δημιουργεί τις κατάλληλες συνθήκες για την στεγνωμένη εικόνα του νεκρού που βρέθηκε. Τώρα που άλλαξε το σκηνικό (πόσο δε μάλλον εάν τον θάψουνε..) και εκτίθεται σε περισσότερα μικρόβια, έχει αρχίσει……….ο χορός!!

Ψηλός:
«Δηλαδή βρε Σβάμπε, τόσα σκηνώματα Αγίων που υπάρχουν εκατοντάδες χρόνια τώρα και δεν παθαίνουν τίποτα;;; και μη μου μιλήσεις πάλι για ιδανικές συνθήκες γιατί οι περισσότεροι μέσα σε απλές λάρνακες φυλάσσονται.»

Κανένα απολύτως σκήνωμα δεν εκτίθεται δίχως συντήρηση. Κανένα!

Συχνά πυκνά ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΙ οι λάρνακες που φυλάσσονται, ώστε να εξετασθεί ο βαθμός συντήρησης της μούμιας. Έχεις δει τον «Άγιο» της Κέρκυρας άνθρωπε μου?? Έχεις δει για ΤΙ ΧΑΛΙ ΜΙΛΑΜΕ?? Ένα ΜΑΥΡΟ μικροκαμωμένο πραγματάκι είναι, το οποίο ως θέα είναι ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΟ, αλλά ταυτόχρονα αποτελεί και…..προσκυνηματική ατραξιόν!!

Δηλαδή, από ένα τέτοιο «σκήνωμα», ΤΙ περιμένεις πλέον να χαλάσει βρε Ψηλέ?? Μα, έχει τόσο μουμιοποιηθεί πλέον ο Α ή ο Β «Άγιος» (πλήρη αποξήρανση!) που δεν υπάρχει και τίποτα που να μπορεί πλέον να χαλάσει!!!

Ψηλός:
«Αχ καημένε μου, εσύ δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει αύριο και τολμάς να ειρωνεύεσαι τη θέληση του Κυρίου;»

Έως ότου σταθείς ικανός να αποδείξεις για αυτό που μιλάς, θα ειρωνεύομαι όχι τον «Κύριο» αλλά την υπόσταση που δώσατε στο ΑΓΝΩΣΤΟ, στην αθέατη πλευρά της Φύσης αγαπητέ.

Διότι αυτό έχεις αναγάγει σε «Κύριο».

Ψηλός:
«Άιντε, ας σου κάνω τη χάρη, ας μιλήσουμε για το γεγονός των Αγων Ραφαήλ, Νικολάου και Ειρήνης που αποκαλύφθηκαν θαυματουργικά στο χωρίο Θέρμη Λέσβου το 1959;;»

Α, καλά!!!!!!!!!

Σαν και το άλλο έ, με τον Δημήτριο που εμφανίστηκε λέει στα κάστρα της Θεσσαλονίκης και……………..φόβισε τους εχθρούς!!!!! Κάτι σαν την…..ρομφαία του Κυρίου που περίμεναν οι χριστιανοί κλεισμένοι στην Αγία Σοφία λίγο πριν περιοδεύσουν πάνω από τα κεφάλι τους οι Τούρκοι??

Ε ρε Ψηλέ, πραγματικά, πιστεύεις αυτές τις ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΕΣ διαφόρων θρησκόληπτων?

Αλήθεια, μήπως θέλεις να μας πεις και λίγα για τον Άγιο Φανούριο για παράδειγμα? Να μας πεις πως από……….ανύπαρκτος έγινε υπαρκτός για κάτι λίγους πιστούς και………………..έκτοτε εορτάζεται Η ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ!!

Ψηλός:
«Πρόκειται επίσης και για ιατρούς, οι οποίοι κατέχοντας την τέχνη, μπορούν να σου διαβεβαιώσουν κατά πόσο έγκυρο είναι το πόρισμά τους.»

Ποιο «πόρισμα» ρε Ψηλέ???? Το «πόρισμα εμφάνισης του Θεού»?????

Ε ρε γλέντια……..

Ψηλός:
«Το θέμα δεν είναι να Τον δεις εσύ, οι εθελο-τυφλοί βλέπουν;; Όχι βέβαια.»

Αν ο Θεός που διαλαλείς φίλτατε είναι τόσο ΑΔΥΝΑΜΟΣ, ώστε να μην γίνεται ΑΜΕΣΑ αντιληπτός ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, πιστούς και μη, τότε μάλλον δεν είναι αυτός για τον οποίο μας μιλάς. Επομένως, ή σε λάθος Θεό επένδυσες τα ψυχικά σου αποθέματα ή η ερμηνεία που έχεις επιλέξει δεν ανήκει σε κανέναν θεό!

Ψηλός:
«Για μένα το ότι υπάρχω και ζω αποτελεί τεκμήριο ύπαρξης Θεού.»

Σεβαστό. Είναι η πίστη σου, η άποψη σου, η ερμηνεία που θέλεις να δίνεις για το ότι υπάρχεις. Αυτό, είναι μια υπόθεση ωστόσο.

Ψηλός:
«Υπάρχουν πλήθος, χιλιάδες αν όχι και περισσότερες μαρτυρίες, μην περιμένεις να σου το επιβεβαιώσω εγώ.»

Πάνε και πες τα αυτά στην Αφρική, εκεί όπου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ παθαίνουν εκατοντάδες παιδάκια Ψηλέ! Πάνε και πες τα στις ογκολογικές κλινικές, εκεί που κάθε μέρα ΘΕΡΙΖΕΙ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ!

Ο καθένας που σώθηκε από μια δύσκολη κατάσταση, και έτυχε να προσευχηθεί, είτε στον Ιησού είτε σε έναν ζωόμορφο Θεό (το ίδιο είναι ως προς την ψυχική ανάταση), μετά την ενδεχόμενη ίαση του θα αποδώσει την σωτηρία του στον Θεό που προσευχήθηκε.

Αυτά τα παιχνίδια του μυαλού είναι γνωστά φίλτατε στους κλινικούς ψυχολόγους. Απλά, οι πιστοί, όπως και εσύ, θέλουνε να βλέπουνε πίσω από κάθε τι το θετικό τον «Θεό» τους, και πίσω από κάθε τι το κακό…………τον κακό Σατανά!!

Έτσι Ψηλέ?

Ψηλός:
«Μωρέ, αν φύγουν αυτοί που έχουν ορισμένοι στον εγκέφαλο, τότε σίγουρα θα πρόκειται για θαύμα!!!»

ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!

Ψηλός:
«Για δώσε τον ορισμό του χειροπιαστού σε παρακαλώ;;;»

Κάτι που να αποτελεί θεωρία κοινής συγκατάθεσης και όχι ετσιθελικές ερμηνείες. Το εάν σώθηκε ο τάδε από ένα εγκεφαλικό, δεν αποτελεί «τεκμήριο του θεού» αλλά προσωρινή αδυναμία της ιατρικής.

Με πιάνεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 01:54:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός:
«Μα καλά καλέ μου, θα αποτρελάνεις τελείως;; Που τις είδες εσύ τις συγκεκριμένες συνθήκες;;»
Ένα ΣΤΕΓΝΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ένα ξηρό μέρος δημιουργεί τις κατάλληλες συνθήκες για την στεγνωμένη εικόνα του νεκρού που βρέθηκε. Τώρα που άλλαξε το σκηνικό (πόσο δε μάλλον εάν τον θάψουνε..) και εκτίθεται σε περισσότερα μικρόβια, έχει αρχίσει……….ο χορός!!

Δηλαδή, αν κάποιος πεθάνει και τον κρατήσουμε στο σπίτι, στο κρεβάτι του ας πούμε και κρατήσουμε την ατμόσφαιρα ξερή, τότε θα επιτύχουμε το ίδιο αποτέλεσμα;; Αυτό θες να πεις;;
Τα σκουλήκια που θα βγουν θα φάνε και εσένα Σβάμπε, όχι μόνο το νεκρό σώμα!!!! Μα καλά, συνειδητοποιείς τι λες άνθρωπέ μου;;;

quote:
Ψηλός:
«Δηλαδή βρε Σβάμπε, τόσα σκηνώματα Αγίων που υπάρχουν εκατοντάδες χρόνια τώρα και δεν παθαίνουν τίποτα;;; και μη μου μιλήσεις πάλι για ιδανικές συνθήκες γιατί οι περισσότεροι μέσα σε απλές λάρνακες φυλάσσονται.»
Κανένα απολύτως σκήνωμα δεν εκτίθεται δίχως συντήρηση. Κανένα!
Συχνά πυκνά ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΙ οι λάρνακες που φυλάσσονται, ώστε να εξετασθεί ο βαθμός συντήρησης της μούμιας. Έχεις δει τον «Άγιο» της Κέρκυρας άνθρωπε μου?? Έχεις δει για ΤΙ ΧΑΛΙ ΜΙΛΑΜΕ?? Ένα ΜΑΥΡΟ μικροκαμωμένο πραγματάκι είναι, το οποίο ως θέα είναι ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΟ, αλλά ταυτόχρονα αποτελεί και…..προσκυνηματική ατραξιόν!!
Δηλαδή, από ένα τέτοιο «σκήνωμα», ΤΙ περιμένεις πλέον να χαλάσει βρε Ψηλέ?? Μα, έχει τόσο μουμιοποιηθεί πλέον ο Α ή ο Β «Άγιος» (πλήρη αποξήρανση!) που δεν υπάρχει και τίποτα που να μπορεί πλέον να χαλάσει!!!

Τι περιμένω να χαλάσει;; Εφόσον δεν έχει υποστεί τη διαδικασία της τεχνητής μουμιοποίησης, και εφόσον δεν διατηρείται σε «ψυγείο» ας πούμε, περιμένω να λιώσουν τα πάντα και να μείνουν μόνο τα κόκαλα, και όχι να μένει αναλλοίωτο για 400-500 χρόνια, κατάλαβες τι περιμένω να χαλάσει;;

quote:
Ψηλός:
«Αχ καημένε μου, εσύ δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει αύριο και τολμάς να ειρωνεύεσαι τη θέληση του Κυρίου;»
Έως ότου σταθείς ικανός να αποδείξεις για αυτό που μιλάς, θα ειρωνεύομαι όχι τον «Κύριο» αλλά την υπόσταση που δώσατε στο ΑΓΝΩΣΤΟ, στην αθέατη πλευρά της Φύσης αγαπητέ.
Διότι αυτό έχεις αναγάγει σε «Κύριο».

Καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες δεν στέκει;; Πώς είναι δυνατόν να δώσεις μια υπόσταση στο άγνωστο;; Πώς είναι δυνατόν να ξέρεις πώς είναι το αθέατο;;
Εγώ σου μιλώ γι’ Αυτόν που έγινε άνθρωπος, περπάτησε ανάμεσά μας, έφαγε, ήπιε, πόνεσε, ......
Δεν σου μιλώ για το άγνωστο. Αν σου μιλήσει ο κύριος (δεν θυμάμαι το όνομα του αυτή τη στιγμή, το έχω όμως και σε DVD και αν θες, με μεγάλη μου χαρά σου στέλνω ένα αντίγραφο) αρεοπαγίτης, γι’ αυτό που έζησε πάνω στο χειρουργικό τραπέζι, και που στη συνέχεια της αφήγησής του ομολογεί πως κατανοεί ότι είναι πράγματα που δεν τα δέχεται εύκολα ανθρώπινο μυαλό, όπως άλλωστε ήταν και αυτός πριν του συμβεί, και λέει πως είναι καλύτερα να σταματήσει εκεί την αφήγησή του για να μην σκανδαλίσει αυτούς που δεν το χωράει ο νους τους ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο, τότε θα δεχθείς τουλάχιστον ότι οι άνθρωποι αυτοί λένε την αλήθεια και ότι δεν έχουν κανένα λόγο ή προσωπικό όφελος με το να διηγούνται τις προσωπικές τους εμπειρίες;;;;
quote:
Ψηλός:
«Άιντε, ας σου κάνω τη χάρη, ας μιλήσουμε για το γεγονός των Αγων Ραφαήλ, Νικολάου και Ειρήνης που αποκαλύφθηκαν θαυματουργικά στο χωρίο Θέρμη Λέσβου το 1959;;»
Α, καλά!!!!!!!!!
Σαν και το άλλο έ, με τον Δημήτριο που εμφανίστηκε λέει στα κάστρα της Θεσσαλονίκης και……………..φόβισε τους εχθρούς!!!!! Κάτι σαν την…..ρομφαία του Κυρίου που περίμεναν οι χριστιανοί κλεισμένοι στην Αγία Σοφία λίγο πριν περιοδεύσουν πάνω από τα κεφάλι τους οι Τούρκοι??
Ε ρε Ψηλέ, πραγματικά, πιστεύεις αυτές τις ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΕΣ διαφόρων θρησκόληπτων?
Αλήθεια, μήπως θέλεις να μας πεις και λίγα για τον Άγιο Φανούριο για παράδειγμα? Να μας πεις πως από……….ανύπαρκτος έγινε υπαρκτός για κάτι λίγους πιστούς και………………..έκτοτε εορτάζεται Η ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ!!

Κοίτα να δεις, εγώ για αυτά που αναφέρεις εσύ, δεν κατέχω. Εγώ σου αναφέρω ότι έχω διαβάσει.
Υπάρχουν ονοματεπώνυμα, διευθύνσεις και πιστεύω να βρίσκονται ακόμη εν ζωή ορισμένοι από τους «πρωταγωνιστές» του γεγονότος αυτού.
Πιστεύω επίσης πως υπάρχουν και αρκετές μυθοπλασίες, καθώς και ότι υπάρχουν αρκετοί που κοιτούν να επωφεληθούν και να εκμεταλλευτούν το θρησκευτικό φρόνημα και την ευαισθησία του κοσμάκη, κι έτσι δημιουργούν ψεύτικα γεγονότα, εικόνες που δακρύζουν και άλλα διάφορα.
Όχι όμως και να τους παίρνουμε σβάρνα όλους και να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι, όπως κάνεις εσύ Σβάμπε!!!
Δεν πιστεύω ότι η δική σου ικανότητα διάκρισης να είναι ανώτερη από έναν π.χ. επιστήμονα ο οποίος και ζει και το συγκεκριμένο γεγονός;;
Δεν πιστεύω να είσαι σε θέση, έτσι για την πλάκα και τελείως αβίαστα, να κρίνεις και να περιγελάς ένα ολόκληρο χωριό που έζησε το όλο περιστατικό, όταν μάλιστα αρκετοί από τους αυτόπτες μάρτυρες, στην αρχή, αρνούταν να πιστέψουν ότι θα μπορούσε να συνέβαινε κάτι τέτοιο!!

quote:
Ψηλός:
«Πρόκειται επίσης και για ιατρούς, οι οποίοι κατέχοντας την τέχνη, μπορούν να σου διαβεβαιώσουν κατά πόσο έγκυρο είναι το πόρισμά τους.»
Ποιο «πόρισμα» ρε Ψηλέ???? Το «πόρισμα εμφάνισης του Θεού»?????
Ε ρε γλέντια……..

Ναι, ακριβώς, το πόρισμα σχετικά με το αν αυτό που ισχυρίζονται είναι αλήθεια ή όχι, σύμφωνα με την ευχέρεια που τους δίνουν οι γνώσεις τους!!
Και σε άλλες συζητήσεις που είχαμε σου ανέφερα κάποια ονόματα πιστών ιατρών ή και άλλων επιστημόνων, αλλά εσύ, όπως πάντα, ο πανεπιστήμονας, είσαι επιστημονκότερος του επιστήμονα και τους «σκίζεις» όλους!!

quote:
Ψηλός:
«Το θέμα δεν είναι να Τον δεις εσύ, οι εθελο-τυφλοί βλέπουν;; Όχι βέβαια.»
Αν ο Θεός που διαλαλείς φίλτατε είναι τόσο ΑΔΥΝΑΜΟΣ, ώστε να μην γίνεται ΑΜΕΣΑ αντιληπτός ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, πιστούς και μη, τότε μάλλον δεν είναι αυτός για τον οποίο μας μιλάς. Επομένως, ή σε λάθος Θεό επένδυσες τα ψυχικά σου αποθέματα ή η ερμηνεία που έχεις επιλέξει δεν ανήκει σε κανέναν θεό!

Μωρέ ξέρω εγώ που επένδυσα τα ψυχικά μου αποθέματα!!! Μακάρι ο κόσμος όλος να στρεφόταν προς Αυτόν και θα έβλεπες πόσο καλύτερος θα γινόταν ο κόσμος μας από τώρα που Τον «αποστρέφονται»!!

quote:
Ψηλός:
«Για μένα το ότι υπάρχω και ζω αποτελεί τεκμήριο ύπαρξης Θεού.»
Σεβαστό. Είναι η πίστη σου, η άποψη σου, η ερμηνεία που θέλεις να δίνεις για το ότι υπάρχεις. Αυτό, είναι μια υπόθεση ωστόσο.

«Είδαμε γι’ αυτό και πιστέψαμε»
quote:
Ψηλός:
«Υπάρχουν πλήθος, χιλιάδες αν όχι και περισσότερες μαρτυρίες, μην περιμένεις να σου το επιβεβαιώσω εγώ.»
Πάνε και πες τα αυτά στην Αφρική, εκεί όπου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ παθαίνουν εκατοντάδες παιδάκια Ψηλέ! Πάνε και πες τα στις ογκολογικές κλινικές, εκεί που κάθε μέρα ΘΕΡΙΖΕΙ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ!

Εγώ αυτά τα λέω εδώ σε σένα. Τα παιδάκια στην Αφρική έχουν ανάγκη από πολλά πράγματα που τους τα στερείς και εσύ και η παρέα σου με την αδιάφορη στάση σας. Βέβαια μαζί μ’ εσάς και εγώ.
Ας το αφήσουμε καλύτερα αυτό το κεφάλαιο, γιατί μάλλον θα σου γυρίσει μπούμερανγκ!
quote:
Ο καθένας που σώθηκε από μια δύσκολη κατάσταση, και έτυχε να προσευχηθεί, είτε στον Ιησού είτε σε έναν ζωόμορφο Θεό (το ίδιο είναι ως προς την ψυχική ανάταση), μετά την ενδεχόμενη ίαση του θα αποδώσει την σωτηρία του στον Θεό που προσευχήθηκε.

Όπου αλλού και να το αποδώσει, Αυτός που τον αγαπά και νοιάζεται για το δημιούργημά του είναι για όλους ο ίδιος.
Τώρα όσον αφορά το περί ίδιου που λες, θα μου επιτρέψεις να έχω τις αντιρρήσεις μου.

quote:
Αυτά τα παιχνίδια του μυαλού είναι γνωστά φίλτατε στους κλινικούς ψυχολόγους. Απλά, οι πιστοί, όπως και εσύ, θέλουνε να βλέπουνε πίσω από κάθε τι το θετικό τον «Θεό» τους, και πίσω από κάθε τι το κακό…………τον κακό Σατανά!!
Έτσι Ψηλέ?

Τι λέει ρε μεγάλε, όλα τόσο εύκολα και τόσο απλά ε;;; Παιχνίδια του μυαλού, υπερψυχολόγοι που γνωρίζουν και απομυθοποιούν τα πάντα, ........ και μετά ξύπνησες ε;; Τι ωραία που τα λες.
Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί και έβαλαν σε σωστό δρόμο την κοινωνία μας. Σε αυτούς χρωστάμε όλη αυτή τη θαυμάσια πορεία στην οποία έχει εγκλωβιστεί σήμερα η «απελευθερωμένη» η κοινωνία μας;;;

quote:
Ψηλός:
«Μωρέ, αν φύγουν αυτοί που έχουν ορισμένοι στον εγκέφαλο, τότε σίγουρα θα πρόκειται για θαύμα!!!»
ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!

Αμήν Σβάμπε μου, αμήν!!
quote:
Ψηλός:
«Για δώσε τον ορισμό του χειροπιαστού σε παρακαλώ;;;»
Κάτι που να αποτελεί θεωρία κοινής συγκατάθεσης και όχι ετσιθελικές ερμηνείες. Το εάν σώθηκε ο τάδε από ένα εγκεφαλικό, δεν αποτελεί «τεκμήριο του θεού» αλλά προσωρινή αδυναμία της ιατρικής.
Με πιάνεις?

Κάτι που να αποτελεί θεωρία κοινής συγκατάθεσης
Μάλιστα!!! Πρέπει να ομολογήσω πως πιο συγκεκριμένος δεν θα μπορούσες να ήσουνα!!
Όπως άλλωστε το πνεύμα της γενικότερης επιχειρηματολογίας σου!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crusader
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 02:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusader
quote:

lol!!! Το πρωτοσέλιδο είναι φανερό ότι στοχεύει στους κυρ-Βαγγέληδες του καφενείου και στις κυρ-Μαρίκες του Φώσκολου που είναι όλη την ώρα με το λιβάνι και φοβούνται τις κακές "αιρέσεις", τις "ειδολολατρείες" και τον Βελζεβούλη

Τα συγχαρητήρια μου και από εμένα. Επιτέλους οι καταπιεσμένες γενιές των αγγλικών, γαλλικών, ωδείων, κομπιούτερς, και φροντιστηρίων βρήκαν τουλάχιστον την πνευματική δικαίωσή τους. Δεν χρειάζεται πλέον να συναγελάζονται με την πλέμπα, τον κυρ Βαγγέλη και την κυρά Κατίνα, έχουν πια και την δικιά τους θρησκεία. Μπορεί να μην κατάφεραν να δημιουργήσουν τίποτα ιδιαίτερο σε παγκόσμιο επίπεδο, στην επιστήμη στην λογοτεχνία, να κάνουν έστω λίγο καλύτερη την Ελλάδα ως οικονομία, το όνειρό τους ήταν η καριέρα ή όταν τα πράγματα ζόρισαν μια θέση στο δημόσιο. Στα @@ τους που δεν ενδιαφέρθηκαν ποτέ να δημιουργήσουν ή να κάνουν κάτι παραγωγικό και πρωτότυπο μόνο σκέφτονταν τον εαυτούλη τους βλέποντας τους άλλους υποτιμητικά χωρίς ίχνος αυτογνωσίας και αυτοκριτικής. Συγχαρητήρια ξανά, και συγχαρητήρια βέβαια και στους ιεράρχες που μετά από 2000 χρόνια κατόρθωσαν με την αδιαφορία τους για τον κόσμο που αλλάζει γύρω τους, να κάνουν τους ανθρώπους να βλέπουν το Χριστό ως βάρος και υποχρέωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 13:02:36  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ξέρω κατά πόσο ο όρος "Δωδεκάθεο" αντιπροσωπεύει ή χαρακτηρίζει ακριβώς αυτό που πρασπαθούν να αναβιώσουν στη χώρα μας.

Εφόσον, σύμφωνα με δηλώσεις σύγχρονων παγανιστών, υπάρχει μια "πανσπερμία" θεών τους οποίους και λατρεύουν, γιατί να μιλάμε για Δωδεκάθεο;
Μήπως γιατί ηχεί καλύτερα στα αυτιά των Ελλήνων και γίνεται πιο ελκυστική η καμπάνια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 17:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Δεν ξέρω κατά πόσο ο όρος "Δωδεκάθεο" αντιπροσωπεύει ή χαρακτηρίζει ακριβώς αυτό που πρασπαθούν να αναβιώσουν στη χώρα μας.

Εγώ πάλι, φίλε μου, δεν ξέρω κατά πόσο η οποιαδήποτε θρησκεία χαρακτηρίζει την επιθυμία για αναβίωση στην χώρα μας ή σε μια χώρα γενικότερα...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sairus
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 21:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sairus
Καλησπέρα σε όλους-ες.Εγώ θα συνιστούσα λιγη ψυχραιμία στους συμμετέχοντες σε αυτήν την ομιλία και να μην ξεχνάμε ότι ο διάλογος είναι επικοδομητικός.Θα ήθελα να αναφερθώ στον φίλο Ψηλό λέγοντας του ότι προσωπικά εμένα όπως και αρκετούς άλλους που έχω συζητήσει για το συγκεκριμένο θέμα το κεντρικό θέμα που μας απασχολεί είναι το γιατί να έχουμε για θρησκεία κάτι το μη ελληνικό(εδώ θα πρέπει να συμφωνήσεις μαζί μου ότι ο χριστιανισμός ανεγέρθη ως το αντίπαλον δέος του ελληνισμού και σε πολλά σημεία αντιγράφει τον ελληνισμό).Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δεχθώ ότι έχω προπάτορες μου τον Αβραάμ,τον Ιακώβ κτλ.και να μην έχω και να γιορτάζω τους πραγματικούς μου προπάτορες π.χ.Δευκαλίωνα,Πύρρα κ.ο.κ.Εγώ προσωπικά αν και είμαι στο ψάξιμο ακόμα στο συγκεκριμένο θέμα τείνω να καταλήξω ότι στις δύο θρησκειές έχει επέλθει μία ένωση,ένα πάντρεμα ας πούμε και όπως π.χ παλαιότερα ο θεός Άρης ήταν ο θεός του πολέμου σήμερα έχουμε την Αγία Βαρβάρα προστάτιδα των ενόπλων δυνάμεων ή αλλιώς Ποσειδών και Άγιος Νικόλαος κτλ.Τέλος πάντων εγώ θέλω να υπενθυμήσω σε όλους ότι πάνω απ όλα είμαστε Έλληνες και μετά όλα τα άλλα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 00:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Schwabe είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν υπήρχαν "Θεόπνευστες Βίβλοι" στην αρχαία Ελλάδα?

Υποθέτω ότι δεν έχεις διαβάσει ποτέ σου Όμηρο και Ησίοδο.


Αλλά ακόμα και αν τους έχεις διαβάσει δεν κατάλαβες τίποτα,όπως και το 99% όσων τους έχουν διαβάσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 01:25:36  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Τα σκουλήκια που θα βγουν θα φάνε και εσένα Σβάμπε, όχι μόνο το νεκρό σώμα!!!! Μα καλά, συνειδητοποιείς τι λες άνθρωπέ μου;;»

Ψηλέ, καιρός να δεις πιο σοβαρά αυτά τα θέματα και άσε τα «θαύματα» στην άκρη. Ο άνθρωπος έχει ΓΙΝΕΙ ΜΟΥΜΙΑ, το πρόσωπο του ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ, η εικόνα του «Αγίου» είναι ΑΥΣΤΗΡΑ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ!

Με λίγα λόγια, πρόκειται για ΤΟΤΕΜ. Ε τοτέμ λοιπόν υπάρχουνε ΟΣΑ ΘΕΛΕΙΣ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ! Εάν εσύ πίσω από μια εξηγήσιμη διαδικασία ΑΠΟΞΗΡΑΝΣΗΣ ενός πτώματος βλέπεις «Θεούς» και πράσινα άλογα, τότε να τους χαίρεσαι!!

Ψηλός:
«Εγώ σου μιλώ γι’ Αυτόν που έγινε άνθρωπος, περπάτησε ανάμεσά μας, έφαγε, ήπιε, πόνεσε, .....»

Πρώτο σφάλμα: δεν έχει αποδειχθεί ιστορικά ο Ιησούς που ΕΣΕΙΣ μιλάτε.

Δεύτερο σφάλμα: ο….«Αυτός» που περιγράφεις, είναι μια ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ. Δεν δικαιούσαι να απαιτείς κάτι τέτοιο δίχως ΤΕΚΜΗΡΙΑ. Όλα όσα λες, είναι ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.

Τρίτο σφάλμα: Έστω και αποδεχόμαστε την ιστορικότητα, αυτό ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΘΕΟΤΗΤΑ. Άλλο η ύπαρξη και άλλο η Θεότητα.


Εάν έχεις έστω και μια ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ απάντηση, ορίστε να την ακούσουμε.

Ψηλός:
«Αν σου μιλήσει ο κύριος αρεοπαγίτης, γι’ αυτό που έζησε πάνω στο χειρουργικό τραπέζι….»

Παιχνίδια του μυαλού Ψηλέ!

Μίλα και με κανένα ΚΛΙΝΙΚΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ φίλτατε, μίλα και με κανέναν ΚΛΙΝΙΚΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ, και τότε πολλά θα αντιληφθείς για τα παιχνίδια που αναπαράγει το μυαλό μας, τα παιχνίδια που ανακαλεί βάση των όσων έχουμε μάθε να σκεφτόμαστε, να ακούμε και να πιστεύουμε…….

Όλα αυτά, είναι ΕΙΚΑΣΙΕΣ. Τεκμήρια έχεις?

Ψηλός:
«Κοίτα να δεις, εγώ για αυτά που αναφέρεις εσύ, δεν κατέχω. Εγώ σου αναφέρω ότι έχω διαβάσει.»

Ακριβώς Ψηλέ, ότι έχεις ΔΙΑΒΑΣΕΙ. Η αμπελοφιλοσοφία περί των «θεάσεων» και των «θαυμάτων» που σιτίζει είτε η ίδια η εκκλησία είτε γνωστοί-άγνωστοι κύκλοι, είναι ένα βασικό συστατικό της χριστιανοσύνης. Άστο επομένως…..

Ψηλός:
«Δεν πιστεύω ότι η δική σου ικανότητα διάκρισης να είναι ανώτερη από έναν π.χ. επιστήμονα ο οποίος και ζει και το συγκεκριμένο γεγονός;;»

Ψηλέ, τζάμπα μην ιδρώνεις. Δεν υπάρχουνε ούτε «Άγιοι», ούτε «μαζικά θαύματα» αλλά ούτε και άλλες «θεάσεις». Γνωστή αερολογία είναι, θρησκοληψία και σκοταδισμός. Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει.

Ψηλός:
«Μακάρι ο κόσμος όλος να στρεφόταν προς Αυτόν και θα έβλεπες πόσο καλύτερος θα γινόταν ο κόσμος μας από τώρα που Τον «αποστρέφονται»!!»

Ναι Ψηλέ, μακάρι να είχαμε και πάλι……τον μακελάρη Ιησού του Ναυή, μακάρι να είχαμε και πάλι τους…….θεοσεβείς αυτοκράτορες της εκχριστιανισμένης Ρώμης, μακάρι να είχαμε τον χριστιανικό μεσαίωνα και πάλι, μακάρι να είχαμε «φωτισμένους» ανθρώπους όπως οι μισαλλόδοξοι «Άγιοι» της χριστιανοσύνης, όπως ο Χρυσόστομος και τόσοι άλλοι! Μακάρι!!!!

Αναπολώ τις μέρες που θα γίνουμε………………..ΕΝΑ ΕΥΣΕΒΕΣΤΑΤΟ ΘΕΟΚΡΑΤΙΚΟ ΙΡΑΝ!!!!!!!!!!!!!!!

Ψηλός:
«Τα παιδάκια στην Αφρική έχουν ανάγκη από πολλά πράγματα που τους τα στερείς και εσύ και η παρέα σου με την αδιάφορη στάση σας. Βέβαια μαζί μ’ εσάς και εγώ.»

Αυτά, να τα πεις ΣΤΟΝ «ΚΥΡΙΟ» ΣΟΥ! Αυτά, να τα προσάψεις σε Αυτόν, που με τόση ΑΠΡΟΝΟΗΣΙΑ, με τόση ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΤΗΤΑ, με τόση ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΙΑ δημιούργησε αυτό το χάλι που λέγεται κόσμος!

Δηλαδή ο «Κύριος» σου έχει χρόνο να………….ξεράνει σαν την ρέγκα έναν παπά και δεν έχει χρόνο να σώσει ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΑΝ ΤΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑ ΣΤΗΝ ΣΦΑΓΗ?????

Αυτός που περιγράφεις Ψηλέ, δεν είναι Θεός αλλά ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΣ ΨΥΧΩΝ. Να τον χαίρεσαι!

Ψηλός:
«Όπου αλλού και να το αποδώσει, Αυτός που τον αγαπά και νοιάζεται για το δημιούργημά του είναι για όλους ο ίδιος.»

Ωραία λοιπόν. Το αποδίδουμε ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ, η οποία δεν χρειάζεται ούτε μετάνοιες, ούτε μουρμουρητά, ούτε πίστη και άλλα παράγωγα, και όλα καλά! Το ίδιο δεν είναι Ψηλέ?

Ψηλός:
«Τώρα όσον αφορά το περί ίδιου που λες, θα μου επιτρέψεις να έχω τις αντιρρήσεις μου.»

Βρε εσύ έχε ότι θέλεις. Αντιρρήσεις έχεις, ΠΕΙΣΤΗΡΙΑ δεν έχεις.

Ψηλός:
«Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί και έβαλαν σε σωστό δρόμο την κοινωνία μας. Σε αυτούς χρωστάμε όλη αυτή τη θαυμάσια πορεία στην οποία έχει εγκλωβιστεί σήμερα η «απελευθερωμένη» η κοινωνία μας;;;»

Όχι, την χρωστάμε στα θεοκρατικά καθεστώτα που ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΚΑΝ! Μπας και την χρωστάμε στα «ιατρικά επιτεύγματα» των παπάδων και μας έχει ξεφύγει Ψηλέ? Μήπως χρωστάμε την δημοκρατία μας στην Ιουδαϊκή μήτρα των Ελέω Θεού Βασιλέων που υπέθαλψε η χριστιανική πολιτική και……μας έχει επίσης ξεφύγει Ψηλέ??

Άιντε, άιντε μυαλά……

Ψηλός:
«Κάτι που να αποτελεί θεωρία κοινής συγκατάθεσης
Μάλιστα!!! Πρέπει να ομολογήσω πως πιο συγκεκριμένος δεν θα μπορούσες να ήσουνα!!»

Ρε Ψηλέ, όταν κάτι δεν το γνωρίζεις, τι θέλεις και εκτίθεσαι άνθρωπε μου?

Μια από τις κύριες θεωρίες του αληθινού, είναι ΚΑΙ η θεωρία της κοινής συγκατάθεσης. Υπάρχει για παράδειγμα η θεωρία της αντιστοιχίας, με ρίζες στον Αριστοτέλη, όπως και η θεωρία της Συνοχής.

Ξέρεις, δίχως να θέλω σώνει και καλά να σε προσβάλω, εάν διαβάζεις κάτι αναχρονιστικούς σκοταδιστές όπως τα παλικάρια των «ορθόδοξων μελετητών», δεν πρόκειται ούτε ρούπι να δρασκελίσεις φίλτατε. Με πιάνεις?

Άντε γεια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 01:43:51  Εμφάνιση Προφίλ
Kost:
«Schwabe είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν υπήρχαν "Θεόπνευστες Βίβλοι" στην αρχαία Ελλάδα?»

Καλά έκανες φίλτατε και σημείωσες το «Θεόπνευστες Βίβλοι». Και τούτο διότι άλλη η έννοια, το εννοιολογικό περιεχόμενο, της λέξης «Θεός/Θεοί» για έναν ποιητή, έναν ραψωδό, όπως ο Ησίοδος για παράδειγμα, και εντελώς διαφορετικό για έναν ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΟ ΜΕΣΣΙΑΝΙΣΤΗ, όπως ο περίφημος Αβραάμ ή οι υπόλοιποι εκλεκτοί Του Κυρίου.

Υπό μια φιλοσοφική έννοια επομένως, μπορεί να διατυπωθεί και έτσι. Ας τονίσουμε όμως τις διαφορές, ας χρωματίσουμε το υπόβαθρο και τον Κόσμο που αντιλαμβάνεται ο καθένας, διότι ειδάλλως δημιουργούνται εσφαλμένες ερμηνείες και μια λάθρα «εξειδίκευση»……..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 13:29:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός:
«Τα σκουλήκια που θα βγουν θα φάνε και εσένα Σβάμπε, όχι μόνο το νεκρό σώμα!!!! Μα καλά, συνειδητοποιείς τι λες άνθρωπέ μου;;»

Ψηλέ, καιρός να δεις πιο σοβαρά αυτά τα θέματα και άσε τα «θαύματα» στην άκρη. Ο άνθρωπος έχει ΓΙΝΕΙ ΜΟΥΜΙΑ, το πρόσωπο του ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ, η εικόνα του «Αγίου» είναι ΑΥΣΤΗΡΑ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ!


Εγώ αγαπητέ μου τα βλέπω σοβαρά. Εσύ αυθαιρετείς και φτιάχνεις δικές σου θεωρίες και επικαλείσαι ανύπαρκτα επιστημονικά στοιχεία.


quote:
Ψηλός:
«Εγώ σου μιλώ γι’ Αυτόν που έγινε άνθρωπος, περπάτησε ανάμεσά μας, έφαγε, ήπιε, πόνεσε, .....»

Πρώτο σφάλμα: δεν έχει αποδειχθεί ιστορικά ο Ιησούς που ΕΣΕΙΣ μιλάτε.


Τι σκοπό έχεις; Να ξαναρχίσουμε με τις αναφορές σε ιστορικά στοιχεία που αποδεικνύουν την "ιστορική" ύπαρξή Του και να έχουμε εσένα να μην δέχεσαι τίποτα πέρα από τη θέλησή σου;;


quote:
Δεύτερο σφάλμα: ο….«Αυτός» που περιγράφεις, είναι μια ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ. Δεν δικαιούσαι να απαιτείς κάτι τέτοιο δίχως ΤΕΚΜΗΡΙΑ. Όλα όσα λες, είναι ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.

Τεκμήρια πολλά, για όσους θέλουν φυσικά .
Όσοι ικανοποιούνται να φωνασκούν και να προβάλλουν με πείσμα τις αυθαίρετες και ανυπόστατες προσωπικές εκτιμήσεις τους, ας συνεχίσουν το δρόμο τους.

quote:
Τρίτο σφάλμα: Έστω και αποδεχόμαστε την ιστορικότητα, αυτό ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΘΕΟΤΗΤΑ. Άλλο η ύπαρξη και άλλο η Θεότητα.

Μα για τι είδους Θεότητα μιλάς εσύ;; Δισεκατομμύρια κόσμου Τον σέβεται και Τον επικαλείται καθημερινά και δεν πιστεύω να τους νοιάζει το τι πιστεύεις εσύ.

quote:
Εάν έχεις έστω και μια ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ απάντηση, ορίστε να την ακούσουμε.

Πες μας πρώτα τι είναι τεκμήριο για εσένα γιατί όπως πάμε θα πρέπει να αναθεωρήσουμε τη σημασία των λέξεων.


quote:
Ψηλός:
«Αν σου μιλήσει ο κύριος αρεοπαγίτης, γι’ αυτό που έζησε πάνω στο χειρουργικό τραπέζι….»

Παιχνίδια του μυαλού Ψηλέ!



Μεγάλε!!!!!! Ως και εδώ έχεις άποψη και μάλιστα ΦΟΒΕΡΗ!!!

quote:
Μίλα και με κανένα ΚΛΙΝΙΚΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ φίλτατε, μίλα και με κανέναν ΚΛΙΝΙΚΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ, και τότε πολλά θα αντιληφθείς για τα παιχνίδια που αναπαράγει το μυαλό μας, τα παιχνίδια που ανακαλεί βάση των όσων έχουμε μάθε να σκεφτόμαστε, να ακούμε και να πιστεύουμε…….

Όλα αυτά, είναι ΕΙΚΑΣΙΕΣ. Τεκμήρια έχεις?



Πότε σου τα είπαν εσένα όλα αυτά οι κλινικοί ψυχολόγοι και νευρολόγοι;;
Καλά βρε Σβάμπε, δεχόμαστε να μας δουλεύεις λιγάκι, αλλά όχι και να το παραχοντραίνεις κιόλας!!

Βρε τον μπαγάσα πόσο απλά και όμορφα μας τα παρουσιάζει προκειμένου να στηρίξει τις αυθαιρεσίες του. Εγώ αυτό που έτυχε να ακούσω από αυτούς τους κυρίους που ανέφερες, είναι ότι το μυαλό του ανθρώπου είναι "άβυσσος" και κανείς δεν διακινδυνεύει να πει οτιδήποτε σχετικά.
Τι το ποιο εύκολο από το να πεις ότι πρόκειται για παιχνίδια του μυαλού μας; Δεν κοστίζει τίποτα και κανείς δεν πρόκειται να σε πάρει στα σοβαρά!
Τι το πιο εύκολο από το να μιλήσεις με σιγουριά για κάτι που ούτε εσύ γνωρίζεις αλλά ούτε και κανείς άλλος μπορεί να σε διαψεύσει;
Σβάμπε, τα παιχνίδια τέτοιους είδους είναι γνωστά και οι σοβαροί άνθρωποι δεν τα λαμβάνουν καν ως επιχειρήματα.
ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ;;


quote:
Ψηλός:
«Κοίτα να δεις, εγώ για αυτά που αναφέρεις εσύ, δεν κατέχω. Εγώ σου αναφέρω ότι έχω διαβάσει.»

Ακριβώς Ψηλέ, ότι έχεις ΔΙΑΒΑΣΕΙ. Η αμπελοφιλοσοφία περί των «θεάσεων» και των «θαυμάτων» που σιτίζει είτε η ίδια η εκκλησία είτε γνωστοί-άγνωστοι κύκλοι, είναι ένα βασικό συστατικό της χριστιανοσύνης. Άστο επομένως…..



Εγώ όμως σου μιλώ με παραδείγματα και με προσωπικές εμπειρίες ανθρώπων που βίωσαν τα γεγονότα.
ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ;;;;; ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ;;


quote:
Ψηλός:
«Δεν πιστεύω ότι η δική σου ικανότητα διάκρισης να είναι ανώτερη από έναν π.χ. επιστήμονα ο οποίος και ζει και το συγκεκριμένο γεγονός;;»

Ψηλέ, τζάμπα μην ιδρώνεις. Δεν υπάρχουνε ούτε «Άγιοι», ούτε «μαζικά θαύματα» αλλά ούτε και άλλες «θεάσεις». Γνωστή αερολογία είναι, θρησκοληψία και σκοταδισμός. Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει.



Να ιδρώσω;; Γιατί καλέ μου;; Αφού θες να μην υπάρχουν, ας πούμε ότι δεν υπάρχουν, θα σου χαλάσουμε το χατίρι τώρα;;;


quote:
Ψηλός:
«Μακάρι ο κόσμος όλος να στρεφόταν προς Αυτόν και θα έβλεπες πόσο καλύτερος θα γινόταν ο κόσμος μας από τώρα που Τον «αποστρέφονται»!!»

Ναι Ψηλέ, μακάρι να είχαμε και πάλι……τον μακελάρη Ιησού του Ναυή, μακάρι να είχαμε και πάλι τους…….θεοσεβείς αυτοκράτορες της εκχριστιανισμένης Ρώμης, μακάρι να είχαμε τον χριστιανικό μεσαίωνα και πάλι, μακάρι να είχαμε «φωτισμένους» ανθρώπους όπως οι μισαλλόδοξοι «Άγιοι» της χριστιανοσύνης, όπως ο Χρυσόστομος και τόσοι άλλοι! Μακάρι!!!!

Αναπολώ τις μέρες που θα γίνουμε………………..ΕΝΑ ΕΥΣΕΒΕΣΤΑΤΟ ΘΕΟΚΡΑΤΙΚΟ ΙΡΑΝ!!!!!!!!!!!!!!!



Αυτά τα έμαθες καλά και τα πιπιλίζεις όποτε σου δίνεται ευκαιρία, ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ;;

quote:
Ψηλός:
«Τα παιδάκια στην Αφρική έχουν ανάγκη από πολλά πράγματα που τους τα στερείς και εσύ και η παρέα σου με την αδιάφορη στάση σας. Βέβαια μαζί μ’ εσάς και εγώ.»

Αυτά, να τα πεις ΣΤΟΝ «ΚΥΡΙΟ» ΣΟΥ! Αυτά, να τα προσάψεις σε Αυτόν, που με τόση ΑΠΡΟΝΟΗΣΙΑ, με τόση ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΤΗΤΑ, με τόση ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΙΑ δημιούργησε αυτό το χάλι που λέγεται κόσμος!

Δηλαδή ο «Κύριος» σου έχει χρόνο να………….ξεράνει σαν την ρέγκα έναν παπά και δεν έχει χρόνο να σώσει ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΑΝ ΤΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑ ΣΤΗΝ ΣΦΑΓΗ?????

Αυτός που περιγράφεις Ψηλέ, δεν είναι Θεός αλλά ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΣ ΨΥΧΩΝ. Να τον χαίρεσαι!



Ο Κύριός μου ενεργεί με απρονοησία ε;;; Ενώ εσύ που μαζεύεις χρήματα εις βάρος των συνανθρώπων σου και εκμεταλλεύεσαι των φτωχό και τον αδύναμο είσαι ο άμεμπτος και καθαρός, ε;;
Αν θες να μάθεις με πόση σοφία και πρόνοια δημιούργησε τα πάντα ο Κύρίός μου, τότε σου προτείνω να παρακολουθήσεις κάποια "μαθήματα" κατηχητικού μπας και βγεις από το σκοτάδι στο οποίο βρίσκεσαι.

Θα σε συμβούλευα, λοιπόν, να μην αναφέρεις καν τέτοιου είδους επιχειρήματα, όπως και τα παραπάνω, γιατί ως και παιδάκια δημοτικού θα γελάσουν με αυτά που λες!!


quote:
Ψηλός:
«Όπου αλλού και να το αποδώσει, Αυτός που τον αγαπά και νοιάζεται για το δημιούργημά του είναι για όλους ο ίδιος.»

Ωραία λοιπόν. Το αποδίδουμε ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ, η οποία δεν χρειάζεται ούτε μετάνοιες, ούτε μουρμουρητά, ούτε πίστη και άλλα παράγωγα, και όλα καλά! Το ίδιο δεν είναι Ψηλέ?



Μα και η φύση δικό Του δημιούργημα είναι! Μα γίνεται τίποτα χωρίς πίστη βρε Σβάμπε;;


quote:
Ψηλός:
«Τώρα όσον αφορά το περί ίδιου που λες, θα μου επιτρέψεις να έχω τις αντιρρήσεις μου.»

Βρε εσύ έχε ότι θέλεις. Αντιρρήσεις έχεις, ΠΕΙΣΤΗΡΙΑ δεν έχεις.



ΠΟΛΛΑ, αν ανοίξεις τα μάτια σου.

quote:
Ψηλός:
«Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί και έβαλαν σε σωστό δρόμο την κοινωνία μας. Σε αυτούς χρωστάμε όλη αυτή τη θαυμάσια πορεία στην οποία έχει εγκλωβιστεί σήμερα η «απελευθερωμένη» η κοινωνία μας;;;»

Όχι, την χρωστάμε στα θεοκρατικά καθεστώτα που ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΚΑΝ! Μπας και την χρωστάμε στα «ιατρικά επιτεύγματα» των παπάδων και μας έχει ξεφύγει Ψηλέ? Μήπως χρωστάμε την δημοκρατία μας στην Ιουδαϊκή μήτρα των Ελέω Θεού Βασιλέων που υπέθαλψε η χριστιανική πολιτική και……μας έχει επίσης ξεφύγει Ψηλέ??



Αν βγεις έξω στο δρόμο και ρωτήσεις οποιοδήποτε για το "πώς πάνε τα πράγματα" θα σου πει ότι περιμένει από ώρα σε ώρα να γίνει το ΜΠΑΜ γιατί δεν πάει άλλο. Περιμένουμε όλοι μας να γίνει κάτι και αυτό το κάτι, διαισθανόμαστε όλοι μας ότι θα είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ!!
Αν αυτό εσένα δεν σου λέει τίποτα, τότε θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!

quote:
Ψηλός:
«Κάτι που να αποτελεί θεωρία κοινής συγκατάθεσης
Μάλιστα!!! Πρέπει να ομολογήσω πως πιο συγκεκριμένος δεν θα μπορούσες να ήσουνα!!»

Ρε Ψηλέ, όταν κάτι δεν το γνωρίζεις, τι θέλεις και εκτίθεσαι άνθρωπε μου?

Μια από τις κύριες θεωρίες του αληθινού, είναι ΚΑΙ η θεωρία της κοινής συγκατάθεσης. Υπάρχει για παράδειγμα η θεωρία της αντιστοιχίας, με ρίζες στον Αριστοτέλη, όπως και η θεωρία της Συνοχής.



Ωραία λοιπόν, αφού έκανες το κομμάτι σου και μας "ενθουσίασες" με τις γνώσεις που έχεις, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΛΕΕΙ Η ΕΝ ΛΟΓΩ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΛΙΓΑΚΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ;;
Αν θες, δηλαδή, και αν είναι του επιπέδου σου, κάντο πιο λιανά για να το καταλαβαίνουν και οι "λιγότερο διαβασμένοι", ποια είναι τα κριτήρια που θέτει η εν λόγω θεωρία;;
****Αλήθεια, που μπορεί να τη διαβάσει κάποιος τη θεωρία αυτή;;

quote:
Ξέρεις, δίχως να θέλω σώνει και καλά να σε προσβάλω, εάν διαβάζεις κάτι αναχρονιστικούς σκοταδιστές όπως τα παλικάρια των «ορθόδοξων μελετητών», δεν πρόκειται ούτε ρούπι να δρασκελίσεις φίλτατε. Με πιάνεις?

Να δρασκελίσω να πάω που φίλτατε;; Που είναι ο τόπος που προτείνεις εσύ σήμερα να πάω φίλε;; Στο τυχαίο, στο τίποτα, στις προσωπικές ανυπόστατες εκτιμήσεις του καθενός;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 16:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06
ΑΠΟ ΑΙΝΕΙΑΝ Ο6 ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΟΥ ΩΣ ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΚΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ [ ΤΟ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΘΕΟΣ] , ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΓΙ' ΑΥΤΗ ΜΑΓΑΖΙΑ [ ΕΔΩ Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΣ , Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΡΤΟΣ , ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ , ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΔΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ]. ΟΛΗ Η ΛΥΣΣΑ ΚΙ Η ΜΙΣΣΑΛΟΔΟΞΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ , Ο ΜΟΝΟΘΕΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΛΥΤΑΡΧΙΚΑ ΜΟΝΑΡΧΙΚΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ [ ΓΙΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟΝ ΥΙΟΘΕΤΗΣΑΝ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ ΚΙ ΔΙΑΔΟΘΗΚΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ , Ο ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ] Η ΕΞΑΡΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΥΘΕΙΣΤΙΚΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΣΗΜΕΡΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕ ΣΗΜΕΡΑ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ , ΔΕΝ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ , ΚΙ ΠΑΡΑ ΤΑ ΛΙΦΤΙΝΓΚ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΘΕΟΛΟΓΟΙ [ ΠΟΥ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΓΗΤΟ ΞΑΝΑΖΕΣΤΑΜΕΝΟ] ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΡΙΖΙΚΑ [ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΠΟ ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ ΚΛΠ ..ΧΙΟΥΜΟΡ] . ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΣΗΜΕΡΑ , ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΠΑΣΧΑ ΚΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΡΙΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΜΠΑΡΑΚΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΚΟΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ, ΑΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΜΒΑΘΥΝΕΙ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΙ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΒΙΒΛΙΑ ΚΙ ΝΑ ΤΑ ΕΦΑΡΜΩΣΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ .... ΑΠΕΤΥΧΕ. Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΣΤΗΡΙΞΕ ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΑ ΜΕΣΣΑΙΩΝΙΚΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ ΚΙ ΟΙ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΟΣΤΑΛΓΟΥΣ [ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ]
Ο ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΔΙΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΑΓΩΝΙΕΣ -ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ , ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΙ ΠΑΛΕΥΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΔΟΝΤΙΑ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΘΕΟΥΣ- ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ , ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΟΣ ΣΤΙΣ ΗΘΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΡΧΕΣ [ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΔΟΝΕΣ ΤΟΥ] ΚΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ. ΣΑΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΜΕ ΛΑΟΥΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΚΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΣΑΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
ΑΝ ΖΟΥΣΑΜΕ ΣΕ ΠΟΛΥΘΕΙΣΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΘΑ ΘΕΩΡΟΥΣΑΜΕ ΚΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΤΟΝ ΜΩΑΜΕΘ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΟΥΔΑ ΓΙΟΥΣ ΤΟΥ ....ΔΙΟΣ ΘΑ ΦΤΙΑΧΝΑΜΕ ΚΙ ΕΝΑΝ ΟΜΟΡΦΟ ΕΡΩΤΙΚΟ ΜΥΘΟ [ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΔΙΟΣ] ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΙ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΝΑΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑΤΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ΚΙ ΤΟΥΣ ΒΟΥΔΙΣΤΕΣ.
ΚΟΝΤΟΛΟΓΙΣ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΤΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΜΙΓΜΑ ΘΕΩΝ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΠΧ 12 ΘΕΟΙ 13ΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ [ ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ....ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΙ ΟΧΙ ΕΒΡΑΙΟΣ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΡΧΑΙΟΠΛΗΚΤΟΙ , Ο ΜΩΑΜΕΘ 14ΟΣ ΚΙ Ο ΒΟΥΔΑΣ 15ΟΣ ΚΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ
ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΙ ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΛΗΡΗΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΙ ΚΡΑΤΟΥΣ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΤΟΥ . ΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΝ ΟΙ ΜΠΙΖΝΕΣΜΑΝ ΠΑΠΑΔΕΣ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ...ΜΑΣΑ , ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ 5 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 16:43:08  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Εγώ αγαπητέ μου τα βλέπω σοβαρά. Εσύ αυθαιρετείς και φτιάχνεις δικές σου θεωρίες και επικαλείσαι ανύπαρκτα επιστημονικά στοιχεία.»

Ναι, ναι, πολύ «σοβαρά» Ψηλέ. Τόσο……σοβαρά που ένα ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΟΙΩΣΗ πρόσωπο και σώμα, ενός ταλαίπωρου παπά, το έχεις αναγάγει σε «θέληση του Κυρίου»!!!!!

Ψηλός:
«Να ξαναρχίσουμε με τις αναφορές σε ιστορικά στοιχεία που αποδεικνύουν την "ιστορική" ύπαρξή Του..»

Άρχισε ότι αγαπάς. Ιησούς, όπως τον θέλετε, δεν έχει υπάρξει. Τελεία και παύλα.

Ψηλός:
«Τεκμήρια πολλά, για όσους θέλουν φυσικά .»

Εάν ήταν όντως τεκμήρια, τότε ΘΑ ΤΑ ΕΒΛΕΠΑΝ ΟΛΟΙ. Δεν είναι όμως τεκμήρια φίλτατε, αλλά ΕΤΣΙΘΕΛΙΚΕΣ ερμηνείες. Όλα τα δόγματα τα ίδια επικαλούνται, εάν ο καθένας είχε πραγματικά τεκμήρια στα χέρια του, τώρα…..θα είχαμε επιβεβαιώσει καμιά εκατοσταριά Θεούς Ψηλέ!!!!

Ψηλός:
«Μα για τι είδους Θεότητα μιλάς εσύ;; Δισεκατομμύρια κόσμου Τον σέβεται και Τον επικαλείται καθημερινά και δεν πιστεύω να τους νοιάζει το τι πιστεύεις εσύ.»

Ο κόσμος κάπου θέλει να πιστεύει, κάπου ενδεχομένως να ΠΡΕΠΕΙ και να πιστεύει. Δηλαδή, να υποθέτει.

Με υποθέσεις ωστόσο, δεν αποδεικνύουμε τίποτα. ΠΩΣ μπορείς να αποδείξεις ΕΣΥ την Θεότητα του Ιησού? ΠΩΣ είσαι βέβαιος ότι ήταν αυτό που έμαθες ότι ήταν?

Απλά πράγματα ερωτώ Ψηλέ, απλά πράγματα.

Ψηλός:
«Πες μας πρώτα τι είναι τεκμήριο για εσένα γιατί όπως πάμε θα πρέπει να αναθεωρήσουμε τη σημασία των λέξεων.»

Γ.Μπαμπινιώτη, σελ. 1768 θα βρεις την απάντηση……

Ψηλός:
«Βρε τον μπαγάσα πόσο απλά και όμορφα μας τα παρουσιάζει προκειμένου να στηρίξει τις αυθαιρεσίες του.»

Εγώ «αυθαιρεσίες»? Και εσύ…….με τα «θαύματα» και τις «θεάσεις» δηλαδή ΤΙ μας παρουσιάζεις ρε Ψηλέ???? Σοβαρά…….

Ψηλός:
«Τι το ποιο εύκολο από το να πεις ότι πρόκειται για παιχνίδια του μυαλού μας; Δεν κοστίζει τίποτα και κανείς δεν πρόκειται να σε πάρει στα σοβαρά!»

Ενώ άμα πεις ότι……«είδα τον Ιησού να με αρπάζει μετά από μάχη με τον Χάρο και να με επαναφέρει στους κόλπους των εγκόσμιων» είναι «σοβαρή» θέση έ????

Για δες ρε που κατάντησε η λέξη σοβαρότητα στις μέρες μας…….

Ψηλός:
«ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ;;»

Εσύ, εκτός από ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ??

Ψηλός:
«Εγώ όμως σου μιλώ με παραδείγματα και με προσωπικές εμπειρίες ανθρώπων που βίωσαν τα γεγονότα.»

Και το τι είπε ο κάθε φαντασμένος θα το θεωρήσω ως θέσφατο?? Ψηλέ, δεν σοβαρεύεσαι λέω εγώ?

Αν πάμε μια βόλτα από τα διάφορα κράτη, ξέρεις για πόσες «εμπειρίες» για παραδείσους με πιλάφια και σμήνη γυναικών θα ακούσουμε? ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ?

Ψηλός:
«Αυτά τα έμαθες καλά και τα πιπιλίζεις όποτε σου δίνεται ευκαιρία, ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ;;»

Δεν σου αρέσει έ? Και όμως, καλά είναι να τα θυμόμαστε, διότι εάν όλοι γινόμασταν ένα με «Αυτόν», τότε….τέτοιες «χρυσές ημέρες» και πάλι θα είχε η ανθρωπότητα!!

Ψηλός:
«Ο Κύριός μου ενεργεί με απρονοησία ε;;; Ενώ εσύ που μαζεύεις χρήματα εις βάρος των συνανθρώπων σου και εκμεταλλεύεσαι των φτωχό και τον αδύναμο είσαι ο άμεμπτος και καθαρός, ε;;»

Σαφέστατα και ενεργεί με απρονοησία. Ανέκαθεν ενεργούσε με απρονοησία!

Όσο για το τι μαζεύω ή όχι, ΚΑΙ ΑΥΤΟ, να πας να το πεις ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΣΟΥ. Διότι, ο Θεός σου είναι αυτός που έστεψε με τις ευλογίες Του το ξεπούλημα της γυναικός του Αβραάμ ΓΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, ο Θεός σου είναι αυτός που ευλόγησε τις σφαγές των αλλόθρησκων, ο Θεός σου είναι αυτός που συνόδεψε τον λαό του Ισραήλ προς την αρπαγή ξένων περιουσιών, ξένων εδαφών.

Εάν υπάρχει ένας Θεός που ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΕ το χρήμα, που νομιμοποίησε ΤΟ ΚΛΕΨΙΜΟ εις το όνομα του Θεού, τότε είναι αυτός της Βίβλου.

Και εάν θέλεις, εάν έχεις ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΤΣΙΑ, ορίστε να μας αποδείξεις το αντίθετο.

Ψηλός:
«Θα σε συμβούλευα, λοιπόν, να μην αναφέρεις καν τέτοιου είδους επιχειρήματα, όπως και τα παραπάνω, γιατί ως και παιδάκια δημοτικού θα γελάσουν με αυτά που λες!!»

Ψηλέ, αυτή η αδιέξοδη και αντιφατική ρητορική που επιδίδεστε, ΜΟΝΑΧΑ ΣΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ.

Ψηλός:
«Μα και η φύση δικό Του δημιούργημα είναι! Μα γίνεται τίποτα χωρίς πίστη βρε Σβάμπε;;»

Μπα, από που και ως που αυτή η σιγουριά?? Και ΓΙΑΤΙ δεν είναι ο Θεός σου, που είναι και ανύπαρκτος συνάμα, ένα δημιούργημα της Φύσης? Έχεις καμία ΛΟΓΙΚΗ απάντηση?

Ψηλός:
«ΠΟΛΛΑ, αν ανοίξεις τα μάτια σου.»

Πολλά «ΘΑ» Ψηλέ…..

Ψηλός:
«Αν βγεις έξω στο δρόμο και ρωτήσεις οποιοδήποτε για το "πώς πάνε τα πράγματα" θα σου πει ότι περιμένει από ώρα σε ώρα να γίνει το ΜΠΑΜ γιατί δεν πάει άλλο.»

Ψηλέ, τζάμπα μην προσπαθείς να αλιεύσεις. Για τα θεοκρατικά συστήματα ο χρόνος έχει τελειώσει πλέον.

Όπου και όποτε ο χριστιανισμός και ο Θεός του είχανε το πάνω χέρι, σήψη και σκοταδισμός ήταν το αποτέλεσμα. Πάρε παράδειγμα το Βυζάντιο, πάρε παράδειγμα την Ιερουσαλήμ, πριν ή κατά την διάρκεια των δήθεν συμβάντων του Ιησού.

Η θρησκεία αυτή Ψηλέ ξέρει ΜΟΝΑΧΑ να διαιρεί. Όχι να ενώνει. Η ιστορική της διαδρομή τα λέει όλα.

Ψηλός:
«ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΛΕΕΙ Η ΕΝ ΛΟΓΩ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΛΙΓΑΚΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ;;»

Ψηλέ, με κουράζεις. Θα το σκεφτώ, και μάλλον θα γράψω κάτι ακόμα, αν και είναι απλό το θέμα θα έλεγα.

Ψηλός:
«Να δρασκελίσω να πάω που φίλτατε;; Που είναι ο τόπος που προτείνεις εσύ σήμερα να πάω φίλε;; Στο τυχαίο, στο τίποτα, στις προσωπικές ανυπόστατες εκτιμήσεις του καθενός;»

Να δρασκελίσεις προς τη Γνώση, και μετέπειτα προς την Αυτογνωσία, την Ευδαιμονία. Μακριά από «αποκλειστικές» εμμονές και «προστάτες προβάτων»,μακριά από κενά λόγια που καλύπτονται πίσω από ένα «εξ αποκαλύψεως».

Που αλλού να θέλεις να δρασκελίσεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 23:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
λιγα λογια για το <<θαυμα>>


Η ξηρά μουμιοποίηση είναι η διαδικασία κατά την οποία αφυδατώνεται ολωσδιόλου το πτώμα, απομένει το δέρμα, το οποίο ακουμπά πάνω στα οστά, και με την εκταφή του σώματος αποκαλύπτεται ότι το πτώμα παραμένει αναλλοίωτο.

«Αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα στην ξηρά μουμιοποίηση είναι ότι αποξηραίνεται το σώμα και με την εξάτμιση των υγρών συστατικών το δέρμα μένει, κολλάει πάνω στα οστά και παραμένει αναλλοίωτο. Μπορεί να συμβεί δε σε οποιοδήποτε μέρος όπου εξασφαλίζεται η διέλευση κάποιου αέρος».

Οι παραλλαγές της σήψης, είναι δύο: η ξηρά μουμιοποίηση, στην οποία αναφερθήκαμε, και η σαπουνοποίηση. Κατά τη δεύτερη παραλλαγή της σήψης έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα (αναλλοίωτο πτώμα), αλλά συμβαίνει λόγω της μεγάλης υγρασίας του περιβάλλοντος».

Τα σώματα που θάβονται σε πολύ ξηρά ή και κρύα κλίματα υφίστανται μουμιοποίηση και μένουν ανέπαφα για πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα.


αυτα τα λιγα για το θαυμα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 02:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
Πού είναι η μπάλα, ρε παιδιά;
Καλά, μιλάμε ο ρυθμός δημοσίευσης των σχολίων σ' αυτό το topic είναι καταιγιστικός. Ένα τριήμερο απουσίασα και χάθηκε το... τόπι!

Απ' ότι βλέπω, οφείλω είτε διευκρινίσεις είτε απαντήσεις μια και τo σχόλιό μου έγινε quote επανειλημμένως. Καλό αυτό! Βtw, thanks Ψηλέ for promo!

Λοιπόν, ες αύριον τα νέα, καιρού -ουχί μετεωρολογικού αλλά χρονολογικού- επιτρέποντος...

---------
ΥΓ. Διαμαρτυρία:
Αν και η πλειονότητα των μελών εδώ μέσα φαίνονται για αρχαιολάτρες, εντούτοις λησμονούν να απευθύνουν έστω ένα ξερό καλοσώρισμα σε ένα νέο μέλος, του Ξενίου Διός τιμής ένεκεν...
Τι να συμπεράνω; Πως πρόκειται για fans του Άρη; (όχι Θεσσαλονίκης, αλλά του εν Ολύμπω;)

Coοlάρεται Συνέλληνες, ένθεν κακείθεν... ο φανατισμός βλάπτει σοβαρά όχι μόνο τους ισχυρισμούς σας, αλλά και την υπερήφανη καταγωγή σας!
Νισάφι πια! (χε, χε... τούρκικα καταλαβαίνετε;)


© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 02:25:44  Εμφάνιση Προφίλ
Η ιατροδικαστική γνωμάτευση για το σκήνωμα του π. Βησσαρίωνα

Για παράδοξο και ανεξήγητου επιστημονικώς φαινόμενου κάνει λόγο στη γνωμάτευσή του ο προϊστάμενος της ιατροδικαστικής υπηρεσίας Πάνος Γιαμαρέλλος
(13/03/2006 17:19)

Τη συνείδηση του λαού και των πιστών που γνώρισαν τον ιερομόναχο της Μονής Αγάθωνος π. Βησσαρίωνα Κορκολιάκο και μιλούν περί αγιότητας έρχεται να επιβεβαιώσει η γνωμάτευση που υπέβαλε προς την Ιερά Μητρόπολη Φθιώτιδος ο προϊστάμενος της Ιατροδικαστικής Υπηρεσίας και καθηγητής των Σχολών της Ελληνικής Αστυνομίας Πάνος Γιαμαρέλλος. Στην έκθεσή του ο γνωστός ιατροδικαστής δηλώνει ότι «πρόκειται περί παραδόξου και ανεξήγητου επιστημονικώς θέματος» η σχεδόν ανέπαφη από τη φθορά του χρόνου διατήρηση του λειψάνου του π. Βησσαρίωνος.
«Ερευνήσας το σκήνωμα του μακαριστού π. Βησσαρίωνος διαπίστωσα παράδοξον και μοναδικόν φαινόμενον κατά τη διάρκεια της υπεπεντηκονταετούς σχεδόν ιατροδικαστικής μου υπηρεσίας και καριέρας, δηλαδή διατηρήσεως ανθρωπίνου σώματος (σκηνώματος), ενδυμάτων (ιερών αμφίων), υποδημάτων, ως και φερέτρου επί μίαν ολόκληρον δεκαπεντεατίαν, σχεδόν ανέπαφον από την ακατανίκητον φοράν του χρόνου. Πρόκειται περί δυσεξήγητου φαινομένου, το οποίον μόνον ο επερχόμενος χρόνος θα διερμηνεύσει οπωσδήποτε αλαθήτως» αναφέρει στην εξασέλιδη γνωμάτευση που απέστειλε προς τον Μητροπολίτη Φθιώτιδος Νικόλαο ο κ. Γιαμαρέλλος.

Το θαυμαστό αυτό και συγκλονιστικό συνάμα γεγονός χειρίζονται με τη δέουσα προσοχή η Ιερά Σύνοδος, η Ιερά Μητρόπολη Φθιώτιδος και ο οικείος Μητροπολίτης Νικόλαος. Σε γραπτή ανακοίνωση του ο Μητροπολίτης Νικόλαος αναφέρεται στο ιστορικό της αποκάλυψης του σκηνώματος και παρουσιάζει τις ενέργειες και αποφάσεις του καθώς και το συμπέρασμα της ιατροδικαστικής έκθεσης.
«Δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία, ότι με το παράδοξο αυτό σημείο, δηλαδή της αφθαρσίας του λειψάνου του αγίου Γέροντος, ο Θεός επεκύρωσε τη γνώμη του λαού, ο οποίος πιστεύει και μαρτυρεί την αρετή του ταπεινού , πράου, ελεήμονος και φιλανθρώπου ιερομονάχου. Μετά δε την άποψη της ιατρικής επιστήμης έχομε βεβαία την πεποίθηση, ότι αυτό που ομόφωνα η συνείδηση της Εκκλησίας πιστεύει, είναι πραγματικότης, ότι δηλαδή ο μακαριστός Γέρων Βησσαρίων υπήρξε άνθρωπος του Θεού» γράφει ο Μητροπολίτης Νικόλαος. Και προσθέτει: «Δεν σπεύδουμε να τον ανακηρύξουμε άγιο, ούτε να συνθέσουμε ιερές ακολουθίες, ούτε να καλέσουμε το λαό να τον προσκυνήσει, ούτε να αγιογραφήσουμε την εικόνα του. Εμείς, σύμφωνα με την πράξη που ακολουθεί η Εκκλησία μας θα τοποθετήσουμε το φέρετρο με το ιερό λείψανό του, όπως είναι σε μια γωνιά ενός μικρού παρεκκλησίου της Μονής και θα αφήσουμε το Θεό να μιλήσει μέσω του χρόνου». Μάλιστα ο Μητροπολίτης Νικόλαος παρακαλεί το ευσεβές πλήρωμα της Εκκλησίας να μην παρασυρθεί «από το συναίσθημα και τον ενθουσιασμό, αλλά να επιδείξει σοβαρότητα, σεμνότητα και πνευματικότητα, ώστε να αποφευχθούν οι υπερβολές και κυρίως να μη δοθεί λαβή σκανδαλισμού και παρερμηνειών στο όντως συγκλονιστικό, θαυμαστό και ιερό αυτό σημείο της αγάπης του Θεού».

Μάλιστα η Ιερά Μητρόπολη ενημερώνει τον πιστό λαό, ότι το λείψανο του μακαριστού π. Βησσαρίωνος θα παραμένει σε ένα κελί της Μονής μη επισκέψιμο μέχρις ότου ετοιμασθεί ο τόπος της νέας εναποθέσεως του.
Ο εκπρόσωπος της Ιεράς Συνόδου Μητροπολίτης Πατρών Χρυσόστομος αναφερόμενος στο ζήτημα είπε πως η Ιερά Σύνοδος αναμένει την έκθεση του Μητροπολίτη Φθιώτιδος Νικολάου και ακολουθεί συγκεκριμένη πρακτική έναντι τέτοιων θεμάτων.


Edited by - Ψηλός on 27/04/2006 02:28:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 03:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
Ψηλέ, όταν η στάση του συνομιλητή σου είναι "ου με πείσεις, καν με πείσεις", τότε το να επιμένεις στα ίδια και στα ίδια και μάλιστα με περισσότερη επιμονή!!! είναι τουλάχιστον να μη τι άλλο... ΜΑΖΩΧΙΣΜΟΣ.

Easy boy, μην κάνεις σαν τους Γιαχωβάδες... Δεν νομίζω πως εξαρτάται καν η υποτιθέμενη σωτηρία της ψυχής σου από την ικανότητα του "πείθειν" και του "προσυλητίζειν". Χώρια που είσαι εκτός θέματος!
Για ρίξε μια ματιά στον τίτλο του topic... Με το συμπάθιο δηλαδή, Ψηλέ.

Ρε Σβάμπε, μη τον συκλετίζεις κι εσύ!

Be cool, boys. Αφήστε τις αψιμαχίες κι επανέλθετε στη Διαλεκτική, αλλά επί του θέματος.

Τάδε ελάλησε προς τους παλιούς ο νέος... Ουγκ

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 03:36:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλέ, όταν η στάση του συνομιλητή σου είναι "ου με πείσεις, καν με πείσεις", τότε το να επιμένεις στα ίδια και στα ίδια και μάλιστα με περισσότερη επιμονή!!! είναι τουλάχιστον να μη τι άλλο... ΜΑΖΩΧΙΣΜΟΣ.

Easy boy, μην κάνεις σαν τους Γιαχωβάδες... Δεν νομίζω πως εξαρτάται καν η υποτιθέμενη σωτηρία της ψυχής σου από την ικανότητα του "πείθειν" και του "προσυλητίζειν". Χώρια που είσαι εκτός θέματος!
Για ρίξε μια ματιά στον τίτλο του topic... Με το συμπάθιο δηλαδή, Ψηλέ.

Ρε Σβάμπε, μη τον συκλετίζεις κι εσύ!

Be cool, boys. Αφήστε τις αψιμαχίες κι επανέλθετε στη Διαλεκτική, αλλά επί του θέματος.

Τάδε ελάλησε προς τους παλιούς ο νέος... Ουγκ

© unregistered essence


Καλώς ήλθες βρε!!!

Άντε, και σιδεροκέφαλος!!!!

*****Και πούσαι!!!
.......
......
σιδεροκέφαλος είπαμε!!!

όχι χοντροκέφαλος!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 16:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Στην έκθεσή του ο γνωστός ιατροδικαστής δηλώνει ότι «πρόκειται περί παραδόξου και ανεξήγητου επιστημονικώς θέματος» η σχεδόν ανέπαφη από τη φθορά του χρόνου διατήρηση του λειψάνου του π. Βησσαρίωνος.
«Ερευνήσας το σκήνωμα του μακαριστού π. Βησσαρίωνος διαπίστωσα παράδοξον και μοναδικόν φαινόμενον κατά τη διάρκεια της υπεπεντηκονταετούς σχεδόν ιατροδικαστικής μου υπηρεσίας και καριέρας, δηλαδή διατηρήσεως ανθρωπίνου σώματος (σκηνώματος), ενδυμάτων (ιερών αμφίων), υποδημάτων, ως και φερέτρου επί μίαν ολόκληρον δεκαπεντεατίαν, σχεδόν ανέπαφον από την ακατανίκητον φοράν του χρόνου. Πρόκειται περί δυσεξήγητου φαινομένου,


ο εν λογο λυριος μπορει να βρισκει δυσεξηγητο φαινομενο και την παρασκευη αφρογαλακτου τι να κανουμε
το θεμα ειναι πολυ απλο ξηρα μουμιοποιηση λεγετε το θαυμα
τωρα αν θες να πιστευεις οτι ειναι θαυμα με γεια σου με χαρα σου

αληθεια ψηλε με τις απαντησεις που περιμενω στο αλλο θεμα τι εγινε;;;
γαργαρα τις εκανες;;;;;

στο θεμα μας τωρα περι 12θεου

το ειπα και πριν αλλα το ξανα λεω
ας πιστευουν οτι θελουν ας πιστευουν και στα αγγουρια τουρσι
δεν με νιαζει η εκκλησια τι προβλημα εχει;;
η εκκλησια δεν λεει οτι ο θεος αφησε τον ανθρωπο ελευθερο να κανει την ζωη του;;
τα ατομα αυτα επελεξαν να λατρευουν τον δια και τους λοιπους θεους και θεες
μετα θανατον θα κριθουν


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 21:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Για παράδοξο και ανεξήγητου επιστημονικώς φαινόμενου κάνει λόγο στη γνωμάτευσή του ο προϊστάμενος της ιατροδικαστικής υπηρεσίας Πάνος Γιαμαρέλλος
(13/03/2006 17:19)


Ο κ. Γιαμαρελλος σε μια τοποθετηση καποιου συνομιλητη του σ΄ενα τηλεοπτικο καναλι ,πως :"καλο θα ηταν να περιμενουμε την επιστημη να αποφανθει" ,απαντησε : Πια επιστημη ,η επιστημη ειμαι εγω και απαντησα .Δεν ειναι κανενας πιο πανω απο μενα.Εγω που ....μπλα μπλα μπλα....

Αυτα μονο ως ευτραπελα τα βλεπω εγω.Κανενας επιστημονας που θελει να λεγεται επιστημανας δεν κανει τετοιου ειδους τοποθετησεις...οπως και δεν εκανε.

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 22:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Στο συνέδριο αυτό πρωτοστάτησαν και οι Έλλη-νες νεοπαγανιστές. Το λεγόμενο «Ύπατο Συμβούλιο Ελλήνων Εθνικών» υπήρξε ο συνδιοργανωτής του συνεδρίου και συνιδρυτής της «Παγκόσμιας Εκκλησίας των Εθνικών».


Φιλτατε Ψηλε .Δεν ειναι εκφραστης των απανταχου δωδεκαθεϊστων το Υ.Π.Ε.Ε.Εκφραζει μια μεριδα ανθρωπων που συμφωνουν με τις θεσεις του.Σαν και αυτο θα γινουν και αλλα πολλα "Υ.Π.Ε.Ε".Τι σημαινει αυτο.

Να σε ενημερωσω πως το Παγκοσμιο Συμβουλιο Εκκλησιων που ιδρυθηκε το 1948 εχει ως μελη του περι τις 330 χριστιανικες εκκλησιες προερχομενες απο 100 χωρες εκτος των Καθολικων, οι οποιοι ωστοσο συμμετεχουν ως παρατηρητες.Εγκυμονει κανενα κινδυνο αυτο;(Ριξε μια ματια εδω http://cwme.wcc-coe.org/Media_impact_Greek.963+B6Jkw9NyZjSGFzaD1
lNTQzNjMxNTQzJnR4X3R0bmV3c1tiYWNrUGlkXT04NzAmdHhfdHRu
ZXdzW3R0X25ld3NdPTE1OA__.0.html)

Ολα αυτα που λες περι "νεοπαγανισμου" , κατ΄εμε στερουντε σοβαροτητος και αποσκοπουν στην εκ νεου τρομοκρατια των "ποιμνιων".Ειναι ο πραγματικος σκοταδισμος ,ειναι η "μουμιοποιηση" του νου και της σκεψης ,ειναι ....

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 22:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
αδιαβαστε ξερεις ποσα περνει η εκκλησια τον χρονο αν υπολογησουμε οτι ολοι πρεπει να κανουν βαπτιση γαμο κηδεια;;
14.285.714,28
ειναι πολλα τα λεφτα αρη

για να μην νομηζει κανεις οτι ειμαι υπερβολικος
υπολογιστε οτι ο ανθρωπος ζει κατα μεσο ορο 70 χρονια
αν πουμε οτι σκαει στην εκκλησια για καθε ενα απο τα μυστηρια 300-400 ευρω στο τελος της ζωης του εχει σκασει 900-1200
περνουμε την μεση τιμη 1000 δια 70 =14,28571428 το χρονο επι 10.000.000 που ειμαστε = 14.285.714,28


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 00:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
Εντάξει, παληκάρια, παίξατε όντως καλή μπάλα, κλείσατε τον Ψηλό στα καρέ του και δεν τον αφήσατε να περάσει ούτε τη σέντρα... είχατε την κατοχή, και με τις απανωτές επιθέσεις σας κερδίσατε τις εντυπώσεις, αλλά στην τελική... απομείνατε στη φλυαρία και στο μηδέν εις το πηλίκον (σκορ: 0-0). Σιδεροκέφαλε, Ψηλέ!... ρε μπας και φοράς ποντιακό κεφάλι;

Για να μεταφέρουμε τώρα την μπάλα στα καρέ σας, να δούμε πόσο καλά φυλάτε το "πλεκτό" σας...

Κι επειδή δεν μου αρέσουν τα "γιουρούσια" ας βάλουμε την μπάλα κάτω να κάνουμε control παιχνίδι altogether: step by step, ένα βήμα τη φορά.

ΒΗΜΑ 1ο
Τάδε έφη ο ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:

quote:

Εδω νομιζω πως υπερβαλεις .Ειναι προδηλο πως δεν αντιγραφουμε το παρελθον ,αλλα το προσαρμοζουμε στο σημερα ,διατηρωντας και διαφυλασοντας τις ανθρωπινες αξιες και ιδανικα.Οχι επειδη η σημερινη κοινωνια ειναι πιο εναρετη απο την προηγηθεισα αρχαια κοινωνια ,αλλα διοτι πρεπει να υπαρξει μια περιοδος "ηπιας προσαρμογης" στα σημερινα δεδομενα.


ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, τα περί λατρευτικών οργίων των αρχαίων ημών προγόνων προφανώς δεν τα αγνοείς, γι' αυτό και ισχυρίζεσαι πως οι νεο12θεϊστές δεν αντιγράφετε το παρελθόν, αλλά το προσαρμόζετε στο σημερινό πολιτισμικό πλαίσιο και στο υπάρχoν σύστημα αξιών.

Ερώτηση 1η: Δεν μοιάζει αντιφατικό και οξύμωρο το να στοχοθετείτε την προσαρμογή του κινήματός σας σ' ένα σύστημα αξιών που κατεξοχήν θεμελιώθηκε και οικοδομήθηκε επί 2000 χρόνια σε μια θρησκεία που όχι μόνο αμφισβητείτε αλλά κι απ' ότι βλέπω μάχεσθε και πεισμόνως και παντοιοτρόπως;

Ερώτηση 2η: Μιλάτε επίσης για μια περίοδο "ήπιας προσαρμογής"... μετά την οποία θα ακολουθήσει τι; Μπορείς να γίνεις πιο ξεκάθαρος; Η θεωρία της "ήπιας προσαρμογής" αφορά τους τακτικούς ελιγμούς του κινήματός σας ή κάποια "θεολογική" στόχευση αποκάθαρσης της λατρευτικής πρακτικής του αρχαίου παγανισμού από μη αποδεκτές σήμερα συμπεριφορές (π.χ ανθρωποθυσίες και ιερή πορνεία);

-------------
ΥΓ. Οι ερωτήσεις φυσικά δεν απευθύνονται αποκλειστικά στον ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ, αλλά και σε οποιονδήποτε έχει άποψη επι του θέματος. Γιατί το ζήτημα "Δωδεκάθεο" δεν είναι αμιγώς προσωπικό, αλλά μας αφορά όλους, τόσο για το κοινό πολιτισμικό μας αύριο, όσο και για την κοινωνικοπολιτική σταθερότητα αυτού του τόπου.

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 02:21:51  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Bartimaeus, το σιδεροκέφαλος, στο πλαίσιο του καλωσορίσματος, έχει την έννοια του «καλοστέριωτου», και ευχή για καλές αντοχές γιατί, όπως μάλλον έχεις καταλάβει και εσύ, εδώ μέσα αν δεν έχεις κεφάλι από σίδερο, αν όχι από ατσάλι, δεν την βγάζεις καθαρή!!

quote:
Γηγενής
ο εν λογο λυριος μπορει να βρισκει δυσεξηγητο φαινομενο και την παρασκευη αφρογαλακτου τι να κανουμε
το θεμα ειναι πολυ απλο ξηρα μουμιοποιηση λεγετε το θαυμα
τωρα αν θες να πιστευεις οτι ειναι θαυμα με γεια σου με χαρα σου
αληθεια ψηλε με τις απαντησεις που περιμενω στο αλλο θεμα τι εγινε;;;
γαργαρα τις εκανες;;;;;
στο θεμα μας τωρα περι 12θεου
το ειπα και πριν αλλα το ξανα λεω
ας πιστευουν οτι θελουν ας πιστευουν και στα αγγουρια τουρσι
δεν με νιαζει η εκκλησια τι προβλημα εχει;;
η εκκλησια δεν λεει οτι ο θεος αφησε τον ανθρωπο ελευθερο να κανει την ζωη του;;
τα ατομα αυτα επελεξαν να λατρευουν τον δια και τους λοιπους θεους και θεες
μετα θανατον θα κριθουν

Βρε μπαγάσα Γηγενή, το ίδιο σχολείο με το Σβάμπε έβγαλες και εσύ;;

Όχι, γιατί βλέπω ότι και εσύ με πολύ άνεση και ευκολία απαξιώνεις και αναιρείς πορίσματα επιστημόνων, αλλά και εκφέρεις δική σου αυθαίρετη άποψη (γιατί ίσως κάπου διάβασες ότι μπορεί να συμβεί και αυτό), θαρρείς και ήσουν εσύ που έκανες τη νεκροψία.

Βρε, για χαλαρώστε λίγο και ξεκαβαλίστε το καλάμι!!

Γηγενή! Όταν θες να λες και να ισχυρίζεσαι ότι είσαι «αντικειμενικός» και «ουδέτερος», δεν πρέπει να περιορίζεσαι μόνο στη δήλωση, αλλά πρέπει και ο λόγος σου γενικότερα να το αποδεικνύει αυτό. Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω!

Με ρωτάς γιατί δεν σου απαντώ σε αυτά που με ρώτησες σε άλλο θέμα.
Πάλι τα ίδια θες να αρχίσουμε;; Σου έλειψε βλέπω η κόντρα και το τραβάει η ψυχή σου!

Συζήτηση για πλάκα θα κάνουμε;; (σάμπως κάνουμε και τίποτα άλλο, σε τελευταία ανάλυση, εδώ μέσα;)

Όσον αφορά τώρα αυτό που λες για τα «αγγούρια τουρσί» έχω να σου πω:

ένας πατέρας, όταν δει το παιδί του να κινδυνεύει από κάτι κακούς λύκους που έχουν ενδυθεί με προβιά αρνιού για να φαίνονται άκακοι, έχει χρέος να επιστήσει την προσοχή στο παιδί του και να ενδιαφερθεί για την σωματική αλλά και πνευματική του ακεραιότητα και ανάπτυξη.

Το παιδί όμως, έχει και δική του θέληση και καθώς μεγαλώνει, σωματικά αλλά και πνευματικά, έρχεται κάποια στιγμή που θα πρέπει μόνο του πια να αποφασίζει για τον εαυτό του.

Έρχεται η στιγμή, λοιπόν, που ελεύθερο πια αποφασίζει για τις επιλογές τους αλλά συνάμα είναι και υπεύθυνο για τις πράξεις του. Ο πατέρας, ότι ήταν να κάνει το έκανε και ευθύνη δεν φέρει, πλέον, καμία. Και εδώ, πιστεύω να κατάλαβες τι θέλω να σου πω.

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Φιλτατε Ψηλε .Δεν ειναι εκφραστης των απανταχου δωδεκαθεϊστων το Υ.Π.Ε.Ε.Εκφραζει μια μεριδα ανθρωπων που συμφωνουν με τις θεσεις του.Σαν και αυτο θα γινουν και αλλα πολλα "Υ.Π.Ε.Ε".Τι σημαινει αυτο.
Να σε ενημερωσω πως το Παγκοσμιο Συμβουλιο Εκκλησιων που ιδρυθηκε το 1948 εχει ως μελη του περι τις 330 χριστιανικες εκκλησιες προερχομενες απο 100 χωρες εκτος των Καθολικων, οι οποιοι ωστοσο συμμετεχουν ως παρατηρητες.Εγκυμονει κανενα κινδυνο αυτο;(Ριξε μια ματια εδω :http://cwme.wcc-coe.org/Media_impact_Greek.
963+B6Jkw9NyZjSGFzaD1lNTQzNjMxNTQzJnR4X3R0bm
V3c1tiYWNrUGlkXT04NzAmdHhfdHRuZX
dzW3R0X25ld3NdPTE1OA__.0.html)
Ολα αυτα που λες περι "νεοπαγανισμου" , κατ΄εμε στερουντε σοβαροτητος και αποσκοπουν στην εκ νεου τρομοκρατια των "ποιμνιων".Ειναι ο πραγματικος σκοταδισμος ,ειναι η "μουμιοποιηση" του νου και της σκεψης ,ειναι ....

Φίλε Αδιάβαστε,
Την απάντηση πιστεύω την έδωσε μόνος σου. Είπες «330 χριστιανικές εκκλησίες» . ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ. ΠΙΣΤΕΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ, άσχετα με το αν διεκδικεί η καθεμία ότι αυτή εκφράζει καλύτερα τη Χριστιανική Πίστη.

Οι έλληνες εθνικοί που πιστεύουν στο Δία, σε ερωτώ, τι σχέση μπορούν να έχουν με του εθνικούς της Σουηδίας, της Λετονίας ή της Ινδίας;;;
Μήπως όλοι οι παραπάνω πιστεύουν στους ίδιους θεούς;;

Τι τους ενώνει όλους αυτούς;;

Μήπως αναρωτήθηκες ποτέ, τι τους ενώνει στην πραγματικότητα όλους αυτούς;;;

Θέλεις να σου πω εγώ τι τους ενώνει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 02:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Παλικαράδες μου δεν χρειάζεται να το φιλοσοφούμε πολύ το θεματάκι. Την λύση μπορεί να μας τη δώσει η Πολιτική Οικονομία.
Οπως και με τις εμπορικές επιχειρήσεις που προσφέρουν ένα προϊόν ή υπηρεσία έτσι κι εδώ το θρησκευτικό πακεταρισμένο προϊόν το προσφέρει από τη μία πλευρά η χριστιανική ορθόδοξη Εκκλησία και από την άλλη ο "Δωδεκαθεισμός" ή η πατρώα θρησκεία τέλος πάντων, παράλληλα με κάποιες άλλες θρησκείες / δοξασίες της Νέας Εποχής.
Θαρρώ πως βρισκόμαστε στην περίπτωση του Ολιγοπωλίου μιας και οι "θρησκευτικές επιχειρήσεις" είναι περιορισμένες ενώ το προϊόν τους μπορεί να είναι ομοιογενές ή και να διαφοροποιείται ουσιαστικά.

Τι κάνουν λοιπόν σε μια τέτοια περίπτωση οι επιχειρήσεις της ολιγοπωλιακής αγοράς? Καταλαβαίνουν από κάποιο σημείο και μετά ότι ο πόλεμος (χαμήλωμα) των τιμών για προσέλκυση πελατών αποβαίνει εις βάρος τους κι έτσι έρχονται σε συννενόηση να διακόψουν τον ανταγωνισμό τιμών. Ο ανταγωνισμός δεν παύει, απλα περνάει σε άλλα στάδια όπως διάφορες καινοτομίες στο προϊόν, ειδικές προσφορές (3 τεμάχια στην τιμή των 2 κτλ.) και άλλα έχοντας παράλληλα διαμορφώσει ένα κλίμα συνεργασίας. Συνήθως ορίζεται και μία ηγετικη΄επιχείρηση που συντονίζει το παιχνίδι και φροντίζει τα κερδη να είναι ικανοποιητικά για όλες τις εμπλεκόμενες επιχειρήσεις.

Τώρα...τι ενδείξεις έχουμε για την παραπάνω συμπεριφορά στο χώρο των θρησκειών και συγκεκριμένα στην Ελλάδα?

1)Ο Χριστόδουλος φέτος δεν απήγγηλε τους αφορισμούς κατά των Ελληνων την Κυριακή της Ορθοδοξίας(οπ, να μια πράξη καλής θέλησης)
2) Είναι επίσης γνωστές οι τσακπίνικες φράσεις του Αρχιεπισκόπου τύπου "ελάτε και με τα σκουλαρίκια στην Εκκλησία", "σας πάω" καθώς και τα μουράτα ανέκδοτα, συμπεριφορές που αν μη τι αλλο μαρτυρούν μια πιο προοδευτική και εκμοντερνισμένη τάση της εκκλησίας που διαφέρει από τον στείρο συντηρητισμό παλαιοτέρων εποχών.
3)Οι θρησκείες έχουν ιδρύσει απ'ότι γνωρίζω κάποια παγκόσμια ένωση ή κατι τέτοιο και οργανώνουν συνεδριάσεις.
4)Βλέπουμε σε κάποιους κύκλους να συγχονεύονται ορισμένα χαρακτηριστικά διαφορετικών θρησκειών και κόσμων. Π.χ πήρε το ματι μου σε μια τηλεοπτική εκπομπή πώλησης βιβλίων εικόνα χριστιανικής τέχνης να παρουσιάζει τον Πλάτωνα χωρίς φωτοστέφανο βέβαια αλλα από πάνω φαινόταν ο Χριστός(νομίζω).

Ολοι οι ιδρυτές των θρησκειών δεν είναι τόσο αφελείς ώστε να μην καταλάβουν πως ο αλληλοσπαραγμός τους βλάπτει. Θεωρώ πιθανότερη μια μελλοντική συμπλευση/συμπόρευση των μέχρι τώρα αντιμαχόμενων θρησκειών ώστε κανείς να μην μείνει παραπονεμένος στην "απ'έξω" και όλοι να τρώνε από την πίτα έστω και διαφορετικου μεγέθους κομματια. Οι αμοιβαίες υποχωρήσεις τους εξυπηρετούν καλύτερα από το να αλληλοεξουδετερωθούν και να δημιουργήσουν απέχθεια στον κόσμο. Οπότε μη σας φανεί περίεργο αν στο μέλλον δούμε τίποτα παπα-Τσάκαλους να λένε και κάνα αρχαιοελληνικό εμβατήριο στη λειτουργία ή και κάνα Ρασιά ή Καλόπουλο να λένε κάνα "Κύριε ελέησον" που και που.

ΥΓ. Εθεσα στην πρώτη σελίδα έναν προβληματισμό για το αν είναι ορθό να χρησιμοποιηθούν οι χώροι με αρχαιοελληνικά μνημεία για τις λατρευτικές τελετές των δωδεκαθεϊστών πέρνοντας θέση αρνητική σε πρώτη φάση εξηγώντας και τον λόγο. Ομολογώ πως περίμενα κάποιον σχολιασμό μιας και αυτός ο προβληματισμός αφορά αμιγώς το θέμα μας και όχι οι Βησσαρίωνες και τα "θαύματα".

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 28/04/2006 02:58:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 10:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Οι έλληνες εθνικοί που πιστεύουν στο Δία, σε ερωτώ, τι σχέση μπορούν να έχουν με του εθνικούς της Σουηδίας, της Λετονίας ή της Ινδίας;;;
Μήπως όλοι οι παραπάνω πιστεύουν στους ίδιους θεούς;;

Τι τους ενώνει όλους αυτούς;;

Μήπως αναρωτήθηκες ποτέ, τι τους ενώνει στην πραγματικότητα όλους αυτούς;;;

Θέλεις να σου πω εγώ τι τους ενώνει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;



Γιά πες μας τι θεωρείς ότι τους ενώνει αγαπητέ Ψηλέ.
Αν δούμε πώς ήταν τα πράγματα στην αρχαιότητα, σίγουρα υπήρχαν πολλά που τους ένωναν. πχ. ο Απόλλων σύμφωνα με μας ζούσε τον μισό καιρό στον Βορρά και οι ιέρειες του ήταν Υπερβόρειες. Την Δωδώνη την ίδρυσε σύμφωνα με κάποιους μύθους ιέρεια από την Αίγυπτο. Ο Βέροσος ήταν ιερέας που ήρθε από την Βαβυλώνα και έγραψε εδώ την βαβυλωνιακή ιστορία, χωρίς αυτά τα γραπτά θα ξέραμε πολύ λιγότερα πράγματα για τους θεούς των βαβυλωνίων και των ασσυρίων. Οι θεοί των Ρωμαίων ήταν η συνέχεια του ελληνικού Δωδεκάθεου, το ιερό δέντρο των δρυϊδων, ήταν το ίδιο με το ιερό δέντρο του Δία στην Δωδώδη, οι διάφορες μικρές λατρείες ταξίδευαν σχεδόν ελεύθερα στον γνωστό τότε κόσμο (πχ μπορεί να διώκονταν σε ένα μέρος αλλά έβρισκαν καταφύγιο σε ένα γειτονικό) κλπ.

Οι θρησκευτικές διαμάχες μάλλον περιοριζόντουσαν μέσα στα πλαίσια της ίδιας της θρησκείας (πχ. στην Αίγυπτο) και δεν φαίνεται να είχαν την μορφή ιερού πολέμου εναντίον αλλοθρήσκων. Οπου καταστράφηκαν ναοί και διώχθηκαν ιερατεία, έγινε βασικά για την πολιτική κυριαρχία και όχι για την θρησκευτική επέκταση και επικράτηση γι αυτό και δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ ως αιτία ή έστω ως δικαιολογία.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 11:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
ΥΓ. Εθεσα στην πρώτη σελίδα έναν προβληματισμό για το αν είναι ορθό να χρησιμοποιηθούν οι χώροι με αρχαιοελληνικά μνημεία για τις λατρευτικές τελετές των δωδεκαθεϊστών πέρνοντας θέση αρνητική σε πρώτη φάση εξηγώντας και τον λόγο. Ομολογώ πως περίμενα κάποιον σχολιασμό μιας και αυτός ο προβληματισμός αφορά αμιγώς το θέμα μας και όχι οι Βησσαρίωνες και τα "θαύματα".

Συμφωνώ και εγώ ότι δεν είναι λογικό να οικειοποιηθούν κατά κάποιο τρόπο οι δωδεκαθεϊστές τα αρχαία μνημεία. Δεν είδα βέβαια να απαιτούν κάτι τέτοιο αλλά ζητούν άδεια να χρησιμοποιούν έναν-δύο χώρους μια-δυό φορές τον χρόνο. Νομίζω ότι ούτε αυτό είναι εφικτό όσο αφορά τα γνωστά και προστατευμένα μνημεία. Πιθανόν να μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν κάποιους άλλους ναούς που δεν είναι καν προστατευμένοι (υπάρχουν πολλοί τέτοιοι σκόρπιοι ναοί σε μη τουριστικές περιοχές).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 14:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis

Βρε μπαγάσα Γηγενή, το ίδιο σχολείο με το Σβάμπε έβγαλες και εσύ;;

ναι λεγεται λογικη

Όχι, γιατί βλέπω ότι και εσύ με πολύ άνεση και ευκολία απαξιώνεις και αναιρείς πορίσματα επιστημόνων, αλλά και εκφέρεις δική σου αυθαίρετη άποψη (γιατί ίσως κάπου διάβασες ότι μπορεί να συμβεί και αυτό), θαρρείς και ήσουν εσύ που έκανες τη νεκροψία.

το να εχουμε ενα πτωμα που εχει υποστει ξηρα μουμιοποιηση κατι που δεν ειναι καθημερινο φαινομενο αλλα συμβαινει σε συνθηκες αναλογες με τον χωρο ταφης του ατομου και να βγαινουν διαφοροι να λενε θαυμα θαυμα ε τοτε βλεπουμε ποιος ειναι ο αυθαιρετος και ποιος οχι


Βρε, για χαλαρώστε λίγο και ξεκαβαλίστε το καλάμι!!

καβαλησα το καλαμι γιατι ειπα οτι το θαυμα ειναι ξηρα μουμιοποιηση;;;;;

Γηγενή! Όταν θες να λες και να ισχυρίζεσαι ότι είσαι «αντικειμενικός» και «ουδέτερος», δεν πρέπει να περιορίζεσαι μόνο στη δήλωση, αλλά πρέπει και ο λόγος σου γενικότερα να το αποδεικνύει αυτό. Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω!

οχι δεν καταλαβα θελω να μου το εξηγησεις


Με ρωτάς γιατί δεν σου απαντώ σε αυτά που με ρώτησες σε άλλο θέμα.
Πάλι τα ίδια θες να αρχίσουμε;; Σου έλειψε βλέπω η κόντρα και το τραβάει η ψυχή σου!

η ερωτηση μου ειναι απλη
λες οτι ο θεος θελει να τον αγαπαμε ποιο πολυ και απο τα παιδια μας και απο τον εαυτο μας και απο ολους τους αλλους
σε ρωταω
αν ο θεος σου ελεγε σφαξε το παιδι σου για να μου δειξεις οτι με αγαπας ποιο πολυ απ οαυτο θα το εκανες;;;;
η αλλα ερωτηση εχει να κανει με αυτο που ειπες οτι οσοι δεν ειναι χριστιανοι εχουν ψυχολογικα προβληματα γιατι οι αλλοι στην οικογενεια τους ειναι

δεν εχει να κανει με κοντρα αλλα θελω να μου τεκμηριωσεις τις αποψεις σου
περιμενω απαντηση


Συζήτηση για πλάκα θα κάνουμε;; (σάμπως κάνουμε και τίποτα άλλο, σε τελευταία ανάλυση, εδώ μέσα;)


θεωρεις οτι η συζητηση που γινετε εδω ειναι για να κανεις πλακα;;;;;;
θες να πεις οτι το εσωτερικα το βλεπεις σαν μεσο για να κανεις πλακα;;;
θεωρεις τα ατομα που συζητανε μαζι σου οτι δεν εχουν κατι σοβαρο να πουν;;;

Όσον αφορά τώρα αυτό που λες για τα «αγγούρια τουρσί» έχω να σου πω:

ένας πατέρας, όταν δει το παιδί του να κινδυνεύει από κάτι κακούς λύκους που έχουν ενδυθεί με προβιά αρνιού για να φαίνονται άκακοι, έχει χρέος να επιστήσει την προσοχή στο παιδί του και να ενδιαφερθεί για την σωματική αλλά και πνευματική του ακεραιότητα και ανάπτυξη.

Το παιδί όμως, έχει και δική του θέληση και καθώς μεγαλώνει, σωματικά αλλά και πνευματικά, έρχεται κάποια στιγμή που θα πρέπει μόνο του πια να αποφασίζει για τον εαυτό του.

Έρχεται η στιγμή, λοιπόν, που ελεύθερο πια αποφασίζει για τις επιλογές τους αλλά συνάμα είναι και υπεύθυνο για τις πράξεις του. Ο πατέρας, ότι ήταν να κάνει το έκανε και ευθύνη δεν φέρει, πλέον, καμία. Και εδώ, πιστεύω να κατάλαβες τι θέλω να σου πω.

λες οτι οι ελληνες δεν εχουν το μυαλο να σκεφτουν το καλο τους και ετσι η εκκλησια αναλαμβανει να τους δειξει οτι ολοι αυτοι που λενε για δια και τα λοιπα ειναι ατομα που το μονο που θελουν ειναι το κακο τους
η εκκλησια ψηλε να τα λεει αυτα στο ποιμνιο της για τους αλλους δεν εχει δικαιωμα να επεμβαινει
καθε κυριακη μετα την λειτουργια ας καθεται ο καθε ενας παπας και ας λεει οτι ο διας ειναι κακος φτου κακα στον δια κακο παιδι θα το κανω ντα ετσι και ερθει εδω και αλλα τετοια αλλα μεχρι εκει το να μην επιτρεπουν στον καθε εναν που δεν παρανομει να προσευχεται σε οποιον θεο θελει δεν γινεται

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy