ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΝ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 13:26:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Μητέρα του είναι η κάθε γυναίκα και αδέλφια του είναι ο καθένας από εμάς.

που τον δεχονται σαν θεο
αλλιως στα παλια του τα παπουτσια η πραγματικοι του συγγενεις

τι εγινε με τις απαντησεις;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


.... αδυνατείς να κατανοήσεις το γραπτό λόγο ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις;;;

Μάλλον το δεύτερο συμβαίνει, έτσι;;

Δεν μου είπες όμως, τι πιστεύεις για το ΥΣΕΕ (σχετικά με αυτά που ρωτώ τον Αδιάβαστο);;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 13:47:36  Εμφάνιση Προφίλ
Ας πάρουμε μια άλλη παράγραφο σχετικά με τον ορισμό των θεών, όπως τους περιγράφει το ΥΣΕΕ:

"Οι Θεοί λοιπόν είναι μη προσωπικά όντα που κατέχουν την Αθανασία και τη Γνώση. Περιρρέουν / διαρρέουν απρόσκοπτα όλον τον υλικό κόσμο και επιδρούν επάνω του. Ως λειτουργοί των ιερών Μυστηρίων, συμμετέχουν στην αειγενεσία, δηλαδή τη συνεχή σύνθεση και αποσύνθεση των μορφών. Δεν εμπλέκονται σε ζώνες δράσεως άλλων Θεών. Υπόκεινται στη νομοτέλεια του Φυσικού Κόσμου και υπηρετούν τους Νόμους του. Δρουν ανελλιπώς και φυσικά δεν «αποσύρονται», δεν «συνενώνονται σε ένα πρόσωπο», δεν «αντικαθίστανται», δεν «παύουν να υπάρχουν», δε «νικώνται», σύμφωνα με τις ορέξεις ή τις προσδοκίες ασεβών θνητών ή συστημάτων ασεβείας."

Το πρώτο ερώτημα που μου έρχεται στο μυαλό είναι, πώς είναι δυνατόν ένα κατώτερο ον να συνέλαβε την ύπαρξη των ανώτερων όντων και να μας τους περιγράφει με τόσες λεπτομέρειες, αφού στο μόνο που μπορεί να ελπίζει το κατώτερο ον, είναι ότι ίσως κάποια στιγμή θα αντιληφθεί την ύπαρξή τους και έτσι θα μπορέσει να τους αποδώσει τις πρέπουσες τιμές;

Ας δούμε τώρα μια εξόφθαλμη αντίφαση:
Γράφει το ΥΣΕΕ:
"Οι Θεοί λοιπόν είναι μη προσωπικά όντα που κατέχουν την Αθανασία και τη Γνώση"
και αμέσως πιο κάτω λένε
"Δεν εμπλέκονται σε ζώνες δράσεως άλλων Θεών. Υπόκεινται στη νομοτέλεια του Φυσικού Κόσμου"

δεν είναι λογικό να αναρωτηθεί κανείς:
πώς είναι δυνατόν κάποιος ή κάτι που υπόκειται στη νομοτέλεια των φυσικών νόμων, να είναι και αθάνατο-ος;;;

..... θα υπάρξει και συνέχεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 13:58:54  Εμφάνιση Προφίλ
Bartimaeus:
«Εντάξει μεγάλε, αφού μας τα είπες τώρα, τράβα και το καζανάκι και χαλάρωσε... μη πάθεις και κάνα εεγκεφαλικό και τό 'χουμε τύψεις, βρε παιδί. COOLάρισε λιγάκι!»

Εγώ να……COOLάρω??

Μα, δεν με είδες βρε, ταυτίστηκα ΑΜΕΣΑ με…..το ψυχογράφημα που μου έκανες!!!

Ε ρε τι λουλούδια βγαίνουν……

Bartimaeus:
«Μόλις ηρέμησεις, μπορείς να μου δώσεις μια στοιχειωδώς τεκμηριωμένη απάντηση σε κάτι απλό, νομίζω;»

Μόλις κύριε….ΚΑΘΗΓΗΤΑ (!) μας προσκομίσεις τα ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ από τα όσα…εντόπισε το δαιμόνιο σου μάτι, ευχαρίστως να σχολιάσω.

Που είπες βρίσκονται??

Bartimaeus:
«"Οι Καρχηδόνιοι κάνανε ανθρωποθυσίες;"»

Για να τελειώνουμε με αυτό το παραμύθι φίλτατε που μάθατε να πιπιλίζετε, το θέμα της ανθρωποθυσίας χάνεται στον μύθο και την λαϊκή παράδοση. Δεν θέλουμε να κλείνουμε τα μάτια μας σε τίποτα, ωστόσο οι όποιες σποραδικές και μεμονωμένες περιπτώσεις υπήρξανε, εάν και εφόσον, δεν αποτέλεσαν κανόνα αλλά ούτε και συστατικό του πολιτισμού που ανέπτυξαν οι Έλληνες.

Επίσης, ένα άλλο τεράστιο θέμα είναι οι ΕΙΚΟΝΙΚΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ, κάτι που πολλοί ΑΓΝΟΟΥΝΕ (όπως και η αφεντιά σου..), αλλά ωστόσο περιγράφεται ως κυριολεκτική πράξη και όχι ως μεταφορική έννοια.

‘Έτσι, στην Tένεδο αναφέρεται ο Διόνυσος ως Aνθρωπορραίστης (ανθρωποσπαραχτής), στη Xίο ως Διόνυσος ο Ωμάδιος (ωμοφάγος) και στη Λέσβο ως ο Διόνυσος ο Ωμηστής (ωμοφάγος). Όλοι αυτοί οι χαρακτηρισμοί, χάνονται στον ΜΥΘΟ, καθώς για άλλους είχαν ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ και για άλλους (απαίδευτους) μια κυριολεκτική σημασία.

Σε κάθε περίπτωση, και για να μην νομίζεις ότι αφήνουμε κάτι ασχολίαστο, ρίξε μια ματιά και στο link που σου δίνω φίλτατε. Δεν θέλουμε να θάψουμε τίποτα, αλλά δεν θα αφήσουμε να σχηματιστεί μια κατάσταση γενίκευσης, μόνο και μόνο επειδή εξυπηρετεί την χριστιανική προπαγάνδα και τα παπαγαλάκια της.
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathglobal_2_24/04/2005_1283971

Βέβαια, εάν φύγουμε από τον ΜΥΘΟ, τότε ερχόμαστε στην πραγματικότητα. ΣΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Εκεί όπου οι ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ έγιναν ΘΕΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ, όταν οι Πάπες και οι Επίσκοποι έστελναν τους αλλόθρησκους στην πυρρά ή στα στρατόπεδα «συμμόρφωσης».

Τελικά, τι βαραίνει περισσότερο? Η αναζήτηση του μύθου της αρχαιότητας ή τα εκατομμύρια θυσιασθέντων στον χριστιανικό βωμό?

Να είναι θέμα……γούστου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 15:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Αρχίζω να πιστεύω ότι κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις.

Βρε Ψηλε κοροϊδευομαστε τωρα.Ας πουμε οτι δεν το καταλαβες την πρωτη φορα και απορω γιατι, ενω ξερεις πολυ καλα πως γινονται τα συνεδρεια-συναντησεις και αρα ειναι εφικτα .Τι λοιπον μενει ως ανεφικτο αγαπητε μου, το να διαγράψουμε από τα ιερά μας κείμενα ό,τι αντιστρατεύεται στην ειρήνη και ενισχύει τον πόλεμο.

Και οπως αφηνεις να εννοηθει ,το ιδιο θελουν και οι εθνικοι,ως εκ των σκοτεινων κυκλων ελεγχομενοι,ερμηνευοντας ομως τις θεσεις τους κατα το δοκουν,λεγοντας πως : "είναι καμουφλαρισμένη έκφραση" .Αν ομως Ψηλε οπως λες αυτοι καμουφλαρονται,εσεις τοτε εχετε αποθρασυνθει τελειως.Τα λετε σταρατα : δεν θελουμε ειρηνη ,δεν θελουμε να ευημερειται,θελουμε πολεμους και το βιος σας ! Δεν ειστε λοιπον οι πλεον καταλληλοι να μας διαφωτισεται!

quote:
Να θεωρήσω ότι ατυχώς κατάλαβες ή ότι πρόκειται για ηθελημένη διαστρέβλωση του λόγου του Αγίου Αλβανίας;;


Πολλα λογια Ψηλε για το τιποτα .Αν ησουν λιγο πιο προσεκτικος στην αναγνωση δεν θα ανεπτυσσες θεωριες.

quote:
Αχ βρε Αδιάβαστε, ειλικρινά, δεν ξέρω αν πιστεύεις σε όσα γράφεις ή τα γράφεις μόνο και μόνο για να με κοντράρεις;;
Ποιος βρε με ιδρώτα ΠΛΟΥΤΙΣΕ σήμερα ή στον αιώνα τον άπαντα; κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, εμένα ή τον κόσμο που τυχόν μας διαβάζει;
Τουλάχιστον, να ήσουνα λίγο ειλικρινής;;


Και παλι απροσεκτος Ψηλε ή μηπως δεν ειναι απροσεξια;Κοιτα ξανα : δεν έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιεί την κάθε είδους περιουσία του χωρίς ενδιαφέρον για την ανάγκη της κοινωνίας και ολοκλήρου του πλανήτη. H περιουσία, μεγάλη ή μικρή , συνεπάγεται ευθύνη - η χρήση της πρέπει συγχρόνως να εξυπηρετεί το κοινό καλό . Το θυμασαι εκεινο το παιχνιδι...ΠΑΡΤΑ ΟΛΑ το΄λεγαν.
quote:
Το τι κάνει η Εκκλησία, φαίνεται από το έργο της.

Σαφεστατα !Να και καπου που συμφωνουμε!
quote:
Δεν είπα εγώ αν θέλουν το καλό μας η Ορθόδοξη Εκκλησία ή οι εθνικοί.

Ελα τωρα βρε Ψηλε !
quote:
Να σου πώ,
αυτά που με πειράζουν είναι τα φασόλια όταν τα τρώγω.
Ας κρατησουμε ενα επιπεδο!
quote:
Τι το πιο φυσικό από το να θέλει κάποιος να δει από που ψαρεύει τις παραπομπές τους ο συνομιλητής του;;;

Εδωσα παραπομπη.
quote:
****Ο οποίος, συνομιλητής του, επιπλέον, τις ερμηνεύει κατά το δοκούν!!!
Ωπα ! Ειδες την παραπομπη .Δες την πρωτα και μετα συμπεραινεις.
quote:
Σε ικανοποιεί η επιταγή, κατώτερο ων, ότι μπορεί κάποια μέρα, ελεύθερα (??????), να πάρεις χαμπάρι την παρουσία των θεών και να τους αποδώσεις τις πρέπουσες τιμές;;


Το ειπα πολλες φορες θα το πω και τωρα.Δεν υπαρχουν θεοι!Ο ανθρωπος ειναι το τελειωτερο ον (απο αυτα που ξερομε )πανω στη γη.Ενα εξ αυτων ειμαι και εγω !Δεν αισθανομαι κατωτερος κανενος !
quote:
Εδώ συζητάμε για την αυθεντικότητα του κινήματος
Πολλοι θα ισχυριστουν πως ειναι οι αυθεντικοι συνεχιστες της πατρογονικης μας θρησκειας, οπως αλλωστε συμβαινει και με εσας και με τις περισσοτερες θρησκειες.Αυθεντικοτητα υπαρχει κατ΄εμε μονο στους ιδρυτες .Κατοπιν επερχετε αλλοιωση θεσεων,περερμηνευη και εν γενει διαφορετικοτητα στον εξ ιδρυσεως χαρακτηρα .Αρα ο καθενας εχει καποιο ειδος αυθεντικοτητας (βλεπε Ορθοδοξοι,Καθολικοι ...330 περιπου "αυθεντικοι" συνεχιστες της του Χριστου εκκλησιας.

Ελπιζω να υπηρξα σαφης.

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 17:23:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αρχίζω να πιστεύω ότι κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις.

Βρε Ψηλε κοροϊδευομαστε τωρα.Ας πουμε οτι δεν το καταλαβες την πρωτη φορα και απορω γιατι, ενω ξερεις πολυ καλα πως γινονται τα συνεδρεια-συναντησεις και αρα ειναι εφικτα .Τι λοιπον μενει ως ανεφικτο αγαπητε μου, το να διαγράψουμε από τα ιερά μας κείμενα ό,τι αντιστρατεύεται στην ειρήνη και ενισχύει τον πόλεμο.

Και οπως αφηνεις να εννοηθει ,το ιδιο θελουν και οι εθνικοι,ως εκ των σκοτεινων κυκλων ελεγχομενοι,ερμηνευοντας ομως τις θεσεις τους κατα το δοκουν,λεγοντας πως : "είναι καμουφλαρισμένη έκφραση" .Αν ομως Ψηλε οπως λες αυτοι καμουφλαρονται,εσεις τοτε εχετε αποθρασυνθει τελειως.Τα λετε σταρατα : δεν θελουμε ειρηνη ,δεν θελουμε να ευημερειται,θελουμε πολεμους και το βιος σας ! Δεν ειστε λοιπον οι πλεον καταλληλοι να μας διαφωτισεται!



Βρε Αδιάβαστε,
το ότι δεν είναι εφικτό κάτι μπορεί να οφείλεται σε χίλιους δυο λόγους και όχι απαραίτητα στη θέληση ενός ή δύο ατόμων, όπου κι αν βρίσκονται στην ιεραρχία!
Πώς μπορείς να διαστρεβλώνεις τόσο τον λόγο κάποιου και να μην δέχεσαι άλλες ερμηνείες πέρα από τη δική σου;;
Έπειτα, πώς κατέληξες σ'αυτή σου την ερμηνεία;; Μήπως διάβασες την εξήγηση που δίνει ο Άγιος Αλβανίας;; Βλέπεις πουθενά να αναλύει έστω την εκτίμησή του;;;

Ο Άγιος Αλβανίας, λέει ότι προσπάθησε να εξηγήσει στον καθηγητή πανεπιστημίου τους λόγους για τους οποίους, κατά τη γνώμη του, δεν είναι εφικτό-πραγματοποιήσιμο κάτι τέτοιο.
Δεν εξέφρασε τη δική του θέληση-επιθυμία, ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ;;;

Αν ανοίξεις ένα οποιοδήποτε λεξικό στη λέξη ανέφικτος, θα δεις ότι το ερμηνεύει ως ακατόρθωτο, απραγματοποίητο. Το ακατόρθωτο, το απραγματοποίητο δεν δηλώνει εξ ορισμού και τη θέληση-επιθυμία αυτού ή αυτών που προβαίνουν σ’ αυτή τη δήλωση.

Όπως και να έχει όμως, συγχέεις τα πράγματα και οδήγησες τη συζήτηση αλλού με αυτό σου το παράδειγμα.

Οι αρχηγοί-εκπρόσωποι των μονοθεϊστικών θρησκειών συναντήθηκαν για να συζητήσουν για κάποια θέματα που αφορούν την κοινωνία μας.

Από τη συνάντηση των Εθνικών, δημιουργήθηκε ένας κοινό συντονιστικό και ελεγκτικό όργανο στο οποίο και θα υπακούουν οι ανά τον κόσμο Εθνικές εκκλησίες, το καταλαβαίνεις αυτό;;;
Αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο!!! Αυτό δηλώνει ότι δεν πρόκειται λοιπόν για μια, αμιγώς ελληνικής πρωτοβουλίας, προσπάθεια αναβίωσης της «πατρώας θρησκείας» αλλά για μια συντονισμένη προσπάθεια πνευματικής παγκοσμιοποιημένης δικτατορίας, η οποία και παρουσιάζεται με το ένδυμα της προσπάθειας για τη δήθεν αναβίωση της αρχαίας θρησκεία μας, γαρνιρισμένη με τα σχετικά καλούδια περί Ελληνικών αξιών, ιδεωδών και τα σχετικά κουραφέξαλα.


quote:

quote:
Να θεωρήσω ότι ατυχώς κατάλαβες ή ότι πρόκειται για ηθελημένη διαστρέβλωση του λόγου του Αγίου Αλβανίας;;


Πολλα λογια Ψηλε για το τιποτα .Αν ησουν λιγο πιο προσεκτικος στην αναγνωση δεν θα ανεπτυσσες θεωριες.


Μα δεν είναι θεωρίες, είναι αυτό που καταλαβαίνει κάποιος από αυτά που γράφεις.

quote:

quote:
Αχ βρε Αδιάβαστε, ειλικρινά, δεν ξέρω αν πιστεύεις σε όσα γράφεις ή τα γράφεις μόνο και μόνο για να με κοντράρεις;;
Ποιος βρε με ιδρώτα ΠΛΟΥΤΙΣΕ σήμερα ή στον αιώνα τον άπαντα; κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, εμένα ή τον κόσμο που τυχόν μας διαβάζει;
Τουλάχιστον, να ήσουνα λίγο ειλικρινής;;


Και παλι απροσεκτος Ψηλε ή μηπως δεν ειναι απροσεξια;Κοιτα ξανα : δεν έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιεί την κάθε είδους περιουσία του χωρίς ενδιαφέρον για την ανάγκη της κοινωνίας και ολοκλήρου του πλανήτη. H περιουσία, μεγάλη ή μικρή , συνεπάγεται ευθύνη - η χρήση της πρέπει συγχρόνως να εξυπηρετεί το κοινό καλό . Το θυμασαι εκεινο το παιχνιδι...ΠΑΡΤΑ ΟΛΑ το΄λεγαν.


Μάλλον, ο απρόσεκτος εδώ είσαι εσύ φίλε μου.
Το παραπάνω σχόλιό μου δεν αναφέρεται στην πρώτη σου παραπομπή, την οποία ξαναβάζεις τώρα εδώ.
Το σχόλιά μου έχουν μια χρονική σειρά. Συνηθίζω να σου απαντώ στο κάθε «φρέσκο» σου σχόλιο και όχι σε σχόλια που έχεις κάνει σε προηγούμενα μηνύματα.
Λοιπόν, κοίτα που αναφέρεται το σχόλιό μου

«Δεν μου προκαλει καμια εντυπωση ,ποσο μαλλον αντιδραση,φιλτατε!Ειμαι πεπεισμενος για την ανισομεγεθη κατανομη του πλουτου.Τουτο ομως ,δεν διδει το δικαιωμα σε κανεναν να μου αφαιρεση τα κεκτημενα (εν προκειμενω :τα πλουτη μου ) που με ιδρωτα (ή οχι ) αποκτησα , αγαπητε μου!”

και αν το δεις καλά, εν τέλει, συμφωνούμε, γιατί και εσύ λες «που με ιδρωτα (ή οχι )», οπότε προς τι η αντίδρασή σου;;


quote:

quote:
Το τι κάνει η Εκκλησία, φαίνεται από το έργο της.

Σαφεστατα !Να και καπου που συμφωνουμε!

Ακριβώς!! Όλοι κρίνονται για το έργο τους, όποιο κι αν είναι.


quote:

quote:
Σε ικανοποιεί η επιταγή, κατώτερο ων, ότι μπορεί κάποια μέρα, ελεύθερα (??????), να πάρεις χαμπάρι την παρουσία των θεών και να τους αποδώσεις τις πρέπουσες τιμές;;

Το ειπα πολλες φορες θα το πω και τωρα.Δεν υπαρχουν θεοι!Ο ανθρωπος ειναι το τελειωτερο ον (απο αυτα που ξερομε )πανω στη γη.Ενα εξ αυτων ειμαι και εγω !Δεν αισθανομαι κατωτερος κανενος !

Ε τόσο δύσκολο είναι λοιπόν να το πεις λοιπόν;
Άρα, εν ολίγοις, αυτά που λέει το ΥΣΕΕ, για το συγκεκριμένο θέμα, είναι παραμύθια της Χαλιμάς, κατά τη γνώμη σου, έτσι;;

quote:

quote:
Εδώ συζητάμε για την αυθεντικότητα του κινήματος
Πολλοι θα ισχυριστουν πως ειναι οι αυθεντικοι συνεχιστες της πατρογονικης μας θρησκειας, οπως αλλωστε συμβαινει και με εσας και με τις περισσοτερες θρησκειες.Αυθεντικοτητα υπαρχει κατ΄εμε μονο στους ιδρυτες .Κατοπιν επερχετε αλλοιωση θεσεων,περερμηνευη και εν γενει διαφορετικοτητα στον εξ ιδρυσεως χαρακτηρα .Αρα ο καθενας εχει καποιο ειδος αυθεντικοτητας (βλεπε Ορθοδοξοι,Καθολικοι ...330 περιπου "αυθεντικοι" συνεχιστες της του Χριστου εκκλησιας.
Ελπιζω να υπηρξα σαφης.
" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Γιατί υπεκφεύγεις;;;
Μήπως σου λείπει το κουράγιο να μιλήσεις και να σχολιάσεις, αυτό που παρουσιάζει το ΥΣΕΕ ως Δωδεκαθεϊσμό, με τον ίδιο τρόπο και ευχέρεια που σχολιάζεις και το Χριστιανισμό;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 17:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:

Άν και ο συλλογισμός σου είναι πολύ σωστός, δέν βρίσκεται εκεί η ουσία του Χριστιανισμού. Ο αληθινός χριστιανός ποτέ δέν έχει σάν δόγμα την περιουσία που έβγαλε με κόπο, να την δώσει στον άλλον που δέν έχει επειδή βαριόταν να δουλέψει. Δίνει κάτι απο το περίσευμα του που δέν χρειάζεται σε όποιον το έχει ανάγκη άν φυσικά το αξίζει αλλά πάντοτε με την θέληση του και για λόγους οίκτου και ευσπλαχνίας.
Δέν είναι απαραίτητο να δώσεις κάτι στον άλλον επειδή είναι φτωχός υπάρχουν 1000 άλλοι ακόμα λόγοι όπως η ευγνωμοσύνη, η αγάπη, η αναγνώριση της αξίας και πολλά άλλα.
Κύριο μέλημα είναι η αλληλοβοήθεια και όχι ο ωφελιμιστικός εγωισμός

Τώρα ο τρόπος που δρά τις περισσότερες φορές η εκκλησία μας σίγουρα δέν είναι καθόλου σωστός ξεχνώντας την ουσία του χριστιανισμού και βάζοντας μπροστά το κερδοσκοπικό συμφέρον των εκπροσώπων της. Άλλωστε και τα περσυνά σκάνδαλα των ιερωμένων που αποκαλύφθηκαν επιβεβαιώνει οτι έχει πάρει πολύ κακό δρόμο. Αποτέλεσμα ο λαός έχει αρχίσει να αμφισβητεί τον χριστιανισμό απο την ρίζα του, ενώ θα έπρεπε να γιουχάρει τους κακούς του εκπροσώπους που τον διασύρουν.


Μιλω για την ταγμενη εκκλησια φιλε μου snoopy και οχι για τον καθε χριστιανο .Ο καθε πιστος της οποιασδηποτε θρησκειας, θεωρω, πως ειναι θυμα ,οπως επιβεβαιωνεις και εσυ στην δευτερη σου παραγραφο .Το μονο κοινο σημειο ολων το θρησκειων ειναι η πεποιθηση των πως ολες οι αλλες θρησκειες ειναι λαθος και επικινδυνες. "Η καθε θρησκεια αποθαρρυνει τον ανθρωπο απο το να βρεθει εκει που οδηγει το επιχειρημα.Η πιστη ειναι αντιθετη εννοια σ΄αυτη του επιχειρηματος" σημειωνει ο Anton Pawell, και συμφωνω μαζι του.

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 18:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Πώς μπορείς να διαστρεβλώνεις τόσο τον λόγο κάποιου και να μην δέχεσαι άλλες ερμηνείες πέρα από τη δική σου;;
Έπειτα, πώς κατέληξες σ'αυτή σου την ερμηνεία;; Μήπως διάβασες την εξήγηση που δίνει ο Άγιος Αλβανίας;; Βλέπεις πουθενά να αναλύει έστω την εκτίμησή του;;;

Ναι φιλε μου .Ακολουθει ,ισως φταιω που δεν την εγραψα : Διότι οι ιερές γραφές των διαφόρων θρησκευμάτων έχουν για τους οπαδούς τους αδιαπραγμάτευτο κύρος και δεν υπόκεινται σε αναθεώρηση όπως τα συντάγματα των κρατών. Oύτε μπορεί να υπάρξει κάποιο όργανο, ένα είδος θρησκευτικού OHE, που θα τολμούσε να επιχειρήσει κάτι τέτοιο.Αρα και για την ορθοδοξια.Διαφορετικα θα επρατε μονη της το επιχειρημα.Και ερωτω φιλτατε : Το "αδιαπραγματευτο" ,αφηνει περιθωρια για αλλες ερμηνειες;
quote:
Από τη συνάντηση των Εθνικών, δημιουργήθηκε ένας κοινό συντονιστικό και ελεγκτικό όργανο στο οποίο και θα υπακούουν οι ανά τον κόσμο Εθνικές εκκλησίες, το καταλαβαίνεις αυτό;;
Αυτο ειναι δικο σου εξ επαγωγης αυθαιρετο συμπερασμα.Εσυ εβαλες το σχετικο : [Ιδρύσαμε σήμερα το "World Congress of Ethnic Religions" (W.C.E.R. Παγκόσμιο Συνέδριο Εθνικών Θρησκειών), με σκοπό την βοήθεια όλων των εθνικών θρησκευτικών ομάδων και κινήσεων να επιβιώσουν και ν' αλληλοϋποστηριχθούν. Σύνθημά μας είναι "Ενότητα μέσω της Πολυμορφίας".]
Που φαινετε κατι τετοιο.
quote:
Μα δεν είναι θεωρίες, είναι αυτό που καταλαβαίνει κάποιος από αυτά που γράφεις.
Ας διαβαζει τοτε πιο πρσεκτικα!
quote:
και αν το δεις καλά, εν τέλει, συμφωνούμε, γιατί και εσύ λες «που με ιδρωτα (ή οχι )», οπότε προς τι η αντίδρασή σου;;


Τοτε γιατι λες :Αχ βρε Αδιάβαστε, ειλικρινά, δεν ξέρω αν πιστεύεις σε όσα γράφεις ή τα γράφεις μόνο και μόνο για να με κοντράρεις;;
Ποιος βρε με ιδρώτα ΠΛΟΥΤΙΣΕ σήμερα ή στον αιώνα τον άπαντα; κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, εμένα ή τον κόσμο που τυχόν μας διαβάζει;
Τουλάχιστον, να ήσουνα λίγο ειλικρινής;;
Που ειναι η ανειλικρινεια μου;Η αντιδραση μου (και γι΄αυτο η εκ νεου τοποθετηση της παραπομπης)εγκειται στο οτι συμφωνεις με την "αρπαγη" της περιουσιας τωνπολιτων απο την εκκλησια.Ελπιζω να εγινα αντιληπτος.
quote:
Ε τόσο δύσκολο είναι λοιπόν να το πεις λοιπόν;
Άρα, εν ολίγοις, αυτά που λέει το ΥΣΕΕ, για το συγκεκριμένο θέμα, είναι παραμύθια της Χαλιμάς, κατά τη γνώμη σου, έτσι;;

Που ειδες την δυσκολια;Δεν ψαχνω θεους εγω.Έγω φιλε μου "εν οιδα οτι ουδεν οιδα" και προσπαθω για το "γνωθι σαυτον",διοτι "το γνωναι εαυτον αρχη σοφιας ανθρωπινης".
quote:
Γιατί υπεκφεύγεις;;;
Μήπως σου λείπει το κουράγιο να μιλήσεις και να σχολιάσεις, αυτό που παρουσιάζει το ΥΣΕΕ ως Δωδεκαθεϊσμό, με τον ίδιο τρόπο και ευχέρεια που σχολιάζεις και το Χριστιανισμό
Ποτε δεν υπεκφευγω,δεν ειναι στον χαρακτηρα μου.Δες την τοποθετηση μου προς τον snoopy ,νομιζω θα καλυφθεις,αν παλι οχι ,εδω ειμαστε!

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 20:10:28  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά βρε μπαγάσα Αδιάβαστε,
γιατί πετσόκοψες άγρια το λόγο του Αρχιεπισκόπου Αλβανίας;;;

Προσπαθώ να καταλάβω με ποια ψυχολογία το έκανες, αλλά αδυνατώ να δώσω μια εξήγηση και να δικαιολογήσω ότι πίσω από αυτό βρίσκεται ένας άνθρωπος που, πραγματικά, θέλει να λέγεται άθεος και εραστής της αντικειμενικότητας και της αλήθειας.

Τέλος πάντων, δεν δίνω συνέχεια στην αντιπαράθεσή μας.
Το μόνο που θα κάνω, για να αποκαταστήσω την αλήθεια, είναι να παραθέσω και κάποιες άλλες παραγράφους από το λόγο του Αρχιεπισκόπου,:

[...] Εν τούτοις, πρέπει να αποφευχθούν οι απλουστεύσεις. Προ καιρού, ένας γνωστός μου καθηγητής πανεπιστημίου μού τηλεφώνησε για να με παρακινήσει να πάρουμε μια πρωτοβουλία για την ειρήνη. H πρότασή του ήταν να συγκεντρωθούν ηγέτες και διανοούμενοι των μεγάλων θρησκευμάτων και να αποφασίσουμε να διαγράψουμε από τα ιερά μας κείμενα ό,τι αντιστρατεύεται στην ειρήνη και ενισχύει τον πόλεμο. Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο. Διότι οι ιερές γραφές των διαφόρων θρησκευμάτων έχουν για τους οπαδούς τους αδιαπραγμάτευτο κύρος και δεν υπόκεινται σε αναθεώρηση όπως τα συντάγματα των κρατών. Ούτε μπορεί να υπάρξει κάποιο όργανο, ένα είδος θρησκευτικού ΟHΕ, που θα τολμούσε να επιχειρήσει κάτι τέτοιο. Ο μόνος τρόπος ενισχύσεως της ειρηνικής προσπάθειας σε παγκόσμιο πεδίο είναι η καλλιέργεια ηπίου κλίματος μεταξύ των εκπροσώπων των θρησκευμάτων, η τόνωση του ειρηνικού πυρήνα του θρησκευτικού συναισθήματος.

3. Στην αναζήτηση και αποσαφήνιση των πανανθρωπίνων αξιών συμβάλλουν ασφαλώς η αντικειμενική επιστημονική έρευνα και ο διαθρησκειακός διάλογος. Απαιτείται όμως πολλή υπομονή, διότι ο δρόμος είναι δύσκολος και ολισθηρός. Ο πρώτος ενθουσιασμός, τα τελευταία χρόνια, υπεχώρησε μπροστά σε σοβαρές επιφυλάξεις και απογοητεύσεις. Πολλοί φοβούνται το ενδεχόμενο του συγκρητισμού και τη σταδιακή αλλοίωση της πίστεώς τους, καθώς και νέους εσωτερικούς διχασμούς. Είναι αναγκαίο, λοιπόν, να επιδιώκεται με διάκριση η προσέγγιση και η ειρηνική συνύπαρξη χωρίς να θυσιάζεται η ιδιοπροσωπία ομάδων και λαών. [...]

………….

…………….

Ο κατ΄ εξοχήν πάντως υπερασπιστής των φτωχών αναδείχθηκε ο Ιησούς Χριστός με τη ζωή και τη διδασκαλία Του. Yπογράμμισε την αξιοπρέπεια του φτωχού, την αξία του ενώπιον του Θεού, στηλίτευσε την ασπλαχνία των πλουσίων, ύμνησε τη δικαιοσύνη, αποκάλυψε την αγάπη και επέμεινε σ΄ αυτή.

(η) Ως κορύφωμα της προσφοράς στην κλίμακα των αξιών θεωρείται η αγάπη. Ο Χριστιανισμός με τρόπο μοναδικό τόνισε τις πανανθρώπινες διαστάσεις της αγάπης. Αποσαφήνισε με το δυνατότερο φως την πολυεδρική έννοια και σημασία της. Την επεξέτεινε πέρα από κάθε όριο, φυλετικό, θρησκευτικό, κοινωνικό (Επί του όρους ομιλία, παραβολή Καλού Σαμαρείτη, Yμνο της αγάπης στην Α΄ Κορινθ.). Την κατέστησε δύναμη οικουμενική, που αγκαλιάζει και μεταμορφώνει τα πάντα. Την ταύτισε με την υπέρτατη πραγματικότητα, με τον Θεό. «Ο Θεός αγάπη εστι, και ο μένων εν τη αγάπη εν τω Θεώ μένει και ο Θεός εν αυτώ» (Α΄ Ιω. 4:16). Ενέπνευσε με μοναδικό τρόπο τη βίωση και την άσκησή της.

Φτάνει λοιπόν έως εδώ. Συνήγορός μου είναι ο ίδιος ο λόγος του Αγίου Αλβανίας.
Όσοι γνωρίζουν έστω και λίγο από το έργο που επιτελεί, ασχέτως θρησκεύματος, ομολογούν ότι πρόκειται περί εν ζωή Αγίου.

Είναι άδικο, από άγνοια, να διαστρεβλώνουμε τα λόγια ενός ανθρώπου που αποτελεί ένα από τα λίγα ζωντανά παραδείγματα αγιότητας στις μέρες μας.

********Για όποιον θέλει, ορίστε από που πείρα τις παραπομπές:
http://www.phys.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/explanatory/anastasios_giannoylatos_seeking_for_universal_values.htm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 22:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:

.... αδυνατείς να κατανοήσεις το γραπτό λόγο ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις;;;

Μάλλον το δεύτερο συμβαίνει, έτσι;;

Δεν μου είπες όμως, τι πιστεύεις για το ΥΣΕΕ (σχετικά με αυτά που ρωτώ τον Αδιάβαστο);;


για το υσεε σου ειπα κομικ ειναι οπως και ολες οι θρησκειες
τα παντα τα βλεπω σαν κακογραμενο παραμυθι

για τον γραπτο λογο ειναι πολυ απλο
ο χριστος διδασκε σε ενα σπιτι καποια στιγμη καποιος του λεει
<<η μητερα σου και τα αδερφια σου ειναι εξω και θελουν να σε δουν>>
ο χριστος γυρνα και του λεει
<<ποια ειναι η μητερα μου και ποια τα αδερφια μου;;
μητερα κα ιαδερφια ειναι αυτοι>>
και εδιξε οσους ηταν εκει και τον ακουγαν
ο καθε ενας ας βγαλει τα συμπερασματα του

ακομη περιμενω απαντηση στα ερωτηματα
ακομη περιμενω απαντηση στα ερωτηματα
ακομη περιμενω απαντηση στα ερωτηματα
ακομη περιμενω απαντηση στα ερωτηματα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 22:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
Έλα όμως που η μερίδα που λες ότι αναγνωρίστηκε από το κράτος, όπως βλέπουμε, δεν αναγνωρίζεται από αυτούς που αξιώνουν να είναι ΜΟΝΟΝ αυτοί οι «καλοί Δωδεκαθεϊστές». Εσύ, τι έχεις να πεις σχετικά επ’ αυτού;;;


Τίποτα δεν εχω να πω επ'αυτού. Ας δούμε πρώτα πως θα συμπεριφερθούν και μετά τους κρίνουμε. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι απλά θα ασχοληθούν με την λατρεία τους και θα επιδιώξουν να κερδίσουν και τη συμπάθεια ενός κοινού, γεγονός διόλου κατακριτέο αλλά λογικό(και ποιος δε θέλει να έχει ο περίγυρός του μιa θετική εικόνα για λογαριασμό του?). Επίσης δεν βρίσκω κάτι παράλογο ή επιλήψιμο που ο "παγανισμός" προωθείται απ'έξω. Αυτό από μόνο του δεν είναι κάτι αρνητικό. Εύλογα μπορεί να σου απαντήσει κάποιος ότι και ο Χριστιανισμός ήρθε απ'έξω και πολλα άλλα.

Τώρα επειδή στην αρχή της συζήτησης μιλήσαμε αγαπητέ Ψηλέ για το κατά πόσο η Χριστιανική Ορθόδοξη Εκκλησία στην Ελλαδα κυνηγάει "αντιπάλους" και κατασκευάζει εχθρούς και κινδύνους θα σε παραπέμψω σε δύο άρθρα της Ιεράς Συνόδου που δημοσιεύονται στην επίσημη ιστοσελίδα της Εκκλησίας της Ελλάδος.
Στο πρώτο θα βρεις μια προσπάθεια της Ιεράς Συνόδου να στερήσει την ψυχαγωγία και τη διασκέδαση από μια μερίδα ανθρώπων, που ευτυχως για μας και δυστυχώς γι'αυτήν δεν τα κατάφερε. Ο μεσαιωνισμός όμως έκανε την εμφάνισή του στην Ελλάδα και το χειρότερο ότι η χώρα μας έγινε διεθνός ρεζίλι των σκυλιών από τα καμώματα της Εκκλησίας.
Ορίστε το απαράδεκτο κείμενο της Ιεράς Συνόδου

http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/commitees/heresies/sataniko.htm

και ορίστε το ρεζιλίκι της Ελλάδας στον διεθνή τύπο
http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/music/4595257.stm

http://www.mtv.com/news/articles/1503191/20050531/slipknot.jhtml?headlines=true

http://www.nme.com/news/112528.htm

Επίσης ιδιαίτερα κωμικοτραγικό αλλά εξίσου προκλητικό είναι και το παρακάτω κείμενο της Ιεράς Συνόδου που κατηγορεί τα βιβλία, τα ηλεκτρονικά παιχίνιδια, τα επιτραπέζια παιχνίδια, τη μουσική,το Χαρρυ Πότερ, τα Pokemon(!!!) κ.α. ως σατανικά και επικίνδυνα για τις ψυχές των παιδών μας!!!!Δεν ήταν τυχαίο λοιπόν αυτό που σου είπα για ψυχολογικούς εκφοβισμούς της Εκκλησίας. Αν κυνηγάει αυτά, ε πόσο μάλλον τα ανταγωνιστικά μαγαζιά!
Δες και φρίξε.
http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/commitees/heresies/heresies-0013.htm

Παραθέτω και αποσπάσμα...

"Μεταξύ των τρόπων και των μεθόδων που χρησιμοποιεί το κίνημα του σύγχρονου σατανισμού για να εξαπλωθεί στους νέους κυρίως ανθρώπους είναι τα παιδικά παιγνίδια, τα ηλεκτρονικά μέσα, τα παιδικά αναγνώσματα και η μουσική. Είναι άλλωστε γνωστό πόσο καταλυτικό είναι η επίδραση της εικονας και της μουσικής πάνω στις ευαίσθητες και εύπλαστες ψυχές των παιδιών".

Οσοι διαβάσετε το παραπάνω link θα βάλετε τα γέλια αλλά ίσως και να νιώσετε και μια οργή που η Εκκλησία αφορίζει τις μορφές διασκεδασης και ψυχαγωγίας. Δικαίωμά της βέβαια να λέει την αποψή της αλλά μετά μου δίνει πάτημα να την πω οπισθοδρομική, εκφοβιστική και σκοταδιστική εντελώς εκτός τόπου και χρόνου από τη σύγχρονη πραγματικότητα.

Και δεν είναι μόνο αυτά Ψηλε. Θυμίσου τους αφορισμούς του Ανδρουλάκη, του Καzατζάκη, τα αθεϊστικά του Βόλου. Θυμίσου ότι κάποτε ο μητροπολίτης Φλώρινας, Καντιώτης είχε επικρίνει το βιβλίο "Ιστορία του ανθρώπινου γένους" του Λ. Σταυριανού, όπου γινόταν αναφορά στην καταγωγή του ανθρώπου και στην Δαρβινική θεωρία.
Θυμίσου ότι ο Χρσιτόδουλος ως μητροπολίτης Δημητριάδος τη δεκαετία του 80 χαρακτήριζε "πόρνους και αμαρτωλούς" όσους επιλέγουν τον πολιτικό γάμο. Συγκεκριμένα είχε κάνει ειδική εισήγηση ενώπιον της Ιεραρχίας της Εκκλησίας της Ελλάδος, διατυπώνοντας συγκεκριμένες προτάσεις που αξιοποιήθηκαν στη σχετική απόφαση της Ιεράς Συνόδου, το 1982.
Ορίστε τι διατυπώθηκε: "Ο πολιτικός γάμος είναι άθεσμος μείξης, είναι καταπάτησης της εκκλησιαστικής διδασκαλίας, είναι αίρεσης",

αλλά και

"Ο τοιούτος γάμος είναι, άνευ περιστροφών, μείξης ανίερος και κατάκριτος, ελευθέρα συμβίωσης άθεσμος και αμαρτωλός, σαφής της 6ης εντολής καταπάτησης και παραβίασης... Η κρυστάλλινη αυτή τοποθέτησης επιβάλλεται να γίνει ευρύτατα γνωστή προς πάσαν κατεύθυνσιν ιδία δε προς τον λαόν, όστις οφείλει να γνωρίζει από τούδε ότι τελών πολιτικόν γάμον αναιρεί θεμελιώδη πίστιν της Εκκλησίας και ζων "αστεφάνωτος" διαπράττει πορνείαν ηθικώς κολαζομένην".

Φυσικά όλα αυτά τα στοιχεία δεν στα παρέθεσα τυχαία Ψηλέ.
Το έκανα για να σου δείξω πόσο μισσαλόδοξα και σε στυλ "διωγμού" έχει συμπεριφερθεί και η χριστιανική ορθόδοξη εκκλησία της Ελλάδας.

Οπότε εγώ τώρα σαν απλός άνθρωπος σε ρωτάω.
Οταν έχω δει την Εκκλησία της Ελλάδος να προσπαθεί να φιμώσει και να εκδιώξει την ελευθερία της έκφρασης και την ψυχαγωγία, όταν την έχω δει να ασκεί ψυχολογικούς εκφοβισμούς στην ιστοσελίδα της και με τα κυρήγματα των εκπροσώπων της, ΓΙΑΤΙ να θεωρήσω πιο επικίνδυνο, δόλιο και υποχθόνιο(δικές σου λέξεις)...τον Ρασιά και τον Καλόπουλο???? Δεν είδα ποτέ τον παγανισμό ή έστω κάποια εκκλησία του να αφορίζει την διασκέδαση των νέων ούτε τους εκπροσώπους του να αφορίζουν τα βιβλία και τα παιχνίδια....των μικρών παιδιών....

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 01/05/2006 22:12:12

Edited by - Agnostic on 01/05/2006 22:14:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 22:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Καλά βρε μπαγάσα Αδιάβαστε,
γιατί πετσόκοψες άγρια το λόγο του Αρχιεπισκόπου Αλβανίας;;;

Προσπαθώ να καταλάβω με ποια ψυχολογία το έκανες, αλλά αδυνατώ να δώσω μια εξήγηση και να δικαιολογήσω ότι πίσω από αυτό βρίσκεται ένας άνθρωπος που, πραγματικά, θέλει να λέγεται άθεος και εραστής της αντικειμενικότητας και της αλήθειας.

Τέλος πάντων, δεν δίνω συνέχεια στην αντιπαράθεσή μας.
Το μόνο που θα κάνω, για να αποκαταστήσω την αλήθεια, είναι να παραθέσω και κάποιες άλλες παραγράφους από το λόγο του Αρχιεπισκόπου,:


Μπαγασα;ΕΚ ΣΤΟΜΑΤΟΣ ΚΟΡΑΚΟΣ ΚΡΑ ΕΞΕΛΕΥΣΕΤΕ ! Τι λες βρε ψηλε.Ποιον πας να δουλεψεις; Σε ποιον νομιζεις πως απευθυνεσαι.Σου το ξαναειπα ,εδω μεσα υπαρχουν και σκεπτομενοι! Το μπλαμπλα σας περι αγαπης το ξερουμε ολοι. Ολοι τα ιδια λετε, μηδενος εξαιρουμενου.

Η ουσια απο ολο το εν λογω κειμενο ,του "εν ζωη Αγιου (?)" ειναι αυτη που εθιξα. Και ερωτω και παλι: Το αδιαπραγματευτο αφηνει περιθωρια για αλλες ερμηνειες ;Ειναι λογια δικα του ή απο καποια αποφαση που παρθηκε σε καποια συνοδο.

Και μη παριστανεις τον θιγμενο, δεν ειναι πολυ δυσκολο να βρει κανεις στο διαδυκτιο οτι θελει.Ας με ρωτουσες !

Συ ομως δασκαλε που διδασκες εβγαλες δυο σειρες απο την διακυρηξη του Υ.Σ.Ε.Ε. τις οποιες με "θαυμαστο" τροπο και εξ "αποκαλυψεως" εδωσες την ερμηνεια που εδωσες!

quote:
Είναι άδικο, από άγνοια, να διαστρεβλώνουμε τα λόγια ενός ανθρώπου που αποτελεί ένα από τα λίγα ζωντανά παραδείγματα αγιότητας στις μέρες μας.


Αγνοια ε; Καλα για σενα ολοι οι αλλοθρησκοι και αθεοι εχουν αγνοια. Γνωστη καραμελα. Α ,και τι ακριβως διαστρεβλωσα απο...αγνοια αγαπητε;


quote:
Ο Χριστιανισμός με τρόπο μοναδικό τόνισε τις πανανθρώπινες διαστάσεις της αγάπης.
Ανοιξε ενα toric με σχετικο θεμα ,και εξεταζουμε τα περι αγαπης και πως εννοειτε η αγαπη μεσα στις γραφες σας.

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 22:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Αποκαλυψη!!!

Ο Ιησους υπηρξε και υπαρχει!!!

Αποδειξη; Οριστε !
Απολογητης :

Ο Δαυλός διαγράφει στο χαρτί τον Ιησού Χριστό (άλλωστε μόνο εκεί μπορεί να Τον διαγράψει). Όμως αν ήθελε ο Ιησούς Χριστός να διαγράψει τον Δαυλό, όπως και κάθε άλλο Δαυλό, τότε ο τελευταίος θα είχε εξαφανιστεί από προσώπου σύμπαντος. (Έπειτα σου λένε οι παγανιστές πως ο Ιησούς Χριστός που υπάρχει, δεν είναι πανάγαθος. Δεν έχουν γνώση της αγαθότητας, γι' αυτό τα λένε αυτά.)

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 23:41:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[quote]
ακομη περιμενω απαντηση στα ερωτηματα
ακομη περιμενω απαντηση στα ερωτηματα
ακομη περιμενω απαντηση στα ερωτηματα
ακομη περιμενω απαντηση στα ερωτηματα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


θα περιμένεις για πολύ ακόμη
θα περιμένεις για πολύ ακόμη
θα περιμένεις για πολύ ακόμη
θα περιμένεις για πολύ ακόμη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 00:08:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Έλα όμως που η μερίδα που λες ότι αναγνωρίστηκε από το κράτος, όπως βλέπουμε, δεν αναγνωρίζεται από αυτούς που αξιώνουν να είναι ΜΟΝΟΝ αυτοί οι «καλοί Δωδεκαθεϊστές». Εσύ, τι έχεις να πεις σχετικά επ’ αυτού;;;


Agnostic

Τίποτα δεν εχω να πω επ'αυτού. Ας δούμε πρώτα πως θα συμπεριφερθούν και μετά τους κρίνουμε. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι απλά θα ασχοληθούν με την λατρεία τους και θα επιδιώξουν να κερδίσουν και τη συμπάθεια ενός κοινού, γεγονός διόλου κατακριτέο αλλά λογικό(και ποιος δε θέλει να έχει ο περίγυρός του μιa θετική εικόνα για λογαριασμό του?). Επίσης δεν βρίσκω κάτι παράλογο ή επιλήψιμο που ο "παγανισμός" προωθείται απ'έξω. Αυτό από μόνο του δεν είναι κάτι αρνητικό. Εύλογα μπορεί να σου απαντήσει κάποιος ότι και ο Χριστιανισμός ήρθε απ'έξω και πολλα άλλα.


Ρε παιδιά, εντάξει, πέστε το ότι μαζευτήκατε να πετροβολήσετε ότι έχει σχέση με το Χριστιανισμό, να τελειώνουμε!!!

Τι καθόμαστε τώρα και αναλωνόμαστε σε ψευτοσυζητήσεις;;;

Α μπράβο, γιατί έχουμε και άλλες δουλειές να κάνουμε από το να σπάμε τα .......... μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 00:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
κριμα ψηλε με τις τελευταιες σου απαντησεις εδειξες για μια ακομη φορα οτι δεν εχεις στοχο τον διαλογο αλλα την εξολοθρευση των διαφωνουντων
εισαι καλος μονο για να διδασκεις σε κανενα κατηχητικο
σε παιδακια που οτι τους λες το χαφτουν χωρις να εχουν την δυνατοτητα να τα επεξεργαστουν

μολις βρεις ατομα που σου θετουν ερωτηματα πανω σε αυτα που εχεις μαθει να παπαγαλιζεις τα τοποθετεις στους εγκαθετους που μονο σκοπο εχουν να διαβαλουν την μια σωστη ορθοδοξη εκκλησια αυτη που λεει την αληθεια και δινει μονο αγαπη και οποιος δεν την δεχτει μαυρο φιδι που τον εφαγε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 00:38:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Καλά βρε μπαγάσα Αδιάβαστε,
γιατί πετσόκοψες άγρια το λόγο του Αρχιεπισκόπου Αλβανίας;;;

Προσπαθώ να καταλάβω με ποια ψυχολογία το έκανες, αλλά αδυνατώ να δώσω μια εξήγηση και να δικαιολογήσω ότι πίσω από αυτό βρίσκεται ένας άνθρωπος που, πραγματικά, θέλει να λέγεται άθεος και εραστής της αντικειμενικότητας και της αλήθειας.

Τέλος πάντων, δεν δίνω συνέχεια στην αντιπαράθεσή μας.
Το μόνο που θα κάνω, για να αποκαταστήσω την αλήθεια, είναι να παραθέσω και κάποιες άλλες παραγράφους από το λόγο του Αρχιεπισκόπου,:


Μπαγασα;ΕΚ ΣΤΟΜΑΤΟΣ ΚΟΡΑΚΟΣ ΚΡΑ ΕΞΕΛΕΥΣΕΤΕ ! Τι λες βρε ψηλε.Ποιον πας να δουλεψεις; Σε ποιον νομιζεις πως απευθυνεσαι.Σου το ξαναειπα ,εδω μεσα υπαρχουν και σκεπτομενοι! Το μπλαμπλα σας περι αγαπης το ξερουμε ολοι. Ολοι τα ιδια λετε, μηδενος εξαιρουμενου.

Η ουσια απο ολο το εν λογω κειμενο ,του "εν ζωη Αγιου (?)" ειναι αυτη που εθιξα. Και ερωτω και παλι: Το αδιαπραγματευτο αφηνει περιθωρια για αλλες ερμηνειες ;Ειναι λογια δικα του ή απο καποια αποφαση που παρθηκε σε καποια συνοδο.

Και μη παριστανεις τον θιγμενο, δεν ειναι πολυ δυσκολο να βρει κανεις στο διαδυκτιο οτι θελει.Ας με ρωτουσες !

Συ ομως δασκαλε που διδασκες εβγαλες δυο σειρες απο την διακυρηξη του Υ.Σ.Ε.Ε. τις οποιες με "θαυμαστο" τροπο και εξ "αποκαλυψεως" εδωσες την ερμηνεια που εδωσες! [quote]Είναι άδικο, από άγνοια, να διαστρεβλώνουμε τα λόγια ενός ανθρώπου που αποτελεί ένα από τα λίγα ζωντανά παραδείγματα αγιότητας στις μέρες μας.



Αδιάβαστε,
το "από άγνοια" το είπα καλόπιστα, διότι δεν θέλω να σκεφτώ ότι το έκανες για άλλο λόγο.
Βλέπεις, εμείς οι κακοί Χριστιανοί, προσπαθούμε να δούμε τον αδελφό μας πρώτα με αγάπη, του δίνουμε πόντους δηλαδή, προσπαθούμε να του βρούμε μια δικαιολογία και όχι να τον καταδικάσουμε με το πρώτο ατόπημα. Έπειτα, εναπόκειται στον ίδιο να διατηρήσει ή και να αυξήσει τους πόντους ή και να τους χάσει.

Δεν θέλω να συνεχίσω τη δίχως νόημα αντιπαράθεση μαζί σου.
Οι σκεπτόμενοι άνθρωποι, όπως λες και εσύ, τώρα έχουν την ευκαιρία να διαβάσουν όλο το άρθρο σχετικά με την ομιλία του Αγίου Αλβανίας, και ως σκεπτόμενοι που είναι, μπορούν να βγάλουν μόνοι τους τα συμπεράσματά τους.

Όσον αφορά τώρα για το ΥΣΕΕ, δεν έχεις δίκιο σε όσα μου καταλογίζεις.
Από την πρώτη στιγμή είπα από που αντλώ τις παραπομπές μου.
Στο πρώτο μήνυμά μου, όπου και μίλησα για το ΥΣΕΕ, έκανα μια παραπομπή την οποία και δανείστηκα από μια ιστοσελίδα το σύνδεσμο της οποίας και παρέθεσα.
Στην παραπομπή αυτή αναφέρεται το γεγονός της δημιουργίας του οργάνου που θα συντονίζει και θα ελέγχει τις τοπικές εθνικές εκκλησίες.
Κανείς σας όμως δεν σχολίασε αυτό το γεγονός, παρά συνεχίσατε τη γνωστή τακτική ........

Στη συνέχεια, μια που υποτίθεται το θέμα αφορά την αναγνώριση του δωδεκαθεϊσμού ως θρησκεία, θεώρησα σωστό να συζητήσουμε λίγο για το τι λέει το "δόγμα" τους.
Πείρα κάποια αποσπάσματα από τα γραφόμμενα του ΥΣΕΕ (το οποίο σνομπάρει την αναγνώριση της οργάνωσης που αναφέρεται στο πρώτο μήνυμα) και ζήτησα να τα σχολιάσουμε, αλλά και εκεί συνάντησα την ίδια πάλι συμπεριφορά ....... "Τι κακός που είναι αυτός ο Χριστιανισμός"!!!

Αναρωτιέμαι φωναχτά και λέω,
ρε μαμώτο, σαν πολλοί άθεοι δεν συγκεντρώθηκαν σε ένα θέμα που αφορά κατά κύριο λόγο το Δωδεκαθεϊσμό, παγανισμό ή όπως θες πέστον, κι αντί να πουν κάτι σχετικά με το θέμα, δεν έκαναν τίποτα άλλο από το να οδηγήσουν τη συζήτηση σε θέματα άσχετα και, όλως τυχαίως , που έχουν να κάνουν με το "πόσο κακός είναι τελικά ο Χριστιανισμός"!!!!

Ας αφήσουμε, λοιπόν, τους σκεπτόμενους ανθρώπους, όπως λέει και ο φίλος μου ο Αδιάβαστος, να βγάλουν τα συμπεράσματά τους!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 00:49:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

κριμα ψηλε με τις τελευταιες σου απαντησεις εδειξες για μια ακομη φορα οτι δεν εχεις στοχο τον διαλογο αλλα την εξολοθρευση των διαφωνουντων
εισαι καλος μονο για να διδασκεις σε κανενα κατηχητικο
σε παιδακια που οτι τους λες το χαφτουν χωρις να εχουν την δυνατοτητα να τα επεξεργαστουν

μολις βρεις ατομα που σου θετουν ερωτηματα πανω σε αυτα που εχεις μαθει να παπαγαλιζεις τα τοποθετεις στους εγκαθετους που μονο σκοπο εχουν να διαβαλουν την μια σωστη ορθοδοξη εκκλησια αυτη που λεει την αληθεια και δινει μονο αγαπη και οποιος δεν την δεχτει μαυρο φιδι που τον εφαγε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Μόνο μαύρο φίδι!!!!
Μωρέ και παρδαλό, και ροζ, και καφέ, και άσπρο με μαύρες βούλες!!!

Και που να είσαι από καμια μεριά να δεις τι τους κάνουμε κάτι τύπους σαν κι εσένα!!!

Τώρα τελευταία βέβαια έχουμε εφεύρει νέες μεθόδους βασανισμού!!

Οπότε, εγκάθετε Γηγενή, σε συμβουλεύω να μην συνεχίσεις με τις διαφωνίες σου γιατί σε βλέπω να γίνεσαι το πειραματόζωό μας. Ξέρεις, τώρα τελευταία ξεμείναμε από εγκάθετους και έχουμε ανάγκη από κάποιο για να δοκιμάσουμε αυτές τις νέες μεθόδους!!

****Τι άλλο μας μένει να ακούσουμε ακόμη εδώ μέσα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 11:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
ψηλε μην κανεις τον θυγμενο γιατι τα γραπτα μενουν
σε οποιο θεμα εχεις γραψει εχεις χαρακτηρησει τους <<αντιπαλους σου>>
σαν εγκαθετους ατομα που τα περνουν για να χτυπανε την εκκλησια και διαφορα αλλα

αληθεια με της ερωτησεις τι εγινε;;
γαργαρα και αυτες;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 15:52:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ψηλε μην κανεις τον θυγμενο γιατι τα γραπτα μενουν
σε οποιο θεμα εχεις γραψει εχεις χαρακτηρησει τους <<αντιπαλους σου>>
σαν εγκαθετους ατομα που τα περνουν για να χτυπανε την εκκλησια και διαφορα αλλα


Α!! ώστε σε όποιο θέμα γράφω χαρακτηρίζω τους "αντιπάλους μου" εγκάθετους και τα λοιπά ε;;;

Κοίτα να δεις που και εγώ αναρωτιόμουνα, γιατί άραγε να είναι πάντα οι ίδιοι και οι ίδιοι που περιφέρονται στο Εσωτέρικα και σε όποιο θέμα και να συμμετάσχουν του αλλάζουν τα φώτα και καταλήγουν ΠΑΝΤΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ να ασχολούμαστε με το πόσο "κακός είναι αυτός ο Χριστιανισμός" και ναμιλάμε για σούπερμαν και μπάτμαν;;;

Μήπως δεν είναι αλήθεια Γηγενή;;;
Στο παρόν θέμα, έθεσα προς συζήτηση κάποια θέματα, δεν σε είδα Γηγενή να τα σχολιάζεις καν!!!!
Γιατί τα κάνεις γαργάρα Γηγενή;;;

Δεν κουράστηκες να λες τα ίδια και τα ίδια;; Έχω μάθει απ' έξω σχεδόν όλη την επιχειρηματολογία σου.
Νομίζω πως είναι καιρός να ασχοληθείς και με κάτι άλλο.


quote:
αληθεια με της ερωτησεις τι εγινε;;
γαργαρα και αυτες;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του



Ρώτησες κάτι και δεν το είδα;;;
Μα αστειεύεσαι τώρα;;;;;;;;;;;
Είναι κάτι που να μην το γνωρίζεις εσύ;;;;;;;
Ρώτησα τον καθηγητή σου και με διαβεβαίωσε για την ευφυΐα σου

Άσε τα σάπια βρε Γηγενή ότι δήθεν κάτι με ρώτησες!! Δεν παίζεις με τίποτα άλλο λέω εγώ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 16:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
οι ερωτησεις που εθεσα ειναι με κοκκινο και ειναι πανω σε αυτα που ειπες

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Μιλάει ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ, και όχι για κατά γράμμα μίσος. Συγκρίνει την αγάπη του Χριστού με των συγγενών μας. Και θέλει να μας πει, ότι η αγάπη για τον Χριστό, πρέπει να είναι τόσο ανώτερη από την αγάπη προς τους συγγενείς, όσο ανώτερη είναι η αγάπη από το μίσος.
--------------------------------------------------------------------------------


θα σκοτωνες το παιδι σου αν στο ζηταγε ο θεος σου;;;

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Και όταν λόγω του ΔΙΧΑΣΜΟΥ που επέρχεται σε μια οικογένεια όταν κάποιος γίνεται Χριστιανός, βλέπει καθημερινά τους δικούς του που είναι άπιστοι, να αντιμετωπίζουν χίλια δυο ψυχολογικά προβλήματα ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ , και όμως αυτός συνεχίζει να τους τα δημιουργεί πιστεύοντας, ενώ ταυτόχρονα βασανίζεται και ο ίδιος από τους ίδιους λόγους, δεν είναι σαν να μισεί και αυτούς και τον εαυτό του χάριν του Χριστού; Και δεν απέχει η αγάπη του προς αυτούς, από αυτή την ανώτερη αγάπη για τον Χριστό, όσο η αγάπη από το μίσος;
--------------------------------------------------------------------------------


γιατι καποιος που δεν ειναι χριστιανος αλλα ειναι τα αλλα μελη της οικογενειας του εχει ψυχολογικα προβληματα;;;


οσο για τις ερωτησεις που εκανες οι απαντησεις μου εινα ιπαλι με κοκκινο

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Θα ήθελα να εκφράσω και μια απορία:

Γιατί όλοι όσοι δηλώνουν "Άθεοι" εδώ μέσα, είναι πολέμιοι του Χριστιανισμού και συμπαθούν έως και υπερασπίζονται τον παγανισμό;


Γιατί, όταν διαβάζεις την επιχειρηματολογία τους, θαρρείς ότι διαβάζεις την ιστοσελίδα του Ρασσιά;;;

Τι σόι αθεϊσμός να είναι αυτός άραγε;;;

--------------------------------------------------------------------------------


δεν ειμαι "αθεος" αλλα αθεος
δεν ειμαι πολεμιος του χριστιανισμου αλλα της βλακειας
δεν συμπαθω κανενα ισμο
για να καταλαβεις ψηλε εγω βλεπω και τις δυο πλευρες σαν κομικ
και τους ηρωες σε καθε θρησκειας σαν ηρωες καθε κομικ
οταν βγαινει καποιος και μου λεει οτι ο σουπερμαν ειναι αληθινος αλλα δεν ειναι αληθινος ο μπατμαν και οσοι το νομιζουν ειναι βλακες τοτε εγω πρεπει να του δειξω
οτι λεει βλακειες
και ο μονος τροπος ειναι αυτος
αν τωρα ερθει καποιος που πιστευει οτι ο μπατμαν ειναι αληθινος αλλα δεν ειναι ο σουπερμαν και οσοι το νομιζουν ειναι βλακες παλι θα του δειξω με τον ιδιο τροπο οτι ειναι βλακας



quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

.... αδυνατείς να κατανοήσεις το γραπτό λόγο ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις;;;

Μάλλον το δεύτερο συμβαίνει, έτσι;;

Δεν μου είπες όμως, τι πιστεύεις για το ΥΣΕΕ (σχετικά με αυτά που ρωτώ τον Αδιάβαστο);;

--------------------------------------------------------------------------------


για το υσεε σου ειπα κομικ ειναι οπως και ολες οι θρησκειες
τα παντα τα βλεπω σαν κακογραμενο παραμυθι


αν δεν απαντησα σε κατι πεστο μου να σου απαντησω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 18:19:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γηγενής
αν δεν απαντησα σε κατι πεστο μου να σου απαντησω

Γηγενή, όταν συμμετέχεις σε ένα φόρουμ συζητήσεων, ο διάλογος δεν πρέπει αποκλειστικά και μόνο να διεξάγεται υπό τη μορφή ερωταπαντήσεων.
Καλείται ο καθένας, όποιος θέλει, να εκφράσει την άποψή του πάνω στο θέμα που συζητείται.


Εσύ όμως, έχεις κάνει σκοπό σου το να σπεύδεις σε μια συζήτηση και να προσπαθείς να κολλήσεις τον άλλον στον τοίχο θαρρείς και κάποιος σε όρισε να το παίζεις έξυπνος και αυθεντία επί παντός αντικειμένου.
Βέβαια, πώς μπορώ εγώ να αρνηθώ κάτι τέτοιο αφού ως και ο ίδιος ο καθηγητής σου το βεβαιώνει;;; (ξέρεις, τα περί ευφυΐας που είπαμε πιο πάνω).

Αν έχεις, λοιπόν, όρεξη για συζήτηση και όχι να το παίζεις άλλοτε έξυπνος και άλλοτε ότι δεν καταλαβαίνεις, και μια που είσαι γρήγορος στο να ψάχνεις σε παλιές απαντήσεις, ψάξε και βρες και τα θέματα που έθιξα στο παρούσα συζήτηση, και εδώ είμαστε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 21:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Αδιάβαστε,
το "από άγνοια" το είπα καλόπιστα, διότι δεν θέλω να σκεφτώ ότι το έκανες για άλλο λόγο.

Να σε ευχαριστησω για την αγαπη σου .Ευχομαι να εισαι ετσι πραγματικα. Ουτε η αγνοια ουτε κανεις αλλος λογος συντρεχει αγαπητε .Προσπαθεις με παραπλανητικες αιτιασεις να αποκτησεις "πλεονεκτημα" στην κουβεντα.Καλοπιστα λοιπον και εγω σου λεω πως ετοποθετησα το αρθριδιο που ηθελα να σχολιαστει , και οχι ολλο το λογο του Αλβανιας ιερεα, διοτι το θεωρησα πολυ "κοινο" και ανευ ουσιαστικου - γαργαλιστικου ερεθισματος .

Οταν με ρωτησες "Έπειτα, πώς κατέληξες σ'αυτή σου την ερμηνεία;; Μήπως διάβασες την εξήγηση που δίνει ο Άγιος Αλβανίας;; Βλέπεις πουθενά να αναλύει έστω την εκτίμησή του;;; σου εδωσα την εξης απαντηση ,που προφανως σου διεφυγε "Ναι φιλε μου .Ακολουθει ,ισως φταιω που δεν την εγραψα : Διότι οι ιερές γραφές των διαφόρων θρησκευμάτων έχουν για τους οπαδούς τους αδιαπραγμάτευτο κύρος και δεν υπόκεινται σε αναθεώρηση όπως τα συντάγματα των κρατών. Oύτε μπορεί να υπάρξει κάποιο όργανο, ένα είδος θρησκευτικού OHE, που θα τολμούσε να επιχειρήσει κάτι τέτοιο.Αρα και για την ορθοδοξια.Διαφορετικα θα επρατε μονη της το επιχειρημα.Και ερωτω φιλτατε : Το "αδιαπραγματευτο" ,αφηνει περιθωρια για αλλες ερμηνειες;
.Προς τι λοιπον η εξαρση .Ολα τα αλλα που αναφερει ο ιερεας ειναι ασυνδετα με το επιμαχο σημειο φιλτατε.Τελος παντων...

quote:
Όσον αφορά τώρα για το ΥΣΕΕ, δεν έχεις δίκιο σε όσα μου καταλογίζεις.
Από την πρώτη στιγμή είπα από που αντλώ τις παραπομπές μου.
Στο πρώτο μήνυμά μου, όπου και μίλησα για το ΥΣΕΕ, έκανα μια παραπομπή την οποία και δανείστηκα από μια ιστοσελίδα το σύνδεσμο της οποίας και παρέθεσα.
Στην παραπομπή αυτή αναφέρεται το γεγονός της δημιουργίας του οργάνου που θα συντονίζει και θα ελέγχει τις τοπικές εθνικές εκκλησίες.
Δεν αντιλεγω πως δινεις παραπομπες,ειναι σαφες αυτο.Σε καποιο σημειο ομως λες : Για του λόγου το αληθές δείτε τη δια-κήρυξη της ιδρύσεως του «Παγκοσμίου Συνεδρίου Εθνικών Θρησκειών», (World Congress of Ethnic Religions), που έγινε στη Βίλνα της Λιθουανίας τον Ιούνιο του 1998. Εκεί ιδρύθηκε η «Παγκόσμια Εκκλησία των Εθνικών», η οποία συντονίζει και ελέγχει τις εθνικές παγανιστικές «εκκλησίες» και αποτελεί τον συνδετικό δεσμό με τους ιθύνοντες της «Νέας Εποχής».
.Αυτο ομως μεσα απο την Διακηρυξη του World Congress of Ethnic Religions δεν προκυπτει,δεν αναφερεται πουθενα.Για του λογου το αληθες ακολουθει η διακηρυξη :

ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ
Εμείς, οι σύνεδροι του Παγκοσμίου Συνεδρίου των Εθνικών Θρησκειών, το οποίο διοργανώθηκε στη Βίλνα της Λιθουανίας από 20 έως 24 Ιουνίου 1998, συγκεντρωθήκαμε για να εκφράσουμε την αλληλεγγύη μας προς όλες τις εθνικές, αυτόχθονες, ιθαγενείς και / ή παραδοσιακές θρησκείες της Ευρώπης και των λοιπών ηπείρων του πλανήτη.

Όλες οι πολιτισμικές μορφές και όλες οι αυτόχθονες θρησκείες και πίστεις πρέπει να χαίρουν ίσο βαθμό εκτιμήσεως και σεβασμού. Κάθε περιοχή και κάθε έθνος έχουν τις ιδιαίτερες τοπικές τους παραδόσεις (αυτόχθων θρησκεία, κοσμοαντίληψη, μυθολογία, έθιμα κ.ά.) οι οποίες εκφράζουν την αγάπη του κάθε έθνους για τον τόπο και την Ιστορία του και καλλιεργούν τον σεβασμό προς την ιερότητα κάθε μορφής ζωής και προς τη θειότητα της Φύσεως. Όπως ακριβώς η Φύση επιβιώνει μέσω μίας ευρείας ποικιλίας των ειδών, έτσι και η ανθρωπότητα πρέπει ν'αφήνεται ν'αναπτύσσει ελεύθερα και δίχως παρεμβάσεις μία ευρεία ποικιλία πολιτισμικών εκφράσεών της.

Συμφώνως προς τις αρχαίες και παραδοσιακές αντιλήψεις μας, η Γη και ολόκληρη η πάνω της δημιουργία πρέπει να τιμάται και να προστατεύεται. Από την πλευρά μας, ως άνθρωποι, οφείλουμε ν'ανακαλύψουμε την συγκεκριμένη θέση μας μέσα στο δίκτυ της ζωής και όχι έξω από αυτό ή ξεχωριστά από την υπόλοιπη δημιουργία.

Όλοι οι σύνεδροι μοιραζόμαστε μία κοινή αντίληψη της πραγματικής θέσεώς μας μέσα στον κόσμο, η οποία αντίληψη βασίζεται σε μία κοινή ιστορική εμπειρία αν και κάποτε αυτή υπήρξε ιστορία καταπιέσεως και μισαλλοδοξίας. Οι εθνικές και / ή "παγανιστικές" θρησκείες έχουν υποστεί στο παρελθόν φρικτά τραύματα και καταστροφές από θρησκείες που διατείνονται ότι τάχα κατέχουν την μοναδική αλήθεια, όταν το δικό μας ευκταίο δεν υπήρξε άλλο από το να ζούμε σε ειρήνη και αρμονία και να επιδιώκουμε τη συνεργασία με τους ακολουθούντες διαφορετικές προς εμάς θρησκείες, βιοθεωρίες και πίστεις.

Θεωρούμε ότι η ανατολή μίας καινούργιας χρονικής περιόδου προσωπικής και διανοητικής ελευθερίας, αλλά και πανανθρώπινης ανταλλαγής απόψεων και πληροφοριών, μάς προσφέρει επιτέλους την δυνατότητα μίας νέας επιστροφής στις ιδιαίτερες δικές μας αυτόχθονες πνευματικές ρίζες για να επαναδιεκδικήσουμε την θρησκευτική μας κληρονομιά. Είμαστε λάτρεις της Φύσεως, όπως ακριβώς ήταν και το σύνολο του ανθρωπίνου είδους, τουλάχιστον στο 96% της διαρκείας της Ιστορίας του.

Οι αληθινές αυτόχθονες θρησκείες μπορούν να μάς προσφέρουν φιλότητα και σεβασμό προς όλα όσα βλέπουμε και αισθανόμαστε γύρω μας, καθώς και ανοχή προς όλες τις μορφές λατρείας που προάγουν την συναισθηματική ειλικρίνεια, την καθαρότητα των σκέψεων και την ευγενή σχέση της κάθε στιγμής της ζωής μας προς πάν ό, τι υπάρχει και ζεί.

Ας είμαστε λοιπόν υπερήφανοι για τις αναγεννηθείσες Εθνικές μας Θρησκείες και για την ιδιαίτερη οικουμενικότητά μας που παροτρύνει τους ανθρώπους να μην παραμένουν άλλο κλεισμένοι μέσα σε τείχη μίσους και φθόνου εναντίον εκείνων που βρίσκονται εκτός των συγκεκριμένων τειχών. Ας σπάσουμε όλα αυτά τα τείχη διευρύνοντας τον οπτικό ορίζοντα και την θέαση του ανθρωπίνου είδους.

Ιδρύσαμε σήμερα το "World Congress of Ethnic Religions" (W.C.E.R. Παγκόσμιο Συνέδριο Εθνικών Θρησκειών), με σκοπό την βοήθεια όλων των εθνικών θρησκευτικών ομάδων και κινήσεων να επιβιώσουν και ν' αλληλοϋποστηριχθούν. Σύνθημά μας είναι "Ενότητα μέσω της Πολυμορφίας".

(Ακολουθούν υπογραφές συνέδρων από Νορβηγία, Λεττονία, Γαλλία, Η.Π.Α., Ινδία, Δανία, Ρωσία, Γερμανία, Ελλάδα, Λευκορωσία, Βέλγιο, Τσεχία, Ουκρανία, Πολωνία, Λιθουανία και Σουηδία)

Vilnius, Lithuania, 23 Ιουνίου 1998

Απο δω : http://www.wcer.org/declaration/dec_gr.htm .

Οσο και αν εψαξα δεν βρηκα στοιχεια για την "Παγκόσμια Εκκλησία των Εθνικών".Αν σου ειναι ευκολο να βοηθησεις με καποια στοιχεια ,περιμενω .

Τα υπολοιπα αργοτερα ,εκτακτως πρεπει να φυγω.

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 23:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
απ οτι βλεπω συναιχιζεις να κανεις γαργαρα τις ερωτησεις μου

τωρα πανω στο θεμα τοποθετικα οπου χρειαστικε ειπα την γνωμη μου
αν δεν μπωρεις να καταλαβεις τα αυτονοητα πες στους δικους σου να σε κανουν ταμα μπας και ανοιξουν τα ματια σου

και σταματα να περνεις αυτο το μισοκακομοιρο υφος εισαι μεγαλο παιδι πια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 00:45:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γηγενής
απ οτι βλεπω συναιχιζεις να κανεις γαργαρα τις ερωτησεις μου

τωρα πανω στο θεμα τοποθετικα οπου χρειαστικε ειπα την γνωμη μου
αν δεν μπωρεις να καταλαβεις τα αυτονοητα πες στους δικους σου να σε κανουν ταμα μπας και ανοιξουν τα ματια σου

και σταματα να περνεις αυτο το μισοκακομοιρο υφος εισαι μεγαλο παιδι πια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Ωραία λοιπόν,
αφού τοποθετήθηκες και δεν έχεις να προσθέσεις τίποτα άλλο επί του θέματος, πήγαινε λοιπόν και πουθενά αλλού να τους μιλήσεις για τον σούπερμαν και τον μπάτμαν και να τους ανοίξεις τα μάτια, χαρίζοντας και σε άλλους λίγο από την μεγαλοπρεπή ευφυΐα σου.
Εμείς πήραμε αρκετή δόση, μας φτάνει και μας περισσεύει.


****Και να μην ξεχάσω!!!
θα ήθελα να σε πληροφορήσω, αν τυχόν δεν το γνωρίζεις, πως γαργάρα κάνω με αλατόνερο όταν με πονάει ο λαιμός μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 00:48:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αδιάβαστε,
το "από άγνοια" το είπα καλόπιστα, διότι δεν θέλω να σκεφτώ ότι το έκανες για άλλο λόγο.

Να σε ευχαριστησω για την αγαπη σου. Ευχομαι να εισαι ετσι πραγματικα. Ουτε η αγνοια ουτε κανεις αλλος λογος συντρεχει αγαπητε .

Να είσαι σίγουρος ότι έτσι είναι πραγματικά φίλε μου.
Έχω όμως και εγώ ως άνθρωπος τις αδυναμίες μου και αναγνωρίζω ότι, κακώς μεν, μερικές φορές συγχίζομαι και ίσως πω και καμια κουβέντα παραπάνω. Στον αγώνα βρίσκομαι, πέφτω και προσπαθώ να ανασηκώνομαι.

Εφόσον, λοιπόν, λύθηκε η παρεξήγηση, δεν δίνω συνέχεια στο θέμα με τον Άγιο Αλβανίας.


quote:

quote:
Όσον αφορά τώρα για το ΥΣΕΕ, δεν έχεις δίκιο σε όσα μου καταλογίζεις.
Από την πρώτη στιγμή είπα από που αντλώ τις παραπομπές μου.
Στο πρώτο μήνυμά μου, όπου και μίλησα για το ΥΣΕΕ, έκανα μια παραπομπή την οποία και δανείστηκα από μια ιστοσελίδα το σύνδεσμο της οποίας και παρέθεσα.
Στην παραπομπή αυτή αναφέρεται το γεγονός της δημιουργίας του οργάνου που θα συντονίζει και θα ελέγχει τις τοπικές εθνικές εκκλησίες.

Δεν αντιλεγω πως δινεις παραπομπες,ειναι σαφες αυτο.Σε καποιο σημειο ομως λες : Για του λόγου το αληθές δείτε τη δια-κήρυξη της ιδρύσεως του «Παγκοσμίου Συνεδρίου Εθνικών Θρησκειών», (World Congress of Ethnic Religions), που έγινε στη Βίλνα της Λιθουανίας τον Ιούνιο του 1998. Εκεί ιδρύθηκε η «Παγκόσμια Εκκλησία των Εθνικών», η οποία συντονίζει και ελέγχει τις εθνικές παγανιστικές «εκκλησίες» και αποτελεί τον συνδετικό δεσμό με τους ιθύνοντες της «Νέας Εποχής».
.Αυτο ομως μεσα απο την Διακηρυξη του World Congress of Ethnic Religions δεν προκυπτει,δεν αναφερεται πουθενα.Για του λογου το αληθες ακολουθει η διακηρυξη :

ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ
Εμείς, οι σύνεδροι του Παγκοσμίου Συνεδρίου των Εθνικών Θρησκειών, το οποίο διοργανώθηκε στη Βίλνα της Λιθουανίας από 20 έως 24 Ιουνίου 1998, συγκεντρωθήκαμε για να εκφράσουμε την αλληλεγγύη μας προς όλες τις εθνικές, αυτόχθονες, ιθαγενείς και / ή παραδοσιακές θρησκείες της Ευρώπης και των λοιπών ηπείρων του πλανήτη.

Όλες οι πολιτισμικές μορφές και όλες οι αυτόχθονες θρησκείες και πίστεις πρέπει να χαίρουν ίσο βαθμό εκτιμήσεως και σεβασμού. Κάθε περιοχή και κάθε έθνος έχουν τις ιδιαίτερες τοπικές τους παραδόσεις (αυτόχθων θρησκεία, κοσμοαντίληψη, μυθολογία, έθιμα κ.ά.) οι οποίες εκφράζουν την αγάπη του κάθε έθνους για τον τόπο και την Ιστορία του και καλλιεργούν τον σεβασμό προς την ιερότητα κάθε μορφής ζωής και προς τη θειότητα της Φύσεως. Όπως ακριβώς η Φύση επιβιώνει μέσω μίας ευρείας ποικιλίας των ειδών, έτσι και η ανθρωπότητα πρέπει ν'αφήνεται ν'αναπτύσσει ελεύθερα και δίχως παρεμβάσεις μία ευρεία ποικιλία πολιτισμικών εκφράσεών της.

Συμφώνως προς τις αρχαίες και παραδοσιακές αντιλήψεις μας, η Γη και ολόκληρη η πάνω της δημιουργία πρέπει να τιμάται και να προστατεύεται. Από την πλευρά μας, ως άνθρωποι, οφείλουμε ν'ανακαλύψουμε την συγκεκριμένη θέση μας μέσα στο δίκτυ της ζωής και όχι έξω από αυτό ή ξεχωριστά από την υπόλοιπη δημιουργία.

Όλοι οι σύνεδροι μοιραζόμαστε μία κοινή αντίληψη της πραγματικής θέσεώς μας μέσα στον κόσμο, η οποία αντίληψη βασίζεται σε μία κοινή ιστορική εμπειρία αν και κάποτε αυτή υπήρξε ιστορία καταπιέσεως και μισαλλοδοξίας. Οι εθνικές και / ή "παγανιστικές" θρησκείες έχουν υποστεί στο παρελθόν φρικτά τραύματα και καταστροφές από θρησκείες που διατείνονται ότι τάχα κατέχουν την μοναδική αλήθεια, όταν το δικό μας ευκταίο δεν υπήρξε άλλο από το να ζούμε σε ειρήνη και αρμονία και να επιδιώκουμε τη συνεργασία με τους ακολουθούντες διαφορετικές προς εμάς θρησκείες, βιοθεωρίες και πίστεις.

Θεωρούμε ότι η ανατολή μίας καινούργιας χρονικής περιόδου προσωπικής και διανοητικής ελευθερίας, αλλά και πανανθρώπινης ανταλλαγής απόψεων και πληροφοριών, μάς προσφέρει επιτέλους την δυνατότητα μίας νέας επιστροφής στις ιδιαίτερες δικές μας αυτόχθονες πνευματικές ρίζες για να επαναδιεκδικήσουμε την θρησκευτική μας κληρονομιά. Είμαστε λάτρεις της Φύσεως, όπως ακριβώς ήταν και το σύνολο του ανθρωπίνου είδους, τουλάχιστον στο 96% της διαρκείας της Ιστορίας του.

Οι αληθινές αυτόχθονες θρησκείες μπορούν να μάς προσφέρουν φιλότητα και σεβασμό προς όλα όσα βλέπουμε και αισθανόμαστε γύρω μας, καθώς και ανοχή προς όλες τις μορφές λατρείας που προάγουν την συναισθηματική ειλικρίνεια, την καθαρότητα των σκέψεων και την ευγενή σχέση της κάθε στιγμής της ζωής μας προς πάν ό, τι υπάρχει και ζεί.

Ας είμαστε λοιπόν υπερήφανοι για τις αναγεννηθείσες Εθνικές μας Θρησκείες και για την ιδιαίτερη οικουμενικότητά μας που παροτρύνει τους ανθρώπους να μην παραμένουν άλλο κλεισμένοι μέσα σε τείχη μίσους και φθόνου εναντίον εκείνων που βρίσκονται εκτός των συγκεκριμένων τειχών. Ας σπάσουμε όλα αυτά τα τείχη διευρύνοντας τον οπτικό ορίζοντα και την θέαση του ανθρωπίνου είδους.

Ιδρύσαμε σήμερα το "World Congress of Ethnic Religions" (W.C.E.R. Παγκόσμιο Συνέδριο Εθνικών Θρησκειών), με σκοπό την βοήθεια όλων των εθνικών θρησκευτικών ομάδων και κινήσεων να επιβιώσουν και ν' αλληλοϋποστηριχθούν. Σύνθημά μας είναι "Ενότητα μέσω της Πολυμορφίας".

(Ακολουθούν υπογραφές συνέδρων από Νορβηγία, Λεττονία, Γαλλία, Η.Π.Α., Ινδία, Δανία, Ρωσία, Γερμανία, Ελλάδα, Λευκορωσία, Βέλγιο, Τσεχία, Ουκρανία, Πολωνία, Λιθουανία και Σουηδία)

Vilnius, Lithuania, 23 Ιουνίου 1998

Απο δω : http://www.wcer.org/declaration/dec_gr.htm .

Οσο και αν εψαξα δεν βρηκα στοιχεια για την "Παγκόσμια Εκκλησία των Εθνικών".Αν σου ειναι ευκολο να βοηθησεις με καποια στοιχεια ,περιμενω .

Τα υπολοιπα αργοτερα ,εκτακτως πρεπει να φυγω.

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "



Αδιάβαστε,
Αν θες πρόσεξε τα σημεία που τόνισα και έβαλα σε πλάγιους χαρακτήρες.

Πρόσεξε τα περί ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟΥ που αναφέρουν.

Αναρωτήσου λίγο, για πιας χρονικής περιόδου την ανατολή μιλούν;;;

Αν έχεις πραγματικά όρεξη, μπορούμε να προσπαθήσουμε, με ήρεμο τρόπο και, όσο γίνεται, χωρίς μεροληψία, να δούμε και να εξετάσουμε πράγματα φανερά αλλά και που διαφαίνονται, μέσα από τις διάφορες διακηρύξεις και αναφορές του ΥΣΕΕ αλλά και όποιων θέλουν να λένε ότι νοιάζονται για την αναβίωση της «πατρώας θρησκείας».
Θέλω να τονίσω πως δεν θεωρώ τον εαυτό μου ξερόλα και λαγονικό που μυρίζεται τους πονηρούς και δόλιους. ΟΧΙ.
Μαθαίνω και προσπαθώ να είμαι ανοικτός σε υποδείξεις και επισημάνσεις, ιδιαίτερα από ανθρώπους που θυσιάζουν το χρόνο τους προκειμένου κάποιοι άλλοι να δουν τα πράγματα πιο ξεκάθαρα και όπως έχουν στην πραγματικότητα.
Δεν θεωρώ όλους τους εραστές του «δωδεκάθεου» κακοήθεις ή δόλιους. Αντιθέτως, πιστεύω πως αρκετοί έχουν πέσει θύματα κύκλων οι οποίοι δεν δίνουν δεκάρα την Ελλάδα και τον πολιτισμό της, και αποβλέπουν σε άλλα «ανώτερα» συμφέροντα.


Το καλύτερο σου το κράτησα για το τέλος.

Για δες εδώ:
http://www.wcer.org/

και δες και το λογότυπό τους:


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 12:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
ψηλε περιμενω απαντησεις στα ερωτηματα που εθεσα
ψηλε περιμενω απαντησεις στα ερωτηματα που εθεσαψηλε περιμενω απαντησεις στα ερωτηματα που εθεσαψηλε περιμενω απαντησεις στα ερωτηματα που εθεσα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 12:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
μεχρι να απαντησεις που δεν γιατι σου τελιωσε το αλατονερο και κανεις γαργαρα με τις ερωτησεις

θα σου κανω μια ποιο ευκολη ερωτηση

το ΥΣΕΕ αναγνωριστικε η καποια αλλη ομαδα;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 15:49:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

μεχρι να απαντησεις που δεν γιατι σου τελιωσε το αλατονερο και κανεις γαργαρα με τις ερωτησεις

θα σου κανω μια ποιο ευκολη ερωτηση

το ΥΣΕΕ αναγνωριστικε η καποια αλλη ομαδα;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Ρε μανία που την έχει αυτό το παιδί με τις ερωτήσεις, θαρρείς και είναι ο Παπαδόπουλος στο τηλεπαιχνίδι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν γνωρίζω!!!! Δεν απαντώ!!!

Να πάρω τη βοήθεια του κοινού;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 16:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
δεν ξερεις αν αναγνωριστηκε το ΥΣΕΕ η καποια αλλη ομαδα;;

για ψαχτο βρε για ψαχτο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 19:36:03  Εμφάνιση Προφίλ
Ας δούμε λοιπόν λίγο το καταστατικό της Παγκόσμιας Εκκλησίας των Εθνικών:

The WCER (World Congress of Ethnic Religions) is registered in Lithuania with status as a "Public Institution". A Public Institution, under Lithuanian law, is a new form of non-government and non-profit organisation, approved by law Nr.I -1428 of the Lithuanian Republic, dated 3rd July 1996. Here is a more detailed definition :

2.1. A Public Institution is a non-profit organization, established according to this law, from the funds of the participants or the owner, functioning in the social, cultural, religious or other fields and publicly providing services of such nature to members of society

2.2. A Non-profit organization is an object, with the rights of a juridicial person, established according to this law, whose purpose is not the aquisition of profits. It cannot distrubute its profits to the founders, members, owners or participants.

4.1. A "Public Institution" can:
• 4.1.1. own accounts in banks
• 4.1.2. buy or in any other manner acquire property
• 4.1.5. provide and collect charity/contributions
• 4.1.6. establish branches/subsidiaries
• 4.1.10. establish international ties/contacts
• 4.1.11. join other non-profit organization associations, among them international associations, and participate in their activities.

7.5. The following entities have initiative right to change or append regulations :
• "Public Institution" administration,
• a joint "Public Institution" governing body,
• the general "Public Institution" assembly.

Changed and appended regulations must be approved by the general assembly of the "Public Institution".

11.2. The general assembly of the "Public Institution" is the highest governing body of the institution.

WCER REGULATIONS
These are exerpts from the WCER-specific bylaws:
2.1. Objectives of the Institution:
• 2.1.1 To spread educational knowledge about ethnic cultures and their religions, while propagating mutual trust and tolerance for the peoples of Europe and the entire world.
• 2.1.2 Through education, propagation and the organization of support for the ap-propriate projects, to preserve ethnic cultures and religions, safeguard them from extinction and propagate such ideas.
• 2.1.3. To unify people and organizations engaged in ethno-cultural and ethno-religious activities within Lithuania and outside its borders.
• 2.1.4. To fight against religious discrimination.
• 2.1.5. Undertake other kinds of activities conerning ethnic culture and ethnic religions.

2.2 The objects of the Institution's activities are first and foremost the ethnic cultures and ethnic religions, especially those, which are in danger of extinction or loss of cul-tural identity.
• 2.2.1. The WCER consists of ethnical and/or traditional and/or native religious groups.
• 2.2.2. Ethnic cultures are the complex of many peoples and distinctive and natural cultural traditions. The current conditions of civilization place these cultures in danger of extinction. National ethnic religions face the same danger of extinction. We define "Ethnic religions" as surviving ancient religions, such as Hinduism, or animism of various other cultures, as well as religions in the process of restoration, such as the Icelandic "Asatru", Latvian "Dievturi", Lithuanian "Romuva" and others. It has been accepted that the rights of such ethnic and religious groups are a part of human rights as expressed in the Declaration on the Rights of Persons Belonging to National or Ethnic, Religious and Linguistic Minorities, adopted by the UN General Assembly in 1992.

2.3. There are 2 types of members: Individual Members and Members Groups
• 2.3.1. Individual Members: There are no preset restriction on who can be a member, except that they must be of legal age in their own country. Individual members have no voting right and are entitled to the following:
o 2.3.1.1. A regular newsletter (paper or file for those with an e-mail account)
o 2.3.1.2. Invitations to Congresses and events organised by the WCER.
o 2.3.1.3. At the Congress, they have the right to speak, but not to vote.
o 2.3.1.4. Individual members can, however, be elected to the Council.
• 2.3.2. Member Groups are entitled to:
o 2.3.2.1. A regular newsletter, with the right to redistribute to members, either in their own newsletter or in other form.
o 2.3.2.2. An invitation to the Annual WCER congress
o 2.3.2.3. The right for their representatives to vote and be a candidate to the committee (each member group designates a representative according its own rules and customs). Member groups that cannot, for practical reasons, send a representative to the Congress, can designate a representative of another group to carry their votes, after notifying the Council in writing.
• 2.3.3. Conditions and procedure for membership are defined in the Membership Regulations.

2.4. The Institution accomplishes its goals according to the activity types defined in the Lithuanian Government May 17, 1995 resolution Nr. 696 "For the classification of economic activity types" and the standards of the European Union pertaining to the types of activities governed by codes: 80.4 - Education : Education of adults and others, 73.20 - Research and applied work in the fields of public and humanitarian sciences, 65.1 - Financial solicitation, 22 - Publishing, printing and duplication of recorded databases, 85.32 - Social work, not related to the residence, 91.33 -Activities of non-classified organizations.
• 2.4.1. Organizes conferences and seminars (code 91.33), and publishes their re-sults (code 22).
• 2.4.2. Organizes funding / contributes to the funding of educational or cultural projects within those countries who support ethnic cultures and religions within their jurisdiction(code 65.1).
• 2.4.3. Organizes funding to implement projects approved by the Institution. (code 65.1)
• 2.4.4. Through the press and the Internet, informs about ethnic cultures, religions and their problems. (code 22).
• 2.4.5. When possible, organizes summer camps for representatives of ethnic religions from various countries (code 91.33).

Προσέξτε αυτά που τόνισα προς το παρόν: δέστε λοιπόν ο κατά τα άλλα μη κερδοσκοπικός οργανισμός, τι έχει δικαίωμα να κάνει. Για να πω την αλήθεια δεν είναι αυτό που με πειράζει, δικαίωμα έχουν να κάνουν ότι θέλουν.
Αυτό που με πειράζει είναι Ο ΥΠΟΥΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΞΑΠΑΤΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

Κατηγορούν την Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία για μια συμπεριφορά που οι ίδιοι, τελείως ξεδιάντροπα και χωρίς ίχνος συνέπειας των λόγων τους, σπεύδουν να υιοθετήσουν!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy