ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΝ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 12:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ Bartimaeus, δεν καταλαβαίνω αυτό που είπες με το άλλο μάγουλο στο παρακάτω μήνυμα σου:

μήνυμα 27/05/2006

Πότε μίλησα για άλλο μάγουλο κτλ?
Προσωπικά δεν έχω διάθεση για πλακίτσα, φίλε μου, ούτε για να λέω κάτι απλά για να περνάει η ώρα.
Αυτό που έχω πεί και θα το ξαναπώ (αυτό είναι απάντηση και προς τον Ψηλό) είναι οτι η εκτροπή μιας συζήτησης δεν οφείλεται ούτε στα άτομα μόνο που υποστηρίζουν τον Χριστιανισμό ούτε μόνο σε εκείνους που τον αντιμάχονται ή αντιτίθενται σ' αυτόν.
Οφείλεται σε αμφότερους.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 13:33:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

«Αι επιστήμαι, όπου πρότερον ήνθιζον, άρχισαν να μαρανθώσι, τα σχολεία εσφραγίσθησαν, οι διδάσκαλοι εμωράνθησαν και η αλήθεια με την φιλοσοφίαν εξωρίσθησαν, άλλο βιβλίον δεν ευρίσκετο, ει μη τα πονήματα των ιερέων και οι ταλαίπωροι Έλληνες, αγκαλά και φιλελεύθεροι, εστερημένοι όμως από το φως της φιλοσοφίας, έγιναν σχεδόν δούλοι, μεμεθυσμένοι από την αμάθειαν και την δεισιδαιμονίαν».

Ελληνική Νομαρχία, 1806

«... τους γουν δυσσεβείς και αλάστορας Ελληνιστάς και πυρί και σιδήρω και ύδατι και πάσι τρόποις εξαγάγετε τής παρούσης ζωής ... ράβδιζε, είργε, είτα γλώτταν αφαίρει, είτα χείρα απότεμνε καν και ούτω μένη κακός, θαλάττης πέμπε βυθώ.»

Από επιστολή του Πατριάρχη Γεώργιου Σχολάριου-Γεννάδιου προς τον Κυβερνήτη της Πελοποννήσου για την αντιμετώπιση αυτών που μελετούσαν ελληνικά κείμενα.

macedon

Edited by - macedon on 28/05/2006 06:06:59



Γ.Γ. Εις το σημείον αυτό θα ήθελα να διαβάσω ένα μικρό απόσπασμα από την "Ελληνικήν Νομαρχίαν" του Ανωνύμου του Έλληνος, ο οποίος θεωρείται και αυτός ως εις εκ των διαφωτιστών, αν μη ο κυριώτερος:

"Αι επιστήμαι, όπου πρότερον ήνθιζον, άρχισαν να μαρανθώσι (=αναφέρεται εις το Βυζάντιον), τα σχολεία εσφραγίσθησαν, οι διδάσκαλοι εμωράνθησαν και η αλήθεια με την φιλοσοφίαν εξωρίσθησαν (=ως φιλοσοφίαν εννοεί τας θετικάς επιστήμας), άλλο βιβλίον δεν ευρίσκετο, ει μη τα πονήματα των ιερέων και οι ταλαίπωροι Έλληνες, αγκαλά και φιλελεύθεροι, εστερημένοι όμως από το φως της φιλοσοφίας, έγιναν σχεδόν δούλοι, μεμεθυσμένοι από την αμάθειαν και την δεισιδαιμονίαν".

………………

………………………………….
…………………………………………..

…………………………………………………

Γ.Γ. Πάρα πολύ σωστά. Μα, έτσι τους θεωρούν.
………………..

Αλλά εδώ θα υψώσω φωνήν μεγάλην κ. Ανδριόπουλε και θα πω ότι, αν επεβίωσε το Γένος των Ελλήνων, δεν επεβίωσε χάρις εις την φυσικήν• ούτε χάρις εις την γεωγραφίαν, πολλού γε και δει• είναι αστείον και να λέγεται αυτό. Επεβίωσε χάρις εις την διδασκαλίαν της γλώσσης, που είναι εν εκ των στοιχείων, δια να μη είπω το κυριώτερον, της εθνικής μας παραδόσεως. Kαι της εθνικής μας ταυτότητος. Το έτερον στοιχείον είναι βεβαίως η θρησκεία του λαού μας, η Ορθοδοξία.

Π.Α. Θα έλεγα ότι θεραπαινίς αυτής της διδασκαλίας της ελληνικής γλώσσης ήτο η Εκκλησία.

Γ.Γ. Βεβαιότατα. Κατά κυριώτατον λόγον. Όχι μόνον διότι οι πλείστοι εκ των διδασκάλων του Γένους υπήρξαν κληρικοί, αλλά και ως εκ των ακουσμάτων του λαού μας, ως εκ της συμμετοχής του εις τα δρώμενα εις την εκκλησίαν. Ο λαός ήκουε την λειτουργίαν και, έστω και αν δεν την κατενόει πλήρως, η παράδοσις η γλωσσική έφθανε στα αυτιά του υποδούλου.

Π.Α. Είναι έτσι, και θα ελέγαμε ότι οι κληρικοί ήσαν διδάσκαλοι του Γένους, αλλά ήσαν και αυτοί, οι οποίοι απετέλεσαν τους βασικούς εκπροσώπους του λεγομένου νεοελληνικού διαφωτισμού.

Γ.Γ. Βεβαίως. Υπήρξαν κληρικοί διαπρεπέστατοι εκπρόσωποι του διαφωτισμού. Όμως εδώ πρέπει να τονίσωμε το εξής. Διότι είπαμε ότι υπήρξαν αντιφάσεις, ότι δηλαδή ο εγχώριος διαφωτισμός ή, ίσως, ο όρος νεοελληνικός διαφωτισμός παρουσιάζει αντιφάσεις. Έγιναν δηλαδή ωρισμέναι δογματικαί σχηματοποιήσεις και ό,τι είναι δογματικόν -όχι εις τον εκκλησιαστικόν χώρον- εις τον τομέα του πνεύματος, θα πρέπει εκ προοιμίου να δημιουργή υπονοίας περί της ορθότητός του. Ήτοι:

• Διαφωτισμός, ίσον: Δημώδης παράδοσις και γλώσσα, έμφασις εις τας θετικάς επιστήμας, έμφασις εις τας νεοκόπους πολιτικάς αρχάς της γαλλικής επαναστάσεως και ιδίως εις την ιδέαν της δημοκρατίας.

• Κλασσικισμός, εξ αντιθέτου, ίσον: Λογία παράδοσις και γλώσσα, συντηρητισμός, αρχαιολατρεία, και εμμονή εις την στενήν γραμματολογικήν εκπαίδευσιν.

Αυταί αι σχηματοποιήσεις μπορεί να περιέχουν ωρισμένα στοιχεία αληθείας, αλλ' ούτω γενικώς διδασκόμεναι είναι αυθαίρετοι. Διότι υπήρξαν διαφωτισταί, οι κορυφαίοι εκ τούτων, οι οποίοι υπήρξαν οπαδοί της λογίας παραδόσεως, οι οποίοι υπήρξαν αρχαϊσταί. Εκτός από τον Κοραήν, ο οποίος -ως γνωστόν- ηκολούθησε την μέσην οδόν εις το γλωσσικόν, ο Ευγένιος Βούλγαρης ήτο αρχαϊστής ο Νικηφόρος Θεοτόκης, περίπου ως ο Ευγένιος Βούλγαρης ο Λάμπρος Φωτιάδης, ο ένδοξος διδάσκαλος του Γένους, μαζί με τον Γρηγόριον Κωνσταντάν, υπήρξεν αρχαϊστής ο Κων/νος Οικονόμος εξ Οικονόμων, ο μέγιστος των Θεολόγων του 19ου αιώνος, εξεκίνησεν ως οπαδός του Κοραή, ως νεωτεριστής θα ελέγομεν, και κατέληξε προϊόντος του χρόνου εις αρχαϊστήν.

…….
………….”

Περισσότερα εδώ: http://www.i-m-patron.gr/lyxnos/diafotismos2.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 13:38:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

To "σ'αγαπώ γιατί είσαι ωραία" και το "μάτια σαν και τα δικά σου" δεν είναι δημοτικά.

Γιατί πλαστογραφείς και χαλκεύεις στοιχεία πάλι Γηγενή;

macedon


Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 13:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
macedon
quote:
To "σ'αγαπώ γιατί είσαι ωραία" και το "μάτια σαν και τα δικά σου" δεν είναι δημοτικά.

Γιατί πλαστογραφείς και χαλκεύεις στοιχεία πάλι Γηγενή;



μα ακολουθησα πιστα τις οδηγειες του ψηλου

quote:
Κάνε ένα απλό ψάξιμο στο Google και βάλε "δημοτικά τραγούδια". Δεν χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω.


αυτο εκανα και κοιτα τι μου εβγαλε πρωτο πρωτο

http://arachova.tripod.com/tragoudia.htm

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 15:19:45  Εμφάνιση Προφίλ
Για το φίλο μου το Γηγενή, ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙ ΛΑΔΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΣΥΜΦΕΡΕΙ, από την ιστοσελίδα που μας έδωσε:

Ποιος είδε φυλικό παπά,
και διάκο αγκαστρωμένο.
Ποιος είδε κι ένα γούμενο,
τριών μερών λεχώνα.
Οι αποκρές μας ήρθανε,
τι άλλο καρτερούμε.
Παρακαλούμε το Θεό,
καλή Λαμπρή να δούμε.

Ας τραγουδήσω κι ας χαρώ,
του χρόνου ποιος το ξέρει;
Για θάμαι’δω, για θάμαι’κει,
για θάμαι σ’άλλα μέρη.


Γηγενή, τα καλά και συμφέροντα, έτσι;;;
Ότι δεν κολλάει με τους ισχυρισμούς μας, το κόβουμε και το πετάμε, σωστά;;;;;;;;;;

Δεν πειράζει Γηγενή μου, τώρα πια σε γνωρίζουμε κι εσένα. Φαίνεται πως η «κοψοραπτική» παράθεση είναι μεταδοτική ασθένεια!


Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ξεφύγαμε από το θέμα.
Φταίει αυτός ο Αδιάβαστος που μας κάθε τρεις και λίγο μας τη χαλάει με τα περί Χριστιανισμού ....................

Edited by - Ψηλός on 28/05/2006 15:20:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 16:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
το ποιος φταιει δεν ειναι ωρα να το πουμε εδω
οσο για το τι παραθεσα δεν σε παρεξηγω που δεν καταλαβες το οτι προσπαθησα να δωσω μια χιουμοριστικη χρεια στο θεμα
βεβαια η διαθεση σου ειναι καθαρα πολεμικη θελεις να ειναι ολοι εναντια στα πιστευω σου και γι αυτο γινεσαι τοσο γραφικος
παρακαλας να γινεις υπερασπιστης σουπερ ντουπερ ηρωας και τελος μαρτυρας

αν θες μια στολη σουπερ ντουπερ ηρωα μπορω ανετα να σου δωσω μερικες ιδεες


αν καταφερουμε να συνεχισουμε την συζητηση για το θεμα θα ειναι οτι καλυτερο

ας παμε στο θεμα λοιπον

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 16:58:36  Εμφάνιση Προφίλ
Άλλα λέει η πεθερά μ' άλλα ακούν τ'αυτιά μ' (Λαϊκή παροιμία)

Εμένα με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω (επίσης λαϊκή παροιμία)

Χαίρομαι πάντως που συμφωνείς με την Ελληνική Νομαρχία, η οποία θεωρεί σαν βασικό εχθρό του ελληνισμού τη θρησκεία και το ιερατείο. Επίσης πολύ καλή η προσπάθεια προσθήκης επεξηγήσεων σε ένα κείμενο που δεν έχεις διαβάσει.

quote:
Ψηλός
"Αι επιστήμαι, όπου πρότερον ήνθιζον, άρχισαν να μαρανθώσι (=αναφέρεται εις το Βυζάντιον), τα σχολεία εσφραγίσθησαν, οι διδάσκαλοι εμωράνθησαν και η αλήθεια με την φιλοσοφίαν εξωρίσθησαν (=ως φιλοσοφίαν εννοεί τας θετικάς επιστήμας), άλλο βιβλίον δεν ευρίσκετο, ει μη τα πονήματα των ιερέων και οι ταλαίπωροι Έλληνες, αγκαλά και φιλελεύθεροι, εστερημένοι όμως από το φως της φιλοσοφίας, έγιναν σχεδόν δούλοι, μεμεθυσμένοι από την αμάθειαν και την δεισιδαιμονίαν".

Οι προσθήκες που έκανες ήταν δική σου ιδέα ή της Μητρόπολης Πατρών; Οι προσθήκες αυτές δεν υπάρχουν στο αρχικό κείμενο και σαφώς "η άνθιση των επιστημών" δεν αναφέρεται στο Βυζάντιο αλλά στην Ελλάδα πριν την υποδούλωση στους Ρωμαίους και ειδικά πριν θεμελιωθεί ο Χριστιανισμός, ο δε σκοταδισμός που περιγράφεται αναφέρεται στο Βυζάντιο και τους αυτοκράτορες.

Δες λοιπόν τι γράφει στο δεύτερο βιβλίο της Νομαρχίας, στην προ-προηγούμενη παράγραφο απ'αυτά που διόρθωσες.

"Aπό τότε, λοιπόν, oπού εστερεώθη ό χριστιανισμός, έως εις τους 1453, αντίς νά αυξήσουν τα μέσα της ελευθερώσεώς των, φεύ! εσμικρύνοντο. Η δεισιδαιμονία και ο ψευδής τε και μάταιος ζήλος των ιερέων και πατριαρχών, κατεκυρίευσεν τας ψυχάς των βασιλέων, οι οποίοι, αντίς νά επιμελούντο εις το να διοικώσι τον λαόν, καθώς έπρεπε, άλλο δεν εστοχάζοντο, παρά να φιλονικώσι, και να κτίζωσιν εκκλησίας. Τότε εις την Ελλάδα εφάνησαν τρεις κυριότητες: η τυραννία, το ιερατείον, και η ευγένεια, αι οποίαι διά ένδεκα αίώνας σχεδόν, κατέφθειραν τους Ελληνας και κατερήμωσαν την Ελλάδα.

Αφού, λέγω, το ιερατείον ηθέλησε να ενώση τα εκκλησιαστικά εντάλματα με τους πολιτικούς νόμους, διά να τιμάται εν ταύτώ και να ορίζη χωρίς δυσκολίαν, εκατάλαβεν, ότι αναγκαίον ήτον πρότερον να τυφλώση τον λαόν με την αμάθειαν, διά να στερεώση καλλιότερα τον σκοπόν του, και ούτως επροσπάθησεν να εσβήση κάθε σπουδήν εις την Ελλάδα, και υπερασπίσθη την άμάθειαν."

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 21:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
Ψηλός: «Ποιοι είναι αυτοί που οδηγούν πάντα τη συζήτηση στην αντιπαράθεση;;»

Dying_Incubus: «Είσαι σίγουρος οτι θέλεις να ακούσεις την απάντηση, φίλε μου, σ' αυτό? Αναλογίσου λίγο αντικειμενικά και με ανοικτό μυαλό κι ίσως την βρείς την απάντηση...»

Dying_Incubus (με ανοικτό μυαλό): «Οφείλεται σε αμφότερους.»

Bartimaeus:!!!....!!!....!!!...

Dying_Incubus: «Προσωπικά δεν έχω διάθεση για πλακίτσα, φίλε μου, ούτε για να λέω κάτι απλά για να περνάει η ώρα.»

Bartimaeus: «Κι εγώ, Admin, δεν έχω διάθεση για πλακίτσα, αλλά όταν διαβάζω κάτι τέτοια, με πιάνει.... nervous laughing!»
...

ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, για ψάξε στο ΠΗΔΑΛΙΟ... ποια θα είναι η ποινή μου??? ...

-------------
ΤΓ. Great Admin, μας έστειλες....... για ψυχαγωγία! Thanks

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 22:52:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
gigenis
οσο για το τι παραθεσα δεν σε παρεξηγω που δεν καταλαβες το οτι προσπαθησα να δωσω μια χιουμοριστικη χρεια στο θεμα
βεβαια η διαθεση σου ειναι καθαρα πολεμικη θελεις να ειναι ολοι εναντια στα πιστευω σου και γι αυτο γινεσαι τοσο γραφικος
παρακαλας να γινεις υπερασπιστης σουπερ ντουπερ ηρωας και τελος μαρτυρας


Εσύ προσπάθησες να δώσεις χιουμοριστική χροιά στο θέμα και εγώ, κινούμενος από πολεμική διάθεση σου επιτέθηκα Γηγενή;;

Αστειεύεσαι συχνά Γηγενή;;
Συγνώμη, τότε φταίω που δεν το καταλαβαίνω και αντί να γελάσω με τα όσα λες, εγώ σε παίρνω στα σοβαρά!

Μόνο που δεν σε είδα να αστειεύεσαι π.χ. και με τον Αδιάβαστο, με το αστείο που είπε περί

quote:

Πραγματικα ειναι για γελια ! Τι περιμενεις δηλαδη ; Ομολογια πιστεως ; Σου συστηνω το εργο του Γαλλου λογιου, Κλαυδιου Καρολου Φωριελ (συγχρονου της επαναστασεως) " Τα Ελληνικα Δημοτικα Τραγουδια" εκδοσεως 1825 . Πολλοι ερευνητες επισημαινουν την παντελη (σχεδον) απουσια στην Ελληνικη Δημοτικη Ποιηση στοιχειων ,που παραπεμπουν στον χριστιανισμο.


Φαίνεται πως έχεις μια προτίμηση να αστειεύεσαι μόνο με μένα, πράγμα που φαίνεται και από τις τόσες φορές που με έχεις «στολίσει» κανονικά, πάντα αστειευόμενος φυσικά!!

Δεν είπα ότι όλοι είναι εναντίον στα πιστεύω μου.
Αυτοί που είναι εναντίον, με καθαρά πολεμική στάση, και δεν χάνουν ευκαιρία να προσβάλλουν την πίστη μου. Άπειρα τα παραδείγματα σε αυτό εδώ το φόρουμ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 22:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Υπεκφεύγουν συνεχώς και δεν απαντάνε, και άιντε συνεχίζουν το χαβά τους!!!


Βρε Ψηλε , πλακα μας κανεις ; Εσυ δεν ρωτησες :Έχεις να παραθέσεις στοιχεία για το που ήταν οι Έλληνες Εθνικοί όταν το έθνος μας διήνυε αιώνες σκλαβιάς;;
Ειλικρινά, υπάρχει καμιά πληροφορία για τη συμμετοχή των Εθνικών στους εθνοαπελευθερωτικούς αγώνες;;
Και σου παραθετω ως πληροφορια ενα "πολεμικο εμβατηριο" , που αποδεικνυει ,αν μη τι αλλο , οτι δεν το ελεγαν χριστιανοι!!!!!!!!! Ετσι δεν ειναι Ψηλε ; Και εσυ μου παραθετεις :Τα Πάθη του Χριστού στη λαϊκή ποίηση .Τι σχεση εχει με τον εθνικο-απελευθερωτικο αγωνα ... αδυνατω να κατανοησω !

Αγαπητε gigenis ,ελπιζω να καταλαβες το γιατι εγραψα τους στοιχους αυτους .

quote:
Αδιάβαστε!!!
Να πεις του φίλου σου του Γάλλου, ότι δεν τα ξέρει τι του γίνεται!!!
ΤΟΝ ΚΟΡΟΙΔΕΨΑΝΕ ΤΟ ΦΟΥΚΑΡΑ!!!!!!!

ΗΤΑΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ , ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΤΟ 1825 !!
quote:
Φταίει αυτός ο Αδιάβαστος που μας κάθε τρεις και λίγο μας τη χαλάει με τα περί Χριστιανισμού ....................
ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ ... εεεεε ... στον ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ ηθελα να πω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

====================================================================
===================================================================
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ

'Η δέ θεοκρατία είναι ό κλήρος (1).

1. 'Η θρησκεία, ώ 'Ελληνες, ή όποία συνίσταται είς τό νά δοξάζη ό άνθρωπος τόν πλάστην τού Παντός, βέβαια είναι έν άπό τά παλαιότερα συστήματα τών άνθρώπων. Καί έξακολούθως οί

Οί ίερείς, άγαπητοί μου, φυλάττοντες ένα σκοπόν καθόλου διάφορον, άπό τούς λοιπούς συμπολίτας, πάντοτε έπροσπάθησαν, μέ τό μέσον τής θεότητος, νά καταδυναστεύσουν τούς συμπολίτας των, καθώς μέχρι τής σήμερον, μέ τήν άμάθειαν καί κακομάθησιν έπέτυχον τού σκοπού των. Αύτοί, καλύπτοντες μέ τίτλον άγιότητος τά πλέον φανερά ψεύματα, έγέμισαν τούς άδυνάτους νόας τού λαού άπό μίαν τοσαύτην δεισιδαιμονίαν, ώστε όπού, άντί νά όνομάσουν ψεύμα τό άδύνατον, τό όνομάζουν άγιον, καί ούτως άδιστάκτως πιστεύουσιν είς κάθε τους λόγον, ούτε τολμούσι νά έξετάσωσι τό παραμικρόν, μάλιστα δέ τούς είναι έμποδισμένον. 'Οσα έπρεπεν όμως νά είπή τινάς δι' αύτήν τήν κλάσιν, ή συντομία τού παρόντος μου λόγου μού τά έμποδίζει. Καί μόνον άφήνω νά στοχασθή καθείς, ότι τόσον πλήθος άργών καί άμαθών άνθρώπων, όπού ζώσι, τρυφούσι, καί πλουτίζουσι άπό τούς κόπους τών λοιπών, πόσον μεγαλείτερον είναι, άπ' όλα τά βάρη μιάς ύποδουλωμένης πολιτείας, καί πόσον βοηθεί τήν τυραννίαν τοιαύτη κλάσις, ούσαι καί αί δύο δυνάμεις ίδεα-
στικαί καί άνύπαρκτοι....

....Αύξάνοντας όμως αί ίδέαι τών άνθρώπων, άπεφάσισαν νά τιμήσουν τόν κτίστην τού Παντός, όχι πλέον μέ τήν άπλότητα καί είλικρίνειαν, άλλά μέ πομπήν καί πολυτελή δώρα. Εύθύς, λοιπόν, έκτισαν ναούς, καί ύπηρέτας τού άφιέρωσαν ούκ όλίγους. 'Αλλ' αύτοί οί ύπηρέται, άπ' όλίγον κατ' όλίγον, ηύξήνθησαν τόσον, καί τόσον άγνωμόνως άντήμειψαν τόν άμαθή καί εύκολοκατάπειστον λαόν, ώστε όπού είναι άνεκδιήγητα τά κακά, όπού έπροξένησαν είς τόν κόσμον, καί βέβαια ό πλέον σκληρόκαρδος πρέπει νά κλαύση, όταν άναγνώση τήν ίστορίαν των.

=====================================================================

'Η τυραννία τών όθωμανών ηύξησεν τόσον, όπού μόνη της προδεικνύει τόν άφανισμόν της. 'Η 'Ελευθερία έπλησίασεν είς τήν προτέραν της κατοικίαν. 'Ο ήχος τής σάλπιγγος τού 'Αρεως έξύπνησεν άπό τούς τάφους των τών προγόνων μας τούς ήρωας. 'Ιδού ό Δημοσθένης, άπό τό έν μέρος, θεωρεί δεύτερον Φίλιππον είς τόν τύραννον τής 'Ηπείρου. 'Ιδού ό Λυκούργος βλέπει άλλους Σπαρτιάτας είς τούς Σουλιώτας καί Μανιάτας. 'Ο μέγας Λεωνίδας άκούει τά τύμπανα τής νίκης καί εύφραίνεται. 'Ο τύραννος τής Συρακούζης Διονύσιος βλέπει καί αύτός μακρόθεν τόν τύραννον τών όθωμανών καί προβλέπει τό τέλος του. 'Ηγγικεν ή ώρα, ώ 'Ελληνες, τής έλευθερώσεως τής πατρίδος μας! Τό τέλος τών τυράννων είναι, άδελφοί μου, πασίδηλον! 'Ολοι άπό τόν θρόνον μετέρχονται είς τόν 'Αδην μέ βίαιον θάνατον καί δέν μένει άπό αύτούς άλλο, είμή τό βρωμερόν όνομά των διά κατάραν είς τά στόματα τών μεταγενεστέρων.

'Ο άγαλματοποιός προτιμεί έν μάρμαρον άκέραιον καί άδούλευτον, παρά έν μισοδουλευμένον. 'Επειδή μέ τό πρώτον ήμπορεί νά κάμη ό,τι λογής άγαλμα θελήση, άλλά μέ τό δεύτερον πρέπει νά κάμη όχι έκείνο όπού θέλει, άλλ' έκείνο όπού ήμπορεί νά γίνη. Ούτω καί οί νύν 'Ελληνες, μήν όντες γενικώς πεπαιδευμένοι είναι εύκολώτερον νά καλοπαιδευθώσιν, παρά άν ήτον κακώς πεπαιδευμένοι. 'Η έλευθερία είναι σχολείον εύρυχωρότατον καί ή θέλησις ό πλέον έπιτήδειος διδάσκαλος.

'Ω 'Ελληνες! Οί ποταμοί αίματος τών συγγενών μας καί φίλων μας, όπού έχύθησαν άπό τό όθωμανικόν σπαθί, ζητούσιν έκδίκησιν. Τόσοι άλλοι, όπού μέλλουσι νά χυθή, ζητούν βοήθειαν. 'Αλλοίμονον λοιπόν είς τά άπρόσεκτα πνεύματα, καί μακάριοι οί συνδρομηταί!

Ναί, άγαπητοί μου άδελφοί, άκόμη μίαν φοράν διά πάντα σάς τό ένθυμώ, ότι καιρός τής δόξης έφθασεν, καί κάθε μικρά άναβολή είναι έπιζήμιος κατα πολλά είς ήμάς. 'Ας τρέξωμεν λοιπόν όλοι μας, ναί, όλοι μας, πρός κοινήν ώφέλειαν. Καί άμποτες κάγώ, σύν τοίς λοιποίς φιλογενέσι μου, νά άξιωθώ όγλήγορα νά χύσω τό αίμα μου διά τήν σωτηρίαν τής γλυκυτάτης μου πατρίδος καί νά αίσθανθώμεν όλοι μας ή τήν χαράν τού Θεμιστοκλέους ή τού 'Επαμεινώντα.

'Ε! πόσον γλυκύ πράγμα είναι νά όμιλή τινάς τήν άλήθειαν! Γλυκύτερον όμως καταπολλά είναι νά έκφέρη είς φώς άληθείας έπωφελείς. Αύτό έγώ έπροσπάθησα, άγαπητοί μου, νά έκτελέσω καί έλπίζω νά έπέτυχον τού σκοπού μου. 'Αχρηστον ήθελεν είναι είς ένα άρρωστον, άν ό ίατρός, άφίνοντας κατά μέρος τό πάθος του, ήθελε τού όμιλήσει περί άλλων παθών.



Χωρις σχολια ...(απο μενα...)

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 23:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Εσύ προσπάθησες να δώσεις χιουμοριστική χροιά στο θέμα και εγώ, κινούμενος από πολεμική διάθεση σου επιτέθηκα Γηγενή;;

ωωω!!! ναι

quote:
Φαίνεται πως έχεις μια προτίμηση να αστειεύεσαι μόνο με μένα, πράγμα που φαίνεται και από τις τόσες φορές που με έχεις «στολίσει» κανονικά, πάντα αστειευόμενος φυσικά!!

δεν αστειευτικα με σενα μικρε πολεμιστη της μονης αληθινης θρησκειας
(αυτο με κοκκινα γραματα λεγεται ειρωνια)

αστειευτικα με την προσπαθια αποδηξεις του τι ηταν οι ελληνες την εποχη της εξεγερσης το 21
μεσα απο δημοτικα τραγουδια
ο ενας εδινε τραγουδια που επικαλουνταν θεοι του ολυμπου
και εδειχνε οτι ηταν πολυθειστες
ο αλλος εδινε τραγουδια που επικαλουνταν ο θεος του χριστιανισμου
και εδειχνε οτι ηταν χριστιανοι
και εγω εδωσα δημοτικα τραγουδια που δεν επικαλουνταν κανεις θεος και εδειξα οτι τοτε ηταν αθεοι

απλο και ευελπιστω κατανοητο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 23:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
αδιαβαστε ξερω για ποιον λογο εδωσες τα τραγουδια αλλα οπως ειπα το θεμα εχε ιξεφυγε ιθα ηθελα τουλαχιστον απο την μερια σου να σταματησεις αυτην την πορεια εκτροπη του θεματος

και ελπιζω να καταλαβες το γιατι εγω εδωσα τα τραγουδια αυτα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 23:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, για ψάξε στο ΠΗΔΑΛΙΟ... ποια θα είναι η ποινή μου???

Μα σου εξηγησα ηδη ... καμια ! Γελα (....) ελευθερα ... αλλα ... κρατα και μια "πισινη" ε ! Δεν ξερεις καμια φορα


_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________

quote:
Μόνο που δεν σε είδα να αστειεύεσαι π.χ. και με τον Αδιάβαστο, με το αστείο που είπε περί


quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Πραγματικα ειναι για γελια ! Τι περιμενεις δηλαδη ; Ομολογια πιστεως ; Σου συστηνω το εργο του Γαλλου λογιου, Κλαυδιου Καρολου Φωριελ (συγχρονου της επαναστασεως) " Τα Ελληνικα Δημοτικα Τραγουδια" εκδοσεως 1825 . Πολλοι ερευνητες επισημαινουν την παντελη (σχεδον) απουσια στην Ελληνικη Δημοτικη Ποιηση στοιχειων ,που παραπεμπουν στον χριστιανισμο.
--------------------------------------------------------------------------------


Ειπα κανενα αστειο βρε παιδια , και δεν το καταλαβα ... δεν πιστευω να γελατε ... πεστε το και σε μενα ρε παιδια ... somebody ...βρεεεεεε... ????????????????


" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 23:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
αδιαβαστε ξερω για ποιον λογο εδωσες τα τραγουδια αλλα οπως ειπα το θεμα εχε ιξεφυγε ιθα ηθελα τουλαχιστον απο την μερια σου να σταματησεις αυτην την πορεια εκτροπη του θεματος
Εχω ολη την καλη διαθεση gigenis , αλλα δεν μπορω να μην απαντω σε ασυναρτησιες. Το ε¨μβατηριο δωθηκε ως απαντηση στο : που ηταν οι εθνικοι στον εθνοαπελευθερωτικο αγωνα .
quote:

και ελπιζω να καταλαβες το γιατι εγω εδωσα τα τραγουδια αυτα //// και εγω εδωσα δημοτικα τραγουδια που δεν επικαλουνταν κανεις θεος και εδειξα οτι τοτε ηταν αθεοι



Σωστο κι αυτο ως τοποθετηση .

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 00:57:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αδιάβαστος
Βρε Ψηλε , πλακα μας κανεις ; Εσυ δεν ρωτησες :Έχεις να παραθέσεις στοιχεία για το που ήταν οι Έλληνες Εθνικοί όταν το έθνος μας διήνυε αιώνες σκλαβιάς;;
Ειλικρινά, υπάρχει καμιά πληροφορία για τη συμμετοχή των Εθνικών στους εθνοαπελευθερωτικούς αγώνες;;

Και σου παραθετω ως πληροφορια ενα "πολεμικο εμβατηριο" , που αποδεικνυει ,αν μη τι αλλο , οτι δεν το ελεγαν χριστιανοι!!!!!!!!!


Για κάτσε γιατί εσύ όπως πας θα καταλύσεις κάθε έννοια λογικής, αν υπάρχει τελικά αυτή η ρημάδα!!
Ας το πάρουμε από την αρχή:

Εγώ απευθύνω μια ερώτηση, πρώτα σε σένα, και σε επόμενο μήνυμά μου προς όλους:

Που ήσασταν όλους αυτούς τους αιώνες που το έθνος μας πέρασε μέσα από δύσκολους καιρούς;;
……………………………………………………….
Ποια η συμβολή σας στους καθημερινούς αγώνες του λαού;;

και αναλαμβάνεις εσύ, προφανώς, νομίζοντας ότι έτσι απαντάς στην ερώτησή μου, και μου αναφέρεις τα περί γάλλου λόγιου, τα περί ερευνητών, τα περί δημοτικής ποίησης και τα περί εμβατηρίου και υποστηρίζεις ότι:

«Και σου παραθετω ως πληροφορια ενα "πολεμικο εμβατηριο" , που αποδεικνυει ,αν μη τι αλλο , οτι δεν το ελεγαν χριστιανοι!!!!!!!!!»

Δηλαδή, βρε Αδιάβαστε – αν είναι δυνατόν - το παραπάνω το θεωρείς ως απάντηση σχετική με αυτό που εγώ ρώτησα;;;

Αν πω και πάλι το γνωστό
«Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα», θα έχω άδικο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

----------------------------------------------

quote:
Ετσι δεν ειναι Ψηλε ; Και εσυ μου παραθετεις :Τα Πάθη του Χριστού στη λαϊκή ποίηση .Τι σχεση εχει με τον εθνικο-απελευθερωτικο αγωνα ... αδυνατω να κατανοησω !

Βρε Αδιάβαστε, μου φαίνεται ότι αδυνατείς να παρακολουθήσεις τη ροή της συζήτησης, που εσύ είσαι, και πάλι, αυτός που την κατευθύνει!!!

«Τα πάθη του Χριστού», όπως εσύ τα λες,
είναι η απάντηση στον, ατυχή, υποθέτω λόγω αγνοίας, ισχυρισμό σου περί:

quote:
Πολλοι ερευνητες επισημαινουν την παντελη (σχεδον) απουσια στην Ελληνικη Δημοτικη Ποιηση στοιχειων ,που παραπεμπουν στον χριστιανισμο

Παράθεσα, λοιπόν, τα δημοτικά τραγούδια για να δεις, το πόσο σφάλεις, εσύ, ο γάλλος λόγιος και οι ερευνητές που αναφέρεις!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 01:26:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
αδιαβαστε ξερω για ποιον λογο εδωσες τα τραγουδια αλλα οπως ειπα το θεμα εχε ιξεφυγε ιθα ηθελα τουλαχιστον απο την μερια σου να σταματησεις αυτην την πορεια εκτροπη του θεματος
Εχω ολη την καλη διαθεση gigenis , αλλα δεν μπορω να μην απαντω σε ασυναρτησιες. Το ε¨μβατηριο δωθηκε ως απαντηση στο : που ηταν οι εθνικοι στον εθνοαπελευθερωτικο αγωνα

Ευτυχώς που καταλαβαίνεστε τουλάχιστον μεταξύ σας!

Ενώ εμείς οι άλλοι,
Πού να πάει τώρα ο νους μας, να μπει σε μια τόσο σοφή διαδικασία σκέψης, και να καταλάβει από ένα εμβατήριο, που δεν το έλεγαν Χριστιανοί (γιατί;;;;), όπως ισχυρίζεται ο Αδιάβαστος, πού βρισκόταν οι εθνικοί στον απελευθερωτικό αγώνα!!

Δηλαδή, αν ένας Χριστιανός γράψει ή πιάσει στο στόμα του ένα τραγούδι που υμνεί τη φύση, τα βουνά, τους κάμπους, τις ραχούλες (ραχούλες;;;;;;;;;;;;;;;;;;; κοίτα να δεις σύμπτωση!!), κινδυνεύει να χαρακτηριστεί ως Εθνικός!!!!!!!!!
Απίστευτο!!
Βρε μήπως πρέπει να προσέχουμε τι τραγουδάμε εμείς οι Χριστιανοί, μην τυχόν και κανένας καλοθελητής μας καρφώσει στο Χριστόδουλο;;;


quote:

quote:

και ελπιζω να καταλαβες το γιατι εγω εδωσα τα τραγουδια αυτα //// και εγω εδωσα δημοτικα τραγουδια που δεν επικαλουνταν κανεις θεος και εδειξα οτι τοτε ηταν αθεοι

Σωστο κι αυτο ως τοποθετηση .


Εμ τι;; Χαλάμε χατίρια;; Σωστό το ένα, σωστό και το άλλο!! Και εθνικοί και άθεοι!!!!! Ο καλός ο μύλος τα αλέθει όλα!!!!


Κοίτα να δεις, που τελικά, ελλείψει άμεσων αναφορών, καταντήσαμε να ανατρέχουμε σε εμβατήρια και σε τραγούδια για να ανακαλύψουμε πού ήταν οι Εθνικοί και οι «άθεοι» κατά τους απελευθερωτικούς αγώνες!!!!

Τελικά, εμείς οι Χριστιανοί, την έχουμε άσχημα!!

Τα μόνα τραγούδια που επιτρέπεται να τραγουδάμε είναι οι εκκλησιαστικοί ύμνοι!!!
Αλλιώς, και σύμφωνα με τα καινούργια στοιχεία που παραθέτει και ο Γηγενής, πέρα από Εθνικοί, κινδυνεύουμε να χαρακτηριστούμε και ως «άθεοι»!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 01:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
quote:

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΥ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ 1:

Βρε Ψηλε , πλακα μας κανεις ; Εσυ δεν ρωτησες :Έχεις να παραθέσεις στοιχεία για το που ήταν οι Έλληνες Εθνικοί όταν το έθνος μας διήνυε αιώνες σκλαβιάς;;
Ειλικρινά, υπάρχει καμιά πληροφορία για τη συμμετοχή των Εθνικών στους εθνοαπελευθερωτικούς αγώνες;;
Και σου παραθετω ως πληροφορια ενα "πολεμικο εμβατηριο" , που αποδεικνυει ,αν μη τι αλλο , οτι δεν το ελεγαν χριστιανοι!!!!!!!!!


και

quote:

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΥ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ 2:

δεν μπορω να μην απαντω σε ασυναρτησιες. Το ε¨μβατηριο δωθηκε ως απαντηση στο : που ηταν οι εθνικοι στον εθνοαπελευθερωτικο αγωνα .


«Το εμβατήριο που του 'μαθαν να λέει, (του ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΥ,)
ήταν ανύπαρκτο κι αφήστε τον να λέει...
»

ΠΟΙΟ ΕΜΒΑΤΗΡΙΟ ρε 12ΘΕΟΜΠΑΙΧΤΗ ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ;;;

και ΠΟΥ είναι το εκστρατευτικό σας σώμα, βρε ***;;;

Τι ΜΠΟΥΡΔΕΣ είναι αυτές που ξεφουρνίζεις;;; Για τόσο *** μας έχεις;;;

ΕΜΒΑΤΗΡΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τέτοια ακούς στον ύπνο σου και ακονίζεις... τη μάχαιρα, sorry... την υπογραφή σου??

Καλά, δε φοβάσαι τους κεραυνούς του Δία... ή ο (προπαγανδιστικός) σκοπός αγιάζει τα μέσα;;!!!

Άκου εκεί!!!..... ΕΜΒΑΤΗΡΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Το λιγότερο θα κουφαθούμε εδώ μέσα!! Σε λίγο θα μας πέσουν και τ' αυτιά μας!!! ΕΛΕΟΣ...

© unregistered essence


____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 02:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
quote:

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΥ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ 1:

Βρε Ψηλε , πλακα μας κανεις ; Εσυ δεν ρωτησες :Έχεις να παραθέσεις στοιχεία για το που ήταν οι Έλληνες Εθνικοί όταν το έθνος μας διήνυε αιώνες σκλαβιάς;;
Ειλικρινά, υπάρχει καμιά πληροφορία για τη συμμετοχή των Εθνικών στους εθνοαπελευθερωτικούς αγώνες;;
Και σου παραθετω ως πληροφορια ενα "πολεμικο εμβατηριο" , που αποδεικνυει ,αν μη τι αλλο , οτι δεν το ελεγαν χριστιανοι!!!!!!!!!


και

quote:

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΥ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ 2:

δεν μπορω να μην απαντω σε ασυναρτησιες. Το ε¨μβατηριο δωθηκε ως απαντηση στο : που ηταν οι εθνικοι στον εθνοαπελευθερωτικο αγωνα .


«Το εμβατήριο που του 'μαθαν να λέει, (του ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΥ,)
ήταν ανύπαρκτο κι αφήστε τον να λέει...
»

ΠΟΙΟ ΕΜΒΑΤΗΡΙΟ ρε 12ΘΕΟΜΠΑΙΧΤΗ ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ;;;

και ΠΟΥ είναι το εκστρατευτικό σας σώμα, βρε ***;;;

Τι ΜΠΟΥΡΔΕΣ είναι αυτές που ξεφουρνίζεις;;; Για τόσο *** μας έχεις;;;

ΕΜΒΑΤΗΡΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τέτοια ακούς στον ύπνο σου και ακονίζεις... τη μάχαιρα, sorry... την υπογραφή σου??

Καλά, δε φοβάσαι τους κεραυνούς του Δία... ή ο (προπαγανδιστικός) σκοπός αγιάζει τα μέσα;;!!!

Άκου εκεί!!!..... ΕΜΒΑΤΗΡΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Το λιγότερο θα κουφαθούμε εδώ μέσα!! Σε λίγο θα μας πέσουν και τ' αυτιά μας!!! ΕΛΕΟΣ...

© unregistered essence


_______________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
_______________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 02:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Δηλαδή, αν ένας Χριστιανός γράψει ή πιάσει στο στόμα του ένα τραγούδι που υμνεί τη φύση, τα βουνά, τους κάμπους, τις ραχούλες (ραχούλες;;;;;;;;;;;;;;;;;;; κοίτα να δεις σύμπτωση!!), κινδυνεύει να χαρακτηριστεί ως Εθνικός!!!!!!!!!
Απίστευτο!!
Βρε μήπως πρέπει να προσέχουμε τι τραγουδάμε εμείς οι Χριστιανοί, μην τυχόν και κανένας καλοθελητής μας καρφώσει στο Χριστόδουλο;;;


αν καποιος υμνει τον δια τον αρη τον οντιν τον θορ την φυση τις ρεματιες τοτε δεν ειναι χριστιανος
ελπιζω να ξερεις τι ειναι υμνος

τωρα για καρφωμα αυτα ειναι παντα συναδελφικα γι αυτο να προσεχει αυτος που υμνει την φυση τους αδελφους του

quote:
Κοίτα να δεις, που τελικά, ελλείψει άμεσων αναφορών, καταντήσαμε να ανατρέχουμε σε εμβατήρια και σε τραγούδια για να ανακαλύψουμε πού ήταν οι Εθνικοί και οι «άθεοι» κατά τους απελευθερωτικούς αγώνες!!!!

ψηλε παντα υπηρχαν και <<αθεοι>> αλλα και ΑΘΕΟΙ
παντα υπηρχαν και ΕΝΘΕΟΙ αλλα και <<ενθεοι>>
αν καταλαβες καταλαβες


αυτο που εχει σημασια ειναι οτι πανω απο ολα αυτοι που πολεμησαν ηταν ΕΛΛΗΝΕΣ κατι που δυσκολευεσαι να καταλαβεις


quote:
Τα μόνα τραγούδια που επιτρέπεται να τραγουδάμε είναι οι εκκλησιαστικοί ύμνοι!!!
Αλλιώς, και σύμφωνα με τα καινούργια στοιχεία που παραθέτει και ο Γηγενής, πέρα από Εθνικοί, κινδυνεύουμε να χαρακτηριστούμε και ως «άθεοι»!!!!

ουτε ως αθεοι ουτε ως εθνικοι αλλα ουτε ως<<αθεοι>> θα σας χαρακτιρησει η εκκλησια σας ψηλε απλα θα σας αφορισει
γιατι συμφωνα με τους πατερες σας μονο εκκλησιαστικους υμνους επιτρεπετε να τραγουδατε

για το αν καταλαβενομαστε εγω με τον αδιαβαστο η για να το πω ποιο σωστα για το αν καταλαβενομαστε ολοι οσοι εχουμε κριτικη σκεψη και οχι παροπιδικη ειναι κατι που δεν χρειαζεται να αναφερετε


λοιπον θα τελιωσει καμια φορα αυτη η λοξοδρομηση του θεματος η δεν συμφερει η επαναφορα;;;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 07:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μάλιστα...
Bartimaeus, μιας και στο μήνυμα σου (κλίκαρε παρακάτω για να το δείς):

27/05/2006, 21:45:36

ρωτάς κάποια τεχνικά πράγματα, θα σου απαντήσω εγώ εκ μέρους των Υπευθύνων του Esoterica.
Συγκεκριμένα:

quote:
BTW Admin, γιατί ενώ κάνω login και με αναγνωρίζει το σύστημα δεν μπορώ να μπω σε κανένα topic... ενώ μέχρι χθες έμπαινα στο topic χωρίς καν login??? Ακόμη και τώρα που στέλνω αυτό το μήνυμα (δεν ξέρω αν το δεχτεί το σύστημα) δεν έχω μπει στο topic αλλά απέκτησε πρόσβαση με των αποθηκευμένων webpages του Google!!!

Το σύστημα εννοείται ότι δεν κάνει κάποια επιλογή στα άτομα - κοινώς δεν έχει προτιμήσεις - εκτός φυσικά εάν έχουμε απενεργοποιήσει κάποιον λογαριασμό. Αυτό - τουλάχιστον μέχρι τώρα - δε συμβαίνει με το δικό σου λογαριασμό.
Συνήθεις λόγοι για να συμβαίνει κάτι τέτοιο:
1. δυσλειτουργία του browser - συνηθέστερα internet explorer - σε σχέση με το χειρισμό της cache. Επίλυση: σβήσιμο των temporary internet files ή/ και των cookies
2. κυριότερος λόγος: είσοδος δύο ή περισσοτέρων ατόμων από το ίδιο pc, είσοδος του ίδιου ατόμου με δύο ή περισσότερους λογαριασμούς και σε συνδιασμό με τον 1ο λόγο (δυσλειτουργία του browser για το χειρισμό των cookies), είσοδος μέλους που είχε απενεργοποιηθεί. Επίλυση: ιδιαίτερη προσοχή για το αν ένα από τα παραπάνω συμβαίνει - τεχνικά η ίδια με τον 1ο λόγο.

Ας περάσουμε και σε κάποια άλλα θέματα τώρα όχι τόσο τεχνικά που νομίζω οτι θα ανακόψουν την τόσο χαρωπή διάθεση σου...
Διαβάζοντας το τελευταίο σου μήνυμα παρατηρώ οτι συνεχίζεις να με αποκαλείς Admin.
Ελπίζω να μπορείς να διαβάσεις πως το nickname μου είναι Dying_Incubus οπότε θα μπορείς (λογικά) να καταλάβεις οτι δεν έχουμε ουδεμία σχέση με τον Admin.
Θα σε πληροφορήσω λοιπόν πως η συνέχιση αυτής της "τυχαίας" συσχέτισης, η οποία μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί συνομωσιολογική, είναι κάτι το οποίο μπορεί να επιφέρει μια χρονική απενεργοποίηση του λογαριασμού σου.
Την χρονική απενεργοποίηση του λογαριασμού σου μπορούν να επιταχύνουν κι άλλοι παράγοντες, όπως για παράδειγμα η προσφάτως έντονα υποτιμητική διάθεση που επιδεικνύεις απέναντι στους συνομιλητές σου.

Θα σου πρότεινα εν ολίγοις να κάνεις μια επιλογή.
Είτε να συνεχίσεις την συμπεριφορά που επιδεικνύεις τελευταίως και να υποστείς τις ανάλογες συνέπειες είτε να προσπαθήσεις να επιδείξεις την ανάλογη σοβαρότητα προκειμένου να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας.
Η απόφαση είναι δική σου λοιπόν.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 11:13:50  Εμφάνιση Προφίλ
Και κάτι που διάβασα και μου έκανε εντύπωση αλλά και μου δημιούργησε ένα ερώτημα που θα ήθελα μια απάντηση από τους διάφορους "χριστιανούς" ή/και χριστιανούς του forum.

Εφτασε στα χέρια μου ένα λεύκωμα του εθνικού αγώνα του '21, συνέκδοση του Υπουργείου Πολιτισμού και του Υπουργείου Εξωτερικών, το οποίο κυκλοφόρησε σε πολύ περιορισμένα αντίτυπα. Στο λεύκωμα αυτό καταγράφονται (μεταξύ άλλων) 134 πολεμικά πλοία από τα Ψαρά, την Ύδρα και τις Σπέτσες. Ξέρετε πόσα από τα πλοία αυτά έχουν ονόματα "χριστιανικά" ονόματα; ΤΡΙΑ (3) και συγκεκριμένα 2 ονομάζονται "Αγ. Νικόλαος" και ένα (1) "Αρχ. Μιχαήλ".

Συνολικά:

Κανένα πολεμικό καράβι δεν έχει το όνομα κάποιου βυζαντινού αυτοκράτορα.
Ένα καράβι έχει το όνομα του αυτοκράτορα Νέρωνα (ανήκε στους αδελφούς Κουντουριώτη)
Εφτά καράβια έχουν διάφορα ονόματα (Νέα Καρχηδών, Βατερλώ, Ιερά Συμμαχία, κ.ά.)

ΕΚΑΤΟΝ ΕΙΚΟΣΙ ΤΡΙΑ (123) ΠΛΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΩΝ ΗΡΩΩΝ, ΒΑΣΙΛΕΩΝ ΚΑΙ ΣΟΦΩΝ.

Εάν επισκεφθείτε το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο της Αθήνας, θα μπορέσετε να δείτε και μερικά από τα ακρόπρωρα των πλοίων αυτών, που αναπαριστούν τους αρχαίους των οποίων το όνομα είχε δοθεί στο πλοίο.

Τα ερωτήματα (αν θέλετε ή/και μπορείτε μου απαντάτε)

1. Γιατί απουσιάζουν παντελώς τα ονόματα που σχετίζονται με το Βυζάντιο;
2. Γιατί ενώ απουσιάζουν παντελώς τα ονόματα των "Χριστιανών" βυζαντινών αυτοκρατόρων, υπάρχει το όνομα του Νέρωνα;
3. Γιατί οι αγωνιστές του 21 ένιωθαν πως συνδέονται άμεσα με τους αρχαίους Έλληνες αλλά όχι με τους Βυζαντινούς;
4. Γιατί η αναφορά αυτή (η οποία είναι σημαντικότατη και αποτελεί "δείγμα γραφής") απουσιάζει παντελώς από το βιβλίο της Ιστορίας της ΣΤ τάξης ενώ υπάρχουν πάμπολλες λεπτομέρειες από τα χρόνια του αγώνα, (όπως π.χ. πώς γνέθαν το μαλλί οι γιαγιάδες κατά την Τουρκοκρατία);


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 11:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
@ «Dying_Incubus»

Περί «ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ»

quote:

Το σύστημα εννοείται ότι δεν κάνει κάποια επιλογή στα άτομα - κοινώς δεν έχει προτιμήσεις - εκτός φυσικά εάν έχουμε απενεργοποιήσει κάποιον λογαριασμό. Αυτό - τουλάχιστον μέχρι τώρα - δε συμβαίνει με το δικό σου λογαριασμό.
Συνήθεις λόγοι για να συμβαίνει κάτι τέτοιο:
1. δυσλειτουργία του browser - συνηθέστερα internet explorer - σε σχέση με το χειρισμό της cache. Επίλυση: σβήσιμο των temporary internet files ή/ και των cookies
2. κυριότερος λόγος: είσοδος δύο ή περισσοτέρων ατόμων από το ίδιο pc, είσοδος του ίδιου ατόμου με δύο ή περισσότερους λογαριασμούς και σε συνδιασμό με τον 1ο λόγο (δυσλειτουργία του browser για το χειρισμό των cookies), είσοδος μέλους που είχε απενεργοποιηθεί. Επίλυση: ιδιαίτερη προσοχή για το αν ένα από τα παραπάνω συμβαίνει - τεχνικά η ίδια με τον 1ο λόγο.

Για το 1: Ο browser που χρησιμοποιώ σβήνει αυτόματα τα cookies και την cache με το κλείσιμό του, καθώς διαθέτει λειτουργία αυτόματης εκκαθάρισης προσωπικών δεδομένων!...

Δεν τίθεται λοιπόν ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ δυσλειτουργίας του δικού μου browser. Πάει λοιπόν αυτό... ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ!!!

Για το 2: Εδώ, δυστυχώς, μάλλον θα πρέπει εσείς να μου υποδείξετε τον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσα να σας ΒΟΗΘΗΣΩ. Πώς δηλαδή, με ποιο τρόπο θα μπορούσα να σας ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΩ και να σας απαλλάξω από τις ΕΜΜΟΝΕΣ που διακατέχουν πολλούς από εσάς εδώ μέσα (Schwabe, ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ, gigenis, εσένα επίσης Dying_Incubus κι ενδεχομένως το τεχνικό team) ότι ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ μπαίνω με δύο ή περισσότερους λογαριασμούς... !!!!!!!!!!!!! ...

Τι σας κάνει να το πιστεύετε αυτό;... ή τι να υποθέσω λογικά εγώ;.... μήπως φταίνε τα διπλά και τριπλά smilies που χρησιμοποιώ στα σχόλιά μου;;;!!!.....

Ένας πιθανός τρόπος, λέω τώρα εγώ, θα ήταν να μου πείτε τουλάχιστον - αν δεν μπορείτε να μου αποδείξετε - με ποιανού πρώην ή ενεργού μέλους μοιάζουν τα σχόλιά μου κι ο τρόπος «γραφής μου», για να δω πως μπορώ να σας βοηθήσω...

Πάντως είμαι στη διάθεσή σας για ό,τι περνά από το χέρι μου... Δεν μου αρέσει να υποφέρουν συνάνθρωποί μου από βασανιστικές εμμονές εξαιτίας μου! ! !

Ορίστε κι ένα quote από πρόσφατο σχόλιό μου προς ένα ομοιοπαθές μέλος σας:

quote:

Αν θέλετε να σας κάνω και Υπεύθυνη Δήλωση του Νόμου 1599/1986 όπου θα δηλώνω κατηγορηματικά και εις γνώσιν των συνεπειών του νόμου για ψευδή δήλωση ότι:

1. Δεν είμαι... ο Μενεκράτης!
2. Δεν είμαι... ο Απολογητής!
3. Δεν είμαι... ο valgraph!
4. Δεν συνεργάζομαι με μυστικούς αρμεκτογαλακτοσυλλέκτες!
5. Δεν είμαι ούτε σκοπεύω να γίνω «βασιλοπουλο» ούτε μέτοχος στο Βασιλόπουλο!
6. Δεν έχω δυο λογαριασμούς, αλλά παραπάνω: ΔΕΗ, ΟΤΕ, COSMOTE,PANAFON, ΕΥΔΑΠ, VISA, Ασφάλιστρα αυτοκινήτου, ασφάλιστρα μοτοσυκλέτας, Εφορία, λογαριασμό Ιντερνετ, Συνδρομές Περιοδικών, και πολλούς άλλους ακόμη... α, έχω και ΕΝΑ λογαριασμό ως μέλος στο forum του esoterica.gr με username "Bartimaeus"!


Όσο για τα ΥΠΟΛΟΙΠΑ «άλλα θέματα τώρα όχι τόσο τεχνικά» που ισχυρίζεσαι πως «θα ανακόψουν την τόσο χαρωπή διάθεση» μου, να προσθέσω:

7. Γνωρίζω πως το nickname που χρησιμοποιείς είναι το «Dying_Incubus»
8. Δεν μπορώ (λογικά) να καταλάβω αυτό που λες: « ...θα μπορείς (λογικά) να καταλάβεις οτι δεν έχουμε ουδεμία σχέση με τον Admin
9. Όταν σε αποκάλεσα «Admin», απευθυνόμουν σ΄εσένα φυσικά με την ιδιότητα που έχεις ως Συντονιστής.
Ως γνωστόν: Συντονιστής = Administrator στα αγγλικά. Και Administrator = Admin χάριν συντομίας... Ως είθισται, συχνά αποκαλούμε τον παπα-Γιώργη και σκέτο «παπά», τον Γιώργη τον δάσκαλο και σκέτο «δάσκαλε», τον Γιώργη τον υδραυλικό και σκέτο «μάστορα» και πάει λέγοντας...
10. Δεν ξέρω αν υπάρχει κανένα μέλος, ενεργό ή πρώην, που χρησιμοποίησε για τον εαυτό του το nick «Admin». Αλλά και κάτι τέτοιο να συμβαίνει, γιατί θα έπρεπε σώνει και καλά να επικαλούμαι το
συγκεκριμένο μέλος αναφερόμενος σε σένα!!!
By the way, υπάρχει καμιά λίστα με τα nicknames όλων των μελών του site, για να ξέρουμε κι εμείς οι ΝΕΟΙ «τι μας ξημερώνει» εδώ μέσα;;;
11. ACHTUNG! Η αδιάκοπη αδολεσχία με συνομωσιολογικές θεωρίες ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ! Δημιουργούν όχι μόνο ΕΜΜΟΝΕΣ αλλά και σοβαρά ΨΥΧΩΣΙΚΑ ΣΥΝΔΡΟΜΑ (βλ. DISCOVERY & SCIENCE, τεύχος 13, Ιούνιος 2006).
12. Ελπίζω να έγινε κατανοητό τώρα, γιατί σε αποκάλεσα Admin φίλτατε Συντονιστή «Dying_Incubus».
13. Στην τελική περίπτωση που και πάλι δεν πείθεσε/-στε από τις εξηγήσεις μου και τις διαβεβαιώσεις μου αυτές, τότε, αν και το θέλω πολύ, λυπάμαι που δεν μπορώ να σας βοηθήσω παραπάνω. Ενδεχομένως, να μην είμαι και το αρμόδιο πρόσωπο γι' αυτό...

quote:

Την χρονική απενεργοποίηση του λογαριασμού σου μπορούν να επιταχύνουν κι άλλοι παράγοντες, όπως για παράδειγμα η προσφάτως έντονα υποτιμητική διάθεση που επιδεικνύεις απέναντι στους συνομιλητές σου.

Θα ήθελες να το ψάξουμε μαζί και διεξοδικά το θέμα περί ΠΡΟΚΛΗΣΕΩΝ και «υποτιμητικών σχολίων»???

Αν ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ το θέλεις και δεν πετάς απλώς «καρφιά» δίκην εντυπωσιασμού , είμαι στη διάθεσή σου, μολονότι μου φαίνεται κάπως «όψιμη» αυτή η ευθυξία σου περί υποτιμητικών σχολίων... και ειδικά απευθυνόμενη προσωπικά σε μένα κι όχι γενικόλογη όπως στις προηγούμενες παρεμβάσεις σου... ....

---------------------------------------
ΥΓ. Πάντως φίλτατε, Dying_Incubus, εύχομαι να είστε ευτυχείς που οι θαμώνες του «καφενείου» σας έχουν «τόσο χαρωπή διάθεση» και δεν αντιμετωπίζουν τις όποιες ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ εις βάρος τους με ΝΕΥΡΙΚΟΤΗΤΑ και HYSTERIA!!!

Εκτός κι αν η «τόσο χαρωπή διάθεση» χαλάει τα προμελετημένα σχέδια της αντιχριστιανικής προπαγάνδας ορισμένων «ΑΘΕΩΝ» περί ΓΕΛΙΟΥ... ... ......... οπότε κατανοώ τον ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟ τους, αλλά και πάλι
λυπάμαι που δεν μπορώ να τους βοηθήσω περαιτέρω....

Υγιαίνετε... και πάντα... ΧΑΡΩΠΑ και με ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ / / /

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 11:28:52  Εμφάνιση Προφίλ
Και να απαντήσω και στο φίλο τον ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ στο πρώτο του μήνυμα της συζήτησης αυτής:

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Η μονη αμιγως Ελληνικη θρησκεια αναγνωριστηκε (τι ειρωνια...) ως θρησκεια απο το επισημο Ελληνικο κρατος,και αυτο ,συμφωνα με την εν λογο φυλλαδα, συνιστα "προκληση"!

Η ελληνική θρησκεία φίλε μου δεν έχει αναγνωριστεί στην Ελλάδα και η φυλλάδα αυτή απευθύνεται (με όλη την εγκυρότητά της) σ'αυτούς που θεωρούν πρόκληση μια τέτοια ενέργεια.

Η αναγνώριση θρησκείας απαιτεί πράξη νομοθετικού περιεχομένου. Από την 1.1.2006 έως και σήμερα (29.5.2006) δεν έχει εκδοθεί παρόμοια νομοθετική πράξη (Νόμος, Προεδρικό Διάταγμα, Υπουργική Απόφαση) από την ελληνική πολιτεία που να αναφέρεται στην αναγνώριση της ελληνικής θρησκείας (ή οποιασδήποτε άλλης).

Άλλωστε αν είχε γίνει κάτι τέτοιο, θα βλέπαμε και τη Λουκά (μαζί με καλογέρους, αρχιμανδρίτες και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις) στους δρόμους.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 11:33:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Bartimaeus
Ως γνωστόν: Συντονιστής = Administrator στα αγγλικά.

Μια διόρθωση:
Συντονιστής=Moderator
Διαχειριστής=Administrator

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 12:01:51  Εμφάνιση Προφίλ
Μα που έχουν κρυφτεί όλοι οι Εθνικοί και έχουν αφήσει τους "άθεους" να τους εκπροσωπούν εδώ μέσα;;

Βέβαια, αυτό το φαινόμενο δεν παρατηρείται μόνο στο παρόν θέμα.

Σε όποιο θέμα κι αν πας, θα δεις τους γνωστούς 5-6 "άθεους" ή "αμάντρωτους", να μάχονται υπέρ των Εθνικών και υπέρ αυτού που αποκαλούν Εθνική θρησκεία!

Πολύ περίεργο!!!

***Τι θα πει "αμιγώς ελληνική θρησκεία";;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 13:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
στο εχω ξαναπει μικρε πολεμιστη του χριστιανισμου οταν αναφερεσε στο ατομο μου δεν θα γραφεις <<αθεος>> αλλα ΑΘΕΟΣ
δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το καταλαβεις
προσπαθησα να θεσω και θεμα αλλα δεν μου το επιτρεπουν
οπως και να εχει οταν αναφερεσε στο ατομο μου θα γραφεις αθεος
καταλαβες αβραμονταχτριρντιστουμενε*;;;;;;

*για να μην εχουμε παρεξηγησεις
αβραμονταχτριρντιστουμενος= αυτος που εχει σαν ονειρο να παει στην αγκαλια του αβρααμ και να τον νταχτιρντιζει(τελικως προορισμος ολων των καλων χριστιανων μετα θανατων)

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 13:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Bartimaeus, για να τελειώνουμε...
Ρώτησες κάτι τεχνικό και σου έδωσα τις απαντήσεις που μπορεί να ισχύουν.
Δεν σου μίλησα ούτε για εμμονές ούτε για τίποτα άλλο.
Σου είπα, δεν έχω χρόνο ούτε για παιχνιδάκια, ούτε για αστειάκια και σαφώς ούτε για γελάκια.
Ρώτησες και πήρες μια απάντηση.

Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι δεν έχω να σου αποδείξω και κάτι.

Ας αφήσουμε τώρα τον Παπα Γιώργη και τον δάσκαλο του χωριού κι ας έλθουμε στο θέμα Admin.
Όπως σωστά επεσήμανε ο αγαπητός macedon:

Αdministrator = Διαχειριστής.
Moderator = Συντονιστής.

Τώρα σχετικά με το καφενείο...
Κανονικά μοιράζουμε και καφεδάκι με κουλουράκια.
Επειδή όμως μας τελείωσαν ίσως θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά μήπως σου ταιριάζει κάποιος άλλος χώρος κι όχι ο συγκεκριμένος.
Η έμμεση (κι άμεση) υποτίμηση των συνομιλητών μας, η ειρωνία κι οι εμπαιγμοί δεν ταιριάζουν σε αυτόν τον χώρο.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 13:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:

Η ελληνική θρησκεία φίλε μου δεν έχει αναγνωριστεί στην Ελλάδα και η φυλλάδα αυτή απευθύνεται (με όλη την εγκυρότητά της) σ'αυτούς που θεωρούν πρόκληση μια τέτοια ενέργεια.

Η αναγνώριση θρησκείας απαιτεί πράξη νομοθετικού περιεχομένου. Από την 1.1.2006 έως και σήμερα (29.5.2006) δεν έχει εκδοθεί παρόμοια νομοθετική πράξη (Νόμος, Προεδρικό Διάταγμα, Υπουργική Απόφαση) από την ελληνική πολιτεία που να αναφέρεται στην αναγνώριση της ελληνικής θρησκείας (ή οποιασδήποτε άλλης).

Άλλωστε αν είχε γίνει κάτι τέτοιο, θα βλέπαμε και τη Λουκά (μαζί με καλογέρους, αρχιμανδρίτες και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις) στους δρόμους.


δεν εχει αναγνωριστει;;;
μα καλα πως τοτε βγηκαν οι εκπροσωποι της <<ελληνικη θρησκεια του δωδεκαθεου>> και λενε οτι μετα απο δικαστικη αποφαση ελαβε την αναγνωριση της ως<<γνωστης θρησκειας>>;;

εχουν το οκ απο το δικαστιριο αλλα δεν εχουν νομοθετικη πραξη λογο γραφιοκρατικων κοληματων;;;
η λενε ψεματα για την δικαστικη αποφαση;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 14:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

αν θες μια στολη σουπερ ντουπερ ηρωα μπορω ανετα να σου δωσω μερικες ιδεες



βασικη προϋποθεση για μια πετυχημενη στολη σουπερ ηρωα, ειναι να φορας το βρακι σου πανω απο το καλτσον!!!

χουμορ κανω παιδια, χουμορ

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 15:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Μα που έχουν κρυφτεί όλοι οι Εθνικοί και έχουν αφήσει τους "άθεους" να τους εκπροσωπούν εδώ μέσα;;


αν αρκεσθεις στο Εθνικος και οχι στο δωδεκαθεϊστης, τοτε την δεχομαι την ταμπελα μετα τιμης!

Ελλην Εθνικος!

ΥΓ. αληθεια, εκεινοι οι 700-800 Εθνικοι που ξεκινησαν εθελοντες απο την Πελοπονησο για να υπερασπισθουν την Πολη σφαχτηκαν απο το αφηνιασμενο χριστιανικο πληθος ή οχι?

και μαλιστα μεσα στην αγια Σοφια που κατεφυγαν ως ικετες???

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy