ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΝ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 20:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:

jonnie,
ορίστε βρε, να ποιοι επιστήμονες θεωρούν τις πέτρες και τις κοτρώνες, τον ήλιο, τα άστρα άψυχα σώματα.

Έτσι δεν είναι Αδιάβαστε;;;


????

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 23:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Εννοώ αυτόν ακριβώς τον κίνδυνο που ενυπάρχει στα λόγια σου, ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, και ούτε το διανοείσαι έστω και σαν υποψία!!!

Χα ! Καλο κι αυτο ! Μηπως θα με στειλεις στον εισαγγελεα για ... ελλοχευουσα (!) βασιμη (!) υπονοια (!) εγκυμονουσης (!) εγκληματικης (!) προδιαθεσης (!) αποσκοπουσης εις πολιτικοκοινωνικην αποσταθεροποιησην .... μμμμ ...βαρυ κατηγορητηριο

Αστα μεγαλε , σε παιδακια τετοια λογια ...

quote:
Συνειδητοποιείς πως δεν νιώθεις καμία εγγύτητα απέναντί μου, ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ; Κι ας είμαστε και οι δυο ελληνικής καταγωγής Έλληνες πολίτες... κι ας νιώθουμε κι οι δυο υπερήφανοι για την Ελληνική μας Ιστορία και τους προγόνους μας.

Σου αρκεί που δεν ασπάζομαι την πλάνη της προγονικής μας θρησκείας, για να με θεωρείς εχθρό σου και ίσως ανομολογήτως μέσα σου να μη με θεωρείς ούτε καν Έλληνα ισότιμό σου!!!


Αν ειναι δυνατον! Απο που τεκμαιρονται αυτα σου τα συμπερασματα αγαπητε . Τι στα λεγομενα μου σε οδηγησε στο να σφαλεις ετσι οικτρα ;
quote:
Για φαντάσου λοιπόν να πρέπει να συνεργαστούμε κοινωνικά κι επαγγελματικά, στο Στρατό, την Αστυνομία, το Δικαστικό Σώμα...
Δεν ξερω τι θα γινει σε ενδεχομενη συνεργασια μας , αλλα για ενα πραγμα να παρακαλας .... στο πεδιο της "μαχης" να εχεις διπλα σου ανθρωπους σαν και μενα ,κι οχι σαν αυτους που λ.χ. αφορισαν τον Κολοκοτρωνη ,οχι σαν αυτους που σχεδιαζαν εμφυλιους στην Ελλαδα (τα στοιχεια στη διαθεση σου ,οταν τα ζητησης) ! Αλλου ειναι ο κινδυνος κυριε , οχι στα λεγομενα μου .
quote:
Εδώ νομίζω πως υπάρχει μια μικρή παρεξήγηση, η εξής: Το από κτίσεως κόσμου δεν αναφέρεται στη Συμπαντική δημιουργία, αλλά στη δημιουργία του πρώτου ανθρώπου, των πρωτοπλάστων Αδάμ και Εύας, καθόσον η Γραφή διασώζει τις χρονολογίες της γενεολογικής διαδοχής τους. Η δε εξαήμερος δημιουργία είναι γνωστό πως δεν μπορεί να καθορισθεί με το χρονοδιάστημα των έξι γήινων ημερών, πριν ακόμη υπάρξει ο ήλιος και η γη!

Οπως και να το δουμε το θεμα ,το αποτελεσμα ειναι ενα και το αυτο : ειναι εκτος τοπου και χρονου !
quote:
Φαίνεται πως ως ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ δεν διαβάζεις ούτε καν ξεφυλλίζεις τα νεοπαγανιστικά σας έντυπα βιβλία και περιοδικά!!!
Ας το ξαναπω αλλη μια φορα ,μηπως και το εμπεδωσεις : δεν ανηκω καπου , δεν εχω την αναγκη να ανηκω καπου , δεν περιμενω τιποτε απο κανεναν , δεν θελω να με "σωσει" κανεις ...!!!!! Διαβαζω οτι κρινω αξιολογο και επωφελη .

Και μιας και ανεφερες σε προηγουμενο post ,τον "μεγα" μυστη Παυλο , δες τι λεει "προς Ρωμαιους" (ΙΓ΄ 1-4 ) :

1. Πᾶσα ψυχὴ ἐξουσίαις ὑπερεχούσαις ὑποτασσέσθω· οὐ γάρ ἐστιν ἐξουσία εἰ μὴ ὑπὸ Θεοῦ· αἱ δὲ οὖσαι ἐξουσίαι ὑπὸ τοῦ Θεοῦ τεταγμέναι εἰσίν· 2 ὥστε ὁ ἀντιτασσόμενος τῇ ἐξουσίᾳ τῇ τοῦ Θεοῦ διαταγῇ ἀνθέστηκεν· οἱ δὲ ἀνθεστηκότες ἑαυτοῖς κρίμα λήψονται. 3 οἱ γὰρ ἄρχοντες οὐκ εἰσὶ φόβος τῶν ἀγαθῶν ἔργων ἀλλὰ τῶν κακῶν. θέλεις δὲ μὴ φοβεῖσθαι τὴν ἐξουσίαν; τὸ ἀγαθὸν ποίει, καὶ ἕξεις ἔπαινον ἐξ αὐτῆς· 4 Θεοῦ γὰρ διάκονός ἐστι σοὶ εἰς τὸ ἀγαθόν. ἐὰν δὲ τὸ κακὸν ποιῇς, φοβοῦ· οὐ γὰρ εἰκῇ τὴν μάχαιραν φορεῖ· Θεοῦ γὰρ διάκονός ἐστιν εἰς ὀργὴν, ἔκδικος τῷ τὸ κακὸν πράσσοντι .

Με λιγα λογια μας συνιστα υποταγη στην εξουσια ,διοτι η εξουσια (ποια εννοει αραγε ) θελει το καλο μας ???, και αν δεν συμμορφωθουμε ... δεν φοραει αδικα το μαχαιρι !!! Αν μιλαμε για υποτιθεμενους στα λογια μου κινδυνους αγαπητε ,εδω ειναι σαφης ο κινδυνος και ξεκαθαρη η απειλη ... Και βεβαια οταν βριθουν τα ιερα σας κειμενα απο τετοιες κινδυνολογιες ,πως μπορειτε εσεις να διαφερετε ... Πως μπορειτε εσεις να παραβειτε την εντολη του Ι. Χρυσοστομου : Και μη προς τα ηθη τα ελληνικα. Δεν ειναι μικρη η ντροπη και ο καταγελως , οταν σε οικια χριστιανων εθιμα ελληνικα επιτελουνται..

quote:
...η πολεμοχαρής υπογραφή σου ....
Στον προσδιορισμο που δινεις εγκειται μια βασικη διαφορα μας φιλε ! Δεν περιμενω να την αντιληφθεις , καθοτι εχεις αξιολογησει διαφορετικα τις προτεραιοτητες σου. Ειναι λιγακι δυσκολο ...

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 23:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

quote:

συμφωνω!

αλλά ερωτω, πως μπορει ενα μερος της Αληθειας να κατανοησει την Αληθεια?

δεν βιαζομαι να παρω απαντηση...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

johnniebegood



Bartimaeus

Να κι ένας μύστης που έπαθε μεν τα θεία, αλλά δεν τα έμαθε!...
...και ρωτά τον πρώτο τυχάρπαστο στο Internet!!!

Με το συμπάθειο, που σε πειράζω φίλε Jonnie, αλλά κι εσύ άνθρωπε μου, θέτεις όσο πιο δύσκολα ερωτήματα μπορείς και σίγουρα υπεράνω των δυνατοτήτων μου...



ω, μα φιλτατε Bartimaeus το χιουμορ ειναι πηγη ζωης!

μπορεις να μου τα ριχνεις ελευθερα!


αλλά την εδωσα ηδη την απαντηση: αν δεν μπορει ενα μερος της Αληθειας να αντιληφθει την Αληθεια, του φτανει να κατανοησει την θεση του:

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3149 Μηνύματα Απεστάλη: 22/05/2006, 05:00:09
--------------------------------------------------------------------------------

"ξερετε ποτε συνειδητοποιησα την θεση μου στο Συμπαν?

οταν μια νυχτα χωρις φεγγαρι βγηκα για κατουρημα απο ενα μετοχι στα βουνα της Κρητης και (επιστρεφοντας τον πλεοναζοντα πυροχρου οινο στη γη) κοιταξα ψηλα (απο εκει βγηκε το ανω θρωσκω) τα αστερια, και ενιωσα συμπαντικη πορδη, αλλά συνειδητοποιημενη πορδη, αρα Ελευθερη


μιλαμε παντα επιστημονικα ετσι?"


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 00:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Bartimaeus

Συνειδητοποιείς πως δεν νιώθεις καμία εγγύτητα απέναντί μου, ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ; Κι ας είμαστε και οι δυο ελληνικής καταγωγής Έλληνες πολίτες... κι ας νιώθουμε κι οι δυο υπερήφανοι για την Ελληνική μας Ιστορία και τους προγόνους μας.


ρε σεις, ο μεγαλυτερος εχθρος του Ελληνα ειναι ο Ελληνας - ποτε θα καταλαβουμε ποσα κιλα μαλακες ειμαστε???


κατα τα άλλα εχουμε ανεξιθρησκεια (εστω και στα χαρτια) και αυτο σημαινει Δημοκρατια και Ελευθερια!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 00:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

quote:

jonnie,
ορίστε βρε, να ποιοι επιστήμονες θεωρούν τις πέτρες και τις κοτρώνες, τον ήλιο, τα άστρα άψυχα σώματα.

Έτσι δεν είναι Αδιάβαστε;;;


????



????

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 02:44:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:

jonnie,
ορίστε βρε, να ποιοι επιστήμονες θεωρούν τις πέτρες και τις κοτρώνες, τον ήλιο, τα άστρα άψυχα σώματα.

Έτσι δεν είναι Αδιάβαστε;;;


????



????

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr




johnnie,
Αν θυμάμαι καλά, με ρώτησες:

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------


Ειδωλολατρία είναι όταν δεχόμαστε ως θεότητες άψυχα αντικείμενα και τα λατρεύουμε. Ειδωλολατρία, είναι επίσης και όταν λατρεύουμε ως θεούς έμψυχα όντα που ανήκουν στο φυσικό κόσμο.

--------------------------------------------------------------------------------

και που ξερεις εσυ τι ειναι αψυχο?


είναι οι επιστήμονες που μας λένε ότι τα αντικείμενα που ανέφερα είναι άψυχα.

Πρόκειται για την ίδια επιστήμη και τους επιστήμονες που αναφέρει και ο Αδιάβαστος.

Γι' αυτό το λόγο ρωτώ και τον Αδιάβαστο να επιβεβαιώσει και αυτός ότι πρόκειται περί άψυχων αντικειμένων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 03:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
quote:

Χα ! Καλο κι αυτο ! Μηπως θα με στειλεις στον εισαγγελεα για ... ελλοχευουσα (!) βασιμη (!) υπονοια (!) εγκυμονουσης (!) εγκληματικης (!) προδιαθεσης (!) αποσκοπουσης εις πολιτικοκοινωνικην αποσταθεροποιησην .... μμμμ ...βαρυ κατηγορητηριο

Ακριβώς πάνω στην ώρα με πρόλαβες με το τηλέφωνο στο χέρι! Λίγο ακόμα ν' αργούσες ν' απαντήσεις, δεν τον γλύτωνες τον Εισαγγελέα...

quote:

Αστα μεγαλε , σε παιδακια τετοια λογια ...

Μεγάλε.... αν δεν γίνουμε και λίγο μικροί στην πονηρία μας, σαν τα παιδάκια, τότε μαύρο φίδι (φτερωτό) που μας έφαγε... λέει ένας άλλος πιο ΜΕΓΑΛΟΣ!

quote:

Αν ειναι δυνατον! Απο που τεκμαιρονται αυτα σου τα συμπερασματα αγαπητε . Τι στα λεγομενα μου σε οδηγησε στο να σφαλεις ετσι οικτρα ;

Ε, αφού έχω τις ένορκες διαβεβαιώσεις σου, τότε χαίρομαι αφάνταστα που σφάλλω έτσι οικτρά....

Αν και ο φτερωτός όφις που με περιτριγυρίζει μου δίνει περίεργες συμβουλές για... κρατημένη «πισινή»!

quote:

Δεν ξερω τι θα γινει σε ενδεχομενη συνεργασια μας , αλλα για ενα πραγμα να παρακαλας .... στο πεδιο της "μαχης" να εχεις διπλα σου ανθρωπους σαν και μενα

Όπαa... Schwabbeee...με τι αριθμό καταχώρισες τον ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ στο ΜΗΤΡΩΟ ΑΡΡΕΝΩΝ που κρατάς;

Δεν πιστεύω να είναι ο 666, ε;

quote:

κι οχι σαν αυτους που λ.χ. αφορισαν τον Κολοκοτρωνη ,οχι σαν αυτους που σχεδιαζαν εμφυλιους στην Ελλαδα (τα στοιχεια στη διαθεση σου ,οταν τα ζητησης) ! Αλλου ειναι ο κινδυνος κυριε , οχι στα λεγομενα μου .

Αν μιλάμε για συλλογή, συρραφή και κοπτοραπτική στοιχείων τύπου Κωνσταντίνου Σ. Χατζηελευθερίου - Πτυχίον(Θεολογία) τότε................... ΝΑΙ, ΝΑΙ, ΝΑΙ..............Δηλώνω πως επιθυμώ την προσαγωγή των ΥΠΟΠΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ στον sever http://rapidshare.de.

Αναμένω το link, εδώ στο topic, ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ...///

quote:

Οπως και να το δουμε το θεμα ,το αποτελεσμα ειναι ενα και το αυτο : ειναι εκτος τοπου και χρονου !

Λάθος κατάλαβες και πάλι, ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ....
Αν αφαιρέσεις από το Ημερολόγιό σου τις πιθηκομαϊμούδες του Δαρβίνου, που ακόμα περιμένουμε τα πολιτισμικά τους επιτεύγματα για να πεισθούμε πως ανήκουν στο ανθρώπινο είδος, τότε δεν θα σου λείψει ούτε ημέρα στο μέτρημα που έθιξες!

Εκτός τόπου και χρόνου και εντός μυθολογίας ήταν τα παραμύθια της Ελληνικής Κοσμογονίας των αρχαίων «παππούδων» μας. Τα λέω σωστά, Schwabe, ή σφάλλω στη διάκριση των στοιχείων;

quote:

Ας το ξαναπω αλλη μια φορα ,μηπως και το εμπεδωσεις : δεν ανηκω καπου , δεν εχω την αναγκη να ανηκω καπου , δεν περιμενω τιποτε απο κανεναν , δεν θελω να με "σωσει" κανεις ...!!!!!

Να που μας το έπαιζε blase ο ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ τόσο καιρό και δεν το πήραμε χαμπάρι!!! Ακούς Ψηλέ; ΤΖΑΜΠΑ ιδρώναμε να τον σώσουμε!!!... και σου τα 'λεγα εγώ....

Τουλάχιστον είσαι κάνα ΠΑΟΚι, ρε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, να βρούμε και κάτι κοινό να γλυκαθεί η ψυχούλα μας... ή μιλάμε για κάφρο Ολυμπιακό ΑΕ;

quote:

Και μιας και ανεφερες σε προηγουμενο post ,τον "μεγα" μυστη Παυλο , δες τι λεει "προς Ρωμαιους" (ΙΓ΄ 1-4 ) : 1. Πᾶσα ψυχὴ ἐξουσίαις ὑπερεχούσαις ὑποτασσέσθω· οὐ γάρ ἐστιν ἐξουσία εἰ μὴ ὑπὸ Θεοῦ· αἱ δὲ οὖσαι ἐξουσίαι ὑπὸ τοῦ Θεοῦ τεταγμέναι εἰσίν· 2 ὥστε ὁ ἀντιτασσόμενος τῇ ἐξουσίᾳ τῇ τοῦ Θεοῦ διαταγῇ ἀνθέστηκεν· οἱ δὲ ἀνθεστηκότες ἑαυτοῖς κρίμα λήψονται. 3 οἱ γὰρ ἄρχοντες οὐκ εἰσὶ φόβος τῶν ἀγαθῶν ἔργων ἀλλὰ τῶν κακῶν. θέλεις δὲ μὴ φοβεῖσθαι τὴν ἐξουσίαν; τὸ ἀγαθὸν ποίει, καὶ ἕξεις ἔπαινον ἐξ αὐτῆς· 4 Θεοῦ γὰρ διάκονός ἐστι σοὶ εἰς τὸ ἀγαθόν. ἐὰν δὲ τὸ κακὸν ποιῇς, φοβοῦ· οὐ γὰρ εἰκῇ τὴν μάχαιραν φορεῖ· Θεοῦ γὰρ διάκονός ἐστιν εἰς ὀργὴν, ἔκδικος τῷ τὸ κακὸν πράσσοντι .

Με λιγα λογια μας συνιστα υποταγη στην εξουσια ,διοτι η εξουσια (ποια εννοει αραγε ) θελει το καλο μας ???, και αν δεν συμμορφωθουμε ... δεν φοραει αδικα το μαχαιρι !!! Αν μιλαμε για υποτιθεμενους στα λογια μου κινδυνους αγαπητε ,εδω ειναι σαφης ο κινδυνος και ξεκαθαρη η απειλη...


Ε, ρε είδες τι πλύση εγκεφάλου του 'κανε του Σαύλου ο Χριστός στο δρόμο προς Δαμασκό;.. Εκεί που ο Σαύλος ως ζηλωτής Εβραίος ανέμενε τον Μεσσία σαν Βασιλέα, που θα υπέτασσε δια πυρός και σιδήρου όχι μόνο την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία αλλά και πάντα τα έθνη, τώρα εκτός από το όνομα άλλαξε και τις ιδέες του ο Παύλος.... και από ΔΙΩΚΤΗΣ των χριστιανών και ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ Εβραίος κατέληξε ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΟΣ... τσ,τσ κατάντια!

Γι' αυτό, ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, μακριά από τέτοιες κακές παρέες, αν θές να κρατήσεις αμετάβλητη τη γνώμη σου!

quote:

Και βεβαια οταν βριθουν τα ιερα σας κειμενα απο τετοιες κινδυνολογιες ,πως μπορειτε εσεις να διαφερετε ...

Εδώ θα σε παρακαλέσω να μη με/μας καρφώσεις στον Εισαγγελέα! Άλλωστε μου χρωστάς χάρη, ξέχασες;

quote:

Πως μπορειτε εσεις να παραβειτε την εντολη του Ι. Χρυσοστομου : Και μη προς τα ηθη τα ελληνικα. Δεν ειναι μικρη η ντροπη και ο καταγελως , οταν σε οικια χριστιανων εθιμα ελληνικα επιτελουνται..

Αν ο Ρασσιάς δηλώνε πως επιθυμεί για τον εαυτό του κάποια χριστιανική τελετή (βαφτίσια, γάμο, ευχέλαιο, κηδεία κλπ), τότε θα είχες κι εσύ δίκιο ν' αναρωτιέσαι παρομοίως μαζί με τον Ι. Χρυσόστομο...

quote:

Στον προσδιορισμο που δινεις εγκειται μια βασικη διαφορα μας φιλε ! Δεν περιμενω να την αντιληφθεις , καθοτι εχεις αξιολογησει διαφορετικα τις προτεραιοτητες σου. Ειναι λιγακι δυσκολο ...

Να κι ένας γρίφος για δυνατούς λύτες... (sorry, μύστες....)

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 21:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Ακριβώς πάνω στην ώρα με πρόλαβες με το τηλέφωνο στο χέρι! Λίγο ακόμα ν' αργούσες ν' απαντήσεις, δεν τον γλύτωνες τον Εισαγγελέα...
Ουφ !
quote:
Μεγάλε.... αν δεν γίνουμε και λίγο μικροί στην πονηρία μας, σαν τα παιδάκια, τότε μαύρο φίδι (φτερωτό) που μας έφαγε... λέει ένας άλλος πιο ΜΕΓΑΛΟΣ!
Αλλα λογιαααααααα....
quote:

Ε, αφού έχω τις ένορκες διαβεβαιώσεις σου, τότε χαίρομαι αφάνταστα που σφάλλω έτσι οικτρά....
Αν και ο φτερωτός όφις που με περιτριγυρίζει μου δίνει περίεργες συμβουλές για... κρατημένη «πισινή»!

Γιατι βρε, μπουρλοτ θα παιξουμε και σκεφτεσαι την ..."πισινη" ....
quote:

Όπαa... Schwabbeee...με τι αριθμό καταχώρισες τον ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ στο ΜΗΤΡΩΟ ΑΡΡΕΝΩΝ που κρατάς;
Δεν πιστεύω να είναι ο 666, ε

Χαριτωμενα γαργαλιστικο !
quote:

Λάθος κατάλαβες και πάλι, ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ....
Αν αφαιρέσεις από το Ημερολόγιό σου τις πιθηκομαϊμούδες του Δαρβίνου, που ακόμα περιμένουμε τα πολιτισμικά τους επιτεύγματα για να πεισθούμε πως ανήκουν στο ανθρώπινο είδος, τότε δεν θα σου λείψει ούτε ημέρα στο μέτρημα που έθιξες!
Για να δουμε λοιπον ,εχουμε ... 2006 *...-12%.../7<8*8+3= ...2[47(2χ-4ψ)-6] + 6χ^11ψ...44...= 5508 . Ναιαιαιαιαιαι! Αρε μεγαλεεεεεεε...εσκισες παλι ! Να που δικαιωθηκες Θα σε προτεινω για Νομπελ...
quote:

Εκτός τόπου και χρόνου και εντός μυθολογίας ήταν τα παραμύθια της Ελληνικής Κοσμογονίας των αρχαίων «παππούδων» μας. Τα λέω σωστά, Schwabe, ή σφάλλω στη διάκριση των στοιχείων;

Βρε μετα απο την προηγουμενη ""αποδειξη"" για οτι πεις εγω θα λεω πως εχεις δικιο
quote:
Να που μας το έπαιζε blase ο ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ τόσο καιρό και δεν το πήραμε χαμπάρι!!! Ακούς Ψηλέ; ΤΖΑΜΠΑ ιδρώναμε να τον σώσουμε!!!... και σου τα 'λεγα εγώ....
Παρε κανενα προσοψιο .... δεν ηξερες , δεν ρωταγες ;
quote:
Τουλάχιστον είσαι κάνα ΠΑΟΚι, ρε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, να βρούμε και κάτι κοινό να γλυκαθεί η ψυχούλα μας...

Μεσα εισαι ... κι ο γιος μου παιζει στο παιδικο ... Για φετος τους ειχε ο Παπριτσα , του χρονου .... εεεπ , ξεφυγαμε ...
quote:
Γι' αυτό, ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, μακριά από τέτοιες κακές παρέες, αν θές να κρατήσεις αμετάβλητη τη γνώμη σου!
Βρε αν μου πεις να παω να πνιγω θα τρεξω να ..... Μη βιαστεις να χαρεις....ειπαμε ...πισινη !
quote:
Εδώ θα σε παρακαλέσω να μη με/μας καρφώσεις στον Εισαγγελέα! Άλλωστε μου χρωστάς χάρη, ξέχασες;
quote:
Αν ο Ρασσιάς δηλώνε πως επιθυμεί για τον εαυτό του κάποια χριστιανική τελετή (βαφτίσια, γάμο, ευχέλαιο, κηδεία κλπ), τότε θα είχες κι εσύ δίκιο ν' αναρωτιέσαι παρομοίως μαζί με τον Ι. Χρυσόστομο...
???????
quote:
Να κι ένας γρίφος για δυνατούς λύτες... (sorry, μύστες....)
Μην προσπαθεις ...
quote:
Αναμένω το link, εδώ στο topic, ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ
Διψας (!) για μαθηση ε ; Καλο αυτο ! Παμε λοιπον :

«... Οτι και οι παναγιώτατοι καί οικουμενικοί πατριαρχαι καί η σύνοδος της Κωνσταντινουπολεως εμβαίνουσι παρα τόν όποίον φέρουσιν ιερόν χαρακτηρα και παρα τά ίερά αυτων καθήκοντα εις πολιτικην ραδιουργίαν και όργανα αυτης γινόμενοι τυφλα συμπράττουσι και συνεργουσιν ασυνειδήτως εις όλεθρον άλλων, δεν είναι καμμία περι τούτου αμφιβολία. "Αλλά δεν ειναι καμμία αμφιβολία και ότι ηθελον γίνεσθαι,ευκολώτερον όργανα πολιτίκης ραδιουργίας πρός βλάβην της αυτονομίας και ανεξαρτησίας της Eλλάδoς -εάν ή βλάβη αυτη συνέφερεν εις άλλους - εάν η "Εκκλησία της Eλλάδoς υπέκειτo ύπό τόν αρχιεπίσκοπον της Κωνσταντινουπόλεως. Αυτοκέφαλος είναι ή "Εκκλησία της Eλλάδoς καί oμως πόση και όποία επιβουλη γίνεται υπό το πρόσχημα της Θρησκείας και της "Εκκλησίας κατ' αυτης ταύτης της εθνικης ημων ύπάρξεως! "Αλλ' άν τις αμφιβάλη περι της πολιτικης ραδιουργίας" η όποία εδύνατο να γίνηται διά της εν Kωνσταντινoυπόλει συνόδου κατά της Eλλάδoς, θέλει πεισθη αναντιρρήτως εκ της ακολουθου διηγησεως ιστορίας αληθους καί γνωστης.
, ,
»Κατά τόν Φεβρουάριον του 1828 ετους αυθόρμητος ό τότε αρχιεπίσκοπος της Kωνσταντινουπόλεως "Αγαθάγγελος εζητησε την άδειαν παρα της "Οθωμανικής εξουσίας
εις τό νά μεταχειρισθεί και αυτός τα όποια' εδιδεν εις χειρας αυτου η θρησκεία οπλα πρός όλεθρον των Eλλήνων. Και λαβων ταύτην απέστειλεν εις την Eλλάδα τέσσαρας
. επισκόπους και τόν μέγαν πρωτοσύγκελλον (Γεν. "Εφημ. "Αριθ. 39 του 1828 ετους), δια νά. διαιρέσωσι τους Έλληνας, καί υπό τό πρόσχημα' θρησκευτικων παραινέσεων να αποτοξεύσωσιν εις 'αυτους εμφύλιον πόλεμον, ο εστιν εν τω τέλει ηδη του ιερου ήμων
αγωνος νά φέρωσι διά της θρησκείας τον παντελή ήμων όλεθρον! "Ιδού καταχθόνιον επινόημα! .....

Δεν μπορεσα να σκαναρω και τα υπολοιπα ,αλλα θα σου δωσω μια γευση :

....Αλλ΄ειναι ο Γρηγοριος (ο στ) ολιγωτερον ενοχος του Αγαθαγγελου ως προς την Ελλαδα ; Εκεινος επενοησεν εναντιον αυτης - μηκετι αναγνωρισμενης και παρα των κυβερνησεων των αλλαων εθνων αυτονομου και ανεξαρτητου - ολεθριον σχεδιον και ουτος επιβουλευει αυτην - αυτονομον ηδη και ανεξαρτητον υπαρχουσαν ' διοτι απαιτουσι τουτο αλλοι απ΄αυτου ,ως εκ της διηγησεως θελει φανη.

Και εκεινος, υπο το προσχημα θρησκευτικων παραινεσεων, εμελετησε ν΄αποτοξευσει μεταξυ των Ελληνων ΕΜΦΥΛΙΟΝ ΠΟΛΕΜΟΝ ' και ουτος υπο το προσχημα της διατηρησεως ακεραιου και απαραχαρακτου της ορθοδοξιας , επενοησεν ή ανεδεχθη να εκτελεση παρ΄αλλων επινοημενον ολεθριωτατον σχεδιον ! ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΑΠΟ ΤΩΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΤΩΝ ΚΑΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΩΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΩΝ !!. (Πηγη : "ΑΠΟΛΟΓΙΑ" του Θ. Φαρμακιδη ,εκδ. Αγγ. Αγγελιδου )

Εχει κι αλλα αγαπητε μου , αλλα νομιζω πως ειναι αρκουντος ικανα ,για να σε κανουν να δεις που υπαρχει ορατος κιδυνος .Μπορεις να καταλαβεις θαρρω πως ειναι παγια θεση των ρασοφορων η απαξιωση των εννοιων ΠΑΤΡΙΔΑ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ,εν αντιθεση προς τους "αρχαιους παπουδες" σου ,οπως ειρωνικα τους αποκαλεις, οι οποιοι ΘΝΗΣΚΕΙΝ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ελεγαν ...

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2006, 04:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
quote:

quote:
Λάθος κατάλαβες και πάλι, ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ....
Αν αφαιρέσεις από το Ημερολόγιό σου τις πιθηκομαϊμούδες του Δαρβίνου, που ακόμα περιμένουμε τα πολιτισμικά τους επιτεύγματα για να πεισθούμε πως ανήκουν στο ανθρώπινο είδος, τότε δεν θα σου λείψει ούτε ημέρα στο μέτρημα που έθιξες!

Για να δουμε λοιπον ,εχουμε ... 2006 *...-12%.../7<8*8+3= ...2[47(2χ-4ψ)-6] + 6χ^11ψ...44...= 5508 . Ναιαιαιαιαιαι! Αρε μεγαλεεεεεεε...εσκισες παλι ! Να που δικαιωθηκες Θα σε προτεινω για Νομπελ...


Για άλλη μια φορά - όπως σου συνέβη και με τον Ψηλό - δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις έναν απλό υπαινιγμό και μας κουράζεις με αναλυτικές εξηγήσεις:

Ούτε το βιβλίο της Γένεσης ούτε - πολύ περισσότερο - τα Δίπτυχα της Εκκλησίας διεκδικούν την επιστημονική αλήθεια, αλλά καταθέτουν την θεολογική τους αλήθεια. Ο δικός μου υπαινιγμός «Αν αφαιρέσεις από το Ημερολόγιό σου τις πιθηκομαϊμούδες του Δαρβίνου» οπωσδήποτε και δεν διεκδικεί δάφνες επιστημονικότητας, απλώς καταθέτει μια ερμηνευτική βάση του δικού σου υπαινιγμού «Οπως και να το δουμε το θεμα ,το αποτελεσμα ειναι ενα και το αυτο : ειναι εκτος τοπου και χρονου!».

΄Οτι δηλαδή ακριβώς γι' αυτό υπάρχει η τεράστια χρονολογική διαφορά, επειδή οι παλαιοντολόγοι με βάση τη θεωρία της εξέλιξης του ανθρωπίνου είδους συνυπολογίζουν στο μέτρημα και τα ανθρωποειδή (μικρόσωμα, μεγαλόσωμα, λιγότερο κυρτά, περισσότερο κυρτά - Homo habilis, homo erectus, homo neatherdalensis, homo florensiensis, homo sapiens... και πάει λέγοντας...) ανεβάζοντας την ηλικία της εμφάνισής του ανθρώπου στον πλανήτη γη πριν από 3.000.000+ χρόνια!

Προσωπικά νομίζω πως κάτι τέτοιο περισσότερα επιστημονικά ερωτήματα εγείρει, παρά απαντάει! Φαντάσου δηλαδή πως τόσα εκατομμύρια χρόνια κουβαλούσαμε τον υπανάπτυκτο εγκέφαλο του πιθηκάνθρωπου και μόλις τα τελευταία 7500 χρόνια άρχισε να παίρνει μπρος και να δημιουργεί πολιτισμό!!!

Και το πιο παράξενο... ένα βρέφος σήμερα θα μιλήσει σε 6-7 μήνες, θα σηκωθεί στα δύο σε 14-18 μήνες και στα 3 που θα ψάχνει το γλυκό στο ντουλάπι, θα έχει περισσότερο μυαλό απ' όσο είχανε όλοι μαζί οι πιθηκάνθρωποι εδώ και εκατομμύρια χρόνια!!! Όντως αξιοθαύμαστη και με γεωμετρική πρόοδο η εξέλιξή μας... Ελπίζω αύριο το πρωί που θα ξυπνήσω, να έχω βγάλει και φτερά, που τόσο πολύ τα περιμένω για ν' αποφύγω το μποτιλιάρισμα!

Εν πάσει περιπτώσει, η Ορθόδοξη Εκκλησία είναι πολύ πιο ανοιχτή κι ανεκτική από τις υπόλοιπες Χριστιανικές Ομολογίες στη θεωρία της Εξέλιξης και δεν της «κάνει» ούτε κρύο ούτε ζέστη. Μπορεί να θεωρηθεί πως η προϋπάρχουσα ύλη (το χώμα) που έλαβε ο Θεός, ήταν ακριβώς αυτά τα εκατομμύρια χρόνια της τύφλας μας ως πιθηκανθρώπων, το μεσοδιάστημα της εξέλιξής μας... NO PROBLEM!


quote:

Εχει κι αλλα αγαπητε μου , αλλα νομιζω πως ειναι αρκουντος ικανα ,για να σε κανουν να δεις που υπαρχει ορατος κιδυνος .Μπορεις να καταλαβεις θαρρω πως ειναι παγια θεση των ρασοφορων η απαξιωση των εννοιων ΠΑΤΡΙΔΑ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...

Χα... Πόσα θες να μας τρελλάνεις, ρε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Θα ήθελα πολύ κι εγώ, με τη σειρά μου, να μάθω ΠΟΙΟΙ τέλος πάντων ήτανε οι Έλληνες Εθνικοί που χύσανε το αίμα τους για την ελευθερία της πατρίδας μας ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Και προπαντός, ΠΟΥ ήτανε ρε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ οι Έλληνες Εθνικοί, όταν συντάσσονταν τα πρώτα Ελληνικά Συντάγματα ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μήπως είχαν κρυφτεί στις ερωτικές φωλιές του Πάνα στα βουνά της Πάρνηθας, στον Όλυμπο, στον Πάρνωνα ή το Μαίναλο και το παίζανε ανέμελοι χίππηδες και θερμοί εραστές του «θείου» ;;;;;;;;;;

Γιατί δεν διεκδίκησαν μερίδιο αναγνώρισης του υποτιθέμενου αγώνα τους και της προσφοράς τους στην Επανάσταση του '21 ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Επειδή προφανώς τους κυνηγούσε ακόμη η κατεστημένη χριστιανική θρησκεία της... Οθωμανικής Αυτοκρατορίας!!! εε;;;


Από το Σύνταγμα 1822

Γιατί δεν χτύπησαν χέρι, όταν ο Κολοκοτρώνης και τ΄ άλλα παιδιά ταύτιζαν - κατά απόλυτο μάλιστα τρόπο - την Ελληνικότητα με τη Χριστιανοσύνη και τον «Έλληνα» με το «χριστιανός» ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


Από το Πρώτο Πολιτικό Σύνταγμα της Ελλάδος του 1827.
(Το Σύνταγμα της Τροιζήνας υπήρξε τόσο προοδευτικό και πλήρες, ώστε κατά μία άποψη επέδρασε τόσο στην κατάρτιση του βελγικού συντάγματος του 1830 όσο και στο σύγχρονο μ' εκείνο γαλλικό σύνταγμα - Ιστορία του Ελληνικού Έθνους τ.ΙΒ, σελ.440)

Ποια οργανωμένη θρησκεία και ποιο κατεστημένο τους απέκλεισε τότε ή τους εμπόδισε από συνταγματικές διεκδικήσεις ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΤΕ ΚΑΝ ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ...
... ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΑΠΛΗ ΑΝΑΦΟΡΑ!!!
... ΟΥΤΕ ΕΣΕΙΣ, ΟΥΤΕ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΑΣ!!!

ΚΑΙ ΚΑΝΕΤΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΥ ΣΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ;;;;;;!!!!!!

Και ψάχνετε τώρα σαν τους γύφτους στα σκουπίδια να χορτάσετε την πείνα σας με κανένα «σάπιο φρούτο»!!!

Και μετά από εντατικό κι εξαντλητικό ψάξιμο βρήκατε τα λιβελλογραφήματα του κάθε ιδιοτελή και χολωμένου παπά και τ' ανεμίζετε σαν λάβαρα της εμπαθούς και πικρόχολης εμφυλιοπολεμικής σας εκστρατείας και προπαγάνδας!!!!!!!!!!!!

Ορίστε μερικά «φρούτα» ακόμη για να κάνετε και... φρουτοσαλάτα!
1. Κορδάτου Γ., «Ιστορία της Νεώτερης Ελλάδας»
2. Σκαρίμπα Γ., «Το '21 και η αλήθεια»
3. Καρανικόλα Γ., «Ρασοφόροι, συμφορά του έθνους»

Εκεί θ΄ανακαλύψετε κι άλλα «σκάνδαλα» κι άλλους «αφορισμούς»!

Καλή σας όρεξη!!!

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 00:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Για άλλη μια φορά - όπως σου συνέβη και με τον Ψηλό - δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις έναν απλό υπαινιγμό και μας κουράζεις με αναλυτικές εξηγήσεις:

Βρε Bartimaeus πλακα μου κανεις ; Οι "εξηγησεις" που λες οτι σε κουραζουν δεν ειναι παρα ενας αστειος σχολιασμος των 169 χαρακτηρων ! Ο δικος σου ,ο "εμπεριστατωμενος" επεξηγηματικος αντιλογος ,περιεχει 1822 χαρακτηρες !!! Κατα τα αλλα ... εγω δεν καταλαβαινω ... και εσυ -διανοια μου- βαζεις τα πραγματα στην θεση τους...
quote:
Μπορεί να θεωρηθεί πως η προϋπάρχουσα ύλη (το χώμα) που έλαβε ο Θεός, ήταν ακριβώς αυτά τα εκατομμύρια χρόνια της τύφλας μας ως πιθηκανθρώπων, το μεσοδιάστημα της εξέλιξής μας... NO PROBLEM
Τωρα θα φταιω εγω να σε "κουρασω" αναλυοντας με χημικα (!) στοιχεια πλεον , για να τεκμηριωσω τα οσα λες;
quote:

Χα... Πόσα θες να μας τρελλάνεις, ρε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Θα ήθελα πολύ κι εγώ, με τη σειρά μου, να μάθω ΠΟΙΟΙ τέλος πάντων ήτανε οι Έλληνες Εθνικοί που χύσανε το αίμα τους για την ελευθερία της πατρίδας μας ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Μήπως είχαν κρυφτεί στις ερωτικές φωλιές του Πάνα στα βουνά της Πάρνηθας, στον Όλυμπο, στον Πάρνωνα ή το Μαίναλο και το παίζανε ανέμελοι χίππηδες και θερμοί εραστές του «θείου» ;;;;;;;;;;
Γιατί δεν διεκδίκησαν μερίδιο αναγνώρισης του υποτιθέμενου αγώνα τους και της προσφοράς τους στην Επανάσταση του '21 ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Επειδή προφανώς τους κυνηγούσε ακόμη η κατεστημένη χριστιανική θρησκεία της... Οθωμανικής Αυτοκρατορίας!!! εε;;;

Θα παρεις τις απαντησεις σου στη συνεχεια ....

Λοιπον , σχετικα με τα ( ξενοφερτα-ξενοελεγχομενα )συνταγματα .
Το πρωτο συνταγμα που αναφερεις ( της Επιδαυρου) , του 1822 .... ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΣΘΗΚΕ !!!
Το δευτερο συνταγμα (που δεν αναφερεις,στο Αστρος), του 1823 .... ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΣΘΗΚΕ !!!
Το τριτο συνταγμα που αναφερεις ( της Τροιζηνας ) , του 1827 .... καταργηθηκε απο τον Καποδιστρια ...ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΣΘΗΚΕ !!!

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ; ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΟΧΙ !

Κανενας δεν ηταν ικανοποιημενος και υπερηφανος γι΄ αυτα , εννοω απο τους τοτε ηγετες της επαναστασης , και οσοι πλανευτηκαν και ελαβαν μερος στα γεγονοτα αυτα , γρηγορα αλλαξαν σταση .
Θυμιζω και τονιζω τι ειπε ο Θ.Κολοκοτρωνη : "Ακουεν ο κοσμος το συνταγμα και δεν ηξερεν οτι ειναι συντριμμα" . Ελπιζω να εχεις σε εκτιμηση τον Θ.Κολοκοτρωνη ετσι; Μεγαλυτερη σημασια ομως εχει αυτο που λεει η μανα του : Συνεχιστε παλληκαροπουλα,συνεχιστε τον κλεφταρματολιτικο Κολοκοτρωνεϊκο αγωνα και βαλτε λιπασμα στ΄αρματα σας το λιπος 100 Κολοκοτρωνηδων που εχουν χαθει απο παπαδοπροδοτες και σκυλοτουρκους μαζι .

Αλλα ξεχασα ,κι αυτη ειναι ιδιοτελης και χολωμενη !


quote:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΤΕ ΚΑΝ ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ...
... ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΑΠΛΗ ΑΝΑΦΟΡΑ!!!
... ΟΥΤΕ ΕΣΕΙΣ, ΟΥΤΕ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΑΣ!!!


Παλι με περιοριζεις ... σου ειπα ,δεν εχω θρησκευτικα πιστευω Ειναι φανερο παντως το ποσο εχεις μπερδευτει !
Τι σημασια εχουν ολα αυτα ; Ποια λογικη διακρινεις στ΄ανωτερω γραφομενα σου ; Η μη αναφορα σημαινει ,μη υπαρξη;
quote:
ΚΑΙ ΚΑΝΕΤΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΥ ΣΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ;;;;;;!!!!!!

Οχι φιλε μου .Μαθηματα πατριωτισμου δεν θελει ο Ελληνας ,ας ειναι και χριστιανος ! Την κρισιμη ωρα ,ολοι οι Ελληνες γινονται ενα. Θελουν ομως ολοι οι ιεραρχες σας και μαλιστα εντατικοτατα ! Ιδιαιτερα οι κεφαλες !!
quote:
Και ψάχνετε τώρα σαν τους γύφτους στα σκουπίδια να χορτάσετε την πείνα σας με κανένα «σάπιο φρούτο»!!!
Και μετά από εντατικό κι εξαντλητικό ψάξιμο βρήκατε τα λιβελλογραφήματα του κάθε ιδιοτελή και χολωμένου παπά και τ' ανεμίζετε σαν λάβαρα της εμπαθούς και πικρόχολης εμφυλιοπολεμικής σας εκστρατείας και προπαγάνδας!!!!!!!!!!!!

Καλα ε , δεν παιζεσαι ! Ο Καποδιστριας εξιστορισε λιβελους ;;;;Τα στοιχεια που σου εδωσα περιγραφονται στην αρχικη εκδοση του 1840 !!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΘΟΥΝ ΠΙΑ !

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 00:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Και προς επιρρωσην ολων αυτων ακολουθει ενα αφοριστικο κειμενο (των επαναστατων-αρματολων) του Οκτωβριου του 1805 ! "ΕΡΑΪΖΕ ΤΑΣ ΠΕΤΡΑΣ" λεει ο Α.Φρατζης . (Τυχον λαθη και διαφορετικοι χαρακτηρες οφειλονται στον σαρωτη)

Το πλήρες κείμενο του Πατριαρχικού 'Αφορισμού
Καλλίνικος ελέΩ Θεου αρχιεπίσκoπoς Κωνσταντινoυπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικος Πατριάρχης.
»Θεoφιλέστατε αρχιεπίσκοπε Δημητζάνης, εν αγίω πνεύματι άγαπητε αδελφε και συλλειτουργε της ήμων μετριότητος, κυρ Φιλόθεε, και Εντιμότατοι κληρικοί, ευλασέστατοι ίερείς και τίμιοι προεστωτες και δημoγέρovτες καi. κοτζαμπασίδες και πρόκριτοι και λοιποι απαξάπαντες ευλογημένοι χριστιανοι της επαρχίας ταύτης, τέκνα εν κυρίω ήμων αγαπητα χάρις είη ύμϊν και ειρήνη παρα Θεου. H κραταιοτάτη και ευεργετικωτάτη εις ήμάς βασιλεία, το δικαιότατο και πολυχρονιώτατον δοβλέτι, με το να προνοηται πάντοτε δια την ήσυχίαν και καλην κατάστασιν όλων των ύπηκόων και πιστων ραγιάδων, όπου ειναι ύποκείμενοι' εις την βασιλικήν του επικράτειαν και μέ το να επαγρυπνεi και προστάζη με πάσαν δύναμιν δλους τους ήγεμόνας καί κυβερνήτας, σπou εύρίσκονται εΙς κάθε χώρανκαι τόπον δια να εχουν. μεγάλην επιστασίαν καί προσοχην εΙς εκείνα, όπόσα
άρμόζουν εΙς εξολόθρευσιν καΙ τέλειον άφανισμόν των κακοποιων ανθρώπων _
και εΙς εκείνα όπου συγχύζouσι καί προξενοϋν ταραχήν εΙς την κοινην και την κατα μέρος ασφάλειαν, εΙς τους πολλούς δηλαδή και εΙς τον καθ' ενα ξεχωριστά. Πολλους ύψηλους προσκυνητούς όρισμσύς και ύΨηλα φερμάνιαεξαπέστειλα( ν) κατα διαφόρους καιρους και ήγεμονικας εξουσίας και εφανέρωναν εΙς τους κατα καιρόν ύψηλοτάτους μόρα σαληδες, την ύψηλην αυτης σούλησιν και θέλησιν ώς πατρικήν κάι περιείχον τας νέας και κατα πολλα γνωστικωτάτας διατάξεις και προσταγάς, των όποίων ύψηλων προσταγων, ή κατα το γράμμα ενεργητικη πράξις και ή .Q.πο μέρους "δλων ή μων των ύπηκόων χρεωστουμένη διαφύλαξις, χωρις αμφιοολίαν συμφέρει δια την καλήν κατάστασιν και ήσυχίαν όλων εκείνων όπου κατοικουν εΙς τον Μωρέα. και δια την αποφυγην της δεινής τιμωρίας απαραίτητον να πάθωσι και δοκιμάσωσιν, δσοι. από εσάς φέρονται εναντίοι τη ς ύψηλης προσταγη ς απο κακοπροαίρετον γνώμη τους. Πολλες φορες και ήμείς με ύψηλήν προσκυνητην προσταγην εγράψαμεν και εΙς την αρχιερωσύνην σου και εΙς τους λοιπους συναδέλφους αρχιερείς

το'ii Μωρέως 1GαΙ.εις ά.λλους κατα τόπους προεστώτας και ήγουμένους, όπου εΙναιτου κλήρου καΙ της τάξεώς μας. Καθως ομοίως εγράψμμεν καΙ εις τΟ'υς κοτζαμπασίδες, δη μογέροντας προεστώτας καΙ λοιπούς κατοι;κουντας εις τον Μωρέαφανερώνοντας εί-ς όλους τούς πατρικώς καΙ εκκλησιαστικώς τα πρέποντα εΙςεσάς καΙ τα συμφέροντα, παρακινουντες σας ολους εις το να έχετε μεγάλην προσοχήν, να φvλάττετε απαρασάλευτα όσα πρ.οστάζεσθε .με κάθε ο μόνοι αν καΙ μεμεγάλην δουλικην κλίσι ν καΙ να εμποδίζετε με κάθε :τρόπον καΙ με ρλην σας τηνδύναμι ν κάθε κίνημα, οπου εΙναι εναντίον εις τας 6ασιλικας προσκυνητας προσταγας καΙ ώς αίτιον κάθε παιδεύσεως καΙ πικρά~ τιμωρίας εις εκείνους όπουαποτολμουν να ευγουν απο τα όριά τους.
»ΚαΙ κατα ~o παρσν με το να ε6ε6αιώθη ή κρdταιοτάτη 6ασιλεία, καΙ το ύψηλον δο6λέτι, ότι πολλ.οΙ καΚΟΠΟΙQΙ κλέπτα"ι απο" τΟ'υς ιδίους μωραίτας, παραφυλάττουν ftg ταίς στράταις καΙ σκοτώνουν κρυφίως καΙ με απάτην τούς δια6άτας~καΙάλλοι πάλιν αύθαδώς με οπλα καΙ άρματα αντιστtκο~~ιμετα τών σε.ίμένιδων. ~ Απο 10 άλλο μέρος πολλοΙ απο τούς κοτζαμπασίδες καΙ δη μογέροντες (χωρΙς να έχετε είδη σι ν εσείς οί ίερωμένοι, ώς είμεθα 6έ6αιοι) με μίαν πρόφασΙΥ, ότι εις τον τάδε καζάν εφάνησαν κλέπται καΙ εσκότωσαν ΤΟ,! τάδε δια6άτην καΙ ακολούθως δια να ταιριαχθώσιν εδόθησαν τόσα άσπρα καΙ άλλοτε πάλι λέγουν οτιοί κλέπται επιασαν τον τάδε άνθρωπον εις την στρ"άταν καΙ τον επη ραν σκλά60νκαΙ δια την αξαγοράν του εδόθησαν τόόαάσπρα καΙ με αυτας τα-ς αΙτίας χαρατζώνουσι με 31ίλη-θος ασπρών τους πτωΧσ'υς ραγιάδες,.χωρΙς έλεος καΙ καμμίαν συνεgίδησι ν καΙ κερδΙζουν άσπρα αάε6ώς καΙ παρανόμως καΙ κάμουσι τον έαυτρντους δμοιον με τούςκακοχρόπους κλέπτας καΙ δ.ια ν& είπωμε'Ψκαλύτερα χειρότερον απο αύτούς ~αΙ νομίζουσι ν ενα τυχερον εύρ,ημα, το να εΙ ναι οί κλέπται, διατα εδικά ΤQυς τέλη και κέρδη, καΙ ακολούθως όχι Oτι~ δεν σuμ60η θουσιν, αλλα καιεκ του εναντίον κρυφ-ίως και με~τρόπoυς πλαγίουg κάΙ μυστικούς γίνονται εμπόδιον εις την καταστροφ"ην καΙ αφανισμον αυτών τών κακοποιών κλεπτών. Καιεπειδη κάθε πρόφασις καΙ αιτία είναι α6έ6αιος..καΙ ανεμπί<η;ευτος, Οτι δεν έχουνκαμμίαν μετοχηVi με τούς κλέπτας οί μωραίταις, ώσαν οπου ο .Μωρέας απο όλατα μέρη κατα την φυθικην κατάστασιν εΙ ναΙ περι ΤQυγισμένος. με θάλασσαν καιδιατρέφει J!jάντοτε Τσ'υς ιδίους μωρα~τ~ς καΙ με ευκολίαν φυλάττεται σίγουρααπο κάθεl! διάφορον εμδασίαν τών κακοποιών αυτών απο τα έξω fJ.?ρη καΙ το πε
ρισσότερον, όπου έχει καΙ διωρισμένους δια περισσοτέραν φύ λαξ ι ν τόσους καΙ
~
τόσουςμπελουκμπασάδες, τζερδετζίδες καΙ άλλους καπομπασίδες εις κάθε~πp
λιτείαν καΙ χωρίον.
»Δι' αυτάς λοιπόν τας προφάσεις καΙ τα κάτω όΠΘυακολουθQυν, ώργίσθη καΙ άναΨε τον δικαιόχατον θυμσν];ο Φtλόπτωχον, φιλοδίκαιον, ύψηλον δο6Άέτι καΙ η θελε κάμη εύθύς'τώρα τηνι δλοϋστερι νην 6αρυτάτην παίδευσιν εις εκείνους οπου ~τόλμησαν να κάμουν τα το.ιαυτα, αν ίσως ο φιλανθρωπος. καΙ φιλυπήκοος στοχασμος του κραταιοτατου καΙ.πoλ~χρoνίoυ ~o6λετίoυ, 'δΈΥηθελεν εμπΘδίστι
και δυσκσλέ'υση αύτην την"Ογλήγωρον"επιχείρησιν και ωστε-να σταλώσι προτή

λουν και' σωφρονίσουν τούς τοιουτους καΚOΠOIιOύς
σφοδραν εις ήμας γενομ.ένην -ιjψηλην προσταγή ν, φα τούςμωραίτας ίερωμένους και' λαϊκούς, την ύΨηλην α:'
κ~τα τόν τρόπον όποϋ εφεξής κατα πλάτος σημειώνομεν σιαστικας έπιστολας εις σλους σας, γράφομεν δε και' ήί :t _
τούς προεστωτας της επαρχίας σου και δημογέροντας -_. νερώνοντας στι εξεδόθη νέον προσκυνητόν και φοοερόν εστάλη, πρός τον ύψηλότατον μόρα'οαλη παρια εφ-εντη ~
να οάλη εις κάθε σύστασι ν και πραξι ν -με τόν πλέον σι γ νότερον τρόπον εκείνους τούς πρώτους ύψηλούς όρισμσύς. σταγας καΙ αποφάσεις.δια περισσοτέραν αύξησιν. καθώς ~φερμάνι; εις Τούρκους καΙ ρα:Υιάδες, όθεν δια μεν τούς ΤΙ -να-φρ-σντίζωσιν οΙ άγιάννηδες και' οοϊοονταδες, καθως θέ~_= ύΨη,λον φερμάνι Τθϋ πoλυχρoνεμέν~υ~6ασιλέως μαζ, δπου ~ Tρ~πoλιτζαν' εις το ύψηλον τζιoάνι~ όποϋ να τό ακούσουν δ φανερώνει δια τούς ραγιάδες. 2Ιδού κεφαλαίωδως καταγ ροϋσαν ή μων επιστοΑην και ακούσατε.
»α) Kεφά~αιoνπρoστάζει στι εις όποιον χωρίον ητζιΦλΙκι _' οΙ κλέπται, Όί4tροεστωτες και δη μογέροντες εκείνων 1ίων χω .. εις ταυς κοτζαμπασίδες τοϋ 'καζα εκεί -όποϋ ύποχάασονται τcΣ κια εχουσι χρέος οί κοτζαμπασίδεg χωρΙς αργοπορίαν να
τοvς κλέπτας και να τούς δίδωσι εις τον οοϊδόνδαν ''Και ζαγιάννηδες, απο τούς όποίους να αποστέλλωνται εις'τον μόρ . ντη μας, δια~να λάοωσι κατα νόμους τα επίχειρα της 'Κακίας 'Ι,", ρηθεντες "'πρoεστ~τες καΙ δη μqγέροντες τo~ χωρίου καΙ τζιφ. "', μπασίδες των κα~άδων~&.πό αμέλειάν τψν , ήθελε φανωσιν ενα "_~ οασιλικην προσταγή ν, παραΌ).έποντεs,τούς~1ίΟΙ0ύΤQυς κακο < ου" δοκιμά.σωσι οαρυτάτην και' ~γά~ην ζη μίαν εις άσπρα θέλai; σταυρόν και πικρον θανατον δια να γίνουν .και παράδειγμα είς
~ »0) eι Ολοι οΙ κοτ.tαΡπαο:ίδες τοϋ καθ' ένός κάζρ εΧΘυσι χρέος ν8! ταυς εύ~ισκoμένoυς ραγιάδες ε~ς τα Χα/.ρία και ~ζιφλίκια εις τούς κεφιλεμέδες, ωστε όποϋ νμ ύπόσχεται ό ενας δι~ τόν άλλον, -, τζαμπασίδες να πέρνωνται ιδιοχείρως γεγραμμένοι κεΦltλεμέ νοϋν ειςτό σιγκίλι ~τoϋ ίερού μεχκαμε της Τριπολι τζας. γ) Το εν,
εις αυτούς ταυς κεφιλεμέδες, όποιος από τούς ρqιΥιάδες ή θελε ,~
~ ~
κακοποιός, ό μητροπολίτης εκείνος όποϋ όρίξει τόν καζαν :t
. .
όποίον εύγένουν οί κλέπται, θέλει αποδιωχθή από την επαρχία _~_
σι ν κατα τό παλαιόν ύψηλi>ν φερμάνι, στι να μην πέριvτι ποτε ., Κατα τόν Κεφιλεμε όποϋ ή θελε γένη, όποιος απq τούς ραγιάδες κανένα άπταιστον οί πρωτοι κοζαμπασίδες τού καζαπα εκεί vou.. ~ τζιΦλικίου, όποϋ ήθελε γένη ό φόνος, εχουσι χρέος να παραστή παραδίδοντές τον εις τον οο.ί6όνδα και άγιάννηδες, απο τούς C
λεται ό φονευς με ιλάμι της ίερας κρίσεως εις τον ύΨηλότατov ~άό;έ~ιll μας. ε) τα πράγματα και ύπάρχοντα του φονέως με ιζίνι της ί~Qός ZQίoεως, να πωλωνται και να δίδωνται εις τΟ'υς κληρονόμους του σκoτωμέwισ. άν ίοως και ό φονευς εκείνος δεν ήθελε εχ!) πράγματα και μούλκια, πρέπει ba.. &ιοί' εύρίσκονται εις τον καζαν εκείνου 11 εις το χωρίον η εις το τζιφλίy..ι.~ ~_ό.ιoίoν έγινε ό φόνος δια δυσώπησι ν και άνάπαυσι ν των κλη ρονόμων τoU +Δ-τ-λ:: ντο; θέλει άπoδoθfί και ή τιμη του αϊματος και να δίδουν και ύπόσχει-ν Oa noω; καιό φονευς εκείνος ή θελε φύγη να μη γυρίση εις το έξη ς πώπOtΣ ό-σ- ης τονκαζαν εκείνον 11 εις το χωρίον η εις το τζιΦλίκιον.
»Α-όται εΙ ναι αί ύψηλαι οασιλικαι γενόμεναι προσταγαι εις δλοι,ς uιί,ς aοτους ραγιάδες, τας όποίας θέλω oεoαιωθfί το περισσότερον, όπόταν ιέ ~ν ;τροσταγην του ύψηλοτάτου μόρα οαλη εφέντη μας, θέλει συναxOiiιε ~ Τρι..ϊολιτζαν όλοι οί μητροπολίται και επίσκοποι του μωρέως, μαζί μέ -ιoUς ~ϊασίδες προεστους και δημογέροντας, και θέλετε παραλάο!) την ΠO{JIOioιιYήμών πα
τριαρχικην επιστολήν. καθως θέλει άκούσετε και τας ύψηλάς ΛQuυ l~ διά το
καθολικον και κοι νον νιζάμι, όπου θέλουν άπoφασισθfί a..ι-τό τOU iι.ιιlmάτoυάφέντου μας χωρις καμμίαν άργοπορίαν. CΙOθεν επειδη .και είναι ~ιιrriι απαραί τητος να λάοουν τέλος και να φυλάττωνται άκριοως αυτά τά 600ιlιXΆ νιζάμια, και επειδη φοοερίζονται φοοεραι παιδεύσεις και πικρόταιοι θcnαIOΙ ειςεκεί νους όπου εναντιούμενοι ή θελε φανωσι ν ύπόδικοι, παρακι νΟΟΡποι είς τουτοείτε άπο άμέλειαν είτε άπο πονηραν γνώμην, δια-τουτο αμα εκιιJ.ιιCJUlOllXώς καιπ~τρικως προλαμοάνοντες φανερώνομεν εις όλους σας τα ίδια <rnμfιoσlri'OVtάςσας δλους περισσότερον την μεταξύ σας σύμφωνον όμογνωμίαν χιιί Βρήνην, ώσαν όπου εΙναι αιτία και άρχη δια την καλην τελείωσιν των vέorιαύιiiJν δασιλικων !tροσταγων για την ήσυχίαν και άσφάλειαν όλης της ΚOΙwΠιιl~ διά το
όποίον και οεοαιωθέντες, την δυνατην οασιλικην άπόφασι ν το <παΟΕιιόν xαi άμε- .
τάτρεπτον δια την τελείωσιν, το όγλήγωρον δια την ενέργειαν καί τίp~ν και τον οαρύτατον και μεγάλον οασιλικον θυμόν. Προσέχετε άκριοώ; μi Olιp σας τη δύναμι ν και φυλάττετε άπαρασάλευτα τα όσα προστάζεσθε μέ ί,.ιιlίp όπόφασιν και προσταγην και είναι χρέος άπαραίτητον εις όλους, διόn ή JψO(ΠαγηεΙναι οασιλικη και ύΨηλη και όπόταν ή δικαιοσύνη εχ!) θεμέλιον χοί σnμιpέρoνδια την άσφάλειαν- και ή συχίαν εις όλην την κοινότητα και εις Πιν μειιιχήν των.ραγιάδων, τότε περισσότερον εχετε χρέος να λαμοάνετε περισσότεQoν w.ov, καιμε καλην συνείδησιν να τελειώνετε τας οασιλικας προσταγάς. xαi μέ τά έργαεμπράκτως εχοντες αυτα πάντοτε εις τον νουν σας άνίσως όμως (τό όJwϊov άμποτε να μην ή θελε γί νη) και κάμνοντες τα εναντία, ή θελεν άντιστέγ.εοθε είς τά ίιψηλαφερμάνια και εναντιησθε θέλει κατακριθητε ώς παρήκοοι, καί οί μΕν lαϊκoί, άφ~ ο-ό δοκιμάσετε τα χαλεπώτατα παιδευτήρια θέλει λάοετε και =nX{)όν θάνατον της ζωη ς σας, οί δε ίερωμένοι θέλετε χάσετε το εκκλη σιαστικόν σας ~ωμα. και ή άρχιερωσύνη σου άπoδειωχθfίς παντοτινα άπο την επαρχίαν O<ro xαi ά-ί-τό κάθε εκκλησιαστικον άξίωμα. προσέχετε λοιπον μήπως και κατά σι,9νήθειαν η άψηφησίαν νομίζοντες τας φοοερας ταύτας γραφομένας ύψηλάς π{)ο(παΥάς. η θελε καταφρονή σετε το πλέον παραμικρότερον, σηκώνοντες.εναντίον του εαυ1 τον σασιλικον θυμον και άγανάκτησιν, όπου προξενεί τα πολυστένακτα δι και δε θέλει εϋρητε κανένα σοηθόν, μήτε καμμίαν άλλην ωφέλειαν άπο τ~ φελη μετάνοιάν σας. Δια την ησυχίαν και καλην κατάστασιν όλου του μ εγι νεν αυτο το θεοφώτιστον νιζάμι, και άποσλέπει είς την άσφάλειαν και ~ όλης της κοινότητος δια τΟ'υτο εΙναι ακόλουθον με ίδίαν σας προθυμί αυτοθέλητον προαίρεσιν,. και με δλην σας την δύναμιν, να προσπαθήσ: την άκρισεστ<iτην διαφύλαξιν τών προσταζομένων, δια να μέyετεελεύθε~ σης σλάσης τών κακοποιών άνθρώπων, και θέλετε εύρητε,είς το εξής τα oc ελέη, όπου να τgέχωσι ν είς εσας πλούσια και άδιάλειπτα. άνίσως όμως, 'κι
άπο σας δια την πλεονεξίαν του δια να ωφελή τον εαυτόν του, κατατ' άσεσώς και σασανίζl1 τΟ'υς πτωχΟ'υς ραγιάδες με παράνομα και άδικα. χα και παρσίματα, και νομίζει ενα τυχη ρον εϋρη μα δια τα χωριστα άλλα τέλ εύρίσκωνται κακοποιοι είς αυτην την λησταρχικην ζωή ν , και χαίρονται είς νικά, και προδίδουν τΟ'υς άνθρώπους δια να σκοτώνωνται, ο.οτος θέλει π τας πολι τικας παιδείας και είς τας εκκλη σιαστικας ή μών καΊ:άρας και
σμΟ'υς καθως και συνοδικώς γράφοντες άποφαινόμεθα εναντίον είς τους τους, ότι όταν είς το εξης δεν ήθελε κάμωσι με προθυμίαν και μεγάλην νήν, κατα τας σταλεί σας ύψηλας σασιλικό-ς προσταγας και φερμάνια και δ λε παύσωσι ν άπο τας τοιαύτας άσυγχωρήτους κακίας και πονη ρίας, ύπά άφωρισμένοι,κατηραμένοι και άσυγχώρητοι, και μετα θάνατον άλυτοι,
μπανιαίοι και πάσαις ταίς πατριαρχικαίς και συνοδικαίς άραίς ύπεύθυ ένοχοι του πυρος της γεένης, και τφ αίωνίφ άναθέματι ύπόδικοι. όθεν μην πάθετε τα τέτοια μισητα και άποτρόπαια, ποιήσατε ώς γράφομεν i φάσεως ή δε του Θεου χάρις είη μεθ' ύμών.
»αωε' (1805) οκτωσρίου κε'
»Κ'ωνσταντι νουπόλεως και εν Χφ άδελφος και ευχέτη ς
Καισαρείας Φ ιλόθεος και εν χφ άδελφος και ευχέτης
Κυζίκου "Ιωακειμ και εν χφ άδελφος και ευχέτης
Θεσσαλονίκης Γεράσιμος και εν χφ άδελφος και ευχέτης
Βερροίας Χρύσανθος και εν χφ άδελφος και ευχέτης
Προ-ίλάσόυ Παρθένιος και εν ΧΦ αδελφος και ευχέτη ς
παλαιών Πατρών Μακάριος και εν χφ άδελφος και ευχέτης
Hρακλείας Μελέτιος. και εν χφ άδελφος και ευχέτης
Νικομηδείας" Αθανάσιος και εν χφ άδελφος και ευχέτης
Προύσση ς " Α νθιμος και εν χφ άδελφος και ευχέΤής
"Αγκύρας "Ιωαννίκιος και εν χφ άδελφος και εvχέτης
Ξάνθης Ναθαναηλ και εν χφ άδελφως και ευχέτης
Μιτυλήνης ~Iερεμίας και εν χφ άδελφος και ευχέτης

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 02:03:23  Εμφάνιση Προφίλ
Αδιάβαστε,
είχες δεν είχες, αλλού την έστρεψες τη συζήτηση.

Έχεις να παραθέσεις στοιχεία για το που ήταν οι Έλληνες Εθνικοί όταν το έθνος μας διήνυε αιώνες σκλαβιάς;;

Ειλικρινά, υπάρχει καμιά πληροφορία για τη συμμετοχή των Εθνικών στους εθνοαπελευθερωτικούς αγώνες;;

Η Ορθόδοξη Εκκλησία έδωσε το παρόν στους αγώνες του έθνους μας.
Οι Εθνικοί που ήταν τότε;;

Αναρωτιέμαι, ποια είναι η συμμετοχή τους, η δράση τους στα κοινά;;

Ασχολούνται με τίποτα άλλο πέρα από το να πολεμούν το Χριστιανισμό και να καπηλεύονται τον αρχαίο μας πολιτισμό;;

Που είναι τα συσσίτιά τους το χειμώνα;;
Ποια είναι τα κοινωφελή ιδρύματα που κατέχουν και συντηρούν;;

Δεν μπορεί, τόσα χρόνια υπάρχουν και δραστηριοποιούνται, όπως ισχυρίζονται και οι ίδιοι, θα πρέπει να έχουν κάποιο έργο να παρουσιάσουν και αυτοί, έτσι δεν είναι;;

Είμαι περίεργος να δω τι έχουν κάνει, αν έχουν κάνει, από τα παραπάνω που αναφέρω;;

Edited by - Ψηλός on 27/05/2006 02:04:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 06:05:12  Εμφάνιση Προφίλ
Να κάνω μια ερώτηση. Δηλαδή αν κάποιος Έλληνας δεν είναι Χριστιανός, πρέπει να είναι απαραίτητα Εθνικός (με ό,τι κι αν αυτό σημαίνει και όσο μπορούν να το κατανοήσουν οι Χριστιανοί) ή Δωδεκαθεϊστής ή οτιδήποτε άλλο -νός ή -στής;

Κατανοώ πως το ρήμα "ο μη μεθ'εμού κατ'εμού εστί" δεν βολεύει και πολύ τους φονταμενταλιστές Χριστιανούς γιατί είναι γενικό και πρέπει καλά και σώνει να μπει ο αντίπαλος σε μαντρί για να ξέρουμε τι μας γίνεται. "Ναι, έτσι είμαστε εμείς αλλά και σείς κάνατε εκείνο". Αν ο άλλος δεν είναι σε μαντρί, τι να του πεις... "Ναι, εμείς είμαστε κακοί αλλα για σας δεν ξέρω;"

Στην επόμενη οικουμενική σύνοδο να προτείνετε να αλλάξει αυτό και να γραφτεί "ο μη μεθ'εμού εθνικός εστι" οπότε αυτόματα θα γνωρίζουμε και μεις ότι ανήκουμε εκεί βρε αδερφέ και σεις θα μπορείτε να κάνετε καλύτερα τη δουλειά σας.

Πάντως για τα συσσίτια και το "κοινωνικό έργο" της εκκλησίας, πληρώνουν όλοι, Ευρωπαίοι και Έλληνες και μάλιστα χωρίς να ερωτηθούν. Όσο για το ιερατείο; Δημόσιοι Υπάλληλοι με την επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος που ξεσηκώθηκαν όταν απορρίφθηκε η προσφυγή τους για να παίρνουν "επίδομα παραγωγικότητας"!

Υ.Γ. Δεν ήξερα ότι ο Κοραής ήταν "χολωμένος παπάς" και "σάπιο φρούτο". Επίσης δεν ήξερα ότι ο Παπαφλέσσας που επικυρήχτηκε από το Πατριαρχείο μετά τον αφορισμό της Επανάστασης απ'αυτό ήταν επίσης χολωμένος παπάς. Πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η Χριστιανική υστερία ... συγνώμη, ιστορία ήθελα να πώ.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 06:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Δώστε μου κι εμένα αμύθητη περιουσία, μετοχές τραπεζών, τεράστιες εκτάσεις γης, ξενοδοχεία και ακίνητα από τα οποία να εισπράττω πολυάριθμα ενοίκια να σας διοργανώσω κι εγώ συσσύτια για άστεγους και παραπλήσιες φιλανθρωπικες εκδηλώσεις για τα ματια του κόσμου και για να χτίσω ένα ωραίο κοινωνικό προφίλ. Η "φιλανθρωπία", όταν συνοδεύεται από κάμερες, φωτογράφους, λίστες με χρήματα, δελτία τύπου και δημοσιεύματα, αποτελεί στρατηγική πολιτική ενος προσώπου ή μιας εταιρίας κύριοι, με σκοπό τη βελτίωση της εικόνας του. Αν είναι να κάνεις μια καλή πράξη για να την κοκορεύεσαι από δω κι απο κει, είσαι υποκριτής.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι σα να παίρνεις μισθό 600 ευρώ και να δίνεις από αυτά 1 ευρώ το μήνα σε έναν φτωχό για να φαει 1,5 κουλούρι.


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 07:03:33  Εμφάνιση Προφίλ
Και μια και μιλάμε για "κοινωφελή ιδρύματα", ας δούμε ένα που είναι χαρακτηριστικό.

Κάθε χρόνο, το καλοκαίρι η Γενική Γραμματεία Απόδημου Ελληνισμού οργανώνει κατασκηνώσεις για τα παιδιά των ομογενών διαφόρων ηλικιών. Ας δούμε το κόστος για τους συμμετέχοντες:

Έξοδα Κατασκήνωσης: 0 (μηδέν)
Αεροπορικό εισιτήριο με επιστροφή: 0 (μηδέν)
Παράταση διαμονής: 0 (μηδέν)

Την ίδια περίοδο, η "Ιερά Αρχιεπισκοπή Β. και Ν. Αμερικής" οργανώνει κατασκηνώσεις για τα ίδια παιδιά στο Ionian Village

Κόστος για τους συμμετέχοντες:

Κατασκήνωση: $3.490
"Βυζαντινό" πακέτο: $3.990
Παράταση παραμονής: συν $175
Αργοπορία πληρωμής: συν $250
Αν φέρετε κάποιο από τα δικαιολογητικά καθυστερημένα: συν $75
Αλλαγή ημερομηνίας επιστροφής: συν $300
Αν ακυρώσετε την κατασκήνωση πριν 3 μήνες τουλάχιστον: $200
Αν την ακυρώσετε πριν 49 μέρες: $1500

Δεν είναι λοιπόν παράξενο που πολλές εκκλησίες "Ορθόδοξες" εδώ πέρα υπογράφουν σαν "Ιερός Ναός Αγίου Τάδε, A.E." (για τους δύσπιστους έχω και φωτογραφίες από checks).


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 12:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
quote:

Βρε Bartimaeus πλακα μου κανεις ; Οι "εξηγησεις" που λες οτι σε κουραζουν δεν ειναι παρα ενας αστειος σχολιασμος των 169 χαρακτηρων ! Ο δικος σου ,ο "εμπεριστατωμενος" επεξηγηματικος αντιλογος ,περιεχει 1822 χαρακτηρες !!! Κατα τα αλλα ... εγω δεν καταλαβαινω ... και εσυ -διανοια μου- βαζεις τα πραγματα στην θεση τους...

Με συγχωρείτε κ. Καθηγητά για την ασαφή διατύπωση! Ορίστε η σωστή διατύπωση που μου διέφυγε εκείνη τη στιγμή: «...και μας κουράζεις με την ανάγκη να δοθούν αναλυτικές εξηγήσεις:» Εννοείται από μένα να δοθούν οι εξηγήσεις... τη μαθηματική σου εξίσωση τη βρήκα τρισχαριτωμένη!...όπως φυσικά και το «κοπλιμέντο» με το Νόμπελ... Αλλά από την άλλη, ενώ μου την πέφτεις σαν σχολαστικιστής φιλόλογος, παραβλέπεις τη διπλή τελεία μετά τη λέξη «εξηγήσεις:» όπερ υποδηλώνει τις δικές μου εξηγήσεις που ακολουθούν, κι όχι τις δικές σου οι οποίες προηγήθηκαν!!!
Δηλαδή και σχολαστικιστής φιλόλογος και ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ μαζί! Πώς τα καταφέρνεις έτσι! Μπράβο σου!

quote:

Τωρα θα φταιω εγω να σε "κουρασω" αναλυοντας με χημικα (!) στοιχεια πλεον , για να τεκμηριωσω τα οσα λες;

Θες να πεις πως με τη βοήθεια της...! της...! της...Χημείας! φιλοδοξείς να τεκμηριώσεις ή να διαψεύσεις θεολογικές αλήθειες κι ερμηνείες;;?!!!

Μιλάμε για επιστημονική πρωτοπορία... για επιστημονικό παράδοξο... ή για τον Μεγάλο Αλχημιστή ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ τον Α΄ ;;;

quote:

Παλι με περιοριζεις ... σου ειπα ,δεν εχω θρησκευτικα πιστευω Ειναι φανερο παντως το ποσο εχεις μπερδευτει !

WOOOOOOW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
....................................................
Τι; Πώς;;; !!!

Διαδικτυακέ μου φίλε, ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, στο ΄χω ήδη πει: ΠΟΣΑ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙΣ;;; ΠΟΣΑ;.... ΛΕΓΕ!!!!!!!!
Αν με αυτές τις απόψεις που διατυπώνεις, ισχυρίζεσαι πως ΔΕΝ έχεις θρησκευτικά πιστεύω!!!... ε, τότε ΟΝΤΩΣ είναι ολοφάνερο το πόσο έχεις μπερδευτεί!!!

quote:

Τι σημασια εχουν ολα αυτα ; Ποια λογικη διακρινεις στ΄ανωτερω γραφομενα σου ; Η μη αναφορα σημαινει ,μη υπαρξη;

Τι σημασια εχουν ολα αυτα ; Καμία απολύτως!!! Αφού δεν σας βολεύει... μη στριμώχνεστε και στη γωνία!!!

Η μη αναφορα σημαινει όχι απλώς τη μη συμμετοχή σας στα κοινα και την «εκκλησία του δήμου» (βλ. πολιτική συνείδηση) αλλά την παντελή απουσία σας από τη διεκδίκηση συνταγματικού μεριδίου θρησκευτικών και πολιτικών δικαιωμάτων στο νεοσύστατο ελληνικό κράτος! Τι να υποθέσω, λοιπόν;... Την απλή αποχή σας για ιδίους λόγους που τους ξέρετε μόνο εσείς (βλ. θεωρία συνομωσίας).... την παντελή ανυπαρξία σας ως Εθνικών ή την απορρόφηση και αφοσίωσή σας στις υπαίθρειες λατρείες σας; Διαλέξτε και πάρτε! Τι σας βολεύει περισσότερο;

quote:

Μεγαλυτερη σημασια ομως εχει αυτο που λεει η μανα του : Συνεχιστε παλληκαροπουλα,συνεχιστε τον κλεφταρματολιτικο Κολοκοτρωνεϊκο αγωνα και βαλτε λιπασμα στ΄αρματα σας το λιπος 100 Κολοκοτρωνηδων που εχουν χαθει απο παπαδοπροδοτες και σκυλοτουρκους μαζι .

Αλλα ξεχασα ,κι αυτη ειναι ιδιοτελης και χολωμενη !


Η συγκεκριμένη φράση της γριάς μάνας του Κολοκοτρώνη δεν σου δίνει το δικαίωμα να αυθαιρετείς σε συμπεράσματα ή να ελπίζεις σε κάτι περισσότερο από την οργισμένη αντίδραση μιας πονεμένης μάνας στις πολιτικές ραδιουργίες κάποιων ισχυρών παπάδων... Είναι γνωστό άλλωστε το κλίμα της εποχής και οι εκατέρωθεν επιβουλές ανάμεσα στις πολιτικές φατρίες. Η δε βαθύτατη χριστιανική πίστη των Κολοκοτρωναίων συνιστά και τεκμήριο της χριστιανικής αγωγής τους...

Λάσπη και συκοφαντία έχω φάει κι εγώ από δυο παππάδες, λόγω τιμής ειλικρινά το λέω! Και λοιπόν, τι σημαίνει αυτό... Ότι με κυνήγησε η Εκκλησία, ότι είμαι αιρετικός ή Έλλην Εθνικός; Όχι, βέβαια! Απλώς οι ανθρώπινες αδυναμίες των συγκεκριμμένων παπάδων τροφοδοτούμενες ίσως κι από τη δική μου αδιακρισία μού προξένησαν μια επώδυνη δοκιμασία. Αυτό δε σημαίνει πως με πολέμησε η Εκκλησία ή πως υπαναχωρώ από τα πιστεύω μου!

quote:

Λοιπον , σχετικα με τα ( ξενοφερτα-ξενοελεγχομενα )συνταγματα .
Το πρωτο συνταγμα που αναφερεις ( της Επιδαυρου) , του 1822 .... ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΣΘΗΚΕ !!!
Το δευτερο συνταγμα (που δεν αναφερεις,στο Αστρος), του 1823 .... ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΣΘΗΚΕ !!!
Το τριτο συνταγμα που αναφερεις ( της Τροιζηνας ) , του 1827 .... καταργηθηκε απο τον Καποδιστρια ...ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΣΘΗΚΕ !!!

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ; ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΟΧΙ !


Όπα, σιγά... από πού προκύπτει τέτοια βεβαιότητα; Μήπως είμαι εγώ ο ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ;

Λοιπόν, τι υπαινίσεσσαι; Μήπως κατέχεις τη Μυστική Γνώση του Τάγματος των Unreadable!

Ή μήπως πίσω από την αναστολή κρυβόταν το πανίσχυρο λόμπι των Δωδεκαθεϊστών!!!
Ωω, πώς δεν το είχε αντιληφθεί τόσο καιρό η Ιστοριογραφία!.... /

Φίλε μου, ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, νομίζω πως θα συμφωνείς κι εσύ, πως οι δικές μου ερμηνείες εν προκειμένω δεν έχουν ιδιαίτερη αξία και βαρύτητα...

Γι' αυτό θα σου προσκομίσω έγκυρες ερμηνείες ειδικών, μόλις ακούσω τη σοφία της απόκρυφης γνώσης σου!!! Περιμένω...

quote:

Οχι φιλε μου .Μαθηματα πατριωτισμου δεν θελει ο Ελληνας ,ας ειναι και χριστιανος ! Την κρισιμη ωρα ,ολοι οι Ελληνες γινονται ενα.

Ααα... πάλι καλά! Καλωσύνη σου! Σ' ευχαριστούμε πολύ οι Έλληνες χριστιανοί για τη γενναιοδωρία σου!!!

Δε μου λες; Πάντα έτσι με ξένα κόλλυβα κάνουνε μνημόσυνα οι Συνέλληνές μας Εθνικοί;;;

quote:

Θελουν ομως ολοι οι ιεραρχες σας και μαλιστα εντατικοτατα ! Ιδιαιτερα οι κεφαλες !!

Έτσι,ε; Το «ιερατικό φροντιστήριο» θα γίνει μήπως από δικούς σας ιερείς; Για φέρτε μας κι εσείς έναν απαγχονισμένο από τους Τούρκους ιερέα σας.... δια να δικαιούσθε να ομιλείτε, αλλ' ουχί να κρίνετε, βεβαίως βεβαίως!

quote:

Καλα ε , δεν παιζεσαι ! Ο Καποδιστριας εξιστορισε λιβελους ;;;;Τα στοιχεια που σου εδωσα περιγραφονται στην αρχικη εκδοση του 1840 !!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΘΟΥΝ ΠΙΑ !

Είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι τους εξιστόρισε ο Καποδίστριας ???
Και τίνος συγγραφέως είναι το βιβλίο του 1840;

Για δε τους αφορισμούς που αραδιάζεις, είμαι γνώστης των στοιχείων και θα σου παραθέτω ένα μικρό απαντητικό απόσπασμα. Άν μπορείς ν' αντικρούσεις ή ν' αντικρούσετε (βλέπω ξαναγίναμε πολλοί!) τα στοιχεία και την επιχειρηματολογία που αναπτύσσεται στο παρακάτω άρθρο, θα υπάρξει φυσικά και συνέχεια:

Αποσπάσματα:

«Μια ομάδα ερευνητών προσεγγίζουν το '21 με ένα πνεύμα αμφισβητήσεως και διάθεση απορριπτική για κοινωνικές ομάδες, που καταλέγονται στους συντελεστές του. Γι' αυτούς το '21 είναι "σημείον αντιλεγόμενον (Λουκ.2,34) καί ζητούν την απομύθευσή του, στα πλαίσια του γνωστού αιτήματος "να ξαναγραφεί η ιστορία". Διατυπώθηκαν μάλιστα θέσεις, που επαναλαμβάνονται αυτούσιες από τους συνεχιστές τους, ιδιαίτερα στο χώρο της παιδείας και της ανεύθυνης (υπάρχει και τέτοια) δημοσιογραφίας. Κυρίως πολεμείται η θέση του "ανωτέρου" (λεγομένου) Κλήρου(1) στόν Αγώνα και αμφισβητείται γενικότερα ο ρόλος του Ράσου σ' αυτόν. Επισημαίνονται προδοσίες, χαρακτηρίζονται προδότες, ελέγχονται συμπεριφορές, αμφισβητείται η προσφορά. Τα "επιχειρήματα" όμως περιορίζονται συνήθως σε ωραιολογίες και ανέρειστες γενικεύσεις ή γλωσσικά πυροτεχνήματα χωρίς τεκμηρίωση. Η ιδεολογικοποιημένη αυτή "ιστορική ερμηνεία" αναπαράγεται, συνεχώς, και παρασύρει τους αδύνατους και ανίκανους να επιχειρήσουν αυτοδιαπιστώσεις. Ιδιαίτερα δε στο χώρο της παιδείας το θύμα παρόμοιων ιδεολογημάτων ειναι η Νεολαία, που οδηγείται στην αμφισβήτηση και την άρνηση, πρίν ακόμη γνωρίσει την ιστορική αλήθεια.»
......................................................................
«Η ανοχή και διαλλακτικότητα του Κλήρου δεν μπορεί να ερμηνεύεται συλλογικά ως ένοχος συμβιβασμός και εθελοδουλία, παρά μόνο στις περιπτώσεις εκείνες, στίς οποίες διακριβώνεται εσωτερική ταύτιση με τον κατακτητή. Αλλά τέτοιες περιπτώσεις ελεγχόμενης διαγωγής Κληρικών, υπήρξαν σπανιότατες. Τά εκκλησιαστικά κείμενα, ιδιαίτερα δε τα Πατριαρχικά, έχουν πάντα ανάγκη αποκρυπτογραφήσεως. Διότι σκοπός τους ηταν να παραπλανήσουν την Πύλη. Το Πατριαρχείο ως Εθναρχία, έπρεπε να φαίνεται πάντα άψογο απέναντι στην Πύλη, ανεξάρτητα από τις πραγματικές του διαθέσεις. Oι συχνές θανατικές εκτελέσεις Πατριαρχών και Μητροπολιτών αποδεικνύουν, πόσο μικρή ήταν η εμπιστοσύνη τής Πύλης απέναντί τους και, συνεπώς, την ορθότητα της θέσεως αυτής.»
....................................................................
"Πρόσφατα διατυπώθηκε η άποψη, ότι ""η Εκκλησία εδραίωσε όλη της την επιρροή, ώστε να αποθαρρύνει τις εξεγέρσεις των Ορθοδόξων κατά της κυβέρνησης του Σουλτάνου(6α). Μολονότι η διάθεση του συγγραφέα είναι θετική απέναντι στην Ορθόδοξη Εθναρχία, η τοποθέτηση αυτή δεν επιβεβαιώνεται από τα πράγματα. Ο εκκλησιαστικός χώρος, σέ όλο του το φάσμα, δεν έχει να δείξει μόνο εκπροσώπους της πολιτικής της περιορισμένης συνεργασίας, αλλά και στην πλευρά της δυναμικής αντιστάσεως. Αυτό είναι ενδεικτικό της ελευθερίας στο σώμα της Εκκλησίας, σε θέματα επιλογών τακτικής. Τον 16ο και 17ο αιώνα Πατριάρχες και Μητροπολίτες έλαβαν απροκάλυπτα μέρος σε εξεγέρσεις. Και δεν επρόκειτο μόνο για φιλοδυτικούς, παρασυρόμενους από τη δυτική προπαγάνδα, αφού και ένας ησυχαστής αγιορείτης, ο άγιος Μάξιμος ο "Γραικός" (l6ος αί.), επιδίωξε να υποκινήσει τους Ρώσους εναντίον των Τούρκων.
Διαπίστωση αδιάψευστη της έρευνας είυαι, ότι δεν υπάρχει εξέγερση του υποδούλου Γένους, στήν οποία δεν έπαιξαν ενεργό ρόλο Κληρικοί καί Μοναχοί. Μια περιδιάβαση στην πολύτομη (καί πολύτιμη) "Ιστορία του Νέου 'Ελληνισμού" του καθηγητού Αποστ. Βακαλόπουλου επιβεβαιώνει τη θέση αυτή. Και δεν ήσαν λίγα τά επαναστατικά κινήματα του δούλου Γένους...»
.....................................................................
«΄Ενα απο τα επισημότερα θύματα της παρατεινόμενης αυτής ιδεολογικής αδιαλλαξίας είναι ο Μέγας Οικουμενικός Πατριάρχης του Αγώνα, ΄Αγιος Γρηγόριος Ε'(25). Η ερμηνεία της στάσης του στον Αγώνα απαιτεί επαρκή γνώση της εποχής (ιστορικά, κοινωνιολογικά, πολιτικά, διπλωματικά) και τη χρήση ορθών κριτηρίων, συγχρόνων δηλαδή και όχι σημερινών (ιστορικός αναχρονισμός). Ο σοφός εκείνος Γενάρχης, πώς ήταν δυνατό να παραβλέψει τους αρνητικούς παράγοντες, που απειλούσαν κάθε επαναστατική σκέψη (Ιερά Συμμαχία, Τσάρος, προηγούμενες οικτρές αποτυχίες, π. χ. 1790); Γιατί να άπαιτεί κανείς λιγότερη σύνεση από εκείνη τον Κοραή και του Καποδίστρια, που ήσαν τελείως αρνητικοί στα σχέδια εξεγέρσεως; Και όμως, σε καμία παρακωλυτική ή αποτρεπτική ενέργεια δεν προέβη, η δε αλληλογραφία του είναι σαφώς θετική και φανερώνει την εσωτερική συμμετοχή του στα σχέδια της Φιλικής(26). Θα ερωτήσει, βέβαια, κανείς: και ο περιβόητος αφορισμός του κινήματος Υψηλάντου-Σούτσου; Δεν είναι σαφής αντίδραση του Γρηγορίου; Ετσι, άλλωστε, ερμηνεύεται ως σήμερα από την αρνητική κριτική. Μπορεί όμως να "έρμηνευθεί" ο αφορισμός χωρίς να ληφθεί υπόψη το κλίμα, μέσα στο οποίο έγινε; Καί ποιο ήταν το κλίμα αυτό; -΄Εκρηξη της οργής του Σουλτάνου (απόλυτου κυρίου πάνω σε κάθε υπήκοο)- ΄Αμεσος κίνδυνος γενικής σφαγής των Ρωμηων (ομολογία εκθέσεων τών Ξένων της Κων/πόλεως(27)) Απερίγραπτες θηριωδίες, πού προοιώνιζαν τη συνέχεια-Παύση από τον Σουλτάνο δύο Μ. Βεζίρηδων, με την κατηγορία της επιεικούς στάσεως έναντι των Ρωμηών -Απαγχονισμός του Σεϊχουλισλάμη (Θρησκευτικού αρχηγού), κατηγορουμένου για απείθεια (δεν εξέδωσε φετφά για την σφαγή και εξόντωση των Ρωμηών(28)) Εκτελέσεις Φαναριωτών (Μουζούρηδων και Μητροπολιτών) κ.λπ.(29).

Ποιος μπορεί μετά από όλα αυτά να αρνηθεί, ότι ο αφορισμός ήταν πράξη ανάγκης και "στάχτη στα μάτια του Σουλτάνου"; (Νικοπόλεως Μελέτιος). Αυτή ακριβώς ήταν και η ερμηνεία του άμεσα θιγομένου από τον αφορισμό, Αλ.Υψηλάντη: "Ο Πατριάρχης, βιαζόμενος υπό της Πόρτας, σας στέλλει αφοριστικά και Εξάρχους, παρακινώντας σας να ενωθήτε με την Πόρταν. Εσείς όμως να τα θεωρήτε αυτά ως άκυρα, καθότι γίνονται με βίαν και δυναστείαν και άνευ της θελήσεως του Πατριάρχου"(30). Μόνο, λοιπόν, μετά από τήν γνώση όλων αυτών μπορεί να εκτιμηθεί σωστά και ο απαγχονισμός του Γρηγορίου. Ο πρώτος Πατριάρχης της Ρωμηοσύνης εκτελέσθηκε ως "προδότης" του Σουλτάνου και όχι των Ρωμηών(31). Και εύλογα, αφού τυπικά ήταν ο δεύτερος μετά τον Σουλτάνο αξιωματούχος της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Ενώ δε ο αφορισμός δεν είχε καμιά αρνητική απήχηση στον Εθνικό Αγώνα, αφού ήταν γνωστή η προέλευσή του, το "σχοινί του Πατριάρχη" ανέπτυξε μιαν ευεργετική δυναμική, διότι έγινε κινητήρια δύναμη στο αγωνιζόμενο ΄Εθνος.»

Περισσότερα : http://www.myriobiblos.gr/texts/greek/metallinos.html

--------------
@ Ψηλέ... πού χάθηκες; Μπας και κυνηγάς τον Schwabe;!
Ακόμα δεν ήρθες, ρε Ψηλέ... κι άρχισες τις «κακές» ερωτήσεις!


© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 14:05:39  Εμφάνιση Προφίλ
Bartimaeus:
«Ποιος μπορεί μετά από όλα αυτά να αρνηθεί, ότι ο αφορισμός ήταν πράξη ανάγκης και "στάχτη στα μάτια του Σουλτάνου"; (Νικοπόλεως Μελέτιος). Αυτή ακριβώς ήταν και η ερμηνεία του άμεσα θιγομένου από τον αφορισμό, Αλ.Υψηλάντη..»

Άχ αυτή η απαρχαιωμένη σας προπαγάνδα, άχ!! Βρε αθεόφοβοι, ούτε καν κάτι ποιο έξυπνο δεν μπορείτε να σκεφείτε εδώ και τόσα χρόνια (παραπλάνησης..)?

Πάμε να δούμε τα έργα και τις ημέρες του (τουρκόφιλου) παπαδαριού:

Είναι γνωστή η τάση παραχάραξης των ιστορικών γεγονότων της επαναστάσεως του αφυπνισμένου ελληνικού έθνους του 1821 από το ρωμαίικο γένος των ορθοδόξων (κατάλοιπο της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας) το οποίο υπό την ηγεσία του Οικουμενικού Πατριαρχείου και της παλιάς αριστοκρατίας της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, που είχε συνείδηση ρωμαίικη (ρωμαϊκή) και όχι ελληνική, έβλεπε τα σχέδια και τους αγώνες για την δημιουργία ελληνικού κράτους ως εμπόδιο στα δικά της φιλόδοξα σχέδια (Η «περίφημη» εικόνα περί «Ρωμανίας», στην οποία θα υπάγονται όλα τα ορθόδοξα έθνη της Βαλκανικής, με συνδετικό κρίκο όμως όχι το έθνος αλλά τη θρησκεία και την Ορθοδοξία, με πνευματική και πολιτική εξουσία στην γενέτειρα του καισαροπαπισμού Κωνσταντινούπολη).

Δεδομένου ότι δεν ήτανε το ευκολότερο πράγμα να ξαναγράψουνε την ανεπιθύμητη ιστορία των Ελλήνων αγωνιστών του 1821, που αγωνίστηκαν πληρώνοντας βαρύ φόρο αίματος για το όραμα της παλιγγενεσίας και αναδημιουργίας του Ελληνικού Έθνους κατά τα συμφέροντα της Ρωμιοσύνης, προχώρησαν σε πιο «διπλωματικές» λύσεις και ενέργειες, όπως στην άρση του Αυτοκέφαλου, την έμμεση επιβολή της ρωμαίικης συνείδησης στο λαό αντί της ελληνικής υπό την μάσκα του έλλληνοχριστιανισμού, καθώς και στον….. «εξαγνισμό» και την «επαναδιατύπωση» κατάπτυστων κειμένων που δεν πέτυχαν τους «ευγενείς» στόχους των φαναριωτών, πλην όμως παρέμειναν σε……κυκλοφορία!!

Ένα τέτοιο «μνημείο» πατριωτισμού αποτελεί και το κείμενο του αφορισμού των Αλεξάνδρου Υψηλάντη και Μιχαήλ Σούτσου, όπου αφού συμβουλεύει τους λοιπούς αγωνιστές του επαναστατικού κινήματος να ξαναγίνουν πιστοί ραγιάδες όπως όρισε ο Θεός, υπεγράφη από τον Γρηγόριο Ε΄ και τους άλλους «αγίους» ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ώστε να προκαλεί πραγματική φρίκη!

Ας μην επεκταθούμε στο περιεχόμενο του κειμένου του αφορισμού κατά των πρωτεργατών της Επαναστάσεως του 1821, μία άσκοπη και περιττή κίνηση που υποδηλώνει την γνησιότητα των εκφραζομένων στο κείμενο αυτό απόψεων των, διότι κάτι τέτοιο ΜΟΝΟ ΑΗΔΙΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ.

«Εικονικό-ψευδοανάθεμα» λοιπόν κατά τα ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ της ορθοδοξίας το κατάπτυστο κείμενο αφορισμού, καθότι έπρεπε να…..αποσοβήσει μας λένε την απειλούμενη επανάληψη των κατά χιλιάδες σφαγών των Ελλήνων, όπως είχε συμβεί με τα «Ορλωφικά».

(Στο σημείο αυτό θα πρέπει ίσως να συλλογισθούμε ότι σύμφωνα και με τις Αποστολικές εντολές, …”Πάσα ψυχή έξουσίας ύπερεχούσαις ύποτασσέσθω. Ού γάρ έστι έξουσία εί μη από θεού” {Προς Ρωμαίους 13,1} δεν κάνει τίποτα το κακό ή ενάντια στην Θρησκεία του ο Γρηγόριος Ε΄, παρά διαφυλάττει τα κεκτημένα.....)

Αλλά ας μείνουμε στα ιστορικά δεδομένα και να δούμε πόσες φορές έπρεπε πια να (τάχα!) «αποσοβήσει» διάφορες «απειλές» το Ιερατείο με παρόμοια «πατριωτικά» και «κρυπτο-αγωνιστικά» μηνύματα!! (απειλές σύμφωνα με τα συμφέροντα ΠΟΙΟΥ άραγε?).

Κατ’αρχάς θα πρέπει να τονιστεί ότι η τουρκόφιλη στάση της Μεγάλης Εκκλησίας συνεχίστηκε και μετά τον Γρηγόριο Ε΄, και άφησε μάλιστα ανεξίτηλα τα σημάδια της στον χρόνο. Ο διάδοχος του Άνθιμος Γ΄(1822-1824) εξορίστηκε γιατί δεν μπόρεσε να κατευνάσει τους επαναστατημένους Έλληνες!!!

Τον διαδέχθηκε ο Χρύσανθος, ο οποίος δημοσίευσε εγκύκλιο προς τους επαναστατημένους Έλληνες και ιδιαίτερα προς τους Κρητικούς και τους Αγιορείτες μοναχούς, συμβουλεύοντας τους να ειρηνεύσουν με τους τούρκους. Κατά τη Ναυμαχία του Ναβαρίνου, ο πατριάρχης Άγαθάγγελος ζητούσε από τους Έλληνες να έλθουν σε συνεννόηση με την Τουρκία και να μη δεχθούν τη συμφωνία των προστάτιδων δυνάμεων (6 Ιουλίου 1827), με την οποία η Έλλάς ανακηρυσσόταν αυτοκέφαλο κράτος!!! Σε αυτές τις περιπτώσεις τι να θέλανε άραγε να «αποσοβήσουνε» ή να «γεμίσουν με στάχτη» φίλτατε Bartimaeus????

Ένας ακόμα αφορισμένος αγωνιστής του 1821 είναι όπως γνωρίζουμε ΚΑΙ ο Οδυσσέας Ανδρούτσος (το κατάπτυστο κείμενο του αφορισμού του υπεγράφη “ Την δ΄ Ιουνίου αωκβ΄ έν Άργει, από τον Μίνιστρο της θρησκείας, Ό Άνδρούσης Ίωσήφ”), ο οποίος κυνηγήθηκε άγρια από την Εκκλησία ως «περιφρονητής της θρησκείας και βάρβαρος», ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙ ΕΝΑΝ ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗ, τον Παπαναστάση, επειδή προπαγάνδιζε υπέρ της υποταγής στην «νόμιμη» Τουρκική κυβέρνηση και μετέφερε διατάγματα αμνηστείας, προς διευκόλυνση των «πατριωτικών» και «αγωνιστικών» σκοπών του Πατριαρχείου!! (Κόκκινος, τ.Ζ΄σελ. 134).

Έτσι, βλέπουμε ότι ΟΙ ΓΕΛΟΙΕΣ αιτιάσεις περί «στάχτης» ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΡΘΟΔΟΞΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ, κάθε άλλο παρά την αλήθεια εξυπηρετούν, αλλά πολύ περισσότερο την καμπούρα του ανθελληνικού Πατριαρχείου.

Για του λόγου το αληθές, εάν δηλαδή τελικά προσπαθούσε το Ιερατείο να «αποσοβήσει» καταστάσεις ή ήτανε οι πραγματικές τους απόψεις που διατύπωναν, ας παραθέσουμε ένα απόσπασμα από την συντηρητικών απόψεων εφημερίδα της εποχής «Εύαγγελική Σάλπιγξ» (ρωμαιοχριστιανικών συμφερόντων, κυκλοφορούσε αρχικά στο Ναύπλιο και αργότερα μετακόμισε στην πρωτεύουσα) η οποία μέσα από τις στήλες της υμνεί την περίοδο της τουρκοκρατίας:

“ Και τα μεν πολιτικά ήθη βλέπομεν καθ’ήμέραν έλεεινά. Των δε οικιακών και κοινωνικών εκδηλούνται κηλίδες και νοσήματα ανήκουστα ή μόλις ακουστά πρίν της επαναστάσεως…” (Εύαγγελική Σάλπιγξ αρ.φ. 15,14/11/1836)

Οι προδοσίες του παπαδαριού πάμπολλες, αλλά ας αφήσουμε για λίγο τον «φωτισμένο» μας Bartimaeus να μας μεταφέρει την………χριστιανική αλήθεια, καθώς μονάχα την αλήθεια έμαθαν να μιλάνε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 17:11:53  Εμφάνιση Προφίλ
Η αντιπαράθεση είναι ξεκάθαρη.

Εθνικοί εναντίον Χριστιανών.

Αν δεν ήταν έτσι, τότε θα δεχόσασταν να συζητήσουμε πάνω στον τίτλο του θέματος. Γιατί άραγε όλα τα θέματα καταλήγουν σε αντιπαράθεση μεταξύ Χριστιανών και υποτιθέμενων άθεων (ή όπως θέλετε πέστε τους), οι οποίοι υποστηρίζουν μετά μανίας τους Εθνικούς;;
Ποιοι είναι αυτοί που οδηγούν πάντα τη συζήτηση στην αντιπαράθεση;;


Όσον αφορά το έργο της Εκκλησίας μας, έχω να σας παρουσιάσω πολλά, μα πάρα πολλά έργα της.

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω;;;

Ένα φωτεινό παράδειγμα, στις μέρες μας, αποτελεί ο Αρχιεπίσκοπος Αλβανίας.
Ο άνθρωπος αυτός προσέφερε και προσφέρει μεγάλο έργο, ανεξάρτητα από την πίστη όσων ανθρώπων είχαν και έχουν ακόμη και σήμερα ανάγκη σε όλη την περιοχή της Αλβανίας και στο Κόσσοβο.

Βρείτε μια άλλη οργάνωση-φορέα, όπως κι αν λέγεται αυτή (ΜΚΟ, ....), που να επιτελεί το ίδιο έργο στην Αλβανία σήμερα;

Εσείς, οι Εθνικοί, τι έχετε να παρουσιάσετε;;;
Πέρα από καπελώματα και διαστρέβλωση της ιστορίας, έχετε να καταθέσετε κάτι άλλο;;

Ο Bartimaeus πολύ σωστά ερωτά, χωρίς ωστόσο να πάρει απάντηση.
Που ήσασταν όλους αυτούς τους αιώνες που το έθνος μας πέρασε μέσα από δύσκολους καιρούς;;

Μη μου πείτε ότι η Εκκλησία μας σας εμπόδιζε να λάβετε μέρος στους αγώνες του έθνους μας;;

Ποια η συμβολή σας στους καθημερινούς αγώνες του λαού;;

Σκοντάφτετε στην περιουσία της Εκκλησίας, γιατί;;
Υπάρχουν ιδιώτες που έχουν πολύ περισσότερη περιουσία από αυτή της Εκκλησίας, εκμεταλλεύονται το λαό και δεν προσφέρουν τίποτα στην κοινωνία, και κανείς δεν λέει τίποτα, γιατί;
Αυτοί που τη βρήκαν;; Ίδρωσαν και την απέκτησαν;;

Είχαμε πει και παλαιότερα, και είχαμε παρουσιάσει στοιχεία σχετικά με τα περιουσιακά στοιχεία που η Εκκλησία διέθεσε στο κράτος, αλλά μάλλον δεν συμφέρει να το θυμάστε.
Αν θέλετε, μπορώ να ψάξω και να τα παραθέσω ξανά και εδώ μέσα.

Υπάρχουν πολλοί κληρικοί που με δική τους πρωτοβουλία και διαθέτοντας ως και το μισθό τους (πέρα από την υποστήριξη που πιθανώς να λαμβάνουν από την Εκκλησία) προσφέρουν τεράστιο κοινωνικό έργο, σιωπηλά και χωρίς πολλές τυμπανουκρουσίες και μεγάλα λόγια.
Αλλά πώς να γνωρίζετε εσείς για τους εν λόγω κληρικούς;

Εσάς σας τραβάει, όπως τη μύγα η βρωμιά, μόνο τα σκάνδαλα και οι ατασθαλίες ορισμένων κακών λειτουργών, οι οποίοι βέβαια κρίνονται καθημερινά και θα κριθούν και αυτοί στην τελική κρίση, όπως όλοι μας άλλωστε.

Μήπως θα θέλατε να γίνετε εσείς αυτοί που θα αποφασίζουν που θα αφήσει, ο κάθε παραγκωνισμένος και ξεχασμένος γέροντας, την περιουσία του;;
Έχετε επιτύχει μια τόσο σωστή διαχείριση των δικών σας περιουσιακών στοιχείων, έτσι ώστε να θέλετε να βάλετε τάξη και στην περιουσία της Εκκλησίας;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 18:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Γιατί άραγε όλα τα θέματα καταλήγουν σε αντιπαράθεση μεταξύ Χριστιανών και υποτιθέμενων άθεων (ή όπως θέλετε πέστε τους), οι οποίοι υποστηρίζουν μετά μανίας τους Εθνικούς;;
Ποιοι είναι αυτοί που οδηγούν πάντα τη συζήτηση στην αντιπαράθεση;;

Είσαι σίγουρος οτι θέλεις να ακούσεις την απάντηση, φίλε μου, σ' αυτό?
Αναλογίσου λίγο αντικειμενικά και με ανοικτό μυαλό κι ίσως την βρείς την απάντηση...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 20:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Αδιάβαστε,
είχες δεν είχες, αλλού την έστρεψες τη συζήτηση.
Ναι βρε... παντα οι αλλοι φταινε ... εσεις ....αλλα λογια ν΄αγαπιομαστε...
quote:
Έχεις να παραθέσεις στοιχεία για το που ήταν οι Έλληνες Εθνικοί όταν το έθνος μας διήνυε αιώνες σκλαβιάς;;
Ειλικρινά, υπάρχει καμιά πληροφορία για τη συμμετοχή των Εθνικών στους εθνοαπελευθερωτικούς αγώνες;;


Πραγματικα ειναι για γελια ! Τι περιμενεις δηλαδη ; Ομολογια πιστεως ; Σου συστηνω το εργο του Γαλλου λογιου, Κλαυδιου Καρολου Φωριελ (συγχρονου της επαναστασεως) " Τα Ελληνικα Δημοτικα Τραγουδια" εκδοσεως 1825 . Πολλοι ερευνητες επισημαινουν την παντελη (σχεδον) απουσια στην Ελληνικη Δημοτικη Ποιηση στοιχειων ,που παραπεμπουν στον χριστιανισμο . Αντιθετως ,βριθουν απο απροκαλυπτες επικλησης στον ηλιο ,στον ουρανο κ.α. φυσιολατρικα σημαινομενα καθως και με ομηρικο τροπο εξυμνησεις κατορθωματων διαφορων νεωτερων ηρωων .

Απαντα Παν.Καλλα-Τσοπανακου (εκδ. "Νεες Ιδεες" Αθηνα 1989) «Άπ' το τουφέκι το πολύ /
στον Αδη πηγεν η βοή, /
και τ' άκουσαν οί άνδρειωμένοι /
κ' εχαρηκαν οί καημένοι. /
Ό Αδης επωδύρετο, /
οί άνδρειωμένοι 'σύροντο /
να συντρίψουνε τας πύλας, /
να βρεθουν στας Θερμοπύλας. /
Ω Αχιλλέα κι Ήρακλη /
και θαυμαστε Θεμιστοκλη /
σηκωθητ' άπο τάφους ,/
να ιδητε νέους αθλούς»

«Ποιός είναι αξιος, βρε παιδιά, /
να πάγη με άναφορα /
στον Πλούτωνα στον Αδη /
και να ελθη ταχυ βράδυ; /
να φανερώσ' στον Ήρακλη,/
τον θαυμαστον Θεμιστοκλη /
το Ανάπλι πως 'λυτρώθη /
κι ή Έλλας ύπερυψώθη»

«Σένα πρέπει, ώ Μιαούλη, /
της θαλάσσης βασιλεύ, /
το δικόν σου το καράβι/
ονομάζεται Αχιλλεύς, /
πολεμεί με την άρμάτα /
είς της Σκιάθου τα νερά,/
Ποσειδών θεος θαλάσσης /
βοηθεί σε φανερά»

«Oσoι κάμνουν ταίς φατρίαις /
θέλουν δικασθη σφοδρά, /
οτι 'φέραν της πατρίδος /
καθεκάστην την φθορά. /
Ώ Έλλάς, παρακαλέσου /
στη θεα την Αθηνά /
να παιδεύση τους αιτίους, /
για να παύσουν τα δεινά»

«Πατρίδα, εχεις πάλιν, /
εχεις θεο τον Άρην /
και σε βοηθεί, /
εχεις και την σοφίαν, /
την Αθηνά τη θείαν, /
και σε νουθετεί. /

Τότ'ή πατρίδα κράζει /
και του Διος φωνάζει, /
π' είναι εις τους ούρανούς, /
τον κεραυνον να ρίψη /
σημάδι για να δείξη /
στους πλάνους τους κρυφούς.»

Καθε επεξηγηση περιττευει, οταν τα πραγματα λεγονται επιτελους με το ονομα τους.
Ηταν εκει Ψηλε ... ολοι τους ... οπως ο αερας π΄αναπνεεις ...

quote:
Η Ορθόδοξη Εκκλησία έδωσε το παρόν στους αγώνες του έθνους μας.

Πραγματι , οπως θα΄λεγε και ο αειμνηστος Ανδρικος !
(Ι. Βλαχογιαννης "Απομνημονευματα" ,τομ,Β΄)

...Ο αδελφος του Κολοκοτρωνη, ο Γιαννης ( ο επιλεγομενος Ζορμπας ), μαζι με τον καπεταν-Γιωργα και αλλους πεντε κλεφταρματολους ηλθαν στο μοναστηρι των Αιμυαλων,για να βρουν καταφυγιο απο το κυνηγητο των Τουρκων. Αλλα οι καλογεροι δεν του αφησαν να πατησουν μεσα στο μοναστηρι.Τους εσπρωξαν μεσα σ΄ενα θολογυριστο ληνο,τους εδωσαν και ηριαρικον ψωμι για να τους ζαλιση .Την ωρα που ετρωγαν τη σκυλισια τροφη, ειδοποιησαν τους παρακειμενους Τουρκους και τ΄ασκερια τους. Ετσι προδομενοι απ΄τους καλογηρους ,της Μονης Αιμυαλων, ο Γιαννης Κολοκοτρωνης και ο διαβοητος καπεταν -Γιωργας σφαχτηκαν .
Τετοιους αγωνες Ψηλε και Bartimaeus δωσανε τα παπαδαρια σας ;

quote:
Με συγχωρείτε κ. Καθηγητά για την ασαφή διατύπωση! Ορίστε η σωστή διατύπωση που μου διέφυγε εκείνη τη στιγμή: «...και μας κουράζεις με την ανάγκη να δοθούν αναλυτικές εξηγήσεις:» Εννοείται από μένα να δοθούν οι εξηγήσεις... τη μαθηματική σου εξίσωση τη βρήκα τρισχαριτωμένη!...όπως φυσικά και το «κοπλιμέντο» με το Νόμπελ... Αλλά από την άλλη, ενώ μου την πέφτεις σαν σχολαστικιστής φιλόλογος, παραβλέπεις τη διπλή τελεία μετά τη λέξη «εξηγήσεις:» όπερ υποδηλώνει τις δικές μου εξηγήσεις που ακολουθούν, κι όχι τις δικές σου οι οποίες προηγήθηκαν!!!
Δηλαδή και σχολαστικιστής φιλόλογος και ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ μαζί! Πώς τα καταφέρνεις έτσι! Μπράβο σου!


Μμμμ.. Θα μπορουσε να ηταν και ετσι...το δεχομαι..
quote:

Θες να πεις πως με τη βοήθεια της...! της...! της...Χημείας! φιλοδοξείς να τεκμηριώσεις ή να διαψεύσεις θεολογικές αλήθειες κι ερμηνείες;;?!!!

Μιλάμε για επιστημονική πρωτοπορία... για επιστημονικό παράδοξο... ή για τον Μεγάλο Αλχημιστή ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ τον Α΄ ;;;


Ειναι αλλος ενας αστειος σχολιασμος . Μη φοβασαι να γελασεις ,εδω μεσα διατηρεις την ανωνυμια σου και ετσι το "ΠΗΔΑΛΙΟΝ" δεν σε αγγιζει !
quote:
μη αναφορα σημαινει όχι απλώς τη μη συμμετοχή σας στα κοινα και την «εκκλησία του δήμου» (βλ. πολιτική συνείδηση) αλλά την παντελή απουσία σας από τη διεκδίκηση συνταγματικού μεριδίου θρησκευτικών και πολιτικών δικαιωμάτων στο νεοσύστατο ελληνικό κράτος! Τι να υποθέσω, λοιπόν;... Την απλή αποχή σας για ιδίους λόγους που τους ξέρετε μόνο εσείς (βλ. θεωρία συνομωσίας).... την παντελή ανυπαρξία σας ως Εθνικών ή την απορρόφηση και αφοσίωσή σας στις υπαίθρειες λατρείες σας; Διαλέξτε και πάρτε! Τι σας βολεύει περισσότερο;
Τι παραμυθια ειναι αυτα ; Η Μεγαλη Βρεττανια δεν εχει συνταγμα ... Εκει εχουν μεριδιο ;;; ε ;;; εχουν ;;; ποιοι εχουν ;;; ποσο εχουν ;;; ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
quote:
Η συγκεκριμένη φράση της γριάς μάνας του Κολοκοτρώνη δεν σου δίνει το δικαίωμα να αυθαιρετείς σε συμπεράσματα ή να ελπίζεις σε κάτι περισσότερο από την οργισμένη αντίδραση μιας πονεμένης μάνας στις πολιτικές ραδιουργίες κάποιων ισχυρών παπάδων...
Αυθαιρετω ;;;;;;;;;;; Οπως και με τους μοναχους παραπανω ε ; Και αυτοι εξαιρεση αποτελουν ; Ελα τωρα φιλτατε ...επιτελους ... Την προδοσια δεν μπορεις να την καμουφλαρεις αγαπητε !!
quote:
Φίλε μου, ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, νομίζω πως θα συμφωνείς κι εσύ, πως οι δικές μου ερμηνείες εν προκειμένω δεν έχουν ιδιαίτερη αξία και βαρύτητα...
Γι' αυτό θα σου προσκομίσω έγκυρες ερμηνείες ειδικών, μόλις ακούσω τη σοφία της απόκρυφης γνώσης σου!!! Περιμένω...



quote:
Δε μου λες; Πάντα έτσι με ξένα κόλλυβα κάνουνε μνημόσυνα οι Συνέλληνές μας Εθνικοί;;;
???
quote:
Έτσι,ε; Το «ιερατικό φροντιστήριο» θα γίνει μήπως από δικούς σας ιερείς; Για φέρτε μας κι εσείς έναν απαγχονισμένο από τους Τούρκους ιερέα σας.... δια να δικαιούσθε να ομιλείτε, αλλ' ουχί να κρίνετε, βεβαίως βεβαίως!

Παλι με εγκλωβιζεις ...... Εσεις κανατε σημαια σας ,τις απειροελαχιστες πατριωτικες πραγματι ενεργειες καποιων παπαδων , και εξωραϊζεται την πλειονοτητα απο τους αλλους προδοτες ,στο ονομα αυτων των ελαχιστων ! Ευγε ,καλη προσπαθεια ... αλλα ακαρπη ...τουλαχιστον μεσα στο esoterica ...
quote:
Είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι τους εξιστόρισε ο Καποδίστριας ???
Και τίνος συγγραφέως είναι το βιβλίο του 1840;
Βεβαιως ! Του Θ.Φαρμακιδη ( σε ... φαρμακωσε ε;).
quote:
Ακόμα δεν ήρθες, ρε Ψηλέ... κι άρχισες τις «κακές» ερωτήσεις!
Σιγα τα ωα ...χε χε χε !!!!!
quote:
Αποσπάσματα:


Μια λεξη αρμοζει ...τραγελαφος !!!

Αν κατι ξεχασα ... πυρ κατα βουληση ...

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 21:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
quote:

Είσαι σίγουρος οτι θέλεις να ακούσεις την απάντηση, φίλε μου, σ' αυτό?
Αναλογίσου λίγο αντικειμενικά και με ανοικτό μυαλό κι ίσως την βρείς την απάντηση...

Ψηλέ, στρέψε γρήγορα και το άλλο μάγουλο... έχει απόλυτο δίκιο ο Συντονιστής μας! Τα κακά παιδιά εδώ μέσα είμαστε εμείς κι ο κάθε χριστιανός που μπαίνει στο forum του esoterica.gr και αντικρίζει θέματα που έχουν σχέση αποκλειστικά με την ανώτερη πνευματική (ουπς... αποκρυφιστική) γνώση κι όχι με την αντιχριστιανική προπαγάνδα. Κι αντί σαν αμαθείς και πτωχοί τω πνεύματι που είμαστε, να δείχνουμε προσήλωση νηπίου (με ανοιχτό το στόμα) και να χάσκουμε μπρος στη σοφία αυτών των ανθρώπων... εμείς οι ουτιδανοί τολμάμε να διατυπώνουμε την αμαθή και αφελή μας σκέψη και «ν' αναμασάμε τη μασημένη τροφή» της χριστιανικής μας αμπελοφιλοσοφίας!...

Οποία ΑΥΘΑΔΕΙΑ, Ψηλέ!... των αμαθών αμνών μπρος την πνευματική σοφία και δύναμη των «αθέων» και θεοσόφων αμνοαρπακτικών...

----------
BTW Admin, γιατί ενώ κάνω login και με αναγνωρίζει το σύστημα δεν μπορώ να μπω σε κανένα topic... ενώ μέχρι χθες έμπαινα στο topic χωρίς καν login??? Ακόμη και τώρα που στέλνω αυτό το μήνυμα (δεν ξέρω αν το δεχτεί το σύστημα) δεν έχω μπει στο topic αλλά απέκτησε πρόσβαση με των αποθηκευμένων webpages του Google!!!

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 21:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
quote:

Είσαι σίγουρος οτι θέλεις να ακούσεις την απάντηση, φίλε μου, σ' αυτό?
Αναλογίσου λίγο αντικειμενικά και με ανοικτό μυαλό κι ίσως την βρείς την απάντηση...

Ψηλέ, στρέψε γρήγορα και το άλλο μάγουλο... έχει απόλυτο δίκιο ο Συντονιστής μας! Τα κακά παιδιά εδώ μέσα είμαστε εμείς κι ο κάθε χριστιανός που μπαίνει στο forum του esoterica.gr και αντικρίζει θέματα που έχουν σχέση αποκλειστικά με την ανώτερη πνευματική (ουπς... αποκρυφιστική) γνώση κι όχι με την αντιχριστιανική προπαγάνδα. Κι αντί σαν αμαθείς και πτωχοί τω πνεύματι που είμαστε, να δείχνουμε προσήλωση νηπίου (με ανοιχτό το στόμα) και να χάσκουμε μπρος στη σοφία αυτών των ανθρώπων... εμείς οι ουτιδανοί τολμάμε να διατυπώνουμε την αμαθή και αφελή μας σκέψη και «ν' αναμασάμε τη μασημένη τροφή» της χριστιανικής μας αμπελοφιλοσοφίας!...

Οποία ΑΥΘΑΔΕΙΑ, Ψηλέ!... των αμαθών αμνών μπρος την πνευματική σοφία και δύναμη των «αθέων» και θεοσόφων αμνοαρπακτικών...

----------
BTW Admin, γιατί ενώ κάνω login και με αναγνωρίζει το σύστημα δεν μπορώ να μπω σε κανένα topic... ενώ μέχρι χθες έμπαινα στο topic χωρίς καν login??? Ακόμη και τώρα που στέλνω αυτό το μήνυμα (δεν ξέρω αν το δεχτεί το σύστημα) δεν έχω μπει στο topic αλλά απέκτησα πρόσβαση μέσω των αποθηκευμένων webpages του Google!!!

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 22:06:14  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Η αντιπαράθεση είναι ξεκάθαρη.
Εθνικοί εναντίον Χριστιανών.»

Λάθος φίλτατε. Πάψε επιτέλους να βλέπεις «αντιχριστιανικά» φαντάσματα.

Η αντιπαράθεση, είναι μεταξύ της (υποτιθέμενης) ιστορικής αλήθειας που προβάλλει η χριστιανική πλευρά και η αδογμάτιστη έρευνα.

Ψηλός:
«Όσον αφορά το έργο της Εκκλησίας μας, έχω να σας παρουσιάσω πολλά, μα πάρα πολλά έργα της. Από που να αρχίσω και που να τελειώσω;;;»

Άρχισε από την απίστευτη περιουσία που έχει συσσωρεύσει ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, άρχισε από το πόσο στοιχίζει στον Έλληνα φορολογούμενο, άρχισε να μας εξηγείς πόσες πόλεις θα μπορούσανε να τραφούνε ετησίως με τα άνω των 70 δισεκατομμυρίων δραχμών που κοστίζει η μισθοδοσία των παπάδων, άρχισε από τις επιδοτήσεις (κρυφές και επίσημες) που πληρώνουμε στα διάφορα Πατριαρχεία (Κωνσταντινούπολης και Ιεροσολύμων), και μετά πες μας για τις «αγαθοεργίες» που κάνει ο Αλβανίας με…………………..ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΚΟΣΜΑΚΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ψηλός:
«Που ήσασταν όλους αυτούς τους αιώνες που το έθνος μας πέρασε μέσα από δύσκολους καιρούς;;»

Παρακολουθούσαμε τους………ΑΦΟΡΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΞΕΔΙΔΕ ΤΟ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ!

Ψηλός:
«Μήπως θα θέλατε να γίνετε εσείς αυτοί που θα αποφασίζουν που θα αφήσει, ο κάθε παραγκωνισμένος και ξεχασμένος γέροντας, την περιουσία του;;»

Εμ, τι λέμε τώρα!! Και τα ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ με τι θα τρέφονται? Με……προσευχές και γονυκλισίες? Αμ δε!!

Τώρα, με τι ιστορίες και τι….μεταθανάτιες τσουλήθρες πιπιλίζουνε τα μυαλά των αδαών θυμάτων τους, αυτό είναι άλλη πονεμένη ιστορία…..

Ψηλός:
«Έχετε επιτύχει μια τόσο σωστή διαχείριση των δικών σας περιουσιακών στοιχείων, έτσι ώστε να θέλετε να βάλετε τάξη και στην περιουσία της Εκκλησίας;;»

Εάν θέλεις να μιλήσουμε για διαχείριση, έλα να τα πούμε και να μάθεις χρήσιμες και απλές συμβουλές φίλτατε.

Κατά τα άλλα, η εκκλησία ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙ διαχείριση και φως στα πεπραγμένα, διότι ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΤΗΣ.

Δεν είναι μονάχα μαύρα τα ράσα φίλτατε, αλλά και το πέπλο που κρατούν άπαξ και ερωτηθούνε…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 01:50:00  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι Dying, θέλω να μάθω επιτέλους.

Υπεκφεύγουν συνεχώς και δεν απαντάνε, και άιντε συνεχίζουν το χαβά τους!!!

Το τι έκανε το "παπαδαριό" αγαπητέ Σβάμπε, το γνωρίζουμε πολύ καλά.


Το τι έκαναν όμως οι Εθνικοί, δεν το γνωρίζουμε, γιατί απλά ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ.

ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΑΦΙΣΕΙ ΕΝΑ ΙΧΝΟΣ ΚΑΠΟΥ;;

ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΟΜΩΣ, ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ!!!!

Που είναι το έργο τους;;
Ρώτησα και ποιο πάνω, που είναι η συμμετοχή τους στα κοινά;;
ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!!

Πότε ασχολήθηκαν με τα προβλήατα της κοινωνίας μας;;;
Μωρέ δε λες που πάλι καλά, κατασκεύασαν έναν εχθρό και έτσι δικαιολογούν την ύπαρξή τους;;;
Είναι κάτι σαν τα τσιμπούρια ή τα παράσιτα τα οποία επιβιώνουν χάρη στον οργανισμό που τα "φιλοξενεί", δηλαδή που τα έχει φορτωμένα στην καμπούρα του!!!

Όσα τραγούδια και να γράψει ο Αδιάβαστος, το γνωρίζει και ο ίδιος, απάντηση δεν δίνει.
Αφού οι ίδιοι δεν απαντούν, ο Αδιάβαστος, που είναι και άθεος και δεν τον ενδιαφέρουν οι θρησκείες, θα απαντήσει γι' αυτούς;;;

__________________________________________________________________________

Καλά Αδιάβαστε, γνωρίζεις από ελληνική δημοτική μουσική ή μα κάνεις πλάκα τώρα;;;

quote:
Σου συστηνω το εργο του Γαλλου λογιου, Κλαυδιου Καρολου Φωριελ (συγχρονου της επαναστασεως) " Τα Ελληνικα Δημοτικα Τραγουδια" εκδοσεως 1825 . Πολλοι ερευνητες επισημαινουν την παντελη (σχεδον) απουσια στην Ελληνικη Δημοτικη Ποιηση στοιχειων ,που παραπεμπουν στον χριστιανισμο . Αντιθετως ,βριθουν απο απροκαλυπτες επικλησης στον ηλιο ,στον ουρανο κ.α. φυσιολατρικα σημαινομενα καθως και με ομηρικο τροπο εξυμνησεις κατορθωματων διαφορων νεωτερων ηρωων .

Πάλι καλά αφού δεν μας ανέφερες κανένα από τη Ζιμπάμπουε ή και από τη Χονολουλού!!!

Ειδικά αφιερωμένο για εσένα Αδιάβαστε.
***Κι αν θες, στείλε μου τη διεύθυνσή σου με ιμέιλ για να σου στείλω κανένα δίσκο με Σαρακατσάνικα δημοτικά τραγούδια (καθότι Σαρακατσάνος) για να δεις τι τραγουδάμε εμείς στα μέρη μας.

Ό φυλακωμένος
`Αρρώστησα, ξιαρρώστησα στη φυλακή ό καϋμένος,
σάπισε το κορμάκι μου και το δεξί μου χέρι.
Παρακαλώ την Παναγιά και τον Θεόν δοξάζω,
να γιάνει το κορμάκι μου και το δεξί μου χέρι,
5 να πάρω δίπλα τα βουνά, δίπλα τα κλεφτοχώρια,
για να σφυρίξω κλέφτικα, να συναχτούν οι κλέφτες,
να εΰρω κυπαρίσσι ψηλό, στη ρίζα ναχει πέτρα,
να κάτσω να διηγηθώ της φυλακής τα πάθη.
Δώδεκα χρόνια έκαμα στη φυλακή ό καϋμένος ,
10 ζεστό ψωμί δεν έφαγα, σε στρώμα δεν κοιμήθκα.
Ή φυλακή έχει σίδερα και σιδηρένις πόρτες,
ή φυλακή έχει φύλακας με τα κλειδιά στα χέρια.


1. θρήνος
Κλαίγουν τα` αηδόνια της Βλαχιάς, και τα πουλιά στην δύση,
Κλαίγουν αργά, κλαίγουν ταχιά, κλαίγουν το μεσημέρι.
Κλαίγουν την Άδριανούπολιν την βαριά κρουσμένην,
από την έκρουσέψανε, τζή τρεις όρταις του χρόνου.
5 Του Χριστουγέννου για κηρί, και του βαΐου για βαϊα
και της Λαμπρής την Κυριακήν για το “Χριστός ανέστη”

Geschichte des Osmanischen Reiches in Europa von Johann Wilhelm, Zinkeisen.
Hambourg 1840 Erster Theil σελ. 220.
2
Τ` αηδόνια της Ανατολής και τα πουλιά της Δύσης
Κλαίγουν αργά, κλαίγουν ταχιά, κλαίγουν το μεσημέρι,
κλαίγουν την Άντριανουπολιν, την πολυκρουσεμένη,
οπουτηνε κρουσέψανε τις τρεις γιορταις του χρόνου.
5 Του Χριστουγέννου για κηρί και του Βάγια για βάγια,
καί της Λαμπρής την Κυριακή για το Χρίστος ανέστη.

(Ταχυδρόμος Άδριανουπόλεως 1920 άριθ .58 υπογ. Λ.)


3.ΤΟ ΤΟΥΡΚΟΠΟΥΛΟ (Στον Αη Γιώργη)

Ένα μικρό Τουρκόπουλο (2)
Μικρό διαβολεμένο
Μια Ρωμιοπούλα κυνηγά (2)
Γυναίκα να την πάρει
Κι η κόρη από το φόβο της (2)
Κι από την αντροπή της
Τα πλάγια-πλάγια έπαιρνε (2)
Και στον Αη Γιώργη βγαίνει
Βόηθα σ’ με Αη Γιώργη μ’ βόηθα σ’ με (2)

Να μη με πάρει ο Τούρκος
Θα φέρει αμάξια το κερί (/2)
Φορτώματα το λάδι

4.ΤΑ ΕΥΖΩΝΑΚΙΑ
Πέντε έξι ευζωνάκια
αποφασίσανε
Στην Πόλη για να πάνε Παναγιά μου να
πολεμήσουνε (2)
Στο δρόμο που πηγαίνουν
στη μαύρη θάλασσα
Καράβι κινδυνεύει Παναγιά μου
Ξεσκιούνται τα πανιά(2)
Δεν κλαίω το καράβι
Δεν κλαίω τα πανιά
Μόν’ κλαίω τα ευζωνάκια Παναγιά μου (2)
Τα δώδεκα παιδιά (2)
Βοήθα Παναγιά μου
Για να γλυτώσουνε
Κι όσα καντήλια έχεις Παναγιά μου
Θα τ’ ασημώσουμε

5.Ο ΠΑΠΑ ΓΙΩΡΓΗΣ
Άντε από μικρός στα γράμματα
Βρε Παπα Γιώργη μου
Μικρός στα πινακίδια
Και τώρα, Γιώργη μ’, τα γεράματα
Άντε και τώρα, Γιώργη μ’, τα γεράματα
Αμαρτωλός και κλέφτης.

Όλα τα κάστρα πάτησα
Άντε όλα τα κάστρα πάτησα
Βρε Παπα Γιώργη μου
Κι όλα τα μοναστήρια
Μόν’ του Βαρλάμη το κελί
Άντε μόν’ του Βαρλάμη το κελί
Βρε Παπα Γιώργη μου δεν μπορώ να το πατήσω
Τριγύρω, μωρέ τριγύρω το ‘φερνα
Άντε μωρέ τριγύρω το ‘φερνα
Βρε Παπα Γιώργη μου
Τριγύρω γύρ’ το φέρνω
Ν’ αναθεμούσα κι έλεγα
Άντε ν’ αναθεμούσα κι έλεγα
Βρε Παπα Γιώργη μου
Αναθεμώ και λέγω
Ανάθεμα ποιος σ’ έφτιαχνε
Άντε ανάθεμα ποιος σ’ έφτιαχνε
Βρε Παπα Γιώργη μου
Και σκάλα δεν αφήνει
Και ρίχνω τα ματάκια μου
Άντε και ρίχνω τα ματάκια μου
Βρε Παπα Γιώργη μου
Ψηλά στο παραθύρι
Και βλέπω ένα μωρέ γούμενο
Άντε και βλέπω ένα μωρέ γούμενο
Βρε Παπα Γιώργη μου
Κι ένα καλογεράκι
Κατέβα κάτω μωρέ γούμενε
Άντε κατέβα κάτω μωρέ γούμενε
Βρε Παπα Γιώργη μου
Και εσύ καλογεράκο
Έχουμε έναν γούμενο
Άντε έχουμε έναν γούμενο
Να τον ξομολογήσεις
Έχουμε κι έναν άρρωστο
Άντε έχουμε κι έναν άρρωστο
Βρε Παπα Γιώργη μου
Να μας τον μεταλάβεις.

6.ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ (Στην Αγια Παρασκευή)
Μες στην Αγια Παρασκευή
Κόρη κοιμάται μοναχή
Κοιμάται κι ονειρεύεται
Και βλέπει πως παντρεύεται
Απόψε μητέρα
Γλυκιά μου μανούλα
Απόψε ονειρεύτηκα
Και είδα πως παντρεύτηκα
Είδα σε πύργο ανέβαινα
Σε περιβόλι έμπαινα
Και δυο ποτάμια με νερά
‘ξήγα μάνα μ’ το όνειρο.
Απόψε μητέρα γλυκιά μου μανούλα
Απόψε ονειρεύτηκα
Και είδα πως παντρεύτηκα
Ο πύργος είν’ ο γάμος σου
το περιβόλι ο άντρας σου
τα δυο ποτάμια με νερό
είναι κρασί για το συμπεθεριό
Απόψε μανούλα
Γλυκιά μου μανούλα
Απόψε ονειρεύτηκα
Και είδα πως παντρεύτηκα.

7.ΠΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΜΠΟΥΣ
Πέρά στους πέρα κάμπους (3)
Που είναι οι ελιές.
Είν’ ένα μοναστήρι (3)
Που πάν’ οι κοπελιές
Πήγά κι εγώ ο καημένος(3)
Για να λειτουργηθώ
Να κάνω το σταυρό μου(3)
Και να προσευχηθώ.

Στην εκκλησιά που μπαίνω(3)
Βλέπώ μια κοπελιά
Να κάνει το σταυρό της(3)
Να λάμπ’ η εκκλησιά.


*****Κάνε ένα απλό ψάξιμο στο Google και βάλε "δημοτικά τραγούδια". Δεν χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω.

Edited by - Ψηλός on 28/05/2006 03:20:34

Edited by - Ψηλός on 28/05/2006 03:22:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 02:03:00  Εμφάνιση Προφίλ
Αδιάβαστε!!!

Να πεις του φίλου σου του Γάλλου, ότι δεν τα ξέρει τι του γίνεται!!!

ΤΟΝ ΚΟΡΟΙΔΕΨΑΝΕ ΤΟ ΦΟΥΚΑΡΑ!!!!!!!

Ανδρέας Δρόσος

Τα Πάθη του Χριστού στη λαϊκή ποίηση


Η λαϊκή ποίηση, καθώς ξέρουμε συμπεριέλαβε στο μεγάλο κύκλο της καθετί, που της κινούσε άμεσα ή έμμεσα την προσοχή και το ενδιαφέρον, δηλαδή τη χαρά, τη λύπη, τον ξενητεμό, την πατρίδα, τη Μάνα κ.λπ. Μ' ένα λόγο, αυτή, απασχολήθηκε ανοιχτά με κάθε αξιοπρόσεχτη εκδήλωση της ζωής. Γι' αυτό θάταν όχι μόνο άδικο κι' ανίερο, αλλά και σοβαρό μειονέχτημά της, αν δεν πρόσεχε και δεν τραγούδαγε τόσο λυπητερά τα πάθη του Χριστού μας.

Απ' τα δημοτικά τραγούδια ή μάλλον τα μοιρολόγια γύρω απ' τα πάθη του Κυρίου, το πιο μεγάλο κι' αξιόλογο ειν' αυτό, που θα δούμε παρακάτω και το οποίο είναι διαδωμένο σ' όλα τα μέρη της Ελλάδος με μεγάλες ή μικρές παραλλαγές.

Μα ποιός ήταν ο πραγματικός ποιητής του ή αν ήταν πολλοί και πάνω-κάτω σε ποια εποχή ποιήθηκε, ολ' αυτά, παραμένουν βουτηγμένα στο σκοτάδι της αβεβαιότητας. Πάντως, νομίζουμε, πως είναι προϊόν ευαίσθητης γυναικείας, μάλλον, ψυχής του παλιότερου καιρού. Και τουτο είναι φυσικό. Η γυναίκα, με τη θρησκοληψία και την ευπάθεια, που τη διακρίνουν, θάνοιωσε αληθινά μες τα τρίσβαθα της ψυχής της μεγάλο πόνο και φρίκη για την αχαριστία του κόσμου, που τον έσπρωξε στη Σταύρωση του Θεανθρώπου. ΄Ετσι μπόρεσε κι' έδωσε μια τέτοια λυρικότητα, δραματικότητα και πάθος σ' αυτό το πνευματικό δημιούργημά της.

Σε πολλά χωριά της Ηλείας κάθε Μεγάλη Παρασκευή τα γυναικόπαιδα κάθονται σταυροχεριασμένα ολόγυρα στον «Εσταυρωμένον» και με πληγωμένη την καρδιά τους απ' τη θλίψη λένε το παρακάτω μοιρολόγι, σκορπώντας ολόγυρά τους μια καταιγίδα πίκρας κι' εσωτερικής συντριβής. Κι' ο σπαραχτικός αντίλαλός του κάνει και την πιο σκληρή καρδιά να ραγίσει και, γιομάτη δέος, να μπει βαθειά στο μεγάλο νόημα των Παθών του Θεανθρώπου!

Καθώς είναι γραμμένο πιο κάτω, έτσι είναι γνωστό, στην Ήλιδα κι' έχει, ίσως, τους περσότερους στίχους από κάθε άλλη περιφέρεια:


Σήμερα μαύρος Ουρανός, σήμερα μαύρη μέρα,

σήμερα όλοι θλίβουνται και τα βουνά λυπούνται,

σήμερα έβαλαν βουλή οι άνομοι Οβραίοι,

οι άνομοι και τα σκυλιά κι' οι τρισκαταραμένοι

για να σταυρώσουν το Χριστό, τον Αφέντη Βασιλέα.

Ο Κύριος ηθέλησε να μπει σε περιβόλι

να λάβει δείπνον μυστικόν για να τον λάβουν όλοι.

Κι' η Παναγιά η Δέσποινα καθόταν μοναχή της,

τας προσευχάς της έκανε για το μονογενή της.

Φωνή τους ήρθ' εξ Ουρανού απ' Αρχαγγέλου στόμα:

-Φτάνουν κυρά μου οι προσευχές, φτάνουν κι' οι μετάνοιες,

το γυιό σου τον επιάσανε και στο φονιά τον πάνε

και στου Πιλάτου την αυλή εκεί τον τον τυραγνάνε.

-Χαλκιά-χαλκιά, φτιάσε καρφιά, φτιάσε τρία περόνια.

Και κείνος ο παράνομος βαρεί και φτάχνει πέντε.

-Συ Φαραέ, που τά 'φτιασες πρέπει να μας διδάξεις.

-Βάλε τα δυο στα χέρια του και τ' άλλα δυο στα πόδια,

το πέμπτο το φαρμακερό βάλε το στην καρδιά του,

να στάξει αίμα και νερό να λιγωθεί η καρδιά του.

Κι' η Παναγιά σαν τάκουσε έπεσε και λιγώθη,

σταμνί νερό της ρίξανε, τρία κανάτια μόσχο

για να της ερθ' ο λογισμός, για να της έρθει ο νους της.

Κι' όταν της ηρθ' ο λογισμός, κι' όταν της ηρθ' ο νους της,

ζητά μαχαίρι να σφαγεί, ζητά φωτιά να πέσει,

ζητά γκρεμό να γκρεμιστεί για το μονογενή της.

-Μην σφάζεσαι, Μανούλα μου, δεν σφάζονται οι μανάδες

Μην καίγεσαι, Μανούλα μου, δεν καίγονται οι μανάδες.

Λάβε, κυρά μ' υπομονή, λάβε, κύρά μ' ανέση.

-Και πώς να λάβω υπομονή και πώς να λάβω ανέση,

που έχω γυιο μονογενή και κείνον Σταυρωμένον.

Κι' η Μάρθα κι' η Μαγδαληνή και του Λαζάρου η μάνα

και του Ιακώβου η αδερφή, κι' οι τέσσερες αντάμα,

επήραν το στρατί-στρατί, στρατί το μονοπάτι

και το στρατί τους έβγαλε μες του ληστή την πόρτα.

-Άνοιξε πόρτα του ληστή και πόρτα του Πιλάτου.

Κι' η πόρτα από το φόβο της ανοίγει μοναχή της.

Τηράει δεξιά, τηράει ζερβά, κανέναν δεν γνωρίζει,

τηράει δεξιώτερα βλέπει τον Αϊγιάννη,

Αγιέ μου Γιάννη Πρόδρομε και βαπτιστή του γυιου μου,

μην είδες τον υγιόκα μου και τον διδάσκαλόν σου;

-Δεν έχω στόμα να σου πω, γλώσσα να σου μιλήσω,

δεν έχω χεροπάλαμα για να σου τόνε δείξω.

Βλέπεις Εκείνον το γυμνό, τον παραπονεμένο,

οπού φορεί πουκάμισο στο αίμα βουτηγμένο,

οπού φορεί στην κεφαλή αγκάθινο στεφάνι;

Αυτός είναι ο γυιόκας σου και με ο δάσκαλός μου!

Κι' η Παναγιά πλησίασε γλυκά τον αγκαλιάζει.

-Δε μου μιλάς παιδάκι μου, δε μου μιλάς παιδί μου;

-Τι να σου πω, Μανούλα μου, που διάφορο δεν έχεις•

μόνο το μέγα-Σάββατο κατά το μεσονύχτι,

που θα λαλήσει ο πετεινός και σημάνουν οι καμπάνες,

τότε και συ, Μανούλα μου, θάχεις χαρά μεγάλη!

Σημαίνει ο Θεός, σημαίνει η γη, σημαίνουν τα Ουράνια,

σημαίνει κι' η Άγια Σοφία με τις πολλές καμπάνες.

Όποιος τ' ακούει σώζεται κι' όποιος το λέει αγιάζει,

κι' όποιος το καλοφουγκραστεί Παράδεισο θα λάβει,

Παράδεισο και λίβανο απ' τον Άγιο Τάφο.

Πηγή: http://www.myriobiblos.gr/texts/greek/Drosos.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 02:29:45  Εμφάνιση Προφίλ
Τότε οι Αργειοπαγίτες έστειλαν τους καραβοκυραίους και τον αρχηγό της φρουράς τους και του είπαν του Δυσσέου να τον πάνε εις το καράβι, πως έχουν να μιλήσουνε, και μ' απιστιά να τον σκοτώσουνε. Κι' αυτείνοι ως πατριώτες δεν θέλησαν να γένη αυτό, ότι κιντύνευε η πατρίς τότε, είχε ανάγκη από καντιποτένιους ανθρώπους κι' όχι από τον Δυσσέα οπού 'τρεμε η Τουρκιά, οπού 'λεγαν πως είχε εξήντα χιλιάδες στράτεμα, και είχε φτερά εις τα ποδάρια.

Λίγο τους έμελλε τους καλούς πατριώτες ότι θα κιντύνευε η πατρίς. Κι' αν ήταν κακός ο Δυσσέας, αυτείνοι ως γνωστικοί μπορούσαν να τον συβουλέψουν να γένη κι' αυτός καλός και τα δεινά της πατρίδος να λιγόστευαν.

Αφού μπαρκαρίστηκαν, δεν τους μίλησε τίποτας των Αργειοπαγίτων ο Δυσσέας. Εβήκαν εις Μπουντουνίτζα το στράτεμα όλο. Από 'κεί ο Δυσσέας τους έκαμεν μια αναφορά και βάνει και το δίπλωμα μέσα, οπού τον είχε κάμη ο Αργειοπάγος χιλίαρχον, και τους γράφει:

"Προς τον σεβαστόν 'Αργειον Πάγον. 'Οσες αντενέργειες μου κάμετε και σκέδια αναντίον μου, δια να χαθώ κ' εγώ, να χαθή κι' όλο το στράτεμα εξ αιτίας μου, μου είναι γνωστά όλα αυτά. Σας είχα εις το χέρι, και σας έχω, να σας κάμω ό,τι θέλω, δεν καταδέχομαι, ότ' είστε κυβερνήται της πατρίδος μου. Σαν γνωρίζετε ότ' είμαι κακός άνθρωπος και κιντυνεύει η πατρίς εξ αιτίας μου, τραβιώμαι 'σ ένα μέρος και δεν ανακατώνομαι. Και στείλτε λάβετε τους ανθρώπους και βάλτε όποιον θέλετε κεφαλή σ αυτούς. Λάβετε και το δίπλωμά σας οπίσου και εις το εξής δεν ανακατώνομαι σε τίποτα, να μην κιντυνεύη η πατρίς δια 'μένα και κάθε ολίγον κιντυνεύουν να χαθούν και οι αγωνισταί".

Απάντηση τ' Αργειοπάγου: "Προς τον Δυσσέα Αντρίτσο: Ελάβαμε την αναφορά σου και δίπλωμα, κόπιασε εις την δουλειά σου και στέλνομε και κυβερνούμε τους ανθρώπους".

Τον Δυσσέα εγώ τον έχω εχθρό, γύρευε να με σκοτώση, όμως σημειώνω αυτά εδώ, γιατί τ' άκουσα από τον ίδιον τον Νικήτα, από τον γραμματικόν του κι' απ' άλλους αξιωματικούς. Ο Υψηλάντης κι' ο Πανουργιάς μαθαίνουν την απάντηση τ' Αργειοπάγου, ρωτάν τον Δυσσέα τι είναι αυτό. Τούτος τότε τους έδειξε την κόπια της αναφοράς του και την απάντησίν τους, των Αργειοπαγίτων.

Λέγει ο Υψηλάντης: "Εγώ σου τα είπα όλα, όταν σμίξαμε, αυτά έβλεπα οπού 'νεργούσαν μέσα εις την Κυβέρνησιν, οπού ήμουν μέλος κ' εγώ, και σηκώθηκα κ' έφυγα κ' ήρθα ν' ανταμωθούμε όλοι μαζί να δουλέψωμε πιστά, ίσως και σώσουμε την πατρίδα, ότι κιντυνεύει από 'μάς τους ίδιους, και θα χαθή κατά τον πατριωτισμόν οπού δείχνεται εις τους αγωνιστάς και εις τους τίμιους ανθρώπους".

'Σ αυτά όλα έφταιγε ο Κωλέτης. Από τον Αλήπασσα -ήταν γιατρός του Μουχτάρπασια- γνώριζε τον Δυσσέα τι νου είχε, ήταν ο καλύτερος απ' όλους τους άλλους στρατιωτικούς. Δεν μπορούσε να τον παίξη αυτόν ο Κωλέτης. Κ' ήθελε να τον βγάλη από τη μέση και να κάμη τους δικούς του, σκοπούς.

Ο Κωλέτης είναι από τους Καλαρρύτες. 'Οταν χαλάστηκαν οι Καλαρρύτες από τους Τούρκους, πέρασε από το Γώγο κι' αλλουνούς αρχηγούς της δυτικής Ελλάδος και πήρε συστατικά εις την Κυβέρνησιν, ότι γνωρίζαμε αυτόν και τον κάναμε αντιπρόσωπό μας. Οι Πελοποννήσιοι και οι άλλοι άμαθοι και άπραγοι 'σ τα πολιτικά, τότε αυτός, πανούργος, ενώθη με τους ξεκλησμένους ανθρώπους κ' έπαιξε την πατρίδα όπως ήταν η όρεξη του.

Μαθητής των Τούρκων και κατεξοχή του τύραγνου Αλήπασσα, τέτοια φώτα σαν εκεινού θα δώση εις την πατρίδα και τέτοια έργα να 'νεργήση.

'Οταν κιντυνεύει η πατρίς, αυτός κατατρέχει τους άξιους ανθρώπους, τους κατατρέχει αυτός και οι φίλοι του, οπού 'ναι Αργειοπαγίτες. 'Οτι ο Δυσσέας δεν τον γνώριζε ως πληρεξούσιον κι' όποιον κεντρί τον αγκυλώση -εκείνο τήραγε κι' ο Κωλέτης να ξερριζώση, τους άλλους τους γέλαγε με κούφια καρύδια - λόγια παχειά και με λιθάρια 'σ τον τουρβά τους ανάπευε.

Να μην του κόψη το βυζί του Κωλέτη ο Δυσσέας, θα τον φάγη κι' ας κιντυνέψη και η πατρίς. Αυτός τι τον μέλει; 'σ άλλον πασιά γίνεται γιατρός, γράφει και του Κιτάγια να είναι εις την εύνοιά του. Αλοίμονο εις την πατρίδα κ' εμάς, οπού θα χαθούμε μαζί μ' αυτείνη.

Αφού έμαθε ο κόσμος, όλοι οι κάτοικοι της Λιβαδιάς κι' ασκέρια, τι έγραψε ο Δυσσέας τ' Αργειοπάγου και την απάντησιν οπίσου εις τον Δυσσέα, πήγαν όλοι και το' 'πεσαν εις το λαιμό του, το ίδιον κι' ο Υψηλάντης και Νικήτας κι' άλλοι, κ' έμεινε. Τότε ο Αργειοπάγος μαθαίνοντας αυτό, στέλνει έναν γραμματικόν του πιστόν εις τον Νικήτα και του λέγει να σκοτώση τον Δυσσέα ο Νικήτας και να βάλουν αυτόν αρχηγόν.

Ο γραμματικός είχε κ' ένα γράμμα από αυτούς και του είχαν ειπή να το διαβάση ο ίδιος γραμματικός, (ότι δεν ξέρει γράμματα ο Νικήτας). 'Οταν το διάβασε και του είπε και στοματικώς, τότε του λέγει ο Νικήτας: "Να σε σκοτώσω δεν καταδέχομαι, έναν τοιούτον άνθρωπον, και φεύγα να μην σε μάθη ο Δυσσέας και σε σκοτώση και μαγαρίση τα χέρια του σε τέτοιους κακούς πατριώτες, οπού κιντυνεύει η πατρίς και θέλουν να σκοτώσουνε τους ανθρώπους οπού είναι ελπίδα να την σώσουνε".

Ο γραμματικός είδε αυτή την συμπάθεια από τον Νικήτα και του λέγει: "Κάτι να σου ξηγηθώ, και μην με προδώσης, του λέγει: εμένα μο' 'λεγαν ότι εσείς όλοι είστε θερία και πίστευα τα λόγια αυτεινών. Εσείς κι' όντως θα σώσετε την πατρίδα.

Αυτεινών, του λέγει, είμαι πιστός τους και συγγενής ενού από αυτούς και 'σ ό,τι 'νεργάγη η Διοίκηση κι' ο Αργειοπάγος εμένα στέλνουν, και τα σκέδιά τους κι' ό,τι 'νεργούνε τα ξέρω όλα, κ' είναι αυτά, να βαίνουν έναν τον άλλον να σκοτώνη και να σας σκοτώσουνε όλους και τότε να βάλουν δικούς τους ανθρώπους.

Και δεν θ' αφήσουνε, αν μπορέσουνε, κανέναν από σας". Και του λέγει όλα τους τα σκέδια κι' ορκίζει αυτόν και τον Δυσσέα να μην ειπούμε τίποτας, ότι τον σκοτώνουν κι' αυτόν, ότ' είναι τοιούτως ορκισμένοι. "Και να παραγείλετε αυτό, τους λέγει και του Κολοκοτρώνη κι' όλων των σημαντικών αρχηγών". Τότε τους τα είπε κι' ο Υψηλάντης κ' έστειλαν το γράμμα του Κολοκοτρώνη και μίλησαν και των αλλουνών και πήραν μέτρα.

{Ακουμπέτι ο Δυσσέος ο δυστυχής τον έφαγαν. Ακολούθως γράφω δι' αυτό.} Και πότε θέλουν να κάνουν αυτά; 'Οταν ο Δράμαλης κι' άλλοι πασσάδες με τόσες χιλιάδες φοβερίζουν την δυστυχισμένη πατρίδα και κιντυνεύει.

Αχ, πατρίδα μου, δεν θα σ' αφήσουν ζωντανή, ότι αυτείνοι σε κυβερνούν κι' άλλοι τοιούτοι κι' απ' αυτούς κρέμεσαι. Η ψυχή τους ολουνών είναι η ίδια, δόλον θυσιάζουν δια εσένα πλήθος, κι' αρετή και πατριωτισμόν τελείως. Και κιντυνεύεις, μ' αυτά δεν θα πας ομπρός.

Πότε γύρευαν να σκοτώσουνε τους οπλαρχηγούς σου; 'Οταν εσύ, πατρίδα, είσαι εις τον γκρεμνό να τζακιστής, να χαθής. Και βέβαια δεν θα γλύτωνες τότε, ότι εκείνοι οπού είχαν την επιρρογήν θα τους σκότωναν. Οι νέγοι τι θα 'κάναν, όταν σε κυρίεψε τόση Τουρκιά, Ρούμελη και Πελοπόννησο; Πώς θα πάγαινε ο πολίτης με νέους οδηγούς, οπού δεν ήξερε να φυλάξη την πατρίδα, όταν τον οδηγούσαν κεφαλές, κ' εκείνος έτρεχε όθεν μπορούσε κι' άκουγε λόγια αυτεινών και ύστερα τα αιστάνεταν και πάγαινε και συμμορφώνεταν με την κεφαλή του, τον μεγαλύτερόν του, και τον οδηγούσε και γλύτωνε κ' εκείνος και οι πολίτες. {Ποίον ζώον δεν έχει τον οδηγόν του;}

Δεν άφιναν οι καλοί πατριώτες να 'βγη η πατρίς από τον κίντυνον - και ύστερα ας βάλουν την διάθεσίν τους 'σ ενέργειαν να σκοτώσουν όλους. 'Οτι αυτό είναι πατρογονικόν, όποιος δουλεύει πατριωτικώς αυτό το βραβείο έχει. Και οι Αθηναίγοι του Θεμιστοκλή αυτείνη την ανταμοιβή το 'καμαν, κι' αλλουνών πολλών. 'Οχι όμως όταν ήταν η πατρίς σε κίντυνον, όταν ησύχαζε

Μακρυγιάννης

*****Αδιάβαστε!!!!
Τι να μας πει τώρα ο Μακρυγιάννης, όταν έχουμε το Γάλλο λόγιο και τόσους ερευνητές που ανέφερες στο μήνυμά σου, ε;;;;;;;;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 03:18:23  Εμφάνιση Προφίλ
Αχ αυτός ο Μακρυγιάννης!!!!!!!!!!!!!!

Αδελφοί αναγνώστες!

Επειδή έλαβα αυτείνη την αδυναμία να σας βαρύνω με την αμάθειά μου (αν έβγουν εις φως αυτά οπού σημειώνω εδώ και ξηγώμαι πότε με κόλλησε αυτείνη η ιδέα, -από τα 1829, Φλεβαρίου 26, εις το 'Αργος- και ακολουθώ αγώνες και άλλα περιστατικά της πατρίδος) σας λέγω, αν δεν τα διαβάσετε όλα, δεν έχει το δικαίωμα κανένας από τους αναγνώστες να φέρη γνώμη ούτε υπέρ, ούτε κατά.

'Οτι είμαι αγράμματος και δεν μπορώ να βαστήσω ταχτική σειρά 'σ τα γραφόμενα, και... τότε φωτίζεται και ο αναγνώστης. Μπαίνοντας εις αυτό το έργον και ακολουθώντας να γράφω δυστυχήματα αναντίον της πατρίδος και θρησκείας, οπού της προξενήθηκαν από την ανοησίαν μας και 'διοτέλειά μας και από θρησκευτικούς και από πολιτικούς και από 'μάς τους στρατιωτικούς, αγαναχτώντας και εγώ απ' ούλα αυτά, ότι ζημιώσαμε την πατρίδα μας πολύ και χάθηκαν και χάνονται τόσοι αθώοι άνθρωποι, σημειώνω τα λάθη ολωνών και φτάνω ως την σήμερον, οπού δεν θυσιάζομε ποτές αρετή και πατριωτισμόν και είμαστε σε τούτην την άθλια κατάστασιν και κιντυνεύομεν να χαθούμεν.

Γράφοντας αυτά τα αίτια και τις περίστασες, οπού φέραμεν τον όλεθρον της πατρίδας μας όλοι μας, τότε ως έχοντας και εγώ μερίδιον εις αυτείνη την πατρίδα και κοινωνία, γράφω με πολλή αγανάχτησιν αναντίον των αιτίων, όχι να 'χω καμμιά ιδιαίτερη κακία αναντίον τους, αλλά ο ζήλος της πατρίδος μου δίνει αυτείνη την αγανάχτησιν και δεν μπόρεσα να γράψω γλυκώτερα. Αυτό το χειρόγραφον, από την περίστασιν οπού μου έγιναν πολλές καταδρομές, το είχα κρυμμένο. Τώρα οπού το έβγαλα, το διάβασα όλο και έγραψα ως τα 1850 Απρίλη μήνα, και διαβάζοντάς το είδα ότι δεν ξηγώμαι γλυκώτερα δια κάθε άτομον.

Πρώτο λοιπόν αυτό, και ύστερα σε πολλά μέρη 'παναλαβαίνω πίσω τα ίδια (ότι είμαι αγράμματος και δεν θυμώμαι και δεν βαστώ σειρά ταχτική) και τρίτο, εκείνα οπού σημειώνω εις την πρωτοϋπουργίαν του Κωλέτη, οπού έκαμεν τόσα μεγάλα λάθη αναντίον της πατρίδος του και της θρησκείας του και των συναγωνιστών του, όλων των τίμιων ανθρώπων και να χύση τόσα άδικα αίματα των ομογενών του και να πάθη η δυστυχισμένη του πατρίδα και να παθαίνη και τώρα εις τον πεθαμό του από τους ίδιους τους μαθητάς του και συντρόφους του, οπού μας κυβερνούν, και οι προκομμένες του οι Βουλές και άλλοι τοιούτοι, οπού δεν άφησαν λεπτό εις το ταμείο, και όλο το κράτος τό' 'φεραν σε μίαν μεγάλη δυστυχία και ανωμαλία, και ένας μεγάλος στόλος των σκύλων μας έχουν μπλόκον, οπού 'ναι περίτου από τρεις μήνες, και μας πήραν όλα τα καράβια και μας κατακερμάτισαν όλο το εμπόριον και τζαλαπάτησαν την σημαίαν μας και πεθαίνουν της πείνας οι ανθρώποι των νησιών και εκείνοι οπού 'χουν τα καράβια τους γκιζερούν εις τους δρόμους και κλαίνε με μαύρα δάκρυα.

'Ολα αυτά τα δεινά και άλλα πλήθος είναι έργα του Κωλέτη και της συντροφιάς του, οπού άφησε εντολή να κυβερνιώμαστε με αυτό το σύστημα και με τους τοιούτους συντρόφους του. Και από αυτό παθαίνομεν και τι θα πάθωμεν ακόμα ο Θεός το γνωρίζει. Και αυτά ήταν δια τους ξένους σκοπούς του και τις 'διοτέλειές του και για να κατακερματίσουνε και την Τρίτη Σεπτεβρίου -οπού διαλαβαίνει περί θρησκείας και άλλης σωτηρίας της πατρίδος αυτό το Σύνταμα - και τό' 'χομεν εις το χαρτί και αντίς να μας ωφελήση μας αφανίζει ολοένα. 'Ολοι οι άλλοι, οπού γράφω εξ αρχής, είναι άγιοι ομπρός 'σ αυτόν και την συντροφιά του τη σημερνή, μ' όλον οπού τα λάθη τα πρώτα εγέννησαν και τούτα.

Δια όλα αυτά γράφω εδώ. Ως άνθρωπος μπορώ να πεθάνω και ή τα παιδιά μου, ή άλλος τα αντιγράψη, για να τα βγάλη εις φως, πρώτο τους ανθρώπους, οπού γράφω μ' αγανάχτησιν αναντίον τους, να βάνη τις πράξες του κάθε ενού και τ' όνομά του με καλόν τρόπον, όχι με βρισές, δια να χρησιμεύουν αυτά όλα εις τους μεταγενεστέρους και να μάθουν να θυσιάζουν δια την πατρίδα τους και θρησκεία τους περισσότερη αρετή, να ζήσουν ως ανθρώποι 'σ αυτήν την πατρίδα και μ' αυτήν την θρησκείαν. Χωρίς αρετή και πόνο εις την πατρίδα και πίστη εις την θρησκεία τους έθνη δεν υπάρχουν. Και προσοχή να μην τους απατάγη η 'διοτέλεια.

Και αν σκοντάψουν, τότε εις τον κρεμνόν θα πηγαίνουν, καθώς το πάθαμεν εμείς. 'Ολο εις τον κρεμνόν κυλάμεν κάθε 'μέρα. 'Οταν λοιπόν βγη αυτό το χειρόγραφον εις φως, διαβάζοντάς το όλο οι τίμιοι αναγνώστες, αρχή και τέλος, τότες έχουν το δικαίωμα να κάμη ο καθείς των την κρίση του είτε υπέρ, είτε κατά.

**********
Αδιάβαστε!!!!
Παραδειγματείσου!!!!
Το ότι εσύ σήμερα μπορείς και γράφεις στη γλώσσα σου όλα αυτά τα παλαβά, το οφείλεις σε ανθρώπους σαν και τον Μακρυγιάννη!!

Ο τόπος μας σήμερα έχει ανάγκη από ανθρώπους σαν και του λόγου του και όχι από ψευτολόγιους και ψετοεπιστήμονες της φακής και της φασολάδας!!!!!!!!!!!!!

Edited by - Ψηλός on 28/05/2006 03:32:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 05:54:26  Εμφάνιση Προφίλ
«Αι επιστήμαι, όπου πρότερον ήνθιζον, άρχισαν να μαρανθώσι, τα σχολεία εσφραγίσθησαν, οι διδάσκαλοι εμωράνθησαν και η αλήθεια με την φιλοσοφίαν εξωρίσθησαν, άλλο βιβλίον δεν ευρίσκετο, ει μη τα πονήματα των ιερέων και οι ταλαίπωροι Έλληνες, αγκαλά και φιλελεύθεροι, εστερημένοι όμως από το φως της φιλοσοφίας, έγιναν σχεδόν δούλοι, μεμεθυσμένοι από την αμάθειαν και την δεισιδαιμονίαν».

Ελληνική Νομαρχία, 1806

«... τους γουν δυσσεβείς και αλάστορας Ελληνιστάς και πυρί και σιδήρω και ύδατι και πάσι τρόποις εξαγάγετε τής παρούσης ζωής ... ράβδιζε, είργε, είτα γλώτταν αφαίρει, είτα χείρα απότεμνε καν και ούτω μένη κακός, θαλάττης πέμπε βυθώ.»

Από επιστολή του Πατριάρχη Γεώργιου Σχολάριου-Γεννάδιου προς τον Κυβερνήτη της Πελοποννήσου για την αντιμετώπιση αυτών που μελετούσαν ελληνικά κείμενα.

macedon

Edited by - macedon on 28/05/2006 06:06:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 10:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
ΤΟ ΓΕΛΕΚΑΚΙ

Το γελεκάκι που φοράς,

εγώ στο ΄χω ραμμένο.

Με πίκρες και με βάσανα

το ΄χω φοδραρισμένο.

Φόρα το μωρό μου, φόρα το χρυσό μου,

γιατί δε θα το ξαναφορέσεις άλλο πια,

φόρα το για νάσαι για να με θυμάσαι,

για μετάξι έχω τα σγουρά σου τα μαλλιά.

Με πήρ’ ο ύπνος κι έγειρα

στου καραβιού την πλώρη

και ήρθε και με ξύπνησε

του καπετάνιου η κόρη.

Άιντε το μαλώνω, το μαλώνω,

άιντε κι ύστερα το μετανιώνω.

Άιντε το μαλώνω και το βρίζω,

άιντε την καρδούλα του ραγίζω.

ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΣ

Το βλέπεις κείνο το βουνό το κορφανταριασμένο,

που’ χει ανταρούλα στην κορφή και καταχνιά στον πάτο,

πο’ χει τον πύργο γυάλινο, τα τζάμια κρυσταλλένια ;

Εκεί κοιμάται μια ξανθιά μιας χήρας θυγατέρα.

Μα πώς να την ξυπνήσουμε, μα πώς να της το πούμε ;

Ξύπνα ,καημένη Αναστασιά , και μην βαριά κοιμάσαι

ξύπνα ν’ ανάψεις τη φωτιά , να σβήσεις το λυχνάρι

γιατί μας πήρε η χαραυγή, το δόλιο μεσημέρι.

Πώς να σκωθώ, λεβέντη μου, πώς να σκωθώ, παιδί μου,

μπλέχθηκαν τα μαλλάκια μου με τα δικά σου αντάμα.


ΠΑΝΩ ΣΕ ΨΗΛΗ ΡΑΧΟΥΛΑ

Πα- μωρέ πάνω, σε ψηλή ραχούλα,

πάνω σε ψηλή ραχούλα, κάθεται μια βλαχοπούλα.

Και μωρέ και τη ρόκα της κρατάει

και τη ρόκα της κρατάει, πρόβατα κι αρνιά φυλάει.

Τσο- μωρέ τσοπανόπουλο από πέρα,

τσοπανόπουλο από πέρα, τραγουδάει με τη φλογέρα.

Τρα- μωρέ τραγουδάει το καημένο,

τραγουδάει το καημένο, με παράπονο, θλιμμένο.

ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΧΑΜΗΛΩΝΕΙΣ

Όταν περνάς , καλέ, γιατί τα μάτια χαμηλώνεις ;

έχεις παράπονο και δεν το φανερώνεις ;

Λόγια του κόσμου μην ακούς ότι σου λένε,

δες τα ματάκια μου που μέρα νύχτα κλαινε.

Δε μου μιλάς γιατί Δε θες να μου μιλήσεις ;

ρίξε μου μια ματιά να με παρηγορήσεις.

ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ

Τώρα τα πουλιά,

τώρα τα χελιδόνια,

τώρα οι πέ-, τώρα οι πέρδικες.

Τώρα οι πέρδικες

γλυκολαλούν και λένε:

ξύπνα αφέ-, ξύπνα αφέντη μου.

Ξύπνα αφέντη μου,

ξύπνα γλυκιά μου αγάπη,

ξύπνα αγκά-, ξύπνα αγκάλιασε.

Ξύπνα αγκάλιασε

κορμί κυπαρισσένιο,

κάτασπρο, κάτασπρο λαιμό.

Κάτασπρο λαιμό

σαν του Μαγιού το δρόσο,

σαν το κρύο, σαν το κρύο το νερό.

ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ

Μάτια σαν και τα δικά σου,

δεν υπάρχουν στο ντουνιά,

κι όποιος τα γλυκοφιλήσει,

χάρο δεν φοβάται πια.

Άσε με να τα φιλήσω,

μήπως βρω τη γιατρειά.

Να μου φύγει το σαράκι,

που μου τρωει την καρδιά.

ΜΕ ΓΕΛΑΣΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑΥΓΗ

Με γέλασε μια χαραυγή

τ’ άστρα και το φεγγάρι,

με γέλασαν και μου πανε

ποτέ δεν θα πεθάνω.

Άντε και βγήκα νύχτα στα βουνά

ψηλά στα κορφοβούνια,

βλέπω το χάρο να ΄ρχεται

στο άλογο καβάλα.

Μη με παίρνεις χάρε μη με παίρνεις

αφού δε με ξαναφέρνεις.

ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ

Τι έχεις καημένε Παρνασσέ,

και στέκεις λυπημένος ;

Μην είν’ τα χιόνια σου βαριά

και τα νερά σου κρύα ;

Δεν είν’ τα χιόνια μου βαριά

και τα νερά μου κρύα.

Σαράντα βρύσες με νερό

κι εξήντα δυο πηγάδια,

δεν μου τον σβήνουν τον καημό

πόχω στα φυλλοκάρδια.

ΝΑ ΤΑΝ ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ

Ωρέ να ΄ταν τα νιάτα,

να ΄ταν τα νιάτα δυο φορές,

να ΄ταν τα νιάτα δυο φορές

τα γηρατιά καμία.

Ωρέ να ξανανιώσω

να ξανανιώσω πουλί μου μια φορά

να ξανανιώσω μια φορά

να γίνω παλικάρι.

Ωρέ να βάνω το φε-,

να βάνω το φεσάκι μου,

να βάνω το φεσάκι μου,

να βγαίνω στο παζάρι.

ΙΤΙΑ – ΙΤΙΑ

Ιτιά, Ιτιά μοσχοϊτιά

μου ΄χεις μαράνει την καρδιά.

Ιτιά, Ιτιά μέσα στο ρέμα

σ’ αγαπώ δεν είναι ψέμα.

Ιτιά μου σε παρακαλώ

σκύψε να κόψω τον ανθό.

Στη Ρούμελη και στο Μοριά

όλοι χορεύουν την Ιτιά.

Ιτιά μου στα χρυσά σου κλώνια

κελαηδούν πουλιά κι αηδόνια.

Ιτιά μου εσύ γλυκιά

δώσε μου δυο γλυκά φιλιά.

Δώσε μου δυο γλυκά φιλιά

να μου γιατρέψεις την καρδιά.

Σ’ ΑΓΑΠΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΩΡΑΙΑ

Σ’ αγαπώ, σ’ αγαπώ γιατ’ είσαι ωραία,

σ’ αγαπώ γιατ’ είσαι εσύ.

Αγαπώ, αγαπώ κι όλο τον κόσμο,

γιατί ζεις κι εσύ μαζί.

Το παρά- το παράθυρο κλεισμένο,

το παράθυρο κλειστό.

Άνοιξε, άνοιξε το ένα φύλλο

την εικόνα σου να ιδώ.

Κατακαϋμένη Αράχωβα, το Δίστομο κι’Δαύλια Νταβέλη,

Νταβέλη, μωρέ Χρήστο Νταβέλη.

Τους κλέφτες τι τους κάνατε και τους Κακαραπαίους;

Στο Ζεμενό τους έχουμε, τους πολεμάει ο Μέγας,

ο Μέγας απ’ την Αράχωβα κι’ ο Λούκας απ’ τη Δαύλεια.

Συννέφιασε ο Παρνασσός

βρέχει στα καμποχώρια

και συ Διαμάντω μ’ άργησες

που πας αυτήν την ώρα.

Παω γι’ αθάνατο νερό,

γι’αθάνατο βοτάνι.

Να δώσω στην αγάπη μου,

ποτέ να μην πεθάνει.

Σε ωραίο, μαύρα μου μάτια.

Σε ωραίο περιβόλι.

Σε ωραίο περιβόλι,

αγαπώ’ να χελιδόνι.

Τ’αγαπώ, μαύρα μου μάτια.

Τ’αγαπώ κι εκείνο κλαίει.

Τ’αγαπώ κι’εκείνο κλαίει,

την καρδούλα μου, μου καίει.

Για δέστε τον αμάραντο

σε τι βουνό φυτρώνει, καλέ.

Φυτρώνει μεσ’ στα δίστρατα,

στους κάμπους στα λιθάρια.

Το τρων’ τα λάφια και ψοφούν,

τ’ αγρίμια και μερώνουν, καλέ.

Να το’ τρωγε κι η μάννα μου,

εμέ να μη με κάνει, καλέ.

Τούτο το, μαύρα μου μάτια.

Τούτο το καλοκαιράκι.

Τούτο το καλοκαιράκι,

κυνηγούσα’ να πουλάκι.

Κυνηγούσα, μαύρα μου μάτια,

κυνηγούσα προσπαθούσα.

Κυνηγούσα προσπαθούσα,

να το πιάσω δεν μπορούσα.

Κι’ έστησα, μαύρα μου μάτια

έστησα, τα ξόβεργά μου.

Εστησα τα ξόβεργά μου,

κι ήρθ’ η πέρδικα κοντά μου.

Να’ μουν ελιά στα Σάλωνα και κλήμα στη Βελίτσα,

να’ μουν και στην Αράχωβα δραγάτης στα κορίτσια.

Τ’ ακούτ’ Αραχωβίτισσες κι’ Αραχωβιωτοπούλες;

Το Μάη το κρασί μην πίνετε κι’ όξω μην κοιμηθήτε.

Το μάθαν δυο ζουρλά παιδιά και περπατούν τις νύχτες.

Σέρνουν ψωμί για τα σκυλιά, κρέας για τα λιοντάρια,

σέρνουν και υπνοβότανο υπνώνουν τα κορίτσια….

Στα Ρίτσα βγαίνει ένα νερό,

το λέν’ ασημονέρι.

Το πίνουν οι Ριτσιώτισσες,

καμιά παιδιά δεν κάνει.

Νάθελ’ το πιεί κι η μάννα μου

Και με να μη με κάνει.

Κι αν μ’ έκαμε τι μ’ ήθελε,

κι αν μ’ έχει τι με θέλει.

Εγώ στα ξένα περπατώ,

στα ξένα τρώω και πίνω.

Ξένοι μου πλένουν τα σκουτιά,

ξένοι μου τα μπαλώνουν.

Τρία παιδιά, τρία παιδιά, βολιώτικα,

μας πήραν την Αννούλα,

Αννούλα μας γλυκειά.

Την πήραν και την πήγανε,

σε κλέφτικα λημέρια,

Σαρακατσάνισσα.

Πέσ’ μας Αννιώ ποιον αγαπάς,

και ποιον θα πάρεις γι’ άντρα,

Αννούλα μας γλυκειά.

Εγώ το Γιώργο αγαπώ,

κι αυτόν θα πάρω άντρα,

Σαρακατσάνισσα.

Θα πάρω αυτοκίνητο,

ωραία Αιγιώτισσα.

Και θάρθω να σε πάρω,

κόρη με τις ελιές

και με τα μαύρα μάτια,

τι έχεις κι όλο κλαίς.

Μη σε μαλώνει η μάννα σου

ωραία Αιγιώτισσα.

Η μάννα σου κι θειά σου,

κόρη με τις ελιές

και με τα μαύρα μάτια,

τι έχεις κι όλο κλαίς.

Ποιος είδε φυλικό παπά,

και διάκο αγκαστρωμένο.

Ποιος είδε κι ένα γούμενο,

τριών μερών λεχώνα.

Οι αποκρές μας ήρθανε,

τι άλλο καρτερούμε.

Παρακαλούμε το Θεό,

καλή Λαμπρή να δούμε.

Ας τραγουδήσω κι ας χαρώ,

του χρόνου ποιος το ξέρει;

Για θάμαι’δω, για θάμαι’κει,

για θάμαι σ’άλλα μέρη.

και εγω βρηκα δημοτικα τραγουδια που δε νλεε ιουτε για χριστιανικο θεο ουτε για αρχαιοελληνικο

αθεοι ηταν


ρε με δουλευετε; το θεμα εχει ξεφυγει εχει καμια σχεση αυτα που γραφεται με το θεμα;

το θεμα ειναι η αναγνωρηση του δωδεκαθεισμου

μπορειτε πανω σε αυτο να συζητατε;;;
και μπορειτε να συζητατε πανω στο καταστατικο της ομαδας που εχει το οκ απο την πολιτεια και οχι σε οποιο καταστατικο οποιας ομαδας;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 10:22:36  Εμφάνιση Προφίλ
To "σ'αγαπώ γιατί είσαι ωραία" και το "μάτια σαν και τα δικά σου" δεν είναι δημοτικά.

Γιατί πλαστογραφείς και χαλκεύεις στοιχεία πάλι Γηγενή;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.34375
Maintained by Digital Alchemy