ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΝ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 02:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Φλύαροι και αναποτελεσματικοί στην επίθεση, πανικόβλητοι και με αντιαθλητικό παιχνίδι στην άμυνα από την πρώτη κιόλας αντεπίθεση!
Xμμ...πάντως ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, δεν μου φαίνεστε για σοβαρή ομάδα, μάλλον είστε για πολλά γκολ!!!
Μεγαλοστομιες!Στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο αγαπητε.
quote:
Όπα, τα πρώτα επιστημονικά συμπεράσματα... μέσω οιωνοσκόπησης ή κατευθείαν από τον κρυστάλλινο γλόμπο; Μετά από διεξοδική ανάλυση του στατιστικού δείγματος μιας πρότασης, συναρτήσει και του προφίλ μου, βγήκε το ψυχολογικόν πόρισμα: "ανώριμος άνθρωπος"!


Παντα ετσι αυθαιρετεις στα συμπερασματα σου;Ειπα δειγμαανωριμου ,δεν εβγαλα πορισμα.Λιγο περισσοτερη προσοχη δεν θα εβλαπτε.
quote:
Σπασμωδική κι επιπόλαια η αντεπίθεσή σου, ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ... Κακός οιωνός για την εξέλιξη του αγώνα η νευρικότητα, προδίδει άσχημη ψυχολογία και ηττοπάθεια...
Διαλογο κανουμε.Σου λεει τιποτα η λεξη διαλογος ή θα μιλησουμε για ...ποδοσφαιρο!
quote:
Όχι, δεν έχω πρόβλημα με τους Πόντιους, ούτε με τις Πόντιες, αν και ανώριμος εισέτι (ας μη σου χαλάσω το πόρισμα...) .... Πάντως, αν σε θίγουν και σε χαλάνε ως Πόντιο, το σέβομαι και κόβω την πλάκα με τα ποντιακά
Το εκλαμβανω ως συγνωμη αυτο (για τα της παρενθεσεως βλεπε παραπανω).
quote:
Και η Γραφή συνιστά ν' ακούμε τους γιατρούς, ΓΙΑΤΡΕ...

Αλλα αν αυτο σε προκαλει τον γελωτα ...αμαρτανεις ...49 φορες την ημερα μετανοιες και απαγγελια του ΄ν ψαλμου πριν το...φαί!
quote:
... περί της αντιγραφής, να συμπληρώσω εγώ. Γιατί δεν είναι το ίδιο το:

"Να αγαπάς το συνάνθρωπό σου"
με το
"Να αγαπάς το συνάνθρωπό σου, όπως τον εαυτό σου"

ούτε το
"μη βλάψεις κανένα άνθρωπο"
με το
"αγάπα τον εχθρό σου"


Ο Πυθαγορας ελεγε : Μην πετας στην τυχη λογια ,καλυτερα πετα πετρα !Υπαρχει στα περι αντιγραφης σχετικο θεμα εδω ---->http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5320 .Αν δεν σου λυθουν οι αποριες τα ξαναλεμε.
quote:
Έχεις πλάκα, ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ...
Το ιδιο μου ειπε και ο ....οδοντιατρος μου !!!
quote:
Στην ανεξέλεγκτη συμπλοκή θέσεων και αντιθέσεων στο μυαλό σου, υποβάλλεις ερωτήματα τα οποία αναιρούνται από τις ίδιες τις θέσεις σου: Πώς μπορεί ο χριστιανισμός που -όπως λες- στοιχειοθέτησε την προσαρμογή του στο προϋπάρχον σύστημα αξιών, από τη μια να στηρίζεται πάνω σ' αυτό το πολιτισμικό υπόβαθρο κι από την άλλη να το υποσκάπτει ή ακόμη χειρότερα να το γκρεμίζει; Μια θέση δεν μπορεί να είναι συγχρόνως και αντίθεση. Αυτό συνιστά ΑΝΤΙΦΑΣΗ.
Οχι φιλε μου,δεν συνιστα αντιφαση η δικη μου θεση .Η πραξη αυτη του χριστιανισμου συνιστα αχαριστια, μικροψυχια, αγνωμοσυνη , φθονο, ζηλια ,εχθρα, μισος κακοβουλια, θρασος, κακια, πονηρια, συμφερον, αλαζονεια, υποκρισια, αναιδια.... θα μπορουσα να πω και αλλα πολλα ,μα πιστευω το επιασες το νοημα...
quote:
Και βέβαια εύλογα πέφτετε συνέχεια σε αντιφάσεις! Ξέρεις γιατί; Επειδή ακριβώς αρνείστε ν' αποδεχτείτε τη σύνθεση! Ποιά σύνθεση; Τον ελληνοχριστιανικό πολιτισμό, τη διαλεκτική συνάντηση του ελληνικού πνεύματος όχι με το σημερινό καθεστωτικό χριστιανισμό, αλλά με τη ΔΥΝΑΜΗ -όχι τη σοφία- του κήρυγματος 12 απλοϊκών ανθρώπων, ψαράδων ως επί το πλείστον
Ειπαμε ,πετα πετρα! Δεν υπαρχει ελληνοχριστιανισμος.Ποσο μαλλον ελληνοχριστιανικος πολιτισμος.Εφευρημα του Παπαρηγοπουλου ειναι το λημα αυτο,και ειναι αστοχο. Απο την αλλη ξερεις πολυ καλα πως οι δωδεκα μικρο ρολο ειχαν ,ολη την δουλεια την εκανε ο Παυλος.
quote:
(έχε υπόψιν, ότι ο μόνος ΙΣΜΟΣ που επικρατούσε τους 3 πρώτους αιώνους μ.Χ ήταν ο Δωδεκαθεϊσμός και μάλιστα ως στυγερό, απάνθρωπο και σφόδρα εχθρικό κατεστημένο απέναντι στη νέα θρησκεία).

Ειπαμεεεε...πετα πετρα!!!
quote:
Και μετά αναρωτιέσαι αν σεβάστηκαν οι χριστιανοί Έλληνες την αρχαία τους θρησκεία. Φυσικά και δεν τη σεβάστηκαν -αν είναι δυνατόν, την ανέχτηκαν όμως και με το παραπάνω, και χωρίς καν να εφαρμόσουν το βιβλικό Μωσαϊκό νόμο "οφθαλμόν αντί οφθαλμού"! Συνυπήρξαν μαζί δύο χιλιετίες, με εντάσεις κατά καιρούς εκατέρωθεν, αλλά συνυπήρξαν. Όσο για "τα παντα ες εδαφος ετεθησαν" -όπως ισχυρίζεσαι- εγώ θα σε ρωτήσω ποια είναι τα "παντα" και από ποιούς "ες εδαφος ετεθησαν";
Πετα πετρααααα !!!
quote:
Πάμε στις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ τώρα...
Παμε λοιπον.
quote:
Α. Εγκυκλοπαίδειες:

Ανευ σημασιας .
quote:
Β. Πηγές αρχαίων συγγραφέων
----------------------------
1. Η σημαντικότερη πτυχή της Κρόνιας λατρείας ήταν οι ανθρωποθυσίες, όπως μας πληροφορούν τόσο ο Πλούταρχος όσο και ο Πλάτωνας, ο οποίος μάλιστα μας ενημερώνει πως οι ανθρωποθυσίες στην Αρχαία Ελλάδα ήταν ΑΓΡΑΦΟΣ ΝΟΜΟΣ (έτσι εξηγείται και η εμμονή της δωδεκαθεϊστικής σας προπαγάνδας να παραπέμπετε συνέχεια σε αποδείξεις γραπτών μνημείων... ατιμούληδες οι πονηρούληδες!).

Δεν εισαι καλα ενημερωμενος αγαπητε. Σχετικα με τον Πλουταρχο ριξε μια ματια εδω--->http://anistor.co.hol.gr/greek/grback/Themistorklis.pdf 1ον) Ο Κρονος δεν αποτελουσε μερος της λατρειας του 12θεου.Επισης 2ον) ο Ηροδοτος (Ιστορικη Βιβλιοθηκη Γ΄,61.3.4),αναφερει πως "ο Κρονος ηταν κυριος της Σικελιας και της Λιβυης αλλα και της Ιταλιας και με δυο λογια συνεστησε το βασιλειο του απο τα μερη προς την Δυση " στα οποια αγαπητε μου δεν συμπεριλαμβανετε η Αιγιηδα (δηλ. η Ελλαδα ),και 3ον) μαζι του συμφωνει και ο Πλατωνας (Τιμαιος, 25e)
quote:
Ορίστε αυτούσια η πηγή:
"Επεί αυτίκα ημίν μεν ου νόμος εστίν ανθρώπους θύειν αλλ’ ανόσιον, Καρχηδόνιοι δε θύουσιν ως όσιον ον και νόμιμον αυτοίς, και ταύτα ένιοι αυτών και τους αυτών υείς τω Κρόνω, ως ίσως και συ ακήκοας. Και μη ότι βάρβαροι άνθρωποι ημών άλλοις νόμοις χρώνται, αλλά και οι εν τη Λυκαία ούτοι και οι του Αθάμαντος έκγονοι οίας θυσίας θύουσιν Έλληνες όντες."
(Πλάτωνας, Μίνως 315 b-c)

Ουτε εδω εισαι καλα ενημερωμενος φιλτατε.Το κειμενο που γραφεις ή μαλλον που αντιγραφεις, απο τους φιλους σου σκοταδιστες,ειναι αμφιβολου προελευσεως ,δεν αποδιδεται στον Πλατωνα,δια τουτο και λεγεται πως ειναι εργο του Ψευδοπλατωνος.
quote:
Ρε μπας και ήταν πράκτορας των Εβραίων ο Πλάτωνας..., ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ;

Ρωτα τους δικους σου ,κατι παραπανω θα ξερουν ,εγω ειμαι ....ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ !
quote:
2. Αλλά και στον Πλούταρχο, για τον οποίο τεκμαίρεται πως υπήρξε για κάποιο διάστημα ιερέας του Μαντείου των Δελφών και κατόπιν δηλωμένος άθεος ("περί δεισιδαιμονίας") αφού απηύδησε από τα αίσχη ο άνθρωπος... συναντάμε παρόμοιες μαρτυρίες για τις ανθρωποθυσίες της Κρόνιας λατρείας (Πλούταρχος, "Ηθικά", "Περί Δεισιδαιμονίας", 171Β).

Τα΄παμε για την Κρονια λατρεια. Η αναφορα σε θυσια ανθρωπου και μαλιστα βρεφους, ηταν αδιανοητη για τους λατρεις του Διος, οπως μαρτυρει και ο Πλουταρχος στα «Ηθικα» στο συγγραμμα «Περι δεισιδαιμονιας».
quote:
Παυσανιας
Ολοι οι ιστορικοι λενε οτι ή ακουσαν ή τους ειπαν ή οτι υπαρχει αυτος ο ταδε μυθος .Καλως η κακως δεν υπαρχουν αποδειξεις για ανθρωποθυσιες .Απο την στιγμη που οι μονες αναφορες ειναι απο φημες και δεν εχουν ιστορικη βαση δεν μπορουμε να δεχτουμε οτι γινονταν ανθρωποθυσιες.Μονο να εικασουμε μπορουμε.
quote:
5 , 6
Εδω δεν υπαρχει θυσια.
quote:
. "Ο Ερεχθέας θυσιάζει την κόρη του Χθονία με τη σύμφωνη γνώμη της, για να σωθεί η Αθήνα από το θρακικό στρατό του Ευμόλπου", ενώ ως γνωστό και η Ιφιγένεια θυσιάζεται υπέρ της εκστρατείας των Ελλήνων στην Τροία.
(ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ, Αθήνα 1986, Εκδοτική Αθηνών, τ.2 σ.30)

8. "Η κακή διακυβέρνηση της Θήβας επιφέρει ως τιμωρία την παρουσία μιας άγριας αλεπούς στον Τευμησσό και την υποχρέωση των κατοίκων να της δίνουν ένα παιδί το μήνα για να το κατασπαράξει"
(ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ, Αθήνα 1986, Εκδοτική Αθηνών, τ.2 σ.34)


Επαναλαμβανομαστε.Μονο να εικασουμε μπορουμε.Δεν υπαρχει αυτηκοη 'η αυτοπτης μαρτυρια απο κανεναν, απολυτως απο κανενα.

Αλλα και να υπηρχαν τελικα αθρωποθυσιες , δεν αποτελουσαν σε καμια περιπτωση τελετουργικα της δωδεκαθεϊστικης θρησκειας των Ελληνων,ειτε σ΄αρεσει ειτε οχι ,ετσι εχουν τα πραγματα.

Δεν πιστευω να θελεις σχολιασμο και των site που εβαλες ;

quote:
ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΕΛΟΥΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ, αδιάβαστε...

Αλλά και να μη βρεις, δεν πειράζει, μη χωλαίνεσαι. Θα ήταν ωστόσο πιο τίμιο και αξιοπρεπές να βγείτε οι Δωδεκαθεϊστές και να πείτε στον κόσμο ρητά και κατηγορηματικά ότι αποτάσσεσθε την απανθρωπία των ανθρωποθυσιών και τη λοιπή ασχημοσύνη και μυσαρότητα των λατρευτικών οργίων του αρχαίου Δωδεκαθεϊσμού κι από κει και πέρα... με γεια σας και χαρά σας να λατρεύετε όσους θεούς θέλετε, όχι μόνο 12 αλλά και 12.0000 αν γουστάρετε!
Σίγουρα ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, κατάλαβες τώρα γιατί σε ρώτησα για το νόημα και τη σκοπιμότητα της "ήπιας προσαρμογής" προηγουμένως, όμως προσποιήθηκες τον αδιάβαστο Κινέζο...
Αν απαντήσεις θα σου προσκομίσω και τις λοιπές αποδείξεις περί "ιεράς πορνείας" και "ιεροδουλείας". Τι νόμιζες, τζάμπα θα ψάχνω;


Στην τελικη ,δεν ξερω ποιος απο τους δυο μας ειναι "αδιαβαστος "!Περιμενω και τα υπολοιπα.Για ενα πραγμα να εισαι σιγουρος.Απο επιθετικος που (νομιζεις) εισαι, θα γινεις αναπληρωματικος!

quote:
Λοιπόν ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, παραμένουμε στο ΒΗΜΑ 1 μέχρι να δώσεις ως Δωδεκαθεϊστής μια σαφή και κατηγορηματική απάντηση, έστω κι αν εκπροσωπείς μόνο τον εαυτό σου. Θα είναι μια καλή αρχή...

Ξεκαθαριζω πως δεν ειμαι 12θεϊστης.Ειμαι αθεος.Παμε λοιπον στο ΒΗΜΑ 2.

Μηπως εχεις υπ΄οψιν ανθρωποθυσιες μεσα στις ιερες σας γραφες;Λεω,μηπως.

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 03:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Ψηλεεεεε. Που εισαι βρε; Ποσο ακομα θα περιμενω;

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 03:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
Τον... Μενεκράτη όντως τον αγνοώ, πώς σου ήρθε??
Τι είναι, κανένας συνομώτης θεός που βοηθάει τους χριστιανούς μήπως;?

Τον Απολογητή, αν εννοείς εκείνη την "παραλία" που "ψάρευα" σήμερα το πρωί, μου τον σύστησε ο θεός Γούγλης μόλις σήμερα, οπότε δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο καλύτερα απ' όσο εσένα!

Εντέλει, Schwabe... πρέπει επειγόντως να σε δει ΓΙΑΤΡΟΣ, νευροψυχίατρος κατά προτίμηση!

Ώστε είναι ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ όσα γράφουν ο Πλάτωνας κι ο Παυσανίας... κατά παραγγελία μάλιστα από τους Εβραιοχριστιανούς, εε Schwabe; Εξ ου και "προ Χριστού χριστιανός" ο Πλάτωνας, κατά τον Nietsche, ε; Τώρα εξηγούνται όλα, μάλιστα!

Ώστε όλες οι αναφορές των πηγών σε ανθρωποθυσίες στην Αρχαία Ελλάδα είναι ΜΥΘΟΙ, ε; Θρύλοι και παραδόσεις του λαού, και ράδιο αρβύλα!

Και οι ξένοι καθηγητές βρεττανικών κι αμερικάνικων Πανεπιστημίων αγύρτες και "ΦΕΡΕΦΩΝΑ των γνωστών «μελετητών» του διαδικτύου……"

ΜΑΛΙΣΤΑ, Professor.

Ενώ οι Θεοί του Ολύμπου είναι επαρκώς ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟΙ κι εσείς είστε οι ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ!!! ~!@#$%^&*<>?

Πάω τροχάδην για ΥΠΝΟΘΕΡΑΠΕΙΑ...

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 11:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Ας μου εξηγήσει κάποιος τι σχέση έχουν οι ανθρωποθυσίες με το θέμα μας..;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cosmos2001
Μέλος 2ης Βαθμίδας


188 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 11:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cosmos2001
quote:
Ας μου εξηγήσει κάποιος τι σχέση έχουν οι ανθρωποθυσίες με το θέμα μας..;

Ε, αντί να κάτσουμε να απαντάμε στο αν ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει (ή να μη πιστεύει) σε ότι θέλει (που η απάντηση θα έπρεπε να είναι αυτονόητη), καθόμαστε και λέμε ότι ο δικός μας θεός είναι καλύτερος από του γείτονα, οπότε, τι τον θέλει ο γείτονας το δικό του θεό? Ας κρατήσει το δικό μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 12:25:24  Εμφάνιση Προφίλ
Σβάμπε,
Αρχίζω να ανησυχώ για σένα.
Η κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις και συγχέεις πράγματα ανόμοια ή το κάνεις επίτηδες για να δυναμιτίσεις ακόμη μια φορά και αυτό εδώ το θέμα.

Αδιάβαστε,
τι περιμένεις;;; ίσως μου διέφυγε.

Το παράδειγμα που έφερες για τη συνάντηση των αρχηγών των μονοθεϊστικών θρησκειών, δεν έχει καμιά σχέση με τη συζήτησή μας.

Οι εθνικοί δεν συγκεντρώθηκαν για να συζητήσουν για θέματα που αφορούν την κοινωνία μας.

Βλέπουμε ότι δημιούργησαν ένα όργανο το οποίο θα συντονίζει και θα ελέγχει τις εθνικές παγανιστικές εκκλησίες.

Ορίστε και ένα απόσπασμα από τη διακήρυξή τους:

[Ιδρύσαμε σήμερα το "World Congress of Ethnic Religions" (W.C.E.R. Παγκόσμιο Συνέδριο Εθνικών Θρησκειών), με σκοπό την βοήθεια όλων των εθνικών θρησκευτικών ομάδων και κινήσεων να επιβιώσουν και ν' αλληλοϋποστηριχθούν. Σύνθημά μας είναι "Ενότητα μέσω της Πολυμορφίας".]

***Μη σε γελάει το "σκοπό τη βοήθεια", είναι η καμουφλαρισμένη έκφραση για να πουν με σκοπό το συντονισμό και τον έλεγχο .......

Αν το δεις σε παγκόσμια κλίμακα, όλα τα World Congress συντονίζουν και ελέγχουν τις δραστηριότητες των μελών τους.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι πρόκειται για παγκοσμιοποιημένο καπέλωμα της "πατρώας θρησκείας";;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 13:15:34  Εμφάνιση Προφίλ
Θα ήθελα να εκφράσω και μια απορία:

Γιατί όλοι όσοι δηλώνουν "Άθεοι" εδώ μέσα, είναι πολέμιοι του Χριστιανισμού και συμπαθούν έως και υπερασπίζονται τον παγανισμό;


Γιατί, όταν διαβάζεις την επιχειρηματολογία τους, θαρρείς ότι διαβάζεις την ιστοσελίδα του Ρασσιά;;;

Τι σόι αθεϊσμός να είναι αυτός άραγε;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 14:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Παρακαλούνται οι συμμετέχοντες της συζήτησης να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους, να αποφεύγουν διαπληκτισμούς, ειδικά σε θέματα που έχουν συζητηθεί άπειρες φορές στο παρελθόν, και να διατηρήσουν τον διάλογο σε πολιτισμένο επίπεδο.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 14:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Το παράδειγμα που έφερες για τη συνάντηση των αρχηγών των μονοθεϊστικών θρησκειών, δεν έχει καμιά σχέση με τη συζήτησή μας.


Μπα; Ετσι λες;

Ο Aρχιεπίσκοπος Aλβανίας Aναστάσιος ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Aθηνών, αντεπιστέλλον μέλος της Aκαδημίας Aθηνών λεει :

Προ καιρού, ένας γνωστός μου καθηγητής πανεπιστημίου μού τηλεφώνησε για να με παρακινήσει να πάρουμε μια πρωτοβουλία για την ειρήνη. H πρότασή του ήταν να συγκεντρωθούν ηγέτες και διανοούμενοι των μεγάλων θρησκευμάτων και να αποφασίσουμε να διαγράψουμε από τα ιερά μας κείμενα ό,τι αντιστρατεύεται στην ειρήνη και ενισχύει τον πόλεμο. Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τιιιιιιιιιιιιιιιιιι; Πωωωωωωωωωωωως;

Μα δεν σταματα εκει .Ο σκοπος (της Παγκοσμιου Διασκεψης Θρησκειας και Ειρηνης (?)) δεν ειναι ενας .Προσεξε : Στη Διακήρυξη του Kοινοβουλίου των Θρησκειών του Kόσμου προστέθηκε η θέση ότι κανείς δεν έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιεί την κάθε είδους περιουσία του χωρίς ενδιαφέρον για την ανάγκη της κοινωνίας και ολοκλήρου του πλανήτη. H περιουσία, μεγάλη ή μικρή, συνεπάγεται ευθύνη - η χρήση της πρέπει συγχρόνως να εξυπηρετεί το κοινό καλό . Ελα ελαααααα ...κατι βγηκε τωρα. Δηλαδη βρε Ψηλε ,τα λεφτα μου, θα μου πει ο Χριστοδουλος τι θα τα κανω; Μηπως θα χρειαστει και αιτηση -με χαρτοσημο των 100 e!- για να μας εξυπηρετηση; Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι και....τω χρηματι ...κυριως !!

Ο σκοπος σας (οχι των απλων πιστων οπως εσυ), δεν ειναι να βοηθησουν τον κοσμο ,αλλα να τον εκμεταλευτουν παντοιοτροπως,με προσχημα τις επιταγες των ιερων γραφων.!Αυτο για μενα ,ειναι ο σκοπος ολων των θρησκειων ,ανεξαιρετως.

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 15:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Θα ήθελα να εκφράσω και μια απορία:

Γιατί όλοι όσοι δηλώνουν "Άθεοι" εδώ μέσα, είναι πολέμιοι του Χριστιανισμού και συμπαθούν έως και υπερασπίζονται τον παγανισμό;


Γιατί, όταν διαβάζεις την επιχειρηματολογία τους, θαρρείς ότι διαβάζεις την ιστοσελίδα του Ρασσιά;;;

Τι σόι αθεϊσμός να είναι αυτός άραγε;;;


δεν ειμαι "αθεος" αλλα αθεος
δεν ειμαι πολεμιος του χριστιανισμου αλλα της βλακειας
δεν συμπαθω κανενα ισμο
για να καταλαβεις ψηλε εγω βλεπω και τις δυο πλευρες σαν κομικ
και τους ηρωες σε καθε θρησκειας σαν ηρωες καθε κομικ
οταν βγαινει καποιος και μου λεει οτι ο σουπερμαν ειναι αληθινος αλλα δεν ειναι αληθινος ο μπατμαν και οσοι το νομιζουν ειναι βλακες τοτε εγω πρεπει να του δειξω
οτι λεει βλακειες
και ο μονος τροπος ειναι αυτος
αν τωρα ερθει καποιος που πιστευει οτι ο μπατμαν ειναι αληθινος αλλα δεν ειναι ο σουπερμαν και οσοι το νομιζουν ειναι βλακες παλι θα του δειξω με τον ιδιο τροπο οτι ειναι βλακας

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 16:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
Γιατί όλοι όσοι δηλώνουν "Άθεοι" εδώ μέσα, είναι πολέμιοι του Χριστιανισμού και συμπαθούν έως και υπερασπίζονται τον παγανισμό;


Δεν συμπαθώ ούτε υπερασπίζομαι τον παγανισμό. Υπερασπίζομαι την διαφορετικότητα του ατόμου και το δικαίωμα της θρησκευτικής του αυτοδιάθεσης. Αν αυτό είναι τόσο δύσκολο να γίνει αντιληπτό ακόμα και τώρα, τότε μάλλον δεν υπάρχει γέφυρα επικοινωνίας(θέλω να πιστεύω πως θα υπάρξει)
Και πώς χαρακτηρίζεις έναν "πολέμιο" του χριστιανισμού? Ας πούμε ένας που θα αμφισβητήσει τις αρχές και τα διδάγματα του χριστιανισμού είναι για σένα πολέμιος Ψηλέ? Πληροφοριακά ρωτάω...

quote:
Γιατί, όταν διαβάζεις την επιχειρηματολογία τους, θαρρείς ότι διαβάζεις την ιστοσελίδα του Ρασσιά;;;

Δεν με ενδιαφέρει τι πρεσβεύει ο εν λόγω κύριος. Εγώ εδώ μέσα μιλάω για πάρτη μου. Τώρα αν συμπίπτουν κάποιες απόψεις μου με κάποιες του Ρασσιά δεν ευθύνομαι εγώ γι'αυτό. Πάντως φαίνεται ότι εσύ Ψηλέ μου, την έχεις μελετήσει ενδελεχώς τη σελίδα του Ρασσιά ε??

Ψηλε open your mind Υπάρχουν και Ελληνες που δεν θελουν συνειδητά να είναι χριστιανοί και να ασπαστούν κάτι άλλο ή και τίποτα. Που το πρόβλημα? Γιατί χτυπάς τον κώδωνα του κινδύνου που μια μερίδα το πράττει αυτό και αναγνωρίστηκε από το κράτος??(αν τελικά ισχύει η είδηση). Μην κατασκευάζεις εχθρούς και δαίμονες εκεί που δεν υπάρχουν...

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 30/04/2006 16:21:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 20:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
<<Είναι ξεκάθαρο πια πως ο Ελληνικός νεοπαγανισμός είναι αναπόσπαστο μέρος του παγκόσμιου παγανιστικού κινήματος, το οποίο ανα-πτύχθηκε από τους σκοτεινούς κύκλους της λεγομένης Υδροχοϊκής «Νέας Εποχής», της Νέας Τάξεως Πραγμάτων και της Παγκοσμιοποιήσεως.>>

αυτα ειναι λογια του ψηλου
μας λεει οτι οι κακοι νεοπαγανιστες θελουν την παγκοσμιοποοιηση ενω η καλη μας η εκκλησια θελει να μας κρατησει την ελληνικη μας ταυτοτητα

βλεπωντας τηλεοραση ειδα εκπληκτος οτι η εκκλησια που θελει πανω απο ολα να μην εχουμε παγκοσμιοποιηση να εχει δυο παπαδες ολιγον τι μαυρους και οχι ελληνες
απο αυτο και μονο φαινεται οτι η εκκλησια για το μονο που νιαζεται ειναι το πως θα φαει λεφτα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 22:13:33  Εμφάνιση Προφίλ
Bartimaeus:
«Τον Απολογητή, αν εννοείς εκείνη την "παραλία" που "ψάρευα" σήμερα το πρωί, μου τον σύστησε ο θεός Γούγλης..»

Σου πάει φίλτατε, σου πάει πολύ ο Γούγλης!!!! Συνέχισε το ΨΑΡΕΜΑ, μπορεί να σου βγει και….κανένα εξ αποκαλύψεως λαβράκι βρε!!!

Bartimaeus:
«Εντέλει, Schwabe... πρέπει επειγόντως να σε δει ΓΙΑΤΡΟΣ, νευροψυχίατρος κατά προτίμηση!»

Μάλιστα Κύριε!!! Ότι πει η…..εξοχότητα σας!!

Σας χαλάμε εμείς τώρα χατίρι, αμ δε!!!!!!!!!!!

Bartimaeus:
«Ώστε είναι ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ όσα γράφουν ο Πλάτωνας κι ο Παυσανίας... κατά παραγγελία μάλιστα από τους Εβραιοχριστιανούς, εε Schwabe; Εξ ου και "προ Χριστού χριστιανός" ο Πλάτωνας, κατά τον Nietsche..»

Τα έκανες ΣΑΛΑΤΑ φίλτατε.

Όταν αναφέρονται διάφοροι συγγραφείς ΣΕ ΜΥΘΟΥΣ, όταν αναφέρονται στα ΟΣΑ ΑΚΟΥΣΑΝ, ιδιαίτερα δε για πράγματα που τοποθετούνται στην ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ, τότε γνωρίζουμε ότι ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΛΛΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΥ ΜΥΘΟΥ!

Αν, λέμε ΑΝ, αντί απλά να ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΕΙΣ τα όσα εδώ και εκεί ψαρεύεις φρόντιζες και να ΣΚΕΦΤΕΙΣ, τότε θα αντιλαμβανόσουν και τις διαφορές μεταξύ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ και ΜΥΘΩΝ.

Θέσφατο δεν υπάρχει κύριε……«ερευνητή» Bartimaeus, και ΟΛΟΙ και ΟΛΑ κρίνονται άπαξ και διατυπωθούνε ως άποψη. Τόσο ο Πλάτωνας όσο και ο Παυσανίας είπαν ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ για τα όσα ΑΚΟΥΣΑΝ, και τα όσα ΑΚΟΥΣΑΝ (και όχι είδαν!) ήταν ΜΥΘΟΙ και ΛΑΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ.

Με άλλα λόγια…….ΑΕΡΑΣ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟΣ!

Bartimaeus:
«Και οι ξένοι καθηγητές βρεττανικών κι αμερικάνικων Πανεπιστημίων αγύρτες και "ΦΕΡΕΦΩΝΑ των γνωστών «μελετητών» του διαδικτύου…»

Καθηγητές και καθηγήτριες, πέρασαν και θα περάσουν ΑΝΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ. Και λοιπόν?

Τεκμήρια έχεις άνθρωπε μου? (πέραν της εμμονής που διακατέχεσαι..) Κανένα σοβαρό ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΥΡΗΜΑ που να στηρίζει του καθηγητάδες σου έχεις?

Αν όχι, τζάμπα μην κουράζεις. Πριν να προβείς στις «ανακαλύψεις» σου (τρομάρα σου..) μας τα είπαν και άλλοι πολλοί. Τα ίδια και απαράλλαχτα….

Bartimaeus:
«Πάω τροχάδην για ΥΠΝΟΘΕΡΑΠΕΙΑ.»

Ίσως το καλύτερο που σου απομένει…..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 22:22:42  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Η κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις και συγχέεις πράγματα ανόμοια ή το κάνεις επίτηδες για να δυναμιτίσεις ακόμη μια φορά και αυτό εδώ το θέμα.»

Κοίτα να δεις Ψηλέ, στο έχω πει και παλαιότερα: στερείσαι βασικών θεολογικών γνώσεων, και έτσι, άγεσαι και φέρεσαι μεταξύ διαφόρων ανακοινώσεων που τυχαίνει να εντοπίζεις, δίχως όμως να είσαι ποτέ σε θέση να χρωματίσεις τα θέματα που καταπιάνεσαι με προσωπικές απόψεις, κάτι που σε φέρνει και σε αδιέξοδο άπαξ και σου τεθούνε ερωτήματα που δεν άπτονται των όσων έχεις κόψει και ράψει από διάφορες σελίδες και συντάκτες.

Αυτό βέβαια, δεν αποτελεί δικιά σου πρωτοτυπία, είναι η διέξοδος όσων αισθάνονται θιγμένοι για τα περί του Χριστιανισμού.

Κάνε μου την χάρη λοιπόν, και είτε μάθε πριν εμπλακείς είτε μελέτησε και ξαναπές τα μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 23:55:06  Εμφάνιση Προφίλ
Αδιάβαστε,
Δεν κατάλαβα τι θες να πεις με τη παραπομπή που θέτεις σχετικά με τον Αρχιεπίσκοπο Αλβανίας (όσοι ξέρουν μπορούν να ομολογήσουν για την Αγιότητα αυτού του ανθρώπου).
Δεν κατάλαβα; Προς τι η έκπληξή σου από τη διαπίστωση περί ανέφικτου, που κάνει ο Αλβανίας;;
****Αν θες, πες μα και από που αντλείς τις πληροφορίες σου, να μπορούμε και εμείς να τις διασταυρώνουμε.


Όσον αφορά τον πλούτο, γιατί σου προκαλεί αντίδραση η δήλωση που έκαναν;; Μήπως δεν είναι κοινή παραδοχή ότι ο πλούτος σήμερα είναι άνισα κατανεμημένος και για τούτο το λόγο υπάρχει φτώχεια;;
Ας μην μπούμε τώρα στα περί σωστού και λάθους, δίκαιου και άδικου γιατί οι ανισότητες είναι τεράστιες στον κόσμο μας φίλε μου.
Το ότι υπάρχουν και κακοί λειτουργοί στο χώρο του κλήρου δεν πρέπει να λειτουργεί ως δικαιολογία για να σπιλώνουμε τον κλήρο στο σύνολό του.

Και πάλι όμως, το θέμα μας δεν είναι αυτό. Σου το είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, οι εθνικοί δεν συγκεντρώνονται για να συζητήσουν παρόμοια θέματα.

Τελικά το δέχεσαι ή όχι ότι, αυτοί που αντιπροσωπεύουν το ΥΣΕΕ, κατευθύνονται και ελέγχονται από «άνωθεν»;;

Εγώ, πάντως, αν ήμουν παγανιστής, δεν θα ήμουν καθόλου σύμφωνος με την πολιτική του ΥΣΕΕ.

Γηγενή,
Η δήλωσή σου περί κόμικς και βλακείες, δηλώνει τουλάχιστον υπεροψία και αλαζονεία εκ μέρους σου.
Για να μην πω περισσότερα, δεν έχω παρά να σου ζητήσω να μου παραθέσεις στοιχεία που να αποδεικνύουν τα περί κόμικς, καθώς και περί της προχωρημένης ευφυΐας σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 00:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
δεν έχω παρά να σου ζητήσω να μου παραθέσεις στοιχεία που να αποδεικνύουν τα περί κόμικς, καθώς και περί της προχωρημένης ευφυΐας σου.

για την ευφυια μου εχουν ολοι να το λενε αν θες μπορω να σου παραθεσω
ενυπογραφη δηλωση μαθηματικου μου απο το γυμνασιο που με αποκαλει εκολαπτομενο ευκληδη

για τα κομικς
οταν λεει οτι τα αστρα ειναι σημεια φωτεινα που τα εβαλε εκει ο θεος
οταν λεει οτι ο ηρωας εβαλε ολα τα ζωα μεσα στην κιβωτο
οταν λεει οτι πεταγε πισω του πετρες και εβγεναν ανθρωποι
οταν σταματησε τον ηλιο να κινητε για να σκοτωσει ολους τους εχθρους του
και αλλα πολλα μονο σαν κομικ μπορει καποιος να τα δει


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 01:20:02  Εμφάνιση Προφίλ

Agnostic
Στην προκειμένη περίπτωση, πολέμιος του Χριστιανισμού είναι κάποιος που ενώ συζητάμε ένα θέμα που δεν έχει να κάνει με το Χριστιανισμό, αυτός, συνεχώς, στρέφει τα βέλη κατά του Χριστιανισμού.

Πολέμιος του Χριστιανισμού είναι εκείνος που ενώ του παραθέτεις πλήθος ιστορικών στοιχείων, αυτός συνεχίζει να σου ζητά στοιχεία και να κάνει ότι δεν καταλαβαίνει.

Πολέμιος του Χριστιανισμού είναι εκείνος που βγάζει σκάρτους ιστορικούς, επιστήμονες εξειδικευμένους στο τομέα τους, λόγω του ότι δεν του κάνουν το χατίρι και του χαλάνε τη μπαρουφοεπιχειρηματολογία του.

Πολέμιος του Χριστιανισμού είναι εκείνος που προσπαθεί να μας πείσει ότι ο παγανισμός = αρχαίος ελληνικός πολιτισμός (επιστήμες, τέχνες, γράμματα) και το αντίστροφο, χλευάζοντας τον Χριστιανισμό.

........ και άλλα πολλά που βλέπουμε και θα δούμε εδώ μέσα.


Δεν αμφισβήτησα ποτέ το δικαίωμα του καθενός να πιστεύει όπου θέλει. Εγώ αυτό που λέω είναι πως τα διάφορα «νεοπαγανιστικά κινήματα» (τουλάχιστον ορισμένα από αυτά αν όχι όλα) στη χώρα μας υποκινούνται από εξωτερικές δυνάμεις που ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ με την αναβίωση του αρχαίου ελληνικού πάνθεου!

Έλα όμως που η μερίδα που λες ότι αναγνωρίστηκε από το κράτος, όπως βλέπουμε, δεν αναγνωρίζεται από αυτούς που αξιώνουν να είναι ΜΟΝΟΝ αυτοί οι «καλοί Δωδεκαθεϊστές». Εσύ, τι έχεις να πεις σχετικά επ’ αυτού;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 01:23:22  Εμφάνιση Προφίλ
Ε ρε αυτό με τα κόμικς τι μου θυμίζει……

Για να φέρουμε και λίγο….άρωμα στο αρχικό θέμα περί της ιστορικότητας ή όχι του Ιησού, θα δανειστώ από έναν φίλο το παρακάτω κείμενο «ιστορικής επιχειρηματολογίας», ώστε να έχουμε κατά νου και ένα «άλλο» μέτρο σύγκρισης του σκεπτικού που αναπτύσσουνε όσοι διαρκώς λένε «μα, είναι δυνατόν να μην υπήρξε και να το πιστεύουνε?»

Ας δούμε λοιπόν τα τεκμήρια της ιστορικότητας του….ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ!!!

Υπάρχουν κάποιοι κακεντρεχείς νεοεποχιτες (κυρίως οπαδοί του Μπατμαν) που αρνουνται την ιστορικότητα του Σούπερμαν! Για να δούμε λοιπόν τις ιστορικές μαρτυρίες που βεβαιώνουν ότι ο Σούπερμαν υπήρξε!!

1) Το βεβαιώνουν τόσα άτομα που τον είδαν να σώζει κόσμο από διάφορα ατυχήματα.

2) Υπάρχει πλούσια αναφορά στα κόμικς τη DC που βεβαιώνει την ύπαρξη του.

3) Τόσο η Λανα Λαγκ όσο και η Λοις Λειν είχαν μακροχρόνια σχέση μαζί του.

4) Υπάρχει στον τηλεφωνικό κατάλογο της Νέας Υόρκης το όνομα Κλαρκ Κεντ, όπως υπάρχει και στο δημοτολόγιο του Τεξας όπου γεννήθηκε.

5) Οι επιστήμονες παρατήρησαν ένα άστρο να καταστρέφεται και να γίνεται σούπερ νοβα, δίχως αμφιβολία το άστρο αυτό ήταν ο Κρυπτον.

6) Έχουν βρεθεί μετεωρίτες με μεταλλικό υλικό, άρα δεν μπορούν οι επιστήμονες να αποκλείσουν την ύπαρξη κρυπτωνιτη.

7) Οι γραφές της DC λένε οτι έζησε στη Μητρόπολη. Πράγματι, ακόμα και σήμερα, η Νέα Υόρκη λέμε οτι είναι μια μεγάλη μητρόπολη.

8 ) Ακόμα και ο ίδιος ο Μπατμαν έχει συνεργαστεί μαζί του, όπως και πληθώρα άλλων υπερηρωων.

9) Σε μια ταινία του, ο Σουπερμαν προκαλεί πλήρη πυρηνικό αφοπλισμό. Πράγματι, οι συνομιλίες για αυτό το θέμα είναι σε καλό δρόμο (λέμε τώρα..), ενώ εξαιτίας του αποσοβήθηκε και η κρίση των πύραυλων το 61.

10) Τόσος κόσμος διαβάζει βιβλία του, βλέπει ταινίες του, αγοράζει αναμνηστικά του, ακόμη και τη στολή του, τι κέρδος έχουν να πουν ψέματα? Η μήπως αυτό που πιστεύουν είναι ένα ψέμα?

11) Κάποιοι λένε οτι δεν υπάρχουν αναφορές των ιστορικών της περιόδου. Αυτό δεν είναι αλήθεια, υπάρχουν και σήμερα τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων όπως "Ο Σουπερμαν απο την Παρασκευή σε όλες τις αίθουσες κινηματογράφων", "Ο Σουπερμαν εβγαλε 2 εκατομμύρια δολάρια το πρώτο σαββατοκύριακο στο Λος Αντζελες" και άλλες σύγχρονες ιστορικές παραπομπές.

12) Ο ίδιος ο Σουπερμαν είχε πει ότι οι άνθρωποι θα τον απορρίψουν και δεν θα τον θέλουν, αλλά την ώρα της ανάγκης τους θα τον ξαναθυμηθούν!!!!!

13) Ακόμα και σήμερα λέμε "αυτό είναι ακατόρθωτο, μονό ο Σουπερμαν μπορεί να το κάνει"!

14) Ο Νίτσε είχε προφητεύσει τον ερχομό του Σούπερμαν (υπερανθρωπου) πολύ πριν τη γέννηση του. Μάλιστα, είχε προβλέψει και τον τόπο καταγωγής του, αφού είπε ότι δεν θα είναι αρχικά φανερός (Κρυπτων).

15) Σε μια ελληνική ταινία της εποχής αναφέρονται οι σουπερμαντολινες, φάρμακα που κάνουν κάποιον Σουπερμαν για λίγο……

Αυτά για τον Λόγο της Κυριακής…….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 02:02:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Schwabe
Για να φέρουμε και λίγο….άρωμα στο αρχικό θέμα περί της ιστορικότητας ή όχι του Ιησού, ........


Agnostic,
Ορίστε ένα δείγμα που έρχεται να επισφραγήσει αυτά που σου έγραψα στο πιο πάνω μήνυμά μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 02:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial
Και τωρα μια ερωτηση, που θα πρεπει να απαντησουν οι δωδεκαθειστες...


Ο χριστιανισμος, αναφερει εναν τριαδικο θεο. Απο το ...τριο αυτο, ο μεν Θεος βρισκεται στον ουρανο, το αγιο πνευμα ειναι... πνευμα, και ο χριστος αναληφθηκε στους ουρανους. Με λιγα λογια, δεν μπορουμε να τους δουμε.


ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ ΘΕΟΙ ΟΜΩΣ, κατοικουν στον Ολυμπο, και επισκεπτονται τους ανθρωπους, επεμβαινουν στα πραγματα και στις καταστασεις, εμφανιζονται ως ανθρωποι αλλα και μεσα σε λαμψη, και γενικα... κυκλοφορουν αναμεσα μας! ΠΡΟΚΑΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ολους αυτους τους ευφανταστους "εθνικους", να φερουν βιντεο της Αθηνας, φωτογραφιες της Αρτεμις, κανα mms με τον ποσειδωνα, και γενικα ΟΡΑΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. Αντε, περιμενουμε...

_________________________


"... Ο φανατισμός του, ο σαδισμός του, το σκλαβωμένο του μυαλό και οι απολυταρχικές του απόψεις σε καμία περίπτωση δεν προσιδιάζουν σε θεράποντα της επιστήμης."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 02:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Αδιάβαστε,
Δεν κατάλαβα τι θες να πεις με τη παραπομπή που θέτεις σχετικά με τον Αρχιεπίσκοπο Αλβανίας (όσοι ξέρουν μπορούν να ομολογήσουν για την Αγιότητα αυτού του ανθρώπου).
Δεν κατάλαβα; Προς τι η έκπληξή σου από τη διαπίστωση περί ανέφικτου, που κάνει ο Αλβανίας;;


Τι ειναι αυτο που δεν καταλαβες φολε μου. Για να σε βοηθησω ομως να καταλαβεις ,λεω το εξης: Ειπες οτι :Οι εθνικοί δεν συγκεντρώθηκαν για να συζητήσουν για θέματα που αφορούν την κοινωνία μας , εννοωντας πως οι εκπροσωποι σας συγκεντρωθηκαν για να λυσουν τα προβληματα της κοινωνιας μας.Ενα απο τα προβληματα αυτα ειναι και η ανησυχια που εχουν οι λαοι, για ειρηνικη συνυπαρξη .Διατεινεστε λοιπον οτι ,ανιδιοτελης σκοπος σας ειναι η ευημερια και η ειρηνη μεταξυ των λαων (ολων των λαων) της υφηλιου.Αυτο ομως δεν ειναι εφικτο ,οπως λεει ενας εκ των καθοδηγητων σας.Τι λοιπον ειναι αυτο που δεν καταλαβες δηλαδη ,το οτι αποδιδεις αλλο νοημα στην διακυρηξη των εθνικων ενω εθελοτυφλεις στις διακυρηξεις των ορθοδοξων;Βολικο δεν λεω,αλλα ανηθικο!
quote:
Όσον αφορά τον πλούτο, γιατί σου προκαλεί αντίδραση η δήλωση που έκαναν;; Μήπως δεν είναι κοινή παραδοχή ότι ο πλούτος σήμερα είναι άνισα κατανεμημένος και για τούτο το λόγο υπάρχει φτώχεια;;
Ας μην μπούμε τώρα στα περί σωστού και λάθους, δίκαιου και άδικου γιατί οι ανισότητες είναι τεράστιες στον κόσμο μας φίλε μου.
Το ότι υπάρχουν και κακοί λειτουργοί στο χώρο του κλήρου δεν πρέπει να λειτουργεί ως δικαιολογία για να σπιλώνουμε τον κλήρο στο σύνολό του.
Δεν μου προκαλει καμια εντυπωση ,ποσο μαλλον αντιδραση,φιλτατε!Ειμαι πεπεισμενος για την ανισομεγεθη κατανομη του πλουτου.Τουτο ομως ,δεν διδει το δικαιωμα σε κανεναν να μου αφαιρεση τα κεκτημενα (εν προκειμενω :τα πλουτη μου ) που με ιδρωτα (ή οχι ) αποκτησα , αγαπητε μου! Το θλιβερο ειναι ,πως η εκκλησια σας ,ως στυγνος δικτατορας ,ή επιβητορας θα ελεγα καλυτερα ,θελει αυτα που αποκτησα να τα κανει κτημα της, οχι να τα δωσει σ΄αυτους που τα΄χουν πραγματικα αναγκη ,αλλα να τα καρπωθει για ιδιοτελης σκοπους ,οπως εκ των πεπραγμενων της τεκμαιρετε.

Μην αφηνεις λοιπον να αιωρειται η εντυπωση ,πως θελουν το καλο μας οι χριστιανοπληκτοι πατερες μας, ενω συμπερασματικα καταληγεις πως οι εθνικοι θελουν το αντιθετο, παραφραζοντας τα λεγομενα των (ως ειθισται).

quote:
****Αν θες, πες μα και από που αντλείς τις πληροφορίες σου, να μπορούμε και εμείς να τις διασταυρώνουμε.
Απο εδω : http://www.aegean.gr/agios-therapontas/magazine/hospitality/periodical/epikoinonia/religion.html.Αλλα για να θελεις να το διασταυρωσεις ,σημαινει πως κατι σε πειραξε ή δεν σου "εκατσε καλα". Νομιζω ;
quote:
Τελικά το δέχεσαι ή όχι ότι, αυτοί που αντιπροσωπεύουν το ΥΣΕΕ, κατευθύνονται και ελέγχονται από «άνωθεν»;;
Οχι ,αλλα μικρη σημασια εχει,ή καλυτερα ποσως μ΄ενδιαφερει.!Απο την διακυρηξη :Το Ύπατο Συμβούλιο των Ελλήνων Εθνικών (ΥΣΕΕ) έχει δημιουργηθεί με σκοπό την υπεράσπιση και ανάδειξη της αυθεντικής Ελληνικής παραδόσεως, θρησκείας και τρόπου ζωής.
Το ΥΣΕΕ μάχεται για το δικαίωμα να υπάρχουμε και να ζούμε σύμφωνα με τις αθάνατες Ελληνικές αξίες και ιδεώδη, για μια κοινωνία που η δημοκρατία, η αριστεία, η ελευθεροπρέπεια, η ανθρωπιστική παιδεία και η ανεκτικότητα θα έχουν τον πρώτο λόγο.
Αυτο που μ΄ενδιαφερει ειναι να μην κροϊδευετε τον κοσμο με "ανοητες" και παραπλανητικες ,α-λογες τοποθετησεις .

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 03:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
@Ostria
quote:
Ας μου εξηγήσει κάποιος τι σχέση έχουν οι ανθρωποθυσίες με το θέμα μας..;

Θέμα: "ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑΝ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΝ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟ"

Ostria, αν ένας ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΟΥ χτυπήσει την πόρτα του σπιτιού σου κρατώντας στο ένα χέρι ΜΑΧΑΙΡΙ και στο άλλο το ΦΑΛΛΟ του και συγχρόνως σε απειλεί, σε βρίζει και σε συκοφαντεί, τότε έχεις περίπου τις εξής τρεις επιλογές:

* ή θα φωνάξεις βοήθεια, αν φοβηθείς
* ή θα τον σκυλοβρίσεις και θα του κλείσεις την πόρτα κατάμουτρα για την αναίδεια και το θράσος του
* ή στην καλύτερη περίπτωση θα του ζητήσεις, όσο πιο ψύχραιμα κι ευγενικά μπορείς, να ΣΥΜΜΟΡΦΩΘΕΙ για να του επιτρέψεις να διαβεί την πόρτα του σπιτιού σου.

Προσωπικά, όσον αφορά το Δωδεκαθεϊσμό, επιλέγω την τρίτη περίπτωση και ...Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ.

@Ψηλός
Απορία Ψηλού:

quote:
Θα ήθελα να εκφράσω και μια απορία:

Γιατί όλοι όσοι δηλώνουν "Άθεοι" εδώ μέσα, είναι πολέμιοι του Χριστιανισμού και συμπαθούν

έως και υπερασπίζονται τον παγανισμό;


Το χωριό που φαίνεται... ΑΘΕΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ
Το κολαούζο που δε θέλει... ΕΝΘΕΟΙ 12ΘΕΪΣΤΕΣ

Είμαστε όλοι μας μια "αγαπημένη" συντροφιά ΑΘΕΩΝ!

http://www.powwows.com/gathering/images/smilies/circle.gif

@Schwabe[/blue]
Εντάξει μεγάλε, αφού μας τα είπες τώρα, τράβα και το καζανάκι και χαλάρωσε... μη πάθεις και κάνα εεγκεφαλικό και τό 'χουμε τύψεις, βρε παιδί. COOLάρισε λιγάκι!

Μόλις ηρέμησεις, μπορείς να μου δώσεις μια στοιχειωδώς τεκμηριωμένη απάντηση σε κάτι απλό, νομίζω;

"Οι Καρχηδόνιοι κάνανε ανθρωποθυσίες;"

Μόνο αυτό, τίποτα άλλο.

@ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ[/blue]
ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΕ, δεν κάνω γαργάρες, μη χαίρεσαι... Προς το παρόν μελετώ την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα περίπτωση με τον Πλούταρχο στο Themistorklis.pdf που μου έστειλες και σ' ευχαριστώ γι' αυτό.

Σύντομα -ελπίζω- θα έχεις σχόλιό μου. Τα λέμε.

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 03:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Και τωρα μια ερωτηση, που θα πρεπει να απαντησουν οι δωδεκαθειστες...
Ο χριστιανισμος, αναφερει εναν τριαδικο θεο. Απο το ...τριο αυτο, ο μεν Θεος βρισκεται στον ουρανο, το αγιο πνευμα ειναι... πνευμα, και ο χριστος αναληφθηκε στους ουρανους. Με λιγα λογια, δεν μπορουμε να τους δουμε.
Βρε velial ,κατσε και σκεψου λιγο σοβαρα το ολο θεμα.Υπαρχει σημερα,κανενας θεος "εν ενεργεια" ,δηλαδη ας πουμε ,ορατος;Οχι βεβαια! Ουτε προκειται να υπαρξει στον αιωνα τον απαντα!Δεν μπορει να υπαρξει κατι που δεν ...υπαρχει.Πως αλλιως εξηγεις το γεγονος οτι ολοι οι δηθεν θεοι ,παγκοσμιως ,υπηρξαν ή εκαναν την εμφανιση τους πριν απο μας (αλλα για μας) και σημερα ουδεις; Κανενας δεν μας υπολογιζει πια;Τι ειδους ενδιαφερον ειναι αυτο;

quote:
ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ ΘΕΟΙ ΟΜΩΣ, κατοικουν στον Ολυμπο, και επισκεπτονται τους ανθρωπους, επεμβαινουν στα πραγματα και στις καταστασεις, εμφανιζονται ως ανθρωποι αλλα και μεσα σε λαμψη, και γενικα... κυκλοφορουν αναμεσα μας!
Σαν να λεμε δηλαδη :"εν ειδη περιστερας" ;Ειναι κανεις φιλε μου,απο το παρων topik που ισχυριστηκε κατι τετοιο;

quote:
ΠΡΟΚΑΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ολους αυτους τους ευφανταστους "εθνικους", να φερουν βιντεο της Αθηνας, φωτογραφιες της Αρτεμις, κανα mms με τον ποσειδωνα, και γενικα ΟΡΑΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. Αντε, περιμενουμε...
Γιατι ρε φιλε !Ολα αυτα που ζητας μπορει να "φτιαχτουν" οπως και τα θαυματα του...Χριστου επι παραδειγματι.Το Windows Media Player δηλαδη ειναι ενα μετριο "εργαλειο σκηνοθεσιας" video ,ή το fhoto shop ας πουμε για τις φωτογραφιες ,οσο για τα mms ειδες τι "θαυματα" κανει η vodafon !Παντως μια λυση θα ηταν να πηγαινες σε κανενα μουσειο .Εκει ,αν δεν το ξερεις ,υπαρχουν (οσα απεμειναν απο τους... Αλαριχους) πολλα προ Χριστου εποχης ΟΡΑΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ,που θα μπορουσαν να πεισουν περισσοτερο απο τα ΑΟΡΑΤΑ (=ΟΡΑΤΑ κατ εσας)Χριστιανικα στοιχεια!


" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 04:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
@ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ[/blue]
ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΕ, δεν κάνω γαργάρες, μη χαίρεσαι... Προς το παρόν μελετώ την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα περίπτωση με τον Πλούταρχο στο Themistorklis.pdf που μου έστειλες και σ' ευχαριστώ γι' αυτό.

Σύντομα -ελπίζω- θα έχεις σχόλιό μου. Τα λέμε


ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ παρακαλω κυριε, ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ .Εγω δεν σε ειπα Miki mouse (ηχητικη ομοιοκαταληξια ομως ε;)Θα περιμενω εν αγωνιως το πορισμα της μελετης σας,ουπς, sorry,της μελετης σου.

Τα λεμε.

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 04:47:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αδιάβαστε,
Δεν κατάλαβα τι θες να πεις με τη παραπομπή που θέτεις σχετικά με τον Αρχιεπίσκοπο Αλβανίας (όσοι ξέρουν μπορούν να ομολογήσουν για την Αγιότητα αυτού του ανθρώπου).
Δεν κατάλαβα; Προς τι η έκπληξή σου από τη διαπίστωση περί ανέφικτου, που κάνει ο Αλβανίας;;


Τι ειναι αυτο που δεν καταλαβες φολε μου. Για να σε βοηθησω ομως να καταλαβεις ,λεω το εξης: Ειπες οτι :Οι εθνικοί δεν συγκεντρώθηκαν για να συζητήσουν για θέματα που αφορούν την κοινωνία μας , εννοωντας πως οι εκπροσωποι σας συγκεντρωθηκαν για να λυσουν τα προβληματα της κοινωνιας μας.Ενα απο τα προβληματα αυτα ειναι και η ανησυχια που εχουν οι λαοι, για ειρηνικη συνυπαρξη .Διατεινεστε λοιπον οτι ,ανιδιοτελης σκοπος σας ειναι η ευημερια και η ειρηνη μεταξυ των λαων (ολων των λαων) της υφηλιου.Αυτο ομως δεν ειναι εφικτο ,οπως λεει ενας εκ των καθοδηγητων σας.Τι λοιπον ειναι αυτο που δεν καταλαβες δηλαδη ,το οτι αποδιδεις αλλο νοημα στην διακυρηξη των εθνικων ενω εθελοτυφλεις στις διακυρηξεις των ορθοδοξων;Βολικο δεν λεω,αλλα ανηθικο!

Εγώ δεν εννοώ τίποτα από αυτά που εσύ καταλαβαίνεις φίλε Αδιάβαστε.
Εσύ είσαι αυτός που θέλησες να πεις κάτι με τις παραπομπές σου, αλλά δεν είναι συναφείς με αυτό που συζητάμε.
Δεν έκανα καμιά σύγκριση.
Αρχίζω να πιστεύω ότι κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις.

Και για να σε βοηθήσω να κατανοήσεις λιγάκι αυτά που διαβάζεις, ας πάρουμε το απόσπασμα που μας ξεφούρνισες:

«Προ καιρού, ένας γνωστός μου καθηγητής πανεπιστημίου μού τηλεφώνησε για να με παρακινήσει να πάρουμε μια πρωτοβουλία για την ειρήνη. H πρότασή του ήταν να συγκεντρωθούν ηγέτες και διανοούμενοι των μεγάλων θρησκευμάτων και να αποφασίσουμε να διαγράψουμε από τα ιερά μας κείμενα ό,τι αντιστρατεύεται στην ειρήνη και ενισχύει τον πόλεμο. Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο !»

Που είδες εσύ ότι η φράση «κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο» συνεπάγεται και τη στάση/απόφαση ή τη θέλησή του να συμμετάσχει στην προτεινόμενη συγκέντρωση;
Τη διαπίστωσή του αυτή, μήπως μας παρέθεσες το υπόλοιπο του συλλογισμού του για να δούμε πώς την αναλύει;;

Από το απόσπασμα που παραθέτεις, ο κάθε νοήμων άνθρωπος, καταλαβαίνει ότι ο Άγιος Αλβανίας, προσπάθησε να εξηγήσει στον γνωστό του καθηγητή πανεπιστημίου, είτε ότι η συγκέντρωση των ηγετών είναι ανέφικτη, είτε ΤΟ ΓΙΑΤΙ η διαγραφή από τα ιερά κείμενα ...... είναι ανέφικτη, και όχι την προσωπική του θέληση.

Να θεωρήσω ότι ατυχώς κατάλαβες ή ότι πρόκειται για ηθελημένη διαστρέβλωση του λόγου του Αγίου Αλβανίας;;

Αν σου πω εγώ πως η ειρήνευση στη Μέση Ανατολή είναι ανέφικτη, εσύ θα καταλάβεις πως αυτό είναι η θέλησή μου ή ότι αυτό είναι το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγω ΚΡΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ;;

quote:

quote:
Όσον αφορά τον πλούτο, γιατί σου προκαλεί αντίδραση η δήλωση που έκαναν;; Μήπως δεν είναι κοινή παραδοχή ότι ο πλούτος σήμερα είναι άνισα κατανεμημένος και για τούτο το λόγο υπάρχει φτώχεια;;
Ας μην μπούμε τώρα στα περί σωστού και λάθους, δίκαιου και άδικου γιατί οι ανισότητες είναι τεράστιες στον κόσμο μας φίλε μου.
Το ότι υπάρχουν και κακοί λειτουργοί στο χώρο του κλήρου δεν πρέπει να λειτουργεί ως δικαιολογία για να σπιλώνουμε τον κλήρο στο σύνολό του.

Δεν μου προκαλει καμια εντυπωση ,ποσο μαλλον αντιδραση,φιλτατε!Ειμαι πεπεισμενος για την ανισομεγεθη κατανομη του πλουτου.Τουτο ομως ,δεν διδει το δικαιωμα σε κανεναν να μου αφαιρεση τα κεκτημενα (εν προκειμενω :τα πλουτη μου ) που με ιδρωτα (ή οχι ) αποκτησα , αγαπητε μου! Το θλιβερο ειναι ,πως η εκκλησια σας ,ως στυγνος δικτατορας ,ή επιβητορας θα ελεγα καλυτερα ,θελει αυτα που αποκτησα να τα κανει κτημα της, οχι να τα δωσει σ΄αυτους που τα΄χουν πραγματικα αναγκη ,αλλα να τα καρπωθει για ιδιοτελης σκοπους ,οπως εκ των πεπραγμενων της τεκμαιρετε.

Μην αφηνεις λοιπον να αιωρειται η εντυπωση ,πως θελουν το καλο μας οι χριστιανοπληκτοι πατερες μας, ενω συμπερασματικα καταληγεις πως οι εθνικοι θελουν το αντιθετο, παραφραζοντας τα λεγομενα των (ως ειθισται).



Αχ βρε Αδιάβαστε, ειλικρινά, δεν ξέρω αν πιστεύεις σε όσα γράφεις ή τα γράφεις μόνο και μόνο για να με κοντράρεις;;
Ποιος βρε με ιδρώτα ΠΛΟΥΤΙΣΕ σήμερα ή στον αιώνα τον άπαντα; κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, εμένα ή τον κόσμο που τυχόν μας διαβάζει;
Τουλάχιστον, να ήσουνα λίγο ειλικρινής;;

Το τι κάνει η Εκκλησία, φαίνεται από το έργο της.
Εγώ φίλε μου δεν ξεκίνησα ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σύγκριση. Δεν είπα εγώ αν θέλουν το καλό μας η Ορθόδοξη Εκκλησία ή οι εθνικοί.
ΕΣΥ άρχισες αυτή τη σύγκριση, αφού δεν θέλησες να μιλήσεις επί του θέματος, αλλά αμέσως έτρεξες να αρπάξεις το γνωστό βοηθητικό δεκανίκι. Εθισμένος, μάλλον, στην γνωστή τακτική των εθνικών (μήπως είσαι εθνικός και εσύ;).


quote:

quote:
****Αν θες, πες μα και από που αντλείς τις πληροφορίες σου, να μπορούμε και εμείς να τις διασταυρώνουμε.
Απο εδω : http://www.aegean.gr/agios-therapontas/magazine/hospitality/periodical/epikoinonia/religion.html.Αλλα για να θελεις να το διασταυρωσεις ,σημαινει πως κατι σε πειραξε ή δεν σου "εκατσε καλα". Νομιζω ;

Να σου πώ,
αυτά που με πειράζουν είναι τα φασόλια όταν τα τρώγω.
Τι το πιο φυσικό από το να θέλει κάποιος να δει από που ψαρεύει τις παραπομπές τους ο συνομιλητής του;;;
****Ο οποίος, συνομιλητής του, επιπλέον, τις ερμηνεύει κατά το δοκούν!!!

quote:

quote:
Τελικά το δέχεσαι ή όχι ότι, αυτοί που αντιπροσωπεύουν το ΥΣΕΕ, κατευθύνονται και ελέγχονται από «άνωθεν»;;
Οχι ,αλλα μικρη σημασια εχει,ή καλυτερα ποσως μ΄ενδιαφερει.!Απο την διακυρηξη :Το Ύπατο Συμβούλιο των Ελλήνων Εθνικών (ΥΣΕΕ) έχει δημιουργηθεί με σκοπό την υπεράσπιση και ανάδειξη της αυθεντικής Ελληνικής παραδόσεως, θρησκείας και τρόπου ζωής.
Το ΥΣΕΕ μάχεται για το δικαίωμα να υπάρχουμε και να ζούμε σύμφωνα με τις αθάνατες Ελληνικές αξίες και ιδεώδη, για μια κοινωνία που η δημοκρατία, η αριστεία, η ελευθεροπρέπεια, η ανθρωπιστική παιδεία και η ανεκτικότητα θα έχουν τον πρώτο λόγο.
Αυτο που μ΄ενδιαφερει ειναι να μην κροϊδευετε τον κοσμο με "ανοητες" και παραπλανητικες ,α-λογες τοποθετησεις .

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "



Εγώ δεν είδα πουθενά στις αθάνατες Ελληνικές αξίες, να θεωρείται ο άνθρωπος ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΟΝ.
Φαίνεται πως μας μιλάς-νε (οι του ΥΣΕΕ) για άλλες Ελληνικές αξίες, δικές τους.
Είναι άξιον λόγου το πώς καταφέρνουν κάποιοι να τα κάνουν όλα έναν αχταρμά και να τα πουλάνε καλοπακεταρισμένα, συνήθως σε αθώους νέους γεμάτους αυθορμητισμό και θυμό συνάμα.

Λοιπόν Αδιάβαστε,
Ας αφήσουμε λοιπόν το Χριστιανισμό.
Εδώ συζητάμε για την αυθεντικότητα του κινήματος των εθνικών μιας που βλέπουμε ότι η πολιτεία αναγνωρίζει κάποιες οργανώσεις τους. Κατά τη γνώμη σου, ας πούμε το ΥΣΕΕ, είναι κάτι που γεννήθηκε και ανδρώθηκε στη χώρα μας ή είναι κάτι που έλκει τις ρίζες του σε εκτός των συνόρων μας εδάφη, όπως και παίρνει και τις κατευθυντήριες γραμμές του (δεν κατάλαβα αυτό που είπες ότι λίγη σημασία έχει);;

Σε ικανοποιεί η επιταγή, κατώτερο ων, ότι μπορεί κάποια μέρα, ελεύθερα (??????), να πάρεις χαμπάρι την παρουσία των θεών και να τους αποδώσεις τις πρέπουσες τιμές;;

Ας ασχοληθούμε με αυτό που αφορά τη θρησκευτική τους ταυτότητα και ας αφήσουμε τα περί αυθεντικής ελληνικής παράδοσης, τρόπου ζωής, αξίες, ιδεώδη, ...... που αυθαίρετα χρησιμοποιούν ως γαρνιτούρα για να πουλήσουν το προϊόν τους.

Να ελπίζω ότι θα μου απαντήσεις πάνω σε αυτό που σε ρωτάω;;;;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 10:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ :Δεν μου προκαλει καμια εντυπωση ,ποσο μαλλον αντιδραση,φιλτατε!Ειμαι πεπεισμενος για την ανισομεγεθη κατανομη του πλουτου.Τουτο ομως ,δεν διδει το δικαιωμα σε κανεναν να μου αφαιρεση τα κεκτημενα (εν προκειμενω :τα πλουτη μου ) που με ιδρωτα (ή οχι ) αποκτησα , αγαπητε μου! Το θλιβερο ειναι ,πως η εκκλησια σας ,ως στυγνος δικτατορας ,ή επιβητορας θα ελεγα καλυτερα ,θελει αυτα που αποκτησα να τα κανει κτημα της, οχι να τα δωσει σ΄αυτους που τα΄χουν πραγματικα αναγκη ,αλλα να τα καρπωθει για ιδιοτελης σκοπους ,οπως εκ των πεπραγμενων της τεκμαιρετε.

Άν και ο συλλογισμός σου είναι πολύ σωστός, δέν βρίσκεται εκεί η ουσία του Χριστιανισμού. Ο αληθινός χριστιανός ποτέ δέν έχει σάν δόγμα την περιουσία που έβγαλε με κόπο, να την δώσει στον άλλον που δέν έχει επειδή βαριόταν να δουλέψει. Δίνει κάτι απο το περίσευμα του που δέν χρειάζεται σε όποιον το έχει ανάγκη άν φυσικά το αξίζει αλλά πάντοτε με την θέληση του και για λόγους οίκτου και ευσπλαχνίας.
Δέν είναι απαραίτητο να δώσεις κάτι στον άλλον επειδή είναι φτωχός υπάρχουν 1000 άλλοι ακόμα λόγοι όπως η ευγνωμοσύνη, η αγάπη, η αναγνώριση της αξίας και πολλά άλλα.
Κύριο μέλημα είναι η αλληλοβοήθεια και όχι ο ωφελιμιστικός εγωισμός

Τώρα ο τρόπος που δρά τις περισσότερες φορές η εκκλησία μας σίγουρα δέν είναι καθόλου σωστός ξεχνώντας την ουσία του χριστιανισμού και βάζοντας μπροστά το κερδοσκοπικό συμφέρον των εκπροσώπων της. Άλλωστε και τα περσυνά σκάνδαλα των ιερωμένων που αποκαλύφθηκαν επιβεβαιώνει οτι έχει πάρει πολύ κακό δρόμο. Αποτέλεσμα ο λαός έχει αρχίσει να αμφισβητεί τον χριστιανισμό απο την ρίζα του, ενώ θα έπρεπε να γιουχάρει τους κακούς του εκπροσώπους που τον διασύρουν.

Edited by - snoopy on 01/05/2006 10:42:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 10:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Ostria, αν ένας ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΟΥ χτυπήσει την πόρτα του σπιτιού σου κρατώντας στο ένα χέρι ΜΑΧΑΙΡΙ και στο άλλο το ΦΑΛΛΟ του και συγχρόνως σε απειλεί, σε βρίζει και σε συκοφαντεί, τότε έχεις περίπου τις εξής τρεις επιλογές:

Βρε τι διαβάζω πρωί-πρωί. Πάμε καλα;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 11:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
Σε ικανοποιεί η επιταγή, κατώτερο ων, ότι μπορεί κάποια μέρα, ελεύθερα (??????), να πάρεις χαμπάρι την παρουσία των θεών και να τους αποδώσεις τις πρέπουσες τιμές;;

οχι
μην ξεχνας οτι και ο χριστιανισμος τα ιδια λεει
ειμαιστε κτυστα αρα κατοτεροι απο το ακτυστο θεο
μας εχει δωσει το δικαιωμα της επιλογης
ποια η διαφορα βρε ψηλε;;;;
μην μου πεις παλι τα <<αδερφοι και αδερφες μου μανα και πατερας μου ειναι αυτοι που με ακουνε>>
γιατι αυτο το ειπε ο χριστος οταν του ειαπν οτι ειχαν ερθει να τον δουν η μητερα του και τα αδερφια του
και αυτος ειπε το <<ποια ειναι η μητερα μου και ποιοι οι αδερφοι μου;
μητερα και αδερφους εχω οσους ειναι εδω >> καιεδιξε το πλυθος
απαρνηθηκε την οικογενεια του ψηλε και την απαρνηθικε γιατι δεν χωρευε στον ρυθμο που βαρουσε παλαμακια
μημπος ξεχνας και το χριστιανικο<<τι δουλεια εχω εγω με σενα;;>>
που ειπε στην μητερα του στον γαμο εν καννα οταν του ειπε οτι το κρασι τελιωσε
τι δουλεια εχει λοιπον ο θεος με μια θνητη;;;
γι αυτο σου λεω ψηλε τα πραγματα ειναι τα ιδια το ρουχο που τα ντυνουν αλαζει

αληθεια τι εγινε με τις απαντησεις;;;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 12:48:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σε ικανοποιεί η επιταγή, κατώτερο ων, ότι μπορεί κάποια μέρα, ελεύθερα (??????), να πάρεις χαμπάρι την παρουσία των θεών και να τους αποδώσεις τις πρέπουσες τιμές;;

οχι
μην ξεχνας οτι και ο χριστιανισμος τα ιδια λεει
ειμαιστε κτυστα αρα κατοτεροι απο το ακτυστο θεο
μας εχει δωσει το δικαιωμα της επιλογης
ποια η διαφορα βρε ψηλε;;;;
μην μου πεις παλι τα <<αδερφοι και αδερφες μου μανα και πατερας μου ειναι αυτοι που με ακουνε>>
γιατι αυτο το ειπε ο χριστος οταν του ειαπν οτι ειχαν ερθει να τον δουν η μητερα του και τα αδερφια του
και αυτος ειπε το <<ποια ειναι η μητερα μου και ποιοι οι αδερφοι μου;
μητερα και αδερφους εχω οσους ειναι εδω >> καιεδιξε το πλυθος
απαρνηθηκε την οικογενεια του ψηλε και την απαρνηθικε γιατι δεν χωρευε στον ρυθμο που βαρουσε παλαμακια
μημπος ξεχνας και το χριστιανικο<<τι δουλεια εχω εγω με σενα;;>>
που ειπε στην μητερα του στον γαμο εν καννα οταν του ειπε οτι το κρασι τελιωσε
τι δουλεια εχει λοιπον ο θεος με μια θνητη;;;
γι αυτο σου λεω ψηλε τα πραγματα ειναι τα ιδια το ρουχο που τα ντυνουν αλαζει

αληθεια τι εγινε με τις απαντησεις;;;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Βρε Γηγενή,
γιατί τα μπουρδουκλώνεις όλα;;;;;;;;;;;;;;;
Το γεγονός που αναφέρεις εσύ δεν έχει καμιά σχέση με το πώς βλέπει ο Χριστός τους ανθρώπους (ανώτερους-κατώτερους), όπως συμβαίνει με τους θεούς, σύμφωνα πάντα με την αναφορά του ΥΣΕΕ.

Κι αν θέλεις, το πρώτο παράδειγμά σου είναι ακόμη ένα παράδειγμα, όπως και αυτά που ανέφερα εγώ, στο οποίο ο Χριστός μας λέει ότι στην αγάπη του δεν υπάρχουν αποκλειστικότητες. Μητέρα του είναι η κάθε γυναίκα και αδέλφια του είναι ο καθένας από εμάς.

Γιατί τόση δυσκολία να κατανοήσεις τα πιο απλά πράγματα;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 12:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Μητέρα του είναι η κάθε γυναίκα και αδέλφια του είναι ο καθένας από εμάς.

που τον δεχονται σαν θεο
αλλιως στα παλια του τα παπουτσια η πραγματικοι του συγγενεις

τι εγινε με τις απαντησεις;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy