ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 3".
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 49
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 21:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Διαβάστε και διαλέξτε.....

http://www.oodegr.com/oode/istoria/o8wmanoi/mwameth_porthitis1.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 21:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Παιδιά ας το πάρουμε χαμπάρι....οι ΗΠΑ αμολήσαν τα σκυλάκια τους μετά τις διαδοχικές "αταξίες" της Ελλάδας. Τα πράγματα πίσω δεν γυρνάνε.

Όπως το είχαμε πει εδώ και 2 μήνες μετά το βέτο, οι Τούρκοι θα κλιμακώνουν τις προκλήσεις με τις πλάτες ΗΠΑ οπότε και κάποια στιγμή ετοιμάζεται (να είστε σίγουροι) θερμό επεισόδιο.

Μόνο που λογαριάσανε χωρίς τον ξενοδόχο γιατί αυτή τη φορά θα φάνε τα μούτρα τους (δυστυχώς για αυτούς).
Προσωπικά πιστεύω ότι το καλοκαίρι δύσκολα θα περάσει όπως όλα τα άλλα. Άλλωστε και γύρω μας τα πράγματα το καταδεικνύουν. Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση σε λίγο θα πεινάσει όλος ο πλανήτης, θα μολυνθεί όλος ο πλανήτης, τα συστήματα έχουν καταρρεύσει και ο κόσμος βρίσκεται σε μια απίστευτη σύγχυση.

Σε 2 εβδομάδες ας φωτίσει ο Θεός τον Γράψα να πάει εκεί και να τιμήσει την ένδοξη μας ιστορία με ένα νέο ηρωϊκό ΟΧΙ απέναντι στις σουλτανικές αντιλήψεις και απαιτήσεις των στρατηγών της "φίλης" μας Τουρκίας. Έχω την αίσθηση ότι θα πράξει κατα συνείδηση και όχι αυτό που θα του υπαγορεύσουν ενδεχομένως οι ηττοπαθείς μας πολιτικοί.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 21:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Όπως τα λες είναι Στάυρο.
Οπότε είμαστε εν αναμονή.Ελπίζω να μην μας ντροπιάσει και ο Γράψας και να υψώσει άφοβα το ανάστημα του (μας).


Ελληνα ,
διάβασα ,βιαστικά ομολογουμενως, το λινκ που παραθέτεις.
Περαν του οτι δεν τους ξέρω τους συγκεκριμένους ΟΟΔΕ (αν ξέρει κάποιος για την ομάδα αυτη ας πει , γιατί σε τέτοιες οργανώσεις είμαι κάπως καχύποπτος).
Πρόσεξε λοιπόν στο σημείο που λέει οτι ενας Τραπεζούντιος του πρότεινε να ενώσει τις θρησκείες επειδή δήθεν είχαν πόλλά κοινά.
Πόσα κοινά μπορεί να έχει ο Χριστιανισμός με μια θρησκεία που χρησιμοποιεί τα Jihad για να κάνει επεκτατικούς πολέμους;Γιατί και την κατάληψη της Πόλης ως Ιερό Πόλεμο την παρουσίασαν.Una faccia Una razza με τους Σταυροφόρους δηλαδή...


"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 22:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Η ομάδα ΟΟΔΕ είναι ορθόδοξη. Μάλιστα στο site τους επισυνάπτουν

1) Μια επιστολή του πατέρα Μεταλληνού

και

2) Μια αναφορά από την Πειραϊκή εκκλησία

που αναφέρουν ότι η σελίδα εκφράζει γνήσιες ορθόδοξες θέσεις. Άλλωστε οι πιο πολλοί που γράφουν είναι θεολόγοι. Οπότε μη φοβάσαι.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 22:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
Φίλε Δημήτρη δεν ξέρω αν έχεις ακουστά τους αλεβίδες που θεωρούνται κρυπτοχριστιανοί και τους σηίτες που είναι οι κεμαλιστές.....

Πάντως ο Σουλτάνος Μωάμεθ Β΄ήταν αλεβής.....

Όσο για την ΟΟΔΕ ισχύουν τα όσα είπε ο φίλος Σταύρος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELLHNAS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 22:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELLHNAS
http://www.mikrasiates.gr/print.php?sid=22

Για τον Πληθυσμό της Τουρκίας.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 22:58:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βυζαντινός
Χυδαίος είναι αυτός που παρεμβαίνει σε ένα forum το οποίο ασχολείται με προφητείες αγίων της χριστιανικής πίστης και με αλαζονικό και υπεροπτικό ύφος απορρίπτει όλα όσα λέγονται,προσβάλωντας τα πιστεύω του 97% του Ελληνικού Έθνους.

Οπως κάποιος θεωρεί τις προφητείες "θεόσταλτες", "θεοφανερωμένες" και τα συναφή, και έχει το δικαίωμα να το εκφράζει αυτό σε ένα δημόσιο φόρουμ, έτσι και κάποιος άλλος έχει το δικαίωμα να τις θεωρεί "ανοησίες", "τροφή για αφελείς", "παραληρήματα" και επίσης να το εκφράζει στο ίδιο φόρουμ.

Εν κατακλείδι

1. Χυδαίος είναι όποιος εκφράζεται χυδαία, όπως έκανες εσύ.

2. Οτιδήποτε γράφεται σε δημόσιο φόρουμ, υπόκειται σε κριτική, αποδοχή, απόρριψη, συμπλήρωση, ανασκευή, διόρθωση, κτλ. ΑΠ'ΟΛΟΥΣ!

3. Η απόρριψη των ιδεών ή των πεποιθήσεων κάποιου δεν συνιστά χυδαιότητα, ούτε προσβολή. Η προσωπική προσβολή με χυδαίες λέξεις και ακόμη περισσότερο χυδαίο πνεύμα άποτελεί χυδαιότητα.

Ο χαρακτηρισμός μιας προφητείας, για παράδειγμα, ως "ανοησία" δεν είναι προσβλητικός. Είναι προσωπική πεποίθηση του γράφοντος. Ο χαρακτηρισμός προς εσένα ή προς όποιο άλλο μέλος ως "ανόητου" είναι προσβλητικός. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Για το "97% του ελληνικού έθνους", προφανώς θα αστειεύεσαι.

Ελπίζω να μην κάνεις το λάθος να θεωρήσεις την μη ανταπόδωση των ύβρεών σου εκ μέρους μου ως ένδειξη αδυναμίας. Θεώρησέ το σαν απαξίωση.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 23:10:20  Εμφάνιση Προφίλ
Οι Τούρκοι αυτή την στιγμή φανατίζουν τον λαό τους - προετοιμάζουν το έδαφος στο εσωτερικό τους.


8 Μαίου, Μέρα μεσσημέρι σαν να έσβησε κάποιος τα φώτα και σκοτείνιασε η Τουρκία και όλοι μαζί με μια φωνή, ο εκ πενίας βασιλεύς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 23:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Ωραία λοιπόν,

Θεωρώ ότι το να πιστεύει κανείς στην ανυπαρξία μετά θάνατον και στη θεοποιημένη λογική και επιστήμη, απορρίπτοντας την έννοια της θρησκείας, είναι κάτι περισσότερο από ανοησία. Είναι μια τύφλωση η οποία απορρέει από τον εγωισμό ο οποίος έχει καλλιεργηθεί από την τραγική ψευδαίσθηση μιας δήθεν υπαρξιακής αυτάρκειας του ανθρώπου.

Δεν νομίζω να προσβάλλα κάποιον Macedon, δεν μίλησα με χυδαίο τρόπο. Απλά έθεσα σε κριτική κάποια από αυτά που ακούγονται εδώ μέσα.

Και επίσης δηλώνω ακόμα μια φορά την απόλυτη πίστη στη πρώτη πρόταση της υπογραφής που έχω βάλει σε κάθε μου post μέσα σε αυτό το φόρουμ.

Σεβαστές οι απόψεις σου, δημοκρατία έχουμε, αλλά κινούνται σε τελείως διαφορετικό μήκος κύματος από το πνεύμα αυτού του topic και ως εκ τούτου μάλλον παρεμποδίζουν τη συζήτηση από το να φέρνουν νέα δεδομένα για συζήτηση.

Θα υπάρχουν σίγουρα πιο ενδιαφέροντα topics για εσάς. Προσωπικά για παράδειγμα δεν θα έμπαινα ποτέ σε topics για φαντάσματα και μούμιες και πυραμίδες και ούφο. Απορώ γιατί χάνετε το χρόνο σας, πραγματικά....!!!!!!

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 23:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
Ρε Σταύρο και στους υπόλοιπους αναφέρομαι, σε μια παρέα έχουν δικαίωμα όλοι να μιλούν, είναι προυπόθεση να δέχονται όλοι την άποψη της πλειοψηφίας?Το ζητούμενο είναι να μην ντρέπονται να μας πουν τη δική τους άποψη...δηλαδή άτομα που χλευάζουν τις δικές μου απόψεις πχ και παράλληλα πιστεύουν στην επιστήμη κ μονο τα θεωρώ πιο ηλίθια αποτι αυτά εμένα...
Αν κάποιος δε συμφωνεί καλό θα ήταν με στοιχεία να θέσει την άποψή του απαντώντας συγκεκριμένα...
Η απάντηση "δεν έχει γίνει τπτ από αυτά που είπατε πριν 4 χρόνια" πχ ειναι ΠlΠ@!Εγω δεν είχα πει κάτι, και κάποια μπορεί να έγιναν...Αν φίλε θες να πεις τη μλκια σου απλά τοτε καλύτερα μην στείλεις, αν απλά έχεις αντίθετη άποψη υπάρχουν ευηκοα ώτα που θα χάρουν να σε ακούσουν!
Αυτά για τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 23:46:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
stavros77
Θα υπάρχουν σίγουρα πιο ενδιαφέροντα topics για εσάς.

Για εμάς; Ενας είμαι!

quote:
stavros77
Απορώ γιατί χάνετε το χρόνο σας, πραγματικά

Εμείς οι ένας;

quote:
stavros77
Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 23:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Κοίτα να δεις φίλε Stvd.

Αν υπάρχει ένα τόπικ για ούφο και ενώ τα παιδιά συζητάνε χαρούμενα και ανταλλάσουν απόψεις για το τι είδε ο καθένας (ο ένας είδε ούφο το καλοκαίρι, ο άλλος είδε πράσινα ανθρωπάκια κτλ) και μπω εγώ μέσα και κάνω απλά μια παράθεση και τους λέω

"Τι πιστεύετε μωρέ σοβαροί άνθρωποι...κτλ κτλ κτλ"

σε ρωτάω...έχω βοηθήσει την κατάσταση?
Έχω πει κάποιο επιχείρημα για να ακούσω κάποιο αντεπιχείρημα ή απλά έχω μπει αφενός για να παίξω τον έξυπνο και αφετέρου να τους την σπάσω?

Το θέμα εδώ είναι ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ. Και σαφώς υπάρχουν χιλιάδες εκεί έξω που δεν πιστεύουν. Τι μπορούν να προσφέρουν εδώ μέσα? Να αλλάξουν γνώμη σε μας?....λίγο δύσκολο.

Αλλά και να προσπαθούσαν, εντάξει να το δεχτούμε, αλλά να προσπαθούσαν ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

Δεν μπορείς κύριε να κατηγορείς τις προφητείες όταν
1) Δεν τις γνωρίζεις
και
2) Δεν γνωρίζεις καν το πνεύμα της θρησκείας που τις γέννησε.

Καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου? Σαφώς και είναι ελεύθερα τα παιδιά να συμμετέχουν αλλά το κάνουν άγαρμπα και χωρίς επιχειρήματα ώστε να μας δώσουν μια ευκαιρία να αντικρούσουμε την επιχειρηματολογία τους.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 23:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Φίλε μου Macedon ο λόγος που χρησιμοποίησα πληθυντικό είναι γιατί δεν τα λέω μόνο σε σένα αλλά σε όλα τα παιδιά που κατά καιρούς πραγματοποιήσανε "εποικοδομητικές" παρεμβάσεις σε αυτό το τοπικ. Περίμενα να το καταλάβεις η αλήθεια. Σαφώς και ξέρω ότι είσαι ένας.

Αν γίνεται σε παρακαλώ συντοπίτη να φάμε καμιά άλλη πίτα, η κολοκυθόπιτα δεν μου αρέσει ιδιαίτερα.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 00:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Μπράβο Στάυρο.Μας εκφράζεις όλους τόσο εύστοχα!
Πραγματικα είσαι εξαιρετικός άνθρωπος.
Δεν θέλω να αδικήσω κανέναν , όλα τα ατομα που μιλάνε σοβαρά εδω μέσα είναι αξιόλογα.
Αλλα εσυ σαν να έχεις το χάρισμα μου φαίνεται!

Δεν προσβάλλεις δεν ειρωνεύεσαι ποτέ και είσαι πραγματικά άξιος συνομιλητής.

Χαίρομαι που έχω την ευκαιρία να είμαι σε ένα φόρουμ μαζί σου.


"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 00:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Να είσαι καλά φίλε Δημήτρη αλλά δεν είμαι ούτε 1/10 από αυτά που λες.
Λίγες σελίδες πιο πίσω αν ανατρέξεις θα δεις ότι με τον trexagireve δεν ήμουνα και όπως περιγράφεις.

Απλά με λυπεί η απιστία....χωρίς να θέλω να παίξω εγώ τον σωστό πιστό...μόνο αυτό δεν είμαι (ο Κύριος ξέρει).

Έστω και ένα παιδί αν ξυπνήσει από αυτή τη συζήτηση για μένα αρκεί.
Πολύ σύντομα πιστέυω θα βρεθούμε όλοι προ δύσκολων καταστάσεων.

Και κάτι άλλο για να προχωρά η συζήτηση.
Δε μπορώ να αναφέρω λεπτομέρειες γιατί δεν έχω την έγκριση αλλά σήμερα έλαβα ένα email από ένα παιδί που μου ανέφερε ότι έχει προσωπικές εμπειρίες και από στρατιωτικούς και από σεβάσμιους γέροντες του Όρους ότι ο Γράψας ΟΝΤΩΣ άκουσε από τον γέροντα Παϊσιο τα λόγια που αναφέρονται σε τόσα και τόσα βιβλία και sites. Είχε πάει μαζί με κάποιον άλλο στρατιωτικό και μάλιστα ήτανε σε πολύ μικρό βαθμό τότε.
Όπως γνωρίζετε δεν θα κάτσει για πολύ καιρό ως Α/ΓΕΕΘΑ και μου φαίνεται ότι έχει αυτό και το επόμενο καλοκαίρι. Αυτό το καλοκαίρι πάντως θα είναι δύσκολο. Προσευχή από όλους μας χρειάζεται.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 01:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
macedon προσβαλεις λεγοντας ασυναρτησιες του τυπου
quote:
Για το "97% του ελληνικού έθνους", προφανώς θα αστειεύεσαι.

Μα εσυ αστιευεσαι φυσικα.Τοσοι ειναι οι χριστιανοι ορθοδοξοι και οτι και να λες δεν αλλαζει.Ξυπνα πια.2008 εχουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 02:34:58  Εμφάνιση Προφίλ
Θα πιστέψει κανείς πως άτομα σαν και σένα αγαπητέ Μίξαλ είναι κανόνας και όχι εξαίρεση στο δόγμα σου...

macedon


_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ
ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗΣ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΜΕΛΟΥΣ

17/5/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 02:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213
Ας υποθέσουμε πως ο αριθμός 97% είναι υπερβολικός καθώς δεν αφορά μετρήσεις (γκάλοπ) αλλα ληξιαρχικές πράξεις.Αυτό δε σημαίνει οτι είναι ψευδής , απλά οι πολίτες δεν ρωτήθηκαν , αλλα δηλώθηκαν.

Ας δούμε τι προκύπτει και απο γκάλοπ όμως , όπου ο καθής δικαιούται να μιλήσει ελεύθερα:
Συγκεκριμένα: http://www.icap.gr/news/index_gr_7345.asp

Μέτρηση του 2005 παρακαλω!
Θα τα παραθέσω και εδώ για όσους βαριούνται να επισκεφθούν το λινκ:
(αποσπάσματα)
Η έρευνα που πραγματοποίησε η TNS ICAP σε συνεργασία με την Gallup International Association σε 68 χώρες, σε 5 ηπείρους.

Τα αποτελέσματα της έρευνας αναδεικνύουν ότι η πλειοψηφία των πολιτών σε παγκόσμιο επίπεδο (66%) δηλώνουν ότι είναι θρησκευόμενοι... όσο για εμάς τους Έλληνες, όχι μόνο είμαστε οι πιο θρησκευόμενοι πολίτες στην Ευρώπη, αλλά συγχρόνως κατατασσόμαστε στους 10 πιο θρησκευόμενους λαούς παγκοσμίως.

Με αριθμούς για την Ελλάδα:
ι δέκα χώρες οι οποίες εμφανίζονται να έχουν το υψηλότερο ποσοστό θρησκευόμενων πολιτών είναι η Γκάνα (96%), η Νιγηρία (94%), η Σενεγάλη (90%), οι Φιλιππίνες (90%), η Κένυα (89%), ο Παναμάς (88%) η Ινδία (87%), η Ελλάδα (86%), το Κόσοβο (86%), και τέλος, το Καμερούν (86%). Είναι αξιοσημείωτο ότι ανάμεσα στις δέκα αυτές χώρες - πλην της Ελλάδας - δεν υπάρχει κάποια χώρα της Ευρώπης, αλλά ούτε και οι ΗΠΑ, μια χώρα στην οποία τα τελευταία χρόνια ειδικά, η θρησκεία φαίνεται να διαδραματίζει πρωταγωνιστικό ρόλο.

Χμ τελικά 86% δεν είναι αρκετό για να αναθεωρήσεις φίλε Macedon;
(αν θές απο το 86% κόψε όσες μονάδες νομίζεις οτι είναι θρησκευόμενοι αλλα όχι Χριστιανοί Ορθόδοξοι )
Ας πούμε 80% η και 70%! Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειοψηφία.


"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "

Edited by - Dimitris213 on 13/05/2008 02:47:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στώμεν Καλώς
Μέλος 1ης Βαθμίδας


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 04:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Στώμεν Καλώς
Φίλε Μακεδών, το όνομά σου σημαίνει "πολύ ψηλός". Το δε όνομα του "Μιχαήλ32" σημαίνει "ποιός είναι σαν τον Θεό;". Το να του αλλάζεις το όνομα υποτιμητικά σε "Μίξαλ" προσβάλει και εκείνον και εμάς αλλά και εσένα που εκφράζεσαι έτσι. Δεν είμαι συντονιστής και ούτε προτίθεμαι να το παίξω έτσι, αλλά σε παρακαλώ, εάν "γουστάρεις" κόντρες και παιχνίδια με προσβολές και αντεκλείσεις, τότε δεν είναι εδω η παιδική χαρά που ψάχνεις.
Συγνώμη για το αν σε προσβάλει η δική μου απάντηση, αλλά πιστεύω όλοι εδώ προσπαθούμε να αναλύσουμε κάποια δεδομένα, κάποιες προφητείες και με λίγη φώτιση να καταλήξουμε σε κάποια συμπεράσματα. Ίσως αυτό εσένα δεν σε εκφράζει, ίσως να το θεωρείς ανόητο από μέρους μας, ίσως να μην συμφωνείς με τα λεγόμενά μας, αλλά εάν όλα τα ανωτέρω ισχύουν τότε σε παρακαλώ μην μας προκαλείς και μας προσβάλλεις. Πές την γνώμη σου όμορφα και ωραία και τέλος. Ειδάλλως, υπάρχουν άλλα πρόσφορα εδάφη για να περάσεις τον χρόνο σου χωρίς να καταναλώνεις τον δικό μας σε διαδικασίες απαντήσεως στα λόγια σου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
volman
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 08:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους volman
Dimitris213:

Δεν είπα ότι θα γίνει κάτι στις 12 Ιουνίου φίλε μου. Από 12 Ιουνίου και μετά είναι δυνατό να γίνει κάτι, μπορεί σε 1 μήνα, μπορεί σε 1 χρόνο. Είναι άγνωστο, μόνο ο Κύριος ξέρει.

Εγώ νομίζω ότι από όταν δημιουργήθηκε η Κωνσταντινούπολη ήταν γραφτό να πέσει. Δεν είχε καθοριστεί ο ακριβής χρόνος όμως. Την στιγμή της άλωσης καθορίστηκε. Σαν να έλεγε στον ανάξιο ότι να χαίρεσαι, όχι για πολύ όμως, μόνο για 555 χρόνια.

Διαβάσατε το διάβημα των Σκοπίων; Διάβημα καρμπόν με τουρκικό υφάκι μισοριγμένου μου φάνηκε. Ξέρετε τι είπαν; Εν ολίγοις ότι υπάρχει στρατιωτική δικτατορία σε Βόρεια Ελλάδα και Θράκη. Αν γίνει κάποια επέμβαση εκεί θα έχει απελευθερωτικό χαρακτήρα, θα απελευθερώσουν τους πληθυσμούς από την δικτατορία των Ελλήνων.

Σαν να αρχίσανε τα γλέντια μου φαίνετε.

Θυμίζω ότι απελευθερωτικός ήταν ο πόλεμος στην Γιουγκοσλαβία από τους κακούς Σέρβους.

Και κάτι για τους επιστήμονες που δέχονται μόνο την μέθοδο της αποδείξεως και όχι της πίστης: Συμφωνώ μαζί σας. Και εγώ αυτό λέω. Προσπαθώ να πηγαίνω πάντα εκ του ασφαλούς, δηλαδή αν δεν το βλέπω και δεν το αγγίζω δεν το πιστεύω.

Αν θυμάμε καλά όμως, οι αρχαίοι Έλληνες μιλήσανε για αρχές και θεωρίες που ανακαλύφθηκαν 2500 χρόνια μετά, όπως για το ηλεκτρόνιο, για τα βακτήρια, για πλανήτες που ανακαλύφθηκαν την περασμένη δεκαετία, κτλ.

Με το σκεπτικό ότι υπάρχουν θεωρίες και ιδεολογίες που δεν έχουμε ακόμα τα τεχνικά μέσα να τα αποδείξουμε, δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένα περιθώριο που θα θεωρεί τουλάχιστον κάποια από τα θέματα της πίστεως ως πιθανός υπαρκτά και αληθή;

Από όσο γνωρίζω, η ορθή επιστημονική μέθοδο είναι αυτή που δέχεται όλες τις ιδέες και στο τέλος γίνετε ο απολογισμός κατά πόσο ήταν αληθή μία θεωρία ή όχι.

Με αυτή την ορθή επιστημονική μέθοδο έγιναν σπουδαίες ανακαλύψεις, όπως προανέφερα παραπάνω.

Αν θέλουμε να λεγόμαστε επιστήμονες επιστήμονες, κορυφαίοι επιστήμονες θα έλεγα, θα πρέπει να αποδεχτούμε ότι υπάρχει μία ελάχιστη πιθανότητα η αλήθεια της πίστεως να είναι σωστή. Δεν γνωρίζουμε πως ακριβώς ακόμα, ίσως μελλοντικές γενεές να έχουν τα μέσα να το αποδείξουν.

Έτσι δεν είναι;

Μολών λαβέΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

volman
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 09:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους volman
Προς macedon:

Φίλε μου, πολύ σωστά το λες. Η αξία της ανθρώπινης ζωής είναι ανεκτίμητη. Αν μη τι άλλο όταν μιλάνε οι γραφές για αφανισμό του μισού πληθυσμού, δηλαδή για 3 δις ανθρώπων. Μεγάλη απώλεια.

Αν εξαιρέσουμε την μικρή διαφορά που έχουμε ότι εγώ πιστεύω και εσύ όχι, κατά τα άλλα συμφωνούμε σε αυτό το σημείο.

Βλέπω όμως και αυτή την σαπίλα γύρω μας, όπως πχ παντού γυμνές γκόμενες με σλόγκαν πηδήχτε ελεύθερα, απόκτησε χρήμα εύκολα, γρήγορα και με κάθε τρόπο, ο νόμος του ισχυρού, κτλ. και πραγματικά με χαλάει.

Για παράδειγμα δεν είναι δυνατό να διαλύονται έτσι οι γάμοι γιατί δεν συμφωνούν ποιο κανάλι τηλεόρασης θα βλέπουν το βράδυ.

Εσένα σου αρέσει ο τόπος και ο τρόπος που ζεις; Εμένα όχι.

Σημειώνω ότι δεν μου λείπει τίποτα, το σπίτι μου έχω, το αυτοκίνητό μου, την δουλειά μου.

Σου αρέσει να βλέπεις να κάνουν πόλεμο και να διαμελίζονται κράτη για να κονομίσουν 5-10 εταιρίες, δηλαδή 5-10 άνθρωποι που τις ελέγχουν;

Οι προφητείες λένε ότι επειδή υπάρχει αυτός ο τρόπος σκέψης, θα έρθουν πολέμοι και λιμοί και καταποντισμοί.

Δηλαδή νομίζεις, για παράδειγμα, ότι οι Τούρκοι είναι ευσεβείς, και δίκαιος, καλός λαός, με ιδανικά και κουλτούρα που ο κακός θεός τον βάζει να σφάζει τους Πόντιους, τους Αρμένιους, κτλ;

Οι προφητείες αυτό ακριβώς σου λένε, ότι πρόσεχε τον Τούρκο, τον Ισραηλίτη, τον Αμερικάνο γιατί έχουν σκοπό να σε σκίσουν.

Και πιο συγκεκριμένα, επειδή βλέπω αυτά τα πράγματα και απελπίζομαι, οι προφητείες και οι άγιοι λένε να μην απελπιζόμαστε γιατί ο Κύριός μας δεν θα μας αφήσει.

Αν το σκεφτείς, αν γίνει κάποιος πόλεμος, με τόσα πυρηνικά που υπάρχουν, κανονικά δεν θα την βγάζαμε καθαρή. Άπαξ και γίνει η αρχή και κάποιος τα χρησιμοποιήσει, γιατί να σταματήσουν όλοι οι υπόλοιποι;

Με μαθηματική ακρίβεια οδηγούμαστε εκεί. Απλά οι άγιοι λένε ότι την τελευταία στιγμή κάτι θα γίνει και δεν θα φτάσουμε εκεί. Νομίζεις ότι οι ηγέτες είναι ικανοί να δείξουν τέτοια αυτοσυγκράτηση όταν διαθέτουν τέτοια δύναμη στα χέρια τους;

Αν ναι, τότε γιατι υπάρχουν τόσα κακά στον κόσμο και δεν κοιτάζουν να τα φτιάξουν από τώρα;

Εγώ πάντως, όταν μαλώσω με κάποιον και πέσουν μαπίδια, θέλω να τον αφανίσω, να τον σφάξω. Το ίδιο θέλουν και οι ηγέτες, να αφανίσουν με κάθε τρόπο τον εχθρό.

Τελικά φίλε μου, το θέμα δεν είναι κατά πόσο οι προφητείες και οι άγιοι είναι μπούρδες, αλλά κατά πόσο έχεις σκεφτεί που πάμε και τι κάνουμε.

Συγνώμη αν σας κούρασα.

Μολών λαβέΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 09:58:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dimitris213
Ας πούμε 80% η και 70%! Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειοψηφία.

Ας δούμε την πλειοψηφία αυτή.

Σε πανελλήνια έρευνα που διενεργήθηκε την Άνοιξη του 2005 από το Πανεπιστήμιο Αθηνών με επικεφαλής τον καθηγητή Ηλία Νικολακόπουλο έγινε προσπάθεια να καταδειχτούν πόσοι τέλος πάντων είναι αυτοί οι χριστιανοί ορθόδοξοι. Η έρευνα δημοσιεύθηκε στα Νέα το Σάββατο 11/6/2005

Από το σύνολο αυτών που δήλωσαν χριστιανοί ορθόδοξοι, στην ερώτηση "Πιστεύετε στην ανάσταση νεκρών;" (που αποτελεί βασικό δόγμα του χριστιανισμού και δεν μπορείς να είσαι ορθόδοξος αν δεν το πιστεύεις) απάντησαν:

το 44% όχι
το 19% δεν ξέρω
το 37% ναι

Αυτό μας δείχνει ότι οι ορθόδοξοι χριστιανοί (όχι αυτοί που δηλώνουν, αλλά αυτοί που είναι) είναι περίπου στο 37%. Οχι συντριπτική, αλλά ούτε πλειοψηφία δεν είναι. Τώρα, αν αφαιρέσεις αυτούς που δεν πιστεύουν στις προφητείες (για παράδειγμα, στον κύκλο μου δεν γνωρίζω κανέναν να πιστεύει τις ανοησίες αυτές) μπορείς φίλε μου να καταλάβεις πόσοι είναι πραγματικά οι πιστεύοντες σε Παϊσιους και Μάξιμους.

quote:
Στώμεν Καλώς
Το να του αλλάζεις το όνομα υποτιμητικά σε "Μίξαλ" προσβάλει και εκείνον και εμάς αλλά και εσένα που εκφράζεσαι έτσι.

Το όνομα MIXAHL32 γραφόμενο με ελληνικούς χαρακτήρες, γράφεται "Μίξαλ32" σύμφωνα με το πρότυπο ΕΛΟΤ 743 και ISO 843, που ισχύει και στην έκδοση διαβατηρίων. Για την επιλογή του ονόματός του ή για την άγνοιά του να γράψει το όνομά του σωστά δεν ευθύνομαι εγώ.

quote:
Στώμεν Καλώς
Δεν είμαι συντονιστής και ούτε προτίθεμαι να το παίξω έτσι, αλλά σε παρακαλώ, εάν "γουστάρεις" κόντρες και παιχνίδια με προσβολές και αντεκλείσεις, τότε δεν είναι εδω η παιδική χαρά που ψάχνεις.

Ούτε κόντρες "γουστάρω" ούτε παιχνίδια. Με τον ίδιο τρόπο δεν "γουστάρω" ούτε τους ταλιμπάν ούτε τους χριστιανοταλιμπάν, που επιτίθενται χυδαίως εναντίον όποιου διαφωνεί μαζί τους.

Και μια και η κουβέντα για τον Μίξαλ32 (κατά (ΕΛΟΤ 743) θα σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στην προσφορά του στο φόρουμ "ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ" όπου άπαξ της εβδομάδας μπαίνει σε διάφορα θέματα και το μόνο που κάνει είναι να προκαλεί τους συμμετέχοντες με ειρωνείες. Νουθέτησε πρώτα τον συναγωνιστή σου και μετά έχεις κάθε δικαίωμα να νουθετήσεις και μένα.

quote:
Στώμεν Καλώς
Ίσως αυτό εσένα δεν σε εκφράζει, ίσως να το θεωρείς ανόητο από μέρους μας, ίσως να μην συμφωνείς με τα λεγόμενά μας, αλλά εάν όλα τα ανωτέρω ισχύουν τότε σε παρακαλώ μην μας προκαλείς και μας προσβάλλεις.

Ούτε προκάλεσα, ούτε πρόσβαλλα κάποιον. Απάντησα σε χυδαίες προσβολές εκ μέρους κάποιου. Και δεν απάντησα χυδαία. Θα μπορούσα να του πώ για παράδειγμα "Τι λες βρε ανεγκέφαλε κρετίνε, που προσκυνάς μούμιες και κόκκαλα" αλλά δεν το είπα. Αντί αυτού, του ζήτησα να σεβαστεί τους κανόνες του φόρουμ όσο πιο ευγενικά μπορούσα.

Σου υπενθυμίζω επίσης, ότι εδώ είναι δημόσιο φόρουμ και όπως έχεις την ελευθερία να εκφράζεις την πίστη σου και το θαυμασμό σου σε πρόσωπα ή καταστάσεις, έχω επίσης την ελευθερία να δηλώνω την απαξία μου, την αηδία μου ή οποιαδήποτε άλλη ιδέα έχω για τα ίδια αυτά πρόσωπα και καταστάσεις.

Οπως εσύ για παράδειγμα έχεις το δικαίωμα να θεωρείς τον Κοσμά τον Αιτωλό άγιο, εγώ έχω το δικαίωμα να το θεωρώ τσιράκι του Σουλτάνου και ανθέλληνα του κερατά. Και η άποψή μου αυτή δεν προσβάλλει εσένα προσωπικά, στο μέτρο που και η δική σου άποψη δεν προσβάλλει εμένα.

Και δεν θα απαντούσα καθόλου στον ομοϊδεάτη σου Βυζαντινό, αν εκτός από το "ΠΡΗΧΤΕΣ" δεν αποφάσιζε ότι το συγκεκριμένο θέμα του ανήκει και έχει το δικαίωμα να ορίζει ποιος θα γράφει εδώ και ποιός όχι (άποψη που το έχουν διατυπώσει και άλλοι). Στο πλαίσιο των κανόνων του φόρουμ αλλά και στο πλαίσιο των κανόνων της κοινωνικής συμπεριφοράς, προτίθεμαι να εκφράζω τις απόψεις μου σε οποιοδήποτε θέμα του παρόντος φόρουμ επιθυμώ, εφόσον το κρίνω απαραίτητο (όπως και ο καθένας άλλωστε), χωρίς να δέχομαι ούτε υποδείξεις ούτε απαγορεύσεις από κανένα, είτε χριστιανός είναι αυτός είτε οπαδός της ελληνικής θρησκείας είτε μουσουλμάνος είτε άθεος.

Αλλωστε, αυτό που περίμενα από τους πιστούς χριστιανούς του παρόντος θέματος, θα ήταν να αγκαλιάσουν το μέλος medtech (που αποτέλεσε την αφορμή της επέμβασής μου) και όχι να του επιτεθούν, και αν τους έβριζε να γυρίζανε και το άλλο μάγουλο, κάτι που θα ήταν και σύμφωνο με τις αρχές του Ιησού. Ή αυτές είναι μόνο για τη θεωρία και στην πράξη ισχύουν τα λεγόμενα του ιεροεξεταστή Γκούι, κάτι που προκύπτει και από τους αφορισμούς και τις ονειρώξεις περί "αίματος των απίστων που θα χύνεται άφθονο", όπως παρουσιάζεται στα μηνύματα του θέματος αυτού;

Τελικά, δεν γνωρίζω φίλε μου αν το αξιολύπητο της υπόθεσης είναι η συγκεκριμένη συμπεριφορά του Βυζαντινού και του Μίξαλ ή η οικτρή προσπάθεια να δικαιολογηθεί η συμπεριφορά αυτή.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 10:29:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
volman
Για παράδειγμα δεν είναι δυνατό να διαλύονται έτσι οι γάμοι γιατί δεν συμφωνούν ποιο κανάλι τηλεόρασης θα βλέπουν το βράδυ.

Εσένα σου αρέσει ο τόπος και ο τρόπος που ζεις; Εμένα όχι.


Εγώ προσωπικά λατρεύω τον τόπο που ζω και μου αρέσει και ο τρόπος που ζω (γιατί αν δεν μου αρέσει τον αλλάζω) αλλά επίσης φίλε μου δεν κρίνω τη ζωή του άλλου, ακολουθώντας την προτροπή του Ιησού "μην κρίνετε ίνα μη κριθείτε".

quote:
volman
Σου αρέσει να βλέπεις να κάνουν πόλεμο και να διαμελίζονται κράτη για να κονομίσουν 5-10 εταιρίες, δηλαδή 5-10 άνθρωποι που τις ελέγχουν;

Φάνηκε κάτι τέτοιο από τα λεγόμενά μου; Προσωπικά είμαι κατά του πολέμου και υπέρ της διπλωματίας σαν προσπάθεια λύσης προβλημάτων.
Δυστυχώς, άλλα διαβάζω εδώ, που μου θυμίζουν δεκάχρονα που παίζουν "κλέφτες και αστυνόμους", "καουμπόιδες και ινδιάνους", "Ελληνες και Τούρκους".

quote:
volman
Οι προφητείες λένε ότι επειδή υπάρχει αυτός ο τρόπος σκέψης, θα έρθουν πολέμοι και λιμοί και καταποντισμοί.

Οι "προφητείες" δε λένε τίποτε και χρησιμοποιούνται από τους "προφήτες" για πνευματική υποταγή των αγράμματων και των αφελών. Γι'αυτό και οι "προφήτες" άνθισαν κατά τη διάρκεια του μεσαίωνα και γι'αυτό ανθούν σε χώρες που πάσχουν από μεσαιωνικές αντιλήψεις, όπως για παράδειγμα η Ελλάδα.

Ξέρεις τι είναι η προφητεία; Αυτή που λέει "Στις 15 Ιουνίου του 2008 θα γίνει σεισμός στην Ελλάδα". Και στις 16 Ιουνίου ο συντάκτης είτε αναγνωρίζεται ως προφήτης είτε γιαουρτώνεται.

Οι ασάφειες, τόσο στις προφητείες όσο και στις καφετζούδες εξυπηρετούν μόνον την ανυπαρξία τους και την ευπιστία του κόσμου.

Αλήθεια, σκέφτηκες γιατί οι προφητείες είναι πάντα ασαφείς;

quote:
volman
Δηλαδή νομίζεις, για παράδειγμα, ότι οι Τούρκοι είναι ευσεβείς, και δίκαιος, καλός λαός, με ιδανικά και κουλτούρα που ο κακός θεός τον βάζει να σφάζει τους Πόντιους, τους Αρμένιους, κτλ;

Θεωρώ ότι ο "Θεός" δεν ασχολείται ούτε με τους Τούρκους ούτε με τους Ελληνες ούτε με κανέναν από μας. Οι Τούρκοι σφάζουν γιατί έχουν πολιτικούς λόγους, τους ίδιους που θα έχουν και οι Ρώσοι ή οι Αμερικανοί όταν κάνουν το ίδιο. Αλλωστε οι σφαγές ανάμεσα στους ανθρώπους ξεκίνησαν πολύ πριν εμφανιστεί ο θεός.

quote:
volman
Οι προφητείες αυτό ακριβώς σου λένε, ότι πρόσεχε τον Τούρκο, τον Ισραηλίτη, τον Αμερικάνο γιατί έχουν σκοπό να σε σκίσουν.

Δε μου λένε αυτό. Μου λένε "θα αιματοκυλιστεί η οικουμένη για να έχουν την ευκαιρία πέντε ορθόδοξοι να εκκλησιαστούν στην Αγία Σοφία". "Θα εξαφανιστεί το 1/3 του πληθυσμού της γης γιατί δεν είναι χριστιανοί". Αυτά μου λένε.

quote:
volman
Και πιο συγκεκριμένα, επειδή βλέπω αυτά τα πράγματα και απελπίζομαι, οι προφητείες και οι άγιοι λένε να μην απελπιζόμαστε γιατί ο Κύριός μας δεν θα μας αφήσει.

Ναι, γνωρίζω. Τα ίδια λέγανε και επί τουρκοκρατίας, πως την σκλαβιά την έστειλε ο Θεός και θα πρέπει να ζούμε υποταγμένοι για να πάμε σύμφωνα με το θέλημά του. Από τον πατριάρχη Γεννάδιο πασά και τον Γρηγόριο πασά τον Ε΄ μέχρι τον "προφήτη" Κοσμά που το φυγάδευσε ο ίδιος ο Πασάς του Βερατίου και που ο Αλή Πασάς του έφτιαξε μοναστήρι στη μνήμη του.

quote:
volman
Οι προφητείες λένε ότι επειδή υπάρχει αυτός ο τρόπος σκέψης, θα έρθουν πολέμοι και λιμοί και καταποντισμοί.

Οχι βέβαια. Οι "προφητείες" λένε πως θα έρθουν λιμοί και καταποντισμοί για να πιστέψουν στο ευαγγέλιο και να γίνουν χριστιανοί. Ουσιαστικά τρομοκρατούν τους αφελείς ώστε να μείνουν εντός του κοπαδιού (ποιμνίου) κάτω από την εξουσία του τσομπάνη (ποιμένα) μπας και γλυτώσουν την επερχόμενη καταστροφή που θα σαρώσει τους "άπιστους" (και τους καθολικούς).

quote:
volman
Αν το σκεφτείς, αν γίνει κάποιος πόλεμος, με τόσα πυρηνικά που υπάρχουν, κανονικά δεν θα την βγάζαμε καθαρή. Άπαξ και γίνει η αρχή και κάποιος τα χρησιμοποιήσει, γιατί να σταματήσουν όλοι οι υπόλοιποι;

Τα πυρηνικά είναι όπλα μαζικής καταστροφής, δεν κάνουν διακρίσεις σε θρησκεύματα, εθνότητες και ποδοσφαιρικές προτιμήσεις. Επίσης, ακριβώς λόγω της μαζικότητας της καταστροφής, τα πυρηνικά λειτουργούν ως αμοιβαία αποφυγή. Αυτοί που τα έχουν γνωρίζουν πως σε περίπτωση χρήσης τους δεν υπάρχουν νικητές.

quote:
volman
Αν ναι, τότε γιατι υπάρχουν τόσα κακά στον κόσμο και δεν κοιτάζουν να τα φτιάξουν από τώρα;

Γιατί όπως υπάρχουν "Έλληνες" που ονειρεύονται πολέμους με την Τουρκία, έτσι υπάρχουν και Αμερικανοί που ονειρεύονται το ίδιο με το Ιράν, Ρώσοι που ονειρεύονται το ίδιο με την Ιαπωνία, Γερμανοί που ονειρεύονται το ίδιο με την Πολωνία...

Υπάρχουν τόσα κακά στον κόσμο γιατί οι άνθρωποι είναι κακοί. Οι άνθρωποι είναι ο κόσμος. Κι αυτός ο "κόσμος" δεν είναι κάποια εξωσυμπαντική οντότητα, αλλά είμαστε εμείς οι ίδιοι. "Να θέλεις να αλλάξεις εσύ πριν θελήσεις να αλλάξεις τον κόσμο", γράφει ο Καζαντζάκης. Εγώ το πράττω. Εσύ;

Κι όταν θα αλλάξεις εσύ, εγώ, ο καθένας μας, τότε να είσαι σίγουρος πως δεν θα υπάρχουν τόσα κακά στον κόσμο.

Φυσικά, επειδή το να αλλάξει ο καθένας προς το καλύτερο είναι δύσκολο, γι'αυτό οι ανίκανοι να το πράξουν ζητάνε από το θεό τους να το κάνει αυτός για λογαριασμό τους και μάλιστα σε μαζική κλίμακα και εστιασμένα προς την καταστροφή των μη ομοϊδεατών τους.

Μπορεί να πιστεύεις (και ίσως να προσεύχεσαι για την εξάλειψή τους) πως αν εκλείψουν οι μουσουλμάνοι, οι άθεοι, οι καθολικοί και οι βουδιστές από προσώπου γης και μείνουν μόνον οι ορθόδοξοι ο κόσμος θα είναι καλύτερος αλλά εγώ προσωπικά αμφιβάλλω.

quote:
volman
Τελικά φίλε μου, το θέμα δεν είναι κατά πόσο οι προφητείες και οι άγιοι είναι μπούρδες, αλλά κατά πόσο έχεις σκεφτεί που πάμε και τι κάνουμε.

Το σκέφτομαι κάθε μέρα, και το ίδιο σκέφτονται δισεκατομμύρια άνθρωποι σε όλον τον κόσμο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στώμεν Καλώς
Μέλος 1ης Βαθμίδας


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 10:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Στώμεν Καλώς
Δεν θα επιθυμούσα να δώσω συνέχεια γιατί τελικά δεν αξίζει μετά και τον χαρακτηρισμό που αποδίδεις στον Κοσμά τον Αιτωλό. Λυπάμαι γιατί ακόμα και αν διαφωνείς, καταλαβαίνεις πως οι χαρακτηρισμοί σου μόνο εποικοδομητικοί δεν είναι. Αντιθέτως, μόνο δυναμιτίζουν.
Αν θυμάσαι, εγώ πάντοτε υποστήριζα την συμμετοχή όλων στην συζήτησή μας ανεξαρτήτου θρησκεύματος και πάντοτε κατέκρινα τους φανατικούς. Και όσον αφορά τους "ομοϊδεάτες" μου όπως λές, εγώ είμαι Έλλην Χριστιανός Ορθόδοξος και αυτό στο οποίο πιστεύω είναι στον Ιησού Χριστό, σε αυτά που ο ίδιος με τα λόγια του πρεσβεύει, καθώς και στις αρχές και αξίες του Ελληνικού κόσμου μέσα σε ολόκληρη την ιστορική του διαδρομή. Εξάλλου, Ελληνισμός και Χριστιανισμός είναι δυο "ιδέες" που ταυτίζονται απόλυτα και αλληλοσυμπληρώνονται.
Αρκετά όμως διότι πάλι παρασύρθηκα. Το νήμα αυτό είναι για της προφητείες, την προσπάθεια ανάλυσής τους και ερμηνείας τους. Για όλα τα υπόλοιπα, υπάρχουν άλλα νήματα.
Καλή ημέρα σε όλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
volman
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 11:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους volman
Προς macedon:

Κοίταξε φίλε, δεν σου επιτίθομαι. Κουβέντα κάνουμε.

Ίσως έχεις κάποιο θέμα με την θρησκεία και την πίστη. Και εγώ έχω και κοιτάζω να το εξαλείψω.

Τα υπόλοιπα μέλη σου μιλάνε επιθετικά και σε χαρακτηρίζουν με αυτό τον τρόπο γιατί τους επιτίθεσε. Ίσως και να έχουν εξηγηθεί λάθος κάποια λεγόμενα.

Τελικά δεν θα σε πείσω. Μπορώ να μακρυγορίσω με τις λίγες γνώσεις που έχω γιατί καλό και συμφέρον για τον καθέναν θα ήταν να ζει χριστιανικά. Και μιλάω εγώ που δεν ζω, αλλά προσπαθώ να ζήσω.

Μπορεί να ανοιχτεί άλλο thread και να συνεχιστεί εκεί αυτή η συζήτηση σχετικά με το πόσο ωραίος και καλός είναι ο κόσμος και τι ωραία και καλά που περνάμε.

Ο λόγος που έχει συνδεθεί ο πόλεμος με τις προφητείες δεν ξέρω. Ο πνευματικός μου έχει πει ότι έχουμε πάρει την σκυτάλη από τους Εβραίους.

Ίσως και αυτός είναι ο λόγος που οι άγιοι έχουν συνδέσει την Αποκάλυψη με τα τεκτενόμενα στην Ελλάδα και γύρω της. Δεν ξέρω, τα παιδιά γνωρίζουν περισσότερα.

Επί της ουσίας οι Σκοπιανοί έχουν πάρει γραμμή από Τουρκία, ενώ η Τουρκία φαίνετε πολύ δραστήρια.

Τελικά το σχέδιο τα σύνορα της Ελλάδας θα είναι στην Λάρισα σιγά σιγά πέρνει σάρκα και οστά.

Εσύ πως τα βλέπεις τα πράγματα με τα Σκόπια και Τουρκία; Δεν ρωτάω για να σε ειρωνευτώ.

Η ηγεσία της Τουρκίας λέει ότι είναι έτοιμη να μιλήσει για την στρατιωτική κατοχή της Ελλάδας σε Αιγαίο, Θράκη, Βόρειο Ελλάδα, κτλ. Δεν το λέω εγώ, αλλά το υπουργείο εξωτερικών.

Επίσης τα Σκόπια μιλάνε για εθνικιστικές επάρσεις Ελλήνων με τον Μακεδονικό πληθυσμό που ζει στην Ελλάδα, καθώς και άλλα προβλήματα.

Νομίζω, και μπορώ να το πω χωρίς προφητείες, ότι λογικά, το επόμενο βήμα είναι δημιουργία θερμού επεισοδίου. Το λέω αυτό από προηγούμενη εμπειρία βλέποντας άλλους λαούς.

Εσύ τι λες;

Μολών λαβέΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stvd
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 11:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stvd
No comment
http://www.skai.gr/master_story.php?id=81384

πάλι χιλιάδες οι νεκροίΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 11:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Δυστυχώς ο διάβολος κατάφερε να πείσει τον κόσμο ότι δεν υπάρχει. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη του επιτυχία η οποία και θα ανακοπεί προς καιρόν προς λύπη των απανταχού απίστων ανθρώπων.

Όταν λέω απίστων δεν το εννοώ με τη φανατική έννοια, απλά το λέω με την γραμματική έννοια ά-πιστος (χωρίς πίστη). Νομίζω ότι τουλάχιστον δέχονται ότι δεν πιστεύουν πουθενά.
Μπορεί βέβαια να πιστεύουν στα αποτυχημένα ιδεολογήματα του αιώνα μας (βλέπε κομμουνισμός-καπιταλισμός-αθεϊσμός) ή στην οικτρά αποτυχημένη επιστήμη η οποία προκάλεσε ατομικές και πυρηνικές καταστροφές και έφερε σε ύπαρξη τα όπλα μαζικής καταστροφής. Όχι βέβαια γιατί το δώρο της επιστήμης που έδωσε ο Κύριος είναι λάθος (μη γένοιτο) αλλά γιατί ο άνθρωπος έκανε για μια ακόμα φορά κακή χρήση. Σαφώς υπάρχει και η καλή χρήση της επιστήμης η οποία όμως επισκιάζεται.

Επίσης ο μισόκαλος διάβολος έχει πείσει τους ανθρώπους να μισούν κυριολεκτικά το Χριστιανισμό και να καταφέρονται εναντίον του για όλα τα κακά της έρμης ιστορίας. Βλέπετε να υβρίζεται ο μουσουμανισμός, ο βουδισμός ή ο ιουδαϊσμός στο βαθμό που υβρίζεται ο Χριστός? Μάλλον όχι. Αυτό είναι μια ακόμα απόδειξη της αλήθειας της πίστεως μας γιατί ένα ψέμα δεν πολεμείται ποτέ τόσο έντονα.

Ας αφήσουμε τον καθένα να πορεύεται όπως επιθυμεί και αν θέλει να υβρίζει δεν μπορούμε να τον σταματήσουμε. Έρχονται ώρες μισθαποδοσίας και ο καθένας ας κοιτάξει να σταθεί για τον εαυτό του. Ας αφήσουμε όποιον θέλει στον εικονικό του κόσμο, έναν κόσμο που δεν θα πάει για πολύ. Όταν δουν να καταρρέει αυτός ο κόσμος, τότε μη έχοντας να κρατηθούν από κάπου, θα καταλάβουν. Ο Θεός δεν αφήνει κανέναν, ας ελπίσουμε ότι δεν θα χαθεί ουδείς.

Είναι κρίμα πάντως να είναι τόσο τυφλοί όχι μόνο στο θέμα της πίστης αλλά και στο τι γίνεται γύρω τους. Εδώ το παζλ έχει σχεδόν συμπληρωθεί και αυτά που έλεγε ο Παϊσιος πριν 15 χρόνια (που δεν είναι Μάξιμος....διάβασε πρώτα πριν κρίνεις....που το παίζεις και ότι δεν κρίνεις) είναι πλέον γεγονότα.

Η απιστία και ο χλευασμός υπήρχαν πάντοτε όμως. Και επι εποχής Νωε, και στη εποχή του Χριστού και στην εποχή της αλώσεως της Πόλης και τώρα. Αρκετά ασχοληθήκαμε με τη πάρτη τους παιδιά. Όπως είπε και ο Παϊσιος.....

"Θα τρέξει τότε ο κόσμος στην Εκκλησία γιατί θα φοβηθεί. Θα τραβούν από τα ρούχα το κόσμο για να τους μιλήσουν για το Χριστό"

Ως τότε ας ασχοληθούμε με τα επερχόμενα και ας ασχοληθούν αυτοί με μας. Ο καθένας στο έργο του.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στώμεν Καλώς
Μέλος 1ης Βαθμίδας


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 12:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Στώμεν Καλώς
Θα ήθελα να επαναλάβω 2 ερωτήσεις μου πρός τους συνομιλητές:
1) Έχετε δεί εκκλησίες τα τελευταία 2 έτη να αντικαθιστούν τις σημαίες με τον δικέφαλο, με αυτές του Κ.Παλαιολόγου;
2) Πιστεύετε πώς ο τρομακτικός σεισμός στην Κίνα με πάνω από 10.000 νεκρούς και άλλους τόσους τραυματίες, είναι ο μεγάλος σεισμός που έλεγαν οι Πατέρες ή μιλούσαν για σεισμό καθαρά στον Ελληνικό χώρο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 13:02:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Θα ήθελα να επαναλάβω 2 ερωτήσεις μου πρός τους συνομιλητές:
1) Έχετε δεί εκκλησίες τα τελευταία 2 έτη να αντικαθιστούν τις σημαίες με τον δικέφαλο, με αυτές του Κ.Παλαιολόγου;
2) Πιστεύετε πώς ο τρομακτικός σεισμός στην Κίνα με πάνω από 10.000 νεκρούς και άλλους τόσους τραυματίες, είναι ο μεγάλος σεισμός που έλεγαν οι Πατέρες ή μιλούσαν για σεισμό καθαρά στον Ελληνικό χώρο;

Για το 1. θα το ψάξω σήμερα και θα σου απαντήσω.
Για το 2. δεν ξέρω αν είναι ο σεισμός που λες. Πιστεύω πως δεν ήταν τυχαίος. Έχουν προκαλέσει σε διάφορες χώρες δυνατούς σεισμούς με την μέθοδο τέσλα για να πιέσουνε κυβερνήσεις.

Αυτό που με φοβίζει είναι ότι υπάρχουνε ανατριχιαστικοί τρόποι να πιέσουνε ένα κράτος. Σεισμοί, ψεκασμοί (αναπνευστικά προβλήματα), ηλεκτρονικός πόλεμος( HAARP) κλπ κλπ.

Νομίζω ο σεισμός που λέει η προφητεία θα αφορά τον Ελλαδικό χώρο, δεν είμαι σίγουρος. Κάποιος που να γνωρίζει κάτι παραπάνω?

8 Μαίου, Μέρα μεσσημέρι σαν να έσβησε κάποιος τα φώτα και σκοτείνιασε η Τουρκία και όλοι μαζί με μια φωνή, ο εκ πενίας βασιλεύς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spyros76
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 13:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spyros76
Μαζι σου Σταυρο77, και καλο ειναι να μην απανταμε και φευγουν οι σελιδες ασκοπα και γινονται κουραστικες για νεους αναγνωστες που θελουν να ενημερωθουν.
Θελω επισης να επιβεβαιωσω οτι την προφητεια για τον Γραψα την γνωριζω περιπου απο το 2000 και την παρακολουθουσα.Ηταν το γεγονος το οποιο εκανε και τη γυναικα μου αλλα και την παρεα μου να σοβαρευτει και να μη με κοροϊδευει που ασχολουμαι με τις προφητειες.
Περα ομως απο τις προφητειες δεν μπορει να μη βλεπει καποιος με απλη λογικη και ενημερωση σε εθνικα θεματα εξωτερικης πολιτικης οτι
1. οι ΗΠΑ δεν θα μεινουν με σταυρωμενα χερια στο ενεργειακο σκακι,εχουν εκλογες και ο Μπους κατι πρεπει να πραξει πριν φυγει ηττημενος(επικοινωνιακα).
2. η Τουρκια πνιγεται σε εσωτερικο και εξωτερικο και σε αυτες τις περιπτωσεις οι εθνικιστικες αντιδρασεις ειναι η μονη λυση, γεγονος το οποιο φαινεται και απο τα δημοσιευματα
3. το ιδιο και τα Σκοπια που ξερουν οτι σε περιπτωση πολεμου δε βγαζουν απογευμα κι ομως προκαλουν.
ΞΥΠΝΑΤΕ! κατι ερχεται και ειναι μεγαλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 49 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy