ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Περί ΑΝΕΜΩΝ και ΥΔΑΤΩΝ Νο4 !!!
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 22:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
PREDATOR:

πρεπει να ομολογησω κατι... απο την ωρα που "συμμετεχει" το googloterica, πεταει σε ταχυτητα ... χεχεχε



Πράγματι.
Έγιναν κάποιες εργασίες βελτίωσης. Μιας από αυτές αφορά και τη Μπάρα Αναζήτησης, επάνω αριστερά στην οθόνη σας!
(Δεν εννοώ εκείνο το μεγάλο το λευκό που υπήρχε εχθές και που ήταν δάκτυλος της google - ακόμα αναζητείται από την eso-pol ο goοgl-oκράτης που το τοποθέτησε )

Ελπίζω να διευκολυνθεί η Αναζήτηση όλων μας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 10:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Kαλημερα σας... Σημερα ο καιρος ειναι χαλια! κριμα!

Αντε να σταθεροποιηθει η κατασταση!


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 10:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Καλημέρα φιλαράκια .

Πολύ μαυρίλα σήμερα ο καιρός και δεν φτάνει μόνο αυτό, αλλά κάθε σελίδα που πάω να ανοίξω ..έχω καπνίσει δυο τσιγάρα περιμένοντας..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
loukritia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
595 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 12:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους loukritia
Καλή μέρα σε όλους, παρά την μουντάδα και ΤΗ συννεφιά που κρέμονται σήμερα πάνω απ'το κεφάλι μας

quote:
keraynos - Η δική μας loukritia θα κάνει την αλλαγή, θα έχει τόμους με κολακευτικά σχόλια και θα καθαρίσει τ'όνομα
Λες,ε;
Σ'ευχαριστώ αγαπητή μου για την ψήφο εμπιστοσύνης!
Χαίρομαι που κάποιος πιστεύει σ'εμένα, γιατί εγώ πάλι...

quote:
elo - κάθε σελίδα που πάω να ανοίξω ..έχω καπνίσει δυο τσιγάρα περιμένοντας..
Ναι, το esoterica σου φταίει που καπνίζεις σαν τζιμινιέρα!
Η αλήθεια πάντως είναι ότι τις δύο τελευταίες μέρες ψιλοσέρνεται..

Κάντε οικονομία στο νερό:
πλυθείτε μαζί μ'έναν φίλο!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 12:19:01  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα και από μενα.
Σήμερα όπως και εχτες είναι πολύ αργό το esotericα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 16:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
ισως ηταν πρωταπριλιατικη φαρσα, το οτι στις 1 Απριλη, πηγαινε "γρηγορα"


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 19:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos
Καλησπέρα και από μένα 3 μέρες τώρα από τις 6μ.μ έως τις 11μ.μ μου κάνει τα νεύρα κρόσια. Για κάθε ποστ περίμενα μέχρι και μισή ώρα, σήμερα ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα προς το παρόν, αλλά είχε σκαμπανεβάσματα, την μία στιγμή πήγαινε σφαίρα και την άλλη σαν την χελώνα στο τσακ θα την πλήρωνε ο υπολογιστής

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 22:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γεια σας.

Οι σημερινές καθυστερήσεις και συγκεκριμένα αυτές που ξεκίνησαν νωρίς το πρωί και που σταμάτησαν το απόγευμα (περίπου στις 17:30 με 18:00) μας εξέπληξαν κι εμάς δυσάρεστα.
Δύο είναι οι πιθανότερες εξηγήσεις για το που μπορεί να οφείλονται οι μεγάλες αυτές καθυστερήσεις:
- Είτε το ρομποτάκι του google έκανε την "αρμένικη βίζιτά" του όλες αυτές τις ώρες (λέτε να είναι αντίποινα για την πρωταπριλιάτικη φάρσα; )
- Είτε είχαμε κάποιες επισκέψεις από παλιούς και αγαπημένους "φίλους", όπως είχε συμβεί κατ' επανάληψιν στο παρελθόν - γεγονός που είχαμε ανακαλύψει ερευνώντας το γιατί υπήρχαν κάποιες αδικαιολόγητα μεγάλες καθυστερήσεις.

Σε κάθε περίπτωση, προσπαθούμε να βρούμε κάποια καλή λύση, πέρα από τη μονιμότερη που εντάσσεται στο γενικότερο πλαίσιο αναβάθμισης της υλικοτεχνικής υποδομής του ESOTERICA. Πιθανόν να δυσχεραίνουν το πρόβλημα κάποιες πολύ βαριές σελίδες όπως η κεντρική σελίδα των forums (επάνω σ' αυτό προσανατολίζονται κάποιες προσπάθειές μας για τη μείωση του προβλήματος), η οποία σε περιπτώσεις τέτοιων καθυστερήσεων καλύτερα να μην είναι η πρώτη επιλογή για την πλοήγηση κάποιου στις συζητήσεις. Ευκολότερα μπορεί να μπει κανείς σε ένα επί μέρους θέμα, που πιθανό να έχει σώσει στα bookmarks (ή favorites) του browser.

Με την Αναζήτηση πως τα πάτε; Έχετε δοκιμάσει να ψάξετε κάποια λέξη μέσα στα forums;

Τώρα πάντως το forum, πετάει!

φτου σκόρδα μην το ματιάσω!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 23:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Loukritia - Ναι, το esoterica σου φταίει που καπνίζεις σαν τζιμινιέρα!

……

Πάντως τώρα οι σελίδες ανοίγουν πριν καν προλάβω να σηκώσω τον αναπτήρα μου…

Βέβαια ευθύνεται και ένας καινούργιος υιός που ανακάλυψα στο PC μου και αυτό που κάνει είναι να καθυστερεί γενικά τις συνδέσεις…το όνομα αυτού.. ΜητσοΒλάντ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 07:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλημέρα σε όλους!

Εχθές δε μπορούσα να μπω με τίποτα από τις 7+ το πρωί που ήμουν στο γραφείο.
Έβαλα το username και το password και κόλλησε εκεί.

Σήμερα ο καιρός είναι πολύ καλύτερος από εχθές αν κι αργότερα ίσως να χαλάσει όπως έχουν πει.
Από την Κυριακή πάντως βελτιώνεται η κατάσταση.

Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή η εβδομάδα μου φαίνεται ότι κύλησε πάρα πολύ γρήγορα.
Ούτε που κατάλαβα πότε είχαμε Δευτέρα και πότε ήρθε η Παρασκευή!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 09:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Καλημέρα και από εμένα .

quote:
Έβαλα το username και το password και κόλλησε εκεί.

…κάτι μου λέει ότι κάποιοι κάνανε το θαύμα τους πάλι .. .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
loukritia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
595 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 10:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους loukritia
Kαλή σας μέρα κι από εμέ!

quote:
D.I. - Σήμερα ο καιρός είναι πολύ καλύτερος από εχθές αν κι αργότερα ίσως να χαλάσει όπως έχουν πει.

Πολύ καλύτερος είναι; Το μόνο που δεν βρέχει. Εγώ σήμερα που έφυγα λίγο νωρίτερα, πούντιασα και το αυτοκινητο ήταν μούσκεμα απ'την υγρασία!

quote:
D.I. - Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή η εβδομάδα μου φαίνεται ότι κύλησε πάρα πολύ γρήγορα.
Ούτε που κατάλαβα πότε είχαμε Δευτέρα και πότε ήρθε η Παρασκευή!
Όντως! Κι εμένα πολύ γρήγορα μου πέρασε κι ας μην είχαμε καμία αργία αυτή τη βδομάδα

Ρε συ elo, τί creature τρομερό είναι αυτό; Επιστράτευσα όλους τους σταυρούς που παίζουν στην εταιρεία για να το ξορκίσω!

Ας κεράσουμε και κανά καφεδάκι γιατί σαν να ξεχαστήκαμε σημερα...

Κάντε οικονομία στο νερό:
πλυθείτε μαζί μ'έναν φίλο!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 10:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Kαλημερα...

Αμαλια, αμα φταινε οι "παλιοι", τοτε τι μπορουμε να κανουμε για αυτους, να μην μας ενοχλουν?


Χθες ολο το πρωι μεχρι το απογευμα, ηταν χαλια η κατασταση! τραγικη!

αργα το απογευμα βελτιωθηκε η κατασταση


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 10:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ο καιρος ειναι πολυ χαλια... πολυ χειροτερα απο χθες!

Παει για χιονονερο για τα δικα μας μερη


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 10:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos
Καλημέρα και από μένα
Και αυτήν την ώρα σε μένα συνεχίζει τα περίεργα, η σελίδα μου άνοιξε αμέσως των περί ανέμων, για την απάντηση όμως περίμενα 5 λεπτά να ανοίξει, όταν είναι να στείλω μία απάντηση σε μένα καθυστερεί συνήθως, και μέχρι να ανοίξει το παράθυρο της απάντησης και μέχρι να αποσταλεί, πολλές φορές η απάντηση χάνεται και στην διαδρομή (την παίρνουν οι άνεμοι)και την ξαναστέλνω

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
loukritia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
595 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 12:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους loukritia
quote:
αμα φταινε οι "παλιοι", τοτε τι μπορουμε να κανουμε για αυτους, να μην μας ενοχλουν?
Φίλε predator, μην ξεχνάμε: ο νέος είναι ωραίος, μα πάντα ο παλιός είναι αλλιώς! Κανείς δεν ενοχλεί, όλοι οι καλοί χωράνε!

quote:
Ο καιρος ειναι πολυ χαλια... πολυ χειροτερα απο χθες!
Αϊ γεια σου, πες τα γιαβρίμ!


quote:
Και αυτήν την ώρα σε μένα συνεχίζει τα περίεργα, η σελίδα μου άνοιξε αμέσως των περί ανέμων, για την απάντηση όμως περίμενα 5 λεπτά να ανοίξει, όταν είναι να στείλω μία απάντηση σε μένα καθυστερεί συνήθως
Κάπως έτσι είναι και σ'εμένα, αλλά το έχω πετύχει και σε πολύ χειρότερες μέρες!

Κάντε οικονομία στο νερό:
πλυθείτε μαζί μ'έναν φίλο!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 13:21:03  Εμφάνιση Προφίλ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ .
Εδώ ο καιρός είναι μια χαρά το μονο κακό ότι έχει πολύ γύρη σήμερα και με έχει
Πιάσει η αλλεργία μου έχω ρίξει πενήντα φτερνίσματα απ το πρωί .
Τώρα οσο αφορά την ταχύτητα του forum εξακολουθεί να είναι αργή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

loukritia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
595 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 17:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους loukritia
Πάει, τελείωσε κι αυτή η εβδομάδα!

Καλό Σαβ/κο σε όλους!!!

Κάντε οικονομία στο νερό:
πλυθείτε μαζί μ'έναν φίλο!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 19:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Φίλε predator, μην ξεχνάμε: ο νέος είναι ωραίος, μα πάντα ο παλιός είναι αλλιώς! Κανείς δεν ενοχλεί, όλοι οι καλοί χωράνε!

Κάντε οικονομία στο νερό:
πλυθείτε μαζί μ'έναν φίλο!!!



μαλλον δεν γνωρισες ορισμενους "παλιους"

εγω στο εσωτερικα ειμαι απο το 2005 , οποτε γνωρισα αρκετα απο εκεινα τα "αστερια" !


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 19:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Καλο σαββατοκυριακο αγαπητη Λουκριτια....

παντως, αυτην την ωρα, "πεταει"


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 03:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Σχετικά με την ταχύτητα των forums:

Στα πλαίσια των προαναφερθέντων προσπαθειών που κάνουμε για να διερευνήσουμε τους λόγους των μεγάλων καθυστερήσεων που υπάρχουν κάποιες ώρες στα forums έχουμε κάνει κάποιες παρατηρήσεις.

Διαβάστε τα σχετικά στο παρακάτω θέμα. Η συμμετοχή σας και η αναφορά των παρατηρήσεών σας (στο παρακάτω θέμα) θα μας βοηθήσει πολύ.

ΓΙΑΤΙ ΠΑΕΙ ΤΟΣΟ ΑΡΓΑ?

Επίσης,
στη νέα λειτουργία της ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ υπήρχε ένα πρόβλημα με την αναζήτηση ελληνικών λέξεων, για όσους χρησιμοποιούν εκδόσεις του EXPLORER που είναι παλαιότερες από την έκδοση -7-. Το πρόβλημα λύθηκε και η Αναζήτηση λειτουργεί και στον Explorer, όπως και στους browser:

-Mozilla Firefox
-Opera
-Apple Safari



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 10:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Καλημέρα φιλαράκια .

Ας κεράσω τα πρωινά μας καφεδάκια σαν αρχή…




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 10:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Καλημερα...


Παντως... σημερα (μεχρι τωρα τουλαχιστο) ειναι τελεια η κατασταση... πολυ καλυτερη απο ποτε! Ανοιγει αμεσως τις σελιδες...

Μακαρι να παραμεινει ετσι απο δω και περα!

συνεχιστε την καλη δουλεια


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 11:24:57  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σήμερα φύσαει το forum .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 12:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Moνο προσοχη, μην πουντιασουμε


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 12:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Τα "οφέλη" της κόκας κόλας

Τα πρώτα 10 λεπτά:
10 κουταλιές ζάχαρης εισχωρούν στο σύστημά σας. Είναι το 100% της προτεινόμενης ημερήσιας δόσης. Ο λόγος που δεν κάνετε αμέσως εμετό από την υπερβολική δόση ζάχαρης είναι το φωσφορικό οξύ, που κόβει τη γεύση και σας επιτρέπει να κρατήσετε το αναψυκτικό στο στομάχι σας.
20 λεπτά:
Το ζάχαρό σας προκαλεί μια έκρηξη ινσουλίνης. Το συκώτι σας ανταποκρίνεται σε αυτό, μετατρέποντας όση ζάχαρη μπορεί σε λίπος (και υπάρχει πολύ ζάχαρη αυτή τη στιγμή).
40 λεπτά:
Η απορρόφηση καφεΐνης έχει ολοκληρωθεί. Οι κόρες σας διαστέλλονται, η πίεση του αίματος αυξάνεται και το συκώτι συνεχίζει να ρίχνει ζάχαρη στο αίμα. Οι δέκτες αδενοσίνης στον εγκέφαλό σας φράζουν αποτρέποντας την υπνηλία.
45 λεπτά:
Το σώμα σας ανεβάζει την παραγωγή ντοπαμίνης, ερεθίζοντας τα κέντρα ευχαρίστησης στον εγκέφαλό σας. Είναι ο ίδιος τρόπος που λειτουργεί και η ηρωίνη.
60 λεπτά:
Το φωσφορικό οξύ δεσμεύει το ασβέστιο, το μαγνήσιο και τον ψευδάργυρο στο έντερό σας, παρέχοντας μιας περαιτέρω ώθηση στο μεταβολισμό. Αυτό γίνεται από τις υψηλές δόσεις της ζάχαρης και των τεχνητών γλυκαντικών ουσιών που αυξάνουν επίσης τη νεφρική αποβολή του ασβεστίου.
60 λεπτά:
Οι διουρητικές ιδιότητες της καφεΐνης κάνουν παιχνίδι (σας κάνει να πρέπει να κατουρήσετε). Τώρα βεβαιώνεται ότι θα εκκενώσετε το συνδεμένο ασβέστιο, μαγνήσιο και ψευδάργυρο που διαφορετικά θα πήγαινε στα κόκκαλά σας, καθώς επίσης το νάτριο, τον ηλεκτρολύτη και το νερό.
80 λεπτά:
Δεδομένου ότι η αναστάτωση μέσα σας πεθαίνει, θ' αρχίσετε να έχετε στέρηση ζάχαρης. Μπορεί να γίνετε οξύθυμοι ή και αργόστροφοι. Έχετε επίσης τώρα, κυριολεκτικά, κατουρήσει όλο το νερό που περιείχε η Coke , μαζί με τις πολύτιμες θρεπτικές ουσίες που το σώμα σας θα μπορούσε να έχει χρησιμοποιήσει για να ενυδατώσει το σύστημά σας ή να χτίσει ισχυρά κόκκαλα και δόντια.


Πως η Κόκα Κόλα και η Pepsi μας ΒΟΗΘΟΥΝ»


Μπορεις να καθαρίσεις μια τουλέτα:
Καταβρέξτε με ένα κουτάκι Coca-Cola την λεκάνη της τουλέτας. 1 ώρα μετά θα λάμπει από καθαριότητα. Το κιτρικό οξύ της Coke εξαφανίζει όλες τις χρωστικές κιλήδες από τις πορσελάνες.
Μπορείτε να αφαιρέσετε την σκουριά από τον προφυλακτηρα του αυτοκινήτου σας:
Tρίψτε τον προφυλακτήρα με ένα τσαλακωμενο αλουμινοχαρτο, βουτηγμένο στην Coca-Cola
Καθαριστε τους πόλους της μπαταρια του αυτοκινητου από την διάβρωση:
Ρίξτε ένα κουτάκι Coca-Cola πάνω στους πόλους της μπαταρίας για να εξαφανίσετε την διάβρωση
Η σκουριά φεύγει με την πρωτη:
Απλώστε ένα πανί βουτηγμένο στην Coca-Cola στη σκουριά για λίγο χρονικό διαστημα
Μπορείτε να αφαιρέσετε το γράσσο από τα ρούχα:
Ρίξτε ένα κουτάκι Coke πάνω στον λεκε από γράσσο, μαζί με απορρυπαντικό, και τρίψτε το κυκλικά. Η Coca-Cola/Pepsi θα βoηθήσει να εξαφανιστεί ο λεκές
Μπορεί επίσης να εξαφανίσει την θολούρα από το παρμπρίζ σας
Αυτό το κατασκέυασμα το πίνουμε!
Φυσικά το χρησιμοποιούμε για να καθαρίζουμε και τους λεκέδες μας.
Και πληρώνουμε γι'αυτό!
Σωστά?
Πληροφοριακά:
Ο μέσος όρος pH των αναψυκτικών, π.χ. Coke & Pepsi είναι 3.4. Αυτή η ποσότητα οξύ είναι αρκετά δυνατή να διαλύσει δόντια και κόκαλα! Το σώμα μας σταματάει να χτίζει τα κόκαλα περίπου στην ηλικία των 30. Μετά από αυτή την ηλικία αρχίζει να διαλύει τα κόκαλα κάθε χρόνο μέσα από τα ούρα μας, εξαρτώμενο όμως πάντα από την οξύτητα του φαγητού που λαμβάνει. Το διαλυμένο ασβέστιο καταλήγει από τις αρτηρίες, τα αιμοφόρα αγγεία, το δέρμα, τους ιστούς και τα διάφορα όργανα, στα νεφρά με αποτέλεσμα την δημιουργία της πέτρας στα νεφρά.
Τα αναψυκτικά δεν έχουν καθόλου φυσικά στοιχεία (σε αντίθεση με τις βιταμίνες και το φυσικό νερό). Έχουν περισσότερη ζάχαρη, υψηλότερη οξύτητα και χρωστικά. Μερικοί άνθρωποι προτιμούν να πίνουν ένα αναψυκτικό μετά από κάθε γεύμα.

Φαντάζεστε ποιο είναι το αντίκτυπο?
Το αντίκτυπο?
Το σώμα μας έχει μία ενδεικτική τιμή 370 για την λειτουργία της χώνευσης των ενζύμων. Η θερμοκρασία των αναψυκτικών είναι κατά πολύ μικρότερη από 37, μερικές φορές είναι πολύ κοντά στο 0. Αυτή η διαφορά θερμοκρασίας έχει σαν αποτέλεσμα να επηρεάζεται η διαδικασία των ενζύμων και να δημιουργεί stress στο χωνευτικό μας σύστημα κι αυτό να χωνεύει λιγότερο φαγητό. Στην πραγματικότητα το φαγητό ζυμώνεται. Το ζυμωμένο φαγητό προκαλεί δυσοσμία, αέρια, αποσύνθεση και δημιουργεί τοξικά, τα οποία απορροφούνται από τα έντερα, κι έτσι περνάνε μέσα στο αίμα απ'όπου διοχετεύεται σε ολόκληρο το σώμα. Αυτή η εξάπλωση των τοξικών βοηθάει στην δημιουργία διαφόρων αρρωστιών.
Μερικά παραδείγματα:
Πριν μερικούς μήνες, έγινε ένας διαγωνισμός στο πανεπιστήμιο Delhi «Ποιος θα πιεί την περισσότερη Coke?' Ο νικητής ήπιε 8 μπουκάλια και πέθανε επί τόπου από την υπερβολική δόση «μελανικής διοξύνης» στο αίμα του και μη επαρκής οξυγονόσεως. Από τότε, ο πρύτανης απαγόρεψε τα αναψυκτικά από την καντίνα του πανεπιστημίου.
Eνα σπασμένο δόντι σε ένα μπουκάλι Pepsi μετά από 10 ημέρες αυτό διαλύεται ! Τα δόντια και τα κόκαλα είναι τα μόνο ανθρώπινα όργανα που μένουν άθικτα αρκετό καιρό μετά από τον θάνατο μας.
Φανταστείτε τι μπορεί να κάνει αυτό το αναψυκτικό στα ευαίσθητα έντερα σας και στο εσωτερικό του στομάχου σας που καταλήγει!

ΣΧΟΛΙΟ: αν τολματε, στην επομενη στιγμη, πιετε ενα μπουκαλι COCA COLA...


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 13:34:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Moνο προσοχη, μην πουντιασουμε

Πλακα πλακα τα γύρισε ο καιρός εδώ περά και φύσαει και για βροχή τα πάει

quote:
αν τολματε, στην επομενη στιγμη, πιετε ενα μπουκαλι COCA COLA

Τώρα που θα πάω για φαί θα πιω .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 16:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos
Καλησπέρα στη παρέα


quote:
Πλακα πλακα τα γύρισε ο καιρός εδώ περά και φύσαει και για βροχή τα πάει

Δεν τα "πάει" πλέον, βρέχει ασταμάτητα.
Ας είναι καλά το "Λα Νίνια" για όλες αυτές τις παραξενιές του καιρού.Τουλάχιστον δεν άφησε να μεταβληθεί η θερμοκρασία του πλανήτη προς το παρόν.

Το «Λα Νίνια» φρενάρει το θερμοκήπιο

Ανατρέποντας την επικρατούσα θεωρία για την άνοδο της παγκόσμιας θερμοκρασίας ως αποτέλεσμα του φαινομένου του θερμοκηπίου, οι ειδικοί επισημαίνουν ότι, το 2008, ο υδράργυρος ακολουθεί καθοδική πορεία κι ότι, τα τελευταία δέκα χρόνια, η θερμοκρασία στον πλανήτη δεν έχει μεταβληθεί.

Οι επιστήμονες προβλέπουν, ωστόσο, ότι μέσα στα επόμενα πέντε χρόνια θα καταγραφούν θερμοκρασίες-ρεκόρ.

Οπως ανακοίνωσε ο επικεφαλής της Παγκόσμιας Μετεωρολογικής Υπηρεσίας, Μισέλ Ζαρό, η πτώση της θερμοκρασίας οφείλεται στη φυσική μεταβολή του κλίματος και στο κλιματικό φαινόμενο «Λα Νίνια», το οποίο εμφανίζεται ενισχυμένο από τις αρχές του 2007.

Πρόκειται για το αντίθετο φαινόμενο του «Ελ Νίνιο», το οποίο είχε εμφανιστεί παλαιότερα και θέρμαινε τα νερά των ωκεανών. Το φαινόμενο «Λα Νίνια» επηρεάζει την ανατολική Ασία και την Αυστραλία με χαμηλές θερμοκρασίες, ψυχραίνοντας τα νερά στον ανατολικό Ειρηνικό.

Το τρέχον έτος, η μέση τιμή της θερμοκρασίας στον πλανήτη, σύμφωνα με τα μέχρι τώρα στοιχεία και τις προβλέψεις των μετεωρολόγων για τους επόμενους μήνες του 2008, θα είναι μικρότερη σε σχέση με το 2007.

Συγκεκριμένα, τον φετινό Ιανουάριο σημειώθηκαν πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και σφοδρές χιονοπτώσεις στο Βόρειο Ημισφαίριο.

Οι έντονες βροχοπτώσεις που έπληξαν φέτος την Αυστραλία και οι ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες που έβαλαν στην «κατάψυξη» για μεγάλο χρονικό διάστημα την Κίνα οφείλονται στο «Λα Νίνια», τονίζουν οι μετεωρολόγοι των Ηνωμένων Εθνών.

Σύμφωνα με τις προβλέψεις των ειδικών, το «Λα Νίνια» θα υποχωρήσει στο τέλος του 2008, κατά συνέπεια, οι μήνες που θα ακολουθήσουν, αναμένονται να είναι ψυχροί. Ωστόσο, τα επόμενα χρόνια, όταν το κλιματικό φαινόμενο θα αποτελεί, πλέον, παρελθόν, η θερμοκρασία αναμένεται να σημειώσει άνοδο.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ «ΛΑ ΝΙΝΙΑ»
Τo φαινόμενο «Λα Νίνια» (στα ισπανικά σημαίνει «Κορίτσι» αποσταθεροποιεί το παγκόσμιο κλίμα με την ακριβώς αντίστροφη διαδικασία από αυτή του «Ελ Νίνιο». Εμφανίστηκε το 1998 στον Ειρηνικό Ωκεανό κοντά στο Περού, λόγω των ψυχρών θαλάσσιων ρευμάτων που προέρχονται από την Ανταρκτική και την Αρκτική.

Ενώ ρίχνει τη θερμοκρασία στα τροπικά νερά του Νότιου Ειρηνικού που βρέχουν τις ακτές της Λατινικής Αμερικής, την ίδια στιγμή, ανεβάζει τη θερμοκρασία των υδάτων της Αυστραλίας, των Φιλιππίνων και της Ινδονησίας.

Αυτή η σημαντική διαφορά της θερμοκρασίας παρεμβαίνει στην ατμοσφαιρική κυκλοφορία δημιουργώντας, από τη μία πλευρά, κατακλυσμούς στην Αυστραλία και την Απω Ανατολή και, από την άλλη, έντονη ξηρασία στο δυτικό τμήμα της Λατινικής Αμερικής. Οι καταστροφές του «Λα Νίνια» είναι, ωστόσο, μικρότερης έκτασης από του «Ελ Νίνιο», καθώς αυτή είναι μικρότερης διάρκειας, όχι μεγαλύτερη του ενός χρόνου.

πηγή:www.ethnos.gr

Είμαι περίεργη να δω, λέει οτί οι μήνες που θα ακολουθήσουν θα είναι ψυχροί, δηλαδή θα γλυτώσουμε από τους καύσωνες φέτος το καλοκαίρι;

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 17:33:37  Εμφάνιση Προφίλ
Μακάρι να γλιτώσουμε τους καύσωνες και να μην έχουμε τίποτα πενηνταρια
Όπως πέρυσι .
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως είναι δυνατόν να έχουμε λειψυδρία
Με τόσες βροχές που έχει ρίξει .
Το 90 ας πούμε που πάλι είχαμε πρόβλημα ήταν λογικό καθώς δεν είχε βρέξει
Επί μήνες .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 18:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos
Γιατί μπορεί να βρέχει φέτος, αλλά όχι στις περιοχές που είναι απαραίτητη η βροχή για να γεμίσουν οι ταμιευτήρες.Χώρια που μετά τις φωτιές που είχαμε δεν υπάρχει η υποδομή για να κρατηθούν τα νερά έτσι ώστε να τραφεί το έδαφος και να βλαστήσει, οι κορμοί που μπήκαν δεν κάνουν και πολλά πράγματα.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy