ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 7
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 02:40:51  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά macedon εχω ξαπλώσει στο πάτωμα απο τα γέλια!!


Ουφ...χρειάζεται και λίγο γέλιο μας λείπει!!

Μα δεν μπορώ να σταματήσω

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 03:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter
quote:

φοιτητής μηχανολογίας!!!


πού? σε κανένα ιδιωτικό ΙΕΚ με απολυτήριο Γ!Γυμνασίου?

Εγω φίλε μόνο Δημοτικό έχω βγάλει,τι να να κάνω μέχρι εκεί έφθανε το IQ μου.

Αρα στόκε εχεις περισσότερες γνώσεις απο μένα.Φυσικό είναι,αφου λές περισσότερες μαλακίες!!!!!!!!!!!!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Εσυ με κατηγορουσες για αποφοιτο δημοτικου και τωρα μου λες οτι εισαι ο ιδιος που ειναι ο αποφοιτος δημοτικου?? Αρα πετυχα διανα με το οτι
προσπαθεις να το παιξεις καποιος εδω μεσα, εγω ποτε δεν το επαιξα εξυπνος σε αντιθεση με σενα που αποκαλεις στοκους οσους δεν συμφωνουν
μαζι σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 03:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

quote:

φοιτητής μηχανολογίας!!!


πού? σε κανένα ιδιωτικό ΙΕΚ με απολυτήριο Γ!Γυμνασίου?

Εγω φίλε μόνο Δημοτικό έχω βγάλει,τι να να κάνω μέχρι εκεί έφθανε το IQ μου.

Αρα στόκε εχεις περισσότερες γνώσεις απο μένα.Φυσικό είναι,αφου λές περισσότερες μαλακίες!!!!!!!!!!!!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Εσυ με κατηγορουσες για αποφοιτο δημοτικου και τωρα μου λες οτι εισαι ο ιδιος που ειναι ο αποφοιτος δημοτικου?? Αρα πετυχα διανα με το οτι
προσπαθεις να το παιξεις καποιος εδω μεσα, εγω ποτε δεν το επαιξα εξυπνος σε αντιθεση με σενα που αποκαλεις στοκους οσους δεν συμφωνουν
μαζι σου.



demonhunter εισαι ποιο ανωτερης βαδμιθας μορφωσης,μην πεφτεις στο επιπεδο ανθρωπων που τελειωσαν το δημοτικο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 03:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter
quote:
Ξέρω πως η αντίληψή σου είναι στο επίπεδο κατεψυγμένης κότας, αλλά θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω.

Το 146 παχχ νικιέται ο μακεδονικός στρατός από τους Ρωμαίους και αρχίζει η ρωμαϊκή κατοχή. Σωστά;

Πότε απελευθερώθηκε η Ελλάδα απ'αυτούς;


Απλα οι Ελληνες επικρατησαν στο εσωτερικο της αυτοκρατοριας και το
βασιλειο περασε στα χερια τους.

quote:
Α, συμφωνώ απόλυτα. Οι Βούλγαροι δεν είχαν σκλαβιά στη Μακεδονία, την είχαν απλά σαν ... χώρο διακοπών το καλοκαίρι.

Φυσικά οι Γερμανοί το 41 δεν μας κατέλαβαν και δεν είχαμε σκλαβιά. Μάλλον κάποιο μνημόνιο θα ειχαμε υπογράψει.

Για να μην πάω παραπίσω και σου πω για τους Πέρσες και μπερδευτείς περισσότερο...

Τελικά, μόνον με λοβοτομή σώζεσαι... και συ απ' τη βλακεία σου και οι υπόλοιποι από σένα... Πρόσθια όμως!


Μιλαμε για την περιοδο 167 π.Χ. εως 1821 μ.Χ., αρχισες παλι την προσπαθεια εντυπωσεων??

quote:
Γιατί, βλέπεις να έχουμε τίποτε κοινό με σένα; Εμείς τουλάχιστον μιλάμε και γράφουμε ελληνικά. Εσύ;

Α αυτοι ειναι οι Ελληνες οσοι μιλανε πολυ καλα ελληνικα?? π.χ. οι εβραιοι Βενιζελος,Διαμαντοπουλου ειναι ελληνες για σενα ενω ο Σολομος
Σωλομου οχι ε?? Πω πω ωραια λογικη ρε σκιζειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 03:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter
quote:

demonstoce

Θα παίξουμε ενα παιχνίδι!

Θα σου κάνω 3 ερωτήσεις,Μόλις μου απαντήσεις θα σου κάνω άλλες 3.
Και μετα θα κάνεις κι εσυ το ίδιο!

Πάμε λοιπόν.

Τι εθνικότητας ήταν ο ιδρυτής της Αυτοκρατορίας που εσυ ονομάζεις Βυζαντινή?


ποιά ηταν η ανομασία του νεοσυσταθέντος κράτους?


Τι εθνικότητας ήταν οι επόμενοι 50 αυτοκράτορες?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Αυτα τα ειπαμε, επειδη κυβερνησαν ανθρωποι διαφορων εθνικοτητων δεν παει να πει οτι η Βυζαντινη αυτοκρατορια δεν ηταν κατα βαση υπο ελληνικη ηγεσια ή οτι ο λαος της δεν ηταν κατα βαση ελληνικος...
Εκτος κι αν υποστηριζεις οτι ολοι οι αμερικανοι σημερα ειναι μαυροι επειδη ειναι μαυρος και ο προεδρος τους.

Edited by - demonhunter on 04/10/2011 03:42:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 07:29:56  Εμφάνιση Προφίλ
Το να λες όμως πως οι ΗΠΑ είναι ένα ένα κράτος έγχρωμων, επειδή υπάρχει ένα τέτοιο ποσοστό στον πληθυσμό του είναι παράλογο. Αντίστοιχα εσύ λες πως το Βυζάντιο ήταν ελληνικό επειδή υπήρχαν Έλληνες.

Προτείνω από δω και μπρος να μιλάμε με βιβλιογραφία γιατί δε βγάζει κάπου αυτή η αντιπαράθεση. Απλώς κάποιοι φαίνεται να ξεφτιλίζονται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 07:33:24  Εμφάνιση Προφίλ
demonhunter

quote:
Εσυ με κατηγορουσες για αποφοιτο δημοτικου και τωρα μου λες οτι εισαι ο ιδιος που ειναι ο αποφοιτος δημοτικου??

Ρωτούσε για να δει άμα αποφοιτήσατε μαζί...

quote:
εγω ποτε δεν το επαιξα εξυπνος

Δεν χρειάζεται να το παίξεις. Είσαι ... φυσικό ταλέντο. Βοηθάει και η επιστήμη σου βέβαια...

quote:
σε αντιθεση με σενα που αποκαλεις στοκους οσους δεν συμφωνουν
μαζι σου.

Ωπ! Αυτό είναι ψέμα! Μόνον εσένα αποκαλεί "στόκο". Αλλά εγώ πιστεύω το κάνει γιατί σε ζηλεύει...

quote:
Απλα οι Ελληνες επικρατησαν στο εσωτερικο της αυτοκρατοριας και το βασιλειο περασε στα χερια τους.

Ρε τους κερατάδες τους Έλληνες... αλώσανε το Βυζάντιο εκ των έσω... Μάλιστα, για να μην τους καταλάβει κανείς, κυνηγούσαν ... τους εαυτούς τους και για ξεκάρφωμα συνέχισαν να βάζουν αυτοκράτορες Αρμένιους, Ιλλυριούς και Σλαύους...

Άσε που θεωρούσαν τους Έλληνες "εχθρούς του κράτους που πρέπει να εξολοθρευτούν με τη βοήθεια του Θεού" (όπως έλεγε ο πρωθυπουργός του Ανδρόνικου Παλαιολόγου τον 14ο αιώνα).

Ρε τους μπαγάσες...

quote:
Μιλαμε για την περιοδο 167 π.Χ. εως 1821 μ.Χ., αρχισες παλι την προσπαθεια εντυπωσεων??

Βρε καλό μου παιδί... Έγραψες:

Η μονη σκλαβια του εθνους μας γραμμενη στην ιστορια μας
ηταν ο οθωμανικος ζυγος

Πού να καταλάβω εγώ ότι έχεις αφαιρετική σκέψη...

quote:
Α αυτοι ειναι οι Ελληνες οσοι μιλανε πολυ καλα ελληνικα??

Όχι. Αυτό το είπες εσύ.

Εγώ σου είπα ότι όσοι είναι Έλληνες, μιλάνε ελληνικά, όχι ότι όσοι μιλάνε ελληνικά είναι Έλληνες...

Μπερδεμένο, ε;

quote:
π.χ. οι εβραιοι Βενιζελος,Διαμαντοπουλου ειναι ελληνες

Πολύ "Ελεύθερη ώρα" διαβάζεις. Διάβασε και κανένα "ΤΑΡΑΤΑΤΑ". Θα σε βοηθήσει να ... σκεφτείς καλύτερα.

quote:
ενω ο Σολομος Σωλομου οχι ε??

Δεν μιλούσε ελληνικά ο Σολωμού; Τι μιλούσε, ινδιάνικα;

quote:
Πω πω ωραια λογικη ρε σκιζεις

Ξέρω ότι μπερδεύεσαι, αλλά δεν έχω το χρόνο να στο εξηγήσω... Το μεσημέρι που θα γυρίσω από το σχολείο, θα στα πω πιο αναλυτικά...

Α, ναι... Πάω σχολείο ακόμη... Δεν στο είπα για να μην με κοροϊδεύεις και μένα όπως εκείνον τον ζηλιάρη τον Νικόμαχο...

quote:
επειδη κυβερνησαν ανθρωποι διαφορων εθνικοτητων δεν παει να πει οτι η Βυζαντινη αυτοκρατορια δεν ηταν κατα βαση υπο ελληνικη ηγεσια

Αυτό με μπέρδεψε πάλι. Πώς ηταν η ηγεσία ελληνικά "κατά βάση" όταν δεν ήταν κανείς τους Έλληνας;

quote:
οτι ο λαος της δεν ηταν κατα βαση ελληνικος...

Ρε συ... το 3% δεν είναι "κατά βάση". Είναι "κατά άστα να πάνε".

quote:
Εκτος κι αν υποστηριζεις οτι ολοι οι αμερικανοι σημερα ειναι μαυροι επειδη ειναι μαυρος και ο προεδρος τους.

Μαύρος είναι ο πρόεδρός τους; Δεν το πρόσεξα!
Είσαι σίγουρος πως δεν είναι Έλληνας;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 09:25:59  Εμφάνιση Προφίλ
Ωραία όλα αυτά... αλλά με το "θέμα" τί σχέση έχουν;
Ούτε φυσικά και τα RSS έχουν καμία σχέση...αλλά λέμε τώρα...
Αυτό το "θέμα" τελικά... είναι ο "καρνάβαλος" του Esoterica...

Από τη μία έχουμε Copy-Paste από "ειδησεογραφικά" sites,ή links αυτών, και από την άλλη έχουμε μία "αντιπαράθεση" για την "Ελληνικότητα" ή όχι της "Ανατολικής Ρωμαικής Αυτοκρατορίας" (βλ.Βυζαντίου).

demonhunter, δεν είμαι ανθέλληνας,αλλά θα σου κάνω μία ερώτηση και θα σου φέρω ένα παράδειγμα...
Τον Βασιλιά Όθωνα τον έχεις ακουστά; Λοιπόν, ήταν ο πρώτος Βασιλεύς του Βασιλείου της Ελλάδος, με τον επίσημο τίτλο «Βασιλεύς της Ελλάδος».Ξέρεις από πού ήταν; Ηταν Πρίγκιπας της Βαυαρίας και το πλήρες όνομά του ήταν Όττο Φρίντριχ Λούντβιχ φον Βίττελσμπαχ. Κάτι παρόμοιο λοιπόν έγινε και στο Βυζάντιο... Οι αυτοκράτορες ήταν από την Ρώμη. Δεν ήταν Έλληνες.

Βυζαντινή Αυτοκρατορία ή Βυζάντιο ή Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία αναφέρεται στήν αυτοκρατορία με πρωτεύουσα την Κωνσταντινούπολη η οποία ήταν κληρονόμο κράτος του γεωγραφικού χώρου της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, με χρονικά όρια που ξεκινούν από τα εγκαίνια της Κωνσταντινούπολης στις 11 Μαΐου του 330 και φτάνουν ως την τελική της πτώση, την άλωση από τους Οθωμανούς Τούρκους, στις 29 Μαΐου του 1453 . Τα όριά της μέσα στα εκτεταμένα χρονικά όρια ζωής άλλαξαν πολλές φορές, αλλά στη μεγαλύτερή της έκταση διοικούσε εδάφη που περιελάμβαναν την Ιταλική χερσόνησο, τα Βαλκάνια, τη Μικρά Ασία, Συρία και Παλαιστίνη, την Αίγυπτο, τη σημερινή Τυνησία καθώς και μικρό τμήμα της Ιβηρικής χερσονήσου.

Από τη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, γεννήθηκε το "Εκχριστιανισμένο Ρωμαϊκό κράτος της Ανατολής" με κύριο μέλημα την ανασύσταση της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, επί της δυναστείας του Ηρακλείου μεταμορφώθηκε στην "Εξελληνισμένη αυτοκρατορία της χριστιανικής Ανατολής" και τέλος, κυρίως από το 1204 και μετά, με την κατάληψη της Κωνσταντινούπολης από τους Λατίνους, γεννήθηκε η "Ελληνική Βυζαντινή Αυτοκρατορία". Σ' αυτήν την τελευταία περίοδο, αναβίωσε έντονα η μνήμη του ελληνικού παρελθόντος, ενώ η Άλωση της Πόλης και η Λατινοκρατία, συντέλεσαν στη γένεση του νεοελληνικού πατριωτισμού και των ιδεών που τελικά οδήγησαν στην αποκατάσταση της νέας Ελλάδας κατά τον δέκατο ένατο αιώνα.

Η μελέτη της Βυζαντινής ιστορίας δείχνει ότι πρόκειται στην πραγματικότητα για μία νέα φάση της ρωμαϊκής ιστορίας που διαμορφώνεται κάτω από την επιρροή:

Της ρωμαϊκής πολιτικής θεωρίας,
Του ελληνικού πολιτισμού, με μετάθεση του πολιτικού κέντρου του κράτους στην εξελληνισμένη Ανατολή,
Της χριστιανικής πίστης.

Όσο κι αν μελετήσει κάποιος τις πηγές, κατά τη διάρκεια των 11 και πλέον αιώνων ζωής της "Βυζαντινής" αυτοκρατορίας, πουθενά δεν θα βρει τους όρους "Βυζαντινή Ιστορία" και "Βυζαντινός" να προσδιορίζουν την ιστορία και τους κατοίκους του κράτους που είχε για πρωτεύουσα την Κωνσταντινούπολη. Οι κάτοικοί της ονόμαζαν τους εαυτούς τους μόνο Ρωμαίους, ενώ η αυτοκρατορία τους ήταν Ρωμαϊκή και πρωτεύουσά τους ήταν η Νέα Ρώμη. Το Βυζάντιο έφερε πάντοτε το όνομα "Ρωμαίων κράτος" ή "Ρωμαίων πολιτεία" και ονόματα όπως "Ρώμη" και "Ρωμανία" υιοθετήθηκαν από τον βυζαντινό λαό και ως ανάμνησή τους μένουν σήμερα οι όροι "Ρωμιός" και "Ρωμιοσύνη".

Στην πραγματικότητα, ο όρος "βυζαντινός" είναι ένας νεολογισμός τον οποίο χρησιμοποίησε στα 1562 για πρώτη φορά ο ιστορικός Ιερώνυμος Βολφ (Hieronymus Wolf, 1516-1580), τότε βιβλιοθηκάριος και γραμματέας στον οίκο των ισχυρών τραπεζιτών Fugger στην Αυγούστα (Augsburg). Ο Βολφ, ο οποίος επέδειξε μεγάλο ζήλο τόσο για τους Βυζαντινούς όσο και για τους κλασικούς συγγραφείς, είδε τη βυζαντινή ιστορία ως ένα ιδιαίτερο και ανεξάρτητο τμήμα της γενικής ιστορίας και συνέλαβε την ιδέα ενός Corpus Historiae Byzantinae (Σώμα βυζαντινής ιστορίας) που θα περιλάμβανε έργα Βυζαντινών ιστορικών από την εποχή του Κωνσταντίνου του Μέγα, μέχρι τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο.

Τα παραπάνω, είναι αποσπάσματα από την Wikipedia.
Το πλήρες άρθρο:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CF%85%CE%B6%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%AE_%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ


Edited by - stanfromgreece on 04/10/2011 09:32:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 10:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
Έχω απαντήσει όσον αφορά το Βυζάντιο εδώ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10789
(Είναι ότι κοντινότερο βρήκα σε θέμα)
Μπας και ξεκολλήσουμε επιτέλους απο εδώ όπως και με τους ομοφυλόφιλους και τα λοιπά άσχετα.
Ας συνεχιστεί εκεί αυτό το θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 10:27:59  Εμφάνιση Προφίλ
ΟΚ, σωστός... Μήπως θα μπορούσε να γίνει από τους διαχειριστές μία μεταφορά των "άσχετων" ποστ, σε εκείνο το θέμα; (Σε άλλα φορουμς γίνεται αυτό, αλλά δεν ξέρω αν η "δομή" του συγκεκριμένου το επιστρέπει αυτό)

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 11:37:33  Εμφάνιση Προφίλ
Σαταναζιστή,
quote:
Δυστυχώς απατεώνα, τα πράγματα δεν είναι έτσι.
Ωπ, τι έγινε μάσεντον; Σε κόλλησα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 11:51:40  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ demonhunter,

Όπως το διαπιστώνεις και εσύ, αλλά και όποιος διαβάζει τα μηνύματα του παρόντος θέματος, η γελοιότητα και ο χλευασμός είναι ό, τι έχει απομείνει (και δεν είναι η πρώτη φορά) ως όπλο στα χέρια γελοίων ανθρώπων που έχουν τσακωθεί με την ιστορία και προσπαθούν να βαφτίσουν ιστορία την τρικυμία που έχουν στο μυαλό τους.

Θα ήθελα να αναφερθώ και στο φίλο Φασκόμηλο και, να του προτείνω να διαβάσει τι λέει η παγκοσμίως αναγνωρισμένη Βυζαντινολόγος, κα Ελένη Γλύκαντζη - Αρβελέρ.
*Παρένθεση: λίγα λόγια για το βιογραφικό της:

Από εδώ

«Σπούδασε στο Ιστορικό Αρχαιολογικό τμήμα της Φιλοσοφικής σχολής. Μετά την αποφοίτησή της από την Φιλοσοφική σχολή, το 1950, εργάστηκε ως ερευνήτρια στο Κέντρο Μικρασιατικών Σπουδών και συνέχισε τις σπουδές της στο Παρίσι, στη χώρα όπου και έμεινε για να διαπρέψει και να γράψει την λαμπρή της πορεία. Αποφοίτησε από τη Σχολή Ανωτάτων Σπουδών Παρισίων το 1957 και το 1960 απέκτησε το διδακτορικό δίπλωμα στην Ιστορία από το Πανεπιστήμιο της Σορβόννης. Το δεύτερο διδακτορικό της δίπλωμα το απέκτησε το 1966 στη Φιλολογία. Δύο χρόνια μετά την άφιξή της, το 1955, διορίσθηκε στο Εθνικό Κέντρο Επιστημονικών Ερευνών της Γαλλίας (CNRS), ενώ το 1964 λαμβάνει τον τίτλο της διευθύντριας του Κέντρου.

Το 1976, γίνεται η πρώτη γυναίκα στον κόσμο που εξελέγη Πρύτανης ενός μεγάλου πανεπιστημίου, όπως αυτό της Σορβόννης, μέσα στα 700 χρόνια της ύπαρξής του. Στο μεταξύ τιμήθηκε με τον τίτλο του Docteur des Lettres. Διετέλεσε Διευθύντρια του Κέντρου Ιστορίας και Πολιτισμού του Βυζαντίου και της Χριστιανικής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Paris 1, διευθύντρια του Κέντρου Έρευνας Βυζαντινής Ιστορίας και Πολιτισμού και της Χριστιανικής Εγγύς Ανατολής, και Αντιπρύτανης (1970-1973) και Πρύτανης του Πανεπιστημίου της Σορβόννης. Εκεί γνώρισε τον σύζυγό της και αξιωματικό του Γαλλικού Στρατού, Ζακ Αρβελέρ, με τον οποίον παντρεύτηκε το 1958 και απέκτησε μια κόρη, την Μαρί Ελέν.

Είναι, επίσης, Πρύτανης και Πρόεδρος του πανεπιστημίου της Ευρώπης, Πρόεδρος της Επιτροπής Ηθικής του Εθνικού Κέντρου για την Επιστημονική Έρευνα (Γαλλία), του Ευρωπαϊκού Πολιτιστικού Κέντρου των Δελφών στην Ελλάδα και Επίτιμη Πρόεδρος της Διεθνούς Επιτροπής Βυζαντινών Σπουδών, διευθύντρια του Διεθνούς Ιδρύματος Ντιμίτρι Σοστακόβιτς. Στην Ελλάδα προεδρεύει επίσης του Εθνικού Θεάτρου και είναι αντεπιστέλλον μέλος της Ακαδημίας Αθηνών. Διετέλεσε, ακόμη, Πρόεδρος και Πρύτανης του Πανεπιστημίου Παρισίων. Στις 15 Ιανουαρίου του 2007 αναγορεύθηκε σε επίτιμο διδάκτορα του Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης (ΜΜΕ) του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Έχει τιμηθεί με πληθώρα βραβείων. Το 2000, ο γάλλος πρόεδρος Ζακ Σιράκ της απένεμε το μετάλλιο του διοικητή του τάγματος της λεγεώνας της τιμής (ανώτερη διάκριση της Γαλλικής Δημοκρατίας), τιμώντας το επιστημονικό της έργο και τη διοικητική της δράση σε διάφορα γαλλικά πανεπιστήμια και στο πολιτιστικό κέντρο Georges Pompidou στο Παρίσι.»

**Θα μου πεις, που να σταθεί το βιογραφικό της κας Αρβελέρ εμπρός στο βιογραφικό του Νικομάχου και του macedon; O Δαυλός να είναι καλά, μα το Δία!

Λοιπόν, η ουσία είναι αυτή εδώ:

"Περιοδικό Icona

Ελένη Γλύκατζη - Αρβελέρ: «η Ελλάδα δεν είναι αίμα είναι πνεύμα!» (Τεύχος 20)

Icona: Γιατί ονομάστηκε Βυζάντιο, κυρία Αρβελέρ;

Ε.Γ.Α.: Αυτή είναι πικρία για μένα, αδικία ιστορική. Και οφείλεται βέβαια γι΄άλλη μια φορά στην ελληνική ατολμία. Επειδή η πρωτεύουσα ήταν κτισμένη επάνω στα ερείπια της πόλης του Βύζαντα, οι θρησκευτικοί άρχοντες βγήκαν από το αδιέξοδο της ονομασίας της αυτοκρατορίας ονομάζοντάς το έτσι. Μέσα στην Ελλάδα ονομάσαμε Βυζαντινή Αυτοκρατορία! Ελληνική Αυτοκρατορία έπρεπε να λέγεται! "

Την υπόλοιπη συνέντευξη μπορείτε να το βρείτε εδώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 12:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
Κάνε σε παρακαλώ delete το μήνυμα σου και γράψτο αυτούσιο στο άλλο κατάλληλο θέμα που παρέθεσα παραπάνω για να γίνει συζήτηση εκεί. Μην συνεχίζεις να χαλάς αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 12:37:14  Εμφάνιση Προφίλ
Προσπάθησα αλλά δεν σβήνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 14:32:41  Εμφάνιση Προφίλ
Δοκίμασε με blanco στην οθόνη, όπως την άλλη φορά...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 16:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter
quote:
Το να λες όμως πως οι ΗΠΑ είναι ένα ένα κράτος έγχρωμων, επειδή υπάρχει ένα τέτοιο ποσοστό στον πληθυσμό του είναι παράλογο.

Που ειπα εγω τετοιο πραγμα ρε καρναβαλι??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demonhunter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
217 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 16:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demonhunter
quote:
Έχω απαντήσει όσον αφορά το Βυζάντιο εδώ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10789
(Είναι ότι κοντινότερο βρήκα σε θέμα)
Μπας και ξεκολλήσουμε επιτέλους απο εδώ όπως και με τους ομοφυλόφιλους και τα λοιπά άσχετα.
Ας συνεχιστεί εκεί αυτό το θέμα.

Δεν το ειχα προσεξει, τελικα εχουν δωθει ολες οι απαντησεις.
Τζαμπα καθομαι και μιλαω με τα σουργελαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 16:53:00  Εμφάνιση Προφίλ
ναι ρε, ξεκολήστε με τα άσχετα θεματά σας! Επιτέλους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 16:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012
Άσκηση με σούπερ κομάντος ανατολικά της Καρπάθου
Δημοσίευση 04/10/2011 15:37 Ανανέωση 04/10/2011 16:05


Μεσαίας κλίμακας άσκηση Έρευνας και Διάσωσης ναυαγών με την επωνυμία «ΑΕΤΟΣ Β΄/11» διεξάγεται σήμερα - ημέρα και νύχτα -στη θαλάσσια περιοχή και στον εναέριο χώρο ανατολικά της νήσου Καρπάθου.

Στην άσκηση συμμετέχουν δυνάμεις της Πολεμικής Αεροπορίας του Πολεμικού Ναυτικού και του Λιμενικού Σώματος. Συγκεκριμένα παίρνουν μέρος 2 μαχητικά αεροσκάφη, ένα ελικόπτερο μια φρεγάτα και ενα περιπολικό, ενώ το βασικό έργο έχουν επιφορτιστεί οι άνδρες της επίλεκτου 31ης Μοίρας Ειδικών Επιχειρήσεων Διάσωσης, που είναι οι σούπερ-κομάντος της Πολεμικής Αεροπορίας. Έργο τους είναι να ρίχνονται στη μάχη με ειδικό εξοπλισμό, ακόμα και στα μετόπισθεν του εχθρού για να διασώσουν πιλότους που τυχόν έχει καταρριφθεί το μαχητικό τους. Η μεταφορά τους γίνεται με εξοπλισμένα ελικόπτερα Έρευνας Διάσωσης Μάχης.

Η εκπαίδευση του προσωπικού είναι ποικίλη και αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο των εν ειρήνη δραστηριοτήτων της Μοίρας. Ακολουθώντας τη θεμελιώδη αρχή της Πολεμικής Αεροπορίας «εκπαιδεύσου όπως θα πολεμήσεις» χωρίζεται σε τρία στάδια (αρχική, εξειδίκευσης, συντήρησης) και περιλαμβάνει πλειάδα εκπαιδεύσεων που πραγματοποιούνται σε σχολεία και των τριών κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων της χώρας, αλλά και του εξωτερικού. Επίσης, η εκπαίδευση συμπληρώνεται από ένα ευρύ φάσμα συνεργασιών – συνεκπαιδεύσεων με επίλεκτες μονάδες εντός και εκτός της ελληνικής επικράτειας .

Ο εξοπλισμός, τον οποίο έχει στη διάθεση του, ένα στέλεχος της Μοίρας Ειδικών Επιχειρήσεων είναι από τους αρτιότερους και ο πλέον συμβατός με αυτόν των αντίστοιχων συμμαχικών ομάδων. Έτσι δύναται να εκτελέσει την αποστολή του ανεξαρτήτως του εδάφους, ημέρα ή νύχτα, αλλά και των καιρικών συνθηκών. Οι επιχειρήσεις τους, σε καιρό ειρήνης, είναι: Παροχή Πρώτων Βοηθειών. Απεγκλωβισμός ατόμων και περισυλλογή νεκρών από αεροπορικά δυστυχήματα σε ξηρά, θάλασσα και κάτω από την επιφάνεια αυτής. Εγκατάσταση δικτύου επικοινωνίας για υποστήριξη των αποστολών της.

Προστασία Αεροπορικών Εγκαταστάσεων - φύλαξη εξειδικευμένων στόχων - καταστολή καταδρομικών ενεργειών του εχθρού, σε φίλιες δυνάμεις της Π.Α. Συνεργασία για αντιμετώπιση αεροπειρατειών με εμπλοκή Α/Φ-Μονάδων της Π.Α. Προστασία μεταφορικών μέσων της Π.Α. σε μετακινήσεις εντός & εκτός Ελλάδος. Συμμετοχή σε αποστολές ανθρωπιστικής βοήθειας.

Σκοπός της άσκησης «ΑΕΤΟΣ Β΄/11» είναι η αξιολόγηση της επιχειρησιακής ικανότητας του προσωπικού και της αποτελεσματικότητας των μέσων και των συστημάτων των εμπλεκομένων φορέων και δυνάμεων. Επίσης θα δοκιμαστούν και θα αξιολογηθούν οι διαδικασίες συντονισμού και επικοινωνιών του Εθνικού Κέντρου Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης (ΕΚΣΕΔ) στην έρευνα, εντοπισμό και διάσωση, μετά από αεροπορικό ατύχημα στη θάλασσα, ημέρα και νύχτα.

http://www.newsbomb.gr/ethnika/story/83313/askhsh-me-soyper-komantos-anatolika-ths-karpathoyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 17:11:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

http://www.newsbomb.gr/ethnika/story/83313/askhsh-me-soyper-komantos-anatolika-ths-karpathoy

Πολύ θα ήθελα να μάθω γιατί να μας ενδιαφέρει αυτο φίλε μας Ιππότη,

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 17:16:28  Εμφάνιση Προφίλ
μην τους ακούς Ippotis

Αυτα που λένε αυτοί είναι ακόιμα ποιο άσχετα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spawn13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
405 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 18:17:57  Εμφάνιση Προφίλ
Και ξαφνικα...αρχιζουν και μοιραζουν αδειες στους στρατιωτες στη Κυπρο...!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 18:51:16  Εμφάνιση Προφίλ
άδειες? γιατί πέρασε ο φόβος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 19:06:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

άδειες? γιατί πέρασε ο φόβος?



Μήπως επειδή ο φόβος υπάρχει μόνο στα blogs?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spawn13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
405 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 19:21:55  Εμφάνιση Προφίλ
Μηπως μας το πρωοθουν για να καλυψουν αλλα??λεω εγω τωρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 19:29:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μηπως μας το πρωοθουν για να καλυψουν αλλα??λεω εγω τωρα...



Πιο πολλές πιθανότητες εχει να παίζει αυτο που λές!!

ομως με προβληματίζει τι εννοούσε ο ΓΑπ με το...όλα θα πάνε καλά εκτός κι αν γίνει ενα μεγάλο μπάμ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spawn13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
405 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 19:31:46  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν εχεις αδικο...τυχαια δεν το ειπε...Που θα μπορουσε να μην το αναφερει καν!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 19:39:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν εχεις αδικο...τυχαια δεν το ειπε...Που θα μπορουσε να μην το αναφερει καν!!



Η του ξέφυγε...
και δεν αποκλείεται,γιατι ο ΓΑΠ δεν φημίζεται για την...στροφορμή του!!

Οπως και να εχει,είτε του ξέφυγε,είτε σκόπιμα,κάτι μας κρύβουν.
Κάτι ήδη συμφωνημένο,που θα εξαρτηθεί απο διάφορους παράγοντες για το αν θα γίνει ή οχι.

Και αυτο είναι το πιο τρομακτικό.Αυτοί είναι ικανοί να εχουν προγραμματίσει και τον ακριβή αριθμό απωλειών σε έμψυχο υλικό και σε εδάφη!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 21:07:22  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό με το "μεγάλο μπαμ" είναι η αίσχιστη κατάπτωση της πολιτικής. Τι θα πει μεγάλο μπαμ; Γιατί μεγάλο μπαμ; Και κυρίως από ΠΟΙΟΥΣ μεγάλο μπαμ;

Όλα θα πάνε καλά, εκτός αν τον πιούμε.

Σε τέτοια περίπτωση λογικό είναι να μην πάνε όλα καλά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spawn13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
405 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 21:40:02  Εμφάνιση Προφίλ
Ακομα δεν εχει ξεκαθαρηστει το θεμα της Συριας...Δεν νομιζω οτι οι Τουρκοι θα κανουν καποια ενεργεια στη Μεσογειο αν δεν λυθει το θεμα με την Συρια.Δεν την παιρνει να αφησει και το μετοπο της Συριας ανοιχτο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy