ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 7
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 14:12:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το ξερεις οτι μ'αυτο που εγραψες ειμαι ικανος να κρατησω την αναπνοη μου μεχρι λιποθυμιας;



Αφού μόλις το επιβεβαίωσες

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jegudiel
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 14:55:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εχεις δει την ταινια the cube,να τη δεις

Μάλλον στην ταινία "Cube: zero" αναφέρεσαι, η οποία είναι ψυχολογικό θρίλερ. Οι άλλες 2 "Cube" είναι θρίλερ με αίματα κλπ.


ΝΙΚΟΜΑΧΕ σου έχω στείλει ένα e-mail, όποτε ευκαιρήσεις δες το σε παρακαλώ

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/Jegudiel

Edited by - Jegudiel on 08/11/2011 14:59:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 15:00:01  Εμφάνιση Προφίλ
Jegudiel δεν εχω λάβει τίποτα.Που το εστειλες?
Ουτε σε p.m βλέπω κάτι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 15:04:19  Εμφάνιση Προφίλ
X

quote:
Περίμενα να πεις "Οι πηγές αυτών των δήθεν προφητειών είναι αναξιόπιστες", ή "Με βάση τα στοιχεία που έχω είναι κατασκευασμένες" κλπ.

Τις διάφορες αναλύσεις για τις προφητείες, την προέλευσή τους, τις πηγές τους, την αξιοπιστία τους κτλ. την έχω κάνει εκτεταμένα σε προηγούμενο χρόνο, στο 3ο μέρος αυτού του θέματος, και συγκεκριμένα:

- Οι "προφητείες" και η "θεοπνευστία" τους Μέρος 1 και Μέρος 2

- Η αξιοπιστία των "προφητειών" του Κοσμά του Αιτωλού (και εδώ)

- Οι "προφητείες" του Παϊσιου

- O Παπουλάκος o Α΄ και ο Παπουλάκος Β΄

- H "προφητεία" του Λέοντος περί "πτωχού Βασιλέως" ("Ψευδοπροφήτες και παραμύθια")

- Οι "προφητείες" του Αγαθάγγελου

- "Προφητείες εναντίον προφητειών" ή "αυθαιρεσίας το ανάγνωσμα"

- Η κατασκευή προφητειών από σύγχρονους παπατζήδες

oπότε, η παραπάνω φράση μου της απάντησης στον stiv αντανακλά απλά το συνολικό συμπέρασμα με δυο λόγια.

quote:
Και δεν έχει σχέση το ΙQ. Οι άνθρωποι γενικά πιστεύουν αυτά που τους αρέσουν, αυτά που ελπίζουν να συμβούν, ή αυτά που συμφωνούν με τις ιδεολογίες τους, χωρίς να σκοτίζονται περαιτέρω

Αν δεν έχουν τη στοιχειώδη νοημοσύνη να εκτελέσουν μια λογική διεργασία και να δημιουργήσουν μια στοιχειωδώς κριτική σκέψη, νομίζω πως είναι απολύτως πρόβλημα IQ.

quote:
Μην βιαζόμαστε λοιπόν να βαφτίζουμε τους άλλους ηλίθιους

Δεν βαφτίζω κανέναν. Απλά διατυπώνω τις απαραίτητες προϋποθέσεις που πρέπει να έχει κάποιος για να πιστεύει τις προφητείες, πάντα κατά τη γνώμη μου.

Η άλλη περίπτωση να δείχνει κάποιος ότι πιστεύει στις "προφητείες", είναι αυτή του επαγγελματία πιστού (π.χ. ιερωμένων). Αυτός πληρώνεται για να πιστεύει αυτά που πιστεύει οπότε η πίστη στις προφητείες είναι ένα είδος επαγγελματικής υποχρέωσης.


macedon

Edited by - macedon on 08/11/2011 16:03:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jegudiel
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 15:04:21  Εμφάνιση Προφίλ
Χρησιμοποίησα την Φόρμα αποστολής e-mail. PM έψαξα αλλά δεν βρήκα πως μπορώ να σου στείλω

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/JegudielΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 15:09:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χρησιμοποίησα την Φόρμα αποστολής e-mail. PM έψαξα αλλά δεν βρήκα πως μπορώ να σου στείλω

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/Jegudiel


Κατω αριστερα στην σελιδα του φόρουμ υπάρχει η ενδειξη inbox ρίξε μια ματια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 16:30:21  Εμφάνιση Προφίλ
Παπατρέχα,
quote:
Γιατι να είναι πλανεμένος κάποιος αν εχει μυαλό?
Το είπα ήδη. Ιδεολογίες, προκαταλήψεις ή απλή αδιαφορία. Δεν επιτρέπεται να κάνεις τέτοιες ερωτήσεις όταν έχεις υπ' όψιν την περίπτωση του γρασαδόρου.
quote:
Δηλαδή κατα την υμίν, σεβαστήν πάντα ,γνώμην, ο ψηφοφόρος του ΠΑΣΟΚ θεωρείται έξυπνος άνθρωπός?
Πρώτον ο "άνθρωπος" παίρνει έναν τόνο. Δεύτερον, ένας ψηφοφόρος από μόνος του μπορεί να είναι ιδιαιτέρως ευφυής. Όταν όμως μπαίνουν στην μέση οι ιδεοληψίες και το προσωπικό συμφέρον, τότε όπως καταλαβαίνεις τα πράγματα αλλάζουν.
quote:
Αρνείσαι οτι το 80% της ανθρωπότητας χρειάζεται ορούς φαιάς ουσίας?
Δεν θα το διατύπωνα έτσι. Είναι γεγονός οτι o όχλος στερείται λογικής και χειραγωγείται εύκολα.

Αυτό όμως συμβαίνει επειδή δεν χρησιμοποιεί την φαιά ουσία που έχει, όχι επειδή την στερείται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 16:43:47  Εμφάνιση Προφίλ
Σαταναζισταρόπουλε,
quote:
Τις διάφορες αναλύσεις για τις προφητείες, την προέλευσή τους, τις πηγές τους, την αξιοπιστία τους κτλ. την έχω κάνει εκτεταμένα σε προηγούμενο χρόνο, στο 3ο μέρος αυτού του θέματος, και συγκεκριμένα... oπότε, η παραπάνω φράση μου της απάντησης στον stiv αντανακλά απλά το συνολικό συμπέρασμα με δυο λόγια.
Τα έχω δει αυτά, απλώς η απάντησή σου ("πιστεύω οτι είναι μαλακίες...") φαίνεται λίγο προκατειλημμένη σε κάποιον που δεν ξέρει.
quote:
Αν δεν έχουν τη στοιχειώδη νοημοσύνη να εκτελέσουν μια λογική διεργασία και να δημιουργήσουν μια στοιχειωδώς κριτική σκέψη, νομίζω πως είναι απολύτως πρόβλημα IQ.
Ρε σαδιστόπουλε μη με τρελαίνεις τώρα. Αυτό που επεσήμανα είναι οτι την νοημοσύνη μπορεί να την έχουν, αλλά για διάφορους λόγους ανά περίσταση δεν την χρησιμοποιούν (πχ γρασαδόρος).

Νόμιζα ήταν σαφές.

quote:
Δεν βαφτίζω κανέναν. Απλά διατυπώνω τις απαραίτητες προϋποθέσεις που πρέπει να έχει κάποιος για να πιστεύει τις προφητείες, πάντα κατά τη γνώμη μου.
Υπάρχει όμως και η περίπτωση να αγνοεί οτι είναι κατασκευασμένες.
quote:
Η άλλη περίπτωση να δείχνει κάποιος ότι πιστεύει στις "προφητείες", είναι αυτή του επαγγελματία πιστού (π.χ. ιερωμένων).
Σε αυτή την περίπτωση τα εισαγωγικά χρειάζονται στο "πιστεύει", όχι στις προφητείες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spawn13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
405 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 17:11:02  Εμφάνιση Προφίλ
Εχει γουστο να βγει ο Γραψας υπουργος...!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 17:38:19  Εμφάνιση Προφίλ
X

quote:
Τα έχω δει αυτά, απλώς η απάντησή σου ("πιστεύω οτι είναι μαλακίες...") φαίνεται λίγο προκατειλημμένη σε κάποιον που δεν ξέρει.

Είπα απλά τη γνώμη μου όταν μου ζητήθηκε, με όλη την ειλικρίνεια. Δεν μου ζητήθηκε να την δικαιολογήσω. Αν εσένα σε ρωτήσουν "ποιά είναι η γνώμη σου για τον Παπανδρέου" εσύ θα του κάνεις ανάλυση;

quote:
Αυτό που επεσήμανα είναι οτι την νοημοσύνη μπορεί να την έχουν, αλλά για διάφορους λόγους ανά περίσταση δεν την χρησιμοποιούν

Είτε έχεις ένα χέρι, είτε έχεις δύο χέρια και το ένα είναι άχρηστο, πάλι κουλός είσαι.

quote:
Υπάρχει όμως και η περίπτωση να αγνοεί οτι είναι κατασκευασμένες.

Δηλαδή, θέλεις να μου πεις ότι κάποιος που δέχεται άκριτα ως αληθινό ό,τι κουτόχορτο του σερβίρουν, χωρίς να μπαίνει στον κόπο να βεβαιωθεί ο ίδιος, δεν είναι ηλίθιος αλλά εν δυνάμει έξυπνος;

quote:
Σε αυτή την περίπτωση τα εισαγωγικά χρειάζονται στο "πιστεύει", όχι στις προφητείες.

Στη φράση να δείχνει κάποιος ότι πιστεύει στις "προφητείες" τα εισαγωγικά απαιτούνται στη λέξη "προφητείες", όπως ακριβώς το έβαλα, καθώς αυτές είναι ανύπαρκτες. Θα χρειαζόταν στο "πιστεύει" αν ήταν η λέξη μόνη της, για να δείξει ότι ουσιαστικά η πίστη είναι ανύπαρκτη. Επειδή όμως η πρόταση είναι "να δείχνει κάποιος ότι πιστεύει", δεν χρειάζονται καθόλου εισαγωγικά εδώ, καθώς η "πίστη" αναιρείται από τις λέξεις "να δείχνει", που καταδεικνύουν το υποκριτικό του πράγματος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 17:56:15  Εμφάνιση Προφίλ
Σαδίσταρους,
quote:
Είτε έχεις ένα χέρι, είτε έχεις δύο χέρια και το ένα είναι άχρηστο, πάλι κουλός είσαι.
Ρε μάσεντον τι έχεις πάθει; Ούτε τώρα το κατάλαβες;

Αν όμως έχεις δύο χέρια αλλά τα κρατάς στις τσέπες ή τους περνάς χειροπέδες δεν είσαι κουλός!

quote:
Δηλαδή, θέλεις να μου πεις ότι κάποιος που δέχεται άκριτα ως αληθινό ό,τι κουτόχορτο του σερβίρουν, χωρίς να μπαίνει στον κόπο να βεβαιωθεί ο ίδιος, δεν είναι ηλίθιος αλλά εν δυνάμει έξυπνος;
Θέλω να σου πω οτι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες γι' αυτό δεν πρέπει να βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα.

Όταν πας σχολείο διδάσκεσαι κάποια πράγματα, εκ των οποίων κάποια ισχύουν και κάποια όχι. Αργότερα κάποιοι ψάχνουν περισσότερο και ανακαλύπτουν την πραγματικότητα, κάποιοι όχι διότι δεν τους ενδιαφέρει. Αυτοί είναι οπωσδήποτε ηλίθιοι;

quote:
Επειδή όμως η πρόταση είναι "να δείχνει κάποιος ότι πιστεύει", δεν χρειάζονται καθόλου εισαγωγικά εδώ, καθώς η "πίστη" αναιρείται από τις λέξεις "να δείχνει", που καταδεικνύουν το υποκριτικό του πράγματος.
Το είδα αυτό, αλλά η υποκριτική πίστη είναι άλλο θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 22:30:21  Εμφάνιση Προφίλ
Eξυπνε μπουμπούνα

quote:

Αν όμως έχεις δύο χέρια αλλά τα κρατάς στις τσέπες ή τους περνάς χειροπέδες δεν είσαι κουλός!

Δεν είσαι κουλός,ηλίθιος είσαι!

Ολα αυτα που λές Χ για να μην κάθομαι να τα κάνω quote,όλα μαζί <<σούμα>> που λέει ο λαός,δεν χαρακτηρίζουν την βλακεία?
ΝΑΙ ή ΟΧΙ?
Δεν θέλω απαντήσεις τύπου <<δεν θα το έθετα ετσι>> και άλλα τέτοια φαιδρά που σκοπό έχουν να προσδιορίσουν,οτι αυτα που λέει ο συνομιλητής είναι μεν σωστά,αλλά πολύ <<κυνικά βρε παιδί μου>>!

Ξέρεις πολύ καλά τι εννοώ και ξέρω οτι το ξέρεις.
Απλά σταμάτα να δίνεις ελαφρυντικά στην βλακεία.
Η βλακεία είναι η κύρια υπεύθυνη της σημερινής κατάστασης της ανθρωπότητας!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 23:05:24  Εμφάνιση Προφίλ

Κάποιος να τους πει να τελειώνουν επιτέλους.....

Θέλω να μάθω τι νόμισμα θα βάλω φέτος στην βασιλόπιτα !!!



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 08:02:57  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε έχεις αρχίσει να μου θυμίζεις τον καραγκιοζίπ. Ελληνικά γράφω.
quote:
Δεν είσαι κουλός, ηλίθιος είσαι!
Δεν είσαι ηλίθιος, είσαι απλά κολλημένος ή θρησκόληπτος. Και σου έφερα συγκεκριμένο παράδειγμα (γρασαδόρος).
quote:
Ολα αυτα που λές Χ για να μην κάθομαι να τα κάνω quote,όλα μαζί <<σούμα>> που λέει ο λαός,δεν χαρακτηρίζουν την βλακεία? ΝΑΙ ή ΟΧΙ?
Όχι. Άλλο πράγμα η εκ γενετής νοητική υστέρηση, άλλο οι εκ των υστέρων ιδεολογίες.
quote:
Ξέρεις πολύ καλά τι εννοώ και ξέρω οτι το ξέρεις. Απλά σταμάτα να δίνεις ελαφρυντικά στην βλακεία.
Εσύ πρέπει να σταματήσεις να μπερδεύεις τις έννοιες.
quote:
Η βλακεία είναι η κύρια υπεύθυνη της σημερινής κατάστασης της ανθρωπότητας!
Τώρα πέταξες χοντρή βλακεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 13:38:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χ
Δεν είσαι ηλίθιος, είσαι απλά κολλημένος ή θρησκόληπτος. Και σου έφερα συγκεκριμένο παράδειγμα (γρασαδόρος).

Βρε μπουμπουνοκέφαλε
ο κολλημένος και ο θρησκόληπτος,μπορεί να είναι έξυπνος?
Για μένα δεν είναι.Αν για σένα είναι,τότε δεν θα βρούμε ποτέ ταύτιση στο συγκεκριμένο θέμα.
Πάμε για άλλα.

Δεν είναι δυνατόν και αποτελεί παράνοια,το γεγονός π.χ. ένας αστροφυσικός να πιστεύει οτι το τάδε άστρο και οι περιξ πλανήτες δημιουργήθηκαν απο τον Θεό,ενώ ξέρει καλά την διαδικασία δημιουργίας των.
Δεν <<κολλάει>> Χ.Τουλάχιστον εγω δεν μπορώ να το δεχθώ.Το ίδιο ισχύει και με τα κολλήματα.Δεν δηλώνουν εξυπνάδα.

Υ.Γ

Χ πές αν θέλεις την τελευταί κουβέντα και ας το σταματήσουμε,επειδή κάθε άλλο παρα εγγύς της θεματολογίας του τόπικ είναι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 09/11/2011 13:41:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 13:47:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ο κολλημένος και ο θρησκόληπτος,μπορεί να είναι έξυπνος?
Σε άλλα θέματα ναί. Όταν όμως θίγεται η θρησκεία ή οι ιδεολογίες του, η φαιά ουσία μπαίνει στην κατάψυξη.

Τι δεν καταλαβαίνεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 15:17:17  Εμφάνιση Προφίλ
Εγω δεν καταλαβαίνω Χ?

Ο έξυπνος είναι σε Ο Λ Α έξυπνος.
Σε ΟΛΑ,ΑΠΑΝΤΑ.
Αυτός είναι ο έξυπνος για μένα.

Ο έξυπνος δεν εχει κολήματα,ιδεολογικά πάθη,θρησκευτικά και οπαδικά δόγματα καθώς και πολιτικές εμπάθειες.Είναι ψυχρός ορθολογιστής και μεταξύ λογικής και συναισθημάτων,επιλέγει το πρώτο.

Τι λές τώρα,υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 16:07:23  Εμφάνιση Προφίλ
[quote]
Εγω δεν καταλαβαίνω Χ?

Ο έξυπνος είναι σε Ο Λ Α έξυπνος.
Σε ΟΛΑ,ΑΠΑΝΤΑ.
Αυτός είναι ο έξυπνος για μένα.
==================================================


-Ο τελειος χαρακτηρισμος του ξερολα.

==================================================

{quote}


Ο έξυπνος δεν εχει κολήματα,ιδεολογικά πάθη,θρησκευτικά και οπαδικά δόγματα καθώς και πολιτικές εμπάθειες.Είναι ψυχρός ορθολογιστής και μεταξύ λογικής και συναισθημάτων,επιλέγει το πρώτο.

Τι λές τώρα,υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
=================================================


-Ο τελειος χαρακτηρισμος,του μισοξερολα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 17:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

Η βλακεία είναι η κύρια υπεύθυνη της σημερινής κατάστασης της ανθρωπότητας!

Ρε συ Νικόμαχε τώρα μιλάς ώρες ώρες χωρίς να σκέφτεσαι σαν να κάνεις αυτό που κατηγορείς. Δεν μιλάς για υπολογιστές, για όντα μιλάς! αυτά είναι τα γνωρίσματα τους, διαφορετικές γνώμες, απόψεις (που πολλές φορές εκλαμβάνονται σαν βλακεία μόνο και μόνο γιατί διαφωνούμε) ή και πραγματική διακύμανση της νοημοσύνης. So? Τι ακριβώς ζητάς από ένα ζώο όπως ακόμα είναι ο άνθρωπος? Πως μπορείς να κατηγορείς το ανθρώπινο είδος για κάτι που δεν αφορά το ίδιο αλλά την ίδια την φύση. Αν τον απορρίπτεις σαν ον οκ μέσα και εγώ μαζί σου και μακάρι να μην υπήρχε (ειλικρινά) αλλά δεν μπορώ να τον κατηγορήσω ούτε για λάθος επιλογές ούτε για αυτά που πιστεύει ούτε για τίποτα. Περιμένω όμως να εξελιχθεί και άλλο η νοημοσύνη του στο μέλλον (χωρίς να περιμένω καμιά αναβάθμιση dna από κανένα κέντρο του γαλαξία). Ώρες ώρες νομίζω πως μιλάμε για τους άλλους λες και αναφερόμαστε σε μηχανήματα που πρέπει να είναι πάντα άψογα κατά την κρίση μας (η οποία πόσο αντικειμενική είναι εμάς που θεωρούμε αυθαίρετα τον εαυτό μας έξυπνο και τους άλλους βλάκες).

ps Ο πραγματικά έξυπνος δεν είναι αυτός που κρίνει συνέχεια την "βλακεία" των γύρω του αλλά αυτός που φέρνει πραγματικά αλλαγή προς το καλύτερο για τον εαυτό του και τους γύρω του καθημερινά στην ζωή του βρίσκοντας λύσεις και αξιοποιώντας την νοημοσύνη του σωστά. Το να κρίνω τους γύρω μου σαν βλάκες και να βαφτίσω τον εαυτό μου έξυπνο, είναι πανεύκολο, το να φερθώ έξυπνα όμως σε κάθε στιγμή της ζωής μου?...


Edited by - Craven on 09/11/2011 17:31:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 18:08:51  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε,
quote:
Εγω δεν καταλαβαίνω Χ?
Εσύ.
quote:
Ο έξυπνος είναι σε Ο Λ Α έξυπνος. Σε ΟΛΑ,ΑΠΑΝΤΑ. Αυτός είναι ο έξυπνος για μένα.
Για σένα.
quote:
Ο έξυπνος δεν εχει κολήματα,ιδεολογικά πάθη,θρησκευτικά και οπαδικά δόγματα καθώς και πολιτικές εμπάθειες.
Τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις τα έχει και ο Φόρεστ Γκάμπ. Αλλά αμφιβάλλω οτι θα τον έλεγες έξυπνο.
quote:
Τι λές τώρα,υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω?
Βλέπε παραπάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 20:27:24  Εμφάνιση Προφίλ
CRAVEN και Χ

Δείτε παράδειγμα ανθρώπινης συλλογικής βλακείας:

Ας πάρουμε μια χώρα του τρίτου κόσμου,όπου είναι πιο ευδιάκριτο το φαινόμενο.Την Νιγηρία.
Είναι αυτάρκης και πλουτοπαραγωγική χώρα με πληθώρα πρώτων υλών.Πάμτωχη όμως με τα εκατομμύρια του λαού της στην πείνα.Εκλέγει τους άρχοντές της και αυτοί πίνουν το αίμα του λαού τους.Και αυτός συνεχίζει να τους εκλέγει.Τι έχουμε εδώ?Μια κάστα έξυπνων που εκμεταλεύονται μια κάστα ηλιθίων.Η διαφορά είναι στους αριθμούς.Οι έξυπνοι είναι το 20% και οι βλάκες το 80%.Γιατι είναι βλάκες?Γιατι δίνουν με την θέλησή τους την εξουσία στους δυνάστες τους.[ενα πιο soft παράδειγμα η Ελλάδα των 3 τελευταίων 10ετιών].

Αν ήταν έξυπνοι,θα είχαν συνειδητοποιήσει την δύναμή τους και η χώρα τους θα ήταν καλύτερη.Το ίδιο ισχύει για όλες τις χώρες που βιώνουν τέτοιους δυνάστες.Τι να τον κάνω τον Νιγηριανό επιστήμονα,που σπούδασε μάλιστα στο εξωτερικό και γυρνώντας στην πατρίδα του,επειδή είναι θρησκόληπτος,κύριε Χ,πάει και ακούει την μάσκα απο καλάμια του τάδε θεού των Μπούχα-Μπούχα,που λέει να ψηφίσει τον τάδε φύλαρχο να τον εκπροσωπήσει στην κεντρική κυβέρνηση?Να τον θεωρήσω έξυπνο,επειδή είναι παραπλανημένος θρησκόληπτος?Οχι κύριε Χ,ΗΛΙΘΙΟΣ είναι!!

Και το αυτο συμβαίνει σε πλείστες των χωρών του πλανήτη.Για αυτο και λέω και επιμένω το 80% της ανθρωπότητας είναι βλάκες.Το 20%[φανερή μειοψηφία,που δεν συμμετέχει σε αυτές τις ηλιθιότητες δεν μπορεί να φανεί,επειδή ακριβως η βλακεία,πνιγει κάθε ενέργειά τους.

Σε παλαιότερη ανάρτησή μου,έλεγα πώς αν αυτο το 20% γίνει 25,30 κ.ο.κ,τότε αναγκαστικά και ο κόσμος θα αλλάξει.

Σκεφθείται λίγο οικουμενικά.Ο άνθρωπος είναι προορισμένος να ζεί όπως σήμερα?Χωρισμένος σε κράτη,διατηρώντας στρατούς και εκμεταλλευόμενος τους συνανθρώπους του?Χωρισμένος σε ταξικές βαθμίδες?Πλούσιους,αστούς,φτωχούς,πρίγκηπες και βασιλιάδες?Σε αφέντες και δούλους?

Οχι εγω δεν νομίζω.ούτε παραπάνω χέρια,ούτε παραπάνω μάτια έχει ο πλούσιος απο μένα,ή ο λευκός απο τον μαύρο.Γιατι λοιπόν το 2% του παγκόσμιου πληθυσμού,νέμεται τον πλούτο σε βάρος του 98%?Ποιός άλλος,εκτός απο την βλακεία είναι υπεύθυνος για αυτο το φαινόμενο?

Επιμένω λοιπόν.
Η βλακεία είναι η κύρια αιτία της κατάντιας της ανθρωπότητας!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2011, 21:07:17  Εμφάνιση Προφίλ
Φυσικά και είναι η απληστία,αυτονόητο είναι,οτι όλα γίνονται για το κέρδος και την καλοπέραση των λίγων σε βάρος των πολλών.
Το κέρδος είναι το κίνητρο του 2% και το δόλωμα του κέρδους κίνητρο του 98%!!!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spawn13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
405 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 02:13:12  Εμφάνιση Προφίλ
http://antibarcode.blogspot.com/2011/11/blog-post_3488.html#more

το ανακαλεσαν για μια μερα...θα μεινει μονο τοσο ομως?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 07:52:20  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε το οτι συνεχίζεις να ψειρίζεις κάτι τόσο απλό, δείχνει οτι δεν θες να καταλάβεις.

Στην προκειμένη περίπτωση εσύ είσαι αυτός που πάσχει από εμπάθειες. Άρα σύμφωνα με τον ορισμό που έδωσες είσαι βλάκας.

quote:
Ας πάρουμε μια χώρα του τρίτου κόσμου,όπου είναι πιο ευδιάκριτο το φαινόμενο.Την Νιγηρία. Είναι αυτάρκης και πλουτοπαραγωγική χώρα με πληθώρα πρώτων υλών.Πάμτωχη όμως με τα εκατομμύρια του λαού της στην πείνα.Εκλέγει τους άρχοντές της και αυτοί πίνουν το αίμα του λαού τους.Και αυτός συνεχίζει να τους εκλέγει.
Και έπρεπε να τρέξεις μέχρι την Νιγηρία γι' αυτό το παράδειγμα; Και στην Ελλάδα τα ίδια έχουμε.
quote:
Τι έχουμε εδώ?
Δεν ξέρω τι έχουμε εκεί, θα σου πω τι έχουμε εδώ. Ο ψηφοφόρος ψηφίζει με βάση το προσωπικό του συμφέρον, όχι το κοινό. Αυτοί που ψηφίζουν τόσα χρόνια τους ίδιους και τους ίδιους δεν είναι μόνον οι αγράμματοι γιδοβοσκοί στον Όλυμπο, αλλά και ακαδημαϊκοί, καθηγητές, στελέχη επιχειρήσεων, δικηγόροι, κλπ.
quote:
Επιμένω λοιπόν. Η βλακεία είναι η κύρια αιτία της κατάντιας της ανθρωπότητας!!!
Και εγώ επιμένω οτι τα έχεις μπλέξει για τα καλά, αλλά δεν θα επεκταθώ άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 07:57:06  Εμφάνιση Προφίλ
Spawn,
quote:
το ανακαλεσαν για μια μερα...θα μεινει μονο τοσο ομως?
Τι ανακάλεσαν; Μήπως εννοείς τοΝ ανακάλεσαν;

Και τι έγινε δηλαδή; Επειδή τον κάλεσαν για μια δίκη θα μπουκάρει η Ρωσία στην Τουρκία;

Δεν σοβαρεύεστε λέω εγώ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 10:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

CRAVEN και Χ

Όλα αυτά που είπες και έβαλες και εμένα μέσα (για να πάρω μάθημα περι βλακείας) ΠΟΥ στο καλό κολλάνε με αυτά που έγραψα? Σου γράφω για την ανθρώπινη φύση και για το ότι ο άνθρωπος είναι ένα ζώο και τον κρίνεις σαν μηχανή και μου απαντάς με ένα μάθημα περί βλακείας?
Ίσως δεν κατάλαβες ότι δεν έκρινα αν υπάρχει ή όχι αλλά το γιατί υπάρχει αυτό που ονομάζεις (υποκειμενικά όμως γιατί για εμένα μπορεί να είναι άλλα πράγματα) βλακεία. Μίλησα για την φύση του ανθρώπου και για το ότι ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που λειτουργεί σε αγέλες πολλές φορές και μερικοί τον κρίνετε σαν μηχανή που θα έπρεπε να λειτουργεί άψογα. Ήταν ξεκάθαρο αυτό που έγραψα για άλλη μια φορά αλλά μάλλον τα προσπέρασες στο μυαλό σου. Αυτό είναι δείγμα εξυπνάδας ή βλακείας άραγε σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια? Μήπως δείγμα εξυπνάδας
είναι να ξέρεις να απαντάς σε αυτό που σου έγραψε ο άλλος και όχι σε αυτό που νομίζεις οτι έγραψε? να ξέρεις να κάνεις σωστό και γόνιμο διάλογο δηλαδή :)
Τέλοσπάντων αναφέρεσαι στον άνθρωπο σαν να είναι μια μηχανή και αναφέρεσαι στην βλακεία που είναι κάτι καθαρά το υποκειμενικό σαν να έχει αντικειμενική και μετρήσιμη φύση (δίνεις και ποσοστά λες και έχεις μετρητή). Αυτό και μόνο του με κάνει να θεωρώ (υποκειμενικά ΠΑΝΤΑ) αυτά που λες για το συγκεκριμένο ζήτημα απλά...βλακείες :)


Edited by - Craven on 10/11/2011 10:39:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spawn13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
405 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 13:18:20  Εμφάνιση Προφίλ
Ειναι αληθεια παντως...οτι η Ρωσια κατεβαινει στο Αιγαιο για βολτα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 13:22:54  Εμφάνιση Προφίλ
Κανεις λάθος εκτιμήσεις Craven!

Δεν απάντησα σε κατι που λές,ούτε άνοιξα διάλογο μαζί σου σε επι μέρους προτάσεις και θέσεις εκατέρωθεν.
Απλά είπα [Craven kai X]...τίς τάδε απόψεις,στηρίζω έτσι...
Δεν απεμπόλησα τις θέσεις σου και δεν αντιτέθηκα σε αυτές!
Αλλά αν νομίζεις οτι δεν κατάλαβα τι έγραψες...!!!
Δεν σου ζήτησα να επικροτήσεις τις απόψεις μου.Επικροτώ όμως τις δικές σου και έτσι έχουν τα πράγματα σήμερα.Και επιθυμώ διακαώς να γίνουν κάποτε,σύμφωνα με τις δικές μου!


Αλλωστε απλές θέσεις είναι.Δεν θα κονταροχτυπηθούμε κι όλας.

Χ
Αστα να πάνε!!Η βλακεία εχει πολλά πλοκάμια,αόρατα πολλάκις.
Αντε είσαι κι εσυ στο 20% και εχεις δικαίωμα στο...οξυγόνο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 15:01:42  Εμφάνιση Προφίλ
Το κατάφεραν τελικά... Οι Τούρκοι πήραν τους πηγαίους κώδικες των F-16.

http://infognomonpolitics.blogspot.com/2011/11/blog-post_7328.html#.TrvKT4J4LXQ

Το συναντήσατε πουθενά αλλού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2011, 15:04:16  Εμφάνιση Προφίλ
Βλέπω πολλά ξένα forum να το σχολιάζουν, οπότε μάλλον ισχύει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1914063
Maintained by Digital Alchemy