ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΣΕ ΚΑΠΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 21:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ιδέα σου Twilightfairy είναι καλή αλλα απαιτεί τεράστιο όγκο δουλειάς και πλήρης συννενόηση, κάτι που δε μπορεί να γίνει μέσω του forum. Άρα πρέπει να οργανωθεί μια συνάντηση σε κεντρικό σημείο και όσοι πιστοί ας προσέλθουν.


Αλλά μη ξεχνάτε ότι κάθε δουλειά έχει και τα "τυχερά της" Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 22:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καπακια...καπακια...παντου καπακια...
Καθε μαγαζι εχει απο εξω 2-3 καπακια...γιατι...τοσα καπακια
και τα μισα απο αυτα γεματα με μπετον...αχχχ ποιος παιζει μαζι μας?



Και ακόμα δεν είδες τίποτα...Έκανα μια βόλτα στο internet για να δω τι παίζει με το θέμα...και φλόμωσε το μάτι μου στο καπάκι και στ'αστέρι...Πάρτε ένα μικρό δειγμα¨














παράξενα σύμβολα?









Είναι νομίζω προφανές ότι η μυστική οργάνωση που κρύβεται πίσω από τα καπάκια των φρεατίων έχει απλώσει τα πλοκάμια της σε όλο τον κόσμο...

Και ποιά είναι αυτή η μυστική οργάνωση? Ναι φίλοι μου σωστά μαντέψατε...






Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 06:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καπακια...καπακια...παντου καπακια...
Καθε μαγαζι εχει απο εξω 2-3 καπακια...γιατι...τοσα καπακια
και τα μισα απο αυτα γεματα με μπετον...αχχχ ποιος παιζει μαζι μας?

Μια προσωπικη παρακληση προς καθε φιλο που ψαχνει για καπακια και ανακαλυπτει κατι...προσωπικα πιστευω πως αυτο το Forum περα απο τα λαμπρα ατομα που εχει, περιεχει και καποιους "βαλτους" απο την πλευρα αυτων που επιθυμουν να μην γνωριζουμε αρκετα, και αυτων που θελουν να αλοιωσουν τα στοιχεια και την αληθεια περι καποιας μυστικης συνδεσης στα συμβολα των καπακιων με τυχον στοες...Γιαυτο προσεχετε τι αποκαλυπτετε!!!
Μην δελεαζεστε απο την δοξα της ανακαλυψης, γιατι στο τελος η ανακαλυψη σας θα παει χαμενη!!!
Εγω απλα σας λεω την αποψη μου...οποιος θελει ας την ακολουθησει!!!

Υ.Γ.
Δεν αναφερομαι ονοματικα αλλα προσωπικα σε αυτους που μας "δουλευουν" πισω απο ενα nickname...

"Αυτο ειναι μονο η αρχη...η μαχη,η παλη,η δυναμη,ο πολεμος...το γιατι?
Μα γιατι ειναι μονο η αρχη!!!" Von Fran Clauw(The master of O.A.I.)...The sinister ways of War...


He is named 1669


Αν αναφέρεσαι σε εμένα δεν σε αδικώ αλλά δεν παίρνω πίσω τίποτε από όσα έγραψα και ούτε πρόκειται να μπω στον μεγάλο πειρασμό να πω περισσότερα, το συγκεκριμένο θέμα για εμένα κλείνει εδώ.

Υ.Γ.

Ειλικρινά δεν έχω διάθεση για flame για αυτό και δεν θα ασχοληθώ άλλο, ο καθένας ας πιστέψει ότι θέλει και ότι του υποδεικνύει η έρευνα του (είπαμε κάποια καπάκια όχι όλα – και σε συγκεκριμένες περιοχές <-hint).

Δεν θα μαλώσω για αυτά τα ζητήματα

Edited by - XD on 01/08/2004 07:06:56

Edited by - XD on 01/08/2004 07:14:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 12:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε XD δεν αναφερομαι σε εσενα...αυτοι που αναφερομαι ξερουν ποιοι ειναι και δεν με ενδιαφερει ουτε εμενα να λογομαχω...απλα προειδοποιησα.

Φιλε Mercury ωραιος!!!!!!
Keep up the good work...!

He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 21:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χίλια συγγνώμη για την παρανόηση!

Να είσαι καλά! :)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 03:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ SITE ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΑ....

ΕΧΟΥΝ ΤΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΙΞΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑ "ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ".

1ον ΑΝΑΦΕΡΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΥΝΗΜΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΕΝΑ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΙΔΙΟ...

2ον ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ "ΚΑΠΑΚΙΑ". ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ,
ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΤΙ ΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΝΟΜΟΣ, ΕΙΤΕ ΚΑΛΩΔΙΑ, ΕΙΤΕ ΒΑΝΕΣ ΤΗΣ ΕΥΔΑΠ, ΕΙΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ.
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΒΑΣΙΚΗ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΗ, ΤΟ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΜΕ "ΑΣΦΑΛΕΙΑ" ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΑ ΕΣΟΧΗ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΤΑΝ, ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΤΑ "ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ" ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΝΕ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΑΠΑΚΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΗΜΑΔΕΥΟΥΝ...
ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΕΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ.

3ον ΔΕΝ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ...
ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΕΔΩ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΩΝ "ΚΥΝΗΓΗΜΕΝΩΝ", "ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ", ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΩΝ ΟΣΩΝ ΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ.
ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΚΑΤΕΦΕΥΓΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΥΤΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ. ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΠΗΛΑΙΑ ΤΑ ΟΡΥΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΝΟΜΟΙ ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΥΤΑ ΣΚΑΒΟΤΑΝ ΝΕΕΣ ΣΤΟΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΑΥΤΟ.
ΕΤΣΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΥΠΕΔΑΦΟΣ ΓΕΜΙΣΕ ΜΕ ΚΑΤΑΦΥΓΙΑ, ΥΠΟΓΕΙΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΚΕΛΑΡΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΣΤΑΘΕΡΗΣ ΤΟΥΣ ΧΑΜΗΛΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ.
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΑΖΙΚΟΣ ΟΛΟΙ ΚΑΤΕΥΕΓΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΩΜΑ.
ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΤΟΤΕ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΣΠΙΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΤΟΥ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΣΠΙΤΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΡΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ.
ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΑΝ ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΑΙΔΑΛΩΔΕΙΣ ΣΤΟΕΣ ΠΟΥ ΕΝΩΝΑΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΓΕΙΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ.

ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΟΣΕΣ ΣΤΟΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.......

ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΟΤΑΝ Ο ΚΟΙΝΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΦΕΥΓΕ..

ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΝΕΒΑΙΝΑΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΚΟΙΝΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ Ο Ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
ΗΤΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΛΙΓΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΥΧΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΥΠΟΓΕΙΕΣ ΣΤΟΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΡΗΝΗΣ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΞΟΔΑ.
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΥΣΗ ΗΤΑΝ Η ΦΥΓΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΑ ΜΑΖΙΚΑ ΚΑΤΑΦΥΓΕΙΑ.
ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΣΥΝΕΧΙΖΑΝ ΝΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΔΙΚΤΥΑ ΣΤΟΩΝ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ.


ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΠΟΙΟΙ, ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΣΤΟΝ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ, ΠΡΙΝ 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ. ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΙΔΗΠΟΤΕ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΕΝΤΟΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ, ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΣΧΟΛΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ "ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ" ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ, ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.
ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΥΠΟΓΕΙΟ ΤΟΥΣ ΚΟΣΜΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΡΤΑ ΣΤΟ ΚΕΛΑΡΙ.

ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΓΡΕΜΙΣΤΗΚΑΝ, ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΑΝ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ..
ΤΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ,
ΕΙΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΦΡΑΓΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΜΠΑΖΑ ΕΙΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΑ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΟΜΟΙΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΩΝ ΥΠΟΓΕΙΩΝ ΣΤΟΩΝ ΚΟΙΝΟΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.
ΕΙΝΑΙ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΜΑΔΕΣ ΑΤΟΜΩΝ, ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΙΡΕΣΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΜΑΣΟΝΙΚΕΣ ΣΤΟΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.
ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣΑΝ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑΝ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΤΥΧΑΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΡΗΣΑΝ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΩ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...
ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑ ΠΡΟΣΕΞΑΝ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ" ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΚΑΤΩ ΤΟΥΣ, ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΚΑΤΩ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΕΙΤΕ Η ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΕΙΤΕ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥΣ ΩΣ ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ.
ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΙΣ ΣΤΟΕΣ.
Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΕΝΩ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΣΥΜΒΟΛΑ ΕΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ.
π.χ. ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΤΙΡΙΟ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΕΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΤΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΑΠΑΙΤΟΥΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΕΚΕΙ ΩΣΤΕ Ο ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ..

ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ, ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΥΝ ΟΤΑΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ.

ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΤΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ ΕΙΧΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΜΟΥ, ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΦΟΡΕΙΣ. ΑΝ ΚΡΙΘΕΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΥΧΑΙΑ ΘΑ ΜΠΕΙ ΕΝΑ ΙΔΙΟ, ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΣΚΕΜΕΝΑ ΘΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΚΑΠΑΚΙ Ή ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΑΚΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΦΟΡΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑΧΤΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΥΠΑΙΤΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΑΠΩΛΕΙΑ".
ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ ΤΟΤΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΑΛΛΑΧΤΟΥΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ Ή ΘΑ ΑΛΛΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΥΚΟΛΙΑ.
ΜΗΝ ΣΗΚΩΝΕΤΕ ΚΑΠΑΚΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ, 9 ΣΤΙΣ 10 ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΝΑ "ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ" ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΨΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΑΖΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΕΣΤΗΝΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΘΑ ΑΛΛΑΧΤΟΥΝ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΟΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΑΝ ΚΡΥΦΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 140 ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΕΝΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΤΕΛΟΣ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΛΑΒΕΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠΟΨΗ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΛΥΒΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥΣ. ΑΝ ΕΝΤΟΠΙΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΤΕ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟΙ..

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΑ ΜΕ ΚΑΠΑΚΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΔΩ, ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ SITE ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ "ΚΑΠΟΙΟΥΣ" ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ESOTERICA ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΛΙΓΩΝ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΣΕΥΡΕΤΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΚΑΠΟΙΟΥΣ" ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ.

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ, ΠΡΙΝ ΣΑΣ ΚΑΛΗΝΥΧΤΙΣΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟ, ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΕΣ, ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΤΑΝ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΖΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΥΜΒΟΛΑ, ΣΕ ΤΟΙΧΟΥΣ, ΣΕ ΤΑΜΠΕΛΕΣ, ΣΕ ΠΟΡΤΕΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΥΤΕΥΤΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝΤΡΑ ΤΡΙΓΥΡΩ ΜΑΣ.
ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΥΝΗΔΕΙΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΤΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΖΟΥΜΕ....

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ.

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 20:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το καπάκι με το οκτάκτινο αστέρι και τον ήλιο με το 'Κ' στο κέντρο είναι υψηλόβαθμο μασονικό σύμβολο - φυλαχτό του Ρότερινγκ(αν θυμάμαι καλά το όνομα).
Τα καπάκια με τους κύκλους που μεγαλώνουν από το κέντρο προς τα έξω και αυτά με τους 2 κύκλους σαν στόχος είναι ανώτερα απόκρυφα συμπαντικά σύμβολα.
Τα καπάκια με τις 3 κυρτές οριζόντιες γραμμές και 1 κάθετη στο κέντρο(σαν ψαροκόκκαλο),
όπως και αυτό που μοιάζει με το 'Ψ' έχοντας και αυτό μια κυρτή γραμμή στην βάση είναι καβαλιστικά σύμβολα. Ως γνωστόν η Καμπάλα σχετίζεται άμεσα με την μαύρη μαγεία.
Τα καπάκια με τις πεντάλφες, είτε σε κανονική μορφή είτε σαν άστερια,
αυτά με τους στρόβιλους(τα οποία έχουν και κάποιους αριθμούς κάπου γύρο τους, όπου παίζουν κάποιο ρόλο), όπως και αυτό με τον ήλιο και το 'Κ' στο κέντρο είναι ενεργειακά σύμβολα.

Αυτές τις πληροφορίες τις είχα πάρει περίπου 1 χρόνο πριν που είχα ασχοληθεί με το θέμα από κάποιον αποκρυφηστή.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως την κατάσταση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 11:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ ανήσυχη7 ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ lamogio ΜΑΛΛΟΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ.....

ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΝΑ ΠΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ???????

ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΟΡΠΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΣΥΝΗΓΟΡΟΥΝ ΤΑ ΣΧΗΜΑΤΑ.....

ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ



Λοιπόν, ξαναδιαβάζοντας προσεκτικά αυτά που παρέθεσε ο φίλος lamogio καθώς και τη συνέχεια της συζήτησης, μου ήρθε μία "έμπνευση" από κάτι που μου είχε πει κάποιος γνωστός παλαιότερα, ο οποίος, παρεπιμπτόντως, ισχυριζόταν (δεν ξέρω αν ίσχυε και ισχύει) ότι ανήκε σε κάποια μασωνική στοά. Μου είχε πει ότι κάπου εκεί επί της Γ' Σεπτεμβρίου και γενικώς γύρω τριγύρω στο κέντρο της Αθήνας υπήρχε ένας τόπος "συναγωγής" να το πω, των εν λόγω μελών της μασωνικής στοάς. Βέβαια, θα μου πείτε αυτό ήταν γνωστό και σε άλλους έξω από τη στοά (απ' ότι είχα διαβάσει και σε έντυπα του είδους), γιατί, λοιπόν, να βάλουν καπάκια για να τους δείχνουν π.χ. το δρόμο. Γι' αυτό ήθελα να ρωτήσω αν το έχετε ακούσει κι εσείς αυτό για τη μασωνική στοά που υπάρχει στη Γ' Σεπτεμβρίου, κι αν πάλι από διάφορες πηγές, έχετε ακούσει την ακριβή τοποθεσία της. Ίσως αν δεν είναι γνωστό, το ακριβές μέρος που βρίσκεται (στο ευρύ κοινό εννοώ), τα καπάκια να υπάρχουν γι' αυτό το λόγο και ίσως επίσης, να αποτελούν μέρος κάποιας δοκιμασίας (τελετουργικού)στην οποία υποβάλλονται οι μυημένοι για να εξελιχθούν στις βαθμίδες της ιεραρχίας των μασόνων.

Καλό σενάριο. Προλαβαίνω να το δώσω στο Hollywood

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 18:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχετε σκεφτει οτι πισω απο τα καπακια βρισκεται το μεγα μυστικο που δεν ειναι τιποτε αλλο παρα σκατα. Σορυ δηλαδη αλλα τετοια δεν εχουν οι υπονομοι? *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 19:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εχετε σκεφτει οτι πισω απο τα καπακια βρισκεται το μεγα μυστικο που δεν ειναι τιποτε αλλο παρα σκατα. Σορυ δηλαδη αλλα τετοια δεν εχουν οι υπονομοι? *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPG


Ειλικρινά, σε ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες μαζί μας την απάντησή σου στο θέμα που συζητάμε. Πλέον, έχω πολύ σοβαρούς λόγους να πιστεύω ότι η πνευματική μας αναζήτηση σε όλα τα fora του esoterica έγινε πλουσιότερη μετά από αυτό

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 20:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σορυ βρε ανησυχη7 (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ εισαι?) αλλα το ολο θεμα μου φαινεται γελοιοδεστατο. Αν μου εξηγησεις πως τα καπακια των υπονομων μπορουν να οδηγησουν στην αυτοβελτιωση θα το εκτιμησω. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 14:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σορυ βρε ανησυχη7 (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ εισαι?) αλλα το ολο θεμα μου φαινεται γελοιοδεστατο. Αν μου εξηγησεις πως τα καπακια των υπονομων μπορουν να οδηγησουν στην αυτοβελτιωση θα το εκτιμησω. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPG


Συζητάμε για κάτι που μας έχει κάνει εντύπωση και προσπαθούμε να συνθέσουμε κάποιες απόψεις (γιατί γι' αυτό είναι το forum) που θα μπορούσαν να μας πουν κάτι περισσότερο για το θέμα κι ίσως να μας οδηγήσουν σε κάποια λύση. Ο "χλευασμός" δε νομίζω ότι μπορεί να μας βοηθήσει σε έναν σωστό διάλογο. Εξάλλου, απ' ότι βλέπω είσαι μέλος της 2ης Βαθμίδας, οπότε γνωρίζεις τι σημαίνει το να συμμετέχεις στις συζητήσεις που γίνονται. Χωρίς παρεξήγηση όλα τα παραπάνω, αλλά το 1ο μήνυμά σου, δεν ήταν κι ότι καλύτερο, χωρίς να σημαίνει ότι απαγορεύεται κάποιος να λέει εδώ ό,τι θέλει.
Και ναι, είμαι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 20:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δούμε το θέμα τεχνικά....
Αυτό που βλέπουμε είναι οτι πολλές φορές οι κατασκευαστές όντως δεν
βάζουν τίποτα σχήματα σήματα ή "ιερογλυφικά" επάνω στ καπάκια
http://www.wiedemann-technik.de/grie/02p_roh.html
http://www.harenias.gr/default.htm
Αυτό που προσέχουν είναι να έχουν τις προδιαγραφές ποιότητας ISO
και τις προδιαγραφές που έχει το κράτος περι φρεατίων
http://velos.avacom.net/~sala/pdf/Prodiagrafes.pdf
Άρα η ερώτηση που μπορεί να γίνει σε αυτές τις εταιρείες όπως και
στη ΒΙΟΦΡΕ είναι ΠΟΙΟΣ δίνει να μπαίνουν τα αστεράκια και άλλα...
και για ποιό λόγο για να μήν αναρωτιόμαστε.
Αυτό που φαίνεται στο μενού των καπακιών είναι απλά θέμα προτίμησης
http://www.manholecovers.co.uk/cover-frames/cover-a15-single-steel.html

Αυτό που φαίνεται σαν μαρτυρία είναι οτι αρκετές φορές κάτω απο κάθε
καπάκι εκτός απο σκ... υπάρχουν και κάποια πράγματα παρα..κάτω...
Forums που μιλάνε ανοιχτά για κρατικά τούνελ και όχι μόνο...
http://www.darkplaces.co.uk/phpBB2/viewtopic.php?p=19375
Άλλοι μιλάνε στο κράτος για το τούνελ κάτω απο τα καπάκια...
http://www.truthseekers.freeserve.co.uk/truth/TR11news.HTM
Το κράτος προσέχει να είναι πάντα στην θέση τους
http://www.northshorecity.govt.nz/Water/WaterProjects/wastewater/manhole-pop.htm
Άλλοι που αρχίζουν περιπέτειες κάτω απο το καπάκι...
http://www.millerfamily.biz/blog/2004/05/blogger-idol-secrets-brisbanes-drains.html
Στη Ρωσία η φτώχεια έφερε το σπίτι κάτω απο τα καπάκια
http://outside.away.com/magazine/0997/9709under.html
Άλλοι πάλι κοντά σε δημόσια κτίρια φωτογραφίζουν αυτά τα τούνελ...
http://wraiths.org/Riverview.htm
και μερικούς που ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ σύγχρονα τούνελ...
http://www.fortunecity.com/roswell/prediction/51/text-files/redbook/redbookuz.html

Υπάρχει όμως μία μερίδα ανθρώπων που αντί να αναρωτιέται τί έχει
απο κάτω το καπάκι αναρωτιέται γιατί πολλά καπάκια είναι στρογγυλά;
http://www.straightdope.com/classics/a1_247a.html
http://falq.bigbad.com/answers.asp?questionID=92
ask-leo.com/archives/000024.html

Απο εκεί και πέρα ξεκινάει η επίσημη πληροφόρηση και τα σχέδια
Στο Βανκούβερ και στο Calgarry υπάρχουν standards για τα καπάκια
και στις προδιαγραφές με σχέδια και σε τί χρησιμέυουν
http://www.city.vancouver.bc.ca/ctyclerk/cclerk/20031118/a6.htm

"Τα καλύματα των ανθρώπων στις τρύπες" είναι το βιβλίο που βγήκε σε
περιορισμένη έκδοση το 1974 και δέν υπάρχει πλέον, το οποίο ανέφερε
τα πάντα περι ιστορίας για το κάθε σύμβολο σε κάθε καπάκι τουλάχιστον
στις ΗΠΑ. Η νέα έκδοση πιθανόν να κυκλοφορεί ακόμα...
http://mitpress.mit.edu/catalog/item/default.asp?tid=5744&ttype=2

Αλλα πολλοί το βλέπουν απλά σαν ντεκόρ και έτσι τα φτιάχνουν
http://www.decorgrate.com/
Άλλοι το κάνουν θέμα υψηλής τέχνης!
http://www.fairweathersf.com/tree_grates_pages/tree_grates.html
Αυτοί όπως που το παρακάνουν είναι οι συλλέκτες καπακιών!!!
http://www.ownapieceofvail.com/Manhole/m_testimonials.html
Ατελείωτα links σε γκαλερί απο καπάκια
http://www.carriagetradepress.com/archivequilts.html
http://www.minneapolis.org/gmcva/mplsart/pages/large_images/25.asp
http://www.govindsteel.com/manhole-covers-frames.html
http://www.nycsubway.org/us/tracks/conduit-holes-covers.html
http://www.manhole-covers.net/links.htm
Αμερική
http://www.drainspotting.com/
Ιαπωνία
http://www.eps.vic.edu.au/japan/cover.htm
και γενικά σε όλο τον κόσμο...
http://www.danheller.com/manholes.html

Μια συλλογή όλων αυτών δείχνει οτι μερικές φορές κάτω απο τα καπάκια υπάρχουν
σύγχρονα τούνελ εκτός απο αγωγούς. Άνθρωποι τα έχουν φωτογραφήσει και τα
τούνελ αλλα και τα καπάκια. Αυτοί που προσπαθούν να πούν οτι τα καπάκια
με συγκεκριμένο γράφημα είναι απο κάποια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων έχουν
σάν απόδειξη οτι τα σύμβολα όπως το πεντάκτινο αστέρι και το Κ έχουν σχέση
με την Καμπάλα και τους αποκρυφιστές και οτιδήποτε άλλο. Η αλήθεια είναι οτι
ένα γράμμα μπορεί να είναι οτιδήποτε και όχι μόνο κάτι πολύ συγκεκριμένο.
Όμως μή αποκλείωντας αυτή την πιθανότητα είναι πιό εύκολο για αυτόν που
πραγματικά θέλει να μάθει να δεί αν το καπάκι θα αντικατασταθεί με ίδιο
καπάκι απο ποιόν και να ρωτήσει τις εταιρείες ποιός έδωσε το σχηματάκι για
το αστέρι ή όχι. Είναι πολύ έυκολο για αυτόν που θέλει να το ψάξει να πάρει
ένα χάρτη της Αθήνας και να βάζει στα αστεράκια ή στα διάφορα άλλα σχήματα
άν υπάρχει κάποια νοητή γραμμή ή παράλληλη υπόγεια διαδρομή.
Και πάλι τί να θέλει να σηματοδοτήσει; Την περιοχή κάποιου;
ΤΙ ? Κανένας δεν έχει φέρει μία λογική "συνέχεια-συνοχή" μεταξύ
καπακιού και αστεριού καπακιού και της Ομάδας Ε αφού έχει άλλο
σημα καπακιού και Εβραίων καπακιού μασόνων καπακιού οτιδήποτε.
Μακάρι να είναι προφανές και εγώ να μήν το βλέπω. Αλλα εώς τώρα
το να συνεχίζουμε να συζητάμε κάτι χωρίς στοιχεία είναι κατα την
γνώμη μου να συνεχίζουμε την δαιμονολογία και σενάρια φαντασίας
με αναπάντητα ερωτήματα που πραγματικά μπορούν να απαντηθούν πολύ
πρακτικά!

Οποτε πάντως έχω την ευκαιρία να είμαι με την φωτογραφική στο χέρι
και στο κέντρο της Αθήνας με το Πεζώ 2 ίσως αρχίσω να "χαρτογραφώ"
και εγώ τα καπάκια και άμα δώ κανένα σημείο "συνάντησης" αντίθετα
με τις συμβουλές του Γρηγοριανού να το ψάξω...

Πίστευε και μή , ΕΡΕΥΝΑ !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 07:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προχθές μαζί με παρέα κάναμε βόλτα στα σοκάκια του Ζωγράφου (κάτω νομίζω από την Λ. Παπάγου, προχωρούσαμε σε παράλληλο της) παρατήρησα αρκετά καπάκια με διάφορα σύμβολα, από πεντάλφα μέχρι καπάκι με αναγραμματισμό «ΣΑΝΟΜ» γύρο από το αστέρι, επίσης ένα καπάκι ήταν κομμένο στην μέση και από κάτω σφραγισμένο με μπετό (αν δεν το έβλεπα δεν θα το πίστευα ποτέ), διεύθυνση δεν συγκράτησα διότι δεν γνωρίζω την περιοχή (απλά κάναμε βόλτες)..

Edited by - XD on 06/08/2004 07:13:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

S
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 09:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους S  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την όλη παρέα του forum καταρχάς και μπορώ να πω ότι κάπου προβληματίστικα με όλα αυτά που διάβασα.
Γενικά η συνοικοία που μένω δεν είναι και από τις πιο καινούργιες μιας και έχει σπίτια μονοκατοικίες επί το πλείστον άρα είναι γεμάτη από αυτά.
Κάνοντας μια μικρή βόλτα στην γειτονιά ,Κερατσίνι μεριά μεσα σε 2 τετράγωνα μπορώ να πω ότι συνάντησα πολλά καπάκια με το πεντάκτινο αστέρι καθώς και 2 με το άστρο του Δαυιδ.
Τα καπάκια αυτά ήταν τα παλιά φρεάτεια της αποχέτευσης πρίν φτιαχτεί ο δρόμος με άσφαλτο.
Προσωπική μου γνώμη δεν πιστεύω ότι κάποιος θέλησε να "μαρκάρει" κάποια σημεία όπως διάβασα πιο πάνω αλλά λόγω του μονοπωλίου που υπήρχε εκείνη την εποχή όλα ήταν από τον ίδιο κατασκευαστή.
Παρεπιπτώντος αναφέρω ότι μέσα στην αυλή μου έχω 1 με το αστέρι στο οποίο πάντα υπήρχε ένα πλακάκι απο πάνω από όσο μπορώ να θυμηθώ.
Ποιός ο λόγως να μαρκάρει κανεις κάτι το οποίο δεν φαίνεται από έξω;
Εχετε παρατηρήσει ότι όλα με το αστέρι είναι πάντα μεγαλύτερα από το άστρο του Δαυιδ.(σύμπτωση ή τα μικρότερα έβγαιναν έτσι).
Τα συγκεκριμένα καπάκια πρέπει να είναι αρκετά παλιά ίσως και πριν το 1960.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 11:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ ΣΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

ΑΛΛO ΤΟ ΠΕΝΤΑΚΤΙΝΟ ΑΣΤΕΡΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ 5-Α.

ΕΠΙΣΕΙΣ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΠΟΛΛΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΣΤΟΕΣ (ΜΑΣΟΝΩΝ).
Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ?????

ΘΑ ΣΥΜΦΟΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ALOS ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...

quote:
Αλλα εώς τώρα
το να συνεχίζουμε να συζητάμε κάτι χωρίς στοιχεία είναι κατα την
γνώμη μου να συνεχίζουμε την δαιμονολογία και σενάρια φαντασίας
με αναπάντητα ερωτήματα που πραγματικά μπορούν να απαντηθούν πολύ
πρακτικά!

ΑΠΛΑ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΑΝΕΥ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ...

ΦΙΛΕ XD ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟ «ΣΑΝΟΜ»=ΜΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ...
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ??????
ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 12:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ειναι ΣΑΝΟΜ αλλα ΟΣΜΑΝ με τα γραμματα κυκλικα τοποθετημενα ωστε να μην καταλαβαινεις ποιο ειναι το πρωτο.

αρα μπορεις να διαβασεις
ΟΣΜΑΝ
ΣΜΑΝΟ
ΜΑΝΟΣ
ΑΝΟΣΜ
ΝΟΣΜΑ
ΟΣΜΑΝ
...

το ΟΣΜΑΝ πρεπει να ειναι το σωστο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 14:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι επιτέλους γύρισα από διακοπές και ξαναεπιστρέφω στην ενεργό δράση. Βλέπω πως η δουλειά προχωρεί σχετικά με τα καπάκια αλλά αυτό έχει και τα καλά και τα κακά του...

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 15:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΤΟ "ΜΟΝΑΣ" ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.

ΜΟΝΑΣ = ΑΡΧΗ

ΑΠΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 18:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΑΣ - ΝΟΜΑΔΑΣ

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 23:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω το σημείο διότι όσο και αν ακούγεται αστείο δεν το γνωρίζω καθώς ήταν η πρώτη φορά που περιπλανήθηκα στα συγκεκριμένα μέρει (σοκάκια) μάλιστα για να είμαι ειλικρινής ο σκοπός της συνάντησης ήταν πιο ρομαντικός αλλά για ένα μεγάλο διάστημα .. κάναμε «περατζάδα» οπότε μεταξύ άλλων είδα και το συγκεκριμένο καπάκι, οπότε ούτε την ψηφιακή είχα μαζί μου ούτε σύγχρονο κινητό για να βγάλω φωτογραφίες και το άσχημο είναι ότι αλλάξαμε αρκετά στενά..

Το μόνο που μπορώ να πω ήταν πως κατεβήκαμε στα στενά της Λ. Παπάγου με κατεύθυνση την Ούλοφ Πάλμε (τώρα βλέπω στον χάρτη τα στενά.. χμ.. μου έβγαλε το λάδι εδώ που τα λέμε –αλλά δεν το μετανιώνω καθόλου) ενδεχομένως να ήμασταν στη «Μπισκίνη»; όλο ευθεία.. δεν θυμάμαι την κάθετο από την κεντρική λεωφόρο γαμώτο, τέλος πάντων στα στενά αυτά ήταν η «Χαρά» του πεντάλφα, είχε παρά πολλά καπάκια. Επειδή στην περιοχή μου έχει ελάχιστα μου έκανε τεράστια εντύπωση (άλλο να διαβάζεις για αυτά ή να βλέπεις κανά δυο που και που) το συγκεκριμένο καπάκι ήταν κοντά - μπροστά σε πολυκατοικία (γενικά σε οικοδομή), στριμωγμένο και είχε δίπλα του άλλο ένα (μερικά εκατοστά πιο πάνω και αριστερά από αυτό), όχι όμως τόσο εντυπωσιακό όσο αυτό, ήταν μαύρο στο χρώμα αλλά εξαιρετικά καθαρό (δεν είχε σκουριά ή χώμα ούτε το είχε καταστρέψει ο χρόνος ή βροχή –ήταν ευανάγνωστο για τον οποιονδήποτε), τα γράμματα ήταν κυκλικά γραμμένα με κεφαλαίους χαρακτήρες ανάγλυφους (πάω στοίχημα) γύρο από την πεντάλφα (που ήταν στραμμένη προς τα άνω).

Όταν το είδα το μυαλό μου πήγε αμέσως στο «ΜΑΣΟΝ», κάπου το είχα ξανά ακούσει αυτό το θέαμα, αλλά τώρα το έβλεπα μπροστά μου !!, πράγμα που δεν συγκρατήθηκα και έδειξα (βλακεία μου) στη συνοδό μου .. που μάλλον *φρίκαρε αλλά συμφώνησε.

* Είναι δύσκολο να την ρωτήσω όπως καταλαβαίνεται περισσότερα πράγματα – δεν μπορώ να πιέσω καταστάσεις, αν υπάρξει μέλλον θα δοκιμάσω να ξανά περάσω μαζί της με ψηφιακή ή με κανένα κινητό της προκοπής ή τουλάχιστον θα κρατήσω διεύθυνση (εκείνη την στιγμή είδα κάτι αλλά δεν είχα όπως καταλαβαίνετε στυλό ούτε ήθελα να γράψω φωνητική σημείωση στο κινητό μου μπροστά της ή να αρχίσω να σημειώνω SMS .. ήταν λεπτή η θέση μου.. και μάλλον είχα ήδη πει πολλά.. τώρα που το σκέπτομαι ).

Υ.Γ.
Δεν κάνω πλάκα, πραγματικά είδα αυτό το καπάκι και ένα άλλο σε κάποιο άλλο στενό (ή στο ίδιο) που ήταν κομμένο στην μέση και το μισό που έλειπε είχε μπετό στην θέση του (ειλικρινά όλα αυτά τα χρόνια είχα δει κάποια καπάκια, τα έχω γράψει αλλά τόσα πολλά και τόσο ιδιαίτερα ποτέ.. μόνο στα βιβλία ή στις συζητήσεις) και προβληματίσθηκα αρκετά αν έπρεπε να κάνω κάποια αναφορά ακριβώς ελλείψει αποδεικτικών στοιχείων..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 23:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλες και φίλοι,
σκεφτήκατε ποτέ ότι ίσως τα καπάκια αυτά να κατασκευάζονται από κάποια εβραική εταιρία για λογαριασμό του κράτους και για τον λόγο αυτό διακοσμούνται με τα γνωστά εβαικά σύμβολα;Γιατί θα πρέπει οπωσδήποτε κάποιο μεγάλο μυστικό να κρύβεται πίσω από αυτά;Εγώ μάλλον θα συμφωνήσω με την άποψη του Labolas

ΥΓ.Χαίρομαι που οι Ολυμπιακοί(κατα κόσμον"γαύροι")όσο πάμε αυξανόμαστε στο esoterica

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 00:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Voila τρεις φωτογραφίες ενός καπακιού με αστεράκι (πεντάλφα;) και την λέξη "ΜΑΝΟΣ" αναγραμμένα:

Όπως μπορείτε να συμπεράνετε από την ευθυγράμμιση των χαρακτήρων, δεν μπορεί παρά να είναι "ΜΑΝΟΣ" και όχι "ΟΣΜΑΝ", "ΝΟΜΑΣ", Βεδουϊνος ή ο,τιδήποτε άλλο... Εκτός κι αν πιστέψει κανείς ότι η επιγραφή είναι κωδικοποιημένη -με αναγραμματισμό ίσως. Επιπροσθέτως, από την ίδια ευθυγράμμιση προκύπτει ότι, αν πρόκειται για πεντάλφα, αυτή είναι κανονική... Το καπάκι αυτό βρίσκεται στον Πειραιά, οδό Ζαννή 63-65.

Δεν θέλω να σας προσγειώσω στην πραγματικότητα απότομα, αλλά μήπως πρέπει να ψάξουμε για έναν κύριο Χ. Μάνο, πρόεδρο της Χαλυβουργικής Μάνος ΟΕ/ΕΕ/ΕΠΕ/ΑΕ, και όχι για την ΜΟΝΑΔΑ = αρχή (οδού;); Ισως (μακάρι) πάλι να πέφτω έξω...

Σημειωτέον πάντος, ότι η περιοχή (μου ) είναι γεμάτη με ενδιαφέροντα καπάκια (υπονόμου).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 01:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αστερι ο μανος...!!!

αλλα γιατι μου χαλας τον οσμαν..?
τα γραμματα εχουν (χοντρικα) ως βαση το κεντρο του κυκλου (του αστεριου αν θες) και στρεφονται ακτινωτα προς τα εξω (δηλ δεν υπαρχει συγκεκριμενος προσανατολισμος ) και με την πενταλφα αναποδη διαβαζεις: οσμαν ("τουρκικο" δεν ειναι? παντως καθολου εβραικο/μασονικο )

τελος παντων το μανος ακουγεται λογικοτερο

ποιος ειναι αυτος ο μανος ο αστερατος ρε παιδια?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 02:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλα γιατι μου χαλας τον οσμαν..?

Αν κάνεις rotate την φωτογραφία, θα παρατηρήσεις ότι το "Μ" είναι γυρισμένο δεξιόστροφα κατά 110+ μοίρες και αποκτά την μορφή "3". Νομίζω, ότι αν επρόκειτο περί Οσμάνος, ο περί ου ο λόγος χαρακτήρας θα ήταν γυρισμένος κατά 0-85 μοίρες, ώστε να είναι πιο ευανάγνωστη η επιγραφή.

Νομίζω...

quote:
παντως καθολου εβραικο/μασονικο

Και μου κάνει εντύπωση που δεν γνωρίζεις τον κύριο Ισαάκ Μάνο, γνωστό μασόνο και κατασκευαστή καπακιών υπονόμων

Edited by - Thios on 14/08/2004 12:36:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 14:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ ΣΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

ΑΛΛO ΤΟ ΠΕΝΤΑΚΤΙΝΟ ΑΣΤΕΡΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ 5-Α.

ΕΠΙΣΕΙΣ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΠΟΛΛΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΣΤΟΕΣ (ΜΑΣΟΝΩΝ).
Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ?????

ΘΑ ΣΥΜΦΟΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ALOS ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...

quote:
Αλλα εώς τώρα
το να συνεχίζουμε να συζητάμε κάτι χωρίς στοιχεία είναι κατα την
γνώμη μου να συνεχίζουμε την δαιμονολογία και σενάρια φαντασίας
με αναπάντητα ερωτήματα που πραγματικά μπορούν να απαντηθούν πολύ
πρακτικά!

ΑΠΛΑ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΑΝΕΥ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ...

ΦΙΛΕ XD ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟ «ΣΑΝΟΜ»=ΜΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ...
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ??????
ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Όπως θα διάβασες φίλε Συντονιστή κι από την απάντηση του THios σχετικά με το όνομα στο κάπακι και την πιθανότητα να αναφέρεται στον γνωστό κ. Μάνο, δεν πάει απλά και μόνο ατεκμηρίωτα το μυαλό μας στους Μασώνους. Οι κύριοι μπορεί να είναι συμπαθείς σε κάποιους, δεν γνωρίζω κανέναν τους βέβαια αποδεδειγμένα, για να έχω ιδία άποψη,ωστόσο, εφόσον, το έχουμε δει το θέμα από όλες τις πλευρές, το μόνο "λογικό" συμπέρασμα είναι ότι τα καπάκια χρησιμοποιούνται από κάποια τάγματα και δη το συγκεκριμένο (των Μασόνων δηλαδή) για δικούς τους λόγους. Εξάλλου, σωστό είναι αυτό που είπε κάποιος (συγγνώμη δεν θυμάμαι ποιός ήταν), ότι ο αναγραμματισμός της λέξης ΟΣΜΑΝ εκτός από το όνομα του γνωστού κυρίου θα μπορούσε να είναι και ΜΟΝΑΣ αλλά και ΜΑΣΟΝ (στα ελληνικά για να μην βγάζει και μάτι το MASON στα αγγλικά).

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 01:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως μπορείτε να συμπεράνετε από την ευθυγράμμιση των χαρακτήρων, δεν μπορεί παρά να είναι "ΜΑΝΟΣ" και όχι "ΟΣΜΑΝ", "ΝΟΜΑΣ", Βεδουϊνος ή ο,τιδήποτε άλλο...

και γιατί να΄ναι ΝΟΜΑΣ και να μην είναι ΑΜΝΟΣ... ξέρετε...ο σιωπηλός... και ας μην ξεχνάμε τι ρόλο παίζουν οι αμνοί σε διάφορες θυσίες και τελετουργικά...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
poliklitos
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 12:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poliklitos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος poliklitos  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος poliklitos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ.

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ? ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ!!

... ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ, ΤΑ ΥΠΟΚΑΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΠΑΚΙΑ. (ΜΗΝ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΤΩ... ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΩ!)

igienin ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 01:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά βρήκα ένα πολύ περίεργο καπάκι στην Εύβοια

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 01:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως είμαι υπέρ του οτι το καπάκι λέει Mason στα ελληνικά...Υπάρχει όμως μία πιθανότητα να είναι και τα άλλα.

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy