ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΣΕ ΚΑΠΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 21:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ
ΕΙΧΑΝΕ ΤΥΧΑΙΑ {ΣΚΑΛΙΣΜΑΤΑ}
ΜΕ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΕΩΝ ΗΤΑΝΕ ΤΟ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΣΧΗΜΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΝΕ ΣΤΙΣ ΜΗΤΡΕΣ
(ΒΛΕΠΕ ΤΙΣ ΑΣΥΜΜΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΑΤΣΟΥΜΠΑΛΕΣ ΧΑΡΑΚΩΣΕΙΣ ΑΝΤΙΟΛΗΣΘΗΣΕΩΣ…)
ΤΑ ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΧΗΜΑ -ΑΦΟΥ- ΕΙΧΕ ΠΛΕΩΝ ΚΑΘΙΕΡΩΘΕΙ ΘΥΜΙΖΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΙ ΛΑΜΠΕΡΕΣ ΛΕΩΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΥΨΗΛΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΚΟΔΟΜΗΣΕΩΣ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΓΕ ΕΝΔΟΜΥΧΩΣ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΑΣΤΟΥ

Είμαι σίγουρος οτι δεν έχεις δεί κάποιο καπάκι από κοντά.

Οτι τα έβγαλες από το μυαλό σου,

ναι,

νομίζω οτι δεν χρειάυεται να "βγάλω" καμία σχολή για να το καταλάβω.

Όχι, δεν κοιτάζω ούτε το δάκτυλο αλλά ούτε και το φεγγάρι...
Κοιτάζω εσένα !

Και προσπαθώ να καταλάβω, άν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος για να γράψεις αυτά που γραφεις, ΟΠΩΣ τα γράφεις !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Underground
Μέλος 2ης Βαθμίδας


192 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 22:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω βρει ενα απο τα σπανια καπακια που εχουν χαραγμενη πενταλφα και ο κυκλος να ειναι απο πολυ μικρα κυκλακια . Το περιεργο ειναι οτι τον τελευταιο καιρο εχει γινει μια αλλαγη . εχουν σκαψει γυρω απο το καπακι ,μετα εχουν σκαψει μια λεπτη γραμμη γυρω στο 1 μετρο μου καταληγει σε ενα αλλο σκαμμενο τετραγωνο και ολα αυτα καλυμενα με ενα γκρι υλικο σαν τσιμεντο . αχ ! και να χα κινητο με καμερα η ψηφιακη μηχανη να ανεβαζα την φωτογραφια . αυτα...

ΛΥΣΣΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2005, 23:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αχ ! και να χα κινητο με καμερα η ψηφιακη μηχανη να ανεβαζα την φωτογραφια . αυτα...

αχ και βάχ, φιλαράκο...

Άν δεν έχεις κινητό (άσε που δε βγάζει φωτογραφίες, έφχρωμες μουτζούρες βγάζει !) ή ψηφιακή μηχανή...

ΩΦΕΙΛΕΙΣ να ξέρεις κάποιον, που να έχει και να μπορεί.... !

Και άν δεν ξέρεις εσύ, ξέρω κάποιον εγώ !

Λοιπόν, πότε να έρθω ???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vidas
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 03:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vidas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος vidas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και προσπαθώ να καταλάβω, άν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος για να γράψεις αυτά που γραφεις, ΟΠΩΣ τα γράφεις !

τι να καταλάβεις vril
δεν απευθυνόμουνα σε εσένα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 11:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ vidas ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΣΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΑ ΣΧΗΜΑΤΑ Η ΑΠΛΕΣ ΧΑΡΑΚΩΣΕΙΣ ΑΝΤΙΟΛΙΣΘΗΣΗΣ.

ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
ΟΣΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΟΙ ΤΟΤΕ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΣΑΝ
ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΣΠΑΣΜΕΝΕΣ ΠΛΑΚΕΣ ΤΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΩΝ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΣΥΜΦΟΡΟ

ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ?????

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ...

ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΩΝ ΚΑΠΑΚΙΩΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ ΠΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕ 5-ΑΚΤΙΑΝΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ
5-ΑΛΦΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΛΑΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vidas
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 17:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vidas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος vidas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ
ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ
ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΟ ΝΤΟΥΚΟΥ
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΕ !!!
ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ
- ΚΟΣΜΙΟ ΚΑΙ ΕΥΠΡΕΠΕΣ - –
ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΑΛΛΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΗΝ ΠΛΑΣΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΛΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΠΑΡ’ΟΛΟ ΠΟΥ ( ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΤΙ ) ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΛΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΩΣ ΜΗ –ΚΟΣΜΙΟ ΚΑΙ ΕΥΠΡΕΠΕΣ ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΠΑΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ

ΥΟΜΙΛΑΦΕΚΟΤΟΠΑΑΛΑΓΒΕΑΤΑΤΥΑΑΛΟ
test …
ΑΥΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΑ

Μην κοιτάς το φεγγάρι όταν σου δείχνουν το δάχτυλο …

Η ΠΑΡΑΦΡΑΣΗ ΑΥΤΗ ΕΝΝΟΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΙΣΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 17:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
λετε αυτο το σετακι(καπακι και βουρτσα να ειναι ειναι παγανιστικα?)

φανερα μασωνικο καπακι τουαλετας!



καπακι που εκδηλα απεικονιζει τοπιο ελληνικου νησιου.μηπως καποιοι μας εχουν χεσ... ???

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ...ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΟΒΑΡΕΨΑΝ....


Aγαπητέ φίλε AVATARGR νομίζω ότι ώρες ώρες υπερβάλλεις...
Το παραπάνω μήνυμα δηλαδή ήταν κόσμιο?
Αλλά και κόσμιο να ήταν ήταν εντελώς άστοχο αφού με αυτό καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι όποιο καπάκι τουαλέτας και να σηκώσουμε θα βρούμε ένα Μασόνο!

Νομίζω ότι όταν θέλουμε να ασκούμε(λόγω ιδιότητας)κριτική αυτή θα πρέπει να είναι προς όλους πιο αντικειμενική.

Τελικά ο vidas είχε να μας πει κάτι ουσιαστικό και κόσμιο αλλά εγώ ακόμα ψάχνω να βρω τι το μη κόσμιο είχε το πρώτο του μήνυμα...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 17:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ AVALLON

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ Η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ?
ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ
ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΟΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 17:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ορίστε μας...μ'αυτά και μ'αυτά ξέχασα να απαντήσω επί της ουσίας:

quote:
Έχετε ποτέ σκεφτεί το εξής "αιρετικό"...
Τα σύμβολα πάνω στα καπάκια να είναι τοποθετημένα εκεί, για να δείχνουν κάτι σχετικά με αυτόν που τα κατασκεύασε και όχι σε σχέση με το πού τοποθετήθηκαν και γιατί.

Έχετε σκεφτεί ποτέ, οτι κάποιοι κατασκευαστές ήθελαν με αυτά να "πούν" κάτι, άσχετα με το πού θα πήγαιναν τα καπάκια ?

Άς δεχτούμε, οτι ένα εργοστάσιο κατασκευής καπακιών (χητήριο) έχει κάποιο διαφημιστικό φυλλάδιο, κάποιους αντιπροσώπους και πωλητές που προωθούν αυτά τα καπάκια.

Μήπως τελικά το σχέδιο πάνω στο καπάκι είναι το "συνθηματικό", η "αναγνώριση", που επεδίωξε ο κατασκευαστής του πρός αυτόν που "ξέρει"...
Δηλ. πάρτο από μένα, που ΕΙΜΑΙ ό τάδε και ΑΝΕΙΚΩ εκεί


Aγαπητό Vrill... τέτοια τεχνάσματα του μάρκετινγκ δε νομίζω πως έχουν εφαρμογή εδώ... γιατί εδώ ο πελάτης είναι το κράτος και το κράτος γνωρίζει πολύ καλά το ποιόν του κατασκευαστή... (έχεις ακούσει πόσο μικρός είναι ο κόσμος? Ε φαντάσου την Ελλάδα...)


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 17:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ AVALLON

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ Η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ?
ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ
ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΟΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.


Αγαπητέ Νο1 Φιλόσοφε...
Νομίζω ότι αυτό δεν είναι το θέμα μας.
Γιατί δεν ανοίγεις ένα τόπικ να το συζητήσουμε ?
Φαντάζομαι θα σε ενδιαφέρουν και άλλες γνώμες εκτός από τη δική μου...

Αλλωστε είμαι σίγουρη ότι ο AVATARGR δε θα δει αυτά μου τα λόγια σαν επίθεση

Βy the way... Αγαπητέ Vrill πολύ ωραία η εικόνα σου...μη μου πεις ότι είναι αυτό που φαντάζομαι? Η μυστική ενέργεια Vrill?


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"

Edited by - Avallon on 04/03/2005 18:00:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 19:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πιστεύω να σε πείραξε ο τρόπος που διατυπώθηκε;
και δεν νομίζω να πειράχτηκε ο avatargr
το έχω τοποθετήσει στην ΣΟΦΙΑ αν θέλεις μπορείς να το επισκεπτείς;
ευχαριστώ

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 23:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Vrill πολύ ωραία η εικόνα σου...μη μου πεις ότι είναι αυτό που φαντάζομαι? Η μυστική ενέργεια Vrill?

Φφφφσκάάάά !

Δεν τοχουμι κρυ-φουό καμάρ* !


*γαλλικά. Κάθε ομοιότητα με τοπικές διαλέκτους συμπτωματική...

Υ.Γ. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το έιπες σωστά ! "Αγαπητέ" και όχι "το" Βρίλ.

Ο Βρίλ. Ο !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 01:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ vidas ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ ΠΛΑΣΤΟΤΗΤΑ Η ΟΧΙ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ ...
ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

robots-agony
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 07:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους robots-agony  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την Πλαστότητα ρε;
Αφού στο λένε ρε Avatar(gr).....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
robots-agony
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 07:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους robots-agony  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρόλα αυτά καταλαβαίνω ότι αυτή η χώρα δεν έχει ανάγκη απο κανέναν Aβατάρο.
'Εχει ανάγκη από ουσιαστικούς υποστηρικτές της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εφιάλτης
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 13:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εφιάλτης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Εφιάλτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους και ολες!

Εχω δει και εγω καποια παραξενα συμβολα εξω απο το σπιτι μου αλλα εχω μια απορεια:

" Αποκλειετε τα συμβολα να ειναι απο διαφορες εταιριες (π.χ. κατι διπλα S,και κατι συμβολα με κατι πενταγωνα συμβολα)?"

Οσοι το εχετε ψαξει θα ηθελα να μου πειτε τι σας εχουν πει!

Deus Diavolus Inversus!

(O Διαβολος Ειναι ο Θεος Αναποδα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

robots-agony
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 04:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους robots-agony  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Εφιάλτη.
Η Συμβολολογία και η στείρα σημασιολογία που κατα κόρον ανθεί μέσα σ`αυτόν τον τόπο , δεν μπορεί να εξηγήσει αυτά τα σύμβολα.
Οι κατασκευαστές καπακιών ποιά άραγε ερμηνεία δίνουν;
Πως εμπνεύστηκαν το σχέδιο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dreamwind
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 04:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamwind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από όλες αυτές τις μέρες ψαξίματος διαπιστώνω οτι τα 5άκτινα αστέρια είναι πολύ κοινά. Υπάρχουν σχεδόν σε κάθε δρόμο, σχεδόν σε κάθε περιοχή. Δεν ξέρω τι να πω, έχω κολήσει θα έλεγα. Ακόμη δεν έχω δει τις φωτογραφίες που είπε ο SuP3RIKI, αλλά περιμένω. Η υπομονή είναι αρετή... Αυτό όμως που αρχικά ήθελα να πω, είναι οτι τα καπάκια με την Πεντάλφα είναι επίσης πολλά. Είμαστε κοντά στο να εντοπίσουμε μερικούς εργολάβους που δικές τους πολυκατοικίες έχουν τέτοια καπάκια (πεντάλφα) και να ψάξουμε άλλα δικά τους κτίσματα. ΠΟιός ξέρει;...

Υπάρχει Θεός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamwind
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 05:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamwind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούπς, κάτι που είδα τώρα. Το έχουμε ξαναπεί, αλλά για να το δούμε κιόλας.

Όταν ένας δημόσιος φορέας παραγγέλνει καπάκια, κέρατα, οτιδήποτε, από ένα κατασκευαστή, βάζει πάνω το δικό του όνομα. Αν εγώ, εσύ, ο τάδε πάμε και πάρουμε από τον κατασκευαστή ένα καπάκι για την αυλή μας, τον π@τ. μας, θα πάρουμε ένα καπάκι με το σήμα του κατασκευαστή.

Δείτε το Url και προσέξτε το στρόγγυλο καπάκι.
http://www.viofre.com/greek_index.htm

Στο δείγματα δουλειών δείτε.

Edited by - Dreamwind on 06/03/2005 05:26:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 09:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα από τα πιο ενδιαφέροντα Αστέρια της συλλογής μου..

Βρίσκεται «κάπου» στον Χολαργό εξυπηρετώντας το αποχετευτικό δίκτυο ορισμένων καταστημάτων. Αυτό που το διαφοροποιεί από τα υπόλοιπα καπάκια που έχω φωτογραφίσει είναι η «ανάγλυφη» (κατά κάποιον τρόπο) τεχνοτροπία του άστρου του. Η κατάσταση της πρόσοψης υποδεικνύει σίγουρα «κάποια ηλικία» κατασκευής..

Υ.Γ.
Η φωτογραφία έχει ληφθεί με κάμερα κινητού τηλεφώνου -όπως και η παλαιότερη που είχα ανεβάσει- (VGA 640x480) και έχει υποστεί επεξεργασία ώστε να διακρίνονται καλύτερα οι λεπτομέρειες του..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 10:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Υπάρχει μια μπύρα στην Αυστραλία, που λέγεται " X X X X "
(δήλ. τέσσερις φορές το λατινικό γράμμα Χ )

Μπορείτε να εξηγήσετε, γιατί η συγκεκριμένη ζυθοποιία διάλεξε να ονομάσει τη μπύρα της έτσι ???


ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ.
Αν τυχόν κάποιος από σας γνωρίζει γιατί, ας μην το απαντήσει αμέσως.
Θέλω να δείξω στους υπόλοιπους, πώς λειτουργεί το μυαλό όταν βρίσκεται μπροστά σε κάτι που δεν μπορεί αμέσως να το εξηγήσει.

Λοιπόν, περιμένω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 12:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ου, πολύ μακριά πήγες. Στην Αυστραλία να πάρεις φόρεξ..

Το δικό σου μυαλό πάει στο "τριών αστέρων" ή στο "πράμα άλφα-αλφα", έτσι...;

Πρέπει όμως πρώτα να αποδείξεις πως η περίπτωση με τα καπάκια ανήκει σ΄αυτή την κατηγορία..

Γιατί άλλο τι φαίνεται και άλλο τι είναι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 13:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eνα υπεροχο τετοι καπάκι, μόνο που μεσα στο πεντακτνο φερει κ ενα κεφαλαιο Α όχι ακριβως στο κέντρο, υπάρχει εξω απο τον αριθμο 62 τησ Πανόρμου. AVATARG αξίζει να πας να το δεις, μολις εχτες το πήρα μυρωδιά!!!

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Underground
Μέλος 2ης Βαθμίδας


192 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 15:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακομα και αν υποθεσουμε οτι ειναι απλος ενα σηματακι ,τη δουλεια εχουν καπακια με διπλα πεντακτινα αστερια ? και οχι ενα ? και πανω απο ολα καπακια με πενταλφες ? Επισης εχω δει καπακια με ενα μεγαλο Χ στο κεντρο και αριστερα και δεξια τα γραμματα Π Ρ ή Σ αν δεν κανω λαθος .

ΛΥΣΣΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 19:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ου, πολύ μακριά πήγες. Στην Αυστραλία να πάρεις φόρεξ..

Το δικό σου μυαλό πάει στο "τριών αστέρων" ή στο "πράμα άλφα-αλφα", έτσι...;

Πρέπει όμως πρώτα να αποδείξεις πως η περίπτωση με τα καπάκια ανήκει σ΄αυτή την κατηγορία..

Γιατί άλλο τι φαίνεται και άλλο τι είναι..


Το σχόλιο σου είναι το κάτι άλλο...

Ξαναγυρνάω στο πιό πάνω πόστ μου.
Κάντε τον κόπο και ξαναδιαβάστε το. Σκεφτείτε, γιατί λέγεται "ΧΧΧΧ".
Γιατί να τη βγάλουν ΕΤΣΙ.
Δέστε, ποσο πολύπλοκα θα σκεφτείτε, σε τί απίθανες ερμηνείες θα φτάσετε και τι θα δείτε στο μυαλό σας να έχει σχέση με αθτό που προσπαθείτε να απαντήσετε, δηλ. στο αίνιγμα των ΧΧΧΧ.

Μετά θα πάτε σε αναλογία, στο θέμα των καπακιών.

Πιό λιανά δεν μπορούσα να το κάνω. Προς το παρόν...

Λοιπόν, αφήστε τα σχόλια περί μπύρας και βάλτε το να δουλέψει.
Περιμένω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Underground
Μέλος 2ης Βαθμίδας


192 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 23:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα Χ ειναι από την μεσαιωνικη ευρωπαικη παραδοση χρησιμοποιησης του Χ για να δειξουν τη δυναμη της μπυρας . Σωστα ?

ΛΥΣΣΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 23:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σωστά
http://australian-food.com/drinks/xxxx.html
quote:
Queensland's finest - pronounced "fourex" - a crisp lager that has a delicate aroma and sweet fruity taste. The blend of hops produce a distinct bitter flavour with a light texture.

The X's derive from the old medieval european tradition of using X's to indicate the beer strength. First brewed by Castlemaine's newly appointed german brewer in 1924, using a yeast transported from Germany (which was, ironically, transported back to Germany after the original culture was destroyed during World War II).

The beer quickly gobbled up most of the market share in the Sunshine State, and deeply wove itself into the fabric of Queensland culture.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2005, 05:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού λοιπόν βιαστήκατε να το πείτε, πάμε ένα βήμα πιό πίσω και να το δόύμε και από μια άλλη σκοπιά. Αυτό λέγεται ανάλυση, ξέρετε...

Η μεσαιωνική σηνήθεια να σημαιώνεται με Χ η (εδώ "δύναμη" της μπύρας)

Και γιατί Χ ?

Επειδή το μεσαίωνα οι άνθρωποι ήταν αγράματοι.

Οι αγράματοι υπογράφουν με Χ

Για να μπορούν και οι αγράματοι να "διαβάσουν" τι λέει εδώ.

Λέει "Χ" συνατά = "ΧΧΧ" πιο δυνατά κτλ. ούτε λαϊκό σουξέ να ήταν...

Πάμε πίσω στα καπάκια.

Αφού διαπιστώσαμε οτι και τα καπάκια είναι χωρισμένα σε ομάδες,
και κάπου αλλού αναφέρθηκε οτι κάποια συγκεκριμένα εξυπηρετούσαν κάποιους συκγεκριμένους σκοπούς.
Τα καπάκια έχουν κάποια σύμβολα, που δεν γνωρίζουμε σε ποιόν οργανισμό ή εταιρία ανήκουν. Έχουν αλλάξει ακόμα και τα ονόματα των φορέων που κάνουν την ίδια δουλειά σήμερα ή έχεουν συγχωνευτεί με άλλους.

Πιθανότατα, αυτό που έχει πάνω του το καπάκι, να απευθύνεται σε κάποιους συγκεκριμένους, στους οποίους το σύμβολο λέει κάτι.

Τα ίδια σύμβολα βρίσκονται και σε άλλες πόλεις και σε άλλες χώρες.

Τα σύμβολα αυτά χρησιμοποιήθηκαν κάποια εποχή, πριν από πολλά χρόνια και έχει σταματήσει η εμφάνιση νέων εκδόσεων και θεματολογίας. Οτι υπάρχει, είναι παλιό και ότι καταστρέφεται ή εξαφανίζεται, αντικαθηστάται με κάτι καινούργιο, χωρίς αυτά τα σύμβολα όμως.

Το βρίσκετε απίθανο λοιπόν, ειδικά επειδή τα σύμβολα είναι κυρίως εικόνες και όχι γράμματα, να επιλέχτηκαν ειδικά αυτά, επειδή και εκείνη την εποχή, για κάποια συκρκριμένη κοινωνική ομάδα εργατών

τα σύμβολα αναγνωρίζονταν πιό εύκολα από τα γράμματα,

οι ιδιότητες περιγράφονταν πιό εύκολα από τη χρήση λέξεων

η χρήση συμβόλων σαν ένδειξη είναι τόσο αποδεκτή, που χρησιμοποιείται ακόμα και σήμερα (δέστε τα σήματα του Κ.Ο.Κ., σε έργα κλπ)

Τα σύμβολα πάνω στα καπάκια μπορεί να υποδηλώνουν κ'ατι που βρίσκεται κάτω από το καπάκι. Αλλά κάτι πρακτικό και όχι κάτι μεταφυσικό.

Άν από πάνω βρισκόταν το αστέρι, πιθανά να σημαίνει οτι είναι

βόθρος και όχι νερό
η περιοχή του Χρήστου και όχι του Κώστα
το ένα σημαίνει μονό, τα δύο διπλό

κτλ.

Σκεφτείτε αν σε 1.000 χρόνια, αρχαιολόγοι ανακαλύψουν οτι σε διασταυρώσεις παχιών λωρίδων 8 ώς 10 μέτρα, από ένα υλικό μαυρης πίσσας με χαλίκια, υπάρχει καρφωμένη μια σωλήνα ύψους 2μέτρα με ένα εξάγωνο πορτοκαλί σήμα, με τα μεγάλα λευκά γράματα S T O P.
Τι να είναι αυτό ?
Τα αρχικά κάποιου πολιτικού προσώπου ή αυτοκράτορα ?
Σημάδι οτι διασταυρώνονται ενεργειακές γραμμές ?
Οτι σε κάθε γωνιά υπάρχει μασονική στοά ?
Θρησκευτικό σύνθημα για μεταστροφή ?

Εμείς πάντως ξέρουμε, οτι ο λόγος που τοποθετήθηκαν σήμερα, είναι για να εξυπητερήσουν έναν πρακτικό και λειτουργικό σκοπό και άμεσα συνδεδεμένο με τον τρόπο που λειτουργούν οι δρόμοι.

Το οτι το σήμα είναι έτσι και όχι μια τετράγωνη ταμπέλα που γράφει επάνω της "ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ, ΕΛΕΓΞΤΕ ΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ, ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ"

είναι για λόγους καθαρά πρακτικούς και είναι ΕΜΦΑΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΙΜΟ !

Να χτυπάει στο μάτι και να λέει κάτι, σε αυτούς που το αναγνωρίζουν, το καταλαβαίνουν και το χρησιμοποιούν.

Και όχι απαραίτητα για το διαγωνισμό του πιό ... απίθανου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2005, 07:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vril
Φοβερή η ανάλυση και επιμένω: πρέπει να αποδείξεις οτι είναι έτσι, αλλοιώς πέφτεις θύμα τής εικοτολογίας τών φαντασιόπληκτων.

Πρέπει να αποδείξεις οτι πχ με ένα αστερι ειναι ΔΕΗ και με δύο ΕΥΔΑΠ, (ας πούμε) κι όχι να μείνεις στην λογικοφανη σου λύση. Μπορεί να μην είναι έτσι...

Και κάτι άλλο. Κατασκευάζονται ακόμα καπάκια ολοκαίνουρια (με τα ίδια και με νεα σύμβολα). Τόχεις ψάξει το θέμα ή μιλάμε στον αέρα...?

Edited by - wolfowitz on 07/03/2005 07:21:00

Edited by - wolfowitz on 07/03/2005 08:04:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2005, 07:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hi there...

Ayti einai i photo tou kapakiou stin odo me Panormou opou mesa sto asteri iparxei kai ena A

Kilise o tentzeris kai vrike to "kapaki" tou...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy