ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΣΕ ΚΑΠΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 06:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις εχθές έμαθα ότι το καπάκι που μας έχει δώσει ο φίλος-η Mercury με τις γυναίκες που χορεύουν γύρω από 1 άστρο το όποιο είναι μέσα σε 1 διπλό κύκλο(ανάμεσα τους υπάρχει και 1 5γραμμο με νότες) έχει σχέση με τα <<Σαββατιανά>>, αυτά απ' ότι έμαθα είναι κάποιες τελετές που γίνονται μόνο τα Σάββατα(εξού και τ' όνομα) και μόνο από γυναίκες μάγισσες για να καλέσουν τον Σατανά.

Το άτομο που μου δίνει τις πληροφορείες αυτές εγώ τουλάχιστον το θεωρώ αξιόπιστο, τώρα αν υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει κάπου λάθος και εγώ το μεταφέρω σε εσάς τότε ζητώ ταπεινά συγγνώμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 00:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό νομίζω ότι είναι λίγο τραβηγμένο αλλά αν ισχύει είναι πολύ σοβαρό...

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apistefta omorfos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 20:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apistefta omorfos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ
ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ.
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΡΛΕΟΝΕ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΜΑ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ.
....................................................................
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ.
....................................................................
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 22:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτό εννοείς φίλε Sterm.Απο αισθητική καθαρά άποψη πιστεύω ότι είναι ένα μικρό αριστούργημα.Στις σημειώσεις μου διαβάζω ότι η φωτογραφία είναι απο την πόλη Minneapolis των Ηνωμένων Πολιτειών.

Τώρα για το πόσο σοβαρό είναι το ζήτημα με αυτό το καπάκι.
Εγώ σκέφτομαι ως εξής:το καπάκι αυτό το σχεδίασε κάποιος ή κάποια.Αυτός ο κάποιος ή κάποια μπορεί να ανήκει σε κάποια από τις χιλιάδες παγανιστικές ομάδες ή ομαδούλες που υπάρχουν στην Αμερική στα πλαίσια αυτού που ονομάζεται κίνημα "New Age".
Άλλη περίπτωση:αυτός ή αυτή που σχεδίασε το καπάκι δεν ανήκει σε κάποια απο αυτές τις ομάδες,είναι παντελώς άσχετος/η με όλα αυτά,και είναι απλά ένας/μία καλλιτέχνης που κάπου άκουσε ή διάβασε για αυτές τις τελετές και βρήκε σε αυτές ένα στοιχείο έμπνευσης για δημιουργία.

Η απάντηση που δίνω και στις δυο περιπτώσεις είναι,"ε και?" Γιατί θα πρέπει να υπάρχει κάτι "σοβαρό" πίσω απο αυτό το καπάκι?

Αν πάντως κάποιος νομίζει ότι υπάρχει "κάτι" εδώ,ας κάνει μια έρευνα σε μια μηχανή αναζήτησης με λέξεις κλειδιά sabbats+witches.Όλο και κάτι θα βρεί.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 04:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητοί φίλοι.
Είμαι νέο μέλος και ειλικρινά χαρούμενος που είμαι στην κουβέντα σας.

Το θέμα είναι πραγματικά άξιον περιεργείας αλλά ας μου επιτραπεί ένα μικρό σχόλιο σχετικά με την Qabbalah.
Όχι και σχετίζεται με την μαύρη μαγεία η Καμπαλά βρε παιδιά,για όνομα του Θεού. Αν κάποιοι δήθεν "μαύροι μάγοι" ή "σατανιστές" ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο,τα έχουν κάνει όλα αχταρμά,δεν φταίει η Καμπαλά.
Έλπίζω να μην με παρεξηγήσετε,απλά την άποψή μου λέω.


quote:

Τα καπάκια με τις 3 κυρτές οριζόντιες γραμμές και 1 κάθετη στο κέντρο(σαν ψαροκόκκαλο),
όπως και αυτό που μοιάζει με το 'Ψ' έχοντας και αυτό μια κυρτή γραμμή στην βάση είναι καβαλιστικά σύμβολα. Ως γνωστόν η Καμπάλα σχετίζεται άμεσα με την μαύρη μαγεία.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 07:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστή παρατήρηση Gothic!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 12:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ GRIGORIANOS..

quote:
1ον ΑΝΑΦΕΡΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΥΝΗΜΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΕΝΑ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΙΔΙΟ...



ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΠΟΥ ΠΕΙΡΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ...
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΒΑΛΑΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΙΑ ΠΛΑΚΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 15:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR αυτό κι αν είναι παράξενο.
Ίσως αυτό να σημαίνει ότι για το φαινόμενο δεν ευθύνεται ο κρατικός φορέας.

..........ή μήπως σημαίνει "ας κάνουμε τους τρελούς τώρα που μας καταλάβανε" ;........

Καλημέρα σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 17:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Mercury στην απάντηση του <<ε, και;>> που δίνεις συμφωνώ, αλλά το τοπικ ανοίχτηκε για να δοθούν και άλλες απαντήσεις, που ξέρεις ίσως κάποιοι τις βρουν ενδιαφέρουσες, εγώ ένοιωσα την υποχρέωση ότι γνωρίζω να το μεταφέρω.

Φίλε Gothic ευχαριστώ για την επισήμανση όπως θα είδες ζήτησα συγγνώμη προκαταβολικά σε περίπτωση που κάποια από τις πληροφορίες μου είναι λανθασμένη, απλώς όπως προανέφερα όπως μου τα είπαν τα μετέφερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 06:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sterm κανένα πρόβλημα.Θα δεις πολλές ανακρίβειες και από εμένα εξάλλου και ελπίζω να έχετε ανοχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Taigetos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 01:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Taigetos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω ασχοληθει κι εγω με το θεμα "παραξενα καπακια" στην Αθηνα.
Επειδη μενω στο κεντρο της Αθηνας κι ειμαι απο αυτους που τους αρεσει να παρατηρουν τριγυρω (και κατω) συνεχεια και διανυω καθε απογευμα
αρκετα χιλιομετρα με τα ποδια στο κεντρο της Αθηνας, μπορω να πω οτι εχω εντοπισει εκατονταδες απο αυτα..

Αλλα ακομη να βγαλω καποιο ουσιαστικο συμπερασμα.

Κανενα νεοτερο κανεις?

Αυτο που θα ηθελα να τονισω -ειναι- οτι στην περιπτωση που κρυβεται κατι καλο και θετικο -]+[- πισω απο αυτη την ιστορια -τοτε ισως να μη δινουμε μεγαλες διαστασεις στο θεμα γιατι ετσι μπορει να το βλαψουμε - αν υπαρχει καλο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 01:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kati poy moy eixe kanei entypwsh mia fora, htan ena plakaki toy pezodromioy, poy anti gia plakaki eixan balei mia plaka apo tafo, poy elege : "Kallioph .... (den 8ymamai), apo8anwn ...-...-1985".
Htan anatrixiastiko... Toso eleipsh eixan kai to ebalan? Ki olos o kosmos patoyse panw. Eleos.
Oxi omws sthn A8hna, alla sthn Katerinh, se kentrikotato shmeio, dipla apo thn plateia. Ean einai kapoios apo ekei, na toy pw poy akribws einai.
Isws, telika, bgei symperasma oti kai ta anaferomena kapakia isws htan parapetamena kai ta perimazepsan giati tairiaze to "kopsimo" toys. Den 3erw....

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Taigetos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 02:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Taigetos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε ξενιτια,

εκατονταδες πλακακια που απλα ετυχε να τους κανουν το "κοψιμο" τους?
λιγο αστοχο θα ελεγα..

αλλωστε αν κοιταξεις και τις προηγουμενες σελιδες θα βρει μια φωτο
οπου ενα πολυ χαρακτηριστικο καπακι τοσο που να μην ειναι καθολου συνηθισμενο υπαρχει στο Παρισι και ακριβως το ιδιο στην Γ' Σεπτεμβριου.. τι εγινε δηλαδη? Καναμε εισαγωγη? Γιατι τετοιο 'βιτσιο' με το συγκεκριμενο καπακι?

Κανεις μαλλον δεν ξερει τι κρυβεται πισω απο ολα αυτα
η' μπορει να ξερει αλλα να σιωπα κινδυνοι υπαρχουν..

το σ ι γ ο υ ρ ο ειναι οτι η ολη ιστορια δεν ειναι τυχαια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 07:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

kati poy moy eixe kanei entypwsh mia fora, htan ena plakaki toy pezodromioy, poy anti gia plakaki eixan balei mia plaka apo tafo, poy elege : "Kallioph .... (den 8ymamai), apo8anwn ...-...-1985".
Htan anatrixiastiko... Toso eleipsh eixan kai to ebalan? Ki olos o kosmos patoyse panw. Eleos.
Oxi omws sthn A8hna, alla sthn Katerinh, se kentrikotato shmeio, dipla apo thn plateia. Ean einai kapoios apo ekei, na toy pw poy akribws einai.
Isws, telika, bgei symperasma oti kai ta anaferomena kapakia isws htan parapetamena kai ta perimazepsan giati tairiaze to "kopsimo" toys. Den 3erw....

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...


Πριν μερικά χρόνια, επί εποχή Αβραμόπουλου νομίζω, είχε έρθει στο φως της δημοσιότητας η πρακτική να αντικαθίστανται οι σπασμένες πλάκες του δήμου Αθήνας με άχρηστες πια μαρμάρινες ταφόπλακες τις οποίες καμία φορά οι εργάτες τοποθετούσαν «προς τα πάνω» με το όνομα, δηλαδή, του θανόντος σε κοινή θέα (Ooops!) όπως στην περίπτωση που αναφέρεις, θυμάμαι είχε γίνει χαμός..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Taigetos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 17:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Taigetos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...να μην ξεχναμε και τα καπακια στο κεντρο
που εχουν μεανδρους επανω τους..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 19:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ XD ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑΦΟΠΛΑΚΕΣ...

ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 07:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά! .. μεγάλη ντροπή και ασέβεια ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Taigetos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


111 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 13:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Taigetos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν?

Τιποτα νεότερο και πιο σαφές?

Ουτε εδω?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2004, 22:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.. Μιας και το έφερε η συζήτηση .. ξέρει κανείς τι έννοια έχουν τα αρχικά ΦΣ σε κύκλο (το Σ εφάπτεται με τον κύκλο σε κάποια από αυτά.. θα μπορούσε να ήταν Μ αν βλέπαμε την λέξη από διαφορετική πλευρά..) ; έχω φωτογραφίσει μερικά καπάκια με αυτά τα γράμματα όπως επίσης και δυο με ένα Ζ (ή Ν –εξαρτάται πως είναι τοποθετημένο το καπάκι) ..

Edited by - XD on 17/12/2004 22:50:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2004, 20:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ XD ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 01:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους. Το θέμα είναι ενδιαφέρον αλλά νομίζω ότι το βλέπουμε από λάθος σκοπιά.Δε μπόρεσα να διαβάσω όλο το τόπικ αυτή τη στιγμή αλλά θα το κάνω σύντομα για να έχω πλήρη εικόνα των όσων έχουν ειπωθεί. Θα ήθελα να καταθέσω τις απόψεις σχετικά με το θέμα επειδή είχα κάνει μια σχετική έρευνα εκτός Αθήνας πριν 6-7 χρόνια η οποία συνεχίστηκε για 3-4 χρόνια. Αρχικά πίστεψα και εγώ όπως και πολλοί άλοι σε αυτά που έλεγε ο Μπαλάνος.Με ένα φίλο μου κάναμε μάλιστα συντονισμένες προσπάθειες να λύσουμε το αίνιγμα ακόμη και λογικό διάγραμμα για το πως και το γιατί και σε τι αποσκοπεί η χρήση τους.
Εκείνος μετά από λίγο καιρό παραιτήθηκε από την άμεση ,επιτόπια έρευνα, αλλά συνεχίσαμε να το συζητάμε. Εγώ συνέχισα.Πήρα τα καπάκια με τη σειρά και όπου έβλεπα καπάκι το σήκωνα να δώ τι έχει απο κάτω και το κατέγραφα. Το αποτέλεσμα: μετά από καμμιά εκατοστή ή και παραπάνω,καπάκια που σήκωσα διαπίστωσα πως καμμιά θεωρία δεν εξηγεί το φαινόμενο. Έχω πλέον την εξήγηση αλλά δεν μπορω να τη γράψω άμεσα,λόγω των κανόνων του παιχνιδιού,όπως θα έλεγε και ο Μπαλάνος. Μπορώ να γράψω τι ΔΕΝ είναι.

1)Τα καπάκια Δεν σχηματίζουν κανένα σχήμα αν τα βάλεις σε χάρτη.Αν είναι πολλα τότε μπορείς εσύ να φανταστείς ότι θέλεις ,όπως γίνεται και με τα αστέρια όταν είναι πολλά που ο καθένας βλέπει ότι θέλει ανάλογα με το συνδασμό που θα κάνει.Υπάρχουν και αντίστοιχα ψυχολογικά παιχνίδια ή τεστ.

2)Το πεντάλφα δεν είναι το μοναδικό σύμβολο και δεν χρησιμοποιήθηκε για τελετουργικούς σκοπούς ,ούτε για προστασία ,ούτε για να δείξει τεκτονικές στοές ή άλλους μυστικούς χώρους.Σαν απόδειξη φέρω τα εξής:
α)Σχεδόν κανένα καπάκι δεν ήταν με ακρίβεια τοποθετημένο (προσανατολισμένο) ως προς τα σημεία του ορίζοντα ή ως προς τα άλλα γειτονικά καπάκια που είχαν με αστέρι ή ως προς το μέρος που θα μπορούσε να προστατεύει(το πλησιέστερο κτίριο)
β)Οι πεντάλφες στα περισσότερα είχαν αλλοιωθεί με το πέρασμα του χρόνου είτα από τη βροχή είτε από τους περαστικούς που τα πατούσαν.Σε μερικά μετα βία διακρίνονταν.Αν είχαν τελετουργικό ή προστατευτικό σκοπό θα φρόντιζαν εκείνοι που τα έβαλαν και να τα τοποθετήσουν σωστά και να τα αναεώσουνμόλις φθαρούν. Για τον ίδιο λόγο δε μπορεί να είναι σημεία αναγνώρισης. Άλωστε ποιός θα ήταν τόσο αφελής ώστε ενώ θέλει να μείνει αφανής να διαφημίζει τον εαυτό του μέσω των καπακιών;
Το λέω αυτό για το λόγο που θια δείτε στο (γ)
γ)Βρήκα τέτοια καπάκια σε δημόσια κτίριο εκτός πόλης που δεν είχε καμμιά στοά από κάτω (100% βεβαιωμένο) αλλά και που τοποθετήθηκαν ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΤΟΥ ΜΠΑΛΑΝΟΥ. Οπότε δεν ευσταθεί η άποψη ότι θα ήταν αποκάτω στοές ή χώροι μύησης κλπ.Δε θα τα τοποθετούσαν αν ήθελαν να τα ξέρουν μόνο λίγοι όταν αποκαλύφθηκε η ύπαρξή τους.Ακόμη:και αυτά ήταν σε υπαίθριο χώρο έκθετα στη βροχή.
δ)Αυτά τα καπάκια ,του δημόσιου κτιρίου,αν και καινούργια ,όπως και άλλα καινούρια στην πόλη, ήταν κακοφτιαγμένα πολλές φορές:η πεντάλφα δε φαινόταν καλά, οπο΄τε δε μπορεί να είχαν μαγικό σκοπό σε καμμιά περίπτωση.
δ) Σε όλα τα καπάκια υπήρχε από κάτω κάτι και δεν ήταν μόνο χώμα όπως έγραψαν μερικοί,που δεν κατάλαβαν ότι υπήρχαν 2 καπάκια για προστασία από τη βροχή ή τα απόνερα. η πολλή σκόνη του δρόμμου μιοάζει και γίνεται χώμα αν αφεθεί για πολύ,όπως συνέβαινε εκεί.δηλαδή είχαν λειτουργικό σκοπό όλα τα καπάκια μηδενός εξαιρουμένου, τουλάχιστον τη στιγμή που το κτίριο χτιζόταν, αλλά και μετά,τα περισσότερα.
Οπότε δε μπορεί να γίνει αποδεκτή καμμιά από τις τρέχουσες θεωρίες για το σύνολο των καπακιών. Όμως...τι γίνεται με συγκεκριμένα καπάκια;
Μήπως ο Μπαλάνος έμαθε κάτι που δε μπορούσε να το πει ευθέως και έστρεψε τον κόσμο στα καπάκια για να βρεί το ...άλλο που ήταν σχετικό με αυτά;
Καθώς έψαχνα τα καπάκια βρήκα και μερικά με πολύ παράξενα σχήματα που με έβαλαν σε σκέψεις αλλά τελικά εξηγήθηκαν τα περισσότερα. Υπήρξαν και ενα-δύο όμως που δε βρήκα εξήγηση τότε. Είχαν ένα σύμβολο σαν ΣΜΤ και όλως τυχαιως βρισκόταν έξω από το σπίτι ενός τέκτονα, όπως διαπίστωσα, το ένα. Αμέσωσ το συνδύασα με το ΜΑΤΣ αλλά τελικά αποδείχτηκε και αυτό άσχετο γιατί βρήκα και άλλα τέτοια σε άσχετους χώρους:πλατείες κλπ και ανήκαςν μάλλον στον ΟΤΕ αν θυμάμαι καλά.
Για το άλλο δεν ξέρω αν έμενε κανείς τέκτονας εκεί ,επειδή ήταν κυρίως μαγαζιά,και αν υπάρχει ακόμη γιατί έγιναν εργασίες ανακαίνισης στο κτίριο.
Αν λοιπόν κάποια καπάκια χρησιμοποιούνται για σκοπούς καθοδήγησης μυημένων ή σηματοδότησης αυτά δε μπορεί να είναι τα καπάκια με τις πεντάλφες!Είναι υπερβολικά πολλά!.Φανταστέιτε να έχετε σε ένα δρόμο 10 τέτοια στα 100 μέτρα μερικά και ανα 2 ή ανα 3. Ποιο θα είναι το κατάλληλο; Εβδεχομένως θα μπορούσε να ισχύει μόνο για είδικά καπάκια,ελάχιστα, και σε συγκεκριμένα σημεία.
Συγκρίνετε τώρα αυτά που έγραψα με αυτά που λέει ο Μπαλάνος και θα βγάλετε μερικά χρήσιμα συμπεράσματα ή αντιφατικά.¨οπως και αν είναι εδώ είμαστε για να συνεχίσουμε. Γιατί αν δεν υπάρχει κανένα μυστήριο στα καπάκια τότε γιατί δημιουργήθηκε τόσο μεγάλο θέμα;Μήπως εκεί είναι το πραγματικό μηστήριο;
Να είστε όλοι καλά

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 04:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν λοιπόν κάποια καπάκια χρησιμοποιούνται για σκοπούς καθοδήγησης μυημένων ή σηματοδότησης αυτά δε μπορεί να είναι τα καπάκια με τις πεντάλφες!Είναι υπερβολικά πολλά!.Φανταστέιτε να έχετε σε ένα δρόμο 10 τέτοια στα 100 μέτρα μερικά και ανα 2 ή ανα 3. Ποιο θα είναι το κατάλληλο; Εβδεχομένως θα μπορούσε να ισχύει μόνο για είδικά καπάκια,ελάχιστα, και σε συγκεκριμένα σημεία.
Συγκρίνετε τώρα αυτά που έγραψα με αυτά που λέει ο Μπαλάνος και θα βγάλετε μερικά χρήσιμα συμπεράσματα ή αντιφατικά.¨οπως και αν είναι εδώ είμαστε για να συνεχίσουμε. Γιατί αν δεν υπάρχει κανένα μυστήριο στα καπάκια τότε γιατί δημιουργήθηκε τόσο μεγάλο θέμα;Μήπως εκεί είναι το πραγματικό μηστήριο;




Με τους κανόνες του παιχνιδιού λοιπόν…

Άραγε τα παλιά μικρά καπάκια με τα πεντάκτινα που βρίσκονταν κατά μήκος της οδού Αθηνάς στο κέντρο, τα είχες προλάβει; /προσέξει;

Και λέω ¨τα παλιά¨ διότι κατά την τέλεση των εργασιών για την ολυμπιάδα στην πλατεία και τους πέριξ αυτής χώρους, τα συγκεκριμένα πεζοδρόμια (με τα καπάκια τους) ξηλώθηκαν και ανασκευάστηκαν εκ νέου.

Κάνε μια βόλτα να δεις τα μεγάλα νέα καπάκια που έχουν τοποθετηθεί…


______________________________
Να μεγαλώνεις την κόλαση
όπου τη βρίσκεις


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 09:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ XD ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Οκ!

Έχω ανεβάσει δυο εικόνες με το «ΦΣ» (μια με καινούργιο καπάκι, τροποποιημένη ώστε να χωρά σωστά στην σελίδα και μια με παλαιότερο) όπως επίσης και μια εικόνα με δυο καπάκια όπου υπάρχει το γράμμα «Ζ» (ή «Ν»)..

Αναρωτιέμαι σε ποιόν να ανήκουν -εταιρία ή υπηρεσία- τα παραπάνω λογότυπα (εάν είναι λογότυπα βέβαια)..



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 13:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως φαίνετα και στα καπάκια με το Ζ οι εταιρείες που τα κατασκευάζουν βάζουν το λογότυπό τους ή τη διεύθυνσή τους στην άκρη ή και στη πίσω μεριά (πιο σπάνιο), σε μερικές περιπτώσεις και το τηλέφωνό τους! Το ΦΣ το έχω δει σε αρκετά σημεία και ήταν κάτι κοινό νομίζω ΟΤΕ. Το Φ με μια πλαγιαστή γραμμή αντί για την κάθετη,όπως το μαθηματικό σύμβολο του κενού (άλλες φορές ακριβώς όπως είναι σαν Φ) χρησιμοποιείται σαν συντομογραφία διαμέτρου στο μηχανολογία αλλά και στις οικοδομές και γενικότερα σε σχέδια.Πχ Φ 20 στις οικοδομές σημαίνει σιδερόβεργες διαμέτρου 20 χιλιοστών. Φ 80 σε έναν κυλινδρικό έμβολο σημαίνει ότι έχει διάμετρο 80 χιλιοστά. Οπότε το πρώτο γράμμα δείνει σωλήνα και το δεύτερο το Μ τι είδους σωλήμα είναι δηλαδή τι περιέχει. Δεν ξέρω σε τι αντιστοιχεί αλλά οι άνθρωποι που δουλεύουν στους δήμους ξέρουν. Αυτό το σκοπό εξυποηρετούν άλλωστε αυτά τα σύμβολα:το να βρίσκουν εύκολα το καπάκι που έχει αυτό που θέλουν από κάτω (καλώδια ,σωλήνες κλπ) όσο για τα καπάκια με το αστέρι στην Αθηνάς:είχα κάνει μια μικρή χαρτογράφηση αλλά δεν κατέληξε πουθενά τότε γιατί δεν είχα αρκετό διαθέσιμο χρόνο και συνεργάτες που να ενδιαφέρονται, να μένουν στην Αθήνα και να έχουν τις ίδιες απόψεις με μένα.
Είχα χάσει και το ενδιαφέρον μου εκείνη την περίοδο γενικά με τα συνωμοσιολογικά (και ευτυχώς).Το ενδιαφέρον μου αναζωπυρώθηκε αργότερα από κάποιους συνδυασμούς που νόμιζα σκόπιμους.
Και κάτι ακόμη:το αστέρι χρησιμοποιείται επίσης στα σχέδια (οικοδομικά ,μηχανολογικά κλπ) σαν σύμβολο που δείχνει ότι κάποια γραμμή συνεχίζεται σε άλλο σχέδιο ή στην τρίτη διάσταση η οποία φαίνεται σε άλλο σχέδιο. γιαυτό και υπάρχει σε τόσο πολλά καπάκια. Τα άλλα σχήματα δηλώνουν πιο εξειδικευμένο περιεχόμενο των καπακιών. Το αστέρι είναι γενικής χρήσης θα μπορούσαμε να πούμε και από κάτω δεν θυμάμαι να έχω βρεί ηλεκτρολογικά καλώδια. Κυρίως υδραυλικές συνδέσες, ή από υδρορροές ή αποχετεύσεις ή είσοδος καυσίμων για το λέβητα,όσον αφορά τα μικρού μεγέθους τα μεγάλα με αστέρι είναι πολύ λιγότερα.
Καλά αφού βγάζετε φωτογραφίες γιατί δε σηκώνετε και κανένα καπάκι να δείτε τι έχει από κάτω; Αν δεν το κάνουμε αυτό μας μένει η περιέργεια και η φαντασία μας οργιάζει. Πάνω σε αυτή την οργιαστική φαντασία μας μπορέι να χτίσει κάποιος που ξέρει να τη χρησιμοποιεί ό,τι θέλει! Έτσι γινόμαστε θύματα! Σήκωσέ το το ...τιμημένο το καπάκι και μην το αφήνεις να σου τρώει τη φαντασία!
Τώρα {red]σύμφωνα πάντα με τους κανόνες του παιχνιδιού[/red] θα πω...δεν υπάρχει κανένα παιχνίδι!!! Μας δουλεύουνε όλους ψιλό γαζί όσοι λένε ότι υπάρχει!!!.Και καλά μας κάνουνε αφού δεν το σηκώνουμε το ...τιμημένο το καπάκι και περιμένουμε την απάντηση από τους "άλλους".
Αλλά και αν υπάρχει παιχνίδικαι εγώ λέω ψέμματα γιατί το επιτάσσουν οι κανόνες ή γιατί έτσι νομίζω, το γεγονός είναι ένα:αν δε σηκώσεις το καπάκι εξαρτάσαι από τον πληροφοριοδότη σου όποιος και αν είναι αυτός.
Και τη φράση "σήκωσε το καπάκι" αντικατάστησέ την με ό,τι άλλο θες ,ό,τι σου περιγράφουν άλλοι και εσύ δεν το 'χεις δει.

Να είστε όλοι καλά

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 20:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα {red]σύμφωνα πάντα με τους κανόνες του παιχνιδιού[/red] θα πω...δεν υπάρχει κανένα παιχνίδι!!! Μας δουλεύουνε όλους ψιλό γαζί όσοι λένε ότι υπάρχει!!!.Και καλά μας κάνουνε αφού δεν το σηκώνουμε το ...τιμημένο το καπάκι και περιμένουμε την απάντηση από τους "άλλους".
Αλλά και αν υπάρχει παιχνίδικαι εγώ λέω ψέμματα γιατί το επιτάσσουν οι κανόνες ή γιατί έτσι νομίζω, το γεγονός είναι ένα:αν δε σηκώσεις το καπάκι εξαρτάσαι από τον πληροφοριοδότη σου όποιος και αν είναι αυτός.
Και τη φράση "σήκωσε το καπάκι" αντικατάστησέ την με ό,τι άλλο θες ,ό,τι σου περιγράφουν άλλοι και εσύ δεν το 'χεις δει.


Καταρχήν.
Το Μπαλανικό εκείνο περί… ¨παιχνιδιού και κανόνων¨ παρεξηγήθηκε. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να υπονοήσω ότι λες ψέματα η κάτι ανάλογο. -Χιούμορ ήταν, αν και κάπως ιδιότυπο και κουλό.


Καταλαβαίνω ότι είσαι και συ -αν όχι εκνευρισμένος- απογοητευμένος (όπως και αρκετοί άλλοι) από τις σάπιες πατάτες που κυκλοφορούν σε πλαστικές σακούλες με γιορτινά κορδελάκια δεμένα σε φιόγκους…


Εμετός.


Αυτή είναι μία πολύ θετική στομαχική λειτουργία την οποία δυστυχώς δεν συναντά κανείς να εφαρμόζεται με επαρκή συχνότητα στους δρόμους. Στους περισσότερους ανθρώπους μάλιστα διαπιστώνεται πως δεν δουλεύει καν η όσφρηση. Έτσι, ξετυλίγοντας τα φιογκάκια, αντί να πετάξουν το πλαστικό σακουλάκι στον κάδο, απολαμβάνουν το μαλακό περιεχόμενο με έκδηλη ευχαρίστηση.


Όλες οι αισθήσεις έχουν απονεκρωθεί.


Νοιώθουμε λοιπόν την ίδια ξινίλα στον ουρανίσκο -ο καθένας με τον τρόπο του.


Τώρα, αυτό που διαπιστώνω στα λεγόμενα σου είναι μια ¨εμμονή¨ (και το βάζω σε ανυπόκριτα εισαγωγικά) σε σχέση με το σήκωμα των επίμαχων καπακιών. Όπου το σήκωμα εδώ όπως τίθεται, εννοείται πως αντιστοιχεί σε αποκάλυψη της ανυπαρξίας υπόγειας διόδου κλπ. -Άρα άνθρακες ο θησαυρός κλπ κλπ κλπ.


Σύμφωνοι! Έτσι είναι!


Αλλά πρόσεξε λίγο
διότι το ζήτημα εδώ είναι το εξής: Αφού έχεις ασχοληθεί θυμήσου πως η εν λόγο εκδοχή ήταν μονάχα μια εν μέσω άλλων που είχαν αρχικά προταθεί…


Επιπροσθέτως το όλο θέμα (τότε) είχε ανακινηθεί σε σχέση με καπάκια που διέθεταν πολύ συγκεκριμένα και ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Πράγμα που δεν συμβαίνει σήμερα.


Εκφυλισμός είναι η λέξη κλειδί.


Κάτι αναπόφευκτο όταν μεταγενέστερα προσθέτονται ¨¨¨στοιχείᨨ¨ (εδώ πολλά εισαγωγικά) με τον ίδιο τρόπο που μια διήγηση ταξιδευει μεταλλασσόμενη απ΄το ένα στόμα στ΄άλλο. Αποτέλεσμα τούτος εδώ ο απίστευτος και εν πολλοίς φαιδρός αχταρμάς που περιλαμβάνει αβασάνιστα το οτιδήποτε, έως και εντελώς συμβατικά χαρακτηριστικά όπως λογότυπα τύπου ΦΣ και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλη -συνωμοσιολογική η μη- μπούρδα ακόμα.


Τέλος πάντων.


Φιλόσοφε δεν μου έδωσες να καταλάβω αν κατοικείς τελικά στην Αθήνα, αλλά κάνε μια βόλτα στην Αθηνάς. Και μην προκατασκευάζεις /προεξοφλείς αυτό που νομίζεις θα δεις. Κάνε μια βόλτα. Αν μη τι άλλο θα είναι χρήσιμη στο να τσεκάρεις εκ νέου τις αισθήσεις σου.


Και μετά πρότεινε μια ερμηνεία για ότι εκεί έχει συμβεί.


______________________________
Να μεγαλώνεις την κόλαση
όπου τη βρίσκεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 20:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Cranavus δε μένω πλέον στην Αθήνα. Ναι έχεις δίκιο για την εμμονή. Επίτηδες επιμένω γιατί η αναλογία φαντασίας -πραγματικών στοιχείων έχει φτάσει σε υπερβολικές τιμές προς τη μεριά της φαντασίας σε αυτό που λέμε "έρευνα".
Όταν είδα το Γιαννουλάκη να μιλά γι τα καπάκια στην εκπομπή του Χαρδαβέλα και να λέει πράγματα που δεν ευσταθούσαν στηριζόμενος σε έρευνες (υποτιθέμενες) άλλων κατάλαβα ότι σχεδόν κανένας δεν είχε κάνει πραγματική έρευνα. Αν όλοι στηρίζονται σε κάποιον άλλο τότε ποιος είναι αυτό ο άλλος; Μήπως όλα συγκλίνουν σε ένα μόνο πρόσωπο που δημιούργησε και την όλη νεομυθολογία των καπακιών;Λέω και αναρωτιέμαι...μήπως;
Αν δεν υπολόγισα κάτι μπορείς να μου δείξεις που έκανα λάθος.Θα σου είμαι ευγνώμων.
Αυτή η αναλογία σκοπίμως κατά τη γνώμη μου πάει προς τα κει. Ποια θεωρία δεν περιέλαβα σε αυτά που είπα ;Ίσως να είναι κάτι που δεν πρόσεξα ή δε θεώρησα σημαντικό. Αν θέλεις γίνε πιο σαφής γιατί έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε και δε θυμάμαι όλα όσα λέγονταν τότε.
Να είσαι καλά

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 00:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Φιλόσοφε σαφώς και συγκλίνουν στο πρόσωπο του αρχικού... εμπνευστή αν θέλεις. -Αλλά δεν έχω καμία όρεξη να κάνω εδώ το συνήγορο κανενός Μπαλάνου.

Όπως είπα το πρόβλημα θεωρώ πως εντοπίζεται -κυρίως- στις μεταγενέστερες προσθήκες.

Νομίζω ότι δεν παρέλειψες κάτι.
Απλά -σκοπίμως η μη- δίνεται μεγαλύτερη βαρύτητα στις προεκτάσεις κάποιας επιμέρους εκδοχής η οποία κραυγαλέα δεν ευσταθεί. Είναι μια προβληματική μέθοδος στην άτεχνη εφαρμογή της μια που τα παίρνει όλα μπάλα (αν και όχι αδίκως).

Και λέω όλα, διότι φαίνεται πως υπάρχουν στοιχεία ότι κάτι συμβαίνει σχετικά.

Κρίμα που δεν κατοικείς πλέον στην Αθήνα...
Πάντως κοίτα, σκοπίμως κι εγώ με τη σειρά μου δεν θα κάνω επακριβή αναφορά περί του τι ακριβώς για να μην προκαταβάλλω όσους -εν Αθήναις- έχουν τη βούληση να σηκωθούν από τον καναπέ.
Αλλά μία βόλτα στο σημείο της πόλης αυτό ίσως να προμηθεύσει τον ενδιαφερόμενο όχι με στοιχεία απλά -αλλά ίσως, για πρώτη φορά εδώ και χρόνια από τότε που ανακινήθηκε το ζήτημα, με μία τρανταχτή απόδειξη ότι υπάρχει φωτιά πίσω από το παραπέτασμα του καπνού.

Ίσως.

Αλλά όσο για το τι είδους φωτιά, είναι μάλλον απόρροια της ιδιόμορφης αντιληπτικής ιδιαιτερότητας της μοναδικότητας του κάθε νου. Είναι ζήτημα ερμηνείας.


_______________________________
Να μεγαλώνεις την κόλαση
όπου τη βρίσκεις


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 09:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]

[..]

Κάτι αναπόφευκτο όταν μεταγενέστερα προσθέτονται ¨¨¨στοιχείᨨ¨ (εδώ πολλά εισαγωγικά) με τον ίδιο τρόπο που μια διήγηση ταξιδευει μεταλλασσόμενη απ΄το ένα στόμα στ΄άλλο. Αποτέλεσμα τούτος εδώ ο απίστευτος και εν πολλοίς φαιδρός αχταρμάς που περιλαμβάνει αβασάνιστα το οτιδήποτε, έως και εντελώς συμβατικά χαρακτηριστικά όπως λογότυπα τύπου ΦΣ και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλη -συνωμοσιολογική η μη- μπούρδα ακόμα.

[..]


Μα ποίος σου είπε ότι σώνει και καλά θεωρώ το «ΦΣ» σαν κάτι το ύποπτο; Το μόνο που ζητάω να μάθω, γιατί το συναντώ συχνά ως «λογότυπο», είναι ποια εταιρία ή υπηρεσία το χρησιμοποιεί και τι υποδηλώνει ( η σκέψη του filosofos3 για την χρήση του Φ (χμ.. μήπως θα μπορούσε να έχει σχέση με το 1,161 ; ή μήπως ΦΣ = 700 = 7 .. *έτσι για «σπάσιμο» ** ) είναι πολύ καλή καθώς το «Σ» ως «Μ» μπορεί να είναι ..λατινικός αριθμός –γιατί όχι; ), από εκεί και πέρα κάνω ορισμένους σχολιασμούς σχετικά με την τεχνοτροπία του, δεν βγάζω συμπεράσματα διότι δεν ξέρω, για αυτό άλλωστε ρωτώ εδώ, οπότε είτε έχει σημασία είτε είναι ΜΠΟΥΡΔΑ όπως καταλαβαίνεις για εμένα το σημαντικό είναι να καταλήξουμε «κάπου» καθώς δεν έχω λόγο να εκβιάσω αποτελέσματα αλλά να μάθω.-

Edited by - XD on 20/12/2004 09:11:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 23:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Cernavus η απάντησή σου θα έλεγα ότι ήταν ακραιφνώς Μπαλανικής υφής και τεχνοτροπίας. Αν δεν έκανες ένα ορθογραφικό λάθος(προκαταλάβω ήθελες να γράψεις φαντάζομαι) θα έλεγα ότι είσαι ο δίδυμος αδερφός του. Όπως και να 'χει και το alter ego του να ήσουν εμενα πλέον δε με συγκινούν οι συνομοσιολογίες και τα σχετικά ,ούτε έχω πλέον την αδημονία της γνώσης όπως κάποτε. Η γνώση είναι διαθέσιμη ανά πάσα ώρα και στιγμή. Εμείς της κλείνουμε την πόρτα. Οπότε και αν είναι η πιο μυστική αδελφότητα στην οδό Αθηνάς με τα πιο απόρρητα μυστικά δεν ...ιδρώνει το αυτί μου πλέον.Τι θα είχα να μάθω που να μην είναι διαθέσιμο και εκτός αυτής; Δεν αναζητώ δασκάλους και δε θέλω μαθητές. Αν βέβαια βρεθεί κανένας και θέλει να γίνει μαθητής μου,ε τοτε...κρίμα ...να μην τον στενοχωρήσω ,θα δεχόμουν.Για να τον σώσω βέβαια. Όχι για μένα.Ειδικά αν ήταν καμμιά ωραία νεάνις!
Προτιμώ όμως τους φίλους και τη φιλική συνεργασία. Και τη φίλη νεάνιδα όχι τη μαθήτρια.
Και δε πα να χουν και πυρηνικά ,και εξωγήινους ζωντανούς στην Αθηνάς ...το ίδιο μου κάνει. Και αν βρεθώ καμμιά φορά εκεί κτυχαία και βλέπω σε κάθε βήμα μου τις ατράνταχτες αποδείξεις μπροστά στα πόδια μου όχι μόνο δε θα σκύψω να τις πάρω αλλά θα τις κλωτσήσω να πάνε παραπέρα αν μου κλείνουν το δρόμο.
Και ας καίει η φωτιά πίσω από το παραπέτασμα του καπνού.Δε θα γίνω εγώ ο Προμηθέας. Ας την κρατήσει ο Δίας που την έχει.Και η Ήρα. Χειμώνας είναι ,γεροντάκια πια κι αυτοί,η σύνταξη ψίχουλα ...να τους πάρουμε και τη φωτιά ...αδικία! Πως θα τα βγάλουν πέρα;...
Η φωτιά ανήκει στους τολμηρούς και τους έξυπνους και εγώ δεν είμαι ούτε τολμηρός ούτε έξυπνος. θέλω οι αισθήσεις μου να κοιμούνται και να απολαμβάνω τη λήθη του ύπνου και όταν έρθει η ώρα σαν καλό προβατάκι να με σφάξει ο τσοπάνης μου και να με φάει και να ζήσει αυτός καλά και γώ καλύτερα και να τελειώσει το παραμύθι...
Να είστε όλοι καλά και να ψάχνετε μεχρι το τέλος γιατί κάθε τέλος είναι και μια αρχή. Αλήθεια τι θα γινόταν αν εμείς δεν τρέχαμε προς το τέλος ; Μήπως θα ερχόταν αυτό να μας βρεί τρομαγμένο μη μας χάσει;Κινούμαστε εμείς προς το τέλος ή το τέλος προς εμάς;

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 00:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να είστε όλοι καλά και να ψάχνετε μεχρι το τέλος γιατί κάθε τέλος είναι και μια αρχή. Αλήθεια τι θα γινόταν αν εμείς δεν τρέχαμε προς το τέλος ; Μήπως θα ερχόταν αυτό να μας βρεί τρομαγμένο μη μας χάσει;Κινούμαστε εμείς προς το τέλος ή το τέλος προς εμάς;

Αν κινηθούμε εμείς προς αυτό τότε το επιλέγουμε. Αν το περιμένουμε να' ρθει, θα αργήσει και θα μας επιλέξει εκείνο (χωρίς σκοπό για εμάς).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy