ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΣΕ ΚΑΠΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 09:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
(Vril,... εί-σαι σε λά-θος δω-μά-τι-ο...ή κά-νω λά-θος;)


Έχεις λόξυγγα ?


Εκρηκτικός όπως πάντα!
Πόλυ κακός φίλε βριλ... πολύ κακός! Μου αρέσει το χιούμορ σου!


Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 13:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εκρηκτικός όπως πάντα!
Πόλυ κακός φίλε βριλ... πολύ κακός! Μου αρέσει το χιούμορ σου!


Βρέ, εγώ γελάω οταν τα γράφω ... !


Καλά, κακός είμαι.

Και φαίνομαι...


Edited by - Vril on 30/04/2005 13:51:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2005, 13:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Γιούπιιιιιιιι


Πιάσαμε αισίως τις 17 σελίδες...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 23:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δείτε αυτό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 01:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω και μία φωτογραφία από ένα από αυτά τα μεγάλα της Αθηνάς που δεν υπάρχουν πια. Αν μπορέσω θα την ανεβάσω. Κάτω από την 5α(5α είχε το συγκεκριμένο και όχι αστέρι) έχει την εξής επιγραφή:

ΧΥΤΟΜΕΤΑΛ
2831588

Για το προτελευταίο ψηφίο δεν είμαι 100% σίγουρος αν είναι 8 η 0 γιατί είναι φθαρμένο.

Αυτά για τώρα

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 06:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω και μία φωτογραφία από ένα από αυτά τα μεγάλα της Αθηνάς που δεν υπάρχουν πια. Αν μπορέσω θα την ανεβάσω. Κάτω από την 5α(5α είχε το συγκεκριμένο και όχι αστέρι) έχει την εξής επιγραφή:

ΧΥΤΟΜΕΤΑΛ
2831588

Για το προτελευταίο ψηφίο δεν είμαι 100% σίγουρος αν είναι 8 η 0 γιατί είναι φθαρμένο.



Dagon,
από αυτά που αναφέρεις μου δημιουργείται η εντύπωση πως στην φωτο που λες ότι διαθέτεις δεν θα πρέπει να απεικονίζεται ένα από τα παλιά καπάκια που πλέον δεν υπάρχουν στον συγκεκριμένο δρόμο, αλλά κάποιο από τα προσφάτως τοποθετημένα.

Και αυτό διότι:
1ον Μεγαλύτερου συγκριτικά μεγέθους είναι τα νεότερα. -2ον Από τα μικρότερα και παλαιότερα απουσίαζε παντελώς οποιαδήποτε ένδειξη κατασκευαστή -και 3ον σε ορισμένα από τα καινούρια της ΧΥΤΟΜΕΤΑΛ που αναγράφουν πάνω τους και το τηλ της εταιρίας (2831528) το προτελευταίο ψηφίο μπορεί όντως να ερμηνευτεί ως 8 η 0.

Όπως έγραψε κι ένας φίλος με λόξυγγκα: Η Παρα-νόησις έχει πολλά ποδάρια.

Πάντως εάν εσύ η οποιοσδήποτε άλλος τυχαίνει να διαθέτει όντως φωτογραφίες από τα παλιά καπάκια του εν λόγο δρόμου θα ήταν κάτι πολύ ενδιαφέρον.

Παρακαλώ διόρθωσε με εάν κάνω κάπου λάθος.

Τώρα όσο αφορά το 5α.
Εάν και εφόσον δεχτεί κανείς ότι πρόκειται πράγματι για ένα εσκεμμένα τοποθετημένο "μαγικο" σύμβολο – τότε καλό είναι να γνωρίζει ότι αυτό θα διατηρούσε τον "μαγικό" συμβολισμό του σε οποιοδήποτε πεντακτινικό αστρικό μοτίβο και αν εμφανιζόταν (Βέβαια... ίσως οι επιμέρους ερμηνείες αυτού να υφίσταντο και κάποια διαφοροποίηση ανάλογα με τις παραλλαγές -αλλά και πάλι αυτό σε άμεση συνάρτηση με την όποια ενδεχόμενη χρησιμότητα του).


________________________________________
Δάσος παράξενο μαγεύει τη φωνή μου
κάθε μου λέξη μια σταγόνα αίμα
όλο μου το τραγούδι ένα δέντρο
από το αίμα ποτισμένο των φονιάδων
χίλιοι φονιάδες χίλια άγρια δέντρα
δάσος παράξενο που μαγεύει τη φωνή μου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 13:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιούπιιιιιιιι
Πιάσαμε αισίως τις 17 σελίδες...

...μετά από τις φιλότιμες προσπάθειές σου!!


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~

Edited by - oneiric1 on 04/05/2005 13:14:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 14:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιουπιιιιιιι

ΠΑΜΕ ΓΙΑ 18!!!! και μερικες πληροφοριες!

α) Σωστή σύσταση αναλογίας βάρους προϊόντος με ωφέλιμο βάρος:
Είναι τόσο βαρύ ώστε να εξασφαλίζει πάντα τα φορτία που προορίζεται να σηκώνει, χωρίς την χρήση πρόσθετων μηχανικών μερών, χωρίς παραμόρφωση και τόσο ελαφρύ ώστε να μην χρειάζεται υπερβολική προσπάθεια για να ανοίξει και να κλείσει.

β) Σταθερότητα:
Έχει τρομερή αντοχή στην παραμόρφωση (δεν παραμορφώνεται) και έτσι δεν χρειάζεται πρόσθετες φλάτζες και σταθεροποιητικά λάστιχα που φθείρονται με τον καιρό.

γ) Ελαχιστοποίηση θορύβου:
Έχει την μοναδική ιδιότητα να μετατρέπει ένα μεγάλο μέρος της ενέργειας που παράγεται από ξαφνική επαφή μαζί του σε θερμότητα και έτσια δε χρειάζεται ειδικά ηχομονωτικά υλικά.

δ) Προστασία από ατμοσφαιρική οξείδωση:
Ο Σφαιροειδής Γραφίτης σε συνδυασμό με την περλέ δομή του Χυτοσιδήρου, σχηματίζουν από μόνα τους μια φυσική στρώση που αντιστέκεται στη σκουριά και την αφήνει μόνο στην επιφάνεια. Δε χρειάζεται βάψιμο, πισσάρισμα ή άλλες τοξικές χημικές ουσίες για προστασία και έτσι είναι πιο φιλικός και στο περιβάλλον.

ε) Λειτουργικότητα:
Η χρήση και η εποπτεία ενός φρεατίου, έγινε τώρα ευκολότερη από ποτέ, γιατί το καπάκι έχει το σωστό βάρος, αντέχει τα φορτία του, δεν παραμορφώνεται, δε σκουριάζει, δε κάνει υπερβολικό θόρυβο και είναι φιλικό προς το περιβάλλον.


Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 18:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Τώρα όσο αφορά το 5α.
Εάν και εφόσον δεχτεί κανείς ότι πρόκειται πράγματι για ένα εσκεμμένα τοποθετημένο "μαγικο" σύμβολο – τότε καλό είναι να γνωρίζει ότι αυτό θα διατηρούσε τον "μαγικό" συμβολισμό του σε οποιοδήποτε πεντακτινικό αστρικό μοτίβο και αν εμφανιζόταν"

Συμφωνώ, αλλά...

Γιατί τελικά να δεχτούμε ότι όντως πρόκειται για ένα εσκεμμένα τοποθετημένο μαγικό σύμβολο?
Αν το δεχτούμε αυτό η συνέχεια του συλλογισμού θα είναι ότι έχει και κάποια "ειδική χρήση".
Πιστεύω ότι δεν είναι σωστός αυτός ο τρόπος.
Θα πρέπει να καταλήξουμε σε αυτό και όχι να το πάρουμε ως δεδομένο.

Θα μπορούσε απλώς να είναι ένα μοτίβο που απλά επαναλαμβάνεται. Όπως και το μοτίβο του μαίανδρου σε κάποια άλλα καπάκια, ή το μοτίβο του κύκλου, ή το μοτίβο της τρίαινας κλπ απλά γιατί θα πρέπει να υπάρχουν κάποια μοτίβα για να κοσμούν τα εν λόγω αντικείμενα.

Θα πρέπει λοιπόν βάσει άλλων κριτιρίων να καταλήξουμε στο συμπέρασμα-άσχετα αν θα μας αρέσει αυτό- και όχι μόνο του κριτιρίου της ιδιομορφίας ενός από των πολλών συμβόλων που χρησιμοποιούνται.

Ακόμα όμως και αν καταλήξουμε σε αυτό που αναφέρεις, ότι είναι όντως ένα σκόπιμα τοοποθετημένο μαγικό σύμβολο, ποιός μας λέει ότι έχει και κάποια ιδιαίτερη χρήση και ότι δεν είναι απλά ένα αφοριστικό σύμβολο που χρησιμοποιείται χωρίς να έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία?

Μέχρι και σήμερα σφάζουν κοκόρια στα θεμέλια των καινούργιων οικοδομών για να στεριώσουν, αλλά το 99 πέσαν μπόλικες από δαύτες.
Νομίζω ότι αντιλαμβάνεσαι το νόημα της σύγκρισης.


Τώρα ίσως Κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου αλλά θέλω να τονίσω την σημασία που έχει η διαδικασία του συλλογισμού σε αυτό το ζήτημα.

Η φωτογραφία που ανέφερα του καπακίου της Αθηνάς πάρθηκε πριν από 3 χρόνια. Νομίζω ότι δεν είχαν αλλάξει τότε. Το μέγεθος του ήταν πολύ μεγαλύτερο από τα συνηθισμένα(τουλάχιστον το 3πλάσιο). Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες-πληροφορίες ρώτα με.

Η φωτογραφία που παρέθεσα πιο πάνω τραβήχτηκε σε μία άλλη πολυσύχναστη οδό του κέντρου της Αθήνας. Βρίσκονταν σε ένα μέρος αρκετά ασυνήθιστο, ενώ παρακάτω σε πιο εμφανή σημεία(πάνω σε πεζοδρόμιο) βρίσκονταν άλλα με απλά αστέρια.

Το ότι όντως πρόκειται για μοτίβο το αποδεικνύει και η φωτογραφία. Αστέρι είναι και αυτό αλλά διαφέρει από όλα τα άλλα. Είναι το μόνο του είδους που έχω δει.

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 18:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...μετά από τις φιλότιμες προσπάθειές σου!!

Για να δούμε, τι θα δούμε ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 22:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα δανειστώ ένα καπάκι για καμιά ωρίτσα. Θυμάται κανείς που είναι εκείνο το ωραίο από τη Δαμασκό;... 3 ή 4 σελίδα... Το βρήκα, ΟΚ!
((Ας με συγχωρέσει ο Vembos που θα το χρησιμοποιήσω αντί χαλιού, αλλά... maalesh, ο Θεός «μου» δεν τα παρεξηγεί αυτά... κι ο Θεός είναι ένας...))

Cernavus, επέστρεψες; (Αληθινά xαίρομαι γι' αυτό.)

GIS Revido-εν όψει επιστροφής καπα-κίου και κατόπιν έξτρα φωτίσεως.
Παρακαλώ συνεχίστε. Καλό βράδυ!
URUA!©Moz

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 23:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λοιπόν -Έγραψα:

quote:
Τώρα όσο αφορά το 5α.
Εάν και εφόσον δεχτεί κανείς ότι πρόκειται πράγματι για ένα εσκεμμένα τοποθετημένο "μαγικο" σύμβολο – τότε καλό είναι να γνωρίζει ότι αυτό θα διατηρούσε τον "μαγικό" συμβολισμό του σε οποιοδήποτε πεντακτινικό αστρικό μοτίβο και αν εμφανιζόταν (Βέβαια... ίσως οι επιμέρους ερμηνείες αυτού να υφίσταντο και κάποια διαφοροποίηση ανάλογα με τις παραλλαγές -αλλά και πάλι αυτό σε άμεση συνάρτηση με την όποια ενδεχόμενη χρησιμότητα του).


Η αναφορά μου αυτή στοχεύει τη σύγχυση που έχει προκληθεί λόγο του διαχωρισμού μεταξύ πεντακτινικού αστρικού μοτίβου και Γραμμικά σχηματισμένης πεντάλφας, στα πλαίσια μιας συγκεκριμένης ερμηνευτικής εκδοχής –και μόνο εντός των πλαισίων αυτών.

(Η εντός παρενθέσεως αναφορά μου, ωστόσο, ισχύει κάλλιστα και στην πιο πεζή τεχνοκρατική άποψη.)

quote:
Γιατί τελικά να δεχτούμε ότι όντως πρόκειται για ένα εσκεμμένα τοποθετημένο μαγικό σύμβολο?


Πολύ σωστά!
Γιατί;

quote:
Αν το δεχτούμε αυτό η συνέχεια του συλλογισμού θα είναι ότι έχει και κάποια "ειδική χρήση".


Ναι, -ΕΑΝ το δεχτούμε.


quote:
Πιστεύω ότι δεν είναι σωστός αυτός ο τρόπος


Σαφώς και όχι!


quote:
Θα πρέπει να καταλήξουμε σε αυτό και όχι να το πάρουμε ως δεδομένο.

Πολύ σωστά!

Άλλωστε: ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ έγραψα.
Πρόκειται για "υπόθεση εργασίας", για κατάθεση μιας σκέψης/άποψης πάνω στην συγκεκριμένη εκδοχή.
Δεν το καταλήγω ως δεδομένο! – Π ο υ τ ο ε ί δ ε ς α υ τ ό ;;


quote:
Θα μπορούσε απλώς να είναι ένα μοτίβο που απλά επαναλαμβάνεται. Όπως και το μοτίβο του μαίανδρου σε κάποια άλλα καπάκια, ή το μοτίβο του κύκλου, ή το μοτίβο της τρίαινας κλπ απλά γιατί θα πρέπει να υπάρχουν κάποια μοτίβα για να κοσμούν τα εν λόγω αντικείμενα.


Μα, βεβαίως!

quote:
Θα πρέπει λοιπόν βάσει άλλων κριτιρίων να καταλήξουμε στο συμπέρασμα-άσχετα αν θα μας αρέσει αυτό- και όχι μόνο του κριτιρίου της ιδιομορφίας ενός από των πολλών συμβόλων που χρησιμοποιούνται


ΑΚΡΙΒΩΣ!!!


quote:
Ακόμα όμως και αν καταλήξουμε σε αυτό που αναφέρεις, ότι είναι όντως ένα σκόπιμα τοοποθετημένο μαγικό σύμβολο, ...>>

Έχοντας λοιπόν τώρα κατά νού τα όρια σημειολογικής υπόστασης της αναφοράς μου...

quote:
<<... ποιός μας λέει ότι έχει και κάποια ιδιαίτερη χρήση και ότι δεν είναι απλά ένα αφοριστικό σύμβολο που χρησιμοποιείται χωρίς να έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία?

...θα σου έλεγα πως τότε η αφοριστικότης του συμβόλου θα αποτελούσε "ιδιαίτερη χρήση" εκ των πραγμάτων. - Αλλά, όντως, δίχως αυτό να σηματοδοτεί κάτι το ιδιαίτερο.
Πολύ σωστά και πάλι!


quote:
Η φωτογραφία που ανέφερα του καπακίου της Αθηνάς πάρθηκε πριν από 3 χρόνια. Νομίζω ότι δεν είχαν αλλάξει τότε.

Λάθος! Υπενθυμίζω τα "1ον" , "2ον" και "3ον" του προηγούμενου post μου.

Η φωτο που έχεις, λοιπόν, είναι από τα νεότερα –τα σχετικώς νεότερα- καπάκια. Πριν τέσσερα με πέντε χρόνια περίπου είναι που το συγκεκριμένο τμήμα του δρόμου υπέστη την εν λόγο ανακατασκευή. Στην πραγματικότητα οι εργασίες διαμόρφωσης για την Ολυμπιάδα είχαν ξεκινήσει ακόμη παλαιότερα. Με το σχέδιο ενοποίησης αρχαιολογικών χώρων -που αν δεν κάνω λάθος "μετρά" απ΄ τις αρχές του 90΄- να εντάσσεται ως παράλληλο project σ΄αυτές.

Καμιά φωτο του προηγούμενου αιώνα έχει κανείς;;

quote:
Η φωτογραφία που παρέθεσα πιο πάνω τραβήχτηκε σε μία άλλη πολυσύχναστη οδό του κέντρου της Αθήνας. Βρίσκονταν σε ένα μέρος αρκετά ασυνήθιστο, ενώ παρακάτω σε πιο εμφανή σημεία(πάνω σε πεζοδρόμιο) βρίσκονταν άλλα με απλά αστέρια.

Το ότι όντως πρόκειται για μοτίβο το αποδεικνύει και η φωτογραφία. Αστέρι είναι και αυτό αλλά διαφέρει από όλα τα άλλα. Είναι το μόνο του είδους που έχω δει.



ε) Λειτουργικότητα:
Η χρήση και η εποπτεία ενός φρεατίου, έγινε τώρα ευκολότερη από ποτέ, γιατί το καπάκι έχει το σωστό βάρος, αντέχει τα φορτία του, δεν παραμορφώνεται, δε σκουριάζει, δε κάνει υπερβολικό θόρυβο και είναι φιλικό προς το περιβάλλον.


________________________________
Cernavus MultidimensionalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 23:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα δανειστώ ένα καπάκι για καμιά ωρίτσα. Θυμάται κανείς που είναι εκείνο το ωραίο από τη Δαμασκό;... 3 ή 4 σελίδα... Το βρήκα, ΟΚ!
((Ας με συγχωρέσει ο Vembos που θα το χρησιμοποιήσω αντί χαλιού, αλλά... maalesh, ο Θεός «μου» δεν τα παρεξηγεί αυτά... κι ο Θεός είναι ένας...))

Cernavus, επέστρεψες; (Αληθινά xαίρομαι γι' αυτό.)

GIS Revido-εν όψει επιστροφής καπα-κίου και κατόπιν έξτρα φωτίσεως.
Παρακαλώ συνεχίστε. Καλό βράδυ!
URUA!©Moz




Πρόσεχε μονάχα μην προσγειωθείς με το καπάκι σου στο κεφάλι μου
Εκνευρίζομαι εύκολα

___________________________________
Παγιδευμένος στο Δίκτυο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 04:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη για την καθυστέρηση, ο διαλογισμός μακρύς αλλά εποικοδομητικός.
Καπάκι επ-ε-στράφην.

quote:

Εκνευρίζομαι εύκολα

Το γνωρίζω. (Φτηνά τη γλύτωσες... το καπάκι ήτο βαρύ!)

Καλό δρόμο και προσοχή στις λακκούβες
URUA!©MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 04:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΕΞΗΓΟΥΜΑΣΤΕ........
ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΤΕ ΤΙΣ 100 ΣΕΛΙΔΕΣ....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 11:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Άλλωστε: ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ έγραψα.
Πρόκειται για "υπόθεση εργασίας", για κατάθεση μιας σκέψης/άποψης πάνω στην συγκεκριμένη εκδοχή.
Δεν το καταλήγω ως δεδομένο! – Π ο υ τ ο ε ί δ ε ς α υ τ ό ;;"

Σύμψωνοι. Και η απάντησή μου στην υπόθεση εργασίας αναφέρεται. Δεν είπα ότι εσύ το εκλαμβάνεις ως δεδομένο.

"Η φωτο που έχεις, λοιπόν, είναι από τα νεότερα –τα σχετικώς νεότερα- καπάκια. Πριν τέσσερα με πέντε χρόνια περίπου είναι που το συγκεκριμένο τμήμα του δρόμου υπέστη την εν λόγο ανακατασκευή. Στην πραγματικότητα οι εργασίες διαμόρφωσης για την Ολυμπιάδα είχαν ξεκινήσει ακόμη παλαιότερα. Με το σχέδιο ενοποίησης αρχαιολογικών χώρων -που αν δεν κάνω λάθος "μετρά" απ΄ τις αρχές του 90΄- να εντάσσεται ως παράλληλο project σ΄αυτές."

Δεν το γνώριζα αυτό για αυτό είπα "νομίζω".

"ε) Λειτουργικότητα:
Η χρήση και η εποπτεία ενός φρεατίου, έγινε τώρα ευκολότερη από ποτέ, γιατί το καπάκι έχει το σωστό βάρος, αντέχει τα φορτία του, δεν παραμορφώνεται, δε σκουριάζει, δε κάνει υπερβολικό θόρυβο και είναι φιλικό προς το περιβάλλον."

Σόρρυ αλλά δεν το πιασα αυτό το τελευταίο

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 22:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σύμψωνοι. Και η απάντησή μου στην υπόθεση εργασίας αναφέρεται. Δεν είπα ότι εσύ το εκλαμβάνεις ως δεδομένο.


Μα.. όχι, DAGON, πράγματι "δεν το είπες" -το ξέρω.
Εκφράσεις όμως σαν και τούτη: <<... Ακόμα όμως και αν καταλήξουμε σε αυτό που αναφέρεις,...>> (για να επισημάνω μια έτσι δειγματοληπτικά) μπορεί και να κατασκευάζουν άλλη εντύπωση, ασχέτως εάν εσύ κινείσαι όντως στο αυτό επίπεδο η όχι...


Γι αυτό και η απάντηση μου είχε μια υφή αντίκρουσης.

quote:
Δεν το γνώριζα αυτό για αυτό είπα "νομίζω".


OK. –
Σε προσφάτως προηγούμενο post σου, ωστόσο, έγραφες:

quote:
Έχω και μία φωτογραφία από ένα από αυτά τα μεγάλα της Αθηνάς που δεν υπάρχουν πια. Αν μπορέσω θα την ανεβάσω. Κάτω από την 5α(5α είχε το συγκεκριμένο και όχι αστέρι) έχει την εξής επιγραφή:
ΧΥΤΟΜΕΤΑΛ
2831588
Για το προτελευταίο ψηφίο δεν είμαι 100% σίγουρος αν είναι 8 η 0 γιατί είναι φθαρμένο.
Αυτά για τώρα


Κι αυτό αφού έχει προηγηθεί επεξήγηση στην αμέσως προηγούμενη σελίδα σε άλλον χρήστη σχετικά με "τα μικρότερα παλιά" και "τα νεότερα μεγάλα" της ΧΥΤΟΜΕΤΑΛ.

Ακολουθεί εκ νέου διορθωτική απάντηση μου στο πάνω συγκεκριμένο μπέρδεμα.
Κι επανέρχεσαι λέγοντας:

quote:
Νομίζω ότι δεν είχαν αλλάξει τότε. Το μέγεθος του ήταν πολύ μεγαλύτερο από τα συνηθισμένα(τουλάχιστον το 3πλάσιο)


(...)Κι επιπλέον μου γράφεις κι αν θέλω περισσότερες λεπτομέρειες-πληροφορίες να σε ρωτήσω!


Ε, Τελικά νομίζω ισχύει αυτό που έγραψε ο Wolfowitz:

Εκεί που σταματά η λογική - ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ!

quote:
Σόρρυ αλλά δεν το πιασα αυτό το τελευταίο


Χιούμορ φίλε μου... χιούμορ!

______________________________
Να μεγαλώνεις την κόλαση
όπου τη βρίσκειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 17:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι αυτό αφού έχει προηγηθεί επεξήγηση στην αμέσως προηγούμενη σελίδα σε άλλον χρήστη σχετικά με "τα μικρότερα παλιά" και "τα νεότερα μεγάλα" της ΧΥΤΟΜΕΤΑΛ.

Δεν έχω πάντα το χρόνο να διαβάσω σχολαστικά τα προηγούμενα. Παρατηρώ όμως ότι εσύ είσαιιδιαίτερα σχολαστικός και δεν αφήνεις τίποτα να πέσει κάτω. Χαίρομαι γιατί δεν θέλω να δημιουργούνται παρανοήσεις οποιουδήποτε είδους.


quote:
Cernavus Multidimensional

Χμμμμ.....

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 03:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΕΞΗΓΟΥΜΑΣΤΕ........
ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΤΕ ΤΙΣ 100 ΣΕΛΙΔΕΣ...

Cybermaster, o τίτλος είναι έτσι όπως οφείλει... ίσως θέλει μια διόρθωση στο Αθήνα... (((«πάμε για 55η επαν-έκδοση... και μετά βλέπουμε».))) Μην ανησυχείς, καλέ μας φίλε, όλα δουλεύουν ρολόι. Τα παιδιά εδώ ξέρουν και (...με εξαίρεση καναδυό) είναι οι πλέον ευγενείς στο φόρουμ εσω.

Έξτρα βιβλιογραφία: «Περί επιτυχημένης μέρας», Πέτερ Χάντκε, «Περί κοπώσεως», του ιδίου, «Περί μέθης», Κωστή Παπαγιώργη (με Π κεφαλαίο)... (((Να πάρει! Eίμαι σε λάθος... mode))) και ...«Τα καπάκια»! του Κωστή Παπα-... Τι;;; (Θεέ μου, δεν σε ήκουσον καλά! Επανέλαβε αν δεν είσαι απησχολημένος!...)

Λ+α=Λα... Guttenacht...!
URUA!©MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 20:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ακομη να πιασει 18??
τι λετε σε λιγα χρονια να ειναι και αυτο το καπακι στο topic??
γιατι οχι εεεε!!!!


Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΒΕΛΗ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 21:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΥΒΕΛΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από τόση συζήτηση, ελπίζω να μην θεωρούνται πια και τόσο παράξενα τα 2 αστέρια πάνω σε καπάκι, γιατί διαφορετικά θα αρχίσω να ανησυχώ : υπάρχουν δύο τέτοια καπάκια στον κήπο της πολυκατοικίας όπου μένω, κι ενώ γνωρίζω για τη σχετική "παραφιλολογία", μόλις πρόσφατα τα παρατήρησα.
Μάλλον πρέπει να κάνω τη βόλτα μου στον κήπο πιο συχνά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
___ _
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 00:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ___  _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OLA AUTA TA ORAIA POU GRAFETE ..MPOROUME NA TA VROUME KAI STA RAFIA TON SUPER MARKET.....AUTA POU DEN MPOREITE NA VREITE EINAI TA PROIONTA THS XALAKATEVAKIS TELESHOPPING...STA 3 KAPAKIA TO ENA DWRO!KALO XESIMO.....!

καπακι κατσαρολας για την σιωνιστρια νοικοκυρα




λετε αυτο το σετακι(καπακι και βουρτσα να ειναι ειναι παγανιστικα?)


κυκλοφορουν και σε αλλα σχεδια


φανερα μασωνικο καπακι τουαλετας!


καπακι που εκδηλα απεικονιζει τοπιο ελληνικου νησιου.μηπως καποιοι μας εχουν χεσ... ???

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ...ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΟΒΑΡΕΨΑΝ....


kalo sionistiko xesimo......


O ANDY MILONAKIS ITAN EDW......SE SINERGASIA ME TO "MANTROSKILO"


KALO XESIMO.....


ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αυπνος
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 16:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αυπνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχω δει και μετρησει τουλαχιστον 9 καπακια με 5αλφα μεσα στη σχολη μου (ΤΕΙ Πειραια) απο την εισοδο της Πετρου Ραλλη.

---------------------

πιστεψε στη δυναμη του μυαλου σου

------------------------
αυπνος~~~~~

αυπνοςςς~~~~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Milko
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 03:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Milko  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xairete onomazomai Milko,

Eimai neo melos tou Forum, kai h alithia einai oti aformh htan h anazitish pou eixa panw sto thema me tous Illuminati. Diabasa to biblio tou Dan Brown kai amesos balthika na psaxnw plirofories gia tous Illuminati. Entelos tuxaia sto search tou yahoo, mou emfanistike san ena apo ta Results kai to site esoterika.gr, sthn prwth selida me ta kapakia.

H Alithia einai pos diabasa oles tis selides kai idiaiterh entipwsh mou ekane h apopsh tou Kuriou Grigorianou. Bebaia kai twn allwn paidiwn oi apopseis einai apoluta sebastes kai pisteuw kapoies apo autes arketa pithanes.

To Forum to parakolouthw edw kai 3 meres, basika diabaza tis apopseis sas, kai etsi apofasisa na kanw kai egw mia mikrh anazithsh, kai anakalipsa oti ontos sto TEI Peiraia opou spoudazw, yparxoun arketa kapakia me 5-Alfa. (File Aupne exeis apoluto dikio)! Den epixeirisa na ta sikosw kai etsi den exw idea an uparxei kati apo katw.

Paidia, pragmatika den xerw an yparxei kati upopto, alla opos kai na exei, emena mou fenetai arketa sunarpastiko! Kai mono h skepsh pos kati mporei na uparxei piso apo olh authn thn Istoria me kanei na thelw na labw kai egw meros sthn anazitish periergwn sumbolwn panw sta kapakia kai oxi mono....!!! Skeftikate pote pos mporei na uparxoun simadia pantou? Oxi diladi mono katw apo ta podia mas, (kapakia), alla kai panw se kollones, portes, pagakia, h kai egw den xerw pou allou. Apla einai toso diakritika pou den mporoume na ta antiliftoume toso eukola me thn prwth matia. Kai den ennow pos einai mikra se megethos, alla oti einai kala krimena mprosta sta matia mas. Se merh pou den tha mporousame na upopteuthoume. Giauto kai an brethei pos isxuei kati tetoio tha prepei na eimaste polu pio paratiritikoi, wste na anakalupsoume oso to dunaton perissotera stoixeia. Ola auta einai aplos kapoies skepseis pou eixa tis teleutaies 2 meres.

Pote ws twra den mou perase apo to mialo pos ola auta ta symbola xaragmena se toso polla kapakia, ta opoia exw dei epanelimenos kai eidika sthn perioxh mou, (Nea Smurnh), htan epitides topothetimena gia kapoio skotino, h mh, skopo.

Egw apo thn meria mou tha sunexisw to psaximo gia perierga sumbola panw se kapakia kai an telika anakalipsw tipota periergo tha to anebasw na to doume oloi mazi.

Sas xairetw gia thn wra,

Milko Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 11:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ε, Τελικά νομίζω ισχύει αυτό που έγραψε ο Wolfowitz:

Εκεί που σταματά η λογική - ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ!


Ο Φου!ΜανΤσου, οι ν-ό-ες και ο Παντεπόπτης ΟφθαλM©Z... >>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 04:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

GIS Revido-εν όψει επιστροφής καπα-κίου και κατόπιν έξτρα φωτίσεως.
Παρακαλώ συνεχίστε. Καλό βράδυ!
URUA!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lee_x
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 20:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lee_x  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε milko σχετικα με τα σημαδια που λες κατι εχει αναφερει ο μπαλανος σε βιβλιο του για graffiti πανω σε "παραξενα" "στοιχειωμενα σπιτια".Εχω δει τουλαχιστον 15 καπακια μεσα σε σχολειο,και μπορω να πω οτι η τιγυρω περιοχη εχει τουλαχιστον 5 ερειμωμενα σπιτια κ σχεδον καθολου φωτισμο το βραδυ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lee_x
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 20:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lee_x  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε milko σχετικα με τα σημαδια που λες κατι εχει αναφερει ο μπαλανος σε βιβλιο του για graffiti πανω σε "παραξενα" "στοιχειωμενα σπιτια".Εχω δει τουλαχιστον 15 καπακια μεσα σε σχολειο,και μπορω να πω οτι η τριγυρω περιοχη εχει τουλαχιστον 5 ερειμωμενα σπιτια κ σχεδον καθολου φωτισμο το βραδυ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 07:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RELOADΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 00:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Φου!ΜανΤσου, οι ν-ό-ες και ο Παντεπόπτης ΟφθαλM©Z... >>

Cernavus, τον βρήκες τελικά; *

theΚey% >«Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι» ~ «Δάσος παράξενο μαγεύει τη φωνή μου»... χσσσς.........
M©Z society

*((χωροχρονική ολίσθηση πιθανόν... ;-) / τελικά αυτή η Εγνατία τα-χει όλα, από φο μπιζού / και νομίζω και dejavu μαζί... /
με μια ταμπελάρα ΝΑ / πρέπει να είναι κανείς τυφλός για να μην βλέπει / μέχρι Πύλες / ή πολύ βλαξ / για τον αλλόκοσμο...))
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy