ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Προσωπικότητα: Ταυτόχρονη Επιρροή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 00:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ. Κρίνοντας από την αναγνωσιμότητα του θέματος, θα έλεγα πως υπάρχει ενδιαφέρον, απλώς μάλλον προτιμάτε να το διαβάζετε παρά να το κρίνετε.

Έτσι είναι

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 00:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έτσι είναι

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum


Αγαπητέ thoth, χαίρομαι για την άμεση επιβεβαίωσή σου.

Ζήσε τη στιγμή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 00:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ προσωπικά δεν έχω τίποτα να συμπληρώσω.Είσαι εξαιρετικά εύστοχος σε όσα λες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 00:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν χρειάζεστε και μία δεύτερη, δηλώνω: παρούσα!


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 00:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς! Τρίτη...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 01:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπα κι εγώ...

Έγινα αόρατος;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 01:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι και φίλες, χαίρομαι για την παρουσία σας.

Αν και τα στοιχεία που έχουν αναφερθεί είναι πολύ λίγα, φαντάζομαι πως όλοι μας, λίγο πολύ, έχουμε ήδη κάνει έναν έλεγχο ως προς τον εαυτό μας.

Πολλές φορές, υπάρχουν ταυτόχρονα αντίθετες επιρροές ή και όμοιες.
Άρα, κάποια χαρακτηριστικά αναιρούνται, μέχρι κάποιο βαθμό και άλλα επιτείνονται.

Σημαντικός, λοιπόν, ο συνδυασμός των επιρροών.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 01:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είπα κι εγώ...

Έγινα αόρατος;



Τρισμέγιστε, εσένα σε μέτρησα, τον αγαπητό Στέφανο δε μέτρησα ως δεδομένο.

Σταματάω το "σλουρπ" τώρα.


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 02:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα που μαζευτήκαμε θέλω να σας ρωτήσω κάτι γιατί τις τελευταίες μέρες η κατάσταση έχει γίνει πολύ περίεργη.

Χθες το μεσημέρι είδα ένα απίστευτα παράλογο όνειρο το οποίο επιβεβαιώθηκε ύστερα από μόλις δύο ώρες με τον πλέον παράλογο τρόπο.

Χθες το βράδι είδα ένα πολύ άσχημο όνειρο,όνειρο οδυνηρό και πεισιθάνατο, το οποίο και αυτό επιβεβαιώθηκε (όχι ακριβώς αλλά έμμεσα).

Δεν μου έχει ξανασυμβεί να δω προφητικά όνειρα (μόνο μία φορά πολύ παλιά).


Δεν ξέρω αν είναι η έκλειψη ή αν είναι το φάσμα του Σκορπιού,το Πλουτωνικό φάσμα της Υπερσυνείδησης.Μάλλον και τα δύο.Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχει έρθει ένα τέλμα.

Thoth αν θυμάμαι καλά ανήκεις στο εν λόγω ζώδιο που σημαίνει ότι η άποψή σου έχει βαρύτητα.

Αλλά και εσείς Στέφανε και Zadoc με ενδιαφέρει πολύ η άποψή σας.Εξάλλου είναι πολύ πιθανό να είχατε κάποιο παρόμοιο βίωμα.Ποιό πιστεύετε ότι είναι το βαθύτερο νόημα αυτών των ημερών?

Το ξέρω ότι ξεφεύγω από το θέμα του Στέφανου, "σκοτεινιάζοντάς" το, όμως θα ήθελα τη γνώμη σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 02:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Kost.

Καλά θυμάσαι. Χθες είχα τα γενέθλιά μου.

Είχα κι εγώ παλιότερα τέτοια αναπάντεχα, προφητικά όνειρα αλλά έχει περάσει αρκετός καιρός.

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ νιώθω τις τελευταίες ημέρες μια βαριά ατμόσφαιρα αλλά θεώρησα ότι είναι από τα διάφορα προσωπικά μου μπλεξίματα. Και άλλη μια σύμπτωση είναι ότι τις 3 τελευταίες ημέρες αρκετοί γνωστοί μου και φίλοι μου, μου μίλησαν για κάποια πολύ σκοτεινά όνειρά τους.

Τι να πω; Να περιμένουμε κάτι;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 02:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ kost, είναι δεδομένο πως κάποια όνειρα έχουν τη δύναμη να μας δείχνουν προμηνύματα.

Επειδή δεν γνωρίζω την επιρροή από την έκλειψη της σελήνης ή την επιρροή του σκορπιού στα όνειρα, θα περιμένω την άποψη των φίλων που γνωρίζουν καλύτερα.

Και δε "σκοτεινιάζεις" το θέμα, αντίθετα το διευρύνεις.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 02:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thoth, η απάντησή σου ήρθε όσο έγραφα.

Επί τη ευκαιρία,

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΚΑΛΑ, ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ,

ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΔΥΝΑΤΕΣ ΚΑΙ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΕΣ.


Άλλωστε, με τον ήλιο στο σκορπιό, το πάθος και ο μυστικισμός σε συναρπάζουν.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 02:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να τα κατοστήσεις Thoth.

Το μόνο σίγουρο για μένα είναι ότι από εδώ και στο εξής ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΩ ΘΑ ΦΟΡΑΩ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ!

Καλό βράδι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 03:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε μ' αφήνετε ν' "αγιάσω"...

Χρόνια καλά και δημιουργικά, Ερμή!


Φίλε kost, εκ πρώτης όψεως, η εξήγηση την οποία ο ίδιος σκέφτηκες, νομίζω ότι δεν απέχει από τη δική μου.

Πανσέληνος στον Ταύρο (όπου η Σελήνη είναι σε έξαρση) + έκλειψη κι όλα αυτά με την έντονη Πλουτώνια επιρροή (Ήλιος στον Σκορπιό, ο οποίος ούτως ή άλλως εντείνει την εσωτερική ζωή)... ε, δε θέλει πολύ ο άνθρωπος, ειδικά αν οι γωνίες του είναι ανάλογες.

Πάντως, προσωπικά θα το έβλεπα σαν ευκαιρία για διερεύνηση και με τίποτε ως αρνητικό, αφού η αναγέννηση είναι το μυστικό του θανάτου.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 03:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
... ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΩ ΘΑ ΦΟΡΑΩ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ!

Χμμμ... Αυτό περισσότερο με Ουράνια επίδραση μου κάνει!!!!

Αν μπορώ να υποθέσω: το γεγονός ότι είδες τα όνειρα νομίζω ότι απλά ήταν καταλύτης, μίας χημικής ένωσης, η οποία έπρεπε να συμβεί εντός σου!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 09:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ παιδιά. Να είστε καλά. Ειδικά εσύ Kost να φοράς πάντα ζώνη όταν οδηγείς, για να υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες να βγει σωστή η ευχή που σου έκανα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 10:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τον άνδρα τον ενδιαφέρει η έξυπνη γυναίκα. [/b]
Αυτό που ζητά υποσυνείδητα από μια γυναίκα (το μυστικό του κουμπί) είναι το μυαλό.


Κι αν είναι γυναίκα...;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 14:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι αν είναι γυναίκα...;
Αγαπητή ΤΑΟ, ο Άρης στα ζώδια δείχνει τα "υποσυνείδητα θέλω" του ατόμου, ως προς το σύντροφο.

Συνήθως δείχνει τα "υποσυνείδητα θέλω" του άνδρα ως προς τη σύντροφό του, αλλά σίγουρα η επιρροή του Άρη στα ζώδια επηρεάζει και τις γυναίκες ως προς το σύντροφό τους.

Έχω συναντήσει αρκετές περιπτώσεις γυναικών με Άρη στους Διδύμους, που πραγματικά έλκονται από τον πνευματικά καλλιεργημένο σύντροφο.

Αυτή είναι μία επιρροή, που τη θεωρώ σημαντική στο ωροσκόπιο ενός ατόμου.
"Ο πνευματικά καλλιεργημένος σύντροφος" είναι μία ευρεία έννοια, που περικλείει και τα φιλοσοφημένα άτομα και γενικώς όλους εκείνους που θεωρούν το πνεύμα σημαντικό στη ζωή τους.

Ο Άρης στους Διδύμους λειτουργεί αντίθετα από τον Άρη στον Ταύρο, ο οποίος υποσυνείδητα θέλει υλικές απολαύσεις και πολύ θερμή γυναίκα.
Αυτό βέβαια ισχύει αντίστοιχα και για τις γυναίκες με Άρη στον Ταύρο.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 18:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συνήθως δείχνει τα "υποσυνείδητα θέλω" του άνδρα ως προς τη σύντροφό του, αλλά σίγουρα η επιρροή του Άρη στα ζώδια επηρεάζει και τις γυναίκες ως προς το σύντροφό τους.


...Άλλωστε εάν εντός μας κρύβεται ένας "animus" ή μία "anima" τότε η κάθε πλανητική όψη και ιδιότητα ανταποκρίνεται ανάλογα και στα δύο φύλα.Και αυτό είναι που το κάνει ενδιαφέρον!

Ευχαριστώ,καλή συνέχεια.

Φέρουσα πάντως τον έν λόγω Άρη πρέπει να σου πω ότι με εντυπωσίασες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 18:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συνήθως δείχνει τα "υποσυνείδητα θέλω" του άνδρα ως προς τη σύντροφό του, αλλά σίγουρα η επιρροή του Άρη στα ζώδια επηρεάζει και τις γυναίκες ως προς το σύντροφό τους.


...Άλλωστε εάν εντός μας κρύβεται ένας "animus" ή μία "anima" τότε η κάθε πλανητική όψη και ιδιότητα ανταποκρίνεται ανάλογα και στα δύο φύλα.Και αυτό είναι που το κάνει ενδιαφέρον!

Ευχαριστώ Στέφανε,καλή συνέχεια.

Φέρουσα πάντως τον έν λόγω Άρη πρέπει να σου πω ότι με εντυπωσίασες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 10:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Άλλωστε εάν εντός μας κρύβεται ένας "animus" ή μία "anima" τότε η κάθε πλανητική όψη και ιδιότητα ανταποκρίνεται ανάλογα και στα δύο φύλα.Και αυτό είναι που το κάνει ενδιαφέρον!

Ευχαριστώ Στέφανε,καλή συνέχεια.
Φέρουσα πάντως τον έν λόγω Άρη πρέπει να σου πω ότι με εντυπωσίασες!


Αγαπητή ΤΑΟ, θα συμφωνήσω με το εσωτερικό "animus" και "anima".

Χαίρομαι που ταιριάζει στην ψυχοσύνθεσή σου ο Άρης στους Διδύμους.
Όλοι εσείς μένετε πραγματικά ανικανοποίητοι, αν δε βρείτε τον "πνευματικά καλλιεργημένο" σύντροφο.
Όπως χαρακτηριστικά λέει η φράση:
Όταν ο σύντροφος δεν του ταιριάζει, το άτομο πάντα μέσα του πάλι θα νιώθει μόνο.

Να τονίσω ξανά ότι έχει μεγάλη διαφορά για κάποιον να έχει τον Άρη στους Διδύμους και το Δία στον Υδροχόο με το να έχει τον Άρη στους Διδύμους και το Δία στον Αιγόκερο.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 11:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να τονίσω ξανά ότι έχει μεγάλη διαφορά για κάποιον να έχει τον Άρη στους Διδύμους και το Δία στον Υδροχόο με το να έχει τον Άρη στους Διδύμους και το Δία στον Αιγόκερο.


Ελπίζω να μας πεις δυό λόγια γι'αυτό Στέφανε!

Να παρακαλέσω κάποιον εκ των συντονιστών να σβήσει την πρώτη από τις προηγούμενες απαντήσεις μου.Όπως βλέπετε έγινε λάθος.Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 13:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑΟ, έχει πολύ μεγάλη σημασία η ερμηνεία των συνδυασμών για το χαρακτήρα ενός ανθρώπου.

Π.χ. άν κάποιος έχει τον Άρη σε αντίθεση με τον Πλούτωνα, αυτό σημαίνει, ανάμεσα στα άλλα, ότι
"όταν θέλει κάτι, δε λογαριάζει τίποτα και κανένα, σε σημείο που γίνεται σκληρός και αδίστακτος".

Αν τώρα ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει και το Δία σε τετράγωνο με τον Κρόνο, που ανάμεσα στα άλλα, σημαίνει ότι
"έχει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του, πιστεύει μεγαλοφυείς μόνο τις δικές του απόψεις", χωρίς να υπάρχει κάποια άλλη επιρροή, που να δείχνει ευαισθησία ψυχής ή αλτρουισμό, φανταστείτε για τί δύσκολο χαρακτήρα μιλάμε.

Αν, όμως, μαζί με τον Άρη σε αντίθεση με Πλούτωνα, έχουμε τις παραπάνω καλές επιρροές, όπως π.χ Ερμή στον Καρκίνο ή Ήλιο τρίγωνο με Ουρανό κ.α., σίγουρα η αρνητικότητα αμβλύνεται, όπως βέβαια και η ευαισθησία περιορίζεται επίσης.

Υ.Γ. Ο Δίας στον Υροχόο δείχνει προσφορά στο πλησίον και ο Δίας στον Αιγόκερο προσκόλληση σε υλικά αγαθά (καλύτερη ανάλυση θα γίνει στην κάθε θέση χωριστά).

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2004, 09:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

Άρης στον Καρκίνο

Είναι το άτομο, που στα παιδικά του χρόνια, είχε ουσιαστική ή τυπική στέρηση γονιού.
Ένας από τους δύο γονείς είναι πιο καταπιεστικός ή πιο αδιάφορος ή πιο ιδιότροπος ή πιο αυστηρός ή πιο απόμακρος και αυτό θα δημιουργήσει πρόβλημα στο παιδί.
Καταπιέστηκε, πληγώθηκε, πόνεσε σαν παιδί.

Συνήθως συναντάμε ουσιαστική ή τυπική στέρηση πατέρα. Αυτό σημαίνει είτε ότι ο πατέρας μας έχει πεθάνει είτε ότι βρίσκεται μακριά μας είτε ότι, ενώ είναι κοντά μας, έχουμε προβλήματα στις σχέσεις μας.

Έχει συμπλέγματα και ένα αίσθημα κατωτερότητας.

Όσο μεγαλώνει, τα συμπλέγματα μεγαλώνουν στο υποσυνείδητό του και γίνεται γκρινιάρης, ιδιότροπος, δεσποτικός.
Αργότερα, στην οικογένειά του, θα φέρεται δεσποτικά,
θα τα θέλει όλα δικά του
και αυτό, επειδή πληγώθηκε σαν παιδί, όταν μεγαλώνει, θέλει να βγάλει προς τα έξω την καταπίεση των παιδικών του χρόνων και επιβολή προς τους άλλους (δεσποτικός πατέρας ή μητέρα).

Προσποιείται ότι είναι ηγέτης, ενώ στην ουσία έχει κόμπλεξ κατωτερότητας.

Στο αγόρι, αν η ουσιαστική ή τυπική στέρηση γονιού προέρχεται από τον πατέρα, δημιουργείται έντονο Οιδιπόδειο σύμπλεγμα, χωρίς να το θέλει και να το ξέρει.
Στο μέλλον υποσυνείδητα ψάχνει την ασφάλεια και τη στοργή που ένιωθε από τη μητέρα του.
Στη σύντροφό του ψάχνει να βρει πάντα κάτι από τη μητέρα του.

Στο κορίτσι, αν η ουσιαστική ή τυπική στέρηση προέρχεται από τη μητέρα, έχουμε το σύμπλεγμα της Ηλέκτρας και αναζητάει το πρότυπο του πατέρα.
Η στέρηση της μητέρας μπορεί να δημιουργηθεί, ακόμα και αν αυτή είναι υπερπροστατευτική και καταπιεστική απέναντι στο παιδί.

Ευαίσθητο σημείο οργανισμού το στομάχι.


Συνεχίζεται με Άρη στο Λέοντα

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

georgia_p
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 03:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους georgia_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στέφανε ,
Στην αρχή ενθουσιάστηκα με το θέμα σου , ανέκαθεν με ενδιέφερε η αστρολογία και οι επιρροές της . Σιγά σιγά διαβάζοντας για τους πλανήτες και ως εγωκεντρικό πλάσμα περισσότερο αυτά που με αφορούν διαπίστωσα ότι δεν μ αρέσει καθόλου το θέμα :) Με σελήνη στον Τοξότη Αφροδίτη στον Κριό και Ερμή στους ιχθείς βλέπεις καμία ελπίδα ? μπορώ να δώσω τουλάχιστον ένα πίσω?

Επίσης έχω να πω ότι ο ανήσυχος ύπνος και τα όνειρα χωρίς λόγο αυτή την περίοδο είναι ιδιαίτερα εκνευριστικά και ελπίζω να περάσει γρήγορα γιατί έχω πολύ άσχημο προαίσθημα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 12:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, αγαπητή georgia_p, με Σελήνη στον Τοξότη και Ερμή στους Ιχθείς, θα έλεγα πως είσαι ένας ευαίσθητος κι ευχάριστος χαρακτήρας.

Τώρα, βέβαια, για συνολική εκτίμηση, θα ήθελα περισσότερα στοιχεία.

Επειδή θα απουσιάσω για λίγες μέρες, γράφω τώρα την ανάλυση του Άρη στο Λέοντα και και τα λέμε πάλι.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 12:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρης στο Λέοντα

Έχει ανάγκη - κυρίως ο άνδρας - από κολακεία, από το μπράβο, το ζήτω, το είσαι ο μοναδικός, ο αναντικατάστατος.
Αυτό είναι το μυστικό του κουμπί.
Αν, λοιπόν, ο σύντροφός σας έχει τον Άρη στο Λέοντα και τον εκθειάζετε, τον κολακεύετε, του λέτε γλυκά λόγια, για να ανέβει το ηθικό του, έχετε μεγάλες πιθανότητες η σχέση μαζί του να πάει καλά.

Άτομο ανεξάρτητο, επιθετικό, δε δέχεται συμβουλές.

Προσοχή στον τομέα των παιδιών.
Κάποια στιγμή, εξ αιτίας παιδιών, το άτομο θα έχει ταλαιπωρίες.

Από πλευράς υγείας, το ευαίσθητο σημείο είναι οι σπόνδυλοι και η καρδιά.


Συνεχίζεται με Άρη στην Παρθένο


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2004, 12:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά την επιστροφή, λοιπόν, στα πάτρια, συνεχίζουμε.

Άρης στην Παρθένο

Είναι το άτομο που τα θέλει όλα τέλεια.

Κάνει σκιαγράφηση στη λεπτομέρεια,
είτε στην εργασία του
είτε στο άτομο που το ενδιαφέρει (τί είπε, πώς το είπε, πώς κοίταξε κ.λ.π.)
Θέλει όλα να είναι άψογα.
Δεν είναι, όμως, δυνατόν να βρει τον τέλειο σύντροφο ή την τέλεια εργασία.

Οδηγείται σε προβλήματα εντέρων.

Η γυναίκα έχει μια σεξουαλικότητα
περισσότερο ενδεικτική και
λιγότερο πρακτική.

Δηλαδή, η γυναίκα φαίνεται αρκετά σεξουαλική, ενώ δεν είναι τόσο.

Ο άνδρας φαίνεται
σοβαρός,
αυστηρός
μέχρι απόμακρος.
Τούτο διότι υποσυνείδητα φοβάται μήπως δε γίνει αποδεκτός, μήπως τον απορρίψουν.

Αν η γυναίκα κάνει το πρώτο βήμα, δείξει πρώτη το ενδιαφέρον της και του πει: σε προτίμησα γιατί είσαι σοβαρός, μοναδικός, αν του τονώσει το ηθικό, αυτός ο φαινομενικά αυστηρός και σοβαρός άνδρας μπορεί να κάνει σχέση μαζί της, απατώντας και τη γυναίκα του, ενώ κανείς δεν το φαντάζεται, έτσι σοβαρός που δείχνει.


Συνεχίζεται με Άρη στο Ζυγό


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2004, 23:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρης στο Ζυγό

Άτομο με έντονο ναρκισσισμό και φιλαρέσκεια.
Πρώτα και πάνω απ' όλα είναι ο εαυτός του.

Μεγαλώνοντας θα κάνει λάθη στη ζωή του,
θα κάνει κακές επιλογές,
αλλά δε διδάσκεται από τα σφάλματά του και
εξακολουθεί τα ίδια λάθη.

Τα λάθη συνήθως αφορούν στον αισθηματικό τομέα.

Να μην κάνει πρόωρο (σε νεαρή ηλικία)
ή βιαστικό γάμο (σε λίγο χρόνο αφ' ότου γνωριστούν),
γιατί μετά θα το μετανιώσει.

Είναι άτομο που κάνει πολλές υποχωρήσεις,
υπομένει και επιμένει,
για να πετύχει αυτό που θέλει,
για να κερδίσει κάτι.

Όταν βάζει κάποιο στόχο, κάνει πολλές υποχωρήσεις, επιστρατεύει όλα τα μέσα, για να αποκτήσει αυτό που θέλει.

Όταν, όμως το αποκτήσει ή
όταν δει ότι δεν πάει άλλο,
αντιδρά δυναμικά και η σχέση διαλύεται.
Τελικά, από θύμα γίνεται θύτης.

Έχει ανάγκη από σύντροφο, θέλει συντροφικότητα.

Ο άνδρας υποσυνείδητα θέλει (το μυστικό του κουμπί) γυναίκα που να είναι:
ευγενική,
με λεπτή συμπεριφορά,
κομψή, σικ, πάντα περιποιημένη,
ευχάριστη,
θέλει ραφινάτη γυναίκα (στην εμφάνιση και στη συμπεριφορά),
να μην έχει ανέντιμη ή χυδαία συμπεριφορά.

Άτομο καλό ή κακό κατά καιρούς.

Ευαίσθητο σημείο τα νεφρά.


Συνεχίζεται με Άρη στο Σκορπιό


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 12:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άτομο πάρα πολύ δυναμικό. Γεννήθηκε αρχηγός.

Προσβάλλεται και θίγεται εύκολα για ο,τιδήποτε.

Έχει αντοχή.
υπομονή και
επιμονή στο στόχο του,
είτε είναι δημιουργικός είτε είναι εκδίκηση.

Βάζει κάτι στο μυαλό του και όσα χρόνια κι αν περάσουν, θα γίνει οπωσδήποτε.

Άτομο εκδικητικό.
Όποιος το προσβάλει, θα του το φυλάει για χρόνια.

Έχει μια δύναμη καταστροφική.
Καταστρέφει και αυτοκαταστρέφεται.

Άτομο με μεγάλη διορατικότητα.
Με πολύ διεισδυτικό μυαλό.
Έχει ικανότητα να ανασύρει κρυμμένες αλήθειες, βαθειά μυστικά.

Κάνει παρακολουθήσεις, με τον τρόπο του.

Γεννήθηκε άτομο πάθους. Το μυστικό του κουμπί είναι το πάθος.
Θέλει ένταση, όχι χλιαρές καταστάσεις
και στη δουλειά
και στη σχέση.
Είναι άτομο που αγαπά ή δεν αγαπά, που θέλει ή δεν θέλει, που κάνει ή δεν κάνει. Δεν του αρέσουν οι μετριότητες, σε όλους τους τομείς της ζωής του.

Προτιμά τη μοναξιά παρά τις χλιαρές καταστάσεις
Τα άτομα του πάθους είναι ή όλα ή τίποτα. Ή όλα με ένταση ή τίποτα και μόνος.

Το τριγυρνάει μια αισθηματική κακαοτυχία, που οφείλεται στο πάθος. Θέλει σύντροφο πάθους. Και επειδη είναι αδύνατον συνέχεια η σχέση να έχει το ίδιο πάθος, αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση.

Όταν αγαπήσει, αγαπά αληθινά, αλλά σε γενικές γραμμές δε θα πάρει τα ίδια
και θα οδηγηθεί, λόγω ερωτικής απογοήτευσης,
σε λαιμαργία (υπερβολικό φαγητό)
ή αλκοόλ
ή υπερβολικό κάπνισμα,
αρχίζουν, δηλαδή, οι αυτοκαταστροφικές τάσεις.

Σε αποτυχία, σε προσβολή, σε προδοσία δε δέχεται την ήττα και την απογοήτευση και θα έχει αυτοκαταστροφικές τάσεις.

Με τάση για αφροδήσια νοσήματα
και ευαισθησία στα γεννητικά.

Μετά την κλημακτήριο, έχουμε επιδείνωση των ψυχολογικών.


Συνεχίζεται με Άρη στον Τοξότη


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1328125
Maintained by Digital Alchemy