ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΠΙΠΕΔΟ (LEVEL)?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2009, 09:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
Θα ηθελα να μου επιτρέψετε να συμμετάσχω στην συζήτησή σας.
Η αλήθεια είναι ότι δεν διάβασα όλο το θέμα.
Η γνώμη μου είναι ότι η ανθρωπότητα είχε και έχει τις ίδιες ευκαιρίες να ανέβει σε ανώτερο πνευματικό επίπεδο.
Η βασική αρχή είναι. Όσο πιό παλιά τόσο πιό εύκολα μπορούσε να ανέβειδιότι τα υλικά εμπόδια ήταν πολύ λίγα σε σχέση μα τα σημερινά, μόνο που δεν υπήρχε ΔΙΔΕΔΟΜΕΝΗ η γνώση για το πώς θα ανέβει. Όσο πιό μετέπειτα τόσο πιο δύσκολο το ανέβασμα λόγω των υλικών δεσμεύσεων (???πολιτισμός???),αλλά η γνώση είναι πλέον πιό διαδεδομένη.
Λίγη γνώση λίγα εμπόδια, πολλή γνώση πολλά εμπόδια.
Έτσι λοιπόν οι ευκαιρίες είναι ίδιες (ίσες).
Και όπως πάντα ολόκληρη η ανθρωπότητα δεν μπορεί να ανέβει. Το ανέβασμα γίνεται από κάποιους ανθρώπους που προχωρούν, οι υπόλοιποι αν θα συνεχίσουν το ανέβασμα στηριζόμενοι στό άνοιγμα πατώντας στα ίχνη των προηγουμένων, δεσμεύονται με κάρμα το οποίο κάποια στιγμή θα πρέπει να ξεπληρώσουν ή να επιστρέψουν πίσω στό σημείο που ξεκίνησαν.
Σε τελική ανάλυση είναι πολύ δύσκολο να ανέβουμε διότι έχει συσωρευτεί πάρα πολύ κάρμα σε όλους τους τομείς και σε όλη την αμθρωπότητα.

Έτσι λοιπόν το μόνο που μένει είναι να προσπαθήσουμε ο καθένας απο μόνοι μας και ΟΠΟΥ ΦΤΑΣΟΥΜΕ.
Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2009, 19:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ανθρωπότητα διήνησε μια μακρά πορεία , μέσα απο την οποία μπορούν -αν και δεν έχουν- να διεξαχθούν χρήσιμα αλλα και ώριμα συμπεράσματα..προκειμένου να αποσαφηνίσει απο τα μέχρι τούδε πεπραγμένα ... τι ήταν αυτό ή αυτά που αποτέλεσε/αν τροχοπέδη , στο να πάει ένα βήμα πιο μπροστά!

Ο φόβος -πιστεύω- και όλοι όσοι τον καλλιεργούν και μάλιστα πεισματικά..αλλα και οι ενοχοποιητικοί μηχανισμοί με τους οποίους προσπαθουν να χειραγωγήσουν αλλα και να ελέγξουν φρέσκιες και υγιείς σκέψεις ...προκειμένου να συντηρηθεί ένα ολόκληρο σύστημα...είναι αυτά που θέτουν φρένο στην εξέλιξη αλλα και απελευθέρωση του ανθρωπίνου δυναμικού!

Μην ξεχνάμε την "πυρηνική δύναμη" που ασκεί ο φόβος και εγείρει όλες εκείνες τις ασυνείδητες διεργασίες που καθηλώνουν τον άνθρωπο σε μια αέναη εξάρτηση και χειραγώγηση απο υποσυνείδητα κελεύσματα..!

Σε κάθε περίπτωση -έχω την αίσθηση- παλιές παρωχημένες πεποιθήσεις ...πλέον δεν μπορούν να απαντήσουνν στο σήμερα...με αποτέλεσμα η νέα γενιά να μην νοηματοδοτείται πλέον απ'αυτές και ήρθε η στιγμή της αποκαθήλωσης και της αναστήλωσης του νέου και φρέσκου αέρα αντιλήψεων ...που θα θέσει τις βάσεις για πιο ξάστερες προσεγγίσεις και αντιλήψεις των πραγμάτων!

Οι γνώσεις θα θεμελιώσουν , έναν νέο κώδικα...και ηθικής ...και συμπεριφοράς...αλλα και σκεψεων!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 08:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κάθε σπίτι έχει ένα σοβαρά άρρωστο. Αυτή η κατάσταση θα χειροτερεύσει, θα αρρωσταίνουν όλο και νεότεροι. Οι άνθρωποι, μη βρίσκοντας λύση, υγεία, θα στραφούν σε εναλλακτικές θεραπείες. Όμως ούτε και εκεί υπάρχει θεραπεία. Η αρρώστια θα αναγκάσει τους ανθρώπους να σκεφτούν, να καταλάβουν τι εκφράζει η αρρώστια και να αποκωδικοποιήσουν την υγεία. Τότε θα ανέβουν επίπεδο.

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΪΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 09:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο πιό μετέπειτα τόσο πιο δύσκολο το ανέβασμα λόγω των υλικών δεσμεύσεων (???πολιτισμός???),αλλά η γνώση είναι πλέον πιό διαδεδομένη.
Λίγη γνώση λίγα εμπόδια, πολλή γνώση πολλά εμπόδια.

ΜΑΛΙΣΤΑ ... τωρα σε αυτο τι μπορει να πει κανεις ? (ισως οτι καλυτερα να μεναμε στα δεντρα και να τρωγαμε βελανιδια? ισως ισως παλι ειναι καλυτερα να μη πω ΤΙΠΟΤΑ !!!) δεν μου το επιτρεπει ουτε η πνευματικοτητα μου ουτε οι γνωσεις μου !!!!

συγνωμη αλλα διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ !!!!

οσο αφορα το θεμα , αρχικα δεν ειμαστε ηλεκτρονικο παιχνιδι οπου εκει συνηθως ανεβαινουμε level ,ουτε ανσασερ ουτε οτι αλλο ... εχει level

φυσικα το θεμα υπονοει το πνευματικο level το οποιο επισης ειναι αστειο !!!

το πρωτο και βασικοτερο θεμα που εχει να κανει καθαρα με το πρωτο μυνημα του petros1961 , αυτο που εχω να "προσθεσω" ειναι το γεγονος οτι ΟΛΕΣ οι γενιες ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΘΕΟΥΡΟΥΝ , ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟ οτι στην γενια τους θα γινει η ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΣΜΟΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ σε παγκοσμιο επιπεδο (υπαρχουν και καποιοι λιγοι που νομιζουν οτι θα το κανουν οι ιδιοι αλλα αυτο ειναι αλλο ανεκδοτο χαχα) , αυτο ειναι καταγεγραμενο στην ιστορια του ανθρωπου , σε ολες τις γενιες συμβαινει αυτο !!!

ετσι ειναι φυσικο να αναρωτιομαστε και εμεις και να ψαχνουμε την δικη μας ΑΛΛΑΓΗ ... το γεγονος οτι απο ολες αυτες τις "αλλαγες" που περιμεναν δεκαδες γενιες δεν αλλαξε καμια ... αυτο δειχνει κατι

οι αλλαγες αυτες σε οτι επιπεδο και εαν θελει ο καθενας , ειναι αλλαγες που γινονται πολλοι αργα , εγω αποτελω μια "μεταλαξη" που εχει προερθει απο τους γονεις μου και οι γονεις των γονιων μου , οι αλλαγες ειναι ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ με γυμνο ματι αλλα ισως ΕΛΑΦΡΑ ΟΡΑΤΕΣ μεσα απο μια αναλυση DNA , εαν ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ να συγκρινουμε εναν ανθρωπο του 1000 , το -1000 ή το -10000 , ισως εκει να υπηρχαν καποιες απειροελαχιστες διαφορες ορατες με το ματι , εαν παμε στο -30000 ή στο -100.000 εκει θα βλεπαμε και αλλες ... με λιγα λογια , οι αλλαγες αυτες ειναι πολυ αργες ... αλλωστε μια πολυ αποτομη αλλαγη θα μας φαινοταν μαλλον ως "τερατογεννεση"

οσο αφορα την "πνευματικοτητα" και τα "πνευματικα" level, μενει να μας το ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ καποιος οτι υπαρχει αρχικα και στην συνεχεια οτι εχει και επιπεδα ,

εαν ομως μεινουμε στο ΠΝΕΥΜΑ και το συνδεσουμε με την ΓΝΩΣΗ - ΕΓΚΕΦΑΛΟ , τοτε εκει εχουμε τεραστια αλματα , οπου απο μικρα βηματα το -1000 ή το -500 , εγινε βηματισμος το μεσαιωνα και περασαμε στο τροχαδην στον 19-20 αιωνα για να καταληξουμε στα αλματα των τελευταιων 50 ετων... ΑΥΤΗ Η ΓΝΩΣΗ ειναι που ΙΣΩΣ μας βοηθησει να δουμε τον κοσμο ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ και ισως μας βοηθησει να κατανοησουμε τις διαφορες που μας ΕΝΩΝΟΥΝ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και οχι οτι μας χωριζει

η απουσια της γνωσης αιωνες τωρα , η διαχειρηση της απο ΛΙΓΟΥΣ(πολιτικους και κληρικους) με σκοπο να κρατανε το κοπαδι στο μαντρι να κρατανε τον ανθρωπο στο σκοταδι , η αγνοια της φυσης και των αναγκων του ανθρωπου ,η διαστρευλωση των φυσικων νομων , η δημιουργια ηθηκων νομων κατα πως βολευε τον καθε ρασοφορο και καθε αυτοκρατορα , ηταν που δημιουργησε την σημερινη κοινωνια που απλα ΣΑΠΙΖΕΙ, και οχι λογω της παρουσιας της γνωσης που σαν σφουγκαροπανο προσπαθει να καθαρισει τις βρωμιες ΑΙΩΝΩΝ. η κοινωνιας γεματη στρεβλοσεις , προκαταληψεις , ταμπου και οτι αλλο , που επι αιωνες κρατουσε φυλακισμενο τον ανθρωπο , σημερα "διαλυεται" η αλλαγη αυτη θα εχει θυματα και θυτες ... αλλα ειναι πολυ πιθανο να συμβει , το ποτε και το πως αγνωστο , μπορει πολυ αργα , μπορει πολυ γρηγορα ,δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να πει με σιγουρια

φυσικα ακομη παιζουμε , ακομη εχουμε χρημα , καπιταλισμο και αλλα διαφορα σε -ισμο που απλα προσπαθουν να αναδειξουν ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ , ομως ΙΣΩΣ αυτα να αλλαξουν ΙΣΩΣ ΠΑΛΙ ΟΧΙ , ομως δυσκολα στην γενια μας θα δουμε μια αλλαγη που θα αλλαξει τον ΑΝΘΡΩΠΟ ισως δουμε πολλες αλλαγες που θα αλλαξουν την κοινωνια , τους θεσμους , τους νομους , τις θρησειες και πολλα αλλα (ολα κατασκευασματα των ανθρωπων) , ναι αυτα μπορουν να αλλαξουν


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 11:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]

η απουσια της γνωσης αιωνες τωρα , η διαχειρηση της απο ΛΙΓΟΥΣ(πολιτικους και κληρικους) με σκοπο να κρατανε το κοπαδι στο μαντρι να κρατανε τον ανθρωπο στο σκοταδι.....

η αγνοια της φυσης και των αναγκων του ανθρωπου ,η διαστρευλωση των φυσικων νομων , η δημιουργια ηθηκων νομων κατα πως βολευε τον καθε ρασοφορο και καθε αυτοκρατορα , ηταν που δημιουργησε την σημερινη κοινωνια που απλα ΣΑΠΙΖΕΙ, και οχι λογω της παρουσιας της γνωσης που σαν σφουγκαροπανο προσπαθει να καθαρισει τις βρωμιες ΑΙΩΝΩΝ. η κοινωνιας γεματη στρεβλοσεις , προκαταληψεις , ταμπου και οτι αλλο , που επι αιωνες κρατουσε φυλακισμενο τον ανθρωπο , σημερα "διαλυεται" η αλλαγη αυτη θα εχει θυματα και θυτες ... αλλα ειναι πολυ πιθανο να συμβει , το ποτε και το πως αγνωστο , μπορει πολυ αργα , μπορει πολυ γρηγορα ,δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να πει με σιγουρια

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]


Πολύ σωστά προσεγγίζεις τα πράγματα φίλε μου...μπράβο!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 17:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλή σας μέρα.
------------------------------------------------------------------------
makfor
ΜΑΛΙΣΤΑ ... τωρα σε αυτο τι μπορει να πει κανεις ? (ισως οτι καλυτερα να μεναμε στα δεντρα και να τρωγαμε βελανιδια? ισως ισως παλι ειναι καλυτερα να μη πω ΤΙΠΟΤΑ !!!) δεν μου το επιτρεπει ουτε η πνευματικοτητα μου ουτε οι γνωσεις μου !!!!
συγνωμη αλλα διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ !!!!
------------------------------------------------------------------------
Φίλε maktor Μπορείς να διαφωνείς όσο κάθετα θέλεις, αλλά από τα γραφόμενά σου δεν βλέπω να είπα κάτι αντίθετο με τα όσα εμπόδια είπες εσύ.Απλά μίλησα πολύ γενικά. Εφ όσον έχεις τόση μεγάλη πνευματικότητα και γνώσεις θα έπρεπε να το καταλάβεις μόνος σου.
Και όσο για την ειρωνία ως προς την λέξη (πολιτισμός) πάλι δεν την κατάλαβες.
Μήπως φίλε μου είναι ψέμα ότι τα περισσότερα υλικά αγαθά που έχουμε οφείλονται κατά το μεγαλύτερο μέρος στις εφευρέσεις και ανακαλύψεις που έχει κάνει ο άνθρωπος. Εξ άλλου αυτός δεν είναι ο σκοπός?
Όσο λοιπόν περισσότερες υλικές δεσμεύσεις δημιουργούμε και αποκτάμε τόσο πιο δύσκολη είναι η πνευματική άνοδο. Έχεις βέβαια το δικαίωμα να διαφωνήσεις κάθετα και σ αυτό.

Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 01:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις φίλε glinaaea ο όρος «υλικές δεσμεύσεις» είναι κάτι που πάντα με μπέρδευε..

Και αυτό γιατί ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω που είναι το κακό στο να προσπαθεί ο άνθρωπος να κάνει πάντα την ζωή του πιο ευχάριστη και άνετη.

Και δεν εννοώ το να «ζούμε αποκλειστικά με τον σκοπό την απόκτηση του κάθε υλικού αγαθού», αν και δεν το κατακρίνω αυτό γιατί βλέπεις αυτή είναι η( φύση μας), αλλά αυτά να εξυπηρετούν εμάς προς το καλύτερο.

Και βέβαια το πιο σημαντικό απ΄ όλα είναι, ότι εξαιτίας αυτής της «τεχνολογικής/υλικής» επανάστασης του τελευταίου αιώνα η πνευματική μας άνοδος (γνώση) έχει προχωρήσει πάρα πολύ, και εξαιτίας αυτής τις ανόδου μπορούμε και κρατάμε μακριά τον «μεσαίωνα» που πολύ θα θελαν να ζούμε…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 08:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε(η) glinaaea , η διαφορα μας ειναι οτι δεν πιστευω στην πνευματικοτητα οπως την οριζεις , αρα δεν τιθεται θεμα επιπεδων και ανοδου και αλλα

τελος τα υλικα αγαθα για καποιον πνευματικο ανθρωπο , απλα δεν πρεπει να υπαρχουν - απασχολουν αλλιως δεν ειναι πνευματικος , και εαν πρεπει να κατηγορησει κατι αυτος ο πνευματικος ανθρωπος , αυτο ειναι τον εαυτο του τον ιδιο γιατι ειναι ο μονος που βαζει εμποδια και κανεις αλλος , ουτε οι αλλοι φταινει , ουτε ο πολιτισμος , ουτε οι ανακαλυψεις ... γιατι οπως προειπα , χωρις αυτον που φανταστηκε ή αναζητησε ή θεληση το κατι περα απο αυτο που εχει θα ειμασταν ακομη μαϊμουδακια ... και εαν το παραδειγμα δεν σου αρεσει θα σου πω ενα αλλο , εαν αυριο χρειαστεις γιατρο για να σε θεραπευσει και η μεθοδος θεραπειας εχει ανακαλυφθει γιατι καποιος ηθελε να παραξει υλικα αγαθα για να περνα καλα , τοτε θα πεις οχι και θα πεθανεις ?

οι αφορισμοι παντα ειναι ευκολοι , παντα κατι μας φταιει , η ΑΠΟΔΟΧΗ ειναι δυσκολη οπως και η αναζητηση του πραγματικου ΦΤΑΙΧΤΗ !!!

ευχαριστω

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 11:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υλική δέσμευση ή αποδέσμευση..???

Συνδέεται η κατανάλωση και η απόκτηση υλικών ή άλλων αγαθών ...ακόμα και πνευματικών "αγαθών" με την ψυχολογική κατάσταση του ανθρώπου???

Εμφανίζεται η όποια επιθυμία και επιδίωξή μας ως ένα τυχαίο γεγονός??

Θα το πιστεύαμε ή το πιστεύουμε κάτι τέτοιο???

Αν δεχθούμε , ότι ο άνθρωπος είναι κοινωνικό όν και με δεδομένο ότι η ψυχολογική του συγκρότηση ...κώδικας πεποιθήσεων...θέσεις ζωής...αίσθηση εαυτού και του περιβάλλοντός του..συγκροτούνται και δομούνται μέσα απο τις κοινωνικές προσταγές ..δια μέσου του μητρικού λόγου (γονεικού ίσως..) ..τότε η κυρίαρχη απαίτηση -καταστατικά- του ανθρώπου για αναγνώριση και αποδοχή , περνάει μέσα απο τις προσλαμβάνουσες εικόνες και εμπειρίες που απέκτησε κατα την προσπάθειά του να γίνει διακριτό στα μάτια των άλλων...αρχικά των γονιών του και στην συνέχεια να επιζητήσει και την περαιτέρω επικύρωση , εκτός των συνόρων του οικογενεικού περιβάλλοντος!!

Ο πρωτογενής ναρκισσισμός του μικρού παιδιού , μέλλεται να διαδραματίσει αποφασιστικό -αν όχι κυρίαρχο ρόλο- στις μετέπειτα συνδιαλέξεις του και αναβλύζουσες επιθυμίες...

Αν το μικρό παιδί , εισέπραξε κολακευτικά λόγια ..για το πόσο όμορφο είναι..πόσο ωραία ντυμένο..πόσο όμορφα μαλλιά ή μάτια έχει κλπ...κλπ...τότε -προφανώς- θα υποκειμενικοποιηθεί επί μιας τέτοιας πίστης που λέει:"Να ντύνεσαι όμορφα ...να είσαι όμορφος/η..διότι η όποια επικύρωση-αποδοχή ..περνάει μέσα απο τα βλέμματα των άλλων ..και η οποία καθορίζεται μέσα απο την εικόνα σου.."

Όταν δε το παιδί...εισπράξει και τις έξωθεν του περιβάλλοντός του μαρτυρίες , τότε πρόκειται να ισχυροποιηθεί ως πίστη ..το τι θα πρέπει -ένθεν- να προσέχει προκειμένου να εισπράττει αυτό το όμορφο συναίσθημα της αποδοχής..!

Θα ορίσει δε και έναν φόβο...και ο οποίος θα λειτουργεί δυναμικά εντός του...τον φόβο της απώλειας αυτής της όμορφης εικόνας -κάποια μέρα..- και θα γίνει έρμαιο αυτού του φόβου , που θα τον/ην θέτει στην υπηρεσία του/ης και θα τον/ην καθοδηγεί , στο να κάνει οτιδήποτε χρειάζεται προκειμένου να παραμείνει αυτή του/ης η εικόνα , δια μέσου της οποίας απολαμβάνει και απολάμβανε την αποδοχή , με όλα τα παραγώγά της!


Αλήθεια πιστεύει ο οποιοσδήποτε , ότι η κοινωνία μας δεν επικοινωνεί όλα αυτά τα μηνύματα απο όλες τις πηγές εκπομπής της ..???

Και γιατί να απορούμε ...όταν βλέπουμε όλα τα παιδιά και όλο τον κόσμο θα έλεγα να κυνηγάει με τόση ένταση και πάθος την εξωτερική του εμφάνιση...αλλα μόνο αυτήν???

Ακόμα και οι σπουδές που μέλλεται να κάνει κάποιος , είναι άρρηκτα συνδεδεμμένες με αυτό τον στόχο και σκοπό ...να αποκτήσει χρήματα για να έχει όμορφα ρούχα...όμορφο αυτοκίνητο και σπίτι ..με τελικό σκοπό ...όχι άλλον εκτός αυτού του θεμελιώδους και ο οποίος δεν είναι άλλος απο την αποδοχή και αναγνώριση...!

Υπάρχει όπως βλέπουμε μια πλαστικότητα στην επιθυμία ...αναδιπλώνεται και ξετυλίγεται ανάλογα με την κάθε χρονική στιγμή και τις συγκυρίες της...!

Θα επιμείνω λοπόν γι'αλλη μια φορά ...ότι η γνώση των εσωτερικών διεργασιών του υποκειμένου - άνθρωπος...θα τον βοηθήσει , στην αναγνώριση των όποιων επιθυμιών και θα τον θέσει στην υπηρεσία του εαυτού και όχι στην υπηρεσία της ικανοποίησης -μόνο- των επιθυμιών του...!

Τότε είναι η στιγμή , που ο άνθρωπος θα μπορεί να γελάει με την φύση του και τις αδυναμίες του αλλα και τις αδυναμίες των άλλων που κινούνται όλες προς την πραγμάτωση -πλήρωση εσωτερικών ανασφαλειών και ελλείψεων...!

Τότε θα καταλάβουμε πραγματικά τι εννοεί το υποκείμενο-άνθρωπος ...όταν λέει σε κάποιον/α :"Σ'αγαπώ..."

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2009, 09:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
Νομίζω ότι πρέπει να σας ζητήσω συγνώμη, αλλά νομίζω ότι μιλάμε γιά διαφορετικές έννοιες. Εσείς μιλάτε για (περισσότερο) κοινωνική άνοδο ενώ εγώ κυρίως εσωτερική.
Η εσωτερική άνοδος είναι αυτή που θα μας δώσει και ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ γνώσεις για σωστή χρήση των δυνάμεών μας των γνώσεων και των υλικών αγαθών. Εγώ δεν μπορώ να εννοήσω ανεξάρτητη μονομερή άνοδο είτε την κοινωνική είτε την εσωτερική. Θα είναι σαν να προσπαθώ να βαδίσω σε έναν δρόμο με το ένα πόδι να κινείται περισσότερο το άλλο ποδι,ή και το άλλο πόδι να μήν κινείται καθόλου. Ουσιαστικά θα κάνω συνεχώς κύκλους μικρούς η μεγάλους.
Κανείς δεν υπάρχει που να μην θέλει υλικά αγαθά και ότι μας έχει δώσει ο <<πολιτισμός>>. Το θέμα είναι τό ΠΟΣΑ αγαθά θέλουμε ΠΩΣ προσπαθούμε να τα αποκτήσουμε και ΤΙ ΧΡΗΣΗ τους κάνουμε.
Όταν κάποιος προσπαθεί και ανεβαίνει εσωτερικά (ψυχικά) αυτόματα ανάλογα με το ανέβασμά του έρχονται από μόνα τους και τα απαιτούμενα κέρδη τα οποία υπάρχουν στο κάθε ύψος του ανεβάσματος του. Έτσι αντί να πασπαθούμε να ανέβουμε εσωτερικά και να κερδίσουμε με αυτόν τον τρόπο ΚΑΙ τα απαραίτητα υλικά αγαθά,προσπαθόυμε να αποκτήσουμε κυρίως μόνο τα υλικά χωρίς να μας σνδιαφέρει ιδιαίτερα η εσωτερική άνοδος. Μ αυτόν τον τρόπο τα αποκτούμε πιό δύσκολα και κυρίως όσα αποκτούμε δεν τα έχουμε σίγουρα.
Δεν με ενδιαφέρει να είμαι γεμάτος απο γνώσεις ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΗ ιδιαίτερα ωφέλιμες στον εσωτερικόν μου κόσμο και να είμαι ένας παλιάνθρωπος που προσπαθει να εκμεταλευτεί τις γνώσεις του μόνο για το συμφέρον του εκμεταλευόμενος τα πάντα.
Ένας φίλος μου ανέφερε ένα παράδειγμα (νομίζω ο maktor) ότι αν χρειαστώ γιατρό κλπ. Μα φίλε μου στη εσωτερική άνοδο χρειάζεσαι όλο και λιγότερους γιατρούς μεχρι και καθόλου. Στην εσωτερική άνοδο ο πολιτισμός ελάχιστα μπορεί να σε βοηθήσει, να μην πω ότι είναι πολλές φορές εμπόδιο.
-----------------------------------------------------------------
elo
Ξέρεις φίλε glinaaea ο όρος «υλικές δεσμεύσεις» είναι κάτι που πάντα με μπέρδευε..
----------------------------------------------------------------
Φίλε elo ελπίζω να σε διφωτίσει αυτό που είπε ο Χριστός (και δεν το πάω θρησκευτικά???) ότι πιό εύκολο είναι να περάσει ένα χονδρό σκοινί από την τρύπα μιάς βελόνας παρά να μπεί ένας πλούσιος στο παράδεισο.

ΦιλικόταταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2009, 17:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου καλή σας ημέρα.

Φίλε elo ελπίζω να σε διφωτίσει αυτό που είπε ο Χριστός (και δεν το πάω θρησκευτικά???) ότι πιό εύκολο είναι να περάσει ένα χονδρό σκοινί από την τρύπα μιάς βελόνας παρά να μπεί ένας πλούσιος στο παράδεισο.

Φιλικότατα


Είναι εμφανές ότι δεν το πάς θρησκευτικά φίλε μου...ευ-διάκριτον!

Καλά ...τόσο έντονο κοινωνικό ρατσισμό είχε ο Χριστός???

Δηλαδή όποιος είναι άξιος και εργατικός..θα πάει στην κόλαση..???

Ε! Ρε τι πάθαμε...με τον χριστό και τον παράδεισό του!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2009, 18:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Καλά τώρα, αυτό υ π ο τ ι θ ε τ α ι ότι το είπε, για να δωρίζουν οι πιστοί τα υπάρχοντα και τα λεφτά τους στν εκκλησία, κι έτσι να πάνε στον παράδεισο!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2009, 20:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ που κολήσατε εκεί. Εμπλουτίζετε την συζήτηση και συμβάλετε.

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΝΥΚΤΑ.................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2009, 21:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως, αγαπητή glinaaea, η άνοδος του πνευματικου επιπέδου του ανθρώπου,σήμερα, εννοείται ότι εξελίσσει και την ικανότητα του να ανέβει επίπεδο,να ακολουθήσει τον δρόμο του, όποιος κι αν είναι, αφού δεν έχει φτάσει στο τέλος του, δεν έχει τελειωθεί, σαν όν...
Υπάρχουν τα στάδια, αν τα βλέπουμε,μπορούμε να καταλαβάιονυμε την πρόοδο...Ακόμη κι ο υλικός πολτισμός που ανέφερες, σωστά, είναι ένα δείγμα...Πρέπει να δούμε μέσα απο όλα,γιατί η εξέλιξη προχωράει κι εμείς που μένουμε πίσω, θα συρθούμε βιαίως να την ακολουθήσουμε...
Θέμα αντίληψης τίθεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2009, 22:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

η εξέλιξη προχωράει .....κι εμείς που μένουμε πίσω..... θα συρθούμε βιαίως να την ακολουθήσουμε...


Θέμα αντίληψης τίθεται...


Να μην μένετε πίσω Ευάγγελε...τσιγαράκι και φραππεδάκι και νατα τα αποτελέσματα...τώρα τρέχετε και δεν φθάνετε...

Πάντως έχετε αυτο-γνωσία...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2009, 23:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Αγωνίζομαι εδώ και καιρο, αγαπητέ μου Εαρινέ, να σου πω ότι η προσπάθεια που κανεις να διαχωρίζεις τους συνέλληνες σου, πέραν του εμφυλιον του χαρακτήρα,είναι και ....κουφό...Δεν ξέρω τι κόμπλεξ σου σέρνει,αλλά,να το δεις...
Βρε μιλάω για τον άνθρωπο γενικα,τον άνθρωπο της εποχής μας, που εχει γνώσεις και επίπεδο άλλο απ ότι οι παλιότεροι,όχι για μένα ειδικά...
Προσπαθησε να διαβάζεις ολες τις..προτάσεις...Όχι μονο κάποιες λέξεις...Θα σε βοηθήσει αρκετά να καταλαβαινεις τι γράφω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2009, 10:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε glinaaea η κοινωνική άνοδος, όσο και η εσωτερική, είναι ένα παραμύθι που εξυπηρετεί τις ανασφάλειες μας και τον «εγωισμό» μας, και αυτό είναι ένα θέμα που θέλει αρκετή συζήτηση και προπαντός αληθινή συζήτηση…

Αλλά πριν από αυτό θα ήθελα να καταλάβω κάτι που έγραψες… «Ένας φίλος μου ανέφερε ένα παράδειγμα (νομίζω ο maktor) ότι αν χρειαστώ γιατρό κλπ. Μα φίλε μου στη εσωτερική άνοδο χρειάζεσαι όλο και λιγότερους γιατρούς μεχρι και καθόλου. Στην εσωτερική άνοδο ο πολιτισμός ελάχιστα μπορεί να σε βοηθήσει, να μην πω ότι είναι πολλές φορές εμπόδιο.»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2009, 14:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε glinaaea η κοινωνική άνοδος, όσο και η εσωτερική, είναι ένα παραμύθι που εξυπηρετεί τις ανασφάλειες μας και τον «εγωισμό» μας, και αυτό είναι ένα θέμα που θέλει αρκετή συζήτηση και προπαντός αληθινή συζήτηση…

Αλλά πριν από αυτό θα ήθελα να καταλάβω κάτι που έγραψες… «Ένας φίλος μου ανέφερε ένα παράδειγμα (νομίζω ο maktor) ότι αν χρειαστώ γιατρό κλπ. Μα φίλε μου στη εσωτερική άνοδο χρειάζεσαι όλο και λιγότερους γιατρούς μεχρι και καθόλου. Στην εσωτερική άνοδο ο πολιτισμός ελάχιστα μπορεί να σε βοηθήσει, να μην πω ότι είναι πολλές φορές εμπόδιο.»




Κοινωνική και εσωτερική άνοδος...

Αυτό άραγε πρόκειται για μια επιθυμία του υποκειμένου ή μια εξωτερικά επιβεβλημμένη επιταγή..??

Εφόσον πρόκειται για μια καταστατικής φύσεως επιθυμία , τότε μπορούμε να εξάγουμε το συμπέρασμα ότι συνοδεύεται απο μια οδύνη , επι μιας θέσεως επι της οποίας βρίκεται το υποκείμενο και αυτή δεν αποτελεί φορέα ισσοροπίας ...ΑΡΑ ,εξαυτής της γνώσης και "συνειδητοποίΗσης" οργανώνεται η επιθυμία του υποκειμένου για την οποιαδήποτε "άνοδο" ...

Το ερώτημα είναι το εξής:

-Απο που και απο ποιόν "ομιλείται" ο τελικός προορισμός του υποκειμένου...υπήρχε μια εντελέχεια της ψυχής ...ως τέτοιας..ή ορίζει το ημιτελές της και το οποίο "απαιτεί" την ολοκληρωσή του???

Απο την άλλη μεριά ...το αντίθετο της ανόδου...συμβολικά αλλα και φαντασιακά , ορίζει τον άλλο τόπο ..αυτόν της καθόδου..μήπως ο φόβος της καθόδου , ενεργοποιεί το υποκείμενο σ'αυτην την διαδικασία για περαιτέρω ...ή -έστω- άνοδο???

Πόσο υγιεινά αλλα και θεματικά ...οι κοινωνικοί όροι και "επιταγές" συνεισφέρουν στην θεμελίωση μιας "πραγματικής ανόδου???"

Μήπως πραγματική άνοδος θα ήταν ...η συνειδητοποίηση του ανέφικτου αλλα και θυματοποιητικού του όλου εγχειρήματος αλλα και επιδίωξης που προσυπογράφεται απο κοινωνικούς όρους και δεν έχει να κάνει με θεμελιώδεις επιθυμίες και οι οποίες απωθήθηκαν οριστικά ???

Ερωτήματα..!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2009, 12:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλή σας ημέρα.

--------------------------------------------------------------------
elo
Φίλε glinaaea η κοινωνική άνοδος, όσο και η εσωτερική, είναι ένα παραμύθι που εξυπηρετεί τις ανασφάλειες μας και τον «εγωισμό» μας, και αυτό είναι ένα θέμα που θέλει αρκετή συζήτηση και προπαντός αληθινή συζήτηση…

Αλλά πριν από αυτό θα ήθελα να καταλάβω κάτι που έγραψες… «Ένας φίλος μου ανέφερε ένα παράδειγμα (νομίζω ο maktor) ότι αν χρειαστώ γιατρό κλπ. Μα φίλε μου στη εσωτερική άνοδο χρειάζεσαι όλο και λιγότερους γιατρούς μεχρι και καθόλου. Στην εσωτερική άνοδο ο πολιτισμός ελάχιστα μπορεί να σε βοηθήσει, να μην πω ότι είναι πολλές φορές εμπόδιο.»…
--------------------------------------------------------------------

Φίλε μου, εφ όσον πιστεύεις ότι είναι παραμύθι δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει η απάντησή μου.
θα σου δώσω όμως την απάντηση.
φίλε μου όλα όσα μας συμβαίνουν στην ζωή είναι αποτέλεσμα της πληρωμής του κάρματος που έχουμε (εκτός και είσαι αναμάρτητος??????),και οι αρώστιες και τα ατυχήματα και γενικά όλα τα <<τυχερά>> δεν είναι τίποτε άλλο παρά ο τρόπος που πληρώνουμε το κάρμα μας.
Η εσωτερική άνοδος δεν είναι τίποτε άλλο από το κάψιμο και η ανώδυνη πληρωμή του κάρματος (φυσικά με κόπο και προσπάθεια).
Όσο λοιπόν προχωρούμε στην εσωτερική άνοδο λιγοστεύουν αυτά που έχουμε να πληρώσουμε και επομένως λιγοστεύουν και τα παθήματά μας και κάποια στιγμή ίσως σβήσουν τελείως.
Σε γενικότητα αυτή είναι η απάντησή μου.
Εφ όσον όμως είσαι έξω από τον χορό σίγουρα δεν την καταλαβαίνεις.
Χόρεψε πρώτα φίλε μου και μετά μπορείς να μου πεις αν η μουσική του χορού αυτού είναι παραμύθι, αλλιώς άσε τους άλλους που ξέρουν τον χορό να χορέψουν.

Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2009, 13:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου καλή σας ημέρα.

--------------------------------------------------------------------
elo
Φίλε glinaaea η κοινωνική άνοδος, όσο και η εσωτερική, είναι ένα παραμύθι που εξυπηρετεί τις ανασφάλειες μας και τον «εγωισμό» μας, και αυτό είναι ένα θέμα που θέλει αρκετή συζήτηση και προπαντός αληθινή συζήτηση…

Αλλά πριν από αυτό θα ήθελα να καταλάβω κάτι που έγραψες… «Ένας φίλος μου ανέφερε ένα παράδειγμα (νομίζω ο maktor) ότι αν χρειαστώ γιατρό κλπ. Μα φίλε μου στη εσωτερική άνοδο χρειάζεσαι όλο και λιγότερους γιατρούς μεχρι και καθόλου. Στην εσωτερική άνοδο ο πολιτισμός ελάχιστα μπορεί να σε βοηθήσει, να μην πω ότι είναι πολλές φορές εμπόδιο.»…
--------------------------------------------------------------------

Φίλε μου, εφ όσον πιστεύεις ότι είναι παραμύθι δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει η απάντησή μου.
θα σου δώσω όμως την απάντηση.
φίλε μου όλα όσα μας συμβαίνουν στην ζωή είναι αποτέλεσμα της πληρωμής του κάρματος που έχουμε (εκτός και είσαι αναμάρτητος??????),και οι αρώστιες και τα ατυχήματα και γενικά όλα τα <<τυχερά>> δεν είναι τίποτε άλλο παρά ο τρόπος που πληρώνουμε το κάρμα μας.
Η εσωτερική άνοδος δεν είναι τίποτε άλλο από το κάψιμο και η ανώδυνη πληρωμή του κάρματος (φυσικά με κόπο και προσπάθεια).
Όσο λοιπόν προχωρούμε στην εσωτερική άνοδο λιγοστεύουν αυτά που έχουμε να πληρώσουμε και επομένως λιγοστεύουν και τα παθήματά μας και κάποια στιγμή ίσως σβήσουν τελείως.
Σε γενικότητα αυτή είναι η απάντησή μου.
Εφ όσον όμως είσαι έξω από τον χορό σίγουρα δεν την καταλαβαίνεις.
Χόρεψε πρώτα φίλε μου και μετά μπορείς να μου πεις αν η μουσική του χορού αυτού είναι παραμύθι, αλλιώς άσε τους άλλους που ξέρουν τον χορό να χορέψουν.

Φιλικότατα.


Φίλε glanaaea..καλημέρα!

Τι είναι το κάρμα..??

Μια κατάσταση...μια δύναμη και αν είναι ...είναι κατασταστικής φύσεως ή εξωτερική..???

Ορίζεται και ενεργοποιείται απο το υποκείμενο - άνθρωπος ή αυτό ορίζει τον άνθρωπο???

Έχει περιορισμένη ισχύ ...άρα δεν έχει και μια αυτονομία ..???

Τι είναι ακριβώς το κάρμα και πώς προσδιορίζεται ???

Kαι πως συσχετίζεται το κάρμα με το αναμάρτητο...???

Το ενεργεί...το κινεί...το θέτει σε κίνηση ενώ διαφορετικά δεν θα εμφανιζόταν..αλλα και ποιός γνωρίζει τι εστί καθολική αμαρτία ...απο που ορίζεται και απο τι , ως αμαρτία???

Ποιός είναι αυτός ο χορός και ποιά η μουσική του???

soul

Edited by - Εαρινός on 26/12/2009 13:44:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2009, 13:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
glinaaea καλημέρα και χρόνια σου πολλά.

Και φυσικά με ενδιαφέρει η απάντηση σου, όπως και κάθε άλλου ανθρώπου που ανταλλάσω απόψεις εδώ μέσα, βλέπεις ποτέ δεν ήμουν κάθετος (δογματισμένος) στις απόψεις μου, αλλά πάντα μου άρεσε να γνωρίζω και να αναρωτιέμαι.

Για τα πάντα που συμβαίνουν γύρω μας ή και σε εμάς τους ίδιους υπάρχει μια αλληλουχία γεγονότων (αίτιο και αιτιατό), μια συνεχή αλληλεξάρτηση καταστάσεων, μια ατελείωτη αλυσίδα καταστάσεων που πολλές φορές δεν μπορούμε καν το αναληφθούμε, «πιστεύω σε αυτό να συμφωνούμε»…

Η εσωτερική άνοδος που αναφέρεσαι (συνεχείς ενσαρκώσεις = εξέλιξη) έχει να κάνει με το να καταφέρει ο άνθρωπος να γίνει απόλυτα συνειδητός για κάθε πράξη του και να ξεπεράσει τον νόμο του κάρμα (Αιτιότητα).

Το πρόβλημα με όλη αυτήν την «θεωρία» που έχω είναι πως αφού το Κάρμα είναι απόλυτα συνυφασμένο με τον «νόμο της σχέσεως μεταξύ αίτιου και αιτιατού» δηλαδή τον αναπόφευκτο ανθρώπινο χρόνο, πως μπορούμε να λέμε για σβήσιμο κάρματος, για σβήσιμο δράσης και αντίδρασης ;
Υπάρχει περίπτωση να ξεπεράσουμε ποτέ την ίδια την φύση μας…

Ελπίζω να έγινα κατανοητός…

quote:
glinaaea-Εφ όσον όμως είσαι έξω από τον χορό σίγουρα δεν την καταλαβαίνεις.
Χόρεψε πρώτα φίλε μου και μετά μπορείς να μου πεις αν η μουσική του χορού αυτού είναι παραμύθι, αλλιώς άσε τους άλλους που ξέρουν τον χορό να χορέψουν.

Έχω χορέψει πολλούς ρυθμούς και συνεχίζω (προσπαθώ) να γνωρίσω όσο περισσότερους μπορώ…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2009, 18:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Επειδή έχω αρκετές μέρες να γράψω κάποιο μήνυμα, διάλεξα αυτό το θέμα που παλαιότερα είχα συμμετάσχει, για να ευχηθώ σε ολους σας κι εγώ με τη σειρά μου, Χρόνια πολλά, και Καλές γιορτές.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2009, 19:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρόνια πολλά και σε σένα φίλε Κηφεύς …

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2009, 20:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρόνια πολλά και καλά φίλοι μου.
Εύχομαι σε όλους σας ότι επιθυμείτε.
Εύχομαι ο νέος χρόνος μας φέρει ότι καλύτερο και όχι μόνο για μας αλλά για όλους.
Εύχομαι σε όλους καλή άνοδο.

Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2009, 16:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλη glinaaea , τωρα με μπερδεψες

καταρχην καλα κανεις και ξεχωριζει το "κοινωνικο-υλικο" με τον πνευματικο , αλλα στον σχολιασμο σου , το περι αναπτυξης, υλικα αγαθα κτλπ , με μπερδευουν

δηλαδη , το παραδειγμα με το γιατρο στο αναφερω ως εξης , ο καθε πνευματικος εαν θες αναθρωπος εχει και το υλικο κοματι του , αρα μπορει να δεχθει υπηρεσιες - βοηθεια κτλπ για το υλικο του κομματι απο καποιον που αδιαφορει για τον πνευματισμο ? δηλαδη δεν σου λεω οτι στο πνευματικο κοσμο σου θες γιατρο , σου λεω οτι ολα καλα και εχει αναιβει επιπεδο κτλπ και χτυπα ξυλο χτυπας το ποδι , ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ? γιατι ο γυψος πχ ειναι προϊον καποιου για να περνα καλα ? γιατι ηταν πολεμικο υλικο (πχ παντα) ή γιατι ειναι ειδος πλουτισμου (εαν ειχε την θεση του χρυσου ) ή εαν στο "σπασμενο" (χτυπα ξυλο) ποδι πρεπει να μπουν βιδες απο πλατινα !!!! τι κανεις εκει ?? (ολα αυτα τα υλικα ανακαλυφθηκαν απο διαφορους αναθρωπους και αποτελουν δειγμα της εξελιξης μας , η δε πλατινα ξερουμε το κοστος της !!!! )

ελπιζω να εγινε ποιο κατανοητο
και επανερχομαι στο οτι ΟΤΙ υλικο και εαν υπαρχει ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ δεν μπορει να το αφοριζει ή να το αποριπτει ή δε ξερω τι ... γιατι για οτι παθαινει φταιει ο ΙΔΙΟΣ και τιποτα αλλο !!! (αποψη μου φυσικα , χωρις να δεχομαι τον πνευματικο κοσμο)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2009, 21:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φιλη glinaaea , τωρα με μπερδεψες

καταρχην καλα κανεις και ξεχωριζει το "κοινωνικο-υλικο" με τον πνευματικο , αλλα στον σχολιασμο σου , το περι αναπτυξης, υλικα αγαθα κτλπ , με μπερδευουν

δηλαδη , το παραδειγμα με το γιατρο στο αναφερω ως εξης , ο καθε πνευματικος εαν θες αναθρωπος εχει και το υλικο κοματι του , αρα μπορει να δεχθει υπηρεσιες - βοηθεια κτλπ για το υλικο του κομματι απο καποιον που αδιαφορει για τον πνευματισμο ? δηλαδη δεν σου λεω οτι στο πνευματικο κοσμο σου θες γιατρο , σου λεω οτι ολα καλα και εχει αναιβει επιπεδο κτλπ και χτυπα ξυλο χτυπας το ποδι , ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ? γιατι ο γυψος πχ ειναι προϊον καποιου για να περνα καλα ? γιατι ηταν πολεμικο υλικο (πχ παντα) ή γιατι ειναι ειδος πλουτισμου (εαν ειχε την θεση του χρυσου ) ή εαν στο "σπασμενο" (χτυπα ξυλο) ποδι πρεπει να μπουν βιδες απο πλατινα !!!! τι κανεις εκει ?? (ολα αυτα τα υλικα ανακαλυφθηκαν απο διαφορους αναθρωπους και αποτελουν δειγμα της εξελιξης μας , η δε πλατινα ξερουμε το κοστος της !!!! )

ελπιζω να εγινε ποιο κατανοητο
και επανερχομαι στο οτι ΟΤΙ υλικο και εαν υπαρχει ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ δεν μπορει να το αφοριζει ή να το αποριπτει ή δε ξερω τι ... γιατι για οτι παθαινει φταιει ο ΙΔΙΟΣ και τιποτα αλλο !!! (αποψη μου φυσικα , χωρις να δεχομαι τον πνευματικο κοσμο)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]



Makfor...καλησπέρα!

Ο/η φίλος/η ...συγγνώμη αλλα δεν γνωρίζω τι φύλλου είναι ... είναι προφανές ότι όταν αναφέρεται σε γιατρό , εννοεί ψυχίατρο ή ψυχολόγο αν δεν απατώμαι!

Εφ'οσον μιλάει για ψυχολόγο , θα συμφωνήσω με το σκεπτικό του..!

Πιστεύω ότι εννοεί , ότι όσο ο άνθρωπος βελτιώνεται(ανεβαίνει level..) τόσο πιο πολύ φέρνει την ηρεμία στην ζωή του και την εσωτερική ισσοροπία και γαλήνη...με αποτέλεσμα να μην εμφανίζει ψυχοσωματικά προβλήματα!

Ασφαλώς -έχω την αίσθηση-..προσεγγίζει αυτήν την ηρεμία μέσα απο ένα διαφορετικό θεωρητικό "υπόβαθρο" ...αλλα αυτό δεν έχει καμμιά σημασία , εφόσον αυτό -όντως- τον βελτιώνει ως άνθρωπο..!

Και θα πρέπει να δεχθούμε ...ότι ψυχίατρο ή παππά να τον βοηθήσει δεν χρειάζεται ο υγιής άνθρωπος ...αλλα ο άνθρωπος που εκ των έσω δεν δύναται να βρεί λύσεις για την προσωπική του ζωή και όχι μόνο..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 21:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλοι Maktor και Εαρινέ, νομίζω ότι μπαίνετε στην σελίδα αυτή μόνο και μόνο για να διαστρεβλώνετε γραφόμενα και να ειρωνεύεστε. Καλά κάνετε.

Δεν νομίζω όμως ότι είπα εγώ ότι όποιος ανεβαίνει εσωτερικά δεν μπορεί να δεχτεί βοήθεια από οποιονδήποτε. Σίγουρα μπορεί και σίγουρα δεν έχουν καμιά ισχύ οι λόγοι που αναφέρατε.
Αυτό που είπα- και ξεκάθαρα μάλιστα- είναι ότι αυτός που ανεβαίνει καίει τις αιτίες των ατυχημάτων του και ότι τα ατυχήματα και τα οποιαδήποτε παθήματα σιγά σιγά θα λιγοστεύουν.
Και ποτέ δεν είπα ότι ξεκόβεις από οτιδήποτε υλικά αγαθά χρειάζεσαι ούτε απορρίπτεις τίποτε ούτε αφορίζεις τίποτα, μόνο εσύ τα λες αυτά.

Έτσι και εσύ που έσπασες το πόδι σου και πήρες βοήθεια από γιατρό (και φυσικά και εγώ το ίδιο θα έκανα), αν είχες κάψει την αιτία του σπασίματος (κάρμα) τότε δεν θα σου είχε σπάσει το πόδι σου και ίσως να μην είχες κτυπήσει και καθόλου.
Τώρα το ποιος χρειάζεται γιατρό η τρελογιατρό ας το αφήσω ασχολίαστο.

Εαρινέ σε πληροφορώ ότι αυτός που βαδίζει εκ των έσω μπορεί να βρει τις καλύτερες δυνατές λύσεις και τις καταλληλότερες για τα προβλήματά του και για την ίδια του την ζωή.
Αν το δέχεσαι η όχι ούτε κρύο μου κάνει ούτε ζέστη. Δικό σου το πρόβλημα.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 21:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλοι Maktor και Εαρινέ, νομίζω ότι μπαίνετε στην σελίδα αυτή μόνο και μόνο για να διαστρεβλώνετε γραφόμενα και να ειρωνεύεστε. Καλά κάνετε.

Δεν νομίζω όμως ότι είπα εγώ ότι όποιος ανεβαίνει εσωτερικά δεν μπορεί να δεχτεί βοήθεια από οποιονδήποτε. Σίγουρα μπορεί και σίγουρα δεν έχουν καμιά ισχύ οι λόγοι που αναφέρατε.
Αυτό που είπα- και ξεκάθαρα μάλιστα- είναι ότι αυτός που ανεβαίνει καίει τις αιτίες των ατυχημάτων του και ότι τα ατυχήματα και τα οποιαδήποτε παθήματα σιγά σιγά θα λιγοστεύουν.
Και ποτέ δεν είπα ότι ξεκόβεις από οτιδήποτε υλικά αγαθά χρειάζεσαι ούτε απορρίπτεις τίποτε ούτε αφορίζεις τίποτα, μόνο εσύ τα λες αυτά.

Έτσι και εσύ που έσπασες το πόδι σου και πήρες βοήθεια από γιατρό (και φυσικά και εγώ το ίδιο θα έκανα), αν είχες κάψει την αιτία του σπασίματος (κάρμα) τότε δεν θα σου είχε σπάσει το πόδι σου και ίσως να μην είχες κτυπήσει και καθόλου.
Τώρα το ποιος χρειάζεται γιατρό η τρελογιατρό ας το αφήσω ασχολίαστο.

Εαρινέ σε πληροφορώ ότι αυτός που βαδίζει εκ των έσω μπορεί να βρει τις καλύτερες δυνατές λύσεις και τις καταλληλότερες για τα προβλήματά του και για την ίδια του την ζωή.
Αν το δέχεσαι η όχι ούτε κρύο μου κάνει ούτε ζέστη. Δικό σου το πρόβλημα.

Φιλικότατα.


Ο/η φίλος/η ...συγγνώμη αλλα δεν γνωρίζω τι φύλλου είναι ... είναι προφανές ότι όταν αναφέρεται σε γιατρό , εννοεί ψυχίατρο ή ψυχολόγο αν δεν απατώμαι!

Εφ'οσον μιλάει για ψυχολόγο , θα συμφωνήσω με το σκεπτικό του..!

Καλησπέρα και απο μένα φίλε και συνδίκτυε!

Απορώ που είδες την ειρωνία και την κοροιδία...ουδέποτε σε ειρωνεύθηκα και σε κορόιδεψα...

Στις δυο ανωτέρω προτάσεις μου συμπεριέλαβα τις εξής εκφράσεις:

-Αν δεν απατώμαι...και ανέμενα την δική σου κατάθεση..!
και
-Εφόσον...δηλαδή το σκεπτικό μου έχει οποιαδήποτε αξία ΕΦΟΣΟΝ ερμήνευσα σωστά τα όσα κατέθεσες...

Με την σειρά μου να σου ευχηθώ καλό κάψιμο όλων των καρμάτων σου..!

Τώρα αν θές να μιλήσουμε για τα έσω του ανθρώπου για μένα -ξέρεις- αυτό δεν αποτελεί ταμπού ...θα μου άρεσε ιδιαίτερα..

Σ'ακούω λοιπόν και φαντάζομαι θα γίνει μια εποικοδομητική συζήτηση!!!

Φιλικότατα βεβαίως!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 10:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λίγη γνώση λίγα εμπόδια, πολλή γνώση πολλά εμπόδια.

φιλε(η) glinaaea , η διαφορα μας ειναι στο παραπανω που λες και οπως ειπα με αυτο το σκεπτικο θα ειμασταν ακομη επανω σε βελανιδιες. ή ποιο απλα μια φραση βγαλμενη μεσα απο το ΜΕΣΑΙΩΝΑ και την ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ , τον ΦΑΣΙΣΜΟ και τον ΡΑΤΣΙΣΜΟ !!!!

οσο αφορα την ειρωνια (που ισως να υπηρχε οχι ομως τοσο με στοχο την ειρωνια οσο με στοχο την σατιρα - διακωμωδηση) , αυτο που εγω θα ελεγα και ισως εισαι σε συμφωνια με οσα εχεις πει ειναι το εξης , το καρμα καθοριζει τι θα δεχτουμε-παθουμε , αρα το οτι δεχτηκες την ειρωνια - σατιρα , φταιει το καρμα σου και μονο (ή οπως μου ειχε πει καποτε καποιος , αυτο που μας συμβαινει ειναι αυτο για το οποιο ειμαστε αξιοι να μας συμβει !!!!) , αρα μαλλον εισουν ατακτος (η) αυτες τις μερες ... χαχαχα

κρατηστε εσεις την λιγη γνωση και αφηστε σε αλλους την πολυ , καλο θα κανετε σε ολους μας !!! οσο αφορα ολα τα υπολοιπα ζηταω συγνωμη που δεν μπορεσα να σας τα εξηγησω καλυτερα ωστε να ειναι κατανοητα !!!!


ευχαριστω._


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 29/12/2009 11:03:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 12:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


αρα το οτι δεχτηκες την ειρωνια - σατιρα , φταιει το καρμα σου και μονο (ή οπως μου ειχε πει καποτε καποιος , αυτο που μας συμβαινει ειναι αυτο για το οποιο ειμαστε αξιοι να μας συμβει !!!!) , αρα μαλλον εισουν ατακτος (η) αυτες τις μερες ... χαχαχα

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 29/12/2009 11:03:15


Κανένα σχόλιο...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy