ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΠΙΠΕΔΟ (LEVEL)?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nonz
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 01:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nonz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδέρφια μου ευγενείς αλήτες τρελόπαιδα!!

Τον ποπό μας να χτυπάμε κάτω επίπεδο θα ανέβουμε θέλοντας και μη..

Αυτό έλειπε να μας ρωτήσει ο mister επίπεδος αν είμαστε έτοιμοι η όχι..

Απλά κάποιοι θα παρασυρθούν αβίαστα και όσοι αντισταθούν πολύ λυπάμαι αλλά θα δυσκολευτούν στα νέα δεδομένα της πραγματικότητας που θα μας αποκαλυφθεί.

Και εσύ εκεί στην γωνία αριστερά που με κοιτάς καχύποπτα και θέλεις πάλι αποδείξεις γερός να είσαι εύχομαι και απλά υπομονή και ανοιχτό μυαλό..


are we human?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 10:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας ημέρα.


----------------------------------------------------------------------
nonz

Τον ποπό μας να χτυπάμε κάτω επίπεδο θα ανέβουμε θέλοντας και μη.
------------------------------------------------------------------
Makfor

φιλε(η) glinaaea , η διαφορα μας ειναι στο παραπανω που λες και οπως ειπα με αυτο το σκεπτικο θα ειμασταν ακομη επανω σε βελανιδιες. ή ποιο απλα μια φραση βγαλμενη μεσα απο το ΜΕΣΑΙΩΝΑ και την ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ , τον ΦΑΣΙΣΜΟ και τον ΡΑΤΣΙΣΜΟ !!!!
κρατηστε εσεις την λιγη γνωση και αφηστε σε αλλους την πολυ , καλο θα κανετε σε ολους μας !!! οσο αφορα ολα τα υπολοιπα ζηταω συγνωμη που δεν μπορεσα να σας τα εξηγησω καλυτερα ωστε να ειναι κατανοητα !!!!
---------------------------------------------------------------

Φίλε nonz όσο θες κτύπα τον ποπό σου εσωτερικό επίπεδο δεν πρόκειται να ανέβεις με τίποτα αν δεν το θελήσεις εσύ και δεν κουραστείς.Μην περιμένεις ποτέ να σου έλθει από μόνο του και είναι το μόνο που δεν μπορείς να κλέψεις. Ότι σου αξίζει θα πάρεις στο ακέραιο.

Όσο για σένα maktor από τα λεγόμενά σου βλέπω ότι ψυχικά εσύ ΕΙΣΑΙ ακόμα στις βελανιδιές, και τον φασισμό και ρατσισμό εσύ τον εξασκείς φροντίζοντας να μην ακουστεί τίποτε άλλο εκτός από αυτό που πιστεύετε εσείς οι ΑΛΛΟΙ.
Και για να έχουμε καλό ερώτημα ποιοι είστε οι όλοι σας που θέλετε να ακουστείτε μόνο εσείς και οι άλλοι πρέπει να φιμωθούν (γιατί αυτό προσπαθείτε να κάνετε).Βλέπω λοιπόν ότι δεν υπάρχει λόγος να ξαναμπώ στην σελίδα σας εφ όσον υπάρχει η λογοκρισία σας. Κάπου μου είχατε πει ότι έχετε χορέψει τον χορό. Ε λοιπόν δεν έχετε ιδέα για τον χορό αυτόν.
Δικό σας λοιπόν το τόπικ και από εδώ και πέρα πείτε ότι θέλετε. Δεν θα μπερδευτώ στα πόδια σας, εφ όσον μόνο εσείς έχετε την αληθινή γνώση και κανένας άλλος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 10:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι μια ..μεγάλη και πονεμένη ιστορία το θέμα της γνώσης και της κατοχής της,αγαπητέ/τή glinaaea,αλλά, κανείς δεν μπορεί να διεκδικήσει την αποκλειστικότητα της...Εδώ στο φόρουμ, έχουμε χοντρό "κόλλημα" με το..κλόπυ ράιτ....
Οπότε, μην δίνεις σημασία σε καποιους ...σοφούς, που προσπαθούν να μονοπωλήσουν την εξυπνάδα...Μην δίνεις σημασί, κανείς δεν είναι τέλειος...Όλοι ξερουμε κάτι και τα υπολοιπα τα συνθέτουμε, οπότε, μάλλον δεν έχουμε όλη την αλήθεια, κανείς μας...Την ψάχνουμε, που λέμε...
Αλλά, γενικά,για εδώ μέσα γίνεται ένας καλός διάλογος και,μάλλον, ειμαστε καλύτερα άτομα ,αν μας γνωρίσεις καλύτερα.... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nonz
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 13:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nonz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε nonz όσο θες κτύπα τον ποπό σου εσωτερικό επίπεδο δεν πρόκειται να ανέβεις με τίποτα αν δεν το θελήσεις εσύ και δεν κουραστείς.Μην περιμένεις ποτέ να σου έλθει από μόνο του και είναι το μόνο που δεν μπορείς να κλέψεις. Ότι σου αξίζει θα πάρεις στο ακέραιο.

Glinaaea με παρεξήγησες.

Για όνομα, δεν εννοούσα ότι εκεί που θα κάθομαι και θα πίνω καφεδάκι χωρίς καμία προσπάθεια χωρίς πραγματική θέληση, θα έρθει «κάτι» και ξαφνικά θα βρεθώ σε ανώτερο επίπεδο..

Έχω φέρει τον κόσμο ανάποδα πολλά χρόνια τώρα και έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ στο να κατανοήσω την φύση μου και να αποβάλω το σκουπιδαριό που κληρονόμησα από τις λάθος επιλογές μου.
Με το ένα πόδι στη ψευδαίσθηση και την ανακούφιση και με το άλλο στην αλήθεια μου και στην πραγματική λύση ήμουν αρκετό καιρό. Και η ζυγαριά γέρνει επιτέλους προς τα μέσα μου..

Αυτό όμως που είπα πριν είναι το γεγονός ότι ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ εφόσον είμαστε μέρη τμήματα της πανταχού διάνοιας θα ανέβουμε επίπεδο. Απλά κάποιοι όντας προσκολλημένοι σε κατώτερα ιδανικά και αξίες που δεν εξυπηρετούν πουθενά παρά μόνο στην εγωμανία τους και στην απατηλότητα των μεγαλεπήβολων σχεδίων τους δεν θα ανταπεξέλθουν στην νέα ενέργεια.

Έχουμε ήδη περάσει σε υψηλότερο δονητικό επίπεδο.

Η Γη τώρα αυξάνει και πάλι την θερμοκρασία της και, καθώς το κάνει η σχέση μας μαζί της θα χρειαστεί για ακόμη μια φορά να προσαρμοστεί ώστε να διατηρηθεί η πλήρης ενεργειακή μας σύνδεση.

Αυτή η προσαρμογή έχει ήδη αρχίσει.

Η ανθρώπινη βιολογία μας τώρα αλλάζει και οι απενεργοποιημένοι κλώνοι του DNA επανασυνδέονται. Οι αλλαγές συμβαίνουν μέσα στα ίδια μας τα υλικά και αιθερικά σώματα. Το ίδιο το πεδίο αντίληψής μας διευρύνεται.

«Δουλέψτε σκληρά»!

Στις χαμηλότερες δονήσεις από τις οποίες τώρα εξελίσσεται η ανθρωπότητα αυτό αποτελούσε μια αποτελεσματική αλήθεια!


are we human?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 19:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλή σας ημέρα.


----------------------------------------------------------------------
nonz

Τον ποπό μας να χτυπάμε κάτω επίπεδο θα ανέβουμε θέλοντας και μη.
------------------------------------------------------------------
Makfor

φιλε(η) glinaaea , η διαφορα μας ειναι στο παραπανω που λες και οπως ειπα με αυτο το σκεπτικο θα ειμασταν ακομη επανω σε βελανιδιες. ή ποιο απλα μια φραση βγαλμενη μεσα απο το ΜΕΣΑΙΩΝΑ και την ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ , τον ΦΑΣΙΣΜΟ και τον ΡΑΤΣΙΣΜΟ !!!!
κρατηστε εσεις την λιγη γνωση και αφηστε σε αλλους την πολυ , καλο θα κανετε σε ολους μας !!! οσο αφορα ολα τα υπολοιπα ζηταω συγνωμη που δεν μπορεσα να σας τα εξηγησω καλυτερα ωστε να ειναι κατανοητα !!!!
---------------------------------------------------------------

Φίλε nonz όσο θες κτύπα τον ποπό σου εσωτερικό επίπεδο δεν πρόκειται να ανέβεις με τίποτα αν δεν το θελήσεις εσύ και δεν κουραστείς.Μην περιμένεις ποτέ να σου έλθει από μόνο του και είναι το μόνο που δεν μπορείς να κλέψεις. Ότι σου αξίζει θα πάρεις στο ακέραιο.

Όσο για σένα maktor από τα λεγόμενά σου βλέπω ότι ψυχικά εσύ ΕΙΣΑΙ ακόμα στις βελανιδιές, και τον φασισμό και ρατσισμό εσύ τον εξασκείς φροντίζοντας να μην ακουστεί τίποτε άλλο εκτός από αυτό που πιστεύετε εσείς οι ΑΛΛΟΙ.
Και για να έχουμε καλό ερώτημα ποιοι είστε οι όλοι σας που θέλετε να ακουστείτε μόνο εσείς και οι άλλοι πρέπει να φιμωθούν (γιατί αυτό προσπαθείτε να κάνετε).Βλέπω λοιπόν ότι δεν υπάρχει λόγος να ξαναμπώ στην σελίδα σας εφ όσον υπάρχει η λογοκρισία σας. Κάπου μου είχατε πει ότι έχετε χορέψει τον χορό. Ε λοιπόν δεν έχετε ιδέα για τον χορό αυτόν.
Δικό σας λοιπόν το τόπικ και από εδώ και πέρα πείτε ότι θέλετε. Δεν θα μπερδευτώ στα πόδια σας, εφ όσον μόνο εσείς έχετε την αληθινή γνώση και κανένας άλλος.


Αν όντως ίσχυαν τα όσα λές ...τότε θα έμενες και θα "πάλευες" για τις ιδέες σου και θα έβρισκες τον τρόπο , αν όχι να πείσεις , τουλάχιστον να ακουσθείς!

Η φυγή σου δείχνει αδυναμία και φόβο ανάμεικτα με οργή...δεν θά'πρεπε!

Άσε λοιπόν τα "κλάψ" και φέρσου ως ενήλικος!

Νά'σαι καλά και καλή χρονιά!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 21:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ βρε Εαρινέ,αφού σε άλλους απευθύνονται, γιατί απαντάς;Οι nonz και glinaaea, έχουν τις θέσεις τους και το θέμα είναι να επιτρέπεται να ακούγωνται κι αυτές οι απόψεις και να γίνεται διάλογος,γιατί απο ευλογίες στα ΓΈΝΙΑ μας χορτάσαμε.....
Οι απόψεις που λέγονται, πρέπει να ειναι σεβαστές, όλες το ίδιο και να επχειρηματολογεί ο καθείς με τις απόψεις και τα στοιχεία του. Όταν φτάνει η συζήτηση, σε καθαρά θεωρητικά ζητηματα, κανείς δεν δικαιούται να παριστάνει τον ειδήμονα,...
Η επιστήμη, δεν έχει κατασταλάξει κάπου σε βασικά θέματα, δεν λέει ότι έχει βρει τι γίνεται...Δεν μπορεί κανείς, λοιπόν, να το παίζει θεός και να καθορίζει ποιοί νόμοι και που ισχύουν, για ποιούς και πότε...Πρέπει να ωριμάζουμε κάποτε....
Μάθετε διάλογο,.....δεν ειναι κακό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 16:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσύ βρε Εαρινέ,αφού σε άλλους απευθύνονται, γιατί απαντάς;Οι nonz και glinaaea, έχουν τις θέσεις τους και το θέμα είναι να επιτρέπεται να ακούγωνται κι αυτές οι απόψεις και να γίνεται διάλογος,γιατί απο ευλογίες στα ΓΈΝΙΑ μας χορτάσαμε.....
Οι απόψεις που λέγονται, πρέπει να ειναι σεβαστές, όλες το ίδιο και να επχειρηματολογεί ο καθείς με τις απόψεις και τα στοιχεία του. Όταν φτάνει η συζήτηση, σε καθαρά θεωρητικά ζητηματα, κανείς δεν δικαιούται να παριστάνει τον ειδήμονα,...
Η επιστήμη, δεν έχει κατασταλάξει κάπου σε βασικά θέματα, δεν λέει ότι έχει βρει τι γίνεται...Δεν μπορεί κανείς, λοιπόν, να το παίζει θεός και να καθορίζει ποιοί νόμοι και που ισχύουν, για ποιούς και πότε...Πρέπει να ωριμάζουμε κάποτε....
Μάθετε διάλογο,.....δεν ειναι κακό...

Βαγγέλη διάβασε πιο προσεκτικά τι είπα και θα καταλάβεις και γιατί το είπα!

Ασφαλώς και ο καθένας μπορεί να πιστευει ότι τον κάνει να αισθάνεται όμορφα -το έχω πεί πολλές φορές και το ξαναλέω...να δώ πόσες φορές θα χρειασθεί ακόμα..- απο την στιγμή όμως που εκτιθέμεθα σε δημόσιο διάλογο και καταθέτουμε ο καθένας τις απόψεις του , αυτές υπόκεινται εκ των πραγμάτων σε κρίση και αξιολόγηση -προφανές και αναπόφευκτο- και σε καμμιά περίπτωση αυτό δεν αποτελεί προσπάθεια φίμωσης ή οτιδήποτε σχετικό , διότι αν ήταν έτσι τα πράγματα , δεν θα έπρεπε να συζητάμε καν..!

Και εσύ -εν προκειμένω - καταθέτεις όσα καταθέτεις και ουδέποτε απέδειξες οτιδήποτε απ'οσα λές , παρ'ολ'αυτά παραμένεις στην συζήτηση και προσπαθείς να πείσεις...άσχετα αν δεν πείθεις...αλλα αυτό δεν έχει καμμιά σημασία..εξ'αλλου πλέον έχω αποδεχθεί και έχει αποδειχθεί , ότι τα περί θρησκευτικών πίστεων δεν μπορούν και δεν μπόρεσαν ποτέ να αποδειχθούν με ένα λογικό τρόπο αλλα δια "βοής"...!

Βοάτε λοιπόν συντονισμένα και προφανώς πιστεύετε ότι κατ'αυτόν τον τρόπο θα πείσετε...απόψή σας και απόψή σου..σεβαστό αλλα όχι δεκτό ..!

Αυτό όμως -και αυτό έχει σημασία..- δεν αποτελεί εμπόδιο στο να μιλάμε και να ανταλλάσουμε απόψεις ..συζήτηση κάνουμε και κατα κάποιο τρόπο και παρεούλα..!

Πιστεύετε στον Χριστό ...δικαιωμά σας και μέχρι εδώ όλα καλά..ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

Είναι προσωπική σου υπόθεση και βιωματικού χαρακτήρα αυτό..και αποδεικνύεται μέσα απο τα όσα αισθάνεσαι για σενα και μόνο και αυτό αποτελεί "προσωπική σου αλήθεια"...το δέχομαι..αλλα τίποτ'αλλο!

Δεν υπάρχει η δυνατότητα να πείσεις κανένα άλλο ...πέραν των όσων πιστεύουν και αισθάνονται το ίδιο...ελπίζω να είναι κατανοητό αυτό!

Και πάλι σου εύχομαι καλή χρονιά!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 17:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε φίλε Εαρινέ, γι αυτό μιλάω..Όλη την ώρα λέμε για δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει, αλλά "εμείς οι χριστιανοί.."Δεν αλλάζει φιλαράκι...Έχεις πρόβλημα με τους χριστιανους...Ειδικά αφού
δεν διάβασες καν τι λένε...Απλά, διαφοροποιήθηκες....
Προς τι τόσο πάθος για διαχωρισμό; Γειτονες σου είμαστε, συνέλληνες σου, γιατι πρέπει με το ζόρι να βγεις καλύτερος;;Και έτσι, εξ ...ορισμού,που λέμε....Δεν το καταλαβαίνω....Τόσο ρατσιστής γίνεσαι με τους συνανθρώπους σου;Καλύτεροι χειρότεροι;
Και προπάντων, εγώ σου λέω ότι είναι προσωπική σου υπόθεση το πως νοιώθεις και άσε και τους άλλους να νοιώθουν τα δικά τους...΅Ας μην προσπαθούμε να χειραγωγήσουμε καταστάσεις....Πάνε μόνες τους και δείχνουν αρκετά...Δεν χρειάζονται "φτιάξιμο"...
Και ξαναλέω, μπορείς να δεχτείς ότι το 95% των συνελλήνων σου, δεν σου ρίχνει ντομάτες για ότι πιστεύεις και απαιτεί απο σένα το ίδιο;
Ελληνικά, μιλάμε στην τελική..
Δεν μπορεί να μην καταλαβαινεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nonz
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 18:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nonz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Αν όντως ίσχυαν τα όσα λές ...τότε θα έμενες και θα "πάλευες" για τις ιδέες σου και θα έβρισκες τον τρόπο , αν όχι να πείσεις , τουλάχιστον να ακουσθείς!

Καλή χρονιά σε όλα τα όμορφα ανήσυχα μυαλά!!

Η φυγή σου δείχνει αδυναμία και φόβο ανάμεικτα με οργή...δεν θά'πρεπε!

Άσε λοιπόν τα "κλάψ" και φέρσου ως ενήλικος!

Νά'σαι καλά και καλή χρονιά!


Εαρινέ? Προς τι ο θυμός και η αστεία ψυχανάλυση προς εμένα?
Τις διαγνώσεις και τις επιδείξεις αλλού φίλε μου..

Αφού λοιπόν προσπάθησες ανεπιτυχώς να δημιουργήσεις το ψυχολογικό μου προφίλ μέσα από τα ελάχιστα που τόλμησα να πω τότε φαντάζομαι ότι είσαι από αυτούς που εγώ αποκαλώ ζωντανούς νεκρούς… Τι σημαίνει αυτό?

Άνθρωποι με μπόλικα αποθέματα μνησικακίας και απωθημένων καλοί χειριστές της ελληνικής γλώσσας και κατέχοντες της πλαστικής γνώσης που κάνουν τους μπάτσους η τους ψυχαναλυτές σε δημόσιες συζητήσεις προσπαθώντας να επιβάλουν με υποχθόνιο αγενή και προσβλητικό τρόπο τις απόψεις τους!! Εύθικτα άτομα που όταν ακούν κάτι που δεν συμφωνεί με την σαβούρα που έχουν μπουκώσει το δήθεν καλλιεργημένο τους αριστερό ημισφαίριο θέλουν να κλέψουν λίγο από τις εντυπώσεις..

Επίσης τέτοια άτομα τα αποκαλώ Φροϋδικά τρωκτικά…

Με αγάπη θα σου πρότεινα κάτι… Γράψε σε χαρτί τα όσα μου έγραψες και πέστα στον καθρέφτη σου ένα πρωινό κοιτώντας σε στα μάτια… Θα βγεις κερδισμένος φίλε…

Έχεις ακόμα μια ευκαιρία…Στην δεύτερη παπάρα που θα ξεστομίσεις αυτομάτως γίνεσαι αόρατος…

Καλά να είσαι φίλε


are we human?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nonz
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 20:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nonz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντρέπομαι πολύ και νοιώθω απέχθεια για τον βλακώδη ανώριμο παρορμητισμό μου και επιπολαιότητα μου.

Ένα τεράστιο ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΕΑΡΙΝΟ που νόμισα λανθασμένα πως η απάντηση του απευθυνόταν σε εμένα. Παίρνω πίσω όσα είπα κι αν με βρίσετε όλοι μαζί πολύ καλά θα κάνατε γιατί το αξίζω τώρα!

Θα ξαναγράψω σε αυτό το forum esoterica λόγω τιμής μόνο αν μου επιτραπεί από τον εαρινό.

Ντρέπομαι πάρα πολύ.

Μα τι βόδι που είμαι θεέ μου?

are we human?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 20:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ανησυχείς,αγαπητέ nonz, λάθη συμβαινουν κι ο διάλογος συνεχίζεται...Ο Εαρινός, σίγουρα δεν θα μετρήσει αυτά που έγραψες, κατά λάθος....
Η ανθρωπότητα, ανεβαινει επίπεδο,λέμε,αλλά, αυτό συμβαίνει μέσα απο συγκεκριμένη φόρμα, ή με διάφορους τρόπους, επιβεβαιώνοντας, την ίδια αυτονομία και ανεξαρτησία της;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 23:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αν όντως ίσχυαν τα όσα λές ...τότε θα έμενες και θα "πάλευες" για τις ιδέες σου και θα έβρισκες τον τρόπο , αν όχι να πείσεις , τουλάχιστον να ακουσθείς!

Καλή χρονιά σε όλα τα όμορφα ανήσυχα μυαλά!!

Η φυγή σου δείχνει αδυναμία και φόβο ανάμεικτα με οργή...δεν θά'πρεπε!

Άσε λοιπόν τα "κλάψ" και φέρσου ως ενήλικος!

Νά'σαι καλά και καλή χρονιά!


Εαρινέ? Προς τι ο θυμός και η αστεία ψυχανάλυση προς εμένα?
Τις διαγνώσεις και τις επιδείξεις αλλού φίλε μου..

Αφού λοιπόν προσπάθησες ανεπιτυχώς να δημιουργήσεις το ψυχολογικό μου προφίλ μέσα από τα ελάχιστα που τόλμησα να πω τότε φαντάζομαι ότι είσαι από αυτούς που εγώ αποκαλώ ζωντανούς νεκρούς… Τι σημαίνει αυτό?

Άνθρωποι με μπόλικα αποθέματα μνησικακίας και απωθημένων καλοί χειριστές της ελληνικής γλώσσας και κατέχοντες της πλαστικής γνώσης που κάνουν τους μπάτσους η τους ψυχαναλυτές σε δημόσιες συζητήσεις προσπαθώντας να επιβάλουν με υποχθόνιο αγενή και προσβλητικό τρόπο τις απόψεις τους!! Εύθικτα άτομα που όταν ακούν κάτι που δεν συμφωνεί με την σαβούρα που έχουν μπουκώσει το δήθεν καλλιεργημένο τους αριστερό ημισφαίριο θέλουν να κλέψουν λίγο από τις εντυπώσεις..

Επίσης τέτοια άτομα τα αποκαλώ Φροϋδικά τρωκτικά…

Με αγάπη θα σου πρότεινα κάτι… Γράψε σε χαρτί τα όσα μου έγραψες και πέστα στον καθρέφτη σου ένα πρωινό κοιτώντας σε στα μάτια… Θα βγεις κερδισμένος φίλε…

Έχεις ακόμα μια ευκαιρία…Στην δεύτερη παπάρα που θα ξεστομίσεις αυτομάτως γίνεσαι αόρατος…

Καλά να είσαι φίλε


are we human?


Μπορείς να λές ότι θέλεις και να έχεις όποιδήποτε άποψη για μένα ...εξάλλου ποτέ δεν ήταν αυτό το ζητούμενο!

Λέξεις -βλέπεις- χαμένος ή κερδισμένος -για μένα- δεν υπάρχουν και δεν αποτελούν τίποτα περισσότερο απο ένα εξάρτημα του εργαλείου επικοινωνίας και θα μπορούσα να πώ "κακέκτυπο" της ανθρώπινης φαντασίας και προσπάθειας!

Ξέρεις κάτι εξάλλου φίλε μου???

Δεν ορίζεται ο λόγος μου απο οποιονδήποτε κοινωνικό-ηθικό κώδικα και δεν προσπαθώ να αναγνωρισθώ ή να "αγαπηθώ" απο κανέναν ...μιας και δεδομένο -σχεδόν- έχω το μάταιο του όλου εγχειρήματος...μέσα απο την ασέβεια που πρωτίστως περιβάλλει -ο καθένας και στην μεγάλη πλειοψηφία- τον ίδιο του τον εαυτό!

Με κατηγόρησες , ως μπάτσο και οτι άλλο είπες , θα σου απαντήσω ότι είμαι πολλά περισσότερα και χειρότερα απ'οσα είπες .. και δεν φαντάζεσαι πόσο..

Εκείνο που θέλω να πώ , είναι το εξής:"Καλώς ήρθες .."

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 23:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι ρε φίλε Εαρινέ, γι αυτό μιλάω..Όλη την ώρα λέμε για δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει, αλλά "εμείς οι χριστιανοί.."Δεν αλλάζει φιλαράκι...Έχεις πρόβλημα με τους χριστιανους...Ειδικά αφού
δεν διάβασες καν τι λένε...Απλά, διαφοροποιήθηκες....
Προς τι τόσο πάθος για διαχωρισμό; Γειτονες σου είμαστε, συνέλληνες σου, γιατι πρέπει με το ζόρι να βγεις καλύτερος;;Και έτσι, εξ ...ορισμού,που λέμε....Δεν το καταλαβαίνω....Τόσο ρατσιστής γίνεσαι με τους συνανθρώπους σου;Καλύτεροι χειρότεροι;
Και προπάντων, εγώ σου λέω ότι είναι προσωπική σου υπόθεση το πως νοιώθεις και άσε και τους άλλους να νοιώθουν τα δικά τους...΅Ας μην προσπαθούμε να χειραγωγήσουμε καταστάσεις....Πάνε μόνες τους και δείχνουν αρκετά...Δεν χρειάζονται "φτιάξιμο"...
Και ξαναλέω, μπορείς να δεχτείς ότι το 95% των συνελλήνων σου, δεν σου ρίχνει ντομάτες για ότι πιστεύεις και απαιτεί απο σένα το ίδιο;
Ελληνικά, μιλάμε στην τελική..
Δεν μπορεί να μην καταλαβαινεις...

Ρε σύ Βαγγέλη , που και σε ποιο σημείο εγώ -προσωπικά εγώ- προέβην σε οποιαδήποτε τέτοια μεθόδευση , ούτως ώστε να αποδείξω ότι είμαι ή είσαι ή κάποιος άλλος είναι καλύτερος ή υπέρτερος έναντι οιουδήποτε???

Προφανώς εκφράζεις προσωπικές σου "αισθήσεις" και για τις οποίες δεν είμαι εγώ υπεύθυνος...αλλου να ναζητήσεις τις αοτίες και τους λόγους που σε κάνουν να αισθάνεσαι έτσι και όχι αλλοιώς!

Τώρα για τις ντομάτες που λές πάλι , θα σου πώ αυτό:"Κανένας -μέχρι σήμερα- δεν μου έριξε ντομάτα και αυτό διότι σέβομαι τους συνομιλητές μου και συνανθρώπους μου και πάντα -κατ'ιδίαν- έχω πολύ όμορφες συζητήσεις...και θέλω να το πιστέψεις αυτό , μιας και είναι αλήθεια"

Το γεγονός ότι κάποιοι δεν μπορούν να αντέξουν την λογική συζήτηση και εμμένουν πεισματικά σε προσωπικές πίστεις και απόψεις -είτε διότι δεν μπορούν να επιχειρηματολογήσουν , είτε για άλλος προσωπικούς τους λόγους- ουδόλως με αφορά και δεν οφείλεται σε μένα αυτό!!!

Εμείς οι χριστιανοί και εμείς οι Παοκτζήδες ή Βάζελοι ή Γαύροι..

Όλοι κάπου ανήκουμε και πιστεύουμε φίλε μου ... έχουμε όλοι όμως ενα κοινό πανανθρώπινο μα ξεχασμένο και που ενώνει ...ένα και μοναδικό...είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ....και όχι χριστιανοί , μωαμεθανοί ή Βουδιστές ή οτιδήποτε άλλο!

Αυτή είναι μια αλήθεια και κανείς δεν μπορεί να την αμφισβητήσει...όλα τα υπόλοιπα αμφισβητούνται...όλαααααα!!

Όταν θα κατανοήσουμε τι εστί ανθρώπινη υπόσταση-συγκρότηση, τότε μέλλεται να έρθουμε πιο κοντά ..!

Ψάχνουμε για το θεό ...ενώ έχουμε άγνοια για τον ίδιο μας τον εαυτό!

Ας ψάξουμε να βρούμε πρώτα το πιο εύκολο και μετά ας πάμε και για ανώτερες αναζητήσεις...

Οι ανθρωποι μου φαντάζουν σαν κάποιον που δεν γνωρίζει να χτίζει ούτε καλύβα και ξεκινάει να οικοδομήσει ουρανοξύστες..."και μη χειρότερα"..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nonz
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2010, 00:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nonz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην ανησυχείς,αγαπητέ nonz, λάθη συμβαινουν κι ο διάλογος συνεχίζεται...Ο Εαρινός, σίγουρα δεν θα μετρήσει αυτά που έγραψες, κατά λάθος....
Η ανθρωπότητα, ανεβαινει επίπεδο,λέμε,αλλά, αυτό συμβαίνει μέσα απο συγκεκριμένη φόρμα, ή με διάφορους τρόπους, επιβεβαιώνοντας, την ίδια αυτονομία και ανεξαρτησία της;

Λέω να αλλάξω ψευδώνυμο και να το κάνω ΜΠΟΥΝΤΑΛΑΣ…

Εαρινέ σε ευχαριστώ από καρδιάς ρε φίλε!!

Ουφ ανακούφιση!!!


Ένα από τα εμπόδια του δικού μου κόσμου είναι ο θυμός μου και η ευθιξία μου και η χολή που καμιά φορά πετάω λόγω του συσσωρευμένου θυμού μου από την πλάνη του παρελθόντος μου. Ένα σπουδαίο μάθημα πήρα σήμερα και απλά ευχαριστώ!


Αδερφέ τρέχα-γύρευε καταρχήν να σου εκφράσω την εκτίμηση μου, γιατί παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum και τις συζητήσεις σας,, και στα γραφόμενα σου διακρίνω έναν διακριτικό και ευγενικό τρόπο προσέγγισης της δικής σου αλήθειας,, κάτι που σέβομαι στους ανθρώπους που λειτουργούν έτσι.

Δύσκολη η ερώτηση σου…

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ούτε το ένα, μα ούτε και το άλλο. Πάντως υποψιάζομαι πως όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην αγάπη για να μην πω ότι είμαι σχεδόν σίγουρος. Δεν γνωρίζω και ούτε έχω μελετήσει σε βάθος τις δημοφιλέστερες μεγάλες (πληθυσμιακά) θρησκείες του πλανήτη, όμως αν μπορώ να εκφέρω άποψη από ένα σύντομο αλλά διόλου επιπόλαιο «ξεφύλλισμα» αυτών, τότε θα έλεγα ότι όλες έχουν δύο κοινά σημεία, ένα αρνητικό και ένα θετικό κατ’ εμέ. Το αρνητικό είναι ότι όλες θεωρούν ότι η δική τους αλήθεια είναι Η ΑΛΗΘΕΙΑ χωρίς να δίνουν χώρο. Το θετικό είναι ότι όλες Έχουν ένα «πρόγραμμα» το οποίο βοηθάει απίστευτα, αν ακολουθηθεί από τον πιστό, στην εξύψωση του πνεύματος σε ανώτερες σφαίρες απλά αυτό γίνεται από διαφορετικά μονοπατάκια (θρησκείες) που ενώνονται στο τέλος στην λεωφόρο προς τον ΛΟΓΟ-ΘΕΟ-ΦΩΣ.

Θεωρώ πως αν η υποκειμενική αλήθεια του καθενός μας, εφόσον εξυπηρετεί ευγενείς κολοσσιαίες αξίες και αρετές (αγάπη, ανιδιοτελής προσφορά, ενθουσιασμός για την ζωή, χαρά, αγνότητα κ .α) τότε ο καθένας από την δική του φόρμα, από την δική του οπτική συνδράμει στην εξέλιξη της γηραιάς ανθρώπινης φυλής.

Δεν υπάρχει μόνο ένας δρόμος… Υπάρχουν πολλοί, αλλά όπως και όλοι οι ποταμοί εκβάλουν τα νερά τους στην μια θάλασσα, έτσι και εμείς, ο κάθε χριστιανός, βουδιστής, επιστήμονας, ερευνητής, εσωτεριστής, αναζητούμε το ίδιο πράγμα πάνω κάτω αλλά ο καθένας απόν δικό του προσωπικό δρόμο…


Η θεοσοφία (αν μπορεί να θεωρηθεί μια σύγχρονη θρησκεία-συγχωρέστε με τον αδαή) με κερδίζει μέρα με την μέρα. Με καλύπτει πλήρως και μου λύνει πολλές απορίες περί υπάρξεως….


are we human?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2010, 09:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Εαρινέ,αυτο που ειπα, έιναι ότι λές κάτι κουβέντες, ώρες ώρες, που δεν ξέρω ποσο τις αντιλαμβάνεσαι, αλλά κάνουν διαφοροποιήσεις μεταξυ ανθρώπων...Λές σε προηγούμενο μήνυμα σου:"Εσείς οι χριστιανοί...."Και λέω,ποιός το λέει και που;"
Ειναι ολίγον διακριτικό και φαίνεται άσχημα...Τις λίγες φορές που οτ κανεις...Απλά, μην κάνεις συνεχεια διακρίσεις...Δεν χρειάζεται... Φίλε nonz, οι δρόμοι είναι πολλοί,κατά τη γνώμη μου,όσοι κι οι
άνθρωποι....Ενθουσιασμό θέλει που έχουμε την ευκαιρία να ζήσουμε...
Αλλά, όλοι οι δρόμοι, που λέγαμε, πάνε ψηλά, όταν έχουν καθαρό ουρανό....Να αποφεύγουμε τις...ομίχλες..
Κι όταν ανέβουμε ψηλά, θα μπορούμε να δούμε πάνω απο τα σύννεφα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2010, 12:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου Εαρινέ,αυτο που ειπα, έιναι ότι λές κάτι κουβέντες, ώρες ώρες, που δεν ξέρω ποσο τις αντιλαμβάνεσαι, αλλά κάνουν διαφοροποιήσεις μεταξυ ανθρώπων...Λές σε προηγούμενο μήνυμα σου:"Εσείς οι χριστιανοί...."Και λέω,ποιός το λέει και που;"
Ειναι ολίγον διακριτικό και φαίνεται άσχημα...Τις λίγες φορές που οτ κανεις...Απλά, μην κάνεις συνεχεια διακρίσεις...Δεν χρειάζεται...

Φίλε μου σε παρακαλώ πολύ , μην με ταλαιπωρείς ...


Αν διαβάσεις σε ανωτέρω δικό σου μήνυμα αναφέρεις "εμείς οι χριστιανοί" και απαντώ ανάλογα ...

Δεν έχω τίποτα με τους χριστιανούς ...τελεία και παύλα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 00:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας κ απο εμένα και καλή χρονιά!
Διάβασα όλο το θέμα ... (εκτός την τελευταία σελίδα :p ) και ήθελα να σας ρωτήσω κάτι...
Πως τελικά επιτυγχάνεται η εσωτερική άνοδος??
Είμαι 26 χρονών και απο όταν με θυμάμαι διέκρινα 2 άτομα μέσα μου που ¨παλεύουν¨ ... το ένα με ωρίμασε πρόωρα κ το άλλο ευχαριστιόταν τη ζωή με το μέτρο που του άφηνε το πρώτο...
άσχετα με το αν χρειάζομαι ψυχολόγο, το ερώτημα μου (προς εμένα μάλλον... αλλά θα ήθελα καμία βοήθεια απο κανέναν που ίσως το πέρασε) .. ειναι αν αυτό που περιμένω όλη μου τη ζωή, μια ουσία ... είναι Αυτο! αν Αυτό είναι ο λόγος που δουλειά/ διασκέδαση / σπουδές κτλ μου φαίνονται προσωρινά και δεν μπορώ να κάνω σχέδια για το μέλλον λόγω του ΚΑΤΙ που περιμένω!..
ε? χμ... και αν είναι , που είναι? πως μπορώ να το βρω?
αυτά...

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 09:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γειά σας κ απο εμένα και καλή χρονιά!
Διάβασα όλο το θέμα ... (εκτός την τελευταία σελίδα :p ) και ήθελα να σας ρωτήσω κάτι...
Πως τελικά επιτυγχάνεται η εσωτερική άνοδος??
Είμαι 26 χρονών και απο όταν με θυμάμαι διέκρινα 2 άτομα μέσα μου που ¨παλεύουν¨ ... το ένα με ωρίμασε πρόωρα κ το άλλο ευχαριστιόταν τη ζωή με το μέτρο που του άφηνε το πρώτο...
άσχετα με το αν χρειάζομαι ψυχολόγο, το ερώτημα μου (προς εμένα μάλλον... αλλά θα ήθελα καμία βοήθεια απο κανέναν που ίσως το πέρασε) .. ειναι αν αυτό που περιμένω όλη μου τη ζωή, μια ουσία ... είναι Αυτο! αν Αυτό είναι ο λόγος που δουλειά/ διασκέδαση / σπουδές κτλ μου φαίνονται προσωρινά και δεν μπορώ να κάνω σχέδια για το μέλλον λόγω του ΚΑΤΙ που περιμένω!..
ε? χμ... και αν είναι , που είναι? πως μπορώ να το βρω?
αυτά...

never say never **


Κανένας φίλε μου δεν μπορεί να σου πεί , αυτό ή εκείνο..!

Εσύ γνωρίζεις τι σε κάνει ευτυχισμένο και χαρούμενο...εσύ γνωρίζεις γνωρίζεις τον εαυτό σου..

Σε κάθε έναν μας , υπάρχει ένα παιδί μέσα του αλλα και ένας ενήλικος!

Το παιδί μονίμως επιθυμεί -εδώ και τώρα- αλλα ο ενήλικος κανονίζει το αν θα γίνει αυτό που απαιτεί το παιδί -εντός του- και το πότε θα γίνει..!

Άσε τον ψυχολόγο , δεν τον χρειάζεσαι , μια χαρά σε βλέπω!

Καλή σου , μέρα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 20:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε who knows, κάθε άνθρωπος, είναι σημαντικός και μοναδικός...Κι έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεις τον εαυτό σου....Να περιμένεις, μην βγάζεις εύκολα συμπερασματα,να είσαι σίγουρος, ότι ότι είναι, δεν
το κάνουμε εμείς,αλλά, η αλήθεια....
Σαν είναι κάτι ναρθει, νάρθει,μην το κάνεις εσύ....
Τότε, θα εισαι δυο φορές χαρούμενος, γιατί,έγινε,όπως το έκανε ο Πλάστης των πάντων, έχει την αιώνια αρμονία μέσα του, είναι να γίνει...Γιατί, έτσι είναι, όχι γιατι το θέλεις εσύ...
Ο άνθρωπος ανεβαίνει επίπεδο, με τους αιώνες.Η εποχή μας, είναι η τελευταία, είναι η εποχή που θα λάμψει ο άνθρωπος, αλλά, ακόμη
είμαστε σε μέρες ομίχλης,πρέπει να είναι κανείς βέβαιος, ότι ακολουθεί τον σωστό δρόμο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 23:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Δεύτερον ειμαι "η"
Δεν ζητάω να μου πει κάποιος "κάνε αυτό κ αυτό... κτλ" δεν θα το επέτρεπα άλλωστε στον εαυτό μου , αλλά θα ήθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να μου πει κάποιος που μπορώ να μάθω για την αλήθεια αυτή κ να δω αν αυτό είναι που ψάχνω. Με συζητήσεις σε καφετέριες δεν την έχω δει, στα σχολεία ούτε, στα κλαμπ κ στα μπουζούκια ούτε... στη θρησκεία ούτε... άρα? υπάρχει κάπου να την ερευνήσω??

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 23:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα σας!
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Δεύτερον ειμαι "η"
Δεν ζητάω να μου πει κάποιος "κάνε αυτό κ αυτό... κτλ" δεν θα το επέτρεπα άλλωστε στον εαυτό μου , αλλά θα ήθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να μου πει κάποιος που μπορώ να μάθω για την αλήθεια αυτή κ να δω αν αυτό είναι που ψάχνω. Με συζητήσεις σε καφετέριες δεν την έχω δει, στα σχολεία ούτε, στα κλαμπ κ στα μπουζούκια ούτε... στη θρησκεία ούτε... άρα? υπάρχει κάπου να την ερευνήσω??

never say never **


Υπάρχουν κάτι ωραία μπαράκια , με μουσική δεκαετίας του 80 ..παλιά rock και με ωραίο κόσμο μέσα ..."φιλοσοφημένο"..για κάνε καμμιά βόλτα..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 00:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... ok ευχαριστώ...

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 00:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου who knows δεν υπάρχει Μια αλήθεια, αλλά προσωπικές αλήθειες.

Αλήθειες όπως αυτήν που νοιώθεις και αναφέρεις, που η μια σου λέει, ψάξε, αναζήτησε, γνώρισε, γέμισε με «ουσία/γνώση» το είναι σου, που πάντα όμως θα γεμίζει και πάντα θα αδειάζει, και η άλλη σου λέει ζήσε, νιώσε, «πέταξε», προσγειώσου στο τώρα.

Δυο κόσμοι σε έναν, που ο ένας συμπληρώνει τον άλλον, και ποτέ δεν συμβαδίζουν απόλυτα μεταξύ τους.

Μην αγχώνεσαι με αυτό που νοιώθεις, αλλά κράτα το ζωντανό μέσα σου, και ποτέ μην ελπίζεις ότι θα βρεις μια ουσία που θα σε γεμίσει απόλυτα, γιατί είσαι ένα ποτήρι που ποτέ δεν γεμίζει…

Με απλά λόγια κοπέλα μου.. (γιατί αυτό το αίσθημα που αναφέρεις δεν περιγράφεται)… «who knows-προς εμένα μάλλον... αλλά θα ήθελα καμία βοήθεια απο κανέναν που ίσως το πέρασε».. έχεις το μικρόβιο μέσα σου, το μικρόβιο που δεν γιατρεύετε με τίποτα, πάντα θα ψάχνεις, πάντα θα γεμίζεις, αλλά και πάντα θα νοιώθεις «άδεια» καθώς γνωρίζεις…

quote:
Εαρινός Υπάρχουν κάτι ωραία μπαράκια , με μουσική δεκαετίας του 80 ..παλιά rock και με ωραίο κόσμο μέσα ..."φιλοσοφημένο"..για κάνε καμμιά βόλτα

Με παλιά rock μουσική και «ψαγμένο» κόσμο…

Που βρίσκονται βρε αυτά και το κρατάς κρυφό…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 00:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σου πω ότι είναι λίγο τρομαχτικό αυτό που λες, τι θα μου πεις?
Δηλαδή αυτό το ανώτερο πεδίο, είναι αυτό?ανκύκλωση αλλά με όλο και πιο ουσιαστικά "πράγματα"???

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 01:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσεξε αυτό που σου έγραψα…. «Καλή μου who knows δεν υπάρχει Μια αλήθεια, αλλά προσωπικές αλήθειες.»

Δεν γνωρίζω για ανώτερο και ανώτερα πεδία, γνωρίζω όμως για την προσωπική, εσωτερική «ομορφιά» των ουσιαστικών πραγμάτων.

Πάντως το έθεσες πολύ καλά, "ανακύκλωση"…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 01:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xμ, είπα θα βρω τη μαγική συνταγή... ή έστω τον τίτλο του φαγητού ... μα οκ... αυτό είναι το λογικό... ο καθένας μόνος στον αγώνα του.
Ήλπιζα πάντως αυτά που γράφουν τόσα βιβλία (πρόσφατα άρχισα να διαβάζω για να λέμε την αλήθεια... ) , ήλπιζα λοιπόν ότι κάποιοι άνθρωποι που έχουν βρει πραγματικά τον εαυτό τους, έχουν ένα κοινό κώδικα.. ένα κοινό δρόμο... κάπως έτσι το φαντάζομαι κ ήλπιζα κάποιος να μου πει τουλάχιστον που μπορώ να βρω το χάρτη ...
Δεν είναι εύκολο να πρέπει να ζεις τους ρόλους της ζωής με φίλες / ξενύχτια/ οικογένεια/ σπουδες κτλ κ ταυτόχρονα να ψάχνεις να δεις γιατί είσαι μισός άνθρωπος... ( που ούτε άνθρωπος ξέρεις τι είναι, ούτε τι είσαι εσύ) ουφ... τα 'πα και ξεθύμανα!!!
Πίσω στο καβούκι μου !!
Να γράφετε εσεις τις ωραίες τις γνώσεις σας μπας κ μας ξυπνήσει κ η δικιά μας!!!

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 09:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλη who knows, μακαρι να βρεις την συνταγη , αλλα φοβαμαι οτι δεν εχει να κανει με συνταγη το "κολπο" χαχα , συμφωνοντας με τους παραπανω φιλους , θα ηθελα να προσθεσω τα εξης

διαβαζοντας και ακουγοντας θα βρεις πολλες αληθειες , οσο ποιο πολυ ψαχνεις τοσο ποιο πολλες θα βρισκεις αληθειες που η καθε μια θα θεωρει μοναδικη τον εαυτοτης και ψευτικες ολες τις αλλες , δηλαδη οσες αληθειες βρεις αλλο τοσες ψευτικες θα ειναι ... γινεται αυτο θα μου πεις ? ναι γινεται ειναι η αποψη μου και ο λογος ειναι οτι ολες αυτες οι αληθειες των "μεγαλων" δασκαλων , δεν ειναι τιποτα αλλο απο ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ που βρηκαν ευρεια απηχηση και γιναν αποδεκτες , πολλες φορες χωρις να την ψαξουν οι αποδεκτες και αλλες χωρις να εχουν δικαιωμα επιλογης και να επιβληθηκαν ... ειτε παρεις το πλατωνα , ειτε το χριστο , ειτε το ζαρατουστρα ... ολοι λενε την προσωπικη τους αληθεια και τιποτα αλλο οπου στην πληοψηφια τους ολοι χρησιμοποιουν τις αληθεις των προγενεστερων ....

η δικη μου αποψη ειναι οτι μεσα σε αυτες τις αληθειες μπορουμε να βρουμε κοινα και διαφορετικα και αφου τα επεξεργαστουμε να κρατησουμε οσα θεωρουμε οτι μας αντιπροσοπευουν οτι μιλανε μεσα μας και απο εκει και περα να αναπτυξουμε την δικη μας αληθεια ... και το λεω να "κρατησουμε" με την εννοια οτι ΟΥΤΩΣ ή ΑΛΛΟΣ εχουν βρει , εχουν σκεφτει αυτοι οι ανθρωποι διαφορα , εχουν ανακαλυψει εσωτερικες διεργασιες του ανθρωπου που μπροουμε να το παρουμε "ετοιμο" (οχι μασιμενο , αλλα για να το μασισουμε και να δουμε τι γευση εχει) ωστε να το παμε ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ... οχι απαραιτητα για ολο το κοσμο και μονο για μας σε προσωπικο επιπεδο εαν κανουμε ενα μικρο βημα παρακατω εχουμε "καθαρισει" χαχα

τωρα εαν σου δωσω το δικο μου gps για να βρεις την ακρη στο χαρτη σου , μαλλον θα σε ριξει σε γκρεμο , εαν μου δωσεις το δικο σου , αντι για θαλασσα θα βρεθω στα ιαμαλαϊα και αυτο γιατι σε αντιθεση με τα "συμβατικα" GPS , αυτα τα gps ειναι καθαρα προσωπικα και λειτουγρουν μονο για τον κατοχο τους ... και ενω εσενα το δικο σου δειχνει ευθεια το δικο μου μπορει να δειχνει ενα λαβυρινθο ... ενω ο δικο σου χαρτης εχει γραμμες και σχεδια στα δικα μου χερια ειναι ενα λευκο χαρτι και δεν βλεπω τιποτα ...

αποψη μου ειναι να ψαχνουμε και να ρωταμε , να αμφισβητουμε καθε τι που μας δινουν και να φευγουμε μακρυα οταν ακουμε για την ΜΟΝΗ, ΤΗΝ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ... γιατι κατα την αποψη μου δεν μπορει να υπαρχει , αυτο ομως που υπαρχει ειναι η ΓΝΩΣΗ και οσο περισσοτερα γνωριζουμε , για τον κοσμο μας , για τον ανθρωπο τι ειναι και πως λειτουργει ... τοσο ποιο καθαρη ματια θα εχουμε και θα κρινουμε τα οσα ακουμε , οσο λιγοτερη γνωση τοσο λιγοτερες οι αντιστασεις στα παραμυθια του καθε παραμυθα !!!

οσο αφορα τα ανωτερα και τα κατωτερα και αλλα επιπεδα ... θα σου πω απλα οτι εγω προσωπικα ΔΕΝ ΞΕΡΩ ... και η αισθηση μου μου λεει οτι ... ΔΕΕΕΕΕΝ... ΔΕΝΝΝΝ παιζει κατι τετοιο ... οτι ανωτερο μπορει να ερθει θα ειναι καθαρα προσωπικο και θα γινει μονο εαν καταλαβουμε την φυση μας και την αποδεχτουμε ... και μη φανταστεις οτι εννοω ως ανωτερο οτι θα πεταμε και θα γινουμε σουπερμαν ... οκ σουπεργουμαν για σενα χαχα , αλλα απλα θα ΖΟΥΜΕ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ , ΠΙΟ ΗΣΥΧΑ χωρις μιση , πολεμους και φτωχια ... αλλα αυτο αργει πολυ ακομη αλλα σημασια για μενα εχει να πεσει ο σπορος ... και καποια στιγμη θα φυτρωσει ... που θα παει χαχαχα ενα κανουμε καλυτερο τον εαυτο μας , τον κυκλο μας , την οικογενεια μας , τον γειτονα και παει λεγοντας ...και οσο αυτος ο κυκλος θα ανοιγει και θα ενονεται με των αλλων τοσο καλυτερα θα παει η κοινωνια και ο ανθρωπος γενικοτερα ... αλλα θελει πολλες αλλαγες ... και για να γυρισει ο ηλιος θελει δουλεια πολυ ...

καλη σου μερα

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 09:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Xμ, είπα θα βρω τη μαγική συνταγή... ή έστω τον τίτλο του φαγητού ... μα οκ... αυτό είναι το λογικό... ο καθένας μόνος στον αγώνα του.
Ήλπιζα πάντως αυτά που γράφουν τόσα βιβλία (πρόσφατα άρχισα να διαβάζω για να λέμε την αλήθεια... ) , ήλπιζα λοιπόν ότι κάποιοι άνθρωποι που έχουν βρει πραγματικά τον εαυτό τους, έχουν ένα κοινό κώδικα.. ένα κοινό δρόμο... κάπως έτσι το φαντάζομαι κ ήλπιζα κάποιος να μου πει τουλάχιστον που μπορώ να βρω το χάρτη ...
Δεν είναι εύκολο να πρέπει να ζεις τους ρόλους της ζωής με φίλες / ξενύχτια/ οικογένεια/ σπουδες κτλ κ ταυτόχρονα να ψάχνεις να δεις γιατί είσαι μισός άνθρωπος... ( που ούτε άνθρωπος ξέρεις τι είναι, ούτε τι είσαι εσύ) ουφ... τα 'πα και ξεθύμανα!!!
Πίσω στο καβούκι μου !!
Να γράφετε εσεις τις ωραίες τις γνώσεις σας μπας κ μας ξυπνήσει κ η δικιά μας!!!

never say never **


Έχω την αίσθηση , ότι ο δρόμος είναι μακρύς -αυτή είναι και η ομορφιά του ταξιδιού..- μακρύς και μπορώ να πώ και προσωπικός του καθενός , ασχέτως αν εμφανιζόμαστε ως συνοδοιπόροι..και αυτό διότι ο καθένας βλέπει με τα δικά του μάτια και την δική του την ιδιοσυγκρασία...

Θα μπορούσα να σου πώ και να καταθέσω προσωπικές μου θέσεις και εμπειρίες αλλα δεν μπορώ να σου πώ , το ποιός είναι ο δικός σου δρόμος ...μιας και οι δικές σου αναζητήσεις -εσωτερικές- μέλλεται να είναι μοναδικές , όπως και του κάθε ανθρώπου!

Μοναξιά θα μπορούσε να πεί κάποιος...ηρεμία , το λέω εγώ..ησυχία..νιρβάνα..αταραξία!

Τα εσωτερικά δρώμενα είναι εκείνα που αίρουν την αρμονία στον ίδιο μας τον εαυτό -αν μπορούσα να χρησιμοποιήσω ενικό...- και εν συνεχεία ανάμεσα σε μάς και τους υπολοίπους συνανθρώπους μας!

Γιατί...ίσως με ρωτήσεις ...

Έτσι θα σου απαντήσω..απλά έτσι είναι ο άνθρωπος..όπως έτσι είναι το οτιδήποτε βλέπεις γύρω σου..απλά έτσι είναι και είσαι αναγκασμένη -όπως και γώ και όλοι μας να αποδεχθούμε την φύση μας με όλες τις εκφάνσεις και ιδιοτροπίες αλλα και αδυναμίες..- .

Δεν πρόκειται ποτέ να υπάρξει συμφωνία συνειδητού με το υποσυνείδητο...άλλα επιτάσσει το ένα , άλλα το άλλο..!

Μόνη θα τον κάνεις τον δρόμο , μόνη σου θα διερευνήσεις και οι εμπειρίες που θα βιώσεις θα βρίσκονται σ'αυτό το δρόμο , αναπόσπαστο κομμάτι του δρόμου θα είναι και αυτές ...δια μέσου των οποίων θα μαθαίνεις και καλύτερα θα συνεχίζεις την πορεία σου...

Ακόμα και ο πόνος και το τσαλάκωμα κάποιες φορές θα αποτελέσουν για σένα -και για όλους μας...- μια διορθωτική διαδικασία για ασφαλέστερη διέλευση του δρόμου που είσαι προορισμένη να διαβείς...

Μην ρωτάς..προχώρα και ζήσε..ζήσε για σένα όμως και όχι για τους άλλους , κανείς δεν μπορεί να ξέρει καλύτερα απο σένα .. ΕΣΕΝΑ!!!

Αν ήξεραν οι υπόλοιποι γύρω σου , θα ήσαν ευτυχισμένοι και εσωτερικά ήρεμοι...για δές τους , ποιός έχει το δικαίωμα απ'όλους τους να σου πεί το τι θα κάνεις , όταν αυτά που οι ίδιοι πιστεύουν καλύτερους και ευτυχέστερους δεν του έχουν κάνει???

θα ακούς δυό φωνές και δυο ερωτήματα ταυτόχρονα στην ζωή σου , που θα αναβλύζουν απο το είναι σου..

Μου αρέσει ...η μια φωνή!

Δεν είναι σωστή για μένα , αυτή η επιλογή...η άλλη φωνή!

Ή και το αντίστροφο...

Επιθυμία και λογική σε μια διαρκή αντιπαράθεση...

Ποιός θα νικήσει , ποιός θα επικρατήσει φίλη μου???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 16:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!!
Και οι δύο μου λέτε για προσωπικές αλήθειες... και όπως είπα συμφωνώ πρέπει να το ψάχνουμε με τον εαυτό μας, μα η κατάληξη,
χμ... το "ένα με το Όλον" που πρέπει να γίνουμε ή τον εσωτερικό πραγματικό εαυτό μας που πρέπει να βρούμε,
δεν είναι κοινό? δεν είναι γραμμένο κάπου? δεν το έχει ορίσει κάπως κανείς?
Αν εγώ ψάχνω αλλού για αλλού και βρεθώ χαμένη και δεν μπορω καν να το καταλάβω?? Είναι λίγο τρομαχτικό...
Αν δεν υπάρχει ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ αλήθεια, τότε μήπως όλα αυτά είναι κάποιο προσωπικό πρόβλημα?
Εγώ δεν νιώθω ότι είναι μέσα μου αυτό που ψάχνω... ή έστω όχι όλο. Νομίζω ότι είναι μια αλήθεια που αφορά τον πραγματικό λόγο ύπαρξής μου στη Γη που είμαι σίγουρη ότι δεν είναι το γεννιέμαι/σπουδάζω/δουλεύω/παντρεύομαι - κάνω 2 παιδιά/ κ άντε γειά κόσμε.
Πιστεύω ότι όταν ζεις κάποια πράγματα, φιλίες/σχέσεις/δουλειά κτλ κ τα "χορτάσεις" χωρίς να τα απορρίπτεις βέβαια, τα απομυθοποιείς καταλαβαίνοντας πως χρειάζεσαι κάτι παραπάνω... για να είσαι πραγματικά πλήρης.
Αρχίζουν και μοιάζουν χαζά τα "τσακώθηκα με τον τάδε" , θέλω να ψωνίσω αυτό", "δεν νιώθω καλά ,δεν ξέρω γιατί"... κτλ
Μοιάζουν τόσο χαζά που καταλαβαίνεις πόσο ανούσια ήσουν... και απο την άλλη , μη ξέροντας πως πρέπει να το βρεις το ουσιαστικό, νιώθεις ένα ΚΕΝΟ...
ΟΥΦ! Το internet πάντως είναι φοβερό! Λες πράγματα που δεν μπορείς να πεις σε κανένα!!!

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 23:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλη who knows , σωστες οι "αποριες" και οι "προβληματισμοι" που εχεις καθως ολοι λιγο ή πολυ τις εχουμε ... και απο οσο εχω καταλαβει θα τις εχουμε μια ζωη χαχα

η μια και μοναδικη αληθεια που ισως μπορω να δεχτω ειναι ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ... πραγματα ΔΥΣΚΟΛΟ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ αλλα οσο το πλησιασουμε τοσο το καλυτερο ...

τωρα το θεμα ΟΛΟΝ ή εσωτερικα ή δε ξερω τι αλλο ... αναρωτιεμαι ποιος θα ειναι αυτος που θα μπορουσε να περιγραψει μεσα απο την ΔΙΚΗ του εμπειρια τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ μεσα , εξω ή δεν ξερω τι αλλο ...

προσωπικα πιστευω οτι το νοημα της ζωης ειναι οτι δεν εχει νοημα ... και μαρεσει χαχαχα

οπως και να εχει , οπως και αν το κοιταξουμε , το θεμα ειναι πως θα ΖΗΣΟΥΜΕ , πως θα περασουμε τον χρονο που εχουμε στην διαθεση μας ...


εμεις θα διαλεξουμε πως θα ζησουμε, για καποιους το... σχολειο, δουλεια, γαμος , οικογενεια και 2 παιδια παπαλλα ... ειναι αρκετα ... (δες το παρελθον , δες τους γονεις ή εαν εισαι αρκετα νεα, δες τους παπουδες ...και ισως ηταν τυχεροι καθως δεν παιδευαν τα μυαλα τους με ολα αυτα ... ισως παλι ως εξελιξη τους πρεπει να το παμε παρακατω χαχαχα) και εαν τους ρωτησεις θα σου που τι τα θες τι τα γυρευεις ... εγω μπορει μεσα απο το παραπανω να νιωθω πληρης ενω εσυ να νιωθεις φυλακισμενη ... αρα ο καθενας μας θα επιλεξει αυτο που θελει , ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ πολλες φορες μεσα απο τις προυποθεσεις που θετει η κοινωνια και ειδικοτερα η ελληνικη η οποια ευτυχως για μας εχει αλλαξει πολυ τα τελευταια χρονια !!!! (σκεψου να εισουν σε μια αραβικη χωρα , να σε παντρευαν στα 14 και να μην ειχες καμια προσβαση στη γνωση!!!, επισης σκεφτηκες ποτε εαν θα ειχες τις ιδιες αποριες εαν δεν αποκτουσες τις γνωσεις που εχεις αποκτησει ??????? )


ακουμε συχνα για καλο και κακο , για σωστο και λαθος και τα μπερδευουμε με αληθειες και αλλα , οταν ομως το ψαξεις βλεπεις οτι καλο-κακο, σωστο-λαθος , ακομη και το αληθεια-ψεμα διαμορφονεται και αλλαζουν θεσεις και πλευρες με το περασμα του χρονου ... το 1900 θα ηταν λαθος ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ...(πλακα δεν εχει? ) ... το 10000πχ το να σκοτωσω καποιον για οποιο λογο δεν ηταν καν ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ αλλα η επικρατηση του δυνατοτερου κατι εντελως φυσικο... και μας μαθαινουν για κερκοπορτες το 1453 στη κωσταντινουπολη κατι που δεν υπηρξε ΦΥΣΙΚΑ !!!! ΑΝΤΕ ΒΡΕΣ ΑΚΡΗ ΤΩΡΑ σωστα??? συμφωνω μπερδεμα ... χαχαχα

αρα η καθε "αληθεια" που θα δεχτουμε απο καποιον αλλο , εχει πολλες παραμετρους που θα την εκαναν δικη μας αληθεια ή δικο μας ψεμα ...

ΟΛΕΣ οι επιλογες κατα την αποψη μου εφοσον ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ επιλογες , ειναι αποδεκτες , το προβλημα δημιουργητε οταν κανουμε πραγματα που μας ΕΠΙΒΑΛΑΝ με διαφορουν τροπους και οχι αυτα που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θελουμε (πχ το κλασικο με τα κοριτσια που πρεπει να παντρευτουν ενα πριγκιπα και να κανουν παιδια και να ζησουν μια ωραια ζωη ως χαρωπες νοικοκυρες ... αυτο ειναι της εποχης την μητερας μου φυσικα ... τις δικη σου ισως να μην ειναι τοσο "σφιχτο" αλλα ειναι πιθανον να ειναι καπου εκει κοντα χαχα) ... και το σημαντικο ειναι να ΖΗΣΕΙΣ πραγμα επισης δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο χαχαχα

δεν υπαρχει σωστη συνταγη , θα κανεις το α μετα το β και τελος το γ και θα εχεις μια υπεροχη ζωη και θα βρεις και το νοημα ... ΤΣΟΥΚ δε παιζει ετσι ... θα κανεις τις επιλογες σου , θα φας ισως και τα μουτρα σου (τοτε εχει μεγαλυτερη αξια) θα σηκωθεις ορθια και ξανα και ξανα και ξανα ... και θα ΖΕΙΣ και οτι ΖΕΙΣ θα ειναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ !!!

τωρα απο εκει και περα παντα κατα την αποψη μου , εχει να κανει κυριως με την φυση σου , αλλα και με τις γνωσεις που θα αναζητησεις , και οταν λεω η φυση σου , εννοω οτι εαν απο μεσα σου (εχει κατασκευαστει ετσι ο εγκεφαλο σου) ψαχνεις ενα ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ που σου δινει λογο υπαρξης κτλπ ... εαν παλι δεν νιωθεις αυτη την αναγκη τοτε δεν θα χρειαστεις κανεναν ανωτερο ΣΚΟΠΟ ... και φυσικα δεν ειναι ασπρο μαυρο αλλα υπαρουν και ολες οι ενδιαμεσες αποχρωσεις ... σε ολα αυτα θα παιξουν ρολο και οι γνωσεις και οσα γνωρισεις-κατανοησεις αλλα και πως θα τα συνδιασεις ολα αυτα ...πως θα τα επεξεργασεις και τι θα σου αφησουν μεσα σου ... σε ολα αυτα δεν υπαρχει μεθοδος ... κατα την αποψη μου ειναι η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ σου τετοια που θα σε οδηγησει εκει που ειναι να πας ...

εγω προσωπικα μεσα απο τις διαφορες φασεις που εχω περασει , δεν νιωθω την αναγκη να υπαρχει κατι μετα τον θανατο μου , ουτε την αναγκη να ειμαι δημιουργημα με σκοπο και ρολο ... αυτο ομως δεν παει να πει οτι ολοι το δεχονται ετσι , ουτε οτι αυτο που αποδεχομαι εγω αποτελει ΑΛΗΘΕΙΑ ... αυτο ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ γιατι κανεις δεν γυριζει πισω να μας πει τι ΕΓΙΝΕ χαχαχαχα απλα υπαρχει η αισθηση , υπαρχει η γνωση , υπαρχουν διαφορα στοιχεια που ο καθενας δεχετε-αποδεχεται και βγαζει τα ΔΙΚΑ του συμπερασματα !!!!


παραξενα ακουγεται ? ναι εχεις δικιο ... αλλα δεν ειμαι και ο καλυτερος που θα σου περιεγραφε κατι τετοιο ... οποτε εαν δεν βγαζεις νοημα ... σβυστο .. ξεχνα το χαχαχα

ναι πραγματα στο ιντερνετ μπορεις να πεις πολλα ... ΓΙΑΤΙ ομως? χμμμ για πες γιατι δεν μπορεις να τα πεις ΑΥΤΑ σε αλλους ?


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 27/01/2010 00:16:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy