ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 01:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναί φίλε μου Πλάτωνα, πάλι εδώ, παρεούλα να τα λέμε...

Καλέ μου φίλε, είμαι απο εκείνους τους "παράξενους" ανθρώπους (βλέπεις κάποιοι κάπου κάποτε αναρωτήθηκαν αν είμαι ΦΑΝΤΑΣΜΑ!!!), που ΠΟΤΕ και σε οτιδήποτε έχω παραθέσει, ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ...
Κατ'επέκταση ούτε και το ΑΛΑΘΗΤΟ...
Το ερωτηματικό λοιπόν περισεύει, μιάς και σε ότι παραθέτω είναι οι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ και τίποτα παραπάνω...
Θεωρώ δε ότι έχω παραθέσει πολλάκις και συχνάκις τη πίστη μου ότι είναι ΦΑΙΔΡΟ και ΑΝΟΥΣΙΟ ΛΟΓΟΥ να αναφερώμαστε σε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ...
Τα ΠΑΝΤΑ έιναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ...

Και αυτή η υποκειμενικότητα είναι το αποτέλεσμα της ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΟΣ ΤΗΣ ΜΟΝΑΔΟΣ...
Ας την πούμε ΑΛΗΘΕΙΑ...
Πόσες ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;;;
Μα ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ η οποία όμως δεν γίνεται αντιληπτή απο ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΙΔΙΟ...
Αρα η οπτική (για να μην μπώ σε Αποκρυφιστικούς λόγους και αιτίες) που θωρεί τα πράγματα ο παρατηρητής του δίνει τη ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ...
Και αυτή να ξέρεις τη ΣΕΒΟΜΑΙ...

Στο θέμα λοιπόν της Επίγνωσης και με τον ανάλογο τρόπο που ο Κρισναμούρτι τη παρουσιάζει με βρίσκει "αντίθετο", πράγμα που ΚΑΙ ο ίδιος ο Κρισναμούρτι θα το χαιρόταν....

Αυτό λοιπόν που παρέθεσα είναι αυτό που η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΟΠΤΙΚΗ μου φανερώνει και ειληκρινά δεν με απασχολεί το ΤΙ ΘΕΩΡΕΙ Ο ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ Επίγνωση, αλλά το ΠΩΣ μπορεί να μηδαμεινότητά μου να ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ.....

Εάν μου επιτρέπεις να σχολιάσω αυτό που λές ότι λέει ο Κρισναμούρτι ως ΕΠΙΓΝΩΣΗ...

quote:
Επίγνωση είναι η σιωπηλή και χωρίς εκλογή παρατήρηση εκείνου που ΕΙΝΑΙ. Μέσα σε αυτή την επίγνωση, το πρόβλημα ξετυλίγεται, και έτσι κατανοείται πλήρως και εντελώς!

Τι είναι εκείνο που ΕΙΝΑΙ;;;
Και η ΕΚΛΟΓΗ;;;
Και πώς θα μπορούσε εκείνο που ΕΙΝΑΙ αν παρουσιάζει σε εκείνο που ΦΑΙΝΕΤΑΙ "πρόβλημα";;;;
Το ανάποδο θεωρώ ότι γίνεται....

Ο ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ είναι που ως κακέκτυπο αντίγραφο του ΚΟΣΜΟΥ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ παρουσιάζει "ανωμαλίες" και "προβλήματα"....
Το αποτέλεσμα του "προβλήματος", μαζί με το "πρόβλημα" είναι στο ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΟ Κόσμο και δημιουργήται όταν ο ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΣ, αδυνατόντας να κατανοήσει "παραπέρα" τον Κόσμο του ΕΙΝΑΙ έναν κόσμο που και μόνο η λέξη "πρόβλημα" φαντάζει αστεία....

Επόμενο είναι λοιπόν, κατα τα λεγόμενα σου που είναι τα λεγόμενα του Κρισναμούρτι, ΕΑΝ καταφέρει ο ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΣ και ΑΠΑΛΛΑΓΕΙ απο τις ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΥΝΑΣΤΕΥΟΥΝ και επίσης ΑΔΕΙΑΣΕΙ απο οποιοδήποτε "σκουπίδι" φέρει μαζί του, ΤΟΤΕ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ "...το πρόβλημα ξετυλίγεται, και έτσι κατανοείται πλήρως και εντελώς!"

Μια βασική παράμετρος που συνηθίζω να θέτω, είναι κατά πόσο το "πρόβλημα" είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ...
Δηλαδή ο ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΟΣ κόσμος, είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ;;;;

Ο Κρισναμούρτι, πράγματι γύρω απο αυτά ΜΠΟΡΕΙ να αναλώθηκε...
Ο λόγος είναι απλός (πάντα απο τη δική μου οπτική)...
Αυτό που περιέγραψε με λόγια ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ, είναι τα ΤΕΣΣΕΡΑ ΠΡΩΤΑ ΣΤΑΔΙΑ του οκτάσκαλου Γιόγκα...
Τα 4 αυτά πρώτα σκαλοπάτια, τα οποία και είναι απο τα ΠΙΟ ΕΦΙΚΤΑ για τον ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ, είναι που προετοιμάζουν για το ΠΕΜΠΤΟ αυτό της ΑΠΟΚΟΠΗΣ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ (Pratyachara - Πρατιακάρα)...

Φυσικά εσύ μπορείς να αναλόνεσαι σε ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ και να μένεις ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...
Εμένα ΟΥΔΕΠΟΤΕ αυτό με ενδιέφερε...
Με ενδιέφερε ΚΑΙ ενδιαφέρει αυτό που ΕΝΟΟΥΣΕ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ Ο Κρισναμούρτι και αυτό είναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΟΠΤΙΚΗ που την παρέθεσα ΗΔΗ....

Τώρα για το ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥ ΗΛΙΚΙΑ, δεν θα ήθελα να μπώ σε βάθος...
Εσύ λές ότι η μάνα του το εγκατέληψε, ενώ η μηδαμεινότητά μου ότι το αφαίρεσαν απο τη μάνα του...
Το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ είναι το ΙΔΙΟ...
Μεγάλωσε ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΣΤΟΡΓΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ...

Τώρα ΑΝ η Μπέζαντ, ο Λέντμπίτερ κλπ τον μεγάλωσαν ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, αυτό θα πονέσει πολλούς και δεν θέλω να στεναχωρίσω κι'άλλο τους φίλους μου (και πάλι δεν αναφέρομαι σε εσένα φίλε μου)...
Θυμάμαι ότι κάποτε ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, έπρεπε να ανήκω κάπου γαι να ΓΝΩΡΙΖΩ την ΑΛΗΘΕΙΑ....
Ας μην ξαναξεκινήσουμε την ίδια ιστορία....
Πάντως ΕΧΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ για ΤΟ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ...

Στο θέμα του Σωκράτη τώρα... (πώς τα καταφέρνουμε και τα συνδιάζουμε όλα αυτά!!!!!!!!!)
'Οταν επισκέφτηκε την Αθήνα ο Αναξαγόρας, ΕΠΕΙΣΑΝ οι μαθητές του Σωκράτη να πάνε στην αγορά να ακούσουν τον Ιωνα Φιλόσοφο...
Πράγματι έτσι και έγινε...
Πήγαν κάθησαν και μόλις ο Αναξαγόρας ξεκίνησε να μιλά λέγοντας: "Στην ΑΡΧΗ τα σωματίδια της ύλης ήταν αναμίκτα (ομού πάντα χρήματα ήν), Τότε ο ΝΟΥΣ ήρθε και τα έβαλε σε ΤΑΞΗ..."

Τότε ο Σωκράτης σηκώθηκε να φύγει. Οι μαθητές του αναρωτήθηκαν για το ΑΝ αυτά που έλεγε ο Αναξαγόρας ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΑ;
Και ο Μεγάλος Δάσκαλος, απάντησε: Μα ΦΥΣΙΚΑ ΣΩΣΤΑ ΕΙΝΑΙ, πράγματι ο άνθρωπος αυτός ΓΝΩΡΙΖΕΙ...

Τι θέλω να πώ με αυτό;
Μα ότι ΦΥΣΙΚΑ και πρέπει να συνδιαλεγόμαστε με ΟΛΟΥΣ και απο ΟΛΟΥΣ έχουμε να λαμβάνουμε κάτι...
Αυτό τουλάχιστον ΔΙΚΑΙΑ, μη μου το αρρνηθής φίλε μου...
Πολλές φορές έχω ανακαλύψει ΤΡΟΦΗ όπως είπες εκεί που ΠΑΡΑΜΑΤΙΚΑ δεν το περίμενα....

Με ρώτησες αν δέχομαι τα δύο είδη ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ...
Επόμενο δεν είναι όταν κάνω το διαχωρισμό σε Κόσμο του ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ και σε Κόσμο του ΕΙΝΑΙ;;;

Στο κομμάτι που αναφέρεσαι με ΛΟΓΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ στο πώς φτάνουμε κάπου και τι είναι ΑΛΗΘΕΙΑ, νομίζω πώς ΗΔΗ το έχω θίξει πιό πάνω...
Αν έχεις ενστάσεις και σε αυτό, ευχαρίστως να σε ακούσω...

Την ΑΛΗΘΕΙΑ λοιπόν την ψάχνω ΠΑΝΤΟΥ...
Για τον ΝΟΥ που αναφέρεις, συμφωνώ μόνο αν μιλάς για τον ΝΟΥ που ανάφερε ο Αναξαγόρας...
Αν μιλάς για εκείνον τον ΥΠΗΡΕΤΗ που έχει κάνει κατάληψει στον θρόνο του Ανθρώπου και τον ΔΟΙΗΚΕΙ, τι να πώ....
Κοίτα μόνο τον κόσμο γύρο σου, και πές μου ΤΙΜΙΑ αν σου αρέσει το αποτέλεσμα του ΝΟΥ και της ΛΟΓΙΚΗΣ ΤΟΥ....

Η ΑΡΧΗ όπου είναι και το ΤΕΛΟΣ δεν είναι φίλε μου ο ΝΟΥΣ του Ανθρώπου...

Την καλησπέρα μου...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 08:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε Κελσε!

Τι παράξενη στα αλήθεια που είναι η Ζωή. Διαβάζοντας το τελευταίο Ποστ, μου φάνηκες σαν ένα παιδάκι που έκανε την αταξία του, και προσπαθεί να το κρύψει από τους γονείς, παρότι είναι φανερό τι έκανε! Με το συμπάθιο πάντα φίλε μου, μιας και μπορούμε να συζητήσουμε σε ένα επίπεδο, ας τα δούμε λίγο καλλίτερα!

Γνωρίζεις πιστεύω τι είναι η διαφοροποίηση. Είναι ένα γεγονός μέσα στην πολλαπλότητα της φύσης. Να μην μακρηγορώ, ένας σπόρος σιταριού θα δώσει σιτάρι, δεν θα δώσει ρύζι ούτε καλαμπόκι, είτε το αλέσεις είτε το φυτέψεις, και περιμένεις να θερίσεις!

Κατά τον ίδιο τρόπο στη Φιλοσοφία, δεν μπορείς να διαφωνείς με τον Κ και μετά να λες ο Κ εννοούσε και πίστευε, ότι λέω εγώ! Όχι μόνο δεν είναι Τίμιο, μα φαίνεται στα μάτια μου τουλάχιστον….παιδαριώδες, έστω και μέσα στην υποκειμενικότητα σου!

Δεν θα εξηγήσω τι ήθελε να πει ο Κ, γιατί σέβομαι κάτι που ο ίδιος ζήτησε…να μην ερμηνεύει κανείς το λόγο του, επομένως…. έτσι και θα συνεχίσω, αν αναφέρομαι σε αυτόν θα βλέπεις το λόγο του…. με BOLD γράμματα!

quote:
Τώρα για το ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥ ΗΛΙΚΙΑ, δεν θα ήθελα να μπώ σε βάθος...
Εσύ λές ότι η μάνα του το εγκατέληψε, ενώ η μηδαμεινότητά μου ότι το αφαίρεσαν απο τη μάνα του...
Το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ είναι το ΙΔΙΟ...
Μεγάλωσε ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΣΤΟΡΓΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ...

Δεν είπα ποτέ πως τον εγκατέλειψε, απλά επειδή η ψυχή αφήνει το σώμα, έγραψα έφυγε, αντί για Πέθανε όταν ήταν o ιδιος 10 ετών. Ο Leatbeater τον βρήκε στα 14…. μα βλέπω πως δεν τα γνωρίζεις, παρότι έχεις ασχοληθει με την Θεοσοφία!!! Ελπιζω οι πληροφορίες που έχεις να μην προέρχονται από τους ίδιους που ανακήρυξαν τους εαυτούς τους Απόστολους!!!!... μόλις άρχισε να μιλάει!!. Παρέθεσετες ελεύθερα, από εμένα πρόβλημα ουδέν….Ίσως μάθω κάτι ακόμα. Ένα παιδί δέκα ετών, έχει γνωρίσει την Στοργή της μάνας…

Γράφεις στο Τέλος

quote:
Η ΑΡΧΗ όπου είναι και το ΤΕΛΟΣ δεν είναι φίλε μου ο ΝΟΥΣ του Ανθρώπου...

Εγραψα,

quote:
Αυτό που με ενδιαφέρει πρωταρχικά, είναι πως λειτουργεί ο ΝΟΥΣ, και όχι με το τι καταπιάνεται.
Έτσι μόνο φτάνεις στην ΑΡΧΗ…που είναι και το ΤΕΛΟΣ…για να είμαστε σε συντονια με τους δάσκαλους, (που δεν είναι δικοί μου), Χριστό, Σωκράτη, Ηράκλειτο, Βούδα Κρισναμουρτι...και λίγοι ακόμα.

Πιστεύω να διέκρινες τουλάχιστον πως οι παραπάνω διδάσκαλοι ασχολήθηκαν κυρίως με την ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ του ΕΑΥΤΟΥ, καθένας φυσικά με τον τρόπο του… Η κατανόηση της λειτουργίας του ΝΟΥ, είναι η κατανόηση του ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ λοιπόν, και το θεωρώ πολύ πιο σπουδαίο από όποια ΓΝΩΣΗ (με ότι καταπιάνεται ο ΝΟΥΣ)….για να φτάσεις στην ΑΡΧΗ…που είναι και το ΤΕΛΟΣ….

Έγινα καταΝΟΗΤΟΣ ΤΩΡΑ?

Άφησα στο τέλος τον κόσμο του ΕΙΝΑΙ και ΤΟΥ φαίνεσθε! Ο λόγος είναι πως δεν θα γράψω, μιας και έβγαλες τόσο εύκολα Κ.Ο τον κρισναμουρτι!!!.. τα λόγια μου θα υπολογίσεις, όταν λες πως αναλώνουμε σε ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ και μένω εκεί….!!!

Μα Φιλε Κελσο, το καλοκαίρι θα περάσω να πιούμε ένα ΚΑΦΕ! Το πρώτο πράγμα που θα κάνω, είναι να σου δώσω μια γροθιά στο μάτι! Αν τυχόν παραπονεθείς, θα σου υπενθυμίσω πως ο Κόσμος δεν είναι Πραγματικός γιατί εσύ μου το δίδαξες… επομένως ούτε η ΜΠΟΥΝΙΑ ΜΟΥ!

Τότε θα ξαναμιλήσουμε για Είναι και για Φαίνεσθε!


Ρίξε ξανά μια ματιά στου αλλου (ΣΟΥ) δασκαλου τα λεγόμενα….

quote:
22.Ο Ιησούς, βλέποντας τα βρέφη να θηλάζουν, είπε στους μαθητές,' αυτά τα βρέφη που θηλάζουν, είναι σαν εκείνους που εισέρχονται στην Βασιλεία.
Και οι μαθητες ρωτησαν,'και εμεις αν ειμαστε βρεφη,θα εισελθουμε στην Βασιλεια?'
Ο Ιησους απαντησε,' οταν κανετε τα δυο ενα, οταν κανετε το εξω οπως το μεσα και το μεσα όπως το έξω, και το ανω οπως το κατω και το αντιστροφο,οταν κανετε το αρσενικο και το θηλυκο ενα και το αυτο,ετσι που το αρσενικο να μην ειναι μονον αρσενικο,και το θηλυκο να μην ειναι μονον θηλυκο,οταν διαμορφωσετε οφθαλμους στη θεση του οφθαλμου,χερι στη θεση του χεριου,ποδι στην θεση του ποδιου και εικονα στην θεση της εικονας,τοτε θα εισελθετε στην Βασιλεια.

Απο το αποκρυφο ευαγγελιο του θωμα.

Ας εσπισουμε φιλε κελσε, πως οι Εγκεφαλοι δεν θα εχουν διαφοροποιηθει και τοσο...!!!

quote:
18. Οι μαθητές είπαν στον Ιησού. Μας λες πως θα λάβει χώρα το τέλος μας? Ο Ιησούς απάντησε. Μήπως γνωρίσατε την ΑΡΧΗ και αναρωτιέστε για το ΤΕΛΟΣ? Αλήθεια, όπου είναι η ΑΡΧΗ εκεί είναι και το ΤΕΛΟΣ. Ευτυχής είναι αυτός που φτάνει στην ΑΡΧΗ, διότι θα γνωρίσει και το τέλος και δεν θα δοκιμασθεί στους ΘΑΝΑΤΟΥΣ!!

Να σου θυμησω και το δυχτι με τα ψαρια? Κρατησε το μεγαλυτερο... και αφησε τα υπολοιπα?

Καλημερα Κελσε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 10:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου φίλε Πλάτωνα....

Μπορείς (άλλωστε αυτό πράτεις) να μένεις στα ΛΟΓΙΑ των αποκαλλούμενων ΑΥΘΕΝΤΙΩΝ... Είναι ένα ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ...

Δεν θα σου αναλύσω την ΑΙΤΙΑ που ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ αντιλαμβάνομαι...
Οχι, αυτό μπορείς να μας το εξηγήσεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, αν θές και αν μπορείς φυσικά...

Προσπαθείς να βάλεις κάτω απο το ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ τα γραφώμενά μου...
Δυιλίζεις τα ΠΑΝΤΑ, ακόμα και τους κώνοπες αλλά αφήνεις τις καμήλες να τις ΚΑΤΑΠΙΝΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ!!!!
Μεγάλο στομάχι πρέπει να έχεις φίλε μου....

Τι θέλει να πεί ένα παιδάκι με αυτό;;;;
ΝΑΙ διαφωνώ (το ξαναλέω) με τον ΟΡΙΣΜΟ που ΑΤΥΧΩΣ (υποκειμενική κρίση ΚΑΙ αντίληψη) έδωσε ο Κ. (κάτι απο μεγαλομανία Ναπολέοντα διακρίνω), ως ΕΠΙΓΝΩΣΗ για όλα όσα παρέθεσε και είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ Ο ΟΡΟΣ...
Ξαναδίβασε τον ορισμό σε ένα λεξικό του ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ και ύστερα εδώ είμαι να μου πείς ότι έκανα μια παιδική αταξία...

Αυτα ως ΠΡΩΤΗ ΕΙΚΟΝΑ....
Αλλά επειδή ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΩ, είπα να σου δείξω ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ Κρισναμούρτι, μιάς και υπέθεσα ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ...
Να σου δείξω ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝΕΤΑΙ, αυτό που θέλησε να πεί ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ "Επίγνωση"...

Και αυτό ΕΠΡΑΞΑ...
ΕΞΗΓΗΣΑ όχι τα λεγόμενά του, αλλά τον τρόπο μέσα απο τα λεγόμενά του φτάνει σε αυτό που λέγεται "ΑΠΟΚΟΠΗ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΕΩΝ" δηλαδή στην Πράτιακάρα...
Ελπίζω να ζητήσεις συγγνώμη που με αποκάλεσες ΑΤΙΜΟ και μάλιστα ΑΤΙΜΟ προσπαθόντας να ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΩ τα λόγια του...
Μόνο αυτό δεν έκανα...
Αλλά ξέχασα, τις αυθεντίες δεν τις ακουμπάμε, μιάς και το ζήτούν οι ΙΔΙΟΙ!!!!

'Αλλοι λένε 12 ετων (ο νοών νοήτω) άλλοι λένε 2 ετών, άλλοι λένε 10, άλλοι λένε 14 κλπ κλπ κλπ...
Κοίταξε λίγο ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΜΜΜΑΤΑ...
Θυμίσου ότι ο Λέντμπίτερ και η Μπέζαντ στα μάτια του μικρού ΧΩΡΙΣ ΜΑΝΑ Κρισναμούρτι ΒΡΗΚΑΝ ΤΟΝ ΜΕΣΣΙΑ ΤΟΥΣ!!!!
Για να αποδείξουν τη θέση τους, ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ....
Αστη την ιστορία αυτή, "βρωμάει" και δεν θα κάνει καλό σε κανέναν και πολύ περισσότερο σε εκείνους που στα κείμενα του Κρισναμούρτι βρήκαν ένα στήριγμα, μια ελπίδα για το ΑΥΡΙΟ...
Δεν θέλω να κάνω αυτό που κάνουν ανεγκέφαλοι ξερόλες για τα στηρίγματα "άλλων" ανθρώπων, είτε λέγοντε Βούδδας, είτε Κρίσνα, είτε Πλάτωνας, είτε Μωάμεθ, είτε Ιησούς, είτε Σιμεόν Μπέν Γιοχάϊ κλπ κλπ κλπ.

Αναφέρεις το εξής ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΣΟΥ, που φυσικά μέσα απο την δική σου ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ το αντιλαμβάνεσαι ώς ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΚΑΝΟΝΑ για όλους :

quote:
Η κατανόηση της λειτουργίας του ΝΟΥ, είναι η κατανόηση του ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ

Χμμμμ κάτι απο το περίφημο Cogito Ergo Sum (Σκέφτομαι ΑΡΑ υπάρχω) μου θυμίζει το αξίωμά ΣΟΥ και φυσικά όπως ΗΔΗ έχεις καταλάβει είμαι αντίθετος σε αυτού του είδους τη φιλοσοφία...

Ο εαυτό σου είναι ο Νούς σου!!!!!!!
Ε, τότε ξάπλωσε για καμιά 50αρία συνεδρίες στη πολυθρόνα του "ψυχαναλυτή" (εντελώς λάθος ο όρος) και τότε θα έχεις μια ΠΛΗΡΗ ΕΙΚΟΝΑ του ευατού ΣΟΥ....
Φίλε μου, τώρα εσύ είσαι που γίνεσαι αφελέστερος των παιδιών, να νομίζεις ότι ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΣΟΥ είναι ο ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, εκτός και αν εννοής κάτι διαφορετικό απο τη σχέση ΝΟΥ - ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ (όπως κάνει και ΠΑΛΙ λανθασμένα η επιστήμη) πράγμα που ΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ μπορούμε εκεί πάνω να συζητήσουμε...

Αναφέρεις κάτι "Κ.Ο" ότι έκανα στο Κρισναμούρτι, αλλά δεν κατάλαβα τι του έκανα...

Και τώρα για το περίφημο χαιρετισμό σου, όταν θα πίνουμε ΚΑΦΕ...
Εάν το καταφέρεις, θα αποδέιξεις στον ευατό σου ότι ο ΚΟΣΜΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ;;;
Εάν το πετύχεις, τι ΕΣΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ;;;;
Γιατί εγώ και μόνο απο το "επιχείρημα" κατάλαβα ΗΔΗ...

Και σε βλέπω να παραθέτεις αποσπάσματα απο το Ευαγγέλιο του Θωμα...
Μάλισταααααα....
Εχω ΞΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ περί του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ και ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ νοήματος όχι μόνο των Ευαγγελίων, αλλά όλων των ΣΚΕΨΕΩΝ, ΛΟΓΩΝ, ΠΡΑΞΕΩΝ κάθε μεγάλου Διδασκάλου (ΜΟΥ)...
Εσύ μένεις στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, περιμένεις να σου πώ ότι κάνεις λάθος;;;;
Αυτό μπορείς, αυτό καταΝΟΗΕΙΣ...

Στο θέμα ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ, παρέθεσα μερικές σκέψεις μου επάνω σε αυτά τα κείμενα...
Το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ έπραξα και στο παρόν με τον Κρισναμούρτι...
Μη προσπαθής να ΠΕΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ για το δίκιο του λόγου σου...

Κάνεις όμως και ακόμα ένα "λάθος", λάθος που κάνουν όλοι εκείνοι που ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΑ ΚΡΙΝΟΥΝ....
Στο 18ο απόσπασμα που παράθεσες, ΠΡΙΝ ΑΥΤΟΥ, υπάρχει το 17ο (φυσικό δεν είναι;;;)
Τι λέει το 17ο φίλε μου Πλάτωνα;;;
Παράθεσέ μας το 17ο και έτσι ΑΛΛΑΖΕΙ η εικόνα που παρουσίασες στο 18ο....
Μα καλά, γιατί το κάνεις αυτό;;;
Τι ΝΟΜΙΖΕΙΣ πώς πετυχαίνεις;;;;

Και αν σε προβλημάτισα, παράθεσε ΚΑΙ το 19ο (επόμενο του 18ου) απόσπασμα που έτσι έχεις ΠΛΗΡΕΣΤΕΡΗ ΕΙΚΟΝΑ....
Και για ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΛΗΡΕΣΤΕΡΗ ΕΙΚΟΝΑ, παράθεσε το 21ο απόσπασμα του ίδιου Ευαγγελίου...

Σε βλέπω να προωθής τα πράγματα ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟΝ ΙΗΣΟΥ...
Θέλεις να μιλήσουμε για το Ιησού;;;;

Το ΔΥΧΤΙ δεν το έχω ανάγκη...
Το ΔΥΧΤΙ καταστρέφει τον θαλάσσιο πλούτο ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΝ, δεν ξέρουν να το χειριστούν...
Είναι σα να μου λές, να πάμε να κυνηγήσουμε μπεκάτσες με μπαζούκα!!!!

Την καλημέρα μου φιλόσοφε Πλάτωνα, ένα ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΑ....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 14:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σε είπα Άτιμο. Είπα δεν είναι Τίμιο να μην αναγνωρίζεις τον Κ, μα από την άλλη να δίνεις την προσωπική σου εξήγηση για το τι είπε, μιας και δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις ΕΝΑ μόνο βιβλίο του…

Μήπως ξέρεις τη σημαίνει στην Ορολογία του Κ Νους? (Mind)

Εντάξει φίλε Κελσό. Με έπεισες για ένα τουλάχιστον πράγμα. Πως δεν σου αρέσει ο Κρισναμουρτι. Είναι δικαίωμα σου, το δέχομαι, όπως είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει.

Θα σου υπενθυμίσω μόνο τι ζητά από τους αναγνώστες.

Μην πιστεύετε τι σας λέω! Μπορεί να είμαι αλαζόνας, ψεύτης, να σας κοροϊδεύω! Εξετάστε!

Αυτό έκανα…τίποτα περισσότερο!

Ότι και να πούμε το θεωρώ περιττό, από τη στιγμή που γράφουμε σε ένα Φόρουμ Κρισναμουρτι, και ο ένας από τους δυο δεν δέχεται την πνευματικότητα του…μιας και λες πως Βεσαντ και Λεατβιτερ, το έκαναν για την αυτοπροβολή τους!

Με άλλα λόγια, όποιον και να βάζανε εκεί…στο τέλος θα έλεγε ότι είπε ο Κρισναμουρτι…χμμ!! Δεν είναι και άσχημο αυτό, μάλλον πολύ ελπιδοφόρο…. για την ανθρωπότητα!

Τέλος πάντων, αφού είσαι τόσο σίγουρος πως μένω στα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ, τι άλλο να πούμε, από το να ευχηθούμε ο ένας στον άλλο καλή ψυχοπνευματικη συνεχεία, *(πρόσεξες ευχή?) και να καθησυχάσουμε το φόρουμ πως δεν τσακωνόμαστε….

Προς χάριν του ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ φίλε μου…. ΣΥΓΝΩΜΗ για ότι είπα και σε πείραξε!

Πλατωνας, σκεπτομενος και μη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 20:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε μου Πλάτωνα...
quote:
"...και να καθησυχάσουμε το φόρουμ πως δεν τσακωνόμαστε..."

Μακάρι ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ, αν όλοι οι "τσακωμοί" να ήταν σαν και τον "δικό μας" φίλε μου...
ΜΑΚΑΡΙ.....

Αλλα φυσικά και δεν μπορέι να γίνει αυτό για 2 λόγους...
1ον Γιατί ΔΕΝ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ...
2ον Γιατί εκείνοι που τσακώνοντε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο Πλάτωνας και ο Κέλσος...

Θεωρώ ότι έκανες ένα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ λάθος φίλε μου...
ΠΟΥΘΕΝΑ δεν είπα ότι ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ Κρισναμούρτι... ΠΟΥΘΕΝΑ...
Αυτός είναι και ο λόγος που ασχολούμαι με όσα είπε....

Απλά όπως με ΟΛΟΥΣ έχω μια υποκειμενική κρίση ΚΑΙ το έχω αποδείξει αυτό, δεν καταλαβένω το ΓΙΑΤΙ θα έπρεπε να εξαιρεθεί ο Κρισναμούρτι;;;
Μάλιστα ακολουθώ ΠΙΣΤΑ τα όσα ζήτησε απο τους ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ και που τόσο ευγενικά μας το υπενθύμησες καλέ μου φίλε...

quote:
Μην πιστεύετε τι σας λέω! Μπορεί να είμαι αλαζόνας, ψεύτης, να σας κοροϊδεύω! Εξετάστε!

Ε, αυτό έκανα και έσπευσες αμέσως να βγάλεις συμπεράσματα, πράγμα που στην αρχή της συζήτησής μας μου ζήτησες ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΒΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΑ...

Δεν κατάλαβα αν είναι ρητορικό το ερώτημά σου περί του ΝΟΥ (Μind)...
Πάντως στην Μπαγκαβάτ Γκιτά, η λέξη ΝΟΥΣ είναι ένα ΥΛΙΚΟ λεπτοειδές στοιχείο, το οποίο ΑΝΑΛΥΕΙ, ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ή ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ τα μηνύματα ή ερεθίσματα που παραλαμβάνει απο τις ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ, δηλαδή τη ΛΟΓΙΚΗ...

Θα μπορούσα να σου αναπτύξω ΣΕΛΙΔΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ απο την Μπαγκαβάτ Γκιτά που όπως ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ τις αντιλαμβάνομαι έρχοντια και στηρίζουν τις θέσεις μου, τόσο στο θέμα του ΝΟΥ, ΛΟΓΙΚΗΣ, όσο και στο θέμα τςη ΠΛΑΝΗΣ (Maya) του Κόσμου που θεωρείς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...
Μια ΠΡΑΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ απο στους 4 κανόνες που παράθεσε για να μπεί κάποιος στην ΑΤΡΑΠΟ, στο ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ βιβλίο του "Στα πόδια του Διδασκάλου".
Είναι ο 2ος εκείνος που λέει:
"Η απόσπασις (απο το ΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ)"
Αλήθεια τι να εννοούσε, ΑΝΑΡΩΤΙΘΗΚΕΣ;;;

Το συμπερασμά σου, αυτό που έχει να κάνει με τον ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ θα είχε τη τύχη του Κρισναμούρτι στα χέρια της Μπεζάντ και του Λέντμπίτερ, είναι ΑΚΡΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ και χαίρομαι που κατέληξες εσύ σε αυτό...
Αν το εξέφραζε η μηδαμεινότητά μου, ποιός ξέρει τα άκουγα....

Την ευχή σου την ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΦΩ για ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...
Αυτό έχει ανάγκη ο Κόσμος για να γίνει ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ...
'Ολα τα άλλα είναι ΠΕΡΙΤΤΑ που μας αναγκάζει ο Μεγάλος Δυνάστης να τα έχουμε ΑΝΑΓΚΗ....

Την καλησπέρα μου απο την Αθήνα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 21:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν ημουν μικρος,εβλεπα τον Σρι Κρισνα με το φλαουτο,οπως απεικονειζεται απο τους Ινδουιστες,γιατι η μητερα μου ηταν αφοσιωμενη στον Σρι Κρισνα.
Οταν μεγαλωσα και συναντηθηκα με τον επισκοπο Ληντμπητερ και την θεοσοφικη Εταιρεια,αρχισα να βλεπω τον Διδασκαλο Κουτ Χουμι,και παλι στην φορμα που τον εβαζαν εμπρος μου,η πραγματικοτητα δηλ.απο την δικη τους οπτικη γωνια,και ως εκ τουτου,ο Κουτ Χουμι,ηταν για μενα το τελος.
Αργοτερα καθως μεγαλωσα,εβλεπα τον Κυριο Μαιτρεγια.
Αυτο συνεβη πριν απο 2 χρονια,στην μορφη που τον εβαζαν εμπρος μου.
Τωρα τελευταια βλεπω τον Κυριο Βουδδα,και ειναι απολαυση και δοξα να ειμαι μαζι Του.
Με εχουν ρωτησει τι εννοω με την λεξη 'Αγαπημενος'.θα δωσω μια ερμηνεια και θα κανω μια εκτιμηση,που μπορειτε να την ερμηνευσετε οπως θελετε.
Για μενα ,ο Αγαπημενος,ειναι τα παντα,ειναι ο Κουτχουμι,ο Κρισνα,ο Μαιτρεγια,ο Βουδδας,και ακομη περισσοτερα περα απο αυτες τις μορφες.
Τι σημασια εχει το ονομα που του δινετε?
Αυτο που σας προβληματιζει ειναι το αν υπαρχει ενα τετοιο προσωπο οπως ο Παγκοσμιος Διδασκαλος ,στο σωμα καποιου Κρισναμουρτι,ομως κανεις στον κοσμο δεν θα σκοτιζοταν για ενα τετοιο ερωτημα.
Ειναι κριμα που χρειαζεται να το εξηγησω,πρεπει ομως.
Ηθελα να ειμαι οσο το δυνατον πιο αοριστος και αυτο εκανα.
Ο Αγαπημενος μου,ειναι οι ανοιχτοι ουρανοι,τα λουλουδια,καθε ανθρωπινη υπαρξη.
Μεχρι να μπορεσω να πω με βεβαιοτητα,χωρις καμμια υπερμετρη εξαψη η υπερβολη με σκοπο να πεισω τους αλλους,οτι ειμαι ΕΝΑ με τον Αγαπημενο μου,ποτε δεν μιλησα.
Μιλουσα πιο πριν με αοριστες γενικοτητες,που αρεσαν στον καθενα.
ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ,ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ,οχι για να σας εντυπωσιασω με την αυθεντια μου η για να ασκησω εξουσια πανω σας,ουτε για να σας πεισω για το μεγαλειο μου η το μεγαλειο του Παγκοσμιου Διδασκαλου,αλλα ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΝΟΥ ΣΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΑΝ ΠΩ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΛΕΩ,ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΟΙΩΘΩ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ.
Εχω βρει αυτο που λαχταρουσα,ΕΧΩ ΕΝΩΘΕΙ,ετσι ωστε απο εκει και περα να μην υπαρχει χωρισμος,επειδη οι σκεψεις,οι επιθυμιες μου και οι λαχταρες μου-αυτες του προσωπικου εγω-εχουν καταστραφει.
Ο Αγαπημενος μου ειναι σε καθε ζωο,καθε φυλλαρακι χλοης,καθε ανρωπο που υποφερει,καθε ατομο.

Απο ομιλια του Κρισναμουρτι,το 1927.
Και βεβαια αφιερωνεται με εκτιμηση,στον ουροβορο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 21:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενταξυ φιλε Κελσε..

Εύχομαι να είναι αλήθεια όσα λες για τον Κ, μιας και σε έχω δει να αναφέρεσαι ανοιχτά σε πολλούς άλλους... σαν Δάσκαλους, όπως η Βλατβασκυ, ο Πυθαγόρας, ο Giordano, μα και πολλούς ακόμα, ακόμα και να μεταφέρεις αυτούσια μηνύματα τους, μα στο Τοπικ που άνοιξε ο ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ….φαίνεται καθαρά εξ αρχής η προσωπική σου γνώμη…και όχι του Κρισναμουρτι.

Τι να σκεφτώ…. πως τον αναγνωριζεις?

Βλέπεις σε καταλαβαίνω, μιας και ισοπεδώνει πολλά δόγματα, πολλά πιστεύω, αφού και σε ότι μου λες να κοιτάξω, στα πόδια του Δάσκαλου, είναι περισσότερο δουλεία του Λεατβιτερ παρά δική του.

Είπε πως ότι τον εκφράζει…. ειπώθηκε μετά το 1933…

Διάβασες κανένα βιβλίο από αυτά? Έχει αλλάξει πολύ ο Κ από τότε φίλε Κελσο...

Μα μην σε παραξενεύει και τόσο, ακόμα και στη δουλειά του Πλάτωνα θα δεις την ψυχή να μεταφέρεται από τον Φαίδωνα, στη Reppublica, και τέλος στον Τίμαιο!!! ΕΚΕΙ, στο ΤΙΜΑΙΟ, θα βρεις την ευγενική, λογική, και θεϊκή μεριά της… στον ΕΓΚΕΦΑΛΟ!!!!

Μάλλον είναι ΘΕΜΑ καλέ μου φίλε ανεβάσματος συνείδησης!

ΝΟΥΣ/ΨΥΧΗ Παρατηρητής/παρατηρούμενο…..
ΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΒΟΥΔΑ!
ΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ!!
ΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ!!!
ΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ!!!
Για τον Ιησού…τι να πω?. Για να είναι αφορισμένο από την εκκλησία, το ευαγγέλιο του Θωμά…καταλαβαίνεις!

Τώρα για την Πραγματικότητα. Κοίταξε λίγο και την μικρή γωνίτσα μου, και αν δεν συμφωνείς δεν χάθηκε ο κόσμος! Με ενδιαφέρει να είμαστε φίλοι, να μαθαίνει ο ένας από τον άλλο, παρά να περάσω την όποια οπτική μου γωνία!

Οκ Φίλε?

Το δένδρο απέναντι υπάρχει, άμα το ακουμπήσω είναι εκεί!
Ο εγκέφαλος μου τη στιγμή που το βλέπει το αναγνωρίζει!
Αν δεν το αναγνώριζε….θα έβλεπε ότι ΕΙΝΑΙ, χωρίς κάποιος μέσα να του λέει είναι Κυπαρίσσι,Πράσινο, όμορφο, ψιλό κλπ κλπ. Δεν θα υπήρχε ο παρατηρητής και το δένδρο!

Εδώ είναι η ΠΛΑΝΗ! Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ που είναι ΧΡΟΝΟΣ! Η στιγμή γράψαμε αλλού πως είναι ΑΧΡΟΝΗ και όχι στο ΧΡΟΝΟ! ΟΚ?

Αυτό που έχει δημιουργήσει μέσα του ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, το ΨυχοΝοητικο ΦΙΛΤΡΟ, είναι Η ΠΛΑΝΗ!!

Αν ΒΓΕΙΣ ΕΞΩ…..
Να οι Σκιές του ΠΛΑΤΩΝΑ και το ΦΩΣ…
Να το Καλο και η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ
Να το έξω από το ΧΡΟΝΟ του Κρισναμουρτι
Να η ΣΥΜΠΟΝΟΙΑ και η ΝΙΡΒΑΝΑ του Βούδα
Να η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ!!!

Τι να τις κάνω καλέ μου Φίλε τις σελίδες από την Μπαγκαβάτ Γκιτά, όταν έχω τέτοιες ΠΗΓΕΣ?
Όταν σου λέω για το μεγάλο ΨΑΡΙ και τα δίχτυα, πιστεύω πως ο ΡΑΒΙ ήθελε να πει στους μαθητες του, κοιτάτε τι έχετε απέναντι…. αφήστε τα ψαράκια….τις μικροαλήθειες!

Δεν νομίζω να μην τα βρίσκουμε οι δυο μας, για τον λόγο πως πάντα προσέχω τι λες και εκτιμώ τις γνώσεις σου. Αν θελεις ακου/κοιτα λίγο τους παραπάνω, όχι οπως κανεις, σαν δάσκαλους, θα έχεις πάντα απέναντι τον ΔΑΣΚΑΛΟ/ΜΑΘΗΤΗ, μα σαν τους καλλίτερους φίλους που έχεις….εξέτασε τι λένε, και προχώρησε! Μην κολλάς πουθενά, γιατί η αλήθεια δεν είναι στάσιμη…

Τι άλλο να σου ευχηθώ, από το να πιεις και να ξεδιψάσεις τον κόσμο…. με ΠΝΕΥΜΑ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 23:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Πλατωνα,σε χαιρετω.
Παρ'ολο που εχεις 'ενεργειακη'φιλοσοφια,κανεις συνεχεια μια προσπαθεια ,να συζητας και να προσπαθησεις να πεισεις τον ψευτοκελσο,τον ΕΟΝ,κλπ.
Συζητησες τοσες φορες μαζι τους,καταληξες πουθενα?
Ειναι καλο να συζηταμε,μονο που ειναι καλο να εχουμε καλη προθεση,και αυτοι που συζητας δεν εχουν.
Ο Κρισναμουρτι εχει πει καποτε,οτι οι ανθρωποι ΔΕΝ μοιαζουν με εναν καρπο βελανιδιας,ας πουμε.
Ο καρπος βελανιδιας θα βγαλει σταθερα και συνεχεια,βελανιδιες.
Οι ανθρωποι ομως μπορουν να αλλαξουν,και να γινουν -οχι βελανιδια-αλλα να αποκτησουν αλλη φιλοσοφια αλλαζοντας και τροπο ζωης.
Δεν ειναι -ευτυχως- ολοι,ακαμπτοι και θωρακισμενοι.
Εχεις δει τους προαναφερομενους 'εσωτεριστες',να σε πλησιαζουν καθολου?Να λενε πως εχεις δικιο?
Η μυωπια,η βλακεια,η υπεροψια και ξερολιαση των εν λογω ρεντικολων εσωτερισμου,αφου ο Ιησους ειναι πανω απο ολους,και αυτοι σαν πιστα εβραιοχριστιανοπουλα,ειναι πανω απο ολους,εχοντας 'ακροατηρια'να αλλαλαζουν για τους ερμηνευτες του Μεσσια τους,πιστευεις πραγματικα οτι θα καταδεχτουν να ομολογησουν την αγνοια τους?
Ο Κρισναμουρτι εχει πει οτι καποιο κυπελλο μπορει να ειναι χρησιμο επειδη ειναι αδειο.
Ξερεις με τι Μυστες επιπεδου,τι τερατα 'εσωτερικης ' 'μορφωσης',τι Μεγαλους Διδασκαλους,τι γκαβους οδηγους γκαβων,προσπαθεις να διαλεχθεις?
Μα αυτοι φανταζονται οτι διδασκουν πληθη,και τα πληθη -καλα να παθουν που κατηντησαν πληθη-απο διακεκριμενα ατομα,ακουν με αγαλλιαση και θαυμασμο.
Ο 'Κυριος'imitation ηλθε παλιν!Αλλα επειδη ηρθαν πολλοι στο site ,δυσκολευομαι με ποιον απο τους αστειους αυτους να γελασω...η να κλαψω.Ετσι πιστευω οτι ματαια προσπαθεις,αλλα συνεχισε,μπορει να γινει κανενα θαυμα.
Ο Κρισναμουρτι επισης εχει πει οτι,για να δεις την οχθη του ποταμου που πατας,πρεπει να πας απεναντι.
Για να καταλαβει κανεις τον 'ενεργειακο' τροπο,πρεπει να τον εχει απο την αρχη.
Γιαυτο λεει οτι η ελευθερια πρεπει να ειναι απο αρχης και οχι τελικος σκοπος.
Ο serpentpan,που εκτιμησα απο τα γραφομενα του,την σκεψη του,εχει γραψει πολλα ωραια,διασπαρτα στον τοπο.
Και επειδη η γελοιογραφια εσωτεριστη που ακουει στο ονομα ψευτοκελσος,απο το μισος του για τον ουροβορο-οσα δεν πιανει η αλεπου...-γραφει οτι τα χρειαστηκε και εφυγε...
επειδη εχω διαβασει τα γραφομενα και των δυο,ψευτοκελσου και ουροβορου...
μηπως ψευτοκελσο,ο ουροβορος εφυγε,γιατι ΑΗΔΙΑΣΕ,απο το καταντημα εσωτεριστων σαν την χαρη σου?
Γιατι εγω ΑΗΔΙΑΣΑ,με τις γελοιοτητες και τον στειρο εγωισμο σου,και εκει-ξερεις-και αλλου.
Και μηπως οταν κολωσες,φωναξες αλλα εβραιοχριστιανοπουλα να σε βοηθησουν,και ο φιλος σου ο Ερμης τα κλειδωσε,για να μην γελοιοποιεισαι αλλο?
Πιστευεις οτι ο serpentpan,θα δισταζε να χρησιμοποιησει το ονομα του?
Γιατι θα φοβοταν εσενα?
Η μηπως τον χριστιανοτρελλαμενο τον ΕΟΝ?
Εμενα μονο γελια μου προκαλει η Αυτου Γελοιοτητα σας.
Αντι να βλεπετε την γκαβομαρα σας,γελοια οντα,θελετε να το παιξετε και δασκαλοι,τρομαρα σας.
Και οι πουστιες σου-αξιες της εβραιοχριστιανικης πιστης σου-το να εννοεις οτι οποιος υποστηριζει αυτον που στα εχωσε,οτι ειναι ο ιδιος,μαλλον δειχνει ...νοσταλγια για χωσιμο.
Η χριστιανοκαρακαξα,γελοιε ψευτοκελσο,ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΣΕΝΑ Η/ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΟΝ?
Και για τα συγκινητικα 'θεοσοφικα'και συγκρητιστικα,που εγραψε ο ΕΟΝ,και χειροκροτησε η ΑΤΜΑ,εχω να πω οτι ο λυκος,κι αν βαλει προβατου προβεια,δεν γινεται προβατο αλλα μεσα του μενει λυκος...
ακομη χειροτερος γιατι δεν ξερεις οτι ειναι λυκος,αλλα φτιασιδωθηκε προβατο.
Ασε ΕΟΝ,πες τα αλλου,εμενα δεν με πειθεις.
Τελος γελοιε ψευτοκελσο,εχω μαθει να μιλαω face to face.
Γιατι δεν ειμαι εβραιοχριστιανος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 01:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 08:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εβραιοχριστιανός μπορεί να μην είσαι....αλλά είσαι μεγάλο λαμόγιο φίλε μου....

_________________________

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 09:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με την πιο πάνω όμορφη συζήτηση θα ήθελα να πώ οτι μου κάνει εντύπωση πώς ο Πλάτωνας και πολύ άλλοι που μιλάτε για ελευθερία της βούλησης και τα τοιαύτα δέχεσται έτσι απρόσκοπτα το οτι δύο ξένοι απο το εξωτερικό σκάσαν ένα πρωί σε μια φτωχοοικογένεια και είπαν στον μπαμπά του Κ "ξέρετε μας δίνετε τον 10χρονο γιό σας γιατι είχαμε ένα όραμα οτι είναι ο universal master ...and we want to πατρωνάρουμε his mind,body and soul και στα @@ μας αν είναι παιδάκι και το παίρνουμε απο το αδερφάκι του και την οικογενειά του ...its for good purpose mr !!!" Φυσικά ο μπαμπάς Κ δέχτηκε χεσμένος απο τη χαρά του γιατι ο γιός του το πολύ πολύ να γινόταν αγρότης σε μισό στρέμα ρύζι....
Για μισό λεπτό ρε Πλάτωνα ...που πάει η λογική και η ψυχολογία(που εγώ σημειωτέον την απορρίπτω) εδω πέρα που τόσο υποστηρίζεις ? Που πάει η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ?
Και μου αρέσει που οι περισσότεροι θεοσοφιστές χλευάζουν τα περι "θεόπνευστου" και "απόλυτου" των ευαγγελίων ....
Κάτι ανάλογο όμως δεν είναι και αυτό με το όραμα που είδαν οι θεοσοφιστές για τον Κ ?
Τουλάχιστον το δικό τους όμως αποδείχτικε "ΜΟΥΦΑ" αφού ο Κ τους γύρισε την πλάτη την κρίσιμη στιγμή και δεν έγινε ο Universal Master .....
και καλά ο Χέλιος είναι αποδεδειγμένος βλάκας εσύ ρε Πλάτωνα πως και δεν το σχολίασες αυτό ?


άσχετο.... Ατμα είσαι και συ εβραιοχριστιανή πουλάκι μου ? χεχεχεχε

_________________________

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 10:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Επππππ!!!!!!!
Τι δουλειά έχει η ΑΛΕΠΟΥ στο παζάρι;;;
ΕοΝ, ΕοΝ...."εβαιοχριστιανέ"....
Τι δουλειά έχεις ΕΣΥ, να μιλάς για τον Κρισναμούρτι;;;;
Ο 'Ηλιος θα σε κάψει, ΑΤΙΜΕ...
Τώρα πυρά στη πλατεία του Συντάγματος θα είναι;;;;
Δέ ξέρω....
Αλλά φίλε μου ΕοΝ, ας αφήσουμε έναν που ΟΡΘΑ τον χαρακτηρίζεις, όπως τον χαρακτηρίζεις (σύμφωνα με τα όσα σου υπαγορεύει η εμπειρία σου απο αυτόν)...

Ας μείνουμε στον Κρισνμαμούρτι...
Ας τον ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ όπως ο 'Ιδιος (και είναι ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΟΥ) το ζήτησε...
Εδώ νομίζω πώς κάνεις ένα μικρό λάθος...
Η οικογένειά του δεν ηταν ΑΓΡΟΤΕΣ...
Αν δεν κάνω λάθος ήταν ΒΡΑΧΜΑΝΕΣ, που σημαίνει ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΣΤΑ στην Ινδία...
Αυτός ίσως ήταν και ο λόγος που τον "ΑΦΗΣΑΝ" στα χέρια των Ευρωπαίων...

Φίλε μου Πλάτωνα....
Μα εξ'αρχής ανέφερα ότι ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ την ΠΑΝΤΑ υποκειμενική παραθέτω και ΟΥΔΕΠΟΤΕ τη γνώμη των "άλλων"...
Και μου ζητάς να σου μεταφέρω τη ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ!!!!
Ελαφρός ΑΤΟΠΟ αυτό, μιάς και ΚΑΝΕΝΑΣ παρά ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΟΣ, ο ΙΔΙΟΣ ο Κρισναμούρτι μπορεί να το πράξει...
Εμάς μας ζήτησε να τον ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ...

Σε παρατηρώ πώς "κινήσαι" και εκπλήτομαι, μιάς και ΔΕΝ το περίμενα (το ομολογώ) αυτό απο εσένα...
Λές ότι "μετά του 1933 θα πρέπει να τον δούμε και να τον ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ";;;
Μα καλά, για να φτάσει στο 1933 πέρασαν ΗΔΗ 23 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ, απο το πλ΄ρωτο του βιβλίο που ανέφερα...
23 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ που κινούταν και δρούσε ΕΤΣΙ ώστε να φτάσει το 1933 για να μας πεί, "απο εδώ και πέρα είμαι ΕΓΩ...."

'Η θα ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ συνολικά ή ΚΑΘΟΛΟΥ φίλε μου...
Μη προσπαθήσεις να πείς ότι πάλι έχω "λάθος"...
Ο προσωπικός μου, ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ μου τρόπος ΕΡΕΥΝΑΣ (και όχι ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ) είναι το ΣΥΝΟΛΙΚΟ και ουδέποτε το ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΟ...

Δεν θα ασχοληθώ με τα όσα ΣΩΣΤΑ είπες ότι η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι ΠΑΝΤΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...
Αυτό προσπαθώ να ΤΕΚΜΥΡΙΩΣΩ μέσα στους χώρους συζήτησης, αλλά μιλάς για ΠΗΓΕΣ και απορίπτης τη Μπαγκαβάτ Γκιτά!!!!!!
Ω! πώς μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο;;;
Θέλω να πώ πώς για τον ΚΡΙΣΝΑ, στη Μπαγκαβάτα Γκιτά έχουμε στοιχεία και λόγους Του...
Και εσύ μου λές

quote:
Τι να τις κάνω καλέ μου Φίλε τις σελίδες από την Μπαγκαβάτ Γκιτά

Τέλος για το θέμα της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ το οποίο ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ τον τρόπο που το ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΩ...
Φυσικά και αυτό που πιάνουμε ΩΣ δέντρο ΥΠΑΡΧΕΙ...
Φυσικά και η μπουνία στο μάτι που θέλεις να μου ρίξεις, ΥΠΑΡΧΕΙ...
Αφού ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, οι παρατηρητές όπως σωστά είπες και ΥΠΡΧΕΙ ΚΑΙ το παρατηρούμενο...

Καλά όλα αυτά τα τερτύπια της ΛΟΓΙΚΗΣ...
Ναί, είναι ΣΩΣΤΑ....
Αλλά ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ και ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΕ όλα αυτά;;;;
Στον Κόσμο που αποκαλείται Maya, ΠΛΑΝΗ....

Ξεκαθάρισε λοιπόν το ΠΟΥ ΘΕΣ να ερευνήσουμε...
Στον Κόσμο της ΠΛΑΝΗΣ, maya ή στον ΑΛΛΟ Κόσμο, τον Κόσμο ΕΞΩ και ΠΕΡΑ απο τη ΠΛΑΝΗ, Μaya;;;;;;;
Γιατί σε αυτό που καταλήγεις ΩΣ ΣΥΜΠΕΡΣΜΑ ότι:

quote:
Αυτό που έχει δημιουργήσει μέσα του ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, το ΨυχοΝοητικο ΦΙΛΤΡΟ, είναι Η ΠΛΑΝΗ!!

Θέλει ΠΟΛΥ ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΠΟ ΜΕΡΙΑΣ σου και περιμένω το συλλογισμό σου που σε κάνει να πιστεύεις κάτι τέτοιο...
Μου κάνει ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ η τοποθέτησή σου αυτή....

Αλλά θα ακολουθήσουμε τον τρόπο του Σωκράτη...
Θα μου δώσεις ΠΡΩΤΑ ορισμούς για το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ που λές και ΜΕΤΑ θα δούμε το αποτέλεσμα του συμπεράσματός σου ΑΝ ευσταθεί και είναι ΣΥΜΦΩΝΟ με αυτό που είπες...

Σε αυτό που αναφέρεις κλείνοντας, τι άλλο να πώ παρά ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ...
Και ξέρεις το ΓΙΑΤΙ...
Γιατί ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...
Απλά, εσύ μένεις σε άλλα σημεία, ενώ η αμορφοσιά μου σε άλλα...
Το σύνολό τους έχει τη ΠΛΗΡΗ ΑΞΙΑ....
Και αυτό παραθέτουμε....

Την καλημέρα μου,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 11:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για το λάθος αλλά δεν θυμόμουν καθόλου οτι οι γονείς του ήταν Βραχμάνοι...αλλά αυτό δεν νομίζω να αλλάζει και πολλά ...

Το θέμα μου είναι το "ψυχονοητικό φίλτρο" (που λέει και ο Πλάτωνας) του Κρισναμούρτι ...

_________________________

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 12:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελος γελοιε ψευτοκελσο,εχω μαθει να μιλαω face to face.
Γιατι δεν ειμαι εβραιοχριστιανος.

Αχ βρέ 'Ηλιε.....
Ακόμα ΔΕΝ ΕΜΑΘΕΣ πώς ότι γράφεις, παραμένει στη διάθεση του ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ για ανάγνωση, έρευνα και τέλος για ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ;;;
Σε θαυμάζω για τον τρόπο που επιμένεις να γίνεσαι ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΕΛΟΙΟΣ...
Μπράβο...

Λοιπόν ανάτρεξε στη 3η σελίδα του παρόντος θέματος και ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ τι λές...
Σου αφήνω μερικά ΑΠΣΠΑΣΜΑΤΑ, έτσι για το face to face !!!!!!!!

Κέλσος:

quote:
Posted - 19/03/2003 : 02:34:51


Την καλησπέρα μου σε όλους...
Θα ήθελα ΠΟΛΥ να πιούμε ένα καφέ οι δύο μας φίλε Ηλιε και να μου πεις, εκεί ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ αυτά που είπες για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ :

Φυσικά θα μου πεις, ΔΥΣΤΥΧΟΣ αλλά δεν είμαι Αθήνα, αλλά η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ- ΠΡΟΚΛΗΣΗ είναι ανοικτή για όποτε επισκεφθείς ΚΑΙ εσύ την Αθήνα με το Παρθενώνα της...
Απλά, καλό θα ήταν να ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ...
'Οχι να προσεχείς ΤΙ ΛΕΣ, αλλά ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ...
Τα γραπτά ως γνωστόν, ΜΕΝΟΥΝ και εκεί είσαι ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΗ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ...



Και ο 'Ηλιος απαντά:
quote:
Posted - 21/03/2003 : 19:21:10


Πιλαφοκελσο σε χαιρετω.
Μπορω να σου στειλω ,μια καλη συνταγη για πιλαφακι,να το φας να ηρεμησεις λιγο.
Δεν νομιζω οτι θαθελα να πιω καφε μαζι σου,εξ αλλου μπορει να ριξεις και τιποτα στον καφε μου.



Και πάλι σου ανταπάντησα:
quote:
Posted - 22/03/2003 : 01:00:55

Αχ 'Ηλιε σε ΠΛΗΡΗ ΔΥΣΗ και ΣΥΝΧΥΣΗ μαζί...
Τι έπαθες;;;;
Ταράχτηκες που ΚΑΠΟΙΟΣ πιλάφας ΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ σου ζητάει το λόγο για τα προσβλητικά λεγόμενά σου ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ;;;

Γιατί "εμείς" οι Εβραιοχριστιανοί, οι Κρυπτοεβραίοι, οι Βουδδιστοχριστιανοί, οι Κρυπτοβουδδιστές, οι Τέκτονες οι Ροδόσταυροι, οι Αλχημιστές και τόόόόόόσοι άλλοι ακόμα, ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ...
Εχουμε λόγο και το λέμε ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ...


Η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ - ΠΡΟΚΛΗΣΗ είναι πάντα σε ισχύει φίλε μου...
Αν λοιπόν ΤΟΛΜΑΣ, με χαρά θα πιούμε παρεούλα ΟΤΙ επιλέξεις, μιάς και φοβάσαι ΚΑΙ τον καφέ ακόμα....

Την καλημέρα μου σε όλους...
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 12:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδία περισσοτερο κουράστηκα, με τα όσα συζητάμε μιας και από αυτά που γράφετε, το λέω για πολλοστή φορά, φαίνεται πως δεν έχετε ασχοληθεί….

Καλά ΕοΝ, δεν ξέρεις πως ο Κ ηταν από πολυμελή οικογένεια?

Ο Πατερας του δεν ήταν μονο Βραχμανος, μα και ΘΕΟΣΟΦΟΣ!!! Μάλιστα δούλευε μέσα στο adjar!!! Δυο απο τα παιδία του, Ο Jidu, και o Nitja, στάλθηκαν στην Αγγλία για σπουδές, σχολείο και πανεπιστήμιο….
Άλλοι δυο βρέθηκαν εκείνη την εποχή, σαν υποψήφιοι….ο Ένας μάλιστα έγινε αργότερα συνοδός του Κ…Έλαβαν τις ίδιες ακριβώς φροντίδες όπως και ο Κ, χμμμ κελσε ούτος… δεν ελάλησε!!!
Κατάλαβες τώρα … γιατί τους άφησαν… σε χέρια ευρωπαίων? Οι οικογένεια τους, ήταν μέσα στη ΘΕΟΣΟΦΙΑ! Όταν ζητήθηκε από την Βεσαντ, να αναλάβει την μόρφωση τους, δέχτηκαν και οι ίδιοι μα και οι γονείς τους, με μεγάλη χαρά! Δεν έγινε απαγωγή κανενός…

Η μεταφορά των λόγων του Κρισναμουρτι κελσε, ζητήθηκε από τον Ιδιο να γίνεται επ ακριβώς, όχι τι κατάλαβε η τι συμπέρανε κάποιος! Ξέρεις γιατί? Γιατί υπάρχουν πολλοί ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ μέσα στη ΘΕΟΣΟΦΙΑ, και έκαναν ακριβώς ότι έκανες εσύ!!! Έκοβαν και έραβαν στα μέτρα τους η και αλλοίωναν το λόγο του… προκείμενου να συμβαδίζει με την προσωπικά τους ΠΙΣΤΕΥΩ!

Από το 1933 κελσε υπάρχουν οι πρώτες ΕΓΡΑΦΕΣ σε ΤΑΠΕ. Έτσι ότι μεταφέρθηκε από τότε είναι αυτούσιο!

ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΛΙΣΤΑ! Το καταλαβες τωρα?

ΔΕΝ ΑΠΕΡΡΙΨΑ ΤΗΝ Μπαγκαβάτα Γκιτά, απλά είπα να μην γράψεις σελίδες και σελίδες, κάτι που σε μένα τουλάχιστον είναι καθαρό και αυτούσιο… με τους λίγους που ασχολήθηκα!

Τέλος για την ΠΛΑΝΗ! Αμα σε τόσο τεκμηριωμένα πράγματα που υπάρχουν παντου και στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ, πέφτεις σε τέτοια ΠΛΑΝΗ αγαπητέ ΚΕΛΣΕ, φαντάζομαι στις ΕΝΝΟΙΕΣ ψυχοΝοητικο φίλτρο τι θα γίνεται!

Εξέτασε πρώτο τα βιβλία του Κ, Πλωτίνου, Βούδα... και ισως δεν θα χρειασθει να τα πουμε!

Εκει.... οι ΠΗΓΕΣ!!!

Την καλημερα μου σε ολους! Και οταν λεω ΚΟΥΡΑΣΘΗΚΑ, το ΕΝΝΩΩ καλοι μου φιλοι!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 12:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρίμα που κουράστηκες πριν μου απαντήσεις το πως βλέπεις οτι πήραν ενα 10χρονο παιδάκι απο μια πολυμελή (έστω) οικογένεια θεοσοφιστών Βραχμάνων (έστω) και τι επιδράσεις μπορεί να έχει αυτό σε σχέση με την ψυχολογία και την λογική και την φιλοσοφία που τόσο υποστηρίζεις .....(απο όσα έχω καταλάβει απο τα γραφομενα σου σε διαφορα θέματα του Foroum)....
Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά είχα διαβάσει στον Οσσο οτι δεν του επιτρεπόταν να έχει οποιαδήποτε επαφή με γυναίκα .(πως το κόβεις αυτό αλήθεια για την ψυχολογία ενός ατόμου ?)

Ναι παραδέχομαι οτι δεν ξέρω τόσα πολλά για τον Κ απλά έχω διαβάσει μερικά βιβλία του και είμαι πολύ θετικός απέναντι του.
Αν αυτό μου απαγορεύει να έχω άποψη και σε κουράζει ειλικρινά δεν ξαναπαρεμβαίνω και απλά θα παρακολουθήσω την κουβέντα.
Συγνώμη αν σε κούρασα δεν είχα τέτοια πρόθεση.

_________________________

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 13:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα!


άσχετο....

[[[[ Ατμα είσαι και συ εβραιοχριστιανή πουλάκι μου ? χεχεχεχε]

Ε0Ν...τι να πω...εδω κατ(ΙΝ)ονομαζονται ολα...
λες;
(ΑΚΟΥ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΗ...
ΠΑΝΤΩΣ..ΘΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ...
ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ...)

(ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΙΔΑΜΕ ΤΟ ΜΟΥΤΡΑΚΙ ΣΟΥ)


ΗΛΙΕ ΜΟΥ...ΔΙΑΒΑΣΕ ΜΕ ΠΑΛΙ...ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ "ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ" ΑΠΟ ΜΕΝΑ...ΝΑΙ.. ΑΥΤΟ... ]]]

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 13:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΧΕΤΙΚΟ...

ΤΡΟΜΕΡΗ Η ΑΠΟΡΙΑ ΤΟΥ Ε0Ν...
ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ...
Ε0Ν ΚΑΛΕ ΜΟΥ..ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ...
ΜΑ ΣΚΕΨΟΥ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΘΡΗΣΚΩΝ ΤΣΙΓΓΑΝΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ
...ΜΕ ΕΙΚΟΣΙ ΠΑΙΔΙΑ...(ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ)
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ...ΑΥΤΟ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ...

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 17:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα....

Σου ζητώ συγγνώμη ΑΝ σε κούρασα όπως λές...
Να σου θυμίσω ότι ΕΣΥ ζήτησες να μιλήσουμε και να ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΟΥΜΕ....
Η αμόρφωτη ύπαρξή μου μόνο ένα ΣΧΟΛΙΟ επάνω στο γέλιο έκανα και έπσευσες να με μαλώσεις...

Σου εξήγησα ότι ΜΑΣΗΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ ΑΛΛΩΝ, δεν έχω αφήσει ΠΟΥΘΕΝΑ και σε ΚΑΝΕΝΑ θέμα όταν αυτή ΔΕΝ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΟΠΤΙΚΗ...

Δε σε καταλαβένω, ΤΙ ΣΟΪ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ, αφού εξαρχής λές να ΜΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΣ ΑΠΟΨΗ!!!!
Και ξαναλέω ότι η αμόρφωτη ύπαρξή μου ΜΟΝΟ τα δικά της πιστεύω είναι σε θέση να παραθέσει και ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ....

Η οικογένειά του ήταν μέσα στη ΘΕΟΣΟΦΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ και σε κάμία περίπτωση δεν ήταν μέσα στη ΘΕΟΣΟΦΙΑ....
Ηταν ΜΕΣΑ σε μια ΕΤΑΙΡΙΑ με αρχηγό τη "Λέαινα των Ινδιών"...
Αλλά ΑΝ θέλεις να μιλήσουμε γι'αυτό, καλό θα ήταν να μιλάγαμε σε άλλο τόπικ, καινούργιο...
Ας ΜΗΝ χαλάσουμε αυτό το όμορφο τόπικ που έχει ως θέμα τον Κρισναμούρτι...
Το θεωρώ ΑΔΙΚΟ πρός εκείνον....

Μίλησες για ΑΠΑΓΩΓΗ...
Μα καλά είπε ποτέ κάνεις κάτι τέτοιο;;;;

Απο εδώ και πέρα νομίζω ότι με προσβάλεις φίλε μου...

quote:
Η μεταφορά των λόγων του Κρισναμουρτι κελσε, ζητήθηκε από τον Ιδιο να γίνεται επ ακριβώς, όχι τι κατάλαβε η τι συμπέρανε κάποιος! Ξέρεις γιατί? Γιατί υπάρχουν πολλοί ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ μέσα στη ΘΕΟΣΟΦΙΑ, και έκαναν ακριβώς ότι έκανες εσύ!!! Έκοβαν και έραβαν στα μέτρα τους η και αλλοίωναν το λόγο του… προκείμενου να συμβαδίζει με την προσωπικά τους ΠΙΣΤΕΥΩ!

Μάλιστα είμαι ΚΑΙ καλοθελητής εκτός απο εβαιοχριστιανός!!!!
Μπράβο φίλε μου Πλάτωνα...
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...
Αλλά ΠΟΤΕ δεν έμεινα στα ΣΤΕΙΡΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ...
Ανέλυσα τα ΠΑΝΤΑ με το όποιο λίγο ή πολύ λίγο μυαλό έχω...
Ανέλυσα ακόμα πιό πολύ τον ΤΡΟΠΟ που ΕΖΗΣΑΝ...
Ανέλυσα τον τρόπο που ΕΔΡΑΣΑΝ...
Καί ΠΑΝΤΑ κατάληξε σε συμπεράσματα...

Εδώ η αμόρφωτη μηδαμινότητά μου ΑΥΤΑ και ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ τα συμπεράσματα έρχεται να καταθέσει, είτε αρέσουν είτε όχι...
Προκαλώ λοιπόν όποιον έχει την αντίθετη άποψη να μου δείξει και μένα του στραβού το λάθος...

Αλλά δε δέχομαι φράσεις του τύπου:

quote:
Η μεταφορά των λόγων του Κρισναμουρτι κελσε, ζητήθηκε από τον Ιδιο να γίνεται επ ακριβώς, όχι τι κατάλαβε η τι συμπέρανε κάποιος!

και ξέρεις γιατί καλέ μου και σοφέ μου φίλε Πλάτωνα;;;
Γιατί ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ήθελε κάτι τέτοιο (καθένας Κρισναμούρτι) πολύ απλά, ΑΣ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΙ ΤΑ ΟΣΑ ΕΙΠΕ...
ΑΣ ΜΗΝ ΕΛΕΓΕ ΤΙΠΟΤΑ...
ΑΣ ΜΗΝ ΕΓΡΑΦΕ ΤΙΠΟΤΑ...

Αναρωτιέμαι λοιπόν το πώς θα χαρακτήριζες ΕΣΥ τη πράξη κάποιου να λέει "ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΕ" και μετά στο τέλος να λές "ΜΗ ΜΕ ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΕ" ή "ΜΗ ΜΕ ΕΞΗΓΗΤΕ"...

Εδώ έχουμε κάνει κομματάκια κάτω απο τον μικροσκοπικό σωλήνα όντα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ απο τον Κρισναμούρτι, τον Κρισναμούρτι θα αφήσουμε;;;
Και μάλιστα επειδή το ζήτησε ο ίδιος!!!!!!
Μακάρι να ΠΡΑΤΑΜΕ τα όσα παραγγέλματα μας άφησαν παρακαταθήκη τα ΜΕΓΑΛΑ ΟΝΤΑ που πέρασαν επάνω απο την ταλαιπωρημένη Γαία....

Μας λές να ΜΗΝ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ τα λόγια του Κρισναμούρτι!!!!
καλά, τότε τι θές και συζητάς γι'αυτόν;;;;
Πές ΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ και τέλος η συζήτηση...
Κάνω λάθος;;;;
Πές το μου....

Λές σοφέ μου Πλάτωνα ότι:

quote:
Από το 1933 κελσε υπάρχουν οι πρώτες ΕΓΡΑΦΕΣ σε ΤΑΠΕ. Έτσι ότι μεταφέρθηκε από τότε είναι αυτούσιο!

Μάλισταααα, τώρα είσαι ξεκάθαρος....
Αχ και σε ενόχλησε που σε "καταέταξα" στους ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ....
Δηλαδή ΠΡΙΝ απο την ανακάλυψη των Τape's και των κασσετόφωνών κλπ κλπ όλα είναι ΑΝΑΞΙΑ ΣΟΒΑΡΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ, αφού ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΤΑ ΕΙΠΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτά που έφτασαν μέχρι σε εμάς!!!!!

Ουτε λοιπόν οι Σούτρες του Βούδδα, ούτε η Μπαγκαβάτ Γκιτά, ούτε το Κοράνι, ούτε τα ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ (μα καλά ΕΣΥ που μελέτησες Πλωτίνο, Βούδδα κλπ και που με συμβουλεύεις και η αμόρφοτη ύπαρξή μου να μελετήσει, ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΡΕ ΘΗΡΙΟ ΤΙΣ ΚΑΣΣΕΤΕΣ ΤΟΥΣ;;;;;), ούτε οι ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΟΙ ΠΑΠΥΡΟΙ και για να μην σας κουράζω, ΤΙΠΟΤΑ απο όλα αυτά δεν είναι σε tape's...!!!!!!!!!

Και για όσα ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ να πείς περί ΠΛΑΝΗΣ, σου ΞΑΝΑΛΕΩ ότι ΜΑΣΗΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ έτρωγα μέχρι που ΔΕΝ μπορούσα να μασήσω...
Από ΤΟΤΕ πέρασαν πάρα πολλά χρόνια (τόσα που κοντέυω να ξαναγυρίσω σε αυτό λόγο της μεγάλης μου ηλικίας)...
Αλλά δόξα τους Θεούς, ΑΚΟΜΑ μπορώ και μασάω ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ τη τροφη που ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ επιλέγω να μασήσω, με σκοπό την ΘΡΕΨΗ...
Φαντάζομαι ότι ξέρεις τι είναι η ΘΡΕΨΗ...

Πάντως ΕΑΝ δεν θές να συζητήσεις άλλο, πές το ΞΕΚΑΘΑΡΑ και μην ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ να προσβάλεις τους άλλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 19:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αδελφοί μη μασάτε ....!!!!
χεχεχεχε....

_________________________

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 21:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Πλατωνα,εγω τα ειπα λιγο πιο πανω.
Στην επεσαν δυο εβραιοχριστιανοι τωρα,για να υπερασπισουν το αιμα της 'αγαπης'τους.
Και για τον ψευδοκελσο,εχω να πω κατ'αρχην,οτι μιλαω ζωντανα μονο με ατομα που γουσταρω.
Με εσενα δεν νομιζω οτι εχουμε να πουμε και τιποτε,με χριστιανοφασιστες,δεν εχω πολλα κοινα.
Το face to face,ανοητε γιαχωβα,γραφτηκε για το οτι κρυβεσαι πισω απο αλλους στον τοπο,και δεν εχεις την εντιμοτητα να μιλησεις μονος σου.
Ξερεις πολυ καλα τι λεω.
Καφε πιες με τον ΕΧΟΝ,την Αντωνιτσα και την Φωτουλα,μιας και τα χνωτα σας ταιριαζουν.
Οσον αφορα τον ΕΧΟΝ,ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΝΑΖΙ,εχω να σου πω οτι κανεις φοβερη δουλεια για ολους οσους πολεμουν τον εβραιοχριστιανισμο.
Βλεποντας σε πολλοι border line εβραιοχριστιανοι αναφωνουν
'μα, τετοιο ζωον, δεν θελω να γινω!!!'
και για καλη τους τυχη,στρεφονται σε πιο υγιεις καταστασεις.
Εχω να πω οτι εχεις το φυσικο ταλεντο και Δωρο,να προσβαλεις συνεχεια την εικονα του εβραιοχριστιανισμου.
Γραφε φασιστακι μου μερα και νυχτα,εδω.
Θα σε συστησω και σε αλλες διευθυνσεις,οπου ισως γραψουμε και κανενα αρθρακι οπως
ΤΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΣΑΡΟΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
Καλο?Πες μου την αποψη σου.
Φιλε Πλατωνα,προς βλακες,φτηνιαρηδες προπαγανδιστες,και ασχετους λακτιζεις.
Στο ειπα.
Οσο ο Σαρον μπορει να αγαπησει τους Παλαιστινιους,αλλο τοσο τα σουργελα αυτα μπορουν να ΝΟΙΩΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑ απο Μεσσιες και αλλες ιδεες καταστολης,και να επιχειρησουν να αγαπησουν -περα απο την φανατιλα και την μισαλλοδοξια τους-ατομα με διαφορετικες θεσεις απο αυτους.
Ο ενας γκαβος,αλλου εγραφε οτι η Μπλαβατσκυ εχει μαγαζακι,τι μας νοιαζει τι λεει η Μπλαβατσκυ και αλλα τετοια.
Μετα ,οπου ,με το ατροφικο μυαλο του=κουβαριασμενες σερπαντινες πασαλειμμενες με φυτινη και γρασσο,ειδε οτι συμφερει,κοτσαρε και την Μπλαβατσκυ.Και τουκανε και λιπομετρηση ο ουροβορος!
Ηθος, αλα ΕΧΟΝ!!!
Το αλλο σουργελο,ο σοβαρος 'εσωτεριστης 'τρομαρα του,δεν ξερει ακομη οτι ο πατερας του Κρισναμουρτι,δουλευε στην Γραμματεια της Θεοσοφικης στο Adyar.
Kαι οτι μετα απο χρονια ,ο ιδιος ο πατερας του ειπε σε συνεντευξη του,οτι ο Κρισναμουρτι θα πεθαινε απο τις στερησεις και τις αρρωστιες αν δεν τον μεγαλωνε η Besant.
Βεβαια,τα εν λογω σουργελα και ρεντικολα,εχουν και στοιχεια.
Την ασχετοσυνη και την τυφλα τους.
Παιδακια,φτυστε λιγο τον εγωισμο σας,και διαβαστε πρωτα τα οσα ωραια εγραψε η αγαπη σας ,ο serpentpan,για το θεμα και μετα ανοιχτε και κανενα βιβλιο.
Η αγαπη σας,για να ξεστραβωθουν κατι μπατακια σαν την δοξα σας,εγραψε και εναν καταλογο με βιβλια,στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.
Αντε ,και καλο ξεστραβωμα!!
Αγαπες μου,δεν υπαρχει κατι προσωπικο.
Απλα μου την δινει ελαφρως,η γελοιοτητα σας,η μωροφιλοδοξια σας,η επαρση σας,ο κρυμμενος φαρισαισμος και η υποκρισια σας,η φτηνεια σας,και το φοβερωτερο ,οτι δεν δισταζετε να αυτοαναδειχτητε υπερμαχοι Εσωτερισμων και Χριστων,για να αυτοπροβληθειτε,γελοια υποκειμενα.
Σας αγαπω,οσο και το ειδωλο σας ο Ιησους,τους Φαρισαιους.
Ειπαμε,πολεμαμε νοοτροπιες,οχι ανθρωπους.
Και κατι αλλο.
Εγω δεν προκειται να κουραστω.
Θα σας τα ριχνω πλουσιοπαροχα,μιας και ο υπονομος σας ειναι απυθμενος.
Και δοξα τω θεω,το μερος ειναι μεγαλο!Μας χωρα ολους.
Οσο λοιπον συνεχιζετε σαν γλοιωδεις προπαγανδιστες και μισαλλοδοξοι,θαμαστε παρειτσα.
Και οσμιζομαι οτι θαρθουν κι αλλοι να χαρουν και να διασκεδασουμε together...

Edited by - Helios on 30/04/2003 22:30:18

Edited by - Helios on 30/04/2003 22:32:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 22:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Ήλιος, κάνω προσπάθειες...ακόμα! Δεν θέλω να φύγω από εδώ, μιας και υπάρχουν άτομα αξιόλογα. ...Μην με αποθαρρύνεις και εσύ...βρίζοντας..

ΕΔΩ ΠΑΛΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΕΛΣΕ...


quote:
Φίλε Πλάτωνα....
Σου ζητώ συγγνώμη ΑΝ σε κούρασα όπως λές...
Να σου θυμίσω ότι ΕΣΥ ζήτησες να μιλήσουμε και να ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΟΥΜΕ....
Η αμόρφωτη ύπαρξή μου μόνο ένα ΣΧΟΛΙΟ επάνω στο γέλιο έκανα και έπσευσες να με μαλώσεις...

To ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕ ΜΑΡΑΝΕ ΚΕΛΣΟ? Όχι φίλε μου, κοιτά λίγο πριν τι έγραψες! Πόσοι το έχουν διαβάσει και ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΝΟΗΣΕΙ. Αμφισβητείς έμμεσα την αντίληψη μου/μας, και για να το επιβεβαιώσεις μετά…με τα γελάκια λέγοντας πως δηλώνουν ΑΜΗΧΑΝΙΑ! Ποιανού αμηχανία? Πως θα την χαρακτήριζες σαν πράξη εσύ? Να δώσω δίκαιο στον ΣΕΡΠΕΝΤΠΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ? Όχι λέω,….φίλοι είμαστε…. κοίταξα να κλίσω τα μάτια!

quote:
Σου εξήγησα ότι ΜΑΣΗΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ ΑΛΛΩΝ, δεν έχω αφήσει ΠΟΥΘΕΝΑ και σε ΚΑΝΕΝΑ θέμα όταν αυτή ΔΕΝ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΟΠΤΙΚΗ...
Δε σε καταλαβένω, ΤΙ ΣΟΪ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ, αφού εξαρχής λές να ΜΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΣ ΑΠΟΨΗ!!!!
Και ξαναλέω ότι η αμόρφωτη ύπαρξή μου ΜΟΝΟ τα δικά της πιστεύω είναι σε θέση να παραθέσει και ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ....


Την προσωπική σου θέση την δέχομαι πάντα. Μην γράφεις τα ίδια και τα ίδια αν απαντήθηκες.

Κοίτα τι γράφεις λοιπόν ΚΕΛΣΟ

quote:
1. Αυτό που συμπερασματικά καταλήγω, είναι ότι όταν κάποιοι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ το γυρνάνε στο "αλλιώς" και λένε όσα ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ για να δικαιολογήσουν την κακόμοιρη θέση που τόσο ΦΑΙΔΡΑ προσπαθούν να ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ...
Είναι λοιπόν κακό να υπερασπίζομαι τον ΧΩΡΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ και να ΑΠΑΙΤΩ στοιχεία ή αποδείξεις στα όσα λέγοντε;;;;

2. Τώρα για το ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥ ΗΛΙΚΙΑ, δεν θα ήθελα να μπώ σε βάθος...Εσύ λές ότι η μάνα του το εγκατέληψε, ενώ η μηδαμεινότητά μου ότι το αφαίρεσαν απο τη μάνα του...
Το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ είναι το ΙΔΙΟ...
Μεγάλωσε ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΣΤΟΡΓΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ...

3. Αλλά επειδή ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΩ, είπα να σου δείξω ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ Κρισναμούρτι, μιάς και υπέθεσα ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ...Να σου δείξω ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝΕΤΑΙ, αυτό που θέλησε να πεί ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ "Επίγνωση"...

4. Αστη την ιστορία αυτή, "βρωμάει" και δεν θα κάνει καλό σε κανέναν και πολύ περισσότερο σε εκείνους που στα κείμενα του Κρισναμούρτι βρήκαν ένα στήριγμα, μια ελπίδα για το ΑΥΡΙΟ...


Από το 1. Ζητάς στοιχεία, σου δόθηκαν και μάλιστα με το παραπάνω, αποδεικνύοντας πως δεν γνωρίζεις γεγονότα. Η μηδαμινότητα σου λέει πως τον αφαίρεσαν από την μαμά του….και σου λέω πως κανείς δεν τον απήγαγε, αφού με συναίνεση του πατέρα δωθησαν 2 από τα τόσα παιδία!! Η μαμά είχε πεθάνει τέσσερα χρόνια νωρίτερα! και τι λες!!!! Μίλησε κανείς για απαγωγή?

Μα η μηδαμινότητα σου κελσε, μιας και γραφείς πως έχεις στοιχεία, δεν έπρεπε να το γνωρίζει, πριν αραδιάσει το 4! Ω καλέ μου ποΟΟΟσο εκτίμεις τον Κ και όσους κακομοίρηδες βρήκαν μια ελπίδα για το αύριο!

Χεχε κελσε, δεν έχεις ανοίξει βιβλίο βρε βαγασα! Ο Κρισναμουρτι και το ΑΥΡΙΟ! Αυτό θα μείνει στα ιστορικά αποφθέγματα σου, κανείς δεν στο αφαιρεί!!!!… η το προτιμάς στα ανέκδοτα του ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ!!!! Άσε με να γελάσω!!!

Τώρα από ΕΣΕΝΑ (κοίτα 3) ο κρισναμουρτι θέλησε να προφυλαχθεί! Είδε πως αλλάζονται τα κείμενα του…και είπε, εξετάστε, αναρωτηθείτε, μην πιστεύεται τίποτα από όσα σας λέω, μα αν θέλετε να μεταφέρετε το λόγο μου, μεταφέρατε τον τουλάχιστον ΟΛΟΚΛΗΡΟ, ΑΥΤΟΥΣΙΟ. Μήπως κάτι τέτοιο έγινε και με το Χριστό ΛΟΓΟ… φίλε μου ερμηνευτή? Το πέμπτο ευαγγέλιο σαν να τσούζει!!! Τζζζ!!!! Για φαντάσου να μπει ένας στο εσωτερικά και να διαβάσει το 4! Και μετά διαβάσει Κρισναμουρτι, θα πει, μα καλά εκείνος ο συντονιστής που υπογράφει φιλαλήθης…. τι διάολο λέει!

Κατάλαβες για τα βίντεο και τις κασέτες και το1933 τώρα? Όχι…Εμ στα λέω… με κουράζεις!

quote:
Η οικογένειά του ήταν μέσα στη ΘΕΟΣΟΦΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ και σε καμία περίπτωση δεν ήταν μέσα στη ΘΕΟΣΟΦΙΑ....
Ηταν ΜΕΣΑ σε μια ΕΤΑΙΡΙΑ με αρχηγό τη "Λέαινα των Ινδιών"...
Αλλά ΑΝ θέλεις να μιλήσουμε γι'αυτό, καλό θα ήταν να μιλάγαμε σε άλλο τόπικ, καινούργιο...
Ας ΜΗΝ χαλάσουμε αυτό το όμορφο τόπικ που έχει ως θέμα τον Κρισναμούρτι...
Το θεωρώ ΑΔΙΚΟ πρός εκείνον....

Χμμ τωρα σε έπιασε το στοργικό σου! Διάβασες κανένα συγκινητικό βιβλίο στο μεταξύ? Αχ βρε κελσε, εμπλεξες με ένα φιλόσοφο ασε να πάει….Πριν καν δεν ήξερες…τώρα θέλεις να ανοίξεις και τοπικ για συζήτηση! Για τα γεγονότα?

quote:
Μάλιστα είμαι ΚΑΙ καλοθελητής εκτός απο εβαιοχριστιανός!!!!
Μπράβο φίλε μου Πλάτωνα...
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...
Αλλά ΠΟΤΕ δεν έμεινα στα ΣΤΕΙΡΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ...
Ανέλυσα τα ΠΑΝΤΑ με το όποιο λίγο ή πολύ λίγο μυαλό έχω...
Ανέλυσα ακόμα πιό πολύ τον ΤΡΟΠΟ που ΕΖΗΣΑΝ...
Ανέλυσα τον τρόπο που ΕΔΡΑΣΑΝ...
Καί ΠΑΝΤΑ κατάληξε σε συμπεράσματα...
Εδώ η αμόρφωτη μηδαμινότητά μου ΑΥΤΑ και ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ τα συμπεράσματα έρχεται να καταθέσει, είτε αρέσουν είτε όχι...
Προκαλώ λοιπόν όποιον έχει την αντίθετη άποψη να μου δείξει και μένα του στραβού το λάθος...

Μόλις που το έπραξα! Με το συμπάθιο φίλε μου!


quote:
Αλλά δε δέχομαι φράσεις του τύπου:

Η μεταφορά των λόγων του Κρισναμουρτι κελσε, ζητήθηκε από τον Ιδιο να γίνεται επ ακριβώς, όχι τι κατάλαβε η τι συμπέρανε κάποιος!

και ξέρεις γιατί καλέ μου και σοφέ μου φίλε Πλάτωνα;;;
Γιατί ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ήθελε κάτι τέτοιο (καθένας Κρισναμούρτι) πολύ απλά, ΑΣ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΙ ΤΑ ΟΣΑ ΕΙΠΕ...
ΑΣ ΜΗΝ ΕΛΕΓΕ ΤΙΠΟΤΑ...
ΑΣ ΜΗΝ ΕΓΡΑΦΕ ΤΙΠΟΤΑ...




ΟΟΟΠΣ Γύρισε ο κακός τιμωρός!!!!

quote:
Αναρωτιέμαι λοιπόν το πώς θα χαρακτήριζες ΕΣΥ τη πράξη κάποιου να λέει "ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΕ" και μετά στο τέλος να λές "ΜΗ ΜΕ ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΕ" ή "ΜΗ ΜΕ ΕΞΗΓΗΤΕ"...


Αν πράγματι άκουσες….μετά μιλάς απλά με δικά σου λόγια, (και ο Ραβί το λέει!).. αν κατάλαβες… βίωσες….. το λουλούδι ανθίζει και ευωδιάζει!
Διαφορετικά λες τις ίδια και τα ίδια και τα ίδια! Δηλαδή ΤΙΠΟΤΑ!

quote:
Και για όσα ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ να πείς περί ΠΛΑΝΗΣ, σου ΞΑΝΑΛΕΩ ότι ΜΑΣΗΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ έτρωγα μέχρι που ΔΕΝ μπορούσα να μασήσω...
Από ΤΟΤΕ πέρασαν πάρα πολλά χρόνια (τόσα που κοντέυω να ξαναγυρίσω σε αυτό λόγο της μεγάλης μου ηλικίας)...
Αλλά δόξα τους Θεούς, ΑΚΟΜΑ μπορώ και μασάω ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ τη τροφη που ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ επιλέγω να μασήσω, με σκοπό την ΘΡΕΨΗ...
Φαντάζομαι ότι ξέρεις τι είναι η ΘΡΕΨΗ..

Ναι φιλε μου, ξέρω τι είναι η θρέψη! Είμαι πάντα φίλος του όμορφου πνεύματος, κοίτα τι μου είπε ….για σένα!

ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΕΛΣΟ, ΜΕ ΑΓΑΠΗ!

Ότι δεν είναι τέλειο,
πληρότητα ζητάει
σε αυτή τα αντίθετα έπαψαν,
να χιλιο βασανίζουν
ψυχής ατέλειες, ταραχές…
για δράση και αδράνεια…
φίλε μου, αέναη ψάξε τροφή
γιατι υπάρχει πόνος…
μα τις αγάπης η κίνηση
γιατρεύει κάθε φόβο
και αυτόν της ανασφάλειας
να μένει κάποιος….μόνος.

.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 22:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Πλατωνα,ο ουροβορος παρεθεσε αυτουσια κειμενα και σκεψη.
Τι καταφερε?
Τον εβρισαν και διωχτηκε.
Εσυ παραθετεις κειμενα και σκεψεις σου για τον Κρισναμουρτι.
Μαλακωσαν καθολου οι μαλακες η συνεχιζουν οπως πριν και με σενα?
Γραφω κι εγω κειμενα ,γραφω τις σκεψεις μου,θελω ναμαι ειρηνικος,νομιζεις μου αρεσει αυτο το στυλ?
Ομως ολα εχουν ορια.
Τα γιδια αυτα καταλαβαινουν μονον απο βρισιδι,και οχι απο ομορφια και αληθεια.
Γιατι ειναι φτηνιαρηδες και πορωμενοι.
Ετσι συνεχιζω κι εγω οπως και αυτοι.
Ο καθρεφτης που τους δειχνει την γελοιοτητα και την ασχημια τους ειναι ουδετερος.
Δεν ειναι σαν και αυτους,γιατι ειναι ξεχωριστος απο αυτο που αντανακλα.
Οσο συνεχιζουν ετσι σε ολο το site,θα συνεχιζω κι εγω,σε ολο το site,με κειμενα,σκεψεις μου...
και μπολικο βρισιδι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 00:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν λίγες ημέρες γράφτηκε ένα μέλος με το όνομα "Κυρία Λουκά", θέλοντας μάλλον να κάνει πλάκα. Νομίζω όμως ότι αυτός ο τίτλος πάει σε σένα Helios.

Έχεις εξελιχθεί σε Κυρία Λουκά των forums. Τρέχεις πίσω από κάθε topic για να διαμαρτυρηθείς και να βρίσεις 2-3 άτομα με τα οποία έχεις αντιδικίες (εσύ και το alter ego σου, ο SerpentPan). Και να ήταν μόνο αυτό πάει καλά, απλώς θα ήσουν ένας γραφικός του forum τον οποίον όλοι θα λυπόταν ή θα γελούσαν μαζί του αλλά κανένας δεν θα τον έπαιρνε στα σοβαρά.

Αλλά στα τελευταία σου μηνύματα έχεις γίνει ο "νταλικιέρης του Forum". Γράφεις σε αυτό το δημόσιο forum όπως θα μιλούσες με τους κολλητούς σου σε κάποια "μπουρδελότσαρκα". Κάθε σου πρόταση και ένα βρισίδι. Κάθε σου topic και ένα σεξουαλικό σου απωθημένο.

Και να πει κανείς ότι μέσα σε αυτά έχεις να προσφέρεις και κάτι θετικό; Φρούδες ελπίδες! Σε παρακολουθώ αρκετές ημέρες καί βλέπω ότι την προτροπή μου να αφήσεις τις αντιδικίες και να προσφέρεις κάτι την έχεις γράψει στα παλιά σου τα παπούτσια.

Κάνω υπομονή, μήπως και κάποια στιγμή αποφασίσεις να μην είσαι ένα "Γκόλουμ" που τρέχει να βρει την χαμένη του τιμή, "το πολύτιμό του", και να μην προσδιορίζεσαι απλά ως ο Αντί-Κέλσος, ο Αντί-ΕΟΝ, ο Αντί-Φώτιος κοκ. Μπας και καποια στιγμή εμφανίσεις την δική σου προσωπικότητα. Είναι αστείο αλλά αν, σε ένα φανταστικό σενάριο, αποφάσιζαν αυτοί με τους οποίους τα έχεις βάλει, να αποχωρήσουν από το forum, θα είχες υπαρξιακό πρόβλημα. Δεν ξέρω, ίσως, και να σε έπιανε ένα υπαρξιακό άγχος, ίσως έχανες το νόημα στην ζωή σου

Αλλά ξέρεις υπάρχει κι ένα όριο, ένα όριο αισθητικής και κανόνων, μια στιγμή που ο αναγνώστης των topic σου όχι μόνο σε βαριέται (πράγμα συνηθισμένο για όσους δεν μετέχουν σε αυτήν την κόντρα) αλλά και αρχίζει να αισθάνεται άβολα γιατί βρίσκει μπροστά του εκφράσεις και λέξεις που δεν ταιριάζουν εδώ μέσα, και δεν τις βλέπει σε κανένα άλλο topic. Κάποια στιγμή, μεταμορφώνεις την πικρία και την τυφλότητά σου σε ασχήμια και αηδία. Και αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί.

Αν συνεχίσεις έτσι, όπως υπόσχεσαι, θα σου κάνω εγώ ή ο Admin, το... χατήρι και θα σε διαγράψουμε (για να έχεις κι έναν σοβαρό λόγο επιτέλους για να διαμαρτύρεσαι).

Ούτε οι απόψεις σου με ενοχλούν, ούτε και η κακεντρέχια και η μισαλλοδοξία σου. Τα έχω συνηθίσει. Αλλά πρέπει να σεβαστείς όλους όσους σε διαβάζουν και δεν θέλουν να τους "κατεβάζεις" στο επίπεδο της "μπουρδελότσαρκας". Σκέφτηκα να κάνω τον κόπο να μεταφέρω σε αυτό το μήνυμα όλες τις αηδίες που έχεις πει τις τελευταίες ημέρες αλλά θα σου έκανα διαφήμιση για αυτό το μετάνιωσα.

Αν θέλεις να βριστείς με κάποιους κι αν θέλουν κι αυτοί, μπορείτε να το κάνετε με προσωπική αλληλογραφία και όχι σε αυτό το δημόσιο forum που το διαβάζουν εκατοντάδες κάθε ημέρα.

Ελπίζω έστω και τώρα να ξυπνήσει μέσα σου ο πολιτισμένος Έλληνας και να αρχίσεις να συμμετέχεις χωρίς να βρίζεις και να "φτύνεις". Λυπάμαι αλλά δεν θα το ξανασυζητήσω ούτε θα στο ξαναζητήσω.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 06:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο "Πολιτισμός" μας εξαντλείται στην πρώτη... αντιδικία;

Ο "Εσωτερισμός" μας εξαντλείται στην πρώτη... εμφάνιση διαφορετικής άποψης/ερμηνείας (των, ούτως ή άλλως ανερμήνευτων με τα όργανα της λογικής, Αληθειών);

Η "Διάθεση να Βοηθήσουμε και να Βοηθηθούμε" φτάνει σε τέλμα στην πρώτη... υποψία ότι κάποιος άλλος - "βοηθός" ή "βοηθούμενος" - εμφανίζεται πιο ανεκτικός, πιο διαλλακτικός, πιο... "ανοιχτός" σε άλλους και σε εναλλακτικές προτάσεις;

Η "Συμ-βολή" μας σε αυτές τις Συζητήσεις απογυμνώνεται πάραυτα από την πρόσκαιρη ενδυμασία της και... μετουσιώνεται σε αγωνιώδη προσπάθεια "αυτο-προ-βολής" τη στιγμή που κάποιος/κάποια μας φαίνεται να λαμβάνει τα "πρωτία";

Λίγες ερωτήσεις που θα μπορούσαν να αναγνωστούν και ως "αφορισμοί"...

Λίγες ερωτήσεις προς... ΟΛΟΥΣ - και αυτό δεν είναι καθόλου ρητορικό...

Προσωπικά δεν επιθυμώ να κάνω "Μάρτυρα" κανέναν και εξάλλου δεν νομίζω ότι κανείς μας εδώ μέσα το αξίζει!! Όμως, εάν χρειαστεί, θα διαγραφούν οποιαδήποτε Μέλη(όποιων Βαθμίδων και συμμετοχής...) αδυνατούν να συμβαδίσουν με τους κανόνες Λειτουργίας των Ομάδων Συζήτησης ή των οποίων η μοναδική συμμετοχή είναι αυτή του "δυναμιτισμού" των Συζητήσεων. Αυτοί/ες που στο παρελθόν εμφανίστηκαν ξεκαθαρά ως Ανάγωγοι διαγράφτηκαν, όταν εξαντλήθηκαν όλες οι άλλες πιθανότητες. Αυτοί που εμφάνιζαν έντονη μισαλλοδοξία, φανατισμό κ.λπ. επίσης. (ο Serpentpan, ουδέποτε Διεγράφει και διατηρεί πλήρες το δικαίωμα να αποστείλει μηνύματα στα Forums... μία μικρή υπενθύμιση)

Επίσης δεν επιθυμώ να σβήνω ανάρμοστες λέξεις ή φράσεις που έχουν ειπωθεί τις μέρες αυτές... Τις τελευταίες ώρες τις αφιέρωσα σε διόρθωση διαφόρων ορθογραφικών, γραμματικών και συντακτικών λαθών/αβλεψιών σε μηνύματα Φίλων μας έτσι ώστε να παρουσιάζεται με τον καλύτερο και πιο ακριβή τρόπο η άποψή τους... η οποιαδήποτε άποψη!

Επειδή το βρίσκω εντελώς μη-δημιουργικό να καταναλώνω χρόνο (που δεν περισσεύει εξάλλου...) σε "επιδιορθώσεις" υβρισμών/προπυλακισμών/χλευασμών κ.ό.κ., νομίζω ότι μάλλον δεν θα μπορέσουμε να αποφύγουμε την πλήρη ενεργοποίηση της λειτουργίας των Forums που αυτόματα δεν επιτρέπει την γραφή λέξεων ή φράσεων στα μηνύματα που ανήκουν στη λίστα των "μη αποδεκτών λέξεων/φράσεων". Αυτή η λίστα μπορεί να εμπλουτίζεται και με οποιεσδήποτε καινούργιες λέξεις ή φράσεις "προκύπτουν" στις Συζητήσεις...
Μέχρι τώρα δεν χρησιμοποιήσαμε την λειτουργία αυτή γιατί είναι συνυφασμένη και με την κατά λάθος απαγόρευση και συναφών, με τις μη επιτρεπόμενες, λέξεων ή φράσεων ή παράγωγών τους ή των ίδιων λέξεων με άλλη σημασία και, κυρίως, επειδή πιστεύουμε ακράδαντα πως ένας χώρος σαν αυτόν μπορεί(όπως έχει αποδείξει στο παρελθόν) να αυτοπεριορίζεται, χωρίς "εξωτερικές" και "τεχνητές" επεμβάσεις!

Εσείς πιστεύετε πως χρειαζόμαστε τέτοιες λύσεις;;

Νομίζετε πως δεν έχουμε άλλα περιθώρια βελτίωσης στη συνδιαλλαγή μας, ή την δυνατότητα αυτο-κριτικής και χρειαζόμαστε την "κρίση" από αλλού;

Απαντήστε ειλικρινά, και με το χέρι στην καρδιά, ή μάλλον μην απαντήσετε... Αποδείξτε το με τα μηνύματά σας (αν φυσικά η απάντηση στις παραπάνω ερωτήσεις είναι αρνητική!) - καθώς το παρόν θέμα συζήτησης ανήκει στον Κρισναμούρτι... ή μάλλον θα έπρεπε να ανήκει σε αυτόν!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κυρία Λουκκά
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 06:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κυρία Λουκκά  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με φόναξε κανής;;;


...καλά, σηγνόμη. Φεβγο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 10:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα φίλε Πλάτωνα και καλό μήνα σου εύχομαι...

Με λύπη διαπιστώνω ότι ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΜΑΙ....
Και το εννοώ αυτό φίλε μου...

Παράγματι ο αδιάβαστος Κέλσος είπε:

quote:
...το γυρνάνε στο "αλλιώς" και λένε όσα ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ για να δικαιολογήσουν την κακόμοιρη θέση που τόσο ΦΑΙΔΡΑ προσπαθούν να ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ...


Και έτσι είναι, έτσι ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ μορφωμένε μου φιλόσοφε...
Στο έχω ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ εξ'αρχής, τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ψίγματα σοφίας, ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ...
Με ενδιαφέρει αυτό που τόσο ευγενικά μας παράθεσες, μιάς ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΒΙΒΛΙΟ, να το δώ με την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥ διάσταση, αυτή είναι που με ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ και μόνο...

Αφού λοιπόν ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ και ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ απο αυτό που αποκαλείτε ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ, τι το τυρανάς το πράγμα και κουράζεσαι ΑΔΙΚΑ;;;;
'Αστο να πάει το παλιάμπελο....
Και όταν ΚΑΠΟΤΕ (εύχομαι να είναι γργήγορα) αισθανθείς την ΑΝΑΓΚΗ να εμβαθύνεις, ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ (ελπίζω να είμαι ΑΚΟΜΑ εδώ) φώναξέ με και θα τα πούμε....

Ξέρεις μορφωμένε μου φιλόσοφε, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ...
Μην λοιπόν αισθάνεσαι "κάπως"...

Για όσα λοιπόν ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ (τον ευατό σου και ΜΟΝΟ) ότι ο Κρισναμούρτι απο ΕΜΕΝΑ ΘΕΛΗΣΕ ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΕΙ σου απαντώ τούτο...

Μεγάλη μου Τιμή

Δεν θα κάνω λοιπόν το "χατήρι" ΚΑΝΕΝΟΣ να καταπίνω ότι μου δίνουν...
Στο εξήγησα ΚΑΙ ΑΥΤΟ, άλλο αν εσύ ένας φιλόσοφος και μάλιστα σπουδαγμένος ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ....
Μου αρκεί που απλά το ΚΑΤΑΘΕΣΑ και μάλιστα σε δημόσιο λόγο ώστε να το βλέπουν και να το ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ όσοι ΜΠΟΡΟΥΝ αλλά και ΘΕΛΟΥΝ...
Που ξέρεις, σε κάποιον μπορεί να φανεί ΧΡΗΣΙΜΟ...

Η βιασύνη σου να απαντήσεις ΧΩΡΙΣ να διβάσεις και να ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ την απλούστατη γραφή μου σε κάνει να λές ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ...
Ο καημένος, ένα "Σχόλιο" ανέφερα και εσύ το έκανες Σχολείο!!!!
Και μάλιστα ΕΝΤΟΝΑ ειρωνικά το είπες:

quote:
To ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕ ΜΑΡΑΝΕ ΚΕΛΣΟ?

Αλλά και πάλι σε δικαιολογώ...
Ενας αμόρφωτος σαν και μένα ΘΕΩΡΕΙΣ ότι έχει ανάγκη απο Σχολείο χωρίς να έχει το δικάιωμα να κάνει Σχόλια....
Ας είναι...

Τι θές να πείς λέγοντάς μου:

quote:
Αχ βρε κελσε, εμπλεξες με ένα φιλόσοφο ασε να πάει….

Μιάς και λές πώς είσαι ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ, αυτό θα πρέπει να με κάνει να ΦΟΒΑΜΑΙ;;;
Απεναντίας, θα έλεγα ΚΑΙ με τόλη ΚΑΙ με θάρρος...
Απολαμβάνω την ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ να εμβαθύνεις ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ μα με λυπεί αφάνταστα που αφού ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ, αρχίζεις να ΚΑΤΑΝΤΑΣ σαν εκείνους που κρύβοντε πίσω απο τα πολλά ψευδώνυμά τους...

Αλλά ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή είσαι ένα ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ και μάλιστα ΟΣΟ ΠΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, αυτός είναι ο λόγος, ή αιτία που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ πώς φτάσαμε εδώ...

Παραπονέθηκες ότι:

quote:
Όχι φίλε μου, κοιτά λίγο πριν τι έγραψες! Πόσοι το έχουν διαβάσει και ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΝΟΗΣΕΙ. Αμφισβητείς έμμεσα την αντίληψη μου/μας, και για να το επιβεβαιώσεις μετά…με τα γελάκια λέγοντας πως δηλώνουν ΑΜΗΧΑΝΙΑ! Ποιανού αμηχανία? Πως θα την χαρακτήριζες σαν πράξη εσύ?

Λοιπόν ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΤΩΡΑ...
Θα σε αφήσω να φιλοσοφήσεις πάνω σε αυτό και σου δίνω και μια ΣΥΜΒΟΥΛΗ (αν θές κράτα τη)...
Μην βιάζεσαι να ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΙΣ κανέναν...
Κάτσε λοιπόν και ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΕ το ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ και μέτά θα δεχθώ τη συγγνώμη σου, όπως άλλωστε οφείλω να κάνω...
Φυσικά θα πρέπει να έχεις και ΘΑΡΡΟΣ να τη ζητήσεις, αλλά και πάλι επειδή η ΔΕΙΛΙΑ είναι πολλές φορές χαρακτηριστικό των ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΦΙΛΟΣΟΦΩΝ (απο σένα εξαρτάτε αν ανήκεις σε αυτή τη συνομοταξία), ΑΚΟΜΑ και αν ΔΕΝ ΤΗ ΖΗΤΗΣΕΙΣ δημοσίος, και πάλι να ξέρεις ότι θα της έχεις γιατί πρώτα απ'όλα σε θεωρώ ΦΙΛΟ (χωρίς την ειρωνία που ΕΣΥ χρησημοποιείς)...

Σε ευχαριστώ για το ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ τριαντάφυλλο, σήμερα που είναι ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ...
Φυσικά στο ανταποδίδω ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ βγάλω ΟΛΑ ΤΑ ΑΓΚΑΘΙΑ που μπορούν να σε πληγώσουν...
Τώρα ΑΝ έμεινε και κανένα ΠΡΟΣΕΧΕ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Μπορείς να μου απαντήσεις ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ αναφέρεσαι στον Ιησού;;;
Εχείς κάποιου είδους ΕΜΜΟΝΗ μαζί Του;;;;
Ρωτάω γιατί μου έκανε ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 11:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι απλό Φίλε Κελσε,

Γιατι αμα τον συναντούσα, * (σε φυσικό επίπεδο… στο άλλο ΕΣΥ! δεν ξέρεις τι κάνω!)
θα πήγαινα βόλτα μαζί του στη θάλασσα και στα βουνά
θα γέλαγα και θα αστειευόμουν…. για το πώς κατάντησαν τα λόγια του, ΝΕΚΡΑ!
χωρίς αγάπη και ομορφιά, μέσα σε ναούς, και στα πρόσωπα φοβισμένων ιερέων
που ξέρουν να προσκυνούν,να φοβούνται και να φοβίζουν, …και να λένε… Κύριε Κύριε…σωσε μας τους αμαρτολους!!!

Ω φίλε Kελσε, να ξερές μονο τι λες!….Καλό σου ΜΗΝΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 12:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ μπορώ να έχω μια απάντηση στο τι γίνεται με το "ψυχονοητικό φίλτρο" ενός παιδιού που το χώρισαν απο την οικογένειά του ?

_________________________

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 18:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια διευκρίνηση ακόμα…μόνο φίλε ΚΕΛΣΟ

Σχόλιο εννοούσα εξαρχής, όχι σχολείο! Το ει μπήκε από τον αυτόματο, χωρίς να το αντιληφτώ…άμα είμαι κουρασμένος, συμβαίνει….τόσο ήθελε να το αντιληφτείς …ώστε να μην γίνει και αυτό θέμα Φίλε μου?
Μα ξέχασα, εσύ σαν εσωτεριστης βλέπεις τα παντα,…..εγώ σαν εξωτεριστης φιλόσοφος… δεν βλέπω τίποτε.

Φίλε ΕοΝ. Θα σου αναφέρω ότι γνωρίζω. Δεν είμαι οπαδός κανενός ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ, ΜΥΣΤΗ η ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ. Απλά κάτι χρόνια εξέτασα τα γραπτα αρκετών, και όταν λέω εξέτασα….ασχολήθηκα με ζήλο, πήγα σε βάθος, αναρωτήθηκα. Ένας από αυτούς ήταν ο Κ. Μα όλα τα βιβλία, τα έχω στην Ελλάδα. Από ότι θυμάμαι λοιπόν…πάνε και αρκετά χρόνια!

Η μητέρα του Κ, πέθανε όταν ήταν 10 χρόνων. Οι βιβλιογραφίες αναφέρουν πως ήταν πολύ δεμένος μαζί της, μιας και ήταν το 8 παιδί, που για τους βραχμάνους θεωρείται κάτι ξεχωριστό. Αναφέρουν πως και μετά θάνατον, την έβλεπε συνεχώς, και την ακολουθούσε μέσα στο σπίτι…
Δεν ήταν σαν τα άλλα παιδιά, μάλιστα ο μικρότερος Νitja τον πρόσεχε συνεχώς, γιατί ζούσε στον κόσμο του…Και με αυτόν δέθηκε πάρα πολύ, στα 14 του για να πάει στην Ευρώπη, ζήτησε από την Βεσαντ και τον αδερφό του. Με τον πατέρα δεν είχε πολλές σχέσεις, μιας και ο άνθρωπος για να τα βγάλει πέρα δούλευε από το πρωί μέχρι το βράδυ. Ο ίδιος ο Κ, λέει πως άμα δεν τον είχαν πάρει θα είχε πεθάνει, όπως έγινε με αλλά του αδέρφια, η στην καλύτερη περίπτωση, αν επιβίωνε δηλαδή, θα γινόταν ένας σαννυασι…
Ο Πλάτωνας καθορίζει πολυ μικρότερη ηλικία χωρισμού παιδιού από γονείς, για να γίνει σωστή διαπαιδαγώγηση. Εκτός από μόρφωση, σημαίνει να αναπτυχθούν όλες οι φυσικοψυχοπνευματικες ιδιότητες του (νεου/νεας) ώστε να γίνει ακέραιο, ολοκληρωμένο άτομο. Μακάρι να γινόταν και στις οικογένειες κάτι τέτοιο, μα θα έχεις δει, πως τις περισσότερες φορές βγαίνουν η αποτυχημένοι δυστυχισμένοι, η επιτυχημένοι δυστυχισμένοι….Μην παρερμηνεύσεις σε παρακαλώ τα λόγια μου, απλά, κοίταξε τι γίνεται γύρω μας!

Με τον αδερφό του μεγάλωσε μαζί, ήταν πολύ δεμένος, μα σε ένα ταξίδι στις Ινδίες, το 1925, ήταν με άλλους θεόσοφους στο πλοίο, έφτασε η είδηση πως είχε αρρωστήσει. Αν και τον είχαν καθησυχάσει, Βεσαντ κλπ, για τους δασκάλους, ότι θα επέβλεπαν για τον αδερφό του, ενώ περνούσαν από το Σουέζ, έφτασε η είδηση πως πέθανε. Έκλεγε απαρηγόρητος μέσα στην καμπίνα, έμεινε για μέρες κλεισμένος, μα πριν φτάσουν, ήταν μια χαρά, χωρίς ίχνος ΠΟΝΟΥ….και ποτέ πια η θύμηση του αδερφού του του επέφερε ΠΟΝΟ! Είπε πως ήταν ενωμένος για πάντα μαζί του.….

Εχει πολλα….μα κουραζομαι τελευταια ...
αν ομως αναρωτηθεις γιατι υποφερουν οι ανθρωποι τον χαμο καποιου, θα βρεις αμεσως τι ειναι αυτο το... ψυχονοητικο φιλτρο


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 01/05/2003 18:04:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy