ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Λίγους φίλους...να μιλήσουμε!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 12:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δοκτορ
Χεχε... όλοι βλέπουμε όνειρα. Με εξαίρεση τον Πλάτωνα, αυτός δεν βλέπει γιατί τα όνειρα ονειρεύονται αυτόν.
.......
Εγω να βλέπες τι βλεπω με ότι γράφεις.
Μα έχω υπομονή με τους νέους, έτσι θα γράψω ακόμα λίγα..δοκτορα, 


Βλέπεις Πλάτωνα άμα σε τσιγκλίσει κάποιος λίγο, βγάζεις ζουμί, αυτό μ'αρέσει σε σένα
quote:

Δοκτορ
Αν μέσα στη μέρα σου ζεις με κάποια εγρήγορση, τότε αυτή η εγρήγορση θα σε ακολουθήσει και στον ύπνο σου, και θα θυμάσαι περισσότερο τι είδες και τι όχι
.........
Δεν είναι έτσι δοκτορα.

Αν ζεις σε εγρήγορση, που θά πει ζω ολικα την εμπειρία, τότε δεν σε ακόλουθα καμία εμπειρία, καμία εικόνα στον ύπνο σου. Η εμπειρια τελειωνει με το ζησημο. Συνεχίζει η πραγματική εγρήγορση, που είναι προσοχη, ακομα και οταν κοιμάσαι. (για αυτο και χρειάζεσαι λίγες ώρες ύπνου)

Δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι, ζουν τις εμπειριες της ζωής, συναντώντας τες με τη μνήμη, δίλ τις συναντά το παρελθόν τους, οπότε ανακατεύουν συνέχως τη σούπα τους, και η συνείδηση βλέπει τα όνειρα, που δεν είναι άλλο απο την κατασταση που επιφέρει τάξη στον εαυτο.



Και πώς εξηγείς οτι οι περισσότεροι άνθρωποι ΔΕΝ βλέπουν όνειρα; Είναι επειδή είναι πολύ συνειδητοί; Ή είναι κάτι άλλο;
(Μιλάμε για τους περισσότερους ανθρώπους)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 13:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν τα θυμούνται, τα ξεχνάνε.

Αν δεν δει ένας φυσιολογικός άνθρωπος όνειρα, (όταν τον διακοψεις) όταν ξυπνήσει, είναι κουρασμένος.

Αν το κανείς για 10 - 20 μέρες, φτάνει σε σχιζοφρενεια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 13:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
α! μία φορά είχα δει οτι είχα κάνει και σεξ με εξωγήινη!
Και έλεγα ότι εκείνη η ταινία η "σεξωγήϊνη" με την κιμ [μπάσιντζερ] θα γεννούσε κρυφούς πόθους για σεξ με εξωγήϊνη σε πολύ κόσμο.
Να που επιβεβαιώνεται.
Φίλτατε, το χεις ψάξει, δε νομίζω...για κάντο...μήπως αφού είδες τη ταινία, κάπου αποθηκεύτηκε και στο δικό σου μάϊντ, και μετά είχες αυτές τις ετεροχρονισμένες φούλ ντόλμπισπέϊς-ονειροπροβολές με την εξωγήϊνη.
Ερε τι κάνει το εσο-χομ-θίατερ μετά το χομ-θίατερ!



Μπαααα... καμία σχέση...
1ον, την ταινία αυτή την είχα δεί όταν είχε πρωτοβγεί... μιλάμε για αρχαίες εποχές... το όνειρο όμως το είδα πολύ πιο πρόσφατα...
2ον, δεν είναι του γούστου μου η Κιμ... και γενικά οι ξανθιές...
Η "δική" μου εξωγήινη είχε μαύρα μαλλιά

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 13:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Δεν τα θυμούνται, τα ξεχνάνε.
Εεε λέγε το και αυτό.. γιατί ο άλλος θα λέει "Α δε βλέπω όνειρα, είμαι enlightened!"
Και τώρα να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Γιατί δεν τα θυμούνται; Ακόμα και αν ξυπνήσουν φυσιολογικά βρε αδερφέ, γιατί δε θα θυμούνται;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 27/06/2012 13:56:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 14:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκτορ
Εεε λέγε το και αυτό.. γιατί ο άλλος θα λέει "Α δε βλέπω όνειρα, είμαι enlightened!"
Και τώρα να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Γιατί δεν τα θυμούνται; Ακόμα και αν ξυπνήσουν φυσιολογικά βρε αδερφέ, γιατί δε θα θυμούνται;
..........
Για τον ίδιο λόγο που δεν θυμούνται τι έφαγαν πριν 10 μέρες, αν η διατροφή τους ακολουθεί ένα νορμαλ μενού. Αν όμως εκείνη τη μέρα (πριν 10 μέρες) είχαν φαει λαγό στιφαδο, (που δεν τρώνε καθε μέρα) θα το θυμηθεί στο ξυπνητο, θα το θυμηθεί και μετα τον ύπνο, (αφου το όνειρο δεν θα είναι συνηθισμένο).

Υπάρχει και ένας άλλος παράγοντας. Το μυαλο μας με τις εμπειρίες βαραίνει. Η να στό πω καλύτερα, φθείρεται. Φαντάσου ένα μολύβι που το ξυνεις συνεχώς...στο τέλος δεν τυπώνεται τίποτα σαν μνήμη. Η είναι εντελώς επιφανειακή μνημη. Σε ορισμένες καταστάσεις (διαλογισμος, σωστή διατροφη, παρατήρηση, ζησημο στη φύση) μπορείς να επαναφερεις εντονοτητα, βίωμα, και μνήμη, (μα και άλλες καταστάσεις) και εκει συνήθως βλέπει ο Αγνος εσωτερισμός.

Επίγνωση του τι πράγματι γίνεται μέσα και έξω.

Όταν έχεις επίγνωση δοκτορα, σιγα σιγα όλα επανέρχονται σε κανονική λειτουργία. Και φυσικα η σωματικη και ψυχονευματικη κατασταση, και στη φυση μας σαν ανθρωποι, εκδηλώνεται και ειναι αγαπη, ομορφια.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 27/06/2012 14:32:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 14:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπαααα... καμία σχέση...
Για το καμία μη βάζεις χέρι και σε φωτιά...
quote:
1ον, την ταινία αυτή την είχα δεί όταν είχε πρωτοβγεί... μιλάμε για αρχαίες εποχές... το όνειρο όμως το είδα πολύ πιο πρόσφατα...
To έσω-χομ-θίατερ μπορεί ανά πάσα στιγμή να σε πάει στο παρελθόν όπου κι όποτε θες, όχι σα να ταν χθές αλλά σα να ναι τώρα.
quote:
2ον, δεν είναι του γούστου μου η Κιμ... και γενικά οι ξανθιές...
Η "δική" μου εξωγήινη είχε μαύρα μαλλιά

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ


Το χομ-θίατερ καλό είναι και κάνει καλά τη δουλειά του,
αλλά ούτε για παιχνιδάκι προβρεφικής ηλικίας δεν κάνει σε σχέση με το έσω-χομ-θίατερ.
Το έσω-χομ-θίατερ είναι εκπληκτική μηχανή ούτε φαντάζεται κανείς τι μπορεί να κάνει.
Δεν είναι καθόλου δύσκολο γι'αυτό αλλάζοντας ότι παραμέτρους λαχταρά η ψυχή σου να κάνει πριβέ ονειροπροβολές σ'έναν ατομικό ιδιωτικό κόσμο μόνο για σένα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 15:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μπαααα... καμία σχέση...
Για το καμία μη βάζεις χέρι και σε φωτιά...
quote:
1ον, την ταινία αυτή την είχα δεί όταν είχε πρωτοβγεί... μιλάμε για αρχαίες εποχές... το όνειρο όμως το είδα πολύ πιο πρόσφατα...
To έσω-χομ-θίατερ μπορεί ανά πάσα στιγμή να σε πάει στο παρελθόν όπου κι όποτε θες, όχι σα να ταν χθές αλλά σα να ναι τώρα.
quote:
2ον, δεν είναι του γούστου μου η Κιμ... και γενικά οι ξανθιές...
Η "δική" μου εξωγήινη είχε μαύρα μαλλιά

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ


Το χομ-θίατερ καλό είναι και κάνει καλά τη δουλειά του,
αλλά ούτε για παιχνιδάκι προβρεφικής ηλικίας δεν κάνει σε σχέση με το έσω-χομ-θίατερ.
Το έσω-χομ-θίατερ είναι εκπληκτική μηχανή ούτε φαντάζεται κανείς τι μπορεί να κάνει.
Δεν είναι καθόλου δύσκολο γι'αυτό αλλάζοντας ότι παραμέτρους λαχταρά η ψυχή σου να κάνει πριβέ ονειροπροβολές σ'έναν ατομικό ιδιωτικό κόσμο μόνο για σένα.





Βρε άνθρωπε, δεν ήταν τέτοιο σκηνικό σου λέω!
Ηταν τελείως άλλη φάση... σαν να βρισκόμου εγώ κάπου αλλού...
Κάπου ψηλά πάνω από τη Γή...
Σε έναν χώρο κλειστό φωτεινό και κρύο, εγώ μόνο και μία "αιθέρια" ύπαρξη...
Καμία σχέση με τη χαζοταινία...
Α... και home theater ΔΕΝ έχω!!!

Αυτό που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι πως... το "όνειρο" αυτό, το θυμάμαι καθαρά, σαν να το είδα εχτές! Ίσως γιατι... μου άρεσε

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 18:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
quote:

Το εξήγησα πυραμίδ στον δοκτορα.


Άμα σου είπε ότι δεν καταλαβαίνει κάτι καλώς έκανες και έδωσες εξηγήσεις.

Βέβαια δεν έχει σχέση αυτό που είπες στον Dr με το δικό μου σχόλιο αλλά ok.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 19:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
quote:

Το εξήγησα πυραμίδ στον δοκτορα.


Άμα σου είπε ότι δεν καταλαβαίνει κάτι καλώς έκανες και έδωσες εξηγήσεις.

Βέβαια δεν έχει σχέση αυτό που είπες στον Dr με το δικό μου σχόλιο αλλά ok.



Για τον Πλάτωνα, όλα στη σούπα είναιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 19:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δοκτορ
Εεε λέγε το και αυτό.. γιατί ο άλλος θα λέει "Α δε βλέπω όνειρα, είμαι enlightened!"
Και τώρα να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Γιατί δεν τα θυμούνται; Ακόμα και αν ξυπνήσουν φυσιολογικά βρε αδερφέ, γιατί δε θα θυμούνται;
..........
Για τον ίδιο λόγο που δεν θυμούνται τι έφαγαν πριν 10 μέρες, αν η διατροφή τους ακολουθεί ένα νορμαλ μενού. Αν όμως εκείνη τη μέρα (πριν 10 μέρες) είχαν φαει λαγό στιφαδο, (που δεν τρώνε καθε μέρα) θα το θυμηθεί στο ξυπνητο, θα το θυμηθεί και μετα τον ύπνο, (αφου το όνειρο δεν θα είναι συνηθισμένο).


Επομένως, το οτι δεν θυμούνται τα όνειρα, ενώ τα βλέπουνε, οφείλεται στη μηχανικότητα. Είδες που τελικά συμφωνούμε!
Και στα άλλα που είπες συμφωνούμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 20:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε άνθρωπε, δεν ήταν τέτοιο σκηνικό σου λέω!
Ηταν τελείως άλλη φάση... σαν να βρισκόμου εγώ κάπου αλλού...
Κάπου ψηλά πάνω από τη Γή...
Σε έναν χώρο κλειστό φωτεινό και κρύο, εγώ μόνο και μία "αιθέρια" ύπαρξη...
Καμία σχέση με τη χαζοταινία...
Α... και home theater ΔΕΝ έχω!!!

Αυτό που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι πως... το "όνειρο" αυτό, το θυμάμαι καθαρά, σαν να το είδα εχτές! Ίσως γιατι... μου άρεσε

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ


Εεεεμμ...μάλιστα, μάλιστα. Λοιπόν, ΟΚ.
you,know,whatever you know. you,live,whatever you live. Δε "χαλιέται" τ' "όνειρο" , με ή άνευ home theater, δεν έχει σημασία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 12:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλεγα μόλις βρώ λίγο παραπάνω χρόνο και διάθεση να γράψω κάποια λίγα πράγματα της προηγούμενης εβδομάδας απ'τη δική μου εμπειρία μέχρι και το σαββατοκύριακο όπου το πέρασα με πυρετό 39.5οC και τεντωμένα λαιμά.
Κάποια στιγμή με τις ζέστες ήπια λίγο νερό και "ξεχάστηκα" βάζοντας καμιά δεκαριά παγάκια απ'τη κατάψυξη του ψυγείου στο σπίτι που είναι στο φούλ και βγάζει κάτι παγάκια κρύσταλλα-σταλακτίτες.

"Ξεχάστηκα" γιατί δε συνηθίζω απ'τη κατάψυξη στο σπίτι και καμιά φορά "ξεχνιέμαι" λόγω μηχανικότητας της στιγμής νομίζοντας ότι είναι ίδια με τα παγάκια που βάζουν έβερεστ και γρηγόρης, όπου είναι πιο ψυκτολάϊτ σε θερμοκρασία σε σχέση με τους κρυστάλλινους σταλακτίτες της κατάψυξης του ψυγείου στο σπίτι.

Από Παρασκευή ως Τρίτη δεν είχα διαβάσει τίποτα απ'όσα γράφονταν εδώ, και ύστερα είδα ότι ο Πλάτωνας έγραψε πράγματα όπου αρκετά σημεία συγχρονιστικά ήταν ακριβώς ότι ζούσα το Παρασκευο-ΣαββατοΚύριακο-Δεύτερο, όπου αποσύρθηκα και άφησα τον εαυτό μου να διορθώσει το "λαθάκι" που του προκάλεσα.

Διαβάζοντας απ'την Τρίτη όσα είχαν γραφτεί εδώ στο ενδιάμεσο της δικής μου απόσυρσης, σκεφτόμουν να γράψω κάποιες λίγες χαρακτηριστικές στιγμές, μιας και είχα πεί ότι θα κάνω παρέα στο Πλάτωνα για κάποιες μέρες, εκείνος το έκανε γράφοντας κιόλας, κι εγώ δεν είχα γράψει κάτι σχετικά με αποχή απ'τροφή-νερό της προηγούμενης βδομάδας και ότι μεσολάβησε το ΠΣΚΔ.
Τώρα όμως για να είμαι ειλικρινής το ξανασκέφτομαι.

Τέλος πάντων, διαβάζοντας τα τελευταία πόστ με τα όνειρα, έχει έρθει λίγο η διάθεση να τεθεί μια ερώτηση τύπου "συνηγόρου του διαβόλου".
Όσοι γνωρίζουν κάποια λίγα πράγματα για διαλογισμό, γνωρίζουν κι αναγνωρίζουν ότι όσα και ότι λέει ο Πλάτωνας για τα όνειρα είναι σωστά και επακριβώς έτσι μέχρι κεραίας.
Ας πεί κάποιος που γνωρίζει ή νομίζει πως γνωρίζει, από που έρχονται τα όνειρα.
alex, Πλάτωνα, σας παρακαλώ μη δώσετε εσείς κάποια απάντηση.
Όποιος δώσει απάντηση, μιας και μπορεί να την έχει ακούσει ή να την έχει πάρει το μάτι του από κάπου, ας πεί με δυό δικά του λόγια και τι η απάντηση σημαίνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 17:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας το επιχειρήσουμε...

Χθες έδινα γερμανικά και ήξερα από πριν ότι με περίμενε ζόρικη μέρα. Γενικά και δυστυχώς είμαι πολύ αγχώδης όταν πρόκειται να υποστώ δοκιμασίες (ίσως είναι και από τους βασικούς λόγους που βρίσκομαι εδώ αν και ποτέ δεν έχω επιδιώξει να κάνω κουβέντα).

Που λες λοιπόν φίλε μου σε κάποια φάση είπε ο οργανισμός μου να αφεθεί λίγο και να με αφήσει να κοιμηθώ παρά τη ζέστη και παρά το άγχος της επερχόμενης δοκιμασίας. Σε κάποια φάση κι ενώ ακόμα ένιωθα τον εαυτό μου αλλά έμπαινα και σε ένα στάδιο προς ύπνο άρχισα να βλέπω ένα όνειρο.

Περπάταγα σε ένα δρόμο, με έβλεπα να περπατάω σε αυτό το δρόμο και ξαφνικά ανοίγει μια μαύρη τρύπα από κάτω μου (σημειώνω ότι εγώ τα παρατηρούσα αυτά ως τρίτος!) και πέφτω μέσα. Το θέμα είναι ότι ταράχτηκα τόσο που με το που "ένιωσα" την πτώση μου σπαρτάρισα σαν το ψάρι πάνω στο κρεβάτι μου για λίγο...πρέπει να πέταξα ένα μπινελίκι που δε θυμάμαι και βέβαια οποιαδήποτε προσπάθεια έκανα αργότερα να κοιμηθώ ήταν μάταιη.

Κατ'εμέ το όνειρο αν το δεις και μπορέσεις να το θυμηθείς την επομένη σχετίζεται με κάτι που σε απασχολεί, που σε ενοχλεί, που σε αγχώνει κλπ κλπ. Δεν το θεωρώ και τόσο υποσυνείδητο... μάλλον παρουσιάζουμε στον εαυτό μας τα προβλήματά μας με έναν πιο ποιητικό, συμβολικό τρόπο θα έλεγα.

Παρεμπιπτόντως το θέμα εξελίσσεται ωραία και αυτά που λέτε ΠΛΑΤΩΝΑΣ και Γιούγκι ειδικά για το φαγητό έχω επηρρεαστεί. Από τότε που άρχισα να διαβάζω έχω μια λιγότερο μανιώδη σχέση με το φαί. Τρώω κανονικά αλλά δεν το κάνω τόσο από λαιμαργία, γενικά μπαίνω σε μια φάση αυτοελέγχου και έχω εκτιμήσει πολύ το νερό γενικά. Βέβαια έχω εξεταστική τον καιρό αυτό και δε μου είναι εύκολες οι ενδοσκοπήσεις.

Φίλε Πλάτωνα χαιρετισμούς από κάποιον που σου μίλαγε πιο πολύ παλιότερα

Edited by - promitheus90 on 28/06/2012 17:30:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 18:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
promitheus90
quote:

Παρεμπιπτόντως το θέμα εξελίσσεται ωραία και αυτά που λέτε ΠΛΑΤΩΝΑΣ και Γιούγκι ειδικά για το φαγητό έχω επηρρεαστεί.

LA MAYONESA

Καλό αυτοέλεγχο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 21:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προμυθεας
Φίλε Πλάτωνα χαιρετισμούς από κάποιον που σου μίλαγε πιο πολύ παλιότερα
.........

Για σου μικρέ και ευγενικέ φίλε.

Ευχομαι οτι καλύτερο για της εξετάσεις σου, και για την πρόοδο σου, με ότι και να καταπιάνεσαι.

Να προσεχεiς τις mayoneses...

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 28/06/2012 21:41:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 22:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας το επιχειρήσουμε...

Χθες έδινα γερμανικά και ήξερα από πριν ότι με περίμενε ζόρικη μέρα. Γενικά και δυστυχώς είμαι πολύ αγχώδης όταν πρόκειται να υποστώ δοκιμασίες (ίσως είναι και από τους βασικούς λόγους που βρίσκομαι εδώ αν και ποτέ δεν έχω επιδιώξει να κάνω κουβέντα).


Κατά μία έννοια από φιλοσοφία ζωής, [όπως λέει κι ο Πλάτωνας], παράλληλες ζωές.
quote:
Που λες λοιπόν φίλε μου σε κάποια φάση είπε ο οργανισμός μου να αφεθεί λίγο και να με αφήσει να κοιμηθώ παρά τη ζέστη και παρά το άγχος της επερχόμενης δοκιμασίας. Σε κάποια φάση κι ενώ ακόμα ένιωθα τον εαυτό μου αλλά έμπαινα και σε ένα στάδιο προς ύπνο άρχισα να βλέπω ένα όνειρο.

Περπάταγα σε ένα δρόμο, με έβλεπα να περπατάω σε αυτό το δρόμο και ξαφνικά ανοίγει μια μαύρη τρύπα από κάτω μου (σημειώνω ότι εγώ τα παρατηρούσα αυτά ως τρίτος!) και πέφτω μέσα. Το θέμα είναι ότι ταράχτηκα τόσο που με το που "ένιωσα" την πτώση μου σπαρτάρισα σαν το ψάρι πάνω στο κρεβάτι μου για λίγο...πρέπει να πέταξα ένα μπινελίκι που δε θυμάμαι και βέβαια οποιαδήποτε προσπάθεια έκανα αργότερα να κοιμηθώ ήταν μάταιη.


Πολύ ωραία promitheus! Μπράβο, πολύ ωραία. Καλό όπως κι ότι είδες, κι "ένοιωσες".
quote:
Κατ'εμέ το όνειρο αν το δεις και μπορέσεις να το θυμηθείς την επομένη σχετίζεται με κάτι που σε απασχολεί, που σε ενοχλεί, που σε αγχώνει κλπ κλπ. Δεν το θεωρώ και τόσο υποσυνείδητο... μάλλον παρουσιάζουμε στον εαυτό μας τα προβλήματά μας με έναν πιο ποιητικό, συμβολικό τρόπο θα έλεγα.
Πολύ ωραία προσσέγγιση φίλε μου.
Εκτός πρώτιστα απ'την Πηγή για την οποία έχει ήδη γράψει αρκετά αναλυτικά και με απλό τρόπο ο Πλάτωνας εξηγώντας εσω μηχανισμούς, αναφερόμουν στην έδρα. Καλή προσσέγγιση της έδρας με το όνειρο που είδες και τη περιγραφή που κάνεις.
quote:
Παρεμπιπτόντως το θέμα εξελίσσεται ωραία και αυτά που λέτε ΠΛΑΤΩΝΑΣ και Γιούγκι ειδικά για το φαγητό έχω επηρρεαστεί. Από τότε που άρχισα να διαβάζω έχω μια λιγότερο μανιώδη σχέση με το φαί. Τρώω κανονικά αλλά δεν το κάνω τόσο από λαιμαργία, γενικά μπαίνω σε μια φάση αυτοελέγχου και έχω εκτιμήσει πολύ το νερό γενικά. Βέβαια έχω εξεταστική τον καιρό αυτό και δε μου είναι εύκολες οι ενδοσκοπήσεις.
Έτσι μπράβο.
Το νερό είναι εκπληκτικά μοναδικό. Είναι πολύτιμος σύντροφος αν το χρειάζεσαι και σε καταστάσεις κρίσεων του οργανισμού,π.χ.πονόδοντος, αλλά και σε πολλές άλλες. Ηρεμεί, καθαρίζει και χαλαρώνει.
Όπως νοιώθεις, σιγά-σιγά και σταθερά, δε χρειάζονται βιασύνες.
Δοθείσης ευκαιρίας θα πούμε κι άλλα στη πορεία.
Ευχές κι από μένα για το καλύτερο στις εξετάσεις και στη ζωή σου παντού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 13:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
YUGI-OH

quote:
Κατά μία έννοια από φιλοσοφία ζωής, [όπως λέει κι ο Πλάτωνας], παράλληλες ζωές.

Ναι... βασικά τον τελευταίο χρόνο έχει παραγίνει το κακό θα έλεγα αν και τα αντιμετωπίζω με μια επιφανειακή ηρεμία. Δλδ μικρότερος είχα νεύρα, γκρίνιαζα και γενικά εκδήλωνα πάνω κάτω την ψυχολογία μου έτσι όπως ήταν. Πλέον δεν το κάνω τόσο φανερά οπότε την πληρώνει το σώμα μου. Π.χ. έχω βγάλει κάποια εξανθήματα και επίσης κατά τη διάρκεια της εξέτασης άρχισε να μου τρέχει η μύτη και κοίταγα ψηλά λες και έψαχνα για μπεκάτσες! Γενικά έχω αρχίσει να σκέφτομαι πιο σοβαρά το θέμα του διαλογισμού γτ δε με κόβω να βρίσκω άλλον τρόπο να εξισορροπήσω μέσα μου το υγιές άγχος από τη μία και το φόβο της αποτυχίας απο την άλλη.

quote:
Πολύ ωραία προσσέγγιση φίλε μου.
Εκτός πρώτιστα απ'την Πηγή για την οποία έχει ήδη γράψει αρκετά αναλυτικά και με απλό τρόπο ο Πλάτωνας εξηγώντας εσω μηχανισμούς, αναφερόμουν στην έδρα. Καλή προσσέγγιση της έδρας με το όνειρο που είδες και τη περιγραφή που κάνεις.

Έδρα όπως λες είναι λοιπόν το μυαλό, κάτι που του έχουμε επιτρέψει να μας απασχολεί ας πούμε. Η τρύπα που έπεσα ήταν σαφές τι συμβόλιζε για τη συγκεκριμένη περίσταση. Παρ'όλα αυτά έχω κανά δυο περιπτώσεις ακόμα ονείρων που ναι μεν κολλάνε με κάποια έτσι έντονη εμπειρία για την τότε ψυχολογία μου (όταν την έζησα) αλλά δεν είναι τόσο σαφήσ η σύνδεση όσο σε αυτό. Γενικά πάντως αν μπορώ να βρω μια σχέση με το όνειρο είναι αυτή που είπα.

quote:
Το νερό είναι εκπληκτικά μοναδικό. Είναι πολύτιμος σύντροφος αν το χρειάζεσαι και σε καταστάσεις κρίσεων του οργανισμού,π.χ.πονόδοντος, αλλά και σε πολλές άλλες. Ηρεμεί, καθαρίζει και χαλαρώνει.

Εγώ βιώνω πολύ έντονα αυτή την αίσθηση καθαρότητας όταν έχω πιει πολύ νερό. Δλδ αισθάνεσαι ρε παιδί μου μια ευεξία που δύσκολα θα σου μείνει όταν φας ένα γλυκό που όσο νόστιμο κι αν είναι όταν φύγει τελείως η γεύση από το στόμα σου μένει μόνο το φούσκωμα. Ειδικά το αντίθετο της καθαρότητας το συναντάς το βράδυ μετά από ένα βαρβάτο γεύμα που βέβαια δεν είχε τόσο σαν κίνητρο την κάλυψη της πείνας όσο την εξυπηρέτηση του μηχανισμού που λέτε.

Πλάτωνα και Yugi ευχαριστώ για τις ευχές και ελπίζω όταν ξεμπερδέψω να συμμετέχω πιο ενεργά! Τα καλύτερα εύχομαι κι εγώ!

Pyramid

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 20:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας παιδιά . Σκεφτόμουνα οτι είναι καλύτερο να γράφουμε όταν έχουμε θετική ενέργεια και γενικότερα καλή διάθεση.Ετσι ώστε να την μεταφέρουμε και στους άλλους και να αυξήσουμε την συλλογική θετική ενέργεια η οποία είναι χρήσιμη για όλους μας.Αν και αυτό γίνεται ήδη σε αυτό το υπέροχο τόπικ που άνοιξε ο Πλάτωνας.Μακάρι να ήταν έτσι σε όλα τα τόπικς.Μακάρι να μην κυριαρχούσε ο ανταγωνισμός και η διαχωριστικότητα αλλα ο συναγωνισμός και η ενότητα.

Σχετικά με την διατροφή τώρα,βρήκα ένα πολύ ωραίο άρθρο εδώ στο esoterica,πραγματικό διαμάντι.http://www.esoterica.gr/articles/eastern/yog_nutr/yog_nutr.htm

Μας μιλάει για τις τρείς καταστάσεις των τροφών, η μάλλον της ενέργεια που υπάρχει μέσα στις τροφές.Είναι η δράση η αρμονία και αδράνεια.Διαβάστε το καλύτερα μόνοι σας.

Edited by - alex22 on 01/07/2012 20:04:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 04:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

H αλήθεια είναι YUGI-OH, ότι πόλλοί δεν πιάνουν το νόημα πως θα απαρνηθούν το διαλεκτικό κόσμο μας, που είναι η εμπειρία μιας ζωής αποκομένης από το Πνεύμα.
Διακρίνουμε δύο διαφορετικές τάξεις: από τη μέγάλη κατάστροφή (την πτώση) η Δημιουργία διαιρέθηκε για την ανθρώπινη συνείδηση σε δύο διαφορετικές τάξεις.
Η μια τάξη της διαλεκτικής φύσης που υπόκειται σε συνεχές αλλαγες, (γενιέται, αυξάνεται, δύει).
Αυτή είναι η μια μόνο όψη της Πρωταρχικής Δημιουργίας που χωρίστηκε από το σύνολο που της έδινε τη σημασία της.
Το ένα τμήμα της ανθρώπινης ζωής έχοντας χάσει το σύνδεσμο με το Ζωντανό Πνεύμα ταυτίστηκε με τη διαλεκτική φύση, όπου απουσιάζει η Νοημοσύνη, ο Νους.
Η άλλη τάξη δηλαδή το Πρωταρχικό Βασίλειο, η αναλοίωτη φυση, είναι η περιοχή ζωής των Ζωντανών Ψυχών.
Μόνο οι γεννημένοι εξ Ύδατος και Πνεύματος έχουν πρόσβαση σ’ αυτήν. Αυτές τις δυο τάξεις καλούμαστε να τις διακρίνουμε καλά, αυτές αποτελούν το θεμέλιο για ολόκληρη τη
διαδικασία της μεταμόρφωσής μας, που είναι πάντα καλυμμένη κάτω από μια αλληγορική γλώσσα.
Είναι μεγάλη υπόθεση να εννοήσουμε ότι το έκπτωτο ον θα εισέλθει εκ νέου στο Πρωταρχικό Βασίλειο! Αλλά πως θα γίνει αυτό;
-Χάρη στη διαδικασία μέσω της οποίας ,η προσωπικότητα (που στην πορεία γίνεται ατομικότητα) προσφέρεται συνειδητά σε ολοκληρωτική απάρνηση. Δηλαδή απαρνιέται, ξεχνά τον εαυτό της και συντάσσεται με τη θεϊκή Ψυχή. Αυτό είναι το τέλειο δώρο της νέας ακτινοβόλας συνείδησης που μπορεί να αναδημιουργήσει αυτό που κάποτε καταστράφηκε και αυτό το κάνει με συνείδηση επικεντρωμένη στον εαυτό της.
Αυτός που θα κάνει να ανθίσει αυτή η ανώτερη συνείδηση η μεταμορφωμένη σε ατομικότητα είναι αυτός που εισχωρεί νικητής στο μυστήριο αυτό της αναγέννησης.
Κάποιοι θα πουν: τι είναι συνείδηση; Είναι η ανώτερη μορφή ζωής, που καθορίζει την κατάσταση της ζωής. Επτά εγκεφαλικές κοιλότητες μπορούν να είναι η έδρα της συνείδησης του ανθρώπου της φύσης, του εγωικού ανθρώπου, ή της Νέας Ψυχής που σαν το ρόδο ξανανθίζει.

karpos


Αγαπητέ καρπος,

Θα χαρώ πολυ να συζητήσουμε μαζι, όπως και με το Υογκι, αυτα τα οποία αναφέρεις, ιδιαίτερα την τελευταία παράγραφο, καθωτι είναι και μια βλεψη που έχω, περι ανώτερης συνείδησης.

Αν θέλεις λοιπόν, μπορουμε να πάμε σε βάθος, στο πως γινεται ο άνθρωπος να εξερευνήσει, γνωρίσει και βιώσει, τετοιες καταστάσεις συνείδησης.

Παρακαλούνται τα άτομα που δεν το επιθυμούν, δεν γνωρίζουν τι θα πει φιλία και φίλος, δεν τα ενδιαφέρει να γνωρίσουν τους εαυτούς τους και τις δυνατότητες που υπάρχουν, να μην ασχοληθούν με το τι γράφεται, να μην προκαλούν, και θα ήταν καλύτερα για όλους, να ασχοληθούν με θέματα και μελη, της αρεσκείας τους.

Πλατωνας.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 09/07/2012 04:54:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 08:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ,

quote:
Αν δεν δει ένας φυσιολογικός άνθρωπος όνειρα, (όταν τον διακοψεις) όταν ξυπνήσει, είναι κουρασμένος.

Αν το κανείς για 10 - 20 μέρες, φτάνει σε σχιζοφρενεια..


Αυτό είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο ή το λες εσύ ;

quote:
Αν όμως εκείνη τη μέρα (πριν 10 μέρες) είχαν φαει λαγό στιφαδο, (που δεν τρώνε καθε μέρα) θα το θυμηθεί στο ξυπνητο, θα το θυμηθεί και μετα τον ύπνο, (αφου το όνειρο δεν θα είναι συνηθισμένο).

Δηλ. αν φάει κάποιος μια μέρα κάτι που δεν είναι συνηθισμένο (π.χ λαγό στιφάδο) και το θυμάται, τότε και το όνειρό του εκείνη την μέρα [ ΑΝ ονειρευτεί δηλ. εκείνη την μέρα ] δεν θα είναι συνηθισμένο και θα το θυμηθεί μετά ; Σκέψου δηλ. ο Σκαρμούτσος τι όνειρα βλέπει μέρα παρά μέρα ...

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Επομένως, το οτι δεν θυμούνται τα όνειρα, ενώ τα βλέπουνε, οφείλεται στη μηχανικότητα.


Όχι στην μηχανικότητα ... γενικά. Στην μηχανικότητα της μάσας, συγκεκριμένα.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Το μυαλο μας με τις εμπειρίες βαραίνει. Η να στό πω καλύτερα, φθείρεται. Φαντάσου ένα μολύβι που το ξυνεις συνεχώς...στο τέλος δεν τυπώνεται τίποτα σαν μνήμη.


Η μνήμη έχει να κάνει με την συνειδητή πράξη. Όσο πιο συνειδητός είναι κάποιος σε ότι κάνει [ είτε τρώει λαγό στιφάδο, είτε κλειδώνει το αυτοκίνητό του όταν το παρκάρει ], τόσο περισσότερο το θυμάται μετά, θυμάται δηλ. την πράξη του. Κάνε μια δοκιμή στον εαυτό σου και θα δεις ...

* [ άντε καλά ... δεν ξαναμιλάω. Παίξε με τους φίλους σου ]

Edited by - zip on 09/07/2012 08:39:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 09:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
H αλήθεια είναι YUGI-OH, ότι πόλλοί δεν πιάνουν το νόημα πως θα απαρνηθούν το διαλεκτικό κόσμο μας, που είναι η εμπειρία μιας ζωής αποκομένης από το Πνεύμα.
Διακρίνουμε δύο διαφορετικές τάξεις: από τη μέγάλη κατάστροφή (την πτώση) η Δημιουργία διαιρέθηκε για την ανθρώπινη συνείδηση σε δύο διαφορετικές τάξεις.
Η μια τάξη της διαλεκτικής φύσης που υπόκειται σε συνεχές αλλαγες, (γενιέται, αυξάνεται, δύει).
Αυτή είναι η μια μόνο όψη της Πρωταρχικής Δημιουργίας που χωρίστηκε από το σύνολο που της έδινε τη σημασία της.
Το ένα τμήμα της ανθρώπινης ζωής έχοντας χάσει το σύνδεσμο με το Ζωντανό Πνεύμα ταυτίστηκε με τη διαλεκτική φύση, όπου απουσιάζει η Νοημοσύνη, ο Νους.
Η άλλη τάξη δηλαδή το Πρωταρχικό Βασίλειο, η αναλοίωτη φυση, είναι η περιοχή ζωής των Ζωντανών Ψυχών.
Μόνο οι γεννημένοι εξ Ύδατος και Πνεύματος έχουν πρόσβαση σ’ αυτήν. Αυτές τις δυο τάξεις καλούμαστε να τις διακρίνουμε καλά, αυτές αποτελούν το θεμέλιο για ολόκληρη τη
διαδικασία της μεταμόρφωσής μας, που είναι πάντα καλυμμένη κάτω από μια αλληγορική γλώσσα.
Είναι μεγάλη υπόθεση να εννοήσουμε ότι το έκπτωτο ον θα εισέλθει εκ νέου στο Πρωταρχικό Βασίλειο! Αλλά πως θα γίνει αυτό;
-Χάρη στη διαδικασία μέσω της οποίας ,η προσωπικότητα (που στην πορεία γίνεται ατομικότητα) προσφέρεται συνειδητά σε ολοκληρωτική απάρνηση. Δηλαδή απαρνιέται, ξεχνά τον εαυτό της και συντάσσεται με τη θεϊκή Ψυχή. Αυτό είναι το τέλειο δώρο της νέας ακτινοβόλας συνείδησης που μπορεί να αναδημιουργήσει αυτό που κάποτε καταστράφηκε και αυτό το κάνει με συνείδηση επικεντρωμένη στον εαυτό της.
Αυτός που θα κάνει να ανθίσει αυτή η ανώτερη συνείδηση η μεταμορφωμένη σε ατομικότητα είναι αυτός που εισχωρεί νικητής στο μυστήριο αυτό της αναγέννησης.
Κάποιοι θα πουν: τι είναι συνείδηση; Είναι η ανώτερη μορφή ζωής, που καθορίζει την κατάσταση της ζωής. Επτά εγκεφαλικές κοιλότητες μπορούν να είναι η έδρα της συνείδησης του ανθρώπου της φύσης, του εγωικού ανθρώπου, ή της Νέας Ψυχής που σαν το ρόδο ξανανθίζει.

Karpos (το όνομα σου μου θυμίζει τον karpov) θα είναι ωραίο να τα συζητήσουμε αυτά που γράφεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 09:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
YUGI OH
quote:
alex, δε χρειάζεται να δίνεις σημασία πέραν του δέοντος, διότι άλογο κλάνει!
Πως το χει πεί ο Πλάτωνας απ'εκεί κάτω;
Τι έκανε ο εμπεδοκλής όταν δε τον καταλάβαιναν και είτε τον έβριζαν με το γάντι ή χωρίς γάντι, ή του έλεγαν διάφορα υποτιμητικά;
Τους κουνούσε το κεφάλι ή το δάχτυλο, για να δείξει τι αντίδραση προκαλούσαν τα λεγόμενα τους στον ίδιο.

Σωστά λές,απλά ο doctor είναι ένα άτομο που ξέρω χρόνια εδώ στο φόρουμ και μπορώ να πώ οτι μόνο σεβασμό μου έβγαζε.Για αυτό και με πειράζει που το λέει αυτός.

quote:
Α μπράβο!
Απ'τα λίγα που γράφω σ'αυτό το κομμάτι, δες γενικότερα αυτές τις καταστάσεις μέσα από συμπεριφορές άγνοιας στις ανθρώπινες σχέσεις, τι ψυχολογικά παιχνίδια και μηχανισμούς επέκτασης του εγώ δημιουργούνται και διαμορφώνονται εσωτερικά, και τις υπόλοιπες ειδικές της περίπτωσης λεπτομέρειες που αφορούν εμένα, άστες σε μένα.
Είπαμε...άλογο κλάνει!
Η ουσία είναι ότι εμβαθύνοντας σ'αυτές τις καταστάσεις έρχεται η κατανόηση της άγνοιας και τα πολλά κενά της γνώσης της δικής μας και των άλλων, και τότε έρχεται και η πραγματική κατάσταση της αγάπης του είναι του δικού μας και των άλλων. Γιατί η άγνοια είναι που προκαλεί και Ζ.Υ.Μ.Δ.Σ. Ο.Ε. καταστάσεις ψυχολογικής εκμετάλευσης ανθρώπου από άνθρωπο,συμπεριφορές,λεγόμενα,κ.ο.κ.
Κατανοείς δηλαδή βιώνοντας όχι απλά σα σκέψη, ότι κι εσύ κι ο άλλος δε γνωρίζει.
Τότε δεν πληγώνεσαι και έρχεται επίγνωση να μην πληγώνεις.

Όντως,είναι μια αλυσίδα απο ΕΓΩ καταστάσεις που μπορεί να σπάσει οταν φύγει η άγνοια.Αλλα πρέπει να το δώ και στην πράξη αυτό. Να το καταλάβω μόνος μου δηλαδή.

quote:
Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ έγραψε ένα άριστο πόστ πιο πάνω!!!
Καμιά φορά που του την λένε επειδή σε μερικά του σχόλια ορισμένα λεγομένα τα εκλαμβάνουν ως "ειρωνεία", κατανοώ την αντίφαση που νοιώθει κανείς μέσα του, αλλά διακρίνω ότι ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ γνωρίζει πραγματικά γιατί το λέει με τον τρόπο που το λέει, διακρίνεται ότι είναι πραγματικός έσω γνώστης.
Τα εκλαμβανόμενα τσιγκλίσματα του είναι κατά κύριο λόγο αθώα λεκτικά ταρακουνήματα.

Ε όχι και αθώα λεκτικά ταρακουνήματα.Τις προάλλες ήρθε ένα νέο μέλος στο τοπικ για τους μετανάστες και ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ με το καλημέρα,με την πρώτη πρόταση που έγραψε σε αυτό το μέλος,το κατηγόρησε οτι φοράει...παρωπίδες

Γενικά όποιος δεν συμφωνεί με τον νικόμαχο φοράει παρωπίδες


quote:
Αλλά αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά σε φαινόμενες αντιφάσεις απ'ορισμένους λίγους υπερτουνελίστες μυημένους διαλογιστικών ρευμάτων, αν τύχει να τους συναντήσει κανείς.
Μπορεί να παγώσει κανείς απ'το υπεργιγαντιαίο πνευματικό εγώ και την αντιφατικότητα της αυθεντίας που μπορεί να βγεί σε λεγόμενα και πεπραγμένα σ'ορισμένες περιπτώσεις.
Κι όμως πριν μερικά χρόνια έχω ζήσει κατάσταση που τέτοιος άνθρωπος προχωρημένα εσωτερικά επί 35 χρόνια την "πάτησε" για κάποιους μήνες μπαίνοντας στ'αυλάκια της σκέψης ενός αμύητου δεινού ατάραχου "ρήτορα" πάνω στο θέμα του εγώ και μετά παραδέχθηκε ότι πιάστηκε στα δίχτυα της αρμονίας του λόγου του και της συμπεριφοράς του.
Το ωραίο, alex ξέρεις ποιό είναι;
Τα λίγα που έλεγε σε μένα αυστηρά και επιτακτικά, ότι πρέπει να κάνω ως έξτρα-έξτρα απαραίτητες προυποθέσεις πέραν τις κλασσικές που λένε στα ρεύματα, και προσπαθούσε να κατευθύνει και κάποιες καταστάσεις πίσω απ΄τη πλάτη μου εν αγνοία μου επιδιώκοντας να βοηθήσει μέσα από εμένα μια παρέα του, όλα έπεσαν σαν τραπουλόχαρτα.
Ο άλλος ο ατάραχος "ρήτορας" του εγώ στον οποίο έλεγε και φανέρωνε μυστικιστικές εμπειρίες προχωρημένου διαλογισμού αβέρτα κουβέρτα για κάνα εξάμηνο, τελικά όλο απέφευγε σαν αίλουρος όταν του ζητούσε βοήθειες και δεν έκανε τίποτα απ'τις έξτρα-έξτρα προυποθέσεις και έλαβε μύηση απ'το διδάσκαλο.
Ο υπερτουνελίστας μυημένος επί 35 χρόνια είχε κάτι ξεσπάσματα κεραυνού με αστραπόβροντα, που αν τον άκουγες θα έλεγες, καλά αυτός ο άνθρωπος έχει μπεί στα αστρικά, στα νοητικά, στα αιτιατά και στα υπεραιτιατά πεδία; Και τα έχει υπερβεί και έχει μπεί και στο πνευματικό πεδίο; Αποκλείεται! Με καμία παναγία!
Θα λεγες ότι αυτός μάλλον είναι ένα υπεργιγάντιο εγώ εκδηλώνοντας συμπεριφορά γεμάτη με βουνά από αντιφάσεις.
Κι όμως alex, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται!...χεχε[δεν είναι ειρωνικό γέλιο].
Αυτός ο γνωστός ή φίλος όπως θες πες τον, μυημένος υπερτουνελίστας των πνευματικών πεδίων πολλά απ'αυτά που λέει, μια χαρά τα λέει!
Φαινόμενη αντίφαση ε;...κι όμως δεν είναι.
Αλλά για να καταλάβει κανείς, χρειάζεται μπόλικη εσωτερική δουλειά!

Εχουμε δημιουργήσει την εικόνα του τέλειου για αυτούς τους ανθρώπους,του τέλειου όπως εμείς την φανταζόμαστε.Ερχόμαστε προ εκπλήξεως όταν βλέπουμε άκυρες συμπεριφορές τους.Είναι φυσικές όμως.

Edited by - alex22 on 09/07/2012 09:38:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 09:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip
* [ άντε καλά ... δεν ξαναμιλάω. Παίξε με τους φίλους σου ]
.........

Ξέρεις το λένε οι Ιταλοί ζιπ, γενικα μιλάω..


Μπορω να οδήγησω ένα γαιδουρι στην πηγή, μα δεν μπορω να το υποχρέωσω και να πιει.

Τώρα μιας και δεν ξανά μιλάς, (δεν στο απαγορυει φυσικα κανένας) εμεις συζητάμε σαν φίλοι, χωρίς επαρσεις και ξερολιασμους, και όσο παει και εκει που φτανουμε σε ότι αφορα την συνείδηση.

Υ.γ το μόνο σου ποστ στο εσωτερικα, που χρησημοποιειεσες τη συνηδειση, (όπως εγω την εννοώ) ήταν αυτο που παραδεχθηκες στη διαχείρηση πως εσφαλες με τα να γράφεις απο άλλους λογαριασμούς, και γενικα αναγνωρισες, την μη ορθή συμπεριφορά σου.

Βέβαια και εκει υπάρχει μια περίπτωση δράσης του εγω, με το να κοιτα τι έκανα...εγω ο ζημιάρης, μα σου περιγράφω μια κατάσταση που έχεις γνώση της πράξης σου, λόγο ακριβώς μιας βαθύτερης ανάγκης.

Και για να τελειώσω με όσο αφορα το τι θυμάμαι και τι όχι,

το έχεις παραδεχθεί εδω και καιρο, μάλιστα εγραψες συγκεκριμένα, ήταν λάθος μου, περνάγα διαφορες καταστάσεις...

Αυτές τις καταστάσεις τις περνάμε συνεχεία όλοι Ζιπ, ιδιαίτερα όταν κάποιος εργάζεται, (οπως ακριβως τωρα, ετοιμαζομαι να βγω) οι αυτοματισμοί ειναι....στην πόρτα...

τα λέμε...


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 09/07/2012 09:52:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 10:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ,
quote:
Τώρα μιας και δεν ξανά μιλάς, (δεν στο απαγορυει φυσικα κανένας) εμεις συζητάμε σαν φίλοι, χωρίς επαρσεις και ξερολιασμους, και όσο παει και εκει που φτανουμε σε ότι αφορα την συνείδηση.

Κι εγώ σαν φίλος σε ρώτησα αν έχει επιστημονικά τεκμηριωθεί αυτό :

quote:
Αν δεν δει ένας φυσιολογικός άνθρωπος όνειρα, (όταν τον διακοψεις) όταν ξυπνήσει, είναι κουρασμένος.

Αν το κανείς για 10 - 20 μέρες, φτάνει σε σχιζοφρενεια..


αλλά δεν μου απάντησες.

quote:
Υ.γ το μόνο σου ποστ στο εσωτερικα, που χρησημοποιειεσες τη συνηδειση, (όπως εγω την εννοώ) ήταν αυτο που παραδεχθηκες στη διαχείρηση πως εσφαλες με τα να γράφεις απο άλλους λογαριασμούς, και γενικα αναγνωρισες, την μη ορθή συμπεριφορά σου.

Με ρώτησες κάτι. Σου απάντησα. Αν θεωρείς την απάντησή μου λάθος, δεν φταίω εγώ. Οι απαντήσεις που παίρνουμε κάποιες φορές, δεν είναι αυτές που περιμένουμε. Σου επαναλαμβάνω πως όλα τα posts μου [ ακόμη και αυτό δηλ. που πληκτρολογώ τώρα ] γίνονται συνειδητά. Αν αυτό εσύ δεν το πιστεύεις, εγώ ρε φίλε μου τι να κάνω ;

quote:
Βέβαια και εκει υπάρχει μια περίπτωση δράσης του εγω, με το να κοιτα τι έκανα...εγω ο ζημιάρης, μα σου περιγράφω μια κατάσταση που έχεις γνώση της πράξης σου, λόγο ακριβώς μιας βαθύτερης ανάγκης.

Και για να τελειώσω με όσο αφορα το τι θυμάμαι και τι όχι,

το έχεις παραδεχθεί εδω και καιρο, μάλιστα εγραψες συγκεκριμένα, ήταν λάθος μου, περνάγα διαφορες καταστάσεις...


Το ότι κάνει κάποιος λάθος ή λάθη στη ζωή του, τι σχέση έχει με το τι θυμάται και τι όχι ρε φίλε ; Βέβαια, θα μου πεις, πως συνήθως οι άνθρωποι δεν θυμούνται τα λάθη τους, δεν τους συμφέρει δηλ. να τα θυμούνται. Ε, εντάξει, εμένα με συμφέρει δεν με συμφέρει, αν έχω κάνει κάποια λάθη και τα θυμάμαι αλλά και τα παραδέχομαι. Αυτό σημαίνει πως ακόμη και τα λάθη μου, τα κάνω συνειδητά. Τώρα, γιατί τα κάνω ... άλλο θέμα. Αλλά τώρα, θα μιλάμε για τα λάθη μου ; Εσένα δηλ. αυτό σε νοιάζει ; Έχεις νταλκά με τα δικά μου τα λάθη ή με τα λάθη των άλλων δηλ. ; Για να καταλάβω ...

quote:
Αυτές τις καταστάσεις τις περνάμε συνεχεία όλοι Ζιπ, ιδιαίτερα όταν κάποιος εργάζεται, (οπως ακριβως τωρα, ετοιμαζομαι να βγω) οι αυτοματισμοί ειναι....στην πόρτα...

Άσχετο αλλά ... τέλος πάντων.

Edited by - zip on 09/07/2012 11:17:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 20:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,πρώτα απ'όλα φίλε, δεν είσαι σοβαρός.Εχεις το ύφος του αλαζόνα



quote:
Και ποιός είσαι εσύ ρε φίλε,που θα κρίνεις αν ο άλλος υποκρίνεται ή όχι


Εγώ.


Καλά το είπες "εγώ".Το εγώ σου δρά και εσύ κοιμάσαι όρθιος.

quote:
Ο Δάσκαλός μας είσαι?


Ανάλογα πώς θα ξυπνίσω. Αν ξυπνίσω και πω "Ωραία μέρα για να κάνει κάποιος τον δάσκαλο σήμερα" τότε ναι.


Ανάξιο σχολιασμού.


quote:
Καταλαβαίνεις τί λές? Βλέπεις τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΓΩΣΙΣΜΟ εδω πέρα.

Εδώ πέρα... τον βλέπω καιρό. Για αυτό αποφάσισα να γελάσω λίγο μαζί του. Ή πολύ.


Πρόσεχε μην κλάψεις στο τέλος.

quote:
Καταλαβαίνεις γιατι σε τρώει?

Εμένα με τρώει. Το ερώτημα είναι, εσένα γιατί σε τρώει;


Α)Γιατί θεωρώ οτι δεν λές αλήθεια και θα στο αποδείξω αυτό ή μάλλον θα σου θέσω τα επιχειρήματα μου. Β) Γιατί μου την σπάει γενικότερα.

quote:
Μωρέ, εσύ δεν είσαι το πρόβλημά μου. Η διπροσωπία είναι! Ενίοτε και εσύ μου τη σπας, όταν λες "Αυτό πρέπει να είναι έτσι (αφού το λέει ο τάδε, ο τάδε, ο νόμος της συμπαντικής αγάπης & ευτυχίας κλπ) αλλά ξαναλέω, εσύ προσωπικά δεν με πειράζεις καθόλου (απλά έτυχε να με τσιγγλίσεις, οπότε λέω κάποια αλήθεια βρήκε στα γραπτά μου, ας τον ζωρίσω λίγο να δω what makes him tick).

Πρώτα απο όλα κάνεις λάθος,μεγάλο λάθος.Οσο έχω την συνείδησή μου ποτέ,μα ΠΟΤΕ δεν θα ισχυριστώ οτι αυτό είναι έτσι ή γιουβέτσι λόγω νόμων κλπ. Μπορεί να έχει γίνει ακούσια λόγω μη διευκρίνησης απο παράλειψη ή απο λάθος γραπτού λόγου.Αλλά σε διαβεβαιώνω οτι όλα όσα γράφω τα θεωρώ απόψεις δικές μου.Δεν ειναι κακό κάποιος να λέει τις απόψεις του.Αν θέλεις και μπορείς,κρίνε τις,θέσε άλλες δικές σου αν σε ενοχλούν τόσο.Αυτό δεν είναι το υγιές?


quote:
Είναι σημαντικό, να αρχίσουμε να λειτουργούμε υπο πίεση. Βαρέθηκα τους ευαίσθητους "πνευματικούς" ανθρώπους. Που πήγαν τα balls; Πού πήγε η αυτοπαρατήρηση και η εγρήγορση της συνείδησης;
χιχαχοχοχο.

Γιά να δούμε, ποιανού δούλος είμαστε;

Τριλαλαλιλαλο


Αμα σου αρέσει αυτό το πράγμα κάντο,μην μας παίρνεις όμως απο τον λαιμό σου.Είναι δικαίωμα σου να μην σου αρέσει η στάση μας και να την θεωρείς ψεύτικη.

Αλήθεια ποιός σου είπε οτι η "πίεση" και η αυτοπαρατήρηση πάνε μαζί?

Edited by - alex22 on 09/07/2012 20:44:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 23:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γράφω σε σένα Πλάτωνα, Γιούγκι, Άλεξ και όποιον συναντώ με θετικό πνεύμα και καλή προαίρεση.
Ανεξάρτητα απο τη σκέψη μας, τη συνείδησή μας, από τον ψυχολογικό χρόνο, Πλάτωνα, η θεϊκή Γνώση εργάζεται μέσα μας, όπως και ο πολύ γνωστός νόμος: «το όμοιο ελκύει το όμοιο». Μια διαπίστωση όλοι κάνουμε ξανά και ξανά, τα πράγματα που δεν θέλουμε, επιστρέφουν ασταμάτητα προς εμάς ..
- Γιατί;
- Γιατί η ποιότητα των ψαριών που πιάνουμε στο δίχτυ μας αντιστοιχεί στην ποιότητα που έχει το δίχτυ της αύρας μας. Ορισμένοι ψάχνουν να δημιουργήσουν επαφές μεταξύ τους λόγο της συγγένειας των διχτυών τους. Μπορεί οι επαφές αυτές να είναι δημιουργικής φύσης, ωστόσο σε πολλές περιπτώσεις δρουν με τρόπο καταστροφικό. Πολλά πρόσωπα συγκεντρώνονται σε μια ατμόσφαιρα που έχει δημιουργηθεί από πράγματα ασήμαντα που εξευτελίζονται αμοιβαία από τις κατώτερες τάσεις και η αιτία είναι προφανής. Όταν ο προσανατολισμός είναι όμοιος ενισχύει την ελκτική δύναμη της συλλογικότητας με όλες τις συνέπειες που προκύπτουν από αυτό.

Αν θυμάμαι καλά ένας φιλόσοφος είχε γράψει ένα βιβλίο με τίτλο: Η ψυχολογία του στασιασμού. Σ’ αυτό δείχνει ότι οι άνθρωποι που αν τους πάρουμε μεμονωμένα παρουσιάζουν φυσιολογικό χαρακτήρα, μπορεί αν συγκεντρωθούν σε ομάδες να μετατραπούν σε ωριόμενους δαίμονες. Κι έχουμε υπεραφθονία αποδείξεων γι αυτό. Αμέτρητα τα δίχτυα του διαλεκτικού κόσμου που αρπάζουν τους αφελείς. (συλλογιστείτε το κακό του διαλεκτικού όντος ..και πως θα βγουμε από αυτό, εδώ είναι όλη η ουσία Πλάτωνα.. ) Κάποιοι μπόρεσαν να βγουν παρά μόνο με πολύ κόπο και έπειτα από τις πιο πικρές εμπειρίες. Ποια η αιτία όλων αυτών; Σκέψου λίγο και μπορείς εσύ ο ίδιος να βρεις το κλειδί για το άνοιγμα αυτής της ανώτερης συνειδητότητας.

Υποθέστε ότι το ενδιαφέρον σας κι ένας ενθουσιασμός μέσα σας αφυπνίζεται για μια νέα ζωή και κάτι εστερνίζεται μέσα στην καρδιά σας να μην βάλετε τον μηχανισμό της, θέλησής σας μπροστά. Αναγνωρίζετε όμως ότι έχει υφανθεί εσωτερικά το δίχτυ της αύρας σας και μια συμπεριφορά απελευθερωτική θέλει να επιδείξει την ποιότητα που απόκτησε και να έχει πρόσβαση στον εσωτερικό χρυσό του θησαυρού της νέας αυτής Ζωής. Αυτό θέλουν να κάνουν όμως και οι πειρασμοί, με τη βοήθεια κάθε λογής απομιμήσεων προσπαθούν να μας υποβάλουν ώστε να πούμε: είμαι αυτός ή αυτή, που τα κατάφερε...

Κι αν δώσουμε την συγκατάθεσή μας στους πονηρούς πειρασμούς, λέγοντας ότι αποκτήσαμε φωτεινή αυρική ικανότητα, εισάγουμε μέσα μας το καταστροφικό δηλητήριο που εκφυλίζει την προσωπικότητα κι εκμηδενίζει τις δυνατότητες του αίματός μας. Το κακό πέτυχε το σκοπό του, να μας κάνει για πολύ καιρό απρόσιτους προς την επίδραση της θεϊκής Γνώσης. Πολλοί βρίσκονται σ’ αυτό το σημείο, δεν μπορούν να διακρίνουν ανάμεσα στην αλήθεια και το ψέμα. Τι καταλαβαίνουμε εδώ; Ότι,οτιδήποτε συνδέεται με την επιθυμία, την κρυφή απωθημένη θέλησή μας και γενικά οτιδήποτε συνδέεται με τη φυσική ελπίδα και πίστη με τη φυσική μας αγάπη, και κατά συνέπεια με τη λειτουργία της εγωικής συνείδησης είναι σε κάθε περίσταση λάθος.

Ακόμα κι αν δεν διαθέτουμε την ικανότητα να ξεμασκαρέψουμε τον πειρασμό, ακόμα κι αν το άγγιγμα παρουσιάζεται στη συνείδησή μας σαν ακτινοβόλο Φως, καταλαβαίνετε ότι δεν εκδηλώνεται ποτέ στη διαλεκτική μας συνείδηση; Όποιος κι αν είναι ο βαθμός καλλιέργειας αυτής της συνείδησης. Αν μείνουμε σταθεροί στην τήρηση αυτού του χρυσού κανόνα, κανένα κακό δεν θα μπορέσει να μας συμβεί σ’ αυτήν την περίσταση, γιατί η ανώτερη συνείδηση (δηλ. η Γνώση), εργάζεται ανεξάρτητα από τη συνείδησή μας. Είναι δύσκολο να το συλλάβουμε αυτό.
Δείτε πως ανατέλλει και δύει ο ήλιος, πόσο ανόητο θα ήταν να θέλουμε ο ήλιος να λάμπει στο μέσο της νύχτα. Ας πούμε ότι ένα οποιοδήποτε ον, απομιμούνταν για μας την ακτινοβολία του ήλιου μέσα στη νύχτα, η λογική μας, θα μας έλεγε, ότι προροσπαθεί να μας εξαπατήσει. Κανείς δεν μπορεί να πει: Εγώ θέλησα να ανατείλλει ο ήλιος και να, ανατέλλει.Το ίδιο συμβαίνει με το θεϊκό Φως. Δεν μπορούμε να το ελκύσουμε ούτε με την θέληση, ούτε με την έντονη επιθυμία, ούτε με διανοητική προσπάθεια, γιατί ο ήλιος του Πνεύματος δε νοιάζεται καθόλου γι αυτά. Αν κάποιος ισχυρισθεί ότι σας φέρνει την ακτινοβολία του Πνεύματος δε δρα από καμία πραγματικότητα, γιατί το Πνεύμα δεν προτείθεται να πραγματοποιήσει σύνδεσμο με μια διαλεκτική ανθρωπότητα.

Δεν ανατέλλει ποτέ ο ήλιος του Πνεύματος μόνο: «ΕΙΝΑΙ». Μόνο ένας που έχει περάσει τη φάση να συντρίψει τη διαλεκτική του φύση μπορεί να βιώσει αυτή την ακτινοβολία. Ζούμε στη διαλεκτική σφαίρα, η κάθοδος λοιπόν του Πρωταρχικού Φωτός γίνεται στο αδειασμένο από το εγώ όν, γίνεται δε πάντοτε, με τρόπο απρόβλεπτο για το εγώ και συμβαίνει απόλυτα έξω απο το εγώ. Είναι ένας μετασχηματισμός της ζωής που η ανώτερη Γνώση προσδοκά για τον πλανήτη μας και που έχει αληθινά θαυμαστές συνέπειες.
Γιατί όταν το το μικρό μας «εγώ» που είναι η συνηθισμένη μας συνείδηση, αρνιέται τις φυσικές παρορμήσεις του, κατά την έκφραση : «Σιωπηλός θα σταθώ μπροστά Σου», τότε το αίμα και η εσωτερική έκκριση υφίστανται μετατροπές, τότε η θέληση, η επιθυμία και η διανοητική διέγερσή μας συμετέχουν σ΄αυτή την όλο νόημα σιωπή .

Καταλαβαίνουμε τώρα γιατί οι δυο πόλοι της αύρας μας μέσω του μαγνητισμού μετατρέπονται πλήρως; Φτάνουν σε κατάσταση ουδετερότητας. Τι θα μπορούσαμε ακόμη να επιθυμήσουμε; Τι να μας έλξει ή να μας απωθήσει; Γίνόμαστε σιωπηλοί μπροστά στο Φως της Γνώσης, που επεκτίνεται ως το άπειρο.. Κατάλαβαινουμε ότι κι επάνω όταν ελκυσθούμε θα συνεχίσουμε να σπουδάζουμε την απροσμέτρητη θεϊκή Γνώση;
Συμπέρασμα: μέσω της αυτοεκμηδένησης ό διαλεκτικός, γίνεται ευαίσθητος στη Γνώση κι αναπτύσσει μια όρισμένη δραστηριότητα αντανάκλασης κι έτσι μέσα στο αναπνευστικό του πεδίο, μέσα σ΄αυτή την πνοή, θα εγερθεί ένα νέο ον : ο αναγεννημένος άνθρωπος. Θυμηθήτε το : «Πήγαινε πούλησε όλα τα υπάρχοντά σου κι ακουλούθησέ με».
Φίλοι μου, παρακαλώ την ανοχή σας για τη μακροσκελή δημοσίευσή μου.

karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 03:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alex22 θα σχολιάσω μόνο ένα απόσπασμα, γιατί είμαι κουρασμένος για παιχνίδια&χιούμορ τώρα. ίσως άλλη φορά.
quote:

Αλήθεια ποιός σου είπε οτι η "πίεση" και η αυτοπαρατήρηση πάνε μαζί?


Δεν είπα οτι πάνε μαζί... είναι ξεχωριστά πράγματα. Απλά αυτό που λέω είναι οτι το ποιόν του ανθρώπου, φαίνεται υπό πίεση. Τι να το κάνω αν ο άλλος περνιέται για μεγάλος γκουρού (...) και με λίγο πίεση Τσουπ! σπάει.
Προφανώς αυτό δείχνει οτι το άτομο θέλει δουλειά με τον εαυτό του. Δεν είναι κακό αυτό, απλά είναι σημαντικό το ίδιο το άτομο να δει, στην πράξη, οτι όσο μένει στην αδράνεια του "καλά πάω" "είμαι μεγάλος γκουρού" "είμαι μεγάλος διαλογιστής" "Τους εκθαμπώνω όλους με τα λόγια μου, και έχω πολλούς φίλους", "Είμαι πολύ αρεστός" οι άλλοι μπορούν να το κάνουν ο,τι θέλουνε. Χωρίς υπερβολές, ένα άτομο με εγώ (όλοι), είναι προβλέψιμο και χειραγωγίσιμο.
Πώς χειραγωγείται; Με λίγη πίεση στο εγώ του. Όχι πολύ. Λίγη πίεση μόνο. Τσουπ! και σπάει.

Π.χ. έκανα ένα σχόλιο στον Πλάτωνα για την αντίδραση του στον Ζιπ.
"Βρε Πλάτωνα, δε σου είπε η μαμάκα να κάτσεις στο απόλυτο;"
Στο επόμενο μήνυμά του ο Πλάτωνας βλέποντάς την αντίδρασή μου, έσπευσε να δικαιοληγηθεί με τη φράση
"Με παραλενε καλο δοκ, και θέλω να χάλασω λίγο αυτές τις εντυπώσεις"
Δίνοντας έτσι μια "ανώτερη υπόσταση" στην αντίδρασή του προς το ποστ του Ζιπ (Ζιπ: "Που να μην συνέχιζες κιόλας, ε ; Αφού έχετε πρόβλημα ρε φίλε μου, μεγάλο ... μεγάλο, τι θες και τα λες αυτά ; Άσε ρε φίλε τον ψυχολογικό χρόνο και δες το ψυχολογικό σου πρόβλημα. Θες να δεις πως σταματάει κάποιος ; Δες ... ")

Βέβαια, μια φράση που φαινομενικά είναι εγωική, μπορεί να κρύβει απο πίσω ένα συνειδητό κίνητρο.. επομένως πρέπει να το έχουμε και αυτό στο πίσω μέρος του μυαλού μας. Αλλά.. μην είμαστε και αφελείς. Ξέρουμε ότι 95 στις 100 φορές κάτι τέτοιο δεν θα ισχύει (ακόμα και απο κάποιον σχετικά συνειδητό ενδεχομένως).

Ερώτημα κρίσεως: Ποιος είναι αυτός που ενδιαφέρεται να δικαιολογηθεί;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/07/2012 03:10:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 04:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκ

Αν μετρήσεις πόσες φορές με έχεις και έχετε προκαλέσει, (αυτο κανείς τελευταια) και ποσες φορες δεν απαντω, δεν θα έγραφες ότι γράφεις.

Οι απάντησεις μου είναι πάντα με μετρο, και αφορα και τη δικη σου φιλοζιπικη στάση (φυσικα ειναι δίκαιωμα σου, και δεν ζηλεύω) μα προπαντός γίνετε ωστε να καταστεί φανερό, πως ακόμα και ένας ειρηνικός έν γενει συνομιλητής,, είναι σε θέση να συμπεριφερθεί, όπως ακριβώς ο προκαλώντας τον.

Και Χριστός να ήμουν, που δεν είμαι, και Βουδας να ήμουν, που δεν είμαι...αντίδρω, μα πάντα, έν γνώση μου.

Και βέβαια όλα αυτα στα γραφω γιατι ρωτας, και όχι για να δικαιολογήσω κάτι. Μα εσυ βλέπεις το εγω μου...έτσι? και εγω το λύκο!


Σε πειεραζω με το λύκο, έχετε πολλα κοινά μεταξυ σας! Και εκείνος ειχε ευαισθησιες με τον Ζιπ,, ήταν έτοιμολόγος, ζηλευε, είχε αρκετα ψηλο ΙQ, και περνάγε με καταπληκτική ευκολία απο dr jekyll σε mr HYDE!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 10/07/2012 04:41:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 04:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γράφω σε σένα Πλάτωνα, Γιούγκι, Άλεξ και όποιον συναντώ με θετικό πνεύμα και καλή προαίρεση.
........

Γράψε για όλους αγαπητέ καρπος, και μη δινεις σημασια αν κατι σου πουν, και μιας και διακρίνω στο λόγο σου μια χριστιανική κατεύθυνση, απο μένα που χριστιανός γεννήθηκα και χριστο διδάχτηκα, ίσως οσα γραψεις, ενώσουν και πάλι κρίκους σπασμένους.

Μην παει το μυαλο σου σε τυχόν άτοπα μέρη, ο δρόμος της αγάπης εξακολουθει να είναι δρόμος μου, απλα εκείνο το αγαπά τον πλησίον ως εαυτόν, αν και έκ πρώτης όψεως είναι τοσο απλο και εύκολο στη ρήση, στην πράξη ο άνθρωπος δεν αγαπά, με ότι κάνει δεν αγαπά πρωτίστως τον εαυτο του,  

πως θα αγαπήσει τον πλησίον?

Αυτα δεν γνώρισα τότε ως χριστιανός, και αγκάλιασα την φιλοσοφία...

Θα διαβάσω με χαρα μια σου εμβανθηση, συγκεκριμένα σε ότι αναφέρεσε στην ανώτερη συνείδηση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 09:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde
quote:
Alex22 θα σχολιάσω μόνο ένα απόσπασμα, γιατί είμαι κουρασμένος για παιχνίδια&χιούμορ τώρα. ίσως άλλη φορά.

Φυσικά και είσαι κουρασμένος,αφού το γράφεις αυτό το πόστ στις 03:07:01!

Βασικά θα προτιμούσα να κάνουμε εναν διάλογο με θετική ενεργεια πάνω σην σπόντα που έριξες.Ξέρεις,για το φαίνεσθαι και όχι για το είναι.

quote:
Δεν είπα οτι πάνε μαζί... είναι ξεχωριστά πράγματα. Απλά αυτό που λέω είναι οτι το ποιόν του ανθρώπου, φαίνεται υπό πίεση. Τι να το κάνω αν ο άλλος περνιέται για μεγάλος γκουρού (...) και με λίγο πίεση Τσουπ! σπάει.
Προφανώς αυτό δείχνει οτι το άτομο θέλει δουλειά με τον εαυτό του. Δεν είναι κακό αυτό, απλά είναι σημαντικό το ίδιο το άτομο να δει, στην πράξη, οτι όσο μένει στην αδράνεια του "καλά πάω" "είμαι μεγάλος γκουρού" "είμαι μεγάλος διαλογιστής" "Τους εκθαμπώνω όλους με τα λόγια μου, και έχω πολλούς φίλους", "Είμαι πολύ αρεστός" οι άλλοι μπορούν να το κάνουν ο,τι θέλουνε. Χωρίς υπερβολές, ένα άτομο με εγώ (όλοι), είναι προβλέψιμο και χειραγωγίσιμο.
Πώς χειραγωγείται; Με λίγη πίεση στο εγώ του. Όχι πολύ. Λίγη πίεση μόνο. Τσουπ! και σπάει.

Π.χ. έκανα ένα σχόλιο στον Πλάτωνα για την αντίδραση του στον Ζιπ.
"Βρε Πλάτωνα, δε σου είπε η μαμάκα να κάτσεις στο απόλυτο;"
Στο επόμενο μήνυμά του ο Πλάτωνας βλέποντάς την αντίδρασή μου, έσπευσε να δικαιοληγηθεί με τη φράση
"Με παραλενε καλο δοκ, και θέλω να χάλασω λίγο αυτές τις εντυπώσεις"
Δίνοντας έτσι μια "ανώτερη υπόσταση" στην αντίδρασή του προς το ποστ του Ζιπ (Ζιπ: "Που να μην συνέχιζες κιόλας, ε ; Αφού έχετε πρόβλημα ρε φίλε μου, μεγάλο ... μεγάλο, τι θες και τα λες αυτά ; Άσε ρε φίλε τον ψυχολογικό χρόνο και δες το ψυχολογικό σου πρόβλημα. Θες να δεις πως σταματάει κάποιος ; Δες ... ")

Βέβαια, μια φράση που φαινομενικά είναι εγωική, μπορεί να κρύβει απο πίσω ένα συνειδητό κίνητρο.. επομένως πρέπει να το έχουμε και αυτό στο πίσω μέρος του μυαλού μας. Αλλά.. μην είμαστε και αφελείς. Ξέρουμε ότι 95 στις 100 φορές κάτι τέτοιο δεν θα ισχύει (ακόμα και απο κάποιον σχετικά συνειδητό ενδεχομένως).


Κοίτα,ξέρω οτι ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο σκέψης και αντίληψης ή και συναίσθησης ενος γεγονότος.Θα σου πώ τι πιστεύω για αυτό.Για το σπάσιμο όπως λές και εσύ.Πιστεύω οτι κατα κάποιο τρόπο πρέπει να γίνεται.Μην το παρεξηγήσεις,δεν εννοώ να είμαστε κακοί με τους άλλους.Δεν εννοώ να βάζουμε το εγώ μας πάνω απο την συνείδηση.

Όταν σε φορτώνει ο άλλος(δεν βάζω εισαγωγικά στην λέξη,για την στην πράξη,σου μεταφέρει την αρνητική του ενέργεια),εσύ θα πρέπει να το βγάλεις έξω,με όσο το δυνατόν καλύτερο τρόπο μπορείς,γιατί αλλιώς,θα μεγαλώσει μέσα σου το μίσος και θα γίνει κάτι πολύ σοβαρό όταν τελικά εκδηλωθεί.Με λίγα λόγια τα συναισθήματα πρέπει να εκτονώνονται,με τον σωστό τρόπο όμως.Εγώ θύμωσα μαζί σου,αλλα δεν έκατσα να σε σκυλοβρίσω ή να το πάω παραπέρα και να ανοίξω βεντέτα.

Όσο για τον λόγο που εσύ θύμωσες,είναι επειδή θεωρείς οτι υποκρινόμαστε και οτι δεν βγάζουμε τον πραγματικό μας εαυτό αλλα και το ότι θέλουμε να γίνουμε αρεστοί με αυτά που γράφουμε και το πώς τα γράφουμε.Τουλάχιστον εγώ έτσι αντιλαμβάνομαι την λογική σου πάνω σε αυτό.

Θεωρώ οτι παρεξηγείς καταστάσεις.

1)Κάποιος που θέλει να βελτιώσει τον γραπτό του λόγο,δεν το κάνει απαραίτητα όπως εσύ υποθέτεις για να γίνει αρεστός,αλλα επειδή του αρέσει να βλέπει κάτι όμορφο και σε αρμονία.

2)Κάποιος που γράφει την άποψή του πάνω σε κάτι,δεν το κάνει απαραίτητα για να την επιβάλει,αλλα για να την μοιραστεί με άλλους.

3)Κάποιος που εστιάζει στα ΘΕΤΙΚΑ ενός γραπτού κάποιου άλλου,δεν το κάνει απαραίτητα για να μην πληγώσει το ΕΓΩ του (και κατα συνέπεια να μην πληγωθεί και το δικό του εγώ στην "ζούγκλα του esoterica") αλλα το κάνει γιατί η ΘΕΤΙΚΗ ενέργεια είναι απείρως καλύτερη απο την αρνητική ενέργεια,μέσα απο αυτήν έρχεται η δημιουργικότητα σε έναν διάλογο.Εγώ αυτό το έμαθα κυρίως απο τον ΠΛΑΤΩΝΑ και τον YUGI-OH που μέσα απο αυτό το συγκεκριμμένο τόπικ,μεταδίδουν την θετική ενέργεια στο forum.

Doctor,υπάρχει και αυτή η πλευρά φίλε.

Edited by - alex22 on 10/07/2012 09:49:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1796875
Maintained by Digital Alchemy