ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 18:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzaro, δε κατάλαβα τι υπαινίσσεται το βρόμικο μυαλό σου...μ' αρέσει όμως ο τρόπος που σκέφτεσαι...υπογράφεις όλα τα προηγούμενα σχόλιά μου αναφορικά με το άτομό σου...

Φαίνεσαι αρκετά ξύπνιος reptile.
Μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις?
Σε οτι δεν καταλαβαίνεις κάνεις την πάπια.
Tώρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου επιτίθεσαι.
Με ονομάζεις αλλάζονα, χωριάτη , μου κολλάς ετικέτες τύπου ΑΙΟΝ σαν Λουκά, με βρίζεις οτι εχω βρώμικο μυαλό.
Δεν σου εδωσα κανένα δικαίωμα να με βρίζεις μόνος σου άρχισες.
Ξέρω και εγώ να βρίζω και άσχημα πολύ άσχημα νομίζω το έχεις παρατηρήσει , ΕΚΤΟΣ λέω εκτός αν το κάνεις επίτηδες.
Ξέρω εγώ εδώ μέσα ολα συμβαίνουν... ξέρω τί λέω.
Λοιπόν το βρώμικο μυαλό μου σκέφτεται το εξής.
Εσύ δεν θές να είναι τα ερπετά σου ευτυχισμένα
Θές τον εαυτό σου να κάνεις ευτυχισμένο γιατί είσαι ΦΙΛΟΤΟΜΑΡΙΣΤΗΣ.
Ασε που μπορεί να υποθέσει κανείς οτι με τον τρόπο που μιλάς μήπως εχεις θεοποιήσει και τα ερπετά σου.
Δεν ξέρω λέω.Μήπως.

ΥΓ.

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να αποφύγεις τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς.
Αν συνεχίσεις θα χαλάσεις το τόπικ και θα σε θεωρήσω υπεύθυνο και
κατευθυνόμενο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 19:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γρηγόρη.
Πιστεύω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν τα βάζουν με την "ιδιαιτερότητα" αρκεί αυτή να μήν γίνεται υπερβολική και προκλητική . Έτσι ακόμα και η καλωσύνη παρεξηγείται αμα υπερβεί κάποιο
όριο.
Το τόπικ αυτό είναι πολύ εύφλεκτο , καθώς το θέμα του επιδέχεται ερμηνείες που αντικρούουν η μιά την άλλη .
Όλα ξεκινούν απο την αντίθεση της αγάπης για τα ζώα (τουλάχιστον εμείς εδω μέσα), και της ανάγκης να τρώμε κρέας το ζήτημα γίνεται ακόμα πιο πολύπλοκο όταν εξετάσουμε την ιδιαιτερότητα κάθε ανθρώπου σε ζητήματα διατροφής (αλλεργία στη σόγια, πεπτικά προβλήματα με τη λήψη λαχανικών, ελλείψεις ενζύμων κλπ.)
Όμως θέλω να τονίσω ότι το υπερβολικό συναίσθημα δεν επιτρέπει την δημιουργία ψύχραιμων πρακτικών αποφάσεων,και αντίστοιχα η ψυχρή πρακτική αδικεί τον άνθρωπο σαν συναισθηματική οντότητα.
Δέν έχω την ψευδαίσθηση πως θα καταλήξουμε αν πρέπει να τρώμε τα ζώα
ξέρω όμως ότι κάτι θα αποκομίσει ο καθένας απο δώ μέσα και κάτι θα αφήσει.
Η υπερβολή είναι ο χειρότερος σύμμαχος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 21:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΝΤΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ...
ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΟΜΟΡΦΙΑ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 02:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro, εγώ δε σε έβρισα, σε βάζω στη θέση σου...
Αν δε το αποδέχεσαι είναι δικό σου πρόβλημα.
Σε βάζω στη θέση σου γιατί δεν έχεις κανένα δικαίωμα να μου λές οτι βασανίζω τα ερπετά μου, απο τη στιγμή που δε με γνωρίζεις προσωπικά και δεν έχεις ιδέα απο ερπετά!...
Πρέπει να χρησιμοποιείς το στοματάκι σου εκεί που σε παίρνει.
Το κατάλαβες αυτό ή να κάνω και κακά?!...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 19:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΠΑΙΔΙΑ "ΕΙΡΗΝΗ ΗΜΙΝ"...
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ.ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΑΣ ...ΧΩΡΙΖΕΙ...
ΔΩΣΤΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ Η ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 20:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΕΤΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ? ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ή ΕΙΡΩΝΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΔΙΧΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ?
ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ,ΕΚΦΡΑΣΤΕ ΤΗ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΣΑΣ (ΚΟΣΜΙΑ),ΑΠΟΡΡΙΨΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΝ ΤΗ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ.ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ.ΞΕΡΕΤΕ,ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ Η ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΦΩΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΙΩΠΗ !!
ΜΕ ΑΓΑΠΗ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ),MASVIDAL......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 20:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΟΥΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ.
ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ? ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ.......

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ !


Edited by - Masvidal on 24/09/2003 20:21:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 03:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρκετά πιό πρίν είχα αναφερθεί σε ζητήματα νομικής βάσης υποστηρίζοντας ότι οι νόμοι χρησιμοποιούνται κατα την αίσθηση συμφέροντος.
Δέχομαι ότι σκοπός των νόμων είναι η προάσπιση του κοινού συμφέροντος.
Παρόλα αυτά όταν συλλαμβάνονται και φυλακίζονται άνθρωποι με την κατηγορία της φιλοζωίας , αρχίζω να πιστεύω ότι προέχει η παράνοια
και έπεται μακράν ο νόμος.
Διαβάστε αυτό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 18:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΞΕΡΕΤΕ,ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ Η ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΦΩΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΙΩΠΗ !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 20:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ;
Ε,ΟΧΙ...
ΠΟΤΕ!!!
ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ...



ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 20:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!
Με λένε Αvallon και είμαι "καθαρή" εδώ και 3 βδομάδες!

Υ.Γ. Το ζαμπόν στην πίτσα "πιάνεται"?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 20:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε steelspring προσπάθησα να δω το link που έδωσες και η σελίδα δεν φαίνεται!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 20:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου.

Οχι δεν τελείωσε. Εδώ είμαστε ολοι.
Εδώ είμαστε και συζητάμε τις φιλοσοφημένες απόψεις μας για εναν καλύτερο κόσμο. Εναν κόσμο τελείως διαφορετικό απο αυτόν που υπάρχει γύρω μας. Εναν κόσμο οπου οτιδήποτε υπάρχει σε αυτόν να εχει τη θέση που του αξίζει.
Φίλοι μου δεν θέλω να χαρακτηριστώ φιλόζωος. Δεν ξέρω και αν είμαι.
Δεν μπορώ να πώ οτι μου αρέσει να εχω ζώα στο σπίτι μου, ασχετα αν έχω. Δεν θέλω να εχω τα ζωντανά σπίτι μου ωστε να κάνω τον εαυτό μου ικανοποιημένο. Χαίρομαι να τα βλέπω στη φύση τους. Να προστατεύω τον τρόπο που ζούν.

Πρόσφατα εχασα τρία γατιά τα οποία τα είχα ελεύθερα. Τα δύο τα πάτησε ενα αυτοκίνητο. Τον είδα και προκάλεσα επεισόδιο αγριότατο.Το αλλο χάθηκε οπως εκατοντάδες αλλά που είχα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως χάνονται. Εψαξα ολον τον κόσμο ακόμα και μέσα στα σκουπίδια δεν το βρήκα πουθενά.

Φίλε steelspring. Κάποτε είχα εναν παπαγάλο. Κάπου εχω και ενα βιβλίο με ολους τους παπαγάλους. Αυτός είναι ενας πράσινος amazonios ohrrokefalus. Τον βρήκα μισοπεθαμένο. Μετά απο προσπάθειες γιατρών έγινε καλά. Δέθηκε πολύ μαζί μου. Μού μίλαγε , ετρωγε τα πάντα , επινε τα πάντα, εκανε τρέλες , χόρευε , θύμωνε και πέταγε τα τενεκεδάκια του, τον είχα ελευθερο και πήγαινε παντού. Τότε δεν είχα αλλα ζώα στο σπίτι. Ηθελα να αισθάνεται ελεύθερος. Μάντρωσα ενα δένδρο στον κήπο με πλέγμα και τον αφησα μέσα.
Δεν ήθελε. Ηθελε εμένα. Ηθελε να είναι μαζί μου. Τον ξαναπήρα σπίτι.
Οταν γενήθηκε ο γιός μου κατάλαβε οτι κάποιο νέο ενδιαφέρον μπήκε στο σπίτι. Το εβλεπα στα μάτια του. Σταμάτησε να μιλάει. Σταμάτησε να τρώει. Τον πήγα στον γιατρό. Μου πέθανε στο δρόμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 21:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γειά σας!
Με λένε Αvallon και είμαι "καθαρή" εδώ και 3 βδομάδες!
Υ.Γ. Το ζαμπόν στην πίτσα "πιάνεται"?

ΟΧΙ .


Εγώ εκείνο που δεν μπορώ να χωνέψω οτι το ΠΑΣΧΑ.
Έκείνο το κουλτουριάρικο εθιμο με τα αρνιά.
Ολοι οι κοιλιόδουλοι φορτωμένοι με ενα αρνί στην πλάτη και την Κυριακή του Πάσχα χοροί και τραγούδια και το κοψίδι πάει σύννεφο.
Οι δικοί μου σουβλίζουν πάντα και η αποχή μου είναι πάντα κάθε χρόνο η ιδια. 3 με 4 ποτήρια τσικουδιά για την οποία τρελαίνομαι είναι αρκετή για να το γιορτάσω. Οπωσδήποτε φευγω γιατί με δουλεύουν και τσικουδιάζομαι μόνος μου. Γυρνώ αργά οταν οι κοιλιόδουλοι εχουν πλέον φάει τα άντερά τους και εχουν πιεί τη σκάφη τρίβοντας την κοιλιά τους ικανοποιημένοι και διατυμπανίζουν τί ωραία που πέρασαν.
Δεν μπορώ να καταλάβω που το βρίσκουν οτι πέρασαν ωραία. Πού το βρήκαν το ωραία.
Ωραία πέρασα εγώ που εβαλα κάτι μέσα μου και εκστασιάστηκα.
Βγήκα εξω απο τον εαυτό μου και τον είδα τον κόσμο οχι οπως τον βλέπουν αυτοί.

Το επόμενο Πάσχα φίλοι μου κάντετο. Δηλώστε αποχή. Μπορείτε να πιείτε το αγαπημένο σας οινόπνευμα με μέτρο οπου θα αγαλιάσει το πνευμα σας και την ψυχή σας. Μόνοι σας. Κάντετο. Θα νοιώσετε οπως εγώ.
Δεν νομίζω να βλάψετε κανέναν. Ούτε θα κάνετε κάτι παράλογο.
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 03:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

(Κυρίως για την Avallon ,μια και επεσήμανε την ανωμαλία)
Κάποια τεχνικά προβλήματα οδήγησαν στο να αλλαχτούν ορισμένες διευθύνσεις.
Το Link που σας παρέπεμψα , βρίσκεται τώρα στο:
http://www.geocities.com/protozante/OldMan.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 12:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aλλη μια ένδειξη των συμφερόντων που κυριαρχούν και του επιπέδου του λαού μας...

Για να το κάνανε στην Αγγλια αυτό... εμ εκεί δε θα τους έπαιρνε...

Αλλος ένας λόγος που πιστεύω ότι ή πρέπει κάποιοι νόμοι περι ζωοφιλίας να αλλάξουν και να εξευρωπαϊστούν ή θα πρέπει να γίνω και γω υπέρμαχος του κοινού Ευρωπαϊκού Συντάγματος!

Οταν η αυτοδιοίκηση της Πάτρας πλούτιζε από τα φρουτάκια...έκανε την πάπια... Αχ άμοιρη Ελλάδα...ο μεγαλύτερος εχθρός σου οι Ελληνες...


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 03/10/2003 12:08:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 21:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν γενήθηκε ο γιός μου κατάλαβε οτι κάποιο νέο ενδιαφέρον μπήκε στο σπίτι. Το εβλεπα στα μάτια του. Σταμάτησε να μιλάει. Σταμάτησε να τρώει. Τον πήγα στον γιατρό. Μου πέθανε στο δρόμο.

ΦΙΛΕ ALLZZARO,
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΖΩΑ, ΚΑΙ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΠΡΟΣ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΡΕΛΑΙΝΕΙ...ΔΕΝΕΣΑΙ ΤΑ ΑΓΑΠΑΣ ΤΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΧΑΘΟΥΝ ΥΠΟΒΑΛΕΣΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΤΟΥ ΧΑΜΟΥ...ΤΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ!!!

ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΓΑΤΟ ΜΟΥ,ΤΟΝ 3ΧΡΟΝΟ ΚΩΣΤΑΚΗ... ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΡΩΣΤΙΑ... ΤΙ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ... ΤΙ ΠΟΝΟΣ...

"ΑΝΤΙΟ ΟΜΟΡΦΕ ΚΩΣΤΑΚΗ...ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΕΡΘΟΥΜΕ...ΣΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΑΝΟΙΞΗ..."

ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ,ΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥ ΓΑΤΟΥΛΗ:"ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΣΚΕΦΤΕΣΘΕ. ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΕΦΥΓΕ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ."

ΠΟΣΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ...
ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ...ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 11:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"ΚΑΛΗΜΕΡΑ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ,ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥΣ ΤΩΝ ΖΩΩΝ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 14:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tα συλλυπητήρια μου για τον Κωστάκη.
Και εγώ έχασα τρία. Δεν τους είχα βγάλει ονόματα.
Εκδικήθηκα αυτόν που πάτησε το ενα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 20:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.

Μάλλον δεν είδατε το χθεσινό ριαλιτι του mega survivor, γιατί εάν το βλέπατε σίγουρα θα τό ειχατε σχολιάσει πρίν απο μένα.

Οι παίκτες είχαν τρία κουτιά ως προς βοήθεια και επρεπε να διαλέξουν ενα.Υποτίθεται οτι πρέπει να επιζήσουν απο το περιεχόμενο του. Στημένη κατάσταση βέβαια και διάλεξαν το μεσαίο κουτί το οποίο είχε μέσα ενα φίδι.

Ενα ανυπεράσπιστο φίδι.
Γίνεται ντόρος ωστε το φίδι να θεωρηθεί επικίνδυνο.
Αρχίζουν λοιπόν να σκέφτονται πως θα το σκοτώσουν για να το φάνε.
Επικρατεί ενα σκηνικό πανικού και κάποιος κατασκευάζει μία θηλειά σε ενα ξύλο ωστε να το πιάσει απο το λαιμό.
Το πιάνει απο το λαιμό και αυτό εξουθενωμένο καθώς ήταν δεν φέρει καμμία απολύτως αντίσταση.
Ενας αλλος επιτήδειος με ενα μαχαίρι το αποκεφαλίζει.
Στη συνέχεια το ξεκοιλιάζουν το κόβουν και το κάνουν σουβλάκια.
Οι κοπέλες του σόου παρατηρούν τους επιτήδειους και στο τέλος συνεισφέρουν ολοι στο φαγοπότι.

ΕΡΩΤΩ

Ήταν ανάγκη για την ανάγκη της τηλεθέασης να χάσει τη ζωή του, το ανυπεράσπιστο ζωντανό.

ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ναί έτσι για πλάκα,
Χάθηκε ο κόσμος να τους πάνε μερικές πίτσες, μερικές κονσέρβες.
Επρεπε να φάνε το φίδι?

Βλέπεται λοιπόν οτι η ανθρώπινη αλαζονεία δεν κάνει διακρίσεις.
Δεν υπήρχε σοβαρός λόγος να φάνε το φίδι. Και ομως το έκαναν.

Πολλοί σε προηγούμενες συζητήσεις υποστήριξαν οτι αλλα ζώα είναι προς τροφή μας και αλλα προς τη συντροφιά μας.
Βλέπεται και μόνοι σας οτι αυτό δεν ισχύει.

allzzaro

Edited by - allzzaro on 06/10/2003 20:20:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 12:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέπεται λοιπόν οτι η ανθρώπινη αλαζονεία δεν κάνει διακρίσεις.
Δεν υπήρχε σοβαρός λόγος να φάνε το φίδι. Και ομως το έκαναν.

Tι λες βρε allzzaro!
Mιλάς για το φίδι...
Ναι η ανθρώπινη αλλαζονεία δεν κάνει διακρίσεις ανάμεσα σε ζώα και ανθρώπους ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΛΕΘΕΑΣΗ!...
Σε Αγγλικό κανάλι προβλήθηκε ζωντανά (live) "σώου" στο οποίο κάποιος παίχτης έπαιξε ρώσικη ρουλέτα... Φανταστείτε τι θα βλέπαμε μπροστά στην κάμερα αν αυτός ο ηλίθιος δεν είχε σταθεί τυχερός...

Ενώ συχνά παρακολουθώ το SURVIVOR (χωρίς να'μαι φανατική) χθες δεν το είδα επίτηδες γιατί ήξερα από το διαφημιστικό τρέϊλερ τι θα ακολουθήσει...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 14:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά έχασες.

Δέκα μ#@$%$#ς και οι αλλες οι μ#@$%$#@ες προσπαθούσαν να μας πείσουν το κατά πόσο φοβερό ήταν το θηρίο στο κουτί.
Σενάρια για το πως θα το πιάσουν πως θα το σφάξουν και πως θα το ψήσουν.
Αυτό ήταν φοβισμένο.. ψόφιο.. σχεδόν το επιασαν με μία θηλιά και δεν έφερε καμία αντίσταση.
Στην συνέχεια το εσφαξαν και το ξεκοίλιασαν. Το πέρασαν στα ξύλα και το εψησαν σαν σουβλάκι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 04:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro, το είχα πει και παλαιότερα, θα το ξαναπώ.
Είσαι ψυχωτικός με τη βρώση κρέατος...
Είσαι κάτι σα τον Ρομπέν των Φυτών...
Πάση θυσία θέλεις να σώσεις τον κόσμο απο την κρεοφαγία.
'
quote:
Ήταν ανάγκη για την ανάγκη της τηλεθέασης να χάσει τη ζωή του, το ανυπεράσπιστο ζωντανό.
Βλέπεται λοιπόν οτι η ανθρώπινη αλαζονεία δεν κάνει διακρίσεις.
Δεν υπήρχε σοβαρός λόγος να φάνε το φίδι. Και ομως το έκαναν.


Αυτά τα άτομα περνάνε μια δοκιμασία.
Ζούν σε μια άγνωστη χλωρίδα και πανίδα γι' αυτούς και έβαλαν στοίχημα με τον εαυτό τους να επιζήσουν.
Είναι κοινή λογική και όχι ανθρώπινη αλαζονία οτι εκει πέρα που βρίσκονται ούτε μαρουλάκια ούτε μπροκολάκια έχει...
Τι να φάνε δηλαδή? Απο τη στιγμή που δε γνωρίζουν τη χλωρίδα του τόπου όπου διαβιούν?
Εσύ αν ήσουν ναυαγός θα ρισκαρες να φάς κάποιο άγνωστο φυτό?!
Εγώ πάντος διαλέγω το 50-50

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 18:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι βρε Γρηγόρη. Δεν είμαι ψυχωτικός με το να τρώω κρέας.
Τρώω. Μήν το βλέπεις ετσι. Λάθος ιδέα εχεται σχηματίσει.

Σε ρωτάω ενα πράγμα σε παρακαλώ.
Μην ξεχνάς οτι συμπαθείς τα ερπετά.
Εντάξει να ήταν ναυαγοί. Το καταλαβαίνω.
Αλλά δεν ήταν βρε Γρηγόροι. Ενα μάτσο μ#$^%&*ς ήτανε. Τί δουλειά είχαν να πάνε στο νησί? Θέλανε να παίξουνε έτσι. Μπράβο ρε παιδιά πηγαίνεται να παίξετε. Το φίδι τι σας εφταιγε. Υπήρχε λόγος να χάσει τη ζωή του. Γιατί δηλαδή είμαιπαράλογος??
Εδώ χάθηκε μία ζωή ενός αγριου ζώου . Ανυπεράσπιστου. Δεν μπορούσε το κουτί να είχε μέσα πίτσες να γελάσουμε κιόλας.

Οχι Γρηγόρη δεν είναι έτσι. Δεν είμαι ψυχωτικός με τη βρώση κρέατος.
Είμαι ψυχωτικός με το να χάνει κάτι την ζωή του ετσι ΑΔΙΚΑ.
Φώτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 12:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως περισσότερο απο το φίδι λυπάμαι αυτούς που παίζουν εκεί μέσα .Αυτοί χάσανε τη ζωή τους στην ουσία , όπως και κάθε ένας που παίρνει μέρος σε τέτοιου είδους όργιο τηλεθέασης και είναι πρόθυμος να υποστεί τα πάντα .(αν βέβαια δεν είναι στημένα όλα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 18:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτοί φίλε steelspring είναι ανεγκέφαλοι. Το βλέπεις πως μιλούν και πως συμπεριφέρονται. Δεν λυπάμαι αυτούς λυπάμαι το φίδι.
Τώρα εμάς ποιός θα μας λυπηθεί που μας βάζουν και βλέπουμε τέτοια πράγματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 19:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε πολλά πράγματα οι ισορροπίες έχουν αντιστραφεί.
Η ανθρώπινη ζωή έχει μικρότερη αξία απο την τηλεθέαση.
Κάποτε πάνω απο την ανθρώπινη ζωή ήταν άλλες έννοιες , η πατρίδα,η δικαιοσύνη ή οι αρετές.
Πάντως δεν ανησυχώ και πολύ .
Αργά ή γρήγορα τουλάχιστον εμείς οι Έλληνες καταλαβαίνουμε τις απάτες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 20:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αργά ή γρήγορα τουλάχιστον εμείς οι Έλληνες καταλαβαίνουμε τις απάτες.

Αγαπητέ Steelspring
Λυπάμαι που το λέω,
αλλά με τα ριάλιτυ σοου να αυξάνονται και να πληθαινουν αντι να μειώνονται, και με τραγούδια σαν το "μωρό μου σορρυ, βρηκα καλύτερο αγόρι" ν'ακούγονται οπου σταθείς κι όπου βρεθείς,(Φανταστείτε εικόνα και φρικάρετε: Ένα αθώο 8χρονο κοριτσάκι να τραγουδάει αυτό το πράγμα, κι όμως...)
δεν νομίζω οτι ισχύει για πολλούς αυτο που λες.

Ότι μας "ταϊζουν" αυτό "τρώμε", δυστυχώς.

Και αυτό ισχυει για πολλά...

Κι επανέρχομαι στο θέμα του φορουμ.

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει περαστεί η άποψη οτι δεν κάνει να τρώμε ζώα.
Δηλαδή τα φυτά δεν είναι ζωντανοι οργανισμοι;
Επειδή δηλαδη δεν μπορούμε να τα δούμε να κινουνται ή να τα χαϊδέυουμε
σαν κατοικίδια σημαίνει οτι αυτά μπορούμε να τα φάμε ενω τα ζώα όχι;!!

Τι νοοτροπία είναι αυτή;

Μας αρέσει όλα να τα φέρνουμε στα μέτρα μας.

Ή το άλλο;
Μας έχουν περάσει οτι ορισμένα ζώα μπορούμε να τα 'χουμε κατοικίδια, κι αυτά να τ'αγαπάμε και να τα "σεβόμαστε" ενω τα άλλα είναι απλά για ασυλόγιστη εκμετάλλευση. Και καθόμαστε μπροστά στην τηλεόραση τρώγοντας τη μπριζολάρα μας, και ξαφνικά βλέπουμε τους κινέζους να τρώνε σκύλους και λέμε: "Έ τους απολίτιστους!!!" και αηδιάζουμε και πετάμε τη μπριζόλα από σφαγμένο γουρουνάκι γάλακτος, που είναι τόσο ζωο οσο ενας σκύλος ή ένα φίδι. Αλλα δε μας νοιάζει, γιατί δεν το είδαμε ποτέ έτσι.

Ή το άλλο;
Όταν βλέπουμε ένα δελφίνι κλεισμένο σε ενυδρείο, ή ένα λιοντάρι σε ζωολογικό κήπο κατι δε μας παει καλά, γιατι αυτά έχουμε μάθει να τα βλέπουμε ελεύθερα στο φυσικό τους περιβάλον και λέμε: "Αααααχχ δε θα πρεπε να 'ναι εδώ. Φαίνεται οτι είναι πλασμένο για ελευθερία" ενω τα κατοικίδια που τα 'χουμε στους τεσσερις τοιχους δεν είναι, οοοοχι!!!

Γιατι τα ζώα έχουν τα δικαιώματα που εμείς, ανάλογα με τις ορέξεις μας, τους δίνουμε.

Λοιπόν καταλήγωντας, κατα τη γνώμη μου πάντα, το προβλημα δεν είναι αν τρώμε ζώα ή φυτά, γιατί στη φυση μας είναι να φάμε ή το ένα ή το άλλο ή και τα δύο.
Το πρόβλημα είναι οτι σκοτώνουμε και τρώμε πολύ περισσότερα απ' όσα χρειάζονται για την επιβίωση μας
Πράγμα το οποίο δεν κάνει κανένα άλλο ζωντανό ον.

Γιατί το κάνουμε; επειδή μπορούμε
Για ακόμη μια φορά κάνουμε κακή χρήση των δυνατοτήτων μας

Αλλα η υποκρισία και η αλλαζονεία στο τέλος θα φάει εμάς.-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 21:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σε καλωσορίσω καλέμου φίλε 1900.
Καλώς ήλθες .
Χαίρομαι που απάντησες στο τόπικ.
Τα εχουμε πεί πρωτίστως για τα φυτά.
quote:
Λοιπόν καταλήγωντας, κατα τη γνώμη μου πάντα, το προβλημα δεν είναι αν τρώμε ζώα ή φυτά, γιατί στη φυση μας είναι να φάμε ή το ένα ή το άλλο ή και τα δύο.
Το πρόβλημα είναι οτι σκοτώνουμε και τρώμε πολύ περισσότερα απ' όσα χρειάζονται για την επιβίωση μας


Συμφωνώ.

Η άποψη καλέ μου φίλε να μην τρώμε τα ζώα δεν εχει γαστρονομικό χαρακτήρα.
Εχει ανθρωπιστικό χαρακτήρα.
Οσο πιο ανθρωπιστικό χαρακτήρα εχει κάποιος τόσο πιο βαθειά μπορεί να μπεί στο νόημα.
Δεν μπορεί καμία φύση να υποδείξει στον ανθρωπο για το τι είναι φτιαγμένος.Για το τι είσαι φτιαγμένος θα το βρείς βαθιά μέσα σου.
allzzaro


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 07:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε 1900
δεν θα απαντήσω αυτή τη στιγμή στο μήνυμά σου,
Αλλά η αναφορά σου στο "Μωρό μου σόρρυ" με έκανε να σκεφτώ
να ανοίξω ένα νέο θέμα στην κατηγορία αυτή , που το θεωρώ πολύ
σημαντικό σαν αντικείμενο συζήτησης και αφορά το σέξ σαν μοχλό πίεσης
σας καλώ όλους να το τιμήσετε με τις απόψεις σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy