ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 18:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Allzarro
quote:
Εχεις απόλυτο δίκιο. Ετσι είναι Είμαστε φτιαγμένοι για να κυνηγάμε.
Δεν θα μπορούσαμε να ζήσουμε ετσι οπως πλαστήκαμε χωρίς να κυνηγάμε και τα φονεύουμε για να φάμε.

Τα πράγματα ομως άλλαξαν ζούμε στον 21ο αιώνα. Εχουμε ξεφύγει πλέον απο τα ζωώδη μας ενστικτα.

Κάπου υπάρχει ενα τόπικ ``γιατί υπάρχουμε`` δεν εχω απαντήσει.
Απαντώ ομως σε σένα και θέλω να το φιλοσοφήσεις

Νομίζω οτι υπάρχουμε ωστε να ``βαδίσουμε ως την τελειότητα``.
Ποιά θα είναι η τελειότητα.
Οσο και να αναπτυχθεί η τεχνολογία μας αν ο ανθρωπος δεν γίνει ΑΝΘΡΩΠΟΣ , δεν θα γίνει τέλειος και για να γίνει άνθρωπος πρέπει να ξεφύγει απο τις συνήθειες των ζώων , να είναι γενικά αδιάφθορος σε οτι αφορά τα φιλοτομαριστικά του συμφέροντα, να φερθεί με σεβασμό στο πλανήτη που τον φιλοξενεί, και οι νόμοι που συντάσσει να είναι δίκαιοι για ολα τα πλάσματα που κατοικούν σε αυτόν.

Ετσι λοιπόν θα μπορέσει να αποδείξει στο Δημιουργό του οτι είναι ΑΞΙΟΣ και οχι ανάξιος να πλάστηκε ``ΚΑΘΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΟΙΩΣΙΝ``
οτι μπόρεσε να αξιοποιήσει στο έπακρον την περιουσία που του αφησε ο Δημιουργός του και οτι να την κατασυρικνώσει, να σκέκεται περήφανος και με το κεφάλι ψηλά οταν αφήνει την τελευταία του πνοή και να την αφήνει με αξιοπρέπεια.


Δέν μπορώ να καταλάβω που διαφωνείς ..συμφωνώντας.
Αφήνεις μία αιχμή οτι ίσως να μή φιλοσοφώ τα λόγια που παραθέτω στον διάλογο.
Δέν διεκδικώ τον τίτλο του φιλοσόφου αλλά μου αρέσει να στηρίζω την άποψή μου.
Η ανάγκη του ανθρώπου για ζωικές πρωτείνες πρέπει οπωσδήποτε να δηλώνει ζωώδες ένστικτο;
Αν ο άνθρωπος πλάστηκε καθ`εικόνα και κατ`ομοίωσιν ,γιατί πλάστηκε με ανατομία και φυσιολογία κυνηγού;
Πώς η κατανάλωση κρέατος είναι ασέβεια στον δημιουργό όταν Ο Ίδιος την υπαγορεύει στον άνθρωπο δίνοντας του αυτη την κατασκευή;
Γιατί η κατανάλωση μιάς τοσο απαραίτητης τροφής θα πρέπει να θεωρείται ανασταλτικός παράγοντας για την πνευματική άνοδο του ανθρώπου;
Λες ότι το ζωικό βασίλειο είναι περιουσία του ανθρώπου.
Τα λόγια σου όμως εννοούν μια περιουσία χωρίς το δικαίωμα πρόσβασης.

Πάντα φιλικά steelspring.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lipotaktis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 22:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lipotaktis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FRIEND Allzzaro
Έχεις κάποιο δίκιο για την "κοιλοδουλειά",αλλά μην επιμένεις οτι δεν είμαστε ζώα(με την πραγματική σημασία της λέξης.)Αν συνεχίσεις να επιμένεις διέτρεξε στο λεξικό.

Edited by - lipotaktis on 18/08/2003 22:44:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 04:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro,
Μάλλον μπερδεύτηκες...

quote:
Είσαι της άποψης δηλαδή οτι οταν αφαιρούμε τη ζωή σε ενα ζώο δεν διαπράττουμε φόνο αλλα δικαιολογημένα του αφαιρούμε τη ζωή για να το φάμε ειδικά οταν εχουμε τα πάντα να φάμε.

Όταν πρέπει να φάμε κρέας θα φάμε κρέας...γιατί είσαι κολλημένος στην έννοια της δολοφονίας δε μπορώ να καταλάβω...
Ξέρεις πόσα μυρμήγκια σκοτώνεις περπατώντας?!...?! Γιατί τα σκοτώνεις, θα τα φάς? Κι όμως τα σκοτώνεις...
Τα παπούτσια που φοράς, το δερμάτινο μπουφάν, το μπρελόκ με το δερματάκι που πάνω του τυπώσαν τη μάρκα του αυτοκινήτου σου, δεν ήταν κάποτε ζώα που φονεύθηκαν?
Υποθετικά μιλώ, κι εγώ δερμάτινα ρούχα έχω και ο Α και ο Β. Προσπάθησε όμως να απαγκιστρωθείς απο την έννοια φόνος γιατί όλα γεννιούνται και πεθαίνουν κάθε δευτερόλεπτο...τα πάντα.
'
σημ:Όταν λέω οτι όταν πρέπει να φάμε κρέας θα φάμε, αναφέρομαι στα ποσοστά ισορροπημένης διατροφής για το μέσο άνθρωπο (σε προηγούμενο post μου) και όχι σε υπερκατανάλωση κρέατος.
'
quote:
Δίνεις και τη ζωή σου για τα ζώα αλλα θα εφτανες και στο σημείο να πάρεις τη ζωή και σε ενα ερπετό σου για να το φάς?

Σαφέστατα! το ένα δεν αναιρεί το άλλο. (Αν και δε θα έτρωγα ερπετό μου-δε κατάλαβες το παράδειγμα).
Το περιστέρι που χτύπησε στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου τάισα στο φίδι-δεν ισχυρίστηκα οτι θα φάω κάποιο απο τα φίδια μου!
Σκέφτομαι να δοκιμάσω γρύλους στο φούρνο. Έχω κατεβάσει και συνταγή απο το διαδίκτυο. (Δε κάνω πλάκα-ούτε ειρωνεύομαι).
'
quote:
Γιατί μπερδεύεις τα φυτά?

Για να μου απαντήσεις...κάτι που όπως βλέπω αποφεύγεις...
'
quote:
Μα δεν είπαμε οτι δεν κάνουμε διακρίσεις... πουθενά ουτε σε ανθρώπους ούτε σε ζώα ούτε στα φυτά.

Εσύ ο ίδιος είπες οτι:

quote:
Αυτό που υπερέχει και βασικό μας μέλημα, είναι πρώτα απο όλα να δώσουμε εμφαση στα δικαιώματα των ανυπεράσπιστων ανθρώπων, αυτών που τα δικαιώματα τους καταπατούνται στο όνομα των αθλιων συμφερόντων των δυνατών και προνομιούχων και μέσα σε αυτούς είναι και άνδρες, γυναίκες και παιδιά που πεινούν και ζούν κάτω απο τρισάθλιες συνθήκες.
Εκεί λοιπόν πρέπει να επικεντρώσουμε την προσοχή μας το συντομότερο δυνατόν.

...εκτός αν εγώ δε γνωρίζω Ελληνικά και την ετυμολογική σημασία της λέξεως "υπερέχει".
'
quote:
Κατά τα αλλά βέβαια δείχνεις την ευαισθησία σου με εναν μοναδικό τρόπο. Πως συνδυάζονται αυτά τα δύο.

Γιατί φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε, δεν αντιλαμβάνεσαι την αλυσίδα της ζωής και βλέπεις άσπρο-μαύρο.

Άλλο ένα παράδειγμα,
Αν σκοτώνουμε τα φίδια σε μια βόλτα μας στο δάσος, επειδή φοβόμαστε και επειδή με τη σειρά του, αυτός ο φόβος είναι άγνοια, τότε θα μας φάνε τα ποντίκια.
Λόγω σχετικών ενδιαφερόντων, πόσοι και πόσοι μου λένε οτι βρήκαν οχιά και παραστατικά λένε: "της δίνω μια!...Χράπ!!!" και αμέσως βλέπω το βλέμμα του "υπερήφανου" κυνηγού, που όμως τώρα πλέον...κυνηγά την καταστροφή του...
Τα περισσότερα φάρμακα είναι προιόντα βασισμένα στο δηλητήριο των φιδιών.
Χάρις στο δηλητήριο των φιδιών μπορούμε και έχουμε την πολυτέλεια κάποιων φαρμάκων.
'
Ο Γηγενής είπε κάτι πολύ σωστό:

quote:
το θεμα δεν εινε αν πρεπει να τρωμε η οχι κρεας αλλα να σεβομαστε καθε μορφη ζωης ειμαστε ολοι μερος τησ τροφηκης αλυσιδας και δεν μπορουμε να κανουμε τυποτα γι αυτο οταν πεθενουμε το χωμα διασπα το σωμα μας για να θρεψει τα φυτα ολα ειναι ενας κυκλος

...ακριβώς! δε θα μπορούσα να τα πώ καλύτερα...όλα είναι κύκλος καλέ μου φίλε allzzaro

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 08:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lipotaktis ποιός σου είπε ότι τα θηράματα από το κυνήγι πεθαίνουν στιγμιαία?
Τα περισσότερα αυτά αργοπεθαίνουν στο στόμα των κυνηγόσκυλων (α πουλιά)ενώ τα μεγάλα ζώα μετά από ώρα υποφέροντας και χάνοντας αίμα.

Δε θα προεκταθώ όμως εδώ μιας και το θέμα δεν είναι το κυνήγι αλλά η βρώση κρέατος(ζώων).


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lipotaktis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 11:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lipotaktis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FRIEND Avallon
Γιατί μένεις μόνο στο κυνήγι.Εγώ αναφέρθηκα και στην κτηνοτροφία που είναι πολύ πιο αναπτυγμένη από το κυνήγι.Εκεί τα ζώα θανατώνονται ακαριαία,εκτός αν υπάρχει κάποιος ασυνείδητος που του αρέσουν τα βασανιστήρια.Μην κολλάς.

το δις εξ αμαρτειν,
ουκ ανδρος σοφού.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 11:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί μένω στο κυνήγι?

Μα γιατί στο κυνήγι φίλε μου αναφέρθηκες!! Εκεί είπες ότι τα ζώα πεθαίνουν ακαριαία... Μήπως να αντρέξεις λίγο στα γραφόμενά σου που απ'ότι φαίνεται τα ξέχασες κιόλας?

Οσο για την κτηνοτροφία μόλις τώρα μας την ανέφερες...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 12:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου λειπει ενα ενζυμο και δεν μπορω να αφομιωσω γαλακτοκομικα προιοντα οπως και καποιος εχει αλεργια στα κουκια η καποιος στο τσυμπιμα της μελισας η σε καποιο αλλο ειδος π.χ. γυρη πλαστικο καποιο μεταλο(δεν αναφερομε στους λυκανθρωπους)που μολις ερθουν σε επαφη με καποιο απο αυτα τους δυμιουργουν προβληματα.

τωρα η πρωτεινη που χρειαζετε καποιος ειναι αναλογη πρως τα κιλα του.καποιος 100 κιλων χρειαζετε 100γρ πρωτ.και αυτο αν δεν γυμναζετε συστηματικα αν καποιος κανει καποιο αθλημα οι αναγκες του μεγαλωνουν.

για να παρεις την πρωτ. που θες απο τα φυτα πρεπει να κανεις συνδιασμους γιατι τα φυτα δεν σου παρεχουν ολα τα βασικα αμινοξεα και πρεπει να ξερεις οτι τα φυτα εχουν μικρες ποσοτητες πρωτ. το ριζι εχει 7γρ στα 100 και 79γρ υδατανθρακες οπωτε αν θες να φας την απετουμενη πρωτ. πρεπει να φας 1κιλο ριζι με την προιποθεση οτι εισαι 70κιλα αυτο θα σου δωσει 3640 θερμιδες αρκετες παραπανω απο αυτες που χρειαζεσε.

το κρεας σου δεινει στα 100γρ 25-28γρ πρωτ.και ελαχιστους εως καθολου υδαταν. αρα κανοντας εναν καλο συνδιασμο περνεις αυτα που ειναι απαρετητα για τον οργανισμο σου.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 13:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε steelspring


O Aνθρωπος πλάστηκε ΚΑΘΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΟΙΟΣΙΝ αρχικά.

Αυτό το ξέρουμε καλά. Δεν φτιάχτηκε για κυνηγός.
Δημιουργήθηκε ως τέλειο ον , για να ζεί αιώνια χωρίς να πεθαίνει και χωρίς να μπορεί να αναπαράγεται.

Αργότερα ομως οταν επεσε στο προπατορικό αμάρτημα του αφαιρέθηκαν ολες αυτές οι ιδιότητες και φεύγοντας απο τον παράδεισο επρεπε πλέον να συμπεριφέρεται οπως και τα υπόλοιπα ζώα. ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΠΛΕΟΝ ΚΥΝΗΓΟΣ

Εδώ απαντώ και στον lipotati ``δεν είμαστε ζώα``
Πρέπει να αποδείξουμε οτι δεν είμαστε ζώα.

Τι να ψάξω στο λεξικό. Το λεξικό το εχουμε ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΜΕΙΣ.
Να μου πεί τι το λεξικό λοιπόν.
Μπορεί το λεξικό να μου απαντήσει σε αυτό το ερώτημα ?
Και να μου απαντήσει τι με αυτό. Εδώ δεν μπορεί κανείς να μας απαντήσει θα μπορεί ενα βιβλίο που ποιός ξέρει ποιός το εχει γράψει να μου απαντήσει.
Αλλά και να μου απαντήσει το λεξικό οτι είμαστε ζώα εμείς πρέπει να του δεχθούμε. Εντάξει είμαστε ζώα. Μέχρι πότε θα είμαστε ζώα.
Εμείς που φτιαχτήκαμε να είμαστε τέλειοι.

Δέν πρέπει να αποδείξουμε οτι τουλάχιστον προσπαθούμε να είμαστε τέλειοι.

++++

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 13:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γρηγόρη μου είναι πιο ευκολο να σε λέω ετσι.

Δεν είμαι αποκόντριος. Ξέρω οτι δεν ειρωνεύεσαι.

Και εγώ ψάχνω μια απάντηση. Γιαυτό και το συζητώ.

Δεν αποφεύγω να σου πω για τα φυτά. Τι να σου πώ ομως για τα φυτά.
Οτι δεν πρέπει να τα τρώμε και αυτά. Τότε τι θα τρώμε?

Τώρα οσο αφορά την άποψη οτι ναι μέν να τα τρώμε αλλα να τα σεβόμαστε.
Εντάξει. Αυτό οπωσδήποτε.

Τώρα αυτό που είπες για τα μυρμήγκια. Προσπαθώ να μην τα πατώ οχι μόνο τα μυρμήγια αλλα τα πάντα ακόμα και τα ποντίκια εχουν κάποιο λόγο να είναι εκεί που είναι δεν τα κυνηγώ ακόμα και αν κάνουν κακό. Τις κατσαρίδες ακόμα τις πιάνω και τις πάω μακρυά απο το σπίτι.
Τρώω δούλεμα απο τους δικούς μου αλλα δεν μπορώ να τις σκοτώσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 14:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oχι Avallon
Είναι και το κυνήγι. Μέσα είναι και αυτό. Φόνος είναι. Και μάλιστα χωρίς λόγο. Καθαρά είδος αναψυχής. Αφού υπάρχουν έτοιμα.

Αναγνωρίζω οτι το κυνήγι εχει τη θέση του στην ιστορία αλλά αυτό τελείωσε. Τι να κυνηγήσουμε? Αφού δεν εχει τίποτα πιά.

Τώρα lipotakti αναφέρεσαι στα σφαγεία.
Εχεις πάει ποτέ?

Ούτε τα ΜΜΕ δεν δείχνουν τέτοια πράγματα.
Ποτάμι το αίμα. Ποτάμι.
Αν δείς πως σφάζονται θα τα χάσεις.
Κλοτσώντας τα και τρυπώντας τα
Θα με κάνετε να πάω να τα τραβήξω βίντεο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 14:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gigeni στο τελευταίο ερώτημα σου.

Το πόσο πρωτείνη την ημέρα πρέπει να παίρνουμε αυτό δεν το ξέρει κανείς.
Εχω βαρεθεί να ακούω σενάρια.
Κυμαίνεται απο 20 γρ. εως οσα κιλά είσαι. Αλλοι λένε οτι περισσότερο απο τα κιλά σου.

Το κρέας εχει γύρω στα 15 γρ. πρωτείνη (ανα 100 γρ.) και γύρω στα 20 υδατάνθρακες (οχι καθόλου οπως λές) και λίπος αναλογα με το κρέας (απο 7 γρ. εως 20).΄

Εγώ χρόνια που δεν τρώω κρέας παίρνω πολύ περισσότερη πρωτείνη καθημερινά απο κάποιον που τρώει κρέας.

Στο διαιοτολόγιο μου εχω γιαούρτι σε μεγάλες ποσότητες μαζί με φρούτα της εποχής. Τρώω σόγια σε μεγάλες ποσότητες αντί για κιμά στο μουσακά ή στα μακαρόνια. Τις σαλάτες τις εχω κάνει επιστήμη πλέον χρησιμοποιώ τα πάντα απο γλυστρίδα μαιντανό ανιθο ρόκα οτι φανταστείς.
Δεν τίθεται θέμα πρωτείνης.

Το μόνο που ίσως το κρέας να εχει ορισμένα αμινοξέα που δεν βρίσκουμε αλλου. Πάντως τόσα χρόνια δεν εχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Αντίθετα.
Εχουν οι αλλοι.

Τώρα το γιατί δεν μπορείς να αφομιώσεις γαλακτοκομικά πρέπει να το κοιτάξεις οσο είσαι νέος. Μήπως κάποιο μικρόβιο?
Δεν μπορεί για ψάξτο.

Φιλικά
allzzaro


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lipotaktis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 14:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lipotaktis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

FRIEND Allzzaro
Αν και είμαστε ζώα γιατί ζώο είναι κάθε έμβιο ον εκτός των φυτών, συμφωνώ μαζί σου για τη λογική του ανθρώπου.Αν σκεφτείς όμως πως ο άνθρωπος πριν την τελική του μορφή ξεκίνησε ως ένα ζώο που τρέφονταν από άλλα ζώα ,καθώς και τα θρεπτικά συστατικά που προσφέρει το κρέας,είναι λογικό να τρώμε ζώα. Είμαστε όμως πλέον κτηνοτρόφοι.Το κυνήγι έχει γίνει απόλαυση(μεγάλο λάθος του ανθρώπου).Αν όμως σκεφτούμε πως τα ζώα πεθαίνουν ακαριαία τις περισσότερες φορές,χωρίς να βασανίζονται , νιώθουμε μια ανακούφιση.

FRIEND Avallon
Μάλλον εσύ δεν διάβασες καλά το μήνυμά μου στην πρώτη σελίδα.Αναφέρομαι στην κτηνοτροφία και μάλιστα πολύ καθαρά.Προσπάθησε να καταλάβεις καλύτερα το μήνυμα.Εγώ θυμάμαι καλά τα μηνύματα που γράφω.Εσύ δεν θυμάσαι καλά τα μηνύματα που διαβάζεις.όσο για το κυνήγι συμφωνώ μαζί σου αλλά εγώ αναφέρθηκα στην κτηνοτροφία.


Το δις εξ αμαρτειν
ουκ ανδρος σοφου

Edited by - lipotaktis on 19/08/2003 14:30:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 14:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι Reptilesalonica

Γνωρίζεις καλά Ελληνικά αλλά μάλλον δεν θυμάσαι τι εχεις γράψει προηγουμένως.

Λέω αυτό που υπερέχει.... γιατί κάπου ανάφερες οτι για τα ζώα δίνεις τη ζωή σου και μάλιστα περισσότερο απο οτι στους ανθρώπους.

Οπωσδήποτε λοιπόν θα πρέπει να δώσουμε μια σειρά προτεραιότητας στο που πρέπει να αρχίσουμε να αποδίδουμε δικαιοσύνη.

Οπότε επαναλαμβάνω οτι βασικό μας μέλημα είναι να αποδώσουμε δικαιοσύνη εκεί που υπάρχει αμεση ανάγκη.
Μα άμεση ανάγκη πρώτα απο ολα είναι οι ανθρωποι που υποφέρουν. Οι ανυπεράσπιστοι που πεινούν και ζούν κάτω απο άθλιες συνθήκες.
Αυτοί που τα συμφέροντα ορισμένων τους εχουν σπείρει το θάνατο στην κυριολεξία.
Ανθρωποι με ειδικά προβλήματα ή με ειδικές ανάγκες.
Πολλές φορές ξεφεύγουμε απο το θέμα γιατί μας πνίγει το δίκιο.

Πάντως μην κρέμεσαι απο τα λόγια μου. Εχεις πιάσει το νόημα μου που κολλάω. Ολοι σας εχετε πιάσει το νόημα.


Προσπαθείτε να ξεφύγετε ορισμένοι και ειδικά ο reptilesalonica κάνοντας πλάγιες ερωτήσεις.

Τώρα θα σου κάνω εγώ ομως την ερώτηση.
Πως μπορείς να θλίβεσαι για τα δελφίνια οπως είπες χαρακτηριστικά
και να φέρεσαι με αυτόν τον τρόπο στους γρύλους. Μα καλά τους γρύλους θα φάς. Για ονομα του Θεού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lipotaktis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 14:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lipotaktis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FRIENDS
Πριν πέντε λεπτά έφαγα μια μπριζόλα και για να πω την αλήθεια μου άρεσε πολύ.Και η σαλάτα ωραία ήταν.Και το ρύζι που τη συνόδευε.Δίκαιος ο χαρακτηρισμός που έχει δοθεί στον άνθρωπο ως παμφάγο ον.


Το δις εξ αμαρτειν
ουκ ανδρος σοφου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 15:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιλιόιδουλε lipotakti

Aυτό γιατι μου το λές.
Μου άρεσε που το ευχαριστήθηκες κιόλας.

Εγώ δουλεύω απο το πρωί και θα σχολάσω αργά. Εχω πεθάνει στην πείνα.
Κάνω υπομονή ομως.

Να σου πώ την αλήθεια προσπαθώ να κρατηθώ μακρυά απο πειρασμούς.
Γνωρίζω καλά οτι είτε φάω κρέας είτε δεν φάω , είτε σας πείσω για αυτά που λέω είτε δεν σας πείσω είτε αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτε απολύτως.
Το κρέας στην διατροφική αλυσίδα είναι πρώτο και απο την επεξεργασία του ζούν χιλιάδες ερζαγόμενοι.

Φιλικά φίλε lipotakti
Δεν πιστεύω να παρεξηγηθείς που σε είπα κοιλιόδουλε.

ΥΓ.

Βοηθήστε με σε κάτι δεν γνωρίζω πως να εισάγω quote ή smiles.
Βοηθούν αλλα δεν ξέρω πως να τα εισάγω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lipotaktis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 16:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lipotaktis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FRIEND ALLZZARO
Ναι η μπριζόλα ήταν πολύ νόστιμη.Δεν παρεξηγήθηκα καθόλου με τον χαρακτηρισμό σου.Όσο για τα smiles κάνε κλικ στο κουμπί με τη "φάτσα" στην εγγραφή μηνύματος και μετά κάνε κλικ στη "φάτσα" που θες να εισάγεις.Για τα quotes κάνε κλικ στο εικονήδιο με τη σελίδα και το βέλος δίπλα στη "φάτσα" και βάλε το απόσπασμα ανάμεσα στις δύο λέξεις που θα εμφανιστούν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 17:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι η μπριζόλα ήταν πολύ νόστιμη.Δεν παρεξηγήθηκα καθόλου με τον χαρακτηρισμό σου.Όσο για τα smiles κάνε κλικ στο κουμπί με τη "φάτσα" στην εγγραφή μηνύματος και μετά κάνε κλικ στη "φάτσα" που θες να εισάγεις.Για τα quotes κάνε κλικ στο εικονήδιο με τη σελίδα και το βέλος δίπλα στη "φάτσα" και βάλε το απόσπασμα ανάμεσα στις δύο λέξεις που θα εμφανιστούν.

ok lipotakti

Ευχαριστώ.
Καλή χώνεψη λοιπόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 23:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Allzzaro.
Εκτιμώ την ευγένεια μέ την οποία εκφράζεσαι , όμως ένα ερώτημά μου δέν το απάντησες: Πώς ο Θεός άφησε όπως λές τα ζώα σαν περιουσία στον άνθρωπο χωρίς να του δίνει το δικαίωμα πρόσβασης σ`αυτήν.
Δηλαδή τι να τα κάνει ο άνθρωπος τα ζώα;
Να τα βλέπει; Να συζητάει μαζί τους;
Βεβαίως διαφωνώ με τις θέσεις σου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Μήπως υποτιμας όμως λίγο τον άνθρωπο;
Μήπως είναι λιγο υπερβολικό ο άνθρωπος να επωμίζεται ενοχές και προπατορικά αμαρτήματα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 14:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aγαπητέ Steelspring

Και εγώ εκτιμώ την λεπτότητα με την οποία εκφράζεσαι.

Μου λές οτι μήπως υποτιμάω λίγο τον ανθρωπο.
Βλέπεις απο μόνο σου οτι πολλοί θεωρούν τον ανθρωπο ζώο.
Σχεδόν όλοι.
Μάλιστα μου ζητούν να ανατρέξω στο λεξικό του Μπαμπινιώτη.
Να μου πεί τι ο κ. Μπαμπινιώτης? Τι είναι ο άνθρωπος?
Γιατί ξέρει?
Μόνος του λοιπόν υποτιμάει τον εαυτό του οταν αυτοεκφράζεται οτι είναι ζώο.

Θα απαντήσω στο εύλογο ερώτημα σου

quote:
Πώς ο Θεός άφησε όπως λές τα ζώα σαν περιουσία στον άνθρωπο χωρίς να του δίνει το δικαίωμα πρόσβασης σ`αυτήν.
Δηλαδή τι να τα κάνει ο άνθρωπος τα ζώα;


Ο Αδάμ χρονολογείται πρίν το 10.000 ΠΧ. Πρίν τον κατακλυσμό.
Ισως πολύ πρίν το 10.000 ΠΧ. Γεννήθηκε στον παράδεισο κάπου κοντά στην πόλη Ερνιντού της Μεσσοποταμίας. Αυτό το λέω γιατί θέλω να αποδείξω οτι κατά την πλάση του Αδάμ στον παράδεισο ζούσαν εκτός παραδείσου αρκετοί προιστορικοί Homo Sapiens.
Γνωρίζουμε οτι ανέκαθεν τα προιστορικά χρόνια ολα σχεδόν τα ζώα ετρέφοντο το ενα τρώνοντας το αλλο.
Ο Δημιουργός ήταν αυτός που αποφάσισε τι θα τρώει το καθένα ωστε να ισσοροπεί η φύση.

Η απόφαση του Δημιουργού μας να δημιουργήσει μια τέλεια πλάση ήταν ο παράδεισος.
Ολα τα ζωντανά σε πλήρη αρμονία με εμφυτο να ΜΗΝ τρώγουν το ενα το αλλο.
(πηγή Βίβλος).

Η θέση του ανθρώπου ομως ήταν διαφορετική. Είχε κρίση ανάμεσα στο καλό με το κακό ΜΠΟΡΟΥΣΕ να φάει οτιδήποτε γιατί είχε τη γνώση και τη σοφία. Του δόθηκε λοιπόν η διαταγή ``Ουκ θέλεις φάγειν αίμα``.
Μπορούσε να τραφεί αποκλειστικά με καρπούς.
Ηταν νόμος απαράβατος.
Στον παράδεισο ήταν γενικός administrator.
Αυτός εδινε ονόματα στα ζώα και στα φυτά αυτός τα ταξινομούσε, αυτός
τα κανόνιζε ολα και τακτοποιύσε τα πάντα. Ηταν ο ``καθεικόνα και καθομοίωσιν``.
Είχε λοιπόν πλήρη πρόσβαση στα πάντα, εκτός στο να φονεύσει.

Πρέπει ο Αδάμ να εμεινε εκατοντάδες ισως χρόνια ως αθανατος στον παράδεισο ώσπου κάποιος απο εξω απο τον παράδεισο του εδωσε τις πληροφορίες για το πως είναι η ζωή εξω απο αυτόν.
Τότε είδε οτι μπορεί να είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να κάνει οτι θέλει, να σκέφτεται οπως θέλει, να τρώει οτι θέλει. Αρχισε να αντιδρά και να ζητά την ελευθερία του.
Μετά φαίνεται απο πολλές διαφωνίες που θα είχε με τον Δημιουργό,
προέβη στην απαγορευμένη πράξη.
Σιγά να μην έφαγε το μήλο.
Ο Δημιουργός τον είχε μη βρέξει και μη στάξει. Θα τον συγχωρούσε οτι μόνο μία αλλα 100 φορές.

Ξαφνικά λοιπόν τον Δημιουργό τον πήραν οι μυρωδιές.
Τα έχασε. Πήγε και τον βρήκε.
Τι εκανες τον ρώτησε. Γιατί? Γιατί μου στέρησες το δημιούργημα μου.
(Ποιός ξέρει τι του εφαγε).
Η απάντηση ήταν αυτή που δίνουμε ολοι στον πατέρα μας.
Θέλω ελευθερία. Οπως οι αλλοι. ΕΙΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΖΩΟ. θέλω να τρώω οτι θέλω και όποτε το θέλω. ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΣ? Με ρώτησες?? .

Ο θεός είναι ΠΑΝΑΓΑΘΟΣ φυσικά και αναρωτήθηκε. Μήπως εχει δίκιο?
Μήπως δεν εκανα κάτι καλά?

Πρέπει να το σκέφτηκε πολύ πάρα πολύ. Το δημιούργημα του ήταν εγωιστής, αχάριστος, απληστος, τον κυβερνούσαν τα πάθη του.
Εγώ σκέφτηκε του εδωσα ολα αυτά τα ελαττώματα για να εχει κρίση.
Να μπορεί να κρίνει το καλό με το κακό.

Ετσι η απόφαση ήταν μοιραία.
Το αμάρτημα του το εκρυψε και κρατήθηκε μυστικό ακόμα και απο τις Γραφές. Γιατί? ?????????


Βλέπεις λοιπόν οτι το αυτό επαναλαμβάνεται ακόμα και σήμερα.
Ναι μέν αγαπάμε τα ζώα αλλα ΘΑ ΤΑ ΤΡΩΜΕ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΙ ΜΑΣ , Η ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΜΑΣ.
Oλα για μας.
Φιλοτομαρισμός.

Μπορούμε να γίνουμε ΤΕΛΟΙΟΙ. Μπορούμε να αποκτήσουμε δικαιωματικά τον τίτλος μας ως ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
Γιατί ο τίτλος αυτός μας αφαιρέθηκε πρίν χιλιάδες χρόνια.
Και ο Δημιουργός μας ίσως περιμένει. Γι αυτό και δεν επεμβαίνει πουθενά.
Περιμένει να ΔΕΙ. Τώρα τί θα ΔΕΙ?


Περιμένω να μου πείτε τί θα δει?
Αυτός ξέρει τι θα δεί.
Εμείς ξέρουμε?????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 15:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που λές Φίλε Allzarro είναι ελεύθερη μετάφραση της παλαιάς διαθήκης , άν και το ότι οι απόγονοι των πρωτοπλάστων έλαβαν συζύγους απο τις "θυγατέρες των ανθρώπων" που τελικά σημαίνει ότι δεν ήταν πρωτόπλαστοι αλλά ζούσαν παράλληλα με άλλους ανθρώπους.
Εγώ όμως θα αναφέρω ένα σκηνικό που στηρίζεται σε επιστημονικές έρευνες αλλά και σε χιλιάδες ευρήματα της εποχής.
-Η νύχτα ήταν κρύα και το χιόνι κάλυπτε όλο το οροπέδιο.
Μιά ισχνή φωτιά ίσα που φώτιζε το πρόσωπο του άνδρα που στεκόταν κοντά στην είσοδο της σπηλιάς . Τύλίχτηκε καλύτερα με το τομάρι της αρκούδας και κοίταξε την γυναίκα του που κοιμόταν ανήσυχα .Σε λίγο καιρό θα έφερνε στον κόσμο το δεύτερο παιδί τους. Το πρώτο είχε πεθάνει ένα μήνα πρίν απο πείνα . Ο άνδας άκουσε τις διαμαρτυρίες του άδειου του στομαχιού , ψαχούλεψε τα πλευρά του πού είχαν πεταχτεί έξω απο την αδυναμία. Ένας ρυθμικός ήχος ήρθε στα αυτιά του . Σε λίγο ο ήχος ήταν ξεκάθαρος . Οι βαρειές οπλές του βούβαλου φαινόταν να πλησίαζαν. Ο άνδρας άρπαξε την σαΐτα του, ζώστηκε το πέτρινο στεκούρι και με χίλιες προφυλάξεις γλύστρησε έξω. Έκανε κρύο , αυτός ούτε που το αισθάνθηκε..-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 16:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε steelspring

Aσπαζομαι αυτά που αναφέρεις.

Και εγώ το ιδιο θα έκανα για να θρέψω την οικογένεια μου.
Αλλοίμονο αν δεν κυνηγούσε. Δέν θα ζούσε.
Ηταν αναγκασμένος να το κάνει αφού ο ιδιος διάλεξε τον τρόπο αυτό.

Μάλλον ομως δεν μπήκες βαθειά στο νόημα.

Γιατί ομως δεν καταλαβαίνετε αυτό που προσπαθώ να σας εξηγήσω.

Ολα αυτά πάνε τελείωσαν.

Τώρα πια ο ανθρωπος ζεί με εναν τελείως διαφορετικό τρόπο.
Το στομάχι του δεν γουργουρίζει. Εχει να φάει.
Το πρόβλημα της διατροφής του το εχει λύσει απο ολες τις πλευρές.
Τώρα πια μιλάμε για υπερσιτισμό πλέον.

Μπορούμε πλέον να τραφούμε με αλλες τροφές εκτός σάρκας χωρίς πρόβλημα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 16:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου

Τους νόμους τους συντάσσουμε εμείς. Οι ανθρωποι.

Η κλεψιά θεωρείται αδίκημα. Ολοι κλέβουν βέβαια. Και οχι μόνον.

Αν η κλεψιά ΔΕΝ θεωρείτο αδίκημα και εγώ προσπαθούσα να σας πείσω οτι είναι αδίκημα θα με βγάζατε τρελό?

Τώρα αν γνωρίζαμε οτι το προπατορικό αμαρτημα ήταν αυτό που περιγράφω
θα υπήρχε νόμος να μην τρώμε σάρκα.
Και αν υπήρχε νόμος τι θα κάναμε. Θα τον καταπατούσαμε οπως τους υπόλοιπους?

Και για τα ναρκωτικά υπάρχει νόμος και για τα ποτά υπήρχε.
Δεν τους θέλαμε. Οπότε τους καταργούμε. Ηδη για τα ναρκωτικά εχουν σκεφθεί πολλές φορές να τα αφήσουν ελεύθερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 03:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Allzarro
Απο ποιά πηγή δίαβασες ότι το προπατορικό αμάρτημα ήταν η κρεοφαγία;

Είσαι ΧΟ;

Τα λεγόμενά σου όπως προχωράμε εξελίσονται σε κατήχηση ή κάνω λάθος;

Είσαι κληρικός;

Δέν μπορεί ο άνθρωπος να εξαιρέσει την σάρκα απο την διατροφή του.
Ενας ενήλικος βεβαίως μπορεί να πειραματιστεί όσο θέλει με το σώμα του.
Αν έχεις παιδιά πάντως μήν το δοκιμάσεις σ`αυτά Φίλε Allzarro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 14:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ειναι λαθος να φας ενα κοτοπουλο ή μια γαλοπουλα γιατι δεν ειναι
λαθος να κοψεις χορτα για να τα φας ;
Τα φυτα δηλαδη ειναι κατι το αψυχο ;
Οπως τα ζωα θελουν τροφη για να ζησουν,ετσι και τα φυτα θελουν
νερο.Τα φυτα ΖΟΥΝ και αισθανονται.Αυτο αν εχουμε υπ'οψιν μας,θα καταλαβουμε οτι ο ανθρωπος χρειαζεται και το κρεας και τα χορταρικα.
Σε αυτο που διαφωνω ειναι στο θεμα του κυνηγιου.Απαραδεκτο να σκοτωνουμε μονο και μονο για....ευχαριστηση.
Ωραια ασχολια !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 14:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδη η διαυγεια του χαρακτηρος μου εχει σχεση με το αν τρωω κρεας ή οχι ;
Τρωω κρεας γιατι μου αρεσει περισσοτερο απο τα χορταρικα.Ετσι απλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 14:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ steelspring
quote:
Αν έχεις παιδιά πάντως μήν το δοκιμάσεις σ`αυτά Φίλε Allzarro

Exω παιδιά και μεγάλα μάλιστα. Τρώνε κρέας κανονικά.

Δεν ξέρω πως με χαρακτήρισες αλλα δεν είναι στον τύπο μου να επιβάλλω στους αλλους τις ιδέες μου με το ζόρι.

quote:
Απο ποιά πηγή δίαβασες ότι το προπατορικό αμάρτημα ήταν η κρεοφαγία;

Η βίβλος το αναφέρει. Εχω δώσει στοιχεία.
Κεφ. 1 Γέννεσις παρ 12 ``Και εδωσα εις πάντες τρώγουν χόρτον``.
και σε αλλη παρ. δεν θυμάμαι ``Ουκ θέλεις φάγειν αίμα``.


quote:
Είσαι κληρικός;

Φυσικά όχι. Οι κληρικοί ναι μέν παραδέχονται οτι ο Θεός εδωσε διαταγή μόνο μέσα στον παράδεισο να τρώνε μόνο χόρτο ...μετά εχουν τη δική τους γνώμη οπως και εσεις.

quote:
Δέν μπορεί ο άνθρωπος να εξαιρέσει την σάρκα απο την διατροφή του.


Σεβαστή η γνώμη σου .Εγώ το εχω κάνει και αλλοι πολλοί για αλλους λόγους ομως. Είναι φυτοφάγοι απλά και οχι κρεατοφάγοι απο πλευράς υγείας.
++++
Πάντως το κρέας αποδεδειγμένα επιστημονικώς μόνο σε πολύ μικρές ποσότητες μπορεί να προσφέρει κάτι καλό στον οργανισμό.
Ρώτησε οποιονδήποτε ιατρό. Οποιον θέλεις.
Θα σου εδινα λεπτομερείς αναφορές τους αλλα δεν θέλω να εκθέσω τα ονόματα τους στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

quote:
Τα λεγόμενά σου όπως προχωράμε εξελίσονται σε κατήχηση ή κάνω λάθος;

Το σκληραίνεις steelspring.
Το κακό που το βρίσκεις?
Λές να χαλάω τη ζαχαρένια μου αν τρώτε ή οχι κρέας απλά έτσι για πλάκα.
Φυσικά και αυτά που γράφω σκοπό εχουν αν την κατ`ήχησιν διαδικασία
δίδαξης..με τη διαφορά οτι εγώ δεν διδάσκω.. Απλά συζητώ.

Μπορεί στο τέλος να με επηρεάσετε και αντί να δεχθείτε εσεις τις απόψεις μου δεχθώ εγώ τις δικές σας.
Φτάνει να μου το αποδείξετε.

Φιλικά οπως πάντα
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 14:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Masdival χθές είχα πάει .. για δουλειά... αρχισε η περίοδος κυνηγίου.
Ολοι οι οικολόγοι ήταν εκεί. Και εγώ φυσικά..
Οι οικολογικές οργανώσεις υποστηρίζαν τις απόψεις τους ..
Ηρθαν σε αντιπαράθεση με τους κυνηγούς. Ελεγαν διάφορα...
Διέκρινα κυνηγούς και ... (κυνηγούς).
Αυτούς που κρεμούν τα σφάγια στο αυτοκίνητο για να δούν αλλοι...

Λοιπόν..
Μετά απο την τελετή έναρξης οικολόγοι πήγαν που... για φαντάσου.
ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ masdival.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 15:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα το ξαναπώ Masdival

Exω ξεκινήσει εδω και χρόνια διαβάζοντας .. ολα αυτά που περιγράφω περί Βίβλου και οχι μόνο περισσότερο ομως γιατί ετσι νομίζω οτι πρέπει να είναι.

Ασπάζομαι την άποψη οτι τα φυτά εχουν ζωή.


Περιγράφω πολλές φορές ομως οτι στον παράδεισο ο Θεός εδωσε
στον Αδάμ για τροφή μόνον καρπούς.
Δέστο ετσι κόβοντας τον καρπό δεν βλάπτεις το δένδρο.
Αφού ο καρπός θα πέσει.
Τώρα λοιπόν που εχεις εμπεριστατωμένη άποψη και για τα ζώα και για τα φυτά. Μπορείς να δεχθείς την άποψη μου και να μην τρώς ούτε κρέας ουτε φυτά αλλα μόνον καρπούς? Μάλλον οχι.

Ας εστιάσουμε λοιπόν την προσοχή μας κατ` αρχήν στα ζώα.
Αν βρούμε μια λύση στην απορία μου. Τότε αρχίζουμε και συζητάμε και για τα φυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 15:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδη η διαυγεια του χαρακτηρος μου εχει σχεση με το αν τρωω κρεας ή οχι ;

Αυτό που το ξετρύπωσες και το είχα ξεχάσει.

Η διαύγεια του χαρακτήρα μας φυσικά και εξαρτάται με το τί τρώμε.
Η μη λήψη τροφής είναι το Α και το Ω στον ασκητισμό και στο διαλογισμό.

Εχω εκφράσει την αποψή μου γι αυτό κάπου πιο πάνω να μην το επαναλαμβάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 17:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να με συγχωράτε αλλά δεν κρατιέμαι, θα κάνω λίγο χιούμορ...

quote:
Λοιπόν..
Μετά απο την τελετή έναρξης οικολόγοι πήγαν που... για φαντάσου.
ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ masdival.

Πως δεν το ανακάλυψε η Espresso για να βάλει τίτλο:

ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ-ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΕΣ



"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy