ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 14:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα αν σας πω ότι έχω φάει τουλάχιστον 4 από τα ζωάκια που εμφανίζονται στο μήνυμα της Avallon …θα με δείρετε πολύ..

Tώρα Γιωργάρα έμπλεξες. Με την avallon. Kάτσε να φανεί και η Καποδίστρια και θα χαρείς ιδιαίτερα..

Καποδίστριααααααα που είσε??????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 15:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
{ Εαν κινείται στοιχηματισε σε αυτο , εαν οχι ....φάτο} - Κινέζικο ρητό

Γιώργος...
..ειπαμε να βγάλουμε κανενα φράγκο ...αλλα οχι να φάμε 5αρα....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 15:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βέβαια έχω/έχομε, η οικογένειά μας, τον κατάλληλο χώρο Allzaro, 30 acres. Δεν νομίζεις πως είναι αρκετός;

Εκτός αυτού να σω πω πως στην Αυστραλία δεν είναι δύσκολο να
έχεις το άλογό σου κι όταν ακόμη μένεις σε διαμέρισμα,
επειδή υπάρχουν χιλιάδες Agistments για τους χιλιάδες φίλιππους της χώρας, για αυτό το λόγο.
Εκεί σου προσέχουν το άλογό σου
όπου το αφήνεις έναντι κάποιας αμοιβής.

Την πρώτη Τρίτη του Νοεμβρίου το έθνος σταματάει (αργία)
γιατί η μέρα είναι αφιερωμένη στην ιπποδρομία!!!


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 16:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλά που τον εχεις αυτό το χώρο? Αν και δεν κατάλαβα τι είναι τα 30 στρέμματα εννοείς? Αυτός δεν είναι χώρος είναι αεροδρόμιο.
Σε ποιά πολιτεία μένεις??

quote:
Γιώργος...
..ειπαμε να βγάλουμε κανενα φράγκο ...αλλα οχι να φάμε 5αρα....

Δυσκολεύομαι Γιώργο να καταλάβω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 06:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το φυτό έχει τις καλύτερες ενέργειες.

Οι κρεοφάγοι παίρνουν ενέργειες δεύτερης κατηγορίας τρώγοντας τα φυτοφάγα ζώα.

Οι φυτοφάγοι παίρνουν ενέργειες πρώτης κατηγορίας τρώγοντας φυτά.

Τα φρούτα όμως είναι εκλεκτότερης ενέργειας, εκτός αυτού το ίδιο το φυτό/δέντρο μας τα προσφέρει κιόλας για τους δικούς του βέβαια σκοπούς.

Η ενέργεια που παίρνομε, από το όποιο φαγητό, είναι η κατώτερη και λιγότερης σημασίας, όλων.

Χωρίς αέρα ζούμε ως 5 λεπτά,
χωρίς νερό ζούμε έως τρεις-πέντε μέρες,
χωρίς φαγητό έως 40-50 ημέρες.
Χωρίς την ενέργεια (παντελώς) του ήλιου πόσο;



Aγαπητή Κάθυ, συγχώρεσέ με που πισωγυρνώ αλλά έλειπα αρκετό καιρό και βλέπω οτι τα μηνυματα γράφονται με καταιγιστικό ρυθμό σε αυτό το topic.
'
-Τo φυτό έχει τις καλύτερες ενέργειες
συμφωνούμε απόλυτα
'
-Οι κρεοφάγοι παίρνουν ενέργειες δεύτερης κατηγορίας τρώγοντας τα φυτοφάγα ζώα.
-Οι φυτοφάγοι παίρνουν ενέργειες πρώτης κατηγορίας τρώγοντας φυτά.

Αυτό δε μπορεί να γίνει γιατί το μόνο που παίρνουν είναι μια μάζα απο βιομηχανική κτηνοτροφική τροφή. Ακόμη και χόρτα να τρώγανε τα ζώα που τρώμε, πάλι ο άνθρωπος δεν παίρνει κάποιου είδους ενέργεια ή συστατικά απο τα χόρτα που έχει φάει το ζώο.
Αυτή την ενέργεια την παίρνει ΜΟΝΟ απο φρέσκα λαχανικά και φρούτα -ουτε καν απο βρασμένα, γιατί στο βράσιμο σκοτώνονται όλες οι βιταμίνες, τα μέταλλα και τα ιχνοστοιχεία.
'
-Τα φρούτα όμως είναι εκλεκτότερης ενέργειας, εκτός αυτού το ίδιο το φυτό/δέντρο μας τα προσφέρει κιόλας για τους δικούς του βέβαια σκοπούς.
Συμφωνώ απολύτως! Τα φρούτα είναι εξαιρετική τροφή.
'
Κλέινοντας να θυμήσω πως τα φυτοφάγα έχουν μεγάλα στομάχια ώστε να μηρυκάζουν την πολύ δύσπεπτη τροφή τους και επίσης έχουν πλατιά δόντια ώστε να τη μασούν καλά. Αυτά τα ζώα δεν έχουν κυνόδοντες.
Ο άνθρωπος αντιθέτως, δεν έχει μεγάλο στομάχι και έχει κυνόδοντες.
Σαφώς και είναι διαμορφωμένος έτσι ώστε να τρώει τα πάντα "παμφάγος".
Η βασική τροφή του ανθρώπου είναι τα φρούτα και οι καρποί γενικότερα, ακολουθούν τα χορταρικά και μετά το κρέας.
Ο άνθρωπος δεν είναι κατασκευασμένος για να ΜΗΝ τρώει κρέας.
Αν τα φρούτα και τα λαχανικά είναι το καύσιμο για τη μηχανή, το κρέας είναι τα λάδια. Δίχως λάδια θα "κάψει" τη μηχανή του

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 18/09/2003 06:52:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 09:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σαφώς και είναι διαμορφωμένος έτσι ώστε να τρώει τα πάντα "παμφάγος".
Η βασική τροφή του ανθρώπου είναι τα φρούτα και οι καρποί γενικότερα, ακολουθούν τα χορταρικά και μετά το κρέας.
Ο άνθρωπος δεν είναι κατασκευασμένος για να ΜΗΝ τρώει κρέας.
Αν τα φρούτα και τα λαχανικά είναι το καύσιμο για τη μηχανή, το κρέας είναι τα λάδια. Δίχως λάδια θα "κάψει" τη μηχανή του

Φίλε Γρήγορη,

Ξέρεις πως είναι κατασκευασμένος ο Άνθρωπος? Μήπως είναι κρεατοφάγος από τα δόντια του? Το ξέρεις πως αν πάρεις μια φυλή από την Αφρική και τους περιορίσεις στην Αλάσκα, η τρίτη τέταρτη γενεά από αυτούς…. θα έχουν χάσει τα χαρακτηριστικά τους? Μαύροι κλπ κλπ?

Δηλαδή στη ΝΟΤΙΑ ΙΝΔΙΑ…που οι άνθρωποι είναι αποκλειστικά Vegetarian εδώ και 2000 χρόνια, τι έπαθαν?

Για μένα η διατροφή, δεν είναι συνήθεια…δεν τρώω κρέας… μα δεν θα κάνω ποτέ νόμο η βγαζω συμπέρασμα,… το ότι ισχύει σε μένα και στους άλλους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 10:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kαλά που τον εχεις αυτό το χώρο? Αν και δεν κατάλαβα τι είναι τα 30 στρέμματα εννοείς? Αυτός δεν είναι χώρος είναι αεροδρόμιο.
Σε ποιά πολιτεία μένεις??

Φίλε allzzaro: 1 acre = 4 στρέμματα!!

Φίλε Γιώργο να υποθέσω ότι έφαγες γάτα? (επαγωγικά αφού η μέδουσα και το αγκαθόψαρο δεν τρώγεται...) ακόμη δε μας απάντησες... όλο εντυπώσεις είσαι


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 11:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ALLZARO,

Πιστεύω πως η παρέκβαση στο θέμα σου ήταν τεράστια. Πριν κλείσομε την παρένθεση των προσωπικών, θα ικανοποιήσω την τελευταία σου περιέργεια.

Η Avalon έχει δίκιο. Μια acre=4 στρέμματα.
Δεν είναι πολλά για τα δεδομένα της Αυστραλίας.
Η δική μας φάρμα δεν είναι παρά μια χόμπι-φάρμα, έτσι ονομάζονται εδώ.

Μένω στην Πολιτεία της Βικτωρίας που είναι τόσο μεγάλη όσο και η Ελλάδα σχεδόν. (Avalon, βοήθεια δεν είμαι και πολύ στις εκτάσεις)
Η φάρμα μας είναι 35 χιλιόμετρα από την πόλη που μένω.

Κι επειδή φοβάμαι πως θα αρχίσεις να κυνηγάς και τους χορτοφάγους
θα γίνω αποκλειστικά φρουτοφάγος. Επιτρέπετε;

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 11:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ReptileSalonica καλώς όρισες πίσω στο "esoterica"

Έχεις δίκιο, μας έδωσες πολύ όμορφα τις απαραίτητες λεπτομέρειες.

Αλλά και ο Πλάτωνας έχει δίκιο.
Είμαι και γω, αποκλειστικά, χορτοφάγος και δεν έχω πάθει τίποτε.
Περίεργο!!!

Πως εξηγείται η σκωληκοειδής απόφυση;
Και οι φρονιμίτες;

Πιστεύω πως αρχικά ήμασταν φρουτοφάγοι/χορτοφάγοι κι αργότερα αναγκαστήκαμε στην κρεοφαγία. Γι αυτό και η ύπαρξη των κοπτήρων μας, (σχεδόν κυνόδοντες!!!)

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 19:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Avalon έχει δίκιο. Μια acre=4 στρέμματα

40 στρέμματα εξω απο την πόλη??

Είναι τεράστιο. Πώς μπορείς να το συντηρείς?? Τεράστια έξοδα.
Οσα και να βγάζεις. Βέβαια είναι κόντά αλλά και πάλι ...

Το να φτάσει κάποιος στο σημείο να αποφύγει την κρεατοφαγία
είναι αποτέλεσμα φιλοσοφημένης άποψης.
Οπότε μπορεί να παρακάμψει τις ιδιαιτερότητες που τόσα χρόνια η φύση μετεξέλιξε.

Ορισμένα γεγονότα οπως το παρακάτω μπορεί να επηρεάσουν εμμεσα κάποιον ωστε να καταφύγει σε αυτό.
+++++
Οταν ήμουν μικρός παρακολούθησα τον παππού μου ο οποίος ήταν σφάχτης της εποχής φημιζόταν για αυτό.
Με είχε πάρει μαζί του για να σφάξει εναν ταύρο σε μία απόμερη περιοχή εξω απο την Αττική.
Οταν φτάσαμε συζήτησε μαζί τους είδε το ζώο και το παρατήρησε για αρκετή ώρα.Το ζώο δεν πλησιαζόταν ήταν τεράστιο ειδικά για μένα.
Στο έδαφος έμπηξαν εναν ειδικό πάσσαλο με εναν χυτό κρίκο στην ακρη που κουβαλούσε στα σύνεργά του.
Τον χτύπησαν για αρκετή ώρα 1,5 μέτρο μέσα στο έδαφος.
Εδεσε το ζώο με ενα σχοινί απο τα κέρατα προσεκτικά.
Στη συνέχεια το πέρασε μέσα απο τον κρίκο που ήταν σχεδόν στο εδαφος.
Τράβηξε το σχοινί και το ζώο σιγά σιγά εσκυβε αναγκαστικά το κεφάλι του.
Σε ενα σημείο αρχισε να αντιδρά. Το καλμάρισε . Στη συνέχεια
αρχισε να αντιδρά πιο έντονα. Μούγγριζε επικίνδυνα , τα σάλια του είχαν σκεπάσει το πρόσωπό του. Εφερνε γύρω γύρω απο τον πάσσαλο με κεφάλι σκυμμένο και ο παππούς μου το ακολουθούσε κρατώντας το σχοινί.
Του φώναζαν να το αφήσει μιας και ο πάσσαλος απο τους γύρους και απο την δύναμη μπορούσε να φύγει.Στη μέση του είχε δύο μαχαίρια.
Το ενα 30 cm μακρύ και λεπτό. Το ζώο ακούραστο δεν ξέρω και εγώ πόση ώρα έσκαβε με τα πόδια του το χώμα. Το έφερε σε ενα βολικό σημείο και
βγάζοντας το μαχαίρι σημάδευε το σβέρκο του.
Το ζώο πονούσε και το κεφάλι του είχε γεμίσει αίματα εξαιτίας του σχοινιού που τριβόταν στο κεφάλι του.
Τα μουγκρητά του μου σπάραζαν την καρδιά. Αρχισα να κλαίω.
Του φώναζα να το αφήσει.Ο καλός μου παππούς αλαφιασμένος με κοίταξε
που απο το κλάμα ειχα αρχίσει να μην μπορώ να μιλήσω.
Αφησε το σχοινί και με τη δύναμη που είχε το ζώο ξήλωσε τον πάσσαλο.
Εκανε πίσω και κράτησε απειλητική στάση.
Με πήρε αγκαλιά και φύγαμε.
Δεν θέλω να ξαναδώ να σφάζουν ζώο. Το μισώ.
Ο φίλος σας
allzzaro.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 23:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύω πως αρχικά ήμασταν φρουτοφάγοι/χορτοφάγοι κι αργότερα αναγκαστήκαμε στην κρεοφαγία. Γι αυτό και η ύπαρξη των κοπτήρων μας, (σχεδόν κυνόδοντες!!!)

Μην εξετάζεται τί είμαστε.
Να εξετάζουμε τί θέλουμε εμείς να είμαστε.
Δεν μπορεί κανείς να μου επιβάλλει ουτε η ιδια η φύση , ούτε οι κυνόδοντές μου ούτε το έντερό μου τι είμαι.
Εγώ θα τους επιβάλλω τι θα μασάω και τι θα χωνεύω.

Αυτός ο ταύρος που σας περιγράφω δεν ήθελε να πεθάνει.
Πως θα τον σκοτώσω αφού δεν θέλει.
Για να φάω.
Δεν θα φάω.
Αν και τα φυτά μου δείξουν οτι αντιδρούν δεν θα τα φάω.
Θα φάω πέτρες.
Θα τις αλέσω και θα τις φάω.
Αν αντιδράσουν δεν θα φάω ούτε αυτές.
Ας πεθάνω.
allzzaro
Ρίξτε καμια φωτο γιατί θα τρελαθούμε στο τέλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 02:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Allzarro .
Στο θέμα της ανατομίας(εντέρου/δοντιών), μάλλον απαντάς σε κάτι που είχα αναφέρει πιο μπροστά στην κουβέντα.
Αντιλαμβάνομαι την άποψή σου και δεν πρόκειται να επιμείνω άλλο στην δικιά μου.
Επίσης αντιλαμβάνομαι και την ανάγκη να προσπαθείς να είσαι πολύ επεξηγηματικός όσον αφορά την Ηθική πλευρά του ζητήματος ,έστω και Προσωπική ηθική (άν μου επιτρέπεις να την ονομάσω έτσι).
Τα λέω όλα αυτά γιατί πολλές φορές με πιάνει και μένα να πεθάνω παρά να δώ να καταστρέφεται κάτι , ένα αντικείμενο , ή μιά ιδέα (αν όχι ένα ζώο).

Τέλος θέλω να σε συγχαρώ για την στάση σου στο τόπικ "Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 19:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος θέλω να σε συγχαρώ για την στάση σου στο τόπικ "Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ"

Moυ εχει σπάσει τα νεύρα steelspring.

Και στα δύο τοπικ που εχω ανοίξει , με τα ζώα , και με τον ντε γκρέτσια ήξερα πως θα έχω αντιδράσεις.Δέχθηκα επίθεση οχι μόνο απο αυτόν αλλά και απο αλλους...
Οπότε εκεί ξέσπασα.. ακου Σκυθομακεδόνας
Και εγώ σε παραδέχομαι steelspring.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 19:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε allzzaro καλές οι φώτο αλλά να μην το παρακάνουμε... για το καλό αυτού εδώ του χώρου που σε λίγο θα έχει βαρύνει επικύνδυνα...
και μένα μου αρέσουν αλλά προσπαθώ να βάζω μόνο όταν είναι απαραίτητο.
Να'σαι καλά,


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 21:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις δίκιο avallon αλλά απογειώνομαι στα καλά μου φαντάσου να με πυροδοτήσουν... οπότε απεγνωσμένα ζητώ μια φωτο ετσι να μου φτιάξει την διάθεση. Τώρα και να είστε λιγο πιο φειδωλοί. Μια αλλά καλή ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 21:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα σας πώ ομως και κάτι ετσι να σας φτιάξω τη διάθεση.

Σήμερα το πρωί είχα πάει στα σουπερ Βασιλόπουλος να ψωνίσω τυριά.
Δίπλα μου ενας κύριος καθώς πρέπει και η σύζυγός του ζητούν απο την υπαλληλο ``παρακαλώ 4 κιλά φιλέτο κροκόδειλο``.
Τί ακουσαν τα αυτιά μου και μπιρμπιλίσαν τα μάτια μου!!
Περιμένω να δώ τι θα κάνει η υπάλληλος και του φέρνει αρκετά πακέτα με κρέας κροκόδειλου. Πρίν προλάβω να αντιδράσω τον ακούω
``θα ήθελα και 1 κιλό παστουρμά καμήλας`` Του απαντά εχουμε μόνο αλογίσιο εισαγώμενο. Αρχισα να στροβιλιζομαι και μη μπορώντας να συγκρατηθώ του λέω.
``καλά κύριε μου τόσα και τόσα κρέατα θέλεται κροκόδειλο και καμήλα να φάτε??``
Μου απαντά ``παρτόν μεσιέ αλλά εχω τραπέζι το βράδυ και αυτά τρώνε οι καλεσμένοι μου``.
Ναι αγαπητέ μου του απαντώ αλλά το βρίσκω παράξενο να ζητάμε να τρώμε τέτοιου είδους κρέας.
Χωρίς να χάσει η κυρία ανοίγει το πακέτο με τον παστουρμά απο άλογο και βγάζοντας ενα κομμάτι μου λέει ``παρακαλώ ... δοκιμάστε``.
Της απαντώ... με κολάζεται κυρία μου είμαι ιδεολόγος αντικρεατοφάγος.
Μαζεύτηκε κόσμος και η κυρία επιμένοντας ``παρακαλώ ενα κομμάτι εχει 35 ευρώ το κιλό`` ``επιμένω``..
Και συλλογίζομαι...βλεποντας ενα μαύρο πράγμα να βρωμάει... να ανέβω επάνω στους πάγκους και να φωνάξω ΕΛΕΟΣ.
Συμπληρώνει ενας αλλος κύριος ...``φίλε μου πρέπει να δοκιμάσεις αυγά απο ιππόκαμπους`` τώρα με δουλεύε ή δεν με δούλευε...
Τα γέλια πήγαιναν και ερχόντουσαν κάποιος αλλος φώναξε .. εχεις φάει δεινόσαυρο..
Ε λοιπόν avallon δεν εχω δίκιο που ζητώ μια φωτο να μου φτιάξει η διάθεση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 02:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μάλλον ξεφύγατε λιγουλάκι .............

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 05:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα,
quote:
Ξέρεις πως είναι κατασκευασμένος ο Άνθρωπος? Μήπως είναι κρεατοφάγος από τα δόντια του?

Ο άνθρωπος όπως και κάθε άλλο έμβιο πλάσμα υπακούει στους ίδιους βιολογικούς κανόνες. Οι χιμπατζίδες διαφέρουν μόνο κατά 1% απο τους ανθρώπους. Ο άνθρωπος φίλε μου δεν είναι κρεατοφάγος απο τα δόντια του, τα δόντια του υπαγορεύουν ποιά πρέπει να είναι η τροφή του.
Και όχι μόνον τα δόντια του αλλά και το στομάχι του που σε συνδυασμό με όλα τα μέρη του σώματος επεξεργάζονται την τροφή με στόχο το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και την αρτιότερη κατανομή ενέργειας στο όχημα που λέγεται σώμα.
'
quote:
Το ξέρεις πως αν πάρεις μια φυλή από την Αφρική και τους περιορίσεις στην Αλάσκα, η τρίτη τέταρτη γενεά από αυτούς…. θα έχουν χάσει τα χαρακτηριστικά τους? Μαύροι κλπ κλπ?

Αυτό ονομάζεται προσαρμογή στο φυσικό περιβάλον και η προσαρμογή στο φυσικό περιβάλον δεν επιβάλεται απο κάποιο Ον. Είναι αποτέλεσμα μακρόχρονης εξελικτικής διαδικασίας. Εδώ ανοίγεται μεγάλο κεφάλαιο στη σκέψη μου...
Ειλικρινώς αναρωτιέμαι αν η θάλασσα έκανε τα ψάρια να έχουν βράγχια, πτερύγια, να τρώνε πλαγκτόν ή τα ψάρια όταν δεν ήταν ψάρια αναζήτησαν μια ζωή μέσα στη θάλασσα και εξελίχθηκαν σε ψάρια...
'
quote:
Δηλαδή στη ΝΟΤΙΑ ΙΝΔΙΑ…που οι άνθρωποι είναι αποκλειστικά Vegetarian εδώ και 2000 χρόνια, τι έπαθαν?

Η διατροφή είναι ένα πολύ λεπτό θέμα...όπως και στα ζώα μου δίνω την καλύτερη δυνατή τροφή γι' αυτά σύμφωνα με τη φυσιολογία τους και τις βιολογικές τους ανάγκες, έτσι και εγώ θέλω να τρώω την καλύτερη δυνατή τροφή, να τροφοδοτώ το σώμα μου με το καλύτερο δυνατό καύσιμο.
Σ' αυτό το θέμα δε μπορώ να πειραματίζομαι τρώγωντας αποκλειστικά φυτά και φρούτα. Βλέπεις όμως και πόσες αρρώστιες θερίζουν τους Ινδούς.
Αν θυμάμαι καλά σε μια συζήτηση που είχαμε, μου είχες πεί οτι έχεις επισκεφθεί την Ινδία. Θα πρόσεξες επομένως πόσες αρρώστιες υπάρχουν απο υποσιστισμό. Η Ινδία μαστίζεται απο χρόνια προβλήματα υποσιτισμού.
'
quote:
Για μένα η διατροφή, δεν είναι συνήθεια…δεν τρώω κρέας… μα δεν θα κάνω ποτέ νόμο η βγαζω συμπέρασμα,… το ότι ισχύει σε μένα και στους άλλους.


Παραθέτοντας γεγονότα που αποδεικνύουν την παμφαγική ιδιότητα του ανθρώπου δε νομίζω οτι είναι "νόμοι" και "διατάγματα" απο κανέναν...
Εκτός αν τα γεγονότα απο μόνα τους ενοχλούν...
'
'
quote:
Πιστεύω πως αρχικά ήμασταν φρουτοφάγοι/χορτοφάγοι κι αργότερα αναγκαστήκαμε στην κρεοφαγία.

Αγαπητή Κάθυ, σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα...
Απο τότε που ο άνθρωπος ανακάλυψε τη φωτιά (απ' αρχής κόσμου) είναι κρεοφαγικός. Ίσως μάλιστα αργότερα άρχισε να τρέφεται με φρούτα και φυτά...ο Homo erectus και ο Homo sapiens ήταν αποκλειστικά κρεοφάγοι.
'
quote:
Δεν μπορεί κανείς να μου επιβάλλει ουτε η ιδια η φύση , ούτε οι κυνόδοντές μου ούτε το έντερό μου τι είμαι.
Εγώ θα τους επιβάλλω τι θα μασάω και τι θα χωνεύω.

Αυτό είναι τόσο αλαζονικό που δε χωνεύεται ούτε απο μένα που τρώω (και) κρέας...
Δείχνει καθαρά την ανθρώπινη διάθεση και επίδειξη ματαιοδοξίας του ανθρώπου πάνω στη φύση...
"ΕΓΩ θα επιβάλω!...ΕΓΩ ο άνθρωπος...Ποιά είναι η φύση που θα μου πεί εμένα?"
Παραιτούμαι...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 20/09/2003 05:21:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 09:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Γρηγορη...

γραφεις...

quote:
Παραθέτοντας γεγονότα που αποδεικνύουν την παμφαγική ιδιότητα του ανθρώπου δε νομίζω οτι είναι "νόμοι" και "διατάγματα" απο κανέναν...
Εκτός αν τα γεγονότα απο μόνα τους ενοχλούν...

Τα στοιχεία που παραθέτεις δεν είναι γεγονότα, μιας και όπως έγραψα υπάρχει πολύς κόσμος (π.χ βραχμάνοι) που δεν τρώνε κρέας εδώ και χιλιετηρίδες…. Δεν νομίζω να πάσχουν από κάτι. Είναι αλήθεια, πως οι Ινδοί, σαν λαός έχουν αρρώστιες από την έλλειψη τροφής… μα όχι γιατί δεν τρώνε το κρέας. Επίσης δεν έγραψα πως ο άνθρωπος είναι κρεατοφάγος η φυτοφάγος από τα δόντια. Αναρωτήθηκα από πού βγαίνει η σιγουριά σου, στο ποια πρέπει να είναι η διατροφή μας…
Προσωπικά, το μόνο σωστό σύμβουλο που βρήκα μέχρι τώρα…. είναι το ίδιο το σώμα. Του δίνω ότι έχει ανάγκη. Όχι τι μου λέει ο Α και ο Β…η τι μου ζητάει η ψυχολογική όρεξη της ευχαρίστησης….*Αυτό είναι το γεγονός και πειράζει πολλούς καλοπερασάκηδες, η πραγματική αιτία της κρεατοφαγίας και της ΠΑΜΦΑΓΙΑΣ! . Η τροφή έγινε ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ, και όσο πιο έντονη είναι...τόσο ο άνθρωπος χάνει την ευαισθησία του *(αυτό δεν θα το βρεις γραμμένο σε επιστημονικά αποφθέγματα…. μα θα το δεις…. στον εαυτό σου.)

Τέλος, ίσως η ΚΑΘΥ ήθελε να πει ΕΓΩ* (Η εξυπνάδα), εκλέγω την τροφή μου…
ΠΑΝ ΜΕΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟΝ…. (υπογράφει και η ξαδέρφη της ) δεν θα πει λίγο από όλα… όπως πολλοί σκέφτονται…. μα ΜΕΤΡΟ, (βάση όπου κρίνεται η αξία σε κάτι)...
Να στο κάνω πιο λιανά? ….
ΠΧ…σαμιαμίδια στο τηγάνι, η ακρίδες στο ξίδι…. κάνουν κακό στον οργανισμό μου …..

Δεν τα ΤΡΩΩ…!

Είμαι παμφάγος?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 09:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μάλλον ξεφύγατε λιγουλάκι .............

Mάλλον όχι!
Μάλλον δεν ξέρεις τι παει να πει εκτροχιασμός...
Για πέρνα από το τόπικ για την Κιβωτό...και θα καταλάβεις...εντελώς εκτός θέματος...τόσο που λέω να το μετονομάσω "Ατλαντίδα".
Το χειρότερο είναι ότι λέγονται πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και δε θέλω να τα "κόψω". Ετσι δε μίλησα καθόλου...

Φίλε allzzaro αν και τρώω κρέας (σπάνια) αυτό το όμορφο πλάσμα δε μπορώ να το φάω... και για ευνόητους λόγους δεν τρώω ποτέ κυνήγι...για να μην υπάρχουν κίνητρα...

Τέλος με τις φωτογραφίες...θα μας κυνηγήσουν


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 11:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα,

Το τελευταίο "quote" του Reptilesalonica, δεν είναι δικό μου:
Δεν μπορεί κανείς να μου επιβάλλει ουτε η ιδια η φύση , ούτε οι κυνόδοντές μου ούτε το έντερό μου τι είμαι.
Εγώ θα τους επιβάλλω τι θα μασάω και τι θα χωνεύω.

Εν τούτοις έχεις δίκιο όσον αφορά τους Ινδούς και πού οφείλεται ο υποσιτισμός τους.

Οι, αυστηρώς, χορτοφάγοι= Vegans, ένα μόνο κίνδυνο διατρέχουν: Έλλειψη της βιταμίνης Β12 που με κάποιο ένζυμο στο στομάχι διασπά τα λίπη, αυτή τη βιταμίνη την παίρνομε μόνο από το κρέας και τα τυροκομικά. Η έλλειψή της προκαλεί μεγάλη ζημιά στον ανθρώπινο οργανισμό.
Αφού οι Vegans αρνούνται να φάνε κρέας και ό,τι προέρχεται από τα ζώα, θα πρέπει να αναπληρώνουν αυτή τη βιταμίνη με άλλους τρόπους, διότι είναι απαραίτητη στον οργανισμό.
Νομίζω πως οι Ινδοί που είναι χορτοφάγοι (γιατί κι αυτοί εσχάτως γίνονται χριστιανοί για να...φάνε κρέας)δεν διατρέχουν τέτοιο κίνδυνο γιατί τρώνε curds (κάτι σαν μυζήθρα.

Προσωπικά δεν είμαι Vegan γιατί τρώω τυροκομικά (δεν πίνω όμως γάλα) που οι επιστήμονες αρχίζουν να πιστεύουν πως είναι εντελώς ακατάλληλη τροφή και ίσως επικίνδυνη.

Αυτή που σας μιλάει...από το μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 12:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η διατροφή είναι ένα πολύ λεπτό θέμα...όπως και στα ζώα μου δίνω την καλύτερη δυνατή τροφή γι' αυτά σύμφωνα με τη φυσιολογία τους και τις βιολογικές τους ανάγκες, έτσι και εγώ θέλω να τρώω την καλύτερη δυνατή τροφή, να τροφοδοτώ το σώμα μου με το καλύτερο δυνατό καύσιμο.

Γρηγόρη εδώ δεν εχεις άδικο. Εχεις φυσικά την δική σου άποψη οπως την εχει κάθε άνθρωπος.

quote:
Αν θυμάμαι καλά σε μια συζήτηση που είχαμε, μου είχες πεί οτι έχεις επισκεφθεί την Ινδία. Θα πρόσεξες επομένως πόσες αρρώστιες υπάρχουν απο υποσιστισμό. Η Ινδία μαστίζεται απο χρόνια προβλήματα υποσιτισμού.

Εδώ ομως συγκρίνεις τη διατροφή των Ινδών που περιλαμβάνει κατά αποκλειστικότητα το κρέας ``ingira`` ``kitfo`` μαγειρευμένα με κράμματα μπαχαρικών χωρίς η διατροφή τους να περιλαμβάνει γαλακτοκομικά, δημητριακά, κλπ.
Μην συγκρίνεις τη διατροφή των Ινδών με τη δική μας διατροφή.
``Μελιτζάνες`` ``Μπρόκολο`` ``Λάχανο`` ``Γεμιστά`` ``ψωμί ολικής άλεσεως`` ``Γιαούρτι`` ``Ξυνόγαλα`` ``Γίγαντες`` ``Ρεβύθια``.
Αυτά οι Ινδοί δεν τα εχουν δεί στο όνειρό τους.
Και αυτές είναι οι πρώτες ύλες το σωστό καύσιμο για να δουλέψει σωστά ενα σώμα.

quote:
Αυτό είναι τόσο αλαζονικό που δε χωνεύεται ούτε απο μένα που τρώω (και) κρέας...

Μιλάς για αλαζονία εσύ Γρηγόρη. Που δεν ανέχομαι να μου επιβάλλει το κατεστημένο τι θα τρώω.
Μιλάς εσύ για αλαζονεία που εχεις βγάλει εξω απο τη φύση τους τα δύστυχα τα ερπετά για να ικανοποιήσεις τις παράξενες φιλοζωικές σου απόψεις.
Ασε ενα ελεύθερο να δούμε θα ξαναγυρίσει.
Φίλε Θεσσαλονικιέ δεν σε κρίνω αδικα που θές να βάζεις στον οργανισμό σου οτι καλύτερο υπάρχει.
Ούτε θα σε κρίνω αρνητικά που βασανίζεις αυτά τα δύστυχα ερπετά.
Πρόσπάθησε ομως και εσύ να μην θεωρείς αλαζονικές τις απόψεις μου.
Με προσβάλει.
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 12:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η τροφή έγινε ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ, και όσο πιο έντονη είναι...τόσο ο άνθρωπος χάνει την ευαισθησία του

Yποκλίνομαι caro amico.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 12:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε allzzaro αν και τρώω κρέας (σπάνια) αυτό το όμορφο πλάσμα δε μπορώ να το φάω... και για ευνόητους λόγους δεν τρώω ποτέ κυνήγι...για να μην υπάρχουν κίνητρα...

Και εγώ τρώω σπάνια avallon, πολύ σπάνια,
Δές το τοπικ με την κιβωτό εχω νέα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 04:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα στοιχεία που παραθέτεις δεν είναι γεγονότα, μιας και όπως έγραψα υπάρχει πολύς κόσμος (π.χ βραχμάνοι) που δεν τρώνε κρέας εδώ και χιλιετηρίδες….

quote:
Απο τότε που ο άνθρωπος ανακάλυψε τη φωτιά (απ' αρχής κόσμου) είναι κρεοφαγικός. Ίσως μάλιστα αργότερα άρχισε να τρέφεται με φρούτα και φυτά...ο Homo erectus και ο Homo sapiens ήταν αποκλειστικά κρεοφάγοι.

'
quote:
υπάρχει πολύς κόσμος (π.χ βραχμάνοι) που δεν τρώνε κρέας εδώ και χιλιετηρίδες…. Δεν νομίζω να πάσχουν από κάτι.

quote:
έτσι και εγώ θέλω να τρώω την καλύτερη δυνατή τροφή, να τροφοδοτώ το σώμα μου με το καλύτερο δυνατό καύσιμο.
Σ' αυτό το θέμα δε μπορώ να πειραματίζομαι τρώγωντας αποκλειστικά φυτά και φρούτα.

'
quote:
Προσωπικά, το μόνο σωστό σύμβουλο που βρήκα μέχρι τώρα…. είναι το ίδιο το σώμα. Του δίνω ότι έχει ανάγκη. Όχι τι μου λέει ο Α και ο Β…η τι μου ζητάει η ψυχολογική όρεξη της ευχαρίστησης….

Εδώ σου βγάζω το καπέλο φίλε μου και σε συγχαίρω γιατί είναι λίγοι αυτοί που μπορούν και αισθάνονται τι "θέλει" το σώμα τους, μέσα σ' αυτούς κι εγώ. Αφουγκράζομαι τις βιολογικές μου ανάγκες, δε μπορώ με τίποτα να τρώω έντονα λιπαρά και τηγανητά φαγητά, αρρωσταίνω.
'
quote:
Αυτό είναι το γεγονός και πειράζει πολλούς καλοπερασάκηδες, η πραγματική αιτία της κρεατοφαγίας και της ΠΑΜΦΑΓΙΑΣ! . Η τροφή έγινε ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ, και όσο πιο έντονη είναι...τόσο ο άνθρωπος χάνει την ευαισθησία του

Δεύτερη φορά θα σου βγάλω το καπέλο (στο τέλος θα το ξεχάσω πουθενά και θα μου το κλέψουν...γιατί είναι σημαντικό να αναγνωρίζουμε και να διαλέγουμε την κατάλληλη τροφή για το σώμα μας. Ευτυχώς δεν ανήκω σε αυτούς που η τροφή αποτελεί ευχαρίστηση αλλά επιβιωτική ανάγκη. Μη ξεχνάς πως επι 10 χρόνια δεν είχα φάει βουκιά κρέας, επομένως δε βλέπω την κρεοφαγία ως ευχαρίστηση (προσωπικά) αλλά ώς απαραίτητη συμπληρωματική τροφή για τον ανθρώπινο οργανισμό.
'
quote:
Να στο κάνω πιο λιανά? ….
ΠΧ…σαμιαμίδια στο τηγάνι, η ακρίδες στο ξίδι…. κάνουν κακό στον οργανισμό μου …..
Δεν τα ΤΡΩΩ…!

Είμαι παμφάγος?



quote:
… μα δεν θα κάνω ποτέ νόμο η βγαζω συμπέρασμα,… το ότι ισχύει σε μένα και στους άλλους.

'
'
quote:
Μιλάς για αλαζονία εσύ Γρηγόρη. Που δεν ανέχομαι να μου επιβάλλει το κατεστημένο τι θα τρώω.
Μιλάς εσύ για αλαζονεία που εχεις βγάλει εξω απο τη φύση τους τα δύστυχα τα ερπετά για να ικανοποιήσεις τις παράξενες φιλοζωικές σου απόψεις.
Ασε ενα ελεύθερο να δούμε θα ξαναγυρίσει.
Φίλε Θεσσαλονικιέ δεν σε κρίνω αδικα που θές να βάζεις στον οργανισμό σου οτι καλύτερο υπάρχει.
Ούτε θα σε κρίνω αρνητικά που βασανίζεις αυτά τα δύστυχα ερπετά.
Πρόσπάθησε ομως και εσύ να μην θεωρείς αλαζονικές τις απόψεις μου.
Με προσβάλει.
allzzaro


Ααα...εσύ αποτελείς την ακρογωνιαία λίθο της παράνοιας φίλε μου...
Αν βλέπεις το τι θα φάς σαν κάτι που σου επιβάλει το κατεστημένο, τότε αυτομάτως απορρίπτεις ΟΛΑ τα επιχειρήματα που έχτιζες επι τόσες σελίδες με τόση μεθοδικότητα...
Είναι δυνατόν να ζείς στο 2003 και να θεωρείς το ό,τι τρως σου το επιβάλει το κατεστημένο??...Γιατί δε ξεσηκώνεσαι για τα μεταλαγμένα??
γιατί δε ξεσηκώνεσαι για τη σόγια που αποτελεί το μόνο ακριβές υποκατάστατο των συστατικών του κρέατος και είναι μεταλαγμένο??
γιατί δε ξεσηκώνεσαι για τους τόνους φυτοφάρμακα που καταπίνεις με τους τόνους λαχανικών που καταβροχθίζεις?? Ξέρεις μόνο να επιτίθεσαι εκεί που σε συμφέρει?...μήπως τότε αποτελείς ΚΑΙ ΕΣΥ μέρος του κατεστημένου??...τι να πω...αυτή η απάντηση που έδωσες ήταν άκρως τρελή και αβάσιμη.
Όσο αφορά για τα ερπετά μου θα πρέπει πρώτα να μελετήσεις ερπετολογία και μετά να μου απαντήσεις γιατί δεν έχεις ιδέα φίλε μου.
Τα ερπετά δεν είναι κουνέλια ώστε να τα φυλακίζω και να μη μπορούν να ασκηθούν...τα ερπετά πρέπει να μάθεις οτι παραμένουν εντελώς ακίνητα για να χωνέψουν την τροφή τους και κινούνται μόνο κάθε εβδομάδα κάτι το οποίο είναι ένδειξη οτι πεινάνε. Τα ερπετά τα λατρεύω και δεν επιτρέπω σε κάτι άσχετους σαν και του λόγου σου να προσβάλουν αυτό που αγαπάω περισσότερο στη ζωή μου, τα ερπετά είναι απο τα πιο ενδιαφέροντα ζώα, είναι πολύχρωμα, χαζεύεις ώρες ολόκληρες παρακολουθώντας τα να κινούνται, είναι το καλύτερο χαλαρωτικό να τα αφήνεις να περιπλανώνται πάνω σου και απορώ γιατί κάποιος που δε τα γνωρίζει και δε γνωρίζει τους ερπετόφιλους να θέλει να τους μειώσει με τόσο άσχημο και χωριάτικο τρόπο-δε βρίζω τους χωρικούς αλλά τους χωριάτες-τούς έχοντες χοντράδα και αγένεια...
Η κυρία λουκά, που θα κρίνει ποιός βασανίζει ποίον!...Κλεισμένος σε ενα τετράγωνο κουτί αποκωμένος απο τη φύση σου και τη μητέρα σου, κατηγορείς αυτούς που δε μπορούν να ζήσουν μακριά της και θέλουν να μεταφέρουν κομμάτι της φύσης στην καρδιά τους και στο χώρο που ζούν...
'

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 21/09/2003 04:44:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 12:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί δε ξεσηκώνεσαι για τα μεταλαγμένα??


Hρέμησε Γρηγόρη.
Ποιός σου είπε οτι δεν ξεσηκώνομαι για τα μεταλλαγμένα?
quote:
γιατί δε ξεσηκώνεσαι για τους τόνους φυτοφάρμακα που καταπίνεις με τους τόνους λαχανικών που καταβροχθίζεις??

Εσύ τι λές... έτσι απο τα λεγόμενα μου .. απο αυτά που λέω ..
τι λές.. εχω ξεσηκωθεί ή οχι.

quote:
Τα ερπετά τα λατρεύω και δεν επιτρέπω σε κάτι άσχετους σαν και του λόγου σου να προσβάλουν αυτό που αγαπάω περισσότερο στη ζωή μου

Δεν πρόσβαλλα τα ερπετά, και καλά κάνεις και δεν μου επιτρέπεις να τα προσβάλλω εξάλλου δεν είχα τέτοια πρόθεση.

quote:
και απορώ γιατί κάποιος που δε τα γνωρίζει και δε γνωρίζει τους ερπετόφιλους να θέλει να τους μειώσει με τόσο άσχημο και χωριάτικο τρόπο-δε βρίζω τους χωρικούς αλλά τους χωριάτες-τούς έχοντες χοντράδα και αγένεια...

Μάλλον ο χωριάτης ο έχων χοντράδα και αγένεια είμαι εγώ.

quote:
Η κυρία λουκά, που θα κρίνει ποιός βασανίζει ποίον!...

Προφανώς λοιπόν η κυρία Λουκά ... είμαι εγώ.

Γρηγόρη μου εγώ σέβομαι τις απόψεις σου. Σέβομαι τα ερπετά σου.
Στο μόνο που εχω αντιρρήσεις είναι οτι τα ζώα αυτά είναι αγρια και πιθανόν να θέλουν να ζήσουν στη φύση τους.
Τώρα εσύ σαν ειδήμων ερπετολόγος (Εγώ είμαι αδαής χωριάτης στο θέμα αυτό) σαν ειδήμων λοιπόν ξέρεις τι κάνεις. Δεκτόν.

Οπως σου είπα λοιπόν σέβομαι τις απόψεις σου.

ΕΣΥ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ
Επισυνάπτω

quote:
Ααα...εσύ αποτελείς την ακρογωνιαία λίθο της παράνοιας φίλε μου...

quote:
Αυτό είναι τόσο αλαζονικό που δε χωνεύεται ούτε απο μένα που τρώω (και) κρέας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 19:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι δυνατόν να ζείς στο 2003 και να θεωρείς το ό,τι τρως σου το επιβάλει το κατεστημένο??...Γιατί δε ξεσηκώνεσαι για τα μεταλαγμένα??
γιατί δε ξεσηκώνεσαι για τη σόγια που αποτελεί το μόνο ακριβές υποκατάστατο των συστατικών του κρέατος και είναι μεταλαγμένο??
γιατί δε ξεσηκώνεσαι για τους τόνους φυτοφάρμακα που καταπίνεις με τους τόνους λαχανικών που καταβροχθίζεις?? Ξέρεις μόνο να επιτίθεσαι εκεί που σε συμφέρει?...μήπως τότε αποτελείς ΚΑΙ ΕΣΥ μέρος του κατεστημένου??...τι να πω...αυτή η απάντηση που έδωσες ήταν άκρως τρελή και αβάσιμη.

Δηλαδή Γρηγόρη το κατεστημένο δεν είναι αυτό που επέβαλε την χρήση φαρμάκων;
Δεν είναι το κατεστημένο που επιβάλλει τα μεταλλαγμένα;
Σαν ανθρωπος του 2003 εσύ δεν το κατάλαβες;

Προσπαθείς να δικαιολογήσεις την ερπετοφιλία με επιχειρήματα ερπετολογίας;
Η ερπετολογία υποκατέστησε την οικολογία; ή μήπως και την συνείδηση;
Ποιανού οι απαντήσεις είναι τρελλές εδω μέσα ;
Το χάσαμε τελείως;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 21:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σήμερα το πρωί είχα πάει στα σουπερ Βασιλόπουλος να ψωνίσω τυριά.
Δίπλα μου ενας κύριος καθώς πρέπει και η σύζυγός του ζητούν απο την υπαλληλο ``παρακαλώ 4 κιλά φιλέτο κροκόδειλο``.

ΜΑ ΣΟΒΑΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ALLZZARO;
ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟ;ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΦΙΛΕΤΟ;ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙ'ΑΛΛΟ ΜΕ ΚΟΚΚΑΛΟ ΑΣ ΠΟΥΜΕ,ΜΕ ΧΩΡΙΣ,ΝΟΥΑ Κ.Λ.Π.ΣΑΝ ΤΟ ΜΟΣΧΑΡΙ;ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;
ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΟΥΣ ΜΑΣ ΗΡΘΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΙ ΣΕ ΠΑΚΕΤΑ;
ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΟΥΜΕ!!!
ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΝ ΡΩΤΟΥΣΑ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΣΤΑΝΗ ΒΑΣΤΑ Η ΣΚΟΥΦΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΥΣ!!!
Ε, ΡΕ ΨΩΝΑΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΜΙΣΕΙ!!!

ΑLLZZARO,ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΜΗΝ ΑΓΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ...
ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...
Η ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ΜΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 21:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσπαθείς να δικαιολογήσεις την ερπετοφιλία με επιχειρήματα ερπετολογίας;
Η ερπετολογία υποκατέστησε την οικολογία; ή μήπως και την συνείδηση;
Ποιανού οι απαντήσεις είναι τρελλές εδω μέσα ;
Το χάσαμε τελείως;

Αγαπητέ steellspring θα προτιμούσα να ρωτούσες τον φίλο μας τον reptile τα ερπετά που υπελατρεύει σαν τι τα υπερλατρεύει?
Σαν ζώα ή τα παρομοιάζει με τίποτα αλλο?

Δεν ξέρω αλλά με ζώνουν τα φίδια.
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 04:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή Γρηγόρη το κατεστημένο δεν είναι αυτό που επέβαλε την χρήση φαρμάκων;
Δεν είναι το κατεστημένο που επιβάλλει τα μεταλλαγμένα;
Σαν ανθρωπος του 2003 εσύ δεν το κατάλαβες;

Προσωπικά το κατεστημένο δε με αγγίζει, γιατί αν με άγγιζε θα έμπαινα και στο τριπάκι να το ακολουθήσω...γνωρίζω τι συμβαίνει αλλά δε μετέχω.
Ούτε όμως διαπομπεύω τις απόψεις μου όπως ο allzaro, λές και το ότι είναι φυτοφάγος, τον κάνει να αισθάνεται επαναστάτης και αντισυμβατικός, κόντρα στο κατεστημένο...
Εγώ όταν ΔΕΝ έτρωγα κρέας δεν το έκανα γι' αυτούς τους λόγους αλλά γιατί πίστευα οτι δεν έπερεπε να τρώω κρέας...
Ούτε ήρωας ένοιωθα, ούτε επαναστάτης που αντιτίθεμαι στο "κατεστημένο"...
Και το ότι κάποιοι δεν τρώνε κρέας δεν είναι δακτυλοδεικτούμενο -εκτός αν αυτοί θεωρούν τον εαυτό τους τόσο ξεχωριστό απο τις μάζες- αυταπατώνται όμως...
'
quote:
Προσπαθείς να δικαιολογήσεις την ερπετοφιλία με επιχειρήματα ερπετολογίας;
Η ερπετολογία υποκατέστησε την οικολογία; ή μήπως και την συνείδηση;
Ποιανού οι απαντήσεις είναι τρελλές εδω μέσα ;
Το χάσαμε τελείως;


quote:

Αγαπητέ steellspring θα προτιμούσα να ρωτούσες τον φίλο μας τον reptile τα ερπετά που υπελατρεύει σαν τι τα υπερλατρεύει?
Σαν ζώα ή τα παρομοιάζει με τίποτα αλλο?

Δεν ξέρω αλλά με ζώνουν τα φίδια.
allzzaro



Όποιος δεν έχει γνώσεις ερπετολογίας ΔΕΝ μπορεί να γνωρίζει τα ερπετά.
7 χρόνια ασχολούμαι με τα ερπετά και το επίπεδο του Έλληνα, είναι τραγικό!
Όταν δεί φίδι στη φύση, ΠΡΕΠΕΙ να το σκοτώσει και μάλιστα το διαλαλεί όλο υπερηφάνεια στη συνέχεια, έχοντας την έκφραση του κηνυγού...
Η διαφορά είναι οτι το καυμένο το φίδι, ποτέ δεν έχει σκοπό να πειράξει τον άνθρωπο...
Απο κεί και πέρα τι να καταλάβει το βλάχικο μυαλό για τους "τρελλούς" που διαλέγουν να έχουν στο σπίτι τους φίδια...
ΉΡΘΑ ΕΓΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΚΟΛΟΓΗΣΩ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ σπίτι σου?!(υποθετικά εσύ)...τότε γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο για μένα?!...
Επειδή δε μπορείς να αντιληφθείς την ομορφιά των ερπετών και τη διαφορετικότητα αυτών που την αντιλαμβάνονται, πρέπει να ορθώσεις τον τοίχο σου?!
Γιατί να φοβόμαστε ό,τι δε μπορούμε να καταλάβουμε?!...
Γιατί να μην ενδιαφερόμαστε να γνωρίσουμε περισσότερα για τη φύση μας και για άλλα πλάσματα και να ορθώνουμε το φόβο και την άγνοια και να επιτιθόμαστε σ' αυτούς που κάνουν κάποια βήματα ώστε να απομακρύνουν την άγνοια και το φόβο?!...
Επειδή είμαι κλεισμένος σε ένα οικοδομικό τετράγωνο και η οικονομική μου κατάσταση δε μου επιτρέπει να ζήσω στο ύπαιθρο, θα πρέπει να απαρνηθώ αυτά που αγαπώ περισσότερο?!...
Και όλα αυτά γιατί κάποιοι δε μπορούν να με κατανοήσουν?!...
Ε όχι!...ο κόσμος πηγαίνει μπροστά, δε πάει πίσω...
Αυτοί θα πρέπει να με κατανοήσουν, ό,χι εγώ να τους ανοίξω τον εγκέφαλο.
allzaro, δε κατάλαβα τι υπαινίσσεται το βρόμικο μυαλό σου...μ' αρέσει όμως ο τρόπος που σκέφτεσαι...υπογράφεις όλα τα προηγούμενα σχόλιά μου αναφορικά με το άτομό σου...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy