ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 17:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ προσωπικά δεν περίμενα σε ένα site το οποίο , πίστευα και πιστεύω, επισκέπτονται άνθρωποι με πνευματικές ανησυχίες και περισσότερο <<λεπτή>> αντίληψη των πραγμάτων, να υπάρχει τέτοια υποστήριξη στο δικαίωμα του ανθρώπου να εκμεταλλεύεται, για χάρη της απληστίας του, τα ζώα.

Kαλώς ήρθες λοιπόν φίλε μου...

Ανθρωποι πρώτα με τρόπους, με αντιλήψεις , και πνευματικές ανησυχίες, οπως εσύ, αρμόζουν στο προφίλ αυτού του δικτυακού τόπου..

Δυστυχώς ομως πολλοί λίγοι συμφωνούν με αυτές τις απόψεις...
Επικαλούμενοι το οτι έχουμε διατροφικές ανάγκες , σε συνδυασμό με τη γαστρονομία ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΖΟΥΝ οτι δύστυχο ζωντανό υπάρχει ..

Το πιο ωραίο απο όλα είναι οτι πολλοί απο αυτούς .. έχουν και πνευματικές ανησυχίες...

Ναείσαι καλά καλέ μου φίλε..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 17:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Καλά, εδώ τρώμε ανθρώπους, στα ζώα θα κολλήσουμε
--------------------------------------------------------------------------------


Δηλαδή εσύ έχεις φάει ποτέ ανθρωπο...

Αντε να δώ τι αλλο θα ακούσω..


Καλά, άστο.

Ηταν μικρό, ήταν και γρήγορο...πού να το πιάσειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 13:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά, εδώ τρώμε ανθρώπους, στα ζώα θα κολλήσουμε;

Koίταξε... εδώ σε αυτό το τόπικ εξετάζουμε αν πρέπει ή αν δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα... τώρα μπορούμε να ανοίξουμε ενα αλλο τόπικ και να ασχοληθούμε με αυτους που τρώνε ανθρώπους...

Τώρα αν θές να πείς κάτι αλλο και δεν κατάλαβα...???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Southselas
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 20:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο lamogio εννοεί την κακομεταχείριση και όλα γενικά τα δεινά που υφίστανται οι άνθρωποι από συνανθρώπους τους.

Ο Γκάντι είχε πει ότι η φύση μπορεί να ικανοποιήσει τις ανάγκες πολλών, όχι όμως την απληστία του ενός.
Αυτή λοιπον η απληστία για να ικανοποιηθεί δεν γνωρίζει όρια, όσο αφορά τα θύματά της. Αυτά μπορεί να είναι άνθρωποι και πολύ περισσότερο ζώα καθόσον εκεί οι φωνές διαμαρτυρίας είναι περιορισμένες και οι <<αρχές>> δεν ενδιαφέρονται καθόλου.

Υπάρχουν κάποιοι νόμοι, αλλά ποιος τους εφαρμόζει; Το να σκοτώσεις ένα ζώο δεν είναι δα και μεγάλο αδίκημα. Και αν πάει κανείς στο δικαστήριο(σαν κατηγορούμενος)μόνο βραβείο που δεν του δίνουν. Ποινές της πλάκας και με αναστολή.

Άλλοι λένε ότι εδώ άνθρωποι υποφέρουν, τα ζώα θα κοιτάξουμε; Δεν είναι σωστό αυτό το επιχείρημα.
Όλοι όσοι έχουν ανάγκη βοήθειας πρέπει να βοηθηθούν.

Και οι άνθρωποι που έχουν ανάγκη βοήθειας θα βοηθηθούν από συνανθρώπους τους με ευαισθησίες τέτοιες, που αντιλαμβάνονται και τον πόνο των ζώων.

Δηλαδή πιστεύει κανείς ότι κάποιος που είναι άσπλαχνος προς τα ζώα θα είναι σπλαχνικός προς τους συνανθρώπους του; Μην είστε τόσο σίγουροι.

ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑ, ΚΑΤΙ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΩΜΑ ΤΟΥΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 21:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο lamogio εννοεί την κακομεταχείριση και όλα γενικά τα δεινά που υφίστανται οι άνθρωποι από συνανθρώπους τους.

Ο Γκάντι είχε πει ότι η φύση μπορεί να ικανοποιήσει τις ανάγκες πολλών, όχι όμως την απληστία του ενός.
Αυτή λοιπον η απληστία για να ικανοποιηθεί δεν γνωρίζει όρια, όσο αφορά τα θύματά της. Αυτά μπορεί να είναι άνθρωποι και πολύ περισσότερο ζώα καθόσον εκεί οι φωνές διαμαρτυρίας είναι περιορισμένες και οι <<αρχές>> δεν ενδιαφέρονται καθόλου.

Υπάρχουν κάποιοι νόμοι, αλλά ποιος τους εφαρμόζει; Το να σκοτώσεις ένα ζώο δεν είναι δα και μεγάλο αδίκημα. Και αν πάει κανείς στο δικαστήριο(σαν κατηγορούμενος)μόνο βραβείο που δεν του δίνουν. Ποινές της πλάκας και με αναστολή.

Άλλοι λένε ότι εδώ άνθρωποι υποφέρουν, τα ζώα θα κοιτάξουμε; Δεν είναι σωστό αυτό το επιχείρημα.
Όλοι όσοι έχουν ανάγκη βοήθειας πρέπει να βοηθηθούν.

Και οι άνθρωποι που έχουν ανάγκη βοήθειας θα βοηθηθούν από συνανθρώπους τους με ευαισθησίες τέτοιες, που αντιλαμβάνονται και τον πόνο των ζώων.

Δηλαδή πιστεύει κανείς ότι κάποιος που είναι άσπλαχνος προς τα ζώα θα είναι σπλαχνικός προς τους συνανθρώπους του; Μην είστε τόσο σίγουροι.

ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑ, ΚΑΤΙ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΩΜΑ ΤΟΥΣ.


Αλιθηνά τα λόγια.......


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 22:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα το πω... δεν μπορώ να κρατηθώ...κι ας είναι ψιλοάσχετο...

Την περασμένη βδομάδα το απόγευμα ήμουν Σαλαμίνα και η μητέρα μου ήθελε να την πάω στην Παναγιά την Φανερωμένη γιατί είχε κάνει ένα τάμα. Αφού πήγαμε το τάμα και ανάψαμε ένα κερί βγήκαμε και καθήσαμε σε ένα παγκάκι στον αυλόγυρο να απολαύσουμε την ησυχία (ήταν καθημερινή και είμαστε οι μοναδικοί επισκέπτες). Εκεί λοιπόν που καθόμασταν βγαίνει μια καλόγρια μουρμουρίζοντας και μια άλλη χειρονομόντας και με ένταση πετάει μια πλαστική σακούλα... που μέσα της υπήρχαν κάτι νεογέννητα γατάκια... μια γάτα είχε κάνει το λάθος να γεννήσει μέσα στο ναό.
Η γατούλα βγήκε τρέχοντας έξω προς τα μωρά της αλλά εγώ ήμουν τόσο έξαλλη που δεν έμεινα να δω τη συνέχεια άρπαξα με έντονες κινήσεις το μωρό μου και τη μητέρα μου και με εμφανή δυσαρέσκεια σηκώθηκα να φύγω...
Μόνο που τους τα έσουρα κιόλας λέγοντάς τους "Α να χαθήτε σκατόψυχες...η αγιοσύνη σας μάρανε".
Σας πληροφορώ μείνανε άναυδες και μια από αυτές βγήκε και με παρακολουθούσε μέχρι την στιγμή που με είδε να μπαίνω στο αμάξι μου.
Μωρέ καλά κάνω και μένω μακριά από μοναστήρια και εκκλησίες...

Συγνώμη για την παρεκτροπή αλλά δεν άντεξα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 13:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο lamogio εννοεί την κακομεταχείριση και όλα γενικά τα δεινά που υφίστανται οι άνθρωποι από συνανθρώπους τους.


Nαί Southselas ... θέλει να πεί εδώ ο άνθρωπος κακομεταχειρίζεται απο τον ιδιο τον άνθρωπο ... τα ζώα θα σκεφτούμε τώρα????

Εντάξει λοιπόν... αν ο ανθρωπος ΔΕΝ κακομεταχειριζόταν απο τον άνθρωπο .. τότε θα σκεφτόμαστε αν θα πρέπει να τρώμε τα ζώα???
Φυσικά ΟΧΙ...

Αρα η άποψη αυτή δεν βασίζεται πουθενά...
Απλά την είπε ... έτσι για να πεί κάτι.... αυτά λοιπόν είναι υπεκφυγές...

Πώς εσύ με το που μπήκες φιλοσόφησες σωστά το θέμα και εξέφρασες τις απόψεις σου...

Γνωρίζετε καλά οτι η άποψη του να μην τρώμε τα ζώα δεν βασίζεται στις φιλοζωικές μου τάσεις, ούτε στις γαστρονομικές .

Βασίζεται στο προνόμιο του να ζείς ... στο δικαίωμα της ζωής ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 13:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γατούλα βγήκε τρέχοντας έξω προς τα μωρά της αλλά εγώ ήμουν τόσο έξαλλη που δεν έμεινα να δω τη συνέχεια άρπαξα με έντονες κινήσεις το μωρό μου και τη μητέρα μου και με εμφανή δυσαρέσκεια σηκώθηκα να φύγω...

Εγώ αν ήμουν θα την πλάκωνα με έντονες κινήσεις στις φάπες...
οχι μόνο για τις ψυχές των ζωντανών αλλα γενικά για την ιδεολογία της πράξης αυτής .
Τόσα χρόνια θα έχουν την γάτα ... ας της έκαναν μία στείρωση να μην κάνει γατιά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Southselas
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 16:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εκεί λοιπόν που καθόμασταν βγαίνει μια καλόγρια μουρμουρίζοντας και μια άλλη χειρονομόντας και με ένταση πετάει μια πλαστική σακούλα... που μέσα της υπήρχαν κάτι νεογέννητα γατάκια... μια γάτα είχε κάνει το λάθος να γεννήσει μέσα στο ναό.


Πως γίνεται να κρατήσεις την ψυχραιμία σου σ'αυτές τις περιπτώσεις; Για να μην κάνεις τίποτα χειρότερο εννοώ, απ'το να φύγεις.

Δυστυχώς άνθρωποι που έχουν δικά τους παιδιά και τα προσέχουν,τα φροντίζουν και αγωνιούν γι'αυτά ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ότι και τα ζώα αισθάνονται το ίδιο για παιδιά τους. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ/ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ να φέρουν τον εαυτό τους στη θέση του ζώου και ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ πως θα αισθανόντουσαν οι ίδιοι αν κάποιος τους έπαιρνε τα παιδιά τους.

Πέρυσι τον Αύγουστο είχα πάει διακοπές σε ένα νησί των Κυκλάδων. Στην αυλή ενός διπλανού σπιτιού υπήρχε μια κατσίκα που όλη μέρα ήταν ανήσυχη και βέλαζε. Κάποιος από την παρέα μου ρώτησε τον ιδιοκτήτη του σπιτιού γιατί συμπεριφέρεται έτσι το ζώο και μήπως δίψαγε και έπρεπε να του δοθεί νερό. Αυτός τότε μας είπε ότι δεν δίψαγε,αλλά ότι το περασμένο Πάσχα(ξέρετε σ'αυτή τη γιορτή, όπου επικρατεί η <<κατάνυξη>> και η <<αγάπη>> όπως ακούμε από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης), της είχαν πάρει το κατσικάκι της για να το σφάξουν ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΕΨΑΧΝΕ. Άγιες πράξεις από θεοσεβούμενους ανθρώπους.

Όσο για τους <<ανθρώπους του Θεού>> τι να πει κανείς; Αυτούς που φοράν τα ράσα εννοώ. Έχουν καμιά σχέση με τη διδασκαλία του Χριστού; Όχι, απλώς καπηλεύτηκαν τη διδασκαλία του για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους(όχι όλοι βέβαια,αλλά ένας μεγάλος αριθμός από αυτούς).

Η ΗΘΙΚΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΛΕΟΣ ΤΗΣ : ΤΑ ΖΩΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 16:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσφατα στο MEGA χάζευα αυτόν τον ``κοιλιόδουλο`` τον Μαμαλάκη...

Τώρα τελευταία εχει γίνει γευσιγνώστης και παίρνει παραμάζεμα τα ελληνικά χωριά αναζητώντας συνταγές για κοιλιόδουλους... σε σπίτια ντόπιων οπου τον φιλοξενούν και του μαγειρεύουν....

Προσπαθώντας να ανέβει σε μία πλαγιά μαζεύοντας τα πάχη του και τα κάλη του... πόζαρε μαζί με ενα κατσικάκι... το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα ανήκει στον ιδιοκτήτη οπου το φιλοξενούσε και ενω το χάιδευε αυτό τον έγλυφε στο πρόσωπο....

Οπότε λέει.... ``είναι αξιοαγάπητο ... έτσι μουρχετε να μην σε φάω``

Τώρα λέτε να μην το έφαγε?????
Πάντως στο βραδυνό του είχε κατσίκι....

Α ρε άνθρωπε ... πότε επιτέλους θα έχεις την τιμή να ονομάζεσε ΑΝΘΡΩΠΟΣ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 02:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις τι σκέφτομαι φίλε μου Alzarro;
H Μαμαλάκειος κοσμοαντίληψη είναι απόλυτα εξαρμονισμένη με την σύγχρονη μικροαστική υποκουλτούρα , η οποία θέλει τον γεννηθέντα την δεκαετία του 40 άντε και του 50 (στην επαρχία και του 60)να είναι ένας ευτυχής κοιλαράς , αλλά με "στύλ".
Το στύλ αυτό είναι¨:
-Ναί δουλεύω γραφείο , απο τις 10 σκέφτομαι τι καλό μαγειρεύει η κυρά (η οποία τρέχει στα ****lines και ίσως δεν δοκιμάζει κάν το φαί που ετοιμάζει στον 48αρη σύζυγο και στον 19άρη γυό) , στις 12 το πράγμα έχει φτάσει στο απροχώρητο και ήδη έχουν καταφτάσει οι ατομικές πίτσες και οι ζαμπονοτυρόπιτες , τρώω 2-3 για τη λιγούρα, πίνω και μια cola και ρεύομαι συμπαθητικά με στύλ μπόν βιβέρ.
Γυρνάω στο σπίτι και σαβουρώνω 2-3 μερίδες κρέας με "κάτι" .
Αργότερα παίρνω το ντουσάκι μου με το γνωστό αφροντούς τάδε χαιδεύοντας ηδονικά κάποιες δίπλες στην περιοχή της κοιλιάς ψυθιρίζοντας απο μέσα μου "είμαι κούκλος" .
Χαμογελάω πλατειά και συγχρόνως σμίγω τα φρύδια δείχνοντας κάτι που εκφέρεται ως κάτι ανάμεσα στο "αυτή είναι η ζωή ..τι να κάνουμε" , στο "καταλάβετέ με και εγώ σας καταλαβαίνω.." , και στο "έλα μωρέ τώρα... ότι φάμε , ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κόλος μας".
Το ζήτημα δηλαδή είναι το "φιλοσοφικό" background.Αυτό που συντηρεί την Μαμαλάκειο αντίληψη που θέλει τον άνθρωπο στο άκουσμα μιας περιοχής ή πόλης να κάνει γευστικούς συνειρμούς του τύπου :
Κοζάνη!!! άαααααα... κάνουν κάτι κανταίφια...!!!!!!.
Την κοιλιοδουλεία την καμουφλάραμε επαρκώς χρησιμοποιώντας όρους κοινώς παραδεκτούς . Όπως:
Η καλή κουζίνα.
Η βορειοελλαδίτικη κουζίνα
Η κινέζικη κουζίνα
Η Μεσογειακή κουζίνα ενάντια στα fast foods.
Ο όρος "τρόφιμα" κατέληξε πλέον να είναι καθαρά αγορανομικός.
Τα δόντια σαπίζουν επειδή ατροφούν και εκφυλίζονται.
Δεν μασάμε πιά. Καταπίνουμε.
Και το χειρότερο είναι ότι καταπίνουμε ιδέες , κοσμοαντιλήψεις, ηθικοθρησκολογίες και ψυχοαντιληψολογίες χωρίς καν να χρησιμοποιούμε τα ΔΟΝΤΙΑ μας.
Τι να κάνουμε λοιπόν φίλε μου;
Μέσα σ`αυτό το φόρουμ , παρόλο που σε παρεξήγησα κάποτε οφείλω να σου αναγνωρίσω την τίμια και εποικοδομητική σου στάση απέναντι στον σωματικά και πνευματικά υπέρβαρο άνθρωπο.
Είναι ίσως το μόνο τόπικ που μπορεί να δημιουργεί υποψίες για ενδεχόμενη ψυχική ή ιδεολογική παχυσαρκία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 08:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως γίνεται να κρατήσεις την ψυχραιμία σου σ'αυτές τις περιπτώσεις; Για να μην κάνεις τίποτα χειρότερο εννοώ, απ'το να φύγεις.

Πίστεψέ με έφτασα στο τσακ...μην κάνω το "δραστικό"...
Είναι τυχερές που συνοδευόμουν γιατί αν ήμουν μόνη

quote:
Όσο για τους <<ανθρώπους του Θεού>> τι να πει κανείς; Αυτούς που φοράν τα ράσα εννοώ. Έχουν καμιά σχέση με τη διδασκαλία του Χριστού; Όχι, απλώς καπηλεύτηκαν τη διδασκαλία του για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους(όχι όλοι βέβαια,αλλά ένας μεγάλος αριθμός από αυτούς).

To έχω ξαναπεί αυτό που λες και γι'αυτό στην εκκλησία πατάω μόνο το Πάσχα και για χάρη άλλων... Αν ο Χριστός ξανακατέβαινε στη γη τους πρώτους που θα καθάριζε θα ήταν το "ιερατείο"...

quote:
Είναι ίσως το μόνο τόπικ που μπορεί να δημιουργεί υποψίες για ενδεχόμενη ψυχική ή ιδεολογική παχυσαρκία


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 14:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
``H Μαμαλάκειος κοσμοαντίληψη είναι απόλυτα εξαρμονισμένη με την σύγχρονη μικροαστική υποκουλτούρα , η οποία θέλει τον γεννηθέντα την δεκαετία του 40 άντε και του 50 (στην επαρχία και του 60)να είναι ένας ευτυχής κοιλαράς , αλλά με "στύλ".``

Δεν θα το έλεγα steelspring , ακόμα και νέα παιδιά σήμερα είναι υπέρβαρα..

Ακόμα και το δικό μου παιδί.
Το να μπορέσει κάποιος σήμερα να σταθεί στα κιλά του , και στο ``ύψος του``, πρέπει να καταβάλει υπεράνθρωπες προσπάθειες.

quote:

`` Και το χειρότερο είναι ότι καταπίνουμε ιδέες , κοσμοαντιλήψεις, ηθικοθρησκολογίες και ψυχοαντιληψολογίες χωρίς καν να χρησιμοποιούμε τα ΔΟΝΤΙΑ μας.
Τι να κάνουμε λοιπόν φίλε μου;``


Δεν θέλω να υποκύψω σε αυτές τις αντιλήψεις..
Δεν υπέκυψα ποτέ μου..
Αλλά και ποτέ δεν υποχρέωσα κάποιον να μην υποκύψει…
Αντιθέτως … οι περισσότεροι με υποχρεώνουν να υποκύψω….

Θέλω να σε ρωτήσω… Δεν αναπολείς τις νεανικές σου δραστηριότητες…..???
Πώς μπορείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι έτσι πρέπει να είναι ενας 48αρης από την στιγμή που μπορείς ακόμα και είσαι …, o νέος που ήσουνα …..
Να μπορείς να τρέχεις, να κάνεις σπόρ, να φοράς τέσσερα νούμερα παντελόνι στενότερο .
Δεν ξέρω αν αξίζει πραγματικά να μπορείς να ανταλλάξεις όλα τα παραπάνω με να γυρνάς σπίτι και να σκέφτεσε το σαβούρωμα , τις τυρόπιτες , τις μπύρες??


quote:
Αργότερα παίρνω το ντουσάκι μου με το γνωστό αφροντούς τάδε χαιδεύοντας ηδονικά κάποιες δίπλες στην περιοχή της κοιλιάς ψυθιρίζοντας απο μέσα μου "είμαι κούκλος" .


quote:
``Μέσα σ`αυτό το φόρουμ , παρόλο που σε παρεξήγησα κάποτε οφείλω να σου αναγνωρίσω την τίμια και εποικοδομητική σου στάση απέναντι στον σωματικά και πνευματικά υπέρβαρο άνθρωπο.``

Δεν είσαι ο μόνος...και δεν γνωρίζω αν ο σωματικά υπέρβαρος είναι και πνευματικά ``υπέρβαρος``.
Ξέρω καλά ότι είμαι εξω από το κοπάδι… Δεν ξέρω αν είμαι κερδισμένος η όχι.
Αντιμετωπίζομαι εδώ και χρόνια ως περιθωριακός…. Από όλους. Ακόμα και από εμένα τον ιδιο.

Edited by - allzzaro on 30/07/2004 14:25:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Southselas
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 15:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αντιμετωπίζομαι εδώ και χρόνια ως περιθωριακός…. Από όλους. Ακόμα και από εμένα τον ιδιο.


ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΗ ΣΚΕΨΗ, ΠΡΩΤΑ ΠΕΡΙΓΕΛΩΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΗΘΗ. ΚΑΙ ΟΤΑΝ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΓΙΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΟΗΤΗ, ΤΟΤΕ... ΟΛΟΙ ΤΗ ΛΕΝΕ ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 16:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε southselas,,

Δεν θα το χαρακτήριζα ανακάλυψη.. γιατί σχεδόν ολοι μας το γνωρίζουμε..
Οταν λέω ολοι εννοώ ΟΛΟΙ... Ολοι γνωρίζουμε οτι το να χυθεί αίμα είναι κάτι το αμαρτωλό...
Χάριν ομως καθαρά των άπληστων γαστρονομικών μας συνηθειών εχουμε στρατολογήσει χιλιάδες προφάσεις , ακόμα και θεικές εντολές οπως περιγράφω πρωτίστως , προφάσεις διαιτολογικής κινδυνολογίας περί ελλείψεως της πρωτείνης του κρέατος..
Αυτά ομως όλα είναι προφάσεις...

Σήμερα ο Ελληνας ζεί και τρώει οτι του σερβίρουν...
Αυτοκίνητο, φαί, διασκέδαση.. Αυτή είναι η ζωή του....
Το πνεύμα του εξαρτάται απο το σώμα του... και οχι το σώμα του απο το πνεύμα του...
Ζεί για τα υλικά αγαθά τα οποία παίζουν τον πρώτο ρόλο στη ζωή του και η μόνη του σκέψη , όλη την ημέρα είναι τι θα φάει για να ικανοποιήσει τις ανάγκες του σώματος του.
``Οτι φάμε , οτι πιούμε και οτι αρπάξει ο κ....ς μας...οπως λέει ο φίλος μου ο steelspring.

Οι μυρωδιές απο μία καλοψημένη μπουγάτσα, απο ενα φρεσκοψημένο σκορδόψωμο, η τσίκνα απο μία ψησταριά, ποιόν πεινασμένο άνθρωπο δεν θα σταματήσουν. Ποιός ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ανθρωπος θα αντισταθεί σε αυτόν τον πειρασμό...
Και εντάξει για μία και δύο φορές.. Ποιός μπορεί να αντισταθεί για μία ζωή... ??? Τι θα κερδίσει??? Και τι θα χάσει???


Edited by - allzzaro on 30/07/2004 16:09:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Southselas
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 22:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν θα το χαρακτήριζα ανακάλυψη.. γιατί σχεδόν ολοι μας το γνωρίζουμε..

Φίλε allzzaro, επειδή μιλάμε περί του επιτρεπτού ή όχι της κατανάλωσης κρέατος, νομίζω ότι η μεγάλη μάζα των ανθρώπων πιστεύει ότι τα ζώα προορίζονται από τη φύση για τροφή του ανθρώπου. Με το πέρασμα του χρόνου(μιλάμε για πάρα πολλά χρόνια)και με την επακόλουθη πνευματική εξέλιξη, θα θεωρηθεί η κρεοφαγία σαν κάτι το αηδιαστικό. Τότε το αυτονόητο θα είναι η μη κατανάλωση κρέατος και η ανάμνηση της εποχής της κρεοφαγίας θα συνοδεύεται από την περιφρόνηση της τότε ανθρωπότητας.


quote:

Οταν λέω ολοι εννοώ ΟΛΟΙ... Ολοι γνωρίζουμε οτι το να χυθεί αίμα είναι κάτι το αμαρτωλό...

Δεν νομίζω ότι συμβαίνει αυτό. Η σύγχρονη ανθρωπότητα(όταν λέω σύγχρονη εννοώ την ανθρωπότητα της καταγεγραμμένης ιστορίας) έχει άγρια ένστικτα με επικάλυψη φαινομενικού ανθρωπισμού. Αυτό αποδεικνύουν άλλωστε οι συνεχείς πολύνεκροι πόλεμοι για ασήμαντες αιτίες και,για να έρθουμε και στο θέμα μας,η αιμοχαρής συμπεριφορά απέναντι στα ζώα.
Κατά τη γνώμη μου, το να λέμε ότι όλοι(αναφερόμενοι σε ένα μεγάλο ποσοστό της σύγχρονης ανθρωπότητας) γνωρίζουν ότι το να χυθεί αίμα είναι κάτι το αμαρτωλό, είναι σα να λέμε,ότι τα λιοντάρια γνωρίζουν ότι το να χυθεί το αίμα των θυμάτων τους(αυτών που αποτελούν την τροφή τους) είναι κάτι το αμαρτωλό. Όπως γνωρίζουμε τα λιοντάρια δεν έχουν τέτοιες αντιλήψεις,είναι φυσικό άλλωστε για το επίπεδο εξέλιξης που βρίσκονται.

Οι άνθρωποι όμως είναι πιο εξελιγμένη μόρφή ζωής από τα λιοντάρια και για να εξελιχθούν περαιτέρω θα πρέπει να αποβάλλουν κάθε ζωώδη συμπεριφορά.




quote:

Οι μυρωδιές απο μία καλοψημένη μπουγάτσα, απο ενα φρεσκοψημένο σκορδόψωμο, η τσίκνα απο μία ψησταριά, ποιόν πεινασμένο άνθρωπο δεν θα σταματήσουν. Ποιός ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ανθρωπος θα αντισταθεί σε αυτόν τον πειρασμό...
Και εντάξει για μία και δύο φορές.. Ποιός μπορεί να αντισταθεί για μία ζωή... ??? Τι θα κερδίσει??? Και τι θα χάσει???
[/quote]

Υπάρχει ένα γνωμικό που λέει ότι << η ανωτερότητα στον άνθρωπο δεν φαίνεται από αυτά που κατέχει, αλλά από αυτά που απορρίπτει >>. Όλα τα παραπάνω θα επηρεάσουν όχι ένα κανονικό/αναπτυγμένο πνευματικά άνθρωπο, άλλα ένα άνθρωπο ΔΕΣΜΙΟ ΤΗΣ ΤΩΝ ΠΑΘΩΝ ΤΗΣ ΥΛΗΣ, που είναι και η αιτία των δεινών της ανθρωπότητας,καθώς και του κύκλου της μετενσάρκωσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 23:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Καλό μήνα των
ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ
ΑΓΩΝΩΝ ΑΘΗΝΑ 2004

Ευχόμεθα την ομαλή και άριστη διεξαγωγή των αγώνων.

Ελπίζομε η 28η ΟΛΥΜΠΙΙΑΣ να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Και τέλος προσδοκούμε στην φωτισμένη έμπνευση,
των συζητήσεών μας.

ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία.......


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 18:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bρέ Κάθυ ... ????

Πώς και ... σε αυτό το τόπικ....???
Λάθος τόπικ έκανες???
Δεν πειράζει ... ευπρόσδεκτο....

quote:
Και τέλος προσδοκούμε στην φωτισμένη έμπνευση,
των συζητήσεών μας

Δεν ήρθες ομως Ελλάδα ... ???? Γιατί???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 18:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με το πέρασμα του χρόνου(μιλάμε για πάρα πολλά χρόνια)και με την επακόλουθη πνευματική εξέλιξη, θα θεωρηθεί η κρεοφαγία σαν κάτι το αηδιαστικό. Τότε το αυτονόητο θα είναι η μη κατανάλωση κρέατος και η ανάμνηση της εποχής της κρεοφαγίας θα συνοδεύεται από την περιφρόνηση της τότε ανθρωπότητας.

Χμ... αυτό το έχω ξανασυζητήσει και πάλι αλλά δεν θυμάμαι που..
Μήπως μπορείς να ... το φιλοσοφήσεις λίγο....
Τί είναι αυτό που θα ωθήσει τον άνθρωπο ωστε να περιφρονήσει τον θάνατο των ζώων... Θα είναι θέμα υγιεινής διατροφής ? θα είναι θέμα νομικό ? θα είναι δεοντολογικό ?
Μα και σήμερα οι πνευματικώς καλλιεργημένοι... να το θέσω έτσι είναι οι μεγαλύτεροι κοιλιόδουλοι.
Ισως σε εναν ακαλλιέργητο.. να δώσω κάποιο δίκιο ...
Αλλά σε μία κυρία .. πνευματικώς και ηθικώς καλλιεργημένη... η οποία απολαμβάνει σε ενα πολυτελεστατο εστιατόριο το κουνελάκι της ``αλακατσατόρα`` ή το μπιφτεκάκι της ``στρογκανωφ`` και τρώει με κλειστό το στόμα , πίνοντας και ενα ``ντον περινιόν``.

Ξέρω.. ξέρω... τι θα μου πείς...
Αγαπητέ allzzaro δεν εννοώ αυτή του είδους την πνευματική εξέλιξη...

Περιμένω λοιπόν με χαρά να το αναλύσεις....


Edited by - allzzaro on 01/08/2004 18:50:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 19:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι άνθρωποι όμως είναι πιο εξελιγμένη μόρφή ζωής από τα λιοντάρια και για να εξελιχθούν περαιτέρω θα πρέπει να αποβάλλουν κάθε ζωώδη συμπεριφορά.

Ναί βέβαια μέχρι στιγμής δεν έχει δώσει ο άνθρωπος .. τέτοιες ενδείξεις.. τόσες χιλιάδες χρόνια βέβαια σταμάτησε να είναι καννίβαλος , σταμάτησε τις ανθρωποθυσίες καθώς και τις θυσίες των ζώων αλλά το αίμα εξακολουθεί να ρέει άφθονο ... στα σφαγεία , πολύ πιο πολύ απο οτι στο παρελθόν...

Πρωτίστως μίλησες για κάποια .. μελλοντική πνευματική καλλιέργεια , ανωτάτου επιπέδου.. αυτή λοιπόν η πνευματική καλλιέργεια θα είναι εφικτή μόνον οταν ο άνθρωπος αποβάλλει τελείως τα ζώωδη ενστικτά του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Southselas
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 10:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Με το πέρασμα του χρόνου(μιλάμε για πάρα πολλά χρόνια)και με την επακόλουθη πνευματική εξέλιξη, θα θεωρηθεί η κρεοφαγία σαν κάτι το αηδιαστικό. Τότε το αυτονόητο θα είναι η μη κατανάλωση κρέατος και η ανάμνηση της εποχής της κρεοφαγίας θα συνοδεύεται από την περιφρόνηση της τότε ανθρωπότητας.

Χμ... αυτό το έχω ξανασυζητήσει και πάλι αλλά δεν θυμάμαι που..
Μήπως μπορείς να ... το φιλοσοφήσεις λίγο....
Τί είναι αυτό που θα ωθήσει τον άνθρωπο ωστε να περιφρονήσει τον θάνατο των ζώων... Θα είναι θέμα υγιεινής διατροφής ? θα είναι θέμα νομικό ? θα είναι δεοντολογικό ?
Μα και σήμερα οι πνευματικώς καλλιεργημένοι... να το θέσω έτσι είναι οι μεγαλύτεροι κοιλιόδουλοι.
Ισως σε εναν ακαλλιέργητο.. να δώσω κάποιο δίκιο ...
Αλλά σε μία κυρία .. πνευματικώς και ηθικώς καλλιεργημένη... η οποία απολαμβάνει σε ενα πολυτελεστατο εστιατόριο το κουνελάκι της ``αλακατσατόρα`` ή το μπιφτεκάκι της ``στρογκανωφ`` και τρώει με κλειστό το στόμα , πίνοντας και ενα ``ντον περινιόν``.

Ξέρω.. ξέρω... τι θα μου πείς...
Αγαπητέ allzzaro δεν εννοώ αυτή του είδους την πνευματική εξέλιξη


Θυμάμαι την περίπτωση ενός Αμερικανού ο οποίος γυρνούσε στις αμερικανικές πολιτείες και προσπαθούσε να αποτρέψει τους ανθρώπους από την κατανάλωση αλκοόλ. Τελικά πέθανε από κίρρωση του ήπατος, λόγω υπερβολικής ποσότητας αλκοόλ στο αίμα του. Πως έγινε αυτό; Ο ήρωάς μας δεν έπινε αλκοόλ, αυτό είναι αλήθεια. Ήταν όμως λάτρης των γλυκών. Την ημέρα που πέθανε, είχε καταναλώσει μεγάλη ποσότητα ζεστού, σιροπιαστού κέικ. Και με κάποια χημική αντίδραση, το σιρόπι μετατράπηκε σε αλκοόλ στο αίμα του με το παραπάνω θανατηφόρο αποτέλεσμα. Ήταν αυτός πνευματικός άνθρωπος; Προσπαθούσε να κάνει κάτι καλό, με την εκστρατεία του κατά του αλκοόλ, όμως δεν είχε ξεφύγει από τις αδυναμίες της σάρκας.

Η πνευματική εξέλιξη που εννοώ δεν έρχεται με πανεπιστημιακά πτυχία. Μπορούμε να φέρουμε στο νου μας αναρίθμητους επιστήμονες, αρχιερείς, καλλιτέχνες, πολιτικούς, γιατρούς κλπ, ΛΑΓΝΟΥΣ και ΛΑΙΜΑΡΓΟΥΣ. Η πραγματική πνευματική εξέλιξη θα έλθει με το πέρασμα του χρόνου και αφού οι άνθρωποι θα έχουν περάσει αναρίθμητες δυστυχίες. Αυτές λοιπόν (οι δυστυχίες) είναι και οι δάσκαλοί μας. Έρχονται όταν άλλοι δάσκαλοι, ηπιότεροι, όπως π χ ο Χριστός, ο Βούδας, ο Γκάντι, δεν γίνονται κατανοητοί από τους ανθρώπους. Και τότε οι άνθρωποι, με αυτό τον οδυνηρό τρόπο θα μάθουν. Θα μάθουν σίγουρα. Και θα αποκτήσουν ανώτερη πνευματικότητα. Και τα σώματά τους θα γίνουν λεπτότερα(λιγότερο πυκνά), αφού θα ανέβει η συχνότητα δόνησης των μορίων τους(όσο πιο εξελιγμένος είναι κάποιος τόσο ψηλότερη συχνότητα δόνησης μορίων έχει). Και με τέτοια, λεπτά, σώματα η σαρκοφαγία θα’ναι κάτι το ακατανόητο. Ο τρόπος λήψης ενέργειας θα’ναι πολύ πιο ήπιος, πολύ πιο λεπτός.

ΕΤΣΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΟΥ, ΣΕ ΚΟΣΜΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ, ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΗ ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 12:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα Southselas τόσες και τόσες δυστυχίες εχει περάσει το ανθρώπινο γένος... δεν εχω δεί και καμμία ουσιώδη αλλαγή εκτός απο την κάποια υποτυπώδη ισότητα, ακόμα υπάρχει δουλεία, ταξικές διαφορές, ερημοποίηση , ισοπέδωση, πόλεμοι , κλπ... Κάποια μικρή πολύ μικρή, ασήμαντη , τελείως ασήμαντη πρόοδο για τα δικαιώματα της ζωής επάνω σε αυτόν τον πλανήτη για όλα τα πλάσματα , υποτυπώδη πρόοδο η οποία και αυτή είναι μεμονωμένη για ορισμένα πλάσματα που εμείς θεωρούμε ``αγαπημένα`` ... κάποια πρόοδο που με ενα φύσηγμα του αέρα και αυτή θα χαθεί...

quote:
Και τότε οι άνθρωποι, με αυτό τον οδυνηρό τρόπο θα μάθουν. Θα μάθουν σίγουρα. Και θα αποκτήσουν ανώτερη πνευματικότητα. Και τα σώματά τους θα γίνουν λεπτότερα(λιγότερο πυκνά), αφού θα ανέβει η συχνότητα δόνησης των μορίων τους(όσο πιο εξελιγμένος είναι κάποιος τόσο ψηλότερη συχνότητα δόνησης μορίων έχει). Και με τέτοια, λεπτά, σώματα η σαρκοφαγία θα’ναι κάτι το ακατανόητο. Ο τρόπος λήψης ενέργειας θα’ναι πολύ πιο ήπιος, πολύ πιο λεπτός.

Εγώ πιστεύω οτι οι άνθρωποι θα μάθουν ... μόνον οταν αντιμετωπίσουν οι ίδιοι τα ίδια δεινά....

Edited by - allzzaro on 02/08/2004 13:01:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 19:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα Αλζαρο. Ειχες δικιο για τα τοπικ μου και σ ευχαριστω που υπερασπιστηκες το δικιο μου για τις λογοκρισιες που εχω δεχτει απο τον @ντμιν και τη παρεα του.

Το σημερινο μου μενου ειχε ψαρακι. Συγκεκριμενα τσιπουρα αλανιαρα. Η τσιπουρα λογιζεται για ζωο η αμαρτησα? Τελικα ρε συ Αλζαρο ετσι οπως το πας το μονο που πρεπει να τρωμε ειναι σαλατα. Ζει μωρε Αλζαρο ο ανθρωπος με σαλατα και φρουτα? Ασε που ενας γιατρος μου ειπε οτι αν δε τρως κρεας κινδυνευεις απο μιας μορφης αλτσχαιμερ. Τι λες γι αυτο? *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Southselas
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 09:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα Southselas τόσες και τόσες δυστυχίες εχει περάσει το ανθρώπινο γένος... δεν εχω δεί και καμμία ουσιώδη αλλαγή εκτός απο την κάποια υποτυπώδη ισότητα, ακόμα υπάρχει δουλεία, ταξικές διαφορές, ερημοποίηση , ισοπέδωση, πόλεμοι , κλπ... Κάποια μικρή πολύ μικρή, ασήμαντη , τελείως ασήμαντη πρόοδο για τα δικαιώματα της ζωής επάνω σε αυτόν τον πλανήτη για όλα τα πλάσματα , υποτυπώδη πρόοδο η οποία και αυτή είναι μεμονωμένη για ορισμένα πλάσματα που εμείς θεωρούμε ``αγαπημένα`` ... κάποια πρόοδο που με ενα φύσηγμα του αέρα και αυτή θα χαθεί...

Η ανθρώπινη αντίληψη του χρόνου δεν έχει σχέση με τη <<συμπαντική ροή>>. 3,4 χιλιάδες γήινα χρόνια είναι το απειροελάχιστο του χιλιοστού του δευτερολέπτου του συμπαντικού χρόνου. Επομένως δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για αντιληπτές αλλαγές μέσα σε μια περίοδο μερικών χιλιάδων ετών. Αν κοιτάξουμε στο παρελθόν, από τότε που άρχισε να γράφεται η Ιστορία, δεν θα δούμε και τίποτα σημαντικές αλλαγές στη συμπεριφορά των ανθρώπων.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗ.

quote:

Εγώ πιστεύω οτι οι άνθρωποι θα μάθουν ... μόνον οταν αντιμετωπίσουν οι ίδιοι τα ίδια δεινά....

Μα αυτός είναι ο Φυσικός Νόμος.
Ότιδήποτε κάνεις, καλό ή κακό, σου ανταποδίδεται με την ίδια ένταση.
Το αν μπορείς και ξεφεύγεις από τους ανθρώπινους νόμους δεν έχει καμιά σημασία.

ΕΤΣΙ ΕΠΕΡΧΕΤΑΙ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Southselas
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 11:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ασε που ενας γιατρος μου ειπε οτι αν δε τρως κρεας κινδυνευεις απο μιας μορφης αλτσχαιμερ. Τι λες γι αυτο? *

Φίλε Labolas. Πριν σου απαντήσει ο αγαπητός φίλος allzzaro επέτρεψέ μου να πω και εγώ τη γνώμη μου για τη παραπάνω ερώτησή σου.

Ξέρεις ότι πολλές ασθένειες είναι ιατρογεννετικές; Δηλαδή ότι προκαλούνται από την (λανθασμένη) ιατρική αγωγή μιας άλλης ασθένειας; Καθώς επίσης και οι λεγόμενες επιπλοκές μιας ασθένειας πολλές φορές προκαλούνται από λανθασμένη ιατρική αγωγή;

Πόσες φορές δεν έχουμε δει γιατρούς φανατικούς καπνιστές, παχύσαρκους, πότες, να πάσχουν από τις ίδιες ασθένειες με τους ασθενείς τους; Τι μπορούν να πουν αυτοί στους ασθενείς τους, αφού οι ίδιοι δεν μπορούν να θεραπεύσουν το πρόβλημά τους;

Πριν από κάμποσο καιρό,φίλος μου γιατρός μου έλεγε για συναδέλφους του, που είχαν σπουδάσει στο εξωτερικό(σε χώρες πρώην ανατολικού μπλοκ), είχαν αναγνωρίσει το πτυχίο τους με τη μέθοδο λαδώματος ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. και ασκούσαν το επάγγελμα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ, ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΤΟΥΣ. Στην αρχή δεν μπορούσα να το πιστέψω, μέχρι που ήρθαν στην επιφάνεια οι αποκαλύψεις περί αναγνωρίσεως πτυχίων απο το ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. μέσω χρηματισμού των αρμοδίων.

ΟΤΙ ΛΑΜΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΟΣ και δεν γνωρίζω τις ικανότητες/γνώσεις του γιατρού που αναφέρεις, αλλά, με τέτοιες απόψεις, εγώ προσωπικά δεν θα τον εμπιστευόμουνα σε ζητήματα ιατρικής φύσεως που θα με απασχολούσαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 14:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλησπερα Αλζαρο. Ειχες δικιο για τα τοπικ μου και σ ευχαριστω που υπερασπιστηκες το δικιο μου για τις λογοκρισιες που εχω δεχτει απο τον @ντμιν και τη παρεα του.

labolas δεν είχα κανένα λόγο να μην υπερασπιστώ το κλείδωμα ενός χρήσιμου τόπικ... Βέβαια μιλώ μόνο για το ενα απο εκείνα που κλειδώθηκαν άδικα... Οφείλω να ομολογήσω οτι τα περισσότερα τόπικ που ανοίγεις είναι ... ανώφελα... και ενω στα κλειδώνει εσύ τα ξανανοίγεις... Αυτά συγνώμη .. αλλά καλώς τα κλειδώνει...
Oπως αυτό το τελευταίο ... τα καλιαρντά...

Εγώ αυτό που ήθελα να πώ είναι οτι μπορείς να ξαναρχίσεις απο την αρχή ... γιατί νομίζω οτι μπορείς, μιας και ξανάρχισες με νέο ... όνομα ... και σου εύχομαι να κάνεις ενα καλό όνομα εδώ μέσα...


Μπορείς να το κάνεις συμμετέχοντας εποκοδομητικά στις συζητήσεις... με ήπιες αντιπαραθέσεις , ανοίγοντας χρήσιμα τόπικ... και σίγουρα η ομάδα του εσωτερικά θα κάνει τα στραβά μάτια σε κάποια μικρή σου λοξοδρόμηση... Μπορείς λοιπόν οχι μόνον εσύ αλλα και ολα τα αλλα μέλη που προκαλούν τα προβλήματα που αμαυρώνουν το όνομα της ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...


Edited by - allzzaro on 05/08/2004 15:36:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 14:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ζει μωρε Αλζαρο ο ανθρωπος με σαλατα και φρουτα? Ασε που ενας γιατρος μου ειπε οτι αν δε τρως κρεας κινδυνευεις απο μιας μορφης αλτσχαιμερ. Τι λες γι αυτο? *

Δηλαδή εκτός απο το κρέας ... μόνο η σαλάτα και τα φρούτα υπάρχουν....???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 14:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ζει μωρε Αλζαρο ο ανθρωπος με σαλατα και φρουτα? Ασε που ενας γιατρος μου ειπε οτι αν δε τρως κρεας κινδυνευεις απο μιας μορφης αλτσχαιμερ. Τι λες γι αυτο? *

ΕΓΩ

Δηλαδή εκτός απο το κρέας ... μόνο η σαλάτα και τα φρούτα υπάρχουν....???


Tώρα ο southselas μιλά για .....

[quote]Φίλε allzzaro, επειδή μιλάμε περί του επιτρεπτού ή όχι της κατανάλωσης κρέατος, νομίζω ότι η μεγάλη μάζα των ανθρώπων πιστεύει ότι τα ζώα προορίζονται από τη φύση για τροφή του ανθρώπου. Με το πέρασμα του χρόνου(μιλάμε για πάρα πολλά χρόνια)και με την επακόλουθη πνευματική εξέλιξη, θα θεωρηθεί η κρεοφαγία σαν κάτι το αηδιαστικό. Τότε το αυτονόητο θα είναι η μη κατανάλωση κρέατος και η ανάμνηση της εποχής της κρεοφαγίας θα συνοδεύεται από την περιφρόνηση της τότε ανθρωπότητας.


Βλέποντας τα αρπακτικά να αρπάζουν τα μικρά νεογέννητα για να τραφούν... συνειδητοποιούμε το άδικο ... τη στέρηση του να ζήσεις σε αυτόν τόν κόσμο.... σε εναν κόσμο ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΜΙΛΟΥΜΕ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ μιας και δεν αντιμετωπίζουμε τον κίνδυνο να γίνουμε τροφή ...
Μιλήσαμε προηγουμένως για ζώωδη ενστικτα... μα... δεν διαφέρουμε .. καθόλου ... ΄

Απο την εποχή της Θεογονίας του Ησίοδου που μιλά για το ``χρυσούν γένος`` χιλιάδες έτη πρίν .... οπου ο άνθρωπος ετρέφετο αποκλειστικά με καρπούς και όσπρια... δεν υπήρχαν πόλεμοι... επι της εποχής ... στο μεταίχμιο της βασιλείας του Ουρανού και του Κρόνου.... φανατικοί οπαδοί .. της ανώτατης αυτής πνευματικής ιδεολογίας , ενός εξελιγμένου πνευματικώς κόσμου οπως ο Ιησούς, ο Ζαρατούστρα, ο Ασουρα Μάσδα, ο Al zaroo , o Πυθαγόρας κ.α.

Και ``έδωσα εις όλους τρώγειν χόρτον`` γέννεσις κεφ. α` παρ. 4η νομίζω... ρητή εντολή δημιουργού... και ολα τα πλασματα ζούσαν ειρηνικά χωρίς να τρώγει το ενα το αλλο....


Edited by - allzzaro on 05/08/2004 14:53:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 14:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασική αρχή του εσωτερισμού , δεν είναι οι θρησκείες , ούτε οι αστρολογίες , ούτε οι λεξάριθμοι,

Βασική αρχή του εσωτερισμού, είναι (ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ) οπως πρωειπώθηκε στην ανοιχτή συνάντηση του esoterica ,, να συνειδητοποιήσει ο κάθε άνθρωπος
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ... ο ρόλος της ύπαρξής του ... ???

Πως ο άνθρωπος θα μπορέσει να πάρει τον τίτλο του ανθρώπου, να μεταπηδήσει απο τα ζωικά βασίλεια στα ανώτερα πνευματικά βασίλεια αν δεν αποβάλλει ολες αυτές τις υλιστικές συνήθειες...


Oπως λέει η φίλη Αμαλία...

quote:
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ


Edited by - allzzaro on 05/08/2004 16:09:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 16:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πως ο άνθρωπος θα μπορέσει να πάρει τον τίτλο του ανθρώπου, να μεταπηδήσει απο τα ζωικά βασίλεια στα ανώτερα πνευματικά βασίλεια αν δεν αποβάλλει ολες αυτές τις υλιστικές συνήθειες...


H Ιστορία μαθαίνει στον άνθρωπο οτι
ο άνθρωπος δεν μαθαίνει απο την Ιστορία.

Που σημαίνει οτι πνευματικός όσο και άν είναι πεφτει πάλι στην
παγίδα και ξανα RESTART CIVILISATION και ξανα και ξανα.....
Ανα άτομο ναι πάντως συμφωνώ όσο περισσότερο ξέρουμε εμάς τους
ίδιους τόσο περισσότερο ξέρεις και τον κόσμο και τα πάντα...
Μια ολογραφική οντότητα που όλα είναι ένα...

Όταν ξεκίνησε όντως η Αγία Γραφή ο Αδάμ δεν έβαζε λαδολέμονο
στο αρνάκι στη σούβλα...Κάτι για μήλα ακούγαμε και φυτά μέχρι
που έκανε λάθος δίαιτα με άλλα μήλα...και ξεκίνησε το κοντοσούβλι
επι γής...λέει κάτι άλλο που δεν ξέρουμε ;

Πίστευε και μή......ΕΡΕΥΝΑ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy