ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 06:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To oti o politismos enos laou fenete apo to pws faironte sta zwa me evale se skepseis!Pia htan h thesh ton zwon sthn arxaia ellada?
exoun ta zwa psuxh kai an nai pws apodeiknietai?
kai epishs avalon posa paidia sthn afrikh tha xes swsei me ta lefta pou edwses na sthrwseis ta zwa auta?epishs tha sarese esena na se steirwnan?kai an oxi giati?Kai pios sou dinei to dikaiwma na steirwneis?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 09:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το κατάλαβα φίλε Τέρπανδρε...
Θες να πεις ότι κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα στην αντισύλληψη αλλά τα ζώα όχι?
Γιατί αυτό?
Επειδή δεν έχουν στόμα να το ζητήσουν?
Νομίζεις ότι όλα αυτά θέλουν να γεννοβολούν συνεχώς και μετά να τους πνίγουν τα μωρά τους ή να τα φολιάζουν για να μη γεμίσει ο τόπος αυτός αδέσποτα? Απλά το ένστικτό τους και τις ορμές τους ικανοποιούν... Την επόμενη που θα πας με τη σύντροφό σου μην πάρεις αντισύλληψη... έχεις τα κότσια? Να γίνεις πατέρας? Να γίνεις πολύτεκνος?
Οσο για τις φιλανθρωπικές οργανώσεις ξέρεις πόσα χρήματα καταχράζονται? Ετσι έχω διαλέξει καλύτερο τρόπο να βοηθώ τους συνανθρώπους μου...πιο άμεσο, οπότε αλλού τα κηρύγματα... ίσως θα πρεπε την επόμενη φορά που θα ανοίξεις το στόμα σου και θα μιλήσεις να το σκεφθείς πολύ καλά... γιατί φίλε μου η αγάπη των αρχαίων ελλήνων προς τα ζώα ήταν δεδομένη...Ποιήματα έχουν πολλά γραφτεί γι'αυτά και ξέρουμε ότι οι επιφανέστεροι Ελληνες που είχαν ζώο το αγαπούσαν και αυτό δεν σταματούσε να τους δείχνει την αγάπη του πχ. Βουκεφάλας, Αργος.

Απ'ότι όλοι καταλάβαμε από τα γραφόμενά σου δεν είσαι ζωόφιλος μάλλον "φολόφιλος" είσαι. Σου εύχομαι λοιπόν να μην συναντήσεις ποτέ την τρομοκρατία των ζωόφιλων... ξέρεις μωρέ αυτή που ξυπνάς και σου έχουν γράψει γκράφιτι στον τοίχο του σπιτιού σου ή που σου έχουν βάλει γκαζάκι στο αυτοκίνητο... Στην δεύτερη μάλιστα περίπτωση άντε να τους βγάλεις από το μυαλό ότι δεν είναι ξεκαθάρισμα λογαριασμών ή μαφία. Είναι αυτό που λέμε καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα...

Μάλλον φίλε μου ξύπνησες στραβά σήμερα αν κρίνω και από το τόπικ για την ελληνοτουρκική φιλία...

Υ.Γ. Αλήθεια πόσα παιδιά έχεις?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 09:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα που το ξανασκέφτομαι terpandre σε χαλάει το πολύ πρωϊνό ξύπνημα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 18:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας

quote:
θυμάμαι την απάντηση μίας παχιας γυναίκας που ξόδευε πολλα χρήματα για το σκυλακι της όταν την είπαν μετα απο τη βόλτα στο κομμωτήριο σκύλων "τα παιδιά στο καμερουν πεινανε " καποιος δημοσιογραφος και αυτή απαντησε " και τί με νιάζει εμένα για τα παιδιά στο καμερουν ?"!!!!

Αγαπητέ T-SEEKER

Για μένα αυτοί οι άνθρωποι είναι άρρωστοι. Εχουν ψυχολογικά προβλήματα και βρίσκουν διέξοδο στο ενα ζωντανό που δένονται τόσο πολύ μαζί του σαν να είναι παιδί τους.
Δεν νομίζω να εχετε σχηματίσει τέτοια ιδέα για μένα.
Εγώ δεν θέλω να λέγομαι φιλόζωος.
Πονάω ολη την πλάση. Πονάω οτι υποφέρει. Απο ανθρώπους, ζώα, φυτά,
ακόμα και τις πέτρες. Υποστηρίζω οτι δεν πρέπει να πειράζουμε οτι εφτιαξε η φύση χωρίς λόγο.
Οσο για τα παιδιά στο Καμερούν ... Ας ξεκινήσουμε απο κάπου .. ας κάνουμε μια αρχή....τουλάχιστον μια αρχή... απο κάπου δίπλα μας γιατί τα παιδιά αυτά είναι μακριά μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 18:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σιγά σιγά σχηματίζω την αντίληψη ότι αντί να μας απασχολεί αν πρέπει να τρώμε τα ζώα,
είναι καλύτερα να μας απασχολεί αν πρέπει να τρώμε ΣΑΝ ζώα.

Αγαπητε steelspring

Το να μην τρώει κάποιος σαν ζώο αυτό είναι αλλο θέμα... είναι θέμα υγιεινής διατροφής.

Εδώ δεν μιλάμε για θέμα διατροφής ... ούτε αν εχουμε γατάκια και σκυλάκια σπίτι μας.

Εδώ μιλάμε για μια ριζοσπαστική αλλαγή στη συνήθεια του ανθρώπου να σακατεύει τα ζώα και τη φύση γενικά.

Θέλω να σας αναφέρω ενα περιστατικό που συνέβει προχθές σε ενα πολυκατάστημα.Τώρα εσεις που θεωρείται οτι τα ζώα είναι το φαί μας ίσως το βρείτε φυσικότατο για μένα ομως αυτό είναι τελείως απάνθρωπο.
Σε εναν πάγκο ζωντανοί αστακοί ολοζόντανοι με δεμένες τις δαγκάνες τους περίμεναν την κάθε κυρία και κύριο με παχουλό πορτοφόλι να τους βάλει ζωντανούς στη χύτρα τους. Ζωντανούς το καταλαβαίνετε???
Γιατί οταν είναι ζωντανοί εχουν περισσότερη γεύση..
Το πλάσμα αυτό θα χάσει τη ζωή του μέσα στο βραστό νερό.Το νερό θα βράζει και αυτό θα χαροπαλεύει μέχρι να βγεί η ψυχή του.
Το ιδιο συμβαίνει και με τα σαλιγκάρια.
Οταν εκανα θέμα γιατί να είναι ζωντανοί, τουλάχιστον περιμένεται να πεθάνουν και μετά να τους βράσετε δεν αντέδρασε κανείς. Ο μαγαζάτορας μου εκανε νόημα να φύγω. Αντέδρασα έντονα .... και δημιουργήθηκε επεισόδιο.

Οπως αντιλαμβάνεσθαι λοιπόν φίλοι μου ... μάλλον απο κάπου πρέπει να αρχίσει κάποιος.
Προσωπικά πιστεύω οτι είναι ενα ΄``κλικ`` ενα κλίκ στον καθέναν μας είναι αρκετό να του αλλάξει το εντστικτο αυτό.
Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 19:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω λοιπόν οτι για να μπορέσει κάποιος να συζητήσει για το θέμα αυτό να εχει μια σημαντική εμπειρία σε οτι αφορά τον θάνατο.
Το κλώτσημα των ανυπεράσπιστων γατιών και των νεκρών δελφινιών οπωσδήποτε προκαλεί αηδία ... αλλά νομίζω οτι για να ξεκινήσει κάποιος να ασχοληθεί με το θέμα πρέπει να επισκεφθεί ενα σφαγείο.

Υπάρχουν λοιπόν πολλά σφαγεία. Το κάθε ζώο σφάζεται με διαφορετικούς τρόπους ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΛ.
Θα σας δώσω μερικά παραδείγματα.
Σε μία κυλιόμενη λωρίδα περπατούν χιλιάδες κοτόπουλα σε ενα σημείο τα πόδια τους εγκλωβίζονται σε μία δαγκάνα. Αμέσως μετά η λωρίδα γυρνά ανάποδα και οδηγούνται σε μία λαιμητόμο οπου κόβεται το κεφάλι αμέσως μετά τα πόδια και μετά στο μηχάνημα οπου αφαίρεί τα φτερά. Τα κεφάλια για 10 λεπτά περίπου κινούνται.
Με τα μεγάλα ζώα είναι διαφορετικά αλλά σφάζονται και αλλα με χτύπημα στο κεφάλι.
Εκείνο ομως που θα σας φανεί αλλόκοτο είναι το πώς σφάζουν τα μικρά ζωάκια που προορίζονται για να γίνουν γούνες.
Αυτά λοιπόν δεν σφάζονται γιατί θα χαλάσει το τρίχωμα. Τα σκοτώνουν με πολλούς τρόπους. Κάποτε τα παλούκωναν. Μετά χρησιμοποιούσαν ρεύμα.
Ο καλύτερος τρόπος λοιπόν να πεθάνει το ζωάκι χωρίς να χαλάσει η γούνα του είναι η ασφυξία. Οπότε το πνίγουν.

Τώρα το συμπέρασμα δικό σας.

Φιλικά allzzaro.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 19:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
To oti o politismos enos laou fenete apo to pws faironte sta zwa me evale se skepseis!Pia htan h thesh ton zwon sthn arxaia ellada?
exoun ta zwa psuxh kai an nai pws apodeiknietai?

Aγαπητέ φίλε tetrandros

Θα σου δώσω ενα παράδειγμα που εκτιμώ αφάνταστα.
Ολες οι φυλές των Ινδιάνων στην Αμερική και πολλές φυλές στην Αφρική σκοτώναν για να ζήσουν. Αναγκαστικά . Δεν ειχαν τις σημερινές ευκολίες στην διατροφή τους.
Οταν σκότωναν ενα ζωντανό γινόταν ολόκληρη ιεροτελεστία. Ζητούσαν συγνώμη απο το πνεύμα του ζώου και του εξηγούσαν γιατί το έκαναν.
Για αρκετή ώρα πάνω απο το κουφάρι του ζώου προσπαθούσαν να του εξηγήσουν γιατί τό έκαναν.
Τώρα αν οι Ινδιάνοι είχαν αλλο τρόπο να τραφούν θα το έκαναν??
΄
Μα για να φτάσουν στο σημείο να το κάνουν αυτό είχαν καταλάβει οτι αυτό που εκαναν ήταν κακό.
Εμείς πότε θα το καταλάβουμε αυτό.
Αυτοί το είχαν καταλάβει αν και ήταν απολίτιστοι??????
Τώρα αν αυτοί ήταν απολιτιστοι εμείς τί είμαστε πολιτισμένοι?????

Εμείς εχουμε τα πάντα να φάμε .. τα πάντα .
Παρόλα αυτά δεν μπαίνουμε στον κόπο να ζητήσουμε καν συγνώμη για το ζωντανό που μας δίνει τη ζωή του απλά για να το απολαύσουμε.
Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 19:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, ΟΧΙ ΜΩΡΕ ΦΙΛΕ!!!
ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ!!!
ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΜΑΣ "ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙΣ"ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ;
ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ,ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ..."ΖΩΗ";
ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΣΚΕΤΟΣ!!! ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ....
ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ,ΠΩΣ ΤΑ ΣΦΑΖΟΥΝ,ΠΩΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΙΣ ΓΟΥΝΕΣ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΤΑ ΧΡΕΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΩΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ....ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...
ΜΕ ΕΙΧΕ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ!!!ΕΚΑΝΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΡΕΑΣ...ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΤΩΡΑ ΤΡΩΕΙ ΣΠΑΝΙΑ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ...
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ...ΕΠΙΤΥΧΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΤΡΩΩ ΣΠΑΝΙΑ,ΑΣΕ ΔΗΛ. ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ,(ΑΛΗΘΕΙΑ),
ΜΗΝ ΜΕ ΒΑΖΕΤΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΜΕ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ..
ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ...ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΚΑΙ ΕΠΙΡΡΕΑΖΟΜΑΙ ΠΟΛΥ!!!!
ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙ....ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ...ΣΦΑΞΩ(!!!!),ΖΩΟ....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 19:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ..... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 19:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θες να πεις ότι κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα στην αντισύλληψη αλλά τα ζώα όχι?
Γιατί αυτό?
Επειδή δεν έχουν στόμα να το ζητήσουν?

Γειά σου καλή μου φίλη avallon.
Γιατί .. θυμώνεις... Εσύ είσαι πάντα γαλήνια...
Η στείρωση δεν είναι θέμα δικό τους. Είναι θέμα δικό μας.
Εμείς που αποφασίζουμε αν θα τα κάνουμε μπριζολάκια ή λουκάνικα ή πατέ ή κιμά εμείς που αποφασίζουμε για τη τύχη τους εμείς θα αποφασίσουμε αν πρέπει ή οχι να τους κάνουμε στείρωση.
Η στείρωση είναι ευχής εργον . Αυτά τα φουκαριάρικα δεν μπορούν να καταλάβουν οτι δεν πρέπει να κάνουν πολλά παιδιά. Εμείς λοιπόν οφείλουμε να προβούμε σε αυτή την ενέργεια ώστε να μην γεννηθούν τόσα πολλά αν και δεν ζούν πολύ.
Το πρόβλημα ομως δεν είναι αυτό και ξέρω γιατί θύμωσες.

Ενώ ολοι εχουν καταλάβει οτι το να αφαιρέσουν μια ζωή είναι αμάρτημα για δικούς τους λόγους προβαίνουν σε διάφορες αντιπαραθέσεις σαν και
``τα παιδιά στη Αιθιοπία`` καθώς και ``τα φυτά γιατί τα τρώμε`` και εσύ προσπαθείς να τα στειρώσεις με δικά σου εξοδα αντί να πάρεις ενα ΜΠΡΑΒΟ AVALLON τα ακούς κιόλας.
Ετσι ειναι ο κόσμος ομως καλή μου φίλη. Βέβαια ο tetrandros δεν νομίζω οτι είχε την πρόθεση να σε θίξει. Κάθε αλλο . Τα παιδιά πράγματι πεθαίνουν.

Αγαπητε tetrandre και αγαπητοί μου φίλοι το θέμα μας είναι να τρώμε τα ζώα ή οχι... Για τα παιδιά που πεινούν ίσως πρέπει να τους ανοίξουμε ενα αλλο τοπικ πολύ πιο σοβαρό απο αυτό που εχουμε ανοίξει τώρα για τα ζώα.

Περιμένω νέα σας
Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 20:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙ....ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ...ΣΦΑΞΩ(!!!!),ΖΩΟ....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ

To ξέρω καποδίστρια οτι είσαι ευαίσθητη αλλα θα σου πώ κάτι...

Εχεις ακουστά για βασσιλοπούλες που οι βασιλιάδες τις κράταγαν κλειστές στα ανάκτορα παρουσιάζοντας τους εναν κόσμο ξεχωριστό , ενώ απο την αλλη τους απαγόρευαν να πάνε στην πόλη για μην αντικρύσουν τη δυστυχία, τη φτώχια και τον πόνο.

Οπότε σε ρωτάω είναι σωστό αυτό. Δεν πρέπει καποιος να βλέπει την αλήθεια??? Ετσι είμαστε και εμείς μακρυά απο την πραγματικότητα.
Τρώμε, φοράμε δερμάτινα , γούντες, καλλυντικά, φάρμακα, χωρίς να αναροτιώμαστε απο που προέρχονται.
Το να κλείνουμε τα μάτια είναι εγκλημα. Οι εγκληματίες είμαστε εμείς και οχι αυτοί που σφάζουν.

Μάλλον καλή μου φίλη εκανες κάποιο κλίκ.
Καλό είναι αυτό.

Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 20:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΤΑΞΕΙ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΤΙΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΠΟΥ ΣΦΑΖΟΥΝΕ ΤΑ ΖΩΑ,
ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΩΣ Η ΑΠΑΝΘΡΩΠΙΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΗΝ ΦΥΣΗ,
ΘΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ....ΠΑΡΑΚΡΟΥΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ...
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ (ΚΑΙ ΕΓΩ)ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...ΟΧΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΩ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ...ΔΟΣΗ!!!
ΘΕΛΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΩ ΜΕΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...
ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ....
ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...ΠΟΛΛΟΙ ΣΚΛΗΡΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ....


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ..... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 20:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλωσορίζω τον αγαπητό μας CUBE

quote:
ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΟ ΡΗΤΟ "ΝΟΥΣ ΥΓΙΗΣ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΕΙ" ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ "ΑΜΑ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΕΙ ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ".

Καλέ μου φίλε.
Τώρα οσο αφορά τη διατροφή μας και το κρέας.
Κατ αρχήν πρέπει να σας πω οτι το να κόψει κάποιος το κρέας ίσως είναι καταστροφικό γιαυτόν. Το κρέας εχει πολύτιμες αλλα και καταστροφικές ιδιότητες. Αν κάποιος δεν τρώει κρέας και δεν παίρνει τις πρωτείνες του απο κάπου αλλου τότε θα εχει πρόβλημα υγείας.
Εγώ πχ τρώω τα πάντα και ξέρω πως θα πάρω την πρωτείνη που χρειάζομαι.
Δεν είμαι αδύνατος είμαι 80 κιλά χωρίς λίπος γύρω μου.
Οι μποντυμπλιντερς βέβαια είναι τέρατα δύναμης και αντοχής.
Αν και γυμνάζομαι με βάρη θα έλεγα οτι το μποντυμπλιντινγ ειναι καταστροφικό για την υγεία. Μπορεί να σε κάνει δυνατό αλλα οι τεράστιες ποσότητες πρωτείνης που παίρνουν σε συνδυασμό με την ασκηση μπορεί να δίνει τεράστια δύναμη και μύς ομως καταστρέφει τις αρθρώσεις και αφήνει καταλοιπα ``ελευθέρων ριζών`` που ευθύνονται για την πρόωρη γήρανση και την οξείδωση των ζωτικών οργάνων μας.

Η διατροφή του ανθρώπου δεν πρέπει να ξεπερνά τις 1.500 θερμίδες ή τις 1.000 σε αδύνατα άτομα, μοιρασμένες σε πρωτείνη και υδατάνθρακες και οσο το δυνατόν λιγότερα λιπαρά.
Γνωρίζω εναν απίθανο τρόπο να χάσει καποιος κιλά για πάντα.
Μπορώ να σας τον στείλω με email.
Πρέπει να ξέρεται ομως οτι οποιος χάνει και κιλά εστω και σε λίπος φθείρεται. Γερνάει πιο ευκολα.

Οπότε λοιπόν ενας νούς υγιής πρέπει να μπορεί να καταλάβει οτι για να είναι και υγιές το σώμα του δεν πρέπει να το φθάνει σε οριακές καταστάσεις, είτε αυτό αφορά δίαιτες είτε σωματική άσκηση.
Φιλικά
allzzaro


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 20:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ (ΚΑΙ ΕΓΩ)ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...ΟΧΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΩ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ...ΔΟΣΗ!!!

Σε καταλαβαίνω .. απόλυτα.. δεν είναι και τόσο εύκολο , ειδικά μάλιστα αν είσαι ευαίσθητος-η ισως για μερικούς ανθρώπους να μην είναι καλό να βλέπουν τέτοια πράγματα.
Καλό ομως θα είναι να τα γνωρίζουν από κοντά σιγά-σιγά.

Δεν θέλω να σας πιέσω να το δείτε ίσως σας κάνει και κακό.
Αναγκάζομαι ομως να σας λέω αυτό που γίνεται πίσω απο εσάς... για εσάς.
Καλή μου φίλη πρέπει να φανείς δυνατή, είσαι δυνατή μέσα σου αλλα δεν το δείχνεις. Βλέπεις νεκρά μικρά γατάκια στους δρόμους χτυπημένα απο αυτοκίνητο με σταυρωμένα τα χεράκια τους πάνω στο αγγελικό προσωπάκι τους.Μην τα αγνοείς μάζεψέτα απο το δρόμο στην αρχή θα σε πειράξει αλλα μετά θα το συνηθίσεις. Βλέπε τον θάνατο κατάματα και οχι πλάγια και θα τον συνηθίσεις. Μην είσαι τόσο ευαίσθητη σε αυτό το θέμα.
Πήγαινε σε ενα σφαγείο και δές τόννους αίματος τόννους , ποτάμια , ενα βόδι 400 κιλά ξαφνικά να σωριάζεται με κρότο στο εδαφος και να το βλέπεις να χτυπιέται και ποτάμια με αίμα.

allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 22:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΑ ΜΩΡΕ,ΑLLZZARO,
ΤΩΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΤΗΔΕΣ....
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ...ΕΝΤΑΞΕΙ,ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΣΟ ΑΠΑΙΣΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΦΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΖΩΑ,ΝΑ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ(ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΝΑΣ,ΓΝΩΣΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΓΙΟΣ ΑΠ'ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΣ,ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΡΙΟ ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ ΤΟΥ ΜΑΣ ΧΤΥΠΗΣΕ ΕΝΑ ΓΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ.ΗΤΑΝ ΠΕΡΙ ΤΗΝ 1.00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΕ ΜΕ 200 ΚΜ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΠΕΤΑΧΤΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΝΟΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΟΔΗΓΟ.ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΕΙΧΕ ΚΟΨΕΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΑ 100Μ ΚΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΤΡΕΞΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ.ΠΑΡΑΛΙΓΟ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ "ΤΟΠΙ" ΣΤΟ ΞΥΛΟ.ΗΡΘΕ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ.ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΟΥΤΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ,ΟΥΤΕ ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ!!!ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΛΙΣ ΕΙΠΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΚΑΝΑΝ ΤΙΣ "ΠΑΠΙΕΣ"...ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΕΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΗΝΥΣΗ!!!!ΟΤΑΝ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΟ ΓΑΤΙ Ω! ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ!!!ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΚ ΒΕΒΑΙΑ,ΤΟΝ ΑΦΗΣΑΜΕ,ΤΟΝ ΒΛΑΚΑ...ΤΟ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΟ ΠΑΛΙΟΠΑΙΔΟ..)
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΛΕΣ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΘΗΡΙΟ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ..ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΠΑΝΤΩΣ Σ'ΕΜΑΣ ΟΣΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Ή ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ..
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ!!!ΧΤΥΠΑΝΕ ΓΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΚΥΛΙΑ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ(ΑΛΕΠΟΥΔΕΣ,ΧΕΛΩΝΕΣ,ΦΙΔΙΑ,ΚΟΥΝΑΒΙΑ....)
ΑΣΤΑ,ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΙ!!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 22:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΓΑΤΕΣ,ΓΑΤΕΣ,ΓΑΤΕΣ.....

Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΑΔΥΝΑΜΙΑ!!!!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ..... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 22:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΑΡΑΛΙΓΟ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ "ΤΟΠΙ" ΣΤΟ ΞΥΛΟ.

O αδερφός σου κάτι μου θυμίζει. Γενικά απο τις αναφορές σου μου θυμίζει εμένα.
Καλό θα είναι να τον βάλεις στη συζήτηση. Αλήθεια τι λέει για αυτά που υποστηρίζω?? Για ρώτατον???

quote:
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ!!!ΧΤΥΠΑΝΕ ΓΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΚΥΛΙΑ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ(ΑΛΕΠΟΥΔΕΣ,ΧΕΛΩΝΕΣ,ΦΙΔΙΑ,ΚΟΥΝΑΒΙΑ....)
ΑΣΤΑ,ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΙ!!!!

Ξέρω και εγώ πολλούς που το κάνουν επίτηδες.
Επίσης ξέρω εναν κόπανο .. (ας με συγχωρέσουν οι διαχειριστές δεν είναι κακή λέξη) που τον ενοχλούν τα σαλιγκάρια επειδή τα πάτάει με το αυτοκινητο του και κάνουν θόρυβο. Οπότε θεώρησε σκόπιμο να τους ρίξει φάρμακο για να ψοφήσουν.

quote:
ΤΩΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΤΗΔΕΣ....


Ποτέ επίτηδες.
allzzaro.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 04:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
avallon to idio einai o eunouxismos me thn antisullupsh??
btw sixenome tis gates aidiastika zwa :P

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 04:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιάς και είναι θέμα ηθικής, και για να κυλάει η συζήτηση θα κάνω και εγώ μιά ερώτηση.
Έναι φιλοζωία τελικά η διατήρηση κατοικιδίων, ή κάθε ζώο έχει το δικαίωμα να ζεί ελεύθερο στο φυσικό του περιβάλλον και να πολλαπλασιάζεται με την δική του βούληση;

Επίσης θέλω να παρουσιάσω και ένα απο κάποια περιστατικά που συνέβησαν στίς ΗΠΑ.
Κάποιος κύριος είχε έναν παπαγάλο που τον φρόντιζε για πολλά χρόνια .
Μια μέρα διαπίστωσε ότι του τον έκλεψαν. Ο συγκεκριμένος παπαγάλος ανήκει σε είδος που πολλαπλασιάζεται ως οικόσιτο εδώ και δεκαετίες,και το κόστος του είναι αρκετές χιλιάδες $
Πήγε λοιπόν και κατάγγειλε την κλοπή στην αστυνομία.
Εκεί πληροφορήθηκε ότι δεν είναι δυνατόν να καταγγείλει κλοπή για κάτι που δεν του ανήκει. Ζητώντας λεπτομερείς εξηγήσεις έμαθε τελικά ότι ο νόμος της πολιτείας που ζούσε θεωρεί αυτά τα πουλιά άγρια και ως εκ τούτου δεν μπορούν να θεωρηθούν ιδιοκτησία.Του είπανε μάλιστα να σταματήσει εκεί το θέμα γιατί κινδύνευε να κατηγορηθεί ο ίδιος για διεκδίκηση παράνομης ιδιοκτησίας.
Ο νόμος επίσης ανέφερε ότι αναγνωρίζει το δικαίωμα να διατηρεί κάποιος πουλιά "συντροφιάς" υπο τύπον "υοθεσίας", αλλά τα πουλιά αυτά δεν εντάσσονται σε ιδιοκτησιακό καθεστώς.
Σκεφτόμενος εγώ αυτό το περιστατικό,βλέπω πόσο διάτρητος είναι αυτός ο νόμος, που απο τη μιά μεριά προστατεύει όλο το εμπορικό κύκλωμα εισαγωγής,παραγωγής, πώλησης , μεταπώλησης κλπ, και απο την άλλη αφήνει έκθετο τον τελικό αγοραστή , και το χειρότερο, αφήνει ατιμώρητη την κλοπή.
Δίνει την ψευδαίσθηση ενός οικολογικού περιτυλίγματος αλλά στην ουσία δέν αποθαρρύνει την εισαγωγή του είδους.
Δίνω αυτό το παράδειγμα σαν αντικείμενο για τα σχόλιά σας.

ΥΓ
Δέν δίνω βέβαια κάτι που να αφορά το αν πρέπει να τρώμε τα ζώα , αλλά όπως εξελίσσεται η συζήτηση κολλάει και αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 09:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιάς και είναι θέμα ηθικής, και για να κυλάει η συζήτηση θα κάνω και εγώ μιά ερώτηση.
Έναι φιλοζωία τελικά η διατήρηση κατοικιδίων, ή κάθε ζώο έχει το δικαίωμα να ζεί ελεύθερο στο φυσικό του περιβάλλον και να πολλαπλασιάζεται με την δική του βούληση;

Ασε φίλε μου!
Mας το'παν κι άλλοι το παραμύθι...
Μα εμείς μιλάμε για ζώα οικόσιτα και όχι για τα εξωτικά πουλιά και ζώα που τα φυλακίζουν σε μια ζωή που μόνο ζωή δεν είναι γι'αυτά.
Μιλάμε για τις γάτες και τους σκύλους που γεννάνε φίλε μου αν δε το ξέρεις από 16-24 άτομα το χρόνο τα σκυλιά (γεννούν 2 φορές) ενώ οι γάτες γεννούν τουλάχιστον 3 φορές...
Οπως καταλαβαίνω προτιμάς να βλέπεις σκοτωμένα ζωάκια στο δρόμο ή πτώματα φολιασμένων ζώων από το να τα στειρώνεις...
Μμμ. αυτό μου λέει πολλά...

Κάποτε γνώρισα κάποιον που ήταν κατά της στείρωσης γιατί απλά ήθελε όταν έβλεπε αδέσποτα στο δρόμο ακόμα και αν αυτά ήταν στην άκρη να τα χτυπάει με το αμάξι του... Ναί ήταν αυτός που κάποιοι κακοί του έβαλαν γκαζάκι στην ωραία του ΒΜW! Ευτυχώς υπάρχει Θεός...



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 11:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ προς το Γιώργο.
Τα καλύτερα λουκάνικα βγαίνουν στη Λαμία και στα Τρίκαλα. Βιολογικά χωρίς Ε 340 κλπ. Με πράσσο και πορτοκάλι.
Είναι δυσεύρετα.
Τα σφάζουν που τα σφάζουν. Κρίμα να πάνε χαμένα

.
αν και ειμαι εξοικοιωμένος με τα παραπάνω λουκάνικα που τα βρισκεις συνηθως στην Στ. Ελλάδα
(εκτος απο πορτοκάλι εχουν μερικές φορές και μια τζούρα κανέλας - που η μυρωδια με τρελένει..

τα καλήτερα ομως λουκάνικα τα εφαγα φέτος το καλοκαίρι σε ένα χωριουδάκι λίγο έξω απο το York
(κεντρική αγγλία) συνδιασμός αγριογούρουνο και ελάφι (δύο ζωάκια)


Γιώργος
πάντος o γάτος μου ο Σανταμ τρώει και λουκάνικα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 13:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ!!

Iσως ακούγεται πολύ κοινότυπο είναι όμως πέρα για πέρα αληθινό.
Πριν από 10 χρόνια που ζούσα με τους δικούς μου και για όλη την μέχρι τότε ζωή μου έτρωγα 5 φορές τη βδομάδα κρέας...
Τις υπόλοιπες δυο μέρες παράγωγα όπως πίτσες με ζαμπόν και μΠέϊκον και αλλαντικά.

Οταν έφυγα από το πατρικό μου είχα σιχαθεί τόσο πολύ το κρέας και είχε φτάσει τόσο υψηλα η χοληστερίνη μου που άρχισα να κάνω διατροφή Μεσογειακή με όσπρια, υδατάνθρακες, ψάρι και 1-2 φορές τη βδομάδα κρέας (τη μια απ'τις δυο απαραίτητα λευκό). Τώρα αισθάνομαι καλύτερα, είμαι καλύτερα, εξακολουθώ να λατρεύω το καλομαγειρεμένο κρέας αλλά πολλές φορές αν δεν είναι κάποιος να με παρασύρει για Παϊδάκια μπορεί να κάνω και 10 μέρες να φάω κρέας...

Μια φίλη μου ξύπνησε μια μέρα και δεν ήθελε να φάει ξανά ποτέ κρέας ενώ μέχρι τότε έτρωγε συχνότατα... Πιστεύω ότι ίσως είδε κάποιο όνειρο που την επηρέασε υποσυνείδητα και πολύ έντονα ώστε να μην θέλει να ξαναβάλει κρέας στο στόμα της. Πέντε χρόνια μετά δεν τρώει κρέας δεν είναι όμως και υστερική χορτοφάγος... Μπορεί να μην τρώει πλέον σουβλάκι αλλά δεν πετάει το ζαμπόν από την πίτσα... Εύχομαι φίλοι μου το όνειρο αυτό να το δούμε όλοι μας κάποια στιγμή και μάλιστα σύντομα πριν να'ναι αργά...

Φίλοι Kapodistria και allzzaro σας περιμένω...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1462


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 14:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τη λέξη οικόσιτα εννοούσα κάθε ζώο που διατηρεί ο άνθρωπος
σκύλους, πρόβατα , άλογα , μέχρι καναρίνια.
Καί την λέξη "ηθική" την χρησιμοποιώ για να αναρρωτηθώ κατα πόσον ο άνθρωπος έχει το δικαίωμα να έχει σε αιχμαλωσία κάποια ζώα , που με τον καιρό καταλήγουν να είναι απόλυτα εξαρτώμενα απο τον άνθρωπο χωρίς την δυνατότητα επανένταξης στό φυσικό περιβάλλον.
Για να είμαι πιό συγκεκριμένος , μερικά ζώα είναι εύκολο να επανενταχθούν στη φύση με χαρακτηριστικό παράδειγμα το γουρούνι.
Όταν αφήσεις ελεύθερο έναν αριθμό γουρουνιών , σιγά σιγά μέσα σε λίγες γενιές (15-20 χρόνια) , το δέρμα τους απο ρόζ γίνεται μαύρο βγάζουν τρίχωμα, χαυλιόδοντες και γίνονται αγριόχοιροι.
Ανάλογα παραδείγματα έχουμε στην Αυστραλία με το Ντίγκο , τα κουνέλια και τις καμήλες.
Το μεγάλο θέμα των αδέσποτων είναι παράγωγο της επιθυμίας του ανθρώπου να έχει ζώα κοντά του. Το πρόβλημα αυτό οδηγεί τον άνθρωπο στη λήψη μέτρων όπως η στείρωση και η ευθανασία που με την σειρά τους οδηγούν σε άλλα ερωτήματα , ανατροφοδοτώντας έναν φαύλο κύκλο ηθικής τάξεως .
Αν εξακολουθώ να δείχνω για άνθρωπος που που χαίρεται να βλέπει σκοτωμένα ζώα στους δρόμους , και αυτό να λέει πολλά... , παρακαλώ
να έχω μία εξήγηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 14:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ!!

.αλλα μερικές φορές μπορει να ειναι απλα ΘΕΜΑ ΑΠΟΛΑΥΣΗΣ


και αν ξυπνησει ο Σαντάμ απο ονειρο και δεν θέλει να φάει κρέας τοτε τι γίνεται..?

Γιώργος
νιαουρρρ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 15:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με τη λέξη οικόσιτα εννοούσα κάθε ζώο που διατηρεί ο άνθρωπος
σκύλους, πρόβατα , άλογα , μέχρι καναρίνια.

Oικόσιτα?...εννοούσες?...
Μήπως έπαθες ένα διχασμό?
Το λέω γιατί αυτή η λέξη δεν χρησιμοποιήθηκε από σένα (αν κάνω λάθος υπέδειξέ μου το) αλλά από μένα...

Τέλος πάντων... το θέμα μας δεν είναι αυτό αλλά το άλλο που είπες για τα ζώα που μπορούν να ζήσουν στη φύση... Αυτό να το πεις στα δεκάδες αδέσποτα που εγκαταλείπονται στην Πάρνηθα... και στο πως καταλήγουν...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 17:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΝΑ ΕΥΤΡΑΠΕΛΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.
ΕΙΧΑΜΕ ΒΓΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ ΦΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ..
ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΕΝΔΡΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΑΛΣΥΛΛΙΟΥ ΜΕ ΤΑ ΤΑΒΕΡΝΑΚΙΑ ΤΟΥ,ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΗΤΑΝ...
ΜΟΛΙΣ ΗΡΘΕ Η ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΜΑΣ,ΚΑΙ ΕΝΩ ΚΑΤΑΠΙΝΑΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΤΗΣ "ΠΡΑΣΙΝΗΣ"(HEINEKEN),ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΜΙΑ ΚΡΑΥΓΟΥΛΑ...
ΓΥΡΝΑΜΕ ΚΑΙ Ω! ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ;ΕΝΑ ΠΟΝΤΙΚΙ;ΑΡΟΥΡΑΙΟΣ;ΧΑΜΣΤΕΡ; ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙ...
ΦΕΥΓΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΛΛΟ (ΠΑΛΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ)ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΓΙΝΕ Ο ΜΑΓΑΛΟΣ ΧΑΜΟΣ!!!ΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΣΚΑΡΦΑΛΩΝΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΕΝΟΣ ΚΥΡΙΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΛΥΠΟΘΥΜΗΣΕΙ!!!!ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΡΑΥΓΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΑΣΑΡΙΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΤΑΙ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΑΣ...ΠΕΡΝΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ,ΜΕ ΑΓΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΧΑΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΧΟΡΤΑΡΙΑ....ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ,ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΡΙΧΝΟΥΝ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ,ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΕΡΑ Κ.Λ.Π.
ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΕΛΟΥΣΑ!!!
ΣΕ ΛΙΓΟ ΕΙΔΑΜΕ ΤΟ ΖΩΑΚΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΚΑΡΦΑΛΩΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΥΚΟ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ "ΚΟΒΕΙ ΒΟΛΤΕΣ" ΑΠΟ ΚΛΑΡΙ ΣΕ ΚΛΑΡΙ,ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ!!!
ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΩΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΕΞΟΙΚΕΙΩΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΣΠΙΤΙ...ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΙΔΟΣ ΧΑΜΣΤΕΡ....


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ

Α,ΞΕΧΑΣΑ...ALLZZARO,ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΜΟΝΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ...ΟΥΤΕ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙ ΚΡΕΑΣ!!!!

Edited by - kapodistria on 02/09/2003 17:31:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 18:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έναι φιλοζωία τελικά η διατήρηση κατοικιδίων, ή κάθε ζώο έχει το δικαίωμα να ζεί ελεύθερο στο φυσικό του περιβάλλον και να πολλαπλασιάζεται με την δική του βούληση;

Φίλε steelspring

Aπορώ γιατί κάνεις τέτοιες ερωτήσεις αφού γνωρίζεις τις απαντήσεις??

Κοίταξε. Ορισμένα ζώα μπορούν να ζήσουν δίπλα στον ανθρωπο.
Το να εχεις ενα γατάκι ή ενα σκυλάκι ή ενα παπαγαλάκι δεν είναι το ιδιο με το να εχεις ενα λιονταράκι ή ενα κροκοδειλάκι.
Τώρα ορισμένα ζώα ομως χαμαιλέοντες, ή φιδάκια, ή γουρουνάκια, ή παπάκια, η κουνελάκια ή πιθηκάκια, εξημερώνονται αλλα νομίζω οτι καλύτερα θα είναι να τα αφήνουμε ελεύθερα στη φύση.
Οσο για τους παπαγάλους (είχα εναν Αμαζόνιο) αυτοί δένονται πάρα πολύ με τον ανθρωπο. Τώρα οι νόμοι πάνε και ερχονται μην μου λές για νόμους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 18:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τα καλήτερα ομως λουκάνικα τα εφαγα φέτος το καλοκαίρι σε ένα χωριουδάκι λίγο έξω απο το York
(κεντρική αγγλία) συνδιασμός αγριογούρουνο και ελάφι (δύο ζωάκια

Γειά σου Γιώργο, που ήσουνα στην Αγγλία? γιαυτό εξαφανίστηκες.
Λουκάνικα λοιπόν??? Δεν λέω είναι νόστιμα, αλλά πολύ ανθυγιεινά.
Ξέρεις σχεδόν ολα τα λουκάνικα εκτός αν τα φτιάξεις μόνοσου είναι τιγκαρισμένα στα Ε 22.. εκτός αυτού τους βάζουν δύο ουσίες καρκινογόνες. Το Γευστικόν Ε22... και αλλη μία για να φαίνονται καπνιστά...
Φιλικά
allzzaro


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 18:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καί την λέξη "ηθική" την χρησιμοποιώ για να αναρρωτηθώ κατα πόσον ο άνθρωπος έχει το δικαίωμα να έχει σε αιχμαλωσία κάποια ζώα , που με τον καιρό καταλήγουν να είναι απόλυτα εξαρτώμενα απο τον άνθρωπο χωρίς την δυνατότητα επανένταξης στό φυσικό περιβάλλον

Eδώ φίλε steelspring τα τρώς.
Τα εχεις στην αιχμαλωσία κάτω απο άθλιες συνθήκες για να τα σφάξεις.
Τους αστακούς οπως προανέφερα τους διατηρούν ζωντανούς και τους ψήνουν ζωντανούς και εσύ μου μιλάς για δικαιώματα των κατοικιδίων ζώων.
Μπορείς δηλαδή να συγκρίνεις την ποιότητα ζωής ενός κατοικιδίου και ενός προς σφαγήν.
Τώρα οταν κάποιος εχει ενα κατοικίδιο και μετά το παρατήσει ..
εκεί μάλιστα η επανένταξη στο φυσικό του περιβάλλον θα είναι δύσκολη.
Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 18:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε allzzaro την μάσα και τις γυναίκες (που τις θεωρω απολαυσεις ) τις προτημω παντα χωρις ουσίες και συντηρητικά - γιατι αλλιως γινονται ανθυγιεινά.


Γιώργος
Αμαρτία Νο2 : 38DD (χωρίς συντηριτικά)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy