ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 18:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΔΥΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗΚΑΝ ΜΕΣΑ Σ'ΕΝΑ 24ΩΡΟ.
ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΧΡΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ.ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΚΑΛΑ.
ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΨΩΝΙΖΑ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΕΝΤΟΝΑ ΚΟΡΝΑΡΙΣΜΑΤΑ.ΤΟΤΕ Ο ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΗΣ ΛΕΕΙ:"ΚΟΙΤΑ - ΚΟΙΤΑ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΔΥΟ ΛΑΓΟΥΣ.ΓΥΡΙΖΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΑΠ'ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΠΕΡΥΨΩΜΕΝΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΩΝ ΧΩΡΙΩΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ,ΚΑΙ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΠΟ ΔΕΜΕΝΟΙ ΔΥΟ ΛΑΓΟΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΜΑΚΡΟΣ ΤΟΥΣ...ΜΕ ΣΧΟΙΝΙΑ ΔΕΜΕΝΟΙ ΣΑΝ ...( ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΩ...).Ο ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΗΣ ΓΕΛΑΓΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΣΕ(ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΕΔΩ ΠΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΕΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 35).
ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟΥ ΛΕΩ:"ΤΙ ΓΕΛΑΣ;" ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΩ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΩΝΑΖΩ ΔΥΝΑΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ Σ'ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ"ΕΙΣΤΕ ΑΣΤΕΙΟΙ".ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΑΥΞΗΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΕ...
ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΤΩΡΑ.ΕΧΘΕΣ ΜΙΑ ΓΑΤΑ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΝΑ ΦΙΔΙ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ.ΕΝΑ ΦΙΔΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 35-40 ΕΚ. ΣΚΟΥΡΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕ ΚΑΠΩΣ ΝΑ ΑΣΗΜΙΖΕΙ ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΑ.ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΙΔΑ ΦΩΝΑΞΑ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΚΙ'ΑΥΤΗ.ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΓΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΞΕΚΟΛΛΑΓΕ ΑΠΟ ΤΟ "ΠΑΙΧΝΙΔΙ"-ΘΗΡΑΜΑ ΤΗΣ... ΤΟΠ ΕΠΙΑΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΞΥΛΟ (ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΛΥΣΤΡΑΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ) ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΑΚΟΥΛΑ.ΜΟΛΙΣ ΦΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΟΥΒΑΛΟΥΣΑ ΣΕ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 1500 ΜΕΤΡΩΝ ΤΗΝ ΣΑΚΟΥΛΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΣΕ ΕΝΑ ΕΡΗΜΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ ΔΑΣΑΚΙ.ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟ!!!

ΑΥΤΑ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ ΕΧΘΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ...
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 23:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλα αφου πρεπει να σκοτωνετε για να τρωτε,και να κλεβετε απο τα νεογεννητα ζωα το γαλα τησ μητερας τους για να ξεδιψασετε,ας γινει αυτο σαν μια πραξη λατρειας,
Κι ας ειναι το τραπεζι σας σα βωμος οπου θυσιαζονται το αγνο και το αγαθο του δασους και του καμπου γι΄ αυτο που ειναι πιο αγνο και πιο αθωο μεσα στον ανθρωπο...

ΗΑΛΙΛ ΚΙΜΠΡΑΝ

ΕΝΑΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΧΑΝΕΙ
ΜΑ ΟΠΟΙΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 18:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ιδέα είναι η αρχή της φιλοσοφίας.
Αυτή πλανάται στο σύμπαν μέχρι να γίνει η σύλληψή της.
Κάθε τόσο ταλαντεύεται γύρω απο την σκέψη κάθε ανθρώπου εως οτου υπάρχει η κατάληλη αφομίωσή της απο το κατάλληλο άτομο.
Η ιδέα ριζώνει πλέον στην ψυχή του ανθρώπου.Οι ρίζες της αφομοιώνουν οτι πιο πολύτιμο για αυτήν απο την προσωπικότητα και τα οράματα και την εσωτερική αναζήτηση του ανθρώπου μέχρι που στο τέλος ανθίζει και παράγει καρπούς.

Η ιδέα για εναν καλύτερο κόσμο, εναν κόσμο οπου δεν θα υπάρχει κακία, δεν θα υπάρχει πόλεμος, δεν θα υπάρχει αδικος θάνατος, αλλά θα υπάρχει πλήρη ισότητα σε κάθε πλάσμα που κατοικεί στο σύμπαν είτε αυτό ειναι ζώο είτε είναι φυτό είτε είναι άϋλο είτε είναι πέτρα με βασανίζει χιλιάδες χρόνια τώρα.

Το να μην φονεύουμε τα ζωντανά είναι μία αρχή, μία φιλοσοφημένη άποψη πάνω στην οποία θα στηριχθούν αλλες φιλοσοφημένες απόψεις για εναν καλύτερο κόσμο.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί χάνω τα λόγια μου.
Εφόσο η άποψη αυτή είναι το ονειρο κάθε ανθρώπου γιατί τουλάχιστον δεν την δέχεται. Δεν είπα να την εφαρμόσει. Γιατί τουλάχιστον δεν συμφωνεί.

Τώρα οι φιλοσοφικολογοτεχνικές εκφράσεις τύπου γιατί κλέβουμε το γάλα απο τα ζώα, αυτό νομίζω οτι δεν εχει να κάνει με το γιατί τα σκοτώνουμε. Αλλο να τους πάρεις το γάλα και αλλο να τα σκοτώσεις.
Ας είμαστε σοβαροί σας παρακαλώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 19:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Καποδίστρια.

Οι άνθρωποι αυτοί δεν είχαν ποτέ την κατάλληλη υποδομή ωστε να δεχθούν την σοφία και τη γνώση. Ετσι λοιπόν επιδίδονται στα χωρατά τους κυνηγώντας αθώα πλάσματα για να φανεί οτι είναι κάποιοι... ίσως και οχι μόνο.

Τι γίνεται ομως με αυτούς που εχουν τη γνώση και τη σοφία.
Για ποιά γνώση και σοφία μιλάμε οταν δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι ήρθαμε να κάνουμε σε αυτόν τον κόσμο.
Είναι σοφία και γνώση το να ψάχνουμε απο που προήλθαμε και ποιοί είναι οι δημιουργοί μας οταν ξέρουμε ποιός είναι ο σκοπός της υπαρξής μας και δεν τον δεχόμαστε????

Αυτούς κατακρίνω που εχουν την δυνατότητα να λένε οτι εχουν τη γνώση και ουσιαστικά να βρίσκονται σε λάθος δρόμο.
Οι αλλοι ... συγχωρούνται γιατί .. δεν ξεύρουν τι κάμνουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 19:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛE ALLZARO

ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΑΡΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΙΣΧΥΕΙ????

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΟΥ ΧΑΛΙΛ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙΣ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...
ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ

ΕΝΑΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΧΑΝΕΙ
ΜΑ ΟΠΟΙΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 19:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΙΣΧΥΕΙ????

Δεν νομίζω να εχω δώσει την αντίθετη άποψη???
Απορώ γιατί ρωτάς??

quote:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΟΥ ΧΑΛΙΛ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙΣ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...

Ο Γκιμπράν εκτός απο φιλόσοφος, ποιητής κα ήτο και μεγάλος επαναστάτης.Πολέμησε για τα ``ανθρώπινα`` δικαιώματα. Τι να απορρίψω λοιπόν. Απλά ο Λιβανέζος ``φίλος μου`` δεν ζεί τώρα. Διαφορετικά θα πολεμούσαμε μαζί για τις ιδέες μου.

quote:
ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΑΡΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...

Δεν είπα το αντίθετο..Ο Γκιμπράν έτρωγε κρέας????

http://www.libertyzone.org/vegan.htm


Μία ερώτηση ryche μόνο μία ερώτηση ...
Aπάντησε στην ερώτησή μου...
Συμφωνείς να σκοτώνουμε τα ζώα ναί ή οχι...???

Μην προσπαθείς να αποδείξεις εάν φοράω δερμάτινα παπούτσια ή να ψάχνεις να βρείς ψεγάδια προσωπικών μου αντιλήψεων.
Τα εχω φάει με το κουτάλι ολα αυτά.


Edited by - allzzaro on 13/10/2003 22:33:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 23:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην προσπαθείς να αποδείξεις εάν φοράω δερμάτινα παπούτσια ή να ψάχνεις να βρείς ψεγάδια προσωπικών μου αντιλήψεων.
Τα εχω φάει με το κουτάλι ολα αυτά.

...................................................................

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑLLZARO!
ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΒΡΩ ΚΑΤΙ...ΜΗ ΜΟΥ ΦΟΡΤΩΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΚΑΤΕΛΗΜΕΝΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΤΕΛΩΣΠΑΝΤΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΜΥΓΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑ ΝΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΟΥ

ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ!!!

ΝΑΙ ΑΝ ΠΕΙΝΑΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ
ΟΧΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ...

ΤΙ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ??
ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!!!

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...

ΕΝΑΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΧΑΝΕΙ
ΜΑ ΟΠΟΙΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 18:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΒΡΩ ΚΑΤΙ...ΜΗ ΜΟΥ ΦΟΡΤΩΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΚΑΤΕΛΗΜΕΝΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΤΕΛΩΣΠΑΝΤΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΜΥΓΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑ ΝΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΟΥ

Χμ... μια μύγα..Μάλιστα.. δεν κατάλαβα αλλά δεν πειράζει.
Εδώ και χρόνια μου φορτώνουν πολλά και διάφορα.
Εχω βαρεθεί να απαντώ στις ιδιες και στις ιδιες ερωτήσεις.
Οταν ανοίγω μία συζήτηση για το θέμα .. ξέρω τι θα μου πούν.
Λές και κάνουν copy - paste. Οι ιδιες ερωτήσεις.
Τέλος πάντων.

quote:
ΝΑΙ ΑΝ ΠΕΙΝΑΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ
ΟΧΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ...
ΤΙ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ??
ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!!!

Η απάντηση σου είναι σοφά μελετημένη δεν μπορώ να μην την δεχθώ.
Ναι λοιπόν απο την στιγμή που μπορούμε να μην τα σκοτώνουμε αφού εχουμε αφθονία τροφής ας μην τα σκοτώνουμε.

Είναι απλό.


Ας πάμε λοιπόν και στο δικό σου τόπικ να δούμε τι μπορούμε να συνεισφέρουμε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 18:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας πάρουμε μια υποθετική περίπτωση.
Δανειζόμαστε ένα κύτταρο απο έναν ταύρο.
Το βάζουμε σε ιστοκαλλιέργεια και σε κάποιο χρονικό διάστημα έχουμε έναν μυικό ιστό κάποιου βάρους.
Εάν χρησιμοποιήσουμε αυτό το κρέας σαν τροφή ποιός απο σας πιστεύει ότι αυτό θα ήταν μη ηθικό και γιατί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 13:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ερώτηση αυτή είναι πολύ σοβαρή steelspring μια και εχει πολλές πιθανότητες να εχουμε στο μέλλον φτηνό βιολογικό κρέας χωρίς σφαγές.

Ηδη τα κοτόπουλα που εκτρέφουν δεν εχουν ζωή επάνω τους.
Απο την στιγμή που βγαίνουν απο το αυγό τρώνε ακαταπαύστα ενώ είναι τελείως ακίνητα και κάτω απο ειδικές λάμπες ωστε να μην κοιμούνται παχαίνουν για 30 ημέρες. Αν δεν σφαχτούν σε 30 ημέρες θα πεθάνουν απο υπερσιτισμό ή απο τις υπερβολικές ορμόνες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 04:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά λές αυτοί που τρώνε κροκόδειλο να το κάνουν γιατί φοβούνται τις ορμόνες των κοτόπουλων;
Δέν το αποκλείω παντως..........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2003, 20:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάνω μια αφελή ερώτηση;

Κυνόδοντες γιατί έχουμε;

(όχι για να τρώμε ραδίκια πάντως….)

Όσο δικαίωμα έχει το κατσικάκι και το γουρουνάκι για ζωή, άλλο τόσο έχει η καρύδα και το ψαράκι.
Δηλαδή να μην τρώμε τίποτα. ε………μου ακούγεται κάπως….

Αυτό όσον αφορά το ερώτημα για το αν πρέπει να τρώμε κρέας η όχι.

Όλα με μέτρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2003, 20:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ φίλε ΕΧΕΒΡΟΤΕ. Στις 11 σελίδες αυτού το τόπικ εχουμε εκφράσει τις αποψεις μας για τους κυνόδοντες.

Παρόλα αυτά το να μην τρώμε τα ζώα δεν εχει μόνο φιλοζωική άποψη αλλά και φιλοσοφική. Το οτι εχουμε κυνόδοντες δεν συμβαδίζει και με την ανθρωπιστική μας πλευρά.
Το οτι εχουμε ενα τσεκούρι δεν σημαίνει οτι μπορεί να κόβουμε δένδρα.
Το οτι εχουμε τη φωτιά δεν σημαίνει οτι πρέπει να καίμε τα πάντα.
Μπορεί λοιπόν να έχουμε κυνόδοντες αλλά δές το και αλλοιώς.

Σε ευχαριστώ που ξαναέβγαλες στην επιφάνεια αυτό το τόπικ.
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon777
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 17:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H DIKH MOY STASH APENANTH STO 8EMA TWRA PIA EINAI NA MHN TROW KANENOS EIDOS KREAS GALAKTOS "MWRO DILADI" KANENA FYTOFAGO ZWO KAI NA TRWW MONO XOIRINO SPANIA KAI PANTA ME4 PROSEUXH KAI EYXARISTISIA SAYTO TO PLASMA POY MOU DINEI THN SARKA TOY GIA NA TRAFW.ME EXEI PLYGWSEI BA8IA H EGWKENTRIKH FYSH MOY KAI H KATANALWSH KREATOS APLA GIA IDWNH. KALES GIORTES


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 13:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο χέρι σου είναι dragon να αποδείξεις οτι είσαι άνθρωπος.. και οχι να έχεις ζωώδη ενστικτα..
Είναι μία καλή αρχή... Μπράβο σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 18:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.Πιστευω οτι οποιος δεν ειναι φυτοφαγος δεν μπορει να
θεωρηθει φιλοζωος ακομα και αν ισχυριζεται οτι αγαπαει τα ζωα και δεν μπορει ο ιδιος να πειραξει ενα ζωο.Διοτι και εγω που τρωω κρεας (σπανια βεβαια) και ψαρια δεν μπορω
να αποκαλω τον εαυτο μου φιλοζωο,παρολο που αμα δω ενα αρνακι θα το χαιδευα και θα το φροντιζα.Ωστοσο γνωριζουμε εμεις που τρωμε κρεας οτι καποιος το εχει σφαξει και δεν λυπομαστε.Αν ομως δουμε καποιον στο
δρομο να χτυπαει ενα αρνακι ή ενα λαγο μπορει και να τσαντιστουμε.
Ειμαι εγω και πολλοι αλλοι κρεατοφαγοι φιλοι ορισμενων ζωων αλλα οχι
φιλοζωοι.Φιλοζωος σημαινει αγαπας ολα τα ζωα και δεν τρως κανενα.

Ομως ειναι αναγκαιο φιλε ALLZARO να τρωμε ορισμενα ειδη τροφων οπως
ψαρια,κοκινο κρεας και χοιρινο με μετρο διοτι η ελλειψη τους ειναι
επικινδυνο για την υγεια μας,αυτο δεν το λεω εγω,το επιβεβαιωνουν
οι Γιατροι.Δυστυχως δεν γινεται να τρωει ο ανθρωπος μονο προιοντα
μη ζωικα.Ειδικα τα ψαρια φιλε μου περιεχουν βιταμινες και ασβεστιο
που δυστυχως δεν αναπληρωνεται απο αλλες τροφες.


Ειναι αληθεια ομως οτι υπαρχει η αλαζονικη αντιληψη οτι ο ανθρωπος
ειναι το ανωτερο πλασμα στην Γη.Δεν ειναι τυχαιο οτι ολες οι θρησκειες ειναι ανθρωποκεντρικες.Οι περισοτεροι νομιζουν οτι ολα
γινονται για τον ανθρωπο και οτι ο καθε παραδεισος προοριζεται
για αυτον.Εγω πιστευω οτι και ο ανθρωπος ειναι ενα ειδος ζωου,αλλα
το πιο αιμοσταγες.Πιστευω οτι ο ανθρωπος ειναι προιον εξελιξης
και τα ζωα και ο ανθρωπος εχουν ισως εναν κοινο προγονο.Οπως
λοιπον τα ζωα εχουν αναγκη για να επιβιωσουν να τρωνε αλλα ζωα
ετσι και εμεις που ειμαστε το πιο εξελιγμενο ζωο εχουμε αναγκη
την ζωικη τροφη με μετρο.Δυστυχως ο ανθρωπος ειναι ζωο που δεν σκοτωνει μονο για να επιβιωσει αλλα και για ανυπαρκτες αιτιες.

Τελος θελω να τονισω οτι η τροφη η ζωικη δεν ειναι απολαυση,ειναι
αναγκη.

Edited by - VIKING on 29/12/2003 18:11:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 18:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε viking.

Οι περισσότεροι φιλόζωοι τρώνε κρέας αλλά είναι φιλόζωοι.
Οι περισσότεροι φυσιολάτρες ζούν στις παρυφές των βουνών καταπατώντας τα δάση.

Τώρα λές οτι είναι ανάγκη να τρώγουμε κρέας το συνιστούν οι γιατροί.
Δηλαδή επειδή πρέπει να τρώμε κρέας και επειδή το συνιστούν οι γιατροί πρέπει να τρώμε κρέας.
Ολα τα σαμπουάν και ολα τα καλλυντικά καθώς και πλήθος φαρμάκων περιέχουν ζωικές ορμόνες. Ολα αυτά λοιπόν τα συνιστούν οι ειδικοί.
Οντως ο άνθρωπος για να μπορέσει να ζήσει περισσότερα και καλύτερα χρόνια πρέπει να πεθάνουν ζωντανοί οργανισμοί.

Ανέφερες περί ανωτερότητας του ανθρωπίνου γένους.
Μα είναι ανώτερος ο άνθρωπος.Απο την στιγμή που μπορεί να συλλάβει την ιδέα του καλού και του κακού.
Αν σε ενα λιοντάρι προσπαθήσεις να το πείσεις να μην τρώει κρέας δεν θα καταλάβει.Και αν καταλάβει θα πεθάνει απο την πείνα.
Αντίθετα ο άνθρωπος μπορεί να το καταλάβει και να τραφεί με αλλη τροφή χωρίς να στερεί νοήμονες ζωές.
Εδώ παρουσιάζεται το μεγάλο σφάλμα , οτι ενώ μπορεί ξεχωρίσει το καλό με το κακό προσπαθεί να πείσει οχι μόνο τον εαυτό του αλλά και τους γύρω του με προσχήματα, οτι κάνει το σωστό γιατί αυτό είναι σωστό για τον εαυτό του , ενώ στην πραγματικότητα στο βάθος της ψυχής του γνωρίζει πολύ καλά τί κάνει, λέει ψέματα στον εαυτό του.
Προσπαθεί να τον πείσει οτι είναι ανάγκη να το κάνει για να του προσφέρει οτι πιό πολυτιμότερο υπάρχει, ή οτι είναι ανάγκη, χωρίς αυτό δεν ζούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 02:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ φίλε viking.

Τώρα λές οτι είναι ανάγκη να τρώγουμε κρέας το συνιστούν οι γιατροί.
Δηλαδή επειδή πρέπει να τρώμε κρέας και επειδή το συνιστούν οι γιατροί πρέπει να τρώμε κρέας.
Ολα τα σαμπουάν και ολα τα καλλυντικά καθώς και πλήθος φαρμάκων περιέχουν ζωικές ορμόνες. Ολα αυτά λοιπόν τα συνιστούν οι ειδικοί.
Οντως ο άνθρωπος για να μπορέσει να ζήσει περισσότερα και καλύτερα χρόνια πρέπει να πεθάνουν ζωντανοί οργανισμοί.



Γεια σου και παλι φιλε μου ALLZARO.Καταρχην θα συμφωνησω με καποιον που ανεφερε οτι το πρόβλημα είναι οτι σκοτώνουμε και τρώμε πολύ περισσότερα απ' όσα χρειάζονται για την επιβίωση μας.Εδω υπαρχουν
ανθρωποι που σκοτωνουν τα ζωακια για μια γουνα.Αυτο για μενα λεγεται
απληστια.Διοτι η φυση παρεχει την αναγκαια τροφη ζωικη και μη,
για να επιβιωσει ο καθε ζωντανος οργανισμος αναμεσα σε αυτα και ο
ανθρωπος και αντι εμεις να ευχαριστουμε την φυση που μας παρεχει την τροφη,εμεις σκοτωνουμε για γουνες και για να φτιαξουμε κοσμηματα.Το να τρωμε τα ζωα ειναι αδικο μεν,αναγκαιο δε.

quote:
ΤΟΥΣ ΣΤΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ
Και οχι μόνο στερούμε το δικαίωμα να ζήσουν μόλις γεννιούνται.
Θα μου πείτε πάλι τι λές ρε φίλε είναι το φαί μας.
Ολα τα ζώα τρώνε το ενα το αλλο.
Και σας απαντώ .... Εμείς είμαστε ζώα?
ΟΧΙ .


Ξερεις φιλε ισως εχεις δικιο,αλλα εχεις σκεφτει ποτε οτι η ζωη ειναι
αδικη και η φυση ακομα.Υπαρχει αδικια.Εχεις σκεφτει ποτε γιατι το λονταρι να τρωει το ελαφι.Νομιζεις οτι το ελαφι δεν υποφερει οταν
πεφτει θυμα λονταριων και δεν εχει σημασια το οτι το λονταρι δεν εχει
μυαλο να σκεφτει,το ζωο υποφερει.Αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι οπως υπαρχει
αδικια στην ανθρωπινη κοινωνια ετσι υπαρχει και στην ζουγκλα και
προσεξε δεν εννοω να "αντιγραφουμε" αυτα που γινονται στην ζουγκλα.

Δυστυχως στην ζωη δεν κανουμε κατι παντα επειδη το θελουμε αλλα
επειδη ειναι αναγκαιο.Εσυ λες πραγματα που φαινονται δικαια και σωστα
αλλα για το Συμπαν και την φυση τα παντα ειναι ρυθμισμενα με ενα τροπο που δεν μπορουμε να κατανοησουμε εσυ και εγω.Ναι θεωρω αδικο να τρωμε τα ζωα οπως αδικο θεωρω και τα λονταρια να τρωνε τα ελαφια.
Εχεις σκεφτει ποτε οτι θα μπορουσε η φυση,το συμπαν ή ο Θεος,πες το οπως θες,
να τα ειχε ρυθμισει ετσι ωστε να μην ειναι αναγκαιο το καθε ζωο να τρωει το αλλο οπως και ο ανθρωπος να μην χρειαζεται να τρωει τα ζωα και ψαρια;
Πολλα πραγματα στην ζωη ειναι ρυθμισμενα που εμεις με το δικο μας
μυαλο τα βλεπουμε αδικα,παραλογα και δεν βρισκουμε λογικη εξηγηση αλλα για το συμπαν ισως ειναι δικαια.Χιλιαδες πραγματα στην ζωη μου φαινονται αδικα.
Γινονται σεισμοι,υπαρχουν αρρωστιες,ορισμενα ζωα υποφερουν διοτι
γινονται τροφη.

Φιλε εγω δεν μπορω να διαφωνησω μαζι σου οσο και να σου φαινεται περιεργο.

Edited by - VIKING on 31/12/2003 02:52:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 13:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε εγω δεν μπορω να διαφωνησω μαζι σου οσο και να σου φαινεται περιεργο.

Δεν θα σε κατακρίνω αν διαφωνήσεις. Κάθε αλλο.

quote:
Εχεις σκεφτει ποτε οτι θα μπορουσε η φυση,το συμπαν ή ο Θεος,πες το οπως θες,
να τα ειχε ρυθμισει ετσι ωστε να μην ειναι αναγκαιο το καθε ζωο να τρωει το αλλο οπως και ο ανθρωπος να μην χρειαζεται να τρωει τα ζωα και ψαρια;

Χμ... Καλέ μου φίλε σκοπός του Δημιουργού είναι τα πάντα να είναι αρμονικά. Αυτό πρέπει να είναι και το Θέλημα Του. Φαίνεται ομως οτι ο Πανάγαθος είναι πραγματικά Πανάγαθος αφού δεν τα κατάφερε. Ετσι υπέκυψε.
Πώς αλλοιώς θα μπορούσε να εξηγηθεί οτι στον πρότυπο παράδεισο ζούσαν ολοι αρμονικά το ενα ζώο δεν έτρωγε το αλλο και οτι σε ολα τα πλάσματα του παραδείσου δόθηκε εντολή να τρώγουν μόνον κάτι συγκεκριμένο. Σε αντίθεση αργότερα να δοθεί η εντελώς ασαφής εντολή να μην τρώγουν αίμα και εννοείται να τρώγουν σάρκα.
Φαίνεται οτι κάτι δεν κατάφερε εκεί.
Κάτι πήγε να γίνει. Γιά φαντάσου ενας μικρός τέλειος κόσμος.
Οχι απλά απέτυχε αλλά απέτυχε παταγωδώς.
Εκανε λάθος λοιπόν ο Δημιουργός??
Για να γραφούν τέτοια πράγματα στη Βίβλο κάποια σημασία θα είχαν.

Για φαντάσου λοιπόν viking ενας τέλειος κόσμος χωρίς ψέμα, χωρίς θάνατο χωρίς κακία .. είναι δυνατόν να υπάρξει ένας τέλειος κόσμος....
ΟΧΙ .. δεν μπόρεί να υπάρξει..
Φαίνεται αυτό το κατάλαβε και ο Δημιουργός .. και η Φύση .. οι πάντες...
Για αυτό λοιπόν το ενα ζώο τρώει το αλλο και γιαυτό ο άνθρωπος δεν μπορεί να είναι τέλειος...

Για να φθάσει λοιπόν στην τελειότητα ο άνθρωπος πρέπει να βλάψει το εαυτό του...?? Δεν ακούγεται λογικό αυτό??
Τι σημασία εχει να ζήσεις 1.000 χρόνια?? ενα βάρος στη φύση θα είσαι αν δεν προσφέρεις κάτι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κανένας
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 14:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κανένας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη χρονια σε ολους!!!
Γιατι βασανιζετε το μυαλουδακι σας με απλα θεματά??
Φυσικα και πρεπει να τα τρωμε!!Ειναι νομος της φυσης, αλυσιδα της ζωης!!
Ταυτοχρονα ομως πρεπει να τα σεβομαστε, πρεπει να μαθουμε να σεβομαστε αυτο που πεθαινει για να μας δωσει ζωη.
Η υπερκαταναλωση , η απληστια και ο βασανισμος πρεπει να απαγορευτουν, και φυσικα οχι με νομους αλλα μα σωστη παιδεια!
Ειναι απλα τα πραγματα φιλοι μου, περνεις αυτο που χρειαζεσε τιποτα παραπανω!!!
Εχει φροντισει η ιδια η φυση για μας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 15:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου και καλή χρονιά.

quote:
Γιατι βασανιζετε το μυαλουδακι σας με απλα θεματά??

Απλά θέματα????

quote:
Φυσικα και πρεπει να τα τρωμε!!

Και γιατί φυσικά να μην πρέπει να τα τρώμε????

quote:
Ταυτοχρονα ομως πρεπει να τα σεβομαστε,

Η τα τρώμε ή δεν τα τρώμε.. Απο τη στιγμή που τα τρώμε πως θα τα σεβαστούμε.... Θα τα σφάξουμε με σεβασμό???
Εχεις προσπαθήσει ποτέ να σφάξεις ταύρο ??? Τι θα του πείς να σε σφάξω με σεβασμό??? ή να σεβαστούμε τα κοτόπουλα που κοιτάμε μόνο την τιμή τους και στην προσπάθεια τους οι εκτροφείς τα σφάζουν σε 30 ημέρες για ποιό σεβασμό λοιπόν μιλάμε???

quote:
Ειναι απλα τα πραγματα φιλοι μου, περνεις αυτο που χρειαζεσε τιποτα παραπανω!!!

Φίλε κανένας , δεν είναι απλά τα πράγματα είναι πολύπλοκα. Στην προσπάθεια τους οι άνθρωποι να κερδίσουν χρήμα εκμεταλλεύοντας την γαστρονομική συνήθεια των ανθρώπων κατασφάζουν υπεράριθμα ζώα.
Οπότε σε ποιόν να πείς φτάνει μην σφάζεις αλλο. Είναι δυνατόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κανένας
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 18:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κανένας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Allzzaro οφειλω να παραδεχτω οτι οι προθεσεις σου ειναι καλες αλλα καλο θα ηταν να μαθεις να διαβαζεις και να απαντας ολοκληρωμενα σε ενα κειμενο και οχι αποσπασματικα. Μη στεκεσαι σε καποιες προτασεις που σε ενοχλουν. Τα πραγματα δεν ειναι μαυρα ή ασπρα, τα τρωμε ή δεν τα τρωμε!! Βαλε λιγο χρωμα στη ζωη σου!
Διαβασε παλι το κειμενο ..... και τα ξαναλεμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 23:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε allzzaro νομιζω οτι καταλαβα τι θελει να πει ο κανενας...
η υπερκαταναλωση ,η βουλιμια και η ελλειψη συνειδητοποιησης ειναι υβρις..αλλωστε γνωστο το ρητο - παν μετρον αριστον.
ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν ανθρωποι οπως οι αθλητες η οι αρρωστοι που εχουν αναγκη απο αμεση πηγη πρωτεινης...τι θα προτεινες σε αυτους?
εχω δει ανθρωπους να τρωνε κρεας αλλα με πληρη συνειδηση και σε εξαιρετικα περιορισμενη ποσοτητα-οση ειναι περιπου και η αναγκη του ανθρ.οργανισμου-με πολλη εγκρατεια..και εχω δει ανθρωπους να καταναλωνουν απεραντες ποσοτητες φαγητου-πχ σε περιοδους νηστειας- καθαρα σαν κοιλιοδουλοι και να κοιταζουν με λαγνο υφος τα πασης φυσεως κοψιδια..
τοτε σε πληροφορω οτι οι πρωτοι δεν με ενοχλουν καθολου..ισα-ισα μου διδασκουν την εγκρατεια και το σεβασμο σε αυτο που θυσιαστηκε για να δωσει ζωη και αιμα στο σωμα μου..το σεβομαι το ευχαριστω και κυριως φειδομαι οσο γινεται της καταναλωσης του εως του σημειου που αισθανομαι να μου ειναι απολυτως απαραιτητο...
αυτα τουλαχιστον πιστευω εγω και προσπαθω να τηρω στην διατροφη μου..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 19:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλοί μου φίλοι kanenas και golden ariande...
Κατ αρχήν Καλή σας Χρονιά και Χρόνια Πολλά.

Συμπαθάτε με αν δείχνω υπερβολικός.
Τα ιδια ερωτήματα τα εχω απαντήσει τόσες και τόσες φορές σε αυτό το τόπικ και θα συνεχίζω να απαντώ στα ιδια ερωτήματα που διαφέρουν ελάχιστα μεταξύ τους.
Εκτός αυτού βέβαια το θέμα να μην τρώμε τα ζώα με απασχολεί 40 χρόνια και βάλε... Καταλαβαίνεται λοιπόν οτι είμαι απο τους πλέον παλιούς του θέματος...


Ακούστε λοιπόν.. Το να τρώει κανείς κρέας υπέρμετρα ή να τρώει με μέτρο ή να τρώει ελάχιστα για μένα είναι το ιδιο και το αυτό.
Φυσικά το πως τρώει εχει να κάνει με την υγεία του και με την βουλιμία του.
Το να τρώει λοιπόν κρέας αφήνει να εννοηθεί οτι πρέπει να σφάζονται ζώα. Το αν σφαγούν λίγα οι περισσότερα δεν λέει τίποτα. Σημασία εχει να μην στερείται το δικαίωμα της ζωής κανένα ζωντανό.

Εγώ σας μιλώ για μία φιλοσοφημένη αρχή. Μία αρχή που μόνο ο άνθρωπος
μπορεί να την πραγματοποιήσει. Μόνον ο άνθρωπος μπορεί να καταλάβει, μπορεί να συνειδητοποιήσει οτι το να τρώει κρέας σημαίνει το θάνατο του ζώου.
Γνωρίζω πολύ καλά οτι για να γίνει κάτι τέτοιο επεμβαίνουμε αρνητικά
στούς νόμους της φύσης.

Δεν προσπαθώ να σας πείσω να μην τρώτε κρέας.
Προσπαθώ να σας πείσω να μην θανατώνουμε ζώα.

Ξέρω ακούγεται οξύμωρο και είναι οξύμωρο..

Κατά την πολυετή μου ομως πείρα πάνω στο θέμα αυτό βλέπω οτι οταν λέω σε κάποιον να μην τρώει κρέας μου αντιδρά έντονα λές και οτι αυτό προσπαθώ να του το επιβάλλω.

Απλά και με λίγα λόγια λέω οτι πως μπορούμε να στερήσουμε σε ενα πλάσμα τη δυνατότητα να ζήσει αυτά τα λίγα χρόνια.
Πως μπορούμε να του στερήσουμε το δικαίωμα της ζωής απλά για να το φάμε.

Φιλικά
allzzaro

Edited by - allzzaro on 02/01/2004 19:14:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 19:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν ανθρωποι οπως οι αθλητες η οι αρρωστοι που εχουν αναγκη απο αμεση πηγη πρωτεινης...τι θα προτεινες σε αυτους?


Φίλε ή φίλη golden_ ariadne.

Είμαι αθλητής .. αθλούμαι με τον ιδιο ρυθμό πολλάαααααα χρόνια τώρα

Προσωπικά .. θέμα πρωτείνης δεν είχα ποτέ.
Βέβαια το κρέας είναι μία νόστιμή και εύκολη λύση αλλά εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ οτι είναι πολύτιμο σε εναν αθλητή.
Εχω αναφερει προηγούμενα τους τρόπους που παίρνω την πρωτείνη μου και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό...Τόσο μεγάλο που περισσεύει ...
Το μόνο πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι οτι ορισμένοι δεν εχουν δοκιμάσει ποτέ γαλακτοκομικά προιόντα και δεν λένε οτι τους ενοχλούν.
Οταν απο μικρός κάποιος δεν εχει δοκιμάσει στη ζωή του γάλα, τυριά, γιαούρτι, αυγά και τρώει σχεδόν αποκλειστικά κρέας λογικό είναι να μην μπορεί να το προσθέσει στη διατροφή του αργότερα.
Ετσι λοιπόν το κρέας είναι η κύρια πηγή τροφής του.

Οσο για τα αρρωστα άτομα... Εγώ δεν εχω αρρωστήσει ποτέ μου χωρίς να θέλω να σας κάνω τον πονηρό ειλικρινά και παρόλες τις αντίξοες συνθήκες της ζωής μου δεν εχω αρρωστήσει ποτέ μου.
Τώρα αν κάποιος είναι αρρωστος και το κρέας τον κάνει καλά ....
Τι να πώ φίλοι μου... η απόφαση είναι δική του..

Για το θέμα της διατροφής πάντα μα πάντα στη διάθεσή σας.

Φιλικά
allzzaro

Edited by - allzzaro on 02/01/2004 23:27:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κανένας
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 21:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κανένας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψαρι να τρωμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 00:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε allzzaro, διαβάζω με ενδιαφέρον το θέμα συζήτησης που έχεις ανοίξει εδώ και καιρό και παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις απόψεις που παραθέτεις όπως και των υπόλοιπων αξιόλογων συνομιλητών.

Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση σε σένα -παρακαλώ χωρίς να με παραξηγήσεις- είναι οτι υποστηρίζεις με σθένος την μη βρώση κρέατος παραθέτοντας αποκλειστικά και μόνο τα ηθικά και φιλοζωικά σου αισθήματα.

Η άποψη μου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα είναι οτι γενικώς η υπερβολή απο τη μία αλλα και και η στείρα άρνηση απο την άλλη πάνω σε οποιοδήποτε θέμα γενικώς βλάπτει.

Τι θέλω να πώ με αυτό. Βλέποντας το θέμα απο διατροφολογική άποψη το σίγουρο είναι πως η ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ κρέατος βλάπτει.
Απο εκεί και πέρα όμως υπάρχει όμως και η διατροφική αλυσίδα. Όπως και να το κάνουμε είτε μας αρέσει είτε όχι, ο άνθρωπος είναι σαρκοφάγο όν. Δυστυχώς δεν μπορεί να φωτοσυνθέσει για να ζήσει. Χρειάζεται λοιπόν για την σωστή και πλήρη διατρόφή του να λαμβάνει και ζωικές πρωτείνες (εκτός απο τις φυτικές) και λιπαρά και βιταμίνες του συμπλέγματος Β και.. και..και... τα οποία μπορεί να προσλάβει ΚΥΡΙΩΣ μέσα απο το κρέας.

Χωρίς να με παρεξηγήσεις λοιπόν πιστέυω οτι δεν είναι κακό πράγμα η κατανάλωση κρέατος. Όπως κακό δεν είναι και η κατανάλωση ψαριών, χορταρικών, ζαρζαβατικών και άλλων στοιχείων της τροφικής αλυσίδας. Πάντα όμως με μέτρο.

Αν βλέπαμε την ζωή πάντα απο την συναισθηματική της πλευρά θα μπορούσαμε να απαριθμήσουμε άπειρες φαινομενικά αθώες συνήθειες, οι οποίες στην πραγματικότητα μόνο αθώες δέν είναι. Θα μπρούσαμε επι παραδείγματος χάρη να πούμε οτι και το γραφείο πάνω στο οποίο κάθεσαι και γράφεις τις απόψεις σου περι φιλοζωίας είναι απο ξύλο και για να φτιαχτεί αυτό στέρησαν την ζωή απο ένα δέντρο και κατ επέκταση κομμάτι απο το οξυγόνο του πλανήτη.
Όπως εύστοχα είπε με δόση χιούμορ και ο kanenas, ψάρι κάνει να τρώμε ?? Αν ναι τότε εκεί δεν ισχύουν τα φιλοχωικά μας αισθήματα ??

Υ.Γ. Οι απόψεις μου πάντα φιλικά και χωρίς διάθεση παρεξήγησης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 11:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ φίλε stayros h

Φυσικά και δεν σε παρεξηγώ. Εξάλλου οι αντιλήψεις σου περί βρώση κρέατος ταιριάζουν με το 99,9% των Ελλήνων.

Φίλοι μου ο άνθρωπος εδω και χιλιάδες χρόνια χρησιμοποιεί την κατανάλωση κρέατος για να μπορέσει να ζήσει. Η αλήθεια είναι οτι χωρίς την κατανάλωση αυτή δεν θα μπορούσε να ζήσει τα προιστορικά χρόνια.

Ο φόνος του ζώου τον είχε προβληματίσει αρκετά την εποχή εκείνη. Η θέα του αίματος του προκαλούσε συναισθήματα που δεν μπορούσε να τα εξηγήσει. Η συγνώμη που ζητούσε απο το θύμα του γιατί του στέρησε τη ζωή, το αποδεικνύει. Ηταν ανάγκη ομως να το κάνει για να πάρει το κρέας του , το δέρμα του, τα κέρατα του , τα νύχια του, το λίπος του , τα κόκαλά του....

Φαίνεται λοιπόν οτι ο προιστορικός άνθρωπος γνώριζε πολύ καλά το καλό με το κακό. Ηξερε οτι αυτό που κάνει είναι κακό. Ο ιδιος τότε επεφτε θύμα αλλων αγρίων ζώων οπου τον κατασπάραζαν. Φαίνεται οτι το γεγονός αυτό τον προβλημάτισε αρκετά ωστε να συνειδητοποιήσει .... το γιατί θα πρέπει να αφαιρεθεί το δικαίωμα της ζωής σε κάποιον ωστε να γίνει τροφή.

Αν λοιπόν βρισκόταν κάποιος να του εξηγήσει οτι θα του δώσει ενα πρόγραμμα διατροφής που θα του δίνει την πρωτείνη του, τα αμινοξέα του, τα λιπαρά του, την βιταμίνες του, την ένδυσή του, δεν θα εφτανε στο σημείο να στερεί σε ενα ζωντανό την δυνατότητα να ζήσει.

Δεν νομίζω προσωπικά οτι υπάρχει ΑΝΘΡΩΠΟΣ που να υποστηρίζει οτι κάθε πλάσμα στον πλανήτη αυτό δεν εχει το δικαίωμα της ζωής.

Ας επικεντρωθούμε λοιπόν σε αυτό και ας μην το μπερδεύουμε με τις γαστρονομικές μας συνήθειες.
Διαβάζοντας τη Βίβλο οι ρίζες της οποίας δεν εχουν μόνο εβραική καταγωγή μιας και η εννοιά της βασίζεται στην κτίση του κόσμου και εκεί Εβραίοι δεν υπήρχαν ακομα. Και εκεί λοιπόν το θέμα της ειρηνικής διαβίωσης καθώς το δικαίωμα της ζωής σε κάθε ζωντανό πλάσμα κατέχει την πρώτη θέση. Παρά την διαστρέβλωση της άποψης αυτής σε αλλα κεφάλαια οπου μπερδεύεται αφήνει αιχμές ... Αιχμές σοβαρές που πρέπει να αναρωτηθεί ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Να αναρωτηθεί, οτι ο πρότυπος κόσμος του παραδείσου οπου τα πάντα ετρέφοντο χωρίς στερείται το δικαίωμα της ζωής είναι το κύριο μέλημα του Δημιουργού , ΑΝΘΡΩΠΟΥ , απεικονίζει δε εναν μελλοντικό κόσμο οπου ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ διαθέτει τη Σοφία, τη Γνώση ωστε να εφαρμόσει τους κανονες αυτούς.

Δεν ξέρω αν καταλάβατε οτι οι κανόνες αυτοί θα αποτελέσουν την αρχή της δημιουργίας ενός κόσμου που θα αγγίζει τα ορια της τελειότητας οχι μόνο σε σχέση ΑΝΘΡΩΠΟΥ-Ζώου αλλά σε σχέση ΑΝΘΡΩΠΟΥ-ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

Για αυτό σας παρακαλώ μην μου μπερδεύεται την διατροφική αλυσίδα. Η διατροφική αλυσίδα αφορά τη σχέση των ζώων με τα ζώα. Δεν αφορά τον άνθρωπο. Ο ανθρωπος την χρησιμοποείσαι στο παρελθόν, συνειδητά λανθασμένα, οχι μόνο στη σχέση του με τα ζώα αλλά και στην σχέση του με τους ανθρώπους οπου στην αρχή τους έτρωγε και αργότερα τους έκανε σκλάβους.

Οφείλω να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον που δείχνετε. Πιστευω να ειμαι ιδιαίτερα αντιληπτός μεσα σε αυτόν τον φιλοσοφημένο χώρο.
Πάντα φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 11:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψαρι να τρωμε;

Aγαπητέ φίλε ΚΑΝΕΝΑΣ.

Το τι πρέπει να τρώς το καθορίζουν οι νόμοι. Μπορείς να φάς οτι θέλεις εκτός απο άνθρωπο.

Εξάλλου γιατί ρωτάς εμένα.. Τον εαυτό σου πρέπει να ρωτήσεις.

Σας χαιρετώ
ο φίλος σας
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 21:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ επανερχόμενος , και καλή συνέχεια να έχουμε.

Θα κάνω μιά μικρή υπόθεση για να αγγίξω μια άλλη πλευρά του ζητή ματος.
Ας πούμε ότι ο φόνος ενός ζώου αποτελεί έγκλημα απο την πλευρά ότι τα ζώα έχουν ψυχή.
Εγώ εγκληματώ όταν μπαίνω στο μηχανισμό Φόνου/επεξεργασίας/πώλησης/κατανάλωσης προιόντων αυτού του φόνου εμψύχων όντων.

Τα σαρκοφάγα ζώα (λύκοι , τίγρεις , κλπ) που είναι αδύνατον να επιζήσουν αλλοιώς , είναι αμαρτωλά; Διαπράττουν έγκλημα; είναι το "λάθος" της φύσης, ή είναι ένα μέρος της ηθικής της ίδιας της φύσης;
Υποθέτοντας ότι ο άνθρωπος είναι τμήμα της φύσης στα θέματα της διατροφής τουλάχιστον, υπάγεται στην ίδια ηθική με τα σαρκοφάγα και είναι ένοχος όσο και αυτά.

Συνεχίζω με διαφορετική σκοπιά.

Στην φύση συμβαίνει η εξέλιξη των ειδών.
Ο άνθρωπος είναι η εξέλιξη κάποιου πιθήκου.
Πιθανότατα΄το πρόβατο μετά απο εκατομμύρια χρόνια να έχει μια εξέλιξη ανάλογη με αυτή του ανθρώπου.
Άρα στο πρόβατο που εγώ τρώω σήμερα πρέπει να βλέπω έναν μελλοντικό άνθρωπο , και αναδρομικά εγκληματώ κατα μιας μέλλουσας ανθρωπότητας.
Συμπεραίνω λοιόν ότι εγώ και τα σαρκοφάγα όντα είμαστε παράσιτα της φύσης και της εξέλιξης.
Όμως εγώ και αυτά είμαστε μέρος της φύσης.
Είναι δυνατόν η φύση να έκανε τέτοια λάθη; ή μήπως αποτελούμε έναν ξεχωριστό αναγκαίο φυσικό παράγοντα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy