ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 12:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε steelspring χαίρομαι που τα ξαναλέμε.

Να απαντήσω στα ερωτήματα σου , ένα, ένα.

quote:
Στην φύση συμβαίνει η εξέλιξη των ειδών.
Ο άνθρωπος είναι η εξέλιξη κάποιου πιθήκου.

Αυτό φυσικά δεν είναι αποδεδειγμένο. Ο homo sapiens δεν ήταν πίθηκος.
Εμφανίστηκε ξαφνικά απο του πουθενά πρίν 30.000 χρόνια.
Εμφανίστηκε ξαφνικά ενώ υπήρχε ακόμα ο Νεάτερνταλ ο οποίος δεν του έμοιαζε πουθενά. Ανάμεσα στον ανθρωπο του Νεάτερνταλ και τον sapiens
δεν υπάρχουν μεταβατικά στάδια εξέλιξης. Αν υπήρχαν επρεπε κάτι να έχουμε βρεί. Αρα για ποιά εξέλιξη των ειδών μιλάμε??
Ο Homo sapiens εμφανίστηκε ξαφνικά και δεν έχει καμία σχέση με πιθήκους. Ας μήν συγχέουμε λοιπόν το ανθρώπινο γένος με τους πιθήκους.

quote:
Τα σαρκοφάγα ζώα (λύκοι , τίγρεις , κλπ) που είναι αδύνατον να επιζήσουν αλλοιώς , είναι αμαρτωλά;

Αυτά φίλε μου είναι ζώα. Χωρίς νοημοσύνη.
Γιά ποιά αμαρτία μιλάμε οταν δεν υπάρχει νοημοσύνη???
Ετσι φτιάχτηκαν ετσι συνεχίζουν να ζούν. Δεν εχουν τη δυνατότητα να αλλάξουν. Γιαυτό και ονομάζονται ζώα.
Εδώ ο άνθρωπος που δεν είναι ζώο και είναι το ανώτερο νοήμων πλάσμα του πλανήτη δεν μπορεί να ξεχωρίσει οτι αυτό που κάνει είναι ``κακό``
οτι αυτό που κάνει είναι ``αμαρτία``.
΄
Εχω προαναφέρει οτι ο άνθρωπος κατά την πρωτόγονη στο παρελθόν ζωή του ειδικά στη νεολιθική εποχή είχε την ανάγκη να σκοτώσει για να ζήσει.
Αυτό τον έφερε αντιμέτωπο με τη συνείδησή του αλλά υπερίσχυσε η επιβίωσή του.

Σήμερα ο άνθρωπος μπορεί να σκεφθεί σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ οτι δεν είναι ζώο.
Εχει νοημοσύνη. Μπορεί να ζήσει χωρίς να αφαιρεί ζωές.

Και το σημαντικότερο είναι οτι επειδή κατέχει τη Γνώση μπορεί να ξεχωρίσει το καλό με το κακό. Οπότε φέρει και την ευθύνη των πράξεων του.

quote:
Είναι δυνατόν η φύση να έκανε τέτοια λάθη; ή μήπως αποτελούμε έναν ξεχωριστό αναγκαίο φυσικό παράγοντα;

Λάθη?? Ισως.. Πλάσματα που δεν μπορούσαν να επιβιώσουν στον πλανήτη που εξαφανίστηκαν...Κομήτες που μπορεί ανά πάσα στιγμή να καταστρέψουν ΙΣΩΣ λέω ΙΣΩΣ το μοναδικό πλανήτη με νοήμονα ζωή του σύμπαντος.
Γιατί οχι. Ολοι μπορούν να κάνουν λάθη.

Αλλά το να στερείς το δικαίωμα της ζωής δεν είναι απλά λάθος. Είναι έγκλημα. Ειδικά οταν γνωρίζεις το λάθος και το διαπράττεις επανελειμένα.

allzzaro

Edited by - allzzaro on 10/01/2004 12:16:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 18:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σήμερα ο άνθρωπος μπορεί να σκεφθεί σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ οτι δεν είναι ζώο.
Εχει νοημοσύνη. Μπορεί να ζήσει χωρίς να αφαιρεί ζωές.

Αυτό και μόνο μου αρκεί σαν απάντηση αγαπητέ Allzarro.(άλλο αν συμφωνώ)

Aς μου επιτραπεί όμως να κάνω και μια παρατήρηση.
Χαίρομαι πραγματικά όταν συναντώ απαντήσεις αναλυτικές , επεξηγηματικές , που αποδεικνύει το ότι ο συγγραφέας είναι σκεπτόμενος
, και ξέρει να αναπτύσσει το σκεπτικό του, αλλά και ότι έχει το θάρρος να το εκθέτει δημόσια.
Έχουμε πήξει εδω μέσα απο δήθεν απαντησούλες , 1-2 γραμμές μια εξυπναδούλα αμφιβόλου ποιότητας, και το χειρότερο , αυτοί που γράφουν έτσι να έχουν την εντύπωση ότι κάνουν κάτι σημαντικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 12:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ steelspring.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Γνωρίζω οτι οι παρατηρήσεις σου σε ολα τόπικ εχουν βάθος και σοβαρότητα.
Οι παρατηρήσεις σου λοιπόν μου δίνουν την έμπνευση να εκφράσω την ιδεολογία μου, την οποία δεν μπορώ να διατυπώσω χωρίς την κατάληλη ερώτηση.

Εχει ανοίξει ενα τόπικ ο φίλος μας ο avatargr στα φορουμ ΠΑΡΑΞΕΝΑ.
Μιλά για την επιθετικότητα ορισμένων ζώων και συγκεκριμένα για πιθήκους οπου επιτίθονται ΄και τρώνε μωρά και παιδιά.
Προσπαθούν να καταλάβουν γιατί ????
Τι γιατί ???
Ζώα είναι .. Εδώ εμείς είμαστε άνθρωποι και τρομάζουμε, δεν δεχόμαστε με κανέναν τρόπο οτι τα ζώα εχουν δικαίωμα να ζήσουν.
Θα καταλάβουν τα ζώα???? ή μήπως καταλαβαίνουν τι κάνουν και δεν το εχουμε πάρει χαμπάρι....??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 21:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά μετά τις τελευταίες εξεξίξεις απο τις μεταδοτικές ασθένειες που μεταφέρονται μέσω του κρέατος βλέπω οτι πολλοί είναι αυτοί που αποφεύγουν να τρώνε κρέας.
Βέβαια δεν το πράττουν αυτό ιδεολογικά αλλά καθαρά φιλοτομαριστικά φοβούμενοι μην πάθουν κάτι.
Φαίνεται λοιπόν οτι ολοι αυτοί δεν πτοούνται απο ελλειψη βιταμινών και αμινοξέων και οπωσδήποτε δεν νοιάζονται για τον κύκλο της φυσιολογικής ροής της ζωής.
Αν φίλοι μου αυτό το θέμα πάρει διαστάσεις ... τα ζώα τι θα απογίνουν.?????
Απλά οτι απέγιναν τα άλογα τα οποία προσέφεραν τις υπηρεσίες τους στον άνθρωπο χιλιάδες χρόνια τώρα.

Οσο περνά ο καιρός αρχίζω να αναρωτιέμαι περισσότερο
``να είναι κανείς άνθρωπος ή να μήν είναι``??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 17:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλο Πάσχα σε ολους σας απο εμένα χωρίς εμένα


Ενοψει των εορτών,ενα μήνυμα εκ μέρους των ζώων.

Edited by - allzzaro on 07/04/2004 17:49:45

Edited by - allzzaro on 09/04/2004 11:28:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 19:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι γω πως μπορώ να φάω μετά από τις εικόνες των άμοιρων ζώων στιβαγμένα κακήν κακώς στο δρόμο προς το φριχτότερο θάνατο...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 14:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μην φάς avallon .... να μην φάς... απλά κάτσε και βλέπε πως έχουμε καταντήσει... μία εβδομάδα μόνο νηστεία και πρέπει να φάμε ενα ολόκληρο κατσίκι για να ευχαριστηθούμε.....

Δεν είναι έτσι ... αυτό δεν είναι έθιμο .. ολα αυτά γίνονται για την ``κονόμα`` για να οικονομήσουν ολοι Πάσχα, Χριστούγεννα, Καθ Δευτέρα, Μάσα, Δρόμο, Λεφτά, και τι σημαίνει Καθαρή Δευτέρα .. το γνωρίζει κανείς... τι σημαίνει Πάσχα το γνωρίζουμε...

Το καλύτερο που έχει να κάνεις κανείς είναι πάντως να απέχει απο αυτόν τον ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 22:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αυτά κι αυτά το έχω σιχαθεί το κρέας...
Ενα κομματάκι τόσο δα θα φάω για το καλό...
Σας χαιρετώ φίλοι μου...
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 11:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαλή Ανάσταση AVALLON

Ηθελα ομως να σας θυμίσω το οτι με σουβλίζετε ολόκληρο είναι έθιμο του λαού του Ισραήλ οπου στη γιορτή του Πάσχα έτρωγε άζυμο ψωμί πικρά χόρτα και αρνί χωρίς σπασμένο κόκαλο το οποίο συμβόλιζε την έξοδο τους απο την Αιγυπτο σαν κράτος χωρίς φθορές.
Τώρα εσείς τί δουλειά έχετε με αυτό το έθιμο.

Αντε καλή όρεξη ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2004, 11:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα όλες τις σελίδες και ειλικρινά δεν ξέρω τι να γράψω.
Από τη μία το θεωρώ φυσιολογικό να τρώμε κρέας,
ως συμπλήρωμα της διατροφής μας.
Από την άλλη,ο allzaro σε κολλάει στον τοίχο με τα επιχειρήματά του,
που δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ λάθος.
Τη φωτό με το αρνάκι τι τη θέλατε?
Για τις τύψεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2004, 12:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπεεε…Μπεεεεε!!!!

Ανθρωπε,

Σήμερα το βράδυ, άλλοι άνθρωποι θα σε αγκαλιάσουν…θα σε φιλήσουν…
και για λίγο…θα είσαι μέσα στο ΦΩΣ,

μα αύριο...

Αύριο, θα είσαι…. όπως ήσουν….Χτες…. και προχτές…

Το βλέπεις?
βλέπεις την Κυριακή την ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ,
που περιόρισες λίγες μέρες
πως ανοιγοκλείνει τα σαγόνια της,
στις σάρκες μου…
Αυτό, δεν είναι ηθική…
τι είναι καλό και τι σωστό…
Το βλέπεις?

Αχ και να ξέρες, Τι ΦΩΣ έρχεται σαν την κατανοήσεις..
όχι να την Σκοτώσεις….

Ποτέ,
ποτέ σου δεν την πρόσεξες,
απλά της παραδόθηκες…
και αυτή μόνο αλλάζει…
σε κάνει… ότι προστάξει…
όχι μόνο την κοιλιά σου,
μα και τα μυαλά σου…
σαν άνεμος… τα παίρνει

Μπεεε!!!! Μπεεεεεε!!!! Μπεεεεεεεεεεεεε!!!!!

Μην σκοτωνεις!
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 10/04/2004 12:21:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2004, 12:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το φθαρτό μας σώμα μπορεί να προστάζει αλλά το αθάνατο πνεύμα μας υπερέχει.

Τουλάχιστον να τους δώσουμε να καταλάβουν τι κάνουν.

Να είστε ολοι καλά Καλή Ανάσταση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2004, 09:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρνάκι ασπρο και πάχυ ...... και πανάκριβο!!!

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2004, 13:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρέ ``τυχερούλη`` οσο και ακριβό-φτηνο ο αλλος οταν θέλει να το πάρει θα το πάρει.

Ακριβώς αυτή τη στιγμή τους βλέπω να σουβλίζουν και να τρέχουν τα σάλια τους.
Εφαγα ομως εναν μπακλαβά, μα τι μπακλαβά. Φοβερό.
Εχω να φάω γλυκό απο πέρυσι το καλοκαίρι. Αλλά τέτοιο μπακλαβά ζητευτό δεν εχω ξαναφάει. Με καβουρντισμένο αμύγδαλο και καρύδι με φρέσκο βούτυρο και μέλι.

Ας είναι άξιζε τον κόπο. Αυτός ο μπακλαβάς ήταν αρκετός.
Βέβαια εχω κατεβάσει και μισό λίτρο τσικουδιά...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 07:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγινε τελικά το θαύμα;
Κατάφερε η σφαγή των χιλιάδων αμνών/εριφίων να φέρει
την πολυπόθητη(;) φώτηση;
Και του χρόνου ερευνητές μου... και του χρόνου...

Don't sleep in the present, come towards the future (the Mother)
[Μην κοιμάσαι στο παρόν, έλα προς το μέλλον - (η Μητέρα)]

Edited by - Κάθυ on 12/04/2004 08:01:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 12:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναί Κάθυ . Το θαύμα έγινε.

Είναι ολοι ικανοποιημένοι. Γλέντησαν, έφαγαν, ήπιαν, (γέμισαν τις μπαταρίες τους)οπως λένε. Το ευχαριστήθηκαν.
Ας μην τους κατηγορώ. Για να τους αρέσει.....?? τι να πώ..?? μήπως είμαι λάθος εγώ....???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 11:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κσθόλου λάθος φίλε μου!
Ουδέν ψόγος!

Φέτος δεν ακούμπησα καθόλου το σουβλιστό αρνάκι και όλοι με κοιτάγανε σα να ήμουνα τρελλή. Δεν άντεχα όμως στη θέα του...

ΙΣΩΣ αν ήταν κομματιασμένο στο φούρνο με πατατούλες να έκανα το "ατόπημα" μια και είχα 12 μέρες να βάλω κρέας στο στόμα μου... Αλλά και πάλι ΙΣΩΣ...

Πάντως όλα είναι θέμα συνήθειας και το ίδιο ισχύει για την κρεατοφαγία... Αν όχι να την κόψουμε μπορούμε ΟΛΟΙ σίγουρα να την μειώσουμε...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 13:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως όλα είναι θέμα συνήθειας και το ίδιο ισχύει για την κρεατοφαγία... Αν όχι να την κόψουμε μπορούμε ΟΛΟΙ σίγουρα να την μειώσουμε...

Θα συμφωνήσω μαζί σου Avallon.

Η μείωση της κρεατοφαγίας έχει διπλό καλό.

Και όσον αφορά στην υγεία των σωμάτων μας.

Και ότι θα λειτουργήσει ο νόμος της ζήτησης και της προσφοράς.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 14:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά έκανες avallon και δεν έφαγες... θα μπορούσες να φάς βέβαια... και να πείς οτι δεν έφαγες οπως κάνουν πολλοί... εγώ ομως πιστεύω οτι πράγματι δεν έφαγες... γιατί είσαι αποδεδειγμένα αξιόπιστη....

Τώρα Στέφανε,, ξέρεις το να φάς λίγο κρέας σίγουρα δεν βλάπτει... ίσως να μην βλάπτει και να φάς λίγο περισσότερο... αλλά δεν το βλέπω έτσι.. δηλαδή απο πλευράς υγιεινής... το βλέπω καθαρά απο ανθρωπιστικούς λόγους... είναι ζωντανά πλάσματα και ορισμένα απο αυτά αρκετά συμπαθή ... μέχρι που γίνονται τροφή μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 00:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
www.themeatrix.com

καλησπερα allzaro...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 01:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ryche ... καταπληκτικό!
Ηταν όμως ανάγκη να μας το βάλεις βραδιάτικα?
Τι θα βλέπουμε στον ύπνο μας...αν τελικά καταφέρουμε να κοιμηθούμε...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2004, 14:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε χαιρετώ και εγώ ryche.
Σε έχασα .. ενα ωραίο τόπικ σου σχετικό με τα ζώα εχει περάσει στα περασμένα... φέρτο στην επιφάνεια ολο και νέα μέλη θα θέλουν να πούν κάτι.. να συμβάλουμε και εμείς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2004, 15:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβασα ενα αρθρο σε εφημεριδα που σχετιζεται με το κυνηγι της φωκιας στον Καναδα.Δυστυχως το κυνηγι της φωκιας επιτρεπεται εκει περα.Και μαλιστα τα καθαρματα εκει περα λενε πως ειναι τοσες πολλες οι φωκιες που δεν υπαρχει προβλημα κανενα απο το κυνηγι.Τι να πω,πραγματικα.Και ξερετε φυσικα οτι τις φωκιες τις σκοτωνουν
για τις γουνες τους,για να τις φορανε οι χαζο νεοπλουτες βυζιτες.
Ευθυνη βεβαια δεν εχει μονο η πολιτεια που αδιαφορει στον Καναδα αλλα και ο απλος πολιτης που αγοραζει την γουνα.Τα ιδια δυστυχως γινονται και στις Σκανδιναβικες χωρες και στην Κινα.


Εδω παραθετω μια διευθυνση για oλους τους φιλοζωους,ελατε να βοηθησουμε λοιπον τα ζωακια αυτου του κοσμου:

http://www.theanimalrescuesite.com/cgi-bin/WebObjects/CTDSites.woa/85/wa/gotoSite?destSite=AnimalRescueSite&origin=thstab&wosid=bC1000HR300sS300x3&revisionCode=ON_THS_ARS_Tab


"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2004, 22:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε χαιρετώ και εγώ ryche.
Σε έχασα .. ενα ωραίο τόπικ σου σχετικό με τα ζώα εχει περάσει στα περασμένα... φέρτο στην επιφάνεια ολο και νέα μέλη θα θέλουν να πούν κάτι.. να συμβάλουμε και εμείς...

καλησπερα φιλε μου...
το τοπικ εκει πρεπει να μεινει στα περασμενα,γιατι εκει ανοικει.
Η προθεση μου δεν ηταν αρκετη ωστε το τοπικ να παρει σωστες
κατευθηνσεις.Νομιζω οτι ο χρονος εκρινε και ειχες δικιο φιλε μου
απολυτο.Το τοπικ μου εγινε αλλο ενα μερος που μας βγαινει η ψυχαναγκαστικη μας λατρεια για τα ζωα.
Γι αυτο και για μενα τελειωσε.
Φαντασου εθεσα το θεμα για το τσιπακι στα σκυλια μας και απαντηση δεν υπηρξε απο κανεναν αλλα παρα πολλες φωτο ζωων ετσι για να χαρουμε λιγο.
Γι αυτο σου λεω τελειωσα μ'εκεινο το τοπικ.
Ειμαι ομως εδω
και σε χαιρετω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 14:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διαβασα ενα αρθρο σε εφημεριδα που σχετιζεται με το κυνηγι της φωκιας στον Καναδα.Δυστυχως το κυνηγι της φωκιας επιτρεπεται εκει περα.Και μαλιστα τα καθαρματα εκει περα λενε πως ειναι τοσες πολλες οι φωκιες που δεν υπαρχει προβλημα κανενα απο το κυνηγι.

Νομίζω οτι τώρα πιά... το κυνήγι τους είναι γενικά απαγορευμένο.

Δεν τα βάζω ιδιαίτερα με αυτούς τους ανθρώπους που τις σκοτώνουν... μερικοί το κάνουν .. για να ζήσουν...
Αυτές που τις φοράνε είναι το πρόβλημα... μην πάς μακρυά ομως ... και στην Καστοριά το ιδιο γίνεται... Σκοτώνουν τα ζωάκια για να πάρουν την γούνα τους με ασφυξία....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 14:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φαντασου εθεσα το θεμα για το τσιπακι στα σκυλια μας και απαντηση δεν υπηρξε απο κανεναν αλλα παρα πολλες φωτο ζωων ετσι για να χαρουμε λιγο.
Γι αυτο σου λεω τελειωσα μ'εκεινο το τοπικ.

Καλέ μου φίλε ryche μην το παίρνεις έτσι...
Θέλει υπομονή μην τα παρατάς....
Εγώ προσωπικά δεν το είδα... διαφορετικά κάτι θα είχα να πώ...
δεν είναι ομως μόνο τα σκυλάκια... υπάρχουν και αλλα ζωάκια που θα επωφεληθούν απο το τόπικ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2004, 08:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήθελα να παραθέσω ένα κείμενο σχετικά με τις διαφορές των χορτοφάγων και σαρκοφάγων ζώων.. όμως επειδή το κείμενο καταλαμβάνει μία σελίδα και δεν θέλω να κουράσω μπορείτε να επισκεφτείτε μόνοι σας την σελίδα, πιστεύω πως είναι ενδιαφέρον να ρίξει κάποιος μία ματιά...
Πάντως να αναφέρω πως η στάση μου σε αυτό το θέμα είναι κάπως ουδέτερη... αν και δεν είμαι φίλος του κρέατος μιας και ποτέ δεν μου άρεσε η αίσθηση του αλλά και η γεύση του....σίγουρα όμως πιστεύω πως δεν χρειάζεται η υπερβολική κατανάλωση κρέατος .. και ακόμα πιο σίγουρα μακριά από γούνες.......και απο κηνύγι

Το κηνύγι... για το οποίο έχουν δημιουργηθεί ακόμα και κόμματα και διάφορες οργανώσεις υπέρ του.. θεωρώ πως είναι το πιο βέβηλλο μέσο για να περάσει κάποιος την ώρα του.... Δεν μπορώ να πιστέψω όταν η σημερινή κοινωνία παρέχει τα πάντα για την τροφή,να έχει κάποιος την δυνατότητα απλά να υποστηρίξει, γιατί αυτό υποστηρίζουν, πως έχει ανάγκη να κηνυγήσει επειδή θεωρεί πως τον καλεί η φύση και το ένστικτό του!!!
Και έχουν και θράσσος να το αποκαλούν σπορ... Μα είδατε πόσο ένστικτο κρύβει μέσα της αυτή η λέξη "σπορ"?

http://www.bsa.gr/com/index/at/site/sfetel_gr_vegans_g.htm

Τα συμπεράσματα δικά σας

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 28/04/2004 08:40:54

Edited by - simori on 28/04/2004 09:02:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2004, 14:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή simori.

H ύπαρξη του ανθρώπινου γένους πάνω σε αυτόν τον πλανήτη είναι γεμάτη αμφιβολίες.
Δεν γνωρίζουμε παρόλη την σημερινή τεχνολογική εξέλιξη απο που προήλθαμε και το κυριώτερο γιατί υπάρχουμε σε αυτόν τον πλανήτη.

Απο τα πολύ λίγα που ξέρουμε, γενικά δηλαδή απο τα αρχαία κείμενα, γνωρίζουμε οτι και στη θεογονία του Ησίοδου αλλά και απο την Παλαιά Διαθήκη ο πρώτος ``Ανθρωπος`` δεν έτρωγε κρέας.

Αν αυτό το συνδυάσουμε με την αύξηση του εγκεφάλου του Νεάτερνταλ και του Αυστραλοπίθηκου λόγω της λήψης , τροφής , σάρκας, μπορούμε να το συνδυάσουμε με πολλά.
Διευκρινίζω .... οι πρωτόπλαστοι έτρωγαν μόνο καρπούς, δεν μπορούσαν να φάνε σάρκα... γνωρίζουμε οτι η εντολή του Θεού ήταν να μην φάνε κάτι ... ώστε να μην αποκτήσουν γνώση και σοφία.... γνωρίζουμε επίσης για ποιούς ανθρώπους μιλά η Βίβλος και μπορούμε να τους ταυτίσουμε με τους ιδιους που μιλά και ο Ησίοδος....
Φαίνεται λοιπόν οτι ο άνθρωπος έβαλε στη διατροφή του τη σάρκα πολύ αργότερα της ύπαρξής του.
Αυτό είναι ``καρατσεκαρισμένο`` απο οποια οπτικη γωνία και να το δούμε... δηλάδή είτε σαν Νεατερνταλ είτε σαν πρωτόπλαστος είτε σαν κάποια αλλη μορφή.
Η διατροφή του αυτή ..... μπορεί να αύξησε τη διανοητικότητα του αλλά του στέρησε κάτι αλλο....
Η συνήθεια του λοιπόν αυτή φαίνεται οτι έγινε αποδεκτή και απο το Θεό, οχι ομως και με τις ευλογίες του...
Τώρα τα περί φυτοφάγων και σαρκοφάγων απέχουν πολύ απο την φιλοσοφική αντίληψη των δικαιωμάτων κάθε ζώντος πλάσματος του πλανήτη μας και πλησιάζουν περισσότερο στις γαστρονομικές απολαύσεις των ειδημόνων τους.
Στο κάτω κάτω ο πίθηκος ο οποίος είναι φυτοφάγο ζώο εχει ολα τα χαρακτηριστικά του σαρκοφάγου... αυτά λοιπόν είναι παραμύθια για κοιλιόδουλους...

Πιστεύω να έγινα αντιληπτός στα περί θεωρίας των πρώτων ανθρώπων ..
και την σχέση τους με τον Δαρβινισμό....

Edited by - allzzaro on 28/04/2004 17:47:08

Edited by - allzzaro on 28/04/2004 17:52:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 03:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε διάβασες το λινκ το οποίο αναφέρομαι?

Κάπου μέσα αναφέρει πως τα χαρακτηριστικα των ανθρώπων μοιάζουν με φυτοφάγων... για αυτό και το παρέθεσα και όχι για να φημολογούμε υπέρ των κοιλιόδουλων...

Αναφέρεις :


quote:
H ύπαρξη του ανθρώπινου γένους πάνω σε αυτόν τον πλανήτη είναι γεμάτη αμφιβολίες.
Δεν γνωρίζουμε παρόλη την σημερινή τεχνολογική εξέλιξη απο που προήλθαμε και το κυριώτερο γιατί υπάρχουμε σε αυτόν τον πλανήτη.



Επειδή και εγώ το πιστεύω αυτό γι αυτό και κρατάω αυτή ας το πούμε ουδέτερη στάση... που μόνο ουδέτερη δεν είναι....
Προσωπικά κρέας τρώω πολύ σπάνια γιατί όπως είπα και πριν δεν μου αρέσει η γεύση του.... Όμως δεν μπορώ να γίνω πολέμιος εκείνων που το τρώνε... Επειδή κάποτε ήμουν απόλυτα κατά της κρεατοφαγίας διαπίστωσα πολλά στον δρόμο μου... Σκεπτόμενη ακόμα και το γάλα που πίνουμε ή τα αυγά και το γιαούρτι που τρώμε...

δεν ξέρω εάν είναι γνωστό μα ο πραγματικός χορτοφάγος δεν τρώει τίποτα από τα παραπάνω που προανέφερα... αναφέρομε σε εκείνους που είναι από ιδεολογική πεποίθηση σε αυτή την θέση και όχι για λόγους γαστρονομίας...

Πιστεύω πως αυτο το θέμα είναι πολύ μεγάλο και υπάρχουν πολλές αδικίες που πρέπει να υποθούν...

Είμαι ενάντια στο εμπόριο γουνών και στο κηνύγι... αλλά ξέρετε πόσες αγελάδες και κατσίκες και κότες βρίσκονται στην παραγωγή εργοστασίου γάλακτος κ.λ.π. με μοναδικό σκοπό την αυτή και μόνο παραγωγή των προϊόντων που παράγουν? Πόσο δίκαιο είναι αυτό? Και πολλά χειρότερα που δεν λέγονται... ας σκεφτεί κανείς εκείνη την αλυσίδα φαστ φουντ με κοτόπουλα? Έχω ακούσει πολλά γι αυτή την αλυσίδα.. δεν ξέρω εάν αληθεύουν.... Φαντάζομαι πως ξέρετε σε τί αναφέρομαι...

Όσο για την ιστορία του θέματος: οι πρώτοι άνθρωποι ήταν τροφοσυλλέκτες, δηλαδή συνέλλεγαν τους καρπούς των δέντρων καί ήταν ο μόνος τρόπος διατροφής τους, εφόσον δεν είχε αναπτυχθεί ούτε το κηνύγι αλλά ούτε και η γεωργία!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 29/04/2004 04:00:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 05:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά τώρα με την παραγωγή γάλακτος θα πω τα εξής:

Συνήθως οι αγελάδες βρίσκονται κλεισμένες σε ένα στενό χώρο όπου περνάνε διάφορα μηχανήματα, αυτό που περνάει από μπροστά τους τούς αφήνει το φαγητό, εκείνο που περνάει από το πίσω μέρος συλλέγει τα κόπρανά τους και από κάτω τους περνάνε βεντούζες οι οποίες εφάπτουν επάνω στις θηλές της αγελάδας για να την αρμέξουν...
Και αυτή είναι η ζωή τους

Όλα αυτά για να πιούμε γάλα...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy