ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 17:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Thoth

ΚΑΛΟ
Τώρα με έπιασαν εμένα τα γέλια.

Καλά εγώ εχω το λόγο μου.
Μίλησες λές και ήξερες κάτι.
Εργάζομαι στα ΜΜΕ. Οχι στην ESPRESSO.
Ηθελα να το κάνω θέμα.
Επρεπε να με εβλεπες τι ύφος ειχα οταν το εκανα θέμα και πως με αντιμετώπισαν.

Βέβαια εγω δεν αστειυομουν αλλα δεν το ήξεραν.
Για καλή μου τύχη φυσικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 19:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Allzarro
Εφόσον προτιμάς να αναζητάς τις λύσεις των ηθικών σου διλλημάτων στην παλαιά διαθήκη, νομίζω ότι η σφαιρικότερη μελέτη της δίνει τα καλύτερα αποτελέσματα.
-Για το προπατορικό αμάρτημα δέν απαντάς,αλλά κάνεις αναφορές σε άλλα πράγματα.
Στην παλαιά διαθήκη αναφέρεται η οδηγία να μην φαγωθεί αίμα.
Είναι σαφές.
Η συζήτηση όμως αφορά την σάρκα.Άλλο σάρκα . Αλλο αίμα.
Η σφαγή των ζώων ανέκαθεν προυπέθετε την επαρκή "αφαίμαξη" του σφαγίου και για λόγους πρακτικούς διότι άν δεν γίνει το κρέας χαλάει.
Η αντίληψη της αγίας γραφής προχωράει και αποσαφηνίζει.
Εκτός του ότι λέει για καλή αφαίμαξη αναφέρεται συγκεκριμένα και για το λίπος του σφαγίου που δέν πρέπει να τρώγεται (δεκτό για λόγους υγείας),και μάλιστα για ζώα που πέθαναν ή θανατώθηκαν κάτω απο ορισμένες συνθήκες.
Σαφέστατη θέση δηλώνει και ο διαχωρισμός των ζώων σε καθαρά και ακάθαρτα με την 'έννοια του εδώδιμου και μή εδώδιμου.
Πουθενά δεν λέει να μην τρώγεται η σάρκα.
Αν εσύ αναφέρεσαι σε άλλες γραφές ή νομίζεις ότι οι κληρικοί και οι θεολόγοι έδωσαν ψεύτικες ερμηνείες το θέμα αλλάζει.Αφορά εσένα προσωπικά.
Εγώ προσωπικά είναι αδύνατο να φάω κρέας απο ζώο που το είδα προηγουμένως ζωντανό.
Αγαπώ τα ζώα και πάντα είχα σκυλιά , και γατιά.Τελευταία μάλιστα έχω και τρέλλα με τους παπαγάλους.
Την αγάπη μου για αυτά δεν μου την υπαγόρευσε καμμιά διαθήκη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 19:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Thoth
Ήταν μια απολαυστική ρουφηξιά χιούμορ.
Πάλι καλά πού το μενού δεν ήταν μπεκάτσα αλα κρεμ.
Καμμιά φορά σ`αυτη τη ζωή άλλος έχει το όνομα κι`άλλος τη χάρη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 08:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Περιγράφω πολλές φορές ομως οτι στον παράδεισο ο Θεός εδωσε
στον Αδάμ για τροφή μόνον καρπούς.
Δέστο ετσι κόβοντας τον καρπό δεν βλάπτεις το δένδρο.
Αφού ο καρπός θα πέσει.


Απολυτα σεβαστη η αποψη σου αλλα ξεκιναμε απο διαφορετικες αφετηριες.
1ον)Εχω πει και πιο πριν (ισως σε αλλο forum) οτι δεν πιστευω στην υπαρξη Αδαμ-Ευας και Κηπου της Εδεμ.Μονο ως συμβολικες εννοιες τις δεχομαι.
2ον) Αφου ο καρπος θα πεσει (αρα τον κοβουμε),ετσι πχ και η γαλοπουλα καποια στιγμη θα πεθανει.Αρα ?
Τελος παντων σεβομαι τις αποψεις σου,αλλα εχουμε αλλες αφετηριες σκεψεων (και οι δυο λεμε ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ αληθεια).
Με εκτιμηση,Masvidal !!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 13:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι

Θα απαντήσω στον καθένα σας ξεχωριστά.

Πρώτα στον Steelspring
Ξεκινώ τις αναζητήσεις μου

quote:
Εφόσον προτιμάς να αναζητάς τις λύσεις των ηθικών σου διλλημάτων στην παλαιά διαθήκη, νομίζω ότι η σφαιρικότερη μελέτη της δίνει τα καλύτερα αποτελέσματα


Η βίβλος είναι η αρχαιότερη πηγή ιστορίας (30.000 ΠΧ) που διαθέτει μέχρι στιγμής η ανθρωπότητα. Αν γνωρίζεις κάποια αλλη πηγή ιστορίας καλο θα ήταν να μας την πείς.

quote:
Για το προπατορικό αμάρτημα δέν απαντάς,αλλά κάνεις αναφορές σε άλλα πράγματα.
Στην παλαιά διαθήκη αναφέρεται η οδηγία να μην φαγωθεί αίμα.
Είναι σαφές.


1. Απαντώ παντού και σε όλα.
2. Τί είναι σαφές? Τα εχεις διαβάσει? Αλλα μου λές.
Σου επισυνάπτω σχετικές παραγράφους της Βίβλου προς ενημέρωσή σου.
++++++
Γέννεσις κεφ. β παρ. 29 προς πρωτόπλαστους
``Και είπεν ο Θεός, Ιδού σας εδωκα πάντα χόρτον κάμνοντα σπόρον, όστις είναι επι του προσώπου πάσης της γής, και πάν δένδρον, το οποίον εχει εν εαυτώ καρπόν δένδρου κάμνοντα σπόρον ταυτά θέλουσιν είσθαι εις εσάς προς τροφή,
κεφ. 2 παρ 30
Και εις πάντα τα ζώα της γής, και εις πάντα τα πετεινά του ουρανου, και εις πάν ερπετόν ερπον επι της γής και εχον εν εαυτώ ψυχήν ζώσαν εδωκα πάντα χλωρόν χόρτον εις τροφήν. Και εγεινεν ούτω.

Γέννεσις κεφ. θ παρ 4. Πρός Νώε
.. τον χλωρόν χόρτον εδωκα τα πάντα εις εσάς,
ΚΡΕΑΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗΝ ΑΥΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΦΑΓΕΙ ΚΑΙ ΕΞΑΠΑΝΤΟΣ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΑΣ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ ΘΈΛΩ ΕΚΖΗΤΗΣΕΙ ΕΚ ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΣ ΠΑΝΤΟΣ ΖΩΟΥ ΘΕΛΩ ΕΚΖΗΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΚ ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
++++++

Μην μου λές steelspring οτι πουθενά δεν λέει να μην τρώμε σάρκα.

Αυτά που αναφέρεις για αφαιμάξεις , αντιλήψεις και αποσαφηνίσεις
είναι με αλλα λόγια να βρισκόμαστε.
Εδώ αυτά τα γράφονται σε βιβλία που ο μισός κόσμος τα ασπάζεται.
Τώρα αν εμείς δεν θέλουμε να τα καταλάβουμε υπάρχει και η συνείδηση.
Πρώτα απο εκεί ξεκινάμε απο τη συνείδηση. Τι λέει η συνείδηση.

Πώς δηλαδή αλλα ζώα θα τα αγαπάμε και θα τα προστατεύουμε και αλλα θα τα σκοτώνουμε για να τα φάμε.
Εφόσον υποστηρίζουμε οτι είμαστε ζώα γιατί δεν τρώμε και τους ανθρώπους.
Γιατί εχουν νοημοσύνη????
Τότε γιατί δεν τρώμε τους πνευματικά ανάπηρους που δεν εχουν νοημοσύνη.

quote:
Αν εσύ αναφέρεσαι σε άλλες γραφές ή νομίζεις ότι οι κληρικοί και οι θεολόγοι έδωσαν ψεύτικες ερμηνείες το θέμα αλλάζει.Αφορά εσένα προσωπικά.


Για ποιές αλλες γραφές αναφέρεσαι? Εδώ σου δίνω στοιχεία.
Τώρα που είδες τους κληρικούς και τους θεολόγους και τις ψεύτικες ερμηνείες.

quote:
Αγαπώ τα ζώα και πάντα είχα σκυλιά , και γατιά.Τελευταία μάλιστα έχω και τρέλλα με τους παπαγάλους.


Και εγώ τα αγαπώ. Εχω σπίτι μου πολλά απο αυτά που αναφέρεις.
Σε αυτά δίνεις την προστασία. Τα αλλα δεν τα αγαπάς?
Αυτά που περιμένουν στην ουρά στο σφαγείο??
Σκέψου Steelspring Σκέψου... Φύγε κάπου μακρυά για αρκετές ημέρες κάπου ήρεμα και σκέψου ..

Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 13:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή masdival
quote:
1ον)Εχω πει και πιο πριν (ισως σε αλλο forum) οτι δεν πιστευω στην υπαρξη Αδαμ-Ευας και Κηπου της Εδεμ.Μονο ως συμβολικες εννοιες τις δεχομαι.


Mην ξεχνάς οτι η κιβωτός βρέθηκε. Το συζητάμε αυτό αν θέλεις.
Ο κήπος της Εδεμ υπήρχε υπάρχει λόγος που το λέω. Το συζητάμε και αυτό.

quote:
Αφου ο καρπος θα πεσει (αρα τον κοβουμε),ετσι πχ και η γαλοπουλα καποια στιγμη θα πεθανει.Αρα ?

Αν διαβάσεις προσεκτικά αυτά που αναφέρω στον steelspring θα δείς οτι αναφέρεται αποκλειστικά σε καρπούς. Βέβαια μιλά αποκλειστικά μόνο για καρπούς και οχι για φυτά... Ας το αφήσουμε ομως μέχρι στιγμής να μην το μπερδέψουμε .
Η γαλοπούλα masdival δεν είναι καρπός.Είναι ζωντανό πλάσμα.
Τώρα αν θέλεις να τη φάς αφού ψοφήσει.
Αυτό το δέχομαι. Δεν αναφέρεται βέβαια πουθενά αλλα εγώ το δέχομαι.

quote:
Τελος παντων σεβομαι τις αποψεις σου,αλλα εχουμε αλλες αφετηριες σκεψεων (και οι δυο λεμε ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ αληθεια).
Με εκτιμηση,Masvidal !!


Αν δέν είχαμε αλλες αφετηρίες σκέψεων δεν θα συζητούσαμε.
Ολοι μας ψάχνουμε
Και εγώ σέβομαι τις δικές σου απόψεις και τις απόψεις ολων.

allzzaro Φιλικά πάντα φιλικά
μην το ξεχνάμε αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 13:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Thoth,

Μάλλον παρακολουθείς τη συζήτηση οπως και αλλοι φυσικά.

Μάλιστα δεν κρατήθηκες να κάνεις και λίγο χιούμορ.

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν αντι για το χιούμορ σου μας έλεγες και εσύ τη γνώμη σου για αυτό το θέμα.

Φιλικά allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 16:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε φίλε stellspring
quote:
Την αγάπη μου για αυτά δεν μου την υπαγόρευσε καμμιά διαθήκη.

Είτε στο υπαγόρευε είτε οχι καλέ μου φίλε δεν θα αλλαζε τίποτα.
Εσύ αγαπάς οτι σου τύχει. Αγαπάς ευκαιριακά. Αγαπάς μόνο αυτό που βλέπεις και αυτό που θέλεις.
Εδώ δεν μιλάμε για αγάπη ομως.
Μιλάμε για συμπόνοια.

Βρίσκεσαι πολύ μακριά απο αυτό που σου μιλώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 16:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να τα δούμε λοιπόν ένα-ένα.
quote:
ΚΡΕΑΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗΝ ΑΥΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΦΑΓΕΙ ΚΑΙ ΕΞΑΠΑΝΤΟΣ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΑΣ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ ΘΈΛΩ ΕΚΖΗΤΗΣΕΙ ΕΚ ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΣ ΠΑΝΤΟΣ ΖΩΟΥ ΘΕΛΩ ΕΚΖΗΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΚ ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Η αναφορά κατα το γενικό νόημα είναι στο αίμα.

1."ΚΡΕΑΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗΝ ΑΥΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΦΑΓΕΙ "
-Μη φάτε κρέας με τη ζωή του και το αίμα του.-
Αφηνει να εννοηθεί ότι υπάρχει και κρέας χωρίς ζωή και αίμα.
Ακούγεται το ίδιο σαν να λέμε Μήν τρώς το πορτοκάλι με την φλούδα και τα κουκούτσια του.
Είναι καθαρή η προΰπόθεση που αφορά την κατάσταση του κρέατος που δεν πρέπει να φαγωθεί.Τι δέν πρέπει να περιέχει.
Είναι πολύ διαφορετικό να το μεταφράσεις:
-Μήν τρώτε κρέας επειδή έχει μέσα του ζωή και αίμα.-
Δεν είναι μεγάλη η διαφορά;
Και επειδή επιμένω ότι ο λόγος αφορά το αίμα ,
2."ΚΑΙ ΕΞΑΠΑΝΤΟΣ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΑΣ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ ΘΈΛΩ ΕΚΖΗΤΗΣΕΙ ΕΚ ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΣ ΠΑΝΤΟΣ ΖΩΟΥ ΘΕΛΩ ΕΚΖΗΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΚ ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ"
Αυτό το μέρος μπορείς να το μεταφράσεις εσύ Allzarro;
Παρακαλώ όποιος μπορεί να δώσει τη μετάφραση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 17:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου steelspring

Σε πρόλαβα ONLINE.

quote:
-Μη φάτε κρέας με τη ζωή του και το αίμα του.-

Αυτό δεν το είχα σκεφθεί. Θα το ξανακοιτάξω.

Αν μπορείς να βρείς κάποια ουσιώδη μετάφραση.
Τι πειράζει ομως αν το φάμε με αίμα ή χωρίς αίμα.

Βέβαια πιθανόν ολα αυτά να είναι παραποιημένα καλά σίγουρα είναι να μην λέμε οτι θέλουμε αλλα να το ψάξουμε.

Θέλω να σε ευχαριστήσω που ασχολείσαι και συγνώμη που πολλές φορές είμαι πιεστικός με τις απόψεις μου.
Θα επανέλθω αυριο το πρωί με περισσότερες πληροφορίες.


Με συμπάθεια αγαπητέ steelspring
allzzaro


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 18:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα σας.
Γνωρίζω ότι το παρακάτω ποίημα ταιριάζει περισσότερο στην τροπή που είχε πάρει η συζήτηση στην πρώτη σελίδα.
Γνωρίζω επίσης ότι δεν έχει σχέση με το να τρώμε κρέας, ίσως όμως έχει με τη μεταχείρησή μας απέναντι στη φύση, μια φύση που μας εκδικείται μέσω των ανεύθυνων πράξεών μας...

Η ΚΑΤΑΡΑ ΤΟΥ ΠΕΥΚΟΥ

-Γιάννη, γιατί έκοψες το πεύκο;
γιατί; γιατί;
-"Αγέρας θά'ναι", λέει ο Γιάννης
και περπατεί.

Ανάβει η πέτρα, το λιβάδι
βγάνει φωτιά.
Νά βρισκε ο Γιάννης μια βρυσούλα
μια ρεματιά!

Μες το λιοπύρι, μες στον κάμπο
να ένα δεντρί...
Ξαπλώθη ο Γιάννης από κάτου
δροσιά να βρει.

Το δέντρο παίρνει τα κλαδιά του
και περπατεί!
"Δε θ'ανασάνω", λέει ο Γιάννης,
"γιατί; γιατί;"

-Γιάννη που κίνησες να φτάσεις;
-Στα δυο χωριά.
-Κι ακόμα βρίσκεσαι εδώ κάτου;
Πολύ μακρυά!

-Εγώ πηγαίνω, όλο πηγαίνω.
Τι έφταιξα 'γω;
Σκιάζεται ο λόγγος και με φεύγει,
γιαυτό είμαι δω.

Πότε ξεκίνησα; Είναι μέρες...
Για δυο, για τρεις...
Ο νους μου σήμερα δεν ξέρω
τ'είναι βαρύς.

-Να μια βρυσούλα, πιες νεράκι
να δροσιστείς.
Σκύβει να πιει νερό στη βρύση,
στερεύει ευθύς.

Οι μέρες πέρασαν κι οι μήνες,
φεύγει ο καιρός,
στον ίδιο τόπο είναι ο Γιάννης
κι ας τρέχει εμπρός...

Να το χινόπωρο, να οι μπόρες!
μα που κλαρί;
Χτυπιέται ορθός με το χαλάζι,
με τη βροχή.

-Γιάννη, γιατί έσφαξες το δέντρο
το σπλαχνικό,
πού'ριχνε ίσκιο στο κοπάδι,
και στο βοσκό;

Ο πεύκος μίλαε στον αέρα
-τ'ακούς; τ'ακούς;-
και τραγουδούσε σα φλογέρα
στους μπιστικούς.

Φρύγανο και κλαρί του πήρες
και τις δροσιές
και το ρετσίνι του ποτάμι
απ'τις πληγές.

Σακάτης ήτανε κι ολόρθος,
ως τη χρονιά
που τον εγκρέμισες για ξύλα,
Γιάννη φονιά!

-Τη χάρη σου, ερημοκκλησάκι,
την προσκυνώ,
βοήθα να φτάσω κάποιαν ώρα
και να σταθώ...

Η μάνα μου θα περιμένει
κι έχω βοσκή,
κι είχα και τρύγο...Τι ώρα νά'ναι,
σαν τι εποχή;

Ξεκίνησα το καλοκαίρι
-να στοχαστείς-
κι ήρθε και μ'ήβρε ο χειμώνας
μεσοστρατίς.

Πάλι Αλωνάρης και λιοπύρι!
Πότε ήρθε; πως;
Αγιε, σταμάτησε το λόγγο,
που τρέχει εμπρός.

Αγιε, το δρόμο δεν τον βγάνω
-με τι καρδιά;-
Θέλω να πέσω να πεθάνω
εδώ κοντά.

Πέφτει σα δέντρο απ'το πελέκι...
Βογγάει βαριά.
Μακριά του στάθηκε το δάσος,
πολύ μακριά.

Εκεί τριγύρω ούτε χορτάρι,
φωνή καμιά.
Στ'αγκάθια πέθανε, στον κάμπο,
στην ερημιά.

Ζαχαρίας Παπαντωνίου

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 18:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό δεν το είχα σκεφθεί. Θα το ξανακοιτάξω.




Νάσαι σίγουρος Allzarro ότι κοιτώντας ξανά και ξανά τα πράγματα βγαίνουν και νέα αποτελέσματα. Αν το κάνουμε όλοι μας (εγώ πρώτος)
μάλλον για καλύτερα τραβάμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 21:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File allzzaro ta stixia poy dinis gia to kreas ta exis pari apo tipopiimeno proion(salami,loukaniko)sto leo giati asxoloume me tin diatrofi 12 xronia kai oti stixia para8eto ine apodekta apo toys diatrofologous.

ton logo pou den mporo na afomioso galaktokomika sto ipa den exi sxesi me mikrobio alla me elipsi enzimou.

tora an ine na paroume tin uriskia kai na apodiksoume oti den prepi na trome kreas as poume kai gia tin uriskia pou exoun sto nisi tou pasxa na trone tous gonis tous ta paidia otan autoi pe8anoun giati etsi pernoun tis gnosis tous.min mplekis tis 8riskies se mia tetia sizitisi.

telos an 8es des ton pinaka pou exo dosi kai grafi gia tis omades ematos 8a dis oti to 48% tou pli8ismou den mpori na zisi xoris kreas oso gia to an ine i oxi sosto na mhn trome kreas kai na trome fita to 8eoro ipokrisia afou ola ine zontani organismi kai trogontas mono karpous skotonis melontika fita pou 8a ginontan an ta ixes afisi na pesoun sth gi kai ixan megalosi


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 12:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου gigeni.

Kαι εγώ ασχολούμαι 40 χρόνια τώρα με την διατροφή και τον αθλητισμό.
Και μάλιστα αμείωτα.
Μπορώ να σας δώσω προγράμματα για δίαιτες που δεν σας τις εχετε ξαναδεί πουθενά.
Ενδεικτικά σου δίνω για κιμά χοιρινό 22 γρ πρωτείνη 22 λίπη για κιμά μοσχαρίσιο 22 πρωτείνη λίπος 15 για μπριζόλα βοδινή 21,8 πρωτείνη 5,1 λίπος αρνίσιο μπούτι 18 πρ. 19 λίπος και για το αυγό 13 γρ πρωτ. και 11 λίπος. Βέβαια ολα αυτά αλλάζουν οταν ψηθούν.

Τώρα αν η διατροφή σου αποτελείται αποκλειστικά απο κρέας λογικό είναι να εχεις πρόβλημα με ελλειψη ενζύμων.
Καλύτερα να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό.

Πάντως αν θέλεις πληροφορίες για διατροφή και δίαιτα πές το μου να σου στείλω οχι μόνο εσένα αλλα και σε οποιον αλλο θέλει χρήσιμες πληροφορίες.

Τώρα φίλε gigeni για το οτι αφορά τη θρησκεία την εχω γραμμένη στα παλιά μου παπούτσια που λένε....
Απλά τη χρησιμοποιώ περισσότερο για να αποδείξω αυτό που λέω.
Επειδή ο περισσότερος κόσμος δεν συγκινείται απο τα λεγόμενα μου περί δικαιωμάτων των ζώων και των ανθρώπων καθώς και της ΦΥΣΗΣ.
Για αυτο το θέτω και θρησκευτικώς.
Εγώ υποστηρίζω οπως εχεις καταλάβει οτι πρέπει να φερόμαστε οπως αρμόζει σε ολα τα δημιουργήματα της φύσης.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ.

Να τρώμε κάποια ειδική τροφή που θα αποτελείται αποκλειστικά μίγματα δημητριακων, μίγματα παραγώγων γάλακτος , όσπρια, ξηρούς καρπούς.
Να μην κόβουμε τα δένδρα για να φτιάξουμε ξύλινες κατασκευές,
να μην χτίζουμε σπίτια απο μπετόν.
Απο οτι βλέπεις δεν είναι οτι στηρίζωμε στη βίβλο και είμαι κολημένος πάνω σε κάτι.
Δεν βλέπω απο μια μικρή γωνία αλλα πολύπλευρα.

Σου εύχομαι να ξεπεράσεις το προβλημά σου.
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 12:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Amalia
quote:
Γνωρίζω επίσης ότι δεν έχει σχέση με το να τρώμε κρέας, ίσως όμως έχει με τη μεταχείρισή μας απέναντι στη φύση, μια φύση που μας εκδικείται μέσω των ανεύθυνων πράξεών μας...

Aσε περίπτωση ο ανθρωπος σταματήσει να σκοτώνει τα ζώα γενικά τότε φιβάμαι Αμαλία οτι θα προκαλέσει μεγάλο πρόβλημα στη φύση γιατί δεν θα ισσοροπεί. Το ιδιο θα γίνει και με τα φυτά.
Σήμερα ο ανθρωπος φροντίζει να ανανεώνει αυτά που καταναλώνει ειδικά στα ζώα ώστε να μην του λείψουν. Δεν συμβαίνει ομως το ιδιο με ολα τα ζώα καθώς και με τη φύση. Ορισμένα μπορεί να τα εκτρέφει με τα ψάρια ομως καθώς και με τα δένδρα δεν συμβαίνει το ιδιο.

Τώρα οταν ερθει ο χειμώνας νομίζω οτι η φύση θα εκδικηθεί. Ειδικά την Ευρώπη οπου εχουν γίνει και οι μεγαλύτερες ζημιές. Θυμάσαι πέρυσι τι πλημμύρες ειχαν. Θα δείς φέτος.

Πρίν φτάσουμε στο Μαρκόπουλο Ωρωπού ολη αυτή η περιοχή ήταν ολο πράσινο με θάμνους και πεύκα. Πρίν 10 χρόνια τα κάψανε. Απο την Πάρνθηθα μέχρι το Βαρνάβα. Για πήγαινε τώρα να δείς τι βίλες εχουν χτιστεί.
Πήγαινε στην Πεντέλη στο Ντράφι να δείς πράγματα και θαύματα.
Πολιτεία ολόκληρη απέραντη με βίλες , δρόμους, με νερό, τηλέφωνο οργανωμένα πράγματα στο καμένο δάσος.
Πού είναι οι οικολόγοι, δεν μιλάει κανείς? πού είναι ο Τριανταφυλόπουλος που είναι ο Καρατζαφέρης.
Γιατί θέλησαν να πανε να μείνουν εκεί και δεν μένουν στην τσιμεντούπολη? Φτιάξαμε τόσο τσιμέντο στην Αθήνα θα τσιμεντοποιήσουμε και τα δάση?

Βέβαια με τόσες πλημμύρες και τόση εκδίκηση της φύσης ο ανθρωπος δεν καταλαβαίνει τίποτα . Συνεχίζει και θα συνεχίσει ....

allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 22:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Mην ξεχνάς οτι η κιβωτός βρέθηκε. Το συζητάμε αυτό αν θέλεις.

ΦΙΛΕ ΑLLZZARO,
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ,ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠ'ΑΥΤΟΥ;ΜΗΠΩΣ,ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΛΕΕΙ Η ΒΙΒΛΟΣ;ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ,ΠΑΝΤΩΣ....


ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... - Η- ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ(ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΤΟΝ MASVIDAL...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 12:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.

Συγνώμη ο masdival ?

Tόσο καιρό νόμιζα οτι είναι ή masdival.

Συγνώμη!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 13:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Kapodistria.

Υπάρχουν πολλά σενάρια για τον κατακλυσμό του Νώε.
Ο κατακλυσμός αναφέρεται στην ιστορία σε 4 διαφορετικές περιοχές.
Του Νώε, του Ουταναπίστι (Σουμέριος), του Δευκαλίωνα, και κάποιου Μάγια που δεν θυμάμαι το ονομά του.
Οπότε θα πρέπει να υποθέσουμε οτι απο κάπου ξεσηκώθηκε η ιστορία.
Υπάρχει και πρόβλημα με τις χρονολογίες.

Επειδή ομως δεν αφορά το θέμα στο τοπικ θα είμαι σύντομος.

Μέχρι πρότινος οι ειδήμονες πίστευαν οτι ο κατακλυσμός του Νώε ήταν τοπικός ....
Γνώριζω οτι η κιβωτός εντοπίστηκε εκεί που προσάραξε στο Αραράτ.
Δεν την εχουν φέρει στην επιφάνεια γιατί υπάρχει πολιτικό πρόβλημα στην περιοχή γιατί είναι στα σύνορα Τουρκίας-Κουρδιστάν.
Την εχουν σκανάρει και την εχουν σχεδιάσει μάλιστα δίπλα της είναι και ενα αλλο σκάφος μικρότερο.
Το πρόβλημα ομως τώρα είναι οτι ο Δευκαλίωνας , ο Ουταναπίστι, και ο Νώε εζησαν με αρκετές χιλιάδες χρόνια διαφορά.
Αν θέλεις περισσότερα να σου δώσω τις διευθύνσεις στο Ιντερνετ.
Eγώ εχω την αποψή μου πάνω σε αυτό.
Αν θέλεις μπορούμε να παμε στο forum Μυθοι και στο τοπικ χαμένη Ατλαντίδα. Εκεί μπορούμε να το συζητήσουμε.

allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 15:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΗΛΑΔΗ ΟΠΩΣ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑ...ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ!!!!
ΕΒΡΑΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑ Η ΩΡΑ ΜΑΣ...ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


( ΣΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ; ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ....)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 17:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oχι ακριβώς Kapodistria!!!

Iσως να μην είναι έτσι.
Απο την στιγμή που θα έρθει στην επιφάνεια η κιβωτός σημαίνει οτι δεν είναι παραμύθι. Αυτο σημαίνει οτι όντως υπήρξε.
Τώρα για τα υπόλοιπα τι να σου πώ.
+++
Οπωσδήποτε η βίβλος είναι μια ιστορία των Εβραίων και τους εξυπηρετεί οσο αφορά τον Εθνος τους (οτι είναι και καλά οι εκλεκτοί του Θεού και οτι ο Θεός τους οδήγησε στη γή οπου έίναι σήμερα και οτι ο Θεός τους βοήθησε να διώξουν τους Φιλισταίους ``σημερινούς Παλαιστίνιους``.``
+++
Απο την αλλη ομως βοηθά παρά πολύ γιατί είναι απο τις πιο παλιές γραφές. Σημειωτέον οτι η γραφή αργησε πολύ να εφευρεθεί.
Πρέπει να λαμβάνουμε σοβαρά υπόψιν οτι γράφετε οχι ομως και κατά λέξη
ή ετσι οπως θέλουν να την καταλάβουμε οι πατριάρχες του Εβραικού κράτους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 17:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι μου

Δεν ξέρω αν είδατε σήμερα στις ειδήσεις .. σε μία χωματερή κάποια ζωντανά εβοσκαν στα σκουπίδια.
Συνεργεία των ΜΜΕ πήγαν στο σημείο αυτό και αποθανάτισαν το γεγονός.
Για αρκετή ώρα τραβούσαν τα δύστυχα τα ζωντανά να τρώνε απόβλητα
και μάλιστα απόβλητα νοσοκομείων.
Απο ολους καταδικαστηκε το γεγονός αυτό με ...
Αισχος , ντροπή , απαράδεκτο , ποιός τα αφήνει να βόσκουν εκεί ...
τι θα γίνει με μας που θα τα φάνε αργότερα.

Μα καλά το συνεργείο τα αφηνε τόση ώρα να βόσκουν απόβλητα για να τα βιντεοσκοπούν. Δεν θα μπορούσε να τα αποτρέψει. Θα μου πείτε τότε ποιός πως θα τα βιντεοσκοπούσαν?
Μα δεν βρέθηκε κάποιος να το κάνει θέμα?
ή να πεί τα δύστυχα τα ζωντανά.

Το μόνο που τους ενοιαξε ήταν οτι πώς θα τα φάμε?
Δεν είπα οτι εχουν αδικο ??

Αλλά δεν είπε κανείς τα δύστυχα τρώνε σκουπίδια.
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 22:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο την αλλη ομως βοηθά παρά πολύ γιατί είναι απο τις πιο παλιές γραφές. Σημειωτέον οτι η γραφή αργησε πολύ να εφευρεθεί.


ΜΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΕΙ Η ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΤΟΥ ΔΙΣΠΗΛΙΟΥ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΗΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 5.000 π.Χ. ΜΕ ΓΡΑΦΗ ΓΡΑΜΜΙΚΗ Β ΣΕ ΠΡΩΙΜΗ ΜΟΡΦΗ;ΣΟΒΑΡΑ ΩΣ ΕΛΛΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ;ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ Η "ΒΙΒΛΟΣ" ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ;ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΥΤΟ!!!!
ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΤΙΣ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΕΣ!!!!ΑΥΤΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ 4.000 π.Χ.!!!!ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΧΑΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΑΠΟ ΑΠΟΤΑΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ...ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΠΩΣ ΣΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΦΡΑΧΘΙ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΟΨΙΑΝΟ ΛΙΘΟ ΗΦΑΙΣΤΙΟΓΕΝΕΣ ΠΕΤΡΩΜΑ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΒΑ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΣΤΕΡΕΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΩΣΤΕ ΚΑΤΑΣΤΑΤΑΙ ΣΑΝ ΓΥΑΛΙ..) ΠΟΥ ΜΟΝΟΝ ΣΤΗΝ ΜΗΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΑΡΑ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥ ΦΡΑΧΘΙ ΕΙΧΑΝ ΝΑΥΣΙΠΛΟΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 28.000 π.Χ.,ΑΦΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΗΣΗ ΕΔΩΣΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΕΤΡΗΣΗΣ(ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΝΘΡΑΚΑ 14).
ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΜΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΝΟΝ Η ΕΒΡΑΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ(;)ΕΦΕΥΡΙΣΚΕΙ....Η ΔΕ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΡΡΑΦΗ ΤΩΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΩΝ ΤΩΝ ΓΕΙΤΟΝΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΛΑΩΝ.....

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 01:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποδιστρια μην το ψαχνεις....εγω ειμαι μαζι σου.Παιρνουν εναν ΜΥΘΟ και τον κανουν πραγματικοτητα.Το περασμα των αιωνων δυστυχως διαστρεβλωνει τις αληθειες.Και δεν φταινε οι αιωνες που περνουν,οι ανθρωποι φταινε......(οπως παντα) !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 06:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσγειούμενος στην σκληρή πραγματικότητα της αρχικής ερώτησης.
Πρέπει ή δέν πρέπει να τρώμε κρέας;
Θα προσπαθήσω να δώσω και άλλες παρεμφερείς ερωτήσεις.
Όπως διατυπώνεται το ερώτημα , εγώ θα ρωτήσω : πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε πατάτες;
Επειδή όμως για τις πατάτες δέν υπάρχει ηθικό διλημα,καταλήγουμε ότι άν πούμε "πρέπει" σημαίνει ότι είναι κάτι άκρως αναγκαίο ή αντιστρόφως "δεν πρέπει" αν είναι κάτι βλαβερό για την υγεία.
Όταν όμως το θέμα αφορά την ηθική,το πράγμα είναι διαφορετικό.
Πρέπει να σκοτώνω , ή δεν πρέπει να σκοτώνω ανθρώπους;
Πολύ αβασάνιστα θα λέγαμε (πολλοί θα υπέγραφαν κιόλας) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ.
Η ζωή όμως μας διδάσκει ότι πρέπει να σκοτώνουμε ανθρώπους αν είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για να σωθεί το συνολο και εφόσον εξαντληθεί κάθε άλλη εναλλακτική λύση.
για να μη παρεξηγηθώ θα αναφέρω το παράδειγμα ενός μανιακού που πυροβολεί δεξια κι αριστερά μέσα σε μιά γεμάτη αίθουσα .Αν δέν βρεθεί κάποιος άλλος οπλισμένος να τον σκοτώσει ,αυτός θα φτάσει να έχει καθαρίσει δεκάδες.
Εχουμε λοιπόν να βάλουμε σε αντιπαραβολή την κατακριτέα πράξη του φόνου με την πραξη της διασωσης άλλων ζωών. Εδώ το βάρος πέφτει στην ωφέλεια του συνόλου. Η δικαιοσύνη βέβαια έτσι το κρίνει.
Τα ζώα έχουν ψυχή;
Αν έχουν τότε και το ελάφι έχει , και το λιοντάρι έχει.
Εμείς σαν ανώτεροι και έλλογοι ισως σταματούσαμε να τρώμε το ελάφι.
Πως όμως θα διδάσκαμε και το λιοντάρι να μήν διαπράττει αυτον τον φόνο , σαν καλοί και ηθικοί δάσκαλοι; Έστω το καταφέραμε .
Σε μια βδομάδα όλα τα λιοντάρια θα είναι νεκρά απο ασιτία.
Σε 2 χρόνια τα ελάφια θα είναι τόσα πολλά που θα φάνε όλη τη βλαστηση και στο τέλος θα ψοφήσουν απο ασιτία.
Επομένως είναι ηθικό τα λιοντάρια να σκοτώνουν ελάφια γιατι έτσι επιβιώνουν όλοι.
Εάν ο άνθρωπος είναι αναγκαίο να τρώει κρέας (ανάγκη για υψηλής ποιότητας πρωτεινη) , τότε είναι ηθικό να σκοτώνει τα ζώα.
Το ερώτημα λοιπόν παύει να είναι ηθικό και ο μόνος αρμόδιος να απαντήσει είναι ο επιστήμονας διαιτολόγος.
Έστω λοιπόν ότι αυτός απαντάει ότι πρέπει.
Εμείς θα πάψουμε να νοιώθουμε λύπη για το θάνατό τους;
Όχι.
Αρα ή δεν πιστεύουμε τον διαιτολόγο , ή η ηθική μας είναι χτισμένη σε λάθος βάση,ή το συναίσθημα μας παίζει επικίνδυνο παιχνίδι.
Λύσαμε λοιπόν το θέμα της επιστήμης και της ηθικής και παραμένει άλυτο το συναίσθημα.
Έχουμε λοιπόν να κάνουμε με ένα αυτοκαταστροφικό συναίσθημα, μοιραίο για μας.
Το συναίσθημα όμως προάγει την τέχνη και ανυψώνει τον άνθρωπο. Είναι δυνατόν να τον σκοτώνει;
Η απάντηση είναι ναί.
Είναι σαν το κρασί.Όταν το ελέγχεις είσαι μιά χαρά.
Όταν δεν το ελέγχεις σε σκοτώνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 08:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αλλζαρο,

Ίσως βρεις ενδιαφέρουσα και την δικιά μου εμπειρία με την διατροφή.

Τυχαίνει να μην τρώω κρέας, ψάρια κλπ…. από τα 22 μου…( δεν το επέβαλε κανείς, ούτε καν σκέφτηκα, από σήμερα είμαι Vegetarian. Ήρθε μόνο του…. Διαβάζοντας!

Σε είπαν τρελό? Αστούς να λένε!

Διαβάζοντας…. και προπαντός σκεφτόμενος, εδώ και κάτι χρόνια, άρχισα να βλέπω τα ζώα ζωντανά, στο πιάτο μου! Δεν κάνω πλάκα, μιας και γράφτηκε κάτι για ευαισθησία εδώ μέσα…. Νομίζω πως πολλά κρύβονται εδώ πάνω, μεταξύ της αίσθησης (απόλαυσης) ….και της ευαισθησίας.

Ένας ευαίσθητος άνθρωπος πιστεύω πως ελέγχει τα πάθη του, και συνάμα την κοιλίτσα του…(και ότι είναι εκεί κοντά!)

Περί διατροφής και κρέατος λοιπόν, φέτος μην στεναχωρήσω την παρέα… (γιατί από μόνος, μου είναι αδύνατον), δοκίμασα μετά από χρόνια , *(καλαμάρι /χταπόδι…. έτσι δεν είναι κόλλημα του κεφαλιού μου), μα αισθάνθηκα κάτι σαν πέτρες στο στομάχι…παλαιότερα δε *(στρατό) με λίγο κρέας (κιμά σε μακαρόνια), γέμισα κοκκινίλες στο σώμα…)
Και αν σκεφτώ πως στα 18 μου…. έτρωγα μισό αρνί μόνος….*(μα ήμουν πάντα κουρασμένος), τώρα, περασμένα τα 40…. θέλω να τρέξω το 2004…. μαραθώνιο! *(Το κάνω μόνος, και συχνά 8ωρη γυμναστικοπορια!)

Αυτο που καταλαβαίνουν (οι φίλοι), είναι πως δεν αρρωσταίνω (σαν και εσένα)…πως δείχνω πολύ Νεώτερος της ηλικίας μου, και κυρίως…. (λόγο φιλοσοφίας)…δεν μου είναι άγνωστη αυτή η τελειότητα…. που μίλησες στην αρχή…

ΟΜΟΡΦΙΑ, την έλεγε ο Παππούς μας…. ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ.

- Το σώμα επηρεάζεται από αυτό, (ΟΜΟΡΦΙΑ)
- Δεν καίει τις θερμίδες όπως γνωρίζει η επιστήμη, (δεν έχει ανάγκη πολύ τροφής),
- Παραμένει ακούραστο ότι και αν κάνει, και επιβραδύνει κατά πολύ τους ρυθμούς του…χωρίς να είναι άρρωστο.
-Δεν πεινάει ποτέ!!!,(ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΠΕΙΝΑ)….

Το πιο όμορφο που συμβαίνει…. είναι η ίδια η Ομορφιά! *(Που δεν είναι ευχαρίστηση, ούτε απόλαυση)…. Μιας και είναι ΑΝΑΙΤΙΑ.

Έγραψα ότι βιώνω, προς σκέψη μόνο, χωρίς να ζητώ να γίνω πιστευτός από κανένα, μιας και η φιλοσοφική σκέψη μου είναι απόμακρη τόσο της παλαιάς όσο και της καινής διαθήκης, μα αυτό καλέ μου φίλε, δεν νομίζω πως είναι εμπόδιο να εκφράσουμε ορισμένες ενδιαφέρουσες σκέψεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 09:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου kapodistria

quote:
ΜΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΕΙ Η ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΤΟΥ ΔΙΣΠΗΛΙΟΥ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΗΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 5.000 π.Χ. ΜΕ ΓΡΑΦΗ ΓΡΑΜΜΙΚΗ Β ΣΕ ΠΡΩΙΜΗ ΜΟΡΦΗ;ΣΟΒΑΡΑ ΩΣ ΕΛΛΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ;ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΕΣΕΝΑ ΠΩΣ Η "ΒΙΒΛΟΣ" ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ;ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΥΤΟ!!!!

Περίμενε Κapodistria πήρες φόρα . Και πολύ μάλιστα. Που είδες 5.000 πχ γραμμική γραφή.

Κατ αρχήν ως Ελλην πρέπει να υποστηρίζω οτι είναι σωστό και οχι οτιμε βολεύει ως Ελλην.

1900-1600 πχ εικονογραφική (ιερογλυφική) γραφή
1850-1450 πχ Γραμμική α
1450-1200 γραμμική β

Η γραφή αυτή απέδιδε γραμμικά τα οντα ή τα αντικείμενα που δήλωνε περισσότερο σχηματικά παρά εικονογραφικά.
Η δε αποκρυπτογράφηση της γραμμικής α δεν εχει γίνει ακόμα και σήμερα.

Μετά δεν σου είπα οτι οι Εβραίοι εγραψαν την βίβλο το 10.000 πχ.
Για όνομα του Θεού δεν είμαι τρελλός. Απο που εβγαλες αυτό το συμπέρασμα οτι εγώ σου είπα οτι γράφτηκε τότε.
Η βίβλος οπως και ο τρωικός πόλεμος γράφηκαν πολύ αργότερα μετά το 850 πχ οπου επινοήθηκε το αλφάβητο που βασίστηκε σε ενα σημαντικό συλλαβάριο.
Τα δε στοιχεία της μεταδίδοντο απο στόμα σε στόμα.
Για αυτό λοιπόν θα πρέπει να πάρει τη θέση που της αξίζει άσχετα με το τι αναφέρει.

quote:
ΑΡΑ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥ ΦΡΑΧΘΙ ΕΙΧΑΝ ΝΑΥΣΙΠΛΟΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 28.000 π.Χ.,ΑΦΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΗΣΗ ΕΔΩΣΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΕΤΡΗΣΗΣ(ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΝΘΡΑΚΑ 14).

Πήρες φόρα πάλι kapodistria το 28.000 πχ ο ανθρωπος δεν μπορούσε να ναυπηγήσει παρά μόνο κανώ και αυτό με το ζόρι. Αυτό δεν σημαίνει οτι ναυσιπλοεί. Το σπήλαιο στο Φράχθι Αργολίδας χρονολογείται στο 7.000 πχ.
Μετά τα αποτελέσματα μέτρησης ανθρακα που έγιναν στον οψιδιανό ή σε κάποιο πλοίο. Γιατί το μοναδικό αρχαίο πλοίο που εχουμε μέχρι τώρα είναι αυτό της Κερύνειας και στο οποίο εχω πάρει μέρος στις καταδύσεις για την ανέλκυσή του.
Αν είχαμε βρεί κάποιο αρχαίο πλοίο πρίν το 3.000 πχ θα είχε λυθεί το μεγάλο ερώτημα απο τι μέταλλο κάρφωναν τα πετσώματα και τα ξύλα αφού ο χαλκός δεν ειχε ανακαλυφθεί ακόμα.


quote:
ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΧΑΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΑΠΟ ΑΠΟΤΑΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ

Και αλλες χώρες είχαν πολιτισμό οχι μόνο εμείς. Εμάς το αρχαιότερο κείμενο είναι η Ιλιάδα του Ομήρου. Οι Σουμέριοι εχουν 2 χιλιετίες αρχαιότερα κείμενα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι ίσως να μην είχαμε και εμείς. Ισως να μην τα εχουμε βρεί ακόμα.

Και πρόσεχε τι λές οταν αποκαλείς τον εαυτό σου ``ΕΛΛΗΝ`` γιατί μπορεί να ανακαλύψεις οτι κάποιος προγονός σου δεν ήταν Ελλην και απλά η σχέση σου με τους αρχαίους Κυκλαδίτες είναι οτι απλά κατοικείς στον ιδιο τόπο με αυτούς.

Φιλικά πάντα
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 09:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ φίλε steelspring γειά σου και πάλι.

Ναι όντως πρέπει να δεχθώ οτι αν σε περίπτωση σταματήσουμε να τρώμε κρέας οχι μόνο εμείς αλλα και τα υπόλοιπα ζώα η ισσοροπεία της φύσης θα διαταραχθεί.

Οι απόψεις μου είναι καθαρά υποθετικές και μέχρι στιγμής είμαστε παρά πολύ λίγοι που δεν τρώμε κρέας.
Αν ζούσα σε μια αλλη εποχή οπου η διαβίωσή μου θα ήταν δύσκολη δεν θα μπορούσα να υποστηρίξω αυτές τις απόψεις.

Εχω ομως μια αλλη απορία και θέλω να σε ρωτήσω.

Ας υποθέσουμε οτι εχεις 2 γουρουνάκια μικρά και πρέπει να σφάξεις το ενα για το φάς οχι μόνο εσύ αλλα και η οικογένεια σου.
Εννοείτε οτι δεν εχεις την δυνατότητα να φάς κάτι αλλο είσαι κάπου απομονωμένος.
Το ενα γουρουνάκι λοιπόν είναι ιδιαίτερα φιλικό και σου δείχνει τη συμπάθεια του. Το αλλο είναι απόμακρο και φοβισμένο.
Ποιό απο τα δύο θα σφάξεις?

allzzaro


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 09:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου φίλτατε ΠΛΑΤΩΝΑ.

Εμένα τουλάχιστον το κρέας οταν αναγκαστώ να το φάω δεν μου δημιουργεί προβλήματα.
Επειδή ομως δεν το τρώω αναγκάζομαι να μην τρώω συνηθισμένες τροφές αλλα σκευάσματα που φτιάχνω μόνος μου.

πχ Το πρωί που ξυπνάω πίνω 700 γρ γάλα 0 με 2 ασπράδια αβγών χτυπημένα και 4 κουταλιές της σούπας αλεσμένη βρώμη.

Αυτό είναι ενα απο τα πολλά σκευσματα βέβαια που χρησιμοποιώ.
Είναι αρκετά δύσπεπτα αλλα 30 χρόνια που το χρησιμοποιώ τώρα δεν εχω κανένα πρόβλημα.
Απο την ηλικία των 20 χρόνων που χρησιμοποιώ αυτό τον τρόπο ζωής
μπορώ να πώ οτι δεν εχει αλλάξει ο μεταβολισμός μου ούτε και η αθλητική μου συμπεριφορά. Κάνω ποδήλατο γυμνάζομαι σκληρά, κάνω καταδύσεις σε σχέση με παλιούς μου ομοϊδεάτες οι οποίοι σήμερα ολοι τους εχουν κάνει μπαι πας.

Τώρα δεν βρίσκω το λόγο να τραφώ και εγώ σύμφωνα με τους υπόλοιπους αφού είμαι ικανοποιημένος απο την μέχρι τώρα διατροφή μου.
Και συν τοις αλλοις τη διατροφή μου την εκφράζουν και οι ιδεολογικές μου απόψεις.
Μου διέφυγε μέχρι τώρα να σας πώ οτι τη συνήθεια αυτή να τρέφομαι με αυτόν τον τρόπο την απέκτησα το 1977 μιμόμενος 2 45άρηδες βετεράνους υπεραθλητες αξιωματικούς του ΠΝ.
Σήμερα αυτοί είναι 75ρηδες. Ο ενας προπονητής αρσης βαρών και ο αλλος δάσκαλος του σκί.

Τώρα για τη συνήθεια μου να μην τρώω κρέας κατακρίνομαι απο ολους.
Εχουν φτάσει στο σημείο να με βρίσουν ακόμα και να με δείρουν.
Οπωσδήποτε τις απόψεις μου καθώς και τις διατροφικές μου συνήθειες δεν τις διατυμπανίζω στον εργασιακό μου χώρο γιατί σίγουρα θα παρεξηγηθώ.

allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 10:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καποδιστρια μην το ψαχνεις....εγω ειμαι μαζι σου.Παιρνουν εναν ΜΥΘΟ και τον κανουν πραγματικοτητα.Το περασμα των αιωνων δυστυχως διαστρεβλωνει τις αληθειες.Και δεν φταινε οι αιωνες που περνουν,οι ανθρωποι φταινε......(οπως παντα)

masdival αν δεν υπήρχαν αυτοί οι μύθοι που δεν είναι μύθοι ακριβώς.
Ισως απο κάπου να ξεσήκωσαν ορισμένα αλλα μύθοι δεν είναι.
Κάπου βασίζονται.
Αν λοιπόν δεν υπήρχαν εμείς σήμερα δεν θα γνωρίζαμε τίποτα για το παρελθόν. Ευρπρόσδεκτοι λοιπόν ακόμα και ως μύθοι.

Μήν ξεχνάτε οτι και ο Τρωικός πόλεμος δεν εχει καμία σχέση με την Ιλιάδα. Αλλιώς εγινε και αλλοιώς περιγράφετεται. Και ομως η Ιλιάδα και Οδύσσεια είναι η ιστορία μας. Ονόματα ,
παράξενοι τόποι, Θεοί, συνήθειες, παραδοσεις, αγνωστοι λαοί, ονομασίες λαών .

allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 10:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

masdival αν δεν υπήρχαν αυτοί οι μύθοι που δεν είναι μύθοι ακριβώς.
Ισως απο κάπου να ξεσήκωσαν ορισμένα αλλα μύθοι δεν είναι.
Κάπου βασίζονται.
Αν λοιπόν δεν υπήρχαν εμείς σήμερα δεν θα γνωρίζαμε τίποτα για το παρελθόν. Ευρπρόσδεκτοι λοιπόν ακόμα και ως μύθοι.

Φιλε μου Φωτη,εννοειται οτι οι μυθοι ειναι ευπροσδεκτοι (απο εμενα τουλαχιστον).Για ολους τους λαους του κοσμου ειναι μια πολιτιστικη κληρονομια.Ειδικα για εμας τους Ελληνες !! Ουδεποτε εγω ειπα να τους καταργησουμε...αλιμονο ! Απλα καλο ειναι να κανουμε τον διαχωρισμο μεταξυ μυθου,παραμυθιου και πραγματικοτητας.Και ναι ! οντως μερικοι μυθοι δεν ειναι και τοσο μυθοι.Αλλα καποιοι με γνωστα-αγνωστα συμφεροντα φτανουν στο αλλο ακρο και προσπαθουν να μετατρεψουν το μυθο σε δεδομενη πραγματικοτητα.Ελπιζω να συμφωνεις σε αυτο
Με εκτιμηση Masvidal ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy