ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 14:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
simori

Επιφανειακά το διάβασα ... αυτά τα έχω ξανασυζητήσει στις αρχές του τόπικ ... πολλές φορές...

quote:
Επειδή και εγώ το πιστεύω αυτό γι αυτό και κρατάω αυτή ας το πούμε ουδέτερη στάση... που μόνο ουδέτερη δεν είναι....

Εντάξει.. και εγώ δεν μπορώ να πώ οτι είμαι ... ο απόλυτος... τρώω , οταν βγαίνω και μου σερβίρουν τι θα τους πώ οτι δεν τρώω. Αναγκαστικά θα κάνω πως τρώω τώρα αν κάτι μέσα εχει κιμά αναγκαστικά θα το φάω..


quote:
Επειδή κάποτε ήμουν απόλυτα κατά της κρεατοφαγίας διαπίστωσα πολλά στον δρόμο μου...

Διευκρινησέτο..

quote:
Είμαι ενάντια στο εμπόριο γουνών και στο κηνύγι... αλλά ξέρετε πόσες αγελάδες και κατσίκες και κότες βρίσκονται στην παραγωγή εργοστασίου γάλακτος κ.λ.π. με μοναδικό σκοπό την αυτή και μόνο παραγωγή των προϊόντων που παράγουν?

Εδώ τώρα πάμε αλλού... ας μην συγκρίνουμε την ταλαιπωρία των ζώων ωστε να παράγουν κάτι οπως το γάλα ή τα αυγά... εδώ μιλάμε για το δικαίωμα της ζωής.... Δεν ξέρω αν εχεις δεί πως σφάζουν... αν εχεις δεί πως συμπεριφέρεται το ζώο πρίν απο την σφαγή και κατά τη διάρκεια της σφαγής.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 15:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για την ιστορία του θέματος: οι πρώτοι άνθρωποι ήταν τροφοσυλλέκτες, δηλαδή συνέλλεγαν τους καρπούς των δέντρων καί ήταν ο μόνος τρόπος διατροφής τους, εφόσον δεν είχε αναπτυχθεί ούτε το κηνύγι αλλά ούτε και η γεωργία!!!

Οχι δεν είναι έτσι οπως το λές.... Εδώ υπήρχε διαταγή του Δημιουργού.
Κ. 1 παρ 9 ``και εδωσαν εις πάντας τρώνε χόρτον``
Υπήρχε εντολή του Δημιουργού να ζουν ειρηνικά και να μην τρώγουν ο ενας την σάρκα του αλλου.... το ιδιο περίπου .. οχι τόσο σαφές και στην Θεογονία του Ησίοδου.... Αυτά γράφηκαν κατά πάσα πιθανότητα απο πλευράς Ησίοδου κατά το 800 ΠΧ αλλά θεωρούνται κατά πολύ παλαιότερα.

Τι συμφέρον είχαν να διατυπώσουν αυτή την άποψη ... αυτή την ασαφή άποψη... ποιά ήταν η στρατηγική του κήπου της ΕΔΕΜ....
Είναι φανερό οτι ο πρίν τον Νεάτερνταλ ο τροφοσυλέκτης είχε μειωμένο εγκέφαλο... η σάρκα αργότερα εμπλούτισε τον εγκέφαλο του Νεάτερνταλ..
Τώρα αν αυτό το συνδυάσουμε με τι απαγόρευσε ο Δημιουργός στον άνθρωπο να τρώει... είναι τι κάνει νιάου ... νιάου στα κεραμύδια....

Αργότερα ομως την εποχή του Νώε η διαταγή φαίνεται να άλλαξε.... ο Δημιουργός έδωσε διαταγή το κρέας να υπάγεται στη διατροφή του ανθρώπου (ενώ ο άνθρωπος ήδη έτρωγε κρέας) αλλά να μην τρώγει το αίμα του..... Κάτι δεν πάει καλά .... δηλαδή ο Θεός υπέκυψε .....

Τέλος πάντων ... το θέμα είναι οτι το κρέας και τα παράγωγά του νεκρού ζώου ήταν για τον άνθρωπο πολύτιμα... ίσως και γι αυτό να δέχθηκε ο Δημιουργός να σφάζονται... τώρα ομως τα πράγματα άλλαξαν.
Μπορούμε να περιορίσουμε τη σφαγή των ζώων ... αυτή την ανελέητη σφαγή... δεν είναι ανάγκη να σφάζονται τόσα ζώα ... τόσο αίμα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 04:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για την ιστορία του θέματος: οι πρώτοι άνθρωποι ήταν τροφοσυλλέκτες, δηλαδή συνέλλεγαν τους καρπούς των δέντρων καί ήταν ο μόνος τρόπος διατροφής τους, εφόσον δεν είχε αναπτυχθεί ούτε το κηνύγι αλλά ούτε και η γεωργία!!!

--------------------------------------------------------------------------------


Οχι δεν είναι έτσι οπως το λές.... Εδώ υπήρχε διαταγή του Δημιουργού.
Κ. 1 παρ 9 ``και εδωσαν εις πάντας τρώνε χόρτον``
Υπήρχε εντολή του Δημιουργού να ζουν ειρηνικά και να μην τρώγουν ο ενας την σάρκα του αλλου.... το ιδιο περίπου .. οχι τόσο σαφές και στην Θεογονία του Ησίοδου.... Αυτά γράφηκαν κατά πάσα πιθανότητα απο πλευράς Ησίοδου κατά το 800 ΠΧ αλλά θεωρούνται κατά πολύ παλαιότερα.



Μα που η διαφορά σε αυτό που λέω? Εννοείς πως δεν έτρωγαν καρπούς αλλά μόνο χόρτα? Ή εννοείς πως δεν έτρωγαν κρέας γιατί τους το είχε απαγορεύσει ο Θεός?
Γιατί εγώ εννοώ πως οι πρώτοι άνθρωποι δεν έτρωγαν κρέας!!!

quote:
Επειδή κάποτε ήμουν απόλυτα κατά της κρεατοφαγίας διαπίστωσα πολλά στον δρόμο μου...
--------------------------------------------------------------------------------


Διευκρινησέτο



Υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να χωνέψουν τα φρούτα και τα λαχανικά όπως το κρέας... ή υποφέρουν απο έλλειψη σιδήρου και πρέπει να φάνε κόκκινο κρέας για να το ανεβάσουν...

όλα αυτά όμως θα διορθωνόντουσαν εάν υπήρχε η σωστή διατροφή όμως κανείς δεν κάνει σωστή διατροφή σήμερα...

Εκτός αυτού πιστεύω πως όλα τα φρούτα και τα λαχανικά έχουν όλες τις απαραίτητες βιταμίνες και τα ιχνοστοιχεία, μέταλλα και τα λοιπά όμως πρέπει να έχει κανείς μεγάλη γνώση για όλα αυτά... δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα στην διατροφή!!!

για τους περισσότερους από εμάς η παιδική ανάμνηση της μητέρας μας να προσπαθεί να μας ταΐσει σπανάκι ή φακή για να γίνουμε δυνατοί είναι νωπή. Τα δύο αυτά τρόφιμα περιέχουν όντως ποσότητα σιδήρου. Αυτό που όμως καθιστά τις τροφές αυτές λίγο "παρεξηγημένες" είναι η λεγόμενη βιοδιαθεσιμότητα του σιδήρου αυτού. Δηλαδή το κατά πόσο ο σίδηρος αυτός απορροφάται από τον οργανισμό μας. Αυτό λοιπόν που ισχύει είναι ότι ο σίδηρος που προέρχεται από φυτικές πηγές , δεν απορροφάται όσο αυτός που βρίσκεται σε ζωικές τροφές π.χ. συκώτι και μοσχαρίσιο κρέας.

Βέβαια αυτή η διαπίστωση δεν μειώνει καθόλου την κατά τα άλλα μεγάλη διατροφική αξία του σπανακιού που περιέχει βιταμίνες Α και C, φολικό οξύ και καροτένια (π.χ. λουτείνη και ζεαξανθίνη), που είναι αντιοξειδωτικά και της φακής η οποία επίσης δίνει φολικό οξύ, σίδηρο, ασβέστιο και διαλυτές φυτικές ίνες.

Οι περισσότεροι χορτοφάγοι υποφέρουν από κάποιο είδος «υποσιτισμού» επειδή δεν γνωρίζουν ούτε τις αναλλογίες ούτε και τί τους προσφέρει το κάθε φυτό ή φρούτο?
Επίσης,
Οι πρωτεΐνες χρησιμοποιούνται από τον οργανισμό, , για την ανάπτυξη και αποκατάσταση ιστών όπως δέρμα , μύες, όργανα, μαλλιά και νύχια. Οι πρωτεΐνες είναι ενώσεις άνθρακα, υδρογόνου, οξυγόνου, αζώτου και μερικές φορές θείου ή φωσφόρου. Η δομή τους βασίζεται στο συνδυασμό είκοσι περίπου αμινοξέων διατεταγμένων σε πολλούς διαφορετικούς συνδυασμούς. Υπάρχουν δύο κατηγορίες: "τα απαραίτητα", που δεν μπορούν να παραχθούν από τον οργανισμό και πρέπει να ληφθούν μέσω της τροφής, και "τα μη-απαραίτητα", που μπορούν να παραχθούν στον οργανισμό από πλεονάσματα άλλων αμινοξέων που περιέχονται στην τροφή.
Οι πρωτεΐνες βρίσκονται τόσο σε φυτικές, όσο και σε ζωικές τροφές. Μολονότι οι πιο κοινές πηγές πρωτεϊνών είναι το κρέας, το γάλα, τα αυγά και το ψάρι, χρήσιμες ποσότητες βρίσκονται και σε τροφές όπως στα όσπρια, στους ξηρούς καρπούς, στα δημητριακά, σε ορισμένα λαχανικά και στα φρούτα. Οι ζωικές πρωτεΐνες έχουν όμως μεγαλύτερη αξία, για τα αμινοξέα τους
Οι χορτοφάγοι όμως πρέπει να επιλέγουν τροφές από πολλές πηγές, προκειμένου να εξασφαλίζουν μία επαρκή και ισορροπημένη ποσότητα αμινοξέων .

quote:

--------------------------------------------------------------------------------
Είμαι ενάντια στο εμπόριο γουνών και στο κηνύγι... αλλά ξέρετε πόσες αγελάδες και κατσίκες και κότες βρίσκονται στην παραγωγή εργοστασίου γάλακτος κ.λ.π. με μοναδικό σκοπό την αυτή και μόνο παραγωγή των προϊόντων που παράγουν?
--------------------------------------------------------------------------------


Εδώ τώρα πάμε αλλού... ας μην συγκρίνουμε την ταλαιπωρία των ζώων ωστε να παράγουν κάτι οπως το γάλα ή τα αυγά... εδώ μιλάμε για το δικαίωμα της ζωής.... Δεν ξέρω αν εχεις δεί πως σφάζουν... αν εχεις δεί πως συμπεριφέρεται το ζώο πρίν απο την σφαγή και κατά τη διάρκεια της σφαγής.....



Πιστεύω πως όλοι έχουμε δει λίγο εώς πολύ να σφάζουν ζώο... εγώ τουλάχιστον το έχω βιώσει αυτό... Ελπίζω όμως να μην μιλάς σοβαρά σχετικά με την σύγκριση που κάνεις εδώ? Δηλαδή όταν λέμε σεβασμό στην ζωή τί εννοούμε ακριβώς?
Θέλεις να μου πεις πως θα πρέπει να είμαστε ευτυχείς που δεν τα σκοτώνουν αλλά τα χρησιμοποιούν κατά αυτόν τον τρόπο....? Και τα δικαιώματά τους στην ζωή ποιά είναι? Νομίζω πως είναι γνωστό πως το γάλα, το γιούρτι, τα αυγά, δεν θεωρούνται φυτικές τροφές μα ζωικές..

Και να σταματούσαμε μόνον εκεί? Τα καλλυντικά? Τα πειράματα? Κ.α.


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 04:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος πάντων ... το θέμα είναι οτι το κρέας και τα παράγωγά του νεκρού ζώου ήταν για τον άνθρωπο πολύτιμα... ίσως και γι αυτό να δέχθηκε ο Δημιουργός να σφάζονται... τώρα ομως τα πράγματα άλλαξαν.
Μπορούμε να περιορίσουμε τη σφαγή των ζώων ... αυτή την ανελέητη σφαγή... δεν είναι ανάγκη να σφάζονται τόσα ζώα ... τόσο αίμα....

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα.... μα όχι για το αίμα αλλά για την ζωή!!!

quote:
Τι συμφέρον είχαν να διατυπώσουν αυτή την άποψη ... αυτή την ασαφή άποψη... ποιά ήταν η στρατηγική του κήπου της ΕΔΕΜ....
Είναι φανερό οτι ο πρίν τον Νεάτερνταλ ο τροφοσυλέκτης είχε μειωμένο εγκέφαλο... η σάρκα αργότερα εμπλούτισε τον εγκέφαλο του Νεάτερνταλ..
Τώρα αν αυτό το συνδυάσουμε με τι απαγόρευσε ο Δημιουργός στον άνθρωπο να τρώει... είναι τι κάνει νιάου ... νιάου στα κεραμύδια....

Αργότερα ομως την εποχή του Νώε η διαταγή φαίνεται να άλλαξε.... ο Δημιουργός έδωσε διαταγή το κρέας να υπάγεται στη διατροφή του ανθρώπου (ενώ ο άνθρωπος ήδη έτρωγε κρέας) αλλά να μην τρώγει το αίμα του..... Κάτι δεν πάει καλά .... δηλαδή ο Θεός υπέκυψε .....



Εδώ γίνεσαι λίγο ασαφής!!!


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 19:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναί .. ναι ... θα προσπαθήσω να γίνω πιο σαφής...


Λοιπόν .. είναι σίγουρο οτι ο προκάτοχος του Νεάτερνταλ καθώς και ολα τα πιθηκοειδή ... ήταν τροφοσυλέκτες... έτρωγαν καρπούς.. εξαιτίας της διατροφής τους αυτής ο εγκεφαλός τους παρέμενε στάσιμος.
Αργότερα οταν στην διατροφή του πρόσθεσε το κρέας ο εγκέφαλός του ανεπτύχθη...

Με παραξενεύει το γεγονός για ποιό λόγο ο Ησίοδος αναφέρει στη θεογονία οτι πρίν απο το χάλκινο γένος, υπήρξε ο πρώτος άνθρωπος, και διευκρινίζει οτι αυτός έτρωγε μόνο καρπούς, δεν έτρωγε κρέας.. για ποιό λόγο το διευκρινίζει...

Σαν να μην φτάνει αυτό στη Βίβλο γίνεται αναφορά στη κτίση του παραδείσου οτι ολα τα ζώα ζούσαν αρμονικά μεταξύ τους χωρίς να τρώγει το ενα το αλλο, εκτός αυτού η ρητή διαταγή του Θεού ήταν να έχουν ως τροφή τους άπαντες , μόνον καρπούς , και οτι αλλο μπορούσαν να καλλιεργήσουν , οχι ομως κρέας...

Η σφαγή ενός ζωνταντού θα ήταν οπωσδήποτε ενα μελανό στίγμα στη φιλοσοφία ενός τέτοιου ``Κήπου``.
Μελανό στίγμα παραμένει ακόμα και σήμερα η συμπεριφορά μας απέναντι σε κάθε ειδους ζωντανής ύπαρξης πάνω στον πλανήτη μας. Είτε αυτό είναι ζώο , είτε πτηνό, είτε ψάρι, είτε δένδρο, είτε φυτό, είτε βράχος.
Δεν λογαριάζουμε τίποτα απολύτως προκείμενου να κάνουμε τη ζωής μας
πιο άνετη..Για τα δένδρα , για τα φυτά , για τους βράχους, δεν γνωρίζουμε αν αισθάνονται τον πόνο. Τα ζώα ομως την αισθάνονται, την νοιώθουν, δεν θέλουν να χάσουν τη ζωή τους, αντιδρούν, φωνάζουν.
Δεν το βρίσκω δίκαιο αυτό.. οσο νόστιμα και αν είναι όσο πολύτιμες και αν είναι οι πρωτείνες τους και τα συναφή τους , κάποτε θα αποκτήσουν δικαιώματα στη ζωή.

Ας μην ξεχνούμε και κάτι.. ο άνθρωπος πολλές φορές στο παρελθόν .. ακόμα και σήμερα χρησιμοποίησε τον ιδιο τον άνθρωπο στην ιδια μοίρα με τα ζώα... μιλώ για τους σκλάβους.
Τρόμαξε να καταλάβει οτι ολοι οι άνθρωποι είναι ίσοι μεταξύ τους και εχουν ολοι τα ιδια δικαιώματα...
Ισως μία μέρα... ίσως... να καταλάβει οτι οτιδήποτε βρίσκεται πάνω σε αυτόν τον πλανήτη εχει και αυτό δικαιώματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 01:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου δεν διαφωνώ μαζί σου για τα ερωτηματικά σου...
Και εμένα δεν μου αρέσει ο κόσμος που ζούμε!!!

Δεν ξέρω για τα ζώα και εάν θα έχουν απομείνει κάποια για να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους όμως σίγουρα εμείς χάνουμε πολλά καταστρέφοντας αλόγιστα την ζωή γύρω μας... Δεν θα το ονομάσω θεία δίκη μα φύση....

quote:
Λοιπόν .. είναι σίγουρο οτι ο προκάτοχος του Νεάτερνταλ καθώς και ολα τα πιθηκοειδή ... ήταν τροφοσυλέκτες... έτρωγαν καρπούς.. εξαιτίας της διατροφής τους αυτής ο εγκεφαλός τους παρέμενε στάσιμος.
Αργότερα οταν στην διατροφή του πρόσθεσε το κρέας ο εγκέφαλός του ανεπτύχθη...


Έχω μία απορία.. πόσο βέβαιο είναι αυτό?
Τότε γιατί δεν συνέβει και στα σαρκοφάγα ζώα?
Δεν μου φαίνεται ευφικτό αυτό αλλά δεν θέλω να προτρέχω...ίσως κάνω λάθος.... περιμένω μία τεκμηριωμένη άποψη επάνω σε αυτό!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 14:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω μία απορία.. πόσο βέβαιο είναι αυτό?
Τότε γιατί δεν συνέβει και στα σαρκοφάγα ζώα?

Οι σημερινοί πίθηκοι με τους οποίους παρομοιάζουν λανθασμένα κατά τη ... γνώμη μου με τους πιθανούς πρόγονους μας δεν τρέφονται με κρέας. Είναι τροφοσυλέκτες. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις θα τραφούν με κρέας.

Βέβαιο δεν είναι τίποτα.... , οι θεωρίες ειναι απλά θεωρίες οι οποίες με ενα νέο εύρημα ανατρέπονται. Ο Δαρβινισμός σε οτι αφορά την εξέλιξη των ειδών είναι μία θεωρία.Μία θεωρία που χρόνο με το χρόνο ξεθωριάζει. Το μεγάλο μυστήριο της ξαφνικής εμφάνισης του homo sapiens δίχως σημάδια προγενέστερης συγκατοίκησης του με τον Νεάτερνταλ συνεχίζει να μας απασχολεί.

Δεν νομίζω το να μπορεί η επιστήμη σήμερα να επιβεβαιώσει αν μία μορφή ζωής μπορεί να εξελιχθεί ή οχι. Νομίζω οτι κανείς δεν μπορεί να το επίβεβαιώσει αυτό.
Ετσι λοιπόν οταν μιλούμε για τον άνθρωπο, θα πρέπει να μιλούμε μόνο για τον homo sapiens και να μην τον ταυτίζουμε ούτε με τον Νεάτερνταλ αλλά και ούτε με τα προηγούμενα είδη που εξαφανίστηκαν.
Ο Ησίοδος είναι αδύνατον να αποκαλεί πρώτο γένος κάποιο είδος πρίν τον homo οπως και στη θεωρία της βίβλου είναι αδύνατον οι πρωτόπλαστοι να ταυτίζονται με κάποιο αλλο είδος ανθρώπου.

Ετσι λοιπόν η απάντηση στο ερώτημα σου βασίζεται σε θεωρίες.


Edited by - allzzaro on 01/05/2004 15:51:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 05:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βέβαιο δεν είναι τίποτα.... , οι θεωρίες ειναι απλά θεωρίες οι οποίες με ενα νέο εύρημα ανατρέπονται. Ο Δαρβινισμός σε οτι αφορά την εξέλιξη των ειδών είναι μία θεωρία.Μία θεωρία που χρόνο με το χρόνο ξεθωριάζει. Το μεγάλο μυστήριο της ξαφνικής εμφάνισης του homo sapiens δίχως σημάδια προγενέστερης συγκατοίκησης του με τον Νεάτερνταλ συνεχίζει να μας απασχολεί.

Μέχρι εδώ συμφωνώ...

quote:
Δεν νομίζω το να μπορεί η επιστήμη σήμερα να επιβεβαιώσει αν μία μορφή ζωής μπορεί να εξελιχθεί ή οχι. Νομίζω οτι κανείς δεν μπορεί να το επίβεβαιώσει αυτό.

Νομίζω πως όσα είδη δεν μπόρεσαν ή δεν πρόλαβαν να εξελιχθούν, αφανιστηκαν.. Άρα όλα τα ζώα, δύναται να εξελιχθούν!

quote:
Ετσι λοιπόν οταν μιλούμε για τον άνθρωπο, θα πρέπει να μιλούμε μόνο για τον homo sapiens και να μην τον ταυτίζουμε ούτε με τον Νεάτερνταλ αλλά και ούτε με τα προηγούμενα είδη που εξαφανίστηκαν.
Ο Ησίοδος είναι αδύνατον να αποκαλεί πρώτο γένος κάποιο είδος πρίν τον homo οπως και στη θεωρία της βίβλου είναι αδύνατον οι πρωτόπλαστοι να ταυτίζονται με κάποιο αλλο είδος ανθρώπου.

Ετσι λοιπόν η απάντηση στο ερώτημα σου βασίζεται σε θεωρίες


Τί εννεοείς εδώ? πως ο πρώτος άνθρωπος, ο homo sapiens του οποίου ξέρουμε τα χαρακτηριστικά, μόλις εμφανίστηκε στην μορφή που ξέρουμε άρπαξε ένα όπλο και άρχισε να κυνηγάει?
Ή μήπως εννοείς πως ο Ησίοδος γνώριζε ποιος ήταν ο πρώτος άνθρωπος και πως δεν ήταν ο homo sapiens?
Αλλά και πάλι τίθεται κόλιμα χρονολογίας φαντάζομαι...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 14:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[

Edited by - allzzaro on 02/05/2004 14:57:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 14:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τί εννεοείς εδώ? πως ο πρώτος άνθρωπος, ο homo sapiens του οποίου ξέρουμε τα χαρακτηριστικά, μόλις εμφανίστηκε στην μορφή που ξέρουμε άρπαξε ένα όπλο και άρχισε να κυνηγάει?

Το οτι κυνηγούσε αυτό είναι σίγουρο... μα και ο Νεάτερνταλ κυνηγούσε..
Αυτό που θέλω να διατυπώσω είναι το εξής...
Οταν μιλούμε για τον πρώτο άνθρωπο .. μιλούμε για τον σημερινό άνθρωπο τον homo.. o Νεάτερνταλ δεν εχει καμία σχέση με εμάς.. πρόγονός μας είναι ... ο homo.. Απο τον Νεάτερνταλ και τα υπόλοιπα ευρήματα βρίσκουμε μόνο κόκαλα...τίποτα αλλο... δεν ξέρουμε τι εγκέφαλο είχαν, αν μιλούσαν, αν είχαν τρίχες, το μέγεθος των εντέρων τους... και αλλα ...

quote:
Ή μήπως εννοείς πως ο Ησίοδος γνώριζε ποιος ήταν ο πρώτος άνθρωπος και πως δεν ήταν ο homo sapiens?


Ο Ησίοδος καθώς και ολοι οι αλλοι (ιστορικοί-ποιητές) κάποιες πληροφορίες είχαν... δεν τα έγραφαν στην τύχη.
Δεν θα μου δημιουργούσε βέβαια εκπληξη αν ο Ησίοδος ανέφερε σαν την πρώτη γενιά τον Νεάτερνταλ την εποχή που ήταν τροφοσυλέκτης ... και δεν μου δημιουργεί εκπληξη αφού απο κάπου είχε αντλήσει πληροφορίες.

Εμένα μου δημιουργεί ερωτηματικά η ξαφνική εμφάνιση του σημερινού ανθρπωπου το 30.000 ΠΧ και μάλιστα σε μία περίοδο πολύ δύσκολη για τον πλανήτη αφού το βόρειο και νότιο μέρος του ήταν καλυμένο με πάγους.
Ίσως ο Νεάτερνταλ να μην είχε αλλες δυνατότητες να εξελιχθεί .. ετσι τροποποιήθηκε γεννετικά και τροποποιήθηκε φαίνεται και σε πολλές φυλές. Ισως με την αφορμή της τροποποίησης να του δώθηκε και η ιδιότητα να είναι παμφάγος.

O Δαρβινισμός βασίζεται στη θεωρία οτι εκ του ενός προέρχονται και τα υπόλοιπα... αυτό κάπου βασίζεται... σίγουρα... οχι ομως με την απλή διαδικασία της εξέλιξης. Σήμερα οι επιστήμονες προβλήματίζονται με την ομοιότητα του DNA του ανθρώπου και του DNA του χιμπατζή.. είναι όμοια μία ελάχιστη διαφορά...και ομως ο χιμπατζής .. οσο και να εξελιχθεί ... δεν θα μάθει ποτέ να μιλά..ενώ ο homo μιλούσε... μιλούσε ανέκαθεν.... αρα ο homo ποτέ δεν υπήρξε
χιμπατζής.... εξελιγμένος

Η εξελιξη ενός είδους εχει μία ορισμένη εμβέλεια... εξελίσεται σύμφωνα με το περιβάλλον που ζεί... μέχρι εναν βαθμό ομως... οχι να φτάσει σε σημείο ενας χιμπατζής να γίνει άνθρωπος.

Ετσι λοιπόν ο homo δεν αποτελούσε εξέλιξη κανενός αλλου είδους.
Δημιουργήθηκε για κάποιον σκοπο. Οραμα του Δημιουργού Του ήταν να εξελιχθεί, να αποκτήσει γνώση, τεχνολογία, σοφία, αλλά το κυριώτερο
να τα καταφέρει.....να τα καταφέρει να ονομάζεται ΑΝΘΡΩΠΟΣ .....να μην είναι ζώο... να μην συμπεριφέρεται σαν τα ζώα ...

Αυτή είναι η φιλοσοφία μου simori... το να μην τρώμε τα ζώα ... ειναι μια αρχή .. να μην τρώμε και ο ενας τον αλλον...μια αρχή για εναν κόσμο πραγματικά ανθρώπινο...
Δεν ξέρω πως το βλέπεις??

Και εγώ σε ευχαριστώ για την ωραία συζήτηση που εχουμε ξεκινήσει...

Edited by - allzzaro on 02/05/2004 14:53:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 17:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα που η διαφορά σε αυτό που λέω? Εννοείς πως δεν έτρωγαν καρπούς αλλά μόνο χόρτα? Ή εννοείς πως δεν έτρωγαν κρέας γιατί τους το είχε απαγορεύσει ο Θεός?
Γιατί εγώ εννοώ πως οι πρώτοι άνθρωποι δεν έτρωγαν κρέας!!!

Οτι γράφεις σε αυτή την ενότητα δεν το εχω διαβάσει τώρα το είδα...
Γράφεις και αλλα πιο κάτω που είναι πολύ ενδιαφέροντα...

Επειδή τώρα το είδα και δεν προλαβαίνω να απαντήσω ... να μου επιτρέψεις να σου απαντήσω αυριο που θα έχω περισσότερο χρόνο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 14:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να χωνέψουν τα φρούτα και τα λαχανικά όπως το κρέας... ή υποφέρουν απο έλλειψη σιδήρου και πρέπει να φάνε κόκκινο κρέας για να το ανεβάσουν

Συγνώμη αλλά δεν στέκουν... δεν μπορούν να χωνέψουν τα φρούτα , τα λαχανικά, γιατί ? επειδή δεν τα έχουν φάει ποτέ τους. Εδώ δεν μπορούν να χωνέψουν το γάλα που δεν το έχουν πιεί ποτέ τους.....λογικό είναι οταν ο οργανισμός δεν εχει συνηθίσει κάτι να μην μπορεί να το χωνέψει.
Για το μόνο που μπορώ να δεχθώ είναι ασθένειες του εντέρου οπως η κολίτιδα, που και αυτό είναι επακόλουθο λανθασμένης διατροφής.

quote:
Οι πρωτεΐνες χρησιμοποιούνται από τον οργανισμό, , για την ανάπτυξη και αποκατάσταση ιστών όπως δέρμα , μύες, όργανα, μαλλιά και νύχια. Οι πρωτεΐνες είναι ενώσεις άνθρακα, υδρογόνου, οξυγόνου, αζώτου και μερικές φορές θείου ή φωσφόρου. Η δομή τους βασίζεται στο συνδυασμό είκοσι περίπου αμινοξέων διατεταγμένων σε πολλούς διαφορετικούς συνδυασμούς. Υπάρχουν δύο κατηγορίες: "τα απαραίτητα", που δεν μπορούν να παραχθούν από τον οργανισμό και πρέπει να ληφθούν μέσω της τροφής, και "τα μη-απαραίτητα", που μπορούν να παραχθούν στον οργανισμό από πλεονάσματα άλλων αμινοξέων που περιέχονται στην τροφή.

Πρέπει να παίρνουμε .. περίπου αν είμαστε 80 κιλά 80 γραμμάρια πρωτείνη την ημέρα... μία μπριζόλα για να μας δώσει 20 γραμμάρια πρωτείνη θα μας δώσει και 10 γραμμάρια λίπος... την υπόλοιπη απο που θα την πάρουμε??? Τις δύο κατηγορίες για τα απαραίτητα και τα μη απαραίτητα, αυτά είναι θεωρίες... αν θέλεις μπορούμε να το αναλύσουμε αλλά είναι θεωρίες που και στέκουν και δεν στέκουν.. ακραίες καταστάσεις....

Νομίζω οτι αν κάποιος καταναλίσκει μισό κιλό γάλα 0% , μισό κιλό γιαούρτι 0% , Δημητριακά οπως βρώμη, σίκαλη, αρκετή σόγια...μεγάλες ποσότητες απο ασπράδια αυγών εως και 10 αυγά ημερησίως ώστε να φτάσει 80 γραμμάρια πρωτείνης ημερησίως.. Αυτά που θα προσφέρει το κρέας είναι μόνον 10% που για μένα είναι απειροελάχιστα. Τώρα σε οτι αφορά ειδικά αμινοξέα που μπορεί να έχει το κρέας... εε.. το ψάχνουμε πολύ... νομίζω ....πάρα πολύ ...

Τώρα σε οτι αφορά τους χορτοφάγους.. αυτοί είναι να γελάσει ο κάθε πικραμένος...δεν τρώνε και παράγωγα του κρέατος δηλαδή γάλα, γιαούρτι, αυγά, τυρί, με αποτέλεσμα να δημιουργείται καταβολισμός και συρρίκνωση του μυικού ιστού...

Τώρα ασχετα απο την ιδεολογία μου, δεν θέλω να χαρακτηρισθώ αλάζονας, οι περισσότεροι συμφωνούν στην πολύ χαμηλή καταναλωση κόκκινου κρέατος. Αυτό νομίζω οτι είναι το καλύτερο σε σχέση με τα υπόλοιπα που αναφέρω πιο πάνω σε οτι αφορά την λήψη πρωτείνης.

Edited by - allzzaro on 03/05/2004 14:45:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 02:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικά δεν θα έλεγα ότι διαφωνώ σχετικά με τις αναφορές σου με τις τροφές.. και εγώ πάνω κάτω αναφέρω το ίδιο..
δηλαδή πως οι φυτικές τροφές είναι ικανές να δώσουν στον ανθρώπινο οργανισμό τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά.. η ένσταση μου βρίσκεται στο γεγονός πως καποια στοιχεία που βρίσκονται στις φυτικές τροφές δεν απορροφούνται το ίδιο καλά όσο όταν αυτές τις παίρνουμε από τις ζωικές..
Επίσης πως οι περισσότεροι χορτοφάγοι όντως υποφέρουν από κάποιο είδος υποσιτισμού όχι εξαιτίας της περιορισμένης τους διατροφής στις φυτικές τροφές μα εξαιτίας της άγνοιας τους ως προς την αναλογία τους αλλά και ως προς τις πηγές των συστατικών τους!!!

Και ναι συμφωνώ πως τα προβλήματα που αναφέρω πιο πάνω, όπως και αυτό που είπες για το πρόβλημα του εντέρου είνα αποτέλεσμα κακής διατροφής...
Να επισημάνω πως όσοι υποφέρουν από το σύνδρομο του παχή εντέρου το πρόβλημα αυξάνεται όταν τρώνε χόρτα για παράδειγμα, εντούτοις το πρόβλημα διορθώνεται σιγά σιγά με την συνεχή προσθήκη των φυτικών τροφών στο καθημερινό τους διαιτολόγιο.... Βέβαια καλό θα ήταν και η συμβουλή ενός καλού και όχι καλημένου διαιτολόγου!!!

Αυτά για τις τροφές... προς το παρόν...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 04/05/2004 02:21:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 02:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, να επισημάνω...
Το σχόλιο που έκανα παραπάνω για τα παράγωγα του κρέατος δεν αφορούσε καθε αυτό το θέμα της τροφής.. ούτε και οι χορτοφάγοι θεωρούν κακό να τρώνε γιαούρτι ή να πίνουν γάλα.. το θέμα τους και κατα εμέ έχουνε δίκιο, εστιάζεται στο γεγονός της εκμετάλευσης των ζώων και την κακομεταχείρησή τους από τον άνθρωπο προς το συμφαίρον τους... Και δεν αναφέρομαι στους απλούς βοσκούς που τουλάχιστον εκείνοι αγαπάνε τα ζώα τους.. και τουλάχιστον τους προσφέρουν την ζωή στο περιβάλλον τους!!!
Εγώ αναφέρομαι σε εκείνες τις μεγάλες εταιρίες που χειρίζονται τα ζώα σαν μηχανές παραγωγής με αποτέλεσμα τις συνθήκες διαβίωσης να είναι το λιγότερο άθλιες, από την αδιαφορία τους ως προς τα ζώα.Και όπως είναι φυσικό, βιοτικό επίπεδο δεν υπάρχει, αναφέρω κάποιες λεπτομέρειες παραπάνω!!!
Και δεν θα μπορούσε ποτέ να περάσει απαρατήρητο από εμένα ένα τέτοιο γεγονος.. δεν χρειάζεται δηλαδή να αναφερθώ περισσότερο για την θανάτωση των ζώων, αν διαφωνώ ή όχι.. νομίζω πως η τοποθέτησή μου είναι εμφανής!!
Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 04/05/2004 02:35:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 03:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά τώρα με το θέμα του πρώτου ανθρώπου να πω πως σήμερα έτυχε να δω ένα Ντοκυμαντέρ.. αλλά όπως συνήθως δεν το πέτυχα από την αρχή.. δυστυχώς..
Το Ντοκυμαντέρ το είδα στην Ετ1... και αφορούσε τους πρώτους ανθρώπους.. Συγκεκριμένα στο τίτλους τέλους είδα τον εξής τίτλο "Walking in CaveMan" ή κάτι τέτοιο...
Λοιπόν, έδειχνε τους ανθρώπους πριν από 130 χιλιάδες χρόνια... Εκείνη την εποχή με τους μεγάλους παγετώνες..
Το σημερινό επεισόδιο.. αν και δεν έτυχε να έχω δει άλλο πριν, αναφερόταν στην ζωή των Νεάτερνταλ οι οποίοι μιλούσαν... κανονικά.. έτρωγαν κρέας, δηλαδή ήταν κυνηγοί και τα χαρακτηριστικά τους όπως το κοντό τους σώμα, γύρα στο 1,50 και η πλατιά τους μύτη... Αυτά βέβαια τα χαρακτηριστικά τους βοήθησαν να καταφέρουν να επιβιώσουν εκείνη την τόσο σκληρή περίοδο.. όπου ένας σημερινός άνθρωπος θα ήταν θαύμα αν θα μπορούσε να καταφέρει να βγάλει έστω μία νύχτα.... ανέφερε την σκληρότητά τους, Φυσικά είχαν φωτιά και τα την τροφή τους την έψειναν.. καθώς και η κοινωνική συμπεριφορά τους έμοιαζε με την δική μας αλλά όχι πολύ!!!

Κάποια στιγμή δείχνει μια άλλη πλευρά του πλανήτη, την έρημο.. μία έρημο που είχε δημιουργηθεί εξαιτίας της συσώρευσης των νερών του πλανήτη μέσα στους πάγους σε εκείνες τις παριοχές που ζούσαν οι Νεάτερνταλ.. Εκεί κατοικούε, στην έρημο, μία άλλη φυλή που λεγόταν "Γκόντενχααυρ" ή κάπως έτσι.. Ένα όνομα που δεν είχα ξανα ακούσει εώς τώρα..
Μία ψηλή φυλή και μαυρηδερή, τα χαρακτηριστικά βέβαια σχετίζονταν με την προσαρμογή του περιβάλλοντος... Αυτή η φυλή λοιπόν βρισκόταν στο χείλος της εξαφάνισης.. εξαιτίας των μεγάλων δυσκολιών που αντιμετώπιζαν εξαιτίας της ερήμου!! Δεν έδειξε πολλά για αυτούς, μα το χαρακτηριστικό ήταν πως ξαφνικά σώθηκαν από μία ιδιότητα που είχαν και δεν είχε κανένα άλλο ανθρώπινο είδος εώς τότε, την φαντασία..
Την μάχη με την επιβίωση οι Νεάτερνταλ την έχασαν όταν ήρθαν σε επαφή πολύ αργότερα, μετά την εποχή των παγετώνων, με εκείνους τους ανθρώπους... Οι Νεάτερνταλ στερούνταν φαντασίας.. μα εώς τότε δεν υπήρχε ο λόγος ύπαρξης της!!
Η φυλή "Γκόντενχααυρ" ήταν η μονη ανθρώπινη φυλή που επιβίωσε.. από όλες τις υπόλοιπες που υπήρξαν εώς τότε.. Και με αυτή την φυλή έχει σχέση ο σημερινός άνθρωπος.. όπως τελικά αναφέρει..
Φαντάζομαι πως η συνέχεια θα υπαρξει στο επόμενο επεισόδιο
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν μα αξίζει να το δεις..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 15:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και δεν θα μπορούσε ποτέ να περάσει απαρατήρητο από εμένα ένα τέτοιο γεγονος.. δεν χρειάζεται δηλαδή να αναφερθώ περισσότερο για την θανάτωση των ζώων, αν διαφωνώ ή όχι.. νομίζω πως η τοποθέτησή μου είναι εμφανής!!

Συμφωνώ.. εδώ υπάρχει κέρδος .. πολύ κέρδος... και η υπερκατανάλωση είναι πάντα προς όφελος 1ον των εταιρειών και 2ον των καταναλωτών... ούτε ενα ευρώ για αυτά τα δύστυχα τα ζωντανά ούτε ενα ευρώ .. ούτε ενα ευχαριστώ... ούτε ενα.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 15:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά τώρα με το θέμα του πρώτου ανθρώπου να πω πως σήμερα έτυχε να δω ένα Ντοκυμαντέρ.. αλλά όπως συνήθως δεν το πέτυχα από την αρχή.. δυστυχώς..
Το Ντοκυμαντέρ το είδα στην Ετ1... και αφορούσε τους πρώτους ανθρώπους..

Τα εχω δεί και εγώ ... βλέπονται ευχαριστα αλλά δεν εχουν καμμία μα καμία σχέση με την πραγματικότητα... Μάλιστα σε ενα δείχνει τον αυστραλοπίθηκο ... ως πρόγονο του ανθρώπινου είδους και κάποιον συγκεκριμένο τον ονομάζει και ``Ηρακλή`` και εξιστορεί τα κατορθώματα του... Εδώ οι επιστήμονες διαφωνούν μεταξύ τους για πολλά και διάφορα.. Βλέπετα αλλά να είσαι ενήμερη πρώτα για την πραγματικότητα αλλοιώς .. θα έχεις λανθασμένη ενημέρωση...


Σε διάφορα βιβλία μπορούμε να διαβάσουμε τα περί ... της Ατλαντίδας
δηλαδή .. πράγματα και θαύματα για κρυστάλους για ιπτάμενες μηχανές για πλοία χωρίς κυβερνήτη και πολλά αλλα... ενώ οι μόνες πηγές σε οτι αφορά την Ατλαντίδα προέρχονται απο τον Πλάτωνα στα βιβλία του Τιμαίος και Κριτίας... έχουμε και ορισμένες πληροφορίες ανακατεμένες απο διάφορους ερευνητές καθώς και οραματιστές που μας πληροφορούν για την Ατλαντίδα ... Εδώ αμφισβητείτε η ύπαρξη της Ατλαντίδας και τα γραφώμενα του Πλάτωνα θα δεχθούμε τέτοιες πληροφορίες...

Edited by - allzzaro on 04/05/2004 15:45:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 16:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δηλαδή πως οι φυτικές τροφές είναι ικανές να δώσουν στον ανθρώπινο οργανισμό τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά.. η ένσταση μου βρίσκεται στο γεγονός πως καποια στοιχεία που βρίσκονται στις φυτικές τροφές δεν απορροφούνται το ίδιο καλά όσο όταν αυτές τις παίρνουμε από τις ζωικές..
Επίσης πως οι περισσότεροι χορτοφάγοι όντως υποφέρουν από κάποιο είδος υποσιτισμού όχι εξαιτίας της περιορισμένης τους διατροφής στις φυτικές τροφές μα εξαιτίας της άγνοιας τους ως προς την αναλογία τους αλλά και ως προς τις πηγές των συστατικών τους!!!

Εδώ με το θέμα της διατροφής .. ασχολούμαι πάνω απο 35 χρόνια...
Ειλικρινά εχω καταντήσει να τρώω για να ζώ... και οχι να ζώ για να τρώω... Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι δεν είμαι συνηθισμένος σε γευστικά φαγητά και αν τα φάω με πειράζουν...

Ενα θα σου πώ λοιπόν μόνο... οι Εσκιμώοι ζούν ολη τη ζωή τους τρώγοντας λίπος .. και οι φυτοφάγοι ζούν ολη τη ζωή τους τρώγοντας λαχανικά...
Και οι δύο φυσικά αντιμετωπίζουν προβλήματα αλλά ζούν...
Τώρα αν στη διατροφή μας λείψει και κάτι... μερικές ουσίες ... μερικά αμινοξέα .. δεν χάθηκε ο κόσμος... το πολύ πολύ να μας τρώει λίγο το χέρι μας... εδώ πολλοί τρώνε κρέας και δεν τρώνε σπανάκι, δεν τρώνε κουκιά , ρεβύθια. ρύζι , γάλα.. έ... μην μου πούν αυτοί οτι τρώνε κρέας για να μην τους λείψει κάποιο αμινοξύ... και αυτά που χάνουν απο αυτά που δεν τρώνε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 03:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ οι επιστήμονες διαφωνούν μεταξύ τους για πολλά και διάφορα.. Βλέπετα αλλά να είσαι ενήμερη πρώτα για την πραγματικότητα αλλοιώς .. θα έχεις λανθασμένη ενημέρωση...

Δεν ξέρω γιατί, ενώ δίνω αρκετή σημασία στα ντοκυμαντέρ που βλέπω το συγκεκριμένο δεν μου γέμισε το μάτι!!!
Και συμφωνώ.. εξάλλου πάντα πίστευα πως ένα από τα πράγματα που οφείλεις στον εαυτό σου είναι η κρίση!!!

Και πρέπει να ομολογήσω πως οι επιστήμονες διαφωνούν σε πάρα πολλά πράγματα.. νομίζω πως το φαινόμενο είναι πολύ έντονο τα τελευταία χρόνια!!! Σε σημείο να διχάζεται και ο κόσμος...

quote:
Ειλικρινά εχω καταντήσει να τρώω για να ζώ... και οχι να ζώ για να τρώω

Δεν νομίζω πως είναι κατάντια αυτό..!!!
Και εγώ σε όλη μου την ζωή αυτο έκανα..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 13:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και συμφωνώ.. εξάλλου πάντα πίστευα πως ένα από τα πράγματα που οφείλεις στον εαυτό σου είναι η κρίση!!!

Σωστότατο... βλέπω απο τον πατέρα μου που απο την τηλεόραση μαθαίνει οτι μαθαίνει ... και κυρίως ακούγοντας διάφορα σχόλια.. και στο τέλος δεν ξέρει τι να πρωτοπιστέψει...

quote:
Και πρέπει να ομολογήσω πως οι επιστήμονες διαφωνούν σε πάρα πολλά πράγματα.. νομίζω πως το φαινόμενο είναι πολύ έντονο τα τελευταία χρόνια!!! Σε σημείο να διχάζεται και ο κόσμος...

Ανέκαθεν έτσι ήταν ... μην ξεχνάς Κοπέρνικος, Γαλλιλαίος, Τίκο Μπράχε, Δαρβίνος...


quote:
Δεν νομίζω πως είναι κατάντια αυτό..!!!
Και εγώ σε όλη μου την ζωή αυτο έκανα..

Δεν ξέρω simori..
αλλά κάποτε μπορούσα να το κοντρολάρω ... σαν πιό νέος ... χωρίς να καταβάλω ιδιαίτερη προσπάθεια...είχα μεγάλη ποικιλία εναλλακτικών τροφών... το κρέας είναι μία εύκολη λύση μιας και υπάρχει μεγάλη ποικιλία κρεάτων..παρόλα αυτά τα καταφέρνω... λίγο δύσκολα αλλά τα καταφέρνω..

Οι υπόλοιποι το ονομάζουν κατάντια βλέποντας με να ζώ χωρίς γεύσεις..χωρίς γαστρονομικές απολαύσεις... tnks για την συμπαράσταση..

Edited by - allzzaro on 05/05/2004 16:23:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 15:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητοί φίλοι...

Με την εγγραφή και των νέων μελών ξανα ανεβάζω το τόπικ ... ως προς μια πιο εποικοδομητική συζήτηση επι του θέματος...
και να υπενθυμίσω...

Εσωτερική αναζήτηση και .... καλοφαγία δεν συμβαδίζουν....
Ηδη ο Πυθαγόρας είχε εκφράσει τις απόψεις του επι του θέματος...
μιας και δεν έτρωγε κρέας... για εσωτερικούς... λόγους....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 17:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως εγώ θα ήθελα να σας αναφέρω αυτό που έκανα τον τελευταίο καιρό.
Βρήκα μια πηγή λαχανικών απόλυτα ασφαλή απο φάρμακα και αγόρασα κάποιες ποσότητες.
Για μιά βδομάδα περίπου έτρωγα σαλάτες απο βραστά λαχανικά και έπινα χυμούς.
Βεβαιώνω ότι με την πάροδο κάποιων ημερών αισθάνομαι πολύ πιό ευδιάθετος , ελαφρύς, καποιοι ψιλοπόνοι στη μέση και στην πλάτη εξαφανίστηκαν και ξυπνάω ξεκούραστος παρόλο που κοιμάμαι ακατάστατα , πίνω καφέδες και καπνίζω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 17:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου steelspring

Για ποιό λόγο να προτιμήσεις πηγή βιταμινών απο φάρμακα , αφού υπάρχουν τόσες νόστιμες φυσικές πηγές?

Σε οτι αφορά του πόνους στη μέση, είναι πολλοί οι λόγοι..
Μία κατάλλλη δίαιτα με χαμηλά λιπαρά και μερικά κιλά μείον μάλλον ειναι το καλύτερο.

Τώρα σε οτι αφορά το τσιγαράκι, οσο μπορούμε πιο λίγο...

Γνωρίζω καταπληκτικές δίαιτες κ α τ α π λ η κ τ ι κ έ ς και εγγυημένες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 08:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
``Η ανωτερότητα ενός ανθρώπου εξαρτάται απο τον τρόπο που συμπεριφέρετε στα ζώα``. Ειχε πεί ο ``Γκάντι``.

Πρόσφατα λοιπόν σε δελτίο ειδήσεων , μας προειδοποιεί οτι θα δούμε ενα ακρως ανατριχιαστικό θέαμα.
``Κακοποίηση ζώων``..

Κάποιοι ``φιλόζωοι`` λοιπόν εργαζόμενοι μάλλον σε κάποιο σφαγείο εκδηλώνουν τα αρρωστημένα αποθημένα της μίζερης ζωής τους στα φτωχά κοτόπουλα που προορίζονται για σφαγή...

Χοροπηδούν επάνω τους, τα χτυπούν με μανία στον τοίχο, τα κλωτσούν , πέφτουν επάνω τους ωστε να τα λιώσουν, σβήνουν τσιγάρα στα μάτια τους, και τα παλουκώνουν...

Σε μία απολογία τους δηλώνουν, οτι.... ``ποιό το πρόβλημα???
Ούτως ή αλλως , θα μπούν στο μηχάνημα , οπου θα τα αποκεφαλίσει...
Ούτως ή αλλως θα πεθάνουν βιαίως.
Εμείς εχουμε συνηθίσει τόσα χρόνια, κάθε μέρα να βλέπουμε κοτόπουλα να αποκεφαλίζονται απο το μηχάνημα.. εκατομμύρια κοτόπουλα ...
Ποιός ο λόγος λοιπόν για το πως θα πεθάνουν... ???``.

Οι δε παρουσιαστές της tv δήλωσαν φοβερά σοκαρισμένοι απο το θεάματα και τους χαρακτήρισαν απάνθρωπους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 11:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που έγινε αυτό alzzaro?
Δε μπορώ να φανταστώ κάτι τόσο αρρωστημένο στην Ελλάδα...γιατί αυτό δεν είναι κακία προς τα ζώα και μη φιλοζωϊα αλλά αρρώστια και μάλιστα ΜΕΓΑΛΗ!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 14:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πρέπει να έγινε στην Ελλάδα .. ήταν ιδιαίτερα λακωνικοί οι παρουσιαστές και δεν ανέφεραν ούτε περιοχή, ούτε εταιρεία.
Απλά προειδοποιεί ο παρουσιαστής .. οτι οι σκηνές που θα δούμε θα είναι ακρως ανατριχιαστικές.. και καλο θα είναι να μην τις δούν παιδιά....

Στη συνέχεια δείχνει ασπρόμαυρα και θολά κάπως ενα δωμάτιο .. οπου μανιασμένοι υπάλληλοι παίζουν ποδόσφαιρο με τις κότες... παίρνουν φόρα και τις κλωτσούν με απεριόριστη δύναμη και αυτές διαλύονται στον αέρα... στη συνέχεια τις χτυπούν με μανία στον τοίχο και τέλος πηδούν επάνω σε δεκάδες κοτόπουλα με αποτέλεσμα να τα συνθλίβουν...

Βέβαια εγώ θα ήθελα να επισημάνω κάτι αλλο...οτι οι δικαιολογίες των υπαλλήλων δεν ειναι εντελώς ... άσχετες...
Τι θέλω να πώ....
Παρατηρήστε εναν κυνηγό οταν πιάνει ενα ζωντανό πουλί... με τα δύο του δάκτυλα του στρίβει το κεφάλι του ώστε να ψοφήσει....
ή το βροντά με πολύ μεγάλη δύναμη στο έδαφος....
Αλλο παράδειγμα....
Ολοι έχουμε δεί να βουρλίζουν τα χταπόδια ιδιαίτερα το καλοκαίρι οταν απολαμβάνουμε το μπανάκι μας κάποιος φιλόζωος ψαροντουφεκάς με μεγάλη κοιλιά εκεί που κάνουμε μπάνιο αυτός κάνει ψαροντούφεκο...η λεία του ... χταποδάκια βάρους 150 γρμ.
Πρώτη του δουλειά μόλις βγεί να το χτυπήσει με δύναμη στο έδαφος
και..... ΚΑΜΑΡΙ.....κοιτάει να δεί οτι τον βλέπουν ....

Βλέπεται οτι είναι καθημερινό το φαινόμενο... καθημερινό.....
και είναι ΑΠΟΡΙΑΣ ΑΞΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ????

Ρίχνω ενα μεγάλο δίκιο στους υπαλλήλους.... και να σας πώ το γιατί....
Δηλώνουν τόσα χρόνια οτι `` εμείς βλέπουμε αίμα καθημερινώς......``
Βλέπουμε χιλιάδες ζώα να σφάζονται ... ποτάμια απο αίμα...
ΓΙΑΤΙ????
Για να σας εξασφαλίσουμε την τροφή σας...
Ουσιαστικά αυτή είναι η δουλειά μας.... να σφάζουμε ... για σας....
Το αν εμείς οδηγηθήκαμε σε αυτό το σημείο , στυπεύθυνοι είστε εσείς.. που μας αναγκάζεται να κάνουμε αυτή τη δουλειά....

Τώρα για τους υπόλοιπους που έχουν το θράσος ... το μεγάλο θράσος να αφαιρούν τη ζωή ενός πλάσματος... μπροστά σε αλλους... και μάλιστα μπροστά σε παιδιά...
Αυτούς πρέπει να τους δέρνουμε ομαδικά .. αλλύπητα....

Οι μέν πρώτοι λοιπόν μπορούν.... έχουν μια κάποια δικαιολογία για την αρρώστεια αυτή ....
Οι δεύτεροι τι δικαιολογία έχουν...
ΜΗΠΩΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΜΕ....
ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΌ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ
ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ????
ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΟΥΜΕ????

Edited by - allzzaro on 23/07/2004 15:18:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 17:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλζαρο να με συμπαθας αλλα εφαγα κατι πα ι δακια στα καρβουνα σημερα το μεσημερι μπουκια και συχωριο. Εχω κι εγω το δικαιωμα της επιλογης ετσι δεν ειναι? *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 19:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, εδώ τρώμε ανθρώπους, στα ζώα θα κολλήσουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 14:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά, εδώ τρώμε ανθρώπους, στα ζώα θα κολλήσουμε

Δηλαδή εσύ έχεις φάει ποτέ ανθρωπο...

Αντε να δώ τι αλλο θα ακούσω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Southselas
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 17:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε allzzaro, πολύ ενδιαφέρον το θέμα συζήτησης που έθεσες και ενδιαφέρουσες και οι απόψεις των συμμετεχόντων στη συζήτηση.

Εγώ προσωπικά δεν περίμενα σε ένα site το οποίο , πίστευα και πιστεύω, επισκέπτονται άνθρωποι με πνευματικές ανησυχίες και περισσότερο <<λεπτή>> αντίληψη των πραγμάτων, να υπάρχει τέτοια υποστήριξη στο δικαίωμα του ανθρώπου να εκμεταλλεύεται, για χάρη της απληστίας του, τα ζώα.

Η γνώμη μου είναι, ότι για να συντηρηθεί ο άνθρωπος δεν έχει ανάγκη της κατανάλωσης κρέατος. Όλα αυτά που λέγονται για πρωτεΐνες κλπ,κλπ δεν είναι τίποτα άλλο από ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ, προκειμένου να ικανοποιηθεί το πανίσχυρο ένστικτο της ΛΑΙΜΑΡΓΙΑΣ του ανθρώπου.

Ξέρεις, το παραδοσιακό ταβερνάκι με τα μεζελίκια του στα οποία συναθροίζονται οι άνθρωποι, όχι βέβαια για την ανάγκη τροφής, αλλά για την ανάγκη αντιμετώπισης του καθημερινού άγχους της ανθρώπινης ζωής, από το οποίο προσπαθούμε να χαλαρώσουμε, να ξεφύγουμε έστω και για λίγο, τρώγοντας και πίνοντας χρησιμοποιώντας το φαγητό σα ναρκωτικό.

Την ηδονή που δίνει το επιδέξια παρασκευασμένο κρέας δεν έχει ακόμη τη δύναμη να την ξεπεράσει ο άνθρωπος.

Και συνεπεία αυτού ακούμε λογής – λογής αερολογίες περί απαραιτήτου τροφής, που
πρέπει οπωσδήποτε να συμπεριλαμβάνεται στο διαιτολόγιό μας, γιατί διαφορετικά θα κινδυνεύσουμε από έλλειψη βιταμινών, ιχνοστοιχείων, μετάλλων , δεν θα έχουμε τη δύναμη να φέρουμε σε πέρας τις καθημερινές μας ασχολίες και διάφορα άλλα.

Αφού λοιπόν είναι τόσο ευεργετική τροφή γιατί κατά τη διάρκεια της θρησκευτικής νηστείας απαγορεύεται; Και γιατί κατά τη διάρκεια της ίδιας νηστείας δεν απαγορεύονται τα φρούτα, τα λαχανικά και διάφορες άλλες φυτικές τροφές; Και αν σκεφτούμε ότι οι ημέρες νηστείας αποτελούν ένα σημαντικό τμήμα του ημερολογιακού έτους, μήπως η θρησκευτική παράδοση, με τη μέθοδο της νηστείας /αμαρτίας (σε περίπτωση μη τήρησής της) προσπαθεί να προφυλάξει τους πιστούς της από τις βλαβερές συνέπειες ακατάλληλων τροφών; Και το κάνει με ένα τρόπο που μπορεί να εφαρμοστεί, ξεπερνώντας την ανθρώπινη αδυναμία, αφού η απαγόρευση δεν είναι ολοκληρωτική και δίνει στον άνθρωπο την ευκαιρία να ξεφύγει, για κάποιο χρονικό διάστημα του έτους, από την εγκράτεια ( εξαιρετικά οδυνηρή για τη μεγάλη μάζα των ανθρώπων) και να εντρυφήσει σε ανθυγιεινές /απολαυστικές τροφές, εξουδετερώνοντας την προκύπτουσα βιολογική ανισορροπία(από την κατανάλωση ακατάλληλων τροφών), με τη επακόλουθη περίοδο νηστείας.

Από την άλλη, αυτοί που υποστηρίζουν την κατανάλωση κρέατος, ευρισκόμενοι βέβαια στην
ασφαλή θέση του θύτη και όχι του θύματος, έχουν κάνει καμιά βόλτα από το σφαγείο της γειτονιάς τους για να δουν τι επικρατεί εκεί; Τα αίματα, τα τσιγκέλια με τα κρεμασμένα γδαρμένα σώματα σφαγμένων ζώων,τα απλωμένα στο δάπεδο εντόσθια, τα ουρλιαχτά των ζώων που ψυχορραγούν, καθώς και εκείνων που περιμένουν στη σειρά μυρίζοντας το αίμα αυτών που έχουν σφαγεί και προαισθανόμενα τι τα περιμένει, τα ζώα που σε μια τελευταία απελπισμένη προσπάθεια για να σωθούν (γιατί θέλουν να ζήσουν κι αυτά, όπως κι οι άνθρωποι), καταφέρνουν να ξεφύγουν από το σφαγείο και να τρέξουν κυνηγημένα στους δρόμους παρακείμενων πόλεων μπαίνοντας μέσα σε σπίτια και καταστήματα(έχει συμβεί και αυτό), σα να ζητάνε βοήθεια, αν αυτά δεν τους προκαλούν φρίκη, αλλά αντιθέτως μπορούν και αυτοί με ένα μαχαίρι να κόψουν το λαιμό ενός αρνιού, τότε ΝΑΙ μπορούν να τρώνε κρέας, το επίπεδο της εξέλιξής τους, τους επιτρέπει να τρώνε κρέας.


Αν όμως δεν αντέχετε τις παραπάνω εικόνες, αν δεν μπορείτε να αφαιρέσετε τη ζωή ενός ζώου για να το φάτε, τότε η ίδια η φύση σας, σας λέει ότι έχετε γίνει πολύ ευαίσθητοι για να καταναλώνετε κρέας και πρέπει να στραφείτε σε πιο ήπιες μορφές λήψης ενέργειας.


Και να σκεφτεί κανείς ότι όλες οι παραπάνω αποτρόπαιες εικόνες εντείνονται σε ημέρες <<κατάνυξης>> και <<αγάπης>> όπως λέμε ότι είναι οι ημέρες ορισμένων εορτών, όπως του Πάσχα.
Σα δε ντρεπόμαστε οι Φαρισαίοι.


Υπάρχει λοιπόν κανείς από τους συμμετέχοντες στη συζήτηση που θα ήθελε να βρίσκεται στη θέση κάποιου ζώου, που προορίζεται για σφαγή, εεεεεε; Ούτε μισός έτσι δεν είναι; Όμως εκ του ασφαλούς εκφέρουμε απόψεις, επιπόλαια θα έλεγα, απόψεις που επηρεάζουν το δικαίωμα στη ζωή άλλων όντων που και αυτά χαίρονται, λυπούνται, αγωνιούν, υποφέρουν, αγωνίζονται για να επιβιώσουν όπως κι οι άνθρωποι.

Όμως επειδή η ζωή έχει γυρίσματα, επειδή η πραγματικότητα ξεπερνάει τη φαντασία με τεράστια περιθώρια, ΠΡΟΣΟΧΗ μήπως από θύτες μετατραπούμε σε θύματα και τότε είμαι σίγουρος για τις απόψεις όλων σε μια υποθετική /μελλοντική παρόμοια συζήτηση.


Η ΗΘΙΚΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ Σ’ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΛΕΟΣ ΤΗΣ : ΤΑ ΖΩΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy