ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 17:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει Ιστορία... και ιστορίες...
Εξαρτάται ......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημ.
Νέο Μέλος

Comoros Islands
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 08:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Στην τροφική αλυσίδα ο παμφάγος άνθρωπος κατέχει την υψηλότερη θέση (τον πρώτο κρίκο) μαζί με άλλα δύο θηλαστικά.
Έγινε στην πορεία του χρόνου ή ήττο όντως παμφάγο ζώο με την εμφάνιση του, ιδού το ερώτημα;
Όπως και να έχει, έχουμε (σαν οικογένεια) επιλέξει την μοσογειακή διατροφή με ελάχιστο έως καθόλου κρέας κόκκινο ή άσπρο.


τα χαμηλωμενα φωτα κανουν σκιες στα προσωπα μας και τα παραμορφωνουν.
Δια τούτο μόνο φως.
Ελατε στο φως, ξεχαστε τις σκιες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 16:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έγινε στην πορεία του χρόνου ή ήττο όντως παμφάγο ζώο με την εμφάνιση του, ιδού το ερώτημα;

Aπαντήσεις στο ερώτημα αυτό μπορεί κάποιος να βρεί και στη Βίβλο και στον Ησίοδο... και οχι μόνο ...
Οι απαντήσεις είναι βαθειά χαραγμένες μέσα μας...
Αν ψάξει κανείς στις αρχές του τόπικ τις αναφέρω... αλλά μπορώ και πάλι να το κάνω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Southselas
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 23:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου γειά σας.
Στην τροφική αλυσίδα ο παμφάγος άνθρωπος κατέχει την υψηλότερη θέση (τον πρώτο κρίκο) μαζί με άλλα δύο θηλαστικά.
Έγινε στην πορεία του χρόνου ή ήττο όντως παμφάγο ζώο με την εμφάνιση του, ιδού το ερώτημα;
Όπως και να έχει, έχουμε (σαν οικογένεια) επιλέξει την μοσογειακή διατροφή με ελάχιστο έως καθόλου κρέας κόκκινο ή άσπρο.


τα χαμηλωμενα φωτα κανουν σκιες στα προσωπα μας και τα παραμορφωνουν.
Δια τούτο μόνο φως.
Ελατε στο φως, ξεχαστε τις σκιες.


Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Ο άνθρωπος μπορεί να έγινε παμφάγος από ανάγκη, προσπαθώντας να επιβιώσει. Όμως αυτό τώρα δεν έχει καμιά σημασία.

Όποιος θέλει να εξελιχθεί πνευματικά πρέπει κατ'αρχήν να αποκηρύξει τη βία. Και γίνεται εύκολα κατανοητό ότι με την κατανάλωση κρέατος δεν αποκηρύσσουμε τη βία, αλλά ενισχύουμε τη φρίκη των σφαγείων.

Από εκεί και πέρα, σύμφωνα με τη γιόγκικη παράδοση, είναι πολύ εύκολο να καταλάβει κάποιος άν πρέπει να τρώει κρέας ή όχι.

Μπορεί αυτός να σκοτώσει ένα ζώο, να το γδάρει και να κάνει και τις λοιπές ενέργειες που απαιτούνται για να το φάει; Αν μπορεί να τα κάνει αυτά χωρίς κανένα δισταγμό, τότε μπορεί να καταναλώνει κρέας. Άλλωστε και τα σαρκοφάγα ζώα δεν αισθάνονται καμιά λύπηση για τα θύματά τους. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ. Παίζουν το ρόλο που τους έχει αναθέσει Η ΦΥΣΗ εν ονόματι της ισορροπίας της.

Αν όμως δεν μπορείτε να πάρετε ένα μαχαίρι και να σφάξετε ένα ζώο, άν το θεωρείτε φρικιαστικό, άν δεν μπορείτε να αντέξετε το θέαμα της σφαγής ενός ζώου, τότε είστε περισσότερο εξελιγμένοι από τους παραπάνω, η φύση σας είναι πιο <<λεπτή>> και η ίδια σας λέει ότι πρέπει να στραφείτε σε πιο ήπιες μορφές λήψης ενέργειας.

 ΟΠΟΙΟΣ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΕΝΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ, ΠΟΥ ΥΠΟΧΩΡΕΙ ΜΕ ΤΑΚΤΙΚΟΥΣ ΕΛΙΓΜΟΥΣ, ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΉ. (ΤΑΟ ΤΕ ΚΙΝΓΚ) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 11:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Southselas
quote:
Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Ο άνθρωπος μπορεί να έγινε παμφάγος από ανάγκη, προσπαθώντας να επιβιώσει. Όμως αυτό τώρα δεν έχει καμιά σημασία.

Ναί ο άνθρωπος στην μέχρι τώρα ιστορία του ... ειχε ανάγκη να είναι παμφάγος (δηλαδή να τρώγει και κρέας).
Σήμερα ομως ζεί σε μία αλλη εποχή.
Σε μία εποχή οπου είναι δυνατόν να κατανοήσει οτι δεν χρειάζεται πλέον να σκοτώνει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΛΑΣΜΑ για να ζήσει...
Αυτό πλέον είναι περιττό.

quote:
Όποιος θέλει να εξελιχθεί πνευματικά πρέπει κατ'αρχήν να αποκηρύξει τη βία.

Είναι μία αρχή... μια πολύ βασική αρχή..

quote:
Και γίνεται εύκολα κατανοητό ότι με την κατανάλωση κρέατος δεν αποκηρύσσουμε τη βία, αλλά ενισχύουμε τη φρίκη των σφαγείων.

Ουσιαστικά οι καταναλωτές είναι οι κυρίως υπευθυνοι ... για την φρίκη των σφαγείων... Να τονίσω οτι κανείς ... κανείς... μα κανείς...
δεν θέλει να αντικρύσει το θέαμα....
ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Southselas
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 19:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ουσιαστικά οι καταναλωτές είναι οι κυρίως υπευθυνοι ... για την φρίκη των σφαγείων... Να τονίσω οτι κανείς ... κανείς... μα κανείς...
δεν θέλει να αντικρύσει το θέαμα....
ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...

Πρόκειται, θα έλεγα για μια παρά φύση κατάσταση. Από τη μια δεν αντέχεις το θέαμα και πολύ περισσότερο δεν μπορείς να κάνεις την πράξη και από την άλλη δέχεσαι με ευχαρίστηση το αποτέλεσμα, για χάρη της ικανοποίησης της γεύσης.

Αυτή η ανισορροπία, βέβαια, είναι πηγή πολλών δεινών για τους ανθρώπους.

 ΟΠΟΙΟΣ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΕΝΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ, ΠΟΥ ΥΠΟΧΩΡΕΙ ΜΕ ΤΑΚΤΙΚΟΥΣ ΕΛΙΓΜΟΥΣ, ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦH. (ΤΑΟ ΤΕ ΚΙΝΓΚ) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 16:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή η ανισορροπία, βέβαια, είναι πηγή πολλών δεινών για τους ανθρώπους.

Eγώ θα έλεγα οτι είναι μάλλον πηγή πολλών δεινών για τα ζώα ...αλλά και γενικά ολα τα ζωντανά που πέφτουν θύματα ..των παράλογων αυτών ορέξεων μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 17:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν πρόλαβα να διαβάσω όλο το θέμα, θα θέσω κάποια ερωτήματα.
-Όταν λέμε δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα εννοούμε και τα παράγωγά τους?(γάλα-τυρί-αυγά κλπ)?
Οι φανατικοί χορτοφάγοι δεν αγγίζουν ούτε αυτά.
Και κάτι άλλο:
Οι παιδίατροι τονίζουν πως το κρέας είναι απαραίτητο στη βρεφική-παιδική διατροφή.
Όπως και στην εφηβεία.
Πόσο εύκολο είναι να αλλάξουν μετά τα 20 έτη οι διατροφικές αυτές συνήθειες?
Η άποψή μου είναι πως το καλύτερο θα ήταν η σωστή υγιεινή διατροφή.
Πλαισιωμένη κυρίως από φρούτα και λαχανικά.Όσπρια και δημητριακά.
Άφθονα όλα στην χώρα μας.
Είμαι όμως και αντίθετη σε κάθε ακρότητα.
Το άπαχο γάλα,το τυρί, τα θεωρώ απαραίτητα.
Νομίζω ακόμη πως όσο ο άνθρωπος μεγαλώνει ηλικιακά,τόσο η ανάγκη για ζωικές πρωτείνες μειώνεται αισθητά.
Για να μην πω κιόλας ότι είναι άκρως επικίνδυνες αν γίνεται υπερκατανάλωση.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 17:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή Ελευθερία,

Πιθανόν να μην εχεις διαβάσει την προηγούμενη συζήτηση , να σου πώ με δύο λόγια..

Πρόκειται για μία άποψη , καθαρά ανθρωπιστικού χαρακτήρα να μην τρώμε τα ζώα. Να μην τους αφαιρούμε τη ζωή. Τρώγοντας τα παράγωγά τους δεν τα βλάπτουμε σε κάτι..

quote:
Πόσο εύκολο είναι να αλλάξουν μετά τα 20 έτη οι διατροφικές αυτές συνήθειες?

Πολύ εύκολο .. αλλά και πολύ δύσκολο..

quote:
Οι φανατικοί χορτοφάγοι δεν αγγίζουν ούτε αυτά.

Αλλη περίπτωση αυτοί..εχουν την δική τους ιδεολογία .. δεν βρίσκω ιδιαίτερα κάποιο λόγο να μην τρώω τα παράγωγα τους... δεν βλάπτει σε κάτι.. δεν κάνω κακό κάπου...


Τώρα σε οτι αφορά τη ζωική πρωτείνη σε βρεφική ηλικία..??
Οντως .. είναι μία ευκολη και ευπεπτη τροφή... ειδικά νόστιμη...
Οπωσδήποτε κάποιος γονιός .. στο παιδί του δίνει οτι το καλύτερο...
Αλλά σκέψου οτι .. αφαιρείς μία ζωή..

Edited by - allzzaro on 11/08/2004 17:52:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 18:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα καταλαβαίνω από ποια πλευρά προσεγγίζετε το θέμα.
Η αλήθεια είναι πως δεν βρήκα τον χρόνο να το διαβάσω όλο.
Πολλές φορές αναρωτήθηκα κι εγώ.
Μου έτυχε άλλες τόσες φορές να δεθώ στενά με ζώα που τρώμε το κρέας τους.
Εκεί ακριβώς άρχισα να σκέφτομαι όλα αυτά που συζητάτε εδώ.
Όταν ανακάλυψα,πως έχουν συναισθήματα,αναγνωρίζουν αυτόν που τα φροντίζει,βλέπουν όνειρα,είναι το ίδιο έξυπνα με ένα σκύλο ή μια γάτα.
Με πόση ευκολία άραγε θα μπορούσαμε να φάμε την έξυπνη γατούλα μας ή το αξιαγάπητο σκυλάκι μας?
Είναι αδιανόητο.(τουλάχιστον σε μας).Είναι όμως πανεύκολο να τρώμε το μοσχαράκι κοκινιστό.
Ποια η διαφορά?
Μα το μοσχαράκι θα μου πείτε δεν το γνωρίσαμε.
Όταν το τρώμε δεν έρχεται η εικόνα του στο νου μας.
Κι όμως είναι το ίδιο με το πανέξυπνο γατάκι που κάθεται στον καναπέ μας.
Από την άλλη κι εγώ η ίδια που γράφω όλα αυτά, τρώω κρέας.Αν και δεν είμαι φανατική.
Η συνήθεια αγαπητοί μου.
Και η συνήθεια έχει τρομακτική δύναμη...


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 20:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oλοι τρώμε κρέας, και εγώ ακόμα δεν μπορώ να πώ οτι δεν έχω φάει ή δεν θα ξαναφάω πολύ σπανίως βέβαια και σε ειδικές περιπτώσεις που δεν μπορώ να κάνω αλλοιώς..

Στις αρχές του τόπικ ειχα συζητήσει .΄...οτι είμαστε σε ενα νησί , μόνοι μας ... με παρέα δύο γουρουνάκια... μικρά... το ενα γουρουνάκι είναι πρόσχαρο ιδιαίτερα φιλικό ... και αξιαγάπητο.. το αλλο οχι ιδιαίτερα φιλικό ... φαγητό δεν υπάρχει .. καθόλου .. αντιμετωπίζουμε πρόβλημα ζωής και θανάτου... Τι θα πράξουμε??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakh michalakh
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 17:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakh michalakh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ALLZARO, ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΓΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ,ΗΜΟΥΝΑ VEGY(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΣΩΣΤΑ).ΕΠΑΘΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΗΜΗ ΑΝΕΜΙΑ,ΕΛΑΦΡΙΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΤΡΩΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΑΛΛΑ ΕΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΚΑΘΕ 3 ΜΕΡΕΣ 3 ΜΠΟΥΚΙΕΣ.Ή ΤΟΝ ΜΗΝΑ 2-3 ΦΟΡΕΣ.ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΑΝ ΤΡΩΩ ΚΡΕΑΣ, ΣΑ ΝΑ ΤΡΩΩ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΛΑΤΡΕΒΑ, ΤΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΝΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΖΕΥΩ ΟΤΑΝ ΤΙΝΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΦΤΕΡΟΥΓΕΣ ΤΟΥΣ, ΤΗ ΛΑΣΗ, ΤΟΝ ΝΤΟΡΗ.... ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΜΙΚΡΟ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙ? ΤΟ ΓΛΥΚΥΤΕΡΟ ΟΝ....
ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΜΑΣ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΟΙ.ΦΥΛΑΚΙΣΑΜΕ ΤΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΣΤΑ ΚΛΟΥΒΙΑ, ΔΕΝΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΑ ΒΙΑΖΟΥΝ.ΒΑΖΟΥΜΕ ΓΟΥΝΕΣ,ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ,ΦΟΡΤΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ,ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΥΝΟΜΑΧΙΕΣ, ΚΟΚΟΡΟΜΑΧΙΕΣ,ΥΠΑΣΙΑ,ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΤΑ ΖΩΑ,ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΟΡΤΕΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΖΩΩΝ,ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΤΗ ΓΥΑΛΑ... ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.
ΔΕΝ ΗΡΘΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΑ ΤΡΩΩ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΤΙΜΗ Ή ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΟΔΑΣ...(ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΑΙΖΕΙ) Ε!!!!!!!!! ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΦΑΓΑ ΦΑΣΙΑΝΟ Ή ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΟ..., ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΦΑΓΑ ΝΤΟΜΑΤΑ ΜΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙ? ΉΡΘΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ,ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΩ ΤΟΥΣ ΑΔΥΝΑΜΟΥΣ,ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ, ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΑ ΖΩΑ ΝΑ΄ΝΑΙ ΝΟΣΤΙΜΑ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΣΧΟΛΕΙΕΣ.ΠΟΛΛΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΜΗ ΣΑΣ ΖΑΛΗΖΩ...
ΠΑΝΤΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΝΑ ΖΩΑΚΙ.ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΪΝΗ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΟΝΤΩΣ=ΞΗΡΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ,ΑΣΠΡΑΔΙ ΑΥΓΩΝ,ΙΣΩΣ ΣΟΓΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΛΑΓΜΕΝΗ,ΤΥΡΟΚΟΜΙΚΑ. ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΛΙΓΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΙΑ Σ΄ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΝΤΑ.. ΑΜΑΡΤΕΙΑ ΠΙΑ... ΦΤΑΝΕΙ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΛΕΟΝ Η ΖΩΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥ, ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 18:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΛΛΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΜΗ ΣΑΣ ΖΑΛΗΖΩ...

Δεν μας ζαλίζεις.. αντίθετα..

quote:
ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΜΑΣ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΟΙ.ΦΥΛΑΚΙΣΑΜΕ ΤΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΣΤΑ ΚΛΟΥΒΙΑ, ΔΕΝΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΑ ΒΙΑΖΟΥΝ.ΒΑΖΟΥΜΕ ΓΟΥΝΕΣ,ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ,ΦΟΡΤΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ,ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΥΝΟΜΑΧΙΕΣ, ΚΟΚΟΡΟΜΑΧΙΕΣ,ΥΠΑΣΙΑ,ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΤΑ ΖΩΑ,ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΟΡΤΕΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΖΩΩΝ,ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΤΗ ΓΥΑΛΑ... ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ

Απορώ .. γιατί χαρακτηρίζουμε τους εαυτούς μας ανθρώπους.. Τουλαχιστον τα ζώα δεν έχουν νοημοσύνη, παρόλα αυτά αρκετά δείχνουν να αξίζουν για τη νοημοσύνη τους. Εμείς που υποτίθετε οτι έχουμε νοημοσύνη δεν μπορούμε να καταλάβουμε οτι εχουν και αυτά το δικαίωμα της ζωής..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 14:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Αλζαρο. Εδω και 15 μερες δεν εφαγα καθολου κρεας. Στη Μηλο που ημουν διακοπες εφαγα τοσο ψαρι που τα ματια μου εγιναν σαν του Κεντερη. Δε μου ελειψε καθολου το κρεας και θα δω μεχρι που μπορει να το φτασω. Το θεμα της ακρεοφαγιας παντως μπορει και να σχετιζεται με τις νηστιες των θρησκειων. Αντι να τους πουνε τα παλια χρονια οτι καλο ειναι να απεχει ο οργανισμος απο το κρεας για καποια διαστηματα τους το εριχναν και καλα στην αμαρτια και τα τοιαυτα. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 15:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη Μήλο ήσουνα πουλάκι μου..

Χμμ... δεν έφαγες κρέας???

Σ Η Μ Α Σ Ι Α εχει να καταλάβεις γιατί δεν έφαγες..???
Δεν θα σωθούν τα ζώα που σφάζονται επειδή δεν έφαγες κρέας..

Εγώ ήμουν σε ενα ξερονήσι στον Αργοσαρωνικό.. εμεινα σε αυτό δύο μέρες... χωρίς φαγητό (εννοείται)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 15:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλό Πάσχα

Μην με σουβλίσετε


Edited by - allzzaro on 20/04/2006 15:33:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 16:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην με σουβλίσετε

Καλά περίμενε...

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy