ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ: Τι γνώμη έχετε για τους ανθρώπους αυτούς;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 00:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
macedon:
Για μια ακόμη φορά, δεν μας ενδιαφέρει η προσωπική σου (παράλογη) ερμηνεία. Μας ενδιαφέρει τι λένε οι ευαγγελιστές.

Ο ένας λοιπόν λέει ότι αγόρασαν και ετοιμάσανε τα αρώματα την Παρασκευή, ο άλλος λέει το Σάββατο.



Δεν είναι δική μου ερμηνεία. Ο ένας λέει ότι ετοίμασαν αρρώματα την Παρασκευή και δεν αναφέρει ότι αγόρασαν! και ο άλλος ότι αγόρασαν αρρώματα το Σάββατο και δεν αναφέρει ότι ετοίμασαν την Παρασκευή.Το ένα όμως δεν αποκλείει το άλλο.

quote:
macedon:
Μα εσύ μας είπες ότι για να τα ετοιμάσουν έπρεπε να τα αγοράσουν πρώτα.

Nαι εφόσον δεν είχαν υλικά! Εσύ όμως ξέρεις ότι δεν είχαν? είχες περάσει από εκεί και είχες δει τι γινόταν?

quote:
macedon:
Στον ένα ευαγγελιστή λοιπόν περιγράφεται η αγορά και ετοιμασία την Παρασκευή, στον άλλο το Σάββατο.

Όχι! Στον έναν η ετοιμασία την Παρασκευή και στον άλλον η αγορά το Σάββατο! αγόρασαν απ' ότι φαίνεται κάτι που τους ήταν πολύ δύσκολο να το φτιάξουν! Λογικό! κι εσύ εάν πας κάπου επίσκεψη! ενδεχομένως η γυναίκα σου να έχει ετοιμάσει ένα κέικ από την προηγούμενη ημέρα! Την επομένη λοιπόν που πηγαίνεις αγοράζεις και ένα ουίσκι! (δύσκολο να το φτιάξεις ο ίδιος).........ποιο λοιπόν το πρόβλημα?

quote:
macedon:
Δε μιλάει πουθενά για συμπληρωματικά αρώματα.

Όταν έχεις ήδη και μετά πας και αγοράζεις θέλοντας και μή! θα τα πεις συμπληρωματικά!

quote:
macedon:
Οχι ακριβώς πλαστογράφε μου. Γράφει "λίαν πρωί "αφού είχε βγει ο ήλιος"

Το λίαν είναι το πολύ! πως λέμε λίαν καλώς! άρα πολύ πρωί! άρα ξημερώματα! που είναι η πλαστογραφία? Σου είπα εάν θεωρείς πλαστογραφία την μία πάνω κάτω ώρα διαφοράς...........άστα να πάνε.....

quote:
macedon:
Και πάλι όχι ακριβώς πλαστογράφε. Γράφει "πρωί σκοτίας έτι ούσης" (ενώ ήταν ακόμη σκοτάδι).

Και πάλι πρωί! και ξημερώματα.....το πρωί μέσα σε λιγότερο από 20 λεπτά εκεί που όλα είναι σκοτάδι γίνονται ορατά. Μπορεί να μήν είναι ημέρα αλλά βλέπεις μια χαρά!..........δεν έχεις σηκωθεί ποτέ σου ξημερώματα?

quote:
macedon:
Ο ένας λέει ότι είχε βγει ο ήλιος, ο άλλος λέει ότι ήταν σκοτάδι. Μπορεί για σένα να είναι το ίδιο πράγμα, αλλά για τους κανονικούς ανθρώπους ΔΕΝ είναι

Εσύ παίζεις με τα λεπτά εγώ δεν το κάνω........εκτός και εάν δεν έχεις ποτέ στη ζωή σου δεις τη διαδικασία της Ανατολής του ηλίου.

quote:
macedon:
Και παπατζής και μικροαπατεώνας. Για καλό σκοπό, δε λέω

Διύλησε τον κόνωπα.......δεν ξέρεις μπορεί και να πετύχεις την καμήλα!


quote:
macedon:
Δε χρειαζόταν μετάφραση. Νόμιζα ότι το ευαγγέλιο είναι γραμμένο στα ελληνικά. Αλλωστε εσύ διαβάζεις Ξενοφάνη από το πρωτότυπο, στο ευαγγέλιο κόλλησες;

Υπάρχει διαφορά με τα Νεοελληνικά δε νομίζεις?......γι' αυτό έχω καθυστερήσει και με τον Αθανάσιο τον Πάριο, αλλά μέσα στην εβδομάδα πιστεύω να έχω τελειώσει.

quote:
macedon:
Ε, ναι. Σιγά το πράμα. Τι μία η ώρα, τι πρώτη μέρα της εβδομάδας. Μικροδιαφορές...

Το θέμα είναι ότι δεν άλλαξε το περιεχόμενο του νοήματος.........τα άλλα είναι κατινιές!

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ Η ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.........ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΟΣ ΜΙΑ!

Ας δούμε την έβδομη:

quote:
makfor:
7. Αφού βρήκε (αν) τον τάφο άδειο η γυναίκα (ες):

α. Έσπευσαν να το πουν στους μαθητές.
β. Έφυγαν από το μνήμα, γιατί τρόμαξαν και δεν είπαν σε κανέναν τίποτε.

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
Οι απαντήσεις είναι όλες σωστές!
7. α. Ματθ. 28, 7-8, Λουκ. 24, 9, Ιωάν. 20,2, β. Μάρκ. 16,8.



Ο Μάρκος λέει ότι, στην αρχή δεν είπαν τίποτα γιατί φοβόντουσαν, εν συνεχεία η Μαρία η Μαγδαληνή και οι άλλες γυναίκες, στις οποίες καθοδόν στην επιστροφή, εμφανίστηκε ο Ιησούς, απ΄ ότι μας λέει ο Ματθαίος αλλά και ο Μάρκος, πήγε και το είπε στους μαθητές. Το γεγονός της εμφάνισης του Ιησού, το αναφέρει και ο Μάρκος! και ο Ματθαίος! αλλά ο Μάρκος δεν στέκεται στις άλλες γυναίκες και αναφέρει μόνο την Μαρία τη Μαγδαληνή.

Ο Λουκάς λέει ότι η Μαρία αλλά και οι άλλες γυναίκες πήγαν και το είπαν στους μαθητές.
Ενώ ο Ιωάννης στέκεται μόνο στη δράση της Μαρίας και λέει ότι πήγε και το είπε στους μαθητές.

Ο δισταγμός οπότε για το εάν θα το πουν κάπου ή όχι δεν διάρκησε πολύ! αλλά μέχρι την εμφάνιση του ίδιου του Ιησού! Κάτι που έγινε όχι μετά από ημέρες αλλά καθοδόν. Εν συνεχεία αμέσως ενημέρωσαν τους μαθητές.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 17/05/2009 01:01:37

Edited by - europaios2 on 17/05/2009 01:05:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 00:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Αναφέρονται δύο.
Ένας μέσα κι ένας έξω.

Δεν ξέρω ποιό ευαγγέλιο διαβάζεις, αλλά σ'αυτό των Ορθοδόξων αναφέρει ο κάθε ευαγγελιστής τα δικά του.

Ματθαίος:
1. Ο τάφος ήταν κλειστός.
2. Ενας άγγελος κατεβαίνει, κυλάει την πέτρα και κάθεται επάνω.

Μάρκος:
1. Ο τάφος ήταν ανοιχτός
2. Μέσα στον τάφο κάθεται ένας νέος

Λουκάς:
1. Ο τάφος είναι ανοιχτός
2. Μέσα στον τάφο κάθονται δύο νέοι

Ιωάννης
1. Ο τάφος είναι ανοιχτός
2. Μέσα δεν είναι κανείς
3. Αργότερα εμφανίζονται στον τάφο 2 άγγελοι και ο Ιησούς αυτοπροσώπως.

Αυτά είναι τα λεγόμενα των ευαγγελιστών.

Οι ερμηνείες των άσχετων χριστιανών που δεν μπορούν να διακρίνουν την ώρα από τη μέρα, μικρή σημασία έχουν και οπωσδήποτε δεν αναιρούν τα αλληλοσυγκρουόμενα κείμενα.

Περιμένουμε με αγωνία την επόμενη "αποστομωτική απάντηση".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 01:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Και πάλι πρωί! και ξημερώματα.....το πρωί μέσα σε λιγότερο από 20 λεπτά εκεί που όλα είναι σκοτάδι γίνονται ορατά.

Αλλο πράγμα "έχει σκοτάδι", άλλο πράγμα "αρχίζει να φέγγει" και άλλο πράγμα "βγήκε ο ήλιος". Ειδικά το πρώτο με το τελευταίο έχει τεράστια διαφορά.

Λένε οι ευαγγελιστές:

Μάρκος:
Πήγαν πολύ πρωί, αφού είχε ανατείλει ο ήλιος.

Ιωάννης:
Πήγαν πρωί, όταν ακόμη ήταν σκοτάδι

Επειδή είναι αδύνατον να έχουν και οι δύο δίκιο, καθώς δεν γίνεται να έχουμε σκοτάδι (όπως λέει ο Ιωάννης) και ταυτόχρονα να έχει ανατείλει ο ήλιος (όπως λέει ο Μάρκος), ένας από τους δύο λέει ανακρίβειες.

Από τα 13 εκατομμύρια ανθρώπων που κατοικούν στην Ελλάδα, τα 12.999.999 θα σου απαντήσουν ότι άλλο πράμα είναι να έχει σκοτάδι και άλλο πράγμα να έχει βγει ο ήλιος.

Ενας θα σου απαντήσει πως "είναι το ίδιο πράγμα". Ο ... ευρωπαίος!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 01:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., το μόνο που κατάλαβα απ' το μήνυμά σου, είναι το παρακάτω και γι' αυτό απαντώ σ' αυτό.

quote:
Δεν ξέρεις πως είναι να χάνεις αγαπημένο πρόσωπο;Μετακινείς
βουνά, όχι πέτρες...


Αγαπημένο πρόσωπο;

Δηλαδή μπορεί να ήταν και χήρα;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 01:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Σωστά!!!! Κοιτώντας ποιο προσεκτικά διαβάζουμε ότι στο κατά Μάρκον μας λέει ότι αγόρασαν αρώματα διαγενομένου του Σαββάτου, ενώ στο κατά Λουκά ότι παρασκεύασαν τα αρώματα την Παρασκευή.


Ευρωπαίε ΝΟΥΜΕΡΟ 2, μόλις διάβασα το μήνυμά σου, τσακώθηκα με τη γυναίκα μου, διότι σήμερα, δεν μου έφτιαξε σπανακόπιτα, με τη γελοία δικαιολογία ότι δεν είχε σπανάκι.

Της είπα ότι θα μπορούσε να τη φτιάξει και να αγόραζε το σπανάκι τη... Δευτέρα συμπληρωμτικά.

Γιατί μου είπε ότι τα έχασα, άραγε;;;

quote:
Το αν πρώτα έφτιαξαν και μετά αγόρασαν συμπληρωματικά και όχι πρώτα αγόρασαν και μετά έφτιαξαν συμπληρωματικά δεν παίζει κανέναν ρόλο.

Σωστά, αυτό λέω κι εγώ για τη σπανακόπιτα, αλλά με κοιτάει περίεργα.

Να σου στείλω το τηλέφωνό της, να της εξηγήσεις ότι δεν τρελάθηκα;;;

Υ.Γ. Και γκρινιάζεις επειδή κάνω πλάκα μαζί σου.
Είδες που δεν είσαι για τίποτε άλλο;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 01:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
makfor

quote:
Ξερω και για ενα θαυμα που λεει ενας αγιος , πεθαμενος , σερνει τις αλυσιδες του , τις ακους μονο εαν εισαι ΠΙΣΤΟΣ και πιστευεις στον αγιο , μαλιστα πριν ΑΚΟΥΣΕΙΣ κανεις δωρεα … αναλογα με την δωρεα ΑΚΟΥΣ , εγω δεν ακουσα τιποτα , ο θειος μου εν ετη 1979 εδωσε 400.000 δραχμες … και ακουσε …!!! ΘΑΥΜΑ ΘΑΥΜΑ!!!

Πριν από πολλά χρόνια φίλε makfor, στο μοναστήρι του "άγιου" Νεκτάριου στην Αίγινα, συνέβη να τ' ακούσω αυτό, για την μαγκούρα του!!!

Σ' ένα χώρο, που κατεβαίνεις δυό-τρία σκαλοπάτια, έχουν τον τάφο του και κάνοντας τον γύρο, ακούς το... μπαστούνι του (ένα ρυθμικό τακ τακ), στήνοντας αυτί στο μάρμαρο.

Κάτι γριές διαμαρτύρονταν ότι δεν ακούνε τίποτε και η καλόγρια είπε ότι το ακούνε μόνο όσοι πιστεύουν αληθινά!!!

ΕΓΩ ΤΟ... ΑΚΟΥΓΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 02:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
Εαν ξερεις καποιον που ηταν αναπηρος και εγινε καλα , γινομαι αυριο το πρωι πιστος και θα παω να επαναβαπτιστω…. Να τον ξερεις ΕΣΥ οχι καποιος αλλος , να ΞΕΡΕΙΣ επισης οτι ηταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αναπηρος … τα θαυματα ειναι μια πολυ απλη απατη , παντα καποιος αλλος το ειδε και μας το ειπε , ποτε αυτος που λεει την ιστορια … με αυτη την λογικη και τα οσα λεγονται για τους θεους του ολυμπου μαλλον ειναι αληθεια ???

Για εμένα προσωπικά ξέρω από πρώτο χέρι για τον πατέρα μου. Είχε καρκίνο στο δέρμα με τη ρίζα να έχει εισχωρήσει βαθιά μέσα του και λίγο πριν αποφασίσουν για τομή στο επίμαχο σημείο όπως τους είπε ο γιατρός, η μητέρα μου είδε ένα όνειρο το οποίο την οδήγησε σε οριστική απαλλαγή της ασθένειας, με μια απλή αλοιφή (από πρακτικό γιατρό). Στο όνειρο ήταν ένα νεαρό κορίτσι το οποίο την καθοδήγσε.

Πάλι ο πατέρας μου, είχε κάτι σαν τριχοφάγο και με κανένα ιατρικό σκεύασμα δεν γινόταν καλά.
Πάλι η μητέρα μου μετά από προσευχές είδε στον ύπνο της το ίδιο ακριβώς κορίτσι! Την οδήγησε σε ένα σημείο ενός χτήματος που έχουμε και της υπέδειξε ένα χορτάρι λέγοντάς της και τον τρόπο που θα το χρησιμοποιούσε.
Πήγε η μητέρα μου την άλλη ημέρα, βρήκε στο συγκεκριμένο σημείο το χορτάρι όπως ακριβώς το είχε δεις τον ύπνο της, το χρησιμοποίησε όπως ακριβώς της είπε το κορίτσι και ο πατέρας μου σε λίγες ημέρες έγινε καλά.

Η μητέρα μου πίστευε ότι αν μή τι άλλο επρόκειτο για μια Αγία! αλλά σε όποια εκκλησία και εάν πήγαινε ποτέ της δεν είχε δει κάποια εικόνα Αγίας που να μοιάζει στο κορίτσι.

Αυτά τα γεγονότα συνέβησαν όταν ήμουν πιτσιρικάς περίπου 30 χρόνια πριν.
Πριν 2-3 χρόνια με τα ΚΑΠΗ οι γονείς μου επισκέφτηκαν την Παναγία της Τήνου.
Εκεί υπάρχει ένας χώρος, κάτι σαν υπόγειος θρησκευτικός χώρος, όπου η μητέρα μου ξαφνιασμένη είδε στην κεντρική εικόνα του χώρου αυτού! την εικόνα του κοριτσιού! ακριβώς όπως την είχε δει στον ύπνο της πολλά χρόνια πριν.
Επρόκειτο για εικονογραφία της Παναγίας.

Για σένα αυτά μπορεί να μη σημαίνουν τίποτα για μένα όμως πολλά.

quote:
makfor:
Ξερω και για ενα θαυμα που λεει ενας αγιος , πεθαμενος , σερνει τις αλυσιδες του , τις ακους μονο εαν εισαι ΠΙΣΤΟΣ και πιστευεις στον αγιο , μαλιστα πριν ΑΚΟΥΣΕΙΣ κανεις δωρεα … αναλογα με την δωρεα ΑΚΟΥΣ , εγω δεν ακουσα τιποτα , ο θειος μου εν ετη 1979 εδωσε 400.000 δραχμες … και ακουσε …!!! ΘΑΥΜΑ ΘΑΥΜΑ

Μεγάλο γεγονός! για να δώσει 400.000 αφενός του περισσεύουν αφετέρου θα έχει μείνει στην οικογενειακή σας ιστορία. Οπότε θα είναι γνωστή και η εκκλησία του Αγίου αυτού! ........ποια είναι λοιπόν?

quote:
makfor:
Κατσε τωρα με μπερδεψες , ο ιησους (ποιο ηταν το πραγματικο ονομα το ξερει κανεις?) ηταν ή οχι εβραιος ? εαν ηταν τοτε μετα τα 13 του , ειτε παντρευτηκε ειτε εγινε καλογερος … τι απο τα δυο εκανε ? πες εσυ για να σου πω εγω ποιος πηγε στο ταφο !!!!! ναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ δεν υπηρχαν καθως ηταν στο κοινωνικο περιθωριο , αλλωστε στα 13 που σε παντρευαν και να μην ηθελες ποιος σε ρωταγε , τους το επεβαλε ο νομος τους , τωρα σκεψου οτι αυτοι ακομη και σημερα τηρουν τους ιδιους νομους ειδικα στην θρησκεια τους καταλαβαινεις τι καναν τοτε !!!!

Εσύ μπέρδεψες εμένα! σήμερα οι Εβραίοι παντρεύονται στα 13?
Λογικά θα πρέπει αφού τηρούν τους νόμους τους! τι λες?

quote:
makfor:
Παρατηρω και γνωσεις περι πνευματων , να υποθεσω οτι υπαρχει καποιο εγχειριδιο ??? πνευμα ,μεσα εξω , απο εδω και απο εκει … αυτα σε παιδι 3 χρονων εαν τα πεις , θα βαλει τα γελια … θα προτεινα να συμβουλευθεις τον πνευματικο σου για καποια πραγματα … ρωτησε τον , θα δεις οτι θα σου πει οτι καποια πραγματα δεν ειναι ακριβως οπως γραφτηκαν.

Μα τι λες τώρα? σου είναι άγνωστο το ότι ο Χριστιανισμός μιλάει για πνεύματα? Ο άγγελος τι είναι δηλαδή? άνθρωπος?

quote:
ar_ia:
europaios2 επειδή βαριέμαι τα ατελείωτα quote και επειδή δεν αξίζει να κάτσω να ασχολειθώ άλλο να σου απαντήσω στις ατελείωτες ανοησίες που γράφεις και επειδή όλα τα φταίει το λιβανισμένο σου μυαλό που λέει και ο γιαπετ, θα σου πω μόνο ένα....

Α! μάλιστα το γυρίσαμε τώρα στο βαριέμαι και στα λιβάνια.......να συκοφαντείς όμως δε βαριέσαι......

quote:
ar_ia:
Τι ναρκωτικά και μ@λ@κίες...αν ήξεραν όλοι οι ναρκωμανείς τι κεφάλι κάνεις με το λιβάνι ουρές θα έκαναν έξω από τις εκκλησίες σας!! Θ α το γεμίζατε το μαγαζάκι!!!!

Αυτή είναι η διαφορά του Έλληνα με τον μή Έλληνα........το πνευματικό του επίπεδο.
Το δικό σου είναι τόσο φτωχό που σε αποκλείει από το μεγαλείο του Έλληνα! .........έχεις φυσικά το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού.......... αλλά όπως λέει και ο Ισοκράτης ο Έλληνας φημίζεται για την Ελληνική του παιδεία! και εκεί μέσα ο Φασισμός δε χωράει, ενδεχομένως ο αυτοπροσδιορίσμός να αποτελεί ένδειξη! Σίγουρα όμως όχι απόδειξη.

quote:
macedon:
Δεν ξέρω ποιό ευαγγέλιο διαβάζεις, αλλά σ'αυτό των Ορθοδόξων αναφέρει ο κάθε ευαγγελιστής τα δικά του.

Ματθαίος:
1. Ο τάφος ήταν κλειστός.
2. Ενας άγγελος κατεβαίνει, κυλάει την πέτρα και κάθεται επάνω.

Μάρκος:
1. Ο τάφος ήταν ανοιχτός
2. Μέσα στον τάφο κάθεται ένας νέος

Λουκάς:
1. Ο τάφος είναι ανοιχτός
2. Μέσα στον τάφο κάθονται δύο νέοι

Ιωάννης
1. Ο τάφος είναι ανοιχτός
2. Μέσα δεν είναι κανείς
3. Αργότερα εμφανίζονται στον τάφο 2 άγγελοι και ο Ιησούς αυτοπροσώπως.

Αυτά είναι τα λεγόμενα των ευαγγελιστών.

Οι ερμηνείες των άσχετων χριστιανών που δεν μπορούν να διακρίνουν την ώρα από τη μέρα, μικρή σημασία έχουν και οπωσδήποτε δεν αναιρούν τα αλληλοσυγκρουόμενα κείμενα.

Περιμένουμε με αγωνία την επόμενη "αποστομωτική απάντηση".


Eίναι δυνατόν να ήταν ανοιχτός ο τάφος? Ο τάφος φυλασσότανε και ήταν κλειστός με μία μεγάλη πέτρα.

Ο Ματθαίος μας περιγράφει από την αρχή πως άνοιξε ο τάφος και αναφέρει τον έναν άγγελο.

Ο Μάρκος περιγράφει από τη στιγμή που άνοιξε ο τάφος και μετά όπως ο Ιωάννης και ο Λουκάς.και αναφέρει έναν άγγελο (νεανίσκο).

Ο Λουκάς αναφέρει και αυτός από τη στιγμή που άνοιξε ο τάφος και μετά και μας λέει για δύο αγγέλους με βάση τις δικές του πληροφορίες που αντλούνται από τις πληροφορίες των γυναικών που ήσαν παρούσες.

Ο Ιωάννης αναφέρει και αυτός από τη στιγμή που άνοιξε ο τάφος και μετά. Αναφέρει και αυτός την παρουσία δύο αγγέλων και τον Ιησού! τον οποίο αναφέρει και ο Μάρκος και ο Ματθαίος.


Πολύ απλά ο ένας συμπληρώνει τον άλλον όπως προείπα και οι συκοφαντίες πέφτουν και πάλι στο κενό.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 02:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
quote:

Σ' ένα χώρο, που κατεβαίνεις δυό-τρία σκαλοπάτια, έχουν τον τάφο του και κάνοντας τον γύρο, ακούς το... μπαστούνι του (ένα ρυθμικό τακ τακ), στήνοντας αυτί στο μάρμαρο.

Κάτι γριές διαμαρτύρονταν ότι δεν ακούνε τίποτε και η καλόγρια είπε ότι το ακούνε μόνο όσοι πιστεύουν αληθινά!!!

ΕΓΩ ΤΟ... ΑΚΟΥΓΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Απίστευτο και όμως κι εγώ το άκουγα
Αφού όμως πριν είχα χώσει κάτι μπινελίκια γιατί με έβαλαν να φορέσω μια βρωμερή και τρισάθλια φούστα!!
Αλλά ήταν τόση η περιεργιά μου που την φόρεσα τελικά και μπήκα και να...έγινε το ΘΑΥΜΑ, το άκουσα!!
Λες να είμαι πιστή και να μην το ξέρω???

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 02:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ευρωπαίε ΝΟΥΜΕΡΟ 2, μόλις διάβασα το μήνυμά σου, τσακώθηκα με τη γυναίκα μου, διότι σήμερα, δεν μου έφτιαξε σπανακόπιτα, με τη γελοία δικαιολογία ότι δεν είχε σπανάκι.

Της είπα ότι θα μπορούσε να τη φτιάξει και να αγόραζε το σπανάκι τη... Δευτέρα συμπληρωμτικά.

Γιατί μου είπε ότι τα έχασα, άραγε;;;



Άλλο η σπανακόπιτα και άλλο τα αρώματα.
Για την επάλειψη ενός νεκρού σώματος χρειάζονται διάφορα αρώματα και όχι μόνο ένα! Για να φτιάξεις σπανακόπιτα χρειάζεται ένα είδος σπανακιού και όχι πολλά..........αμφιβάλλεις? Εάν ναι ρώτα τη γυναίκα σου αλλά τότε σίγουρα θα σου πει ότι τα έχεις χαμένα!

quote:
γιαπετ:

Σωστά, αυτό λέω κι εγώ για τη σπανακόπιτα, αλλά με κοιτάει περίεργα.

Να σου στείλω το τηλέφωνό της, να της εξηγήσεις ότι δεν τρελάθηκα;;;

Υ.Γ. Και γκρινιάζεις επειδή κάνω πλάκα μαζί σου.
Είδες που δεν είσαι για τίποτε άλλο;;;



γιαπετ! εάν ξέρεις πολλά είδη από σπανάκι έχεις δίκιο!
Εάν ξέρεις την ύπαρξη ενός και μόνο αρώματος! και πάλι έχεις δίκιο!
.........τι λες?

Όπότε κράτα τα γέλια για την απάντησή σου....

quote:
γιαπετ:
Πριν από πολλά χρόνια φίλε makfor, στο μοναστήρι του "άγιου" Νεκτάριου στην Αίγινα, συνέβη να τ' ακούσω αυτό, για την μαγκούρα του!!!

Σ' ένα χώρο, που κατεβαίνεις δυό-τρία σκαλοπάτια, έχουν τον τάφο του και κάνοντας τον γύρο, ακούς το... μπαστούνι του (ένα ρυθμικό τακ τακ), στήνοντας αυτί στο μάρμαρο.

Κάτι γριές διαμαρτύρονταν ότι δεν ακούνε τίποτε και η καλόγρια είπε ότι το ακούνε μόνο όσοι πιστεύουν αληθινά!!!

ΕΓΩ ΤΟ... ΑΚΟΥΓΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Δεν ξέρω σε τι "σόι!" καλόγρια και "εάν"! απευθύνθηκες! αλλά τότε που πήγα εγώ περίπου στην ηλικία των 12 μία καλόγρια σε ερώτηση παρόμοια, που της υπέβαλε μία πιστή! απλά γέλασε και της είπε για την ύπαρξη υπόγειων νερών που περνούσαν κάτω από το μοναστήρι και δημιουργούσαν την εντύπωση ενός ρυθμικού χτύπου.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 02:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Αυτή είναι η διαφορά του Έλληνα με τον μή Έλληνα........το πνευματικό του επίπεδο.
Το δικό σου είναι τόσο φτωχό που σε αποκλείει από το μεγαλείο του Έλληνα! .........



Bασική προυπόθεση για να αναγνωρίζεις το πνευματικό επίπεδο κάποιου είναι να έχεις πρώτα ο ίδιος.
Οπότε....μην αυτοκολακεύσαι... Άσε να στο πουν πρώτα οι άλλοι γιατί μέχρι στιγμής άλλα σου λένε....

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 17/05/2009 02:45:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 02:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Εάν ξέρεις την ύπαρξη ενός και μόνο αρώματος! και πάλι έχεις δίκιο!
.........τι λες?

Εάν γράφει κάπου η κ. διαθήκη ότι έπρεπε να χρησιμοποιούν συγκεκριμένη μείξη αρωμάτων για να πασαλείβουν τα πτώματα, τότε μπορεί να έγιναν έτσι όπως θέλεις να τα φαντάζεσαι τα πράγματα, αν όχι θα πρέπει να σου εξηγήσουν γιατί δεν χρησιμοποιούσαν αυτά που είχαν και χρειάζονταν... συμπλήρωμα!!!

quote:
Δεν ξέρω σε τι "σόι!" καλόγρια και "εάν"! απευθύνθηκες!

Δεν είπα ότι απευθύνθηκα εγώ, αλλά οι γριές που δεν άκουγαν και μάλλον δικαιολογημένα δεν άκουγαν...

Τι σόι ήταν η καλόγρια δεν μπορώ να γνωρίζω, αυτά τα ξέρουν οι... ηγούμενες.

quote:
αλλά τότε που πήγα εγώ περίπου στην ηλικία των 12 μία καλόγρια σε ερώτηση παρόμοια, που της υπέβαλε μία πιστή! απλά γέλασε και της είπε για την ύπαρξη υπόγειων νερών που περνούσαν κάτω από το μοναστήρι και δημιουργούσαν την εντύπωση ενός ρυθμικού χτύπου.

Αυτό που σου είπαν να λες είναι ανόητο και κοιτάξτε να το... φτιάξετε.

Τα υπόγεια ύδατα δεν δημιουργούν ρυθμικούς "τακ τακ" (δεν στάζει η βρύση).
Ούτε ισχυρίζονταν κάτι τέτοιο οι καλόγριες (λες να μην το συζήτησα;).

Οι ίδιες λένε ότι είναι το μπαστούνι του "αγίου", εσύ άκουσες για νερά;;;

Θα πρέπει να απαντήσετε και γιατί όποτε κόβεται το ρεύμα στην περιοχή, κλείνει... ο τάφος για τους πιστούς...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 07:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

europaios2
quote:
γιαπετ! εάν ξέρεις πολλά είδη από σπανάκι έχεις δίκιο!

και έχει δίκιο γιατί
Υπάρχουν αρκετές ποικιλίες σπανακιού. Οι πιο γνωστές στην Ελλάδα είναι το κοινό σπανάκι ,η πριγκίπισσα Τζουλιάνα ,το κοντό σπανάκι και το πλατύφυλλο Άργους.

άντε γεια ευρωπαίε,άντε γειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 11:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ar_ia

quote:
Αφού όμως πριν είχα χώσει κάτι μπινελίκια γιατί με έβαλαν να φορέσω μια βρωμερή και τρισάθλια φούστα!!

Αν θυμάμαι καλά, έβαζαν την ίδια φούστα και στους άνδρες που φορούσαν σορτσάκι.

Τώρα είναι άξιον απορίας, πώς είπαν στον ευρωπαίο ότι υπάρχουν τρεχούμενα νερά κάτω απ' το μοναστήρι και η Αίγινα δεν έχει πόσιμο νερό για τους κατοίκους της.

Αυτό μπορεί να είναι θαύμα....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 12:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
quote:


Τώρα είναι άξιον απορίας, πώς είπαν στον ευρωπαίο ότι υπάρχουν τρεχούμενα νερά κάτω απ' το μοναστήρι και η Αίγινα δεν έχει πόσιμο νερό για τους κατοίκους της.

Αυτό μπορεί να είναι θαύμα....


Nαι, τώρα που το λες έχεις δίκιο, το είχα ξεχάσει αυτό και μάλιστα όχι μόνο πόσιμο νερό, αν θυμάμαι καλά η Αίγινα δεν έχει καθόλου νερό, τους φέρνουν ή από Μέθανα ή από Πόρο. Και τα σπίτια προμηθεύoνται νερό από βυτιοφόρα.
Αλλά τώρα κι εσύ...μπορεί ο άγιος να έχει κάνει το θαύμα μόνο στο μοναστήρι λογικό δεν είναι??

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 13:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ar_ia :
Bασική προυπόθεση για να αναγνωρίζεις το πνευματικό επίπεδο κάποιου είναι να έχεις πρώτα ο ίδιος.
Οπότε....μην αυτοκολακεύσαι... Άσε να στο πουν πρώτα οι άλλοι γιατί μέχρι στιγμής άλλα σου λένε....

Ο κάθε ένας δείχνει το επίπεδό του μέσα από τα κείμενά του. Αυτά αποτελούν απόδειξη και τίποτε άλλο.

quote:
γιαπετ:
Εάν γράφει κάπου η κ. διαθήκη ότι έπρεπε να χρησιμοποιούν συγκεκριμένη μείξη αρωμάτων για να πασαλείβουν τα πτώματα, τότε μπορεί να έγιναν έτσι όπως θέλεις να τα φαντάζεσαι τα πράγματα, αν όχι θα πρέπει να σου εξηγήσουν γιατί δεν χρησιμοποιούσαν αυτά που είχαν και χρειάζονταν... συμπλήρωμα!!!

Η Καινή Διαθήκη δεν είναι χημικό εργαστήριο. Γράφει για αρώματα και όχι άρωμα. Εάν διάβαζα ένα χημικό πόνημα σίγουρα θα απαιτούσα και τη χημική ανάλυση.
Αυτά που είχαν ενδεχομένως να μην επαρκούσαν για το σκοπό τους. Οπότε αγόρασαν και άλλα συμπληρωματικά.

quote:
γιαπετ:
Αυτό που σου είπαν να λες είναι ανόητο και κοιτάξτε να το... φτιάξετε.

Τα υπόγεια ύδατα δεν δημιουργούν ρυθμικούς "τακ τακ" (δεν στάζει η βρύση).
Ούτε ισχυρίζονταν κάτι τέτοιο οι καλόγριες (λες να μην το συζήτησα;).


Περίεργο λίγο ποιο πάνω γράφεις γιαπετ:"Δεν είπα ότι απευθύνθηκα εγώ, αλλά οι γριές που δεν άκουγαν και μάλλον δικαιολογημένα δεν άκουγαν..."

Aφού δε συζήτησες μαζί τους και δεν άκουσες το διάλογο! τότε πως είσαι σίγουρος για το τι ειπώθηκε?

Τα υπόγεια ρεύματα δεν ακολουθούν πορεία όπως ακριβώς όταν βρίσκονται μέσα σε σωλήνες.
Η πορεία τους είναι ακανόνιστη! ανεβαίνουν σε κάποια σημεία! σε άλλα σημεία κατεβαίνουν! αλλού σχηματίζουν μικρές λιμνούλες αλλού υπάρχει γρήγορη ροή και αλλού υπάρχει αργή. Αλλού υπάρχει άφθονο νερό! Και αλλού ελάχιστο.
Ακόμη και υπόγειοι μικροί καταρράκτες υπάρχουν.

Σε μία λοιπόν τέτοια και ακανόνιστη κατάσταση-ροή, υπάρχουν λογιών λογιών θόρυβοι! ένας τέτοιος μπορεί να δημιουργήσει άνετα και τό θόρυβο του τακ-τακ! Δεν είναι τυχαίο όπως είπες ότι κατέβαινες χαμηλά για να τον ακούσεις.
Εκεί σίγουρα θα υπήρχε κάποιο παλιό υπόγειο πηγάδι οπότε ο θόρυβος σε τέτοια περίπτωση είναι απόλυτα φυσικός.
Ρώτα κάποιον που έχει πηγάδι να σου πει.

quote:
γιαπετ:
Οι ίδιες λένε ότι είναι το μπαστούνι του "αγίου", εσύ άκουσες για νερά;;;

Εγώ δεν άκουσα πολλές παρά μόνο μία. Αυτήν την οποία ρώτησαν.
Κι ένας άλλος που ήρθε μετά προκειμένου να ξεφορτωθεί τα παιδιά του έστω και για λίγο! (ήταν μια μεγάλη παρέα με αρκετά πιτσιρίκια) τους είπε να πάνε να ακούσουν τον άγιο που περπατάει. Αυτά πήγαν προσπαθούσαν να ακούσουν τον άγιο και ξαφνικά μια ησυχία!!!!!
Πάντως η καλόγρια έβαλε τα πράγματα στη θέση τους και αυτό είναι που μετράει.

quote:
γιαπετ:
Θα πρέπει να απαντήσετε και γιατί όποτε κόβεται το ρεύμα στην περιοχή, κλείνει... ο τάφος για τους πιστούς

Δεν το γνωρίζω! αλλά λογικό μου ακούγεται! στο σκοτάδι μόνο κανά ατύχημα μπορεί να συμβεί.

quote:
άθεος:
και έχει δίκιο γιατί
Υπάρχουν αρκετές ποικιλίες σπανακιού. Οι πιο γνωστές στην Ελλάδα είναι το κοινό σπανάκι ,η πριγκίπισσα Τζουλιάνα ,το κοντό σπανάκι και το πλατύφυλλο Άργους.

Πήγαινε μια βόλτα στη λαϊκή! και αν βρεις έστω και μία ταμπέλα που να γράφει ,η πριγκίπισσα Τζουλιάνα, το πλατύφυλλο Άργους ή το κοντό σπανάκι! έλα να τα ξαναπούμε!!!!!
Και πού’σαι! για ψάξε λίγο γιατί το ονόμασαν πριγκίπισσα Τζουλιάνα και πότε!........Όντως άντε γεια!!!!!!!!

quote:
γιαπετ:
Τώρα είναι άξιον απορίας, πώς είπαν στον ευρωπαίο ότι υπάρχουν τρεχούμενα νερά κάτω απ' το μοναστήρι και η Αίγινα δεν έχει πόσιμο νερό για τους κατοίκους της.

Αυτό μπορεί να είναι θαύμα...



Έγραψα εγώ πουθενά για πόσιμο? ή για άφθονη ποσότητα? Που?

quote:
ar_ia :
Nαι, τώρα που το λες έχεις δίκιο, το είχα ξεχάσει αυτό και μάλιστα όχι μόνο πόσιμο νερό, αν θυμάμαι καλά η Αίγινα δεν έχει καθόλου νερό, τους φέρνουν ή από Μέθανα ή από Πόρο. Και τα σπίτια προμηθεύoνται νερό από βυτιοφόρα.
Αλλά τώρα κι εσύ...μπορεί ο άγιος να έχει κάνει το θαύμα μόνο στο μοναστήρι λογικό δεν είναι??

Oύτε για πόσιμο νερό είπε κανείς ούτε για άφθονο!

quote:
macedon:
Οπως για παράδειγμα όταν ο Ματθαίος λέει ότι ο Ιούδας επέστρεψε τα χρήματα της προδοσίας στο Ναό και κρεμάστηκε το ίδιο βράδυ, ενώ ο Λουκάς στις "Πράξεις" λέει ότι ο Ιούδας με τα χρήματα αυτά αγόρασε ένα χωράφι και πέθανε εκεί μέσα όταν έπεσε και χτύπησε (φυσικά πολύ αργότερα από το βράδυ της προδοσίας)...

1)Το ότι πήρε τα χρήματα αναφέρεται και στις 2 περιπτώσεις.
Τα χρήματα δεν τα πήρε την ίδια μέρα αλλά πολύ ποιο μπροστά! ήδη στο Μυστικό Δείπνο ο Ιούδας τα είχε πάρει! ενώ στο κατά Λουκά και Μάρκου γράφεται ότι ο Ιούδας αναζητούσε την κατάλληλη ευκαιρία! κατόπιν σχεδίου με τους γραμματείς και αρχιερείς! όπως και στου Ματθαίου!
Στο άρπα κόλα δουλεία δε γίνεται! είχε όλη την άνεση να αγοράσει χωράφι και να το σπείρει αν ήθελε.

Με τα χρήματα λοιπόν αγόρασε ένα χωράφι! Κάτω από την κατακραυγή των τύψεών του επέστρεψε τα χρήματα! μετανιωμένος! μήπως και διορθώσει το λάθος.
Στη συνέχεια πήγε στο κτήμα που αγόρασε και κρεμάστηκε από μια συκιά που υπήρχε.

2)Το να αγοράσει κάποιος χωράφι δε σημαίνει ότι ξέμεινε και από χρήματα!
Εσύ αν αγοράσεις ένα οικόπεδο και ξαφνικά χρειαστείς για κάποιους λόγους ακριβώς το ίδιο ποσό! δε θα βρεις τα χρήματα?
-Για να σταθεί ένα τέτοιο ερώτημα θα πρέπει να γνώριζες την οικονομική του κατάσταση!
Ο Ίούδας δεν πήρε δάνειο! ούτε ξόδεψε από την περιουσία του, "Εργάστηκε" και ανταμείφθηκε! από τους Φαρισαίους.
Από που εσύ πιστεύεις ότι δεν είχε άλλα χρήματα ή άλλες πηγές (συγγενείς φίλους) ώστε να τα αναζητήσει? και έτσι να τα επιστρέψει?

3) Στις πράξεις γράφει "και πρηνής γενόμενος" έπεσε με το πρόσωπο στη γη! (από κει που είχε κρεμαστεί!) "ελάκησε μέσος, και εξεχύθη πάντα τα σπλάχαν αυτού"
έπαθε διάρηξιν στο μέσον του σώματος και εχύθησαν όλα τα σπλάχνα.

Που λέει ότι σκόνταψε? ξέρεις πολλούς να σκοντάφτουν και να ανοίγουν στην κοιλιά? και να βγαίνουν έξω τα σπλάχνα? Εγώ μόνο για στραμπούλιγμα έχω ακούσει, άντε και κανά σπάσιμο αν είναι καμιά γριά.

Και που βλέπεις εσύ στις πράξεις ότι πέθανε πολύ αργότερα? για υπέδειξε το στοίχο.

Άλλη μία συκοφαντία στο κενό!!!!!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 17/05/2009 13:54:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 14:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Τα χρήματα δεν τα πήρε την ίδια μέρα αλλά πολύ ποιο μπροστά! ήδη στο Μυστικό Δείπνο ο Ιούδας τα είχε πάρει!

Τα χρήματα ο Ιούδας τα πήρε δύο μέρες πριν το Μυστικό Δείπνο.

quote:
europaios2
Στο άρπα κόλα δουλεία δε γίνεται! είχε όλη την άνεση να αγοράσει χωράφι και να το σπείρει αν ήθελε.

Σε δυο μέρες μέσα; Αυτό κι αν είναι θαύμα!

quote:
europaios2
Με τα χρήματα λοιπόν αγόρασε ένα χωράφι! Κάτω από την κατακραυγή των τύψεών του επέστρεψε τα χρήματα!

Μα αφού αγόρασε χωράφι με τα χρήματα, πώς τα επέστρεψε μετά;

quote:
europaios2
Το να αγοράσει κάποιος χωράφι δε σημαίνει ότι ξέμεινε και από χρήματα!
Εσύ αν αγοράσεις ένα οικόπεδο και ξαφνικά χρειαστείς για κάποιους λόγους ακριβώς το ίδιο ποσό! δε θα βρεις τα χρήματα?
-Για να σταθεί ένα τέτοιο ερώτημα θα πρέπει να γνώριζες την οικονομική του κατάσταση!

Εγώ διαβάζω αυτά που γράφουν οι ευαγγελιστές. Δεν με απασχολεί η παράνοιά σου. Αν εσύ έχεις πληροφορίες σχετικές με τη φορολογική του δήλωση, ορίστε να μας την καταθέσεις.

quote:
europaios2
Που λέει ότι σκόνταψε? ξέρεις πολλούς να σκοντάφτουν και να ανοίγουν στην κοιλιά? και να βγαίνουν έξω τα σπλάχνα? Εγώ μόνο για στραμπούλιγμα έχω ακούσει, άντε και κανά σπάσιμο αν είναι καμιά γριά.

Για να πέσεις, πρέπει να σκοντάψεις. Και αν πέφτοντας χτυπήσεις πάνω σε κάτι μυτερό (όπως για παράδειγμα το υνί του αρότρου, ενώ καλιεργείς το χωράφι σου) μπορεί να συμβεί αυτό.

quote:
europaios2
Και που βλέπεις εσύ στις πράξεις ότι πέθανε πολύ αργότερα? για υπέδειξε το στοίχο.

1α. Ο Ματθαίος μας λέει ότι ο Ιούδας επέστρεψε τα χρήματα το βράδυ της σύλληψης.
1β. Ο Λουκάς μας λέει ότι τα χρήματα δεν τα επέστρεψε αλλά με αυτά αγόρασε χωράφι.

2α. Ο Ματθαίος μας λέει ότι ο Ιούδας απαγχονίστηκε.
2β. Ο Λουκάς μας λέει ότι ο Ιούδας είχε ατύχημα, έπεσε κάτω, χτύπησε σε κάτι μυτερό και άνοιξε η κοιλιά του.

3α. Ο Ματθαίος μας λέει ότι ο Ιούδας πέθανε το ίδιο βράδυ της σύλληψης
3β. Ο Λουκάς μας λέει ότι πέθανε στο χωράφι του, προφανώς πολύ αργότερα από τη σύλληψη, καθώς δεν είχε το χρόνο μέσα σε δυο μέρες να αγοράσει το χωράφι, όντας συνέχεια με τον Ιησού.

Για σένα μπορεί οι παραπάνω διηγήσεις να είναι ίδιες αλλά για τους κανονικούς ανθρώπους είναι τελείως διαφορετικές.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 15:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Η Καινή Διαθήκη δεν είναι χημικό εργαστήριο. Γράφει για αρώματα και όχι άρωμα. Εάν διάβαζα ένα χημικό πόνημα σίγουρα θα απαιτούσα και τη χημική ανάλυση.
Αυτά που είχαν ενδεχομένως να μην επαρκούσαν για το σκοπό τους. Οπότε αγόρασαν και άλλα συμπληρωματικά.

Δεν μας λες και από πού συμπεραίνεται ότι χρειάστηκαν συμπλήρωμα;;;

Μπροστά ήσουν;; (ρωτάω κάτι που έχεις ρωτήσει πολλές φορές κι εσύ)


quote:
Περίεργο λίγο ποιο πάνω γράφεις γιαπετ:"Δεν είπα ότι απευθύνθηκα εγώ, αλλά οι γριές που δεν άκουγαν και μάλλον δικαιολογημένα δεν άκουγαν..."
Aφού δε συζήτησες μαζί τους και δεν άκουσες το διάλογο! τότε πως είσαι σίγουρος για το τι ειπώθηκε?

Ξέχασα ότι πρέπει να είμαι αναλυτικότατος μαζί σου, είναι θέμα κατασκευής, δεν φταίς εσύ.

Έγραψα ότι δεν παραπονέθηκα εγώ ότι ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ, αλλά οι γριές. Τους ισχυρισμούς περί μπαστουνιού του «άγιου» συζήτησα μαζί τους, κάτι που βεβαίωναν, όπως και το ότι οι πιστοί ακούνε.

Τις γριές τις άκουσα διότι φώναζαν ότι δεν ακούνε, στην καλόγρια υπηρεσίας.

Ελπίζω να πέτυχα το φουντούκι που έχεις στο κεφάλι σου, τώρα…

quote:
Τα υπόγεια ρεύματα δεν ακολουθούν πορεία όπως ακριβώς όταν βρίσκονται μέσα σε σωλήνες.
Η πορεία τους είναι ακανόνιστη! ανεβαίνουν σε κάποια σημεία! σε άλλα σημεία κατεβαίνουν! αλλού σχηματίζουν μικρές λιμνούλες αλλού υπάρχει γρήγορη ροή και αλλού υπάρχει αργή. Αλλού υπάρχει άφθονο νερό! Και αλλού ελάχιστο.
Ακόμη και υπόγειοι μικροί καταρράκτες υπάρχουν.

Για… αναρριχόμενο νερό, πρώτη φορά ακούω και απ’ την πιο πιθανή πηγή για κάτι τέτοιο, εσένα.
Στα υπόλοιπα για τα υπόγεια ύδατα, έχεις δίκαιο.

quote:
Σε μία λοιπόν τέτοια και ακανόνιστη κατάσταση-ροή, υπάρχουν λογιών λογιών θόρυβοι! ένας τέτοιος μπορεί να δημιουργήσει άνετα και τό θόρυβο του τακ-τακ!

Το τακ τακ, το ακούνε οι πιστοί και είναι οι μόνοι που μπορούν να πιστέψουν ότι προέρχεται από νερό, εδώ πιστεύουν ότι είναι το μπαστούνι του «άγιου», στο νερό θα κωλώσουν;;;

quote:
Δεν είναι τυχαίο όπως είπες ότι κατέβαινες χαμηλά για να τον ακούσεις.

Μίλησα για δυο τρία σκαλοπάτια, δεν είπα ότι έφθασα στον πυρήνα…

quote:
Εκεί σίγουρα θα υπήρχε κάποιο παλιό υπόγειο πηγάδι οπότε ο θόρυβος σε τέτοια περίπτωση είναι απόλυτα φυσικός.

Συνεχίζεις σταθερά, να βασίζεις τα συμπεράσματά σου σε υποθέσεις που κάνεις εσύ και οι υπόλοιποι φωστήρες.

Νόμιζα ότι έχεις πάει εκεί, όταν έγραψες "αλλά τότε που πήγα εγώ περίπου στην ηλικία των 12", αλλά τώρα που λες ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ, μάλλον έτσι το είπες, για να αποκτήσει βάρος ο ισχυρισμός σου, ε;;;

quote:
Εγώ δεν άκουσα πολλές παρά μόνο μία. Αυτήν την οποία ρώτησαν.

Τελικά έχεις πάει ή όχι στην Αίγινα;;;

Μπορείς να περιγράψεις τον χώρο του τάφου;;;

quote:
Κι ένας άλλος που ήρθε μετά προκειμένου να ξεφορτωθεί τα παιδιά του έστω και για λίγο! (ήταν μια μεγάλη παρέα με αρκετά πιτσιρίκια) τους είπε να πάνε να ακούσουν τον άγιο που περπατάει. Αυτά πήγαν προσπαθούσαν να ακούσουν τον άγιο και ξαφνικά μια ησυχία!!!!!
Πάντως η καλόγρια έβαλε τα πράγματα στη θέση τους και αυτό είναι που μετράει.

Σωστά. Τους είπε ότι δεν περπατάει αλλά χτυπάει τη μαγκούρα του…

quote:
Δεν το γνωρίζω! αλλά λογικό μου ακούγεται! στο σκοτάδι μόνο κανά ατύχημα μπορεί να συμβεί.

Άρα δεν έχεις πάει…

Αλλιώς θα γνώριζες ότι το μόνο ρόλο που μπορεί να παίζει το ρεύμα, είναι να… βοηθάει τον «άγιο» να χτυπάει το μπαστούνι του!!!

quote:
Έγραψα εγώ πουθενά για πόσιμο? ή για άφθονη ποσότητα? Που?

Έγραψα εγώ ότι έγραψες εσύ, για άφθονη ποσότητα;;;

Πού;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 15:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

quote:
Μα αφού αγόρασε χωράφι με τα χρήματα, πώς τα επέστρεψε μετά;

Έλα ρε Κώστα, αμάν πια... όλο δυσκολίες μας φέρνεις.
Πήγε σε ένα ΑΤΜ και σήκωσε άλλα, πώς κάνεις έτσι;

Σημασία έχει ότι τα επέστρεψε, κατάλαβες;;;

quote:
1α. Ο Ματθαίος μας λέει ότι ο Ιούδας επέστρεψε τα χρήματα το βράδυ της σύλληψης.
1β. Ο Λουκάς μας λέει ότι τα χρήματα δεν τα επέστρεψε αλλά με αυτά αγόρασε χωράφι.

2α. Ο Ματθαίος μας λέει ότι ο Ιούδας απαγχονίστηκε.
2β. Ο Λουκάς μας λέει ότι ο Ιούδας είχε ατύχημα, έπεσε κάτω, χτύπησε σε κάτι μυτερό και άνοιξε η κοιλιά του.

3α. Ο Ματθαίος μας λέει ότι ο Ιούδας πέθανε το ίδιο βράδυ της σύλληψης
3β. Ο Λουκάς μας λέει ότι πέθανε στο χωράφι του, προφανώς πολύ αργότερα από τη σύλληψη, καθώς δεν είχε το χρόνο μέσα σε δυο μέρες να αγοράσει το χωράφι, όντας συνέχεια με τον Ιησού.


Καλά, πέφτω απ' τα σύννεφα που δεν μπορείς να δεις τη... διαφορετική οπτική γωνία.

Το σημαντικό είναι ότι πέθανε, τι ημασία έχει ο τρόπος και ο χρόνος;;

Είναι θέμα διαφορετικής οπτικής...

Έτσι ευρωπαίοι;; Σωστός;;;

Του έκανα ρούμπο του Μακεδόνα

yes!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 15:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ: Τι γνώμη έχετε για τους ανθρώπους αυτούς;

προφανως το προβλημα το εχουμε με τους δικους μας παππαδες επειδη εχουν μια μορφη πνευματικης εξουσιας πανω μας

οπβς εχουμε προβλημα και με τους χωροφυλακες, τους γιατρους, τους δασκαλους, τους πολιτικους... και λοιπους "αφεντες" που θελουν να μας κουμανταρουν!

η πλακα ειναι οτι με κληρικους αλλων θρησκειων δεν εχουμε προβλημα!

μια χαρα τα παμε με τους θιβετανους λαμα να πουμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTSYM
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 15:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTSYM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρεσβευτες της αντιγνωσης. Με δογματικη αποψη για τα παντα που αφορουν τον ορατο και αορατο κοσμο. Και.....βεβεαια με την πεποθηση οτι ελεγχουν και τους δυο
Θα επανελθω

antsymΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTSYM
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 15:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTSYM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικα με τον ορο θρησκεια νομιζω οτι επικρατει μια παγκοσμια πλανη. Και εξηγουμε γιατι το λεω αυτο. εχουν επικρατησει οι μονοθειστικες θρησκειες παγκοσμιως να απασχολουν και να επηρεαζουν διαχρονικα με τις δοξασιες τους το παγκοσμιο γιγνεσθαι. και υπαρχουν πολλες ερωτησεις απλες η μαλλον απλοικες οπως ποιος εχει δικιο σε ποιον αραγε εχει αποκαλυφθει η αληθεια η μερος αυτης? Δυσκολη η απαντηση. Και τι θα γινει αραγε με ολυς τους υπολοιπους που εχουν ενδεχομενως αδικο και ζουν στην πλανη μιας εκ των θρησκειων απο τις οποιες ζητουν την πνευματικη ολοκληρωση και λυτρωση? Στην "πυρα"? Και ποιος θα ειναι αυτος που θα αναψει την πρωτη φλογα? Ο χριστιανος ( ο ορθοδοξος ο καθολικος ο προτεσταντης ο ευαγγελιστης ο κοπτης ο αρειανιστης ο αγγλικανιστης) ο μουσουλμανος( σουιτης η σιμιτης) ο βουδιστης ο κομφουκιστης ( αν και ο τελευταιος με το βασικο δογμα της θρησκειας του- μην κανεις ποτε σε καποιον κατι που δεν θα ηθελες να σου κανουν οι αλλοι- μαλλον θα δισταζε)
Αναζητω τον ανθρωπο και εγω την αληθεια και απο οτι φαινεται ακομη τα ποδια μου δεν εχουν ξεκολησει απο την σκονη της αντιγνωσης
θα επανελθω
;


;

antsymΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 15:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιθανόν να συμβαίνει αυτό, σε δικαιολογημένο βαθμό, επειδή την εξουσία που ασκεί το ιερατείο, όπως και ο τρόπος που το κάνει αυτό, μας αφορά πιο άμεσα.

Όμως προσωπικά, είμαι ενάντια σε κάθε μορφής εξουσία, όταν αυτή ασκείται εκμεταλλευόμενη κάποιες ανάγκες του κόσμου, που ο ίδιος ο εκμεταλλευτής έχει δημιουργήσει.

Όταν το ιερατείο, εκμεταλλεύεται το ποίμνιο και το αρμέγει, κοροϊδεύοντάς το και το κρατάει σε διαρκή υποτέλεια προς κάθε μορφής εξουσία, απ' την οποία έχει άνομο, κατά κανόνα, συμφέρον, με μοναδικό, πραγματικό θεό, το χρήμα, τότε ο κάθε λογικός άνθρωπος, είναι ενάντια σ' αυτό.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 16:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Τα χρήματα ο Ιούδας τα πήρε δύο μέρες πριν το Μυστικό Δείπνο.

Και? Δύο ημέρες πριν το Μυστικό Δείπνο! και μία αυτή του Μυστικού Δείπνου! μας κάνουν τρεις ολόκληρες ημέρες!
Δεν προλάβαινε να αγοράσει κάτι που είχε βάλει στο μάτι? Εσύ όταν αγοράζεις κάτι που πωλείται πόσες μέρες θέλεις για να το κάνεις?

quote:
macedon:
Σε δυο μέρες μέσα; Αυτό κι αν είναι θαύμα!

Δεν ήταν δύο αλλά τρεις!....Όχι βέβαια ότι έχεις σημασία!
-Μήπως νομίζεις ότι απέναντι στον Ιησού! ο οποίος δεν είχε στρατό χρειαζότανε ιδιαίτερο σχέδιο για να το επιτύχουν?

quote:
macedon:
Μα αφού αγόρασε χωράφι με τα χρήματα, πώς τα επέστρεψε μετά;

Γιατί εσύ όταν αγοράζεις κάτι με τα χρήματα παύεις να έχεις άλλα?

quote:
macedon:
Εγώ διαβάζω αυτά που γράφουν οι ευαγγελιστές. Δεν με απασχολεί η παράνοιά σου. Αν εσύ έχεις πληροφορίες σχετικές με τη φορολογική του δήλωση, ορίστε να μας την καταθέσεις.

Εσύ οφείλεις να το πράξεις αυτό για να μας δείξεις ότι δεν είχε δικά του χρήματα! -Και όχι μόνο!!!! αλλά ότι από πουθενά αλλού δε θα μπορούσε να βρει.

quote:
macedon:
Για να πέσεις, πρέπει να σκοντάψεις. Και αν πέφτοντας χτυπήσεις πάνω σε κάτι μυτερό (όπως για παράδειγμα το υνί του αρότρου, ενώ καλιεργείς το χωράφι σου) μπορεί να συμβεί αυτό.

Ναι! και ο Ιούδας! αφού παράδωσε τα χρήματα! σκέφτηκε......το καθήκον μου το έκανα!!! δεν πάω τώρα ΝΥΧΤΙΑΤΙΚΑ να οργώσω!! Τον γλωσσόφαγαν όμως και να το ατύχημα!!!!

quote:
macedon:
1α. Ο Ματθαίος μας λέει ότι ο Ιούδας επέστρεψε τα χρήματα το βράδυ της σύλληψης.
1β. Ο Λουκάς μας λέει ότι τα χρήματα δεν τα επέστρεψε αλλά με αυτά αγόρασε χωράφι.

Δε γράφει κανένας για τα ίδια νομίσματα! αλλά για το ίδιο ποσό! Εάν αύριο το πρωί κερδίσω στο ΠΡΟ-ΠΟ 10.000€ και αγοράσω την άλλη ημέρα ένα χτήμα! δε σημαίνει ότι δεν έχω στην άκρη άλλες 10.000€ ή ότι δεν μπορώ να τα αναζητήσω από αλλού εφόσον όντως δεν τα έχω!!!!

-Τι παραλογισμός είναι αυτός?

quote:
macedon:
2α. Ο Ματθαίος μας λέει ότι ο Ιούδας απαγχονίστηκε.
2β. Ο Λουκάς μας λέει ότι ο Ιούδας είχε ατύχημα, έπεσε κάτω, χτύπησε σε κάτι μυτερό και άνοιξε η κοιλιά του.

Ο Λουκάς δεν είπε γενικά και αόριστα για ένα ατύχημα. Το περιέγραψε! μίλησε για πτώση! και μάλιστα εκ του αποτελέσματος φαίνεται καθαρά ότι η πτώση αυτή ήταν από κάπου ψηλά! αλλιώς δε θα είχε ανοίξει στη μέση! του σώματός του με αποτέλεσμα να ξεχυθούν τα σπλάχνα έξω.

Ο Ιούδας κρεμάστηκε. Κάποια στιγμή έσπασε είτε το κλαδί είτε το σχοινί από το οποίο είχε κρεμαστεί! και πέφτοντας από μεγάλο ύψος έσκασε σα καρπούζι.

quote:
macedon:
3α. Ο Ματθαίος μας λέει ότι ο Ιούδας πέθανε το ίδιο βράδυ της σύλληψης
3β. Ο Λουκάς μας λέει ότι πέθανε στο χωράφι του, προφανώς πολύ αργότερα από τη σύλληψη, καθώς δεν είχε το χρόνο μέσα σε δυο μέρες να αγοράσει το χωράφι, όντας συνέχεια με τον Ιησού.


Από που συμπεραίνεις το πολύ αργότερα? Ποιος σου είπε ότι το χωράφι ήταν μέρες δρόμο από την περιοχή της σύλληψης του Ιησού?
Έχεις επιπλέον στοιχεία? Ευχαρίστως να τα δούμε!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 16:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Έλα ρε Κώστα, αμάν πια... όλο δυσκολίες μας φέρνεις.
Πήγε σε ένα ΑΤΜ και σήκωσε άλλα, πώς κάνεις έτσι;

Σημασία έχει ότι τα επέστρεψε, κατάλαβες;;;



Να! άλλος που όταν του χαρίσουν χρήματα και αγοράσει κάτι! αυτόματα αυτό συνεπάγεται κι ότι δεν έχει στην άκρη το αντίστοιχο ποσό! ή δε θα μπορέσει να το βρει εφόσον όντως το χρειαστεί! .....

quote:
γιαπετ:
Καλά, πέφτω απ' τα σύννεφα που δεν μπορείς να δεις τη... διαφορετική οπτική γωνία.

Το σημαντικό είναι ότι πέθανε, τι ημασία έχει ο τρόπος και ο χρόνος;;

Είναι θέμα διαφορετικής οπτικής...

Έτσι ευρωπαίοι;; Σωστός;;;

Του έκανα ρούμπο του Μακεδόνα



Έπεσες από τα σύννεφα ε? Διάβασε τώρα την τοποθέτησή μου στο προηγούμενο μήνυμά μου και προσγειώσου......

quote:
ANTSYM :
Σχετικα με τον ορο θρησκεια νομιζω οτι επικρατει μια παγκοσμια πλανη. Και εξηγουμε γιατι το λεω αυτο. εχουν επικρατησει οι μονοθειστικες θρησκειες παγκοσμιως να απασχολουν και να επηρεαζουν διαχρονικα με τις δοξασιες τους το παγκοσμιο γιγνεσθαι. και υπαρχουν πολλες ερωτησεις απλες η μαλλον απλοικες οπως ποιος εχει δικιο σε ποιον αραγε εχει αποκαλυφθει η αληθεια η μερος αυτης? Δυσκολη η απαντηση. Και τι θα γινει αραγε με ολυς τους υπολοιπους που εχουν ενδεχομενως αδικο και ζουν στην πλανη μιας εκ των θρησκειων απο τις οποιες ζητουν την πνευματικη ολοκληρωση και λυτρωση? Στην "πυρα"? Και ποιος θα ειναι αυτος που θα αναψει την πρωτη φλογα? Ο χριστιανος ( ο ορθοδοξος ο καθολικος ο προτεσταντης ο ευαγγελιστης ο κοπτης ο αρειανιστης ο αγγλικανιστης) ο μουσουλμανος( σουιτης η σιμιτης) ο βουδιστης ο κομφουκιστης ( αν και ο τελευταιος με το βασικο δογμα της θρησκειας του- μην κανεις ποτε σε καποιον κατι που δεν θα ηθελες να σου κανουν οι αλλοι- μαλλον θα δισταζε)
Αναζητω τον ανθρωπο και εγω την αληθεια και απο οτι φαινεται ακομη τα ποδια μου δεν εχουν ξεκολησει απο την σκονη της αντιγνωσης
θα επανελθω

Η θρησκεία είναι ένα μέσο για να φτάσεις στην πνευματική ολοκλήρωση. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.
Κανείς δεν είπε ότι ο Μουσουλμάνος ή ο Χριστιανός θα καεί! εφόσον ο αληθινός Θεός είναι ο Βούδας!
Θα καεί ο κακός και ανήθικος άνθρωπος σε όποιον θρησκευτικό χώρο και εάν ανήκει.
Και θα επιβραβευτεί αντίστοιχα ο καλός και ηθικός ανεξαρτήτου θρησκευτικού χώρου.
Η θρησκεία είναι λοιπόν ο δρόμος! Εσύ διαλέγεις ποιος για σένα είναι ο καλύτερος.

quote:
γιαπετ:
Πιθανόν να συμβαίνει αυτό, σε δικαιολογημένο βαθμό, επειδή την εξουσία που ασκεί το ιερατείο, όπως και ο τρόπος που το κάνει αυτό, μας αφορά πιο άμεσα.

Όμως προσωπικά, είμαι ενάντια σε κάθε μορφής εξουσία, όταν αυτή ασκείται εκμεταλλευόμενη κάποιες ανάγκες του κόσμου, που ο ίδιος ο εκμεταλλευτής έχει δημιουργήσει.

Όταν το ιερατείο, εκμεταλλεύεται το ποίμνιο και το αρμέγει, κοροϊδεύοντάς το και το κρατάει σε διαρκή υποτέλεια προς κάθε μορφής εξουσία, απ' την οποία έχει άνομο, κατά κανόνα, συμφέρον, με μοναδικό, πραγματικό θεό, το χρήμα, τότε ο κάθε λογικός άνθρωπος, είναι ενάντια σ' αυτό.



Ναι και προκειμένου να σώσεις αυτόν τον καταπονημένο! και ταλαίπωρο! βασανισμένο! και εξαπατημένο πιστό! ξεκίνησες τη δική σου ξεσταυροφορία με ένα άλλον εξίσου ευαίσθητο συνάνθρωπο μας τον macedon!!.......ρε τι διαβάζει κανείς!!!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 16:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι ότι έχει σημασία, αλλά ο διάλογος με την παράνοια είναι διασκεδαστικός.

quote:
europaios2
Στο άρπα κόλα δουλεία δε γίνεται! είχε όλη την άνεση να αγοράσει χωράφι και να το σπείρει αν ήθελε.

(παρακάτω)
Δεν προλάβαινε να αγοράσει κάτι που είχε βάλει στο μάτι? Εσύ όταν αγοράζεις κάτι που πωλείται πόσες μέρες θέλεις για να το κάνεις?


Για να αγοράσω ένα αυτοκίνητο ας πούμε, θέλει 2-3 μέρες. Για να αγοράσω ένα χωράφι, θέλει πάνω από βδομάδα. Για να το σπείρω κιόλας...

Τελικά, η δουλειά έγινε στο άρπα κόλλα, όπως λες στο δεύτερο μήνυμα ή είχε την άνεση να το σπείρει κιόλας όπως λες στο πρώτο μήνυμα;

quote:
europaios2
Εσύ οφείλεις να το πράξεις αυτό για να μας δείξεις ότι δεν είχε δικά του χρήματα! -Και όχι μόνο!!!! αλλά ότι από πουθενά αλλού δε θα μπορούσε να βρει.

Εγώ βλέπω τι λένε οι Ευαγγελιστές. Ο Ματθαίος λέει:

"Επέστρεψε τα χρήματα στο ναό και φεύγοντας κρεμάστηκε"

Ο Λουκάς λέει:

"Με τα χρήματα της αδικίας απόκτησε χωράφι"

Για το ίδιο αντικείμενο (τα χρήματα) και για τον ίδιο άνθρωπο (τον Ιούδα) έχουμε 2 διαφορετικές περιγραφές.

quote:
europaios2
Ναι! και ο Ιούδας! αφού παράδωσε τα χρήματα! σκέφτηκε......το καθήκον μου το έκανα!!! δεν πάω τώρα ΝΥΧΤΙΑΤΙΚΑ να οργώσω!!

Πού λέει ο Λουκάς ότι σκοτώθηκε νύχτα;

quote:
europaios2
Δε γράφει κανένας για τα ίδια νομίσματα! αλλά για το ίδιο ποσό!

Λάθος, γράφουν για τα ίδια χρήματα: Γι'αυτά που πήρε από τους αρχιερείς. Το πώς ερμηνεύεις εσύ την αντίφαση των δύο, είναι παντελώς αδιάφορο.

quote:
europaios2
Ο Ιούδας κρεμάστηκε. Κάποια στιγμή έσπασε είτε το κλαδί είτε το σχοινί από το οποίο είχε κρεμαστεί! και πέφτοντας από μεγάλο ύψος έσκασε σα καρπούζι.

Ο Λουκάς δε λέει κάτι τέτοιο. Λέει απλά "έπεσε μπρούμυτα" ("πρηνής γενόμενος"). Δε χρειάζεται να πέσεις από ψηλά για να πέσεις μπρούμυτα. Και να σκοντάψεις μπρούμυτα πέφτεις (εκτός αν πηγαίνεις προς τα πίσω οπότε πέφτεις ανάσκελα).

Δεν περιγράφεται καμία πτώση από την κρεμάλα, δέντρα ή ταράτσες. Πουθενά, ούτε αναφέρεται ούτε στοιχειοθετείται πως έπεσε από ψηλά και ειδικά ότι έπεσε ενώ ήταν κρεμασμένος.

Επίσης, όταν κάποιος κρέμεται με τα πόδια κάτω και το κεφάλι επάνω (όπως συμβαίνει στη Γη, λόγω της βαρύτητας), όταν πέσει θα πέσει με τα πόδια, δεν θα πέσει μπρούμυτα, τουλάχιστον όχι αρχικά. Τα πόδια θα απορροφήσουν την αρχική ενέργεια της πτώσης και μετά το σώμα θα γείρει προς κάποια κατεύθυνση.

Αλλωστε, αν κρεμόταν θα ήταν ήδη νεκρός, οπότε ο Λουκάς θα έδινε τον απαγχονισμό σαν αιτία θανάτου και όχι το πέσιμο.

Επιπλέον:

1. Ο Ματθαίος μας λέει ότι οι αρχιερείς πήραν τα χρήματα και μ'αυτά αγόρασαν ένα χωράφι για να θάβουν τους ξένους, που ονομάστηκε "αγρός αίματος" (προφανώς γιατί αγοράστηκε με τα χρήματα της προδοσίας)

2. Ο Λουκάς μας λέει ότι τον αγρό αυτό τον αγόρασε ο ίδιος ο Ιούδας, και ονομάστηκε "αγρός αίματος" γιατί εκεί μέσα σκοτώθηκε ο Ιούδας.

Τελικά, ποιός αγόρασε το χωράφι; Οι αρχιερείς, όπως λέει ο Ματθαίος ή ο Ιούδας, όπως λέει ο Λουκάς;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 22:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
το οτι οι αποστολοι εκτος των αλλων ιδιωτητων που ειχαν ηταν και ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ , ειναι αρκετα ενδιαφερον... να θεωρησω οτι ηταν και αντικειμενικοι και οτι δεν δρουσαν κατω απο την πιεση υπερασπισης της πιστης τους και των οσων αυτοι "πιστευαν", ουτε βαζαν στα οσα γραφαν προσωπικες τους αποψεις , επισης το γεγονος οτι αυτα που ξερουμε σημερα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σιγουρο οτι ειναι αυτα που εγραψαν καθως ολα περασαν απο ΣΥΜΑΖΕΜΑ , μας αφηνει αδιαφορους ... ΔΕΚΤΟ αφου το δεχεσαι εσυ , εγω δεν εχω λογω να το αμφισβητω.

Εσύ πιστεύεις ότι ένα αρχαίο κείμενο το οποίο χρονολογείται στον 1ο αιώνα μ.Χ. θα πρέπει για να έχει αξία ο συγγραφέας του να είναι οπωσδήποτε ιστορικός?.......

Δεν είχαν καμία ανάγκη να υπερασπίσουν καμία πίστη. Ο Χριστιανισμός δεν ήταν παρά μια παράνομη, μή αναγνωρισμένη θρησκεία που βρισκόταν υπό διωγμών. Ότι έγραφαν το έγραφαν με απόλυτο σεβασμό! για τον δάσκαλό τους.

Με τη λογική σου θα πρέπει να απορρίψουμε την ιστορία του Ηρόδοτου αλλά και του Θουκυδίδη αφού ως Έλληνες θα ήσαν σίγουρα μεροληπτικοί!

Μήπως γνωρίζεις εάν έχουμε το πρωτότυπο έργα του Ηροδότου ή του Ομήρου? ή του Αριστέλη?
Γιατί λοιπόν οι αντιγραφείς να μήν έγραφαν ότι ήθελαν?

Από πλευράς Ευαγγελίων έχουμε την ανακάλυψη τεμαχίων παπύρου με αποσπάσματα από το κατά Ιωάννην Ευαγγέλιο που φτάνει στο έτος 125μ.Χ. και έτσι οδηγούμαστε πολύ κοντά στο χρόνο συγγραφής του αρχικού κειμένου από τον ιερό συγγραφέα που έγινε περί το 100μ.Χ.

Η χρονική απόσταση εδώ μεταξύ του αρχικού κειμένου και του πρώτου χειρογράφου από αντιγραφέα είναι μόλις 25 χρόνια και πιθανώς ο αντιγραφέας αυτός να ήταν κάποιος από τους στενούς μαθητές του Ιωάννη.
Αλλά και το πράγματι απέραντο υλικό από τις παραθέσεις διαφόρων πολύ παλιών χειρογράφων που αν και δε διασώθηκαν βρίσκονται διάσπαρτα μέσα στα πατερικά κείμενα, είναι ανυπολόγιστης αξίας για την κριτική των κειμένων.

Οι αντιγραφείς τώρα δεν είναι ξένοι προς την πίστη και το πνεύμα των ιερών κειμένων.
Έτσι ο σεβασμός και η ιερότητα προς τα κείμενα αυτά απέτρεπε την αλλοίωση και την παραχάραξη του περιεχομένου τους.

Ένας πάπυρος με αποσπάσματα του κατά Ματθαίου Ευαγγελίου, σύμφωνα με τον Γερμανό παπυρολόγο Κάρστεν Θίντε, πρόκειται για το αρχαιότερο αντίγραφο της Κ.Δ που έχει βρεθεί, διότι το είδος της γραφής αυτού του χειρογράφου ήταν πολύ διαδεδομένο κατά τον 1ο π.Χ. αιώνα αλλά ξέφτισε κατά τα μέσα του 1ου μ.Χ. αι.

Ο Κάρστεν Θίντε διευθυντής του Ινστιτούτου Βασικής Επιστημολογικής Έρευνας στο Padeborn της Γερμανίας, ένας Γερμανός ειδικός στη μελέτη των αρχαίων χειρογράφων σε παπύρους, επισκέφθηκε την Οξφόρδη, όπου φυλάσσονται τα τρία μικρά τεμάχια, και έκανε τη δική του προσπάθεια χρονολογήσεως.
Η μέθοδος με τον άνθρακα -14 δε μπορούσε να χρησιμοποιηθεί, διότι θα κατέστρεφε του παπύρους, επειδή ήταν πολύ μικροί.

Ο Θίντερ χρησιμοποίησε τη Συγκριτική Παλαιογραφία για να καταλήξει στα συμπεράσματά του.
Μελέτησε τον ιδιαίτερο τρόπο γραφής των κειμένων. Τον σύγκρινε με τη γραφή άλλων χρονολογημένων ήδη χειρογράφων και διαπίστωσε ότι αυτός που έγραψε πάνω στους παπύρους χρησιμοποίησε έναν τύπο γραφής όρθιων ελληνικών γραμμάτων, που ήταν σε κοινή χρήση τον 1ο αιώνα π.Χ. και που άρχισε να εγκαταλείπεται λίγο μετά την εποχή του Χριστού.
Ανάγεται στα μέσα του 1ου αιώνα κι αυτό αποδεικνύει ότι το κατά Ματθαίο δεν είναι μια εκδοχή της προφορικής παράδοσης του 2ου αι., αλλά η αφήγηση ενός αυτόπτη μάρτυρα.
Επιβεβαιώνεται έτσι ότι η Καινή Διαθήκη είναι σχεδόν σύγχρονη με τον ίδιο τον Χριστιανισμό και ότι τα Ευαγγέλια γράφτηκαν πράγματι από τους μαθητές του Ιησού ή τούς διαδόχους τους.
Ο Θίντερ τοποθετεί τη συγγραφή του κατά Ματθαίον Ευαγγελίου λίγο πριν ή λίγο μετά το 70 μ.Χ.
(Εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ Δεκέμβριος 1994).

Επίσης σύμφωνα με άρθρο του Α.Ηαrvey στην εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ 14 Απριλίου 1996 "η πτώση και η λεηλασία της Ιερουσαλήμ, η καταστροφή του περίφημου και παγκοσμίως γνωστού ναού της εν έτη 70 μ.Χ. είναι γεγονός ........στο οποίο όμως δεν γίνεται η παραμικρή αναφορά .......στην Καινή Διαθήκη.
Αυτή η περίεργη σιωπή θα μπορούσε να εξηγηθεί μόνο αν υποτεθεί ότι τα κείμενα της Κ.Δ γράφτηκαν πριν από το 70 μ.Χ."

Για τα κείμενα της Καινής Διαθήκης, υπάρχει ένας αφάνταστα μεγάλος αριθμός χειρογράφων και κωδίκων, που φτάνει στον εντυπωσιακό αριθμό των 2.500, έναντι του συγκριτικά μικρού αριθμού των κλασικών κειμένων.

Επομένως η σύγκριση για την εξαγωγή συμπερασμάτων, είναι ασφαλώς, πληρέστερη για τα κείμενα των πηγών του Χριστιανισμού.
Διάφοροι ερευνητές, έχουν επισημάνει, ότι τα αρχαιότερα χειρόγραφα που έχουμε για τα έπη του Ομήρου είναι του δέκατου τρίτου αιώνα μ.Χ. Η έλλειψη δε πολλών κωδίκων κάνει ασφαλώς και την κριτική των κειμένων αυτών δύσκολη.

Όσο δε για κείμενα Ρωμαίων ιστορικών, όπως του Τάκιτου, έχουμε μόνο από την εποχή της Αναγέννησης και εξής.
Και αν αναλογιστούμε ότι τα περισσότερα από αυτά οφείλουν τη διάσωσή τους σε χριστιανικά χέρια, από τους γνωστούς δηλαδή μοναχούς αντιγραφείς και ότι ο χρόνος από την εποχή της συγγραφής τους είναι πολύ μακρύς, που φτάνει σε πολλές περιπτώσεις τους δεκαπέντε και πλέον αιώνες, αντιλαμβανόμαστε το μέτρο της ιστορικής αξιοπιστίας του περιεχομένου τους.
Τι λες makfor! τα απορίπτουμε?

quote:
makfor:
ας πουμε οτι εγω λεω οτι η σεληνη ειναι απο τυρι , εαν βρω και 5-6 να με πιστεψουν και το γραψουν σε βιβλιο , παει να πει οτι ειναι και αληθεια ??? βαση των αποστολων ΝΑΙ !!!

Ωραία ας πάρουμε τη λογική σου!........ μοναδικές πληροφορίες που μας δίνει ο Πλούταρχος για την αρχαία Ελλάδα! δε θα πρέπει να τις λάβουμε υπόψη μας αφού γράφτηκαν μετά από χρόνια και αιώνες! Και αναφέρονται μόνο από τον Πλούταρχο!........Τι λες?

quote:
makfor:
η περιφερεια μου ειναι στο νομο θεσσαλονικης , περιοχη λαγκαδα , οσο αφορα το μοναστηρι ειναι λιγο ποιο κατω στο βατοπεδι (οχι αγιου ορους, αλλα χαλκιδικης) !!! εαν θες κανε μια επισκεψη !!!

Το όνομα θέλω!!!! δεν μπορώ να ψάχνω όλο το Λαγκαδά! Δε θα το επισκεφτώ βέβαια αλλά θα μάθω γρήγορα αυτό που με ενδιαφέρει.

quote:
makfor:
συμπεριφορα της εκλησιας ειναι παντα ιδια απεναντι στην καθε ειδους εξουσια , αναλογα με την περιπτωση ειτε ΔΙΑΤΑΖΕΙ ειτε ΓΛΥΦΗ!! Στην συμερινη φασιστικη κυβερνηση οπως λες , ΔΙΑΤΑΖΕΙ γιατι ο φασισμος εχει το προνομιο να εχει στις ταξεις τους την πλειοψηφια των ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ , ελας ελληνων χριστιανων. ....

Μάλιστα! και τότε γιατί καταργήθηκε η αναγραφή του θρησκεύματος στην ταυτότητα?
Αφού έχουμε μία φασιστική και Ορθόδοξη κυβέρνηση, αυτό δε θα έπρεπε να έχει γίνει. Γιατί έπαψε να είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση του μαθημάτος των θρησκευτικών? για τους ίδιους λόγους που μας λες αυτό δε θα έπρεπε να έχει συμβεί.

quote:
makfor:
Τωρα αυτο περι εξωτερικων και εσωτερικων, δεν το επιασα , δηλαδη ακομη και εαν ηταν αληθεια , εαν δεν θελαν του γερμανους αλλα θελαν τους χουντικους που βασανιζαν και σκοτωναν … τους κανει και αγιους ??? ποσα θες να μας τρελανεις ??? επισης , ετσι προς πληροφορηση , οι νεκροι δεν ειναι 20-40 , μαλιστα εσυ πρεπει να ανγνωρισω οτι τουλαχιστον θεωρεις οτι υπηρξαν νεκροι , αλλοι λενε οτι δεν επεσε ουτε σφαλιαρα , ΕΤΥΧΩΣ που δεν το εγραψαν οι αποστολοι να ειναι ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ … οι νεκροι φιλε μου δυστυχως ξεπερασαν τους χιλιους … και ειναι και πολλοι που δεν μετριουνται (πχ οι βασανισμενοι που τους γυριζαν σπιτια και πεθαιναν εκει , θεωρουνται νεκροι απο παθολογικα αιτια) … αλλωστε ο μεχρι πριν λιγο καιρο κεφαλι της εκκλησιας ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΝ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΕ ΧΟΥΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕ … θα μας τρελανετε

Ο αρχιεπίσκοπος τότε της Ελλάδας αρνήθηκε να ορκίσει την κυβέρνηση που έφτιαξαν οι Γερμανοί. Αυτό πρέπει να σου λέει κάτι.

Σε περιόδους εσωτερικής κρίσης όπως ήταν η Χούντα! η εκκλησία θα πρέπει να παίζει το ρόλο του πυροσβέστη και όχι το ρόλο αυτού που θα ανάψει φωτιές.
Για χίλιους νεκρούς πρώτη φορά το ακούω. Σε όσα ντοκιμαντέρ έχω παρακολουθήσει, πάνω από 20-40 δεν έχω ακούσει.
Δε βγάζω άγια τη Χούντα! ήταν φασιστικό καθεστώς! αλλά και σήμερα
τα πράγματα δεν είναι καλύτερα. Τουλάχιστον τότε δεν υπήρχε ούτε η σημερινή εγκληματικότητα ούτε αυτή η ανεργία! και οι Δημόσιες Υπηρεσίες υπολόγιζαν τον πολίτη και δεν τον έκλεβε το ίδιο το κράτος! Ενώ η μίζα ήταν άγνωστη λέξη.

Από εκεί κι έπειτα ο Χριστόδουλος που "διάβαζε" έκθεσε τον εαυτό του και κανέναν άλλον.

quote:
makfor:
σιγουρα οι γονεις ειναι οι υπευθυνοι για τα παιδια , αλλα φαντασου εαν σημερα μορφωμενοι ανθρωποι ειναι μαριονετες της πιστης , τι ειναι οι γονεις πριν απο 40 ή 100 χρονια , οτι τους ελεγε η εκκλησια εκαναν!!! αραγε οι γονεις ειναι σε θεση να ΣΚΕΦΤΟΥΝ για το τι θα πουν ή οχι στο παιδι , ή μηπως ακολουθουν τα της πιστης ? αλλωστε και οι ιδιοι θυματα της ιδιας πλυση εγκεφαλου ειναι

Μαριονέτες της πίστης? Τι εννοείς? για δώσε ένα παράδειγμα!
Εάν εσύ θεωρείς! ότι δε συνάγει με τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις, θα πρέπει να είναι αμέσως απορριπτέο, βρώμικο, επικίνδυνο και εγκληματικό! τότε δε διαφέρεις σε τίποτα με τους Χουντικούς που είχαν τις ίδιες με εσένα ιδέες σε πολιτικό βέβαια επίπεδο.
Και γι' αυτούς ότι δεν συμβάδιζε με τις πολιτικές τους πεποιθήσεις ήταν αμέσως απορριπτέο! Βρώμικο! Επικίνδυνο! και εγκληματικό!

quote:
makfor:
αραγε θεωρουμε φυσικο , ενα παιδι να μεγαλωνει σε ενα θρησκευτικο περιβαλον ? ή θα ηταν σωστοτερο να μεγαλωνει σε ενα ελευθερο περιβαλον ??? και να επιλεξει την θρησκεια του οταν αυτο ενηλικιωθει ????

Εγώ θα πρότεινα να τα παρατάγαμε στο περιβάλλον......στα χωράφια! και μόλις γινόντουσαν 18 να πηγαίναμε να τα μαζέψουμε! έτσι σίγουρα κανείς δε θα μπορούσε να μας κατηγορήσει για κάτι.........είναι να μην απορώ με αυτά που γράφεις?

quote:
makfor:
οσο αφορα τα πετραχειλια κτλπ , ριξε μια ματια στα βιβλια , δεν θυμαμαι ταξη , νομιζω ειναι στην 5η-6η δημοτικου αλλα και στην συνεχεια στο γυμνασιο-λυκειο (εαν δεν εχουν αλλαξει)... μαλιστα εαν θυμαμαι καλα καπου τους μαθαινουν και τα εβραικα βιβλια και διαφορα αλλα .... (καποιος που εχει επαφη με το σχολειο ισως να ξερει) ...

Θα μας πει ο macedon είναι δάσκαλος!.....για πες μας λοιπόν βρε δάσκαλε! τι παίζει με τα πετραχήλια? πόσα είναι?

quote:
makfor:
το θεμα δεν ειναι εαν μαθαινουν τις 10 εντολες ή οτι αλλο για την πιστη, το θεμα ειναι οτι ολα αυτα δεν μπορει να ειναι αντιληπτα απο ενα παιδι , για να αντιληφθει και να κρινει καποιος τα οσα λεει η καθε θρησκεια , πρεπει να εχει δεχτει τουλαχιστον την βασικη εκπαιδευση ... αραγε ειναι σε θεση ενας νεος στα 15του να αμφισβητησει κατι οταν απο τα 2του χρονια του λενε ξανα και ξανα για αυτο ???

Τόσο πολύ δηλαδή βλάπτει το ΟΥ ΚΛΕΨΕΙΣ ή το ΟΥ ΦΟΝΕΥΣΕΙΣ ή το ΤΙΜΑ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ?

quote:
makfor:
οσο αφορα το πασχα και τη μ,παρασκευη , να σου πω οτι οι νεοι πανε για γκομενες

Μη το ξαναπείς! ........... είναι ότι ποιο ηλίθιο έχω ακούσει εδώ μέσα! αλλά για να μη σε απογοητεύσω τελείως! το είχε πει και ένα άλλο μέλος.

quote:
makfor:
και οι αλλες ηλικιες γιατι ειναι η ατραξιον της χρονιας ...

Τι πάει να πει ατραξιόν της χρονιάς?

quote:
makfor:
κρινε εσυ να μη με λες και κακο , ολες και ολοι με τις κουστουμαρες , τα χτενισματα , πολλοι ουτε καν μπαινουν μεσα την εκκλησια , στην ανσταση ? μια αποτα ιδια , ολες στα κομωτηρια , μετα φορανε οτι ποιο χλιδατο εχουν , και 5 λεπτα πριν την ανασταση πανε εκκλησια , και 5 λεπτα μετα στο σπιτι να χλαπακιασουν ... αυτους τους θεωρεις χριστιανους??? εγω παλι οχι , υποκριτες τους θεωρω και αυτους και τους παπαδες ... οτι υπαρχουν πιστοι που ειναι και σωστοι και καλοι ανθρωποι δεν το αμφισβητω ... αλλα η εκκλησια δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα κερδοσκοπικο ιδρυμα με ΤΕΡΑΣΤΙΑ κερδη ... αλλα οπως εμαθα , τα προβατακια αρχισαν να ξυπνανε και οι δισκοι να αδειαζουν...

Όταν πάμε επίσκεψη σε ένα σπίτι που εορτάζει κάποιος δε φοράμε τα καλά μας? Δεν πάει η γυναίκα στο κομμωτήριο? Όταν γιορτάζουμε την Ανάσταση του Κυρίου γιατί να μην πάμε έχοντας φροντίσει τον εαυτό μας?

Η εκκλησία έχει την περιουσία της κυρίως από δωρεές! Δε φταίει αυτή εάν πολλοί πεθαίνοντας αφήνουν την περιουσία της σε αυτήν!
Πάντως μεγάλο μέρος το έχει ήδη μοιράσει. Γηροκομεία και Ορφανοτροφεία, δωρεάν συσσίτια προικισμός απόρων και 3.000€ σε κάθε τρίτο παιδί στη Θράκη αν μή τι άλλο αποτελούν τεράστια έξοδα της
εκκλησίας.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εάν τα είχε δώσει όλα στο κράτος! Αυτή τη στιγμή θα υπήρχαν τα εν λόγω ιδρύματα? τα συσσίτια ?και τα 3.000€ για την αντιμετώπιση της υπογεννητικότητας στη Θράκη?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 23:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Οχι ότι έχει σημασία, αλλά ο διάλογος με την παράνοια είναι διασκεδαστικός.

Πολύ θα το θελες!! .......

quote:
macedon:
Για να αγοράσω ένα αυτοκίνητο ας πούμε, θέλει 2-3 μέρες. Για να αγοράσω ένα χωράφι, θέλει πάνω από βδομάδα. Για να το σπείρω κιόλας...

Τελικά, η δουλειά έγινε στο άρπα κόλλα, όπως λες στο δεύτερο μήνυμα ή είχε την άνεση να το σπείρει κιόλας όπως λες στο πρώτο μήνυμα;



Και που ξέρεις εσύ πόσον καιρό είχε βάλει στο μάτι ο Ιούδας το χωράφι?
Είχε την οικονομική άνεση να αγοράσει το χωράφι και το έπραξε! τώρα για τη σπορά! εσύ μας είπες ότι ενδεχομένως να είχε πάει για όργωμα........

quote:
macedon:

Εγώ βλέπω τι λένε οι Ευαγγελιστές. Ο Ματθαίος λέει:

"Επέστρεψε τα χρήματα στο ναό και φεύγοντας κρεμάστηκε"

Ο Λουκάς λέει:

"Με τα χρήματα της αδικίας απόκτησε χωράφι"

Για το ίδιο αντικείμενο (τα χρήματα) και για τον ίδιο άνθρωπο (τον Ιούδα) έχουμε 2 διαφορετικές περιγραφές.



Ναι απόκτησε το χωράφι με τα χρήματα της απληστίας και όταν το μετάνιωσε επέστρεψε το ποσό.......Και σε ξαναρωτάω εσύ εάν αγοράσεις ένα χωράφι! με 10.000€ και την άλλη μέρα το πρωί χρειαστείς το ίδιο ποσό! σου είναι δύσκολο να το βρεις?

quote:
macedon:
Πού λέει ο Λουκάς ότι σκοτώθηκε νύχτα;

Λίγο μετά από εκεί που γράφει για το υνί που μας έγραψες!

quote:
macedon:
Λάθος, γράφουν για τα ίδια χρήματα: Γι'αυτά που πήρε από τους αρχιερείς. Το πώς ερμηνεύεις εσύ την αντίφαση των δύο, είναι παντελώς αδιάφορο.

?
Δε μου λες! εσύ όταν κάνεις μία αγορά! μέσω ενός δανείου! τα ίδια ακριβώς χαρτονομίσματα που έλαβες θα επιστρέψεις? ή το ίδιο ποσό σε άλλα χαρτονομίσματα?.......αυτό ν΄ ακούσω......και τι στον κόσμο!

quote:
macedon:
Ο Λουκάς δε λέει κάτι τέτοιο. Λέει απλά "έπεσε μπρούμυτα" ("πρηνής γενόμενος"). Δε χρειάζεται να πέσεις από ψηλά για να πέσεις μπρούμυτα. Και να σκοντάψεις μπρούμυτα πέφτεις (εκτός αν πηγαίνεις προς τα πίσω οπότε πέφτεις ανάσκελα).

Δε λέει απλά έπεσε μπρούμητα! αλλά ότι από το πέσιμο σχήστικε στη μέση του σώματός του και χύθικαν έξω τα εντόσθια!.......εάν αυτό δεν προϋποθέτει ύψος......τότε τι να πω?

quote:
macedon:
Δεν περιγράφεται καμία πτώση από την κρεμάλα, δέντρα ή ταράτσες. Πουθενά, ούτε αναφέρεται ούτε στοιχειοθετείται πως έπεσε από ψηλά και ειδικά ότι έπεσε ενώ ήταν κρεμασμένος.

Ο Ματθαίος γράφει ότι κρεμάστηκε! Τα δέντρα φθάνουν σε πολύ μεγάλο ύψος Οι συκιές για παράδειγμα και τα 10-12 μέτρα!......απλή λογική macedon!.....δε τη διαθέτεις?

quote:
macedon:
Επίσης, όταν κάποιος κρέμεται με τα πόδια κάτω και το κεφάλι επάνω (όπως συμβαίνει στη Γη, λόγω της βαρύτητας), όταν πέσει θα πέσει με τα πόδια, δεν θα πέσει μπρούμυτα, τουλάχιστον όχι αρχικά. Τα πόδια θα απορροφήσουν την αρχική ενέργεια της πτώσης και μετά το σώμα θα γείρει προς κάποια κατεύθυνση.


Όπως θα έπεσε από τα 10-12 μέτρα θα βρήκε σε κάποιο κλαδί......και εύκολα θα γύρισε έτσι ώστε κατά το πέσιμο να σχιστεί στη μέση!

quote:
macedon:
Αλλωστε, αν κρεμόταν θα ήταν ήδη νεκρός, οπότε ο Λουκάς θα έδινε τον απαγχονισμό σαν αιτία θανάτου και όχι το πέσιμο.

Δεν έδωσε καμία αιτία θανάτου. Απλά έγραψε ότι πέφτοντας σχίστηκε στη μέση και χύθηκαν τα σωθικά έξω. Δεν έγραψε ότι πριν ήταν ζωντανός!

quote:
macedon:
Επιπλέον:

1. Ο Ματθαίος μας λέει ότι οι αρχιερείς πήραν τα χρήματα και μ'αυτά αγόρασαν ένα χωράφι για να θάβουν τους ξένους, που ονομάστηκε "αγρός αίματος" (προφανώς γιατί αγοράστηκε με τα χρήματα της προδοσίας)



Ευχαριστώ για τη βοήθεια! οπότε και ο Ματθαίος συμφωνεί έτσι για το σχίσιμο στη μέση και τα σωθικά που χύθηκαν έξω!

quote:
macedon:
2. Ο Λουκάς μας λέει ότι τον αγρό αυτό τον αγόρασε ο ίδιος ο Ιούδας, και ονομάστηκε "αγρός αίματος" γιατί εκεί μέσα σκοτώθηκε ο Ιούδας.


Είναι πολύ απλό! οι συγγενείς του Ιούδα δε θα ήθελαν με τίποτα στην κατοχή τους το χωράφι της προδοσίας του Ιησού! κι έτσι το πούλησαν στους Φαρισαίους.
Μάλιστα ο Λουκάς μας δίνει την καταπληκτική πληροφορία ότι κανείς ποια δεν κατοίκησε σε αυτό!.........συμφωνώντας έτσι απόλυτα με τον Ματθαίο που μας λέει ότι το χωράφι αυτό έγινε νεκροταφείο!............Εσύ ξέρεις να κατοικούν σε νεκροταφείο?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 17/05/2009 23:25:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2009, 00:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βασικα να πουμε οταν πας να κρεμαστεις δεν ανεβαινεις στην κορυφη του δεντρου στα 10 μετρα γιατι κινδυνευεις να πεσεις και να σκοτωθεις!

οι αυτοχειρες ειναι ιδιαιτερα προσεκτικοι, να το ξερετε!

παντως 2000 χρονια μετα, τα περιουσιακα του ιουδα εχουν γινει φυλλο και φτερο! ετοιμοι ειστε να δηλωσετε και το οικοπεδο στο κτηματολογιο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2009, 00:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά για τον Ιούδα που γράφεις τα πιστεύεις κιόλας ή τα γράφεις απλά για να πεις κάτι κι ας είναι και ανοησία;

quote:
europaios2
Δε λέει απλά έπεσε μπρούμητα! αλλά ότι από το πέσιμο σχήστικε στη μέση του σώματός του και χύθικαν έξω τα εντόσθια!.......εάν αυτό δεν προϋποθέτει ύψος......τότε τι να πω?

Λέει ότι έπεσε μπρούμυτα και από το πέσιμο σχίστηκε η κοιλιά του. Αν κρεμόταν ήδη, θα το έγραφε. Για να μην το γράψει σημαίνει απλά ότι δεν κρεμόταν.

quote:
europaios2
Ο Ματθαίος γράφει ότι κρεμάστηκε! Τα δέντρα φθάνουν σε πολύ μεγάλο ύψος Οι συκιές για παράδειγμα και τα 10-12 μέτρα!

Θέλεις να μας πεις ότι ο Ιούδας κρεμάστηκε σε ύψος 12 μέτρων, που σημαίνει σε απλά ελληνικά από τον εξώστη μιας τετραώροφης πολυκατοικίας;

Οποιος θέλει να κρεμαστεί από μόνος του και όποιους κρεμούσαν οι άλλοι, τους κρεμούσαν σε τόση απόσταση ώστε τα πόδια να μην ακουμπάνε στη γη. Εκτός από τη Δύση που τους κρεμούσαν καθισμένους σε άλογο. Κανέναν δεν τον ανεβάζανε με γερανό 12 μέτρα ψηλά για να τον κρεμάσουν. Δεν είχε και νόημα άλλωστε.

Ασε που τα χοντρά κλαδιά των δέντρων είναι χαμηλά. Αν ανέβει 12 μέτρα ψηλά, όχι κλαδί για να κρεμαστεί δεν θα βρει αλλά ούτε κλαδί για να κρεμάσει το ρολόι του.

Και μη μου πεις ότι δε φορούσε ρολόι. Ούτε ο Ματθαίος ούτε ο Λουκάς λένε "ο Ιούδας δεν φορούσε ρολόι", άρα θεωρούμε ότι φορούσε.

quote:
europaios2
Δεν έδωσε καμία αιτία θανάτου. Απλά έγραψε ότι πέφτοντας σχίστηκε στη μέση και χύθηκαν τα σωθικά έξω. Δεν έγραψε ότι πριν ήταν ζωντανός!

Γιατί, έγραψε ότι ήταν πεθαμένος; Ή έγραψε ότι ήταν κρεμασμένος;

Οταν σου λέει κάποιος ότι "έπεσε μπρούμυτα και άνοιξε η κοιλιά του" εσένα αμέσως ο νους σου πάει ότι ήταν κρεμασμένος πιο πριν;

Δηλαδή όλοι αυτοί που σκοντάφτουν και πέφτουν και σπάνε πόδια και κεφάλια να υποθέσουμε πως ήταν κρεμασμένοι πιο πριν;

quote:
europaios2
Είναι πολύ απλό! οι συγγενείς του Ιούδα δε θα ήθελαν με τίποτα στην κατοχή τους το χωράφι της προδοσίας του Ιησού! κι έτσι το πούλησαν στους Φαρισαίους.

Πού το λέει αυτό πάλι;

Οπως θα έχεις καταλάβει, οι παρανοϊκές εικασίες σου δεν μας ενδιαφέρουν, όχι γιατί δεν είναι ενδιαφέρουσες (και διασκεδαστικές) αλλά γιατί δεν βασίζονται στα ευαγγέλια.

Ετσι λοιπόν, έχουμε τις εξής δύο διαφορετικές εκδοχές των ευαγγελιστών

1. Ο Ιούδας επιστρέφει τα χρήματα το βράδυ της σύλληψης και απαγχονίζεται λίγο μετά. Οι αρχιερείς με τα χρήματα αυτά αγοράζουν ένα χωράφι.

2. Ο Ιούδας ΔΕΝ επιστρέφει τα χρήματα και μ'αυτά αγοράζει ο ίδιος ένα χωράφι. Δεν απαγχονίζεται αλλά πέφτει στο έδαφος, χτυπάει κάπου και ανοίγει η κοιλιά του.

Να σου πω εγώ δύο ακόμη πιο πιθανές περιπτώσεις:

1. Ο Ιούδας παρέμεινε κρεμασμένος από το βράδυ της προδοσίας μέχρι την αγορά του χωραφιού από τους αρχιερείς και μετά έπεσε μέσα σ'αυτό.

2. Ο Ιούδας έμαθε ποιό χωράφι αγόρασαν οι αρχιερείς και πήγε εκεί μέσα, κρεμάστηκε για να συμφωνεί με το Ματθαίο και μετά έπεσε για να συμφωνήσει και με το Λουκά.

Α, μια που συζητάμε για ευαγγελιστές:

Ο Ιησούς γεννήθηκε σε φάτνη, όπως λέει ο Λουκάς, ή σε σπίτι, όπως λέει ο Ματθαίος;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2009, 11:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα δεχθω το προσωπικο "σας" θαυμα χωρις πολλες ερωτησεις γιατι αγγιζει ευαισθητα θεματα (γονεις και υγεια) , το μονο που θα συμπληρωνα ειναι οτι ησουν μικρος αρα ισως δεν ηταν ακριβως ετσι τα πραγματα και οτι ο καρκινος δεν θεραπευεται με γιατροσοφια , ισως δεν ηταν καρκινος ίσως λαθος γνωματευση γιατρου !!!

ο θειος ηταν εκ αυσταλιας , μαλιστα τον πιασαν ολοι και τον κραξαν που μοιρασε τα λεφτα του στα μοναστηρια και οχι σε φτωχους στο χωριο του , απο τοτε εγω δεν τον ξαναειδα , το μοναστηρι δεν το θυμαμαι , παντως ειναι ενας αγιος που ακους τις αλυσιδες του (φανταζομαι τον ειχαν φυλακισει ??) επισης θυμαμαι οτι ηταν στη νοτιο ελλαδα !!!

ο λαγκαδας που σου εγραψα ειναι Χωριο/κομωπολη !!! αρα ειναι συγκεκριμενη περιοχη και μαλιστα εισαι καλοδεχουμενος και εσυ και οι αποψεις σου , αλλωστε δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα

διαβασε ιστορια για τους εβραιους , το οτι σημερα δεν παντρευονται στα 13 δεν λεει τιποτα , το προστασια ανηλικων σου λεει κατι ??? τοτε παντρευονταν οπως και σε πολλους αλλους πολιτισμους (πχ ακομη και σημερα καποιοι το κανουν κυριως μουσουλμανικες χωρες, εχω την εντυπωση οτι οι τσιγγανοι και οι γυφτοι το τηρουν ακομη ) ,οτι οι νομοι απο το τοτε εως σημερα αλλαξαν λεει κατι ??? παντως πολυ θα ηθελα να μαθω τι εκανε ως τα 30 του , που ηταν και πως ζουσε , αραγε δεν υπηρξε καμια πληροφορια ??? και γιατι οχι ??? εαν ναι , και γνωριζεις πες μου που μπορω να βρω πληροφοριες γιατι πραγματι με ενδιαφερει.

οι αγγελοι τι ειναι ? ΦΑΤΝΑΣΙΩΣΕΙΣ ή εαν θες ποιο σωστα ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ και ξερω πολλες Μυθολογιες , που τυχαινει να λενε τα ιδια ακριβως με αλλα ονοματα , τι διονυσος, τι μυθρας , τι χριστος μια απο τα ιδια ολοι
τους αγγελους να τους πιστεψω εαν μου φερεις 2 για να τους μιλησω και να μου λυσουν τις αποριες μου περι αγγελων ... εσυ εχεις δει κανεναν ? ή πιστευεις τις ιστοριες 2000 χρονων ??? γιατι και εγω ξερω για ανθρωπους που εγιναν δεντρα (δαφνη) αλλα δεν το παιρνω τοσο σοβαρα !!!!

μαλιστα απο οσο "ξερω" οι αγγελοι - πνευματα , δρουν κατα πως τους βολευει , πχ ο χριστος ηταν αυλος , ο θωμας οταν πηγε να τον αγγιξει δεν αγγιξε τιποτα (εαν θυμαμαι καλα , αλλιως σορυ) , οι αγγελοι να υποθεσω οτι επισης ειναι αυλοι ??? την πετρα πως την κουνησαν εαν ηταν αυλοι ??? ΠΩΣ ?? ή κατα πως βολευει ειναι ειτε αυλοι ειτε σβατζενεγκερ ???

οταν μιλας με τοση σιγουρια για τα πνευματα κτλπ , θεωρω οτι δεν αφηνεις κανενα περιθοριο να ειναι "μυθος" , αναρωτιεμαι πως γνωριζεις ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ για να εισαι ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ, γιαυτο ζητησα βιβλιο για να μαθω και εγω


αλυσιδες , μπαστουνια ,αγιοι που περπατανε και χαλανε τα παπουτσια τους , εικονες που δακρυζουν ... το κολπο (φανταζομαι οτι δεν τα πιστευεις ) καλα στημενο , στα ΝΕΑ θαυαματα ομως λιγο ζοριζονται, σαν τον παπα που χτοισαν στον ταφο για να τον κανουν αγιο ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΓΗΚΕ ???? αυτα ειναι για μικρα παιδια συγχωραμε

αυτοι που σημερα κοβονται στην μεση , περπατανε χωρις κεφαλι και διαφορα αλλα τι ειναι ?? αγιοι ή σαταναδες ??? ή απλα κολπα ταχυδαχτυλουργικα ??? και ποια η διαφορα απο τα κολπα τις εκκλησιας ??? αντιθετα εχουν πολλα κοινα , με βασικοτερο οτι ΚΑΝΕΙΣ απο τους δυο δεν αφηνει να γινει ΕΛΕΓΧΟΣ για το τι συμβαινει την ωρα του ΚΟΛΠΟΥ ...

χτες κατι πετυχε το αυτι μου για εναν κληρικο μαγο , που βγαζει σαταναδες απο κοιλιες και μαλιστα λεει με το ΑΖΗΜΙΩΤΟ , κατι χωραφακια και σπιτια πηρε για να βγαλει το κακο απο την ΠΙΣΤΗ κυρια ... να υποθεσω οτι τον κατακρινουμε ? ή ειναι αγιος ανθρωπος ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy