ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ: Τι γνώμη έχετε για τους ανθρώπους αυτούς;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 08:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Τα ευαγγέλια πέρασαν από κατευθυνόμενο έλεγχο εξ' ολοκλήρου και όχι τμηματικά.
Δεν εγκρίθηκε μέρος από ένα σύγγραμμα, αλλά είτε έγινε αποδεκτό εξ' ολοκλήρου είτε απορίφθηκε και πάλι εξ΄ολοκλήρου. [ με βάση το κοινό χριστιανικό συμφέρον φυσικά, με βάση το συμφέρον ]
Τη διαδικασία αυτή την έκαναν χριστιανοφασίστες ειδικοί.



Να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους ... μην ντρέπεσαι αγόρι, μην ντρέπεσαι ...

quote:
europaios2

γιατί δεν του έκανες μήνυση για επιβολή?


Ε ;;; τι να του κάνει ;;; μήνυση για επιβολή ; Υπάρχει τέτοια μήνυση ; Δεν το 'ξερα ... (χαχαχαχαχαχα!) Τι λες ρε executive manager, ΤΙ λες ;

quote:
europaios2

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΖΕΙΣ?...... ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΔΕ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ!.....


Ooohhh yes my dear, yes, συμβαίνουν ... απίστευτα κι όμως ελληνικά ...


Edited by - zip on 13/05/2009 08:57:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 08:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε μου europaios2, το μονο που εχω να σου απαντησω ειναι οτι μαλλον δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα , ειτε γιατι ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ να βρεθεις κοντα σε τετοιες καταστασεις (πολυ πιθανο αλλωστε ) ειτε ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να βλεπεις τετοιες καταστασεις (θεωρω οτι συμβαινει το πρωτο).

οσο αφορα τα 2 παραδειγματα που εφερα (ανηψια + φιλη) ειναι αληθινα φιλε μου ΔΥΣΤΥΧΩΣ. για το θεμα του σχολειου ειχε γινει θεμα , το εδειξαν και τα μμε αλλα ισως δεν το ειδες εγινε πριν απο ενα χρονο περιπου, για την φιλη δεν εγινε τιποτα γιατι δεν θελαν οι δικοι της!!! παντως εχει γινει θεμα με μοναστηρι που προσφερει ιατρικες βοηθειες ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ , πραγμα επικινδυνο θεωρω!!!

για ολα τα υπολοιπα , δεν ειναι οτι ανθρωποι του φορουμ με βρισανε ή οτι αλλο , ειπα οτι σε παραπανω μυνηματα φαινεται η εχθροτητα προς την αντιθετη αποψη , τα βρισιδια και ολα τα υπολοιπα θα τα ακουσεις εκτος γιατι εντος θεωρω οτι οι ΑΝΤΜΙΝς μαλλον θα τα σβυνανε ΕΑΝ συναιβεναν. Επισης δεν γνωριζω την ηλικια σου , αυτο με την τηλεοραση ειναι αληθεια ... ΟΣΟ και εαν δεν το πιστευεις , ρωτα κανεναν παλιο να σου πει τι λεγανε στο κατηχητικο αλλα και στις ομιλιες τους οι παπαδες , ΤΥΧΑΙΝΕΙ φιλε μου να ΕΙΜΑΙ μαλλον ΗΜΟΥΝ ανθρωπος της εκκλησιας και βρισκομουν πολυ κοντα ΣΕ ΟΤΙ γινοταν ΕΝΤΟΣ και ΕΚΤΟΣ!!! και θα σου ηταν δυσκολο να πιστεψεις τι γινοταν

τωρα εαν εσυ ξεχωριζεις την πιστη απο τον ανθρωπο ειναι καθε δικαιωμα σου και δεν θα σου το αρνηθω , αλλα θα ηθελα παρα πολυ αποδειξεις , οτι ΚΑΝΕΝΑΣ πιστος παπας , ΕΙΔΙΚΟΣ οπως λες (ειδικος πριν απο 1600 χρονια? με την θρησκεια και την αμαθεια ? οκ το δεχομαι) δεν βαλαν το χερακι τους και δεν ΠΕΙΡΑΞΑΝΑ τα ευαγγελια και κατ επεκταση την ιδια την πιστη. ΕΠΙΣΗΣ ενδιαφερον παρουσιαζει το γεγονος ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ , εστω ειδικος , ΕΚΡΙΝΕ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ και ΔΙΑΛΕΞΑΝ τι? τα ποιο ομορφα? τα ποιο απλα ? τα ποιο ΤΙ? πχ το ευαγγελιο του ιουδα λεει κατι παραξενα πραγματα , ΓΙΑΤΙ δεν το αποδεχονται ? επισης υπαρχουν και αλλα ...
Ψαξε να μαθεις πως εγινε η επιλογη , εχει ενδιαφερον , οπως ενδιαφερον εχει και οτι το καθε ευαγγελια τα λεει κατα πως θελει , αυτο μαλλον τους ξεφυγε και δεν το πιασαν ... δεν αποτελει προκληση της λογικης ? το θεωρεις εντελως φυσκο ? εγω παλι οχι

εγω δεν εχω κανενα προβλημα με την πιστη του οποιδηποτε , αρκει να μη μου προκαλουν την λογικη μου ζητωντας να αποδεχτω το οτιδηποτε ετσι γιατι το ειπε καποιος πριν απο 2000 χρονια ή το εγραψε ή οτι αλλο

τελος να πω οτι δεν εχω κατι μαζι σου , εσυ μπορει να εισαι ενας απο τους αλλους , απο αυτους που σεβονται τους γυρω τους και δεχονται το διαφορετικο , αλλα φιλε μου δεν ειναι ολοι ετσι ... δεν ειναι, μακαρι να ηταν αλλα δεν ειναι... και παρα πολυ εχουν μια δυσκολια στο να δουνε τα οσα συμβαινουν γυρω μας , να δεχτουν γεγονοτα (πχ εκκλησια και δικτατορια ) αλλοι παλι οχι


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 09:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
makfor, δεν έχει σημασία το ΠΩΣ έγινε αυτή η επιλογή των κειμένων που χρησιμοποιούνται σήμερα από την εκκλησία τους. Σημασία έχει το ό,τι έγινε. Το γεγονός ότι έχουν αποκλειστεί βιβλία από το Τανάκ, αυτό τα λέει όλα. Τι ψάχνεις να βρεις ; Δεν τους συνέφεραν, δεν τα συμπεριέλαβαν. Απλό δεν είναι ; Η Θρησκεία των Ελλήνων ΔΕΝ είναι ο χριστιανισμός. Αυτό είναι μια αλήθεια. Απο 'κει και πέρα ... ο καθένας λέει ό,τι μαλακία θέλει ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 11:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip , για μενα και για σενα δεν εχει σημασια , για καποιους αλλους μπορει να εχει μικρη και για αλλους μεγαλη ...

το θεμα ειναι οτι ανθρωποι χανονται μεσα στην πιστη, σε πιστη φτιαγμενη απο ανθρωπους αυτο ειναι το ζουμι , κλειδωμενοι μεσα σε τοιχους και αδυνατουν να δουν ακομη και την ΣΗΜΑΣΙΑ που θα ειχε το ΠΩΣ και το ΓΙΑΤΙ , τα πρωτα ερωτηματα για καποιον που ψαχνετε και οι κληρικοι αντι να ΓΡΕΜΙΖΟΥΝ τους τοιχους αυτους ως πνευματικοι ανθρωποι , αντι να ανοιγουν το μυαλο (ή πνευμα εαν θετε) το φυλακιζουν ακομη περισσοτερο μεσα σε "πρεπει" και "μη" , μεσα σε πλασματικους "παραδεισους" και "κολασεις", και παντα με το αζημειωτο βεβαιως βεβαιως !!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 13:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor

ΤΥΧΑΙΝΕΙ φιλε μου να ΕΙΜΑΙ μαλλον ΗΜΟΥΝ ανθρωπος της εκκλησιας


Aυτό θες πολλές ζωές για να το ξεπεράσεις......

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 13:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευτυχως που εχω μονο μια και θα την βγαλω φθηνα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 17:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Προφανώς και έχεις μαύρα μεσάνυχτα σε ό,τι έχει σχέση με σχολείο. ΟΛΑ τα παιδάκια συμμετέχουν στην προσευχή ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και ανεξαρτήτως θρησκεύματος, όπως επίσης και ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ανεξαρτήτως πεποιθήσεων.

Κανένα παιδάκι δεν κάθεται στην άκρη. Το λέει ο νόμος.


Πριν 20 περίπου χρόνια στην προσευχή στο 2ο Λύκειο Κορίνθου 2 παιδιά Ιεχωβάδες στο θρήσκευμα μόλις άρχιζε η προσευχή έβγαιναν από τις γραμμές και μετά ξαναέμπαιναν........τι άλλαξε από τότε?.....τίποτα είναι η απάντηση.

quote:
macedon:

Φασισμός είναι να εξαναγκάζεται κανείς να συμμετέχει σε εκδηλώσεις που θίγουν την προσωπική του πίστη και ιδεολογία.

Φασισμός είναι η επιβολή ιδεών μέσω του κρατικού μηχανισμού και ιδιαίτερα μέσω του εκπαιδευτικού συστήματος.

Και οπωσδήποτε η προαιρετική συμμετοχή σε θρησκευτικές εκδηλώσεις, όχι μόνο δε συνιστά φασισμό αλλά είναι ο ορισμός της "θρησκευτικής ελευθερίας" (η οποία δεν υπάρχει στην Ελλάδα).



Δε διαφωνώ.
Εδώ το μάθημα των θρησκευτικών είναι προαιρετικό! η συμμετοχή στις θρησκευτικές εκδηλώσεις πως είναι υποχρεωτικές?......Φέρε κανά παράδειγμα να το δούμε!
Φυσικά και υπάρχει θρησκευτική ελευθερία στην Ελλάδα, αλλιώς δε θα έγραφες τώρα στο Ίντερνετ εναντίων της θρησκείας.

quote:
macedon:
Αντίθετα, η επιβολή του χριστιανισμού διά πυρός και σιδήρου, με φυλακίσεις, βασανιστήρια, εξορίες, λεηλασίες ναών είναι η αποδεδειγμένη και καταγεγραμμένη ιστορία.

Τα υπόλοιπα αποτελούν φαντασιώσεις και αναπόδεικτα φληναφλήματα.



Αποδεδειγμένη? Σε τι διαστάσεις?

Ο Χριστιανισμός κυνηγήθηκε διά πυρός και σιδήρου, με φυλακίσεις, βασανιστήρια, εξορίες, με την απαγόρευση ναών τους κυρίως τους δύο πρώτους αιώνες! και? χωρίς καν να το καταλάβουν οι ίδιοι κυνηγοί ασπαστήκανε τον Χριστιανισμό. Αντί να εξαφανιστεί γιγαντώθηκε.
Ενώ στις άλλες ήδη νεκρές θρησκείες! τι συνέβη?.......απλά χάθηκαν πολύ ποιο γρήγορα μέσα μόνο σε λίγες δεκαετίες!......

Για κοίτα λίγο τι λέει ο Ιουλιανός! μόλις 50 χρόνια μετά τη νομική αναγνώριση του Χριστιανισμού! στο έργο του "Μισοπώγων" το 362μ.Χ.! όταν απογοητευμένος σε ένα ολόκληρο στάδιο, μιας πόλης των 800.000 όπως ήταν η Αντιόχεια κι ενώ περίμενε πλήθος λαού να κάνει θυσίες ζώων, ως ειδωλολάτρες,...........δεν εμφανίστηκε ούτε ένα προς μεγάλη του απογοήτευση.
(A.A. Vasiliev, σελ. 101-102)

"Τον δέκατο μήνα υπάρχει μια γιορτή, την οποία καθιέρωσαν οι πρόγονοί σας προς τιμήν του θεού Απόλλωνος, και ήτον καθήκον σας να επισκεφτείτε την Δάφνη...
Φαντάστηκα, με το μυαλό μου την μεγαλοπρέπεια της εορτής, σαν ένας άνθρωπος που βλέπει κάποιο όραμα.

Φαντάστηκα ζώα για θυσίες, σπονδές, θυμιάματα(λιβάνια), χορωδίες και τους νέους της πόλεως ντυμένους λευκά, γύρω από το βωμό με τις ψυχές τους γεμάτες ευσέβεια και αγιότητα.
Αλλά όταν μπήκα στο Ναό δεν βρήκα ούτε ένα θυμίαμα, ούτε κάν ένα ζώο για θυσία. Για μια στιγμή απόρησα και νόμισα ότι ακόμη ήμουν έξω και ότι τιμώντας με, περιμένατε το σύνθημά μου. (μιλάμε για φαντασία τώρα......)
Αλλά όταν ρώτησα ποια θα ήταν η θυσία, την οποία θα πρόσφερε η πόλη στο Θεό, ο ιερεύς απάντησε: "Έφερα μαζί μου από το σπίτι μου μια χήνα να την προσφέρω στο Θεό...."

Η δύναμη του Χριστιανισμού δε χρειάστηκε τα παρελκόμενα.......

quote:
macedon:
Από εκπαίδευση και περιβάλλον σχολείου έχεις μαύρα μεσάνυχτα. Η διάκριση μαθητών με βάση τη θρησκεία τους ούτε καινούριο φρούτο είναι ούτε περιορίζεται στο σχολείο που αναφέρει ο makfor. Παιδιά με διαφορετικό θρήσκευμα ορίζονται σαν "ο γιαχωβάς", "ο μουσουλμάνος", κτλ. Αν και οι δάσκαλοι που προβαίνουν σε τέτοιους διαχωρισμούς είναι λίγοι (θέλω να πιστεύω) εντούτοις υπάρχουν όπου υπάρχουν παιδιά διαφορετικών δογμάτων.

Α!......το γυρνάμε σιγά σιγά ε?

quote:
macedon:
Οσο για τις μηνύσεις, να σε ενημερώσω ότι δεν μπορείς να κάνεις μήνυση ούτε καν αναφορά, αν δεν υπάρχει παραβίαση νόμου. Και τέτοια παραβίαση στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει.

? Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται βάση του Συντάγματος! πόσο μάλλον η επιβολή μίας θρησκείας.

quote:
macedon:
Τι άλλο θα ακούσουμε από τους αυτοδίδακτους (και συνήθως αγράμματους) νομικοεκπαιδευτικούς (και ενίοτε βιολογοαστροφυσικούς και ιστορικοθεολόγους) του φόρουμ αυτού;

Αντί για θεωρία απέδειξε αυτά που ισχυρίζεσαι........

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 18:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Πριν 20 περίπου χρόνια στην προσευχή στο 2ο Λύκειο Κορίνθου 2 παιδιά Ιεχωβάδες στο θρήσκευμα μόλις άρχιζε η προσευχή έβγαιναν από τις γραμμές και μετά ξαναέμπαιναν........τι άλλαξε από τότε?.....τίποτα είναι η απάντηση.

Π.Δ. 201/98
Οργάνωση και λειτουργία δημοτικών σχολείων

Αρθρο 13, παρ. 10, εδ. 4

"Οι μη ορθόδοξοι μαθητές, εφόσον προσέρχονται στο σχολείο πριν γίνει η πρωινή προσευχή, παρευρίσκονται με το τμήμα που ανήκουν στο χώρο της συγκέντρωσης χωρίς να συμμετέχουν στην προσευχή (χωρίς δηλαδή να κάνουν το σταυρό τους), τηρώντας απόλυτη ησυχία, σεβόμενοι τους δασκάλους και τους συμμαθητές τους που προσεύχονται."

Κατάλαβες άσχετε; Το να παρευρίσκονται οι μη ορθόδοξοι μαθητές στην πρωινή προσευχή, και μάλιστα στη γραμμή τους ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ από το νόμο.

quote:
europaios2
Εδώ το μάθημα των θρησκευτικών είναι προαιρετικό!

Το μάθημα των θρησκευτικών είναι ΎΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ! Προβλέπεται από το αναλυτικό πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας. Προαιρετική είναι η συμμετοχή των μη ορθοδόξων μαθητών.

quote:
europaios2
Φυσικά και υπάρχει θρησκευτική ελευθερία στην Ελλάδα, αλλιώς δε θα έγραφες τώρα στο Ίντερνετ εναντίων της θρησκείας.

Θρησκευτική ελευθερία ΔΕΝ υπάρχει στην Ελλάδα. Υπάρχει ανεξιθρησκεία, που είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.

quote:
europaios2
Ο Χριστιανισμός κυνηγήθηκε διά πυρός και σιδήρου, με φυλακίσεις, βασανιστήρια, εξορίες, με την απαγόρευση ναών τους κυρίως τους δύο πρώτους αιώνες!

Αναπόδεικτα παραμύθια. Εδώ και δύο χρόνια περιμένω να μου φέρει κάποιος ένα διάταγμα που δίωκε το χριστιανισμό αλλά δεν έχω δει ακόμη τίποτε.

quote:
europaios2
Ενώ στις άλλες ήδη νεκρές θρησκείες! τι συνέβη?.......απλά χάθηκαν πολύ ποιο γρήγορα μέσα μόνο σε λίγες δεκαετίες!......

Μέσα από ένα πλέγμα νόμων και διατάξεων (τα οποία έχω παραθέσει), μέσα από φυλακίσεις, βασανιστήρια, δολοφονίες, εξορίες, τόσο στην Ανατολή όσο και στη Δύση. Και δε χάνονταν μόνον οι θρησκείες αλλά και αυτοί που πιστεύανε σ'αυτές. Αλλοι καίγονταν, άλλοι σταυρώνονταν (ακόμη και στην Κωνσταντινούπολη είχαν στήσει σταυρούς δημόσια οι χριστιανοί), άλλοι ξεσκίζονταν με όστρακα (όπως η Υπατία για παράδειγμα).

Και πώς αντάμοιβε ο χριστιανισμός αυτούς τους αισχρούς εγκληματίες κατά της ανθρωπότητας; Τους έκανε "αγίους".

Και όλα αυτά καταγεγραμμένα και αποδεδειγμένα, τις περισσότερες φορές από τους ίδιους τους εγκληματίες του κοινού ποινικού δικαίου ή τους ομοϊδεάτες τους, που καμαρώνανε για τα κατορθώματά τους, αυτοί οι πολέμιοι του ελληνισμού.

quote:
europaios2
Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται βάση του Συντάγματος! πόσο μάλλον η επιβολή μίας θρησκείας.

Προσπάθησα να βρώ τι ποινές προβλέπονται για την "επιβολή" και δε βρήκα τίποτε. Ρώτησα και το δικηγόρο μου πώς θα μπορούσα να κάνω μια μύνηση για "επιβολή" και μου είπε "αυτός που σου το είπε πρέπει να είναι μεγάλος κασμάς".

Εγώ δεν κατάλαβα τι εννοούσε... Είμαι όμως σίγουρος πως εσύ κατάλαβες.

quote:
europaios2
Αντί για θεωρία απέδειξε αυτά που ισχυρίζεσαι........

Τα έχω αποδείξει στο παρελθόν σε αντίστοιχο θέμα. Μπορείς να πας και να το (ξανα)συμβουλευτείς. Εκεί θα βρεις και όλους τους διωκτικούς νόμους των χριστιανών και όλες τις αναφορές των ιστορικών και χρονογράφων της εποχής.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 18:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:
Να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους ... μην ντρέπεσαι αγόρι, μην ντρέπεσαι ...

Eγώ γιατί να ντραπώ? μπας και προβαίνω σε ερμηνείες αυτών που δε δέχομαι όπως κάνεις εσύ?

quote:
zip:
Ε ;;; τι να του κάνει ;;; μήνυση για επιβολή ; Υπάρχει τέτοια μήνυση ; Δεν το 'ξερα ... (χαχαχαχαχαχα!) Τι λες ρε executive manager, ΤΙ λες ;

Εδώ υπάρχει απλά για την παρενόχληση........αλήθεια και αυτό σου διαφεύγει?

quote:
zip:
Ooohhh yes my dear, yes, συμβαίνουν ... απίστευτα κι όμως ελληνικά ...

Όντως ..........απίστευτα.....

quote:
makfor:
φιλε μου europaios2, το μονο που εχω να σου απαντησω ειναι οτι μαλλον δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα , ειτε γιατι ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ να βρεθεις κοντα σε τετοιες καταστασεις (πολυ πιθανο αλλωστε ) ειτε ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να βλεπεις τετοιες καταστασεις (θεωρω οτι συμβαινει το πρωτο).

Φίλε makfor, όχι απλά δεν έτυχε να τα δω, αλλά ούτε να τα ακούσω!......πιστεύεις ότι δε θα γινόταν ντόρος στην t.v.? ....ψοφάνε για τέτοια...

quote:
makfor:
οσο αφορα τα 2 παραδειγματα που εφερα (ανηψια + φιλη) ειναι αληθινα φιλε μου ΔΥΣΤΥΧΩΣ. για το θεμα του σχολειου ειχε γινει θεμα , το εδειξαν και τα μμε αλλα ισως δεν το ειδες εγινε πριν απο ενα χρονο περιπου, για την φιλη δεν εγινε τιποτα γιατι δεν θελαν οι δικοι της!!! παντως εχει γινει θεμα με μοναστηρι που προσφερει ιατρικες βοηθειες ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ , πραγμα επικινδυνο θεωρω!!!


Δεν το άκουσα και δεν το είδα.

Για το μοναστήρι είχα δει την εκπομπή! η οποία αν μή τι άλλο έδινε τα εύσημα! Το μοναστήρι ήταν εξοπλισμένο με σύγχρονα μηχανήματα διαφόρων διαγνώσεων (όσων έκανε) και η επίβλεψη γινόταν από γιατρούς (μοναχές) οι οποίες άφησαν τα εγκόσμια και έγιναν μοναχές! Εάν δεν ήξεραν δεν έκαναν καμία ιατρική διάγνωση και τους προέτρεπαν σε δημόσια νοσοκομεία. Αποτελούσαν άμεση λύση στην περιοχή τους όπου δεν υπήρχε δημόσιο νοσοκομείο και οι κάτοικοι των γύρω χωριών αν μη τι άλλο έδιναν τα εύσημα.

Οπότε ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ μας δίνεις και τίποτα περισσότερο.....εκτός εάν δεν είχαμε δει το ίδιο.

quote:
makfor:
για ολα τα υπολοιπα , δεν ειναι οτι ανθρωποι του φορουμ με βρισανε ή οτι αλλο , ειπα οτι σε παραπανω μυνηματα φαινεται η εχθροτητα προς την αντιθετη αποψη , τα βρισιδια και ολα τα υπολοιπα θα τα ακουσεις εκτος γιατι εντος θεωρω οτι οι ΑΝΤΜΙΝς μαλλον θα τα σβυνανε ΕΑΝ συναιβεναν. Επισης δεν γνωριζω την ηλικια σου , αυτο με την τηλεοραση ειναι αληθεια ... ΟΣΟ και εαν δεν το πιστευεις , ρωτα κανεναν παλιο να σου πει τι λεγανε στο κατηχητικο αλλα και στις ομιλιες τους οι παπαδες , ΤΥΧΑΙΝΕΙ φιλε μου να ΕΙΜΑΙ μαλλον ΗΜΟΥΝ ανθρωπος της εκκλησιας και βρισκομουν πολυ κοντα ΣΕ ΟΤΙ γινοταν ΕΝΤΟΣ και ΕΚΤΟΣ!!! και θα σου ηταν δυσκολο να πιστεψεις τι γινοταν.


Κι άλλος εδώ στο forum, είχε δηλώσει ότι ήταν της εκκλησίας, είχε κάνει λέει παπαδάκι! δυστυχώς γι' αυτόν όμως έχω κι εγώ κάνει παπαδάκι και σε On line συζήτηση που επίτηδες επεδίωξα, αποδείχτηκε ότι μόνο παπαδάκι δεν είχε κάνει.......
Δε θα μπω στην ίδια διαδικασία, γιατί δεν έχει νόημα.

Είμαι 37 ετών μπορεί στο κατηχητικό να μην πήγαινα αλλά τέτοιες βλακείες θα είχαν κάνει πάταγο που λέμε!!!!

quote:
makfor:
τωρα εαν εσυ ξεχωριζεις την πιστη απο τον ανθρωπο ειναι καθε δικαιωμα σου και δεν θα σου το αρνηθω , αλλα θα ηθελα παρα πολυ αποδειξεις , οτι ΚΑΝΕΝΑΣ πιστος παπας , ΕΙΔΙΚΟΣ οπως λες (ειδικος πριν απο 1600 χρονια? με την θρησκεια και την αμαθεια ? οκ το δεχομαι) δεν βαλαν το χερακι τους και δεν ΠΕΙΡΑΞΑΝΑ τα ευαγγελια και κατ επεκταση την ιδια την πιστη. ΕΠΙΣΗΣ ενδιαφερον παρουσιαζει το γεγονος ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ , εστω ειδικος , ΕΚΡΙΝΕ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ και ΔΙΑΛΕΞΑΝ τι? τα ποιο ομορφα? τα ποιο απλα ? τα ποιο ΤΙ? πχ το ευαγγελιο του ιουδα λεει κατι παραξενα πραγματα , ΓΙΑΤΙ δεν το αποδεχονται ? επισης υπαρχουν και αλλα ...

Εάν δεν ήσαν οι ειδικοί 1600 χρόνια και μόλις 3-4 αιώνες μ.Χ πότε θα ήσαν? 1600 χρόνια μετά?

Αμάθεια? Έχεις διαβάσει τι έλεγε ο Λιβάνιος για τον Χρυσόστομο για παράδειγμα?
Τα διάφορα συγγράμματα συγκρίθηκαν μεταξύ τους εκτιμήθηκαν και βάση της θρησκευτική παράδοσης απορρίφτηκαν ή όχι στο σύνολο και όχι εν μέρει.
Το Ευαγγέλιο του Ιούδα για παράδειγμα υποτίθεται ότι γράφτηκε από τον ίδιο τον Ιούδα! σωστά?......πότε? πριν ή μετά την κρεμάλα?
Οι φωτισμένοι αυτοί άνθρωποι έκαναν τα δέοντα. Κάλυψαν στο απόλυτο όλες τις Χριστιανικές μας ανησυχίες! εσύ που έχεις άλλες ανησυχίες! μήν τους αποδέχεσαι.

quote:
makfor:
Ψαξε να μαθεις πως εγινε η επιλογη , εχει ενδιαφερον , οπως ενδιαφερον εχει και οτι το καθε ευαγγελια τα λεει κατα πως θελει , αυτο μαλλον τους ξεφυγε και δεν το πιασαν ... δεν αποτελει προκληση της λογικης ? το θεωρεις εντελως φυσκο ? εγω παλι οχι

Έχω ψάξει τα Ευαγγέλια δε διαφέρουν μεταξύ τους πουθενά! παρά μόνο ελάχιστα στην οπτική γωνία του κάθε Ευαγγελιστή (ύφος), λογικό και αναμενόμενο και σε διαφορετικές αλλά όχι συγκρουόμενες μεταξύ τους πληροφορίες.

quote:
makfor:
εγω δεν εχω κανενα προβλημα με την πιστη του οποιδηποτε , αρκει να μη μου προκαλουν την λογικη μου ζητωντας να αποδεχτω το οτιδηποτε ετσι γιατι το ειπε καποιος πριν απο 2000 χρονια ή το εγραψε ή οτι αλλο

Αφού δεν είσαι Χριστιανός τι σε κόφτει?

quote:
makfor:
τελος να πω οτι δεν εχω κατι μαζι σου , εσυ μπορει να εισαι ενας απο τους αλλους , απο αυτους που σεβονται τους γυρω τους και δεχονται το διαφορετικο , αλλα φιλε μου δεν ειναι ολοι ετσι ... δεν ειναι, μακαρι να ηταν αλλα δεν ειναι... και παρα πολυ εχουν μια δυσκολια στο να δουνε τα οσα συμβαινουν γυρω μας , να δεχτουν γεγονοτα (πχ εκκλησια και δικτατορια ) αλλοι παλι οχι

Παντού υπάρχουν οι φανατικοί σε όποια θρησκεία ή αθρησκεία!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 13/05/2009 18:47:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 18:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:
makfor, δεν έχει σημασία το ΠΩΣ έγινε αυτή η επιλογή των κειμένων που χρησιμοποιούνται σήμερα από την εκκλησία τους. Σημασία έχει το ό,τι έγινε. Το γεγονός ότι έχουν αποκλειστεί βιβλία από το Τανάκ, αυτό τα λέει όλα. Τι ψάχνεις να βρεις ; Δεν τους συνέφεραν, δεν τα συμπεριέλαβαν. Απλό δεν είναι ; Η Θρησκεία των Ελλήνων ΔΕΝ είναι ο χριστιανισμός. Αυτό είναι μια αλήθεια. Απο 'κει και πέρα ... ο καθένας λέει ό,τι μαλακία θέλει ...

Aυτό κι αν είναι μ.....ία, φαντάζεστε ο ΕΟΦ να δεχόταν χωρίς έλεγχο όλα τα φάρμακα?

quote:
makfor:
το θεμα ειναι οτι ανθρωποι χανονται μεσα στην πιστη, σε πιστη φτιαγμενη απο ανθρωπους αυτο ειναι το ζουμι , κλειδωμενοι μεσα σε τοιχους και αδυνατουν να δουν ακομη και την ΣΗΜΑΣΙΑ που θα ειχε το ΠΩΣ και το ΓΙΑΤΙ , τα πρωτα ερωτηματα για καποιον που ψαχνετε και οι κληρικοι αντι να ΓΡΕΜΙΖΟΥΝ τους τοιχους αυτους ως πνευματικοι ανθρωποι , αντι να ανοιγουν το μυαλο (ή πνευμα εαν θετε) το φυλακιζουν ακομη περισσοτερο μεσα σε "πρεπει" και "μη" , μεσα σε πλασματικους "παραδεισους" και "κολασεις", και παντα με το αζημειωτο βεβαιως βεβαιως !!!!!

Mπα?......κάνεις και διαγνώσεις? ανήκεις στους ανοιχτόμυαλους και τους προοδευτικούς!.....ενώ οι Χριστιανοί στους κλειδωμένους στους οπισθοδρομικούς........και στους φυλακισμένους.......άσε που για να γίνει κανείς Χριστιανός θα πρέπει πρώτα να λαδώσει τον παπά...........να που μαθαίνω για άλλη μία φορά τι είμαι ως Χριστιανός......


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 19:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Εδώ υπάρχει απλά για την παρενόχληση........αλήθεια και αυτό σου διαφεύγει?


Φίλε, 'ντάξει ... είσαι αλλού! τι να λέμε ; Τι σχέση έχει ρε executive η παρενόχληση με αυτό που λες εσύ ; Εσύ λες να του κάνει μήνυση για επιβολή. Δεν υπάρχει τέτοια μήνυση. Το ό,τι υπάρχει μήνυση για παρενόχληση, τι σημαίνει δηλ. ;;; Ό,τι υπάρχει και για επιβολή ;;; Τόσο γκάου είσαι ;;; Πετάς μια μαλακία κι επειδή μετά δεν ξε'ς τι να πεις, πετάς άλλη μαλακία για να καλύψεις την πρώτη. Και τι φτιάχνεις ... ; ένα κρεμμύδι από μαλακίες ...

quote:
europaios2

Eγώ γιατί να ντραπώ?


Ε, ναι, γιατί ; έλα ντε ...

quote:
europaios2

Aυτό κι αν είναι μ.....ία, φαντάζεστε ο ΕΟΦ να δεχόταν χωρίς έλεγχο όλα τα φάρμακα?


Τι παραλληλισμό κάνεις ρε διαστημάνθρωπε ; Είσαι σοβαρός ; Καμία σχέση το ένα με το άλλο ... μα καμία όμως ... Ό,τι να' ναι εισαι φίλε, ό,τι να' ναι αρκεί να υπερασπίσεις τις ανοησίες σου.

Edited by - zip on 13/05/2009 19:13:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 19:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Είμαι 37 ετών


37 ετών ;;;; είσαι σίγουρος ;;; Κοίτα, άλλο τι λένε τα χαρτιά - για την ηλικία σου - κι άλλο η ηλικία του νου. Είναι διαφορετικό ξέρεις ... Εγώ ξέρω κάτι παλικάρια - μη λέμε ονόματα τώρα - που άντε το μυαλό τους να έχει ηλικία 5-6 ετών, εκεί περίπου ... είσαι σίγουρος πως είσαι 37 ; Για ξαναψάξτο λίγο ... άντε μπράβο. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 19:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Προφανώς και έχεις μαύρα μεσάνυχτα σε ό,τι έχει σχέση με σχολείο. ΟΛΑ τα παιδάκια συμμετέχουν στην προσευχή ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και ανεξαρτήτως θρησκεύματος, όπως επίσης και ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ανεξαρτήτως πεποιθήσεων.

Κανένα παιδάκι δεν κάθεται στην άκρη. Το λέει ο νόμος.

quote:
macedon:

Π.Δ. 201/98
Οργάνωση και λειτουργία δημοτικών σχολείων

Αρθρο 13, παρ. 10, εδ. 4

"Οι μη ορθόδοξοι μαθητές, εφόσον προσέρχονται στο σχολείο πριν γίνει η πρωινή προσευχή, παρευρίσκονται με το τμήμα που ανήκουν στο χώρο της συγκέντρωσης χωρίς να συμμετέχουν στην προσευχή , τηρώντας απόλυτη ησυχία, σεβόμενοι τους δασκάλους και τους συμμαθητές τους που προσεύχονται."

Κατάλαβες άσχετε; Το να παρευρίσκονται οι μη ορθόδοξοι μαθητές στην πρωινή προσευχή, και μάλιστα στη γραμμή τους ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ από το νόμο.



.....oυδέν σχόλιο.........χώρος συγκέντρωσης είναι το προαύλιο.......αν και αυτό σου διαφεύγει.......

quote:
macedon:
Το μάθημα των θρησκευτικών είναι ΎΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ! Προβλέπεται από το αναλυτικό πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας.
Προαιρετική είναι η συμμετοχή των μη ορθοδόξων μαθητών.


quote:
macedon:
Αναπόδεικτα παραμύθια. Εδώ και δύο χρόνια περιμένω να μου φέρει κάποιος ένα διάταγμα που δίωκε το χριστιανισμό αλλά δεν έχω δει ακόμη τίποτε.

? .......για παράδειγμα!.....
Οι διωγμοί του Νέρωνα τι ήσαν? τόσοι ιστορικοί γράφουν ψέματα?

quote:
macedon:

Μέσα από ένα πλέγμα νόμων και διατάξεων (τα οποία έχω παραθέσει), μέσα από φυλακίσεις, βασανιστήρια, δολοφονίες, εξορίες, τόσο στην Ανατολή όσο και στη Δύση. Και δε χάνονταν μόνον οι θρησκείες αλλά και αυτοί που πιστεύανε σ' αυτές. Άλλοι καίγονταν, άλλοι σταυρώνονταν (ακόμη και στην Κωνσταντινούπολη είχαν στήσει σταυρούς δημόσια οι χριστιανοί), άλλοι ξεσκίζονταν με όστρακα (όπως η Υπατία για παράδειγμα).

Και πώς αντάμοιβε ο χριστιανισμός αυτούς τους αισχρούς εγκληματίες κατά της ανθρωπότητας; Τους έκανε "αγίους".

Και όλα αυτά καταγεγραμμένα και αποδεδειγμένα, τις περισσότερες φορές από τους ίδιους τους εγκληματίες του κοινού ποινικού δικαίου ή τους ομοϊδεάτες τους, που καμαρώνανε για τα κατορθώματά τους, αυτοί οι πολέμιοι του ελληνισμού.



Ο Ιουλιανός ένας από τους διώκτες του Χριστιανισμού με λίγα λόγια τα είπε όλα.
Όσο για την Υπατία αυτό έγινε από φανατισμένο όχλο μετά από δολοφονία Χριστιανού από άλλο φανατισμένο μη Χριστιανικό όχλο και όχι για την εφαρμογή κάποιου νόμου........

Ενδιαφέρον αυτό με τους Χριστιανικούς σταρούς στην Κνω/λη για κάνε παιχνίδι........για να δούμε ποιοι σταυρώθηκαν αν σταυρώθηκαν και γιατί σταυρώθηκαν.........

quote:
macedon:
Προσπάθησα να βρώ τι ποινές προβλέπονται για την "επιβολή" και δε βρήκα τίποτε. Ρώτησα και το δικηγόρο μου πώς θα μπορούσα να κάνω μια μύνηση για "επιβολή" και μου είπε "αυτός που σου το είπε πρέπει να είναι μεγάλος κασμάς".

Μπράβο σβελτάδα!!! ελπίζω να μην το ξύπνησες τον άνθρωπο....
Ρώτατον για τη σεξουαλική παρενόχληση που προηγείται της επιβολής ή εξαναγκασμού.....μπορεί να τον έπιασες στον ύπνο που λένε..... εκτός εάν κουβαλάει το μυαλό σου, αλλά δε θα ήταν δικηγόρος τότε!

quote:
macedon:
Τα έχω αποδείξει στο παρελθόν σε αντίστοιχο θέμα. Μπορείς να πας και να το (ξανα)συμβουλευτείς. Εκεί θα βρεις και όλους τους διωκτικούς νόμους των χριστιανών και όλες τις αναφορές των ιστορικών και χρονογράφων της εποχής.

Στο ίδιο θέμα σου είχα γράψει τους ίδιους νόμους που προάσπιζαν τους διωκόμενους μόνο που πέρασε στα ψιλά! όπως και το ότι ποτέ δεν εφαρμόστηκαν ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ! ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΝ!!!
Με πια λογική γράφονταν ξανά και ξανά οι ίδιοι νόμοι? Σήμερα ψηφίζουμε και ξαναψηφίζουμε τους ίδιους νόμους?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 13/05/2009 19:39:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 19:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Έχω ψάξει τα Ευαγγέλια δε διαφέρουν μεταξύ τους πουθενά! παρά μόνο ελάχιστα στην οπτική γωνία του κάθε Ευαγγελιστή (ύφος), λογικό και αναμενόμενο και σε διαφορετικές αλλά όχι συγκρουόμενες μεταξύ τους πληροφορίες.


Ξαναψάξτα, ξαναψάξτα. Γιατί κατά πάσα πιθανότητα, όταν τα έψαχνες φορούσες γυαλιά Χριστιάν Ντιόρ. Αυτά τα παραμορφωτικά ... ξέρεις. Βγάλ' τα λίγο αυτά πρώτα και μετά ξαναψάξτα τα ευαγγέλια. Δοκίμασε ... που ξέρεις ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 19:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Κάλυψαν στο απόλυτο όλες τις Χριστιανικές μας ανησυχίες!


Τις Χριστιανικές σου ανησυχίες. Δεν είμαστε το ίδιο. Ευτυχώς δηλ. Φυσικά τις κάλυψαν. Κι ένα πρόβατο όταν το ταϊζεις και το ποτίζεις, καλυμένο είναι. Δεν θέλει τίποτ' άλλο το πρόβατο. Φαϊ και νερό. Αφού έχει αυτά ... ok, τι άλλο να θέλει ;;; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 19:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:
Φίλε, 'ντάξει ... είσαι αλλού! τι να λέμε ; Τι σχέση έχει ρε executive η παρενόχληση με αυτό που λες εσύ ; Εσύ λες να του κάνει μήνυση για επιβολή. Δεν υπάρχει τέτοια μήνυση. Το ό,τι υπάρχει μήνυση για παρενόχληση, τι σημαίνει δηλ. ;;; Ό,τι υπάρχει και για επιβολή ;;; Τόσο γκάου είσαι ;;; Πετάς μια μαλακία κι επειδή μετά δεν ξε'ς τι να πεις, πετάς άλλη μαλακία για να καλύψεις την πρώτη. Και τι φτιάχνεις ... ; ένα κρεμμύδι από μαλακίες ...


?
H παρενόχληση γίνεται με σκοπό την επιβολή......είναι το επόμενο βήμα της παρενόχλησης....

quote:
zip:
Τι παραλληλισμό κάνεις ρε διαστημάνθρωπε ; Είσαι σοβαρός ; Καμία σχέση το ένα με το άλλο ... μα καμία όμως ... Ό,τι να' ναι εισαι φίλε, ό,τι να' ναι αρκεί να υπερασπίσεις τις ανοησίες σου.


Πρόσεξε μην κάψεις φλάντζα......

quote:
zip:
37 ετών ;;;; είσαι σίγουρος ;;; Κοίτα, άλλο τι λένε τα χαρτιά - για την ηλικία σου - κι άλλο η ηλικία του νου. Είναι διαφορετικό ξέρεις ... Εγώ ξέρω κάτι παλικάρια - μη λέμε ονόματα τώρα - που άντε το μυαλό τους να έχει ηλικία 5-6 ετών, εκεί περίπου ... είσαι σίγουρος πως είσαι 37 ; Για ξαναψάξτο λίγο ... άντε μπράβο.


Εγώ ξέρω εσένα που αν και γράφεις σε forum, ένδειξη ότι σίγουρα είσαι πάνω από 5-6 ετών! έστειλες υβριστικό μήνυμα στο προσωπικό μου e-mail εκμεταλλευόμενος τη φιλοξενία του forum........ξεχνάς γρήγορα ε?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 19:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon

Προσπάθησα να βρώ τι ποινές προβλέπονται για την "επιβολή" και δε βρήκα τίποτε. Ρώτησα και το δικηγόρο μου πώς θα μπορούσα να κάνω μια μύνηση για "επιβολή" και μου είπε "αυτός που σου το είπε πρέπει να είναι μεγάλος κασμάς".


χαχαχαχαχα! άκου ... κασμάς ;;;; χαχαχαχαχαχα! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 19:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

H παρενόχληση γίνεται με σκοπό την επιβολή......είναι το επόμενο βήμα της παρενόχλησης....


Μπορεί ρε στόκε, ναι, μπορεί ... αλλά δεν υπάρχει μήνυση γι' αυτό. Η επιβολή δεν είναι αδίκημα αναγνωρισμένο από το αστικό δίκαιο. Δεν υπάρχει μήνυση για επιβολή. Μπορεί να υπάρχει μήνυση για παρενόχληση, αλλά όχι μήνυση για επιβολή. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Και που ξε'ς εσύ αν ο άλλος παρενοχλεί για να επιβληθεί ;;; είσαι βλήμα ; τελείως ;;; Μπορεί η παρενόχληση να γίνεται για σεξουαλικούς λόγους. Τι επιβολή να θέλει να ασκήσει κάποιος σε μια γκόμενα που γουστάρει απλά να την πηδήξει ;;; Τι λες ; ΤΙ λες ;;; Ή μήπως άμα την πηδήξει της επιβάλλεται κιόλας ;;;

Έχεις πάει ποτέ σε δικαστήριο ; Υπάρχει κατηγορητήριο. Έχεις εσύ ακούσει ποτέ κάποιον να κατηγορείται για επιβολή ;;; Μπορεί να κατηγορείται για άλλα πράγματα που να έχουν σχέση με την επιβολή - αν και αυτό είναι λίγο φιλοσοφικού δηλ. περιεχομένου - , αλλά κατηγορία ξεχωριστή για επιβολή, δεν υπάρχει. Καταλαβαίνεις Ελληνικά ;;; Δηλ. ΤΙ άλλο θα μας πείτε ρε πστ ;;; TI;


Edited by - zip on 13/05/2009 19:54:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 20:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

έστειλες υβριστικό μήνυμα στο προσωπικό μου e-mail εκμεταλλευόμενος τη φιλοξενία του forum........


Αυτές τις νήξεις για υβριστικά μηνύματα, τάχαμ για την φιλοξενία του φόρουμ, τάχαμ για να προκαλέσεις την ευαισθησία των υπευθύνων και κατά συνέπεια την διαγραφή μου ... αλλού φίλε, όχι στο esoterica. Ευτυχώς για μένα & δυστυχώς για σένα, οι υπεύθυνοι και οι συνεργάτες του χώρου, διαθέτουν πέντε δράμια μυαλό και καταλαβαίνουν. Σε έκοψε τώρα η φιλοξενία του φόρουμ, ε; Νοιάστηκες πολύ γι' αυτό ... δεν θα κοιμηθείς το βράδυ για την φιλοξενία του φόρουμ ... τι να σου πω ; συγκινήθηκα! έτσι μου 'ρχεται να βάλω τα κλάματα ...

Κάπου νομίζω το είχες βάλει το "μήνυμά" μου, ε; Υπάρχουν φίλε πολύ χειρότερα πράγματα από το να στείλει κάποιος ένα e-mail σε κάποιον άλλον που να λέει "πόσα κιλά μαλάκας είσαι ;", πολύ χειρότερα ... Στο κάτω κάτω, ερώτηση σου έκανε. Εσύ, ήταν ανάγκη να απαντήσεις πως είσαι πολλά κιλά μαλάκας ;;; E ;;;

Και θες να σου πω ποια είναι τα χειρότερα ; Το ψέμα φίλε. Το "παραμύθι", το μούσι, η παραπληροφόρηση που κάνεις, η προπαγάνδα. Όλα αυτά είναι πολύ χειρότερα από το να πεις στον άλλον "πόσα κιλά μαλάκας είσαι ;". Και δεν είναι ανάγκη να το απαντήσει κιόλας ... με εννοείς ;

Edited by - zip on 13/05/2009 20:21:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 20:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip :
Αυτές τις νήξεις για υβριστικά μηνύματα, τάχαμ για την φιλοξενία του φόρουμ, τάχαμ για να προκαλέσεις την ευαισθησία των υπευθύνων και κατά συνέπεια την διαγραφή μου.


Ποτέ δεν έχω ζητήσει τη διαγραφή κάποιου μέλους...... ο καθένας κρίνεται από τα γραφόμενά του.

quote:
zip :
Ευτυχώς για μένα & δυστυχώς για σένα, οι υπεύθυνοι και οι συνεργάτες του χώρου, διαθέτουν πέντε δράμια μυαλό και καταλαβαίνουν.

Εάν δεν είχαν μυαλό δε θα άνοιγαν το site.
quote:
zip :
Σε έκοψε τώρα η φιλοξενία του φόρουμ, ε; Νοιάστηκες πολύ γι' αυτό ... δεν θα κοιμηθείς το βράδυ για την φιλοξενία του φόρουμ ... τι να σου πω ; συγκινήθηκα! έτσι μου 'ρχεται να βάλω τα κλάματα ...

Απλά επισήμανα κάποιες από τις αρετές σου που συχνά πυκνά μας επιδεικνύεις.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 21:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Ποτέ δεν έχω ζητήσει τη διαγραφή κάποιου μέλους......


Άμεσα όχι, φυσικά δεν το έχεις κάνει. Έμμεσα όμως, με πλάγιο και πούστικο τρόπο - που είναι και ο πιο χειρότερος από το να το κάνεις στα ίσα, σταράτα και αντρίκια -, το έκανες ήδη με το προηγούμενο μήνυμά σου.

quote:
europaios2

Απλά επισήμανα κάποιες από τις αρετές σου που συχνά πυκνά μας επιδεικνύεις.


Καλά κάνω. Είμαι άνθρωπος και θυμώνω και αγανακτώ. Τις δικές σου τις αρετές στις έχει επισημάνει κάποιος ή θες να στις ξανα-επισημάνω εγώ ;


Edited by - zip on 13/05/2009 21:33:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 21:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο γι' αυτό ...

quote:

Π.Δ. 201/98
Οργάνωση και λειτουργία δημοτικών σχολείων

Αρθρο 13, παρ. 10, εδ. 4

"Οι μη ορθόδοξοι μαθητές, εφόσον προσέρχονται στο σχολείο πριν γίνει η πρωινή προσευχή, παρευρίσκονται με το τμήμα που ανήκουν στο χώρο της συγκέντρωσης χωρίς να συμμετέχουν στην προσευχή , τηρώντας απόλυτη ησυχία, σεβόμενοι τους δασκάλους και τους συμμαθητές τους που προσεύχονται."



Ξε'ς τι λέει εδώ διαστημάνθρωπε ; Δεν συμμετέχουν στην προσευχή - δηλ. δεν προσεύχονται - αλλά και να ήθελαν αν είναι π.χ Μουσουλμάνοι, πως θα το έκαναν ; - δεν συμμετέχουν δηλ. στην προσευχή, δεν λένε το "πάτερ ημών", δεν κάνουν σταυρούς και τέτοια κτλ. δηλ. όμως παρευρίσκονται με το τμήμα που ανήκουν στο χώρο της συγκέντρωσης. Ασφαλώς και ο χώρος της συγκέντρωσης είναι το προαύλιο ρε σαϊνι μου, για νέο μας το λες ; Αλλά δεν παν' να κάτσουν σε μια άκρη μακρυά από το τμήμα τους σαν λεπροί. Το προαύλιο είναι σχετικά ένας μεγάλος χώρος. Δεν παν' να κάτσουν στην άκρη, στο περιθώριο. Και είναι προφανής ο λόγος που γίνεται αυτό, έτσι ; Δηλ. ο νομοθέτης το έχει προβλέψει αυτό. Για να μην αισθάνονται άσχημα τα παιδιά, να μην αισθάνονται πως περιθωριοποιούνται. Είναι αυτονόητο αυτό και κατά κάποιον τρόπο ο νομοθέτης προστατεύει με αυτόν τον τρόπο τους αλλόθρησκους. Όμως παρευρίσκονται με το τμήμα που ανήκουν.

Μάθε να διαβάσεις και να γράφεις στα Ελληνικά !!! Η συγκεκριμένη και ολοκληρωμένη πρόταση βρίσκεται μεταξύ των δύο σημείων στίξεως (,). Τώρα, αν τα δικά σου τα Ιεχωβαδάκια πήγαν και βγήκαν από το τμήμα τους και πήγαν σαν τσι λεπρούς παράμερα, δεν φταίει ο νομοθέτης. Και κανονικά ο δάσκαλος θα έπρεπε να τους επαναφέρει στην γραμμή, στο τμήμα τους δηλ. Κατά συνέπεια, ο macedon, έχει δίκιο όταν λέει πως είναι υποχρεωτικό να παρευρίσκονται στην γραμμή κι ας μην συμμετέχουν στην προσευχή. Γκε κε ;

Έχεις μάθει όμως να ερμηνεύεις τα γραπτά, όπως εσύ γουστάρεις και όπως σε συμφέρει. Τακτική, που ασφαλώς σου είναι πολύ γνωστή ...


Edited by - zip on 13/05/2009 22:26:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2009, 22:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Π.Δ. 201/98
Οργάνωση και λειτουργία δημοτικών σχολείων

Αρθρο 13, παρ. 10, εδ. 4

"Οι μη ορθόδοξοι μαθητές, εφόσον προσέρχονται στο σχολείο πριν γίνει η πρωινή προσευχή, παρευρίσκονται με το τμήμα που ανήκουν στο χώρο της συγκέντρωσης χωρίς να συμμετέχουν στην προσευχή (χωρίς δηλαδή να κάνουν το σταυρό τους), τηρώντας απόλυτη ησυχία, σεβόμενοι τους δασκάλους και τους συμμαθητές τους που προσεύχονται."


macedon


Ναι πράγματι έτσι είναι, θυμάμαι στην πέμπτη δημοτικού είχε έρθει ένα κοριτσάκι στην τάξη μου που ήταν τέτοιο και το πρωί στην προσευχή ήταν κι εκείνη κανονικά, μόνο όταν μας πήγαιναν εκκλησία δεν ερχόταν μαζί.
Και μάλιστα θυμάμαι πως την ρώτησα κάποια στιγμή γιατί δεν έρχεται μαζί μας όταν πάμε εκκλησία και μου είπε πως, δεν μπορώ να έρχομαι γιατί η μαμά μου και ο μπαμπάς μου είναι ιεχωβάδες.
Και βέβαια το συνέχισα εγώ με την παιδική αφέλεια λεγοντάς της πως οι ιεχωβάδες τρώνε παιδιά (γιατί έτσι μας έλεγε η γιαγιά μου) και πως κι εκείνη θα την φάνε οι γονείς της κάποια στιγμή!!!
Αλλά το χειρότερο ήταν πως όλα τα παιδιά το έμαθαν πως δεν ήταν χριστιανή (λες και μπορούσαμε να καταλάβουμε...)με αποτέλεσμα να κάθεται το καημένο στα διαλείματα μόνο του.
Και βέβαια δεν έφταιγαν τα υπόλοιπα παιδιά γι αυτό, αλλά οι κάφροι εκπαιδευτικοί που είχαμε στο σχολείο μας!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 00:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη ar_ia

θίγεις ένα πολύ μεγάλο και δύσκολο θέμα. Η διάκριση των παιδιών με βάση το θρήσκευμα δυστυχώς είναι ένα φαινόμενο όχι μόνο υπαρκτό αλλά και συνηθισμένο τόσο μέσα στην τάξη από τους συμμαθητές όσο και στον ευρύτερο σχολικό χώρο από τους εκπαιδευτικούς.

Και φυσικά τα παιδιά, αναπαράγουν αυτά που ακούνε από το σπίτι. Και φυσικά "ο γιαχωβάς" ή "ο μουσουλμάνος" απομονώνονται από την παρέα και από την κοινωνική ζωή της τάξης.

Φέτος στην τάξη μου έχω ένα παιδί που είναι μάρτυρας του Γιαχωβά και δύο μουσουλμάνους. Είναι απίστευτος ο ρατσισμός που συνάντησα από τα ίδια τα παιδιά προς το πρόσωπό τους, κυρίως προς τους μουσουλμάνους. Και αυτές είναι συμπεριφορές που γεννιούνται στο σπίτι, από χριστιανούς τύπου "ευρωπαίου". Και πέρασε πολύς καιρός και δύσκολος αγώνας μέχρι να εξαφανιστεί αυτό το φαινόμενο.

Δυστυχώς όσο το σχολείο λειτουργεί σαν παράρτημα της Εκκλησίας της Ελλάδας και όχι σαν σχολείο, όσο υπάρχουν υπουργοί που ξεχρεώνουν τις υποχρεώσεις τους προς το παπαδαριό με Προεδρικά Διατάγματα όπως το 201, όσο η Ελλάδα ασφυκτιά κάτω από την επίσημη κρατικοδίαιτη ασιατική θρησκεία, τα φαινόμενα αυτά και θα υπάρχουν και θα αναπαράγονται.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 00:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαστημάνθρωπε ; Διάβασε προσεχτικά!

quote:

Το μάθημα των θρησκευτικών είναι ΎΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ! [...]

Προαιρετική είναι η συμμετοχή των μη ορθοδόξων μαθητών.


Δύο προτάσεις! Δύο! Η μία αναφέρεται στο μάθημα των θρησκευτικών, η άλλη στην συμμετοχή των μη ορθοδόξων μαθητών σ' αυτό. Δηλ. μπορεί να είναι προαιρετική η συμμετοχή των αλλόθρησκων, όμως το μάθημα των θρησκευτικών είναι υποχρεωτικό. Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Και πάλι ο νομοθέτης - σωστά φυσικά λέει ο macedon πως εξυπηρετεί το παπαδαριό - όμως πάλι προβλέπει την ύπαρξη αλλόθρησκων και λέει με απλά λόγια πως όταν υπάρχουν αλλόθρησκοι, αυτοί συμμετέχουν προαιρετικά. Το μάθημα όμως, το μάθημα - στα σχολεία - είναι υποχρεωτικό. Aν δεν εξυπηρετούσε ο νομοθέτης το παπαδαριό, θα έκανε προαιρετικό το μάθημα (γενικά, στα σχολεία), όχι την συμμετοχή των μαθητών σ' αυτό. Γκε κε ; Σ' αυτήν την περίπτωση, εκκλησία και κράτος είναι ένα και το αυτό.


Edited by - zip on 14/05/2009 00:58:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 01:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip
Γκε κε ;

Δύσκολα πράγματα ζητάς φίλε μου. Τα ελληνικά, δυστυχώς, δεν είναι το δυνατό του σημείο...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 07:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που την είδες την ελευθερία αυτή, ρε φιλαράκι simori;
Μπορεί να πιστεύει ό καθένας ότι θέλει, φτάνει να είναι
στο μήκος κύματος της εποχής, έτσι και τολμήσει να υποστηρίξει
θέσεις που θεωρούνται παρωχημένες για την εποχή μας,στην πυρά,
στην πυρά....

Φίλε Τρέχαγύρευε, αυτό ακριβώς λέω, πως δεν υπάρχει ελευθερία..
ενώ θα έπρεπε μόνο κατά αυτόν τον τρόπο να υφίσταται σχέση θρησκείας/αθρησκείας/θεού/αθεϊας και ατόμου...

Βλέπεις το νόμισμα έχει δύο πλευρές..

Φιλικά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 08:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μάθημα των θρησκευτικών είναι ΎΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ! [...]

Προαιρετική είναι η συμμετοχή των μη ορθοδόξων μαθητών


Άσχετα με το τί συμβαίνει, το μάθημα των θρησκευτικών για να είναι υποχρεωτικό σε ΟΛΑ τα παιδιά, θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνει όλες τις θρησκείες, αλλιώς θα έπρεπε να είναι προαιρετικό σε ΟΛΟΥΣ..
Τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται δίκαιο..

Να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο;
Σε περίπτωση που είχαν ενσωματωθεί στο μάθημα των θρησκευτικών όλες οι θρησκείες, πιστεύετε πως ο μουσουλμάνος θα επέτρεπε στο παιδί του να παρευρίσκεται στο μάθημα?

Φιλικά..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 08:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
Δεν έχω τίποτα μαζί σου, ούτε και με τον φίλο ευρωπαίος αλλά έχει ξεφύγει λίγο η κουβέντα και δεν μου αρέσει.. σαν αναγνώστης το αναφέρω..
Συγκρατήσου λίγο φίλε...

Καθαρά με φιλική διάθεση...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2009, 09:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
quote:


Φέτος στην τάξη μου έχω ένα παιδί που είναι μάρτυρας του Γιαχωβά και δύο μουσουλμάνους. Είναι απίστευτος ο ρατσισμός που συνάντησα από τα ίδια τα παιδιά προς το πρόσωπό τους, κυρίως προς τους μουσουλμάνους. Και αυτές είναι συμπεριφορές που γεννιούνται στο σπίτι, από χριστιανούς τύπου "ευρωπαίου". Και πέρασε πολύς καιρός και δύσκολος αγώνας μέχρι να εξαφανιστεί αυτό το φαινόμενο.


Δεν φταίει μόνο το σπίτι, σίγουρα, φταίει και ο εκπαιδευτικός ο οποίος ή είναι αδιάφορος, ή είναι και ο ίδιος ρατσιστής και βλέπει το παιδάκι σαν στιγματισμένο.

Στην περίπτωση την δική μου πχ έφταιγαν και οι δύο, από την μια η γιαγιά, που καλή γυναίκα δε λέω, αλλά από το πολύ λιβάνι που έβαζε όλη μέρα μάλλον είχε θολώσει το μυαλό της και δεν ήξερε τι έλεγε και από την άλλη ο δάσκαλος που έβλεπε τι γινόταν στο σχολείο αλλά ποτέ δεν θυμάμαι να μας είπε κάτι ώστε να μην έχουμε απομωνομένο το συγκεκριμένο παιδάκι.


quote:

Δυστυχώς όσο το σχολείο λειτουργεί σαν παράρτημα της Εκκλησίας της Ελλάδας και όχι σαν σχολείο, όσο υπάρχουν υπουργοί που ξεχρεώνουν τις υποχρεώσεις τους προς το παπαδαριό με Προεδρικά Διατάγματα όπως το 201, όσο η Ελλάδα ασφυκτιά κάτω από την επίσημη κρατικοδίαιτη ασιατική θρησκεία, τα φαινόμενα αυτά και θα υπάρχουν και θα αναπαράγονται.


Ναι δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο!!
Για μένα πάντως ούτε καν σαν προαιρετικό δεν πρέπει να υπάρχει αυτό το μάθημα για τον απλό λόγο πως τα παιδιά σε αυτήν την ηλικία δεν έχουν κρίση. Απλά τους γίνετε πλύση εγκεφάλου και αυτό είναι και το ζητούμενο τους βέβαια.....

Υ.Γ. Τ ι είναι το 201???

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2167969
Maintained by Digital Alchemy