ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η Γη ΔΕΝ κινείται - Τα θρησκευτικά ψέμματα της "Επιστήμης"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2013, 08:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Και για να φανεί πως δεν κοροϊδεύω, θα πω πως την συγκεκριμένη άποψή ΜΟΥ για τον Αέρα(θΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ) δεν την σχημάτισα διαβάζοντας κάποιο γεωκεντρικό βιβλίο ούτε έχω ρωτήσει κάποιον γεωκεντριστή, αλλά με βοήθησαν κάποια site ερασιτέχνων στο θέμα.

Δηλαδή είναι δικιά μου σκέψη. Αν κάποιος πιστεύει στην αυθεντία, τότε θα την αρνηθεί. Αν είναι όμως αντικειμενικά σωστή; Εγώ πιστεύω πως είναι λογική.

Ρώτησα δηλαδή ΠΩΣ κάθε μόριο του Αέρα μπορεί να έχει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ένα συγκεκριμένο διάνυσμα(διεύθυνση+φορά=κατεύθυνση)ΑΒ με ταχύτητα 1670 χιλιόμετρα την ώρα, και ένα άλλο διάνυσμα ΓΔ, ΑΝΤΙΘΕΤΟ στο ΑΒ(παράδειγμα ένα αεράκι που φυσάει αντίθετα απο την υποτιθέμενη περιστροφή του Αέρα); Δεν χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις για να καταλάβουμε πως ένα αμάξι δεν μπορεί να στρίψει ταυτόχρονα και δεξιά και αριστερά. Ένας άνθρωπος να προχωρήσει εμπρός και ταυτόχρονα να οπισθοδρομήσει.

Αυτή ήταν σκέψη μου. Όποιοι την θεωρούν λογική ας την δεχθούν. Όποιοι δεν την θεωρούν λογική, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλώς εκφράζω μια ιδέα.


Θα σε παροτρινω να διαβασεις την εφαρμογη της θεωριας της σχετικοτητας στον τροπο που αντιλανβανεται καποιος την ταχυτητα
σε ενα πλοιο οταν αυτο ταξιδευει και αυτος κανει μια πορεια απο την πριμη προς την πλωρη σε σχεσχεση με ενα ατομο που απλα καθεται
στασιμο μεσα στο πλοιο . Οταν το διαβασεις αυτο θα καταλαβεις
γιατι με αντικειμενικο τροποδεν αντιλανβανεσαι αυτη την κινιση του αερα και το γιατι γινεται να υπαρχει αυτο το περιεγρο κατα εσενα διανυσμα .

ΥΣ: υπαρχει και ενα ντοκιματερ που το περιγραφει ακιβως αυτο απλα δεν το θυμαναι , αμα το θυμηθω θα σου το γραψω.

__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;


Αρχικά, να πω πως η ιδέα της σταθερής (σε ταχύτητα και κατεύθυνση) περιστροφής του Αέρα(μαζί με την στερεή Γη) μου φαίνεται προσωπικά παράλογη μια και τα αέρια δεν συμπεριφέρονται όπως τα στερεά. Χρειάζεται ειδική εργαστηριακή μέθοδος για να επιτευχθεί περιστροφή του Αέρα ΜΕΣΑ σε σωλήνες(νομίζω το λένε air foil στα αγγλικά). Όμως δεν μιλάμε για εσώκλειστο αέρα, αλλά για ελεύθερο αέρα.

Αλλά ας υποθέσουμε πως ισχύει. Δεν βλέπω πως η σχετική αντίληψη της κίνησης(ανάλογα με τον παρατηρητή) εξηγεί αυτό που είπα.

Ας υποθέσουμε πως η ταχύτητα του περιστρεφόμενου Αέρα είναι μηδέν για εμάς(και όχι 1700 χιλιόμετρα την ώρα), επειδή υποθετικά και η Γη πάνω στην οποία βρισκόμαστε, κινείται στην ίδια κατεύθυνση με την ίδια ταχύτητα(άρα η διαφορά ταχύτητας δυο σωμάτων που κινούνται με την ίδια ταχύτητα είναι μηδέν).

Αν εμφανιζόταν σε σχέση με εμάς κάποιος άνεμος ποικίλης διεύθυνσης, φοράς και ταχύτητας(ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΕΜΟΙ δηλ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΤΛ) τότε αυτό θα σήμαινε πως κάποια μόρια του Αέρα φρενάρανε και πάψανε την ξέφρενη πορεία τους, δηλαδή σπάσανε τα δεσμά τους και ελευθερωθήκανε από αυτήν την περιστρεφόμενη φυλακή. Αν ο άνεμος που εκδηλωθεί και σπρώχνει τα σύννεφα, είναι αντίθετος από την υποτιθέμενη περιστροφή του Αέρα(η οποία υποτίθεται πως είναι αντίθετα από την φορά των δεικτών του ρολογιού), τότε τα μόρια του Ανέμου(για εμάς) θα συγκρούονταν με τα μόρια του Ανέμου Φάντασμα(που τρέχει 1700 χιλιόμετρα στον ισημερινό αλλά δεν το νιώθουμε) και το σύστημα θα κατέρρεε σταδιακά, όλη η ατμόσφαιρα θα σταματούσε να γυρνάει κατά την φορά της Γης. Κατά συνέπεια, θα καταλαβαίναμε έπειτα την περιστροφή της Γης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2013, 13:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν εμφανιζόταν σε σχέση με εμάς κάποιος άνεμος ποικίλης διεύθυνσης, φοράς και ταχύτητας(ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΕΜΟΙ δηλ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΤΛ) τότε αυτό θα σήμαινε πως κάποια μόρια του Αέρα φρενάρανε και πάψανε την ξέφρενη πορεία τους, δηλαδή σπάσανε τα δεσμά τους και ελευθερωθήκανε από αυτήν την περιστρεφόμενη φυλακή. Αν ο άνεμος που εκδηλωθεί και σπρώχνει τα σύννεφα, είναι αντίθετος από την υποτιθέμενη περιστροφή του Αέρα(η οποία υποτίθεται πως είναι αντίθετα από την φορά των δεικτών του ρολογιού), τότε τα μόρια του Ανέμου(για εμάς) θα συγκρούονταν με τα μόρια του Ανέμου Φάντασμα(που τρέχει 1700 χιλιόμετρα στον ισημερινό αλλά δεν το νιώθουμε) και το σύστημα θα κατέρρεε σταδιακά, όλη η ατμόσφαιρα θα σταματούσε να γυρνάει κατά την φορά της Γης. Κατά συνέπεια, θα καταλαβαίναμε έπειτα την περιστροφή της Γης.

Ρεκορ μαλ@κίας σε πέντε αράδες!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2013, 20:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αν εμφανιζόταν σε σχέση με εμάς κάποιος άνεμος ποικίλης διεύθυνσης, φοράς και ταχύτητας(ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΕΜΟΙ δηλ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΤΛ) τότε αυτό θα σήμαινε πως κάποια μόρια του Αέρα φρενάρανε και πάψανε την ξέφρενη πορεία τους, δηλαδή σπάσανε τα δεσμά τους και ελευθερωθήκανε από αυτήν την περιστρεφόμενη φυλακή. Αν ο άνεμος που εκδηλωθεί και σπρώχνει τα σύννεφα, είναι αντίθετος από την υποτιθέμενη περιστροφή του Αέρα(η οποία υποτίθεται πως είναι αντίθετα από την φορά των δεικτών του ρολογιού), τότε τα μόρια του Ανέμου(για εμάς) θα συγκρούονταν με τα μόρια του Ανέμου Φάντασμα(που τρέχει 1700 χιλιόμετρα στον ισημερινό αλλά δεν το νιώθουμε) και το σύστημα θα κατέρρεε σταδιακά, όλη η ατμόσφαιρα θα σταματούσε να γυρνάει κατά την φορά της Γης. Κατά συνέπεια, θα καταλαβαίναμε έπειτα την περιστροφή της Γης.

Ρεκορ μαλ@κίας σε πέντε αράδες!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Με εσένα θα λογαριαστούμε αργότερα, έπειτα από την μεγάλη προσβολή σου(όχι προς εμένα αλλά προς τον Θείο και τα ανίψια)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2013, 21:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με εσένα θα λογαριαστούμε αργότερα, έπειτα από την μεγάλη προσβολή σου(όχι προς εμένα αλλά προς τον Θείο και τα ανίψια)

Δεν καταλαβαίνω ντιπ!!!

Ποιός είναι ο θείος και ποιά τα ανίψια?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2013, 21:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Και για να φανεί πως δεν κοροϊδεύω, θα πω πως την συγκεκριμένη άποψή ΜΟΥ για τον Αέρα(θΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ) δεν την σχημάτισα διαβάζοντας κάποιο γεωκεντρικό βιβλίο ούτε έχω ρωτήσει κάποιον γεωκεντριστή, αλλά με βοήθησαν κάποια site ερασιτέχνων στο θέμα.

Δηλαδή είναι δικιά μου σκέψη. Αν κάποιος πιστεύει στην αυθεντία, τότε θα την αρνηθεί. Αν είναι όμως αντικειμενικά σωστή; Εγώ πιστεύω πως είναι λογική.

Ρώτησα δηλαδή ΠΩΣ κάθε μόριο του Αέρα μπορεί να έχει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ένα συγκεκριμένο διάνυσμα(διεύθυνση+φορά=κατεύθυνση)ΑΒ με ταχύτητα 1670 χιλιόμετρα την ώρα, και ένα άλλο διάνυσμα ΓΔ, ΑΝΤΙΘΕΤΟ στο ΑΒ(παράδειγμα ένα αεράκι που φυσάει αντίθετα απο την υποτιθέμενη περιστροφή του Αέρα); Δεν χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις για να καταλάβουμε πως ένα αμάξι δεν μπορεί να στρίψει ταυτόχρονα και δεξιά και αριστερά. Ένας άνθρωπος να προχωρήσει εμπρός και ταυτόχρονα να οπισθοδρομήσει.

Αυτή ήταν σκέψη μου. Όποιοι την θεωρούν λογική ας την δεχθούν. Όποιοι δεν την θεωρούν λογική, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλώς εκφράζω μια ιδέα.


Θα σε παροτρινω να διαβασεις την εφαρμογη της θεωριας της σχετικοτητας στον τροπο που αντιλανβανεται καποιος την ταχυτητα
σε ενα πλοιο οταν αυτο ταξιδευει και αυτος κανει μια πορεια απο την πριμη προς την πλωρη σε σχεσχεση με ενα ατομο που απλα καθεται
στασιμο μεσα στο πλοιο . Οταν το διαβασεις αυτο θα καταλαβεις
γιατι με αντικειμενικο τροποδεν αντιλανβανεσαι αυτη την κινιση του αερα και το γιατι γινεται να υπαρχει αυτο το περιεγρο κατα εσενα διανυσμα .

ΥΣ: υπαρχει και ενα ντοκιματερ που το περιγραφει ακιβως αυτο απλα δεν το θυμαναι , αμα το θυμηθω θα σου το γραψω.

__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;


Αρχικά, να πω πως η ιδέα της σταθερής (σε ταχύτητα και κατεύθυνση) περιστροφής του Αέρα(μαζί με την στερεή Γη) μου φαίνεται προσωπικά παράλογη μια και τα αέρια δεν συμπεριφέρονται όπως τα στερεά. Χρειάζεται ειδική εργαστηριακή μέθοδος για να επιτευχθεί περιστροφή του Αέρα ΜΕΣΑ σε σωλήνες(νομίζω το λένε air foil στα αγγλικά). Όμως δεν μιλάμε για εσώκλειστο αέρα, αλλά για ελεύθερο αέρα.

Αλλά ας υποθέσουμε πως ισχύει. Δεν βλέπω πως η σχετική αντίληψη της κίνησης(ανάλογα με τον παρατηρητή) εξηγεί αυτό που είπα.

Ας υποθέσουμε πως η ταχύτητα του περιστρεφόμενου Αέρα είναι μηδέν για εμάς(και όχι 1700 χιλιόμετρα την ώρα), επειδή υποθετικά και η Γη πάνω στην οποία βρισκόμαστε, κινείται στην ίδια κατεύθυνση με την ίδια ταχύτητα(άρα η διαφορά ταχύτητας δυο σωμάτων που κινούνται με την ίδια ταχύτητα είναι μηδέν).

Αν εμφανιζόταν σε σχέση με εμάς κάποιος άνεμος ποικίλης διεύθυνσης, φοράς και ταχύτητας(ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΕΜΟΙ δηλ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΤΛ)τότε αυτό θα σήμαινε πως κάποια μόρια του Αέρα φρενάρανε και πάψανε την ξέφρενη πορεία τους, δηλαδή σπάσανε τα δεσμά τους και ελευθερωθήκανε από αυτήν την περιστρεφόμενη φυλακή. Αν ο άνεμος που εκδηλωθεί και σπρώχνει τα σύννεφα, είναι αντίθετος από την υποτιθέμενη περιστροφή του Αέρα(η οποία υποτίθεται πως είναι αντίθετα από την φορά των δεικτών του ρολογιού), τότε τα μόρια του Ανέμου(για εμάς) θα συγκρούονταν με τα μόρια του Ανέμου Φάντασμα(που τρέχει 1700 χιλιόμετρα στον ισημερινό αλλά δεν το νιώθουμε) και το σύστημα θα κατέρρεε σταδιακά, όλη η ατμόσφαιρα θα σταματούσε να γυρνάει κατά την φορά της Γης. Κατά συνέπεια, θα καταλαβαίναμε έπειτα την περιστροφή της Γης.


Ειχα σκοπο πραγματικα να σου εξηγησω γιατι αυτο που γραφεις ειναι
χαζομαρα.

Ειδα οτι εγραψες πρωι-πρωι πραγμα που σημαινει οτι συνεχισες να γραφεις τα δικα σου , χωρις να μπεις στον κοπο να ψαξεις εστω και λιγο τι περιγραφει αυτο που σου εγραψα .

Εβγαλες ενα ευκολο συμπερασμα απο τον τροπο που σου περιεγραψα , και στην ουσια εκανες και σε εμενα αυτο που σου περιεγραψα σε προηγουμενο μυνημα οταν σου εγραφα για το χαρακτιριστικο "γραψιμο" που κανεις στα πραγματα που σου εκθετουν τα παιδια.

Αφου λοιπον σου γραψω οτι υπαρχει ενας ορος που ονομαζεται γωνιακη ταχυτητα και ειναι αρκετος ωστε να γκρεμισει το συλογισμο σου
θα σε αφησω να αναβαθμισεις την αμαθεια σε τεχνη παραγωγης διασκεδασης.

ΥΣ: κραταω το διακιωμα να σου "την λεω" περιοδικα για τις χαζομαρες πυο θα γραφεις εδω ...

__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2013, 21:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Με εσένα θα λογαριαστούμε αργότερα, έπειτα από την μεγάλη προσβολή σου(όχι προς εμένα αλλά προς τον Θείο και τα ανίψια)

Δεν καταλαβαίνω ντιπ!!!

Ποιός είναι ο θείος και ποιά τα ανίψια?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Αχά, κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Μια σελίδα πίσω βρίσκεται η έσχατη βλασφημία μου.

Αλλά επειδή μαθεύτηκε είδε, κοροιδεύεις με επαίσχυντο τρόπο τα ξαδέλφια σου τους ουρακοτάγκους και κατά συνέπεια τον Θείο Δαρβίνο. Δεν ντρέπεσαι λίγο; Πως μπόρεσες να το κάνεις αυτό; Το ίδιο σου το αίμα βρίζεις;;;!!! Τα επιτεύγματα της εξέλιξης;;! Προδότη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2013, 21:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απάντησα, γνωρίζοντας ήδη τί εννοείς για προσωπική/σχετική αντίληψη κίνησης.

Είπες:
"Αφου λοιπον σου γραψω οτι υπαρχει ενας ορος που ονομαζεται γωνιακη ταχυτητα και ειναι αρκετος ωστε να γκρεμισει το συλογισμο σου"

Δεν σε γράφω. Απλώς περιμένω να εξηγήσεις τον δικό σου συλλογισμό, πως σχετίζεται και πως γκρεμίζει τον δικό μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2013, 21:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστος Ελ

Εγω ξέρω μόνο τον θείο Σκρούτζ και τα ανιψια Χίουϊ,Λίουϊ και Ντίουϊ.

Τον Δαρβίνο δεν τον γνωρίζω.Ποιός είναι ο κύριος?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2013, 07:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
If the Atmosphere is not stationary, we must have a pressure profile within latitude and within the altitude.

(a) For the latitude, the air speed at the
surface will have a profile different than we have now. Since the atmosphere is rotating with the rigid Earth, therefore the speed of the atmosphere (at the surface varies from maximum value at the equator to zero speed at the north and south poles. It means that the dynamic pressure at the equator is highest and the air flow (wind) must be established from the equator toward north and south. Such profile does not exist at all, because the standard air pressure at the sea level is 76 cm-Hg at any given latitude.

Υπάρχει η ίδια ατμοσφαιρική πίεση στο επίπεδο της θάλασσας, ανεξάρτητα από το γεωγραφικό πλάτος. Η θεωρία περιστροφής του Αέρα υποστηρίζει πως η ατμοσφαιρική πίεση στον Ισημερινό είναι η μεγαλύτερη και από εκείνο το σημείο σταδιακά μειώνεται για να μηδενιστεί στους πόλους.

(b) For the altitude, the air atmosphere will rotate faster at higher altitude than at the surface of the Earth. This is a basic rotational system. That means the air pressure at higher altitude is greater than at the surface of the Earth. Such profile does not exist as well. In the real atmosphere, the air pressure drops as we ascend till we reach vacuum. There is no science support the atmospheric motion according to the heliocentric.

Η ατμοσφαιρική πίεση ελαττώνεται κάθως ανεβαίνουμε και όχι καθώς κατεβαίνουμε. Η θεωρία περιστροφής του Αέρα υποστηρίζει το αντίθετο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2013, 21:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απάντησα, γνωρίζοντας ήδη τί εννοείς για προσωπική/σχετική αντίληψη κίνησης.

Είπες:
"Αφου λοιπον σου γραψω οτι υπαρχει ενας ορος που ονομαζεται γωνιακη ταχυτητα και ειναι αρκετος ωστε να γκρεμισει το συλογισμο σου"

Δεν σε γράφω. Απλώς περιμένω να εξηγήσεις τον δικό σου συλλογισμό, πως σχετίζεται και πως γκρεμίζει τον δικό μου.




Οχι φιλε μου δεν γνωριζεις γιατι εγραψες αλλα ντα-αλων και σου το εγραψα αυτο παρα πολυ καθαρα , αλλα δεν θελεις να καταλαβεις οτι δεν γνωριζεις !!!!

δεν εχω λοιπον προθεση να σου εξηγησω , οπως μαλιστα σου εγραψα
θεωρω οτι δεν μπορω να συζητησω μαζι σου ,οχι επειδη δεν δεχεσα ιτην παοψηξ μου απαρετητα αλλα γιατι δεν μπηκες στον κοπο να ψαξεις
τι ειναι αυτο που σου προτινω , ωστε να σχηματισεςι την δικη σουτ αποψη σχετικα.
Το γεγονος λοιπον οτι μου εγραψες ασχετα πραγματα με την σχετικοτιτα που σε παροτρινα να ψαξεις κια μου απαντησες σε ενα πολυ συντομο χρονικο διαστημα που περιεχει και ωρες υπνου( νυχτερινες) με κανει να μην θελω να συζητησω μαζι σου μιας που ο σκοπος μου σε μια συζητηση ειναι ο συνομιλιτης μου να κανει μια αντιστοιχη διαδρομη με εμενα
ωστε εαν στην πορεια βρεθει καποιο λαθος να προσδιοριστει.

Η διαδρομη σε αυτη την περιπτωση περναει μεσα απο την φυσικη
φιλε μου και την αποδοχη των στανταρ που αποδεχεσαι σε ολη την ζωη σου εκτος απο την επιλεκτικη τακτικη που εφαρμοζεις σε καποια θεματα γιατι σε καινε .

Λυπαμαι φιλε μου δεν εχω διαθεση να σου εξηγησω κατι περαιτερω , θεωρω οτι και αυτο το συγκεκριμενο μυνημα ειναι "πολυ" .

Σου περιεγραψα οτι το "γραψιμο" των αποφεων των παιδιων ειναι αυτο
που τα εκνεβρισε κια τους εδωσα δικαιο σχετικα , δειχνωντας σου οτι συνφωνω με την αντιδραση τους .

Ειδα στην τελικη οτι εχεις την ιδια συμπεριφορα και με εμενα παροτι σου το επισυμανα απο πριν οτι κατι τετοιο δεν ειναι σωστο.

Για να σου εξηγησω λοιπον φιλε μου θα πρεπει να μαθεις "να ακους"
το σου "λεει" ο αλλος και να μαθεις να ψαχνεις οτι στοιχεια σου θετουν οι συνομιλιτες σου, πραγμα που δεν εχεις προθεση να μαθεις
(τουλαχιστον σε αυτο το θεμα ), οποτε θα σου γραψω αρκετα ανοιχτα ,μια που δεν καταλαβες(λεμε τωρα...), οτι σε αυτο το θεμα σε αντμετωπιζω σαν γελοιτοποιο(μιας που για σε σεβομαι,ΑΠΑΙΤΩ
το ιδιο και απο εσενα),και βεβαια θα μπαινω οποτε"μου γουσταρει"
να σου γραφω τι χαζομαρες γραφεις ...

ΥΣ: (προσεξε ρητορικη ερωτηση )
Αραγε εψαξες πως συνδεωνται αυτα τα 1700χμ με την γωνιακη ταχυτητα;


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2013, 20:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ, κρυφτό θα παίξουμε τώρα; ’σε την προσωπικότητά μου. Μήπως εσύ διάβασες αυτό που έγραψα(το μύνημα στα αγγλικά);

Φίλε, γράφω για ό,τι ξέρω. Για την διατήρηση της γωνιακής ταχύτητας που λες έχω ακούσει, αλλά δεν έχω μελετήσει το θέμα αυτό και το πως σχετίζεται με ό,τι συζητάμε. Φυσικά και δεν μπορώ να τα έχω διαβάσει όλα, αν κάτι δεν ξέρω το λέω. Και το πως δεν ξέρω, δεν σημαίνει πως αποδείχθηκε το ότι είμαι λάθος. Κανείς δεν τα ξέρει όλα, έτσι δεν είναι.

Περιμένω από εσένα να μου εξηγήσεις τί ξέρεις(αφού εγώ δεν ξέρω). Θα ψάξω και μόνος μου και θα ρωτήσω, αλλά γιατί δεν βοηθάς και εσύ με την άποψή σου, παρά αρνείσαι να μου εξηγήσεις, παρουσιάζοντας με σαν ανίδεο; Ή μήπως ο όρος για να γράψεις είναι να δεχτώ με το ζόρι την άποψή σου; Θα την δεχτώ μόνο αν με πείσει.

Σου είπα εγώ να γίνεις γεωκεντριστής; Εδώ φίλε συζητάμε και όλα είναι ευσπρόδεκτα. Ο καθένας γράφει την γνώμη του και δεν υπάρχουν νικητές και χαμένοι. Απλώς ανταλλαγή απόψεων. Μην περιμένεις να δεχτώ οπωσδήποτε την άποψή σου. Αυτό είναι το λάθος σας.

Ποιο είναι; Νομίζεις το ότι επειδή δεν δέχομαι την άποψή σου, δεν διαβάζω και δεν προσπαθώ να κατανοώ τί λες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2013, 21:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://el.wikipedia.org/wiki/Στροφορμή

Από τον παραπάνω σύνδεσμο παραθέτω:

<<Για ένα συγκεκριμένο περιστρεφόμενο σώμα ή σύστημα σωμάτων στο οποίο δεν ασκούνται εξωτερικές δυνάμεις η συνολική στροφορμή παραμένει αμετάβλητη. Αυτό χαρακτηρίζεται "Αρχή της διατήρησης της στροφορμής". Για παράδειγμα, ένα στερεό σώμα που εκτελεί περιστροφή στον άξονά του θα συνεχίσει να περιστρέφεται στον άξονά του με σταθερή ταχύτητα και καθορισμένη φορά εφόσον δεν ασκηθεί σ΄ αυτό κάποια εξωτερική ροπή. Σε τέτοια περίπτωση ο ρυθμός μεταβολής της στροφορμής του είναι ίσος με την εφαρμοζόμενη ροπή.>>


Πως το παραπάνω αποδεικνεύει πως ο Αέρας περιστρέφεται; Το παραπάνω απόσπασμα μιλάει για κάτι που βρίσκεται ήδη σε αυτήν την κατάσταση περιστροφής. Τέλος πάντων, δεν καταλαβαίνω τί έχει ο συνομιλητής μου στο νου του. Αν επιθυμεί, να μου εξηγήσει για να ελέγξω την άποψή του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2013, 21:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είστε και οι δυο για.....τα κάγκελα!!!!

Πάντως διασκεδάζω αφάνταστα μαζί σας.

Και θυμάμαι....Δυο γάϊδαροι μαλώνανε,σε ξένο αχυρώνα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2013, 23:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε συ, κρυφτό θα παίξουμε τώρα; ’σε την προσωπικότητά μου. Μήπως εσύ διάβασες αυτό που έγραψα(το μύνημα στα αγγλικά);

Φίλε, γράφω για ό,τι ξέρω. Για την διατήρηση της γωνιακής ταχύτητας που λες έχω ακούσει, αλλά δεν έχω μελετήσει το θέμα αυτό και το πως σχετίζεται με ό,τι συζητάμε. Φυσικά και δεν μπορώ να τα έχω διαβάσει όλα, αν κάτι δεν ξέρω το λέω. Και το πως δεν ξέρω, δεν σημαίνει πως αποδείχθηκε το ότι είμαι λάθος. Κανείς δεν τα ξέρει όλα, έτσι δεν είναι.

Περιμένω από εσένα να μου εξηγήσεις τί ξέρεις(αφού εγώ δεν ξέρω). Θα ψάξω και μόνος μου και θα ρωτήσω, αλλά γιατί δεν βοηθάς και εσύ με την άποψή σου, παρά αρνείσαι να μου εξηγήσεις, παρουσιάζοντας με σαν ανίδεο; Ή μήπως ο όρος για να γράψεις είναι να δεχτώ με το ζόρι την άποψή σου; Θα την δεχτώ μόνο αν με πείσει.

Σου είπα εγώ να γίνεις γεωκεντριστής; Εδώ φίλε συζητάμε και όλα είναι ευσπρόδεκτα. Ο καθένας γράφει την γνώμη του και δεν υπάρχουν νικητές και χαμένοι. Απλώς ανταλλαγή απόψεων. Μην περιμένεις να δεχτώ οπωσδήποτε την άποψή σου. Αυτό είναι το λάθος σας.

Ποιο είναι; Νομίζεις το ότι επειδή δεν δέχομαι την άποψή σου, δεν διαβάζω και δεν προσπαθώ να κατανοώ τί λες.




σου εγραψα οτι σε αυτο το θεμα θα μπαινω μονο για να σου "την λεω"
και αυτο οταν εγω κανω κεφι .
τωρα κανω κεφι να σε "γραψω" οπως εκνες και εσυ .

με τους ιδιους κανονες παιζω και εγω , μην μου εκνεβριζεσαι
Ενα ποτηρακι κρασι λογικα θα σε καλμαρει.


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2013, 08:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ρε συ, κρυφτό θα παίξουμε τώρα; ’σε την προσωπικότητά μου. Μήπως εσύ διάβασες αυτό που έγραψα(το μύνημα στα αγγλικά);

Φίλε, γράφω για ό,τι ξέρω. Για την διατήρηση της γωνιακής ταχύτητας που λες έχω ακούσει, αλλά δεν έχω μελετήσει το θέμα αυτό και το πως σχετίζεται με ό,τι συζητάμε. Φυσικά και δεν μπορώ να τα έχω διαβάσει όλα, αν κάτι δεν ξέρω το λέω. Και το πως δεν ξέρω, δεν σημαίνει πως αποδείχθηκε το ότι είμαι λάθος. Κανείς δεν τα ξέρει όλα, έτσι δεν είναι.

Περιμένω από εσένα να μου εξηγήσεις τί ξέρεις(αφού εγώ δεν ξέρω). Θα ψάξω και μόνος μου και θα ρωτήσω, αλλά γιατί δεν βοηθάς και εσύ με την άποψή σου, παρά αρνείσαι να μου εξηγήσεις, παρουσιάζοντας με σαν ανίδεο; Ή μήπως ο όρος για να γράψεις είναι να δεχτώ με το ζόρι την άποψή σου; Θα την δεχτώ μόνο αν με πείσει.

Σου είπα εγώ να γίνεις γεωκεντριστής; Εδώ φίλε συζητάμε και όλα είναι ευσπρόδεκτα. Ο καθένας γράφει την γνώμη του και δεν υπάρχουν νικητές και χαμένοι. Απλώς ανταλλαγή απόψεων. Μην περιμένεις να δεχτώ οπωσδήποτε την άποψή σου. Αυτό είναι το λάθος σας.

Ποιο είναι; Νομίζεις το ότι επειδή δεν δέχομαι την άποψή σου, δεν διαβάζω και δεν προσπαθώ να κατανοώ τί λες.




σου εγραψα οτι σε αυτο το θεμα θα μπαινω μονο για να σου "την λεω"
και αυτο οταν εγω κανω κεφι .
τωρα κανω κεφι να σε "γραψω" οπως εκνες και εσυ .

με τους ιδιους κανονες παιζω και εγω , μην μου εκνεβριζεσαι
Ενα ποτηρακι κρασι λογικα θα σε καλμαρει.


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;


Ό,τι θες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2013, 08:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την ευγενική άδεια του συγγραφέα έχω ανεβάσει μια σύντομη εισαγωγή του στα κεφάλαια και ολόκληρο το 2ο κεφάλαιο πάνω στο θέμα της Περιστροφής του Αέρα(σε μορφή pdf).

http://www.megafileupload.com/en/file/417722/Verses-of-Deus---Knockdown-of-Heliocentric-Model-excerpt-rar.html


Πρόκειται για την πρώτη σοβαρή και αυστηρά επιστημονική θέση υπέρ του Γεωκεντρισμού. Αν και γνωρίζω πως κανένα μέλος δεν θα το αγοράσει, μπορεί τουλάχιστον να κατεβάσει τα δωρεάν αρχεία pdf. Όμως αν κάποιος επισκέπτης ενδιαφέρεται να το αγοράσει τότε

http://www.versesofdeus.com/order1.html

The order is via paypal. For details contact yrshaban@hotmail.com

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2013, 08:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικές σελίδες πίσω, χλευάστηκα διότι εκφράζω την άποψη πως τα πάντα στο "υπερσύμπαν" γυρίζουν γύρω από μια μικρή κουκιδίτσα με ασήμαντη μάζα σε σχέση με τα γιγάντια σώματα του διαστήματος.

Ξέχασα κάτι το οποίο όλοι γνωρίζουμε, ανεξάρτητα αν έχουμε διαβάσει ποτέ Φυσική. Στο (έξω) διάστημα δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ μεγάλης και μικρής μάζας. Σε ένα δεδομένο σύστημα, κάθε σημείο του μπορεί να θεωρηθεί και να λειτουργήσει ως κέντρο μάζας. Έχουμε δει όλοι πως οι αστροναύτες αιωρούνται σαν φτερό στο διάστημα, ανεξάρτητα το βάρος τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2013, 23:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστο αναφέρεις πολλές φορές ότι ο αέρας είναι ελεύθερος πάνω στη
Γη και σε αυτό στηρίζεις την άποψη ότι θα έπρεπε να κινείται
«ανεξάρτητα» από την περιστροφή της Γης και θα έπαιρνε και θα σήκωνε
ότι έβρισκε μπροστά του.

Όμως παραβλέπεις το γεγονός ότι ο αέρας δεν είναι καθόλου ελεύθερος
πάνω στη Γη λόγω της βαρύτητας. Ο αέρας είναι «σφιχτά δεμένος» πάνω
στη Γη και έτσι εξηγείται η ατμοσφαιρική πίεση που τη βλέπεις όταν
ρουφάς τον αέρα από ένα πλαστικό μπουκάλι, το οποίο συνθλίβεται από
την πίεση του αέρα γύρω του. Επομένως ο αέρας δεν είναι ελεύθερα
μόρια που κινούνται ανεξάρτητα στον πλανήτη, αλλά κολλημένα πάνω
στην επιφάνεια της Γης, όπως και το νερό,όπως και τα στερεά σώματα.


«Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της». "Nicola Tesla"

Edited by - Ydroxoos25 on 17/05/2013 23:44:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2013, 14:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρίστο αναφέρεις πολλές φορές ότι ο αέρας είναι ελεύθερος πάνω στη
Γη και σε αυτό στηρίζεις την άποψη ότι θα έπρεπε να κινείται
«ανεξάρτητα» από την περιστροφή της Γης και θα έπαιρνε και θα σήκωνε
ότι έβρισκε μπροστά του.

Όμως παραβλέπεις το γεγονός ότι ο αέρας δεν είναι καθόλου ελεύθερος
πάνω στη Γη λόγω της βαρύτητας. Ο αέρας είναι «σφιχτά δεμένος» πάνω
στη Γη και έτσι εξηγείται η ατμοσφαιρική πίεση που τη βλέπεις όταν
ρουφάς τον αέρα από ένα πλαστικό μπουκάλι, το οποίο συνθλίβεται από
την πίεση του αέρα γύρω του. Επομένως ο αέρας δεν είναι ελεύθερα
μόρια που κινούνται ανεξάρτητα στον πλανήτη, αλλά κολλημένα πάνω
στην επιφάνεια της Γης, όπως και το νερό,όπως και τα στερεά σώματα.


«Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της». "Nicola Tesla"

Edited by - Ydroxoos25 on 17/05/2013 23:44:35


Ναι, συμφωνώ. Όμως έχει σχετική ελευθερία κίνησης όπως και εμείς.

Έχω εδώ 1 pdf που λέει για τον Αέρα, το 2ο κεφάλαιο του παρακάτω βιβλίου "To be pression or to be gravity"

https://rapidshare.com/files/2202525558/Verses%20of%20Deus%20-%20Knockdown%20of%20Heliocentric%20Model%20series%201%20excerpt.rar

Το ξέρω πως ακούγεται τρελό, γνωρίζεις όμως πως ο νόμος της "βαρύτητας" δεν έχει απόδειξη ακόμη αλλά είναι επινόηση του Νεύτωνα(με ένα μήλο και τίποτε παραπάνω), για να στερεώσει το Ηλιοκεντρικό σύστημα; Μπορείς να το ελέγξεις στο internet.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2013, 14:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το είπα καλά.

Πιο ξεκάθαρα. Η βαρύτητα του Νεύτωνα, δηλαδή το ότι το μεγάλο έλκει το μικρό είναι μια εξήγηση γιατί τα αντικείμενα πέφτουν στη Γη και ένας απαραίτητος όρος για να ισχύσει το ηλιοκεντρικό σύστημα(ο μεγάλος Ήλιος έλκει τη μικρή Γη - αν και ξεχνούμε πως το βάρος δεν παίζει μεγάλο ρόλο στο κενό του διαστήματος, σαν τους αστροναύτες που ζυγίζουν ως ένα πούπουλο).

Όμως η βαρύτητα δεν έχει επαληθευτεί ακόμα πειραματικά και παραμένει μια θεωρητική εξήγηση για τα αντικείμενα που πέφτουν(και φυσικά ένας δομικός λίθος του Ηλιοκεντρικού Μοντέλου).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2013, 14:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν το είπα καλά.

Πιο ξεκάθαρα. Η βαρύτητα του Νεύτωνα, δηλαδή το ότι το μεγάλο έλκει το μικρό είναι μια εξήγηση γιατί τα αντικείμενα πέφτουν στη Γη και ένας απαραίτητος όρος για να ισχύσει το ηλιοκεντρικό σύστημα(ο μεγάλος Ήλιος έλκει τη μικρή Γη - αν και ξεχνούμε πως το βάρος δεν παίζει μεγάλο ρόλο στο κενό του διαστήματος, σαν τους αστροναύτες που ζυγίζουν ως ένα πούπουλο).

Όμως η βαρύτητα δεν έχει επαληθευτεί ακόμα πειραματικά και παραμένει μια θεωρητική εξήγηση για τα αντικείμενα που πέφτουν(και φυσικά ένας δομικός λίθος του Ηλιοκεντρικού Μοντέλου).



Σου είπα να κόψεις τις μαλακίες!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2013, 16:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,
εσύ φταις τώρα...

άλλοι δεν μπορούν να κόψουν το τσιγάρο...
άλλοι τις μαλακίες.

πρέπει να ζητήσεις κάτι εφικτότερο..
μια μείωση πρώτα ας πούμε.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2013, 17:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.google.gr/#output=search&sclient=psy-ab&q=gravity+has+not+been+proven&oq=gravity+has+not+been+proven&gs_l=hp.3..0i30.645.3952.1.4236.27.11.0.2.2.1.1041.5014.0j3j1j3j0j2j0j2.11.0...0.0...1c.1.14.hp.GYFyjI7Cq7M&psj=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.46751780,d.ZWU&fp=4e28790dfbdca7fb&biw=990&bih=639

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2013, 02:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πιστεύω να έχεις και καμία εξήγηση για το εκκρεμές του Φουκώ,
το οποίο από το 1851 ασταμάτητα αποδεικνύει ότι η Γη κινείται
(περιστρέφεται) από κάτω του;

http://www.youtube.com/watch?v=nB2SXLYwKkM

«Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της». "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2013, 03:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βέβαια έχει.
Είναι το μηχάνημα του διαβόλου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2013, 10:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν πιστεύω να έχεις και καμία εξήγηση για το εκκρεμές του Φουκώ,
το οποίο από το 1851 ασταμάτητα αποδεικνύει ότι η Γη κινείται
(περιστρέφεται) από κάτω του;

http://www.youtube.com/watch?v=nB2SXLYwKkM

«Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της». "Nicola Tesla"


Δυστυχώς το βιβλίο που αγόρασα αναφέρει πως το συγκεκριμένο θέμα θα αναλυθεί στην 2η σειρά που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη. Πάντως υπάρχουν ήδη πολλά γεωκεντρικά άρθρα στο internet για τον Φουκώ και έχω και εγώ κάποια, αλλά δεν τα έχω διαβάσει ακόμα.

Ydroxoos25 από μια παρατήρηση/γεγονός μπορούν να προκύψουν ή να εφευρεθούν πολλές ερμηνείες. Επιστήμη και μύθος έχουν ουσιαστικά την ίδια σημασία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2013, 15:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστος Ελ
Επιστήμη και μύθος έχουν ουσιαστικά την ίδια σημασία.

Θα ήθελες να μου το αναλύσεις αυτο?

Αν δεν μπορείς δεν πειράζει,ξέρω τι σε δέρνει!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2013, 11:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χριστος Ελ
Επιστήμη και μύθος έχουν ουσιαστικά την ίδια σημασία.

Θα ήθελες να μου το αναλύσεις αυτο?

Αν δεν μπορείς δεν πειράζει,ξέρω τι σε δέρνει!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Καλή απορία.

Αυτή η δήλωση μου επιτυγχάνει την περαιτέρω αποδυνάμωση της ισχύς του γεωκεντρισμού στα μάτια του μέσου αναγνώστη. Διότι μύθος είναι το ψέμα για τους πολλούς και η ταύτιση των λέξεων επιστήμη - μύθος δημιουργεί την εντύπωση πως ο θεματοθέτης(εγώ) δεν μπορεί να καταλάβει την διαφορά μεταξύ μύθου και επιστήμης, οπότε η άποψή του γεωκεντρισμού του δεν πρέπει να ληφθεί στα σοβαρά. Με αυτήν την τεχνική μου πιστεύω θα διαφωνούσαν πολλοί Χριστιανοί γεωκεντριστές.

Όμως με αυτήν την δήλωση ο γεωκεντρισμός χάνει έδαφος ΜΟΝΟ μέχρι να δωθεί η εξήγηση. Μύθος και επιστήμη είναι το ίδιο πράγμα. Σημαίνει την περιγραφή του κόσμου γύρω μου, όπως τον αντι-λαμβάνομαι. Δηλαδή ορίζω το Χάος(εκείνο που ήταν πριν άγνωστο) έτσι ώστε να σταθώ στα πόδια μου. Ότι ήταν άγνωστο, γίνεται πλέον ληφθέν και το επίπεδο αντίληψής μου επαυξάνεται.

Από εκεί και πέρα για το μυθικό(ή επιστητό) δίνονται διάφορες ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ, οι οποίες προστίθενται στις παρατηρήσεις.

Ένα μυθικό παράδειγμα. Το μήλο πέφτει. Μια εξήγηση που δίνεται είναι πως τα αντικείμενα με μεγαλύτερη μάζα έλκουν τα μικρότερα, η βαρύτητα(η οποία είναι μέχρι στιγμής μια εικασία)

Βέβαια πλέον στην εποχή μας οι δυο όροι διαφοροποιούνται διότι μύθος λεγόταν η περιγραφή του κόσμου από τον αρχαίο άνθρωπο(τον οποίο χλευάζουν οι τωρινοί), ενώ επιστήμη η περιγραφή του κόσμου που προσπαθεί να καταλαβεί το πως λειτουγργεί μηχανικά ένα φαινόμενο.

Πάντως εκείνο που είναι κοινό από την ετυμολογία των λέξεων είναι η περιγραφή του αγνώστου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2013, 18:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ένα μυθικό παράδειγμα. Το μήλο πέφτει. Μια εξήγηση που δίνεται είναι πως τα αντικείμενα με μεγαλύτερη μάζα έλκουν τα μικρότερα, η βαρύτητα(η οποία είναι μέχρι στιγμής μια εικασία

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς θεωρείς μύθο. Το ότι πέφτει το μήλο ή το ότι
το έλκει η Γη; Ο νόμος της βαρύτητας δεν λέει ότι τα μεγαλύτερα
αντικείμενα έλκουν τα μικρότερα. Λέει ότι αλληλοέλκονται όλα τα
αντικείμενα που έχουν μάζα. Όσο μεγαλύτερη μάζα έχει ένα αντικείμενο
τόσο περισσότερη ελκτική δύναμη έχει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και
το μικρό αντικείμενο δεν έλκει το μεγάλο.

Λες ότι η βαρυτική δύναμη είναι μια εικασία. Δηλαδή μια αναπόδεικτη
άποψη, αν και όλα στο σύμπαν την επιβεβαιώνουν, ακόμα και το φως
έλκεται από τα άστρα και καμπυλώνει την τροχιά του - έτσι πολλές
φορές βλέπουμε τι υπάρχει πίσω από ένα άστρο, ενώ κανονικά δεν θα
έπρεπε.

Από όσο καταλαβαίνω δεν έχεις απλά την άποψη ότι η Γη είναι ακίνητη
και ότι όλα τα άλλα στο σύμπαν λειτουργούν όπως νομίζουμε. Έχεις μια
δική σου φιλοσοφία σχετικά με όλη τη λειτουργεία - δομή του
σύμπαντος. Καλό θα ήταν να αναπτύξεις αυτή την άποψή σου εξ
ολοκλήρου για να ξέρουμε τί αποδέχεσαι και τί όχι.

Προφανώς βασίζεσαι στη Βίβλο (Γένεση) για να στηρίξεις το μοντέλο
σου, αλλά κατά τη γνώμη μου η Βίβλος δεν έχει σαφή θέση για το αν
κινείται η Γη ή όχι. Συγκεκριμένα λέει ότι έθεσε ο Θεός τους Φωστήρες
ώστε να φωτίζουν τη Γη και να διαχωρίζουν την ημέρα΄από τη νύκτα,
αλλά δεν λέει πώς ακριβώς το έκανε. Δηλαδή θέλω να πω ότι δεν
προκύπτει από τη Γένεση ότι η Γη ή ο ήλιος δεν κινούνται.

Χρησιμοποιείς την έκφραση «Στερέωσε ο Θεός τη Γη στο σύμπαν». Η λέξη
όμως στερέωσε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι την κατέστησε ακίνητη.
Μπορούμε και σήμερα να πούμε ότι ο άνθρωπος «στερέωσε» δορυφόρους
στον ουρανό και θα έχουμε δίκιο, οι τηλεπικοινωνιακοί δορυφόροι είναι
στερεωμένοι γύρω από τον πλανήτη, αλλά όχι με βίδες και καρφιά ή
μπετόν. Είναι στερεωμένοι με την εκμετάλλευση της βαρύτητας και των
υπολογισμών της σωστής θέσης τους, έτσι ώστε ούτε να πέφτουν στη Γη,
ούτε να φεύγουν από αυτή, αλλά να στέκονται σε ένα σημείο, σε τροχιά
γύρω από τη Γη.

Η χρήση της έκφρασης «στερέωσε» για να υποδείξει ότι η Γη είναι
ακίνητη, αυτοαναιρείται από την ύπαρξη της Σελήνης, την οποία κι αυτή
πρέπει να πεις ότι τη «στερέωσε» ο Θεός εκεί πάνω σε τροχιά γύρω από
τη Γη. Και αφού στερέωσε τη Σελήνη και τον Ήλιο τροχιακά, γιατί να
μη στερέωσε και τη Γη με τον ίδιο τρόπο;

Η άποψη του Γεωκεντρισμού είναι ΕΓΩΙΣΤΙΚΗ και ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΗ και κατά
την κρίση μου ίσως και αντι-χριστιανική. Εξηγώ γιατί.

«Ο άνθρωπος, το ταπεινό αυτό ον, το τόσο ασήμαντο μπροστά στο
σύμπαν, τολμά να κοιτάει τον ουρανό και να ρωτάει τα μεγάλα
ερωτήματα. Και εκεί σε αυτή την παράλογη τόλμη βρίσκεται τόσο το
Μεγαλείο όσο και το Δράμα της ύπαρξής του».

Γιώργος Γραμματικάκης


Το παραπάνω κείμενο πιστεύω το εκφράζει απόλυτα, αλλά και το επόμενο
δείχνει το μέγεθος της ματαιοδοξίας του ανθρώπου.


« ... Βέβαια αυτό προσβάλλει τη ματαιοδοξία σας αλλά το ίδιο
προσβληθήκατε και όταν μάθατε πως είστε η εξέλιξη των πιθήκων και
πως η γη την οποία κατοικείτε, δεν είναι το κέντρο του κόσμου όπως
πιστεύατε. Και συνεχίζετε να πιστεύετε πως ο κόσμος είναι το
μοναδικό αστέρι ανάμεσα σε δισεκατομμύρια που είναι κατοικημένο».

Dr. Bίλχεμ Ράιχ

Εδώ έχω να θέσω μερικά ερωτήματα σε όσους πιστεύετε στο Γεωκεντρισμό
και στη συνεπακόλουθη θεωρία του:


1. Γιατί θέλετε να είστε το Κέντρο του Κόσμου;
2. Γιατί θέλετε η Γη σας να είναι ακίνητη; Μήπως είστε εσείς
άφθαρτοι και αμετάβλητοι στο πέρασμα του χρόνου;
3. Γιατί να είστε οι μόνοι που έφτιαξε ο Θεός;
4. Ποιός σας είπε ότι ο Θεός θα σας έβαζε στο κέντρο της Δημιουργίας
Του; Το αξίζετε;
5. Αν η ταπεινή, αμαρτωλή Γη είναι το Κέντρο της Δημιουργίας, τότε ο
Παράδεισος που ακολουθεί την τελική Κρίση πού πρέπει να είναι;

Τα ερωτήματα αυτά είναι θεολογικής φύσεως και τα θέτω ως σημεία
προβληματισμού για όσους αποδέχονται τη Δημιουργία του κόσμου από το
Θεό και με τον τρόπο που αναφέρεται στη Βίβλο.

«Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της». "Nicola Tesla"

Edited by - Ydroxoos25 on 20/05/2013 18:52:21

Edited by - Ydroxoos25 on 20/05/2013 18:53:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2013, 20:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ένα μυθικό παράδειγμα. Το μήλο πέφτει. Μια εξήγηση που δίνεται είναι πως τα αντικείμενα με μεγαλύτερη μάζα έλκουν τα μικρότερα, η βαρύτητα(η οποία είναι μέχρι στιγμής μια εικασία

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς θεωρείς μύθο. Το ότι πέφτει το μήλο ή το ότι
το έλκει η Γη; Ο νόμος της βαρύτητας δεν λέει ότι τα μεγαλύτερα
αντικείμενα έλκουν τα μικρότερα. Λέει ότι αλληλοέλκονται όλα τα
αντικείμενα που έχουν μάζα. Όσο μεγαλύτερη μάζα έχει ένα αντικείμενο
τόσο περισσότερη ελκτική δύναμη έχει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και
το μικρό αντικείμενο δεν έλκει το μεγάλο.

Λες ότι η βαρυτική δύναμη είναι μια εικασία. Δηλαδή μια αναπόδεικτη
άποψη, αν και όλα στο σύμπαν την επιβεβαιώνουν, ακόμα και το φως
έλκεται από τα άστρα και καμπυλώνει την τροχιά του - έτσι πολλές
φορές βλέπουμε τι υπάρχει πίσω από ένα άστρο, ενώ κανονικά δεν θα
έπρεπε.

Από όσο καταλαβαίνω δεν έχεις απλά την άποψη ότι η Γη είναι ακίνητη
και ότι όλα τα άλλα στο σύμπαν λειτουργούν όπως νομίζουμε. Έχεις μια
δική σου φιλοσοφία σχετικά με όλη τη λειτουργεία - δομή του
σύμπαντος. Καλό θα ήταν να αναπτύξεις αυτή την άποψή σου εξ
ολοκλήρου για να ξέρουμε τί αποδέχεσαι και τί όχι.

Προφανώς βασίζεσαι στη Βίβλο (Γένεση) για να στηρίξεις το μοντέλο
σου, αλλά κατά τη γνώμη μου η Βίβλος δεν έχει σαφή θέση για το αν
κινείται η Γη ή όχι. Συγκεκριμένα λέει ότι έθεσε ο Θεός τους Φωστήρες
ώστε να φωτίζουν τη Γη και να διαχωρίζουν την ημέρα΄από τη νύκτα,
αλλά δεν λέει πώς ακριβώς το έκανε. Δηλαδή θέλω να πω ότι δεν
προκύπτει από τη Γένεση ότι η Γη ή ο ήλιος δεν κινούνται.

Χρησιμοποιείς την έκφραση «Στερέωσε ο Θεός τη Γη στο σύμπαν». Η λέξη
όμως στερέωσε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι την κατέστησε ακίνητη.
Μπορούμε και σήμερα να πούμε ότι ο άνθρωπος «στερέωσε» δορυφόρους
στον ουρανό και θα έχουμε δίκιο, οι τηλεπικοινωνιακοί δορυφόροι είναι
στερεωμένοι γύρω από τον πλανήτη, αλλά όχι με βίδες και καρφιά ή
μπετόν. Είναι στερεωμένοι με την εκμετάλλευση της βαρύτητας και των
υπολογισμών της σωστής θέσης τους, έτσι ώστε ούτε να πέφτουν στη Γη,
ούτε να φεύγουν από αυτή, αλλά να στέκονται σε ένα σημείο, σε τροχιά
γύρω από τη Γη.

Η χρήση της έκφρασης «στερέωσε» για να υποδείξει ότι η Γη είναι
ακίνητη, αυτοαναιρείται από την ύπαρξη της Σελήνης, την οποία κι αυτή
πρέπει να πεις ότι τη «στερέωσε» ο Θεός εκεί πάνω σε τροχιά γύρω από
τη Γη. Και αφού στερέωσε τη Σελήνη και τον Ήλιο τροχιακά, γιατί να
μη στερέωσε και τη Γη με τον ίδιο τρόπο;

Η άποψη του Γεωκεντρισμού είναι ΕΓΩΙΣΤΙΚΗ και ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΗ και κατά
την κρίση μου ίσως και αντι-χριστιανική. Εξηγώ γιατί.

«Ο άνθρωπος, το ταπεινό αυτό ον, το τόσο ασήμαντο μπροστά στο
σύμπαν, τολμά να κοιτάει τον ουρανό και να ρωτάει τα μεγάλα
ερωτήματα. Και εκεί σε αυτή την παράλογη τόλμη βρίσκεται τόσο το
Μεγαλείο όσο και το Δράμα της ύπαρξής του».

Γιώργος Γραμματικάκης


Το παραπάνω κείμενο πιστεύω το εκφράζει απόλυτα, αλλά και το επόμενο
δείχνει το μέγεθος της ματαιοδοξίας του ανθρώπου.


« ... Βέβαια αυτό προσβάλλει τη ματαιοδοξία σας αλλά το ίδιο
προσβληθήκατε και όταν μάθατε πως είστε η εξέλιξη των πιθήκων και
πως η γη την οποία κατοικείτε, δεν είναι το κέντρο του κόσμου όπως
πιστεύατε. Και συνεχίζετε να πιστεύετε πως ο κόσμος είναι το
μοναδικό αστέρι ανάμεσα σε δισεκατομμύρια που είναι κατοικημένο».

Dr. Bίλχεμ Ράιχ

Εδώ έχω να θέσω μερικά ερωτήματα σε όσους πιστεύετε στο Γεωκεντρισμό
και στη συνεπακόλουθη θεωρία του:


1. Γιατί θέλετε να είστε το Κέντρο του Κόσμου;
2. Γιατί θέλετε η Γη σας να είναι ακίνητη; Μήπως είστε εσείς
άφθαρτοι και αμετάβλητοι στο πέρασμα του χρόνου;
3. Γιατί να είστε οι μόνοι που έφτιαξε ο Θεός;
4. Ποιός σας είπε ότι ο Θεός θα σας έβαζε στο κέντρο της Δημιουργίας
Του; Το αξίζετε;
5. Αν η ταπεινή, αμαρτωλή Γη είναι το Κέντρο της Δημιουργίας, τότε ο
Παράδεισος που ακολουθεί την τελική Κρίση πού πρέπει να είναι;

Τα ερωτήματα αυτά είναι θεολογικής φύσεως και τα θέτω ως σημεία
προβληματισμού για όσους αποδέχονται τη Δημιουργία του κόσμου από το
Θεό και με τον τρόπο που αναφέρεται στη Βίβλο.

«Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της». "Nicola Tesla"

Edited by - Ydroxoos25 on 20/05/2013 18:52:21

Edited by - Ydroxoos25 on 20/05/2013 18:53:29


Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις. Μου δίνεις την ευκαιρία να σχολιάσω σημαντικά πράγματα.

Παρατηρώ πως ο κύριος Βίλχεμ Ράιχ,

1)θεωρεί την αθεϊστική κοσμογονία, κοσμολογία και ιστορία ως δόγματα με τα οποία δεν είναι δυνατόν να διαφωνήσει κάποιος, διότι κατά την άποψή του "έχουμε πια ΜΑΘΕΙ" πέρα πάσης αμφιβολίας. Κτίζει λοιπόν τον συλλογισμό του πάνω στην προυπόθεση πως ο αθεϊσμός έχει πια αποδειχθεί και το γνωρίζουν όλοι. Το θεωρεί δεδομένο.

2)Έπειτα εκφράζει την άποψη πως αφού κάποιοι Χριστιανοί έχουν πεισθεί πως δεν υπάρχει Θεός και ότι είναι στην πραγματικότητα ένα "τίποτα" και ένα σκουπίδι του διαστήματος, από εγωϊσμό δεν θέλουν να το παραδεχτούν.


Αυτή η δήλωση είναι απόλυτη. Θα μπορούσε να υπάρξει τέτοιος Χριστιανός, ο οποίος να αντικρύσει μια αλήθεια και να κάνει πως δεν καταλαβαίνει. θα μπορούσε όμως να υπάρχει αντίστοιχα και ένας άθεος ο οποίος αντικρύζει κάτι που δεν του αρέσει και κάνει το ίδιο. Είναι αδύνατο να μπούμε στο μυαλό κάθε ανθρώπου και να καταλάβουμε τί του λένε οι παρατηρήσεις. Αν έχει καταλάβει πως είναι λάθος και δεν τον συμφέρει να το παραδεχτεί ή αν είναι πεπεισμένος πως αυτή η παρατήρηση συμφωνεί με τα πιστεύω του.

///////////////////////////////////////////////////////////
Είμαι 100% σίγουρος πως η προσπάθεια μου να μιλήσω για τον Γεωκεντρισμό φαντάζει σαν μια προσπάθεια κάποιου κακόμοιρου ματαιόδοξου Χριστιανού, ο οποίος προσπαθεί να αναστήσει φαντάσματα του παρελθόντος και να διαδώσει μια ψεύτικη παρηγοριά, την ίδια στιγμή που ΟΛΑ τα στοιχεία συνηγορούν εναντίον του.

Θα σου φανερώσω την αλήθεια για μένα λοιπόν. Ήμουν και εγώ της άποψης πως είναι σκέτη παράνοια να αμφισβητήσεις τον Ηλιοκεντρισμό και πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την Βίβλο πάνω στο θέμα αυτό. Δηλαδή το θεωρούσα αδιαμφισβήτητο δόγμα. Σκέφτηκα πως και οι άνθρωποι τότε να μην είχαν ιδέα, δεν πάει να πει πως ο Θεός συμφωνεί με τις ανθρώπινες κοσμοθεωρίες τους. Μια και η Βίβλος δεν είναι επιστημονικό βιβλίο, αλλά ο Λόγος του Θεού για τον προορισμό της ανθρωπότητας. Αυτό ως ένα σημείο είναι σωστό. Πράγματι η Βίβλος ΔΕΝ διδάσκει τον γεωκεντρισμό ή τον ηλιοκεντρισμό. Απλώς οι άνθρωποι της Βίβλου τον θεωρούν τον γεωκεντρισμό αυτονόητο, όπως και όλοι οι άλλοι λαοί.

Κάποια στιγμή πέρυσι, δεν θυμάμαι πως έγινε, έπεσα πάνω σε κάτι σελίδες και μπλογκ γεωκεντριστών. ’λλα από αυτά τόνιζαν περισσότερο την λογική και τις αποδείξεις υπέρ του γεωκεντρισμού, άλλα τόνιζαν την ηθική διάσταση του θέματος. Μου φάνηκε στην αρχή τρελό να υπάρχουν άνθρωποι που να υποστηρίζουν τέτοια πράγματα, άρχισα όμως να παρατηρώ πως τα πράγματα που λέγανε τα στηρίζανε επιστημονικά.
Όμως σκέφτηκα πως πιθανώς να χρησιμοποιούν επιστημονικά επιχειρήματα της ΠΛΑΚΑΣ. Παρόλα αυτά άρχισα να διαβάζω όλο και περισσότερο και διαπίστωσα πως δεν ίσχυε αυτό. Όπως και να έχει όμως δεν είχα πειστεί για τα πιστεύω τους.

Έπειτα από κάποιο καιρό, θυμήθηκα κάποιες φιλοσοφικές δηλώσεις γεωκεντριστών που δεν μου είχαν κάνει αίσθηση, διαπιστώνοντας κάτι πολύ τρομερό. Η θεωρία του Ηλιοκεντρισμού, του αχανές διαστήματος, της Μεγάλης Έκρηξης κτλ. δεν ήταν μια ουδέτερη θεωρία αλλά ήταν ένα θρησκευτικό κομμάτι στο μεγάλο παζλ του αθεϊσμού. Βέβαια αυτό δεν είναι φανερό με την πρώτη ματιά. Ο αθεϊσμός όπως και ο θεϊσμός για να δέσει ως σύστημα πρέπει να υποστηρίζεται από αλληλουποστηριζόμενες θεωρίες σε όλα τα πεδία. Δεν ήταν δυνατόν να μην συμβεί αυτό στην αστρονομία και την κοσμολογία. Έτσι σκέφτηκα πως τελικά αξίζει να ασχοληθεί κάποιος Χριστιανός με το θέμα και πως οι σημερινές επικρατούσες θεωρίες στην αστρονομία αναιρούν την θρησκεία μου. Είχα δηλαδή θρησκευτικές λόγους για να μελετήσω το θέμα.

Όπως είπα, στην αρχή πίστευα πως τα επιχειρήματα του Γεωκεντρισμού είναι της πλάκας. Προς μεγάλη μου έκπληξη όμως, διαβάζοντας όλο και περισσότερο και αγοράζοντας το παραπάνω βιβλίο διαπίστωσα πως δεν είναι καθόλου της πλάκας. Αυτό βέβαια δεν μπορώ να το αποδείξω, είναι ένα προσωπικό βίωμα.

Μπορεί αυτή τη στιγμή να έχω περιορισμένες γνώσεις στο θέμα. Όμως έχω κάνει τα πρώτα βήματα και έχω καταλάβει κάποια βασικά πράγματα. Θα σου τα αποκαλύψω εδώ.

1)Ένα απ' αυτά είναι πως το γεωκεντρικό μοντέλο ποτέ δεν καταργήθηκε, ενώ χρησιμοποιείται επί το πλείστον και στο ηλιοκεντρικό.

2)Ένα άλλο είναι πως το Ηλιοκεντρικό Μοντέλο είναι ΥΠΕΡΑΠΛΟΥΣΤΕΥΜΕΝΗ εκδοχή του σύμπαντος και πως αντιμετωπίζει ΘΑΝΑΣΙΜΑ προβλήματα για την βιωσιμότητά του. Πολλοί ’ξονες έχουν συμπτηχθεί σε έναν, άξονες έχουν αγνοηθεί, προβληματικές δικαιολογίες έχουν εφευρεθεί(παράδειγμα κλίση του πολικού άξονα), λαθεμένες ερμηνείες έχουν δοθεί(φάσεις της Αφροδίτης κτλ), αλήθειες έχουν αγνοηθεί. Δεν είναι καθόλου απλά τα πράγματα όπως θα ήθελε το Ηλιοκεντρικό Μοντέλο.

3) Το Γεωκεντρικό Μοντέλο του Πτολεμαίου ΔΕΝ είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ γεωκεντρικό μοντέλο που μπορεί να υπάρξει, αλλά μπορεί να βελτιωθεί. Το ίδιο θα έπρεπε να γίνει και στον Ηλιοκεντρισμό.

Όλα αυτά τα λέω προς μεγάλη μου έκπληξη, δεν είχα εγώ την παραμικρή ιδέα πως θα είχαν ισχύ αυτά που διαβάζω. Πίστευα πως είμαι ένας ανόητος Χριστιανός που προσπαθεί τώρα να τα βάλει με τα "μεγαθήρια" της Επιστήμης.

Βέβαια όλα αυτά που λέω μπορεί να είναι ψέμματα(γιατί να με εμπιστευτείς), γι' αυτό αν κάποιος ενδιαφερθεί ποτέ να ασχοληθεί με το θέμα, πρέπει να κάνει έρευνα.

////////////////////////////////////////

Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω τί ακριβώς εννοούν αυτοί οι δυο με το "ματαιοδοξία"(μάταιη πίστη) και το ασήμαντοι. Είναι πολύ μπερδεμένα τα πράγματα. Μερικοί άθεοι λένε πως εμείς είμαστε ο Θεός, άλλοι ουμανιστές λένε πως ο άνθρωπος είναι σημαντικός κτλ, οπότε και αυτοί τον βλέπουν τον άνθρωπο ως σημαντικό.

Τί είναι ορθοδοξία σύμφωνα με αυτούς; Να δεχτώ πως ήμουν μια σκόνη, μια λάσπη χωρίς σκοπό που ενώ δεν είχε ποτέ την εμφυτευμένη δυνατότητα απέκτησε μόνη της γενετικό κώδικα, ζωή και συνείδηση, χωρίς κάποιο λόγο και εξωτερική παρέμβαση; Μάλλον μου φαίνεται πως τα λόγια τους κρύβουν μια τάση ειρωνείας και αυτοπροβολής. Σαν να θέλουν να μας παρουσιάσουν ως αδύναμους, ενώ αυτοί είναι δυνατοί που δέχονται τα πράγματα όπως είναι. Νομίζω πως τέτοιοι άνθρωποι έχουν κάποιες ψυχικές ιδιαιτερότητες. Παράδειγμα μου φαίνεται παράλογος εκείνος που αυτοκτονεί και δεν μετανιώνει ούτε στιγμή.


Στις ερωτήσεις σου. Θα απαντήσω γρήγορα και ίσως μερικές απ' αυτές ή και όλες να μην σε ικανοποιήσουν, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια.


1. Γιατί θέλετε να είστε το Κέντρο του Κόσμου;

Θα έλεγα μάλλον γιατί είμαστε το κέντρο δραστηριότητας. Κοίταξε. Το κέντρο δεν το εννοώ ακριβώς με την έννοια του χώρου. Όχι πως βρισκόμαστε δηλαδή ακριβώς στο κέντρο, μετρώντας τα "τετραγωνικά" του σύμπαντος. Αλλά είμαστε η Εστία της ζωής, εδώ σφύζει η ζωή, εδώ είναι ο χώρος που έχουμε συλλάβει τα πάντα, εδώ έχουν αναπτυχθεί όλες οι θεωρίες, εδώ έχουν γίνει όλες οι παρατηρήσεις.


2. Γιατί θέλετε η Γη σας να είναι ακίνητη; Μήπως είστε εσείς
άφθαρτοι και αμετάβλητοι στο πέρασμα του χρόνου;

Συμφωνώ μαζί σου. Όλα αλλάζουν, φθείρονται. Αλλά η Γη και ο Ουρανός διαμένουν στον αιώνα. Δεν μιλάω για τα όντα πάνω στην Γη και στον Ουρανό. Μιλάω για το αρχέγονο δίδυμο Γη-Ουρανός.


3. Γιατί να είστε οι μόνοι που έφτιαξε ο Θεός;

Πιστεύω πως δεν είμαστε οι μόνοι. Εκείνοι που αποκαλούν εξωγήινοι, για μένα είναι οι θεοί/άγγελοι. Λογικά αν ήθελα να φτιάξω ζωή θα διάλεγα ένα μέρος. Για να υπάρξει κοινωνία αγάπης και να μην είναι χωρισμένα τα όντα.

4. Ποιός σας είπε ότι ο Θεός θα σας έβαζε στο κέντρο της Δημιουργίας
Του; Το αξίζετε;

Μια και πλαστήκαμε κατά χάρη κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν, πιστεύω πως μας θεωρεί σημαντικούς. Εμάς διάλεξε να είμαστε η εικόνα Του.
Μπορεί να έχουμε γίνει ό,τι χειρότερο μπορεί να υπάρξει, όμως αυτό δεν σημαίνει πως το αρχικό δημιούργημα του Θεού δεν είναι τέλειο.
Η θέση μας φέρνει και σημαντικές ευθύνες όχι μόνο προνόμια. Εμείς διαλέξαμε να μολύνουμε τον Ναό του Θεού που λέγεται άνθρωπος.

5. Αν η ταπεινή, αμαρτωλή Γη είναι
το Κέντρο της Δημιουργίας, τότε ο
Παράδεισος που ακολουθεί την τελική Κρίση πού πρέπει να είναι;

Δεν πιστεύω σε έναν ουράνιο Παράδεισο, αλλά σε έναν χαμένο Παράδεισο εδώ στην Γη.


Ίσως δεν κατάλαβα σωστά τις ερωτήσεις σου, ίσως να μην έχουν διευκρινήσει τί ακριβώς εννοούμε κέντρο, σύμπαν κτλ...


Ελπίζω να έγραψα χρήσιμα πράγματα, ανεξάρτητα αν υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσει κάποιος. Δεν υπάρχει όρος συμφωνίας. Εκφράζω τις απόψεις μου χωρίς να απαιτώ να γίνουν δεκτές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy