ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η Γη ΔΕΝ κινείται - Τα θρησκευτικά ψέμματα της "Επιστήμης"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 15:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρίστος Έλ ας ξεφύγουμε λίγο απο τη μια ή την άλλη θεωρία.

Ας υποθέσουμε οτι η Γη είναι το κέντρο οχι μόνο του ηλιακού
αλλά ολόκληρου του σύμπαντος

Θέλω να σε ρωτήσω,
το σύμπαν υφίστατο για εσένα (?)
δηλαδή αυτά τα φωτάκια του βλέπουμε το βράδυ,
είναι αυτόφωτοι/ετερόφωτοι πλανήτες (δεν έχει σημασία)
ή αποτελούν μέρος της συνωμοσίας των illuminati
και δεν ειναι τίποτα αλλο απο "λυχνίες",
και πέρα απο το ηλιακό μας σύστημα υπάρχει το χάος (κενό)?

(Αν απάντηση ειναι θετική, ακολουθεί το δεύτερο και ουσιαστικο ερώτημα μου)

Γιατί ο Δημιουργός κατασκεύασε ολόκληρο αυτό το χαώδες κατασκεύασμα
απο τη στιγμή που ήθελε μόνο ενα μέρος για να τοποθετήσει τον Αδαμ και την Ευα, μετα την αποπομπή τους απο τον Παράδεισο ?



not asked to learn how deep the secrets ... there are no


Το σίγουρο είναι πως εκπέμπουν φως. Δεν έχω φθάσει ποτέ εκεί για να ξέρω πως ακριβώς είναι και φυσικά δεν πιστεύω πως είναι μέρος της συνωμοσίας των Illuminati.

Η αποπομπή του Αδάμ και της Εύας δεν ήταν από τον Ουρανό στην Γη. Ήταν από τον Παράδεισο, δηλαδή μια αλλιώτικη Γη από την σημερινή όπου δεν βασίλευε ο θάνατος και η αρρώστεια, αλλά η πραγματική ευτυχία.

18 ΕΠΕΙΔΗ ΦΡΟΝΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΘΩΣΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΞΑΝ ΤΗΝ ΜΕΛΛΟΥΣΑΝ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΗ ΕΙΣ ΗΜΑΣ

19 ΔΙΟΤΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΔΟΚΙΑ ΤΗΣ ΚΤΙΣΕΩΣ ΠΡΟΣΜΕΝΕΙ ΤΗΝ ΦΑΝΕΡΩΣΙΝ ΤΩΝ ΥΙΩΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ

20 ΕΠΕΙΔΗ Η ΚΤΙΣΙΣ ΥΠΕΤΑΧΘΗ ΕΙΣ ΤΗΝ ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΑ ΟΥΧΙ ΕΚΟΥΣΙΩΣ ΑΛΛΑ ΔΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΤΑΞΑΝΤΑ ΑΥΤΗΝ

21 ΕΠ ΕΛΠΙΔΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΚΤΙΣΙΣ ΘΕΛΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗ ΑΠΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΗΣ ΦΘΟΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΗ ΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΝ ΤΗΣ ΔΟΞΗΣ ΤΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ

22 ΕΠΕΙΔΗ ΕΞΕΥΡΟΜΕΝ ΟΤΙ ΠΑΣΑ Η ΚΤΙΣΙΣ ΣΥΣΤΕΝΑΖΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΑΓΩΝΙΑ ΕΩΣ ΤΟΥ ΝΥΝ

23 ΚΑΙ ΟΥΧΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙΤΙΝΕΣ ΕΧΟΜΕΝ ΤΗΝ ΑΠΑΡΧΗΝ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΗΜΕΙΣ ΑΥΤΟΙ ΣΤΕΝΑΖΟΜΕΝ ΕΝ ΕΑΥΤΟΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΕΣ ΤΗΝ ΥΙΟΘΕΣΙΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΡΩΣΙΝ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΗΜΩΝ

24 ΔΙΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΕΣΩΘΗΜΕΝ ΕΛΠΙΣ ΔΕ ΗΤΙΣ ΒΛΕΠΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΠΙΣ ΔΙΟΤΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙΣ ΔΙΑ ΤΙ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΕΙ

25 ΕΑΝ ΔΕ ΕΛΠΙΖΩΜΕΝ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΜΕΝ ΔΙΑ ΤΗΣ ΥΠΟΜΟΝΗΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΜΕΝ ΑΥΤΟ

Πως είναι δυνατόν να νομίζουμε πως είμαστε μοναδικοί και το σύμπαν έγινε για εμάς, αφού είμαστε μια μικρή κουκιδίτσα στο άπειρο; Γιατί ο Θεός να έφτιαχνε ένα τόσο μεγάλο σύμπαν, αφού μας έθεσε σε ένα συγκεκριμένο σημείο; Γιατί εγώ ο Χριστιανός να είμαι τόσο εγωκεντριστής, νομίζοντας πως ο Θεός τα έφτιαξε όλα για εμένα;

Απάντηση - Ακόμα και στον δικό μου κόσμο(όπου δεν κυριαρχεί η αντίληψη της ασήμαντης κουκιδίτσας) το σύμπαν είναι πράγματι μεγάλο. Αμέτρητα αστέρια ως η άμμος. Δεν ισχυρίστηκα όμως πως ο Θεός περιορίζεται στο να φτιάχνει τα πάντα για εμένα.

Το θέμα είναι πως ο άνθρωπος φτιάχτηκε για την Γη και η Γη γι' αυτόν, δεν φτιάχτηκε για τον Ουρανό. Προσωπικά εάν ήμουν Δημιουργός θα διάλεγα ένα μέρος για να εγκαταστήσω την ζωή, έτσι ώστε να υπάρχει μια κοινωνία αγάπης και οι κόσμοι να μην είναι διαχωρισμένοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 15:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφέα

Αυτά τα πινακάκια,υπάρχουνσ την βίβλο?

Αν δεν υπάρχουν δεν είναι αξιόπιστα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 16:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανείς δεν μπορεί να παραγνωρίσει την μεγάλη σημασία των φωστήρων του Ηλίου, της Σελήνης και των άστρων.

Τα ουράνια φαινόμενα λέγονται και Διοσημεία από τον Άρατο.

Προειδοποιούν, καθοδηγούν και προστατεύουν τον άνθρωπο, καθορίζουν την σπορά, το θερισμό. Την ώρα για το καθετί.

Όλο το σύμπαν στροβιλίζεται γύρω από την Γη μας σαν μια μεγάλη ουράνια σφαίρα. Ακόμη και οι υποθέσεις πολλών άθεων επιστημόνων έγιναν με κέντρο την Γη(π.χ. Hubble). Αυτό είναι το πεδίο κατανόησης και δράσης μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 16:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είναι πολύ πιθανόν ότι ο Ήλιος ήταν αρχικά ένα τεράστιο νέφος αερίου και σωματιδίων πάγου ή σκόνης που περιστρεφόταν αργά .

Το ηλιακό αυτό νεφέλωμα άρχισε να συστέλλεται υπό την επίδραση της βαρύτητας και να αποκτά το σχήμα ενός περιστρεφόμενου δίσκου , ψυχρού στις άκρες και με μεγάλες θερμοκρασίες – κοντά 2.000 Κ – στο κέντρο του .

Η μεγάλη αυτή διαφορά θερμοκρασίας απέληξε σε μια κατανομή της πυκνότητας και της ύλης, ανάλογη με τους σημερινούς δακτυλίους του Κρόνου.

Η υψηλή θερμοκρασία των εσωτερικών στρωμάτων προκάλεσε εξάτμιση των παγωμένων ουσιών , και μόνον όσες είχαν στερεά , βραχώδη σύσταση παρέμειναν .

Έτσι , οι εσωτερικοί πλανήτες – ο Ερμής , η Αφροδίτη , η Γη και ο Άρης – που , όπως πιστεύεται , σχηματίσθηκαν από αυτές τις περιοχές του δίσκου , έχουν μεγάλη πυκνότητα και σύσταση βραχώδη .

Ο σχηματισμός τους έγινε σταδιακά .

Τα στερεά σωματίδια συνενώθηκαν αρχικά στους πλανητοειδείς , με διάμετρο στα 100 χιλιόμετρα .

Οι πλανητοειδείς , υπό τη βαρυτική έλξη , άρχισαν να συγκρούονται και να ενώνονται σε μεγαλύτερα σώματα , τους πρωτοπλανήτες , προγόνους των σημερινών πλανητών .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 17:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως είναι δυνατόν να νομίζουμε πως είμαστε μοναδικοί και το σύμπαν έγινε για εμάς, αφού είμαστε μια μικρή κουκιδίτσα στο άπειρο; Γιατί ο Θεός να έφτιαχνε ένα τόσο μεγάλο σύμπαν, αφού μας έθεσε σε ένα συγκεκριμένο σημείο; Γιατί εγώ ο Χριστιανός να είμαι τόσο εγωκεντριστής, νομίζοντας πως ο Θεός τα έφτιαξε όλα για εμένα;

Γι'αυτο σου λεω οτι τα εχεις μπλέξει λίγο στο μυαλό σου...

Ξεκίνησες ενα θέμα για τα "ψέματα" της επιστήμης
που μονο σκοπό έχουν να πλήξουν τον Χριστιανισμό
(χωρίς βέβαια να διευκρινίζεις ποιον, τον Καθολικό, τον Ορθόδοξο, τον δικο σου?)
μια και σε όλα τα Χριστιανικά δόγματα βρίσκεις "ψέματα" (εκ των έσω)
Και φτάνεις τωρα να μας πεις οτι ο Θεος εχει φτιάξει το σύμπαν και για ...άλλους!

quote:
Δεν ισχυρίστηκα όμως πως ο Θεός περιορίζεται στο να φτιάχνει τα πάντα για εμένα.

Μα αυτό απο μόνο του καταρρίπτει τον Χριστιανισμό φίλτατε,
μια και βασικό κήρυγμα του υποστηρίζει την μοναδικότητα του ανθρώπου σε ολόκληρο το σύμπαν.
εκτός και πάμε στη φιλοσοφία οτι ο θεός δεν είχε τι να κάνει και δημιούργησε (και δημιουργεί) αυτο το σύμπαν για τη στιγμή που ο άνθρωπος θα έφτανε στο σημείο να το κατανοήσει, και να πει...
"πω πω τι έφτιαξε ο θεός! ας πιστέψω"...


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 18:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Οι υπερμεγέθεις εξωτερικοί πλανήτες που κινούνται σε πολύ μεγαλύτερες αποστάσεις – ο Ζεύς , ο Κρόνος , ο Ουρανός , ο Ποσειδών – έχουν χαμηλές πυκνότητες και κυρίως , σύσταση αεριώδη .

Ενώ ο Πλούτων , ο ακραίος και ένατος πλανήτης , είναι κατ’ουσίαν ένας αστεροειδής .

Φαίνεται ότι , στα εξώτερα στρώματα του αρχέγονου ηλιακού δίσκου , τα παγωμένα μόρια του νερού , ή π.χ. της αμμωνίας , κατάφεραν να επιβιώσουν λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2013, 18:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ

quote:
Το σίγουρο είναι πως εκπέμπουν φως. Δεν έχω φθάσει ποτέ εκεί για να ξέρω πως ακριβώς είναι και φυσικά δεν πιστεύω πως είναι μέρος της συνωμοσίας των Illuminati.

Να υποθέσω οτι δεν έχεις πάει και στην Ανταρκτική. Αν η υπόθεσή μου είναι σωστή, κατά πάσα πιθανότητα αμφισβητείς και τη δική της ύπαρξη.

quote:
Το θέμα είναι πως ο άνθρωπος φτιάχτηκε για την Γη και η Γη γι' αυτόν, δεν φτιάχτηκε για τον Ουρανό.

Να υποθέσω πως οι πιλότοι, αλλά και οι επιβάτες αεροσκαφών και διαστημικών οχημάτων, είναι κατουσίαν βλάσφημοι?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2013, 10:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πως είναι δυνατόν να νομίζουμε πως είμαστε μοναδικοί και το σύμπαν έγινε για εμάς, αφού είμαστε μια μικρή κουκιδίτσα στο άπειρο; Γιατί ο Θεός να έφτιαχνε ένα τόσο μεγάλο σύμπαν, αφού μας έθεσε σε ένα συγκεκριμένο σημείο; Γιατί εγώ ο Χριστιανός να είμαι τόσο εγωκεντριστής, νομίζοντας πως ο Θεός τα έφτιαξε όλα για εμένα;

Γι'αυτο σου λεω οτι τα εχεις μπλέξει λίγο στο μυαλό σου...

Ξεκίνησες ενα θέμα για τα "ψέματα" της επιστήμης
που μονο σκοπό έχουν να πλήξουν τον Χριστιανισμό
(χωρίς βέβαια να διευκρινίζεις ποιον, τον Καθολικό, τον Ορθόδοξο, τον δικο σου?)
μια και σε όλα τα Χριστιανικά δόγματα βρίσκεις "ψέματα" (εκ των έσω)
Και φτάνεις τωρα να μας πεις οτι ο Θεος εχει φτιάξει το σύμπαν και για ...άλλους!

quote:
Δεν ισχυρίστηκα όμως πως ο Θεός περιορίζεται στο να φτιάχνει τα πάντα για εμένα.

Μα αυτό απο μόνο του καταρρίπτει τον Χριστιανισμό φίλτατε,
μια και βασικό κήρυγμα του υποστηρίζει την μοναδικότητα του ανθρώπου σε ολόκληρο το σύμπαν.
εκτός και πάμε στη φιλοσοφία οτι ο θεός δεν είχε τι να κάνει και δημιούργησε (και δημιουργεί) αυτο το σύμπαν για τη στιγμή που ο άνθρωπος θα έφτανε στο σημείο να το κατανοήσει, και να πει...
"πω πω τι έφτιαξε ο θεός! ας πιστέψω"...


not asked to learn how deep the secrets ... there are no


Δεν τα έχω μπερδέψει, αλλά η αλήθεια είναι πως με βρίσκεις απροετοίμαστο σε ερωτήματα στα οποία δεν έχω προλάβει να εμβαθύνει, λόγου φόρτου και προβλημάτων. Αλλά καλά κάνεις, μου δίνεις έναυσμα να ασχοληθώ με σημαντικά ζητήματα.

Αλλά ας ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα. Όταν εννοώ Χριστιανισμό, εννοώ την θρησκεία της Βίβλου, όχι τις χιλιάδες χριστιανικές οργανώσεις που ισχυρίζονται αποκλειστικότητα στην κατοχή του Αγίου Πνεύματος και στην επιτυχής ερμηνεία της Γραφής. Ο κάθε άνθρωπος που πιστεύει στον Χριστό είναι Χριστιανός για εμένα, ανεξάρτητα σε ποια εκκλησία πηγαίνει.

Σχετικά με το σύμπαν πιστεύω πως είναι πολύ μικρότερο απ'ότι λένε οι επιστήμονες(οι αποστάσεις έχουν αμβλυνθεί έτσι ώστε να υποστηρίξουν ένα εξελικτικό σύμπαν 15 δισεκατομμυρίων ετών, όπως και στην Γεωλογία), αλλά και πάλι δεν αρνούμαι πως είναι μεγάλο. Πιστεύω πως το υλικό σύμπαν είναι πεπερασμένο(και η εξάπλωσή του έχει σταματήσει) και άπειρο είναι μόνο το πνευματικό βασίλειο("3ος ουρανός").

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τον λόγο για τον οποίο δημιούργησε ο Θεός το ΚΑΘΕΤΙ, την κάθε εξουσία στο ορατό και αόρατο βασίλειο, είμαι όμως πεπεισμένος πως το υλικό σύμπαν έχει κέντρο του την Γη και οι Ουρανοί εκτός του ότι αποτελούν πυξίδα για την Γη, αναγγέλουν την δόξα του Κυρίου.

Οπότε έκανα λάθος στην προηγούμενη απάντησή μου γιατί δεν ήμουν διαβασμένος καλά, έπρεπε να διευκρινίσω πως δεν γνωρίζω το λόγο για τον οποίο δημιούργησε ο Θεός το ΚΑΘΕΤΙ.

Όμως μερικά πράγματα τα γνωρίζω. Παραδείγματος χάρη, ο Ήλιος και η Σελήνη δημιουργήθηκαν για εμάς.

Ευχαριστώ για τις ερωτήσεις, δεν αρνούμαι την άγνοια μου και πως δεν είμαι παντογνώστης.

Το θέμα της ηλικίας του σύμπαντος, της Γης κτλ είναι πολύ ενδιαφέρον. Πάει καιρός που είχα διαβάσει ένα ενδιαφέρον έγγραφο για την γεωολογική χρονομέτρηση μέσω ραδιοισότοπων. Επίσης, όταν θα είμαι σε θέση να κάνω επανάληψη και να μάθω κάποια στοιχεία ενός επιστήμονα για τις αποστάσεις των σωμάτων, θα είμαι σε θέση να δω ισχυρές αποδείξεις για την θέση μου, πως δηλαδή η "Επιστήμη" αλλοιώνει τα αποτελέσματα για να υποστηρίξει την εξελικτική θεωρία. Η θρησκεία υπάρχει στο καθετί, είμαι πεπεισμένος πως οι άθεοι επιστήμονες έχουν θρησκευτικά κίνητρα. Όμως αυτό δεν λέει τίποτα, μέχρι να φέρω τις αποδείξεις μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2013, 13:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο σχηματισμός των πρωτοπλανητών ακολούθησε ίσως εδώ μια διαδικασία διαφορετική . Δακτύλιοι ύλης απεσπάσθησαν από τον περιστρεφόμενο δίσκο , με τον πρόγονο του Ήλιου – τον πρωτοήλιο – στο κέντρο .

Η συμπύκνωση της ύλης κάθε δακτυλίου οδήγησε σε μεγάλους αυτήν την φορά πρωτοπλανήτες , που παρέσυραν τεράστιες μάζες υδρογόνου και ηλίου καθώς εκινούντο .

Δεν είναι έτσι περίεργο ότι οι εξωτερικοί πλανήτες διαθέτουν μια παχιά και πυκνή ατμόσφαιρα , που περιβάλλει έναν βραχώδη πυρήνα .

Η σχετικά μακρινή απόστασή τους από τον θερμό Ήλιο και το ισχυρότερο βαρυτικό τους πεδίο επέτρεψαν τη συγκράτηση των ελαφρών αερίων . Τα αέρια αυτά απέδρασαν εύκολα από την ατμόσφαιρα των μικρότερων πλανητών .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 13:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο σχηματισμός των πρωτοπλανητών ακολούθησε ίσως εδώ μια διαδικασία διαφορετική . Δακτύλιοι ύλης απεσπάσθησαν από τον περιστρεφόμενο δίσκο , με τον πρόγονο του Ήλιου – τον πρωτοήλιο – στο κέντρο .

Η συμπύκνωση της ύλης κάθε δακτυλίου οδήγησε σε μεγάλους αυτήν την φορά πρωτοπλανήτες , που παρέσυραν τεράστιες μάζες υδρογόνου και ηλίου καθώς εκινούντο .

Δεν είναι έτσι περίεργο ότι οι εξωτερικοί πλανήτες διαθέτουν μια παχιά και πυκνή ατμόσφαιρα , που περιβάλλει έναν βραχώδη πυρήνα .

Η σχετικά μακρινή απόστασή τους από τον θερμό Ήλιο και το ισχυρότερο βαρυτικό τους πεδίο επέτρεψαν τη συγκράτηση των ελαφρών αερίων . Τα αέρια αυτά απέδρασαν εύκολα από την ατμόσφαιρα των μικρότερων πλανητών .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Κηφέα σκέφτηκα κάτι. Αν ο Ήλιος αποτελείται από υδρογόνο και ήλιο, στοιχεία με την μικρότερη μάζα από όλα τα άλλα, τότε ανεξάρτητα από τον μεγάλο όγκο του σε σύγκριση με τον δικό μας, θα μπορούσε να μην αποτελεί βαρύκεντρο.

Επίσης ποια είναι η γνώμη σου για τις αμέτρητες δυνάμεις, μαγνητικές και βαρυτητικές; Όπως γνωρίζουμε δεν υπάρχει ένα απομονωμένο σύστημα Γη-Ήλιου, αλλά πολλά ακόμη σώματα. Πιστεύω μια ισορρόπηση όλων αυτών των δυνάμεων, θα μπορούσε να υποστηρίξει τον γεωκεντρισμό.

Αλλά ακόμη και αν αφήσουμε την καθαρή μηχανιστική ερμηνεία, η φράση "Θεός των δυνάμεων" υποεννοεί (για τον Χριστιανό) μια ανώτερη δύναμη που θέτει τα όρια(πέρατα) των ουράνιων δυνάμεων, όντας μη περιορισμένη(κλεισμένη στα όρια τους) και ανώτερη από αυτές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 14:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστος Ελ
Κηφέα σκέφτηκα κάτι. Αν ο Ήλιος αποτελείται από υδρογόνο και ήλιο, στοιχεία με την μικρότερη μάζα από όλα τα άλλα, τότε ανεξάρτητα από τον μεγάλο όγκο του σε σύγκριση με τον δικό μας, θα μπορούσε να μην αποτελεί βαρύκεντρο.

Κάτι σαν το << 1 κιλό σίδερο και 1 κιλό βαμβάκι πιο είναι πιο βαρύ >..

Κηφέα πήγαινες...γυρεύοντας!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 14:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστότερη έκφραση "Κύριος"(κυρίαρχος, εξουσιαστής) των Δυνάμεων.

Νικόμαχε, σε ένα φόρουμ δεν "πας γυρεύοντας", η συζήτηση προϋποθέτει την διαφωνία. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσουμε σε όλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 16:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[ Χρίστος Έλ : ]

Κηφέα σκέφτηκα κάτι. Αν ο Ήλιος αποτελείται από υδρογόνο και ήλιο, στοιχεία με την μικρότερη μάζα από όλα τα άλλα, τότε ανεξάρτητα από τον μεγάλο όγκο του σε σύγκριση με τον δικό μας, θα μπορούσε να μην αποτελεί βαρύκεντρο.

Επίσης ποια είναι η γνώμη σου για τις αμέτρητες δυνάμεις, μαγνητικές και βαρυτητικές; Όπως γνωρίζουμε δεν υπάρχει ένα απομονωμένο σύστημα Γη-Ήλιου, αλλά πολλά ακόμη σώματα. Πιστεύω μια ισορρόπηση όλων αυτών των δυνάμεων, θα μπορούσε να υποστηρίξει τον γεωκεντρισμό.

Αλλά ακόμη και αν αφήσουμε την καθαρή μηχανιστική ερμηνεία, η φράση "Θεός των δυνάμεων" υποεννοεί (για τον Χριστιανό) μια ανώτερη δύναμη που θέτει τα όρια(πέρατα) των ουράνιων δυνάμεων, όντας μη περιορισμένη(κλεισμένη στα όρια τους) και ανώτερη από αυτές.


Χρίστος Έλ

Επειδή για να εξηγήσω τις πρώτες δύο παραγράφους σου , πρέπει να αναλύσω , σχετικά στοιχειώδεις γνώσεις , που αφορούν στον όγκο , στην μάζα , στην πυκνότητα , στο βάρος , στο ειδικό βάρος των σωμάτων (στερεών , υγρών και αερίων) αλλά και άλλες έννοιες της φυσικής , πράγμα που θα είναι πολύ χρονοβόρο , προτιμώ να σου παραθέσω δύο πίνακες που σε συνδυασμό με τους πίνακες που έχω ήδη παραθέσει παραπάνω στα προηγούμενα μηνύματά μου (και ιδιαίτερα τους δύο πίνακες που αφορούν στα χαρακτηριστικά του Ηλίου και της Γης) . Νομίζω ότι με αυτά που θα παραθέσω παρακάτω θα γίνουν κατανοητά τα όσα μέχρι τώρα έχω καταθέσει στα προηγούμενα μηνύματά μου .

Όσον αφορά στην τρίτη και τελευταία παράγραφο του μηνύματός σου , αναφέρομαι αναλυτικά στο forum “ΓΝΩΣΗ” και στο topic “Τι γνωρίζουμε για τη Δημιουργία του κόσμου” . Ιδιαίτερα (πιο συγκεκριμένα) για τις δυνάμεις (αλληλεπιδράσεις) τα αναλύω διεξοδικά στο μήνυμά μου στις 20 / 03 / 2013 στο ίδιο topic .

ΥΓ.: Ακολουθούν οι πίνακες στα επόμενα μηνύματα .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 16:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Abet
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 16:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Abet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όμως μερικά πράγματα τα γνωρίζω. Παραδείγματος χάρη, ο Ήλιος και η Σελήνη δημιουργήθηκαν για εμάς.


Ενδιαφέρουσα θεωρία!!!!!!
Μήπως πριν ασχοληθείς με το υπόλοιπο σύμπαν , να μάθουμε για ποιο λόγο,
ο θεός, δημιούργησε τους υπόλοιπους πλανήτες?
Ψιλό άχρηστοι μου μοιάζουν βάση της Θεωρίας σου.

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2013, 16:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παρ’όλο που πολλά απομένουν ακόμη να διευκρινισθούν ή και να αναθεωρηθούν , φαίνεται ότι η εικόνα αυτή για τον σχηματισμό του ηλιακού συστήματος είναι , σε αδρές γραμμές , σωστή .

Πολύπλοκα πράγματι προγράμματα ηλεκτρονικών υπολογιστών , που μιμούνται τις αρχικές συνθήκες στο αρχέγονο νέφος , περιγράφουν μια εξέλιξη που προσεγγίζει πολύ τη σημερινή δομή του .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 10:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παρ’όλο που πολλά απομένουν ακόμη να διευκρινισθούν ή και να αναθεωρηθούν , φαίνεται ότι η εικόνα αυτή για τον σχηματισμό του ηλιακού συστήματος είναι , σε αδρές γραμμές , σωστή .

Πολύπλοκα πράγματι προγράμματα ηλεκτρονικών υπολογιστών , που μιμούνται τις αρχικές συνθήκες στο αρχέγονο νέφος , περιγράφουν μια εξέλιξη που προσεγγίζει πολύ τη σημερινή δομή του .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Αυτοί οι πίνακες παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον.

Δεν βρήκα όμως μάζα για τον Ήλιο, στον πίνακα Χαρακτηριστιά Ηλίου. Η πυκνότητα του στερεού εδάφους πλανητών είναι με βάση την κλίμακα 1 γραμμάριο/κυβικο εκατοστό, όπως και για το νερό;

Μια βασική ερώτηση που έχω από αυτές τις μετρήσεις, είναι το πως έγιναν.

Παραδείγματος χάρη, διάβασα για περιοχές θερμοκρασίας από την Ηλιακή Εστία έως το "Ηλιακό Στέμμα". Ποιος βρέθηκε εκεί. Το ερώτημα είναι πως γίνονται αυτές οι μετρήσεις και κατά πόσο είναι αξιόπιστες. Για την Γη μας είναι φυσικό να έχουμε την δυνατότητα να μετρήσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 10:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Όμως μερικά πράγματα τα γνωρίζω. Παραδείγματος χάρη, ο Ήλιος και η Σελήνη δημιουργήθηκαν για εμάς.


Ενδιαφέρουσα θεωρία!!!!!!
Μήπως πριν ασχοληθείς με το υπόλοιπο σύμπαν , να μάθουμε για ποιο λόγο,
ο θεός, δημιούργησε τους υπόλοιπους πλανήτες?
Ψιλό άχρηστοι μου μοιάζουν βάση της Θεωρίας σου.

Φιλικά



14 Και είπεν ο Θεός, Ας γείνωσι φωστήρες εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να διαχωρίζωσι την ημέραν από της νυκτός· και ας ήναι διά σημεία και καιρούς και ημέρας και ενιαυτούς· 15 και ας ήναι διά φωστήρας εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να φέγγωσιν επί της γης. Και έγεινεν ούτω. 16 Και έκαμεν ο Θεός τους δύο φωστήρας τους μεγάλους, τον φωστήρα τον μέγαν διά να εξουσιάζη επί της ημέρας, και τον φωστήρα τον μικρόν διά να εξουσιάζη επί της νυκτός· και τους αστέρας· 17 και έθεσεν αυτούς ο Θεός εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να φέγγωσιν επί της γης, 18 και να εξουσιάζωσιν επί της ημέρας και επί της νυκτός και να διαχωρίζωσι το φως από του σκότους. Και είδεν ο Θεός ότι ήτο καλόν. 19 Και έγεινεν εσπέρα και έγεινε πρωΐ, ημέρα τετάρτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 13:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xριστος Ελ

Στην γωνία Ακαδημίας και Ιπποκράτους,άνοιξε ενα καινούργιο μαγαζί με νέας τεχνολογίας φλάντζες.

Καίγονται δύσκολα και είναι πυρίμαχες στις επιστημονικές επιθέσεις.

Ελεγα μήπως ενδιαφέρεσαι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 15:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧρίστοςΕλ
quote:

14 Και είπεν ο Θεός, Ας γείνωσι φωστήρες εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να διαχωρίζωσι την ημέραν από της νυκτός· και ας ήναι διά σημεία και καιρούς και ημέρας και ενιαυτούς· 15 και ας ήναι διά φωστήρας εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να φέγγωσιν επί της γης. Και έγεινεν ούτω. 16 Και έκαμεν ο Θεός τους δύο φωστήρας τους μεγάλους, τον φωστήρα τον μέγαν διά να εξουσιάζη επί της ημέρας, και τον φωστήρα τον μικρόν διά να εξουσιάζη επί της νυκτός· και τους αστέρας· 17 και έθεσεν αυτούς ο Θεός εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να φέγγωσιν επί της γης, 18 και να εξουσιάζωσιν επί της ημέρας και επί της νυκτός και να διαχωρίζωσι το φως από του σκότους. Και είδεν ο Θεός ότι ήτο καλόν. 19 Και έγεινεν εσπέρα και έγεινε πρωΐ, ημέρα τετάρτη.


Μισό.
Μια ημέρα πριν δεν ήταν που ο ανωτέρω τύπος είχε βλαστήσει τη γη; Δέντρα, χορτάρια, είχε πρασινίσει ο τόπος και μάλιστα χωρίς ήλιο. Φως είχε από την πρώτη μέρα. Και μέρες είχε και εσπέρες και πρωινά. Άρα τον ήλιο τί τον χρειαζόταν; Μόνο να γυρνάει γύρω-γύρω από τη γη και να μας ζαλίζει;

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 15:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Xριστος Ελ

Στην γωνία Ακαδημίας και Ιπποκράτους,άνοιξε ενα καινούργιο μαγαζί με νέας τεχνολογίας φλάντζες.

Καίγονται δύσκολα και είναι πυρίμαχες στις επιστημονικές επιθέσεις.

Ελεγα μήπως ενδιαφέρεσαι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Χαχαχα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 16:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
14 Και είπεν ο Θεός, Ας γείνωσι φωστήρες εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να διαχωρίζωσι την ημέραν από της νυκτός· και ας ήναι διά σημεία και καιρούς και ημέρας και ενιαυτούς· 15 και ας ήναι διά φωστήρας εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να φέγγωσιν επί της γης. Και έγεινεν ούτω. 16 Και έκαμεν ο Θεός τους δύο φωστήρας τους μεγάλους, τον φωστήρα τον μέγαν διά να εξουσιάζη επί της ημέρας, και τον φωστήρα τον μικρόν διά να εξουσιάζη επί της νυκτός· και τους αστέρας· 17 και έθεσεν αυτούς ο Θεός εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να φέγγωσιν επί της γης, 18 και να εξουσιάζωσιν επί της ημέρας και επί της νυκτός και να διαχωρίζωσι το φως από του σκότους. Και είδεν ο Θεός ότι ήτο καλόν. 19 Και έγεινεν εσπέρα και έγεινε πρωΐ, ημέρα τετάρτη.

Αν καταλαβαίνω καλά, ο θεός δημιούργησε τον Ήλιο και το φεγγάρι για να έχουμε φως την ημέρα και να μην μας τρώει το "σκότος" το βράδυ
(α έκανε και μερικά "αστεράκια" να τα βλέπουν οι ρομαντικοί)
και επιμένω, πολυ δουλειά δεν έκανε για να βλέπουν οι ρομαντικοί τα αστέρια το βράδυ?
(ασε τους επιστήμονες που λενε οτι ειναι άλλοι Ήλιοι σαν τον δικό μας, ποιος τους ακούει αυτούς)

Λοιπόν, μια και η σύγχρονη εκκλησία,
(ολα τα χριστιανικά δόγματα, εκτός των Ευαγγελιστών)
δέχονται (κατα μια έννοια) οτι αυτα ναι μεν ειναι Ιερα κείμενα, αλλα με τη γνώση του τότε!
και δεν μπορεί παρα να έχουν αποδοθεί με τέτοιο τρόπο, που σήμερα μοιάζουν παραμυθάκια.

Χρίστος Έλ (αν δεν το εχεις κάνει) θα σου πρότεινα να μιλήσεις με εναν Ιερέα,
να κάνετε μια κουβέντα γύρω απο ολα αυτά που σε απασχολούν.
Όταν λεω ιερέα βέβαια εννοώ κάποιον σχετικά νεο στην ηλικία,
ο λόγος, παρα το οτι οι παλιοί ιερείς ισως είχαν περισσότερο ήθος και αγάπη προς τον Θεο,
αλλα πέρα απο γραφή και ανάγνωση δεν ήξεραν τίποτε άλλο.
θα εκπλαγείς αν μιλήσεις με νεους ιερείς οι οποιοι εκτός απο απόφοιτοι της θεολογικής σχολής εχουν σπουδάσει και κάποια επιστήμη
εύκολα βρίσκεις ιερείς ιατρούς, δικηγόρους, φυσικούς, χημικούς κλπ



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 16:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ ;

Αυτοί οι πίνακες παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον.
Δεν βρήκα όμως μάζα για τον Ήλιο, στον πίνακα Χαρακτηριστιά Ηλίου.


Εάν δεν υπήρχε η έλξη του Ηλίου , η Γη θα έφευγε στο διάστημα κατά την εφαπτομένη της τροχιάς της με ταχύτητα 30 χιλιομέτρων κατά δευτερόλεπτο .

Η έλξη όμως του Ηλίου αναγκάζει τη Γη να παρεκκλίνει από την εφαπτομένη αυτή , δηλαδή να πέφτει προς τον Ήλιο κατά 3 περίπου χιλιοστά το δευτερόλεπτο (για την ακρίβεια 2,925) . Και είναι η ποσότητα αυτή που συγκρατεί την Γη στην τροχιά της .

Η ποσότητα αυτή που αντιπροσωπεύει την έλξη του Ηλίου στην απόσταση της Γης , είναι μεν 1680 φορές μικρότερη της βαρύτητας της Γης στην επιφάνειά της , δηλαδή σε απόσταση μιας ακτίνας της , ο Ήλιος όμως απέχει 23500 γήινες ακτίνες και συνεπώς η δύναμη της έλξης του , δηλαδή η μάζα του , είναι 23500 στο τετράγωνο / 1680 , δηλαδή 333000 φορές μεγαλύτερη της Γης .

Συνεπώς η πυκνότητα (μάζα δια όγκο , δηλαδή δια του κύβου της ακτίνας) , 1,4 φορές την πυκνότητα του ύδατος και η βαρύτητα στην επιφάνειά του (μάζα δια τετραγώνου της ακτίνας) 27,91 φορές μεγαλύτερη εκείνης στην επιφάνεια της Γης .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 16:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ :

Η πυκνότητα του στερεού εδάφους πλανητών είναι με βάση την κλίμακα 1 γραμμάριο/κυβικο εκατοστό, όπως και για το νερό;


Ναι . Μα το γράφω σαφώς στον πίνακα .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 16:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ :

Μια βασική ερώτηση που έχω από αυτές τις μετρήσεις, είναι το πως έγιναν.
Παραδείγματος χάρη, διάβασα για περιοχές θερμοκρασίας από την Ηλιακή Εστία έως το "Ηλιακό Στέμμα". Ποιος βρέθηκε εκεί. Το ερώτημα είναι πως γίνονται αυτές οι μετρήσεις και κατά πόσο είναι αξιόπιστες. Για την Γη μας είναι φυσικό να έχουμε την δυνατότητα να μετρήσουμε.


Ας δούμε , λοιπόν , με δυο λόγια , πώς γινονται οι περισσότερες από αυτές τις μετρήσεις :

Ο Ήλιος είναι το πιο κοντινό αστέρι της Γης .

Υπό την έννοια αυτή και όλα τα άλλα αστέρια δεν είναι παρά μακρινοί Ήλιοι και αυτό αποδείχθηκε αληθινό σε όλη του την έκταση .

Όπως και τα άλλα αστέρια είναι θερμή αυτόφωτη σφαίρα εξ ολοκλήρου αεριώδης .

Ο Ήλιος σε σύγκριση με τα άλλα αστέρια είναι μέσου ή κάπως μεγαλύτερου μεγέθους , μάζας και λαμπρότητας .

Σε σύγκριση όμως προς τη Γη και τους άλλους πλανήτες είναι τεράστιος .

Από τη μάζα του όλου πλανητικού μας συστήματος τα 99 και 6/7 τοις εκατό αποτελούν τη μάζα του Ήλιου και μόνο το 1/7 του ενός τοις εκατό έχει αφεθεί για όλα τα άλλα μέλη του : Πλανήτες , δορυφόρους , αστεροειδείς , κομήτες και το πλήθος των άλλων ετερωνύμων σωματιδίων που απαρτίζουν το ηλιακό μας σύστημα .

Η κοσμογονική είναι σχετικά νέα επιστήμη , συγγενής της αστρονομίας και της ασροφυσικής , η οποία μελετά τον χώρο και τον χρόνο στην μεγίστη δυνατή κλίμακα μεγέθους . Οι αποστάσεις και τα χρονικά διαστήματα με τα οποία ασχολείται η κοσμογονική είναι τεράστια .

Το βασικό κοσμογονικό πρόβλημα είναι σήμερα ο προσδιορισμός της εξέλιξης του Σύμπαντος στον χρόνο , και η διατύπωση μιας κοσμογονικής θεωρίας η οποία να πλησιάζει όσο είναι δυνατόν περισσότερο προς την πραγματικότητα .

Κατά την τελευταία πεντηκονταετία η αστρονομία διέρχεταιμια θυελλώδη περίοδο ανακαλύψεων και εφευρέσεων , η οποία δικαίως έχει ονομασθεί “δεύτερη αστρονομική επανάσταση” .

Όπως είναι γνωστό “η πρώτη επανάσταση” στην Αστρονομία συνέβη την εποχή του Κοπέρνικου , του Γαλιλαίου και του Κέπλερ οπότε η ανακάλυψη του τηλεσκοπίου και η αναβίωση της ηλιοκεντρικής θεωρίας έδωσαν πτερά στην ανάπτυξη της αστρονομίας .

ΥΓ.: Συνεχίζω και τελειώνω .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2013, 16:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η “δεύτερη επανάσταση” χαρακτηρίζεται από την ανακάλυψη των ραδιοτηλεσκοπίων και των συσκευών παρατηρήσεως άλλων μη ορατών περιοχών του φάσματος και από την απελευθέρωση του αστρονόμου από τον θαμβωτικό και παραμορφωτικό περίβλημα της γήινης ατμόσφαιρας .

Είναι τόσο μεγάλη η συσσώρευση γνώσεων και πληροφοριών κατά τα τελευταία χρόνια , ώστε η εικόνα την οποία είχαμε για την φύση , να αλλάξει άρδην .

Η τελευταία πεντηκονταετία υπήρξε πολύ γόνιμη για την αστρονομία , τόσο σε ανακαλύψεις όσο και σε τεχνολογικές εξελίξεις και η πρόοδος αυτή είχε επίδραση στην συμπλήρωση ή την τροποποίηση παλαιοτέρων κοσμογονικών θεωριών ή την διατύπωση νέων .

Πράγματι τις τελευταίες δεκαετίες αναπτύχθηκε η αστρονομία των αοράτων ακτινοβολιών του ηλεκτρομαγνητικού φάσματος , τόσο του μεγαλυτέρου μήκους κύματος από το ορατό φως (ραδιοκύματα , μικροκύματα , υπέρυθρος ακτινοβολία) , όσο και των μικροτέρου μήκους κύματος , (υπεριώδης ακτινοβολία , ακτίνες x και γ) .

Ιδίως η ραδιοαστρονομία , της οποίας οι βάσεις είχαν ήδη τεθεί λίγο πριν τον Β΄ παγκόσμιο πόλεμο , αναπτύχθηκε σε ρωμαλέο και ελπιδοφόρο κλάδο της ασρονομίας και αποκάλυψε την ύπαρξη όχι μόνο πλήθους άλλων γαλαξιών πολύ απομακρυσμένων και αόρατων με τα συνηθισμένα τηλεσκόπια , αλλά και άλλων παράδοξων ουράνιων αντικειμένων όπως είναι τα πούλσαρ , τα κβάσαρ , οι μαύρες οπές κ.ά.

Εκτός όμως από την ραδιαστρονομία αναπτύχθηκαν , μολονότι σε μικρότερο βαθμό και οι υπόλοιπες μη ορατές αστρονομίες χάρις στις οποίες ανακαλύφθηκαν σε απόμακρα σημεία του σύμπαντοςπηγές ακτίνων X και υπεριώδους ακτινοβολίας .

Ήδη τα τελευταία χρόνια άρχισε η αναζήτηση τα προερχόμενα από τον Ήλιο αλλά και από τα πέρατα του σύμπαντος των νετρίνων , αυτών των μαρτύρων των ασθενών λεγομένων αλληλεπιδράσεων , οι οποίες συμβαίνουν μεταξύ υποπυρηνικών σωματιδίων.

Αποφασιστική εξέλιξη στην κατεύθυνση του σύμπαντος αποτέλεσε η έναρξη των διαστημικών πτήσεων . Με αυτές η αστρονομία έπαψε πλέον να είναι η παθητική επιστήμη της από μακριά παρατήρησης και ερμηνείας και άρχισε να γίνεται ενεργητική . Αυτόματοι διαπλανητικοί σταθμοί εστάλησαν στην Αφροδίτη και τον Άρη , πλησίασαν τον Δία και τον Κρόνο . Εξάλλου πραγματοποίησαν επηνδρωμένη προσελήνωση και συνέλεξαν και μετέφεραν από την επιφάνειά της δείγματα .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2013, 09:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
14 Και είπεν ο Θεός, Ας γείνωσι φωστήρες εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να διαχωρίζωσι την ημέραν από της νυκτός· και ας ήναι διά σημεία και καιρούς και ημέρας και ενιαυτούς· 15 και ας ήναι διά φωστήρας εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να φέγγωσιν επί της γης. Και έγεινεν ούτω. 16 Και έκαμεν ο Θεός τους δύο φωστήρας τους μεγάλους, τον φωστήρα τον μέγαν διά να εξουσιάζη επί της ημέρας, και τον φωστήρα τον μικρόν διά να εξουσιάζη επί της νυκτός· και τους αστέρας· 17 και έθεσεν αυτούς ο Θεός εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να φέγγωσιν επί της γης, 18 και να εξουσιάζωσιν επί της ημέρας και επί της νυκτός και να διαχωρίζωσι το φως από του σκότους. Και είδεν ο Θεός ότι ήτο καλόν. 19 Και έγεινεν εσπέρα και έγεινε πρωΐ, ημέρα τετάρτη.

Αν καταλαβαίνω καλά, ο θεός δημιούργησε τον Ήλιο και το φεγγάρι για να έχουμε φως την ημέρα και να μην μας τρώει το "σκότος" το βράδυ
(α έκανε και μερικά "αστεράκια" να τα βλέπουν οι ρομαντικοί)
και επιμένω, πολυ δουλειά δεν έκανε για να βλέπουν οι ρομαντικοί τα αστέρια το βράδυ?
(ασε τους επιστήμονες που λενε οτι ειναι άλλοι Ήλιοι σαν τον δικό μας, ποιος τους ακούει αυτούς)

Λοιπόν, μια και η σύγχρονη εκκλησία,
(ολα τα χριστιανικά δόγματα, εκτός των Ευαγγελιστών)
δέχονται (κατα μια έννοια) οτι αυτα ναι μεν ειναι Ιερα κείμενα, αλλα με τη γνώση του τότε!
και δεν μπορεί παρα να έχουν αποδοθεί με τέτοιο τρόπο, που σήμερα μοιάζουν παραμυθάκια.

Χρίστος Έλ (αν δεν το εχεις κάνει) θα σου πρότεινα να μιλήσεις με εναν Ιερέα,
να κάνετε μια κουβέντα γύρω απο ολα αυτά που σε απασχολούν.
Όταν λεω ιερέα βέβαια εννοώ κάποιον σχετικά νεο στην ηλικία,
ο λόγος, παρα το οτι οι παλιοί ιερείς ισως είχαν περισσότερο ήθος και αγάπη προς τον Θεο,
αλλα πέρα απο γραφή και ανάγνωση δεν ήξεραν τίποτε άλλο.
θα εκπλαγείς αν μιλήσεις με νεους ιερείς οι οποιοι εκτός απο απόφοιτοι της θεολογικής σχολής εχουν σπουδάσει και κάποια επιστήμη
εύκολα βρίσκεις ιερείς ιατρούς, δικηγόρους, φυσικούς, χημικούς κλπ



not asked to learn how deep the secrets ... there are no



Αυτοί οι ιερείς να πάνε εκεί που ξέρουν. Ο Λόγος του Θεού δεν νερώνεται, ούτε συμβιβάζεται με τις απόψεις των ανθρώπων που αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι, σαν καράβι που έχει χάσει τον προσανοτολισμό του.

Είπες: "Αν καταλαβαίνω καλά, ο θεός δημιούργησε τον Ήλιο και το φεγγάρι για να έχουμε φως την ημέρα και να μην μας τρώει το "σκότος" το βράδυ (α έκανε και μερικά "αστεράκια" να τα βλέπουν οι ρομαντικοί)
και επιμένω, πολυ δουλειά δεν έκανε για να βλέπουν οι ρομαντικοί τα αστέρια το βράδυ?"

Το κείμενο δεν μιλάει για ρομαντισμό. Λέει : και ας ήναι διά σημεία και καιρούς και ημέρας και ενιαυτούς.

Αυτό που σου φαίνεται απλή γλώσσα(μυθική) κρύβει πολλά πράγματα μέσα σε λίγες λέξεις. Πράγματα τα οποία ανακαλύπτει η φιλοσοφία, η φυσική κτλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2013, 10:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτοί οι ιερείς να πάνε εκεί που ξέρουν. Ο Λόγος του Θεού δεν νερώνεται, ούτε συμβιβάζεται με τις απόψεις των ανθρώπων που αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι, σαν καράβι που έχει χάσει τον προσανοτολισμό του.

Να σε ρωτήσω (αν επιτρέπεις) σε ποιο δόγμα συγκεκριμένα πιστεύεις ?
στην Ορθόδοξη εκκλησιά ή την Ευαγγελική ?


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2013, 10:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ ;

Αυτοί οι πίνακες παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον.
Δεν βρήκα όμως μάζα για τον Ήλιο, στον πίνακα Χαρακτηριστιά Ηλίου.


Εάν δεν υπήρχε η έλξη του Ηλίου , η Γη θα έφευγε στο διάστημα κατά την εφαπτομένη της τροχιάς της με ταχύτητα 30 χιλιομέτρων κατά δευτερόλεπτο .

Η έλξη όμως του Ηλίου αναγκάζει τη Γη να παρεκκλίνει από την εφαπτομένη αυτή , δηλαδή να πέφτει προς τον Ήλιο κατά 3 περίπου χιλιοστά το δευτερόλεπτο (για την ακρίβεια 2,925) . Και είναι η ποσότητα αυτή που συγκρατεί την Γη στην τροχιά της .

Η ποσότητα αυτή που αντιπροσωπεύει την έλξη του Ηλίου στην απόσταση της Γης , είναι μεν 1680 φορές μικρότερη της βαρύτητας της Γης στην επιφάνειά της , δηλαδή σε απόσταση μιας ακτίνας της , ο Ήλιος όμως απέχει 23500 γήινες ακτίνες και συνεπώς η δύναμη της έλξης του , δηλαδή η μάζα του , είναι 23500 στο τετράγωνο / 1680 , δηλαδή 333000 φορές μεγαλύτερη της Γης .

Συνεπώς η πυκνότητα (μάζα δια όγκο , δηλαδή δια του κύβου της ακτίνας) , 1,4 φορές την πυκνότητα του ύδατος και η βαρύτητα στην επιφάνειά του (μάζα δια τετραγώνου της ακτίνας) 27,91 φορές μεγαλύτερη εκείνης στην επιφάνεια της Γης .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά



Κατάλαβα, η μάζα συσχετίζεται με την έλξη.

Σεβαστές αυτές οι απόψεις. Η δικιά μου γνώμη που ανέφερα είναι πως πολλές υποθέσεις βασίζονται σε προηγούμενες υποθέσεις οι οποίες ίσως δεν έχουν επαληθευτεί, και έτσι το οικοδόμημα μπορεί να συντριφθεί. Δηλαδή στις διάφορες αριθμητικές πράξεις και εξισώσεις, κάποιοι αριθμοί θεωρούνται δεδομένοι. Άγνωστοι αριθμοί μπορούν να υπολογιστούν και μια άποψη να επαληθευτεί, όμως δεν είμαστε σίγουροι πως οι γνωστοί αριθμοί(τα δεδομένα του προβλήματος) είναι αλάθητοι, δηλαδή πως τα γνωστά μεγέθη μετρήθηκαν. Στο παραπάνω παράδειγμα έχουμε ως δεδομένη την απόσταση 23500 ακτίνων.

Σε ένα άλλο μήνυμα σου γράφεις για την παραμόρφωση που προκαλεί η ατμόσφαιρα στην παρατήρηση. Συμφωνώ, το φως διαθλάται και διαφορές στην θέση άστρων οφείλονται σε αυτήν την διάθλαση. Καιρικά φαινόμενα, απόσταση κτλ όλα παίζουν ρόλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2013, 10:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτοί οι ιερείς να πάνε εκεί που ξέρουν. Ο Λόγος του Θεού δεν νερώνεται, ούτε συμβιβάζεται με τις απόψεις των ανθρώπων που αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι, σαν καράβι που έχει χάσει τον προσανοτολισμό του.

Να σε ρωτήσω (αν επιτρέπεις) σε ποιο δόγμα συγκεκριμένα πιστεύεις ?
στην Ορθόδοξη εκκλησιά ή την Ευαγγελική ?


not asked to learn how deep the secrets ... there are no


Βασικά δεν θεωρώ το πως να είσαι μέλος κάποιας εκκλησίας ισούται με σωτηρία, κατά την Χριστιανική άποψη. Όχι πως είναι κακό να είσαι μέλος, αλλά η σωτηρία περιορίζεται αποκλειστικά στην αποδοχή του Ιησού(σύμφωνα με τον Χριστιανισμό της Βίβλου)

Δεν πιστεύω στον σεκταριανισμό, αλλά μια και με ρώτησες πιστεύω πως η Ευαγγελική είναι πολύ πιο κοντά στην Γραφή από την Ορθόδοξη. Η Ορθόδοξη όπως και η Καθολική πηγαίνουν πάντα με το σύστημα, γι' αυτό καταλαβαίνουμε πως νιάζονται μόνο για την κοσμική εξουσία. Γι' αυτό άλλωστε έχουν αρνηθεί τις πεποιθήσεις του Χιλιασμού και της Βασιλείας του Θεού ως "αιρέσεις". Πιστεύω πως τα ηγετικά στελέχη είναι άθεοι και ευθύνονται για το κακό όνομα του Χριστιανισμού, στον μη-χριστιανικό κόσμο. Έχω καταλήξει στην άποψη πως ούτε εθνικιστές είναι, απλώς όταν νιώθουν την καρέκλα τους να τρίζει φοράνε και τον μανδύα του εθνικισμού. Αν ήταν όλα ωραία και καλά γι' αυτούς δεν θα παραπονιούνταν για την "παγκοσμιοποίηση" και την παραμέρηση του κλήρου από την κοσμική εξουσία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy