ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η Γη ΔΕΝ κινείται - Τα θρησκευτικά ψέμματα της "Επιστήμης"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2013, 20:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon

Οπως πάντα,είναι σωστές οι παρεναίσεις σου.

Και αποτελείς υπόδειγμα συνδίκτυου.

Εγώ ξεφεύγω μερικές φορές ( και για αυτο δεν θα γίνω ποτέ συντονιστής) και προσπαθώ να "πολεμήσω" τα ανήκουστα με τι άλλο?Με ανήκουστα!!

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω,όπως ευρεστούμενος,σχολιάσεις το κατωτέρω quote,ίνα δυνηθώμεν κι ημείς οι "ευέξαπτοι",να κατανοήσωμεν τα όρια της ευγενούς αντιπαράθεσης,η οποία σημειωτέον, δεν πρέπει να είναι πάντα υπέρ της ένδειας της διανοίας.


quote:
Χριστος Ελ
Οι πρώτοι άνθρωποι δεν χρειάζονταν μαθηματικές φόρμουλες για να καταλάβουν το αυτονόητο - πως πατούν σε στερεό έδαφος και η ουράνια σφαίρα γυρίζει.

Με ειλικρινές σέβας!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2013, 20:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon

Ελήφθη.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2013, 20:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon

Ας δούμε κι αυτο:

quote:

Σε καμιά περίπτωση ομως δεν μετέχουμε σε ενα θέμα χάριν αστεϊσμού,
είτε συμφωνώντας με απόψεις που δεν ενστερνιζόμαστε
είτε δημιουργώντας εντάσεις για να τσεκάρουμε αντιδράσεις.

Θέμα δημιουργίας εντάσεων δεν υφίσταται, ούτε σαν σκέψη.
Τα υπόλοιπα ναι.
Χάριν αστεϊσμού ΝΑΙ.

θα αναπτύξω το σκεπτικό μου και θα δεχθώ οποιαδήποτε παρατήρηση.

Οταν κάποιος ποστάρει μια ανεκδιήγητη βλακεία σε ένα ιστορικό foroum,το οποίο κατά καιρούς φιλοξενεί άρθρα σοβαρών επιστημονικών μελετών,επωνύμως και ανωνύμως και αποτελεί πηγή ενημέρωσης στις μηχανές αναζήτησης, μπορούμε να το επιτρέψουμε?

Οταν κάποιος "γκουγκλάρει" την λέξη: <<Κίνηση Γης>> και οδηγείται στο esoterica.gr,όπου βλέπει με κεφαλαία έγχρωμα γράμματα την επικεφαλίδα: << Η Γη ΔΕΝ κινείται - Τα θρησκευτικά ψέμματα της "Επιστήμης">>,διαβάζει την εισαγωγή του θεματοθέτη,ίσως και δεύτερη και τρίτη ανάρτησή του,χωρίς κανένα σχόλιο να ακολουθεί,αν είναι απαίδευτος θα το πιστέψει.

Θα το μεταφέρει.Θα τον ρωτήσουν που το είδε.Θα πει.
Οποία δυσφήμησις!

Ομως με τις απαντήσεις που ακολουθούν,απο τους "ευέξαπτους", θα περάσει το μήνυμα ότι πρόκειται περί ανοησίας.
Ετσι με "ενα σμπάρο,δυο τριγόνια".Διασώζεται το κύρος του φόρουμ και δεν μεταδίδεται "φάλτσα" γνώση.

Σύμφωνα με την προτροπή σου,προς μη συμμετοχή σε θέματα όπου η διαφωνία είναι επιβεβλημένη,Θα καταντήσουμε έρμαια των Χριστος Ελ,regulus και λοιπών απολογητών της ανοησίας!

Αυτο είναι το κίνητρο της συμμετοχής μου, σε τέτοια θέματα.

Υ.Γ
Συγνώμη φίλτατε συντονιστά,αλλά ήθελα να τα βγάλω απο μέσα μου.
Με τρώγανε...!!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 25/03/2013 20:25:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2013, 20:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon,

Σέβομαι απόλυτα τη θέση σου,αλλά θέλω να καταθέσω ,με την ανοχή σου,μια οπτική γωνία του θέματος.

Η σάτυρα είναι παράγοντας βελτίωσης του συνόλου.

Καμμιά φορά φαίνεται αδύνατον να πείσεις κάποιον για απλά ζητήματα.
Τέτοιες περιπτώσεις θεωρούνται τομείς της σάτυρας.
Παράγονται έτσι καμμιά φορά, μαθήματα παντός είδους, εκεί που όλες οι άλλες μέθοδοι έχουν αποτύχει.


Για τα περί διπλών λογαριασμών,ισχυρίζομαι το ίδιο.Σατυρίζοντας το φαινόμενο,το καταδικάζουμε με τον καλύτερο τρόπο.Αυτόν της πρόληψης.

Μια παρατήρηση επί των διαδραματισθέντων:
Για τον αριθμό των συμμετεχόντων,τον αριθμό των σελίδων,την ανεδαφικότητα του ζητήματος που σχολιαζόταν και το γέλιο που παράχθηκε,δεν τα πήγαμε κι άσχημα...
Ούτε καυγάδες έλαβαν χώρα,ούτε χοντρές κουβέντες ειπώθηκαν.

Παρά την παραπάνω άποψή μου ,στο βαθμό που μου αναλογεί,δεσμεύομαι όπως ακολουθήσω τις οδηγίες σου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2013, 21:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οταν κάποιος ποστάρει μια ανεκδιήγητη βλακεία σε ένα ιστορικό foroum,το οποίο κατά καιρούς φιλοξενεί άρθρα σοβαρών επιστημονικών μελετών,επωνύμως και ανωνύμως και αποτελεί πηγή ενημέρωσης στις μηχανές αναζήτησης, μπορούμε να το επιτρέψουμε?

Οταν κάποιος "γκουγκλάρει" την λέξη: <<Κίνηση Γης>> και οδηγείται στο esoterica.gr,όπου βλέπει με κεφαλαία έγχρωμα γράμματα την επικεφαλίδα: << Η Γη ΔΕΝ κινείται - Τα θρησκευτικά ψέμματα της "Επιστήμης">>,διαβάζει την εισαγωγή του θεματοθέτη,ίσως και δεύτερη και τρίτη ανάρτησή του,χωρίς κανένα σχόλιο να ακολουθεί,αν είναι απαίδευτος θα το πιστέψει.

Θα το μεταφέρει.Θα τον ρωτήσουν που το είδε.Θα πει.
Οποία δυσφήμησις!

Ομως με τις απαντήσεις που ακολουθούν,απο τους "ευέξαπτους", θα περάσει το μήνυμα ότι πρόκειται περί ανοησίας.
Ετσι με "ενα σμπάρο,δυο τριγόνια".Διασώζεται το κύρος του φόρουμ και δεν μεταδίδεται "φάλτσα" γνώση.

Σύμφωνα με την προτροπή σου,προς μη συμμετοχή σε θέματα όπου η διαφωνία είναι επιβεβλημένη,Θα καταντήσουμε έρμαια των Χριστος Ελ,regulus και λοιπών απολογητών της ανοησίας!

Αυτο είναι το κίνητρο της συμμετοχής μου, σε τέτοια θέματα.

Υ.Γ
Συγνώμη φίλτατε συντονιστά,αλλά ήθελα να τα βγάλω απο μέσα μου.
Με τρώγανε...!!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 25/03/2013 20:25:11



Χεχε. Από τα καλύτερα.

Απόδειξε ότι πρόκειται για βλακεία. Φαίνεται πως από την αρχή δεν έχει αφήσει περιθώριο να είναι κάτι από αυτά που λέω αληθινά. Δεν υπάρχει καμμιά περίπτωση.

Οι απαίδευτοι θα πιστέψουν αυτό που τους πλασάρουν οι διαμορφωτές της κοινής γνώμης. Δύσκολα θα πιστέψουν τί λέω, αλλά ευελπιστώ να επηρεάσω ακόμη και 4-5 άτομα, να τα κάνω να σκεφθούν έξω από το κουτί. Ακόμη και κανείς να μην ακούσει, η προσπάθεια μετράει.

Βρήκες και εσύ τον πρώτο γεωκεντριστή στην Ελλάδα και έπαθες κρίση. Άσε να ακουστεί και μια καινούργια γνώμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2013, 21:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης θα ήθελα να μάθω ποιες είναι οι σοβαρές επιστημονικές μελέτες.

Αυτές που παρουσιάζουν υποθέσεις ως γεγονότα, οι οποίες βασίζονται σε άλλες υποθέσεις/"γεγονότα", οι οποίες βασίζονται σε άλλες υποθέσεις/"γεγονότα", οι οποίες βασίζονται σε άλλες υποθέσεις/"γεγονότα",οι οποίες βασίζονται σε άλλες υποθέσεις/"γεγονότα",
και αποδεικνύονται μέσω μαθηματικών τύπων και εξισώσεων;

Δηλαδή αν παρουσιάζω και εξηγήσω κάτι φανταστικό μέσω μαθηματικών τύπων, πάει να πει πως είναι αλήθεια;

Ή μήπως σοβαρή επιστημονική μελέτη, μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο από επαγγελματίες επιστήμονες; Τότε γιατί να εξετάσουμε κάτι και να μην το δεχθούμε ως δεδομένο, επειδή το λέει η τάδε αυθεντία;


Αντίδραση του Νικόμαχου ->
>>απερίγραπτο, απίθανο, ανείπωτο, απαράδεκτο, δεν γίνεται στον 21ο αιώνα, οι άνθρωποι να έχουν την λογική σπηλαιάνθρωπου<<


Και τι διαφορά έχουμε από τους σπηλαιάνθρωπους Νικόμαχε; Τα ίδια προβλήματα επιβίωσης με αυτούς έχουμε, ενώ η υποτιθέμενη υλική πρόοδος μας έχει δημιουργήσει νέα προβλήματα, οπότε είναι ελαττωματική.

Ουδέν νέον υπό τον Ήλιον.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2013, 21:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστος Ελ
Και τι διαφορά έχουμε από τους σπηλαιάνθρωπους Νικόμαχε;

Εσυ ίσως καμμία.
Εμείς οι υπόλοιποι πολλές!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2013, 22:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2013, 22:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Θα ήθελα να σε παρακαλέσω,όπως ευρεστούμενος,σχολιάσεις το κατωτέρω quote,ίνα δυνηθώμεν κι ημείς οι "ευέξαπτοι",να κατανοήσωμεν τα όρια της ευγενούς αντιπαράθεσης,η οποία σημειωτέον, δεν πρέπει να είναι πάντα υπέρ της ένδειας της διανοίας.


Με ειλικρινές σέβας!



σίγουρα με δουλεύεις ...

Φίλτατε @ΑΜΕΙΝΙΑΣ αντιλαμβάνομαι πλήρως τα οσα λες
θα συμφωνούσα ως προς ενα βαθμό σε αυτά,
αν δεν έπαιρναν, διαστάσεις μεγαλύτερες απο τις "ανεκτές".

α)όσον αφορά το θέμα των "διπλών λογαριασμών"
ήταν εύκολα αντιληπτό οτι πρόκειται για συνέχιση του "αστείου"
ναι αλλα απο ποιους?...
και απαντώ:
απο μια συγκεκριμένη ομάδα μελών που το είχαν αντιληφθεί
ελα στη θέση όμως ενός απλού επισκέπτη.

β)Στο θέμα της "ιδιαιτερότητας" που κρύβει το συγκεκριμένο θέμα
(όπως και άλλα πολλά που έχουν περάσει ή έπονται)
αποκτούν την δυναμική που εμείς τους δίνουμε,
ειδάλλως πορεύονται γοργά προς το χρονοντούλαπο του esoterica.gr
Το αν σε κάποιον αναγνώστη φαντάζουν "απίστευτα" αυτά που διαβάζει,
στο πίσω μέρος του μυαλού του θα πρέπει αν εχει οτι αυτή η θεωρία ή άποψη, την έχουν και πολλοί αλλοι!
ενα θέμα το οποίο δεν μπορεί να στηριχθεί με λογικά επιχειρήματα
(σαν το συγκεκριμένο το οποίο καταφέρετε κατα της επιστήμης)
ως συμμετέχον σε αυτό, μπορείς κάλλιστα να καταθέσεις την άποψη σου
ακομη και την διαφωνία σου, ως ενα βαθμό, αλλα απο εκει και περα
η συμμετοχή μας σε ενα φόρουμ διαλόγου, δεν ειναι η επιβολή της άποψης μας (σωστής ή λάθος) στον συνομιλητή μας, απλα η κατάθεση της,
και σε καμιά περίπτωση ο χλευασμός του θεματοθετη.

Ενα απλο παράδειγμα:
Το σεβαστό Πατριαρχείο Ιεροσολύμων* κηρύττει οτι ο κόσμος δημιουργήθηκε "προσφάτως" ...
τι κι αν είναι ενάντια στην επίσημη γνώση?
για πλήθος πιστών, είναι η αλήθεια,
δεν πιστεύω να θωρείς τον εαυτό σου ικανό να ανατρέψει τα πιστεύω τους?
(και γιατί να μπεις σε αυτή τη διαδικασία δηλαδή)

DSM:-)
*http://www.jerusalem-patriarchate.info/gr/xronologia.htm


not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 25/03/2013 22:14:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 10:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν στείλω και κάποιες συμπληρωματικές σελίδες/εικόνες, θα ήθελα να πω το εξής:

Είμαι σίγουρος πως τα πιστεύω των συντονιστών διαφέρουν κάθετα, αλλά δεν ξέρω τους σκοπούς αυτού του φόρουμ. Λογικά για να είναι φόρουμ, δηλαδή χώρος συζήτησης όπως και στην αρχαία Ρώμη πρέπει να ανέχεται διάφορες γνώμες και αντιλογίες.

Αλλά επίσης αυτό εξαρτάται από τον διοργανωτή του φόρουμ. Σε περίπτωση που ο συντονιστής συμφωνεί με την άποψη του Νικόμαχου και Συνοδινού, για αλλαγή στον τίτλο του θέματος(έτσι ώστε να μην βλασφημείται ή εμπαίζεται το καλό όνομα της επιστήμης ή το κύρος του εν λόγω ιστότοπου όπως λένε), δεν έχω πρόβλημα. Με ενδιαφέρει περισσότερο το αποδεικτικό μέρος, παρά ο σοκαριστικός για πολλούς τίτλους. Τουλάχιστον το αποδεικτικό στον βαθμό που γνωρίζω, γιατί κανείς δεν γνωρίζει τα πάντα και εγώ έγινα γεωκεντριστής προς τα τέλη του προηγούμενου χρόνου. Επομένως έχω πολλά να διαβάσω ακόμα.

Ο σκοπός μου είναι να κινήσω την περιέργεια των πολλών(και συνηθισμένων ανθρώπων) και να τους κάνω να αποκτήσουν κριτική σκέψη, έτσι ώστε να μην δέχονται ότι τους πλασάρει ο κυβερνών του συστήματος ως αναλλοίωτη αλήθεια, η οποία ισούται με την ίδια μας την ύπαρξη. Γι'αυτό θα συνιστούσα πολλούς να μην είναι βιαστικοί. Επίσης, θέλω να αποδείξω μια θρησκευτική υποκρισία που σχετίζεται με την κοσμολογία. Περισσότερα στην συνέχεια.

Φυσικά και είναι ευπρόσδεκτες οι αντιρρήσεις, ενώ τα γιουχαρίσματα αν και συνήθως αποσπούν την προσοχή και συνήθως δημιουργούν κλίμα κωμωδίας, τουλάχιστον πρέπει να τα ανεχθώ μια και είναι φόρουμ. Π.χ. ένα γιουχάρισμα θα μπορούσε να είναι πως και το ίδιο θέμα ανήκει στην κατηγορία της κωμωδίας. Βέβαια δεν συμφωνώ, αλλά είναι μια άποψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 10:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://i48.tinypic.com/69128l.jpg" border=0>

Και μια ακόμη


Αφού διαβάσει κάποιος αυτά τα τρία αποσπάσματα, θα ήθελα να αναφέρει τί κατάλαβε. Όποιος κατάλαβε τέλος πάντων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 10:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη, να αυτή που δεν εμφανίστηκε. Η δεύτερη από τις τρεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 13:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκείνο που παρατηρείται από αυτά τα αποσπάσματα, είναι πως το πρώτο στοιχείο που ξεπροβάλλει από και μετά το Χάος, είναι η Γη.

Είναι το σταθερό στερεό θεμέλιο πάνω στο οποίο μπορεί να πατήσει με ασφάλεια κανείς, ένα θεμέλιο που έρχεται σε σύγκρουση με το Χάσμα, το απύθμενο και ανοργάνωτο Χάος, όπου τα πάντα αιωρούνται και στροβιλίζονται.

Έτσι για την ελληνική και παγκόσμια μυθική σκέψη(και έπειτα την πιο επεξεργασμένη - την φιλοσοφική), η Γη είναι το ακίνητο θεμέλιο της Τάξης.

Αντιθέτως οι ρήσεις των σύγχρονων επιστημόνων δεν πατάνε σε σταθερά θεμέλια αλλά αιωρούνται στο Χάος των υποθέσεων, σε μια προσπάθεια να συντρίψουν τις αρχαίες θεϊστικές θρησκείες και κυρίως τον Χριστιανισμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 13:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστος Ελ
Αντιθέτως οι ρήσεις των σύγχρονων επιστημόνων δεν πατάνε σε σταθερά θεμέλια αλλά αιωρούνται στο Χάος των υποθέσεων, σε μια προσπάθεια να συντρίψουν τις αρχαίες θεϊστικές θρησκείες και κυρίως τον Χριστιανισμό.

Ενδιαφέρον,αλλά όχι απο την οπτική που νομίζεις.

Πολύ θα ήθελα να δώ την τοποθέτησή σου στο τόπικ: << Η τυραννία των μεγάλων αριθμών,ώς ένδεια διανοίας>>.

Θα μου κάνεις την χάρη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 14:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AitheroVamon προσπάθησε να κρατήσης την ψυχραιμία σου , γιατί αν συνεχίση αυτό το βιολί σε βλέπω να απαντάς εσύ στη θέση μας .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 16:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χριστος Ελ
Αντιθέτως οι ρήσεις των σύγχρονων επιστημόνων δεν πατάνε σε σταθερά θεμέλια αλλά αιωρούνται στο Χάος των υποθέσεων, σε μια προσπάθεια να συντρίψουν τις αρχαίες θεϊστικές θρησκείες και κυρίως τον Χριστιανισμό.

Ενδιαφέρον,αλλά όχι απο την οπτική που νομίζεις.

Πολύ θα ήθελα να δώ την τοποθέτησή σου στο τόπικ: << Η τυραννία των μεγάλων αριθμών,ώς ένδεια διανοίας>>.

Θα μου κάνεις την χάρη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Έριξα μια ματιά σε αυτό το θέμα, αλλά δεν έχω χρόνο αυτή την στιγμή. Κάτι έγραφε για πετρέλαια στο υπέδαφος της ελληνικής γης, και για κανάλια, εφημερίδες που εξαπατούν κτλ..

Είναι λίγο μπερδεμένο, μάλλον μιλάει για την συνωμοσία κατά της Ελλάδας. Αν πρόκειται γι'αυτό συμφωνώ. Όμως δεν νομίζω πως η συνωμοσία είναι απλά κατά της Ελλάδας.

Πως σχετίζεται με το θέμα του γεωκεντρισμού;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 16:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις βρήκα κάποιο άρθρο του Δαυλός σχετικά με τον γεωκεντρισμό.

Πιστεύω θα με βοηθήσει να παρουσιάσω την υποκρισία τόσο από την νεοπαγανιστική όσο και από την νεοχριστιανική πλευρά, που προσπαθούν και οι δυο να παντρέψουν τις κλασικές θρησκείες με την νέα επιστήμη της nasa, την οποία θεωρώ τον Ψευδοπροφήτη του Θηρίου.

Προς το παρόν, δεν είδα κάποιον να θεωρεί γελοίους όλους τους αρχαίους σοφούς από τον Ησίοδο ως τον Πτολεμαίο, που πίστευαν στον γεωκεντρισμό.

Γνωρίζοντας το σκεπτικό των υπέρμαχων της ελληνικής θρησκείας, πιστεύω θα κάνανε τις παρακάτω δηλώσεις

<<Ίσως κάποιοι από αυτούς να ήταν εβραίοι, λέτε; Ίσως πάλι τα γραπτά τους αλλοιώθηκαν από εβραίους, γιατί όλοι οι Έλληνες ήταν όλοι ηλιοκεντριστές. Δεν υπήρχε γεωκεντρισμός στην Ελλάδα, είναι ιουδαϊκή αίρεση από την Ναζαρέτ. Ο Αρίσταρχος μάλιστα πρέπει να κυνηγήθηκε από το Σανχεδρίν. Τέλος πάντων, αν ζούσαν σήμερα όλοι αυτοί θα είχαν ασπαστεί τον ηλιοκεντρισμό και όχι τις ανόητες ιουδαϊκές φαντασιώσεις.>>

Κούνια που μας κούναγε

Τέλος πάντων, έχει να πέσει πολύ γέλιο όταν αναφερθώ στο άρθρο του Δαυλός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DarkElf777
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 17:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον έχουμε... επιστημονικά ψεύδη της θρησκείας παρά θρησκευτικά ψευδή της επιστήμης.

Δεν πιστεύω ότι φταίει ο θεματοθέτης, γιαυτό στην αρχική μου τοποθέτηση δεν καταφέρθηκα εναντίον του αλλά εναντίον των παπάδων, αφού μου είναι γνωστό ότι θρησκευτικοί κύκλοι διακινούν τέτοιου είδους βιβλία - και ακόμα χειρότερα - κατά της επιστήμης που άλλωστε και θεματοθέτης επικαλέστηκε κάποια από αυτά στη συνέχεια. Δυστυχώς η "δουλειά" είναι οργανωμένη. Η επίσημη εκκλησία ΟΦΕΙΛΕΙ να πάρει θέση για τα βλακοβιβλία που κυκλοφορούν και καταφέρονται εναντίον τόσο της επιστήμης όσο και άλλων αναγνωρισμένων θρησκειών. Αν έχει πάρει θέση, δεν την έχω ακούσει... Δεν θα με επηρεάσει τι λέει ο "Δαυλός" ή οποιοσδήποτε άλλος, αλλά ΑΝ έχουν πει ότι ισχύει το γεωκεντρικό εκτίθενται και εκείνοι εξίσου!

Το γεωκεντρικό σύστημα έχει από την αναγέννηση απορριφθεί. Το θέμα αυτό σήμερα έχει λυθεί, έχουμε στείλει σκάφη σε άλλους πλανήτες, ξέρουμε ακριβώς μέγεθος τροχιά και χημική σύσταση. Αυτό δεν αλλάζει ούτε με το Χριστό, ούτε με το Δία. Αυτό ξεκαθαρισμένο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 19:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Xristow El

Έριξα μια ματιά σε αυτό το θέμα, αλλά δεν έχω χρόνο αυτή την στιγμή. Κάτι έγραφε για πετρέλαια στο υπέδαφος της ελληνικής γης, και για κανάλια, εφημερίδες που εξαπατούν κτλ..

Είναι λίγο μπερδεμένο, μάλλον μιλάει για την συνωμοσία κατά της Ελλάδας. Αν πρόκειται γι'αυτό συμφωνώ. Όμως δεν νομίζω πως η συνωμοσία είναι απλά κατά της Ελλάδας.

Πως σχετίζεται με το θέμα του γεωκεντρισμού;


Tι να κάνουμε Χριστος Ελ?

Εχεις κι εσυ δικαιώματα.Η ένδεια φρόντισε,ώστε τα παπαγαλάκια της, να απολαμβάνουν ασυλία!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 20:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μάλλον έχουμε... επιστημονικά ψεύδη της θρησκείας παρά θρησκευτικά ψευδή της επιστήμης.

Δεν πιστεύω ότι φταίει ο θεματοθέτης, γιαυτό στην αρχική μου τοποθέτηση δεν καταφέρθηκα εναντίον του αλλά εναντίον των παπάδων, αφού μου είναι γνωστό ότι θρησκευτικοί κύκλοι διακινούν τέτοιου είδους βιβλία - και ακόμα χειρότερα - κατά της επιστήμης που άλλωστε και θεματοθέτης επικαλέστηκε κάποια από αυτά στη συνέχεια. Δυστυχώς η "δουλειά" είναι οργανωμένη. Η επίσημη εκκλησία ΟΦΕΙΛΕΙ να πάρει θέση για τα βλακοβιβλία που κυκλοφορούν και καταφέρονται εναντίον τόσο της επιστήμης όσο και άλλων αναγνωρισμένων θρησκειών. Αν έχει πάρει θέση, δεν την έχω ακούσει... Δεν θα με επηρεάσει τι λέει ο "Δαυλός" ή οποιοσδήποτε άλλος, αλλά ΑΝ έχουν πει ότι ισχύει το γεωκεντρικό εκτίθενται και εκείνοι εξίσου!

Το γεωκεντρικό σύστημα έχει από την αναγέννηση απορριφθεί. Το θέμα αυτό σήμερα έχει λυθεί, έχουμε στείλει σκάφη σε άλλους πλανήτες, ξέρουμε ακριβώς μέγεθος τροχιά και χημική σύσταση. Αυτό δεν αλλάζει ούτε με το Χριστό, ούτε με το Δία. Αυτό ξεκαθαρισμένο.


Δεν έχουν σχέση με ιερατεία αυτά που λέω, ούτε είναι προσπάθεια οργανωμένη. Αντιθέτως, το ιερατείο μια ζωή πήγαινε με το σύστημα από φόβο. Μόνο τώρα που πλησιάζει στο τέλος του, άρχισε να "επαναστατεί".
Μπορείς να το εξακριβώσεις αν τους ρωτήσεις την γνώμη τους για ό,τι λέω. Θα σου πουν πως είμαι αιρετικός τρελός που δυσφημώ του Χριστού την πίστη.

Είμαι ο μόνος γεωκεντριστής που γνωρίζω προς το παρόν στην Ελλάδα. Αυτά που λέω μπορείς να τα βρεις στο internet αν τα ψάξεις, μόνο σε ξένες σελίδες.


Όχι, ο Δαυλός λέει πως ο γεωκεντρισμός είναι ιουδαϊκή ιδέα και πως η ελληνική ηλιοκεντρική θρησκεία ισούται με τον σημερινό αθεϊσμό που μας έβγαλε από το "σκοτάδι" του Ιεχωβά.

Αν διάβαζες τί γράφω, θα καταλάβαινες πως δεν μπορούμε να ξέρουμε από το έξω διάστημα αν η Γη κινείται η όχι. Τουλάχιστον, όσοι δέχονται την σχετικότητα δεν μπορούν να το ισχυριστούν γιατί αντιφάσκουν τότε.

Και όμως αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που ο κόσμος πιστεύει πως η Γη κινείται. Λέει "Πήγαμε στο διάστημα ρε σπηλαιάνθρωπε, που ζεις ακόμα;" , δίχως να γνωρίζει πως δεν υπάρχει απόλυτο/ακίνητο σημείο αναφοράς στο διάστημα, και σύμφωνα με την σχετικότητα που δέχονται οι άθεοι δεν μπορεί να υπάρξει ούτε απόλυτο σημείο αναφοράς, ούτε κίνηση που δεν είναι σχετική, ούτε πραγματική ακινησία. Θεοποιημένοι επιστήμονες όπως ο Αινστάιν και ο Χουλ το έχουν δηλώσει αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 20:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Xristow El

Έριξα μια ματιά σε αυτό το θέμα, αλλά δεν έχω χρόνο αυτή την στιγμή. Κάτι έγραφε για πετρέλαια στο υπέδαφος της ελληνικής γης, και για κανάλια, εφημερίδες που εξαπατούν κτλ..

Είναι λίγο μπερδεμένο, μάλλον μιλάει για την συνωμοσία κατά της Ελλάδας. Αν πρόκειται γι'αυτό συμφωνώ. Όμως δεν νομίζω πως η συνωμοσία είναι απλά κατά της Ελλάδας.

Πως σχετίζεται με το θέμα του γεωκεντρισμού;


Tι να κάνουμε Χριστος Ελ?

Εχεις κι εσυ δικαιώματα.Η ένδεια φρόντισε,ώστε τα παπαγαλάκια της, να απολαμβάνουν ασυλία!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Τί σημαίνει ένδεια;

Είμαι παπαγαλάκι λες. Αυτά που υποτίθεται πως επαναλαμβάνω, ποιός άλλος τα έχει πει; Αν βρεις κάποιον, φώναξέ τον. Ρώτα όποιον Χριστιανό θες, αν δεν είναι ηλιοκεντριστής να μην με λένε Χρίστο Έλ.

Οι Χριστιανοί έχουν καταντήσει ΝεοΧριστιανοί και αυτοί, όπως οι νεοπαγανιστές, προσπαθώντας να παντρέψουν τον αθεϊσμό/νατουραλισμό με τον Θεό. Πρέπει οπωσδήποτε να συμβιβαστούν με την γνώμη της μοντέρνας επιστήμης(της πλειοψηφίας) αλλιώς δεν είναι τρέντυ και αν δεν είναι τρέντυ, δεν έχει ψωμί και κανείς δεν σε αναγνωρίζει. Φοβούνται να θεωρηθούν περιθωριακοί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 20:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε σχετικά με αυτό που ειρωνεύτηκες και δικαίωμά σου,

"Οι πρώτοι άνθρωποι δεν χρειάζονταν μαθηματικές φόρμουλες για να καταλάβουν το αυτονόητο - πως πατούν σε στερεό έδαφος και η ουράνια σφαίρα γυρίζει"

είπα πως σε όλες τις κοσμογονίες είναι εμφανές ότι η Γη είναι το πρώτο θεμελιωμένο, ασφαλές και ακίνητο πράγμα που προβάλλει από το Χάος/Χάσμα, το οποίο είναι το απύθμενο, ανασφαλές και αεικίνητο.

Χάος και Γη είναι δυο αντίθετα ζεύγη, τα οποία δεν πρόκειται να ενωθούν ποτέ.

Πιστεύω πως όλοι μας μέσα βαθιά είμαστε γεωκεντριστές και θεωρούμε την Γη στάσιμη. Ποιος είναι αυτός που θα τολμούσε να σκεφθεί πως αυτή την στιγμή βρίσκεται σε μια τρελή σφαίρα που στριφογυρίζει με 1038μίλια την ώρα, περιφέρεται με 67000μίλια την ώρα, κινείται μαζί με όλο το πλανητικό σύστημα με 500000μίλια την ώρα, στο άγνωστο Χάος;

Φυσικά και οι αρχαίοι Έλληνες δεν θα έκαναν μια τέτοια ανόητη σκέψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 20:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ

quote:
Φυσικά και οι αρχαίοι Έλληνες δεν θα έκαναν μια τέτοια ανόητη σκέψη.

Κοίταξε να δεις τώρα. Δεν είχα σκοπό να παρέμβω, μιας και η επιθυμία του συντονιστή, ήταν να έχεις όλη την άνεση και δυνατότητα να αναπτύξεις τη θεωρία σου. Πέρα από το σεβασμό σε αυτή την επιθυμία, ειλικρινά θα ήθελα να σεβαστώ, απευθείας και εσένα. Άσχετα μα κανόνες και τύπους.

Για να είμαι λοιπόν τίμιος, θα σου πω δυο τρία πράγματα, χωρίς θυμό, και πλέον χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας.

Είναι απολύτως προφανές, πως δεν έχεις καμία σχέση με την φυσική, είτε αναφερόμαστε στην κλασική, είτε στη σχετικιστική, είτε στην κβαντική. Με λίγα λόγια, δεν κατέχεις ούτε καν στοιχειωδώς τα εργαλεία για να κατανοήσεις τον κόσμο γύρω σου. Με δεδομένη αυτή την αδυναμία σου, γίνεσαι γραφικός όταν προσπαθείς να αμφισβητήσεις το οτιδήποτε. Αγνοείς τους βασικούς κανόνες της λογικής, που επιτάσσουν, της αμφισβήτησης μιας λύσης, να προηγείται η καταρχήν κατανόηση ενός προβλήματος.

Επιπλέον, είναι εξίσου προφανές, πως δεν έχεις καμία επαφή με την ιστορία της φιλοσοφίας, αλλά ούτε και με αυτό καθαυτό το περιεχόμενο οποιουδήποτε ρεύματος φιλοσοφικής σκέψης. Πέραν δηλαδή της τεχνικής σου ένδειας, μας μοιράζεις απλόχερα και την θεωρητική σου ανεπάρκεια.

Χρησιμοποιείς φυσικά την αντίδραση των υπολοίπων, με τον απόλυτα κουτοπόνηρο τρόπο. Θεωρείς δηλαδή, πως είσαι τόσο πολύ ψαγμένος και καταρτισμένος, ωστε όλοι οι υπόλοιποι, μπορούν μόνο να σε χλευάσουν, μιας και αδυνατούν να αντιληφθούν το καινοτόμο της σκέψης σου.

Αυτά, και καλό ξημέρωμα. Γενικώς.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 21:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρίστος Έλ

quote:
Φυσικά και οι αρχαίοι Έλληνες δεν θα έκαναν μια τέτοια ανόητη σκέψη.

Κοίταξε να δεις τώρα. Δεν είχα σκοπό να παρέμβω, μιας και η επιθυμία του συντονιστή, ήταν να έχεις όλη την άνεση και δυνατότητα να αναπτύξεις τη θεωρία σου. Πέρα από το σεβασμό σε αυτή την επιθυμία, ειλικρινά θα ήθελα να σεβαστώ, απευθείας και εσένα. Άσχετα μα κανόνες και τύπους.

Για να είμαι λοιπόν τίμιος, θα σου πω δυο τρία πράγματα, χωρίς θυμό, και πλέον χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας.

Είναι απολύτως προφανές, πως δεν έχεις καμία σχέση με την φυσική, είτε αναφερόμαστε στην κλασική, είτε στη σχετικιστική, είτε στην κβαντική. Με λίγα λόγια, δεν κατέχεις ούτε καν στοιχειωδώς τα εργαλεία για να κατανοήσεις τον κόσμο γύρω σου. Με δεδομένη αυτή την αδυναμία σου, γίνεσαι γραφικός όταν προσπαθείς να αμφισβητήσεις το οτιδήποτε. Αγνοείς τους βασικούς κανόνες της λογικής, που επιτάσσουν, της αμφισβήτησης μιας λύσης, να προηγείται η καταρχήν κατανόηση ενός προβλήματος.

Επιπλέον, είναι εξίσου προφανές, πως δεν έχεις καμία επαφή με την ιστορία της φιλοσοφίας, αλλά ούτε και με αυτό καθαυτό το περιεχόμενο οποιουδήποτε ρεύματος φιλοσοφικής σκέψης. Πέραν δηλαδή της τεχνικής σου ένδειας, μας μοιράζεις απλόχερα και την θεωρητική σου ανεπάρκεια.

Χρησιμοποιείς φυσικά την αντίδραση των υπολοίπων, με τον απόλυτα κουτοπόνηρο τρόπο. Θεωρείς δηλαδή, πως είσαι τόσο πολύ ψαγμένος και καταρτισμένος, ωστε όλοι οι υπόλοιποι, μπορούν μόνο να σε χλευάσουν, μιας και αδυνατούν να αντιληφθούν το καινοτόμο της σκέψης σου.

Αυτά, και καλό ξημέρωμα. Γενικώς.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Σκασίλα μου για τον θυμό σου/σας. Ποιος σου είπε ότι με πείραξε, θα ήμουν υποκριτής αν με πείραζε. Δεν χρειάζομαι τα εύσημα κανενός. Ή είμαι ενάντια στο σύστημα ή δεν είμαι.

Είσαι γεματός ρητορική υποκρισίας. Λες κάτι χωρίς να το αιτιολογείς.
Και νομίζεις πως αν γνωρίζεις φυσική, μαθηματικά ξέρεις τί σημαίνει αλήθεια. Χεχε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 21:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Φίλε AitheroVamon προσπάθησε να κρατήσης την ψυχραιμία σου , γιατί αν συνεχίση αυτό το βιολί σε βλέπω να απαντάς εσύ στη θέση μας

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 21:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς το παρόν, όσο περιορισμένες ή ολοκληρωμένες και αν είναι οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα, έχω βρει ήδη αρκετούς ακλόνητους λόγους για να απορρίψω τον ηλιοκεντρισμό, ως ένα από τα μεγαλύτερα ψέμματα (μαζί με το Μπινγκ Μπανγκ και την Εξέλιξη των 15 δισεκατομμυρίων ετών). Και τους έχω αναφέρει για όποιον ενδιαφέρεται να αναγνώσει. Δεν χρησιμοποιώ μονάχα ρητορική, αλλά κυρίως αποδείξεις. Και μάλιστα αποδείξεις που μπορεί να την ελέγξει ο απλός άνθρωπος, χωρίς να είναι αναγκασμένος να διαβάσει κάποιο δυσάγνωστο, επιστημονικό σύγγραμμα που απευθύνεται σε μια κλειστή ομάδα.

Το λάθος σου DSM είναι πως πιστεύεις ότι εάν περιγράψεις κάτι με μαθηματικούς και φυσικούς τύπους, κρατείς και την αλήθεια. Απατάς τον εαυτό σου. Σκέψου το. Η αλήθεια περιγράφεται με μαθηματικούς τύπους και φυσικοχημικά σύμβολα, δεν αποτελείται από μαθηματικούς τύπους και φυσικοχημικά σύμβολα.

Μπορώ και εγώ να εφεύρω ένα επιστημονικό όρο, να τον παρουσιάσω έπειτα με εξισώσεις και να μην ανταποκρίνεται στην αλήθεια καν. Και περιμένεις και εγώ να κάνω -Ουάου, σαν όλους τους αγράμματους απλούς ανθρωπάκους. Γελιέσαι DSM αν νομίζεις πως θεωρώ τα ανθρωπάκια της Nasa σαν θεούς. Η θεωρία των υπερχορδών, τα παράλληλα σύμπαντα...

Αν έχεις ένα όνομα και βγάλεις κάτι όσο μπούρδα και να είναι, γίνεται αμέσως φίρμα. Χεχε καληνύχτα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 21:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ακολουθήσει σχολιασμός των παρακάτω



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 22:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Ελ,

quote:
Μπορώ και εγώ να εφεύρω ένα επιστημονικό όρο, να τον παρουσιάσω έπειτα με εξισώσεις

Είσαι σίγουρος;


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 22:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Τολμηρού βιβλίου".
Ε αυτό είναι για γέλια. Να λες πως γράφεις στην εποχή μας ένα ΤΟΛΜΗΡΟ βιβλίο που επιτίθεται στον Χριστιανισμό, λες και είσαι ο μοναδικός. Γεια σου επαναστάτη! Θα τους φάμε όλους τους χριστιανούς! Μια μέρα ο κόσμος θα ελευθερωθεί από αυτήν τη μάστιγα.

"Το βάθρο των ιουδαϊκών θρησκειών".
Μάλιστα. Μόνο που δεν ξέρω κάποιον Χριστιανό να είναι γεωκεντριστής, ούτε νομίζω πως ο Ηλιοκεντρισμός τον οποίο δέχεται ο συνήθης Χριστιανός, τον έχει επηρεάσει σε θρησκευτικό επίπεδο ακόμα έτσι ώστε να γίνει άθεος. Επομένως το βάθρο στέκει καλά ακόμη. Η δικιά σου θέση κουνιέται μου φαίνεται.

"Καταρρίφθηκε από τον Αρίσταρχο".
Σιγά τα αίματα. Απλώς εκείνος παρουσίασε ένα άλλο μοντέλο, αν τον είχε καταρρίψει δεν θα τολμούσε ο Πτολεμαίος 3-4 αιώνες μετά να υποστηρίξει και να γράψεις πραγματεία στον Γεωκεντρισμό.

"Μετά από την απόρριψή του από την επιστήμη".
Εγωϊσταρε, ας πεις τουλάχιστον την πλειοψηφία των ακαδημαϊκών, πανεπιστημιακών μασόνων. Τους βάζεις όλους σε ένα τσουβάλι.

"Αδυνατεί να δεχτει πως ο πλανήτης μας είναι ένα ασήμαντο μέρος μέσα στο άπειρο σύμπαν".
Ε τότε, γιατί δεν πας μια βόλτα στο σκότος το εξώτερον αφού είναι ένα ασήμαντο μέρος και μια από τα ίδια;

"Όσο διαρκεί η εξορία του κατόπιν του προπατορικού αμαρτήματος".
Εδώ βλέπουμε και την ασχετοσύνη του από θρησκεία. Που λέει στην Βίβλο πως η Γη είναι τόπος εξορίας του ανθρώπου μετά το προπατορικό αμάρτημα; Ο άνθρωπος πλάστηκε από Γη και επιστρέφει στην Γη.

"Όλα πάνω στον πλανήτη φτιάχθηκαν για να υπηρετήσουν τον άνθρωπο".
Αντιφάσκει με την προηγούμενη δήλωση; Τελικά η Γη φτιάχθηκε για τον άνθρωπο ή είναι τόπος εξορίας;

"Με την επικράτηση του Χριστιανισμού ο άνθρωπος απομακρύνεται απο τη Φύση, διακόπτει τις σχέσεις του με τον κόσμο που τον περιβάλλει. Βρισκόμαστε εν μέσω μιας οικολογικής κρίσης. Εύκολα συμπεραίνουμε το γιατί".

Ποιο είναι αυτό;

"Η γεωκεντρική θεώρηση όπως την επέβαλε η θρησκεία οδήγησε στον ακρωτηριασμό της σκέψης. Η ανθρώπινη νόηση περιορίστηκε απελπιστικά, οι ενέργειες, οι δραστηριότητες, θέσαμε όρια στην αντίληψή μας."

Δηλαδή το ότι η πίστη πως η Γη είναι το κέντρο του κόσμου, ακρωτηριάζει την σκέψη, βάζει όρια στην αντίληψή του και προκαλεί οικολογικές καταστροφές; Δηλαδή η α-κεντρική σκέψη, πως τον ελευθερώνει; Τί κάθονται ακόμη εδώ στην φυλακή της Γης τότε; Μπορούμε να ζήσουμε και με μάσκες οξυγόνου εκεί έξω μακρυά από κέντρα και δεσμεύσεις ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ.

" Για τους αρχαίους Έλληνες βρισκόταν στο κέντρο του κόσμου, λόγω της παρατήρησης και όχι για να υπηρετήσει τον άνθρωπο".

Α, δηλαδή οι Έλληνες το συμπεράνανε επιστημονικά σε σχέση με τους καθυστερημένους Εβραίους. Μετά από αυτή την ασχετοσύνη τί άλλο θα μπορούσαμε να πούμε; Αν η Γη δεν είναι η Τροφός του ανθρώπου και μια Μεγάλη Θεά για τον αρχαίο Έλληνα, τότε τί ήταν;

"Ούτε υπήρχε και ένα ιερατείο που έκαιγε τους διαφωνούντας, γι' αυτό και ο ηλιοκεντρισμός επικράτησε"

Ναι, ο Αρίσταρχος κρίθηκε απλά ως ένας άνθρωπος με διαφορετική γνώμη. Τα περί "άθεου" που πρέπει να εξοριστεί, ήταν κατηγορίες από Εβραίους μετανάστες που βρίσκονταν στην Ελλάδα. Που επικράτησε ο ηλιοκεντρισμός; Στην αρχαία Ελλάδα; Και τί εννοείς επικράτησε; Δηλαδή είσαι εναντίον της ελεύθερης έκφρασης της αντίθετης γνώμης;

"Αν ο άνθρωπος δεχτεί πως η Γη είναι ένα ασήμαντο απειροελάχιστο του άπειρου σύμπαντος και αυτός ένα από τα πολλά όντα που εξελίχθηκαν, τότε η θρησκεία(ο Χριστιανισμός) θα καταρρεύσει"

Αχά, ώστε εκεί θέλετε να το πάτε. Ας το δουν οι Χριστιανοί και ας ξεστραβωθούν.


"Αποφεύγουν την σύγκρουση μαζί της(με τον Χριστιανισμό)"

Μη μου πεις, γι' αυτό σε όσες διαλέξεις πανεπιστημιακών έχω βρεθεί, ο Ιησούς και ο Μωυσής αγαπιούνται τόσο. Έτσι εξηγείται. Που τα πουλάτε αυτά και γιατί κάνετε τους κακομοίριδες;


"Η ανθρώπινη αδυναμία μπροστά στον θάνατο, νικά τον ορθό λόγο"

Ορθολογιστή μου εσύ. Σκληρέ και δυνατέ άνδρα που αντιμετωπίζεις την πραγματικότητα με τα θεόρατα μπρατσάκια σου. Τί λέει λοιπόν ο ορθός λόγος; Ο άνθρωπος δεν είναι ορθολογικό να είναι αδύναμος μπροστά στον θάνατο; Μόνο οι Χριστιανοί φοβούνται δηλαδή, γι' αυτό εφεύρανε την θρησκεία για παρηγοριά; Περίεργο, η λάσπη απέκτησε ζωή και μετά κλαίει γιατί πεθαίνει. Δεν εξηγείται λογικά αυτό. Βλέπετε την λάσπη στον βούρκο να έχει τέτοιες ανησυχίες; Αφού είμαστε μια μάζα, μια σκόνη, ένα κρέας τί να μας πειράζει ο θάνατος, έτσι δεν είναι; Πρέπει να τον δεχτούμε, αλλιώς δεν είμαστε λογικά όντα, αλλά Χριστιανοί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 22:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑ

Εχω καμμένη φλάντζα στο αυτοκίνητο.
Υπάρχει φθηνή λύση?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy