ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η Γη ΔΕΝ κινείται - Τα θρησκευτικά ψέμματα της "Επιστήμης"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 12:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δίκιο έχεις. Αλλά γενικά οι Έλληνες δεν ασχολούνται ούτε πιστεύουν στον γεωκεντρισμό, οπότε δύσκολα θα βρεθεί κάτι στα ελληνικά.

Ούτε και στα Αγγλικά κάτι θα βρεθεί.
Ρε Παπατζή, βρίζεις τους ανθρώπους που μπορούν να σκέφτονται, ως ψεύτες, και μας μοστράρεις το "Η Γη δεν κινείται" και την ίδια στιγμή δεν έχεις ούτε την παραμικρή ιδέα για το πως μπορεί να ισχύει αυτό..;
Και έτσι λοιπόν, αφού εσύ ο ίδιος δεν έχεις ιδέα για το πως μπορεί να υφίστανται οι εναλλαγές των εποχών σε ένα πλανητικό σύστημα με κέντρο μια στάσιμη γη, μας πόσταρες ότι ανοησία ψάρεψες στο διαδίκτυο.
Την οποία ανοησία όμως, δεν μπορείς ούτε ο ίδιος να αντιληφθείς για να μας την πεις με δικά σου λόγια...
Συνέχισε όμως το ψάξιμο και αν βρείς κάτι στα Αγγλικά, που να εξηγεί τις εναλλαγές των εποχών, εγώ θα κόψω τις φλέβες μου.
quote:
Αν βρω χρόνο θα προσπαθήσω να το εξηγήσω σε απλά ελληνικά.

Πες το μας με δικάσου λόγια. Έτσι όπως το καταλαβαίνεις εσύ καθώς το διαβάζεις.
Πρόσεξε όμως, να μην χαθείς μέσα στην μετάφραση
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ:
Στην πρώτη γραμμή του αγγλόφωνου κειμένου κάνει την υπόθεση ότι τα παρακάτω περιγράφουν την θεώρηση των εποχών,με δεδομένο ότι η γη ακινητεί.
Τόσο απλά.
Θα μπορούσε να γράφει στα αγγλικά -sic- ότι με δεδομένο ότι τα πάντα γυρνούν γύρω από τη γιαγιά του Τοτού,υπάρχει η αντίστοιχη θεώρηση των πραγμάτων.
Συμπέρασμα: Και στα αγγλικά μπορείς ανετότατα να γράφεις μ@λακίες.
Με τις υγείες μας.

Δηλαδή -κοίτα να δεις τώρα- άνοιξε το παρόν θέμα, με μια επίθεση εναντίον της ηλιοκεντρικής θεωρίας και της επιστήμης, την οποία βέβαια αντέγραψε (ποιός ξέρει από που) χωρίς φυσικά να κατανοεί ούτε στο ελάχιστο τις ανοησίες του συγγραφέα και ταυτόχρονα, δεν έχει ιδέα για το πως μπορεί να υφίσταται η πρωτόγονη θεωρία που πιστεύει.
Ας είχε τουλάχιστον κάποιος την ευαισθησία να βγάλει, το δεύτερο σκέλος, από τον ανόητο τίτλο του: "Τα θρησκευτικά ψέματα της Επιστήμης" , το οποίο γραμμένο από το συγκεκριμένο άτομο, αποτελεί ύμνο της θρησκευτικής βλακείας και ύβρη κατά της ανθρώπινης νοημοσύνης.

Edited by - Συνοδινός.1 on 20/03/2013 12:45:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 13:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνοδινός.1:
Ας είχε τουλάχιστον κάποιος την ευαισθησία να βγάλει, το δεύτερο σκέλος, από τον ανόητο τίτλο του: "Τα θρησκευτικά ψέματα της Επιστήμης"


Συνοδινός.1 ένας απο τους βασικούς άξονες λειτουργίας του φόρουμ του esoterica.gr, είναι η ελεύθερη διακίνηση ιδεών/απόψεων
και η εξωτερίκευση αυτών, μέσω του διαλόγου.

Καμιά επέμβαση δεν νοείται απο τη μεριά της ΔΟ,
παρά μόνο αν συντρέχουν λόγοι υβριστικού/ρατσιστικού/σεξιστικού ή συντακτικού περιεχομένου.

Αυτά ως προς το τυπικόν του θέματος,
χωρίς βέβαια αυτο να σημαίνει πως ξεχνάμε άλλον εναν βασικό κανόνα
(που τίθεται κι αυτός ως αρχή σε όλους τους δημόσιους χώρους συζήτησης)
και αυτός δεν είναι άλλος απο το οτι είμαστε υπόχρεοι να αναφέρουμε τις πηγές μας, να μην οικειοποιούμαστε απόψεις και θεωρίες άλλων, αν πρώτα δεν τις κατανοούμε ή δεν έχουμε ιδία αντίληψη του θέματος που να πηγάζει απο προσωπική έρευνα.

Ειδικότερα, στο θεμα που έχει δημιουργήσει το μέλος Χρίστος Έλ
αναμένουμε ολοι να μας παρουσιάσει τα στοιχεία που στηρίζουν την έρευνα του με σαφείς αναφορές στις πηγές του,
μια και ο τρόπος που εχει διατυπώσει, τοσο τον τίτλο οσο και το εισαγωγικό του κείμενο,
ουσιαστικά δεν θέτει το θέμα προς συζήτηση/αναζήτηση της αλήθειας,
αλλα ως de facto αποκάλυψη, την οποία όλοι... αναμένουμε


ΥΓ
Οι απόψεις του καθενός κρίνονται,
απο τη στιγμή που αποφασίζει να τις εκθέσει δημόσια,
αλλά πάντα με γνώμονα τους κανόνες ευπρέπειας!
γι αυτο θα σε παρακαλέσω να μην κάνεις χρήση σχολίων του τύπου "Βρε ανόητε..." κ.α
τα οποία το μόνο που έχουν να προσφέρουν ειναι να δυναμιτίσουν το κλίμα, και τίποτα παραπέρα.


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 13:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γι αυτο θα σε παρακαλέσω να μην κάνεις χρήση σχολίων του τύπου "Βρε ανόητε..." κ.α

Παπατζής λέει, σε πρόλαβα..!
quote:
Καμιά επέμβαση δεν νοείται απο τη μεριά της ΔΟ,
παρά μόνο αν συντρέχουν λόγοι υβριστικού/ρατσιστικού/σεξιστικού ή συντακτικού περιεχομένου.

Αυτό που έγραψα: "Ας είχε τουλάχιστον κάποιος την ευαισθησία να βγάλει, το δεύτερο σκέλος..", δεν το απαιτώ από τους συντονιστές, σε καμιά περίπτωση. Είναι περισσότερο μια προσωπική ευαισθησία. Ένα σχήμα λόγου.
quote:
Ειδικότερα, στο θεμα που έχει δημιουργήσει το μέλος Χρίστος Έλ
αναμένουμε ολοι να μας παρουσιάσει τα στοιχεία που στηρίζουν την έρευνα του με σαφείς αναφορές στις πηγές του

Εσείς να αναμένετε τα στοιχεία του Χρίστου Ελ, αγαπητέ AitheroVamon. Δεκτό. Από μένα κανένα πρόβλημα.
Θα είμαι πιο προσεχτικός στην συνέχεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 14:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αναμένουμε ολοι να μας παρουσιάσει τα στοιχεία που στηρίζουν την έρευνα του

Εγώ στο μεταξύ πάω ένα βήμα παραπέρα μέχρι ο Χρίστος Ελ να μας φέρει τα στοιχεία του και θέτω τον επόμενο προβληματισμό...
Όλοι έχουμε διαπιστώσει, ότι βλέπουμε πάντα την μία όψη του φεγγαριού. Σε μικρή ηλικία όλοι έχουμε την εντύπωση ότι το φεγγάρι σταματά ακίνητο στον άξονά του. Δεν έχουμε καμιά αμφιβολία γι αυτό.
Η επιστήμη όμως, λέει ότι κινείται..!

Η Σελήνη κινείται τελικά..;

Αφού όμως η γη δεν κινείται, όπως μας ενημερώνει ο Χρίστος Ελ, γιατί βλέπουμε πάντα την μία όψη του φεγγαριού..;
Πρέπει λοιπόν και το φεγγάρι να είναι στάσιμο. Άρα είχαμε δίκιο όταν ήμασταν μικροί. Και η γη και το φεγγάρι είναι στάσιμα.
Εαν όμως και η γη και το φεγγάρι είναι στάσιμα, γιατί το φεγγάρι αλλάζει θέσεις στον ουρανό..;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 16:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AitheroVamon
Αυτά ως προς το τυπικόν του θέματος,
χωρίς βέβαια αυτο να σημαίνει πως ξεχνάμε άλλον εναν βασικό κανόνα
(που τίθεται κι αυτός ως αρχή σε όλους τους δημόσιους χώρους συζήτησης)
και αυτός δεν είναι άλλος απο το οτι είμαστε υπόχρεοι να αναφέρουμε τις πηγές μας, να μην οικειοποιούμαστε απόψεις και θεωρίες άλλων, αν πρώτα δεν τις κατανοούμε ή δεν έχουμε ιδία αντίληψη του θέματος που να πηγάζει απο προσωπική έρευνα.

...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 20/03/2013 16:14:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 17:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
αναμένουμε ολοι να μας παρουσιάσει τα στοιχεία που στηρίζουν την έρευνα του

Εγώ στο μεταξύ πάω ένα βήμα παραπέρα μέχρι ο Χρίστος Ελ να μας φέρει τα στοιχεία του και θέτω τον επόμενο προβληματισμό...
Όλοι έχουμε διαπιστώσει, ότι βλέπουμε πάντα την μία όψη του φεγγαριού. Σε μικρή ηλικία όλοι έχουμε την εντύπωση ότι το φεγγάρι σταματά ακίνητο στον άξονά του. Δεν έχουμε καμιά αμφιβολία γι αυτό.
Η επιστήμη όμως, λέει ότι κινείται..!

Η Σελήνη κινείται τελικά..;

Αφού όμως η γη δεν κινείται, όπως μας ενημερώνει ο Χρίστος Ελ, γιατί βλέπουμε πάντα την μία όψη του φεγγαριού..;
Πρέπει λοιπόν και το φεγγάρι να είναι στάσιμο. Άρα είχαμε δίκιο όταν ήμασταν μικροί. Και η γη και το φεγγάρι είναι στάσιμα.
Εαν όμως και η γη και το φεγγάρι είναι στάσιμα, γιατί το φεγγάρι αλλάζει θέσεις στον ουρανό..;




Δεν ειναι το θεμα το εαν κινειται γυρω απο τον αξονα της
η γη ( στο κατω κατω αυτο το κανει και ο ηλιος)
το θεμα ειναι το εαν ειναι γεωκεντρικο ή ηλιοκεντρικο
το συστημα .
Το οτι η γη εχει περιστροφη γυρω απο τον εαυτο της δεν θα μπορουσε
να το αποκλεισει μιας που δεν γινεται να περιγραψει αλλιως
μερα-νυχτα .


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 17:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άιντε... άμα σφίξουν κι οι ζέστες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 22:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ειναι το θεμα το εαν κινειται γυρω απο τον αξονα της
η γη

Στο θέμα που βρίσκομαι εγώ πάντως, λέει κατά λέξη: "Η Γη ΔΕΝ κινείται".
Εσύ, σε ποιο θέμα είσαι;
quote:
το θεμα ειναι το εαν ειναι γεωκεντρικο ή ηλιοκεντρικο
το συστημα...

Α, σε λάθος θέμα είσαι βρε..!
Που είσαι; Βγες από κει και ψάξε το θέμα: "Η γη δεν κινείται"
Στο θέμα που είμαι εγώ ο θεματοθέτης δεν ασχολείται με το γεωκεντρικό μοντέλο -για το οποίο δεν μας λέει τίποτα- αλλά περιορίζεται σε ολόκληρο το κείμενο που παρέθεσε στην στασιμότητα της γης.
quote:
Το οτι η γη εχει περιστροφη γυρω απο τον εαυτο της δεν θα μπορουσε
να το αποκλεισει μιας που δεν γινεται να περιγραψει αλλιως
μερα-νυχτα...

Και τι τα λες σε μένα αυτά; Να τα πεις στον ίδιο
Γιατί απευθύνεσαι συνέχεια σε μένα (την πρώτη φορά έκανα πως δεν σε είδα) για πράγματα που αφορούν τον άλλον που άνοιξε το θέμα;
Για την ιστορία να σου πω, ότι το γεωκεντρικό μοντέλο, ήθελε επίσημα μια ακίνητη γη. Η θρησκεία, δεν δεχόταν άλλο.
Για μένα το θέμα έχει τελειώσει εδώ, οπότε μπορείς να συζητήσεις με τον Χρίστος Ελ το γεωκεντρικό σύστημα. Να προσέξετε μόνο, που θα τοποθετήσετε τον ήλιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 10:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν ειναι το θεμα το εαν κινειται γυρω απο τον αξονα της
η γη

Στο θέμα που βρίσκομαι εγώ πάντως, λέει κατά λέξη: "Η Γη ΔΕΝ κινείται".
Εσύ, σε ποιο θέμα είσαι;
quote:
το θεμα ειναι το εαν ειναι γεωκεντρικο ή ηλιοκεντρικο
το συστημα...

Α, σε λάθος θέμα είσαι βρε..!
Που είσαι; Βγες από κει και ψάξε το θέμα: "Η γη δεν κινείται"
Στο θέμα που είμαι εγώ ο θεματοθέτης δεν ασχολείται με το γεωκεντρικό μοντέλο -για το οποίο δεν μας λέει τίποτα- αλλά περιορίζεται σε ολόκληρο το κείμενο που παρέθεσε στην στασιμότητα της γης.
quote:
Το οτι η γη εχει περιστροφη γυρω απο τον εαυτο της δεν θα μπορουσε
να το αποκλεισει μιας που δεν γινεται να περιγραψει αλλιως
μερα-νυχτα...

Και τι τα λες σε μένα αυτά; Να τα πεις στον ίδιο
Γιατί απευθύνεσαι συνέχεια σε μένα (την πρώτη φορά έκανα πως δεν σε είδα) για πράγματα που αφορούν τον άλλον που άνοιξε το θέμα;
Για την ιστορία να σου πω, ότι το γεωκεντρικό μοντέλο, ήθελε επίσημα μια ακίνητη γη. Η θρησκεία, δεν δεχόταν άλλο.
Για μένα το θέμα έχει τελειώσει εδώ, οπότε μπορείς να συζητήσεις με τον Χρίστος Ελ το γεωκεντρικό σύστημα. Να προσέξετε μόνο, που θα τοποθετήσετε τον ήλιο.





Διάβασε το πρώτο μήνυμα στην πρώτη σελίδα. Έχω δώσει αποδείξεις πως η Γη δεν κινείται. Ανάφερε ότι απορίες έχεις πάνω στο πρώτο μήνυμα και πάμε παρακάτω. Ένα ένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 13:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διάβασε το πρώτο μήνυμα στην πρώτη σελίδα. Έχω δώσει αποδείξεις πως η Γη δεν κινείται.

Αυτές περί αέρος;
Με τον αέρα απέδειξαν οι επιστήμονες ότι η γη κινείται;
Το παραθέτω...
quote:
Λένε ότι δεν καταλαβαίνουμε την περιστροφή της Γης γύρω από τον φανταστικό άξονά της από την Δύση στην Ανατολή, διότι ο Αέρας κινείται στην ίδια ακριβώς κατεύθυνση και με την ίδια ακριβώς σταθερή ταχύτητα όπως η Γη. Οπότε εφόσον δεν υπάρχει επιτάχυνση ή ελάττωση και η διαφορά στις ταχύτητες είναι μηδέν δεν το καταλαβαίνουμε

Ποιός επιστήμονας τα λέει αυτά;
Για φέρε την πηγή που διάβασες αυτό το πράγμα, γιατί εγώ δεν τα πάω καλά με τον αέρα και τις αερολογίες γενικότερα.
Τα υπόλοιπα που λέει αυτό το κείμενο δεν τα παραθέτω, αφού αποτελούν την απάντηση του συγγραφέα (ποιός να είναι αυτός άραγε) με μια διεξοδική ανάλυση του αέρα στον ισημερινό, μέσα σε τρένο, σαν σε πακέτο και σαν άνεμος, που εγώ δεν τα κατανοώ.
Την περιστροφή της γης δεν την καταλαβαίνουμε γιατί βρισκόμαστε πάνω σε αυτή. Με τον ίδιο τρόπο που δεν αντιλαμβάνεται κανείς την κίνηση του πλοίου, όταν ξαπλώνει μέσα στην καμπίνα του.

Edited by - Συνοδινός.1 on 21/03/2013 13:27:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 14:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Α ρε κατακαημένε Γαλιλαίε τι σου 'μελε να πάθης , 320 χρόνια μετά τη δίκη σου , από τους σύγχρονους χριστιανούς .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 16:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συνοδινός.1

quote:

Στο θέμα που βρίσκομαι εγώ πάντως, λέει κατά λέξη: "Η Γη ΔΕΝ κινείται".
Εσύ, σε ποιο θέμα είσαι;



quote:

Α, σε λάθος θέμα είσαι βρε..!
Που είσαι; Βγες από κει και ψάξε το θέμα: "Η γη δεν κινείται"
Στο θέμα που είμαι εγώ ο θεματοθέτης δεν ασχολείται με το γεωκεντρικό μοντέλο -για το οποίο δεν μας λέει τίποτα- αλλά περιορίζεται σε ολόκληρο το κείμενο που παρέθεσε στην στασιμότητα της γης.


quote:

Και τι τα λες σε μένα αυτά; Να τα πεις στον ίδιο
Γιατί απευθύνεσαι συνέχεια σε μένα (την πρώτη φορά έκανα πως δεν σε είδα) για πράγματα που αφορούν τον άλλον που άνοιξε το θέμα;
Για την ιστορία να σου πω, ότι το γεωκεντρικό μοντέλο, ήθελε επίσημα μια ακίνητη γη. Η θρησκεία, δεν δεχόταν άλλο.
Για μένα το θέμα έχει τελειώσει εδώ, οπότε μπορείς να συζητήσεις με τον Χρίστος Ελ το γεωκεντρικό σύστημα. Να προσέξετε μόνο, που θα τοποθετήσετε τον ήλιο.


Συνοδινός.1
Εχεις δικαιο συγνωμη το προσπερασα μαλλον το κειμενο γιατι δεν πιστευα αυτα που διαβαζα ( δεν γινεται να διαβαζω αυτα που διαβαζω...)

για το τριτο κομματι θα τον ρωτησω ΑΜΕΣΩΣ!

__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 16:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ
Υποθετικα θα δεχτω την αποψη σου
σαν σωστη για να σου κανω τρεις συνολικα ερωτησεις .

μια-μια ομως για να εχει και αξια το θεμα.
1)Εαν υποθεσουμε οτι η γη ειναι στατικη
και εχουμε τον Ηλιο σε περιστροφη αυτο
αυτοματα για να εξηγησει το φαινομενο
ημερα-νυχτα θα επρεπε να υποθεσουμε οτι ο
Ηλιος θα κανει μια πληρη περιστροφη γυρω
απο την γη καθε 24 ωρες .
ετσι δεν ειναι ;

Δηλαδη πως αλλιως θα μπορουσε να γινει
το φαινομενο ημερα-νυχτα;

Edited by - gewkwn on 21/03/2013 16:40:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 17:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Α ρε κατακαημένε Γαλιλαίε τι σου 'μελε να πάθης , 320 χρόνια μετά τη δίκη σου , από τους σύγχρονους χριστιανούς .

*


Κάτι δεν μου αρέσει στην φάτσα του, εκπέμπει κάτι σατανικό όπως και οι άλλοι μασώνοι φίλοι του. Παρατήρησέ τον.

Μια και λες "τί έπαθε ο Γαλιλαίος με τους χριστιανούς", ιδού αποσπάσματα από μια σελίδα του γνωστού χριστιανικού site απολογητής, το οποίο θεωρείται κακολογητής της αρχαίας ελληνικής θρησκείας.


http://www.apologitis.com/gr/ancient/theoi_simera.htm

Ο θεός Απόλλωνας πάνω στο τέθριππο άρμα του αντικατοπτρίζει την άγνοια της αρχαίας θρησκείας για την κίνηση των πλανητών και θέτει τον ήλιο κινούμενο και την γη ακίνητη παντοτινή έδρα των θεών:

Θεογονία Ησιόδου
Και ύστερα φάνηκε η γαία η σταθερή και παντοτινή έδρα των αθανάτων που κατέχουν την κορφή του χιονισμένου Ολύμπου αλλά και τα ζοφερά Τάρταρα στα βάθη της

///

Καταλαβαίνεις λοιπόν πως αυτό που πιστεύω δεν είναι ευρέως αποδεκτό από τους σημερινούς χριστιανούς και επίσης ήταν ευρέως αποδεκτό από τους αρχαίους. Οπότε αυτό που πιστεύω είναι αυτό που πίστευαν οι αρχαίοι χριστιανοί ή μη, στην πλειοψηφία τους. Δηλαδή θα έχω να αντιμετωπίσω και τα πυρά των Χριστιανών που συμβαδίζουν με την πλειοψηφία σημερινής "επιστημονική" κοινότητα. Χεχε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 17:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρίστος Έλ
Υποθετικα θα δεχτω την αποψη σου
σαν σωστη για να σου κανω τρεις συνολικα ερωτησεις .

μια-μια ομως για να εχει και αξια το θεμα.
1)Εαν υποθεσουμε οτι η γη ειναι στατικη
και εχουμε τον Ηλιο σε περιστροφη αυτο
αυτοματα για να εξηγησει το φαινομενο
ημερα-νυχτα θα επρεπε να υποθεσουμε οτι ο
Ηλιος θα κανει μια πληρη περιστροφη γυρω
απο την γη καθε 24 ωρες .
ετσι δεν ειναι ;

Δηλαδη πως αλλιως θα μπορουσε να γινει
το φαινομενο ημερα-νυχτα;

Edited by - gewkwn on 21/03/2013 16:40:44


Ναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 18:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Διάβασε το πρώτο μήνυμα στην πρώτη σελίδα. Έχω δώσει αποδείξεις πως η Γη δεν κινείται.

Αυτές περί αέρος;
Με τον αέρα απέδειξαν οι επιστήμονες ότι η γη κινείται;
Το παραθέτω...
quote:
Λένε ότι δεν καταλαβαίνουμε την περιστροφή της Γης γύρω από τον φανταστικό άξονά της από την Δύση στην Ανατολή, διότι ο Αέρας κινείται στην ίδια ακριβώς κατεύθυνση και με την ίδια ακριβώς σταθερή ταχύτητα όπως η Γη. Οπότε εφόσον δεν υπάρχει επιτάχυνση ή ελάττωση και η διαφορά στις ταχύτητες είναι μηδέν δεν το καταλαβαίνουμε

Ποιός επιστήμονας τα λέει αυτά;
Για φέρε την πηγή που διάβασες αυτό το πράγμα, γιατί εγώ δεν τα πάω καλά με τον αέρα και τις αερολογίες γενικότερα.
Τα υπόλοιπα που λέει αυτό το κείμενο δεν τα παραθέτω, αφού αποτελούν την απάντηση του συγγραφέα (ποιός να είναι αυτός άραγε) με μια διεξοδική ανάλυση του αέρα στον ισημερινό, μέσα σε τρένο, σαν σε πακέτο και σαν άνεμος, που εγώ δεν τα κατανοώ.
Την περιστροφή της γης δεν την καταλαβαίνουμε γιατί βρισκόμαστε πάνω σε αυτή. Με τον ίδιο τρόπο που δεν αντιλαμβάνεται κανείς την κίνηση του πλοίου, όταν ξαπλώνει μέσα στην καμπίνα του.

Edited by - Συνοδινός.1 on 21/03/2013 13:27:12


Δηλαδή αν σου πω κάτι που μπορείς να το εξετάσεις και το θεωρήσεις ορθό έπειτα από εξέταση, θα το αρνηθείς τελικά επειδή δεν έχει την υπογραφή κάποιας αυθεντίας;

Αυτά που λέω είναι μια πολύ απλουστευμένη εικόνα αυτών που έχουν γράψει γεωκεντριστές επιστήμονες, αλλά δεν χρειάζεται πολυπλοκότητα για να καταλάβεις την αλήθεια. Τα σύμβολα και οι τύποι που επινοούν οι επιστημόνες μπορούν να περιγράψουν κάτι που ισχύει αλλά και κάτι που δεν ισχύει. Δεν πάει να πει πως αν λύσεις μια πολύπλοκη μαθηματική εξίσωση έχεις περιγράψει και κάτι αληθινό. Μπορεί να είναι δικιά σου επινόηση, που απλώς περιγράφεται με πολύπλοκους μαθηματικούς τύπους και φυσικοχημικά σύμβολα. Η πραγματικότητα είναι κυρίως εμπειρική.

Επαναλαμβάνω το σκεπτικό μου με απλότητα και με δόση χιούμορ. Εάν η Γη εκινείτο με αυτές τις τρομακτικές ταχύτητες που υποθέτουν, τότε θα έσχιζε τον Αέρα και θα πετούσαμε στο σκότος το εξώτερον από τους δυνατούς ανέμους. Τουλάχιστον από εκείνον λόγω της περιστροφής της(γύρω από τον νοητό άξονα), ο οποίος θα είχε κατεύθυνση από την δύση στην ανατολή.

Οι αντιρρήσεις/επινοήσεις των ηλιοκεντριστών είναι συνήθως 3.

1) Η Γη κινείται στο κενό. Δεν υπάρχει τριβή.

Απάντηση: Λάθος. Η Γη περιβάλλεται από τον Αέρα, αυτό που λέμε ατμόσφαιρα. Αν ένα στερεό σώμα κινηθεί με ιλλιγιώδη ταχύτητα ταράσσει τον αέρα.

2) Ο Αέρας κινείται ήδη με την Γη στην ίδια ακριβώς ταχύτητα και κατεύθυνση, οπότε η διαφορά στις ταχύτητες είναι μηδέν και δεν καταλαβαίνουμε τίποτα.

Απάντηση: Βεβαίως και θα καταλαβαίναμε. Αν ο Αέρας εκινείτο από τα δυτικά προς τα ανατολικά με 1030 μίλια την ώρα τότε οι άνθρωποι που θα θέλανε να κινηθούνε δυτικά, θα έπρεπε να νικήσουν αντίσταση ανέμου με 1030μίλια την ώρα. Ενώ όποιοι θα θέλανε να κινηθούνε ανατολικά δεν θα χρειαζότανε να ανάψουν τις μηχανές. Ας μας πάει ο Αέρας βόλτα.

3)Μα ανόητε γεωκεντριστή και η Γη κινείται με 1030 μίλια, οπότε δεν υπάρχει διαφορά.

Απάντηση: Ας υποθέσουμε πως κινείται. Ο Αέρας δεν έχει δική του κίνηση; Κάνουν το λάθος να θεωρήσουν τον Αέρα ως σφραγισμένο σαν τον αέρα που βρίσκεται μέσα σε ένα τρένο και μεταφέρεται από αυτό. Όχι όμως. Αν η Γη έθετε σε ομαλή κυκλική κίνηση το κατώτερο στρώμα του Αέρα μέσω τριβής και βαρύτητας(κάτι που είναι απίθανο λόγω των ιδιοτήτων των αέριων στοιχείων), τότε ο Αέρας θα είχε την δικιά του κίνηση και ταχύτητα. Δεν θα τον πήγαινε βόλτα η Γη, απλώς θα χρησίμευε εκείνη ως σπίθα εκκίνησης και ανανέωσης της κίνησής του.

Υπογραφή
Δόκτωρ Χρίστος Έλ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 19:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γκρρρ...!1^&(^^%$^%(*!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 22:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Χρίστος Έλ
Υποθετικα θα δεχτω την αποψη σου
σαν σωστη για να σου κανω τρεις συνολικα ερωτησεις .

μια-μια ομως για να εχει και αξια το θεμα.
1)Εαν υποθεσουμε οτι η γη ειναι στατικη
και εχουμε τον Ηλιο σε περιστροφη αυτο
αυτοματα για να εξηγησει το φαινομενο
ημερα-νυχτα θα επρεπε να υποθεσουμε οτι ο
Ηλιος θα κανει μια πληρη περιστροφη γυρω
απο την γη καθε 24 ωρες .
ετσι δεν ειναι ;

Δηλαδη πως αλλιως θα μπορουσε να γινει
το φαινομενο ημερα-νυχτα;

Edited by - gewkwn on 21/03/2013 16:40:44


Ναι.



Αποδεχεσαι δηλαδη οτι ο ηλιος κανει μια πληρη περιστροφη γυρω απο την
γη σε διαστημα 24 ωρων οκ .
προχωραω λοιπον στην επομενη ερωτηση ...

2)Εαν θεωρησεις οτι ο Ηλιος κανει μια πληρη
περιστροφη γυρω απο την γη καθε 24 ωρες πως γινεται
να παρουσιαζεται το φαινομενο με την διαφορετικη
διαρκεια ημερας και νυχτας οπως αυτες μεταβαλονται στην διαρκεια του χρονου ;
Δηλαδη πως γινεται να εχουμε μια περιοδο αρκετης ηλιοφανειας
καθως και μια περιοδο μικρης ηλιοφανειας την στιγμη που ακομη και
ελειπτικη τροχια να κανει ο ηλιος αυτη περιωριζεται στο διαστημα των 24Ωρων; κοινως τι εξηγηση δινεις εσυ στο φαινομενο αυτο που εχει την δικη του αξια μιας που εξηγηται μεσα απο τον ηλιοκεντρισμο ωστε να ωστε να μας λεει "ψεματα η επιστημη";

Θεωρω οτι θα πρεπει να εισια σε θεση να απαντησεις με επιχηρηματα
στα πολυ συγκεκριμενα ερωτηματα μιας που η Επισημη( "κακη" επιστιμη)
κανει λογο για Ηλιοκεντρισμο .

Εμπρος λοιπον πεισε με για την ορθροτητα της σκεψης σου δειξε μου
γιατι υπαρχει διαφορετικη διαρκεια ημερας-νυχτας στην διαρκεια ενος χρονου τη στιγμη που ο ηλιος κανει πληρη περιστροφη γυρω απο την γη σε 24 ωρες ! Γιατι λοιπον να ηπαρχει ηλιοστασιο( χειμερινο ή καλοκαιρινο);

__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 23:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gewkwn
Εμπρος λοιπον πεισε με για την ορθροτητα της σκεψης σου δειξε μου
γιατι υπαρχει διαφορετικη διαρκεια ημερας-νυχτας στην διαρκεια ενος χρονου τη στιγμη που ο ηλιος κανει πληρη περιστροφη γυρω απο την γη σε 24 ωρες ! Γιατι λοιπον να ηπαρχει ηλιοστασιο( χειμερινο ή καλοκαιρινο);

gewkwn

Ασε τον χαζό να λέει.
Πές μας εσυ γιατί δεν θα μπορούσε να γίνεται αυτό,άν ο ήλιος γυρνάει γύρω απο την Γη.Εγω θεωρώ ότι γίνεται και έχει δίκιο το παπαδοπαίδι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2013, 00:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
gewkwn
Εμπρος λοιπον πεισε με για την ορθροτητα της σκεψης σου δειξε μου
γιατι υπαρχει διαφορετικη διαρκεια ημερας-νυχτας στην διαρκεια ενος χρονου τη στιγμη που ο ηλιος κανει πληρη περιστροφη γυρω απο την γη σε 24 ωρες ! Γιατι λοιπον να ηπαρχει ηλιοστασιο( χειμερινο ή καλοκαιρινο);

gewkwn

Ασε τον χαζό να λέει.
Πές μας εσυ γιατί δεν θα μπορούσε να γίνεται αυτό,άν ο ήλιος γυρνάει γύρω απο την Γη.Εγω θεωρώ ότι γίνεται και έχει δίκιο το παπαδοπαίδι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



η απαντηση στο ερωτημα σου εχει να κανει με την κλιση της γης
( πραγματικος Βορρας-Νοτος) με τον ηλιο αλλα για την ωρα ασε να διαβασω την απαντηση του Χριστος Ελ σχετικα


Θα μου επιτρεψεις λοιπον να περιμενω να διαβασω την αποψη του Χριστου Ελ σχετικα με την ερωτηση που θα με πεισει σχετικα με την λαθος προσεγκιση της επιστημης σχετικα με την διαρκεια των ημερων και της μεταβολης που δεν θα επρεπε να υφιστανται εαν υσχυει το γεωκεντρικο συστημα ή εαν τελος παντων αυτο το φαινομενο οφειλεται καπου αλλου κατα την αποψη του.

Υσ: κανε λιγη υπομονη υπαρχει και μια ακομη ερωτηση(η τριτη και τελευταια) σχετικα με το σχεδιαγραμα του γεωκεντρικου συστηματος που θελω να μου δωσει μια απαντηση ο Χριστος Ελ. απο εκει κι μετα υπαρχει τ φαινομενο "ηλιος μεσονυκτιου" ( ηκαπως ετσι) που ειναι θεμα μελοντικης τεκμειριωσης σχετικα με την απαντηση που μου ζητας
Λογικα απο τα μισολογα που σου εχω γραψει θα εχεις καταλαβει οτι μπορω να σου δωσω μια απαντηση σε σχεση με το γιατι καποιο τετοιο γεγονος (χειμερινο-καλοκαιρινο ηλιοστασιο δεν θα μπορουσε
να υπαρχει σε ενα συστημα οπου ο ηλιος εκανε πληρη βολτα σε 24 ωρες ...


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;

Edited by - gewkwn on 22/03/2013 01:01:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2013, 00:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

η απαντηση στο ερωτημα σου εχει να κανει με την κλιση της γης
( πραγματικος Βορρας-Νοτος) με τον ηλιο αλλα για την ωρα ασε να διαβασω την α


Σωστός.
Βλέπω το κατέχεις το θέμα.
θα ήθελα να ολοκληρώσεις όμως ώς προς τις εποχές.
Είναι ενδιαφέρον.

quote:

Για την ωρα λοιπον ,θα μου επιτρεψεις να περιμενω να διαβασω την αποψη του Χριστου Ελ σχετικα με την ερωτηση...


Να με συμπαθάς, αλλά δεν μπορώ να περιμένω την απάντηση του κληρικού.
Το θέμα όπως το αναπτύσεις είναι σου είπα, ενδιαφέρον.
Η κλίση της Γης σαφώς και επηρεάζει τις 4 εποχές,αλλά αν ο ήλιος γυρνάει γύρω απο τη Γη,αυτο δεν θα μπορούσε να είναι εφικτό?
Νομίζω πώς ναί.Θα μας ζεσταίνει ανα 12ωρο ανάλογα την κλίση.
Τι γίνεται όμως με την περιφορά?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2013, 01:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λογικα απο τα μισολογα που σου εχω γραψει θα εχεις καταλαβει οτι μπορω να σου δωσω μια απαντηση σε σχεση με το γιατι καποιο τετοιο γεγονος (χειμερινο-καλοκαιρινο ηλιοστασιο δεν θα μπορουσε
να υπαρχει σε ενα συστημα οπου ο ηλιος εκανε πληρη βολτα σε 24 ωρες ...

Γιατι δεν θα μπορούσε?
12 ώρες καλοκαίρι και 12 ώρες χειμώνα.
Αν αφαιρέσουμε και δυο ώρες απο κάθε εποχή,αμέσως εχουμε την άνοιξη και το φθινόπωρο.
Δηλαδή όταν ο ήλιος θα κοντεύει να ολοκληρώσει το ένα ημικύκλιο, θα αλλάζει απο χειμώνα 10 ωρών σε άνοιξη 2 ωρών και απο καλοκαίρι σε φθινόπωρο 2 ωρών.
Δεν θα μπορούσε να γίνει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2013, 01:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως αν έχετε σκοπό να το γυρίσετε και στην αστρολογία, να σας ενημερώσω πως η παγκόσμια μέρα της ήταν προχθές, και κανένας σας δεν είχε τη στοιχειώδη αξιοπρέπεια και σεβασμό να το αναφέρει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2013, 01:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

η απαντηση στο ερωτημα σου εχει να κανει με την κλιση της γης
( πραγματικος Βορρας-Νοτος) με τον ηλιο αλλα για την ωρα ασε να διαβασω την α


Σωστός.
Βλέπω το κατέχεις το θέμα.
θα ήθελα να ολοκληρώσεις όμως ώς προς τις εποχές.
Είναι ενδιαφέρον.

quote:

Για την ωρα λοιπον ,θα μου επιτρεψεις να περιμενω να διαβασω την αποψη του Χριστου Ελ σχετικα με την ερωτηση...


Να με συμπαθάς, αλλά δεν μπορώ να περιμένω την απάντηση του κληρικού.
Το θέμα όπως το αναπτύσεις είναι σου είπα, ενδιαφέρον.
Η κλίση της Γης σαφώς και επηρεάζει τις 4 εποχές,αλλά αν ο ήλιος γυρνάει γύρω απο τη Γη,αυτο δεν θα μπορούσε να είναι εφικτό?
Νομίζω πώς ναί.Θα μας ζεσταίνει ανα 12ωρο ανάλογα την κλίση.
Τι γίνεται όμως με την περιφορά?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


δηλαδη εαν καταλαβα καλα θεωρεις οτι εαν ειχαμε Γεωκεντρικο
συστημα θα μπορουσαμε να εχουμε καποιες εποχες .
Χμ.. δεν ξερω πραγματικα πως θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο...
τουαλαχιστον δεν μπορω να το φανταστω ...
Θα ηθελα να μου περιγραψεις τι ακριβως δεδομενα θα εβαζες
σε αυτο το γεωστατικο συστημα .
Για παραδειγμα η γη θα περιστρεφοταν ;
Θα ειχε κλιση ;
Ο Ηλιος θα εκανε περιστροφη σε 24 ωρες ;
Εχω φαει "κολημα" κολαω στο πως θα εβαζε η γη σε τροχια
γυρω της τον βαρυτερο ηλιο....
χαχαχαχαχαχαχαχαχα
Γραψε οτι σκεφτεσαι εχω λυθει στα γελια με την λογικη ενος βαρυτερου ηλιου να περιστρεφεται γυρω απο την γη και τα αλλα περιεργα σε σχεση με τους αλλους πλανητες σε ενα τετοιο συστημα...

πως το φανταζεσαι ενα τετοιο συστημα;


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2013, 01:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gewkwn

quote:
δηλαδη εαν καταλαβα καλα θεωρεις οτι εαν ειχαμε Γεωκεντρικο
συστημα θα μπορουσαμε να εχουμε καποιες εποχες .
Χμ.. δεν ξερω πραγματικα πως θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο...

Μα είναι πραγματικά πολύ απλό. Ο ήλιος δεν γυρίζει μονίμως στο ίδιο επίπεδο σε σχέση με τη γη. Αλλάζει επίπεδο στην τροχιά του, ενώ παράλληλα η γη εκτελεί μια περίεργη και πολύ αργή περιστροφή γύρω από τον εαυτό της.

Αυτό που λες παρακάτω για τον βαρύτερο ήλιο, σε μπερδεύει, γιατί απ' ότι καταλαβαίνω δεν αθροίζεις και τη μάζα της Σελήνης που βρίσκεται ενδιάμεσα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2013, 01:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Λογικα απο τα μισολογα που σου εχω γραψει θα εχεις καταλαβει οτι μπορω να σου δωσω μια απαντηση σε σχεση με το γιατι καποιο τετοιο γεγονος (χειμερινο-καλοκαιρινο ηλιοστασιο δεν θα μπορουσε
να υπαρχει σε ενα συστημα οπου ο ηλιος εκανε πληρη βολτα σε 24 ωρες ...

Γιατι δεν θα μπορούσε?
12 ώρες καλοκαίρι και 12 ώρες χειμώνα.
Αν αφαιρέσουμε και δυο ώρες απο κάθε εποχή,αμέσως εχουμε την άνοιξη και το φθινόπωρο.
Δηλαδή όταν ο ήλιος θα κοντεύει να ολοκληρώσει το ένα ημικύκλιο, θα αλλάζει απο χειμώνα 10 ωρών σε άνοιξη 2 ωρών και απο καλοκαίρι σε φθινόπωρο 2 ωρών.
Δεν θα μπορούσε να γίνει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



τωρα το ειδα το μυνημα και καταλαβα τι εννοεις.
Δεν ξερω κατα ποσο αυτο θα ηταν εφικτο γιατι λογικα
οι εποχες στην ουσια εξαρτουνται απο τον χρονο ηλιοφανιας
εαν ειχαμε ενα τετοιο συστημα νομιζω οτι η μεταβολες θα ηταν
τοσο ραγδεες που δεν θα μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε ορους
σαν καλοκαιρι η και χειμωνα πιστευω δηλαδη οτι θα μιλουσαμε για ζεστη ημερα και κρυο βραδυ.


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2013, 01:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως αν έχετε σκοπό να το γυρίσετε και στην αστρολογία, να σας ενημερώσω πως η παγκόσμια μέρα της ήταν προχθές, και κανένας σας δεν είχε τη στοιχειώδη αξιοπρέπεια και σεβασμό να το αναφέρει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Ααα ναι.
Εννοείς την παγκόσμια ημέρα της περιφοράς της Γης γύρω απο τον εαυτό της?
Μα αυτο νομίζω καταργήθηκε, απο το 1700 μαχ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2013, 01:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gewkwn

Ποιός είπε ότι ο ήλιος είναι βαρύτερος απο την Γη?
Μεγαλύτερη μάζα έχει,όχι βάρος!

Μια καιόμενη σφαίρα είναι όλη απο ήλιο.
Ξέρεις το ήλιο είναι ενα απο τα ευγενή αέρια και είναι ελαφρύτερο του αέρα,πόσο μάλλον της Γης που είναι πέτρα και μεταλλεύματα.

Επομένως το βάρος της Γης,έλκει τον ήλιο.
Αυτο τουλάχιστον το ξέρει και ο χαζός!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2013, 01:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε

Απλώς θέλω να προσθέσω, πως ένα κιλό σίδερο είναι βαρύτερο από ένα κιλό βαμβάκι, εκτός και το βαμβάκι είναι μαζεμένο νωρίς το πρωί και έχει αυξημένη υγρασία. Μπορεί να μοιάζει άσχετο εδώ, αλλά αν το ψάξει κανείς...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2013, 01:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gewkwn

Η αποφυγή της σύγκρουσης γίνεται επειδή η απόσταση της Σελήνης είναι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της αποστάσεως Γης-Ηλίου.

Κρατάει τα μπόσικα, που λέμε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy