ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η Γη ΔΕΝ κινείται - Τα θρησκευτικά ψέμματα της "Επιστήμης"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2013, 20:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολλά ξέρεις Συνοδινέ.
Αφού δεν σε απασχολεί που ανήκω, τί κάθεσαι και κάνεις προσωπική ανάλυση του χαρακτήρα μου, μιλώντας για θρησκευτικές πονηριές και αιρετικές οργανώσεις; Ασχολήσου αντικειμενικά με το θέμα, κάνε την πλάκα σου κτλ..

Στο τέλος θα με τρελάνεις...
Στο ξαναλέω...
Εγώ μίλησα μόνο για "οπαδούς της Βίβλου" και σου ξεκαθάρισα, ότι δεν ξέρω που ανήκεις κι ότι δεν με ενδιαφέρει να ξέρω.
Όλα τα υπόλοιπα: "ότι είσαι καθολικός", "ότι είσαι Παπάς" και ότι "ανήκεις σε θρησκευτικές οργανώσεις", είναι δικά σου λόγια και αποτελούν δικές σου αυθαίρετες ερμηνείες.
Σε διακατέχει το σύνδρομο της Βίβλου, όπου απλά και ξεκάθαρα λόγια έχεις εξοικειωθεί να τα ερμηνεύεις αυτόματα για να συμφωνούν με την δική σου αντίληψη.
Σου είπα και για την εικόνα που έχω εγώ για σένα, σύμφωνα με αυτά που παραθέτεις πάντα, για να καταλάβεις επιτέλους, ότι η εικόνα που έχω εγώ για σένα, είναι τελείως διαφορετική από τις δικές σου αυθαίρετες ερμηνείες.


quote:
Και επειδή κάποιες απόψεις μου μπορεί να ταυτίζονται με κάποιες θρησκευτικές οργανώσεις πάει να πει πως ανήκω σε αυτές;

Και εξακολουθείς να βγάζεις μόνος σου αυθαίρετα συμπεράσματα...
Βρε συ, δεν εννοούσα εσένα, αλλά όλους αυτούς από όπου και αντλείς τις πληροφορίες σου. Τις πηγές σου, δηλαδή.


quote:
Καλά ρε συ τί λογικές είναι αυτές;

Χρίστο Ελ, ας παραμείνουμε γλυκομίλητοι σε παρακαλώ.

quote:
Άκους εκεί παλιό και απαρχαιωμένο (το γεωκεντρικό σύστημα)

Ποιος τα λέει αυτά; Τώρα τσαντίστηκα κι εγώ..!
Άκου εκεί, παλιό και απαρχαιωμένο το γεωκεντρικό σύστημα...
Το γεωκεντρικό σύστημα είναι φρεσκότατο και το εμπνεύστηκες εσύ. Αυτό το προσυπογράφω κι εγώ.
Από τότε που ήσουν στο νηπιαγωγείο υποψιαζόσουν ότι η γη είναι το κέντρο του κόσμου και μάλιστα σταματημένη.
Η κούφια γη, εντάξει, αυτή είναι άλλου..!
quote:
Πολύ ενδιαφέροντα κείμενα αυτά (Κούφια Γη) κλπ...
Μακάρι και άλλοι άνθρωποι να ξεκολλήσουν λίγο από την απατηλή πραγματικότητα που τους πλασάρουν και να μπουν στον αληθινό κόσμο του μύθου και των ονείρων.

Που να ακούσεις και για την "Επίπεδη Γη", θα σοκαριστείς ακόμη κι εσύ που έχεις δει τα πάντα.

Edited by - Συνοδινός.1 on 06/07/2013 20:59:55

Edited by - Συνοδινός.1 on 06/07/2013 21:02:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2013, 20:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΠΙΠΕΔΗ ΓΗ

Μετά την ακίνητη γη και την κούφια γη, τώρα και η επίπεδη γη

Ποιοι πιστεύουν ότι η Γη είναι επίπεδη...

Κάποιοι θεωρούν ότι πρόκειται για την «απόλυτη» θεωρία συνομωσίας.

Τα μέλη της «Εταιρείας Επίπεδη Γη» είναι πεπεισμένα ότι αφού οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται την επιφάνεια της Γης ως επίπεδη, γιατί να μην είναι κιόλας;

Η οργάνωση πιστεύει ότι η Γη δεν είναι σφαίρα, όπως αποδεικνύουν τα επιστημονικά δεδομένα ή ακόμα οι φωτογραφίες από το διάστημα, αλλά πρόκειται για μια συνωμοσία που έχει κατασκευάσει η NASA και άλλες κυβερνητικές υπηρεσίες των ΗΠΑ...

Οι περίεργοι αυτοί τύποι φαίνεται ότι αγνοούν ηθελημένα τόσο τις ιδέες του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού και αστρονόμου Αρίσταρχου του Σάμιου όσο και το έργο του Κοπέρνικου, οι οποίοι ήταν οι πρώτοι που μίλησαν για ηλιοκεντρικό σύστημα και σφαιρική Γη, ο ένας στην αρχαιότητα και ο άλλος στους νεότερους χρόνους, πολύ πριν εμφανιστεί η αμερικανική υπηρεσία διαστήματος στον χάρτη.

Το ανησυχητικό είναι ότι η εν λόγω οργάνωση κερδίζει συνεχώς νέα μέλη. Από το 2009 μετρά 200 νέες εγγραφές κάθε χρόνο. Οι άνθρωποι που γίνονται μέλη της στην πλειοψηφία τους είναι Αμερικανοί και Βρετανοί.

Δείτε το βίντεο στο οποίο ο αρχηγός της οργάνωσης «εξηγεί» γιατί η Γη είναι ένας επίπεδος δίσκος:

Read more: http://www.newsbomb.gr/anexhghta/story/252031/poioi-pisteyoyn-oti-i-gi-einai-epipedi#ixzz2YI1BWSnh


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2013, 21:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι άνθρωποι που γίνονται μέλη της στην πλειοψηφία τους είναι Αμερικανοί και Βρετανοί.


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2013, 22:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνοδινός.1
Το ανησυχητικό είναι ότι η εν λόγω οργάνωση κερδίζει συνεχώς νέα μέλη. Από το 2009 μετρά 200 νέες εγγραφές κάθε χρόνο. Οι άνθρωποι που γίνονται μέλη της στην πλειοψηφία τους είναι Αμερικανοί και Βρετανοί.

Όπως βλέπω τα πράγματα φίλε Συνοδινέ.1, όλο και κάποιοι ανοιχτόμυαλοι Έλληνες θά κοσμήσουν με την παρουσία τους αυτή την οργάνωση. Τι νόμισες ότι θα αφήσουν έτσι αμαχητί τη Μασονία να περάση τα σχέδιά της;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2013, 23:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Στην μικρή εικόνα όπου πέφτουν οι αχτίδες του Ήλιου, η Γη δεν είναι κυρτή, ενώ ο Ήλιος κινείται. Αυτή είναι μια καθαρά γεωκεντρική παρουσίαση.

Καλά ρε Χριστο, είσαι τόσο αφελής?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Αν είναι ηλιοκεντρική παρουσίαση, τότε γιατί δεν βλέπω μια Γη με κλίση 23.5 μοιρών και γιατί μετακινούν τον Ήλιο; Ας γύρουν την Γη και ας αφήσουν κατα την περιστροφή της τις αχτίδες του Ήλιου να την χτυπήσουν, για να δούμε που πέφτουν. Αλλιώς μιλάμε για ηλιο-γεωκεντρικό σύστημα. Τα έχουν κάνει κουλουβάχατα...

Το πρόβλημα Νικόμαχε είναι πως αφού έχουν ευθυγραμμίσει την Γη στο εκλειπτικό επίπεδο(ecliptic plane) και έχουν γύρει την Γη 23.5 μοίρες, τότε κατά την περιστροφή της ο Ήλιος θα είναι κάθετος σε ποικίλα γεωγραφικά πλάτη...από Τροπικό σε Ισημερινό και από Ισημερινό σε Τροπικό... αυτό είναι 4 εποχές.

Αν πάλι ευθυγραμμίσουν την εκλειπτική τροχιά της Γης με ένα μόνο γεωγραφικό πλάτος, τότε θα έχουμε μόνο μια εποχή όλο τον χρόνο.

Στο γεωκεντρικό σύστημα η Γη δεν αποκλίνει 23.5 μοίρες. Η εκλειπτική τροχιά του Ήλιου έχει κλίση. Ο Ήλιος κάθε μέρα βρίσκεται και σε ένα διαφορετικό γεωγραφικό πλάτος και ανεβαίνει ή κατεβαίνει από Τροπικό σε Τροπικό, όχι σε 6 ώρες αλλά σε 6 μήνες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2013, 23:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διευκρίνιση για όσους μπερδεύονται.

Στο ηλιοκεντρικό η εκλειπτική τροχιά της Γης έχει απόκλιση 23,5 μοιρών από το Ισημερινό επίπεδο. Στο γεωκεντρικό η εκλειπτική του Ήλιου έχει απόκλιση 23.5 μοιρών από το Ισημερινό επίπεδο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 00:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραιτούμαι!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 02:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

quote:
Και αντικειμενικά τώρα... κάνω συζήτηση με άλλους ηλιοκεντριστές σε ξένα φόρουμ και επαναλαμβάνουν τα ίδια με εσάς...

Έλα ντε, γιατί άραγε?

Μήπως, λέω μήπως, Όοοοολοι εμείς οι Ηλιοκεντριστές έχουμε δίκιο ενώ εσύ έχεις άδικο?

Μιά σκέψη έκανα...

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 07:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παραιτούμαι!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Όχι, δεν έχω αντίρρηση αν σε πείθουν. Αλλά θα ήθελα να μάθω γιατί είναι σωστό το σχήμα, αν σου είναι εύκολο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 07:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα,

quote:
Και αντικειμενικά τώρα... κάνω συζήτηση με άλλους ηλιοκεντριστές σε ξένα φόρουμ και επαναλαμβάνουν τα ίδια με εσάς...

Έλα ντε, γιατί άραγε?

Μήπως, λέω μήπως, Όοοοολοι εμείς οι Ηλιοκεντριστές έχουμε δίκιο ενώ εσύ έχεις άδικο?

Μιά σκέψη έκανα...

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!


Μπορεί, αλλά θα ήθελα να μάθω γιατί. Να ακούσω αντιρρήσεις, διορθώσεις κτλ

Να σου κάνω μια ερώτηση Lock. Οι άξονες περιστρέφονται, έτσι δεν είναι; Δεν μας ενδιαφέρει αν είναι νοητοί ή όχι. Καθώς λοιπόν περιστρέφονται δεν ποντάρουν και σε μια διαφορετική κατεύθυνση; Δεν αλλάζει δηλαδή ο προσανατολισμός;

Το επιχείρημά είναι το εξής.

Αν η ευθυγραμμισμένη με το εκλειπτικό επίπεδο (του Ηλιακού συστήματος), εκλειπτική της Γης, διατέμνει τους άλλους 3 κύκλους που έχουν κλίση 23.5 μοιρών από αυτήν, δηλαδή τους Τροπικούς και τον Ισημερινό, σημαίνει πως ο Ήλιος θα είναι κάθετος σε 4 σημεία τα οποία θα ανήκουν και στους 4 αυτούς κύκλους.

Στα σημεία W και E λοιπόν τέμνει η Εκλειπτική τον Ισημερινό. Στα σημεία U και L τέμνει η Εκλειπτική τον Τροπικό του Καρκίνου και τον Τροπικό του Αιγόκερω αντίστοιχα. Αυτά τα 4 σημεία είναι σημαντικά γιατί σηματοδοτούν 4 διαφορετικές εποχές, 2 ηλιοστάσια και 2 ισημερίες.

Εφόσον όμως η Γη περιστρέφεται, τότε ο Ήλιος θα είναι κάθετος σε αυτά τα 4 σημεία την ίδια μέρα, γιατί οι άξονες αλλάζουν προσανατολισμό. Γιατί είπαμε πως η Εκλειπτική συναντιέται με τους άλλους 3 κύκλους σε αυτά τα 4 σημεία.

Βέβαια αυτό θα ίσχυε για όλες τις μέρες, και όχι μόνο τις 4 μέρες που κλασικά σηματοδοτούν εποχές. Απλώς θα είχε μετακινηθεί η Γη μια μοίρα κάθε μέρα, αλλά πάλι ο Ήλιος θα ήταν κάθετος σε 4 απομακρυσμένα γεωγραφικά σημεία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 09:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Μπορεί, αλλά θα ήθελα να μάθω γιατί. Να ακούσω αντιρρήσεις, διορθώσεις κτλ

Τι άλλο θέλεις ν' ακούσης φίλε Χρίστο;;;;Οι άνθρωποι σου τα εξήγησαν όλα τόσο αναλυτικά, που κοντεύω κι εγώ που είμαι σκράπας στην αστρονομία, να πάω για μεταπτυχιακό. Ό,τι και να σου πουν, ό,τι και να σου εξηγήσουν, εσύ λες τα δικά σου, έχεις κολλήσει στον γαιοκεντρισμό σαν το στρείδι στο βράχο, και δεν ξεκολλάς με τίποτα!
Έλεος!!!
Τους έχεις βγάλει όλους νοκ αουτ. Πρώτα τον Κηφέα, τον πιο ήρεμο άνθρωπο του φόρουμ που για πρώτη φορά τον είδα ν' αγανακτή και να θέλη να φύγη από το "Εσωτερικά". Τώρα τον Lock_Smith που είναι έτοιμος να εκραγή. Μόνο ο Νικόμαχος αντέχει μέχρι στιγμής, αλλά δεν ξέρω για πόσο θα αντέξη ακόμα......
Αφού βρε Χρίστο δεν πείθεσαι ακόμα κι αν σε βάλουν σε διαστημόπλοιο και σου δείξουν από το διάστημα το ηλιακό μας σύστημα, τι τον θέλεις τον ρημάδη τον διάλογο; Για να σπάσης τα νεύρα των άλλων;;;

Εντελώς φιλικά....

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 14:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ φίλε Σέσοστρι χρησιμοποιώ επιχειρήματα. Κανείς δεν έχει απαντήσει μέχρι τώρα σε κάποια επιχειρήματά μου. Οι άλλοι δεν χρησιμοποίησαν σχεδόν τίποτα, απλώς κάποιους λόγους για τους οποίους ισχύει το ηλιοκεντρικό, ΕΠΙΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ. Επιγραμματικά, επιγραμματικά, επιγραμματικά... και μπορώ να πω πως χρησιμοποιούν και πολλές λανθασμένες αναλογίες...

Γνωρίζω επίσης πως το θέμα τσατίζει και θίγει πολλούς, αν και εγώ δεν ζητάω να προσηλυτίσω κανένα στον γεωκεντρισμό. Βέβαια όσο πιο πολύ τσατίζονται, άλλο τόσο εγώ χαίρομαι. Φυσικά και δεν θίγομαι εγώ αν δεν συμφωνεί κανείς. Αλλά όπως ξέρεις η επικρατούσα άποψη σε μια κοινωνία πάντα πατάει τις άλλες... θα μπορούσε να συμβεί και στον Μεσαιώνα και τα θύματα να ήταν οι ηλιοκεντριστές. Τώρα βλέπεις οι "φασίστες" είναι οι ηλιοκεντριστές..

Δεν ζητάω διάλογο με το ζόρι, αλλά που ξέρεις μπορεί να βρεθεί κάποιος ενδιαφερόμενος. Το ό,τι για τους περισσότερους έχει λήξει το θέμα εδώ και αιώνες το γνωρίζω.

Αιθεροβάμονα, βρήκα για το θέμα που μου είπες. Δεν έχει σχέση αυτό με την ισχύ του ηλιοκεντρικού ή το γεωκεντρικού μοντέλου. Η Αφροδίτη βρίσκεται στο ίδιο μήκος με εμάς και τον Ήλιο(περνάει μπροστά μας) σπάνια, διότι η τροχιά της παρεκκλίνει ελάχιστα από το εκλειπτικό επίπεδο. Αλλά είδα πως βρίσκεται σε σύνοδο κάθε 584 ημέρες. Οπότε δεν είναι και τόσο σπάνιο αυτό... εσύ έλεγες για πολλά χρόνια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 14:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για την Αφροδίτη, κανείς δεν είναι ποτέ την ΠΛΗΡΗ φάση της, γιατί απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Η μεγαλύτερη φάση από την οποία μπορεί να περάσει είναι η καμπούρα(gibbous phase). Φυσικά και ο Γαλιλαίος δεν είναι ποτέ την Αφροδίτη γεμάτη... ενώ δεν θα μπορούσε - όχι εξαιτίας της φωτεινότητας του Ήλιου αλλά γιατί ο ορίζοντας θα μπλόκαρε την θέα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 14:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί; Ο Νικόμαχος κοντεύει να εκραγεί; ΟΧΙ, ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!

Ωχ, καλά, αν είναι να ανατινάσσονται άνθρωποι εξαιτίας μου ή να φτάνουν και σε σημείο να Θέλουν να αυτοκτονήσουν...τότε φταίω, το ομολογώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 15:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ρε Γκαλιλέο Γκαλιλέι τί μου κάνεις! Οι Καθολικοί καταδίωκαν εσένα και εγώ τώρα καταδίωκομαι εξαιτίας σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 16:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ:
Όσο για την Αφροδίτη, κανείς δεν είναι ποτέ την ΠΛΗΡΗ φάση της, γιατί απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

Έτσι για την ιστορία,
Οι φάσεις της Αφροδίτης:


ευτυχώς που δεν μας είπες ακόμα οτι η ίδια η Αφροδίτη ΔΕΝ υπάρχει...

(βέβαια ακόμα περιμένω απάντηση για την διέλευση της Αφροδίτης "μπροστά" απο τον Ήλιο)

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω την επιστημονική σου κατάρτιση πανω στο αντικείμενο, άλλα τα μέχρι τωρα λεγόμενα σου είναι ενα συνονθύλευμα απο σκόρπιες θεωρίες, τις οποίες εχεις διαβάσει σε κάποιο βιβλίο, και προσπαθείς να τις αποδείξεις
(φανερά στερούμενος ειδικών γνώσεων)
με οτι βρίσκεις στο διαδίκτυο, το οποιο βέβαια εχει γραφτεί για το (υπαρκτό) ηλιοκεντρικό σύστημα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορέσαμε να σε πείσουμε, οτι το βιβλίο που διάβασες, είναι ενα ψέμα.
Βέβαια είσαι ελεύθερος να πιστεύεις οτι θέλεις,
αλλα για να το αποδείξεις φίλτατε, πρέπει να εχεις τόσες γνώσεις, ωστε να μπορείς με 2-3 λέξεις (που να στέκουν) να τους αποστομώνεις όλους, δυστυχώς όμως, σε οποιαδήποτε ερώτηση σου εχει γίνει (πολυ απλού ομολογουμένως επιπέδου)
ζητάς χρόνο...
Ειλικρινά, εκει στα "ξένα" φόρουμ που μετέχεις (προφανώς αστροφυσικού περιεχομένου)
εχεις βρει κι άλλους υποστηριχτές της θεωρίας σου (?)

Τέλος πάντων... καλη αναζήτηση Χρίστος Έλ, οτι μαθαίνεις καλο ειναι,
ειδικά τα "αδύνατα" βάζουν το μυαλό να δουλεύει πιο πολύ.... until it burned


not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 07/07/2013 16:10:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 17:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ

quote:
Α ρε Γκαλιλέο Γκαλιλέι τί μου κάνεις! Οι Καθολικοί καταδίωκαν εσένα και εγώ τώρα καταδίωκομαι εξαιτίας σου.

Προσωπικά είμαι απολύτως βέβαιος, πως υπάρχουν σοβαροί επιστήμονες οι οποίοι υποστηρίζουν την γεωκεντρική θεωρία. Και αυτήν, αλλά και άλλες εντελώς τραβηγμένες τοποπθετήσεις, γύρω από ουσιαστικά λυμένα θέματα.

Ωστόσο, δεν θα πρέπει να παρεξηγούνται. Ούτε οι συγκεκριμένοι επιστήμονες, ούτε οι ακραίες και εξωτικές τοποθετήσεις τους. Υποψιάζομαι πως στην πραγματικότητα, το μόνο που επιθυμούν, είναι να παίξουν mind games υψηλού επιπέδου, προκαλώντας την αίσθηση του προφανούς.

Αν μπορέσεις να δεις τα πράγμτα έτσι, θα έχεις πολύ μεγάλο κέρδος. Διαφορετικά, θα καταδιώκεσαι μονίμως. Όχι από τους όποιους "Καθολικούς", αλλά από την άγνοια.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 18:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xristo El

Nihil sine Deo!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 18:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ:
Όσο για την Αφροδίτη, κανείς δεν είναι ποτέ την ΠΛΗΡΗ φάση της, γιατί απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

Έτσι για την ιστορία,
Οι φάσεις της Αφροδίτης:


ευτυχώς που δεν μας είπες ακόμα οτι η ίδια η Αφροδίτη ΔΕΝ υπάρχει...

(βέβαια ακόμα περιμένω απάντηση για την διέλευση της Αφροδίτης "μπροστά" απο τον Ήλιο)

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω την επιστημονική σου κατάρτιση πανω στο αντικείμενο, άλλα τα μέχρι τωρα λεγόμενα σου είναι ενα συνονθύλευμα απο σκόρπιες θεωρίες, τις οποίες εχεις διαβάσει σε κάποιο βιβλίο, και προσπαθείς να τις αποδείξεις
(φανερά στερούμενος ειδικών γνώσεων)
με οτι βρίσκεις στο διαδίκτυο, το οποιο βέβαια εχει γραφτεί για το (υπαρκτό) ηλιοκεντρικό σύστημα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορέσαμε να σε πείσουμε, οτι το βιβλίο που διάβασες, είναι ενα ψέμα.
Βέβαια είσαι ελεύθερος να πιστεύεις οτι θέλεις,
αλλα για να το αποδείξεις φίλτατε, πρέπει να εχεις τόσες γνώσεις, ωστε να μπορείς με 2-3 λέξεις (που να στέκουν) να τους αποστομώνεις όλους, δυστυχώς όμως, σε οποιαδήποτε ερώτηση σου εχει γίνει (πολυ απλού ομολογουμένως επιπέδου)
ζητάς χρόνο...
Ειλικρινά, εκει στα "ξένα" φόρουμ που μετέχεις (προφανώς αστροφυσικού περιεχομένου)
εχεις βρει κι άλλους υποστηριχτές της θεωρίας σου (?)

Τέλος πάντων... καλη αναζήτηση Χρίστος Έλ, οτι μαθαίνεις καλο ειναι,
ειδικά τα "αδύνατα" βάζουν το μυαλό να δουλεύει πιο πολύ.... until it burned


not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 07/07/2013 16:10:01


Θες να κάνουμε crash test γνώσεων; Γιατί; Δεν έχει σημασία τί ξέρω, τί ξέρεις, αλλά τί μπορούμε να μάθουμε. Δεν είμαστε εδώ για να πιάσουμε ο ένας τον άλλο αδιάβαστο.

Πάμε από την αρχή λοιπόν.

Συζυγία είναι η ευθυγράμμιση 3 σωμάτων στο ίδιο ουράνιο εκλειπτικό μήκος, Γη - Ήλιος - πλανήτης(3ο σώμα). Υπάρχουν δυο είδη συζυγίας. Η σύνοδος και η αντίθεση.

Εδώ πέρα μας ενδιαφέρει η σύνοδος και μάλιστα η κατώτερη σύνοδος της Αφροδίτης. Κατώτερη σημαίνει, μπροστά από μας και πίσω από τον Ήλιο στο ίδιο μήκος.

Ερώτηση κ' Απορία: Πως αυτό σημαίνει κατά την γνώμη σου ότι το ηλιοκεντρικό σύστημα ισχύει και όχι το γεωκεντρικό;

Απάντησε με την ησυχία σου, χωρίς βιασύνες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 18:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Σήμερα είμαι πρωϊνός...

Κοίτα Χρήστο, εσύ έχεις σπουδάσει Αστροφυσικός? Δε νομίζω φίλε μου.
Θέλεις να αποδείξεις οτι η Γη είναι ακίνητη όπως λες για θρησκευτικούς λόγους, αυτό που είπες απο μόνο του δείχνει οτι εσκεμένα προσπαθείς να παραμερίσεις την επιστήμη και να κατασκευάσεις επιχειρήματα τα οποία προσπαθείς να δοκιμάσεις εδώ χρισημοποιώντας τους χρήστες του φόρουμ ως πειραματόζωα.

Εγώ σου λέω λοιπόν οτι η Γη είναι ακίνητη και δεν κουνιέται ρούπι, τι θα γίνει δηλαδή?
Θα επανεδραιωθούν χάρη σε εσένα τα παλαιά ήθη και έθιμα της χριστιανοσύνης των ιεροεξεταστών?

Φίλε μου σε λίγα χρόνια από τώρα θα γίνονται τα πρώτα ταξίδια στο Διάστημα με τα λεγόμενα Διαστημοπλάνα, έτσι πολύ σύντομα θα μπορέσεις να δεις live τη Γη να κινείται.

Αυτά και καλό σας απόγευμα.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 18:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μπροστά από εμάς και πίσω από τον Ήλιο"... ώρες ώρες αναρωτιέμαι τί εκφράσεις χρησιμοποιώ...

Εντάξει... εννοώ ο πλανήτης βρίσκεται ανάμεσα σε εμάς και τον Ήλιο.

Οπότε κατά την γνώμη σου: Πως αποδεικνύει η κατώτερη σύνοδος της Αφροδίτης ότι το ηλιοκεντρικό κ' όχι το γεωκεντρικό σύστημα ισχύει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 19:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα,

Σήμερα είμαι πρωϊνός...

Κοίτα Χρήστο, εσύ έχεις σπουδάσει Αστροφυσικός? Δε νομίζω φίλε μου.
Θέλεις να αποδείξεις οτι η Γη είναι ακίνητη όπως λες για θρησκευτικούς λόγους, αυτό που είπες απο μόνο του δείχνει οτι εσκεμένα προσπαθείς να παραμερίσεις την επιστήμη και να κατασκευάσεις επιχειρήματα τα οποία προσπαθείς να δοκιμάσεις εδώ χρισημοποιώντας τους χρήστες του φόρουμ ως πειραματόζωα.

Εγώ σου λέω λοιπόν οτι η Γη είναι ακίνητη και δεν κουνιέται ρούπι, τι θα γίνει δηλαδή?
Θα επανεδραιωθούν χάρη σε εσένα τα παλαιά ήθη και έθιμα της χριστιανοσύνης των ιεροεξεταστών?

Φίλε μου σε λίγα χρόνια από τώρα θα γίνονται τα πρώτα ταξίδια στο Διάστημα με τα λεγόμενα Διαστημοπλάνα, έτσι πολύ σύντομα θα μπορέσεις να δεις live τη Γη να κινείται.

Αυτά και καλό σας απόγευμα.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!



Φίλε Lock δεν το λέω με κακία γιατί φαίνεσαι ευγενικός προς το παρόν, αλλά προσπαθώ να μετρήσω πόσα λάθη συμπύκνωσες σε αυτό το post.

Και σε ευχαριστώ που τα συμπύκνωσες εδώ. Θα τα αναφέρω.

1)Δεν χρειάζεται να είσαι επαγγελματίας αστροφυσικός για να μάθεις την αλήθεια των άστρων. Μπορείς να ασχοληθείς μόνος σου, άλλωστε οι επιστήμες είναι ανοιχτές και δεν χρειάζεσαι passport για να αρχίσεις να διαβάζει επιστημονικά κείμενα. Θα διαβάσεις και θα κρίνεις. Εκτός και αν επαναπαυτεί κάποιος στην άποψη της πλειοψηφίας και δεν μπει στον κόπο.

2)Ναι, θέλω να αποδείξω πως η Γη δεν είναι ένας ακόμη πλανήτης, για θρησκευτικούς λόγους. Θέλω να αποδείξω πόσο σημαντικός είσαι εσύ και εγώ σαν άνθρωποι. Ναι, εσύ ο απλός άνθρωπος που δεν έχει να πληρώσει το ρεύμα και τον έχουν για σκουπίδι του διαστήματος οι "αριστοκράτες" κοσμοκράτορες από επάνω. Και εσύ μπορείς να αποκτήσεις την γνώση, δεν είναι κτήμα των λίγων.

Αλλά όχι πηγαίνοντας κόντρα στην επιστήμη. Πίστεψέ με, δεν κλείνω τα μάτια στην επιστήμη απο εγωισμό.Αν συνειδητοποιήσω πραγματικά πως τα επιστημονικά δεδομένα καταρρίπτουν την άποψή μου, τότε θα το παραδεχτώ. Μην είσαι βιαστικός.

3)Αυτό είναι τραγικό λάθος Smith. Παραμέρισε τον γεωκεντρισμό ή τον ηλιοκεντρισμό από τα ήθη των ιεροεξεταστών κάθε εποχής. Δες το απλώς ως άποψη. Τον γεωκεντρισμό δεν τον έφτιαξαν οι ιεροεξεταστές του Μεσαιώνα ούτε εκείνοι της αρχαιότητας. Υπάρχει ο χριστιανισμός γεωκεντρισμός, υπάρχει και ο παγανιστικός γεωκεντρισμός...

4)Και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Ίσως είναι το πιο μεγάλο επιχείρημα των "ηλιοκεντριστών του λαού". Όχι φίλε, δεν μπορείς όντας εσύ ο ίδιος σε κίνηση στο διάστημα να διαγνώσεις τί κινείται και τί όχι. Μόνο διαφορές στις αποστάσεις μεταξύ των σωμάτων μπορείς να υπολογίσεις.

Μην το συγχέεις με το σχήμα της Γης. Άλλο αυτό.

Και δεν νομίζω εκεί που μας πάνε, να είμαστε σε θέση να ταξιδεύουμε και στο διάστημα σε λίγα χρόνια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 21:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ:
Θες να κάνουμε crash test γνώσεων; Γιατί; Δεν έχει σημασία τί ξέρω, τί ξέρεις, αλλά τί μπορούμε να μάθουμε. Δεν είμαστε εδώ για να πιάσουμε ο ένας τον άλλο αδιάβαστο.

Ερμήνευσες λάθος το νόημα όσων είπα,
σε καμιά περίπτωση στόχος μου δεν είναι να συγκρίνουμε γνώσεις,
πολυ απλά ειπα αν χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις, για να μπορέσει κάποιος να τεκμηριώσεις μια θεωρία που ανατρέπει την πεπατημένη της οποιαδήποτε επιστήμης,
κατι σαν αυτό που πολύ σωστά επισήμανε και ο DSM παραπάνω.

Πιστεύω να λύθηκε η "παρεξήγηση"


quote:
Χρίστος Έλ:
Πως αποδεικνύει η κατώτερη σύνοδος της Αφροδίτης ότι το ηλιοκεντρικό κ' όχι το γεωκεντρικό σύστημα ισχύει;

Για τελευταία φορά.
Εχω αναφερθεί σε αυτό, και μάλιστα δυο φορές! γιατι το κάνεις δύσκολο?
Δεν ζήτησα να μου αναφέρεις την αστρονομική ορολογία του φαινομένου, την γνωρίζω, σκοπός μου ηταν να στο πω απλά,
εξω από ορολογίες ελπίζοντας να καταλάβεις τι ρωτάω

Πάμε πάλι
Η αρχική μου ερώτηση ήταν:

Αν το πέρασμα τις Αφροδίτης απο τον ήλιο (στο ηλιοκεντρικό σύστημα)
το επόμενο σε 105+ χρόνια, το οποίο είχαμε την τύχη να το απολαύσουμε πριν ένα χρόνο,
πόσες φορές έπρεπε να βλέπουμε αυτο το πέρασμα ?,
δεδομένου οτι ο Ήλιος κάνει μια πλήρη περιστροφή γυρω απο τη Γη κάθε μέρα?
(συμφωνά με το γεωκεντρικό)


Για να σε διευκολύνω, η απάντηση είναι κάθε μέρα!
γιατι άσχετα με την ταχύτητα περιστροφής της Αφροδίτης γυρω απο την Γη
ο Ήλιος κάνει μια περιστροφή καθε μέρα!
επομένως, σε κάποιο σημείο του πλανήτη μας θα παρατηρούσαμε αυτο το φαινόμενο καθε μερα,
γιατι είτε στο Ηλιοκεντρικό είτε στο Γεωκεντρικό η Αφροδίτη βρίσκετε ανάμεσα στη Γη και τον Ήλιο

Λοιπόν ? Γεωκεντρικό ή Ηλιοκεντρικό το σύστημα ?
Πόσο πιο απλό να το κάνω ?


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 21:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιθέρα, άστο να πάει. Ο Χρίστος δεν ψάχνει την αλήθεια. Ψάχνει την επιβεβαίωση της δικής του αλήθειας.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 21:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι κι αυτό ένας τρόπος "επιβίωσης" DSM
φορτώνομαι τα συμπράγκαλα μου και μετακομίζω στην παραλία του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 22:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεκτόν.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2013, 23:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sesostris
quote:
Όπως βλέπω τα πράγματα φίλε Συνοδινέ.1, όλο και κάποιοι ανοιχτόμυαλοι Έλληνες θά κοσμήσουν με την παρουσία τους αυτή την οργάνωση. Τι νόμισες ότι θα αφήσουν έτσι αμαχητί τη Μασονία να περάση τα σχέδιά της;

Αυτή η προπαγάνδα, βασίζεται σε ένα πονηρό θρησκευτικό τρικ, όπου, οι άνθρωποι στους οποίους απευθύνονται οι φονταμενταλιστές (βαποράκια και πιστούς) είναι αδύνατον να αντιληφθούν.
Όταν, οι από Αμερικής φονταμενταλιστές, λένε για Γεωκεντρικό Σύμπαν, αυτομάτως καταργούν όλους τους συμπαντικούς νόμους και όλες τις επιστημονικές θεωρίες.
Καταργούν δηλαδή, την επιστήμη.
Πράγμα που σημαίνει, ότι όλος ο φυσικός κόσμος δεν αποτελείται από λογικούς μηχανισμούς, δεν υφίσταται από νόμους δηλαδή, αλλά αποτελεί προϊόν θαύματος.
Όπως μπορεί κανείς εύκολα να διαπιστώσει, όποιες παρατηρήσεις δεν τους ταιριάζουν, απλά τις αφορίζουν ως επιστημονική απάτη (Δεν ισχύει αυτό, δεν ισχύει το άλλο...)
Συγχρόνως, ξεψειρίζουν τις θεωρίες και τους νόμους, κατά έναν ακατανόητο τρόπο, ανακαλύπτοντας δήθεν ανακρίβειες και ψεύδη.
Επίσης, περνούν το μήνυμα, ότι ο άνθρωπος δεν μπορεί να παρατηρήσει με άμεσο τρόπο πως ακριβώς υφίσταται το Σύμπαν και κατασκευάζει θεωρίες που δεν ισχύουν.
Πρόσεξε όμως, οι ίδιοι δεν παρουσιάζουν ποτέ, τους καινούργιους νόμους, που διέπουν το Γεωκεντρικό τους Σύμπαν.
Και πως αλλιώς θα γινόταν, αφού έχουν καταργήσει την επιστήμη και ο κόσμος υφίσταται από ένα ανεξήγητο για τον άνθρωπο, Θαύμα.
Βέβαια, υπάρχει ένα πρόβλημα...
Αφού δεν ισχύουν οι νόμοι και κατά συνέπεια οι θεωρίες των επιστημόνων, τότε πως γίνεται να λειτουργούν οι υπολογιστές τους;
Ασφαλώς όχι από Θαύμα.
Οι υπολογιστές τους, οι ηλεκτρικές συσκευές, η τεχνολογία γενικότερα, βασίζονται ακριβώς πάνω στους συμπαντικούς νόμους και τις επιστημονικές θεωρίες που διέπουν το Σύμπαν.
Αν οι θεωρίες δεν ίσχυαν, οι υπολογιστές δεν θα λειτουργούσαν.
Αφού όμως οι υπολογιστές λειτουργούν, αυτό σημαίνει ότι οι επιστημονικές θεωρίες είναι σωστές.
Η ειρωνεία της υπόθεσης είναι, ότι όλοι αυτοί οι αφελείς προπαγανδιστές, επιτίθενται στην επιστήμη μέσο του υπολογιστή τους.
Πολεμούν την επιστήμη δηλαδή, κάνοντας χρήση των νόμων και των επιστημονικών θεωριών, για να μας πουν ότι αυτές η επιστημονικές θεωρίες δεν υφίστανται στην πραγματικότητα και αποτελούν επιστημονική απάτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2013, 00:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φορτώνομαι τα συμπράγκαλα μου και μετακομίζω στην παραλία του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ

ο ήλιος γυρίζει γύρω απο την ΓΗ.
Η παραλία μου όμως, γυρίζει γύρω απο τον ήλιο.

πως γίνεται αυτό?

Είναι απλό.Ετσι εξηγείται το ότι η παραλία μου την ημέρα είναι κρύα, αλλά το βράδυ ζεστή.

Δηλαδή, την ημέρα γυρίζει η Γη γύρω απο τον ήλιο και το βράδυ, ο ήλιος γύρω απο την Γη.

Ετσι δεν είναι Χριστος Ελ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 08/07/2013 02:35:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2013, 04:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Χρήστο, αν σε θεωρούσα κακοπροαίρετο να είσαι σίγουρος οτι δεν θα ήμουν καθόλου ευγενικός.

Απλά θεωρώ οτι η επιμονή σου να τεκμηριώσεις το γεωκεντρικό σύστημα δεν σε αφήνει να δεις την αλήθεια, η οποία είναι οτι Κ-Α-Ν-Ε-Ν-Α-Σ Ήλιος στο Σύμπαν ολόκληρο δεν έχει τροχιά, έχει μόνον αυτοπεριστροφή.

Γιατί άραγε?

Θα ρωτήσω ένα φιλαράκι που είναι καθηγητής Αστροφυσικής και θα σας πω τι μου είπε.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2013, 15:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lock Smith
Κ-Α-Ν-Ε-Ν-Α-Σ Ήλιος στο Σύμπαν ολόκληρο δεν έχει τροχιά, έχει μόνον αυτοπεριστροφή

Αυτο φίλε Smith, δεν είναι σωστό.

Ολα τα άστρα, διαγράφουν τροχιές γύρω απο τα κέντρα των γαλαξιών τους.

Βέβαια η τροχιά είναι τεράστια σε σύγκριση με τις πλανητικές, γύρω απο τα άστρα τους.

Ο δικός μας ήλιος, διαγράφει μια περιφορά γύρω απο το κέντρο του γαλαξία μας, κάθε 240.000.000 χρόνια.Αυτο ονομάζεται Γαλαξιακό Ετος.

Οπως θα γνωρίζεις, ο γαλαξίας μας, αποτελείται απο 6 σπείρες, οι οποίες περιστρέφονται, γύρω απο ένα φαινομενικά "συμπαγές" γαλαξιακό κέντρο.

Ο 'δικός" μας βραχίονας, ονομάζεται Βραχίων του Ωρίωνος και είναι ο μικρότερος απο τους 6.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy