ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η Γη ΔΕΝ κινείται - Τα θρησκευτικά ψέμματα της "Επιστήμης"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2013, 15:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης υπάρχουν τα συστήματα πολλαπλών άστρων (δύο, τριών, κλπ), οπου υπάρχουν τροχιές των ήλιων σε τοπικό επίπεδο, εξαρτημένες από τις μάζες, τις στροφορμές και τις αποστάσεις μεταξύ τους.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2013, 16:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Παιδιά όχι δεν γνωρίζω, δεν έχω ασχοληθεί με την Αστροφυσική, οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες των ελαχίστων, το λέω καθαρά.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2013, 00:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lock_Smith

quote:
Χρήστο, η επιμονή σου να τεκμηριώσεις το γεωκεντρικό σύστημα δεν σε αφήνει να δεις την αλήθεια, η οποία είναι οτι Κ-Α-Ν-Ε-Ν-Α-Σ Ήλιος στο Σύμπαν ολόκληρο δεν έχει τροχιά, έχει μόνον αυτοπεριστροφή.

Γιατί άραγε?



Δεν μπορεί, ούτε στο όνειρό του, να τεκμηριώσει το Γεωκεντρικό Σύμπαν. Μπορεί να "βρίζει" την ηλιοκεντρική θεωρία, αλλά μέχρι εκεί.
Για να τεκμηριώσει την ανοησία του Γεωκεντρικού Σύμπαντος ένας επιστήμονας, πρέπει να σου φέρει τους νόμους που διέπουν το Γεωκεντρικό Σύμπαν.
Να σου φέρει δηλαδή, τους καινούργιους μηχανισμούς του Σύμπαντος.
Σε αυτή την περίπτωση όμως, θα καταργούσε τους υπάρχοντες και μαζί θα καταργούσε τους νόμους της σημερινής φυσικής.
Το κακό είναι, ότι αφού καταργεί τους νόμους και τις επιστημονικές θεωρίες, καταργεί αυτόματα, την τηλεόρασή σου, τον υπολογιστή σου, κλπ...
Πως θα μπορούσε ένας επιστήμονας να σου πει, ότι το Σύμπαν δεν διέπεται από νόμους και λογικούς μηχανισμούς, αλλά από θαύμα;
Ότι η τεχνολογία που έχουμε στα χέρια μας, δεν διέπεται από λογικούς μηχανισμούς αλλά από θαύμα;
Αυτό που παραθέτουν ως Γεωκεντρική θεωρία, δεν έχει καμιά σχέση με επιστήμη και επιστήμονες. Είναι αγνή Θεολογία.
Πρόκειται για φτηνά τρικ θεολόγων, οι οποίοι κρύβουν επιμελώς το "Θαύμα" και δίνουν την εντύπωση στους αφελείς ότι κάνουν επιστήμη.

Edited by - Συνοδινός.1 on 09/07/2013 01:32:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2013, 02:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Φίλε Συνοδινέ,

Ένας φίλος (Χημικός), έχει το γραφείο-εργαστήριό του στην ίδια πολυκατοικία με το περιοδικό Τρίτο Μάτι.

Πρόσφατα (μου είπε), έγραψαν ένα άρθρο χημικής κατεύθυνσης στο οποίο, ενώ στην αρχή τα πήγαν καλά...σε ένα σημείο "πήραν στροφή" και άρχισαν τα "ψευδο-επιστημονικά παραμύθια".

Δεν τον ρώτησα τι ακριβώς διότι εγώ την άποψή μου για αυτές τις "κοινότητες" την έχω σχηματίσει προ πολού και τους έχω προσδώσει τον ελαφρύ χαρακτηρισμό "Εναλακτικοί" ενώ άλλοι τους λένε απλά "Απατεώνες".

Εγώ απλώς αρκέστηκα να του πω πως η μισή αλήθεια "πουλάει" πολύ στις μέρες μας, είναι μια μόδα του τύπου:
-Λέω μισές αλήθειες και κατόπιν κόβω-ράβω τα υπόλοιπα αναλόγως του τι με συμφέρει.
Αυτή η μόδα φίλε μου ξεκίνησε σχεδόν 1 αιώνα πριν και σήμερα ακμάζει μέσα απο τα "Εναλακτικά" μέσα περιγραφής ανύπαρκτων πραγμμάτων.
Μη το γελάς, υπάρχουν άνθρωποι που αν δεν τους "ταίσεις" απ' αυτό το "φαί", πέφτουν σε κατάθλιψη.
Ας πούμε οτι τα μικρά παιδιά θέλουν παραμύθι για να φάνε και να κοιμηθούν, τα μεγάλα παιδιά θέλουν "εναλακτισμό".

Η χρήση του εναλακτισμού χρισημοποιείται συνήθως κακόβουλα για να απαξιώσει την επιστήμη και να υποκλέψει αμφίροπες συνειδήσεις ανθρώπων και να τους μεταστρέψει απο την επιστήμη στον θρησκευτικό-μυθοπλαστικό παραλογισμό.

Μαγαζάκι είναι όλα αυτά φίλε μου και μάλιστα χρυσορυχείο, δεν με χαλάει γιατί έχω τις ασπίδες μου και δεν λυπάμαι τους αμφιταλαντευόμενους γιατί μέσα τους το ζητάνε το εναλακτικό, ξέρεις...ο εγωϊσμός του ανθρώπου θέλει απάντηση και τη θέλει εδώ και τώρα, τι να πεις?

Δες και τα βιολογικά τρόφιμα που κάποιοι τα χρυσοπληρώνουν, τα περισότερα είναι "σκάρτα" ή "πεπαλαιωμένα" συμβατικών καλιεργειών, ενώ άλλα είναι φύσκα στο φυτοφάρμακο από το Χ χωράφι του τάδε.
Τι θα πω εγώ σ' αυτούς που γουστάρουν να παραμυθιάζονται?
Πάρε τη πατάτα και πήγαινέ τη στο Χημείο του Κράτους?
Ας κάνει μόνος του ό,τι θέλει, εγώ θα αγοράσω αυτό που νομίζω και τέλος εκπομπής.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2013, 06:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon έχεις ήδη αποφασίσει ποιο είναι το αληθινό μοντέλο.

Παρόλα αυτά, θα ήθελες να ακούσεις την γνώμη μου πάνω σε ό,τι είπες για το πέρασμα της Αφροδίτης;

Ρωτώ, γιατί εάν υπάρχει μηδενικό ενδιαφέρον για το γεωκεντρικό μοντέλο, τότε είναι άσκοπο να γράφω γι' αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2013, 10:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Ρωτώ, γιατί εάν υπάρχει μηδενικό ενδιαφέρον για το γεωκεντρικό μοντέλο, τότε είναι άσκοπο να γράφω γι' αυτό.

Εντελώς καλόπιστα φίλε Χρίστο, είναι άσκοπο να αποδέχεσαι αφελέστατα ό,τι σου πλασάρουν έντεχνα οι διάφοροι απατεώνες, μόνο και μόνο επειδή αυτό συμβαδίζει με τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις, και να θεωρείς ότι το ηλιοκεντρικό σύστημα είναι κατασκεύασμα των αθέων που θέλουν να πλήξουν τον χριστιανισμό.
Όπως του έχω γράψει και σε άλλο θέμα, αυτοί που έγραψαν τα ιερά κείμενα είχαν μαυρα μεσάνυχτα από αστρονομία και επιστήμες γενικότερα, και έγραφαν ότι τους κατέβαινε με μοναδικό κριτήριο το ότι αυτό ταίριαζε με την κοσμοθεωρία της πίστεώς τους.
Ένα παράδειγμα για το πως βολεύει τους απατεώνες αυτούς το "Γαιοκενρικό σύστημα" είναι το περίφημο παραμύθι, οτι ο Θεός σταμάτησε τον ήλιο στον ουρανό για να νικήσουν οι Εβραίοι την μάχη κατά του Γαββαών. Πράγμα που με την ηλιοκεντρική θεωρία δεν τους έβγαινε με τίποτα.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2013, 12:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Ρωτώ, γιατί εάν υπάρχει μηδενικό ενδιαφέρον για το γεωκεντρικό μοντέλο, τότε είναι άσκοπο να γράφω γι' αυτό.

Εντελώς καλόπιστα φίλε Χρίστο, είναι άσκοπο να αποδέχεσαι αφελέστατα ό,τι σου πλασάρουν έντεχνα οι διάφοροι απατεώνες, μόνο και μόνο επειδή αυτό συμβαδίζει με τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις, και να θεωρείς ότι το ηλιοκεντρικό σύστημα είναι κατασκεύασμα των αθέων που θέλουν να πλήξουν τον χριστιανισμό.
Όπως του έχω γράψει και σε άλλο θέμα, αυτοί που έγραψαν τα ιερά κείμενα είχαν μαυρα μεσάνυχτα από αστρονομία και επιστήμες γενικότερα, και έγραφαν ότι τους κατέβαινε με μοναδικό κριτήριο το ότι αυτό ταίριαζε με την κοσμοθεωρία της πίστεώς τους.
Ένα παράδειγμα για το πως βολεύει τους απατεώνες αυτούς το "Γαιοκενρικό σύστημα" είναι το περίφημο παραμύθι, οτι ο Θεός σταμάτησε τον ήλιο στον ουρανό για να νικήσουν οι Εβραίοι την μάχη κατά του Γαββαών. Πράγμα που με την ηλιοκεντρική θεωρία δεν τους έβγαινε με τίποτα.


*


Ευχαριστώ για την συμβουλή, γι' αυτό άλλωστε μελετώ κάτι πολύ πριν το δεχτώ. Το ξεψαχνίζω για την ακρίβεια έως ότου πάθω εγκεφαλικό.

Όμως εδώ θα ήθελα να πω ότι και οι ηλιοκεντριστές είναι θρησκευόμενα άτομα, και θα μπορούσαν και εκείνοι να κλείσουν εξίσου τα μάτια τους σε γεγονότα. Κανενός δεν του αρέσει η πίστη του να μην ισχύει. Όλοι θέλουν τα πιστεύω τους να συμβαδίζουν με την πραγματικότητα.

Γνωρίζω απόλυτα πως η άρνηση του ηλιοκεντρισμού βρίσκει αντίθετους πολλούς θεοσοφιστές και γνωστικούς οι οποίοι είναι Εωσφοριστές. Το ίδιο και η άρνηση του γεωκεντρισμού βρίσκει αντίθετους πολλούς χριστιανούς. Όμως να σου πω κιόλας ότι γνωρίζω αρκετούς γνωστικούς ακόμη και άθεους οι οποίοι είναι γεωκεντριστές.

Το θέμα δεν είναι όμως τί πιστεύω εγώ προσωπικά, αν είμαι βαποράκι και ποιοι είναι οι απατεώνες, γι' αυτό νομίζω έδωσα λάθος τίτλο "τα θρησκευτικά ψέμματα της επιστήμης".

Το σωστό είναι να γίνει αντικειμενική συζήτηση από τα στοιχεία που έχουμε και ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματά του. Γιατί και τα στοιχεία μόνα τους δεν λένε τίποτα, το θέμα είναι πως θα τα ερμηνεύσεις.


Ειλικρινά τώρα και είναι κρίμα που το λέω, έχεις δει κάποιο θέμα σε αυτό το φόρουμ ή σε κάποιο άλλο ανά τον κόσμο, στο οποίο να έχει γίνει αντικειμενική ανταλλαγή απόψεων και όχι προσωπική αντιπαράθεση;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2013, 12:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο θέμα της συνόδου της Αφροδίτης τώρα. Με μπέρδεψε πολύ η σκέψη του Αιθέρα, γιατί δεν είχα ακούσει ποτέ άλλοτε ως στοιχείο κατάρριψης του γεωκεντρισμού το πέρασμα της Αφροδίτης από τον Ήλιο κάθε 105 χρόνια. Πράγμα το οποίο κατά τον Αιθέρα θα έπρεπε να συμβαίνει κάθε 24ωρο.

Για τις φάσεις ναι, για την σύνοδο ποτέ.

Ας δώσω λοιπόν κάποια στοιχεία που βρήκα για αντικειμενική εξέταση

1)Ο υπολογισμός, οι προβλέψεις των φάσεων, της κίνησης των πλανητών κτλ. γίνονται από την Γη(γεωκεντρισμός), επομένως οποιεσδήποτε παρατηρήσεις από την Γη, δεν μπορούν να χρησιμεύσουν ως επιχειρήματα κατά του Γεωκεντρισμού. Φυσικά και το πέρασμα δεν παρατηρείται από τον Ήλιο.

2)Και τα δυο ουράνια σώματα Αφροδίτη, Ήλιος περιφέρονται γύρω από την Γη κάθε ημέρα. Επειδή όμως η μεσημβρινή(ουράνιο μήκος) αποχή της Αφροδίτης από τον Ήλιο ποικίλει από 0 έως 46 μοίρες(46 η ανώτατη), τότε η Αφροδίτη δεν μπορεί να περνά από τον Ήλιο κάθε μέρα. Επιπρόσθετα η μέγιστη αποχή στο πλάτος είναι 47 μοίρες και δεν μπορεί η Αφροδίτη να περνά από τον Ήλιο κάθε αστρική περίοδο.


Νομίζω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ πως το πέρασμα της Αφροδίτης από τον Ήλιο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως επιχείρημα υπέρ του Ηλιοκεντρισμού ή του Γεωκεντρισμού. Θα ήταν δηλαδή κατά την ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ εντελώς άκυρο να χρησιμοποιηθεί ως επιχείρημα και κατά του Ηλιοκεντρισμού πως η Αφροδίτη αργεί έναν αιώνα να περάσει ακριβώς μπροστά από τον Ήλιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2013, 14:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ:
Aitherovamon έχεις ήδη αποφασίσει ποιο είναι το αληθινό μοντέλο.



Οχι μόνο εγώ... αλλά και το 99,999% της επιστήμης
(εξαίρεση ένας δυο τσαρλατάνοι, άλλωστε σε ολα τα επαγγέλματα υπάρχουν )
quote:
Χρίστος Έλ:
Παρόλα αυτά, θα ήθελες να ακούσεις την γνώμη μου πάνω σε ό,τι είπες για το πέρασμα της Αφροδίτης;
Ρωτώ, γιατί εάν υπάρχει μηδενικό ενδιαφέρον για το γεωκεντρικό μοντέλο, τότε είναι άσκοπο να γράφω γι' αυτό.

Τοσο καιρο τα επιχείρημα σου δεν με έπεισαν, τι θα αλλάξει τώρα (?)
αν κάποιος επιμένει οτι το μαύρο είναι άσπρο, οσες φορες και να το πει, το μαύρο θα παραμένει μαύρο.
(Εξάλλου δεν γράφεις μόνο για εμένα, ασε που είναι δικαίωμα να εκθέτεις τις οποιες απόψεις σου)
Παρόλα αυτά, εννοείται οτι θα παρακολουθώ τις απόψεις σου,
απλά δεν βρίσκω το λόγο πια να συνεχίσω τον διάλογο,
ο καθένας εχει τις θέσεις του, εγω σου κατέθεσα τις δικές μου, εσυ τις δικές, και ολα καλά

quote:
Χρίστος Έλ:
επομένως οποιεσδήποτε παρατηρήσεις από την Γη, δεν μπορούν να χρησιμεύσουν ως επιχειρήματα κατά του Γεωκεντρισμού. Φυσικά και το πέρασμα δεν παρατηρείται από τον Ήλιο.

Εχω την υποψία, οτι εχεις μπερδέψει την Γεωκεντρική παρατήρηση, με το Γεωκεντρικό μοντέλο.


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2013, 16:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι παροιμίες του λαού είναι σοφές. Αν όλοι πάνε να πέσουν στον γκρεμό, θα πας και εσύ; Οι πολλοί δεν είναι αναγκαστικά και εκείνοι που έχουν δίκιο. Μπορεί να έχουν, αλλά όχι απαραίτητα.

Για να επιστρέψω στις αρχικές σελίδες... έχω δυο ερωτήσεις προς άπαντες τους ηλιοκεντριστές ανεξαρτήτως θρησκείας...χριστιανούς, άθεους, παγανιστές κτλ κτλ κτλ

1)Ποια δύναμη προκαλεί την περιστροφή των ουράνιων σωμάτων;;; Προσέξτε, γνωρίζω τα σενάρια περί αερίων που στροβιλίζονταν και κάποια από αυτά στερεοποιήθηκαν σε πλανητές κτλ. Δεν ζητάω αυτά τα σενάρια. Ρωτώ ΠΟΙΑ ΔΥΝΑΜΗ, ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗ; Για την περιφορά γνωρίζω την εξήγηση της βαρύτητας από τον Νεύτωνα. Για την περιστροφή τί εξήγηση δίνουν;

2)Γιατί ο σωλήνας Πιτότ σε μια ήσυχη μέρα άπνοιας δίνει μηδέν για την δυναμική πίεση; Γιατί η συνολική πίεση ισούται με την στατική(1 atm);
Σύμφωνα με τον ηλιοκεντρισμό η Γη περιστρέφεται αλλά δεν το νιώθουμε. Όμως δεν είναι θέμα τί νιώθουμε αλλά τί μπορούμε να μετρήσουμε. Γιατί η συσκευή του Πιτότ δεν αποκαλύπτει την δυναμική πίεση και την ξέφρενη ταχύτητα περιστροφής του Αέρα σε μια ήσυχη μέρα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2013, 17:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι παροιμίες του λαού είναι σοφές. Αν όλοι πάνε να πέσουν στον γκρεμό, θα πας και εσύ; Οι πολλοί δεν είναι αναγκαστικά και εκείνοι που έχουν δίκιο. Μπορεί να έχουν, αλλά όχι απαραίτητα.

Σα να εχεις δίκιο...
θα το κανω πράξη την επόμενη φορά που θα μου κανει διάγνωση ο γιατρός μιας ασθενείας, θα ενεργήσω ετσι οπως το λες,
δεν θα δώσω καμιά απολύτως βάση (κι αυτός οτι λένε οι πολλοί θα μου πει),
θα τον αγνοήσω και θα απευθυνθώ στην ξεματιάστρα της γειτονιάς...

Μη σε πετύχω όμως πουθενά σε καμιά άλλη ζωη!


not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 09/07/2013 17:39:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2013, 22:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Οι παροιμίες του λαού είναι σοφές. Αν όλοι πάνε να πέσουν στον γκρεμό, θα πας και εσύ; Οι πολλοί δεν είναι αναγκαστικά και εκείνοι που έχουν δίκιο. Μπορεί να έχουν, αλλά όχι απαραίτητα.

Σα να εχεις δίκιο...
θα το κανω πράξη την επόμενη φορά που θα μου κανει διάγνωση ο γιατρός μιας ασθενείας, θα ενεργήσω ετσι οπως το λες,
δεν θα δώσω καμιά απολύτως βάση (κι αυτός οτι λένε οι πολλοί θα μου πει),
θα τον αγνοήσω και θα απευθυνθώ στην ξεματιάστρα της γειτονιάς...

Μη σε πετύχω όμως πουθενά σε καμιά άλλη ζωη!


Να σου θυμήσω πως κάμποσα χρόνια πίσω οι λεφτάδες γιατροί των πανεπιστημίων κατηγορούσαν τον Παπανικόλα για έναν "τσαρλατάνο" οικολόγο φίλο του, ο οποίος γιάτρευε τον καρκίνο. Δεν θυμάμαι τώρα πως τον λέγανε.Ο Παπανικόλας τους έλεγε "φάτε τα κρέατά σας, πάρτε τα φάρμακά σας, καπνίστε τα τσιγάρα σας και σωπάστε".

Σαφώς ίσως οι ισχυρισμοί εκείνου του ανθρώπου να φαίνονταν όντως υπερβολικοί(πως γιατρεύει τον καρκίνο), αλλά δεν νομίζω να πέθανε ποτέ κανείς από υγιεινή διατροφή, παρά από τα φάρμακα των "γιατρών".

Θέλω να πω ότι πολλές φορές η επίσημη άποψη δεν είναι η καλύτερη, απλώς εξυπηρετεί ιδιοτελείς σκοπούς. Τί θα γίνει η εμπορία φαρμάκων αν όλοι το ρίξουν στα βότανα και στις οικολογικές συμβουλές; Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει πως και οι underground δεν τα οικονομάνε.

Αλλά οι συμβουλές τους είναι δωρεάν, δεν κοστίζουν τίποτα...και νομίζω πως υπερτερούν της επίσημης άποψης που θέλουν τον άνθρωπο να φυτοζεί με χίλια φάρμακα...


Τί θέλω να πω; Το κατάλαβες... πως εκείνοι που εκφράζουν την άποψη της μειονότητας δεν είναι πάντα τσαρλατάνοι, επειδή έτσι το θέλει η επίσημη γνώμη των πανεπιστημιακών δυναστειών...

Διαφωνείς;



not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 09/07/2013 17:39:44


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2013, 23:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσοχή στα quote!
να είναι ευδιάκριτο τι λέει ο ένας και τι ο άλλος


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2013, 23:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Να σου θυμήσω πως κάμποσα χρόνια πίσω οι λεφτάδες γιατροί των πανεπιστημίων κατηγορούσαν τον Παπανικόλα για έναν "τσαρλατάνο" οικολόγο φίλο του, ο οποίος γιάτρευε τον καρκίνο.

Αυτή είναι η πάγια τακτική των μεγαλογιατρών φίλε Χρίστο. 'Ετσι κατηγορούσανε πριν μερικές δεκαετίες και τον Καματερό που θεράπευε κι αυτός τον καρκίνο μοιράζοντας το νερό του δωρεάν. Επίσης έχω ακούσει ότι τον καρκίνο τον θεραπεύουν και με ένα αγιασμένο μήλο που το διαβάζουν οι καλόγριες στη μονή Χρυσοβαλάντου κάπου στην Πεύκη και το τρώει ο ασθενής.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2013, 08:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Να σου θυμήσω πως κάμποσα χρόνια πίσω οι λεφτάδες γιατροί των πανεπιστημίων κατηγορούσαν τον Παπανικόλα για έναν "τσαρλατάνο" οικολόγο φίλο του, ο οποίος γιάτρευε τον καρκίνο.

Αυτή είναι η πάγια τακτική των μεγαλογιατρών φίλε Χρίστο. 'Ετσι κατηγορούσανε πριν μερικές δεκαετίες και τον Καματερό που θεράπευε κι αυτός τον καρκίνο μοιράζοντας το νερό του δωρεάν. Επίσης έχω ακούσει ότι τον καρκίνο τον θεραπεύουν και με ένα αγιασμένο μήλο που το διαβάζουν οι καλόγριες στη μονή Χρυσοβαλάντου κάπου στην Πεύκη και το τρώει ο ασθενής.

*


Πιστεύω στις θεραπείες και τα θαύματα, αλλά όχι πως κάποια πράγματα έχουν ξεχωριστές ιδιότητες σε σχέση με άλλα όμοιά τους.

Σκέψου όμως...

Με την ίδια λογική, τότε και όλοι αυτοί που ασχολούνται με την θεοσοφία, την μαγεία, τον υπνωτισμό, τον γνωστικισμό είναι τσαρλατάνοι.... σύμφωνα με την κοινή επιστημονική άποψη που όλα αυτά τα θεωρεί ανύπαρκτες μεταφυσικές ανοησίες...

Με την ίδια λογική και αυτοί που πιστεύουν στην ψυχή είναι τσαρλατάνοι, αφού τα επιστημονικά όργανα του ανθρώπου δεν έχουν ανιχνεύσει καμμιά ψυχή...

Με την ίδια λογική και αυτοί που ερμηνεύουν τα αρχαία κείμενα συμβολικά είναι τσαρλατάνοι...αφού σύμφωνα με την επίσημη γνώμη των μελετητών όλοι οι μύθοι είναι κυριολεκτικές ανύπαρκτες ανοησίες...


Δηλαδή δέχεται κάποιος την επίσημη άποψη της πλειοψηφίας σε κάθε επιστήμη ως σωστή...τότε ας πιστεύει ότι λένε οι πολλοί που άλλωστε είναι και οι "ειδικοί" σύμφωνα με την άποψη του λαού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2013, 22:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Πιστεύω στις θεραπείες και τα θαύματα, αλλά όχι πως κάποια πράγματα έχουν ξεχωριστές ιδιότητες σε σχέση με άλλα όμοιά τους.

Σκέψου όμως...

Με την ίδια λογική, τότε και όλοι αυτοί που ασχολούνται με την θεοσοφία, την μαγεία, τον υπνωτισμό, τον γνωστικισμό είναι τσαρλατάνοι.... σύμφωνα με την κοινή επιστημονική άποψη που όλα αυτά τα θεωρεί ανύπαρκτες μεταφυσικές ανοησίες...

Με την ίδια λογική και αυτοί που πιστεύουν στην ψυχή είναι τσαρλατάνοι, αφού τα επιστημονικά όργανα του ανθρώπου δεν έχουν ανιχνεύσει καμμιά ψυχή...

Με την ίδια λογική και αυτοί που ερμηνεύουν τα αρχαία κείμενα συμβολικά είναι τσαρλατάνοι...αφού σύμφωνα με την επίσημη γνώμη των μελετητών όλοι οι μύθοι είναι κυριολεκτικές ανύπαρκτες ανοησίες...



Σκέψου όμως φίλε Χρίστο, πως αν κι εγώ κάνω χρήση αυθαίρετων συνειρμών όπως κι εσύ, μπορώ να γράψω ότι:

Με την ίδια λογική -τη δική σου- το μπουζούκι είναι όργανο, ο χωροφύλακας είναι όργανο, επομένως ο χωροφύλακας είναι μπουζούκι.
Με την ίδια λογική, η σιωπή είναι χρυσός, ο χρυσός είναι μέταλλο, επομένως η σιωπή είναι μέταλλο.
Με την ίδια λογική, ο θρησκευόμενος είναι πιστός, ο σκύλος είναι πιστός, επομένως ο σκύλος είναι θρησκευόμενος.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 03:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Πιστεύω στις θεραπείες και τα θαύματα, αλλά όχι πως κάποια πράγματα έχουν ξεχωριστές ιδιότητες σε σχέση με άλλα όμοιά τους.

Σκέψου όμως...

Με την ίδια λογική, τότε και όλοι αυτοί που ασχολούνται με την θεοσοφία, την μαγεία, τον υπνωτισμό, τον γνωστικισμό είναι τσαρλατάνοι.... σύμφωνα με την κοινή επιστημονική άποψη που όλα αυτά τα θεωρεί ανύπαρκτες μεταφυσικές ανοησίες...

Με την ίδια λογική και αυτοί που πιστεύουν στην ψυχή είναι τσαρλατάνοι, αφού τα επιστημονικά όργανα του ανθρώπου δεν έχουν ανιχνεύσει καμμιά ψυχή...

Με την ίδια λογική και αυτοί που ερμηνεύουν τα αρχαία κείμενα συμβολικά είναι τσαρλατάνοι...αφού σύμφωνα με την επίσημη γνώμη των μελετητών όλοι οι μύθοι είναι κυριολεκτικές ανύπαρκτες ανοησίες...



Σκέψου όμως φίλε Χρίστο, πως αν κι εγώ κάνω χρήση αυθαίρετων συνειρμών όπως κι εσύ, μπορώ να γράψω ότι:

Με την ίδια λογική -τη δική σου- το μπουζούκι είναι όργανο, ο χωροφύλακας είναι όργανο, επομένως ο χωροφύλακας είναι μπουζούκι.
Με την ίδια λογική, η σιωπή είναι χρυσός, ο χρυσός είναι μέταλλο, επομένως η σιωπή είναι μέταλλο.
Με την ίδια λογική, ο θρησκευόμενος είναι πιστός, ο σκύλος είναι πιστός, επομένως ο σκύλος είναι θρησκευόμενος.

*



καλα τ οεγραψες το τελευταιο γαιτι εγω θα τα εβαζα αναποδα

__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr_Denis
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2013, 17:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σύμφωνα με την κοινή επιστημονική άποψη που όλα αυτά τα θεωρεί ανύπαρκτες μεταφυσικές ανοησίες...

Με την ίδια λογική και αυτοί που πιστεύουν στην ψυχή είναι τσαρλατάνοι, αφού τα επιστημονικά όργανα του ανθρώπου δεν έχουν ανιχνεύσει καμμιά ψυχή...


Έχω την εντύπωση ότι τα βάζεις όλα σε ένα τσουκάλι και τα ανακατεύεις μεταξύ τους μήπως και βγεί κάτι...
Αλλά δυστυχώς καταλήγεις να τρως τον χυλό μόνος σου...

Τι εννοείς ότι η επιστήμη δεν δέχεται το παραφυσικό?
Η έννοια του παραφυσικού είναι όταν μια δραστηριότητα δεν μπορεί να αποδειχθεί με τις ήδη υπάρχουσες μαθηματικοφυσικές θεωρίες (αποδείξεις) που υπάρχουν.

Αλλά πρέπει να σου τονίσω ότι θα πρέπει να υπάρχει δραστηριότητα!!! Εάν δεν υπάρχει ΔΕΝ υποθέτεις. Έτσι είναι και με την ψυχή του ανθρώπου...

Επίσημο φυσικό πόρισμα δεν υπάρχει, αλλά υπάρχει στατιστικομαθηματικό πόρισμα!!!
Συνεπώς γίνε συγκεκριμένος όταν λες "σύμφωνα με την κοινή επιστημονική άποψη που όλα αυτά τα θεωρεί ανύπαρκτες μεταφυσικές ανοησίες".

Επιστήμη είναι και η φυσική και η στατιστική!!!
Και για την στατιστική έχουν καταχωρηθεί πολλές αναφορές με αποτέλεσμα να μην περνάει απαρατήρητο και αδιάφορο.
Πλέον κάποια "παραφυσικά" φαινόμενα βγαίνουν από τα taboo τους και αρχίζουν να μελετιούνται. Και είναι λογικό εφόσον υπάρχουν αναφορές από διάφορα κοινωνικά και μορφωτικά στρώματα.

Μπορώ να postαρω επίσημα links από πανεπιστήμια που κάνουν έρευνα για "near death experience", για μαθήματα ΟΥΦΟΛΟΓΙΑΣ που κ.τ.λ.
Αυτά τα θέματα ήταν απαγορευμένα πριν από κάποιες δεκαετίες, αλλά η στατιστική μας έπεισε (με αποδείξεις και μελέτη) ότι πρέπει να ασχοληθούμε πιο σοβαρά μαζί τους.

Ξέρεις πιο είναι το βασικό σου πρόβλημα? Η αμάθεια σου.
Και θα συνεχίζει να υπάρχει εάν δεν αρχίσεις την πολύπλευρη έρευνα?
'Η φοβάσαι μήπως είναι αμαρτία?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2013, 19:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2013, 19:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφή επιλογή DSM
διαφωνώ λίγο με τον τρόπο
αλλά, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2013, 20:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σοφή επιλογή DSM
διαφωνώ λίγο με τον τρόπο
αλλά, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα



not asked to learn how deep the secrets ... there are no



Μεγάλη εξυπνάδα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2013, 20:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σοφή επιλογή DSM
διαφωνώ λίγο με τον τρόπο
αλλά, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα



not asked to learn how deep the secrets ... there are no


Και για πες μου Aitherovamon, τί κατάφερε ο εξυπνάκιας με αυτόν τον τρόπο; Να δείξει την έκταση του προβλήματος ε;

Είναι ξεκάθαρο, το πρόβλημα δεν είναι οι προσβολές και βρισιές εναντίον μου, αλλά τα θέματά μου και οι απόψεις μου. Σβήσε τα λοιπόν να ηρεμήσεις και εσύ και οι ακατανόμαστοι φίλοι σου.

Δεν χρειάζεσαι την άδειά μου, αλλά έχεις και την συγκατάθεσή μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2013, 20:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ

Αυτό που κάνεις εδώ, το έχουν ξανακάνει κι άλλοι. Ονομάζεται ακατάσχετη πληθωριστική μπουρδολογία.

Ένα εξαιρετικά τακτοποιημένο σπίτι σου άνοιξε την πόρτα, σου γνώρισε τους ενδιαφέροντες κατοίκους του, σου παραχώρησε ένα δωμάτιο στον ξενώνα, και σε κάλεσε και σε δείπνο. Εσύ τί έκανες?

Πέταξες τα ρούχα σου όπου βρήκες, χρησιμοποίησες την τουαλέτα, χωρίς να κατεβάσεις το καζανάκι, κάθισες με βρώμικα χέρια στο τραπέζι, κι αφού άραξες τα πόδια σου στην διπλανή καρέκλα, άρχισες να πρήζεις τους οικοδεσπότες και τους καλεσμένους τους με την ακατάσχετη φλυαρία σου.

Τί ακριβώς δεν καταλαβαίνεις?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2013, 21:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά Χριστο το ελαβα κυριολεκτικά ως "τελεία"
Τωρα για την ομολογουμένως υπερβολική ανάπτυξη Θεμάτων σου
Ξέρεις την γνώμη μου απο τα πρώτα θέματα σου.

Τις δικές σου τρείς τελείες δεν μπορω να κατανοήσω...



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2013, 21:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσωπικά Χριστο το ελαβα κυριολεκτικά ως "τελεία"
Τωρα για την ομολογουμένως υπερβολική ανάπτυξη Θεμάτων σου
Ξέρεις την γνώμη μου απο τα πρώτα θέματα σου.

Τις δικές σου τρείς τελείες δεν μπορω να κατανοήσω...



not asked to learn how deep the secrets ... there are no



Είναι απλώς τρεις αντί για μια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2013, 16:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανέρχομαι μόνο για αυτό το πινακάκι, που ίσως ενδιαφέρει κάποιους.

Ποιος γυρίζει γύρω από ποιον - η Ουράνια Σφάιρα γύρω από την Γη ή το αντίθετο - Circular Motion of the Celestial Sphere or Rotational System of the Earth

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2013, 07:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πως επειδή όλες οι σελίδες αφιερώθηκαν στην γελοιοποίηση του θέματος και του θεματοθέτη

http://rapidshare.com/share/3C9218484DFB85D377ECBC14552D4C80

ζητώ μια ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ απάντηση στην ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ θέση αυτού του δόκτωρα, πάνω στο συγκεκριμένο θέμα για το οποίο μιλάει.

Οποιαδήποτε υπεκφυγή μέσω αλλαγής θέματος, προσπάθειας μείωσης του συνομιλητή και της νοημοσύνης του, θα θεωρηθεί ως ΗΤΤΑ και ΝΤΡΟΠΗ για άτομα που ισχυρίζονται ότι πιστεύουν στην ΓΝΩΣΗ, αλλά είναι γεμάτα από ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ και ΕΜΠΑΘΕΙΑ για διαφορετικά πιστεύω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2013, 08:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να καταλάβετε αυτό που σας λέει ο Χρίστος ΄
Έλ, πρέπει να είσαστε όρθιοι και να σταθείτε για λίγο ακίνητοι κοιτώντας προς τα επάνω, όσοι μπορείτε και τότε, ίσως και πάλι,κατανοήσετε!
Αλλιώς μετράς τον κόσμο έξω απο εσένα, εκ στάσεως, αν δεν κάνω λάθος και πάλι!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2013, 09:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να καταλάβετε αυτό που σας λέει ο Χρίστος ΄
Έλ, πρέπει να είσαστε όρθιοι και να σταθείτε για λίγο ακίνητοι κοιτώντας προς τα επάνω, όσοι μπορείτε και τότε, ίσως και πάλι,κατανοήσετε!
Αλλιώς μετράς τον κόσμο έξω απο εσένα, εκ στάσεως, αν δεν κάνω λάθος και πάλι!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.


http://rapidshare.com/share/3C9218484DFB85D377ECBC14552D4C80

ζητώ μια ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ απάντηση στην ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ θέση αυτού του δόκτωρα, πάνω στο συγκεκριμένο θέμα για το οποίο μιλάει.

Οποιαδήποτε υπεκφυγή μέσω αλλαγής του θέματος, προσπάθειας μείωσης του συνομιλητή και της νοημοσύνης του, θα θεωρηθεί ως ΗΤΤΑ και ΝΤΡΟΠΗ για άτομα που ισχυρίζονται ότι πιστεύουν στην ΓΝΩΣΗ αλλά είναι γεμάτα από ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ και ΕΜΠΑΘΕΙΑ για διαφορετικά πιστεύω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2013, 16:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρώτα τον φίλο σου τον Αλέξανδρο.

Του οποίου "διαφεύγει" και το γεγονός οτι είσαι και "χρυσαυγιτάκος"...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy